PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzonspor'un Saha İçindeki Sorunları ve Gelecek Sezon Planlaması

U.Sadıkoğlu
20.02.2015, 02:27
http://i.hizliresim.com/JplpNE.jpg (http://hizliresim.com/JplpNE)

Bu akşam Napoli maçını seyrederken gerilere doğru gittim belkide 5-6 yaşlarında olduğum 1996 senelerini yaşadım zihnimde canlandırdım maçları oynadım kafamda.. Beni o denli geriye getiren şey ne yalan söyleyeyim tribünlerin o özlediğimiz coşkusuydu.. Bunun üzerine uzun zaman sonra birşeyler karalamak istedim biraz hüzünle biraz coşkuyla daha ağır basan öfkemle... Maçı hangi şekilde değerlendirirsek değerlendirelim takımın hiçbir şekilde pozitif bir yanının olmadığı ortaya çıkacaktır.. O yüzden bu akşamı kapatıyorum zira elindeki malzeme bu olunca taktiksel seçimler ve oyun bazında hatalarda üst üste gelince sonucun bu olması maçtan önce olduğu gibi maçtan sonrada aşikar...

Trabzonspor bu senesini ister kabul edelim ister kabul etmeyelim zaten çöpe attı zira devre arasıyla birlikte 29 yeni futbolcuyla girilen bir sezonda takımsal bazda sahaya olumlu bir oyun yansıtmak dünyanın futbol oynanan hiçbir ülkesinde mümkün olmayacaktır. Bugün kamuoyunca esasen hakemlerinde itelemesiyle potaya sokulan Beşiktaş Kulübü bugünki sistemli oyununa 3 yıldır ortalama 18-19 futbolcuyu deneyerek ve aynı hocayla ulaştı.. Esasında olayın ana çıkış noktası ve bu yazıyı kaleme almamdaki ana etkende buradan başlıyor..

Trabzonspor bu sezona Vahid Halilodziç seçimiyle başlayarak doğruları yanlışları teraziye koyup tarttığımız taraftarın çoğunluğuna göre yanlış bir hamleyle başladı. Trabzonspor'un son zamanlarda istikrarı özleyen samimi bir taraftarı olarak Vahid Halilodziç'in oynatmak istediği sistemi sevmesemde takımın benimsemesini çok istemiştim tutmayan ve çatırdayan sistemin akabinde yapılan Ersun Yanal hamlesini ise Vahid Halilodziç'i desteklediğim gibi desteklemiştim zira Vahid Halilodziç'te olmadığı için zorlamamış ve bir nevi senaryoyu uygulamıştı.

Ersun Yanal göreve geldiğinde hepimizin aklına 2011 öncesinde takımın çizdiği istatistik geldi. O dönemlerde kondisyon ve paslaşma bazında üst çıtayı yakalamıştık göze aşırı şekilde hoş gelen bir futbol oynuyorduk. Şimdilerde ise durum tam tersi bir yerlerde olmayan birşeyler var fakat ne? Ersun Yanal elindeki kadroya göre bir sistemle değilde kafasındaki oyun şablonunu mevcut oyuncuların üzerine kurmaya çalışıyor böyle yapıncada doğal olarak yeşil zeminde istikrar sağlanamıyor bir hafta oynanan oyun diğer haftaya yansımıyor oyuncular sürekli dalgalı performanslar sergiliyor. Ersun Yanal'ın yapması ve bilmesi gereken en önemli nokta bu kadrodan alabileceği verimin düzeyi buna paralel olarakta çıkaracağı taktiksel dizilimdir. Örneğin Real Madrid'e savunma futbolu oynatabilirmisiniz eldeki malzeme belli takımın potansiyeli belli bu bağlamda futbol dünyasında verebileceğimiz örnekler çoğalacaktır Trabzonspor'unda şu an sahip olduğu oyuncu portföyü gün yüzü gibi ortadadır Ersun Yanal'ı çok seven ve başarılı olmasını isteyen birisi olarak hocanın bu anlamsız ısrarını artık öfkelenerek seyrediyorum ve şu anda sadece sabretmekle yetinebiliyorum ve hocaya yönelik daha ağır eleştiriler yapamıyorum çünkü durumun vicdanen yargılaması yapıldığında ortaya böyle bir sonuç çıkıyor..

Takımın saha içinde yaptığı en önemli hatalar yukarıdaki paragraflarda yazıyor fakat bu takımın esasen eksik olduğu belirgin nokta takım ruhudur. Takım ruhu bir takıma hiç umulmadık bir zamanda kupalar kazandırabilen tarifi yapılması elde edilmesi kadar zor olan harika bir olgu bu olguyu kendi takımında izleyebilmek ise hangi takımı tutarsan tut tamamen Allah'ın sana bir lütfu. Ersun Yanal ile bu ruhu yakalamak imkansızmı? Asla.. Ersun Yanal'ın Türk Futboluna armağan ettiği futbolcuların bir listesini yapsak Türkiye Liginde kafaya oynayabilecek bir takım kurabiliriz zannedersem. Bu anlamda Ersun Yanal için iyi-kötü hoca tartışması yapmayacağım ve kısa keseceğim özetle hocanın geçmiş dönemde kazandığı başarılarda futbolcuları motive ettiği gibi hatta Trabzonspor'da oynattığı o dönem saha içindeki efektik futbolun yansıması olan aynı motivasyonu gelecek sezon için Trabzonspor'a da yansıtacağını düşünüyorum, artık inancımdan ziyade tamamen mantığımla konuşuyorum takım nezdinde ne yazıkki duygusal bakış açısına sahip olabileceğimiz hiçbir kıpırdanma göremediğimizden oluyor bunlar..

Üzülüyoruz belki kahroluyoruz..

Gelecek sezon için teknik ekip kapsamlı bir şekilde planlamalar yapılıyordur fakat objektif bir gözle baktığımızda bu takımda banko oynayabilecek olan 6 tane topçu var ve bunlar; Onur,Bosingwa,Belkalem,Mehmet Ekici,Erkan Cardozo... 6'lısı aksi birşey düşünenin olduğunu zannetmiyorum...

Ersun Yanal'a bir transfer sezonu tanınmalı zira hocayı 29 futbolculu yeni bir kadroyla birlikte toprağın altına gömmek hakkaniyetli bir yaklaşım olmayacaktır adaletli bir bakış açısından ziyade geçmişten ders alınmamış bir şekilde alınacak mantık dışı bir karar Trabzonspor'unda menfaatleriyle çelişecektir. Malzeme ortada... Kadroda yıldız statüsünde futbolcular var ve sivrilmeyi beceriyorlar taktiki açıdan üst düzeyi geçmişte yakalamış olan ve futbolu seri Trabzonspor'un seveceği tarzda oynatabilen bir hocada takımın başında Trabzonspor gibi takımlar zirveye pat diye çıkamaz belirli bir birikim ve temelin sağlam atılması gerekir bunu futbol otoritesi olduğumdan değil Trabzonspor'un geçmişini detaylı bir şekilde analiz ettiğimden ötürü söylüyorum.. Trabzonspor'a ya sabredeceğiz ve bir transfer sezonunu Ersun hocayla birlikte geçirip takımı gelecek sezon değerlendireceğiz yada geçmişte olduğu gibi seneleri birer birer çöpe atacağız..

Sabredip başaracağımız dair inancım tam yalnız olmadığımıda biliyorum...

Konunun biraz dışına çıkacak olursam..

Rakamların istatistiği arasındada boğuldum ve belkide şizofrence bir anlayışla Trabzonspor'un geçmiş ve geleceğini harmanlayarak ele aldım yine maçı izlerken kafamda Trabzonspor 1996 senesinden sonra çok büyük bir yıkım yaşadı.. Toparlanamaz denilen takım ancak ve ancak 9 sezon sonra ligin kafasına oynadı ve yine malum çevreler tarafından takımın ipi çekildi.. Yine dağıldık bu kez 6 yıl sonra çıktı dev sahneye 2011'de şampiyon oldu ahlaksız müsvettelerin kurumlarında değil Türk kamuoyunun vicdanında hakkıyla 82 puanla... Çemberi yine daraltacağız diyorum.. Bir 5 sene daha geçti.. Gelecek sezon 2016 yılında başlıyor bu start ile birlikte Trabzonspor'un zirveye oynayacağını düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum aksi bir durumda zaten dahada dibe gideceğimiz aşikar. Bu kaotik ortamdan yine bizi çıkaracak olan taraftarın özverisi, hocanın becerisi ve takımın cesur bir şekilde futbol oynamasıdır. Özetle "Bu sezon iskeleti kuralım gelecek sezon şampiyon olalım! "

hyasin61
20.02.2015, 03:07
Yazı cok guzel olmus .Ozellıkle sabır konusuna katılıyorum.Bızı basarıya goturecek olan anahtar 'Sabretmek'.Ozellıkle Ersun hocaya sabredılmelı..Her kotu sonuc sonrası hoca gonderıp hoca ısımlerı tartısanlar bu cozum degıl.Kaldı kı bu arkadasların Ersun hoca gonderılırse yerıne onerecegı adayların kımler ve hangı kalıbrede olacakları asıkar.

Hazar_
20.02.2015, 03:12
Eline sağlık. Yeni sezon planlamasına öncelikle yönetimle başlamalıyız bence. Bu zihniyetin başarılı olma şansı yok. Bu kadar harcanan para yazık ya vallahi yazık. Hiç para harcamasak zaten şu an yaşadığımızı yaşayacaktık.

İnsanları küstürürerek, başkasısın diyerek Trabzonspor camiasında birliktelik oluşturmak yerine küslük oluşrturarak bir yere varamayız.

Ibrahim Hacıosmanoğlu. Delikanlıyım diyorsun. Delikanlıysan sözünde dur ve git.

Muhammed KOÇ
20.02.2015, 03:16
Keşke bizim elimizde olsa bu planlama işleri

Muhammed KOÇ
20.02.2015, 03:27
O zaman bir ufuk çiziyorum.

------------------------Onur---------------------
Bosingwa--Belkalem--------X--------X

X-------------Mehmet---------X-----Erkan

---------------Cardozo----------X--------------

Yedek niyetine: ishak,yusuf,hakan,medyani,özer başkada yazamıyorum olmuyor.

Arif Timurcioğlu
20.02.2015, 03:37
O zaman bir ufuk çiziyorum.

Bosingwa--Belkalem--------X--------X

X-------------Mehmet---------X-----Erkan

---------------Cardozo----------X--------------

Yedek niyetine: ishak,yusuf,hakan,medyani,özer başkada yazamıyorum olmuyor. 11 deki 6 oyuncuya herkes hemfikirdir sanırım x lere nokta atışı yapılmalı.

Mellih
20.02.2015, 03:41
Gelecek sezon keşke avrupa ligine kalmasak diye geçiyor içimden.. Çünkü maclar sürekli persembe oynanıyor. 22.05 gibi absurd saatlere denk gelebiliyor. Bu sıkıntılar da lige yansıyor. Şu ana kadar avrupa liginde mucadele eden takımlar ligde 2 kat zorluk çekiyor. Ya bu havayi kaldıracak kadro olacak.. yada hiç olmayacak

UğurB
20.02.2015, 11:14
Ugur renkdasim,

Sabir dedigin gibi sabir. Mesela Ersun Yanal'a bu taraftar 3 sezon kesintisiz dayanabilecek mi?
Bir noktada senden farkli dusunuyorum. Ersun Yanal'in kendi oturtmak istedigi sistemi bu kadroya, oyunculara oynatmaya calismasi bana yanlis gelmiyor.
Ozellikle yaris disi kaldigimiz bu zamanda, kendisinin oynatmak istedigi sisteme kimler uyum sagliyor, verim veriyor, kimlerle yola devam edilecek gormek istiyor olmasi normal.
O zaman eksiklikler daha iyi tespit edilebilir. Suna yol acmak istemedigini saniyorum. Madem bu sistemle oynayacaktik X oyuncu neden kaldi takimda?

Ihtiyacimiz mental olarak kuvvetli bir takim. Cunku aldigimiz kartlarin cogu sinirlenip, ofke kontrolu yapilamayan durumlar. Bunun en onemli iki oyuncumuzda olmasi da korkutucu. Cardozo ve Ekici kendilerine yapilan bir faul calinmadiginda dikkatli takip edin, akabinde sinirlenip sert faul yapiyorlar... Bunu asmamiz gerekiyor.

Sabir edersek onumuz acik. Artik sil bastan yapmaya ne gucumuz ne de finansal imkanimiz var...

Faik Yılmaz
20.02.2015, 11:24
Abi bizim gelecek planlaması filan yaptığımız yok...

her yıl 15-20 hatta 25 oyuncu alarak göndererek gelecek planlaması mı olur.... ?

Murat'
20.02.2015, 11:58
Bu yönetimin herhangi bir plan programı yok, hiçbir zaman da olmayacak.

CEMEFKER
20.02.2015, 12:09
Bana göre saha içi sorun morun yok....kadroda herkesin eleştirdiği beter bir kadro değil...atıp tutmak kolay...ortaya bir veri koyarsın onun üzerine akıl ve mantık üzerine yorum, eleştri yaparsın...(takımın kimyası, uyum, arkadaşlık, yönetim zaaflarının takım üzerindeki etkisi ise tartışılabilir.)

KADRO KÖTÜ DEĞİL ! HELE Kİ SİL BAŞTAN KADRO YAPMAK AKIL VE MANTIK DIŞI...

=================I Tolga I ===============

Serkan=====Giray=========Song=========Cale

================HüseyinÇimşir=============

==============Selçukİnan====Colman=========

Yattara================================Umut

================Gökhan====================

Şimdi yukarıdaki kadro Ersun Yanalile iş yaptığı söylenen kadro, Ersun Hoca'nın dizayn ettiğidaha doğrusu 0'dan oluşturduğu kadro olarak söylenir, bilinir.

Kaleden başlarsak Onur (Tolga) 'dandaha iyi....(- 1)

Sağ -Bek Bosi (Serkan) 'dan dahaiyi.... ( -1)

Sol-Bek Yusuf (Cale)'den çok dahapotansiyelli....(-1)

Stoperler Belkalem, Medjani, Aykut(Giray) 'dan daha iyi (-1)

Song'dan daha kötü....(+ 1 )

Ön Libero'da Medjani veya Aytaç(Hüseyin Çimşir) 'den daha iyi ....( - 1)

Orta Saha'da Özer (Selçuk İnan)'dan daha kötü..(+1)

M.Ekici (Colman) 'dan daha iyi...(-1 )

Sağ kanatta Sefa (Yattara)' dahakötü....(+1)

Sol kanatta Erkan (Umut)'dannispetten daha kalite ancak skor adına (Umut) önde...(-1)

Santrafor'da Cardozo (Gökhan)'dantabi ki daha iyi.....(-1)

8 (-) , 3 (+)

ErsunYanal'ın ilk Trabzonspor deneyimindeki 2008 kadrosu mevcut kadrodan 5 futbolcu ile daha geri bir kadro ve başarılar ortada...Yani mevut kadroda SONG, SELÇUK İNAN VE YATTARA'nın olduğunu düşünün....

...ki mevcut kadro yedekleri ile birlikte komple olarak düşünüldüğünde daha pahalı ve verim alınması daha yüksek bir kadro....

Gelecek planıadına 1 STOPER, 1 ORTA SAHA, 1 SAĞ KANAT LAZIM...

Gerisi hocanın yeteneklerine kalmış...

halil ibo
20.02.2015, 12:17
Yönetim yada hoca değişiklikleriyle mesafe kaydedilemiyor.Önce taraftar ve camia bunu benimseyecek,sindirecek.
Hoca kim olursa olsun,oyuncu tercihlerine,mevki değişikliklerine,oyun stratejisine laf edilmeyecek.
Camiada samimi birlik beraberlik mesajları olacak.Bir zamanların şikebahçesine döndük,birbirlerini yemekten sportif başarı nedir unutmuşlardı.Yönetimiyle,eski-yeni başkanı,futbolcuları,tribünü ve medyasıyla birlik !
Mevcut kafa yapımızla birlik ve beraberliği sağlayamaz,tek ses ortaya çıkaramazsak her geçen gün erimeye devam edeceğiz.

PortoDeGalinhas
20.02.2015, 12:25
Bu sene aldigimiz sonuçların bence başlıca 2 nedeni var. 1.si takımın daha yeni olduğu için birbirine henüz alisamamis olmasi. 2.si ise onlibero mevkiinde çok zayıf olmamız. Bu yüzden ofansif oynadığımız da defans, defansif oynadığımız da ise atak yapamıyoruz. Şampiyon olduğumuz sene Colman ve Selçuk ile ligin en iyi ikilisi bizdeydi. Ondan sonraki seneler galatasaray selçuk ve melo ikilisi ile ciddi başarılar yakaladılar. sikeciler uzun zamandır mehmet topal, emre(meireles) ikilisi ile onlibero da problem yasamadilar. Beşiktaş veli,hutchinson ile onlibero daki sıkıntıyı cozduler, belki de tarihlerindeki en iyi futbolu oynuyorlar. Bizim ise kadromuz da bir tane onlibero diyebileceğimiz oyuncu yok, bir tek yeni gelen Aykut var, onun da katkısını ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Özellikle napoli gibi bir takım karşısına soner ve medjani gibi onlibero özelliği olmayan 2 adamla çıkınca(ki başka şansımız da yoktu) hezimet kaçınılmaz oldu.

atomantcum
20.02.2015, 12:58
Bu uzun yazı güzel fakat sonunda yine gelip "hangi oyuncular kalsın hangileri gitsin"e bağlanmış konu. Bir de belki kötü niyetle değil ama yazarın sadece 6 oyuncu ismi zikretmesi, istikrarı destekleyen bu yazıyla biraz çelişiyor.

Bu 6 oyuncu gelecek senenin iskeleti olabilir evet, çünkü hemen hemen tüm maçlarda olumlu göründüler. (Cardozo konusunda şüphelerim var benim gerçi). Bunların yanını doldurarak devam edelim o zaman, bize bir şekilde fayda sağlamış oyuncuları sayalım.

+İbrahim: Gencecik bir kaleci. Çok kötü de gözükmemişti. Her ne kada acı bir tecrübe olsa da, birkaç maç Trabzonspor tecrübesi oldu.

+Salih: Özelliklerini hepimiz biliyoruz, yetenekleri oldukça kısıtlı. Ama her zaman diri ve mücadeleci bir yapısı var. Sol bekte de ön liberoda da yedek olarak kalmasında bir sakınca yok. Yaşı genç, takımda mutlu gözüküyor, Salih'le ilgili olumsuz bir durum yok.

+Atik: Zaman zaman bizi çileden çıkarsa da sağ bekte çok kötü bir performans sergilemedi önceki maç, herkesin takdirini kazandı. Gerektiğinde faydalı olabiliyor, yetenekleri kısıtlı olsa da idare eder bir takım oyuncusu

+Aykut: Son zamanlardaki çıkışı hepimizin malumu. O kadar süre yedek kalmış, hatta gönderilmesi düşünürken bir anda takımın en iyi stoperi görüntüsünü sergilemesi önemli.

+Medjani: Bu takımın iki stoperinden birisi. Hataları elbette ki oluyor ama müthiş bir enerjisi var, görev verilirse 90. dakika gol kovalayan bir adam. Gerektiğinde sorumluluk alıyor, topu kullanmaktan çekinmiyor. Hata da yapsa özgüvenli oynuyor. Stoper haliyle 5 tane golü var, daha ne olsun. Belkalemin vatandaşı olması da uyum açısından artı bir özellik. Trabzonspor'un son 20 yılında kaç tane iyi stoperimiz oldu ki? Medjani'nin yerine daha iyisini getirebileceğimize inanmak mümkün mü?

+İshak: Onun da özelliklerini herkes biliyor. Trabzonspor'un sol bekini emanet edecek kadar sağlam olmasa da, gönderilmesi istenecek kadar kötü bir oyuncu da değil. Kupadaki performansını herkes beğenmişti.

+Waris: Adamı doğru düzgün izleyemedik, istikrarlı olarak bir pozisyonda oynayamadı. Napoli maçında oynayabilmesini herkes isterdi.

+Constant: Uygun pozisyonda çok faydalı olduğunu gösterdi. Ama tabi ki yıllık ücreti bu performansının çok üzerinde, gönderilse kimse hayır demez kabul.

+Deniz, Aytaç: Son maçtaki performansları ikisinin de çok beğenildi zaten, bir şey yazmaya gerek yok.

+Özer,Yusuf: Kendilerinden beklendiği kadar iyi değiller ama hiçbir zaman da çok kötü değiller. İlk 11e her zaman yazacağımız oyuncular. Öyle ya da böyle katkı veriyor ikisi de. Yusuf hele bence seneye takımın demirbaşlarından olmalı.

+Akbaş: Çok kötü, ama ücreti düşük, Trabzonlu, yedeğin yedeğinde beklemesinin hiçbir sakıncası yok.

?Uğur: Bilmiyoruz, ilk iki maçında çok aşırı kötüydü, kupadan elenmemize sebep oldu ama bunlar sadece iki maçta gördüklerimiz, hem de sonradan girdiği maçlardı bunlar. Dolayısıyla yorum yapmak zor.

Şimdi geriye kimler kaldı:

-Yatabare: Pek çok şans buldu ama kendisinden bekleneni hiçbir zaman veremedi. Vasatın üstünde oynadığı maç belki 1 ya da 2 tanedir. Gerisinde hep zarar oldu takıma.

-Musa,Soner: Çok bir şey yazmaya gerek yok. Hemen hemen her zaman kötü oynadı bu arkadaşlar. Israrcı olmaya gerek yok

-Sefa: Yetenekleri var, asist, gol vs yapıyor, bu anlamda takımın en iyilerinden ancak bir kanat oyuncusu için temposu çok çok çoook düşük. Aşırı vurdumduymaz oynuyor, hep ilerde kalıyor, takım oyununda hiç gözükmüyor. Yedekte bekleyen, gerektiğinde skoru değiştirecek adam profili de yok. E ne işimize yarar böyle kanat oyuncusu?

Yani ben bu kadrodan gönderilecek isim olarak sadece Yatabare, Musa, Soner ve Sefa'yı listeye koyardım. Constant'ı da teklif gelmesi halinde gönderirdim ama satmaya uğraşmazdım. Transfer olarak da ilk 11'e üç transfer: sol bek, orta saha ve bir de hızlı bir kanat oyuncusu alınabilir, bunlar yeterli. Her sezon kadroyu sil baştan yapmak kimseye fayda getirmez.

fanatikdevri
20.02.2015, 13:32
Balık baştan kokar.
Ve at sahibine göre kişner.
Senin başındaki adamın hayatında planın 'p'si olmuş mu ki takımın planı,programı olsun.

HOPA'LI TS'Lİ
20.02.2015, 13:49
http://i.hizliresim.com/JplpNE.jpg (http://hizliresim.com/JplpNE)

Bu akşam Napoli maçını seyrederken gerilere doğru gittim belkide 5-6 yaşlarında olduğum 1996 senelerini yaşadım zihnimde canlandırdım maçları oynadım kafamda.. Beni o denli geriye getiren şey ne yalan söyleyeyim tribünlerin o özlediğimiz coşkusuydu.. Bunun üzerine uzun zaman sonra birşeyler karalamak istedim biraz hüzünle biraz coşkuyla daha ağır basan öfkemle... Maçı hangi şekilde değerlendirirsek değerlendirelim takımın hiçbir şekilde pozitif bir yanının olmadığı ortaya çıkacaktır.. O yüzden bu akşamı kapatıyorum zira elindeki malzeme bu olunca taktiksel seçimler ve oyun bazında hatalarda üst üste gelince sonucun bu olması maçtan önce olduğu gibi maçtan sonrada aşikar...

Trabzonspor bu senesini ister kabul edelim ister kabul etmeyelim zaten çöpe attı zira devre arasıyla birlikte 29 yeni futbolcuyla girilen bir sezonda takımsal bazda sahaya olumlu bir oyun yansıtmak dünyanın futbol oynanan hiçbir ülkesinde mümkün olmayacaktır. Bugün kamuoyunca esasen hakemlerinde itelemesiyle potaya sokulan Beşiktaş Kulübü bugünki sistemli oyununa 3 yıldır ortalama 18-19 futbolcuyu deneyerek ve aynı hocayla ulaştı.. Esasında olayın ana çıkış noktası ve bu yazıyı kaleme almamdaki ana etkende buradan başlıyor..

Trabzonspor bu sezona Vahid Halilodziç seçimiyle başlayarak doğruları yanlışları teraziye koyup tarttığımız taraftarın çoğunluğuna göre yanlış bir hamleyle başladı. Trabzonspor'un son zamanlarda istikrarı özleyen samimi bir taraftarı olarak Vahid Halilodziç'in oynatmak istediği sistemi sevmesemde takımın benimsemesini çok istemiştim tutmayan ve çatırdayan sistemin akabinde yapılan Ersun Yanal hamlesini ise Vahid Halilodziç'i desteklediğim gibi desteklemiştim zira Vahid Halilodziç'te olmadığı için zorlamamış ve bir nevi senaryoyu uygulamıştı.

Ersun Yanal göreve geldiğinde hepimizin aklına 2011 öncesinde takımın çizdiği istatistik geldi. O dönemlerde kondisyon ve paslaşma bazında üst çıtayı yakalamıştık göze aşırı şekilde hoş gelen bir futbol oynuyorduk. Şimdilerde ise durum tam tersi bir yerlerde olmayan birşeyler var fakat ne? Ersun Yanal elindeki kadroya göre bir sistemle değilde kafasındaki oyun şablonunu mevcut oyuncuların üzerine kurmaya çalışıyor böyle yapıncada doğal olarak yeşil zeminde istikrar sağlanamıyor bir hafta oynanan oyun diğer haftaya yansımıyor oyuncular sürekli dalgalı performanslar sergiliyor. Ersun Yanal'ın yapması ve bilmesi gereken en önemli nokta bu kadrodan alabileceği verimin düzeyi buna paralel olarakta çıkaracağı taktiksel dizilimdir. Örneğin Real Madrid'e savunma futbolu oynatabilirmisiniz eldeki malzeme belli takımın potansiyeli belli bu bağlamda futbol dünyasında verebileceğimiz örnekler çoğalacaktır Trabzonspor'unda şu an sahip olduğu oyuncu portföyü gün yüzü gibi ortadadır Ersun Yanal'ı çok seven ve başarılı olmasını isteyen birisi olarak hocanın bu anlamsız ısrarını artık öfkelenerek seyrediyorum ve şu anda sadece sabretmekle yetinebiliyorum ve hocaya yönelik daha ağır eleştiriler yapamıyorum çünkü durumun vicdanen yargılaması yapıldığında ortaya böyle bir sonuç çıkıyor..

Takımın saha içinde yaptığı en önemli hatalar yukarıdaki paragraflarda yazıyor fakat bu takımın esasen eksik olduğu belirgin nokta takım ruhudur. Takım ruhu bir takıma hiç umulmadık bir zamanda kupalar kazandırabilen tarifi yapılması elde edilmesi kadar zor olan harika bir olgu bu olguyu kendi takımında izleyebilmek ise hangi takımı tutarsan tut tamamen Allah'ın sana bir lütfu. Ersun Yanal ile bu ruhu yakalamak imkansızmı? Asla.. Ersun Yanal'ın Türk Futboluna armağan ettiği futbolcuların bir listesini yapsak Türkiye Liginde kafaya oynayabilecek bir takım kurabiliriz zannedersem. Bu anlamda Ersun Yanal için iyi-kötü hoca tartışması yapmayacağım ve kısa keseceğim özetle hocanın geçmiş dönemde kazandığı başarılarda futbolcuları motive ettiği gibi hatta Trabzonspor'da oynattığı o dönem saha içindeki efektik futbolun yansıması olan aynı motivasyonu gelecek sezon için Trabzonspor'a da yansıtacağını düşünüyorum, artık inancımdan ziyade tamamen mantığımla konuşuyorum takım nezdinde ne yazıkki duygusal bakış açısına sahip olabileceğimiz hiçbir kıpırdanma göremediğimizden oluyor bunlar..

Üzülüyoruz belki kahroluyoruz..

Gelecek sezon için teknik ekip kapsamlı bir şekilde planlamalar yapılıyordur fakat objektif bir gözle baktığımızda bu takımda banko oynayabilecek olan 6 tane topçu var ve bunlar; Onur,Bosingwa,Belkalem,Mehmet Ekici,Erkan Cardozo... 6'lısı aksi birşey düşünenin olduğunu zannetmiyorum...

Ersun Yanal'a bir transfer sezonu tanınmalı zira hocayı 29 futbolculu yeni bir kadroyla birlikte toprağın altına gömmek hakkaniyetli bir yaklaşım olmayacaktır adaletli bir bakış açısından ziyade geçmişten ders alınmamış bir şekilde alınacak mantık dışı bir karar Trabzonspor'unda menfaatleriyle çelişecektir. Malzeme ortada... Kadroda yıldız statüsünde futbolcular var ve sivrilmeyi beceriyorlar taktiki açıdan üst düzeyi geçmişte yakalamış olan ve futbolu seri Trabzonspor'un seveceği tarzda oynatabilen bir hocada takımın başında Trabzonspor gibi takımlar zirveye pat diye çıkamaz belirli bir birikim ve temelin sağlam atılması gerekir bunu futbol otoritesi olduğumdan değil Trabzonspor'un geçmişini detaylı bir şekilde analiz ettiğimden ötürü söylüyorum.. Trabzonspor'a ya sabredeceğiz ve bir transfer sezonunu Ersun hocayla birlikte geçirip takımı gelecek sezon değerlendireceğiz yada geçmişte olduğu gibi seneleri birer birer çöpe atacağız..

Sabredip başaracağımız dair inancım tam yalnız olmadığımıda biliyorum...

Konunun biraz dışına çıkacak olursam..

Rakamların istatistiği arasındada boğuldum ve belkide şizofrence bir anlayışla Trabzonspor'un geçmiş ve geleceğini harmanlayarak ele aldım yine maçı izlerken kafamda Trabzonspor 1996 senesinden sonra çok büyük bir yıkım yaşadı.. Toparlanamaz denilen takım ancak ve ancak 9 sezon sonra ligin kafasına oynadı ve yine malum çevreler tarafından takımın ipi çekildi.. Yine dağıldık bu kez 6 yıl sonra çıktı dev sahneye 2011'de şampiyon oldu ahlaksız müsvettelerin kurumlarında değil Türk kamuoyunun vicdanında hakkıyla 82 puanla... Çemberi yine daraltacağız diyorum.. Bir 5 sene daha geçti.. Gelecek sezon 2016 yılında başlıyor bu start ile birlikte Trabzonspor'un zirveye oynayacağını düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum aksi bir durumda zaten dahada dibe gideceğimiz aşikar. Bu kaotik ortamdan yine bizi çıkaracak olan taraftarın özverisi, hocanın becerisi ve takımın cesur bir şekilde futbol oynamasıdır. Özetle "Bu sezon iskeleti kuralım gelecek sezon şampiyon olalım! "

5 yıldır vizyonsuz ve hedefsiz bir takım durumuna geldik.

Dediğiniz gibi 2015-2016 sezonunda TS mutlaka şampiyonluk mücadelesi içinde olmalıdır.

alper*
20.02.2015, 13:59
Kanaatimce iki oyuncuya ihtiyacımız var:

Birincisi asist yapacak oyuncumuza asist yapacak oyuncu;

İkincisi de rakibin asist yapacak oyuncusuna asist yapan oyuncu için tedbir olacak oyuncu.

emre81
20.02.2015, 14:14
Bu seneki kadromuz tam anlamıyla bir kadro mühendisliği faciasıdır. Bunda Ersun Yanal en az suçludur. Sonuç olarak bizim Stoper, Sol bek, ön libero ve sağ açıkla birlikte oyun planına göre gole dönük ortasaha mevkilerinde eksikliklerimiz var. (Sol bek alanındaki eksiklik kadro mühandisliğinden değil alınan oyuncuların bu alanı dolduramamasından kaynaklanıyor.)

Bundan hareketle ne yazık ki yeter artık dememe rağman halen transfer ihtiyacımız var.

Teknik direktör konusunda fantazi lüksümüz ve Ersun Yanal'ın yerine ikame edebileceğimiz daha iy bir seçeneğimizin olmadığını düşünüyorum. Bu nedenle şimdiden itibaren kendisiyle gelecek yılın planlamasının yapılmasını gerektiğini düşünüyorum.

İçinde bulunduğumuz bu durumdan hareketle acilen eksik olduğumuz aşağıdaki pozisyonlara isim belirlenmesi ve transfer çalışmalarının temmuz ayında bitirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

1- sol bek
2- ön libero
3- Stoper
4- Sağ açık
5- Hücuma dönük ortasaha
6- Bosingwa'nın yaşı dikkate alınarak bir sağbek

Forvette Yatabare ve Waris gönderilirse onların yerine de transfer yapmak gerekecektir.

Gelecek yıl bu transferlere ek olarak kadro yapılanmasından kaynaklı olarak takımda yer alan çok sayıda ki gereksiz oyuncudan kurtulmak gerekiyor, bu temizlikte acilen yapılmalı.

Tüm bu yapılması gerekenler dikkate alındığında en kötü 10 M Eur harcanarak gelecek sene şampiyonluğa hazır bir kadroyla sezon hazırlıklarına başlayabiliriz ve emin olun bu takımın şampiyon olma ihtimali %51 olur.

Hazar_
20.02.2015, 14:22
IHO'nun hayata dair başarısı nedir ki Trabzonspor'u başarıya taşıyacak. Plan program çap isteyen şeyler. Tolgay Arslan'a 15 milyon bütçe ayıran adamla mı başarılı olacak Trabzonspor.

İnsanları kandırmaktan başka hiçbir işe yaramıyor. Hayatı yalan.

Delikanlıyım diyor bir de utanmadan. Delikanlı adam verdiği sözü tutar. Verdiğin sözü tut ve çek git.

İlkhan
20.02.2015, 14:32
Çok yerinde bir yazı tebrik ederim.. Düşüncelerime tercüman olmuşsun.

cem1990
20.02.2015, 14:56
Forvetimiz cardozo ise bize çok iyi kanat oyuncuları gerekli
Artık yabancı sıkıntımız olmadığına göre premier ligden pişmiş bir solbek ve sağ açık alalım
Yattara gibi adrese teslim orta kesecek kanat oyuncuları gerekli

Bosingwa--Belkalem--------Aykut?--------X

----------------Aytaç---Medjani----------------

---?-----------Mehmet--------------Erkan---

----------------Cardozo---------------------

Şahsi kanaatim sadece iki oyuncuya ihtiyacımız olduğudur. Bu iki transfer nokta transfer olsun yeterlidir. Maç durumuna göre medjani çıkıp forvet alarak 4-4-2 bile rahatça uyum sağlarız.
Şu sistem de hem kanattan hem de göbekten rahatça çalışabiliriz.Mehmet olduğu sürece Cezayirlilerin duran toplarda ki etkisi de bir o kadar yüksek olur.

HOPA'LI TS'Lİ
20.02.2015, 16:35
IHO'nun hayata dair başarısı nedir ki Trabzonspor'u başarıya taşıyacak. Plan program çap isteyen şeyler. Tolgay Arslan'a 15 milyon bütçe ayıran adamla mı başarılı olacak Trabzonspor.

İnsanları kandırmaktan başka hiçbir işe yaramıyor. Hayatı yalan.

Delikanlıyım diyor bir de utanmadan. Delikanlı adam verdiği sözü tutar. Verdiğin sözü tut ve çek git.

Bravo kardeşim.

Bağırıp çağırıp mahalle kabadaylığı gibi bir Başkanlık, Trabzon şehri ve Trabzon'lular hakkında kötü kanaate sebep oluyor.

Oysa ki yıllarca Trabzon'luların içinde yaşadım. Çok medeni, milliyetçi ve duygusal insanlar. Haksızlığa dayanamazlar. Hak edeni alkışlarlar, hat etmediklerine el uzatmazlar. Vicdanlıdırlar.

1 ayda kupayı getireceğim deyip, başkanlıktan 1 gün sonra kupamızı gaspedenlerin mitinginde işin ne?

O kadar para harcadın da sonuç mu elde ettin?

4.olmak başarı değildir.

Çekip git bence İHO.

ccd6167
20.02.2015, 17:24
Uzun şeyler yazmaya gerek yok

Yapılması gereken surada yazıyor. Yapmamız ve örnek almamız gerek durum

http://www.futbolekonomi.com/index.php/haberler-makaleler/genel/122-tugrul-aksar/2606-borussia-dortmund-ucurumdan-zirveye-iflastan-para-ligine-bir-kuelkedisi-hikayesi.html

Travelair
20.02.2015, 18:40
Ersun Yanal liderliğinde uzman isimlerle kadro yapılanması olgunlaştırılmalı

Emre İskender
20.02.2015, 18:45
Bana göre saha içi sorun morun yok....kadroda herkesin eleştirdiği beter bir kadro değil...atıp tutmak kolay...ortaya bir veri koyarsın onun üzerine akıl ve mantık üzerine yorum, eleştri yaparsın...(takımın kimyası, uyum, arkadaşlık, yönetim zaaflarının takım üzerindeki etkisi ise tartışılabilir.)

KADRO KÖTÜ DEĞİL ! HELE Kİ SİL BAŞTAN KADRO YAPMAK AKIL VE MANTIK DIŞI...

=================I Tolga I ===============

Serkan=====Giray=========Song=========Cale

================HüseyinÇimşir=============

==============Selçukİnan====Colman=========

Yattara================================Umut

================Gökhan====================

Şimdi yukarıdaki kadro Ersun Yanalile iş yaptığı söylenen kadro, Ersun Hoca'nın dizayn ettiğidaha doğrusu 0'dan oluşturduğu kadro olarak söylenir, bilinir.

...

ErsunYanal'ın ilk Trabzonspor deneyimindeki 2008 kadrosu mevcut kadrodan 5 futbolcu ile daha geri bir kadro ve başarılar ortada...Yani mevut kadroda SONG, SELÇUK İNAN VE YATTARA'nın olduğunu düşünün....

...ki mevcut kadro yedekleri ile birlikte komple olarak düşünüldüğünde daha pahalı ve verim alınması daha yüksek bir kadro....

Gelecek planıadına 1 STOPER, 1 ORTA SAHA, 1 SAĞ KANAT LAZIM...

Gerisi hocanın yeteneklerine kalmış...

Mantık güzel ama rakiplerinde durumuna bakmak lazım... Futbol her zaman gelişmekte...

Sistem olarak taktik olarak oyuncu yetenekleri olarak....

Rakiplerin sen duraksarken üzerine koyarak gitmişler... Sen geri kalmışsın

kalavara
20.02.2015, 18:48
yapılması gerekenler aslında gün gibi ortada. önce klübün adam gibi yönetilmesi ve krizleri büyüten veya yaratan değil, çözen bir anlayışın yönetimde olması. ikincisi de sahada ne olursa olsun mücadele gücü yüksek bir ekibin kurulması ve takım olma sürecinin sağlıkla yürütülmesi. çünkü sahada görünen en önemli eksiğimiz top rakipte iken top oynamalarına izin vermemiz. çözülmeyecek bir şey değil.

CEMEFKER
21.02.2015, 20:06
Mantık güzel ama rakiplerinde durumuna bakmak lazım... Futbol her zaman gelişmekte...

Sistem olarak taktik olarak oyuncu yetenekleri olarak....

Rakiplerin sen duraksarken üzerine koyarak gitmişler... Sen geri kalmışsın

Şu kadarı cevap olarak yeter gibi :cool:

Tolga = 4,25 >>>>> 11= Onur

Serdar = 3,5 >>>>> 3 = Bosi

Franco = 4,5 >>>>> 4 =Medjani

Ersan = 4,5 >>>>> 3,6= Aykut

Motta= 3,8 >>>>> 6,25 = Yusuf

Atiba= 3 >>>>>>> 4,5 =Constant

Veli= 7,25 >>>>>> 4 = Özer

Sosa= 8,75 >>>>> 4 = Ekici

Olcay= 9,5 >>>>>> 5= Waris

Gökhan= 10 >>>>>> 4,5 =Sefa

Demba Ba= 11,5>>>> 8= Cardozo

Toplam = 70 >>>>>>>> 60 (yuvarlama hesapladım)

bjk ile aramızda 10 milyon euro fark var transfermarkt.com.tr nin güncel futbolcu bedellerine göre....

Yani şu an Türkiye Super Lig lideri olan ve şampiyonluğun en büyük adayı olan Beşiktaş 10 milyon liralık fark ( ki bana göre sezon başı bu fark bizim lehimiz idi, Beşiktaş'ın sezon başından beri geldiği nokta itibariyle marka değereni futbolcu bazında da arttırdığı ortada) bizim tepeye oynayan takımlar ile aramızda uçurum olmadığının veriler ile kanıtlanmış halidir bu yazdıklarım.

Koyu işaretli yazdıklarınızı da katılmıyor değilim ...

Dert başka yerde, çözüm başka yerde. Trabzonspor olarak bu sezon birçok takıma fark yapan bir takım kurduk, ancak bunları oynatacak ne yönetim olarak ne de teknik direktör olarak beceremedik...

Veriler ile somut konuşup tartışacaksak varım...yoksa lafı güzaf.....

İlkhan
21.02.2015, 20:41
Bundan sonra elimizdeki parayı en iyi şekilde harcamaya kalkmalıyız yoksa feda tişörtlerini ts club'da görürüz.

Misina
21.02.2015, 21:16
Mevcut kadro fena değil.Kalede yaşadığımız sıkıntıyı bir daha yaşamamak için Hakanın bonservisi alınmayacaksa en az Hakan ayarında bir kaleci lazım.

Solbekte Musa ve İshak yetersiz kaliteli bir sol bek almalıyız.

Ortasahaya yapacağımız tek takviye Özerin bonservisini almak olmalı.

Forvete için de Cardozonun yanına Muhammet Demir düşünülebilir.

3 nokta transfer ile bu kadro gelecek yıl Şampiyonluğa oynar

EgeKum
21.02.2015, 21:40
abilerim arkadaşlarım
bir maç oynadık italyanın en güçlü bir iki takımından birine oynadık sadece 14 kişiydik yedekteki 4 adamda defansifte ortasada iki savunma oyuncusuyla oynadık (medjani sonradan zeki) kimse 4-0 a şaşırmaz

gelelim asıl konuya tek maçla yerel basın tüm takımı linç etti ersun yanala her gazetede eleştiri vardı
vahidede olu hamiyede toluyanada şenol güneşede hatta şenol güneşe şampiyon yaptığı sene bilee eleştiriler oldu

biraz düşünen insan bilir zaten seneye hocanın istediği bir kaç oyuncu alıp bu takımı yine potaya sokacağını

atomantcum
22.02.2015, 13:33
abilerim arkadaşlarım
bir maç oynadık italyanın en güçlü bir iki takımından birine oynadık sadece 14 kişiydik yedekteki 4 adamda defansifte ortasada iki savunma oyuncusuyla oynadık (medjani sonradan zeki) kimse 4-0 a şaşırmaz

gelelim asıl konuya tek maçla yerel basın tüm takımı linç etti ersun yanala her gazetede eleştiri vardı
vahidede olu hamiyede toluyanada şenol güneşede hatta şenol güneşe şampiyon yaptığı sene bilee eleştiriler oldu

biraz düşünen insan bilir zaten seneye hocanın istediği bir kaç oyuncu alıp bu takımı yine potaya sokacağını

Maalesef. Şu yerel basın kadar nefret ettiğim bir güruh yok. Amaçları nedir, ne yapmaya çalışıyorlar anlamış değilim.

outoftime
22.02.2015, 13:39
cardozoya gol attıracak oyuncular aramaktansa yeni bir santrafor bulmayı yeğlerim

dağlıca61
22.02.2015, 20:18
bu futbol takımı nasıl bir doktorun elindeki sakatlanan futbolcunun iyileşme süreci haftalar,aylar alıyor,her maç sonrası 2-3 futbolcu hastanelik oluyor,sakatlık oranının en yüksek olduğu takım biziz sanırım.

bkandil
23.02.2015, 02:51
Başlıkta gs reklamı mı var, yoksa ben mi yanlış görüyorum.

Sefa Murat Dokuz
23.02.2015, 03:02
Hayal dünyasında yaşamaya devam. Türkiye Süper Ligin'de stoperi veya ön liberosu CARL MEDJANİ denen oyuncu olan bir takım, stoper'de partneri Dünya çapında birisi olmadığı sürece ligde ilk 2'ye giremez. Bu kadar net konuşuyorum.

Rakip stoperin Aykut-Medjani arasından topu havadan atıp koşarak 2'sinden hızlı şekilde geçebildiği bir ortamda (tesadüfen takılıp faul oldu)
bu takımın 1. ihtiyacı sağlam stoperdir.

1 STOPER
1 SOL BEK
1 MERKEZ ORTA SAHA
1 SAĞ AÇIK
1 SANTRAFOR

Hepside direk ilk 11'e girecek oyuncu alırsan Şampiyonluğa oynarsın yoksa, aval aval top oynayan takımları izlersin yine bir sezon daha.

DNA-TS
23.02.2015, 03:42
beredeyse her sezon 20.haftadan sonra aynı şeyleri konuşuyoruz ama düzeltemiyoruz.
hep seneye yeni sezona.
yıllar geçiyor...

Mellih
24.02.2015, 17:41
Avrupa ligi olmasın seneye yaa.. nolur olmasın.. Avrupa liginde olmayan takımlar bu lig de ipi göğüslüyor.. bize 2 gömlek fazla

S.ÖZKAN
24.02.2015, 18:44
TS nin sıkıntısı takım olmak.3 Ayda maydanoz bile yetişmiyor.O yuzden sabırlı olup takımımızı desteklemeliyiz.Biz 1996 2005 2011 kadrolarını 3 yılda oluşturduk.Transfer yapıp hoca değiştirmekle hiç bir şey olmaz.Bence gelecek yıl çok iyi bir TS izleyeceğiz.

Ama yine şike ve türlü oyunlarla şampiyonluğumuz çalınır mı? Evet çalınır çünkü Şike Çetesi futbolu yönetiyor ve bu çete başta RTE olmak üzere hemen hemen bütün siyasi partiler kurum ve kuruluşlarca destekleniyor.