PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2014-15 Şampiyonu - Buraya Yazıyorum

Burçin Aydoğdu
15.05.2015, 15:07
İşte buraya yazıyorum:

Şampiyon ne zaman belli olacak, hangi takım şampiyon olacak şimdiden yazıyorum.

İlk yazan benim diyemem. Belli ki birileri daha sezon başından bir yerlere yazmış bunu. Biz şimdi onların yazdığını ilan edeceğiz. Bir bakıma malumu ilam edeceğiz.

Türkiye Futbol Federasyonu hakkında çok yazdık çizdik ama bu sene İstanbul takımlarının taraftarları da TFF'ye çok kızgın. Bu sene boyunca 3 İstanbul takımının da gerek kulübü gerek taraftarı TFF'nin politikalarını protesto etti. Her biri sezona kendi takımının gözünden baktığı için TFF'nin kendisi aleyhine, diğer 2 İstanbul kulübünden birinin lehine çalıştığını iddia ediyor. Oysa TFF'nin belli bir kulübü kayırdığını iddia etmek ona haksızlık olur.

Hani Nasrettin Hoca'ya demişler ya "Senin hanım çok geziyor" diye. O da "Yok canım, o kadar gezse bir kere de bizim eve uğrardı" demiş. İşte Türkiye Futbol Federasyonu da o hesap. Gerçekten kayırdığı bir İstanbul kulübü olsaydı hiç olmazsa kulüplerden birinin taraftarının Demirören hakkındaki görüşü olumlu olurdu çünkü ilk üç sırayı her halükarda onlar paylaşıyor. Fakat biliyoruz ki hiçbirinin taraftarı TFF'nin yanında değil. Olmasına da ihtiyacı yok Demirören'in. Nasılsa onu oraya getiren, taraftar değil, kulüp yöneticileri bile değil. Onu orada getirenin de, orada tutanın da kim olduğu belli.

Futbolun 450 milyon Dolar yani yaklaşık 1 milyar 215 milyon TL tutarında naklen yayın geliri var. Federasyon için en önemli husus bu gelir akışını canlı tutmaktır. Bunun en üst düzeyde tutulmasının 2 şartı var:

1- Yayın geliri hangi taraftardan geliyorsa (%90 İstanbul takımlarını tutanlar) o taraftarı üzmemek; onları futboldan soğutmamak
2- Ligde tansiyonu düşürmemek; Lig TV abonelerinin kulüplerinin hiçbir maçında şampiyonluğun elden gitmiş olmaması ama garanti de olmaması. Sürekli diken üstünde olmaları.

Bu iki şart temin edilirse TFF'yi yönetenlere de onları oraya getirenlere de sıkıntı yok.

İlk şartın gereğinde sıkıntı yok elhamdülillah. İlk 3'e Anadolu kulüplerinin yaklaşması mümkün değil. O baraj en baştan bir şekilde çiziliyor. Yıldızını parlatmaya çalışan genç futbolcuların terleri, iyi oynayan kazansın isteyen, kendi memleketine sahip çıkan vefakar taraftarlarının göz yaşı (sadece Trabzonspor için söylemiyorum, Bursaspor için de geçerli) ekonomik açıdan 1 Kuruş bile etmiyor.

İkinci şart ise hiçbir İstanbul kulübünün başını alıp gitmemesi. Hiçbir derbinin kritikliğini kaybetmemesi. Ancak öyle olursa naklen yayın tüketimi azalmaz ve sezon sonuna doğru artar.

Peki maç kritik olunca daha mı kaliteli oluyor? Tabii ki hayır. Asırlık derbi diye şişirilen maçlarda İngiltere 2. lig mücadelesindeki kadar kalite bile yok. Bunu herkes, özellikle de genç nesil çok net görüyor. Türk futbol seyircisininki sadece 80'lerden, 90'lardan kalma bir alışkanlık aslında. Bu kafayla giderlerse daha ne kadar sürer belli değil. Ekmeğini yedikleri bu futbolseverlik alışkanlığının kökünü kazıyorlar aslında ve umurlarında değil.

Velhasıl, 3 İstanbul takımının da veryansın ettiği hakem hatalarının sonucu, bu sezon boyunca kritik olmayan bir derbi maçı olmadı. Ligin bitmesine 3 hafta var ve hala 3 takımın da şampiyonluk şansı var.

Şampiyon ne zaman belli olacak? Tabii ki son haftanın son maçında. Peki o hangisi olacak? Maçları dizelim:

Galatasaray - Rize
Fenerbahçe - Kasımpaşa
Beşiktaş - Gençlerbirliği

Son hafta bu 3 maçtan en son oynanacak olanın Beşiktaş-Gençlerbirliği olmayacağı kesin. Bir tarafta İstanbul takımı diğer tarafta Rize ya da Kasımpaşa olması çok daha "sportmen"ce olacaktır. Aslında tam Yılmazözdillik konu ama Kadıköy'den sipariş gelmedikçe ele alacağını sanmam.

Son 2 maç GS-Rize ile FB-Kasımpaşa olacaktır. Şampiyon da bu maçların sonunda belli olacaktır.

Peki kim şampiyon olacaktır? Onu da salt ekonomik açıdan (Hak, adalet, ahlak, namus gibi kavramları denklemden çıkararak) analiz edersek şunu net olarak söyleyebiliriz ki şampiyon Beşiktaş olacaktır. Daha doğrusu yapılacaktır.

Yanlış anlaşılmaması için tekrar üstüne basarak söylüyorum ki burada BJK'nin şike yapmış ya da yapacak olduğuna dair en ufak bir ima yapmıyorum. Tam aksine BJK'nin de yer yer (liderliği garantilemesi söz konusu olduğunda) açıklanamayan hakem hatalarına kurban gittiğine herkes şahit. Sadece bu sezon sonu hakkında bir tahmin yürütüyorum.

Şampiyon Beşiktaş olacak çünkü naklen yayın gelir akışını ayakta tutan en temel unsur DÖRDÜNCÜ YILDIZ çekişmesidir. Bu çekişme gerçekten (her ne kadar hakem hatalarının kendileri de farkında olsa da) GS-fb taraftarlarını heyecanlandırıyor ve onlar da bu havuzun gelir kaynağının %75'ini oluşturuyor. Lig TV reklamlarında en çok bunun altı çiziliyor. Bu çekişmeyi bir yıl daha sağmak varken doğrudan vazgeçmek 'rasyonel' olmaz.

Beşiktaş'ın muhtemel şampiyonluğunun bir diğer sonucu Demirören açısından olumlu getiri temin etmesi olacaktır. Biliyorsunuz Şenes Erzik'i UEFA'ya sokanlar onun orada hangi vazifeyi görmesini beklediyse (ki kendisi de o vazifeyi görmeye çalıştığını kabul etmekte, bununla övünmektedir) aynı şeyi kuşkusuz Demirören'den bekleyen BJK yöneticileri de olacaktır. Zaten BJK Yıldırım Demirören'i DÖRT YILDIR İBRA ETMİYOR.

İbra etmemek ne demek? Yıldırım Demirören'in 4 yıldır Necmettin Erbakan üslubuyla "Biz beraat ettik!" diyememesidir. BJK'nin hala "Sen bir gel bakayım buraya" deme hakkını saklı tutmasıdır. 2011'den önceki sezonlarda futbolcuların değerlerinin kat kat fazlasıyla transfer edilmesinin iç yüzünün masaya yatırılması demektir. Daha birkaç hafta önce BJK tesislerine gelen haciz memurlarının Demirören'e de uğrayabilme ihtimalinin varlığını sürdürmesi demektir.

BJK şampiyon olmazsa, şampiyonluk ödülünü ve Şampiyonlar Ligi maç gelirlerini kasasına koyup finansal durumunu toparlamazsa ve toparlamadıkça, hacizlerden, UEFA'nın dayatmalarından vs. başını kurtarmadıkça haklı olarak Demirören'i rahat bırakmayacaktır. Hangi kulüp olsa aynı şeyi yapar zaten.

Velhasıl bu yazım tamamen spekülatif olmakla birlikte TFF'nin en temel ölçütü olduğuna inandığım safi ekonomik analizle vardığım sonuçlar olarak kesindir.

At fav'a bekle...

Ali Özcan
15.05.2015, 15:12
Beşiktaş dört puan geride şu anda liderden...Çok romantik bir tahmin olmuş...Yazınin içeriğine katılıyor, sonundaki tahmine katılmıyorum...bu saatten sonra gs bur şekilde şampiyon olacaktır.

zafer6161
15.05.2015, 15:26
8jk babayı alır...............

CEMEFKER
15.05.2015, 15:29
Özellikle yazının " ülkede futbolun ayakta durması için 3 BÜYÜKLERİN bir çekişme içinde birbirinden kopmadan olması" üzerinde durulmasına birkaç şey eklemek istiyorum.

Doğru. Mantık olarak baktığın zaman ortada bir gelir var ve bu gelirin % 80'ini 3 tane personel sana sağlıyor. Bunları işten elbette çıkarmazsın, birbiri küsüp , kopup düzeni bozmasını istemezsin, ancak gidişat onu göstermiyor.

BENİM DEMEK İSTEDİĞİM:

Futbolu yönetenler, yayıncı kuruluş futbola para akıtan, ayakta tutan taraftarları 3 büyükler üzerinde toplayarak kısa yoldan 3 senede birine şampiyonluk vererek düzeni devam ettireceklerini zannediyorlar, ancak sistem çökmek üzere ya da çökmüş.

Bizim ülke insanı milliyetçidir, hatta fanatiklik ötesi. Onun için İSTANBUL BÜYÜKLERİ YERİNE ŞEHİR BÜYÜKLERİ ÜZERİNE ÇALIŞILSA son dönemde tribünden kopan seyirci % 100 stadları doldurur....

NASIL MI ?

-BAŞTA BİZİ.
- İZMİR'in Altay veya Karşıyakası'nı.
- BURSA'nın Bursaspor'u.
-ANKARA'dan Gençlerbirliği veya başka bir takımı.
- ESKİŞEHİR'den eS-eS i.
-SAMSUN'dan Samsunspor'u.
- DİYARBAKIR'dan Diyarbakırspor'u.
- ERZURUM'dan Erzurumspor'u.
- ...vb...

Bu şehirlerden ŞAMPİYON ÇIKARTIN, ŞEHİR TAKIMLARI YAPIN FB, GS, BJK'ye olan teveccüh azalır, herkes kendi yöresinin ve yöresine yakın takımının fanatiği olur....

Yayın gelirleri düşmez, artar, stadlar boşa oynamaz full çeker.

İlkhan
15.05.2015, 15:29
Lobisi iyi olan kazanır. Yani ğs alır.

zafer6161
15.05.2015, 15:40
akşam ne dedi ROK bjk büyük takım değil,20 senede sadece 2 kez şampiyon oldu ve ben hatırlamıyorum :D

tff ve lig tv evet 3 büyükleri kolluyor fakat bjk yı son 7*8 haftaya kadar kolluyor,ona resmen diyorlarki,sende gel 3 ümüz yarışalım ,bir hava gelsin rekabet olsun,reytingler artsın.son haftalara girilince kıçına tekme vurup saf dışı bırakıyorlar (yani hakemle beraber yürüdüler,sonra hakem olayları devre dışı oluyor ),zir ve de yani ilk 2 de her zaman olduğu gibi gs fb ye kalıyor

Kolpacı
15.05.2015, 15:41
Civeleklerin mali durumu kargalardan daha kötü asıl onlar bu yıl şampiyonlar ligine gidemezlerse(inşallah) iflasa kadar gidecekler.

bahadır2561
15.05.2015, 16:00
Zafer abinin dediği gibi küçük şikeciler anca babayı alır

Hazar_
15.05.2015, 16:03
Arkadaşım lider Trabzonspor mu ki bu saatten sonra adamın elinden şampiyonluğu alsınlar. Galatasaray gibi lobide çirkeflikte zirve yapmış bi kulüten bu saatten sonra şampiyonluğu Hitler alamaz

F. Yıldırım
15.05.2015, 16:07
kargalar şampiyon olamaz ki bu saatten sonra imkansız

61ronin renktaşım nerede?:)

çok iddialı konuşuyordu, bjk şampiyon olacak diye

Mollasalihoğlu
15.05.2015, 16:38
İlgiyle takip ediyor olacağım abi. :)

jairzinho
15.05.2015, 16:41
beşiktaşın şampiyon olma ihtimali sıfır .önündeki iki takımın birden puan kaybetmesini bekleyecek.ve 3 hafta kalmış.

fenerin hala şansı var.beşiktaşın galatasarayı yenmesini bekleyecekler.

Kaya
15.05.2015, 16:47
Burçin abinin analizine göre;

Bu 3 takım şampiyon olamaz; şampiyon yaptırılır... :)

Hadi bakalım...

Kazım Bostan
15.05.2015, 17:20
mükemmel. kendim yazmışım gibi okudum, benim düşüncelerim de aynen böyle. ayrıca s.seba sezonunda bu adamların 4 puan fark geriden gelip şampiyon olması destansı ve romantik olacaktır, yani mükemmel bir hikaye demek.

"hey gidi ne günler, abi seviyorum ben bu türk futbolunu ya, premier ligde bile böyle olaylar yok, bişiktışıım oley"

ya da gerçekten gs şampiyon olacaktır, en fazla senaryomuz yanlış olur, ama düzen gerçekten de böyle işliyor.

Sefa
15.05.2015, 17:28
Galatasaray Şampiyon oldu bile..

Fenerbahçe'nin olacağını düşünüyordum ama kolay filstürü kendilerine zor ettiler. Burada Hoca önemi ortaya çıktı..

halil ibo
15.05.2015, 17:39
Şike her ne kadar bizi hırpalasa da ucundan gıyicuğundan futbola tutunmaya devam ettim.
Ama sevgili kardeşim bu tahminin doğru çıksın.
Futboldan tamamen koparım ! O kadar da iddialıyım bunun tahmininin gerçekleşmeyeceği konusunda... :)

Mert'
15.05.2015, 17:40
Yazılanları hepsi mantıklı ama GS'nin 4 puan önde olduğu Beşiktaş'a geçilmesi imkansıza yakın.

Bülent AKBULUT61
15.05.2015, 17:47
yazı çok güzel ve fazlasıyla mantıklı işin içinde para varsa herşey yaparlar ama eziktaş şampiyon olamaz

alone_6161
15.05.2015, 18:18
Yazıdaki ana görüşe katılmakla beraber, Türk futbolunun genel portresi bence şu şekilde :

Anadolu takımları ne yaparlarsa yapsınlar şampiyon yapılmayacaklar, her yıl bir tanesi kafaya oynasın ama haddini de bilsin, şampiyonluk falan kovalamasın.

bjkye her 10 yıllık periyotta 1 veya 2 şampiyonluk verilsin, gönülleri olsun.

fb ve gs de kalan 8-9 şampiyonluğu arasında bölüşsün.

Bu arada her yıl fb ve gsnin şampiyonluk potasında yer alması çeşitli hakem hataları olmalı, bu iki takımın futbolcularına daha fazla müsamaha gösterilmeli, azıcık itiraz eden Anadolu klübü yöneticilerine en ağır ceza verilirken fb-gs yöneticileri hakemleri ölümle tehdit etse bile traştan ceza verilmeli, bu ikisinden biri çok kötü bir sezon geçiriyorsa, mutlaka diğeri potada öyle veya böyle kalmalı....

Ondan sonra her ağızlarını açtıklarında da "Türk futbolunun marka değeri"......Olmayan markanın hangi değerinden bahsediyorlar anlamış değilim......

bkandil
15.05.2015, 19:05
Dün akşamki beraberliğe rağmen katılıyorum yazıya. İlave olarak seneye digiturk un son naklen yayın sezonu olacak, sonraki sezonlarda trt-tivibu ortaklıgı alacaktır. Sonuçta digiturk son senesinde voleyi vurup gitmek ister, bu da 4. Yıldız yarışının seneye kalmasıyla mümkün olacaktır.

Mustafa YILMAZ
15.05.2015, 19:23
yazının özüne katılıyorum ancak bjk olayına katılmıyorum yayıncı kuruluş paranın büyük kısmını gs ve fb'den kazanıyor bu saatten sonra, bjk'de en son 100. yılı muhabbetine şampiyon yapılmıştı bak olmuştu demiyorum yapılmıştı onlarda çok zor görür o kupayı daha.. endüstriyel futbol her daim gs ve fb'yi ister diğerleri öylesinedir bjk'yi bu kadar büyütmeyin derim bizim 96'lı yıllarda taraftar sayımız eşitti onlarla..

bu sene en başında dedim üç kız kardeşler yukarda kalacaklar ve üçünü yarıştıracaklar diye zira şike olayına insanlar çok soğudu futboldan üstüne birde psso gelince tribünler bomboş kaldı bunu toplamanın tek yolu (onların beyinsiz hücreleri için) üç ezikleri canlı tutmaktı bu senede yapılan bu oldu malum marka değeri !!..

asıl kötü olan ne biliyor musunuz bütün bunları bilip söyleyebilmemiz.. şikenin, kurgunun göz göre göre yapılması ve namuslu insanların bunları sadece konuşabilmesi.

emre6117
15.05.2015, 21:23
Antepi ve akhisari yenemeyen takim mi sampiyon olacak.sike5as icin kacti o tren.sikebahcede iki derbiyi snsa aldi ama sonraki haftalrda koptu ki bu hafta erciyese ile iddiasi bitti.lobisi saglam olan cincon bu saatten sonra birakmaz isi.cincon bir trabzon bursa degilki ayak oyunu yapsinlar ona.

serdarblue
15.05.2015, 21:26
Ben lig TV olsam ticari açıdan beşiktaş'ın şampiyon olmasını isterdim. Çünkü seneyede fb-gs'den "4.yıldız" ekmeğini yemeye devam ederler ki aynı zaman da seneye beşiktaş'ın 3.yıldız muhabbeti de olur. "gs-fb 4.yıldız mı , bjk 3.yıldız mı" üfff reytinge bak !

Ya düzen bu , gerçekten bu . Bu takımları tutanlar taraftar filan değil. Popülerliğin ve bu medya düzeninin büyü yapılmış oyuncakları. İyi ki Trabzonspor var ! İyi ki Anadolu 'nun ümidi ve direnişi var !!

U.Sadıkoğlu
15.05.2015, 21:39
Burçin abi yazındaki tezlerine sonsuz saygılarımı sunmakla birlikte katılmadığımı belirtmek istiyorum.

90'ların başından beri süregelen ve 3'e bölünen sistemin Gs-Fb-Bjk pastası Bjk'nin 100. Yıl Şampiyonluğuyla birlikte 2'ye bölünüp Fb-Gs arasında al gülüm ver gülüme dönmüştür. Zaten FB Şampiyon olamadığında GS'yi , GS'de FB'yi şampiyon yapmak ister her zaman Bjk'nin bizim hatta Bursa'nın şampiyon olduğu sezonda alınan skorlar incelenirse söylemek istediğim daha net anlaşılacaktır. Galatasaray artık buradan bu şampiyonluğu bırakmaz kısacası bıraktırılmaz ben Fenerbahçe'nin şampiyon olacağını öngörüyordum ancak geçen haftaki Erciyes beraberliği planı bozdu ve ibre Galatasaray'a tamamen döndü.

GS Olamazsa FB, FB Olamazsa GS mantığı Türk Futbolunda daha uzun yıllar egemen olacaktır zira BJK'nin seninde dediğin gibi ekonomik anlamda yaşadıkları vs. onları artık büyüklük statüsünden çıkartıp sıradan bir Anadolu takımı kategorisine sokmuştur.

Sen söylediğin için merakla izleyeceğim ancak pek inanarak değil.

Bize 2015-2016 Şampiyonu kim olacak onu söylesen daha makul olmaz mı abi? :)

MaEsTrO
15.05.2015, 22:30
Olmaz.

At fav'a, bekle.

HOPA'LI TS'Lİ
16.05.2015, 10:23
1-GS
2-şikebahçe
3-BJK

zafer6161
16.05.2015, 11:57
yazının özüne katılıyorum ancak bjk olayına katılmıyorum yayıncı kuruluş paranın büyük kısmını gs ve fb'den kazanıyor bu saatten sonra, bjk'de en son 100. yılı muhabbetine şampiyon yapılmıştı bak olmuştu demiyorum yapılmıştı onlarda çok zor görür o kupayı daha.. endüstriyel futbol her daim gs ve fb'yi ister diğerleri öylesinedir bjk'yi bu kadar büyütmeyin derim bizim 96'lı yıllarda taraftar sayımız eşitti onlarla..

bu sene en başında dedim üç kız kardeşler yukarda kalacaklar ve üçünü yarıştıracaklar diye zira şike olayına insanlar çok soğudu futboldan üstüne birde psso gelince tribünler bomboş kaldı bunu toplamanın tek yolu (onların beyinsiz hücreleri için) üç ezikleri canlı tutmaktı bu senede yapılan bu oldu malum marka değeri !!..

asıl kötü olan ne biliyor musunuz bütün bunları bilip söyleyebilmemiz.. şikenin, kurgunun göz göre göre yapılması ve namuslu insanların bunları sadece konuşabilmesi.
:alkış::alkış::alkış:

hatta hatta 90 yılından önce 3. büyük bizdik....araştırın bakın,,,işte bu yüzden bjk nın şmp olmasını istemiyordum..gittikçe küçülsün....

PortoDeGalinhas
16.05.2015, 12:29
Normal şartlar altında bir lig oynansaydi bu sene bjk sikeciler ile gs nin en az 4 5 puan önünde şampiyon olurdu. Fakat bu sene gs ile fbyi şampiyonluk yarısına sokmak için olaganustu bir çaba harcandı. Ofsayttan atılan goller, saçma sapan penaltı lar, kendilerine verilmeyen kırmızı kartlar, rakiplere çok kolay çıkan kartlar. Hani daha önce de bunlar yaşandı ama bu sene is cigrindan çıktı artık. Özellikle ligin ilk yarısında hakemlerin bir tek gol atmadigi kaldı. İddaa ediyorum bu sene adaletli bir lig olsaydı bursa ile biz gs ve fb nin önünde olurduk. Açıkçası herkes gibi benim de ortak gorusum bundan sonra şampiyonluğun gs ile fb arasında bolusturulecegi. Ama bu 2 takım havuzun büyük kısmını oluştursa da bizimle beraber diğer takımlarında ciddi yaptırım gücü olduğunu düşünüyorum. Evet onlar taraftar olarak fazla olabilir ama bizde takım olarak fazlayiz. Eğer birlik olabilirsek Türk futbolunda ki pislikleri temizleriz. Ama şu da bir gerçek ki bir çok anadolu klübü başkanı da İstanbul yalakasi, hani ilk başta bazi anadolu klübü taraftarlarının yönetimlerini devirmesi lazım. Sivas Eskişehir, Rize gibi.

Travelair
16.05.2015, 12:43
Maçların para ve oy kazanmak uğruna (Aman efendim batarız, federasyon ne yapar, medya ne yapar, sponsorlar çekiliyor, marka değeri, yayıncı kuruluş ne yapar, büyük(!) camialarımız...) HALA çeşitli yöntemlerle ayarlandığını hissediyor ve buna inanıyorum

Tayfun Aydın
16.05.2015, 13:27
Bu sene şampiyon olamayan değilde 3. olan takım ciddi olarak maddi sorunlarla boğuşacak. bjk bu sene olmayan parasıyla ciddi bir karo mühendisliği sonucunda buralara kadar getirebildi işi. Temennim şampiyonun şikeciler olması ve gene uefa tarafından kovulmaları. Aynı şekilde bjk nin mali sorunlar yüzünden dışarda bırakılması. bununla beraber 4. olup bizim de şampiyonlar ligi ön elemesi oynayabilmemiz. Bu tabii ki çok uç bir olay olur mu? Çok zor.

Görünen şu ki bjk ilk 2 ye giremezse futbolcularını satıp maddi kaynak yaratmak zorunda kalacak. şikeciler 2. olup şampiyonlar ligine kalamazsa da tam süper olacak.

Bizim için ise 2 senelik barutumuz var ve bu 2 sezondan birinde şampiyonlar ligine kalamazsak emin olun klübün kapısına kilit vurur gideriz. Kim ne derse desin bizim transfer politikamızda iyi. Tutmamış olabilir ama Cardozo Constant her zaman piyasası olan futbolcular. Yerlilerde takasta veya satılma yoluyla değerlendirilebilir. Mehmet Ekici bile tek başına bir transfer başarısıdır.

Çakıroğlu İhsan
16.05.2015, 13:44
Özünde mantıklı yazı ama sonunda uçuk bi tahmin olmuş :)

Hüseyin Başoğlu
16.05.2015, 19:03
Bende 8jk nin şampiyon olacağına inananlardanım.

Demirören döneminde gs ve fb şampiyon oldu sıra 8jk de.

David_LuiZ4
16.05.2015, 22:25
Şampiyonu sanırım Gençlerbirliğinin kalecisi Ferhat belirledi..Bir dönem kaleci olduğum için kaleci ve stoperlerin maç psikolojisini iyi sezerim..Gs son yarım saatte baskılı oynarken Gençlerbirliği stoperleri yakın kamera çekimlerinde gayet soğukkanlı ve sakindi fakat kalecileri aynı psikolojide değildi..Sneijderin golünden bir kaç dakika önce kaçan pozisyonda bu kalecinin surat ifadesi kaleye tutturun gol olacak şeklinde yansıdı gözüme işkillendim..

Ve bir kaç dakika sonra Sneijder gayet basit bir vuruşla golü atarken boyu ve elleri uzun olan bu kaleci top köşeye gitmediği 1.5 metre yanına düştüğü halde ellerini topa uzatmadı..Kalecinin küçüklügüne inmek lazım veya arkadaki seyircilerin ağlak tepkilerine dayanamadığı da söylenebilir..Maç bittikten sonra ise aynı kaleci Gençlerbirliği takım halinde içerdeyken sahada kalıp gs forması bekleyen tek elemandı..

Hiç öyle komplo conspiracy meraklısı paranoyak biri değilim..Hakemlere de kolay sallamam..Futbolda şike olduğuna inanır fakat bu girişimlerin yüzde sekseninin sahada tutmadığını bilirim..

Bunların dışında eski bir kaleci olarak hissettiklerimi yazıyorum..

Buradan Gs şampiyonluğu verirse 5 6 sene toparlanamazlar ama büyül avantaj elde ettiler..

artvints
16.05.2015, 22:26
gs şampiyonluktan el çektirdi :) diğer takımların şansı çok azaldı.

Emre İskender
16.05.2015, 22:28
şikeciler son hafta şampiyon olacak...

selcuk
16.05.2015, 22:52
şikeciler son hafta şampiyon olacak...

hangisi

Hazar_
16.05.2015, 22:53
Şikenin kitabını yazmış kulüp Galatasaray'dır. 10 tane Fenerbahçe toplansın bu dakikadan sonra şampiyonluğu alamazlar Gs'den

fanatikdevri
16.05.2015, 22:56
hangisi

:alkış::alkış::alkış:

Gordon Freeman
16.05.2015, 23:09
Çok büyük paralar dönen bu sektörde futbolun futbol olarak kalmasını beklemiyoruz zaten.
Hele hele bizim gibi muz cumhuriyetlerinde.

Kamil Çakmak
17.05.2015, 00:07
iki maçtada yendiğimiz o kötü gs şampiyon olduya. iki şikecinin son maçlarına bakınca ulan bu sene radar yok harbiden diyorum. Yada hakim savcı yok komser yok.

gs nin fendi aziz i yendi.

PortoDeGalinhas
17.05.2015, 00:28
Walla bu gs de gerçekten öyle böyle sikeci değil, o kalecinin yediği gol, 2010 2011 de korcanin yediği golden bile daha saçma. Bu saatten sonra gs nin elinden şampiyonluğu kimse alamaz. Zaten son 2 haftaya en yakın rakibinin en az 4 puan önünde girer. Sikebahce Mersin maçında mutlaka puan kaybeder.

Emre İskender
17.05.2015, 01:19
hangisi

aynı şikenin laciverti olan... ;)

CEMEFKER
17.05.2015, 14:16
...yalnız son haftalarda ilginç şeyler olmaya başladı...

futbolcular sahada "garip , fizik kurallarını alt üst eden hareketler " yapmaya başladılar ..:confused:

"2010-2011 sezonunda es-es vs fb maçında defans oyuncusu Diego (açın arşiv videolardan bir daha izleyin ) topu etrafında sek sek oynarken arkadan gelip Caner'in beraberlik golünü atmasındaki gibi " gençlerbirliği kalecisi Ferhat garip bir şekilde sağ kolu yaralı gibi topa atlıyor".....:rolleyes:

...aynı maçta eski gs'li Stancu garip bir şekilde nutku tutulup " aaa ben naptın numarasına yatıyor topa vuramamakla"...:p

Bugün ve önümüzdeki maçlarda daha garip hareketler görebiliriz....

gs-bjk finali öncesi FB ve BJK maçlarında BUGÜN VE PAZARTESİ GÜNÜ GARİP HAREKETLER OLABİLİR SAHADA...;)

İlkhan
17.05.2015, 14:26
Şikecilerin, şikeden dem vurması nedir be :) Ülke futbolunun hali bu işte arkadaş

Oruç
17.05.2015, 14:30
Bejekenin şampiyon olacağina inanlar hayal aleminde sanırım. Sezon başından beri söyleyenlerdenim bunu.

Nadir Bekar
18.05.2015, 22:27
artık şansını kaçırdı , konya devirdi bejekeyi

61ronin61
18.05.2015, 22:46
bu başılığı açan arkadaş yazdıkların doğruydu bende olaya siyasi olarak bakmıştım ama demek planlar değişmiş kardeş.4. yıldızı gs alınca seneye şikebahçe kudurucak 4.yıldız için bu heralde daha cazip gelmiş yayıncı kuruluşa.

CEMEFKER
18.05.2015, 22:51
..ne yalan söylim...fb'nin şampiyonluğu hepsinden daha az koyar...

bjk'yi hep alternatif takım olarak tercih ettim bu sezona kadar, ancak çebi ve orman ın gönüllerinin büyümesi, başkan nezdinde bizleri küçümsemeleri nefret oluşturdu bjk ye karşı....

gs zaten bu işin kompetanı...gizli ve en büyük zarar veren klüptür bize...gs lisesi çıkışların akıl zekaları bu işlere çok iyi çalışır...think tank kuruluşları çok aktif ve başarılıdır rakiplerini alt etmede...

fb ise bize açık düşmandır ...

piskopatrizeli
19.05.2015, 02:47
beşiktaş şampiyon olacaktı dimi kardeş. bugün itibariyle 8taş ancak üçüncü olabiliyor.

Sen plan yaparsın ama Allah'ın dediği olur.... (https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0CC4QFjAD&url=https%3A%2F%2Ftr-tr.facebook.com%2Fugurkosar%2Fposts%2F101523963946 39597&ei=7nlaVZ_LJ8evU93_gdAE&usg=AFQjCNEPFjA1fvYnHm9ZxQb1rUUHVoFeyw&bvm=bv.93564037,d.d24)

Hüseyin Başoğlu
19.05.2015, 09:49
ben demiştim abi bjk şampiyon felan olamaz diye nereden çıkarıyorsunuz böyle şeyleri :D :D :p :p

emre duman
19.05.2015, 10:12
Stadlar yapıldi filan eyw fakat futbol diye bise yok bu ulkede alenen şike yapıliyo gol atmamalar bilerek gol yemeler vs vs TAYYİBİN yuzunden oldu bunlar şike yap parelele bagla ne guzel arkadas bizde bu isi ogrenmeliyiz.

Külünkoğlu
20.05.2015, 08:18
Yıldırım Demirören fb'nin şampiyonluğu için alacaklı olduğu bjk kulübü başkanı Fikret Orman ile görüşmelere çoktan başlamıştır.
Bugün olmazsa bir kaç yıl içerisinde çıkar ortaya. Yazalım forumda hafızamız iyiyse hatırlarız.
Burçin sağolasın, eline sağlık.

piskopatrizeli
20.05.2015, 13:28
.........fb'nin şampiyonluğu için alacaklı olduğu bjk kulübü başkanı Fikret Orman ile görüşmelere.........

senin hatlar karıştı galiba.

bkandil
20.05.2015, 16:59
senin hatlar karıştı galiba.

"Yen GS'yi, sileyim borcun bir kısmını" pazarlığı yapmış olabilirler...

evonon
20.05.2015, 17:05
3 Temmuz sabahı eşim uyandırıp haberi verdiğinde "Bu ülkede bi daha en az 20 sene gs ve fb den başka şampiyon çıkmaz" demiştim. Öyle de oluyor bir o bir öbürü hep öyle olacak. Bence diğer takımlar gelir hedeflerini en fazla Avrupa ligine göre yapmalılar.

Hüdai Pervaneli
20.05.2015, 19:40
sikebahce Oyunlarina devam eder Sampiyon Olamazlarsa Bile Ortaligi Karistirirlar

Colakoglu
21.05.2015, 01:33
Icimden bir ses fenerin sampiyon olacagini söylüyor

piskopatrizeli
21.05.2015, 10:01
içimden bir ses bu haftaki gs bjk maçında çok büyük olaylar çıkacağını söylüyor. ligler tekrar ertelenecek benze.

bahadır2561
21.05.2015, 13:14
İçimden bi ses bjk'nin babayı aldığını söylüyor

ozturk
22.05.2015, 13:52
benim tahminim fb şampiyon olacak :)

cakalkerem
22.05.2015, 14:54
yahu gs den 6 puan aldık adamlar hala şampiyon oluyor ilginç...

HOPA'LI TS'Lİ
22.05.2015, 15:02
şampiyon şikesaray :)

Hasan Habip Özbay
25.05.2015, 12:52
bende şunu söylüyorum 2015-2016 şampiyonu jimnastikçiler yazın bi kenara ama ben bursasporu destekleyeceğim nasıl olsa trabzonumu kendi kendilerine yerler TEXAS yeni stadımızda herkesi ezeceğiz