PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rize Belediyesi yıldız kız takımı Türkiye 4. oldu

Cengiz Çubukcu
17.05.2015, 13:46
bu başlık çok önemsenmez ama benim çok ilgimi çekti haber...
http://basketfaul.com/makale/42596/rizeli-kizlarin-ve-mehmet-hocanin-verdigi-dersler-necip-kapanli.html

Mehmet Kaputoğlu ile yolda karşılaşsak birbirimizi tanır mıyız? Bilmem... Ama son günlerde sesini en çok duyduğum kişi de Mehmet Kaputoğlu...

Yıldız Kızlar Türkiye Şampiyonası'nda Rize Belediye'nin çeyrek finale kaldığı gün TED Ankara Kolejliler'in menajeri Eşber'i arayıp sormuştum... "Bu Rize işi nedir? Basketboldan uzak kalmış, küçücük bir ilden çıkan takımı anlat. Başka illerden transfer mi yapmışlar? Yaşları mı büyük?"

Eşber, "Yok be abi. 5 kişiyle oynuyorlar, uzunları yok ama müthiş savaşıyorlar, üçlükleri atıyorlar. Saygı duyulacak bir takım."

Yine Eşber'in yardımıyla Rize Belediye takımı Mehmet Kaputoğlu'nun telefon numarasını buldum. O günden beri de neredeyse her gün konuşuyoruz. O tabii farkında değil ama başarı öyküsünü anlatırken karşısındaki yaşlı adamın gözleri nemlenmişti. Okullarına ve antrenmanlara gidebilmek için ilçe merkezine kadar 25 dakika yürüdükten sonra Rize dolmuşuna binen, harçlıklarını biriktirip doğum günlerinde birbirlerine basketbol ayakkabısı alan kızlar... Aynı evden çıkan iki kardeş ve bir kuzen... Yani takımın yarısı Topçu'lar...

Başlarında antrenörlük kariyerinin ilk yıllarında sayılabilecek Mehmet Kaputoğlu... Bir basketbol misyoneri, bir adam...

Sayfamızda Rize Belediye'nin öyküsünü verdiğimizde çok kişi bizi aradı ve Mehmet Kaputoğlu'nun telefon numarasını istedi. Basketbol camiası bu takıma yardım etmek istiyordu. (Oyunculara ayakkabı hediye eden TBF'ye de teşekkürler). Kaputoğlu geçenlerde beni aradı, "Hocam, antrenörlerin başı bana ulaştı (TÜBAD Başkanı Mehmet Baturalp'ten bahsediyor), sağolsun çok ilgilendi. Benim ise bir korkum var. Eğer camia birşey yapmak istiyorsa, çocukların elinden tutsun. Ben kendim için hiçbir şey istemiyorum, herşeyi yapan o çocuklar. (TBF'ye gönderdiği ayakkabı numaraları arasında kendi ayak numarası olmadığını biliyorum. Kaputoğlu kadrosu bulunmayan, ücretli olarak çalışan bir öğretmen)

Mehmet Kaputoğlu bize çok büyük dersler veriyor. Adamlık dersi veriyor, liderlik dersi veriyor... Verdiği en büyük ders ise başarmanın yolunun istemekten ve azimden geçtiğini anlatması. Büyük kentlerde yıllardır basketbol altyapısı olduğunu iddia eden, salonu, malzemesi, ulaşım için servisi, her türlü olanağı, geliri, antrenörleri, oynadıkları liglerde rakipleri bulunan kulüpler... O kulüplerin antrenörleri... Sizde olan çok şeye sahip olmayan Rize takımı sizi geçiyorsa... Utanmak en doğal hakkınızdır... Bu hakkınızı kullanın... Onlarda olup da sizde olmayanı ise siz bulun...

Sefer A.
17.05.2015, 15:23
Tebrikler Rize takimina ve emegi geçenlere :)
Üstelik uzunsuz oynayan ve 3lüklerle isi götüren bir takim, tam benlik :D

Cengiz Çubukcu
18.05.2015, 07:48
üstelik bir oyuncusu da mvp seçilmiş :)

Sercan Keleş
18.05.2015, 14:31
Helal olsun :)