PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tıbb-i Nebevi (S.A.V ) ve Şifalı Bitkiler

munzevil
26.02.2015, 16:35
Bismillahirrahmanirrahim

Kıymetli bmn forum üyesi kardeşlerim;

Forumumuz çok şükür bilgilerimizi fikirlerimizi paylaşmaya yönelik bir ortam .

dolayısıyla benim de mesleğim olan şifalı bitkilerden kaynaklanan bilgilerimi ve tıbb-i nebeviyle (s.a.v.) alakalı bilgilerimi siz kıymetli kardeşlerimle paylaşmak istedim.

Tıbb-i nebevi (s.a.v.) şifalı bitkiler ve bil cümle hastalıklarla alakalı sormak istediğiniz ve merak ettiğiniz konuları sorarsanız sevinirim.

Tolga
26.02.2015, 16:41
Öncelikle Allah razı olsun yardım etmek istemenizden dolayı. Hali hazırda Allah'a şükür herhangi bir derdim, sıkıntım yok. Fakat çevreme baktığımda gördüğüm en büyük 2 sıkıntının cidden bir çözümü var mı diye sorayım dedim ?

1.'si kellik, 2.'si zayıflama ... Cidden bu iki konuyu da kesinlikle çözen ilaçlar, bundan ziyade bitkiler var mı ? Çok yakın çevremdeki arkadaşlarım bir sonuç alamıyor olmalarına rağmen ciddi paralar harcıyorlar bu iki derdin ilacına,otuna,doktoruna ???

Bir de sizin yorumunuzu dinleyeyim istedim ...

Sibel
26.02.2015, 16:47
Mükemmel bir başlık, sağ olun.
Bol bol soru sorabilirim. Ben de merak edip araştırırım bunları her zaman ama sizin mesleğinizse sizden yardım isteyebiliriz artık.

munzevil
26.02.2015, 17:46
Öncelikle Allah razı olsun yardım etmek istemenizden dolayı. Hali hazırda Allah'a şükür herhangi bir derdim, sıkıntım yok. Fakat çevreme baktığımda gördüğüm en büyük 2 sıkıntının cidden bir çözümü var mı diye sorayım dedim ?

1.'si kellik, 2.'si zayıflama ... Cidden bu iki konuyu da kesinlikle çözen ilaçlar, bundan ziyade bitkiler var mı ? Çok yakın çevremdeki arkadaşlarım bir sonuç alamıyor olmalarına rağmen ciddi paralar harcıyorlar bu iki derdin ilacına,otuna,doktoruna ???

Bir de sizin yorumunuzu dinleyeyim istedim ...

Cenab-ı hak sizdende razı olsun.

birinci sorunuza cevaben : hastalıktan dolayı oluşan kelliğin ilacı var.
fakat fıtri kelliğin ilacı yok gibi insanları ümitlendirmeyelim. :)

ikinci sorunuzun cevabı : zayıflamanın ilacı var ama şişmanlığın sebebini bilmemiz lazım.

Cenab-ı hakka emanet olunuz.

munzevil
26.02.2015, 17:49
Mükemmel bir başlık, sağ olun.
Bol bol soru sorabilirim. Ben de merak edip araştırırım bunları her zaman ama sizin mesleğinizse sizden yardım isteyebiliriz artık.

sorularınızıda deneyipde tecrübe ettiğiniz bitkileride yazmanızı beklerim ablacım. Cenab-ı hakka emanet olunuz.

Emre İskender
26.02.2015, 19:18
metobolizma yavaş olduğu için kilo sorunu var. Hızlandırmak için ne önerirsin

Adem Akyüz'
26.02.2015, 20:03
Uykusuzluğu giderecek bir öneriniz var mı? :)

Tolga
26.02.2015, 20:52

Spor yapmak ...

Uyumak ...

:bmn2:

Adem Akyüz'
26.02.2015, 20:53
Uyumak ...

:bmn2:

Uyurken ders çalışabilmek için bir önerin var mı? :rolleyes:

Alper Beyazay
26.02.2015, 20:55

Tolga'nın dediği gibi spor yapmak olmazsa olmaz.. Haftanın 4 günü 25 dakika koşu 25 dakika bisiklet ve her gün 50 mekik ile diyet yapmadan zorlanmadan 1,5 ayda 7 kilo verdiğimi biliyorum, tabi yediklerini de az kısacaksın.. :)

Tolga
26.02.2015, 20:55
Uyurken ders çalışabilmek için bir önerin var mı? :rolleyes:

İşte orda devreye hocamız giriyor ... Bir de onu dinleyelim ...

@munzevil ...

Öznur61
26.02.2015, 21:02
Abi tiroidlerine baktırmadıysan bi baktır bence sen

Tolga
26.02.2015, 21:09
Abi tiroidlerine baktırmadıysan bi baktır bence sen

Yaklaşık 7-8 yıl önce doktor bana tiroid bezlerin yavaş çalışıyor, bu yüzden kilo alıyorsun demişti. İlaç tedavisi verdi mi vermedi mi hatırlamıyorum, daha sonra da doktora gitmemiştim :)

Evet benim ikinci sorum da bununla ilgili olsun üstadımıza ...

Tiroid bezlerim yavaş çalışıyor,ne tür bir tedavi yöntemi olur ???

Öznur61
26.02.2015, 21:18
Yaklaşık 7-8 yıl önce doktor bana tiroid bezlerin yavaş çalışıyor, bu yüzden kilo alıyorsun demişti. İlaç tedavisi verdi mi vermedi mi hatırlamıyorum, daha sonra da doktora gitmemiştim :)

Evet benim ikinci sorum da bununla ilgili olsun üstadımıza ...

Tiroid bezlerim yavaş çalışıyor,ne tür bir tedavi yöntemi olur ???
Bizde de ailecek tiroid rahatsızlığı var.
Onun için bildiğim ve uyguladığım doğal bir yöntem ;
3 öğün yemekten bi 10 -15 dk önce bi avuç çiğ dereotu yemek. 2 -3 ay bunu düzenli yapsan ciddi anlamda işe yarıyor.
Pratik ve basit... :D

munzevil
27.02.2015, 12:38

evet metabolizmanın yavaş çalışması troid beziyle direkt alakalı.
öznur kardeşimizin verdiği reçete çok pratik ve etkilidir.

metabolizmanızı yenilemek ve hızlandırmak için aşağıdaki reçeteyi uygulayabilirsiniz.
başka reçetelerde var fakat bu ot piyasada kolay bulunur

1 bardak kaynar suya 10 gram şahtere otu koy.
10 dakika beklet ve süz.
bir miktar sirke ile yapılmış bal şerbeti ile karıştır.
her gün 2-3 bardak iç.

munzevil
27.02.2015, 12:48

1-yattığınız odayı havalandırın pc,tvve cep telefonu bulundurmayın.

2- yastığınızın altında biberiye dolu bir kese bulundurun.(çok etkilidir.)

3-uyumadan önce tatlı elma ve yoğurt yenir.

4-1 er tutam rezene,oğul otu,ıhlamur ve çok az kedi otunu 1 bardak kaynar suya koy.
10 dakika beklet.
yatmadan yarım saat önce iç.

munzevil
27.02.2015, 19:48
Tıbb-ı Nebevi, ağırlıklı olarak koruyucu hekimliğe, hastalanmadan hastalıklardan korunma yöntemleri üzerine yoğunlaşmıştır. Tıbb-ı Nebevi sağlığın süreklilik taşıması için yapılması gerekenlerin âdeta bir listesidir. Kur’an’da geçen tıpla ilgili ayetleri, hadisleri, tüm hayat felsefesini içinde barındırarak kendine has yaklaşımları ile çağlar ötesinden gelen birikimleri günümüze taşır.

Tıbb-ı Nebevi, genel olarak İslam tıbbı tabiriyle ifade edilmeye çalışılır. Oysa çok daha geniş ve derin anlamları vardır. Bir hayat felsefesi ve yaşam biçimidir. Tıbb-ı Nebevi binlerce yıldır insanların birbirleri vasıtasıyla gelecek kuşaklara naklettikleri tecrübe edilmiş bir bilgi hazinesidir.

Tıbb-ı Nebevi, “Peygamber Tıbbı” anlamını taşıyan iki kelimeden oluşur. Bu başlık altında geçen bilgiler, Peygamberimizin (a.s.m.) uyguladığı ve çevresinde bulunanlara öğrettiği bir dizi yaşam felsefesi ve sağlıklı yaşam için yapılacak tavsiyelerden oluşur. Geçmişten günümüze gelene kadar sürekli korunmayı başarmış ve uygulandığı için de etkileri güncelliğini sürdürmüştür.

Asırlar önce Peygamber Efendimiz tarafından tavsiye edilmiş olan beslenme alışkanlıklarının önemi bugün anlaşılmıştır. O öğütlerin, bilimsel gerçeklerle uyum içinde olması, bu bilgilerin vahiy kaynaklı olmasından kaynaklanır.

Tıbb-ı Nebevi, ağırlıklı olarak koruyucu hekimliğe, hastalanmadan hastalıklardan korunma yöntemleri üzerine yoğunlaşmıştır. Bu yüzden tamamlayıcı tıp yöntemleriyle büyük oranda örtüşür. Tıbb-ı Nebevi sağlığın süreklilik taşıması için yapılması gerekenlerin âdeta bir listesidir. Kapsamlı değerlendirmeler içinde Kur’an’da geçen tıpla ilgili ayetleri, hadisleri, tüm hayat felsefesini içinde barındırarak kendine has yaklaşımlarıyla çağlar ötesinden gelen birikimleri günümüze taşır.

Kur’an-ı Kerim’de “Peygamber, size ne getirdiyse onu alıp kabul ediniz. Sizlere neyi yasak ettiyse ondan vazgeçiniz” (Haşr Suresi, 7), “Peygamberler onlara temiz şeyleri helal kılıyor. Pis şeyleri haram edip yasaklıyordu” (Araf Suresi, 157) buyrulmaktadır.

Sibel
27.02.2015, 20:38
Aft için bir öneriniz var mıdır?

munzevil
27.02.2015, 22:16
Aft için bir öneriniz var mıdır?

Cenab-ı hak şifa versin.

aftın çok nedenleri var genelde bazı vitaminlerin vücuda az alınmasından ve bazı bakterilerdir.

1-a vitamini kullanın
2- bol bol havuç ve maydanoz yiyin.
3- her gün bir kaç kez kebabiye çiğneyin.
4-zeytin yaprağı çiğneyin.
5-has tereyağı yiyin.
1 bardak suya 10 gram adaçayı koyun.5 dakika kaynatın. bu su ile gargara yapın.
sonuçtan benide haberdar edin.

Emrah Akcagöz
27.02.2015, 22:24
Cenab-ı hak şifa versin.

aftın çok nedenleri var genelde bazı vitaminlerin vücuda az alınmasından ve bazı bakterilerdir.

1-a vitamini kullanın
5-has tereyağı yiyin.

Abi Allah razı olsun güzel bir başlık. Aft bende de ayda bir veya iki ayda bir olarak çıkar. Vitamin eksikliğinden kaynaklandığının farkındayım. İşin içindeyiz ancak ilaç veya bitkisel ürünler kullanmak bana sıkıcı geliyor. Her neyse müsaadenle aft için bir ilaç önerim olacak.

Oralmedic isimli bir ilaç var. Şiddetle tavsiye ederim.

Hüseyin Başoğlu
27.02.2015, 22:35
Abi öncelikle Tıbbi nebeviye diye bir şey bilmiyordum sayende öğrendim. Araştırıp öğrenip gerçekleştiririm belki peygamber efendimiz sav şefaatine Nail olurum sayende. Allah razı olsun.

Şimdi benim olay biraz uzun :)
Ben 132 kiloydum bi aralar şimdi 97 ye düştüm. Son 6 aydır mide sorunları yaşıyorum. Doktorlar kesin bir Tanı koyamıyorlar. Gastrit ve hipoglisemi diyebiliyorlar en fazla.
Abi ben 4-5 saat ve daha fazlası süresince bir şey yemezsem karnım şişiyor bütün iştahım gidiyor ağzım dilim kuruyor bir şeyler yiyincede aynı şeker hastalarının şeker düşüklüğü Yaşaması gibi vücudum ateş kaplıyor yerimde duramıyorum acayip bir tedirginlik Kaygı hissi oluşuyor. Ayaklarım içten ile titriyor kriz geçiriyorum bildiğin. Normal şeker gizli şeker bilmem kaç türlü kolesterol baktılar hiç bişi çıkmadı. Metobolizmamda iyi kilo verebiliyorum.
Nedir sence ne yapmak gerekir vucuddaki bu şeker düzensizliği düzenlemek ve gastritten kurtulmak için ?

Sibel
02.03.2015, 00:30
Cenab-ı hak şifa versin.

1-a vitamini kullanın
5-has tereyağı yiyin.

Çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.

munzevil
02.03.2015, 14:28
Tıbb-ı Nebevi, ağırlıklı olarak koruyucu hekimliğe, hastalanmadan hastalıklardan korunma yöntemleri üzerine yoğunlaşmıştır. Tıbb-ı Nebevi sağlığın süreklilik taşıması için yapılması gerekenlerin âdeta bir listesidir. Kur’an’da geçen tıpla ilgili ayetleri, hadisleri, tüm hayat felsefesini içinde barındırarak kendine has yaklaşımları ile çağlar ötesinden gelen birikimleri günümüze taşır.

Tıbb-ı Nebevi, genel olarak İslam tıbbı tabiriyle ifade edilmeye çalışılır. Oysa çok daha geniş ve derin anlamları vardır. Bir hayat felsefesi ve yaşam biçimidir. Tıbb-ı Nebevi binlerce yıldır insanların birbirleri vasıtasıyla gelecek kuşaklara naklettikleri tecrübe edilmiş bir bilgi hazinesidir.

Tıbb-ı Nebevi, “Peygamber Tıbbı” anlamını taşıyan iki kelimeden oluşur. Bu başlık altında geçen bilgiler, Peygamberimizin (a.s.m.) uyguladığı ve çevresinde bulunanlara öğrettiği bir dizi yaşam felsefesi ve sağlıklı yaşam için yapılacak tavsiyelerden oluşur. Geçmişten günümüze gelene kadar sürekli korunmayı başarmış ve uygulandığı için de etkileri güncelliğini sürdürmüştür.

Asırlar önce Peygamber Efendimiz tarafından tavsiye edilmiş olan beslenme alışkanlıklarının önemi bugün anlaşılmıştır. O öğütlerin, bilimsel gerçeklerle uyum içinde olması, bu bilgilerin vahiy kaynaklı olmasından kaynaklanır.

Tıbb-ı Nebevi, ağırlıklı olarak koruyucu hekimliğe, hastalanmadan hastalıklardan korunma yöntemleri üzerine yoğunlaşmıştır. Bu yüzden tamamlayıcı tıp yöntemleriyle büyük oranda örtüşür. Tıbb-ı Nebevi sağlığın süreklilik taşıması için yapılması gerekenlerin âdeta bir listesidir. Kapsamlı değerlendirmeler içinde Kur’an’da geçen tıpla ilgili ayetleri, hadisleri, tüm hayat felsefesini içinde barındırarak kendine has yaklaşımlarıyla çağlar ötesinden gelen birikimleri günümüze taşır.

Kur’an-ı Kerim’de “Peygamber, size ne getirdiyse onu alıp kabul ediniz. Sizlere neyi yasak ettiyse ondan vazgeçiniz” (Haşr Suresi, 7), “Peygamberler onlara temiz şeyleri helal kılıyor. Pis şeyleri haram edip yasaklıyordu” (Araf Suresi, 157) buyrulmaktadır.

Tıbb-ı Nebevi ve Sağlığa Bakış

“Sıhhat ve afiyet üzere olmak, yüce Allah’ın kuluna vermiş olduğu en büyük nimetlerden biridir.” (İbn-i Kesir, 4/584) Çünkü sağlıklı olmayan insan istediği gibi hareket edemez. Allah’ın emirlerini gereği gibi yerine getiremez. İnsan bu nimete karşı şükretmeli ve kıymetini bilmelidir.

Davut Aleyhisselam, “Sağlık, gizli bir hazinedir. Bir saatlik üzüntü, insanı bir sene yaşlanmış gibi yıpratır. Dostlardan ayrı kalmak ise kişiyi hasta eder” demektedir.

Peygamberimiz (a.s.m.) sağlığın önemini şöyle vurgular: “Sizlerden her kim vücut bakımından sağlıklı, nefsinden, malından korkusuz ve huzurlu, günlük yiyeceği de yanında olarak sabahlarsa sanki dünyanın bütün nimetleri kendisinde toplanmış gibi olur.” (Tirmizi, Zühal, hadis no: 2346)

“İki nimet vardır ki insanlardan pek çoğu bunların kıymetini bilmeyerek zarar etmiştir. Biri sağlık, diğeri ise boş vakittir.” (Buhari Rikak 7/170; İbn-i Mace, Zühd, hadis no: 4170)

“Sağlıklı mü’min, hastalıklı mü’minden daha iyi, daha üstün ve Allah’a daha sevimlidir.” (İbn-i Mace, Zühd, hadis no: 4168) Bu, sağlıklı olmanın gereklerini yerine getiren dikkatli ve nitelikli insanlar için söylenmiş bir hadistir. Doğumsal veya sonradan oluşmuş, insanın kendisinin elinde olmaksızın gelişen rahatsızlıklar için söylenmemiştir. Bu tarz bir ifade evrensel gerçeklerle bağdaşırken istisnai durumlar hep ayrıcalıklı olarak bulunmaktadır. Bu ayrıcalığın ifadesini başka bir hadislerinde Peygamberimiz şöyle dile getirir: “Allah kime hayır murat ederse ona musibet verir.” Burada musibetten birçok anlam çıkarılabileceği gibi bunların içinde de ağırlıklı olarak hastalıklar kabul edilebilir.

“Ey insanlar! Şüphesiz ki dünyada insanlara, iman ve sağlıktan daha kıymetli bir şey verilmemiştir. Böyle olunca Yüce Allah’tan bunları isteyiniz.” (Müsned 1/8)

“Rabb’inden dünya ve ahirette bağışlanmanı ve sağlıklı olmanı iste.” Peygamberimizi ziyaret eden bir kişi hangi duanın üstün olduğunu sormuştur. Bunun üzerine Peygamberimiz bu hadisi buyurmuştur. Bu hadisle sağlıklı olmada duanın önemine işaret etmekte ve bunu tavsiye etmektedir.

Dengeli olmak, yaşamda olduğu gibi beslenmede de son derece önem taşır. Bu sebeple yemek yeme alışkanlıklarımızın gözden geçirilmesi gerekir. Yıllar öncesinden edindiğimiz yanlış alışkanlıklar kurtulmamız ve sağlığımıza tekrar kavuşmak için fedakârca ve sabırla davranış değişikliği yapmamız gerekir.

Örneğin yemek yeme sırasında sıcak olanları soğukla, tatlı olanları ekşi ile kabızlık yapanları yağlı gıdalar ile desteklemek yerinde olacaktır.

İştah varken yemek yemeğe son verilmeli ve yemekler iyice çiğnenerek yavaş bir şekilde yenmelidir. Bir önceki öğün sindirilmeden kesinlikle tekrar yenilmemelidir. En önemli sağlık sorunu ihtiyacımızdan fazla miktarda yemek yememizden kaynaklanır. Fazla miktarda alınan kalori harcanmadığında bedenin farklı organlarında veya bölgelerinde yağlanmaya neden olur. Özellikle önemli organlarımızdan biri olan karaciğerdeki yağlanmanın ortaya çıkarmış olduğu sonuçlar son derece önemlidir. Böylelikle insan bedeninin sağlıklı çalışması bozulur.

Yemekten önce hareket edilmesi çok faydalı; ama hemen sonrası hareket etmek ise çok zararlıdır. (Bağdadi, s. 11, 159; Zehebi, s. 188) Yemek öncesi yavaşlamış olan metabolizmanın canlanması amacıyla yapılan hareket çok faydalıdır. Sindirim sistemi boş olduğundan çevre organlarda bulunan kan dolaşımı yeterli seviyededir. Bu yüzden bedenin temizlenmesi açısından derin nefes alıp verme egzersizleriyle birlikte yürüyüş veya hareket yapılması elde edilecek faydayı maksimum hale getirir. Yemekten sonra çevredeki kan, merkeze çekilerek özellikle midemiz ve sindirim sistemimiz etrafında bulunan kan damarlarında birikir. Bunun amacı sindirim sisteminin daha güçlü bir şekilde çalışmaya başlamasını sağlamaktır.

Sütle balığı, sirkeyle sütü, sarımsakla soğanı, et kurusuyla taze eti, sumakla sirkeyi, sirkeyle pirinci, narla keşkeği birlikte yememek gerekir. İki soğuk, iki sıcak veya iki gaz yapıcı gıda birlikte alınmamalıdır. Üzeri açık yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır. (Bağdadi, s. 12; Zehebi, s. 37-38)

Bir hadislerinde Peygamberimiz “Sizlere yemeği soğutarak yemenizi tavsiye ederim, çünkü soğuk yemek faydalıdır, bereketlidir. Bilmiş olunuz ki fevkalade sıcak yemekte fayda ve bereket yoktur” (Camiü’s-Sağir, 1/4, 2/100, 179) buyurmuşlardır.

Ayrıca Peygamberimiz oturarak yemek yemeyi, yemeklere ve içilen suya üflenilmemesi gerektiğini ifade etmiş, her yemek öncesi ve sonrasında mutlaka ellerin temizlenmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Bunlar ve sayılabilecek birçok değişik örneklerle beslenmemizin ince ayarları düzene sokulmuştur.

Emrah Akcagöz
02.03.2015, 16:46
Tırnak batması için bir şey var mı abi ?

munzevil
02.03.2015, 16:56
Tırnak batması için bir şey var mı abi ?

2,3 tane zeytini çekirdekleriyle iyice dövün.
üzerine biraz halis zeytinyağı ilve edip iyice karıştırın.
gece yatarken bir miktar batan tırnağın üzerine koyup streçle kapatın .
sabahleyi ılık suyla yıkayın.
tedavi bitene kadar devam edin.
geçmiş olsun
(bizzat denenmiştir.)

munzevil
02.03.2015, 17:10
Abi öncelikle Tıbbi nebeviye diye bir şey bilmiyordum sayende öğrendim. Araştırıp öğrenip gerçekleştiririm belki peygamber efendimiz sav şefaatine Nail olurum sayende. Allah razı olsun.

Şimdi benim olay biraz uzun :)
Ben 132 kiloydum bi aralar şimdi 97 ye düştüm. Son 6 aydır mide sorunları yaşıyorum. Doktorlar kesin bir Tanı koyamıyorlar. Gastrit ve hipoglisemi diyebiliyorlar en fazla.
Abi ben 4-5 saat ve daha fazlası süresince bir şey yemezsem karnım şişiyor bütün iştahım gidiyor ağzım dilim kuruyor bir şeyler yiyincede aynı şeker hastalarının şeker düşüklüğü Yaşaması gibi vücudum ateş kaplıyor yerimde duramıyorum acayip bir tedirginlik Kaygı hissi oluşuyor. Ayaklarım içten ile titriyor kriz geçiriyorum bildiğin. Normal şeker gizli şeker bilmem kaç türlü kolesterol baktılar hiç bişi çıkmadı. Metobolizmamda iyi kilo verebiliyorum.
Nedir sence ne yapmak gerekir vucuddaki bu şeker düzensizliği düzenlemek ve gastritten kurtulmak için ?

Cenab-ı hak cümlemizi Peygamber efendimiizin şefaatine nail etsin.

şikayetleriniz psikosomatik bi rahatsızlığı işaret ediyor.
bir psikiyatra görünmenizi tavsiye ederim.
eğer sorun psişikse ilaç yaparız birde dua okuruz hiçbirşeyin kalmaz.

kısa vadede şikayetlerinin geçmesini istiyorsan hipoglisemi atağının başladığını hissettiğin anda cebinde taşıyacağın iki üç siyah kuru eriği (tamas eriği ) yiyip gelmekte olan atağı engelleyeceksin.

Gastrit içinde kudret narını şiddetle tavsiye ederim.
sabah akşam yemekten on dakika önce bir tatlı kaşığı yiyeceksin.
en az 3 ay devam edeceksin.
(tedavi süresince her türlü kızartma,cips,soğan sarımsak,salça,ketçap,hamur işi,sakatat dan uzak dur )

Şafi-i hakim hazretleri şifanızı ihsan etsin.

Hüseyin Başoğlu
02.03.2015, 17:26
Eyw. Allah razı olsun bi deniyelim bakalım.

Emrah Akcagöz
02.03.2015, 17:49
2,3 tane zeytini çekirdekleriyle iyice dövün.
üzerine biraz halis zeytinyağı ilve edip iyice karıştırın.
gece yatarken bir miktar batan tırnağın üzerine koyup streçle kapatın .
sabahleyi ılık suyla yıkayın.
tedavi bitene kadar devam edin.
geçmiş olsun
(bizzat denenmiştir.)

Allah razı olsun abi.

munzevil
02.03.2015, 18:04
Allah razı olsun abi.

cümlemizden...

Emrah Akcagöz
02.03.2015, 18:14
Biraz önce sormayı unuttum abi bu işlemden sonra tırnağı oradan çıkarmak kolay olacak galiba. Peki hemen kesmeli miyim yoksa biraz daha uzamasını beklesem daha mı iyi olur ?

Öznur61
02.03.2015, 18:53
Benim gözümde her ay mutlaka arpacık çıkar. Bunun için bir sürü farklı farklı şey denedim.
Özellikle denediklerimin arasında ; Arpacık çıkan yere ortadan kesilmiş sarmısak, tülbente sarıp gözüme tuttuğum içi oyulmuş patates, birde düzenli olarak kekik çayıyla gözümü siliyorum.
Kekik bir tık daha etkili olsada yinede çıkıyor
Nazara felan mı geliyorum acaba ? :p :D
Şaka bir yana ne yapabilirim daha..

munzevil
02.03.2015, 19:02
Biraz önce sormayı unuttum abi bu işlemden sonra tırnağı oradan çıkarmak kolay olacak galiba. Peki hemen kesmeli miyim yoksa biraz daha uzamasını beklesem daha mı iyi olur ?

tırnak kendiliğnden yumuşayıp düşer.
sonra tekrardan çıkar.
tırnak düştükten sonra omega3 içeren balık yağı içmenizi tavsiye ederim.

Emrah Akcagöz
02.03.2015, 19:07
tırnak kendiliğnden yumuşayıp düşer.
sonra tekrardan çıkar.
tırnak düştükten sonra omega3 içeren balık yağı içmenizi tavsiye ederim.

Abi bunun tırnak düşmeden başka bir çaresi yok mu ? :o

Ne geldiyse başıma tırnağı düşürdükten sonra geldi. :(

munzevil
02.03.2015, 19:16
Benim gözümde her ay mutlaka arpacık çıkar. Bunun için bir sürü farklı farklı şey denedim.
Özellikle denediklerimin arasında ; Arpacık çıkan yere ortadan kesilmiş sarmısak, tülbente sarıp gözüme tuttuğum içi oyulmuş patates, birde düzenli olarak kekik çayıyla gözümü siliyorum.
Kekik bir tık daha etkili olsada yinede çıkıyor
Nazara felan mı geliyorum acaba ? :p :D
Şaka bir yana ne yapabilirim daha..

belliki vücud direnciniz düşük.
ilk iş vücud direncinizi artırmamız lazım.

1- adaçayı demleyip içelim.
2- arı sütü kullanalım.
3- balık yağı (omega3 takviyeli)
4- balla yapılmış balkabağı tatlısı

papatya,cevz yaprağı ayrı ayrı kaynatılıp kompres yapılır
yeşil erik arpacığın üzerine sürülür.

munzevil
02.03.2015, 19:19

Ben bu ilacı bizzat denedim tırnak düşmedi ve iyileşti.
ama genelde düşüyor.

Emrah Akcagöz
02.03.2015, 20:07
Ben bu ilacı bizzat denedim tırnak düşmedi ve iyileşti.
ama genelde düşüyor.

O zaman sadece batan kısma uygulama yapsak olur herhalde. Bilgiler için çok sağol abi. Denemekte fayda var.

munzevil
03.03.2015, 16:19
Yenilenlerin Karıştırılması

Sağlığımızın bozulması, çok yememizle ve yediğimiz gıdaları aynı öğünde karıştırmamızla çok ilintilidir. Değişik şekillerde sindirim vardır. Nişastalı yiyecekler (pirinç, ekmek gibi) ağızda oluşan pityalin enzimiyle sindirilir ve bu enzim alkali bir ortam oluşturur. Proteinli yiyecekler ise (et, süt ürünleri gibi) hidroklorik asit ve pepsin enzimiyle sindirilir. İki değişik gıdanın aynı öğünde alınması enzimlerin birbirlerini nötralize etmesine sebep olur ve sindirim bozulur. Bu gıdaların karıştırılmasıyla midede mayalanma oluşur. Asit ortam ve mayalanmanın neticesinde alınan gıdalar kanın koyulaşmasına, dolaşımın bozulmasına yol açar. Bu tarz beslenme, uzun yıllar yapılmaya devam edildiğinde bedende birçok kronik hastalık kendiliğinden ortaya çıkar.

İnsanlar, genellikle aynı öğünde birçok değişik gıdanın tadına bakmak isterler. Özellikle Ramazan ayında bu istek daha belirgindir. Gün boyu aç kalan insan, yemek zamanı geldiğinde sofrada her şeyin bulunmasını arzular. Bulunan tüm besinlerin tadına bakmak onun için neredeyse normal bir beslenme alışkanlığına dönüşmüştür. Oysaki sağlıklı beslenmek için en önemli şartlardan biri yemek sırasında çeşit miktarını olabildiğince az tutmaya çalışmaktır. Tek bir yemek çeşidi yenilerek kalkılan öğünlerde, insanlar, bir sonraki öğüne kadar çok rahat ederler.

Mide ve hazım sorunu olanlara bu yönde beslenmeleri tavsiye edildiğinde hazımsızlıklarında, mide ve bağırsak şikâyetlerinde belirgin bir rahatlama olur. Bu yöntemi tavsiye ettiğim yüzlerce hasta bu uygulamanın faydasını belirgin derecede fark etti. Mide ağrısı çekenler, kabızlığı bulunanlar ve gaz sorunu olanlar kendilerini daha iyi hissettiler.

Yiğit Gayretli
03.03.2015, 17:19
Dudaklarım çok çabuk kuruyor ve çatlıyor. Pek de özen göstermiyorum açıkçası.

Ne yapılabilir?

Bilgiler için teşekkürler, selamlar...

munzevil
03.03.2015, 17:31
Dudaklarım çok çabuk kuruyor ve çatlıyor. Pek de özen göstermiyorum açıkçası.

Ne yapılabilir?

Bilgiler için teşekkürler, selamlar...

Abi eczanede b vitamini içeren vitamin kompleks haplar var onlardan kullanın.

balık yağı hapı kullanın(omega3 içeikli

ve kaz yağı bulabilirseniz dudaklarınıza sürün.

ilk iki önerimle Cenab-ı hakkın izniyle birşeyiniz kalmaz.

Yiğit Gayretli
03.03.2015, 17:33
Abi eczanede b vitamini içeren vitamin kompleks haplar var onlardan kullanın.

balık yağı hapı kullanın(omega3 içeikli

ilk iki önerimle Cenab-ı hakkın izniyle birşeyiniz kalmaz.

Onları kullanınca da kilo alıyorum fazladan :)

Neyse, yediğime dikkat ederim madem. Bazen öyle yara oluyor ki gülemiyorum bile...

Teşekkürler.

munzevil
03.03.2015, 17:51
Onları kullanınca da kilo alıyorum fazladan :)

Neyse, yediğime dikkat ederim madem. Bazen öyle yara oluyor ki gülemiyorum bile...

Teşekkürler.

b vitamini kilo yapmaz

balık yağına kefil olamam.:)

Adem Akyüz'
03.03.2015, 17:59
1-yattığınız odayı havalandırın pc,tvve cep telefonu bulundurmayın.

2- yastığınızın altında biberiye dolu bir kese bulundurun.(çok etkilidir.)

3-uyumadan önce tatlı elma ve yoğurt yenir.

4-1 er tutam rezene,oğul otu,ıhlamur ve çok az kedi otunu 1 bardak kaynar suya koy.
10 dakika beklet.
yatmadan yarım saat önce iç.

Teşekkür ederim. Teyit etmek amaçlı soruyorum.
Benim dediğim gece uyuyamamak değil.
Az uyumaktan(bilerek) kaynaklı bir uykusuzluk.
Çok fazla uyuma fırsatım olmuyor.
Bu tarif bunun için değil mi?
Yoksa uyuma konusunda sıkıntım yok çok şükür. Bıraksalar 10-11 saat deliksiz uyurum :D

munzevil
03.03.2015, 18:51
Teşekkür ederim. Teyit etmek amaçlı soruyorum.
Benim dediğim gece uyuyamamak değil.
Az uyumaktan(bilerek) kaynaklı bir uykusuzluk.
Çok fazla uyuma fırsatım olmuyor.
Bu tarif bunun için değil mi?
Yoksa uyuma konusunda sıkıntım yok çok şükür. Bıraksalar 10-11 saat deliksiz uyurum :D

doktorlar günlük uyku ihtiyacımız 8 saat diyorlar fakat fıtri uyk 5 saattir.

eski alimler büyük dehalar gece 20 şer dakika fakat çok derin uyurlarmış.

uyku ömrün törpüsüdür .

Az uyumakla iyi yapıyorsun.

az uyumakla vücudun yorgun düşüyorsa arı sütü bal karışımıyla yorgunluğunu giderebilirsin.

Armağan Dere
03.03.2015, 20:08
Vücut egzamasından nasıl kurtulabilirim..
Ayak-el değil ama abi..
Yazın genelde oluyor sıcak havadan..
Bu mantara benziyor ama tam değil..
Saçlı deride oluyor genellikle..
Pul pul dökülme oluyor bazen..bazen kırmızılaşıyor..
Buna önerebileceğiniz bir vücut sabunu var mı acaba..

Sibel
03.03.2015, 21:04
Bazen yemek yerken birden yememe hatta o yemeği görmek bile istemeyecek düzeye geliyorum tövbe estağfurullah. Bir iştahla oturup iki kaşıkla kalkıyorum.
Zaten zayıfım ve yıllardır kilo alamıyorum. Böyle olunca hepten kilo gidiyor.
Midemi rahatlatacak ve yemeğe devam etmemi sağlayacak ne yapabilirim o anlarda?
Midem de pek sağlam değil:(

ibrahim
03.03.2015, 21:55
Doyma hissi yok bende. Önümdeki tabağı ağzına kadar da dolu olsa bitiririm. Şimdiye kadar hiç ben bunu daha yiyemiyorum demişliğim yoktur. Yani frenleyemiyorum kendimi. Dur durak bilmiyorum desem yeridir yemek konusunda. :D

Şu an 108 kiloyum, bir ara 103e düştüm. Kıştan önce 99 kiloydum. Elektrikçi olduğum için gün boyu hareket halindeyim, hafta sonları kahvehaneye falan hep yürürüm, şehir içi araba kullanmışlığım yoktur. Spor yapmıyorum ama spor yapmış kadar oluyorum. O yönden sıkıntım yok. Tek derdim yemek yerken kendimi frenleyememek. Var mıdır bunun bi çaresi.?

DEEP BLUE
04.03.2015, 12:59
Doyma hissi yok bende. Önümdeki tabağı ağzına kadar da dolu olsa bitiririm. Şimdiye kadar hiç ben bunu daha yiyemiyorum demişliğim yoktur. Yani frenleyemiyorum kendimi. Dur durak bilmiyorum desem yeridir yemek konusunda. :D

Şu an 108 kiloyum, bir ara 103e düştüm. Kıştan önce 99 kiloydum. Elektrikçi olduğum için gün boyu hareket halindeyim, hafta sonları kahvehaneye falan hep yürürüm, şehir içi araba kullanmışlığım yoktur. Spor yapmıyorum ama spor yapmış kadar oluyorum. O yönden sıkıntım yok. Tek derdim yemek yerken kendimi frenleyememek. Var mıdır bunun bi çaresi.?

Servet Çetin'in meşhur hömkürmesini düşün İbocan... Çok iyi gelecektir.

ibrahim
04.03.2015, 19:41
Servet Çetin'in meşhur hömkürmesini düşün İbocan... Çok iyi gelecektir.
Abi ne izlersem izleyeyim, aklıma ne getirirsem getiriym çare bulamıyorum. İştahımı hiç bir şey kaçırmadı bu zamana kadar. :)

Ekrem D.
05.03.2015, 02:28
Neden Tıbb-i Nebevi (S.A.V ) diyorsunuz?

Sefa
05.03.2015, 02:33
Fazla uyumanın ilacı nedir ? :)

10-12 saat arası uyuyorum ki daha fazla uyuduğum da görülmüştür..

munzevil
05.03.2015, 09:45
Vücut egzamasından nasıl kurtulabilirim..
Ayak-el değil ama abi..
Yazın genelde oluyor sıcak havadan..
Bu mantara benziyor ama tam değil..
Saçlı deride oluyor genellikle..
Pul pul dökülme oluyor bazen..bazen kırmızılaşıyor..
Buna önerebileceğiniz bir vücut sabunu var mı acaba..

bir kere trabzonsporu bırakacaksınız çünkü egzema tedavisinde üzüntü yasak.:)

defne ve ardıç sabununu tavsiye ederim.

!- karadut pekmezini sulandırıp şurup gibi için.( çok etkili )
2-enginarın yemeğini ve yapraklarının çayını için.
3-zerdeçal demleyip için.
4- başta söylediğim gibi üzülmememye çalışın.

munzevil
05.03.2015, 09:47
Bazen yemek yerken birden yememe hatta o yemeği görmek bile istemeyecek düzeye geliyorum tövbe estağfurullah. Bir iştahla oturup iki kaşıkla kalkıyorum.
Zaten zayıfım ve yıllardır kilo alamıyorum. Böyle olunca hepten kilo gidiyor.
Midemi rahatlatacak ve yemeğe devam etmemi sağlayacak ne yapabilirim o anlarda?
Midem de pek sağlam değil:(

yemekten önce bol naneli çorba için.
naneyi çay gibi demleyerek için,anlattığınız sorunlar geçecektir

munzevil
05.03.2015, 09:55

Kardeşim peygamber efendimiz s.a.v. yemekten önce tatlı yermiş.
(öyle baklava falan değil hurma yermiş. )

dolayısıyla sünnet olan önce tatlı yemek.

yemeklerden 5 dakika önce bir kaç tane kuru siyah erik yerseniz sorununuz ortadan kalkacaktır.

Erik açlık şekerinizii dengeleyip tokluk hissi verecektir.

kesinlikle kola gibi gazlı içeceklerden uzak durun.

munzevil
05.03.2015, 09:59
Neden Tıbb-i Nebevi (S.A.V ) diyorsunuz?

Peygamber efendimizi hatırlatan her şeyde salavat getirmemiz gerekir.

Dolayısıyla tıbb-i nebevi dediğimizde salavat getirmeyi hatırlatması için s.a.v.
yazıyoruz.

Allahümme salli ala Muhammed.

munzevil
05.03.2015, 10:09
Fazla uyumanın ilacı nedir ? :)

10-12 saat arası uyuyorum ki daha fazla uyuduğum da görülmüştür..[/QUOTE]

Ah uyku ah...

Namaz olmasa 24 saat uyurum.:)

1-sabah akşam 3 gram çörek otunu bir bardak suyla beraber için

2-3 damla biberiye yağını bir kesme şekere damlatıp için.

3- sabah akşam 10 gram biberiye yi 1 bardak kaynar suya koyun.
10 dakika dinlendirip için.

Sibel
05.03.2015, 13:37
yemekten önce bol naneli çorba için.
naneyi çay gibi demleyerek için,anlattığınız sorunlar geçecektir

Sağ ol abi.
Allah razı olsun.
Ben hep sonradan içiyordum nane çayı. Demek önce içmek daha iyi

munzevil
05.03.2015, 13:56
Sağ ol abi.
Allah razı olsun.
Ben hep sonradan içiyordum nane çayı. Demek önce içmek daha iyi

önceden içeceksinki mideyi rahatlatsın.
Mide normal haline dönsün.

munzevil
06.03.2015, 13:14
Az Yemenin Önemi

Peygamberimiz (a.s.m.) “İnsanoğlu midesinden daha zararlı bir kap doldurmamıştır. İnsanoğluna belini doğrultacak birkaç lokma kâfidir. Mutlaka yemesi gerekirse midesinin üçte birini yemeye, üçte birini içmeye, üçte birini de nefes alıp vermeye (havaya) bırakmalıdır” (Tirmizi, Zühd, hadis no: 2380) buyurmuşlardır.

Yine hadislerinde “Birçok hastalığın gerçek sebebi çok yemedir” (Camiü’s-Sağir, 1/36) ve “Allah’a en sevgili olanınız az yiyenleriniz, vücut bakımından da hafif olanlarınızdır” (Kenzü’l-Ummal, 3/7084) buyurmuşlardır.

Bu hadislerden anlaşılacağı gibi az yemenin beslenmemizdeki önemine dikkat çekilmiştir. Günümüzde de beslenme uzmanları, diyetisyenler, hekimler ve konuyla ilgili ilgisiz herkesin ortak noktada buluştukları en önemli nokta az yenilmesi gerektiği fikridir

Öznur61
07.03.2015, 17:56
Uçuk için herşeyi denedim. En son çare yine eczane kremlerine kaldım.
Çok şükür elim ayağım tutuyor ama bir düzgün sağlam olduğumu hala görmedim.
Var mıdır bir öneriniz...

TAHSİN 61
10.03.2015, 10:40
Annem Ananem senfoni bir şekilde öksürüyor var mıdır buna bir tavsiyeniz

munzevil
10.03.2015, 12:57
Uçuk için herşeyi denedim. En son çare yine eczane kremlerine kaldım.
Çok şükür elim ayağım tutuyor ama bir düzgün sağlam olduğumu hala görmedim.
Var mıdır bir öneriniz...

daha önceki mesajlarınızdanda tahmın ediyorum vücud direnciniz düşük,narin ve kırılgan bir vücud yapınız var.
öncelikle bunu çözmeniz gerekir.
fakat aşağıdaki reçeteleride kullanabilirsiniz.

dudaklar ya mevsimsel olarak çatlar yada b vitanin eksikliğindendir.

eczanede b vitamini içeren vitamin kompleks haplar var onlardan kullanın.

balık yağı hapı kullanın(omega3 içerikli

Cenab-ı hak şifa ihsan eylesin.

munzevil
10.03.2015, 13:01
Annem Ananem senfoni bir şekilde öksürüyor var mıdır buna bir tavsiyeniz

Öksürüğün neden olduğunu bilmek lazımki daha iyi yardımcı olalım.

munzevil
12.03.2015, 17:26
7 su içilmez kuralı

1-Banyodan sonra su içilmez, içilirse organlar yaşlanır..
2-Acı yedikten sonra su içilmez, içilirse reflü,gastrid ve bağırsak rahatsızlığı yapar..
3-Uyku arasında içilmez , çünkü beyni etkiler
4-Meyveden sonra içilmez, içilirse asıt ortaya çıkar..
5-Koşup yorulduktan sonra içilmez, karaciğer ve dalak büyür..
6-Tatlı yedikten sonra: şeker yükselmesi ne sebep olur.
7-Kustuktan sonra içilirse vebaya sebep olur..

-Et yedikten sonra su içilir
-Yağlı yedikten sonra su içilir
-Korkunca su içilir
-Yemekten önce su içilir

Atasözü:
Ye yağlıyı iç suyu donarsa donsun,
Ye tatlıyı içme suyu yanarsa yansın

F. Yıldırım
12.03.2015, 17:45
7 su içilmez kuralı

1-Banyodan sonra su içilmez, içilirse organlar yaşlanır..

2-Acı yedikten sonra su içilmez, içilirse reflü,gastrid ve bağırsak rahatsızlığı yapar..

3-Uyku arasında içilmez , çünkü beyni etkiler

4-Meyveden sonra içilmez, içilirse asıt ortaya çıkar..

5-Koşup yorulduktan sonra içilmez, karaciğer ve dalak büyür..

6-Tatlı yedikten sonra: şeker yükselmesi ne sebep olur.

7-Kustuktan sonra içilirse vebaya sebep olur..

-Et yedikten sonra su içilir

-Yağlı yedikten sonra su içilir

-Korkunca su içilir

-Yemekten önce su içilir

Atasözü:

Ye yağlıyı iç suyu donarsa donsun,

Ye tatlıyı içme suyu yanarsa yansın

birçoğunu da yapıyoruz maalesef, faydalı bilgiler için teşekkürler hocam

Sibel
12.03.2015, 18:39
İçilmez olanlar hep içtiğimiz durumlar.
Bundan sonra dikkat edeceğim.

munzevil
21.03.2015, 12:29
Kan Vermek

Tıbb-ı Nebevi’de kan aldırma işlemi alınan kanın başka bir hastaya verilmesi ile değil, tamamen sağlık amaçlı olarak yapılmaktadır. Kan aldırma işlemine hacamat denir. Kan vücuttan çıktığında yerine plazma adı verilen bir vücut sıvısı geçecek ve kanın sulanması sağlanmış olacaktır. Akışkanlığı artan kanın aynı zamanda çevredeki, beyin ve karaciğerdeki dolaşımı da düzelmiş olacaktır.

munzevil
21.03.2015, 12:29
Kan Vermek

Tıbb-ı Nebevi’de kan aldırma işlemi alınan kanın başka bir hastaya verilmesi ile değil, tamamen sağlık amaçlı olarak yapılmaktadır. Kan aldırma işlemine hacamat denir. Kan vücuttan çıktığında yerine plazma adı verilen bir vücut sıvısı geçecek ve kanın sulanması sağlanmış olacaktır. Akışkanlığı artan kanın aynı zamanda çevredeki, beyin ve karaciğerdeki dolaşımı da düzelmiş olacaktır.

Courage
21.03.2015, 13:28
Abi öncelikle bilgi ve deneyimlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Sizinde başlangıçta izin vermenizden yola çıkarak ben de birkaç soru soracağım inşallah ;

-Erken uyanabilmek ve gün boyu gelen uyku hallerini atlatabilmek için ne yapabiliriz?

-Hacamat yaptırırken maximum fayda alacağımız bölge varmıdır? Bir de kanın akışının yoğunlaştığı zamanlar haricinde kışın veya sonbahara doğru hacamat aynı faydayı sağlarmı ?

munzevil
21.03.2015, 14:44
Abi öncelikle bilgi ve deneyimlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Sizinde başlangıçta izin vermenizden yola çıkarak ben de birkaç soru soracağım inşallah ;

-Erken uyanabilmek ve gün boyu gelen uyku hallerini atlatabilmek için ne yapabiliriz?

-Hacamat yaptırırken maximum fayda alacağımız bölge varmıdır? Bir de kanın akışının yoğunlaştığı zamanlar haricinde kışın veya sonbahara doğru hacamat aynı faydayı sağlarmı ?

Bismillahirrahmanirrahim

Estağfirullah izin vermek yok kollektif aklın semerelerine inanıyoruz sadece.

1. soruya cevaben ; öğle namazından sonra yapacağınız 1 saatlik kaylule uykusu sair vakitlerde daha az uyumanızı ve sabahları erken kalkmanızı sağlar.

Biberiye ve çörek otu çaylarını ayrı ayrı içmenizi tavsiye ederim.
B vitamini kompleksi ve d vitamini tavsiye ederim.
günde iki kere 3er damla biberiye yağı içmenizi tavsiye ederim.
az yemekte faydalıdır.

2. sorunuza cevaben; sırt ortasından( iki kürek arası ve kalbin arkası) ve kafanızın üzerinden(iki kulak arkası) hacamatı tavsiye ederim.
maksimum fayda için mayıs-haziran daha iyidir fakat diğer aylardada yapılabilir.
gün olarak ayın 17. günü yapılmalıdır.

hacamat yaptırırken sünnet-i seniyyeye ittiba için yaptırılmalıdır. (s.a.v )
Hem sevab hem şifa olur.

Courage
21.03.2015, 14:51
abi ayın 17.günü derken her ayın 17.günleri mi?

munzevil
21.03.2015, 15:10
abi ayın 17.günü derken her ayın 17.günleri mi?

her hicri ayın 17sinde.

Courage
21.03.2015, 15:15
teşekkürler.

munzevil
21.03.2015, 16:05
teşekkürler.

önemli değil.

Sibel
22.03.2015, 19:27
Abi menisküs için tedavi ya da ağrı kesici öneriniz var mı ?
Şimdiden Allah razı olsun.

munzevil
23.03.2015, 07:54
Abi menisküs için tedavi ya da ağrı kesici öneriniz var mı ?
Şimdiden Allah razı olsun.

Yulaf unundan hamur yapıp gece yatarken menisküse saralım üzerine yünden bir bez,üzerine naylon saralım.
En az 14 gün kullanalım.
Sonucuda bize bildirin lütfen.
Başka bir reçetede tavsiye edebiliriz.
Cenab-ı hak şafi-i hakim hazretleri şifa ihsan eylesin.

munzevil
24.03.2015, 15:12
1.Uyku ile ilgili hormonlar
Öncelikle vücudumuzun zinde kalmasını sağlayan bazı hormonlar vardır ve bu hormonların dengelerinin belli saatleri vardır. Mesela vücudumuzu zinde tutan kortizol hormonunun kanda en yüksek olduğu seviye sabahleyindir. Bu seviye gün boyu giderek düşer ve gece saat 23:00’te en düşük seviyeye ulaşır. Bir diğer hormon melatonin ise büyüme ve vücut sağlığını koruyucusudur. Onun da en yüksek olduğu saatleri 21:00-03:00 arasıdır.

2. Uyku saatleri ve hastalıklar
Saat 22:00’de tansiyon ve kalp atım sayıları düşer, saat 04:00’ten sonra tansiyon ve kalp atışlarında yükselme başlar. 15:00 ve 18:00 saatleri arasında da en üst seviyeye ulaşır. Dolayısıyla tansiyon ve kalp atımının yüksek olduğu ve hücrelerin en üst derecede çalıştığı ikindi vaktinde uyunmamalıdır. Aksi takdirde yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlığına davetiye çıkarılmış olur. Aynı zamanda bu saatler kerahat vakitleridir ve dinen de uyku uygun değildir.

3. Bir insan 3,5 saat uyuyarak 8 saat uyumuş gibi verim alabilir
Akşam 22:00 ile 02:00 arasındaki uyku % 200 verimlidir. Yani bu saatler arasında 3 saat uyunduğunda 6 saat uyunmuş gibi olunur. Gündüz ise 10:00 ile 13:00 arasındaki yani kuşluk vaktindeki uyku %400 verimlidir. Bu saatler arasında yarım saatlik uyku 2 saatlik uykuya karşılık gelir. Dolayısıyla gece 3 saat gündüzde 0,5(yarım) saat uyuyan bir kimse zahiren 3,5 saat uyumuş görünür. Gerçekte ise 8 saat uyumuş gibidir. Hiçbir uykusuzluk da hissetmez.

Birde ikindiden ve gece 03.00’ten sonraki uykuların %50 verimli olur. Yani gece 03:00’te yatan bir kişi gündüz 15:00 te uyansa 12 saat uyur fakat kendini 6 saat uyumuş gibi hisseder.

4. Peygamberimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) uyku düzeni
Tüm bu bilimsel bilgilere baktığımızda, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in uyku düzeninin ne kadar bilimsel bazlı olduğunu göreceğiz. Peygamberimiz yatsıdan sonra erken yatarmış, ardından gece teheccüd namazına kalkarmış. Sonrasında yine uyumaz sabah namazına hazırlanırmış. Sabah namazından sonra kerahat vakti olması sebebiyle yine uyumazmış – keza ikindi ile akşam arası da öyle-. Öğle namazından sonra ise kaylule yaparmış. Yani yarım saat, 1 saatlik dinlenme, uyku.

Verdiğimiz bilgilere bakılınca, Peygamberimizin uyku saatleri bilimsel saatlere denk geliyor.

Yatsıdan sonra yatış, 22.00 civarı.

Teheccüde kalkış, 02 – 03.00 civarı.

Kaylule yapış, 11-13.00 arası…

Öyleyse tüm bunlara baktığımızda hem dinen uygun olanı yapmak, hem az uyku ile çok verim almak, hem de Peygamber sünnetleri ile düzene girmek adına bu bilgilerden yararlanarak uyku saatlerimizi düzenleyelim.

5. Uyku konusu ile ilgili hadisler;
“Öğleyin kaylule yapınız. Muhakkak şeytanlar öğle vaktinde kaylule yapmazlar.” (Müslim)
“Sizden biri uyurken, şeytan kafasına üç düğüm atar. Her düğümün üzerine; ‘uzun bir geceye sahipsin uyu!’ diyerek elini vurur. O kişi uyanıp da Allah-u Zülcelal’i zikrederse bir düğüm, abdest alırsa bir düğüm, namaz da kılarsa bütün düğümler çözülür. Artık o kimse neşeli ve hareketli olur. Aksi halde neşesiz ve tembel olur.” (İmam Malik, Buharı, Müslim, Ebu Davud, Nesai)
“Abdestli yatan, gece ibadet eden ve gündüz oruç tutan kimse gibi sevap kazanır.” [Hakim]
“Gece ibadet etmek niyetiyle yatan, fakat uyku galebe çalıp sabaha kadar uyanamayan, niyeti sebebiyle gece ibadet etmiş gibi sevaba kavuşur. Uykusu da kendisine Allahü teâlânın ihsan ettiği bir sadaka olur.” [İbni Mace]
“Sabah uykusu, rızka manidir.” [Beyheki]

Sefer A.
24.03.2015, 16:28
Abi saygilar sevgiler :)
Benim 1 2 sorum var

Terlemeyi önlemek için ne yapmak gerek ? Ter bezlerim asiri hizli çalisiyormus herhalde... Kis aylardinda daha fazla terledigimi söyleyebilirim, ilginç ama durum bu... heyecandan olabilir bilmiyorum ama eskisi kadar da heyecanli degilim, pek fayda etmedi

Duydugum ve okudugum bazi seyler var, ter bezlerinde bazi sinirlerin kesilmesi gibi seyler, banyo yaparken el ve ayaklara akimi düsük elektrik verilmes... gibi gibi seyler.... Hiçbirini denemedim yapmadim, ter bezindeki sinirlerin kesilmesi pek saglikli degildir bence

Baska bir sey de var, terlememe de katki sagliyordur, çünkü üsüdükçe üsümemek için kendimi kasiyorum ve bu da terlememi sagliyor : kan dolasimimda ufacik bir sknti var, yani elimin ayaklarimin uçlarina, kulaklarima, burnumun ucuna neredeyse kan gitmiyor
Var midir durumu az bile olsa düzeltebilecek bir sey, yiyecek olur içecek olur, herhangi bir sey olur :)

Simdiden tesekkürler :)

munzevil
24.03.2015, 17:10
Abi saygilar sevgiler :)
Benim 1 2 sorum var

Terlemeyi önlemek için ne yapmak gerek ? Ter bezlerim asiri hizli çalisiyormus herhalde... Kis aylardinda daha fazla terledigimi söyleyebilirim, ilginç ama durum bu... heyecandan olabilir bilmiyorum ama eskisi kadar da heyecanli degilim, pek fayda etmedi

Duydugum ve okudugum bazi seyler var, ter bezlerinde bazi sinirlerin kesilmesi gibi seyler, banyo yaparken el ve ayaklara akimi düsük elektrik verilmes... gibi gibi seyler.... Hiçbirini denemedim yapmadim, ter bezindeki sinirlerin kesilmesi pek saglikli degildir bence

Baska bir sey de var, terlememe de katki sagliyordur, çünkü üsüdükçe üsümemek için kendimi kasiyorum ve bu da terlememi sagliyor : kan dolasimimda ufacik bir sknti var, yani elimin ayaklarimin uçlarina, kulaklarima, burnumun ucuna neredeyse kan gitmiyor
Var midir durumu az bile olsa düzeltebilecek bir sey, yiyecek olur içecek olur, herhangi bir sey olur :)

Simdiden tesekkürler :)

Aleyküm selam kıymetli kardeşim

Terlemeyi azaltmak istiyorsan
!- adaçayı demle iç ( bir bardak kaynar suya 5 gram adaçayı koy !0 dakika beklet sabah akşam 1 bardak iç.

2- bol bol nane ye (salatalara katabilirsin.)

Kan dolaşımını hızlandırmak ve kılcal damarlara kan gitmesi için.

1-Adaçayı aynı vazifeyi görür( günde bir kaç kez toz haline getirilmiş bir gram adaçayı yutabilirsin.

2- bol bol sarımsak ye )sarımsak hapıda kullanabilirsin.)

3- bir bardak suya yarım çay kaşığı zerdeçal koy 10 dakika dinlendir hepsini iç.

4-eğer kan dolaşımı ileri safhadaysa biberiye çayı iç.(tadı güzeldir.)

5. tarçın çayı iç.

6- papatya çok faydalıdır ama çok kullanırsan ileride çocuğun olmayabilir.

Reçeteleri yapıp sonucu bizimlede paylaşırsanız sevinirim.

halil ibo
24.03.2015, 17:33

Ah uyku ah...

10 dakika dinlendirip için.[/QUOTE]

Kardeşim bu 3 maddenin hepsi birlikte mi ? Sadece bir tanesi yeterli mi ? :)

munzevil
24.03.2015, 17:57
Ah uyku ah...

10 dakika dinlendirip için.

Kardeşim bu 3 maddenin hepsi birlikte mi ? Sadece bir tanesi yeterli mi ? :)[/QUOTE]

Abi 1 le iki yada 1le üçüncü maddeler.

munzevil
25.03.2015, 18:30
Rasulallah’ın(s.a.v.) bir sünneti olan ‘Kaylule’ uykusunun sağlığımıza faydaları nelerdir?

Eğer yeteri kadar uyumuyorsanız sürekli yorgun hisseder veya hasta olursunuz. Her ne kadar iyi besleniyor ve iyi spor yapıyor olursanız olun yeteri kadar uyumuyorsanız sağlığınız tehlikededir. Yapılan bilimsel çalışmalara göre gün içinde yapılan bir şekerleme, beynin genel fonksiyonlarını olumlu yönde etkiliyor. Araştırma sonucu elde edilen bulgulara göre gün içinde bir şekerleme, geçici hafızanın uzun süreli hafızaya çevrilerek bilginin pekişmesini sağlarken geçici hafızayı da boşaltıp beyni yeni bilgilere hazır hale getiriyor.

Şekerlemenin Sağlığa Beş Şaşırtıcı Faydası

1) Gün İçindeki Şekerleme Erken Yaşlanmayı Önler

İşte bu nedenle aynı zamanda “güzellik uykusu” da denilir. Uykuda büyüme hormonları salınarak derideki ölü hücrelerin yenilenmesi sağlanır.

2) Şekerleme Gün İçindeki Performansınızı Artırır

Bir araştırmaya göre şekerleme zihinsel ve fiziksel aktivitelerin performansını artırıyor. Eğer çok fiziksel aktivitede bulunuyorsanız, şekerleme sayesinde hemen tekrar dinlenebilir ve sonuçta daha iyi bir atletik performans sergileyebilirsiniz. Çalışmalar gösteriyor ki ideal şekerleme süresi, derin uykuya girmeden önce 20 ila 40 dakika arası olmalıdır.

3) Şekerleme hücreleri onarır

Uyku halindeyken bedenimiz kendini onarır. Stres ve toksinler sonucu vücutta oluşan zararı onaran proteinler üretilir. Şekerleme sayesinde üretilen büyüme hormonları doku ve kas yıpranmalarını iyileştirir.

4) Şekerleme hafızayı kuvvetlendirir

Yine yapılan son araştırmalara göre şekerleme genel beyin fonksiyonlarının daha sağlıklı gerçekleşmesini sağlıyor. Araştırıcılar, şekerleme sırasında geçici hafızanın kalıcı hafızaya dönüştürüldüğünü ve aynı zamanda da geçiçi hafızanın boşaltılarak yeni bilgilerin öğrenilmesine beynin hazır hale getirildiğini keşfettiler

5) Şekerleme kolay kilo vermenize yardımcı olur

Uykusuzluk leptin ve ghrenlin hormonlarının dengesini bozar. Bu hormonlar iştahınızdan sorumludurlar. Bu hormonların dengesi bozulduğunda daha fazla yeme ihtiyacı hissedersiniz. Şekerleme ise bu hormonları dengede tutar.

Magnezyum, sinirlerinizi yatıştırmada ve kasları gevşetmede size yardımcı olabilir ki bu da iyi bir uyku için yardımcı olur.
Kaylule ile ilgili olarak:

Kaylule uykusu bir şekerleme veya sadece dinlenme olan, tam gün ortasında güneş tepedeyken yapılan bir istirahattir ve sünnettir. Eğer öğle namazı hemen kılınmıyorsa genellikle öğle namazı öncesinde yapılır. Aksi halde namazdan sonra da yapılabilir.

Harun-61
26.03.2015, 13:47
Kardes,

Büyüklerimiz her zaman tasviye eder, her sabah bir cay kasigi kadar cörek otu vucuda sifadir.

Bunda ki hikmet nedir ?

"Ölüm dışında hiçbir hastalık yoktur ki, çörek otunda onun için bir deva bulunmasın."
[Buhârî, Tıbb 7; Müslim, Selam 89, (2215); Tirmizî, Tıbb 5, (2042), 22, (2071)]

.

munzevil
26.03.2015, 14:17
[QUOTE=Harun-61;1920018326]Kardes,

Büyüklerimiz her zaman tasviye eder, her sabah bir cay kasigi kadar cörek otu vucuda sifadir.

Bunda ki hikmet nedir ?

!- H.z. PEYGAMBER SAALHU ALEYHİ VESSELEMİN tavsiyesi vardır.

2-immün(bağışıklık) sistemimizi kuvvetlendiren çok madde ve bileşenler var.

3-Antioksidandır.(ilk 5de)

4-antibiyotik etkisi güçlüdür. v.s. (Antibiyotik gibi yan etkisi yoktur)

anlatsak saatler alır.

Her gün olmasada gün aşırı bile olsa birer çay kaşığı alınmalı.

Hem sünnet-i seniyyeye (s.a.v.) ittiba etmiş oluruz hemde hastalıklara karşı bir kalkan oluştururuz hemde varsa hastalıklarımıza şifa olur İNŞAALLAH.

U.Sadıkoğlu
26.03.2015, 14:41
Hocam mideye ne iyi gelir sabahları yanma oluyor bazen yemeklerden sonra bulantı oluyor öneriniz nedir? :)

hamdi_61
26.03.2015, 16:38
Merhabalar.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Saç yağlanması içinde bir öneriniz var mı ?

munzevil
27.03.2015, 12:44
Hocam mideye ne iyi gelir sabahları yanma oluyor bazen yemeklerden sonra bulantı oluyor öneriniz nedir? :)

1- sabahları ve yemeklerden sonra tatlı kaşığı ucuyla karbonat yutun.

2- sabahları çörekotu bal karışımı yutun.

3- aktarlarda zeytinyağı ile karışık kudret narı vardır ondan kullanınız.(gastritin ve ülserin en büyük ilacıdır.)

Birde trabzonsporun haline fazla üzülmeyin ümitli olun.:)

munzevil
27.03.2015, 12:48
Merhabalar.

Merhaba kardeşim

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Saç yağlanması içinde bir öneriniz var mı ?

1-kesinlikle şampuan kullanmayın.

2- zeytinyağlı veya defneli sabun kullanın.

3-hayvansal sabun kullanmayın.

4- bir bardak suya 20 gram biberiye koyun,10 dakika dinlendirin ve bununla saçlarınızı yıkayın.

U.Sadıkoğlu
27.03.2015, 22:00
1- sabahları ve yemeklerden sonra tatlı kaşığı ucuyla karbonat yutun.

2- sabahları çörekotu bal karışımı yutun.

3- aktarlarda zeytinyağı ile karışık kudret narı vardır ondan kullanınız.(gastritin ve ülserin en büyük ilacıdır.)

Birde trabzonsporun haline fazla üzülmeyin ümitli olun.:)

Abi teşekkür ederim kudret narı ballı olana başladım aç karnına kullanıyorum her sabah umarım iyi gelecek zeytinyağlısı veya ballısının farkı varmıdır ben ballıdan başladım o yüzden soruyorum daha bi yenilebilir geldi bana. :)

munzevil
28.03.2015, 11:39
Rica ederim.

Esası zeytinyağlı olandır.
mümkün olsada evde kendimiz yapabilsek.
ballısına devam et kutu bitince zeytinyağlı alırsın.
geçmiş olsun.

Sefer A.
30.03.2015, 07:16
Aleyküm selam kıymetli kardeşim

Terlemeyi azaltmak istiyorsan
!- adaçayı demle iç ( bir bardak kaynar suya 5 gram adaçayı koy !0 dakika beklet sabah akşam 1 bardak iç.

2- bol bol nane ye (salatalara katabilirsin.)

Kan dolaşımını hızlandırmak ve kılcal damarlara kan gitmesi için.

1-Adaçayı aynı vazifeyi görür( günde bir kaç kez toz haline getirilmiş bir gram adaçayı yutabilirsin.

2- bol bol sarımsak ye )sarımsak hapıda kullanabilirsin.)

3- bir bardak suya yarım çay kaşığı zerdeçal koy 10 dakika dinlendir hepsini iç.

4-eğer kan dolaşımı ileri safhadaysa biberiye çayı iç.(tadı güzeldir.)

5. tarçın çayı iç.

6- papatya çok faydalıdır ama çok kullanırsan ileride çocuğun olmayabilir.

Reçeteleri yapıp sonucu bizimlede paylaşırsanız sevinirim.

Abi umutmuşum yazmayı, teşekkür ediyorum
Reçetelerini uygulamaya başlamadım dahaden, uygularsam elbet te yazacağım :)
Yalnız 6.maddeyi hiç yazmasan daha iyiydi, ben çok kullanmasam başkası çok kullanır aman aman dikkat etmek lazım bu tür yan etkisi olan şeylerden mümkün oldukça uzak durmak gerek
Biberiye çayı tarçın çayı bunlarda yan etki var mı ? =)

hamdi_61
30.03.2015, 12:56
1-kesinlikle şampuan kullanmayın.

2- zeytinyağlı veya defneli sabun kullanın.

3-hayvansal sabun kullanmayın.

4- bir bardak suya 20 gram biberiye koyun,10 dakika dinlendirin ve bununla saçlarınızı yıkayın.

Teşekkür ederim.

munzevil
30.03.2015, 17:12
Abi umutmuşum yazmayı, teşekkür ediyorum
Reçetelerini uygulamaya başlamadım dahaden, uygularsam elbet te yazacağım :)
Yalnız 6.maddeyi hiç yazmasan daha iyiydi, ben çok kullanmasam başkası çok kullanır aman aman dikkat etmek lazım bu tür yan etkisi olan şeylerden mümkün oldukça uzak durmak gerek
Biberiye çayı tarçın çayı bunlarda yan etki var mı ? =)

hemen her bitkide olduğu gibi aşırı kullanıldığında hamilelere zararı olur.
ve çok az da olsa alerji ve zehirlenme yapabilir ( çok aşırı dozlarda )

tarçının pek yan etkisi yoktur.

herşeyin güzeli itidali orat olanıdır.

munzevil
30.03.2015, 17:12
Teşekkür ederim.

şifa olsun...

Sefer A.
30.03.2015, 17:17
hemen her bitkide olduğu gibi aşırı kullanıldığında hamilelere zararı olur.
ve çok az da olsa alerji ve zehirlenme yapabilir ( çok aşırı dozlarda )

tarçının pek yan etkisi yoktur.

herşeyin güzeli itidali orat olanıdır.

Abi hamile olma durumum mu var ne demek istiyorsun :D
Anlaşıldı sağolasın =) ne zaman başlayacağız bakalım

Sibel
31.03.2015, 11:41
Abi anne sütünün gelmesi için ya da artması için bir öneriniz var mı?
Yeni doğum yaptı bir akrabam, sütü yok. Bebek aç kalıyor. Çok üzülüyor.

munzevil
31.03.2015, 15:43
Abi anne sütünün gelmesi için ya da artması için bir öneriniz var mı?
Yeni doğum yaptı bir akrabam, sütü yok. Bebek aç kalıyor. Çok üzülüyor.

gazlı içeceklerden uzak dursun,yemekleri zeytinyağıyla yapsın
mümkün mertebe çocuğu abdestli emdirsin.
stresden uzak dursun.

rezene çayı acaip süt yapar.(10 gram rezene 1 bardak kaynar suda demlenir ılık içilir.)(denenmiştir.)

bulgur pilavı süt yapar.(denenmiştir)

yemeklerin üzerine kimyon dökerseniz süt yapar.

bunları yapın banada dua edin. :-)

cenab-ı hak akıllı,merhametli,rızıklı,hayırlı çocuk büyütmeyi nasip etsin...

Sibel
31.03.2015, 18:17
Allah razı olsun abi. Hemen söyleyeyim ona.

munzevil
31.03.2015, 18:18
Allah razı olsun abi. Hemen söyleyeyim ona.

Cümlemizden geçmiş olsun.

munzevil
01.04.2015, 17:27
Masaj

El ve bazı yardımcı aletlerle vücudun değişik bölgelerinin basınca maruz bırakılmasıdır. Tıbbî açıdan masajın yararları oldukça fazladır. Dokularda birikmiş toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Kan ve lenf dolaşımının düzenlenmesini sağlar. Eklem ve adale ağrılarının giderilmesinde, zihnin ve ruhsal gücün durağanlaştığı dönemlerde çok faydalıdır.

Peygamberimiz zaman zaman sahabilerinden kendisine masaj yapmalarını istemiştir. “Ey Ebu Zeyd! Yakın gel, sırtıma masaj yap” (İ. Sünni vr. 34 b; E. Nuaym vr. 74) buyurmuşlardır. Ayrıca yorgunluk ve bazı hastalık hallerinde masaj yaptırılmasını tavsiye etmişlerdir.

Cengiz Çubukcu
01.04.2015, 17:31
Rica ederim.

Esası zeytinyağlı olandır.
mümkün olsada evde kendimiz yapabilsek.
ballısına devam et kutu bitince zeytinyağlı alırsın.
geçmiş olsun.

eşimin de midesi ağıtıyor, aktardan kudret narını aldım bu akşam deneyeceğiz :) teşekkürler... bir de yanında hap varmış , biliyormusunuz öyle bir şey?

munzevil
01.04.2015, 18:33
eşimin de midesi ağıtıyor, aktardan kudret narını aldım bu akşam deneyeceğiz :) teşekkürler... bir de yanında hap varmış , biliyormusunuz öyle bir şey?

abi hapı varmı bilmiyorum.
zeytinyağlı kudret narına devam edin İNŞAALLAH DEVA BULURSUNUZ.

munzevil
02.04.2015, 12:55
Ortam Değişiminin Önemi

Yaşamın değişik zamanlarında her insanın ortam değişimi yaparak rahatlamaya farklı bir ruhsal ve zihinsel arınmayı yaşamaya ihtiyacı vardır. Çalışanların senelik izinleri, mahkûmların ve askerlerin ev izinleri, hastaların senatoryumlara alınarak orada bol oksijenli bir ortamda tedavi edilmelerinin temel mantığında hep ortam değişiminin faydalarından yararlanma düşüncesi vardır. Bu yüzden Peygamberimiz “Seyahat ediniz ki sıhhat bulasınız” (Müsned, 2/380; Camiü’s-Sağir, 2/25) buyurmuşlardır.

Peygamberimiz “Yaylaya çıkınız! Mevsim rüzgârlarını (güzel havalarını) koklayıp teneffüs ediniz! Kuytu ve güzel yerlerinde konaklayınız!” (Müsned, 4/55, 3/361; Tabakat-ü İbn-i Sad, 4/306) buyurmuşlardır. Sahabilerinden hasta olanlara özellikle zaman zaman yaylalara çıkarak dinlenmelerini tavsiye etmişlerdir. Kendi uygulamalarında da yaşamının özellikle sıkıntılı dönemlerinde yalnız başına kalarak bu yöntemi tecrübe ettiğine dair birçok örnekle karşılaşmak mümkündür.

Adem Erdoğan
02.04.2015, 13:05
Merhaba hocam,

Hacemat konusunda bilginiz var mı ?

Son zamanlarda sıkça duyduğum bir kelime, içerik olarak nedir, faydası nedir, zararı varmıdır, nasıl yapılır?

munzevil
02.04.2015, 14:27
Merhaba hocam,

Hacemat konusunda bilginiz var mı ?

Son zamanlarda sıkça duyduğum bir kelime, içerik olarak nedir, faydası nedir, zararı varmıdır, nasıl yapılır?

H.Z. RESULALLAH S.A.V. bizzat yaptırdığı,tavsiye ettiği doğru zamanda ve doğru kişiler tarafından yapıldığı zaman hem bir çok hastalığı tedavi edici ve çok hastalığada yakalanmadan önleyici bir uygulamadır.

Derinin ısıtılmış bir bardak yada kupa yardımıyla gerdirilip jilet yada ameliyat bıçağıyla 33 çizik atılıp pis kanın dışarı atılma ameliyesidir.
bahar ayları hacamat için en uygun zamanlardır.
hicri ayın 17,19 ve 21. günleri yapılır.(ayın gökteki duruşu önemli.)

Erzurumda olsaydınız yardımcı olabilirdim

istanbulda bu işi yapan abilerimiz var .

fatih çarşambaya gidersen çok kolay bulabilirsin.

Bugünlerde yaptırın fazla gecikmeyin.

yaptırısanız faydasını göreceğinizden eminim.

AhmetG.
04.04.2015, 07:23
Kısa ama kaliteli bir uyku için pratik öneriler var mıdır?

Selametle.

Courage
04.04.2015, 10:18
@munzevil

abi ,özel mesaj kotanız dolmuş özelden bir yakınımın rahatsızlığına dair sorum var. Mesaj kutunuzu ayarlayabilirmisiniz lütfen?

munzevil
04.04.2015, 12:26
Kısa ama kaliteli bir uyku için pratik öneriler var mıdır?

Selametle.

Eski alimler 20 dakika ama derin uyurlarmış,çoğu günde 3 saat uykuyla idare edermiş.
bu ameliyeyide alışkanlık haline getirmelerine borçlular.

çok yemek yiyenler,sigara içenler,stresli yaşayanlar kaliteli uyku beklemesinler.

melisa çayı,çörekotu yağı,çörekotu çayı tavsiye ederim.

vücudunuzun magnezyum miktarını artırın.(magnezyum içeren vitamin kullanabilirsiniz.) çok önemli.

Kaylule uykusu yapın ( yarım saati gece nin iki saatine denk geliyor.)

akşam 22-02 arası uyumaya gayret edin.

sabah namazından sonra uyumayın.

yattığınız yerde kesinlikle ışık olmasın.(zifiri karanlık önemli)

tv,pc gibi şeylerle gerekmeden haşır neşir olmayın.

hayırlı günler...

AhmetG.
04.04.2015, 18:05
Teşekkür ederim. İnşallah deneyeceğim.

ibrahim
13.04.2015, 00:23
@munzevil

abi ,özel mesaj kotanız dolmuş özelden bir yakınımın rahatsızlığına dair sorum var. Mesaj kutunuzu ayarlayabilirmisiniz lütfen?
Hep öyle derler zaten. :D

ibrahim
13.04.2015, 01:37
Hocam şu saç kıran illetine yakalandım. Henüz daha başlarındayım, bi bölgede çıktı, bir ay içinde iki kat daha büyüdü. Boğazımın altında olduğu için fazla dert etmiyorum ama daha da büyüme riski var.

Bi abimde de vardı, beş on farklı yerde. Bir sene doktora gitti geldi, bir şey değişmedi. Elma sirkesi ile sarımsağı ovaladı o bölgelere, bir hafta içinde geçti. Şimdi aynısını yapamıyorum ben, müşterilerle yakın kontaktayım, o koku yapışırsa çıkmaz üzerimden. Var mıdır bunun başka bir yolu?

Yiğit Gayretli
13.04.2015, 13:05
Tırnak diplerimdeki derileri yolma ve dudaklarımı kemirme denen bir illetim var yıllardır. İradi olarak karşı koyamıyorum diyemem, daha çok karşı koymak istemiyorum. Bunun çözümü sende var mıdır emin olmamakla birlikte; beni -en azından- ellerimi yolmaktan men edecek bir çözüm var mıdır?

munzevil
13.04.2015, 14:05
Hep öyle derler zaten. :D

cenab-ı hak öyle dayanamayacağımız dertler vermesin.

munzevil
13.04.2015, 14:10
Hocam şu saç kıran illetine yakalandım. Henüz daha başlarındayım, bi bölgede çıktı, bir ay içinde iki kat daha büyüdü. Boğazımın altında olduğu için fazla dert etmiyorum ama daha da büyüme riski var.

Bi abimde de vardı, beş on farklı yerde. Bir sene doktora gitti geldi, bir şey değişmedi. Elma sirkesi ile sarımsağı ovaladı o bölgelere, bir hafta içinde geçti. Şimdi aynısını yapamıyorum ben, müşterilerle yakın kontaktayım, o koku yapışırsa çıkmaz üzerimden. Var mıdır bunun başka bir yolu?

Abiniz hakkaten bu hastalığın en iyi ilacını kullanmış.

bunun yanında defne tohumunu macun kıvamına gelinceye kadar pişirip oluşan macundan yeterince gece yatarken kel yerlere sürüp sabah yıkayalım bir müddet sonra İNŞAALLAH bir şeyiniz kalmaz.

munzevil
13.04.2015, 14:48
Tırnak diplerimdeki derileri yolma ve dudaklarımı kemirme denen bir illetim var yıllardır. İradi olarak karşı koyamıyorum diyemem, daha çok karşı koymak istemiyorum. Bunun çözümü sende var mıdır emin olmamakla birlikte; beni -en azından- ellerimi yolmaktan men edecek bir çözüm var mıdır?

rahatsızlığınız psikolojik

en iyisi psikolojik danışmanlık almak ama;

oğul otu (melissa) çayı ve kedi otu hapı kullanmanız durumunda rahatsızlığınızın geçeceğine inanıyorum...

geçmiş olsun...

munzevil
12.05.2015, 11:11
Çörek Otu Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Çörek otunu, sadece hastalandığınız zaman değil, hasta olmadığınız zamanda tüketebilirsiniz.
Eğer bağışıklık sisteminiz zayıfsa ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız, uzmanlar tarafından çörek otunu tüketmeniz gerektiği söylenmektedir.
Vücudunuzda bulunan mikropların yok olmasını sağlayacaktır.
Bakterilerle savaştığı bilinmektedir.
Grip ve ya nezle gibi rahatsızlıkları daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır.
Direncinizin artmasını sağlayacaktır.
Nefes darlığınız varsa kullanmanız gerekmektedir.
Astım hasatlıklarına birebir gelmektedir.
Üst solunum yollarınızın açılmasını sağlayacaktır.
ADIS hastalığına çok iyi gelmektedir.
Prostat, Meme, Rahim kanserine çok iyi gelecektir.
Kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyecektir.
Vücudumuzda bulunan ve insan sağlığına zararlı olacak olan toksinleri vücudunuzdan atmanızı sağlayacaktır.
Kolon Kanseri olmanızı engelleyecektir.
Şeker hastalığına iyi gelecek ve yüksek şekeri olanların şekerini dengeleyecektir.
Kan şekerini düzene sokar.
Alerji rahatsızlıklarına iyi gelecektir. Özellikle ilkbaharda oluşan polen alerjisi olanların kullanması gerekmektedir.
Egzama gibi rahatsızlığınız varsa, Çörek otu iyi gelecektir.
Romatizma ağrısı çekiyorsanız, o zaman sizlerin de çörek otu tüketmeniz gerekmektedir.
Mide hastalıklarında son derece etkilidir.
Reflü, Ülser ve gastrit rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir. Ve tedavi edici özelliği bulunmaktadır.
Karaciğer yağlanmasına karşı direnç gösterir ve karaciğer yağlanmasını engelleyecektir.
Kalp rahatsızlığınız varsa ve damarlarınız tıkalıysa, damarları açma özelliği bulunmaktadır.
Kolesterolünüzün normale dönmesini sağlayacaktır.
Yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi gerekmektedir.
Basur rahatsızlığını geçirdiği bilinmektedir.
Saçların Beyazlamasını önlemektedir.
Diş ağrısında ve Diş eti iltihaplarında kullanılmaktadır.
Çörek Otunun Faydalarını Şu şekilde sıralayabiliriz:

Vücudunuzda bulunan herhangi bir virüs ya da bakterinin yok olmasını sağlayacaktır.
Solunum güçlüğü çeken insanların tüketmesi gerekmektedir.
Birçok kanser hücresinin çoğalmasını engeller.
Sizi kansere karşı koruyacaktır.
Kan Şekerinin düzene girmesini sağlayacaktır.
Uykusuzluk çekiyorsanız uykunuzun düzene girmesini sağlayacaktır.
Stresli zamanlarda kullanıldığında sizi rahatlatacaktır.
Zindelik verildiği ve yorgunluğu alması ile bilinmektedir.
Tıkalı olan kalp damarlarınızın açılmasını sağlar
Cinsel sorunları olan erkeklerde, Cinsel sorunları en aza indirger.
Yediğiniz yemekleri hazmetmenizi kolaylaştırır
Toksinlerden arınmanızı sağlayacaktır.
Balgam söktürdüğü bilinmektedir.
Safra temizlediği bilinmektedir
Yaralarınızın iyileşmesini sağlayacaktır.
İltihaba karşı birebir olacaktır.
Ölü hücreleri temizleyecektir
Alerji oluşumunun önüne geçer
Adet düzenleyici etkisi vardır.
Hormonlarınızı dengeler.
Depresyondan çıkmanıza yardımcı olur
Anksiyete rahatsızlığına iyi gelmektedir.

Yiğit Gayretli
12.05.2015, 11:23
Çörek Otu'nu nasıl tüketmeliyiz? Önerilen bir yolu var mıdır?

Yemeğe koymak, demlemek vb.?

munzevil
12.05.2015, 11:40
Çörek Otu'nu nasıl tüketmeliyiz? Önerilen bir yolu var mıdır?

Yemeğe koymak, demlemek vb.?

Çörekotunun en güzel kullanma şekli soğuk sıkma yağını tüketmek.

Ayrıca suyla birlikte içebilirsiniz.

pastaların ekmeklerin üzerine ekebiliriz.
çayı biraz acı olur.

Yiğit Gayretli
12.05.2015, 11:53
Çörekotunun en güzel kullanma şekli soğuk sıkma yağını tüketmek.

Ayrıca suyla birlikte içebilirsiniz.

pastaların ekmeklerin üzerine ekebiliriz.
çayı biraz acı olur.

En acilinden geçirmem gereken bir nezleye tutulmuşken, tam anlamıyla "ilaç" oldu bu :)

munzevil
12.05.2015, 12:03
En acilinden geçirmem gereken bir nezleye tutulmuşken, tam anlamıyla "ilaç" oldu bu :)

Kesinlikle çok faydasını görürsünüz.

geçmiş olsun.

Sibel
12.05.2015, 14:21
Abi çörek otunu marketten aldığımız şekilde tüketebiliyoruz. Başka hangi şekilde bulunuyor o konuda bir fikrim yok mesela.
Bir de yağ demişsiniz.
Günde ne kadar tüketilmeli ben kaç zamandır bu tüketime başlamayı düşünüyordum. Yağı içemem de kendisini tüketirim.

Remzi
12.05.2015, 14:42
rahatsızlığınız psikolojik

en iyisi psikolojik danışmanlık almak ama;

oğul otu (melissa) çayı ve kedi otu hapı kullanmanız durumunda rahatsızlığınızın geçeceğine inanıyorum...

geçmiş olsun...

Abi bende de dudak yeme ve tırnak altı deri koparma illeti var.

Ayrıca Silah atışlarından sonra 10 gün yüksek derecede kulak çınlaması geçirdim. Ardından kulağımda uğultu kaldı. Bu rahatsızlığa iyi gelecek herhangi bir bitki/ilaç öneriniz var mıdır?

U.Sadıkoğlu
12.05.2015, 15:06
Abi selamun aleyküm.

Bu mide bulantısı olayını hala aşamadım. Kudret narınıda yiyorum fakat geçmedi.

Sabah uyanınca oluyor kahvaltıyı yaptıktan sonra 1-2 saat geçiyor daha sonra yine başlıyor. Ve gün içinde ara ara yokluyor. Başka bir önerin varmıdır?

Yiğit Gayretli
12.05.2015, 15:30
Abi selamun aleyküm.

Sabah uyanınca oluyor kahvaltıyı yaptıktan sonra 1-2 saat geçiyor daha sonra yine başlıyor. Ve gün içinde ara ara yokluyor. Başka bir önerin varmıdır?

Rol çalmak gibi olmasın da son zamanlarda aşırı isteksiz şekilde ve hiç istememene rağmen, tamamen mecbur olduğun için yaptığın bir şey var mı?

U.Sadıkoğlu
12.05.2015, 15:47
Rol çalmak gibi olmasın da son zamanlarda aşırı isteksiz şekilde ve hiç istememene rağmen, tamamen mecbur olduğun için yaptığın bir şey var mı?

Hatırladığım yok ama midem bulandığında hiçbir şey yapasım gelmiyor konuşasım bile o derece rahatsız edici çok yoğun olmasada hissettiriyor namussuz.

Yiğit Gayretli
12.05.2015, 15:50
Hatırladığım yok ama midem bulandığında hiçbir şey yapasım gelmiyor konuşasım bile o derece rahatsız edici çok yoğun olmasada hissettiriyor namussuz.

O hissi biliyorum. Benzer bir şey yaşamıştım.

munzevil
12.05.2015, 16:30
Abi selamun aleyküm.

Nane limon çayı öneririm.
( mide bulantısının nedenide önemli tabiiki mesela sigara kullanımı,pskolojik faktörler gibi )

munzevil
13.05.2015, 06:45
Abi çörek otunu marketten aldığımız şekilde tüketebiliyoruz. Başka hangi şekilde bulunuyor o konuda bir fikrim yok mesela.
Bir de yağ demişsiniz.
Günde ne kadar tüketilmeli ben kaç zamandır bu tüketime başlamayı düşünüyordum. Yağı içemem de kendisini tüketirim.

direkt yutabildiğimiz gibi ballada karıştırarakta yiyebiliriz.
direkt yiyerek bir fayda sağlıyorsak yağını içersek 10 fayda sağlarız.
günde 1 çay kaşığı yeterli olur.
direkt kullanacaksak günlük 1 çorba kaşığı yeterli olur.

Sibel
13.05.2015, 10:51
Sağ ol abi.
Allah razı olsun.

munzevil
13.05.2015, 11:07
Sağ ol abi.
Allah razı olsun.

Amin ecmain...

Remzi
14.05.2015, 00:05
Abi bende de dudak yeme ve tırnak altı deri koparma illeti var.

Ayrıca Silah atışlarından sonra 10 gün yüksek derecede kulak çınlaması geçirdim. Ardından kulağımda uğultu kaldı. Bu rahatsızlığa iyi gelecek herhangi bir bitki/ilaç öneriniz var mıdır?

Selamunaleyküm abi sorum arka sayfada kaldı farketmedin heralde. önerilerini bekliyorum abi.

munzevil
15.05.2015, 16:43
Selamunaleyküm abi sorum arka sayfada kaldı farketmedin heralde. önerilerini bekliyorum abi.

kulak çınlaması : 1-kuru soğanı sıkıp suyundan kulsğs 2-3 damla damlatın.
2- oğulotu çayı için.
3-500 gram suya 150 gram kuru fasulye koyun 20 dakika kaynatın. buharına kulağınızı tutun. ( fasulyeleri zayi etmeyin pilaki yaparsınız :-) )

tırnak yeme : 1-balık yağı (omega 3 takviyeli
2- kedi otu ve oğul otu çayı ( kedi otu çok kötü kokar haberiniz olsun)
3- günde yüz kere LAHAVLE VELA GUVVETE İLLA BİLLAHİL ALİYYÜL AZİM okunacak

Geçmiş olsun.

Sibel
15.05.2015, 18:05
Abi çörek otu çiğnenmeyince sindirilmiyormuş diye okudum.
Çiğnemek mi gerekiyor?
Bir de yemekten önce mi sonra mı alayım?
Zayıfım ben zaten, zayıflatma etkisinde kalmak istemem.

munzevil
16.05.2015, 10:15
Abi çörek otu çiğnenmeyince sindirilmiyormuş diye okudum.
Çiğnemek mi gerekiyor?
Bir de yemekten önce mi sonra mı alayım?
Zayıfım ben zaten, zayıflatma etkisinde kalmak istemem.

Evet çiğnemek gerekiyor.(tadı biraz acı olduğu için yağını tasiye etmiştim)

Sindirmesi zor olduğu için tok karnına yemek gerekiyor.

zayıflatma etkisi var.(bu etkisinin önüne geçmek için zeytinyağına batırılmış kuru inirle tüketebilirsiniz.)

munzevil
15.06.2015, 11:24
TIBB-İ NEBEVİDEN HADİSİ ŞERİFLER (KORUYUCU TIP )

1) "Kim bilgisi olmadığı halde hekimlik yapmaya kalkışırsa, sebeb olacağı zararı öder." (Ebu Davud, Diyat 23; Nesai, Kasame 41; İbni Mace, Tıb 16).
2) Sad İbn Vakkas hastalanmış Hz. Peygamber (sas) ziyaretine gitmiş. Sad'ı evinde hasta yatar görünce Haris bin Kelde'yi çağırın, O iyi bir hekimdir, sizi tedavi etsin" buyurmuştur. (Ebu Davud, Tıb 12).
3)"Allah derdi de çareyi de verdiği gibi her dert için bir ilaç yaratmıştır. Bu sebeble tedaviye devam ediniz. Fakat haramla tedavi etmeyiniz." (Ebu Davud, Tıb 11).
4) "Allah şifanızı sarhoşluk veren şeylerde yaratmamıştır." (Buhari, Eşribe 15).
5) "İki nimet vardır ki, insanların çoğu bunda aldanmıştır: Sıhhat ve boş vakit." (Buhari, Rikak 1; Tirmizi, Zühd 1; İbn Mace, Zühd 15)
6) "Lanetlenmiş iki şeyden sakının:
- Ya Rasulallah o iki şey nedir?" dediler. Peygamber Efendimiz (sas):
-"İnsanların gelip geçtiği yola ve gölgelendiği yere abdest bozmaktır." buyurdu. (Müslim, Taharet 68; Ebu Davud, Taharet 15; Ahmet bin Hanbel, Müsned 2/372).
7) "Sizden biriniz durgun suya bevl etmesin." (Buhari, Vudu 68; Müslim, Taharet 94; 96; Ebu Davud, Taharet 36).
8) "Hastayı üç gün geçmeden yoklamayınız." (Ramuz'el-Ehadis 2/489).
9) "Bir yerde veba olduğunu işitirseniz oraya girmeyiniz. Bulunduğunuz yerde veba vukua gelirse oradan ayrılmayınız." (Buhari, Tıb 30; Müslim, Selam 92, 93, 94, 98, 100)
10) Cüzzamlıdan aslandan kaçar gibi kaçınız." (Buhari, Merda 19; A. Bin Hanbel, Müsned, 2/443).
11) "Cüzzamlıyla aranızda bir mızrak boyu mesafe olduğu halde konuşunuz." (Ramuz el-Ehadis 2/471).
12) "Köpek bir kabı yalarsa onu yedi defa yıkayın. O yedinin birinde toprakla temizleyin." (Buhari, Vudu 33; Davud, Taharet 37; Tirmizi, Taharet 68)
13)"Size ne oluyor ki, dişleriniz sararmış olduğu halde yanıma geliyorsunuz. Misvak kullanınız." (A. b. Hanbel, Müsned 1/214).
14) "Misvak hakkında tavsiyelerimi size çok tekrarladım." (Buhari, cuma 8; Nesai, Taharet 5; A.b. Hanbel, Müsned 3/143; Darimi, Vudu 18)
15) "Allah temizdir, temizi sever. Etrafınızı temizleyiniz." (Tirmizi, Edeb 41).
16) "Temizlik imanın yarısıdır." (Müslim, Taharet, 1; Tirmizi, Daavat 86; A.b. Hanbel Müsned 4/260, 5/342, 343, 344, 363, 370, 372; Darimi, vudu 2).
17) "Her müslümanın yedi günde bir yıkanması Allah'ın onun üzerinde hakkıdır." (Müslim, Cuma 9).
18) "Yiyecek ve içeceklerinizin kaplarının ağzını açık bırakmayınız." (Müslim, Eşribe 96, 98; Ebu Davud, Eşribe 22; Tirmizi Et'ime 15).
19) "Efendimizin en çok sevdiği elbise hiberadır." (Hibera Yemende yapılan yeşil, pamuklu bir hırkadır) (A.b. Hanbel, Müsned 3/292; Değişik bir lafızla Ebu Davud, Libas 12).
20) "İçkide şifa yoktur." (Darimi, Eşribe 6).
21) "Sarhoşluk veren her içki haramdır." (Buhari, Edeb 80; Müslim Eşribe 73, 75; Ebu Davud Eşribe 5).
22) "İçkiden sakının. Zira o her kötülüğün anahtarıdır." (Hakim, Müstedrek; Beyhaki, Şiabül-İman; Ramuz el-ehadis, 1/212).
23) "Kadınlaşan erkeklere, erkekleşen kadınlara Allah lanet eder." (Feyzül Kadir 5/271).
24) "Size denk olan kadınlarla evleniniz." (İbn Mace, Nikah 47).
25) "Ey gençler topluluğu, evlenmeye gücü yeten evlensin. Çünkü gözü korur... Evlenmeye gücü yetmeyen oruç tutsun." (Buhari, Nikah 3,60).
26) "Oruç tutunuz ki sıhhat bulasınız" (Feyzül Kadir 4/212).
27) "İnsanlar madenler gibidir. Eğer dinde anlayışını derinleştirebilirse cahiliyede hayırlı olan İslam’da da hayırlıdır." (Buhari, Enbiya 19).
28) "Budala (dini diyaneti iyi olmayan) kadınlara çocuklarınızı emzirtmeyiniz. Zira tesir eder." (Kenzül-İrfan).
29) "Seyahate çıkınız, sıhhat bulursunuz." (Taberanî)
30) "Beş şey fıtrattandır: Bıyıkları kesmek, kasık kıllarını tıraş etmek, koltuk altı kıllarını yolmak, tırnakları kesmek ve sünnet olmak." (Buhari, Libas 63, 64; Müslim, Taharet 49, 50).

munzevil
15.06.2015, 11:28
TIBB-İ NEBEVİ (TEDAVİYLE ALAKALI HADİSLER)

Hz. Peygamber (sas) kendisine müracaat eden kimselere ya bir ilaç tavsiye eder ya da hekime gönderirdi.
1) "İsmid (sürme taşı) çekin. O gözü açar ve kirpikleri besler." (Tirmizi Libas 23; Ahmet bin Hanbel, Müsned 3/476).
2) "Gözü ağrıyan birisine Hz. Peygamber Efendimiz (sas) "Sabur ile tedavi et" buyurdu." (Müslim, Hac 89, 90).
3) Çörek otu ölümden başka her derde devadır. (Buhari, Tıb 7).
4) Şifa üç şeydedir: Bal şerbeti içmek, hacamat vurmak, dağlamak. {Dağlama daha sonra men edilmiştir.) (Buhari, Tıb 3; Ahmed bin Hanbel, Müsned 1/246).
5) "Ud-u hindi (kustu hindi) kullanmaya devam ediniz. Onda yedi türlü şifa vardır. Uzre, (bademcik iltihabında) boğaza üflenir. Zatülcenbde hastaya içirilir." {Buhari, Tıb 10; Müslim, Selam 86,87; İbn Mace, Tıb 12, 17).
6) "Umeys'in kızı Esma müshil olarak şubrun kullanıyordu. Hz. Peygamber Efendimiz (sas) keskin ve ağırdır buyurdu. Sonra Esma sena otu kullandı." (Tirmizi, Tıb 30)
7) "Peygamber Efendimiz (sas) baş ağrısından şikâyet eden bir kimseye kan aldırmasını tavsiye etti." (Müslim, Selam 71).
8)" Resulullah (sav)'in kanının durdurulması şu şekilde yapıldı. Hz. Ali kalkanın içinde su getirdi. Hz. Fatıma O'nun kanını yıkadı, sonra bir hasır yakıldı. Ve onun külü ile yara kapatıldı. (Buhari, Vudu 72; Tirmizi, Tıb 34, İbn Mace, Tıb 15; Ahmet bin Hanbel, Müsned 5/330, 334).
9) "Hz. Peygamber ateşli bir kadının su ile serinletilmesini tavsiye etti." (Müslim, Selam 82).
10) Hz. Peygamber (sas) dövme (tatuağe) yaptırmayı yasaklamıştır." (Buhari Tıb 26, Libas 86; Ebu Davud Libas 8).
11) "Peygamber Efendimiz (sas) kesilmiş burnun tamiri mülahazasıyla altından burun yapılmasına müsaade etmiştir." {Tirmizi, Libas 31).

fındıkoğlu
16.06.2015, 11:49
Behçet Hastalığı ile alakalı bir tedavi yöntemi varmıdır..:confused:

Ayhan Yüksek
16.06.2015, 12:45
Bir türlü geçmeyen h.pilori sıkıntım var,2 kere helipac 14 günlük tedeavi 2 kerede largopen antibiyotikli bir kombinasyon kullandım ama hala mide ağrılarım yanmalarım devam ediyor,nefes testinde h.pilori pozitif çıkıyor bundan kurtulmanın bir yolu yokmudur hocam,ilaçlar çare olmuyor bitkisel olarak çözüm nedir ya da varmıdır,çörek otunun faydalarında yazmışsınız gerçi sanki o iyi gelir gibi ama yinede sormak istedim aydınlatırsanız sevinirim,şimdididen teşekkürler,Allah razı olsun.

munzevil
22.06.2015, 11:28
Behçet Hastalığı ile alakalı bir tedavi yöntemi varmıdır..:confused:

hastanın cinsiyetini,yaşını,hastalığın bölgesini,kilosunu özelden yazarsanız yardımcı olmaya çalışalım.

munzevil
22.06.2015, 11:37
Bir türlü geçmeyen h.pilori sıkıntım var,2 kere helipac 14 günlük tedeavi 2 kerede largopen antibiyotikli bir kombinasyon kullandım ama hala mide ağrılarım yanmalarım devam ediyor,nefes testinde h.pilori pozitif çıkıyor bundan kurtulmanın bir yolu yokmudur hocam,ilaçlar çare olmuyor bitkisel olarak çözüm nedir ya da varmıdır,çörek otunun faydalarında yazmışsınız gerçi sanki o iyi gelir gibi ama yinede sormak istedim aydınlatırsanız sevinirim,şimdididen teşekkürler,Allah razı olsun.

Ağabey geçmiş olsun, bal ve çörek otu karışımınına bir ay devam edin

( 1 kg gerçek süzme ala 250 gram dövülmüş çörek otu koyacaksınız
sabah akşam bir kaç lokma yedikten sonra 1 tatlı kaşığı kullanacaksınız )

Bu küre bir ay devam edin,sonucu bizimle paylaşın ona göre hareket edelim.

Cenab-ı hak Şafi-i Hakim hazretleri şifa ihsan eylesin...Amin

Ayhan Yüksek
23.06.2015, 08:48
Ağabey geçmiş olsun, bal ve çörek otu karışımınına bir ay devam edin

( 1 kg gerçek süzme ala 250 gram dövülmüş çörek otu koyacaksınız
sabah akşam bir kaç lokma yedikten sonra 1 tatlı kaşığı kullanacaksınız )

Bu küre bir ay devam edin,sonucu bizimle paylaşın ona göre hareket edelim.

Cenab-ı hak Şafi-i Hakim hazretleri şifa ihsan eylesin...Amin

Amin Allah razı olsun,kardeşim,inşaallah hayırlısıyla atlatırım.Paylaşırım 1 ay sonra sonucu.
4 gündürde çörekotu yağı kullanıyorum,keseyimmi devam edeyimmi.

sabah akşam bir kaç lokma yedikten sonra 1 tatlı kaşığı kullanacaksınız ) bide şu kısmı tam anlamadım bi zahmet biraz açarmısınız, ayrıca aç ya da tok almak farkedermi.
Allah razı olsun.

munzevil
23.06.2015, 16:13
Amin Allah razı olsun,kardeşim,inşaallah hayırlısıyla atlatırım.Paylaşırım 1 ay sonra sonucu.
4 gündürde çörekotu yağı kullanıyorum,keseyimmi devam edeyimmi.

sabah akşam bir kaç lokma yedikten sonra 1 tatlı kaşığı kullanacaksınız ) bide şu kısmı tam anlamadım bi zahmet biraz açarmısınız, ayrıca aç ya da tok almak farkedermi.
Allah razı olsun.

soğuk sıkım çörekotu yağı kullanıyorsanız devam edin.
Bitkinin kendini kullanmaya gerek kalmaz.
bir kaç lokma yedikten sonra yağı için( mide enzimlerinin harekete geçmesi için)
Ayriyeten bir kaşıkta bal yiyebilirsiniz .(saf bal olacak)

ihsan candas
23.06.2015, 17:37
bir kaç lokma yedikten sonra yağı için( mide enzimlerinin harekete geçmesi için)

Paylaşımlarınızdan dolayı tebrik ederim.Alvarlı efe ve Kırkıncı hoca yöresi Erzurum'a selamlar...

munzevil
24.06.2015, 09:16
Paylaşımlarınızdan dolayı tebrik ederim.Alvarlı efe ve Kırkıncı hoca yöresi Erzurum'a selamlar...

Cenab-ı hak sizden razı olsun.

Aleyküm selam ve Rahmetullah

Alvarlı efe hazretleri babaannemin babasıdır,kırkıncı hocaefendide annemin dayısıdır.

Bizdende size ve bütün tanıdıklarınıza selamlar.

Tufan AYAN
25.06.2015, 08:56
Cenab-ı hak sizden razı olsun.

Aleyküm selam ve Rahmetullah

Alvarlı efe hazretleri babaannemin babasıdır,kırkıncı hocaefendide annemin dayısıdır.

Bizdende size ve bütün tanıdıklarınıza selamlar.
Maşallah, Allah sizleri ve nesillerinizi de o zatlar gibi bahtiyar etsin.

Ayhan Yüksek
25.06.2015, 09:52

Evet kullandığım soğuk sıkım çörekotu,dediğiniz gibi kullanmaya başladım hayırlısı bakalım,şifaa Allahtan, Allah razı olsun ,tekrar teşekkür ederim.

Sibel
25.06.2015, 10:39
Ayhan abi geçmiş olsun. Nasıl bir hastalık olduğunu iyi bilirim. Helipak beni tedavi etmişti Allah size de yardımcı olsun inşallah. Şimdi bulmak imkansız ama karnabaharın bu konuda çok etkili olduğunu biliyorum. Özellikle suyu.

Sibel
25.06.2015, 10:41
Saç dökülmesini durdurmanın bir yolu var mı abi?
Ne iyi gelir, ne yapmak lazım? Keşke mümkün olsa da saç çıkartan bir şeyler olsa. En azından dökülen için üzülmeyiz.

Ayhan Yüksek
25.06.2015, 16:48
Ayhan abi geçmiş olsun. Nasıl bir hastalık olduğunu iyi bilirim. Helipak beni tedavi etmişti Allah size de yardımcı olsun inşallah. Şimdi bulmak imkansız ama karnabaharın bu konuda çok etkili olduğunu biliyorum. Özellikle suyu.
Teşekkür ederim Sibel kardeşim,Allah razı olsun, çok tekrarlayan bir hastalık helipac benide tedavi etti ama sonras yine tekrarladı tekrarlayıncada tedavi olmadı daha,çok sıkıcı bir durum insanın psikolojiside bozuluyor,ilaç kullanıyorsun ama hala miden ağırıyor,hayırlısı olsun diyelim Mevlaya sığınalım. Karnıbahar tavsiyesi içinde teşekkür ederim.

munzevil
26.06.2015, 18:59
Bayanlar saç dökülmesini dert etmesin lütfen çünkü çıkan saç yerine gelebilir.

Anladığım kadarıyla vücud direnciniz düşük,ilk etapta bunu düzeltmelisiniz,ayriyeten saçlarınız bir kere kazıtmanızı tavsiye ederim.

Aşağıda yazacağım reçeteleride kullanırsanız İNŞAALLAH saçlarınız yeniden gür olarak çıkacaktır.

1- 4 ay boyunca hergün sabah akşam bir bardak turp suyunu sıkın için

2- yada turp yiyin.(4 ay )

3-kaynatılmış ısırgan suyuyla saçlar yıkanır.

4-çörekotu yağı,defne yağı,kekik yağı karıştırılıp saça sürülür.

karnıbaharın helicobactere iyi geldiğini bilmiyordum sayenizde öğrenmiş olduk teşekkürler geçmiş olsun.

munzevil
26.06.2015, 19:01
Maşallah, Allah sizleri ve nesillerinizi de o zatlar gibi bahtiyar etsin.

Amin paşam...
Kırkıncı hocam biraz rahatsız dualarınızı bekliyoruz.

Tufan AYAN
04.07.2015, 02:05
Amin paşam...
Kırkıncı hocam biraz rahatsız dualarınızı bekliyoruz.
Geçmiş olsun. Dualar ile. Hayirli sahurlar... Bizlere de dua edin.

munzevil
07.07.2015, 00:09
[QUOTE=Tufan AYAN;1920122128]Geçmiş olsun. Dualar ile. Hayirli sahurlar... Bizlere de dua edin.
CENABI hak yardımcınız olsun

bordo61
07.07.2015, 00:30
Ramazanda iftara kadar diş eti kanaması oluyor, bitkisel bir çözümü var mıdır acaba ?

munzevil
07.07.2015, 09:52
Ramazanda iftara kadar diş eti kanaması oluyor, bitkisel bir çözümü var mıdır acaba ?

limon çiğneyin ve misvak kullanmaya devam edin ( 3 aylık kulanımda tamamen geçecektir)

Sibel
16.07.2015, 13:36
Teşekkür ederim Sibel kardeşim,Allah razı olsun, çok tekrarlayan bir hastalık helipac benide tedavi etti ama sonras yine tekrarladı tekrarlayıncada tedavi olmadı daha,çok sıkıcı bir durum insanın psikolojiside bozuluyor,ilaç kullanıyorsun ama hala miden ağırıyor,hayırlısı olsun diyelim Mevlaya sığınalım. Karnıbahar tavsiyesi içinde teşekkür ederim.
Büyüklerimin sürekli tavsiye ettiği bir şey var.
Çiğ patatesi sıkıp suyunu içmek aç karnına. Sabah akşam. Mideyi gerçekten iyi ediyormuş.
Sanırım bunu deneyeceğim ben de. Size de demiş bulunayım belki faydası dokunur.

guci 29
20.07.2015, 17:40
Evet, bunu ben de biliyorum Sibel. Teyzem de yaptı bunu, iyi geldi. Tavsiye ediyorum.

Sibel
20.07.2015, 22:44
Ben de yapacağım. Sevgili teyzen ne kadar devam etti acaba? Bu konuda pek bilgim yok da.

arifberkay
28.07.2015, 17:40

Bu sayfaya yeni girdim İbrahim sorunu çözebildin mi?

ibrahim
28.07.2015, 17:46
Bu sayfaya yeni girdim İbrahim sorunu çözebildin mi?
Abim çalıştığım şirketi değiştirip müşterilerle içli dışlı olduğum bir işe girmem dolayısıyla sarımsak kokusuyla dolanmak istemedim. O yüzden anneme aldırdığım elma sirkesini açma bile açmadım. O abi sabah akşam yaptı, bir iki haftada düzeldi. Her insanda olur mu bilmiyorum malesef...

arifberkay
28.07.2015, 17:51
Abim çalıştığım şirketi değiştirip müşterilerle içli dışlı olduğum bir işe girmem dolayısıyla sarımsak kokusuyla dolanmak istemedim. O yüzden anneme aldırdığım elma sirkesini açma bile açmadım. O abi sabah akşam yaptı, bir iki haftada düzeldi. Her insanda olur mu bilmiyorum malesef...

Ok geçmiş olsun bir reçete vardı bende beni o iyileştirmişti ondan sordum

ibrahim
28.07.2015, 17:53
Nasıl bir şey o Arif abi? Doktora gidip kokusuz bir şekilde halledeyim diyorum ama işten güçten fırsat kalmıyor.

Sibel
29.07.2015, 08:10
Göz tansiyonu ve baş ağrısı(ağrıdan ziyade o çöken ağırlık-sinirsel de olabilir bilmiyorum).
Bir öneriniz var mı?

munzevil
29.07.2015, 11:16

Mübarek yazsana reçeteyi.

munzevil
29.07.2015, 11:17

Defne tohumu lapası tavsiye etmiştim kullanmadınmı ?

munzevil
29.07.2015, 11:25
Göz tansiyonu ve baş ağrısı(ağrıdan ziyade o çöken ağırlık-sinirsel de olabilir bilmiyorum).
Bir öneriniz var mı?

çöken ağırlık göz tansiyonundanmı mütevellit.

ibrahim
29.07.2015, 11:30
Defne tohumu lapası tavsiye etmiştim kullanmadınmı ?
Anneme sormuştum, ben nerden bulacam defne tohumunu demişti, orda kalmıştı. Aklımdan da çıktı. En yakın zamanda deneyeceğim inşallah. :)

munzevil
29.07.2015, 11:34
Anneme sormuştum, ben nerden bulacam defne tohumunu demişti, orda kalmıştı. Aklımdan da çıktı. En yakın zamanda deneyeceğim inşallah. :)

almanyada parklarda bile var defne ağacı,mamafih çok sayıda da aktar mevcut.
sadece çarşıya çıkmak yeterli.
Ayrıca arif abinin reçetesinide öğrenelim.
CENAB-I HAK şifa ihsan eylesin.

Sibel
29.07.2015, 12:00
çöken ağırlık göz tansiyonundanmı mütevellit.

Bilmiyorum hasta ben değilim. Onu ben düşündüm öyle. Ama göz tansiyonu var. Ve gerginlikle artan baş ağrısı. Sinir stresten çoğu

munzevil
29.07.2015, 12:13
Bilmiyorum hasta ben değilim. Onu ben düşündüm öyle. Ama göz tansiyonu var. Ve gerginlikle artan baş ağrısı. Sinir stresten çoğu

Bakla içi un haline getirilir,hamur yapılır.Ceviz büyüklüğünde göz üstüne konur(göz kapalı olacak).1 saat bekletilir,günde 3 kere tekrar edilir.3 gün devam edilir.mücerrebdir. geçmiş olsun.

Sibel
29.07.2015, 12:27
Abi bakla dediğiniz fasulye mi?
Allah razı olsun teşekkürler.

munzevil
29.07.2015, 12:37
Abi bakla dediğiniz fasulye mi?
Allah razı olsun teşekkürler.

Bakla fasülyeye benzer fakat fasülye değildir.
kuru bakliyat satanlara iç bakla derseniz yardımcı olurlar.
Amin ecmain rica ederim.

munzevil
05.08.2015, 10:54
üç ay düzenli misvak kullanımlarınızda dişlerinizdeki güzel değişime inanamıyacaksınız...

Sibel
09.08.2015, 14:18
Yok mu bu saç dökülmesinin çaresi?
Turp da bu mevsimde yok. Çıkar çıkmaz yemeye başlayacağım.
Çörek otu+defne +kekik yağı 'ni deneyeceğim umarım işe yarar:(:(:(:(

Çok soru soruyorum ama ne sıklıkla uygulayayim bu yağ karışımını?

Muhammet YILMAZ
26.08.2015, 13:53
Yok mu bu saç dökülmesinin çaresi?
Turp da bu mevsimde yok. Çıkar çıkmaz yemeye başlayacağım.
Çörek otu+defne +kekik yağı 'ni deneyeceğim umarım işe yarar:(:(:(:(

Çok soru soruyorum ama ne sıklıkla uygulayayim bu yağ karışımını?

İşte aradığım soru ama aradığım cevabı göremedim :(:(

Sibel
26.08.2015, 15:21
Eger sebebi bilinmiyorsa Muhammet bunun çaresi yok kardeşim. Benim saçımın yarısı döküldü 10 ayda. Allah'tan çok kalabalıktı da saç kaldı kafamda. Stresten döküldüğünü düşünüyorum. Doktora bu kadar uzun sürer mi dedim sürer dedi. Ben de kendiliğinden durmasını bekliyorum. Denemediğim şey kalmadı nerdeyse. Bitki sampuani kullanacağım diye saçlarımı keçe gibi yaptım. En son pes ettim. Şampuanla alakası yok.
O yağları da karıştırıp sürdüm ama ilk denemede inanılmaz saçım döküldü sanırım bir daha buna katlanamam normal bile olsa.
Çörek otu yağı yiyorum iyi geliyormuş. Bir de saç dibime sıkıyorum ara sıra. İnşallah iyi gelir.
Dökülecek saç kafada durmaz.
:(

Muhammet YILMAZ
26.08.2015, 16:33
Eger sebebi bilinmiyorsa Muhammet bunun çaresi yok kardeşim. Benim saçımın yarısı döküldü 10 ayda. Allah'tan çok kalabalıktı da saç kaldı kafamda. Stresten döküldüğünü düşünüyorum. Doktora bu kadar uzun sürer mi dedim sürer dedi. Ben de kendiliğinden durmasını bekliyorum. Denemediğim şey kalmadı nerdeyse. Bitki sampuani kullanacağım diye saçlarımı keçe gibi yaptım. En son pes ettim. Şampuanla alakası yok.
O yağları da karıştırıp sürdüm ama ilk denemede inanılmaz saçım döküldü sanırım bir daha buna katlanamam normal bile olsa.
Çörek otu yağı yiyorum iyi geliyormuş. Bir de saç dibime sıkıyorum ara sıra. İnşallah iyi gelir.
Dökülecek saç kafada durmaz.
:(

Günde 100 tel normalmiş :o
Kafamı yıkadıktan sonra kurularken çok dökülüyor onun dışında saçımla oynarken anlıyorum döküldüğünü :(
Amcalarda da saç yok benimde gitmesiiiiin :(
Saçlarım ince telli,yumuşak bu halini seviyorum öyle bişeyler kullanıp sertleştirmeyeyim.

Sibel
26.08.2015, 16:37
Günde 100 tel normal falan değil :mad: Günde 100 tel çok fazla. Tıp desin onu.
Seninki genetik o zaman çaren yok :)

Muhammet YILMAZ
26.08.2015, 16:43
Günde 100 tel normal falan değil :mad: Günde 100 tel çok fazla. Tıp desin onu.
Seninki genetik o zaman çaren yok :)

Tabi saçlar uzun uzun olunca hemen belli oluyor dökülünce :p Bizde görüyoz öyle arada ama dökülmesini görmek kötü :(

Bakarsın anne tarafına çekeriz, tip anne tarafıda saç niye olmasın :o Lütfen olsunn

Muhammet YILMAZ
26.08.2015, 16:48
http://sacekim.org/wp-content/uploads/2010/06/fut-sac-ekimi-2.jpg

Şimdi ben bu resmi görünce üzüldüm, bayanların saçı dökülünce böyle oluyorsa çok kötü çok

slmn
27.08.2015, 00:48
Benim saçta da dökülmeler var, dökülme önleyici spreylerden Dermozinc diye bir şey kullandım. Dökülmeyi epey durdurdu, çok düzenli kullanamadığım halde. Şampuanda önemli tabi bunun yanında, market şampuanları diğerlerine oranla daha zararlı galiba kimyasallar vs. Onda da şu an Nizoral diye bir şey kullanıyorum eczanelerde var, tabi saçı epey kuruttuğu için mecburen saç bakım kremi kullanıyorum. Spreye epeydir ara verdim şu an tekrar saçlarımın çok döküldüğünü hissediyorum, tekrar başlayacağım spreye(tabi bu erkekler için, bayan versiyonu da vardır illaki bakmak lazım).

ibrahim
27.08.2015, 01:23
http://sacekim.org/wp-content/uploads/2010/06/fut-sac-ekimi-2.jpg

Şimdi ben bu resmi görünce üzüldüm, bayanların saçı dökülünce böyle oluyorsa çok kötü çok
Geçen Mediamarkt'ta Düğün Dernekdeki Tüpçü Fikret saçlı kasiyer gördüm yeminle. Bu tuhaf oldum. :D

Muhammet YILMAZ
27.08.2015, 07:04
Geçen Mediamarkt'ta Düğün Dernekdeki Tüpçü Fikret saçlı kasiyer gördüm yeminle. Bu tuhaf oldum. :D
Erkektir belki senin gözünde sıkıntı olmuştur :o
Bayanların saçı böyle dökülmemeli, dökülemez.

Muhammet YILMAZ
27.08.2015, 07:05
Benim saçta da dökülmeler var, dökülme önleyici spreylerden Dermozinc diye bir şey kullandım. Dökülmeyi epey durdurdu, çok düzenli kullanamadığım halde. Şampuanda önemli tabi bunun yanında, market şampuanları diğerlerine oranla daha zararlı galiba kimyasallar vs. Onda da şu an Nizoral diye bir şey kullanıyorum eczanelerde var, tabi saçı epey kuruttuğu için mecburen saç bakım kremi kullanıyorum. Spreye epeydir ara verdim şu an tekrar saçlarımın çok döküldüğünü hissediyorum, tekrar başlayacağım spreye(tabi bu erkekler için, bayan versiyonu da vardır illaki bakmak lazım).
Kimyasal kullanmadan, doğal yollarla yapılabilecek bir şey lazım, bu spreye falan güven olmaz ilerde başına dert açar

Sibel
27.08.2015, 10:07
Erkektir belki senin gözünde sıkıntı olmuştur :o
Bayanların saçı böyle dökülmemeli, dökülemez.
Dökülüyor. Erkek tipi dökülme diyorlar tenleri açılıyor.

Kimyasal kullanmadan, doğal yollarla yapılabilecek bir şey lazım, bu spreye falan güven olmaz ilerde başına dert açar
Saça iyi gelen sprey ilaçlar var sıkıntı olmaz. Ama çoğunu bırakınca dökülme tekrar başlıyor. Öyle ilaç kullan da engelle tamamen nerdeee.
Önce nedeni bulunmalı. Aksi takdirde hiçbir şey işe yaramaz. En kötüsü de genetik olanı. Çaresi yok ama sizde ekim var bayanlarda o da yok.

Sibel
04.09.2015, 18:32
Sinüzit için bir önerin var mı abi?

munzevil
10.09.2015, 09:33

en iyi tedavi burunu köküne sülük bırakılmasıdır fakat çok tecrübeli bir sülük uzmanı gerekiyor bunun için tavsiye etmiyorum
Aşağıda yazacağım reçetelerde fayda verecektir.

1-siyah turp çok ince rendelenir üzerine yarım limon sıkılır,sabah ve öğle üzeri 1er çay kaşığı yiyilir(üzerine 1 saat bir şey yiyilip içilmez ve uzun zaman devam edilir)

2-kekik kaynatılır buharı teneffüs edilir.

3-buruna limon suyu damlatılır.

Geçmiş olsun...

AdemS
10.09.2015, 09:57
munzevil abi affına sığınarak :)

İbrahim Saraçoğlu'nun Papatya kürünü de deneyebilirsiniz.. Şahsen Saraçoğlu'nun birçok kürünün faydasını bilen biri olarak tavsiye edebilirim..

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu’nun Sinüzit için Papatya Kürü:

Bir kaba yarım litre kadar su konulup, kaynatılır. Kaynamakta olan suyun içine 3 çorba kaşığı kurutulmuş kır papatyası atılır.
Daha sonra başınızı havlu veya bir bez ile örterek, bu suyun buğusuna durun. Burnunuzdan nefes alıp verin.
Bu uygulamayı 5 dakika uygulayın. 5 dakika tamamlandıktan sonra yarım saat ara verip tekrar beş dakika aynı şekilde başınızı havlu ile örterek uygulayın.
Ertesi gün aynı şekilde 5 dakika uygulayıp yarım saat ara verin ve tekrar 5 dakika uygulayın.
Akıntının gelmeye başladığı gün 3 gün ara verin.
Papatya kürünün, Sinüzit tamamen kuruyana kadar uygulanması gerekir. Papatya kürü uygulamasının yarım bırakılması halinde sinüzit tekrar edebilir.

MetehanS
10.09.2015, 11:37

Acı Kavun (Ebu cehil Karpuzu) sinüzit için en kesin doğal tedavidir. Lakin çok dikkatli kullanmak lazım.

Sinüzite faydası bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bir çok arkadaşım sinüzitinden bu ot sayesinde tamamen kurtuldu.

munzevil
10.09.2015, 13:02
@munzevil (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=27313) abi affına sığınarak :)

İbrahim Saraçoğlu'nun Papatya kürünü de deneyebilirsiniz.. Şahsen Saraçoğlu'nun birçok kürünün faydasını bilen biri olarak tavsiye edebilirim..

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu’nun Sinüzit için Papatya Kürü:

Bir kaba yarım litre kadar su konulup, kaynatılır. Kaynamakta olan suyun içine 3 çorba kaşığı kurutulmuş kır papatyası atılır.
Daha sonra başınızı havlu veya bir bez ile örterek, bu suyun buğusuna durun. Burnunuzdan nefes alıp verin.
Bu uygulamayı 5 dakika uygulayın. 5 dakika tamamlandıktan sonra yarım saat ara verip tekrar beş dakika aynı şekilde başınızı havlu ile örterek uygulayın.
Ertesi gün aynı şekilde 5 dakika uygulayıp yarım saat ara verin ve tekrar 5 dakika uygulayın.
Akıntının gelmeye başladığı gün 3 gün ara verin.
Papatya kürünün, Sinüzit tamamen kuruyana kadar uygulanması gerekir. Papatya kürü uygulamasının yarım bırakılması halinde sinüzit tekrar edebilir.

papatya kürü işe yarayabilir fakat bir yan etkisi var özellikle bekarlarda

munzevil
10.09.2015, 13:05
Acı Kavun (Ebu cehil Karpuzu) sinüzit için en kesin doğal tedavidir. Lakin çok dikkatli kullanmak lazım.

Sinüzite faydası bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bir çok arkadaşım sinüzitinden bu ot sayesinde tamamen kurtuldu.

Acı kavun fazla miktarda kullanılırsa ve doğru yöntemle kullanılmazsa öldürebilir...

Cengiz Çubukcu
10.09.2015, 13:24
Acı kavun fazla miktarda kullanılırsa ve doğru yöntemle kullanılmazsa öldürebilir...

o zaman bir bilene danışmadan kullanmak mantıklı mı?

munzevil
10.09.2015, 16:44
o zaman bir bilene danışmadan kullanmak mantıklı mı?

Hasta yere yatırılır burnu iyice yukarı dikilir,acı kavun damlatılır en fazla birkaç saniye bekletilip kaldırılır,sinüzüte neden olan iltihabın akması beklenir,

Hasta genizinde acı kavunu fazla bekletirse zehirler.

Benin tavsiyem bir bilenin refakatinde yapılması yönünde.

Sibel
11.09.2015, 17:06
Teşekkürler.

Burak DERELİ
12.09.2015, 19:46
Unutkanlık, dalgınlık için varmıdır bildiğin birşey @munzevil (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=27313) abi?

Sibel
15.09.2015, 21:49
Beni öksürükten kurtaranın kırk yıl kölesi olurum.

Kazım Bostan
15.09.2015, 22:19
Unutkanlık, dalgınlık için varmıdır bildiğin birşey @munzevil (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=27313) abi?

http://www.solgar.com.tr/urun/nero-nutrients/1835

çok etkili bir bitkisel kapsül kesinlikle tavsiye ederim. beyni makina gibi çalıştırıyor. odaklanma ve hafıza sorunlarını çözüyor. ana etken maddesi gingko biloba. solgar ürünleri satan eczanelerde satılıyor pahalı gibi dursa da bence hakediyor.

Beni öksürükten kurtaranın kırk yıl kölesi olurum.
geşmiş olsun :)
http://pekmarifetli.com/oksuruk-icin-balli-turp-kuru-nasil-yapilir

en şiddetli öksürüğü bile kesiyor..

Sibel
15.09.2015, 22:22
Kazım bu formülü biliyorum ama turp mevsimine iki ay daha var.

Kazım Bostan
15.09.2015, 22:32
Kazım bu formülü biliyorum ama turp mevsimine iki ay daha var.

artık her meyve sebzeyi 4 mevsim bulabilmeye alışınca böyle oluyor :)

Burak DERELİ
16.09.2015, 18:42
http://www.solgar.com.tr/urun/nero-nutrients/1835

çok etkili bir bitkisel kapsül kesinlikle tavsiye ederim. beyni makina gibi çalıştırıyor. odaklanma ve hafıza sorunlarını çözüyor. ana etken maddesi gingko biloba. solgar ürünleri satan eczanelerde satılıyor pahalı gibi dursa da bence hakediyor.

Bu ilacı denedin mi?
Kullansak birşey olmaz dimi, sakata gelmeyelim :)

Kazım Bostan
16.09.2015, 18:56
Bu ilacı denedin mi?
Kullansak birşey olmaz dimi, sakata gelmeyelim :)

yok yok gönül rahatlığıyla kullanabilirsin solgar güvenilir bir markadır zaten :) 2 kez kullandım tabi araştırdım ben de kullanmadan ve fiyatını hakediyor. ayrıca ilaç değil bitkisel takviyeymiş üzerinde öyle yazıyordu :)

Sibel
16.09.2015, 19:20
İlaçları doktora danışmadan kullanmayın arkadaşlar.
Kimsenin bünyesi bir değil.
:)

Kazım Bostan
16.09.2015, 19:47
sibel bu ilaç değil yalnız solgar ilaç üretmiyor, yoksa ilaç tavsiye etmem kimseye ve özellikle baktım potansiyel alerjen içermediği yazıyor. :) hatta kötü bir kokusu var bunu bastırmak için bir şey bile kullanılmamış, %100 gingko biloba ve vitamin gibi besinlerden oluşuyor.

Burak DERELİ
16.09.2015, 20:01
Kazım Bostan Teşekkürler, müsait bir zamanımda temin edecem

bordo61
18.09.2015, 15:57

Hiç bir tedavi sonuç vermezken Acı kavun ile hastalıktan kurtulmuştu amcam , ama Acı kavun sanırım genellikle Mezarlıklarda oluyormuş yıllar önce amcam için babam bir o tarz bir yerden bulmuştu daha çoçuktum yanlış hatırlıyorda olabilirim bu tedavi ile iyi olmuştu.

Ama çok hassas birşey ölümle sonuçlanabiliyormuş yanlış bir kullanımda

Burak DERELİ
19.09.2015, 12:29
Yeni bir soru daha :)
Sivilceler için ne yapmalı

Kazım Bostan
19.09.2015, 13:46
Yeni bir soru daha :)
Sivilceler için ne yapmalı

yüzü normal sabunla yıkayıp bebek pudrası sürmek...

Ahmet Ulusoy
19.09.2015, 14:04

Hocam sürekli kalan ve hiç gitmeyen sivilceler için de geçerli midir bu yöntem?

Sibel
19.09.2015, 14:53
Herkesin cildi aynı değildir. Sabun bazı ciltlerde sivilce yapar. Pudra da uzun vadede zarar verir.
Sivilcelerin ne şekilde olduğu önemli. Akne mi yoksa tek tük mü?
Ben size birkaç öneri yazayım. Eğer bir hastalık sebebiyle değilse tabi önce hekime danismakta fayda var(prosedür gereği)
Yüzünüzü sabah akşam mutlaka yıkayın. Normal havlu değil kağıt havlu kullanın ciddi manada işe yarıyor.
Kesinlikle bol su için. Çünkü vücut yağı sivilce şeklinde dışarı atıyor bazen.
Cips baharat uzak durun.
Yüzünüzde krem kullanıyorsanız su bazlı kullanın.
En önemlisi de ellerinize hakim olun. Asla sivilceye dokunmayın.
Stres yapmayın.
Bunlar genel özellikler.

Sibel
19.09.2015, 14:56
Kazım'la kavga edeceğiz bu başlıkta :D

Kazım Bostan
19.09.2015, 14:59
Hocam sürekli kalan ve hiç gitmeyen sivilceler için de geçerli midir bu yöntem?

şimdi ben de sivilceden muzdariptim 17-18 yaşımda ama öyle yüzümün her tarafında filan değildi. ama her gün mutlaka 1-2 tane olurdu yüzümde iltihapsız şekilde. ne yaparsam yapıyım engel olamıyodum, o yüz temizleme jelleri, kremler filan hepsi tıraş para tuzağı, zarar ediyordu bana.

ben de artık takmamaya başladım sadece yüzümü normal haci şakir banyo sabunuyla yıkayıp hafif şekilde Dalin bebek pudrası sürmeye başladım ve iyi geldi. var olanları 1-2 gün içinde yok etti, yeni sivilce filan da çıkmıyordu artık. yani durum budur denemekten zarar gelmez iyi geleceğine inanıyorum ben. :)

Kazım Bostan
19.09.2015, 15:01
Kazım'la kavga edeceğiz bu başlıkta :D

http://www.manzara.gen.tr/w1/K%C4%B1zg%C4%B1n-bebek.jpg

bütün cevaplarımı baltalıyor ya :D

slmn
19.09.2015, 15:07
Herkesin cildi aynı değildir. Sabun bazı ciltlerde sivilce yapar. Pudra da uzun vadede zarar verir.
Sivilcelerin ne şekilde olduğu önemli. Akne mi yoksa tek tük mü?
Ben size birkaç öneri yazayım. Eğer bir hastalık sebebiyle değilse tabi önce hekime danismakta fayda var(prosedür gereği)
Yüzünüzü sabah akşam mutlaka yıkayın. Normal havlu değil kağıt havlu kullanın ciddi manada işe yarıyor.
Kesinlikle bol su için. Çünkü vücut yağı sivilce şeklinde dışarı atıyor bazen.
Cips baharat uzak durun.
Yüzünüzde krem kullanıyorsanız su bazlı kullanın.
En önemlisi de ellerinize hakim olun. Asla sivilceye dokunmayın.
Stres yapmayın.
Bunlar genel özellikler.

Kâğıt havlu olayını ilk defa duyuyorum, ne farkı var acaba ?

Yüzü temizlemekle falan problemin çözüleceğini sanmıyorum en azından benim açımdan öyle. Birçok arkadaşım rauktan(yazılışını bilmiyorum) kullanmıştı,işe yaradı vücuttaki yağ oranını mı dengeliyor ne yapıyorsa artık, ancak ben enteresan bir şekilde hap yutamadığım için kullanamıyorum bu tedaviyi, kullansam işe yrayacağına eminim, birçok kremler vs kullandım epey param da gitti ama kesin çözüm olmadı, muhtemelen yağ oranı fazla, bununla alakalı bitkisel önerilere açığım.

Sibel
19.09.2015, 15:15
Kâğıt havlu olayını ilk defa duyuyorum, ne farkı var acaba ?

Yüzü temizlemekle falan problemin çözüleceğini sanmıyorum en azından benim açımdan öyle. Birçok arkadaşım rauktan(yazılışını bilmiyorum) kullanmıştı,işe yaradı vücuttaki yağ oranını mı dengeliyor ne yapıyorsa artık, ancak ben enteresan bir şekilde hap yutamadığım için kullanamıyorum bu tedaviyi, kullansam işe yrayacağına eminim, birçok kremler vs kullandım epey param da gitti ama kesin çözüm olmadı, muhtemelen yağ oranı fazla, bununla alakalı bitkisel önerilere açığım.

Normal havlu bakteri biriktirir. Bir kez silip atmıyorsaniz. Yapısından dolayı. Kağıt havlu temiz. Ben uzun zamandır kullanmıyorum normal havlu.
Yüz temizlemekle alakası yok diyorsunuz da hem içten hem dıştan tedavi edilebilir. Dediğim gibi önce sebebi bulunmalı. Eğer içten bir hastaliginiz yoksa dışardan tedavi de sonuç veriyor.
Yağ oranı için dediğim gibi bol su içeceksiniz.
Yazdıklarımın hepsi önemli şeyler. Ben de bunları çok araştırdım.
O yüzden en genel şeyler bunlar diye ekledim. Sonrasında ilaç veya krem tedavisi görülebilir.
Mesela imeks, benzamysn, cylndoksil gibi kremler kullanılıyor. Önce bunlara sebep olan şeyi ortadan kaldırmak gerek.

slmn
19.09.2015, 15:24
Mantıklı, şu kâğıt havlu olayına ben de geçeyim :) Bir ara aktar arı propolisi mi neydi ismini tam hatırlayamadım önermişti düzenli kullanamadım, bitkiselden anlayan arkadaşlar bir faydası var mıdır sivilceye ya da yağ oranını dengelemeye ?

ibrahim
29.09.2015, 14:51
munzevil hocam uzun ugraslar sonucu defne tohumunu elde edebildim. Almanyada yok böyle bir sey, Türkiyeden getirttim. Macun kivamina kadar kaynat, kaynattiktan sonra kel yere sür demistin. Tam olarak nasil yapacagim bu uygulamayi? Günde kac kere, kac dakikaligina, soguk mu, sicak mi. Bi anlatsan sevinirim. :)

ibrahim
01.10.2015, 15:38
Hozaaam nedesuuunn:)

munzevil
01.10.2015, 19:02
Hozaaam nedesuuunn:)

kusura bakma paşam cevap yazamadım
defne tohumlarını döğüp toz haline getiriyoruz.
sonra biraz sıcak su ekleyip iyice karıştırarak macun kıvamına getiriyoruz.
gece yatarken saçkıran olan yerleri hafifçe zımparayla zımparalıyoruz(macun iyice deriye işlesin diye)
üzerini yarabandıyla falan kapatıp sabahleyin ılık suyla yıkıyoruz
geçmiş olsun...

bordomavi1
04.10.2015, 14:41
Bir kere grip oldum mu kolay kolay iyileşemiyorum. Mesela 5-6 haftadır gribim. İlk hafta boğaz ağrıları, kulaktan ateş çıkmalar, burun akıntısı, öksürük, baş ağrısı falan hepsi vardı. İlk hafta sonunda bu baya azaldı. Doktora gittim sonra antebiyotik falan aldım. Doktor boğazlara falan baktı işte, çok sinüs var sende dedi, onun içinde aferin diye bir hap verdi. + burun spreyi. 2. hafta da ilaçları kullandım, hafta sonunda hastalığın çoğu etkileri gitti. Ama ardından 4 haftadır burun tıkanması+akıntısı, baş ağrısı, öksürük hiç geçmedi. Bir türlü gitmiyor bunlar. Ne yapmam lazım. Bu olay benim başıma senelerdir geliyor. Her sene kış aylarını hep hasta olarak geçiriyorum. Kendime de öyle çok bakan bir insan değilim, ondan şimdiye kadar pek takmadım bu durumu AMA bu sene beni çok rahatsız etti. Artık kurtulmak istiyorum şu durumdan.

Bu arada küçüklüğümde bronşitden dolayı hastane de yatmışlığım var. Bronşit hastasılığım var galiba. Sinüzit var mı bilmiyorum ama senelerdir başımın ön kısmı-anlım sürekli ağırıyor. Bir de çok kırılgan bir vücudum var, hemen hasta oluyorum.

Başta munzevil abi olmak üzere hepinizin tavsiyelerini bekliyorum. Bitki, ilaç ne derseniz kullanmaya hazırım. Gerekirse doktora da gidicem.

Sibel
04.10.2015, 17:37
Geçmiş olsun. Anlattığıniz şey sinüzit bence. Griple birleşip çok zorluyor sanırım. Bahsettiğiniz şeyi geçen ay yaşadım. Bir ay öksürükten ölecektim. Sinüzitim var çocukluktan. Çörek otu yağı yemeye başladım iki ay önce. Sonra birden geniz akıntısı ile sinuzit akmaya başladı.
Aktıkça öksürük başladı, gittikçe arttı. Doktorlar sebebini bulamadı falan. Ben sinuzit olduğuna emindim. En son bi doktor da benimle aynı düşündü. Bahsettiğiniz ilaçların aynısını bana verdi. Antibiyotik yemedim. Çünkü daha önce yemiştim tekrar yemek istemedim. Sadece burun spreyi ve boğaz spreyi kullandım. Ne işe yaradılar? Hemen hemen hiç. Bal ve karadut pekmezi yiyerek tedavi olmaya çalıştım. Ne varsa denedim. Geçmedi. Sonra kendiliğinden azaldı. En son keçi boynuzu pekmezi yedim. Boğazıma çok iyi geldi.
Tıptan illallah dedim bu arada.
Sinuzit akıtmak için ben daha önce sormuştum burda cevapları var. Onlardan faydalanabilirsiniz.
Onu akitmadan fayda bulamazsınız çünkü her soğukta enfekte oluyor. İllet bir şeydir.
Bunun dışında tavsiyem, başınızı üşütmemeniz. Saç ıslak asla durmamanız.
Bol ılık su içmek. Kesinlikle havasız ortamlardan uzak durun.
Nemli ortamlardan da.
Alerjileriniz varsa alerjenlerden uzak durun.
Bilmeniz gereken sinuslerde bir şeyler hasta olmak için bir sebep bekliyor. Bu sebebi onlara vermeyin.
Umarım tez zamanda şifa bulursunuz. Çünkü ben bir ay gerçekten çok çektim. Hele hastalık sonrası.
Allah kimseyi öksürükle sınamasın.

Tufan AYAN
04.10.2015, 22:37
Sakallarımin kökü derinde, yüzeye çıkarken geri dönmüyor ama çıkana kadar farklı yerlede kök iltihabı yapıyor bildiğiniz ağrı oluyor yüzümde sürekli asfalt çalışması var gibi hissediyorum birhayli şey denedim sivilce değil degisik birşey var mi benzer şeyler yaşayan tavsiyesi olan . 😄

bordomavi1
07.10.2015, 22:30
Geçmiş olsun. Anlattığıniz şey sinüzit bence. Griple birleşip çok zorluyor sanırım. Bahsettiğiniz şeyi geçen ay yaşadım. Bir ay öksürükten ölecektim. Sinüzitim var çocukluktan. Çörek otu yağı yemeye başladım iki ay önce. Sonra birden geniz akıntısı ile sinuzit akmaya başladı.
Aktıkça öksürük başladı, gittikçe arttı. Doktorlar sebebini bulamadı falan. Ben sinuzit olduğuna emindim. En son bi doktor da benimle aynı düşündü. Bahsettiğiniz ilaçların aynısını bana verdi. Antibiyotik yemedim. Çünkü daha önce yemiştim tekrar yemek istemedim. Sadece burun spreyi ve boğaz spreyi kullandım. Ne işe yaradılar? Hemen hemen hiç. Bal ve karadut pekmezi yiyerek tedavi olmaya çalıştım. Ne varsa denedim. Geçmedi. Sonra kendiliğinden azaldı. En son keçi boynuzu pekmezi yedim. Boğazıma çok iyi geldi.
Tıptan illallah dedim bu arada.
Sinuzit akıtmak için ben daha önce sormuştum burda cevapları var. Onlardan faydalanabilirsiniz.
Onu akitmadan fayda bulamazsınız çünkü her soğukta enfekte oluyor. İllet bir şeydir.
Bunun dışında tavsiyem, başınızı üşütmemeniz. Saç ıslak asla durmamanız.
Bol ılık su içmek. Kesinlikle havasız ortamlardan uzak durun.
Nemli ortamlardan da.
Alerjileriniz varsa alerjenlerden uzak durun.
Bilmeniz gereken sinuslerde bir şeyler hasta olmak için bir sebep bekliyor. Bu sebebi onlara vermeyin.
Umarım tez zamanda şifa bulursunuz. Çünkü ben bir ay gerçekten çok çektim. Hele hastalık sonrası.
Allah kimseyi öksürükle sınamasın.

Doktor bana grip antibiyotiği vermişti. Bir de sinus antibiyotiği kullanmayı düşünüyorum. 4-6 hafta falan sürüyormuş. Onun için de gidicem bir doktora. Aynı zaman da ben de pekmez falan yemeyi düşünüyorum. Biraz da bu İbrahim Saraçoğlu, Maranki gibi doktorlara bakıcam. Onların da özel kürleri, çayları falan oluyor. Acı kavun yöntemi falan varmış ama hem öldürücü olabiliyormuş, hem de burundaki bir şeyleri yararlı yararsız ayırmadan yakıyormuş. Aslında zararı olan bir şeymiş. Baş üşütmeme konusunda herkes uyarıyor ama ben de hep saç ıslak dışarı çıkıyorum. Artık bıktım bütün kışları hasta geçirmekten, onun için bu huyumdan da vazgeçicem. Suyu doktorda söyledi ama öyle çok su içen biri değilim.

Öksürük bir ara çok kötüydü, şimdi Allah'a şükür o konuda biraz daha iyiyim ama ses sorunumda var. Sesim zaman zaman çok kötü çıkıyor, sanırım sinüs yüzünden. Bu da çok olmazdı bu sene başladı.

Her sene kışı hasta geçirmek istemiyorum artık. Her şeyi deneyip kurtulmak istiyorum bu hastalıktan. Allaha şükür bunada, ne hastalıklar var...

Sibel
20.10.2015, 18:49
munzevil Abi,
7 aylık yeğenimde alerjik bronşit var.
Sürekli hırıltılı nefes alıyor. Balgamı da var. İlaçlar falan fayda etmiyor. Varsa bunun bir çaresi lütfen yazar mısınız?

munzevil
22.10.2015, 14:35
@munzevil (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=27313) Abi,
7 aylık yeğenimde alerjik bronşit var.
Sürekli hırıltılı nefes alıyor. Balgamı da var. İlaçlar falan fayda etmiyor. Varsa bunun bir çaresi lütfen yazar mısınız?

yapacağımız karışımı çocuk kullanamaz ama annesi kullanırsa İNŞAALLAH çok faydasını görürüz.

Keten tohumu(50 gram) toz haline getirilir.
150 gram balla macun yapılır.
1 çay kaşığı karabiber eklenir
içine 1 limon sıkılır.
akşamları yarı tok karnına bir yemek kaşığı yiyilir.
çocuk bol bol emzirilir.
sonuçtan munzevil abiniz haberdar edilir.

bu arada öksürüğünüz nasıl oldu
geçen ay bostana siyah turp bulmaya gittim sizin için ama daha olmamıştı.
isterseniz şimdi gönderebilirim.
geçmiş olsun.

Sibel
22.10.2015, 18:19
Çok sağ ol abi. Öksürük geçti Allah'a şükür.
Bebeğimiz çok emmiyor ama emdiği kadar işe yarar inşallah.
Allah razı olsun.
Turp çıktı artık abi çok sağ ol. Artık ben de alıp saç için kullanacağım.

munzevil
25.02.2016, 11:08
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/v/t1.0-9/1937300_481058128757407_4957733913037121060_n.jpg? oh=ecd6744b6c2ebbf7c2df4f1cf08e334f&oe=575178CD&__gda__=1465534109_f4e3cb6d2bdcf7175c9c426216ca29c f
(https://www.facebook.com/photo.php?fbid=481058128757407&set=a.101134946749729.1073741827.100005596710773&type=3)

Erzurumumuzun manevi mimarlarından bizimde hocamız muhterem MEHMET KIRKINCI HOCAEFENDİ CENAB-I HAKKIN Rahmetine kavuşmuştur.
Zat-ı şahanelerine CENAB-I HAKTAN sonsuz rahmet dileriz. AMİN...

Harun-61
25.02.2016, 12:16
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/v/t1.0-9/1937300_481058128757407_4957733913037121060_n.jpg? oh=ecd6744b6c2ebbf7c2df4f1cf08e334f&oe=575178CD&__gda__=1465534109_f4e3cb6d2bdcf7175c9c426216ca29c f
(https://www.facebook.com/photo.php?fbid=481058128757407&set=a.101134946749729.1073741827.100005596710773&type=3)

Erzurumumuzun manevi mimarlarından bizimde hocamız muhterem MEHMET KIRKINCI HOCAEFENDİ CENAB-I HAKKIN Rahmetine kavuşmuştur.
Zat-ı şahanelerine CENAB-I HAKTAN sonsuz rahmet dileriz. AMİN...

Alimin ölümü, alemin ölümü gibidir.

Allah cc sefaatine nail etsin.

munzevil
09.03.2016, 13:51
Az Yemenin ÖnemiPeygamberimiz (a.s.m.) “İnsanoğlu midesinden daha zararlı bir kap doldurmamıştır. İnsanoğluna belini doğrultacak birkaç lokma kâfidir. Mutlaka yemesi gerekirse midesinin üçte birini yemeye, üçte birini içmeye, üçte birini de nefes alıp vermeye (havaya) bırakmalıdır” (Tirmizi, Zühd, hadis no: 2380) buyurmuşlardır.
Yine hadislerinde “Birçok hastalığın gerçek sebebi çok yemedir” (Camiü’s-Sağir, 1/36) ve “Allah’a en sevgili olanınız az yiyenleriniz, vücut bakımından da hafif olanlarınızdır” (Kenzü’l-Ummal, 3/7084) buyurmuşlardır.
Bu hadislerden anlaşılacağı gibi az yemenin beslenmemizdeki önemine dikkat çekilmiştir. Günümüzde de beslenme uzmanları, di*yetisyenler, hekimler ve konuyla ilgili ilgisiz herkesin ortak noktada buluştukları en önemli nokta az yenilmesi gerektiği fikridir.

Tufan AYAN
15.03.2016, 14:49
Az Yemenin Önemi

Peygamberimiz (a.s.m.) “İnsanoğlu midesinden daha zararlı bir kap doldurmamıştır. İnsanoğluna belini doğrultacak birkaç lokma kâfidir. Mutlaka yemesi gerekirse midesinin üçte birini yemeye, üçte birini içmeye, üçte birini de nefes alıp vermeye (havaya) bırakmalıdır” (Tirmizi, Zühd, hadis no: 2380) buyurmuşlardır.
Bu hadislerden anlaşılacağı gibi az yemenin beslenmemizdeki önemine dikkat çekilmiştir. Günümüzde de beslenme uzmanları, di*yetisyenler, hekimler ve konuyla ilgili ilgisiz herkesin ortak noktada buluştukları en önemli nokta az yenilmesi gerektiği fikridir.
abi mesaj kutunuz dolu

munzevil
21.03.2016, 16:24
BAZI BİTKİLER HAKKINDA PEYGAMBERİMİZİN s.a.v TAVSİYELERİ
KINA : ”Kınaya devam ediniz, şüphesiz ki saçınızı, başınızı parlatır, kuvvetleştirir. İnsanın bedenine kuvvet verir, kabirde şahitlik yapar. ”
MERCİMEK : ”Mercimek yemeye devam ediniz, mercimeği yetmiş Peygamber övmüştür.”
AYVA: ”Ayva yiyiniz, yürek sıkıntınızı alır. Göğüsteki balgamı ve kiri temizler. Kalbe de kuvvet ve şecaat verir. Hamile kadın yerse doğan çocuğu güzel olur.”
YUMURTA : ”Peygamberlerden biri Allah (c.c.)’ a zayıflıktan şikayette bulundu. Cenabı Hak o peygamberine yumurta yemesini emir buyurdu. ”
İNCİR: ”İncir yiyiniz. Eğer iddia etsem ki cennetten bir meyve geldi oda incir desem, sözümde hanis olmam, hulf etmem. Basurdan kurtarır, siyatiğe iyi gelir.”
HARDAL – TERE TOHUMU : ”Hardal ve tere tohumuna kıymet veriniz , Allah (c.c.) onları –her derde şifa kılmıştır.
SARIMSAK : ”Çiğ sarımsak yiyiniz. Eğer Cebrail (A.S.) ile konuşmamış olsaydım ben de yerdim.”
TURUNÇ : ”Turunç yemek kalbe kuvvet verir.”
KEKİK – MÜRSAFI – YAVŞAN OTU : ”Evlerinizi kekik otu , mürsafı ve yavşan otu ile tütsüleyin.”
NAR : ”Narı içindeki zarı ile yiyiniz, muhakkak ki o, mideyi dibağat edip temizler.”
PİRİNÇ : ”Yerden biten her bitkide şifa ve zehir vardır. Pirinç ise öyle değildir. Onda yalnız şifa vardır.”
NERGİZ : ”Nergis çiçeği koklamaya devam ediniz, zira kalp de delilikten, barastan, cüzzamda bir habbe vardır. Onları nergisten başka bir şey gideremez.”
İNEK SÜTÜ : ”İnek sütüne mülazamet ediniz, zira inek sütü her derde şifadır inek sütüne devam ediniz zira inek sütü şifa, yağı devadır.”
REYHAN : ”Reyhan çiçeği kime verilirse alsın; kabul etsin reddetmesin, zira taşıması hafif, kokusu güzeldir. ”
HİNDİBA : ” Hindibayı silkmeden yiyiniz, zira cennetten üzerine damla düşmediği bir gün yoktur.”
ET : ”Et yemek insanın ahlak ve cemalini güzelleştirir. Dünya ve ahrette taamların efendisi et’tir.”
HURMA : ”Kim sabahları Medine’ nin acve denilen hurmasından yerse o gün ona zehir ve sihir tesir etmez. Hurma yemek kulunçtan kurtarır. Acve hurması cennet meyvelerindendir. Zehire karşı şifadır.”
MANTAR : ”Üç, beş veya yedi mantar alıp onları sıktım. Suyunu bir şişeye koydum. Bu suyu ( göz ağrısından muzdarip olan)cariyemin gözüne sürme olarak çektim şifaya kavuştu.”
SÜRME :”Sizin en hayırlı sürmeniz (ismid)’dir. Gözün kuvvetini arttırır ve kirpikleri bitirir.”
ZEYTİNYAĞI : ”Resulü Ekrem zatülcenp olanlara zeytinyağı ve veres denilen bitkiyi tavsiye ederlerdi. Resulü Ekrem zatülcenp hastalığına karşı udihindi ve zeytinyağını tavsiye buyururlardı.” ”Zeytinyağını içiniz ve yağlanınız. Zira o mübarek ağaçtandır.’
ÇÖREK OTU : ”Çörek otuna kıymet veriniz muhakkak ki, o ölümden başka her derde şifadır.”
UDİHİNDİ :”Bu udihindi ye kıymet veriniz, onda yedi hastalık için şifa olduğu muhakkaktır. Davut’ u Antaki diyor ki :”Bir mıskal (4-81 gr) udihindi içilirse mide hastalığını ve hararetini giderir. Tozu su ile içilirse karaciğer sancısını keser.”
KABAK: Aişe validemiz anlatıyor : ” Resulüllah ile evleneceğimde annem beni şişmanlatmak için çeşitli ilaçlar yapmasına rağmen hiç birisi ile şişmanlamadım, ancak ( validemin) bana kabakla hurma yedirmesi ile en güzel şekilde şişmanladım .” Kabak yemek dimağı kuvvetlendirir, aklı ziyade eder.”
KÜL : “Resulü Ekrem Efendimiz’ in (Uhud Şavaşında) mübarek başları yaralanıp, dişi kırıldığı vakit Hz. Ali (R.A.) bir kapla su taşıyor, Fatıma (R. Anha)’ da Resulü Erkemin mübarek kanını yıkıyordu. Fatma (R.A.) baktı ki kan durmuyor, bunun üzerine bir hasır parçası alarak yakıp külünü yara üzerine koydu ve kan da durdu.
TELBİNE ÇORBASI : “ Telbine denilen çorba, hastanın midesini kuvvetlendirir. İnsandaki bazı sıkıntıları izale eder.”
ÇORBANIN YAPILIŞI un yahut un kepeği konarak birazda bal ilave edilir ve çorba elde edilir. Çok kere un çorbasına süt ve bal ilave edilir demişlerdir.
BU ÇORBANIN MENFAATİ: Bu çorba ise vücudun tabii hararetini takviye ederek mizacın soğukluğunu izale eder. Hadisi şerifte “fuadd” dan murad midenin ağzı manasındadır. Peygamber Efendimiz zevce-i mutahharelerine ( telbine çorbasının ) yapılması için emir buyururlardı. Faydası vardır lakin içilmesi hoş bir şey değildir. Peygamber Efendimiz bunun yenilmesi her ne kadar hoş bir şey değilse de, hastanın bağırsakları yumuşaması için tavsiye ederlerdi. Severek içilmese bile faydası görülür.
KUR’AN ve BAL : “İki şifa kaynağına devam ediniz. Onlar da Kur’an ve baldır.”
“Helalinden kazanılan para ile bal alınır , yağmur suyu ile içilirse ölümden başka her derde şifa verir.”
BAL ŞERBETİ : Bir kimse Resulü Ekrem in huzuru şeriflerine geldi ve :
-Biraderim karnından şikayet ediyor ( karnı ağrıyor )dedi. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz :
– Bal şerbeti içir dedi.
Peygamber Efendimiz’ in bal şerbeti içmeyi ihtar etmelerindeki muradı, mutlak amel yapıcı şeylerin kullanılmasının lüzumu tembihtir. İşte bu hadisi şerif balın şifa olduğuna bilhassa karın hastalıklarına ilaç olduğuna delalet eder. Çünkü Cenabı Ecelli Ala balın şifasını Kur’ an-ı Kerim’ de beyan etmiş ve övmüştür. Bal, yumuşaklık verir, musil olan devaların esasını teşkil eder.
SU İÇMEK : “Sizden birisi su içtiği vakit emer gibi içsin, soluk almadan içmesin. Zira suyu birden bire içmek karaciğer ağrısı yapar.”
MİSVAK : “Dişleri misvak ile temizlemek (fırçalamak ) “samdan” başka bütün hastalıklara şifadır. “ (Sam ölüm demektir)
YEŞİLLİK : “ Bir kimse mal ve evladın çok olmasını isterse (sofrasında) yeşillik yemeye devam etsin.”
TUZ : “ Ya Ali (R.A) taamına tuzla başla. Şüphesiz ki tuz yetmiş derde devadır. Cinnet, cüzam, baras , karın ağrısı ve diş ağrılarına devadır.” (Bahsi geçen tuz, doğal tuzdur. Rafine edilmiş tuz değildir.)
BAKLA : “Bir kimse bakla yerse, cenabı hak o kimseden yediği baklanın misli kadar hastalık çıkarır.”
KURU ÜZÜM : “Kuru üzüm ne güzel taamdır, yemeye mülazamat ediniz. Safrayı izale edip balgamı giderir, ahlakı güzelleştirir. Ağız kokusunu güzel eder. “
KAVUN :“Yemekten evvel kavun yenirse karnı yıkar , hastalıkları giderir.”
KARA HALİLE : “Kara halile içmeye devam ediniz, şüphesiz ki o cennet ağaçlarındandır. Lezzeti acıdır, lakin her derde şifadır.”
RAZİYANE :“Raziyane ve sinamakiye mülazemet ediniz. Zira bunlar ölümden başka her derde şifadır.”

munzevil
16.11.2016, 09:20
TIBB-I NEBEVÎPeygamber (as) ın hayatı boyunca sağlık ve hastalıklar konusunda yaptığı tavsiyelere ve tedavide yaptığı, yapın dediği uygulamalara Tıbb-ı Nebevî denir.Tıp tarihinde peygamber (as)ın tavsiyelerinin ve uygulamalarının büyük önemi vardır. Bu konuda da peygamber (as) örnek olmuş, tıp uzmanları O‟ndan büyük ölçüde istifade etmişler ve hayranlıklarını gizleyememişlerdir.Bu hayranlığın sebebi ve Tıbb-ı Nebevînin isabetli oluşunun sebebi, vahye dayalı oluşundandır.Her şeyin bir başlangıcı vardır. Tıbbın da temelini İslâm‟ın yüce peygamberi atmıştır.Peygamber (as), devrindeki yanlış inanç ve uygulamaları düzeltmiş ve yeni yeni uygulamalar ortaya koymuştur. Kendisine başvuran hastalara tavsiyelerde bulunmuş, onların anlayabileceği şekilde yol göstermiştir.Başka konularda olduğu gibi yanlış bilen veya hiçbir şey bilmeyen insanlara çok önemli hayati sağlık bilgileri öğretmiştir. Yanlış uygulamaları, zararlı tedavi yollarını yasaklamıştır.Peygamber (as)ın sağlık ve tedavi ile ilgili söz ve uygulamalarının 1400 küsur yıl önce olması düşündürücüdür. Meselâ; hastalığın bulaşmasından, mikroptan, karantinadan tedavi olmak gerektiğinden, her derdin mutlaka dermanı olduğundan ilk bahseden, perhiz uygulayan, ilk perhizden bahseden İslâm peygamberidir. Bazı hastalara bitkilerden ilaç yapan Haris bin Kelede‟yi tavsiye etmiştir. Hastalara yaylalara gitmesini tavsiye etmiştir. Ateşli hastalıklarda soğuk suyu önermiştir. Sağlıklı bir hayat için kurallar ortaya koymuştur.İnsan sağlığının korunması için her zaman dikkat ve itina göstermiş, diğer insanların da göstermesini istemiştir. Bu konuda mantıklı yollar önermiştir. Uygulanan yanlışlıklara da karşı koymuştur.Peygamber (as) fırça, mendil, havlu ve tarak gibi herkesin ayrı özel eşyasının olması gerektiğini bildirmiştir. Böylece Tıbb-ı Nebevîyi ortaya koymuştur. Ayrıca; O‟na: “Sallü alâ tabibi Kulu binâ Muhammed = (Kalplerin tabibi) denilmektedir.Tıbb-ı Nebevî, tıp dünyasına ufuk açmış ve çok önemli bilgiler sunmuştur. O‟nun ortaya koyduğu sağlık ve temizlik kuralları, tavsiye ettiği tedavi yolları modern tıbba ışık tutmuştur.Peygamber (as) ın bu konuda çok hassas davrandığını da kaydetmek gerekir. Bilgili olanların doktorluk yapmasını tavsiye etmiştir. Uzman olmayanların vereceği zararı gidermesi gerektiğini belirtmiştir.Bir hadislerinde şöyle buyurur:- “Kim bilgisi olmadığı halde hekimlik yapmaya kalkışırsa, sebep olacağı zararı öder.” (İbni Mace, Tıp:16)Şöyle bir olay geçmiştir. “Sa‟d bin Ebi Vakkas hastalanmıştır. Peygamber Efendimiz ziyaretine gider, Sa‟di yatakta yatar görünce ona ve yakınlarına şöyle demiştir:- Haris b.Kerde‟yi çağırın. O, iyi bir hekimdir, Sad‟ı tedavi etsin.” (Ebu Davut, Tıb:12)Buradan şunu anlıyoruz ki, Allah Rasulü (sav) bilgisiz insanların tedaviye kalkışmalarını istemediği gibi ehil olanların tedavi etmesini istemiştir.

munzevil
17.11.2016, 15:16
B – PEYGAMBER (AS) DANÖNCE ve SONRA TIPPeygamber (as) dan önce Araplar‟da tedavi için çok yanlış ve gülünç yöntemlere baş vuruluyordu. Bundan da insanlar çok zarar görüyor ve iyileşeceği yerde derdi artıyordu.Araplarda hastalıkların sebebi kötü ruhlardı. Bunun için tedavi, sihirbazlara ve büyücülere kalmıştı. Hastaların iyileşmesi için tılsımlar yapılırdı. Hasta, ne tür hasta olursa olsun tılsım yapılır ve dağlanırdı.Diğer yandan büyü ile sihir ile tapınaklarda kurban sunmakla tedavi yoluna gidilirdi. Hastalar iyileşmeleri için putlara yalvarırlardı.Kemiklerden medet beklenirdi. Araplar, üzerlerinde hasta olma-maları veya iyileşmeleri ve korunmaları için hayvan kemikleri taşırlardı.* * *Prof Dr. Asaf Ataseven şöyle diyor:“Araplar, beraberinde bir tavşan kemiği taşıdıkları takdirde hasta-lıklardan korunacaklarına inanırlardı; yılan sokmuş bir kimseyi zehir vücutta yayılmasın diyeuyutmazlar, üzerine ziller takarlardı. Korkmuş bir kadının yüreğinin soğuduğuna inanarak sıcak su içirirlerdi. Çocukların çıkan dişlerini güneşe doğru attıkları takdirde yeni dişlerinin muntazam çıkacağına inanırlardı. Şaşıları değirmen taşına baktırarak tedavi yoluna giderlerdi. Yaraları kızgın demirle dağlarlardı. Vebadan korunmak için merkep gibi anırırlardı. Hastalıkları kahinlere gösterirler, sihir yaparlar, tapınaklarda putlara kurbanlar keserlerdi. Hastaların içine giren şeytanı bu şekilde çıkaracaklarına inanırlardı.” (Diyanet Dergisi, Özel Sayı:4/95)* * *Araplar, tedavi için ruh çağırırlar ve hastalıkları kovarlardı. Hastalara kurşun dökerlerdi. Zehirli hayvan sokmalarına karşı zil takarlardı… Daha bunlar gibi bir çok yanlış yollara başvururlardı.Dünyanın diğer topluluklarında hastalar ve hastalıklar için uygulanan usul bundan pek farklı değildi.Ölüleri diriltme, körleri iyileştirme mucizesi verilen İsa Peygamber, tıpla ilgili bilgiler vermemiş, korunma ve tedavi ile ilgili uygulamalar ortaya koymamıştı.İncil‟de: “Yıkanmamış eller insanı kirletmez.” (Matta:15/20) denilmekteydi.Yüzyıllarca kilise, hastalara şeytan musallat olmuş muamelesi yaparak ateşlerde yakmıştır. “Rahipler beden temizliğini ruh temizliğine aykırı saymış hep vücutlarını yıkamaktan kaçınmış-lardır. Rahip Antoni ömrü boyunca ayaklarını yıkama günahını irtikap etmemiştir. Övgüsünü almıştır.” (Ebul Hasan Ali Nedevi, Müslümanların gerilemesiyle Dünya Neler Kaybetti Sh.135)* * *“16.yyılın ünlü heykelcisi Michelangelo‟ya babası yazdığı mektupta: “Yıkanmaktan sakın. Her türlü hastalık sudan gelir. Gerekirse adam tut, kirlerini kazıt. Ama sakın yıkanma.” Demiştir.Avrupa‟da insanlar ancak vaftiz olurken su ile yıkanırlardı. Yıkanmamaktan kaynaklanan kokuyu, ağır kokular sürerek vücut kokularını örtmeye çalışırlardı.” (Hayat Ansiklopedisi, Hamam Maddesi

munzevil
02.02.2017, 11:58
Tıbbı Nebevide Kara Habbe

<tbody>
http://2.bp.blogspot.com/_CjGIWI38_fw/ScqNFssXFMI/AAAAAAAAAfE/vJ69TnHP7oU/s1600/t%C4%B1bb%C4%B1nebevi.jpg (http://2.bp.blogspot.com/_CjGIWI38_fw/ScqNFssXFMI/AAAAAAAAAfE/vJ69TnHP7oU/s1600/t%C4%B1bb%C4%B1nebevi.jpg)

Tıbbı Nebevi

</tbody>
Buhari ve Müslimin sahihlerin de, Ebu Selemenin Ebu Hüreyreden naklen rivayet ettiği hadisler de sabit olduğuna göre Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurdu: “Çörek otuna devam ediniz, zira çörek otunda ölümden başka her derde çare vardır. Bu hadisi aynı zamanda Tirmizi ve Ahmed İbn-i Hibban da rivayet etmişlerdir. Buhari Ve İbn-i Mâce Aişe (r.a.)’de bu hadisi rivayet etmişlerdir.

Çörek otunun faydaları gerçekten çoktur.

Çörekotu Farsçada Şunizdir. Siyah kimyondur. Hint kimyonu denir. Harbi, Hasan (r.a.)'den naklen hardal olduğunu söyler. Herevi ise sakız ağacının meyvesi olan çitlembik olabileceğini anlatır. Bunların ikisi de vehimden ibarettir. Doğru olanı Farsçadaki "Şunizdir.

Peygamber efendimizin "Çörek otunda her derde çare vardır" sözü, tıpkı Cenab-ı Hakkın "Rabbinin emri ile her şeyi yıkar" (Ahkaf: 46/25) sözüne benzer. Yani yıkılmaya müsait olan her şeyi yıkar, yakılmaya müsait olan her şeyi yakar vb. demektir. Çörek otu ateşli olmayan bütün hastalıklara faydalıdır. Sıcak ve kuru hastalıklara da belirtiyle birlikte nüfuz eder, az miktarda alındığı zaman soğuk ve yaş nitelikli ilaçların güçlerini sıcak ve kuru nitelikteki hastalıklara süratle nüfuz ettirir.

Kanun sahibi ve diğerleri süratle işlediği ve gücünü ulaştırdığı için kâfur lekesine karşı safran'ın kullanılmasını uygun bulurlar. Bunun birçok örnekleri vardır, bunları meslekte ihtisas görmüş kimseler bilirler. Özellikle sıcak karakterli hastalıklarda sıcak karakterli ilaçların fayda sağlaması akla uzak değildir. Bunun örneğini birçok ilaçta görülür. Bunlardan zamk ve zamkla birlikte yapılan arpacık ilaçlarını söyleyebiliriz, tek elemanlı ilaçlardan şeker ve diğerleri gibi.

Arpacık, doktorların ittifakıyla sıcak karakterli bir şişliktir. Sıcak kükürdün uyuza son derece faydalı oluşu da böyledir.

Çörek otu, sıcak ve üçüncü derecede kurudur. Şişkinliği giderir, kel olan yere ekilen saç tohumunu çıkarır, alaca hastalığına ve dört günde bir gelen sıtmaya faydalıdır, tıkanıklıkları açar, gazları dağıtır, midenin lüzumsuz salgı ve sıvılarını kurutur. Dövülür ve balla yoğrulur, sıcak suyla birlikte içilirse böbreklerde ve mesanede oluşan taşları eritir. İçmeye günlerce devam edildiği takdirde idrarı, adet kanını ve sütü çoğaltır.

Sirkeyle birlikte ısıtılıp karın üzerine sürüldüğünde kıl köklerini öldürür. Taze ya da haşlanmış Ebu Cehil karpuzunun suyuyla yoğrulursa parazitleri düşürmekteki etkisi daha güçlü olur. İç organları temizler, ağrıyı keser, gazları ve salgı birikintilerini dağıtır. Dövülüp de bir beze bağlanıp sürekli koklanırsa soğuk nezleyi giderir ve tamamen iyi eder.

Çörek otunun yağı saçkıran hastalığına, siğillere ve bene faydalıdır. Suyla birlikte bir miskal (1 miskal = 4,6 gr.) içilirse astıma ve nefes darlığına iyi gelir. Bu yağdan sargı yapılırsa soğuk baş ağrısına faydalı olur.

Çörek otu sirkeyle haşlanır ve bununla gargara yapılırsa soğuktan ağrıyan dişlerin ağrısına faydalı olur. Öğütülüp toz halinde buruna çekilirse gözde ortaya çıkan sulanmanın başlamasına fayda verir. Sirkeyle birlikte sarılırsa sivilceyi ve yaralı uyuzu söker atar, balgama bağlı şişlikleri ve katı şişlikleri dağıtır.

Çörek otu yağı buruna çekildiği zaman yüz felcine, yarım miskalden bir miskale kadar içildiğinde de zehirli örümcek sokmasına iyi gelir. Taze olarak dövülür, çitlembik yağıyla karıştırılır ve bu karışımdan kulağa üç damla damlatılırsa kulak nezlesine, uğultuya ve tıkanıklığa faydalı olur.

Çörekotu kavrulur, taze olarak dövülür, sonra zeytinyağında bekletilir ve bu karışımdan buruna üç veya dört damla damlatılırsa, sık sık aksırtan nezleye iyi gelir.

Çörek otu yakılır, eritilmiş bal mumu, zambak yağı ve kına yağıyla karıştırılır, bu karışım uyluklar da çıkan yaralara, yaralar sirkeyle yıkandıktan sonra sürülürse, iyi gelir ve yaraları yok eder.

Sirkeyle birlikte dövülür, bundan alaca hastalığına, ciltte beliren siyah noktacıklara ve baştaki yoğun kepeklenmeye faydası olur ve iyi eder.

Taze olarak dövülür de kendisini kuduz köpek ısıran kimse, daha sudan korkmaya başlamadan önce her gün iki dirhem kadarını soğuk suyla birlikte alırsa önemli derecede fayda görür. Kuduz köpeğin ısırmasından bir zarar görmeyeceğinden emin olabilir. Çörekotu yağı buruna çekildiğinde, felç ve titremeye faydalı olur, bunları meydana getiren maddeyi yok eder, vücuda sürüldüğü zaman zehirli böcek ve hayvanları vücuttan uzaklaştırır; yaklaştırmaz. Çitlembik su da eritilir ve anüsün iç kısmına sürülür, üzerine de çörek otu yağı serpilirse, basura görülmedik şekilde faydalı olan iyi bir ilaç meydana gelmiş olur.

Çörekotu yağının faydaları bizim bahsettiğimizden kat kat üstündür. Çörekotu yağı, ikişer dirhem içilmelidir (1 dirhem 3,21 gr.). Ayrıca çörek otu ve yağını çok fazla kullanmanın sağlığa zararlı olduğu da bilinmelidir.

İbn-i Kayyim El Cevziyye’nin Tıbbu’n Nebevî adlı eserinden alınmıştır. Tıbbu’n Nebevî Hz. Peygamber S.A.V.’in sağlık ve tıpla ilgili verdiği bilgiler ve tavsiyelerdir. Bu tavsiye ve bilgiler birer tedavi aracıdır. Tıbbın en pratik ve yararlı metotları olduğu gibi, ilacın en etkilisi ve en üstünü, tedavi yöntemlerinin en gelişmişi ve de kapsamlısıdır.

“Peyderpey inen Kur’an’a” andolsun ki, arkadaşınız Muhammed sapmadı ve batıla inanıp azmadı da. O arzusuna göre konuşmaz. O’nun sözleri, hükümleri ilhamdan, vahiyle bildirilenden ve vahye uygunluktan başkası değildir. Ona bunları müthiş kuvvetleri olan (Cebrail) öğretti.” ( Necm Suresi 1–5) ile peygamber S.A.V. ’den sadır olan bilgilerin vahye dayandığının delilidir.

Yine Kur’a-ı Kerim, Hz Peygamber S.A.V. bu vahye hiçbir ekleme ve çıkarmadığının delilidir. “Eğer Peygamber sözlerin bir kısmını kendiliğinden bizim adımıza uydursaydı, onu kuvvetle yakalar, onun ‘güç ve kuvvetini’ alır, sonra da onun can damarını keserdik. Sizden hiçbiriniz de buna engel olamazdı.” (Hakka Suresi 44–47).

Deniz Telci
02.02.2017, 21:25
Öksürük için ne yapmam gerekiyor sn.Renktaş? O'nu nasıl atlatabilirim? Bir fikrin var mı?
Allah razı olsun...

munzevil
05.02.2017, 19:48
Öksürük için ne yapmam gerekiyor sn.Renktaş? O'nu nasıl atlatabilirim? Bir fikrin var mı?
Allah razı olsun...

Öksürüğün sebebini bilmek lazım ama şu pratik reçeteleri kullanabilirsiniz.

1- 1 çay kaşığı tarçın ve 1tatlı kaşığı şekertozunu bir bardak ılık suya karıştırıp akşam yatmadan önce içiniz.

2- adaçayını çay gibi demleyip içiniz.

3- ıhlamuru çay gibi demleyip içiniz.

Geçmiş olsun.

Deniz Telci
05.02.2017, 21:36
Öksürüğün sebebini bilmek lazım ama şu pratik reçeteleri kullanabilirsiniz.

1- 1 çay kaşığı tarçın ve 1tatlı kaşığı şekertozunu bir bardak ılık suya karıştırıp akşam yatmadan önce içiniz.

2- adaçayını çay gibi demleyip içiniz.

3- ıhlamuru çay gibi demleyip içiniz.

Geçmiş olsun. Öksürüğümün sebebi soğuk hava.

munzevil
06.02.2017, 10:51
Öksürüğümün sebebi soğuk hava.
yukarıdaki reçetelere devam edin.

geçmiş olsun...