PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kulübümüz UEFA Mali Fair Play Koşullarını Sağladı

Mollasalihoğlu
27.02.2015, 21:40
Mayıs /2014 Döneminde UEFA Mali Fair Play Komitesi ile Kulübümüz arasında akdedilen sözleşmeyle UEFA'ya karşı tüm taahhütlerimizi yerine getirdiğimiz, bu sebeple sözleşmenin tamamlandığı bilgisi, UEFA tarafından bugün yazılı olarak tarafımıza bildirilmiştir.

Böylelikle kulübümüz, gerek geçtiğimiz sezon ve gerekse de içinde bulunduğumuz dönem itibari ile UEFA Mali Fair Play koşullarını yerine getirmiştir.

Kamuoyunun bilgisine duyurulur.

http://www.trabzonspor.org.tr/default.asp?Sayfa=HaberDetay&IND=17206#Icerik

Fatih Öztürk
27.02.2015, 21:44
Güzel oldu bu.
Mali yaygaracılarımıza selam olsun!

Mollasalihoğlu
27.02.2015, 21:44
Güzel oldu bu.
Mali yaygaracılarımıza selam olsun!

Mali yaygaracı derken?

Durum çok iyi de insanlar boşa mı panik yapıyor yani?

selcuk
27.02.2015, 21:52
bunu anlatmisdik zaten
bu sezon borc yapilanmasiyla beraber kredi ve sermaye artirimi gibi ek gelirler sayesinde sorun yasanmiyacagi belliydi

seneyede stadin yetismesi cok önemli, su anki gelirlerimiz giderlerimizi karsilamadigi acik.
stad ismi sponsoru, forma sponsoru ve loca gelirlerinlen önümüzdeki yili paklariz

ama bu temettü olayi hepden patlak verirse yanariz, 30 milyon tl ne demek

2016/2017 icin sampiyonlar ligi olmazsa olmaz benim gözümde, sampiyonluk bile paklamayabilir o sezonu

2017/2018 den itibaren borc yönetimi devam etmese zorlu yillari atlatmis olmaliyiz

Fatih Öztürk
27.02.2015, 21:57
Mali yaygaracı derken?

Durum çok iyi de insanlar boşa mı panik yapıyor yani?

Durum çok iyi diyen yok.her fırsatta usulsüzce borç yapıldı seneye avrupa kupalarına gidemeyecez ceza alacaz diyen arkadaşlar rahatlamıştır herhalde.

DeAgLeMaNyAq
27.02.2015, 22:06
İyi güzel de Avrupa'ya katılım konusunda o kadar rahat değiliz. Hiç değilse FB ve GS Türkiye Kupası'nda finale çıkması lig 5.'sine kapıyı açacak. Tabii bir de Başakşehir'in durumunun ne olacağı soru işareti. Şike davasında tapelerin % 10'una sahip damat Göksel Gümüşdağ'ın nasıl kılına dokunulmadığını biliyoruz. Bakalım UEFA Başakşehir'e ceza verecek mi...

selcuk
27.02.2015, 22:13
İyi güzel de Avrupa'ya katılım konusunda o kadar rahat değiliz. Hiç değilse FB ve GS Türkiye Kupası'nda finale çıkması lig 5.'sine kapıyı açacak. Tabii bir de Başakşehir'in durumunun ne olacağı soru işareti. Şike davasında tapelerin % 10'una sahip damat Göksel Gümüşdağ'ın nasıl kılına dokunulmadığını biliyoruz. Bakalım UEFA Başakşehir'e ceza verecek mi...

basaksehir kurtarsa bile bursa cezayi yedi ve mersin idmanyurdu transfer yasagi yemisken fair playden cezasiz dönmesini mümkün olabilirmi

Tayfun
27.02.2015, 22:27
Kulüpte bu kadar yanlışın arasında doğru bir iş yapıldığını görmek çölde su bulmak gibi şu dönemde ...

DeAgLeMaNyAq
27.02.2015, 22:30
basaksehir kurtarsa bile bursa cezayi yedi ve mersin idmanyurdu transfer yasagi yemisken fair playden cezasiz dönmesini mümkün olabilirmi

Bursa'yı zaten hesaba katmıyoruz da Başakşehir'in durumu ve kupayı kimin alacağı soru işareti. Kupayı FB, GS ve Bursa dışında bir takım kazanırsa Başakşehir'de önümüzde bitirip ceza almazsa katılamama durumu söz konusu olabilir...

selcuk
27.02.2015, 22:35
Bursa'yı zaten hesaba katmıyoruz da Başakşehir'in durumu ve kupayı kimin alacağı soru işareti. Kupayı FB, GS ve Bursa dışında bir takım kazanırsa Başakşehir'de önümüzde bitirip ceza almazsa katılamama durumu söz konusu olabilir...

FB, GS ve Bursa
bunlarin 3unden biri o kupayi alamamasi benim icin mucizedir

ayrica nekadar form düsüklügü yasasakda 4. olacagimiza eminim

artvints
27.02.2015, 22:39
yine de parayı plansız programsız harcamanın izahını yapmıyor.çok başarısız bir sezon geçirdik. sadece sonuçlarla alakalı değil bu.piskolojik durumumuz, geleceği görememe, istikrarsız performanslar, mücadele etmeyen oyuncular söz konusu.

DEEP BLUE
27.02.2015, 23:03
Zeki Müren'de bizi görecek mi?...

U.Sadıkoğlu
27.02.2015, 23:10
UEFA Mali Fair Play kriterleri baz alındığında bir spor kulübünün futbol branşında (diğer branşlar dahil edilmiyor) son üç yıllık toplam gideri, son 3 yıllık toplam gelirini en fazla 5 milyon euro aşabilir fakat bu kural 2018-2019 sezonunda yürürlüğe girecek bu bağlamda (2015'e kadar 45 milyon euroya kadar izin var, 2018'e kadar 30 milyon, 2018'den sonra maksimum zarar 5 milyon olabilecek)

Şu anda kulübümüzün zararı 45 milyon euro'dan az gösterilmiş fakat bu nasıl sağlanmış bilemiyorum.

Zira mali kriterlere uymanın öz sermayenin negatife düşmemesi dışında en önemli baş koşulu hiçbir kulübe, futbolcuya veya gerçek-tüzel kişiliği bulunan bir oluşuma borç bulunmaması durumudur.

Enteresan bir durum umarım daha sonra başımız ağrımaz ben pek güvenemiyorum malesef... Mali Kurulda herşeyi tüm çıplaklığıyla görebilecekmiyiz o da meçhul.. Gerçekleri görüp değerlendirebilmek için yönetimin değişip defterleri yeni yönetimin taraftarla paylaşması gerekiyor zannedersem.

Sonumuz hayrolsun.

Hüseyin Başoğlu
28.02.2015, 00:18
UEFA Mali Fair Play kriterleri baz alındığında bir spor kulübünün futbol branşında (diğer branşlar dahil edilmiyor) son üç yıllık toplam gideri, son 3 yıllık toplam gelirini en fazla 5 milyon euro aşabilir fakat bu kural 2018-2019 sezonunda yürürlüğe girecek bu bağlamda (2015'e kadar 45 milyon euroya kadar izin var, 2018'e kadar 30 milyon, 2018'den sonra maksimum zarar 5 milyon olabilecek)

Şu anda kulübümüzün zararı 45 milyon euro'dan az gösterilmiş fakat bu nasıl sağlanmış bilemiyorum.

Zira mali kriterlere uymanın öz sermayenin negatife düşmemesi dışında en önemli baş koşulu hiçbir kulübe, futbolcuya veya gerçek-tüzel kişiliği bulunan bir oluşuma borç bulunmaması durumudur.

Enteresan bir durum umarım daha sonra başımız ağrımaz ben pek güvenemiyorum malesef... Mali Kurulda herşeyi tüm çıplaklığıyla görebilecekmiyiz o da meçhul.. Gerçekleri görüp değerlendirebilmek için yönetimin değişip defterleri yeni yönetimin taraftarla paylaşması gerekiyor zannedersem.

Sonumuz hayrolsun.

Klübün borcu zaten 90 milyon euro civarında.
Klübün gelirleri, sermaye arttırımı, toplanan bağışlar ve öz sermayenin arttırılması ile toplam gösterilen gelir 45 milyon Euro'yu geçti demek ki mali kriterlere uyum gösterdik.

Fatih Öztürk
28.02.2015, 01:04
Klübün borcu zaten 90 milyon euro civarında.
Klübün gelirleri, sermaye arttırımı, toplanan bağışlar ve öz sermayenin arttırılması ile toplam gösterilen gelir 45 milyon Euro'yu geçti demek ki mali kriterlere uyum gösterdik.
Aynen Hüseyin.

Sefer A.
28.02.2015, 06:40
Ben bu konuda rahattim ve yine rahat olacagim
mesele borç morç bilmem ne degil hikaye bunlar
uefa falan bize ceza meza veremez, sike olaylarinda bize hakkimizin verilmesini saglamayip isi yokusa sürenler o kadar da abartamayacaklarini ve siyasi baskidan dolayi yapmadiklarinin üstüne bize men cezasiymis ta bilmem neymis bunlari hayatta yapalazlar veremezler...
Bu sartlarin hiç ama hiçbirine barcelona real madrid bayern münih paris-sg falan uymasin, onlari men etmek için degil men etmemek için bahane ararlar ;)
bu finansal feyir pley hikâyedir, ancak belki iste bizim gibi ülkelerin ve hirvat sirp ülkelerin takimlarini daha kolay devre disi birakmak için çikartilmis bir seydir... hirvat sirp takimlari için bunu da hani taraftar olaylarindan degil de iste borçtan men ettik deyip tepki almamaya yarayacak bos bir uygulama...
inanmayan son senelerde avrupa'dan olur olmaz seylerden ceza yiyen takimlara baksin, yok polonya yok makedonya yok moldova yok sirbistan takimlari falan... heee onlari da tam yapamiyorlar, sirplar falan 10 sene men edilmeli avrupa kupalarindan ama yemiyor, bizden bir takim onlarin çikarttigi olaylarin 4'te 1'ini çikartsin su an, kesinlikle 2 sene men cezasi yer, öyle baskalarina 50bin€ ceza + 3 maç saha kapama ile kapatmazlar isi

Trabzonspor olayi da bence yazdigim gibi, sike olayinda zaten bizi avrupa'ya alip sikecileri men etseler dahi, hakkimizi almamiza yardimci olmalari gerekirken hiçbir sey yapmamalari yüzünden bizim borcumuz 1 milyar € da olsa bize ceza meza ve re mez ler , o kadar basit

uefa saglam olsaydi, siyasi baskidan dolayi susup bu iste ne sis yansin ne kebapi oynamazdi, yapi kredi bile sponsor oldu samp ligine o nasil is anasini satayim onu da anlatsin biri bana ? :) senin finansal feyr pleyini fener isçilerinin sürdügü tarlaya dikeyim uefa, oç uefa piç uefa

Ertan1982
28.02.2015, 08:38
Ben bu konuda rahattim ve yine rahat olacagim
mesele borç morç bilmem ne degil hikaye bunlar
uefa falan bize ceza meza veremez, sike olaylarinda bize hakkimizin verilmesini saglamayip isi yokusa sürenler o kadar da abartamayacaklarini ve siyasi baskidan dolayi yapmadiklarinin üstüne bize men cezasiymis ta bilmem neymis bunlari hayatta yapalazlar veremezler...
Bu sartlarin hiç ama hiçbirine barcelona real madrid bayern münih paris-sg falan uymasin, onlari men etmek için degil men etmemek için bahane ararlar ;)
bu finansal feyir pley hikâyedir, ancak belki iste bizim gibi ülkelerin ve hirvat sirp ülkelerin takimlarini daha kolay devre disi birakmak için çikartilmis bir seydir... hirvat sirp takimlari için bunu da hani taraftar olaylarindan degil de iste borçtan men ettik deyip tepki almamaya yarayacak bos bir uygulama...
inanmayan son senelerde avrupa'dan olur olmaz seylerden ceza yiyen takimlara baksin, yok polonya yok makedonya yok moldova yok sirbistan takimlari falan... heee onlari da tam yapamiyorlar, sirplar falan 10 sene men edilmeli avrupa kupalarindan ama yemiyor, bizden bir takim onlarin çikarttigi olaylarin 4'te 1'ini çikartsin su an, kesinlikle 2 sene men cezasi yer, öyle baskalarina 50bin€ ceza + 3 maç saha kapama ile kapatmazlar isi

Trabzonspor olayi da bence yazdigim gibi, sike olayinda zaten bizi avrupa'ya alip sikecileri men etseler dahi, hakkimizi almamiza yardimci olmalari gerekirken hiçbir sey yapmamalari yüzünden bizim borcumuz 1 milyar € da olsa bize ceza meza ve re mez ler , o kadar basit

uefa saglam olsaydi, siyasi baskidan dolayi susup bu iste ne sis yansin ne kebapi oynamazdi, yapi kredi bile sponsor oldu samp ligine o nasil is anasini satayim onu da anlatsin biri bana ? :) senin finansal feyr pleyini fener isçilerinin sürdügü tarlaya dikeyim uefa, oç uefa piç uefa

Af edersin ama babayi yaparlar.Sen Manu Bayern veya zenginin Kulübü PSG veya MANC degilsin.Buldumu acigini vurur tekmeyi.Ha PSG vs goibi parali kulüpsen verir para cezasini gecistirir.

Trabzonun 2 kursunu vardi birini kulandi günü kurtardi kaldi 1 tane.Basari gelmese uzun bir süre Avrupa vs. hayal.

Hatirlayan vardir belki Kulüp ve AS arasinda bazi alim satimlar olmustu kagit üzerinde bilancoyu düzeltmek icin hamleler.O konulardada son hamlelei yaptik.Artik basari gelmesi Kulüp batti diyebiliriz.Sampiyonluk gelecek sezon sart ama olamiyagiz ve yere cakma sürecine girecegiz.

winner
28.02.2015, 10:26
Konuyu derinlemesine inceleme imkanımız yok bu nedenle kulübün açıklaması ile bağlıyız.

Ama gs borcu olduğu halde futbolculardan borcu yoktur yazısı alıp, uefa'ya göndermişti bunu unutmayalım.

Ayrıca bjk mali konularda uefa'yı yanılttığı için 1 yıl men cezası almıştı bunu da unutmayalım.

Fatih Öztürk
28.02.2015, 13:23
Af edersin ama babayi yaparlar.Sen Manu Bayern veya zenginin Kulübü PSG veya MANC degilsin.Buldumu acigini vurur tekmeyi.Ha PSG vs goibi parali kulüpsen verir para cezasini gecistirir.

Trabzonun 2 kursunu vardi birini kulandi günü kurtardi kaldi 1 tane.Basari gelmese uzun bir süre Avrupa vs. hayal.

Hatirlayan vardir belki Kulüp ve AS arasinda bazi alim satimlar olmustu kagit üzerinde bilancoyu düzeltmek icin hamleler.O konulardada son hamlelei yaptik.Artik basari gelmesi Kulüp batti diyebiliriz.Sampiyonluk gelecek sezon sart ama olamiyagiz ve yere cakma sürecine girecegiz.

Ya bu bilanço mevzusuna niye bu kadar kafa yoruluyorki? finans başvurusu buna benzer yada resmi kurumlara sunmak için yazılan çizilen rutin bir hesap pusulasından başka bir şey değil.reelde yüksek hesaplarda palavra sıkmasınlar,sahte işlere bulaşmasınlar kâfi.

Tolga Kurt
28.02.2015, 13:43
Kulüp batıyorrr avrupaya gidemeyeceğiz !! :)

cakalkerem
28.02.2015, 13:54
ilginç

Çağatay_
28.02.2015, 15:29
Durum çok iyi diyen yok.her fırsatta usulsüzce borç yapıldı seneye avrupa kupalarına gidemeyecez ceza alacaz diyen arkadaşlar rahatlamıştır herhalde.

Tabii ki sevindiniz, belki de karamsar insanlara eleştiride bulunmak da istediniz, ama öyle bir diyorsunuz ki sanki millet keyfinden söylüyor onları.

Trabzonspor'un şu anki kadrosunu taşıyamadığı, bu kadronun kulübümüze bol geldiği açıktır.

Trabzonspor çok büyüktür gazına gelip bir 30 milyon euro daha harcayamayız mesela.

Kulübümüzün büyüklüğünü biliyoruz ama rakamlarla baş edemediğinizde nereye gideceğiniz bellidir.

Fatih Öztürk
28.02.2015, 16:00
Tabii ki sevindiniz, belki de karamsar insanlara eleştiride bulunmak da istediniz, ama öyle bir diyorsunuz ki sanki millet keyfinden söylüyor onları.

Trabzonspor'un şu anki kadrosunu taşıyamadığı, bu kadronun kulübümüze bol geldiği açıktır.

Trabzonspor çok büyüktür gazına gelip bir 30 milyon euro daha harcayamayız mesela.

Kulübümüzün büyüklüğünü biliyoruz ama rakamlarla baş edemediğinizde nereye gideceğiniz bellidir.

İnsanlar bi takım eleştiri getirmeden evvel konu hakkinda bilgiye sahip olsalar bu kadar yaygara koparılmazdı.

Çağatay_
28.02.2015, 16:06
İnsanlar bi takım eleştiri getirmeden evvel konu hakkinda bilgiye sahip olsalar bu kadar yaygara koparılmazdı.

Beni, yaygara yaptığını düşündüklerinizi, hatta UEFA'yı bile bir kenara bırakın.

Harcadığımız 100 milyon TL üzerindeki paranın, oyuncuların uzun vadede alacaklarını hesaba katmıyorum, Trabzonspor menfaatleri adına doğru bir biçimde kullanıldığına inanıyor musunuz?

Ak ile Kara gibi cevap vermek zor tabii, evet veya hayır diye. Ama en azından yüzde verecek olursak, 100 milyonun % kaçı mantıklı harcanmıştır?

Kurulan kadro yerine 2-3 yıllık bir yapılanma tercih edilerek daha düşük maliyetli bir geçiş dönemi düşünülemez miydi? Zaten yine 4. olurduk en kötü.

Bunları oturup konuşmamız lazım diye düşünüyorum. Yoksa kimse aman neden para harcadık derdinde değil...

Fatih Öztürk
28.02.2015, 16:11
Benim kanaatime göre % 80'i doğru harcanmıştır.
Sefa,Fatih Atik ve alınıpta gönderilen 4 oyuncu dışında yapılan müdahaleleri doğru buluyorum.

Çağatay_
28.02.2015, 16:20
Sefa,Fatih Atik ve alınıpta gönderilen 4 oyuncu dışında yapılan müdahaleleri doğru buluyorum.

Ben de diyorum ki yabancı kuralı belli olmadığı için neden Sefa'ya bu parayı verdiniz diye kızamam. Adam ligin flaş isimlerindendi.

Fatih Atik bence sezonun en faydalı oyuncularından, bu tip adamlar lig maratonunda faydası görülen isimlerdir. Altyapısı iyi, birkaç ayrı mevkide faydalı oynadı.

Alınıp gönderilen isimlerden Turgut Doğan'dan zarar etmedik, para aldık sanırım giderler ile denkleşti. Gökhan Karadeniz'e çok bonservis ödedik ama kiralık gitti, o parayı çıkarabiliriz. Anıl Taşdemir çok kötü transfer değildi geçen yılın kadrosunu düşünürsek, ama üstüne 10 tane daha adam alınca mecbur elden çıkarıldı. Böyle sayılabilir... Asıl maddi külfeti bunlar yüklemedi bize.

Tabii 3-5 adama boşa para harcayacağımıza kaliteli bir adama verelim bu paraları, bu da doğru bir şey. Ama orta düzeyde iş yapabilecek adamlarla kurulan dengeli bir kadro oturmalı ki, yüksek profilli transferler anlam kazansın.

Demin de söylediğm gibi kendi geçmişimizden Jaja örneği, BJK'den Demba Ba gibi örnekler verilebilir.

Fatih Öztürk
28.02.2015, 16:30
Çağatay bana Soner'i metheyle Fatih'i etme.herif Napoli maçında taca giden topa koşan adamı arkadan çekiyor penaltı yaptırıyor bunun alt yapısı üst yapısı olmaz.boş koşan yalancı pres yapar ,yaptığı preslerden top kazanamayan basit 2.lig topçusu.
Kadro kurulurken belirgin bir yığılma oldu acemi sıkıntılara düştük.sezona Ersun hocayla başlasaydık geçiş dönemini acemi hatalarla kapatmazdık.nihayetinde ben harcanan paralara acımıyorum, sadece sebat edip teknik heyete guvenmemiz gerektiğini düşünüyorum.

dağlıca61
28.02.2015, 17:32
benim anlamadığım bu açıklama neden uefa kupasından elendikten sonra yapılıyor.

selcuk
28.02.2015, 17:36

alinan ve kullanmadan yollanan nice oyuncular
sonra yönetim giderleri 3 katina tirmandi (cezalar yüzünden)
agustosda olan incelemede daha neler cikacak bakalim
sponsor gelirleri 10- 15 yil önceki durumda....

iho nun ne kadar iyi niyetine güvensemde bu takimin baskani degil
tarihde kendi formasinin cakmasini cakartan baska kulüp varmidir ve daha nice gaflar

Fatih Öztürk
28.02.2015, 17:41
alinan ve kullanmadan yollanan nice oyuncular
sonra yönetim giderleri 3 katina tirmandi (cezalar yüzünden)
agustosda olan incelemede daha neler cikacak bakalim
sponsor gelirleri 10- 15 yil önceki durumda....

iho nun ne kadar iyi niyetine güvensemde bu takimin baskani degil
tarihde kendi formasinin cakmasini cakartan baska kulüp varmidir ve daha nice gaflar

Ağustos ayındada bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum.sezon başına kadar iyi bir göğüs reklamı anlaşmasına bakar bu iş.bu doğrultuda ciddi bir çalışma var.

selcuk
28.02.2015, 17:44
benim anlamadığım bu açıklama neden uefa kupasından elendikten sonra yapılıyor.

Bu ay basi üc kiz kardesin fair play ekibinlen toplantisi vardi
azizede kendine yediremedi uefa bizide cagirmamasini ve bizim isletme as-futbol as gayri menkul kaydirmalarimizi, sermaye artiriminda ilk günlerdeki hareketsizligi, ve yillik bilancomuzda yazan avrupadan beklenen primin 10 milyon avro olmasini sikayet etmis

bunun üzerine uefa bizden ek evraklarlan neler yasandigini istedi
bizimkiler bunlarida verdi ve pesine sikayet etti biz sizinlen yaptigimiz ek fair play anlasmasini yerine getirmemize ragmen neden catlak seslere kulak verilir diye
uefa da simdi bu mektuplan aslinda sorry diyor

selcuk
28.02.2015, 17:47
Ağustos ayındada bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum.sezon başına kadar iyi bir göğüs reklamı anlaşmasına bakar bu iş.bu doğrultuda ciddi bir çalışma var.

sikinti cikmaz zaten, cikacakda yazmadim
sadece twittercilar biraz gürler nasil yönetim bazinda cezalar bukadar firlar diye okadar

ama yapilan bu seneki bütün alis verislerdeki paralarda ortaya cikacak
krusu krusuna cöpe atilan paralari bakalim nasil anlatacakdirlar

Fatih Öztürk
28.02.2015, 17:49
sikinti cikmaz zaten, cikacakda yazmadim
sadece twittercilar biraz gürler nasil yönetim bazinda cezalar bukadar firlar diye okadar

ama yapilan bu seneki bütün alis verislerdeki paralarda ortaya cikacak
krusu krusuna cöpe atilan paralari bakalim nasil anlatacakdirlar

Bilanço üzerinde ufak tefek rötuşlarla :)

selcuk
28.02.2015, 17:59
Bilanço üzerinde ufak tefek rötuşlarla :)

bagimsiz denetleme kurulunun yaptiklarini ben okuyorum

HOPA'LI TS'Lİ
28.02.2015, 18:13
sevindirici bir gelişme olmuş bu haber

Armağan Dere
10.11.2021, 21:28
Bilanço Kapta açıklanmıştır...