PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2014/2015 Sezonu Değerlendirilmesi

CamilloVillegas
09.06.2015, 12:46
Bilmem konu başlık açılmışmıydı. Bulamadım.
2014/2015 sezonu net bilgiler ile değerlendirelim diyim.

İşi gücü bırakdım iki karşılaştırılmalı puan tablosu hazırladım:

http://i61.tinypic.com/2ypf5ax.png

bu tablolara bakınca:
1. TS'nin iki mağlubiyeti göze batıyor (beşiktaşa karşı)
2. Salatasaray bu performansı ile nasıl ipi göğüzliyebildi, hayret..
3. Aslında TS şampiyonluğa oynayabilmesi gerekirken - en azından bu tabloya bakdığımızda - sezonu lider ile 20 puan fark ile sonuçladı.

Yiğit Gayretli
09.06.2015, 13:01
Demek ki şampiyonluk yolu Anadolu takımları ile oynanan maçlardan geçiyor.

CamilloVillegas
09.06.2015, 19:45
Demek ki şampiyonluk yolu Anadolu takımları ile oynanan maçlardan geçiyor.

Değerlendirmen için, senden Allah 1000 kere razı olsun.

Şurada inanılmaz emekler harcayıp, yemedim içmedim, ne edip ettim iki puan tablosu hazırladım, sadece sen gördün ya...aşk olsun, bi iki yorum yapan daha yok mu? yani...ayıp oluyur ya ;)

İlker Yazıcıoğlu
09.06.2015, 19:51
Genel bir görüş vardı.Derbileri alan şampiyonluğu alır diye..

Aslında bunun çok da doğru olmadığı ortaya çıktı...

Küçük maçları alacaksın arkadaş....

Antep'e yenilmeyecekxin..

Bursa'ya yenil,anlarım....

Kasımpaşa'yı yeneceksin hem de lige geldiği günden beri en kötü Kasımpaşa'yı yeneceksin...

Karabük'e yenilmeyeceksin,puan kaybetmeyeceksin....

gs 'yi 2 maç yensen ne olur?

Eline emeğine sağlık....

Alika87
09.06.2015, 20:07
emeklerin icin tesekkür ederim. Neden biz anadolu takimlarina karsi bu kadar cok puan kaybettik, özellikle deplasmanda. Ya kadromuz deplasmanda oynamamiz gerektigi gibi oynayamiyor yada takimda kücük rakiplere karsi asiri motivasyon problemi var.Ersun Yanal buna mutlaka bir cpzüm bulmasi lazim.

alperrr
09.06.2015, 20:26
aslında bu tablo kadronun veya eksiklerin çokta fazla olmadığını gösteriyor

ve bende böyle düşünüyordum ki en son oynadığımız sivas maçı mutlaka kazanmamız gereken

bir maçtı ama kazanamadık

anadolu takımlarına kaybedilen puanların bazıları hakemlerin aleyhimize verdiği iğrenç kararlar ile

tam bir takım olamayışımızın etkisidir diye düşünüyorum

tablo ve emek için teşekkürler bilimsel çalışmları severim

CamilloVillegas
09.06.2015, 20:46
Oh be, rahatladım. ;)

Hepinize teşekkürlerimi bir borç bilirim.
(ilerde mi teşekkür edicem daha, yoksa etmiş mi oldum şimdi? bu deyimi anlamirem).

Takım kadrosu yeterli değil denmez bu sonuçlara bakılınca. Gerektiğinde oynayabiliyorlar ve puan da alabiliyorlar. Sanırım takıma bir motivasyon coach lazım.

Ali Can
09.06.2015, 22:02
Eline sağlık, bende önceden yapmıştım ama paylaşmamıştım :)

Gerçekten şampiyonluk, anadoludan geçiyor.

Özellikle Beşikçakıl'ın aldığı 6 puanın sadece bizden olması üzücü.

Bu sene deplasmana sadece gezmeye gittik. Boşa geçen bir sene oldu.

Umarım en kısa sürede deplasman fobimizi yeneriz.

Teşekkürler emeğin için :alkış:

Koray Böyük
09.06.2015, 22:20
Ellerine sağlık.. Evet şampiyonluk anadoludan geçiyor ama şuan da baktığında sampiyonluga oynuyan takımlar bu 3 lu. Eğer onların önünde bitireceksen onları gececeksin. Yani arayi acacaksin.

Anadolu da 15 takim var. Bu takımların 12 ikisini içerde veya dışarda yensen
72 puan yapar.
Cincin bu sene 77 puan aldı. Aslında onlarda fazla aldı da neyse. 72 puanın cebde olduktan sonra bu 6 mac kalıyor. Yani uç eziklerle içerde dışarda. 2 iç saha galibiyeti eklersen 78 oluyor ki buda şampiyon yapar..

Şampiyon olabilmek için illaki 2 sini yenmek şart yani..

Anadolu şampiyonluğa oynatır. Ezikleri yen şampiyon ol..

Ligimiz o kadar da kaliteli degil. Ayni topcular 3 yıl ayni takimda oynasın sonuç =başakşehir.
Son

U.Sadıkoğlu
09.06.2015, 23:57
Güzel bir değerlendirme olmuş ancak bu Anadolu takımı veya Derbi olayı her zaman kıstas olmayabiliyor.. Örneğin aldığınız bir derbi maç 3 Anadolu takımı maçınada eşit olabiliyor yani 6 derbi maçıda kaybedip şampiyon olamazsınız.. Rakiplerinizle oynayacağınız maçlar mental açıdan özellikle baskı unsuru oluşturduğu için çok önem arzediyor...

Analizleriniz için teşekkürler.

Oğuz B.
10.06.2015, 00:05
Elinize sağlık.

Demek ki takım olamamışız. Yukarıdaki maçlar için ekstra motivasyonla çıkıyor futbolcular zaten. Eğer takım olabilseydik o saçma sapan maçları/puanları kaybetmezdik.

Sezona çok dalgalı girdik. Daha kampta hoca rest çekti. Gelen giden oyunculardan bizim bile başımız döndü. Hoca dünya kupasından sarhoş geldi. Son gün panikle 10 milyon dolara yakın para harcadık. Adam gibi kamp yapamadık. Sonrası malum.

İyi kamp=başarı.

muratali
10.06.2015, 17:59
Merhaba ,

Benzer bir hesaplamayı ben geçen sene tüm sezonlar için yapmıştım. Bu sezon bizim şampiyonluğu kaybetmemiz ya da şampiyonluğa oynayamamızın sebebi Anadolu takımlarına olan kayıplarımız olmuş. Bu açık. CamilloVillegas arkadaş , çok teşekkürler analizin için.

Ama bu genel bir kural değil. Zira tam tersi de mümkündü. Tüm anadolu takımlarını yenip kafaya oynayan takımlara puan da kaybedilebilirdi. Şampiyonluk yolunda önemli olan yeterli puanı toplamak. Kimden alındığının çok bi önemi yok.

Konu ile ilgili başlık burada :
http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=47471&highlight=matemati%F0i

Ülkemizde, bugünkü adıyla Süperlig son 20 yıldır 18 takımla ve 3 puan sistemiyle oynanıyor. Bu son 20 yılı istatistiksel olarak incelersek , şampiyonluk hesapları yapmak hepimiz için biraz daha kolay olacaktır.

Şampiyonluk için gereken puan :

En basit ifadeyle şampiyon olmak için sezon sonunda puan sıralamasında en üstte olmanız gerekiyor. Bu puanı da rakiplerinizin performansı doğrudan etkiliyor. Rakip ya da rakipleriniz iyi performans göstermişse doğal olarak onları geçmek için daha yüksek bir puan almalısınız.

Son 20 yılda ligimizde şampiyon olan takımların aldıkları puanlar büyükten küçüğe şu şekilde :

85,84,83,82,82,80,79,79,79,78,78,77,76,76,75,75,74 ,71,71,70

Son 20 yılın şampiyonluk puanı ortalaması 77.7 dir. Ortalama maç başı 2.29 puana denk gelmektedir.
Yine bu dönemde şampiyon olan takımlar ortalama 24.3 puan kaybetmişlerdir.

Bu puanlardan görebileceğimiz üzere belli bir puanı geçen takım şampiyon olur diye bir ifade çok doğru olmayacaktır. Ancak istatistiksel olarak bazı sonuçlara varabiliriz. Buna göre ,

70 puan alan takımın şampiyon olma şansı %5 ,
75 puan alan takımın şampiyon olma şansı %25 ,
80 puan alan takımın şampiyon olma şansı %75 diyebiliriz.

2.lik (Şampiyonlar Ligi) için gereken puan :

Son 20 yılda ligimizde ikinci olan takımların aldıkları puanlar büyükten küçüğe şu şekilde :

82,82,81,77,77,77,76,75,75,74,74,73,73,72,71,68,66 ,65,61,61

61 puan alan takımın ikinci olma şansı %10 ,
71 puan alan takımın ikinci olma şansı %30 ,
76 puan alan takımın ikinci olma şansı %70 diyebiliriz.

Son 20 yılın ikincilik puanı ortalaması 73 dür. Ortalama maç başı 2.15 puana denk gelmektedir.

Puan kayıplarının dağılımı :

Hiç yenilmeden şampiyon olan takım olmuştur ancak puan kaybetmeyen takım görülmemiştir. Bu puan kayıplarının takımlara göre dağılımını inceleyelim şimdi de.

Lig 18 takımdan oluşuyor. Bu 18 takımı sezon sonu sıralamasına göre 3 gruba ayıralım.
1. Grup : ilk 6 en güçlü takım ( Bunların biri zaten şampiyonun kendisi )
2. Grup : 7. ile 12. sıradaki takımlar
3. Grup : 13. ile 18. sıradaki takımlar

Şampiyon olan takımın 1. gruptaki 5 takıma kaybettiği puanlar :
21,15,15,14,12,12,12,12,12,11,11,10,10,9,8,7,6,6,5 ,4
En güçlü 5 takıma karşı kaybedilen puanların ortalaması : 10.6

Şampiyon olan takımın 2. gruptaki 6 takıma kaybettiği puanlar :
15,14,13,12,11,11,11,10,8,8,8,8,7,7,6,5,4,4,4,4
Orta sıralardaki 6 takıma karşı kaybedilen puanların ortalaması : 8.5

Şampiyon olan takımın 3. gruptaki 6 takıma kaybettiği puanlar :
15,9,8,8,8,7,7,6,5,4,4,4,4,4,3,2,2,2,2,0
Son sıralardaki 6 takıma karşı kaybedilen puanların ortalaması : 5.2

Şampiyon olan takımların kendi sahalarında kaybettikleri puanlar :
13,12,12,12,11,11,10,10,9,9,8,8,8,6,6,5,4,3,0,0
Evde kaybedilen puanların ortalaması : 7.85

Şampiyon olan takımların lige başlangıçları :
Son 20 yılda şampiyon olan takımların ligin ilk 5 haftasında aldıkları toplam puanlar :
15,15,13,13,13,13,13,12,12,12,12,11,11,11,10,10,10 ,9,8,7

Tüm bu rakamları birleştirirsek aşağıdaki tablo karşımıza çıkıyor :

http://i.hizliresim.com/3Ray3r.jpg

Sonuçlar :

- Şampiyon olmayı belli bir puan almak belirlemiyor. Sezonu en üst sırada bitirmek en yakın rakibinin gerekirse bir gol önünde olmak yeterli.

- Şampiyon olan takım mutlaka puan kaybediyor. Namağlup şampiyon olmak ise oldukça zor.

- Şampiyon olan takım, her takıma karşı puan kaybedebiliyor. Derbileri kazanmak ya da zayıf takımları hep yenmek gibi bir şart yok. Önemli olan toplam puan kaybını rakiplerinden az tutmak. 2003-2004 sezonu şampiyonu 1.grup takımlara sadece 4 puan kaybetmiş yani nerdeyse tüm derbileri kazanmış. 2008-2009 sezonu şampiyonu ise 1.grup takımlara 21 puan kaybetmiş. Nerdeyse hiç derbi kazanamamış. 2009-2010 şampiyonu ise son 6 takıma hiç puan kaybetmemiş.

- Şampiyon olan takımlar bazı yıllar kendi sahalarında çok iyiler. Bazı yıllar da deplasmanda. 2000-2001 ve 2001-2002 sezonları şampiyonları kendi sahalarında hiç puan kaybetmemiş. 2006-1007 sezonu şampiyonu ise kendi sahasında tam 13 puan kaybetmiş.

- Şampiyon olan takımlar bazı yıllar sezona çok iyi başlarken, bazen de ilk haftalarda şok yenilgiler almışlar. 1994-1995 ve 1998-1999 sezonlarında şampiyon olan takımlar ilk 5 maçı kayıpsız geçmişler. 2009-2010 sezonu şampiyonu ise ilk 5 maçta sadece 7 puan alabilmiş. Son 20 yılda şampiyon olan takımlar sezona 3 kere kendi sahasında mağlubiyetle başlamışlar.

CamilloVillegas
10.06.2015, 21:16
Merhaba ,

Benzer bir hesaplamayı ben geçen sene tüm sezonlar için yapmıştım. Bu sezon bizim şampiyonluğu kaybetmemiz ya da şampiyonluğa oynayamamızın sebebi Anadolu takımlarına olan kayıplarımız olmuş. Bu açık. CamilloVillegas arkadaş , çok teşekkürler analizin için.

Ama bu genel bir kural değil. Zira tam tersi de mümkündü. Tüm anadolu takımlarını yenip kafaya oynayan takımlara puan da kaybedilebilirdi. Şampiyonluk yolunda önemli olan yeterli puanı toplamak. Kimden alındığının çok bi önemi yok.

Konu ile ilgili başlık burada :
http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=47471&highlight=matemati%F0i

Senin hesablamaların müthiş hocam. Ben görmemiştim. Elline beynine sağlık. Umarım güncelleştirirsin.

Benim tablolar ile şampiyonluk hesabı yapmak amacım değildi.
Amacım: ilk altı takım ile karşılaşmalardan aslında iyi maçlar/puanlar çıkarttığımız halde şampiyon olan takımın taa 20 puan gerisinde kalmamız.

Aslında takımımızın en güçlü altı takımlar ile birebir karşılaştırmalarında nasıl bir performans sergilediğini saptamak idi. Hani hep söylenir ya... yok kadromuz diğer adaylar ile kıyaslandığında yeterli değil...şu kadro çok daha iyi felan filan. Benim tablom bu sonuca varmıyor işte. Ahanda sana bir kiyas işte. Birebir karşılaşmalarda çok yeni kadro olduğu halde gayet herkes ile yarışacak potansiyeli olduğunu gösteriyor.

Ama gel gör ki yine sonunda 20 puan fark. ;)
ilk altı takım sonuçları ile lig komple sonuçları arasında müthiş göze çarpan bir uçurum bence.

Tuhaf olan bu. Bilmem anlatabildim mi?

Ufuk
10.06.2015, 22:06
Bu sezonki sorunumuz deplasmandı. Sadece üç maç kazanabilmişiz. Deplasmanda 18 puan alan takım evinde 35 puan almış. Bizden alttaki takımlara karşı beraberliği kabul etmeyip galibiyete oynamak lazım. Şu dokuz beraberlikte takım atak oynayıp 5 maçı kaybetse yine daha fazla puan alacak.

muratali
10.06.2015, 22:09
Çok haklısın dostum ...
Bu kadro yeterli olmasa en güçlü ya da en iyi performans gösteren takımlardan bu puanları alamazdı. Çok doğru tespit.
Senin analizin bunu açıkça ortaya koymuş.

O zaman demek sorun başka.
Ya konsantrasyon problemi, ya planlama hatası ya da başka bir şey. Bu tablo bana işin yönetimsel ( teknik ya da idari ) bir hata olduğunu söylüyor.

Ligin şampiyonunu iki maçta da yenen bir takıma yetersiz denemez.

Senin hesablamaların müthiş hocam. Ben görmemiştim. Elline beynine sağlık. Umarım güncelleştirirsin.

Benim tablolar ile şampiyonluk hesabı yapmak amacım değildi.
Amacım: ilk altı takım ile karşılaşmalardan aslında iyi maçlar/puanlar çıkarttığımız halde şampiyon olan takımın taa 20 puan gerisinde kalmamız.

Aslında takımımızın en güçlü altı takımlar ile birebir karşılaştırmalarında nasıl bir performans sergilediğini saptamak idi. Hani hep söylenir ya... yok kadromuz diğer adaylar ile kıyaslandığında yeterli değil...şu kadro çok daha iyi felan filan. Benim tablom bu sonuca varmıyor işte. Ahanda sana bir kiyas işte. Birebir karşılaşmalarda çok yeni kadro olduğu halde gayet herkes ile yarışacak potansiyeli olduğunu gösteriyor.

Ama gel gör ki yine sonunda 20 puan fark. ;)
ilk altı takım sonuçları ile lig komple sonuçları arasında müthiş göze çarpan bir uçurum bence.

Tuhaf olan bu. Bilmem anlatabildim mi?