PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Haftanın Konuğu | Muhteva

Hüdai Pervaneli
09.02.2015, 03:38
Her hafta bir üyemizi burada konuk ederek onunla bir nevi ropörtaj yapacağız. Herkes çok fazla özele inmeden konuğumuza merak ettiklerini sorabilir.

Bu haftaki konuğumuz : Muhteva Reyiz
Klasikleşmiş başlangıç soruları ;

Doğum tarihiniz?
Nerelisiniz?
Nerede oturuyorsunuz?
Okuduğunuz ve okumakta olduğunuz eğitim kurumları ?
Hobileriniz?
İlişkiniz var mı ?
Hayattaki en büyük hayaliniz?
Hayatınızda örnek aldığınız kişi kimdir?
En büyük takıntınız nedir?
Yaptığınız en büyük çılgınlık nedir?
Neden Trabzonspor?
Neden BMN?
En beğendiğiniz filmler?
En beğendiğiniz sanatçılar?
En sevdiğiniz renk?

http://i.imgur.com/pzgv76z.jpg
http://i.imgur.com/NdhgHRH.jpg
http://i.imgur.com/R78kMHv.jpg

Hüdai Pervaneli
09.02.2015, 03:39
En sevdiğin şiir?

En sevdiğin şarkı?

Hangi ilde Yasamak isterdin? Neden ?

Avrupaya gitme yerlesme Sansin olsaydi Nereyi Secerdin ?

Daha Önce Avrupada Bulundun mu ?

Kendini yazarak mı yoksa konuşarak mı daha iyi ifade edersin ?

Biriyle konuşurken en dikkat ettiğin şey ?

Yanında rahat edebileceğin kişi nasıl olmalıdır ?

Seni şu ana kadar etkileyen 3 güzel ve kötü şey ?

DEEP BLUE
09.02.2015, 07:48
Oooooo en merak ettiğim üyelerden biri... Öncelikle merhaba kardeşim.

Başkaları tarafından da söylenmiş olabilir ama, bizim İHO'ya felaket benziyorsun. Duruş, bakış aynı...

20 yıl sonra, bir sinema filminde İHO'yu canlandırma fikrine nasıl bakarsın? :-))
Nerede yaşar, ne iş yaparsın... (Balıkesir merkez mi)
Neden Balıkesir?
Arada Bursa'ya yolun düşüyor mu?
Ölüm nedir, sonrasında ne olur?
Yaşam nedir?
Neden meteorolojik olaylar?
Yaz mı, kış mı?
Hatunlarla aran nasıl?
Kadın nedir? Hiç normal olanına rastladın mı?
Ateist kimliğin, insan ilişkileri konusunda sana problem yaratabiliyor mu?

Şimdilik bu kadar... Devamı var... Sevgiler, saygılar...

Faruk BERBER
09.02.2015, 10:37
Meteoroloji konusunda eğitim aldın mı, yoksa tamamen merak-hobi olarak mı ilgileniyorsun ?

DEEP BLUE
09.02.2015, 11:05
Bu uşağın, konuk olduğundan haberi yok galiba. Biri haber versin...

cem1990
09.02.2015, 13:31
Hacıosmanoğlu ile bir akrabalığın var mı ?

Muhteva
09.02.2015, 15:18
Doğum tarihiniz: 17 Mayıs 1988 (Üyelik bilgilerinde 19 Haziran 1988 yazıyor bu nasıl oldu bilmiyorum ama doğru değil değiştirilirse sevinirim)

Nerelisiniz: Trabzon,Sürmene

Nerede oturuyorsunuz: Bandırma

Okuduğunuz ve okumakta olduğunuz eğitim kurumları: Açık Öğretim Fakültesi,Özel Güvenlik ve Koruma bölümünde okuyorum

Hobileriniz: Bilim,Meteoroloji,Uzay,Tarih,Futbol,Doğa,Sinema,Wi ng Chun.

İlişkiniz var mı: Şuan yok.

Hayattaki en büyük hayaliniz: Dünya açısından Afrika'da açlıktan ölen çocuk ile Amerika'da Obeziteden ölen çocuğun bir gün aynı adil ve eşit şartlara kavuştuğunu görebilmek.

Ülkemiz adına adaletin,hukuğun ve gerçek manada eşitliğin sağlanması için büyük bir başkaldırıyı her zaman hayal ediyorum.

Hayatınızda örnek aldığınız kişi kimdir: Örnek aldığım herhangi birisi yok ama düşüncelerini ve hayat felsefelerini daima takdirle karşıladığım pek çok insan var.

En büyük takıntınız nedir: Çok var en önemli olanları sayarsak risk almaya karşı büyük takıntım var bu yüzden riskli ve sorumluluğu yüksek işlerden mümkün olduğunca uzak dururum :)

Karamsarım geleceğe yönelik sürekli olumsuz şeyler düşünüp kendimi kemirmeyi severim :)

Yaptığınız en büyük çılgınlık nedir: Çocukken mahalleyi tutuşturmuştum şimdi o geldi aklıma :D

Neden Trabzonspor: Eskiden sorulsa bu soruya cevabım sadece tutku olurdu ama artık öyle değil. Trabzonspor düzene başkaldırışın sembolüdür.

Bu da benim hayat felsefemle birebir uyuşuyor adil düzen olana dek anarşiden yanayım.

Neden BMN: Aynı renklere gönül vermiş insanların yanı sıra büyük bir aile hissi yarattığı için buradayım daha geniş açıklaması yok zaten,bildiğin bağımlılık işte :D

En beğendiğiniz filmler: V For Vendetta,Sessizlik (Silenced Sulhiye),Yeşil Yol,Ip Man,Ip Man 2,Ong Bak vs.

En beğendiğiniz sanatçılar: Nil Karaibrahimgil,İrem Derici

En sevdiğiniz renk: Mavi ve Kahverengi

Oğuz ZEYTİN
09.02.2015, 15:37
Kimse sormadan ben sorayım, kar ne zaman yağacak? :)

Şaka bir yana, evrim ve meteoroloji dışında bilimin başka hangi alanlarıyla ilgileniyorsun Muhteva?

Hazır yeri gelmişken meteoroloji başlığındaki yardımların için bir kere daha teşekkürler...

Sibel
09.02.2015, 15:43
Hayatında vazgeçeceğin ilk şey ne olurdu? Yani neyi feda edersin zor bir durumda kalsan? Ve neyi asla feda etmezsin?
Her öğün yiyebileceğin bir yemek var mı?
Karakterinle bağdaştıramadığın bir huyun var mı?

Muhteva
09.02.2015, 16:07
En sevdiğin şiir: Şuan aklıma gelmedi :)

En sevdiğin şarkı: Çok var en beğendiğim bir kaç tanesi; Caddelerde Rüzgar,Unutamadım,Nerden bileceksiniz,Kafama sıkar giderim,Ben buraya çıplak geldim vs.

Hangi ilde Yasamak isterdin ? Neden: İzmir'de yaşamak isterdim çünkü yaşanılası bir şehir her yönüyle beğeniyorum.

Avrupaya gitme yerlesme Sansin olsaydi Nereyi Secerdin: Sanırım İsveç ya da Norveç tercihim olurdu bu ülkeler Dünya üzerinde ki en huzurlu yerler bana göre birde Japonya var.

Daha Önce Avrupada Bulundun mu: Hayır

Kendini yazarak mı yoksa konuşarak mı daha iyi ifade edersin: Konuşarak bazen net olarak ifade edemem onun için yazarak daha iyi ifade ettiğimi düşünüyorum.

Biriyle konuşurken en dikkat ettiğin şey: Gözlerine bakmaya çalışırım ki onu kale aldığımı hissetsin diye

Yanında rahat edebileceğin kişi nasıl olmalıdır: Benim yaşam tarzıma saygılı olması yeterli.

Seni şu ana kadar etkileyen 3 güzel ve kötü şey: Askerden terhis olmam,Eski yaşantıma çizik çekmem beni etkileyen güzel şeylerdi üçüncüsü özel onu söylemeyeyim :)

Lisede sınıfta kalmak,Kriz dönemi yaşadığımız iflas beni kötü yönden etkileyen olayların başında gelir.

Birde zaman uzunken harika gözüken kar yağışlı sistemlerin yaklaştıkça kuşa dönmesi beni çok kötü etkiliyor :D

Oooooo en merak ettiğim üyelerden biri... Öncelikle merhaba kardeşim.

Başkaları tarafından da söylenmiş olabilir ama, bizim İHO'ya felaket benziyorsun. Duruş, bakış aynı...

20 yıl sonra, bir sinema filminde İHO'yu canlandırma fikrine nasıl bakarsın? :-))
Nerede yaşar, ne iş yaparsın... (Balıkesir merkez mi)
Neden Balıkesir?
Arada Bursa'ya yolun düşüyor mu?
Ölüm nedir, sonrasında ne olur?
Yaşam nedir?
Neden meteorolojik olaylar?
Yaz mı, kış mı?
Hatunlarla aran nasıl?
Kadın nedir? Hiç normal olanına rastladın mı?
Ateist kimliğin, insan ilişkileri konusunda sana problem yaratabiliyor mu?

Şimdilik bu kadar... Devamı var... Sevgiler, saygılar...

İho'ya benzediğimi ilk defa sizden duyuyorum, gerçekten o kadar benziyormuyum başka benzeyecek adam yokmuş gibi :D

İho'yu sinemada canlandırma fikri bana ters hocam beceremem :D

Bandırma'da yaşıyorum.Babam müteahhit arasıra onun yanında takılıyorum ama pek anladığım söylenemez :)

Onun dışında memurluk sınavlarıyla uğraşıyorum bu dönem ayrıca açıktan Üniversite okuyorum.

Neden Balıkesir sorusuna cevabım benim tercihim değildi babam 25 yıl önce Trabzon'dan iş için gurbete Bandırma'ya gelmiş bir daha da geri dönmemiş bu yüzden buradayız.

Bursa'ya çok sık gideriz daha 3-4 gün önce özel bir hastaneye gittik.

Ölüm canlılar için günümüz koşulların da kaçınılmaz sondur biyolojik olarak her canlı doğar,büyür,yaşlanır ve ölür.

Ama teknoloji çok hızlı ilerliyor yeni dondurma teknikleriyle kendisini ileride canlandırılmak üzere dondurtan çok kişi var yakın gelecekte bu konuda ciddi ilerleme kaydedilecektir.

Ölüm sonrasın da herhangi bir şey olmaz bilinç kapanır tıpkı uykudayken yahut baygınlık geçirildiği zaman tekrar uyandıktan sonra o süreç içinde geçen zamana dair hiç bir şey hatırlanmadığı gibi öldükten sonra da bilinç sonsuza dek kapanır.

Sonrasın da bedenimiz çürüdükçe toprak vasıtasıyla vücudumuzda ki elementler doğa ile buluşur pek çok bitkiye yan malzeme oluruz :)

Aradan yüzlerce hatta binlerce yıl geçtikten sonra vücudumuz dan geriye sadece karbon atomları kalır onlarda uzaya çıkar.

Yaşamın tarihi milyarlarca yıla dayanır doğanın doğal bir sonucudur yaşam.Aslında cansız varlıklarla canlı varlıklar arasında mineral ve element açısından çok fark yoktur hareket etmemiz çok farklı olduğumuzu göstermez hareketsiz canlı türü olan bitkiler bunun en güzel örneği aslında.

3,5 milyarlık yaşam sürecinde canlılar için sadece 2 önemli husus vardır ve sürekli bunun için savaş verilmiştir bunlar hayatta kalmak için yiyecek bulmak ve üremektir.

Meteoroloji benim hobim 2004 yılı gelen ve 3 gün yoğun tipiye sebep olan o müthiş sistem beni meteoroloji aşığı yaptı.

Kış tabiki..

Hatunlarla aram iyi değil bu sıralar çünkü çekingen birisiyim öyle kolay,kolay birisinin yanına gidip konuşamam :)

Kadın sanattır. Aramızda pek çok fark olması bazen onları anormal görmemize sebep olabilir ama biz ne kadar anormal isek onlarda o kadar anormal işte :D

Ateist kimliğim şuana dek bana hiç bir problem yaratmadı çünkü henüz çevremden kimseyle paylaşmadım bunu, bir gün mutlaka paylaşıcam o zaman gelen tepkileri size yazarım.

Yiğit Gayretli
09.02.2015, 16:09
Fikirlerinle ilgili geçirdiğin değişim süreci sancılı mıydı? Özellikle ailenin tepkisi nasıl oldu?

Kadir Yeter
09.02.2015, 16:13
Abi, bu uşak uzaylı!...

Bilim üstü görüşleri var...

Sözlerini ciddiye alın.
Benim "Abi" demem boş değil...

Bu uşağın geleceğini konuşalım isterseniz...
Olağanüstü bir ileri görüşe sâhip.
30 Yıl sonrasını sor- söylesin.

Tek eksik tarafı: Biraz, felâket çağırıcı?.

Aklını kullanabilirse ve şansına güveniyorsa,
geleceğin emen taşlarından biri olabilir.

Nazar almasın; Mâşallah...

Beni de havakolik yaptı...
Şikâyetçiyim hâkim bey!.

kadiryeter Kadir Yeter.
09.02.2015 Stadın kıyıcığında bi'yerden...

tp://forum.bordomavi.net/

Muhteva
09.02.2015, 16:23
Meteoroloji konusunda eğitim aldın mı, yoksa tamamen merak-hobi olarak mı ilgileniyorsun ?

Herhangi bir eğitim almadım tamamen hobi olarak ilgileniyorum.

Belki uzun,uzun yıllar önce onun ninesiyle benim dedemin yolları kesişmiştir kim bilebilir ki :D

Kimse sormadan ben sorayım, kar ne zaman yağacak? :)

Şaka bir yana, evrim ve meteoroloji dışında bilimin başka hangi alanlarıyla ilgileniyorsun Muhteva?

Hazır yeri gelmişken meteoroloji başlığındaki yardımların için bir kere daha teşekkürler...

Kar bu geceye doğru başlar İstanbul da :)

Bu sıralar Moleküler Biyolojiyle ilgilenmeye çalışıyorum onun haricinde Jeolojiye'de merakım var haliyle Uzay bilimini de çok severim.

Bunun haricinde Bilimin teknoloji alanıda benim merakla takip ettiğim bir daldır. :)

Ben teşekkür ederim ne demek zevkle yapıyorum.

Hayatında vazgeçeceğin ilk şey ne olurdu? Yani neyi feda edersin zor bir durumda kalsan? Ve neyi asla feda etmezsin?
Her öğün yiyebileceğin bir yemek var mı?
Karakterinle bağdaştıramadığın bir huyun var mı?

Zor bir durumda kalsam duruma göre tepki veririm yani sevdiklerim söz konusuysa kendimi de feda edebilirim.

Asla feda etmeyeceğim şey fikirlerimdir onları kim ne yaparsa yapsın benden asla çalıp alamaz.

Her öğün makarna ve ıspanak olsun bıkmadan yerim :)

Çekingenlik kendi karakterim ile bağdaştıramadığım en kötü huyum sanırım bunu düzeltmek için uğraşıyorum.

Muhteva
09.02.2015, 16:32
Fikirlerinle ilgili geçirdiğin değişim süreci sancılı mıydı? Özellikle ailenin tepkisi nasıl oldu?

Çok sancılıydı ama bu aileden yahut çevreden kaynaklı değil kendi içimde yaşadığım bir olay, benim doğup,yaşadığım ortam içinde olupta bu sancıyı çekmeyecek bir insan olacağını sanmıyorum :)

Ailem bazen yaptığım çıkışlardan bir şeyler seziyor ama adını koyamıyor bende kendimi açıkça belli etmiyorum çünkü bunu kabullenecek bir olgunluğa ve eğitime sahip değiller radikal dinci bir aileye sahibim.

Sefa
09.02.2015, 16:36
Önümüzdeki 10 gün içinde Trabzon'a kar yağacak mı ? :(

oflubektas
09.02.2015, 17:32
Merhaba Muhteva Kardeş,

Memurluk sınavlarına hazırlandığını yazmışsın, sebebi Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müd. gibi sevdiğin bir yerde çalışmak mı :) , yoksa memuriyet sebebiyle az mesai yapıp eğitimini tamamlamak mı?

Yakın zamanda tam anlamıyla hayata atılacak biri olarak (bence herkes yaşadığı şartların ürünü, istesek de istemesek de öyle) hem iş hayatı hem de dışarıdan bitireceğin okul sonrası akademik kariyer hedefin var mı?

Meseleye dışarıdan bakan birisi olarak, Radikal dincilik - geleneksel İslam arasında bir fark görmüyor musun ?

Muhammet YILMAZ
09.02.2015, 20:39
Hacıosmanoğlu'na benzettim var mı başka benzeten bende mi sorun :D

ibrahim
09.02.2015, 21:47
Galiba sorun sizde. Ben benzetemedim. :D

Sefa
09.02.2015, 21:53
Ya kimse merak mı etmiyor yoksa sadece ben mi bilmiyorum ?

İsminiz nedir ? :)

Muhammet YILMAZ
09.02.2015, 21:58

Bak bunu görmemiştim tek değilmişim :cool:

Muhammet YILMAZ
09.02.2015, 21:58
http://i.hizliresim.com/QRZLGv.jpg (http://hizliresim.com/QRZLGv)

Benzemiyor mu? Bende değil sorun :o (Affına sığınarak :) )

Muhammet YILMAZ
09.02.2015, 22:01

Galiba sorun sizde. Ben benzetemedim. :D

Tek değilimmm :sevinç:

ibrahim
09.02.2015, 22:06
http://i.hizliresim.com/QRZLGv.jpg (http://hizliresim.com/QRZLGv)

Benzemiyor mu? Bende değil sorun :o (Affına sığınarak :) )
Stuttgartta bi camiye gitmiştim, orda bi abi vardı. Ben ona tıpa tıp benzettiğimden Hacıya benzetemiyorum. Ondandır belkide. :)

Kadir Yeter
09.02.2015, 22:14
Balık tutmasını bilir mi?... avcılık merâkı var mı?...

Sibel
09.02.2015, 22:43
En sevdiğin doğa olayı nedir?

Misina
09.02.2015, 23:02
04-01-2015, tarihinde Meteoroloji Hakkında Her Şey Burada..başlığına yazdığım ''Trabzon için yoğun kar uyarısı ne zaman olacak'' mesajına verdiği

''Trabzon merkez de 25,30cm,'' ve

''Trabzon'un batı bölgelerine 80cm kar yağabilir mahsur kalmamak için tedbirli olmakta fayda var.Yola çıkarken ona göre dikkat edilmeli.Ayrıca Trabzon merkez için söylediğim 30cm'yi yukarı çekiyorum 40cm yağar.''

yanıtlarıyla gaza gelmeme sebep olup 5 Ocak günü çıktığım dağ evimde 7-8 Ocak tarihinde yağan 170 cm kar sonucu 5 gün mahsur kalıp hayatımın en keyifli en huzurlu tatilini yapmama vesile olan arkadaş varol :)

Herkes İHOya benzetmiş ama Bosingwaya benzediğini söyleyen oldu mu ? :D

Enisc
10.02.2015, 00:58
Forumda saygı duyduğum ve fikirlerini önemsediğim birisiniz. Bu sorular karşısında da görüşlerinizi merak ediyorum.

- Sizce insanın evrendeki amacı nedir ?
- Sonsuza kadar yok olma fikri sizi rahatsız etmiyor mu ?
- Yaşamımız boyunca yaptıklarımız, düşündüklerimiz, söylediklerimiz öldükten sonra hiç bir anlam taşımayacaksa şu an yaptığımızın ne önemi var ?
- Fikirleriniz kaç yaşında ve nasıl değişmeye başladı ?
- Doğada insan dışında en çok saygı duyduğunuz canlı ?

Hüdai Pervaneli
10.02.2015, 03:02
Sahi bak Kimse merak etmemis isiminizi:)

Muhteva
10.02.2015, 15:53
Önümüzdeki 10 gün içinde Trabzon'a kar yağacak mı ? :(

Şansınız yaver giderse yağacak :)

Merhaba Muhteva Kardeş,

Memurluk sınavlarına hazırlandığını yazmışsın, sebebi Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müd. gibi sevdiğin bir yerde çalışmak mı :) , yoksa memuriyet sebebiyle az mesai yapıp eğitimini tamamlamak mı?

Yakın zamanda tam anlamıyla hayata atılacak biri olarak (bence herkes yaşadığı şartların ürünü, istesek de istemesek de öyle) hem iş hayatı hem de dışarıdan bitireceğin okul sonrası akademik kariyer hedefin var mı?

Meseleye dışarıdan bakan birisi olarak, Radikal dincilik - geleneksel İslam arasında bir fark görmüyor musun ?

İkiside değil sadece ayağıma gelen memurluk fırsatını değerlendirmek istiyorum puanım meteoroloji için yeterli değil..

Kariyer hedefim yok maddi anlamda biraz iyi koşullara sahip bir işte çalışmak yeterli benim için..

Bana göre geleneksek İslam diye tabir edilen aslında radikal İslamın kendisidir.

Muhafazakar yahut ılımlı İslam olarak tabir edilen ise modern çağın hayat koşullarına göre yeniden düzenlenen Din modelidir.

Bu modele göre her bireyin şahsi Dini algısı ve yorumlama biçimi vardır.Bu modelde insan sayısı kadar Din sayısı mevcuttur.Biat kültürüyle değil kişisel ve özgür bir anlayışla bakılan Din yapısı diyebiliriz.

Doğal olarak bu da İslam ile taban,tabana zıt bir anlayıştır.İslamda itaat ve biat kültürü vardır kişisel Din anlayışına asla izin verilmez.

Ya kimse merak mı etmiyor yoksa sadece ben mi bilmiyorum ?

İsminiz nedir ? :)

İsmim Ali Hoşoğlu :)

Balık tutmasını bilir mi?... avcılık merâkı var mı?...

En son Ortaokul çağındayken yarım kilo kadar gümüş balığı tutmuştum onun haricinde pek alakam olmadı :)

Avcılık merakım olmadığı gibi bunu barbarlık olarak görürüm,aç kalan birisi karnını doyurmak için avlanabilir bu doğanın genel kuralıdır.

Ama zevk için yapılan avcılığı asla tasvip etmem.

En sevdiğin doğa olayı nedir?

Kar desem yeterli olur sanırım birde buz gibi havaya bayılırım :D

Kasırga,Hortum,Tsunami,Volkan patlaması hatta deprem bile sevdiğim doğa olayların'ın içerisindedir.

Yiğit Gayretli
10.02.2015, 16:08
Meteorolojik olaylar sence basit doğa olayları mı yoksa içerisinde ruh, mana barındıran olaylar mı? Diğer bir deyişle içerisinde sanat barındırır mı?

Öznur61
10.02.2015, 16:14
Hüdai abi saolsun benim soruları da almış :S
Neyse, yedeklerde var :)

*Evcil hayvan besliyor musunuz ? Evcil hayvanlar hakkında düşünceleriniz neler ?
*Hayatta çalışıp para kazanmak zorunda olmasaydın ne yapardın ?
*Türkiye'de en çok gitmek istediğin şehir ?
*Ölü ya da yaşayan herhangi biriyle tanışabilecek olsaydınız, bu kim olurdu?

Şimdilik bu kadar yeter :)

Muhteva
10.02.2015, 16:40
04-01-2015, tarihinde Meteoroloji Hakkında Her Şey Burada..başlığına yazdığım ''Trabzon için yoğun kar uyarısı ne zaman olacak'' mesajına verdiği

''Trabzon merkez de 25,30cm,'' ve

''Trabzon'un batı bölgelerine 80cm kar yağabilir mahsur kalmamak için tedbirli olmakta fayda var.Yola çıkarken ona göre dikkat edilmeli.Ayrıca Trabzon merkez için söylediğim 30cm'yi yukarı çekiyorum 40cm yağar.''

yanıtlarıyla gaza gelmeme sebep olup 5 Ocak günü çıktığım dağ evimde 7-8 Ocak tarihinde yağan 170 cm kar sonucu 5 gün mahsur kalıp hayatımın en keyifli en huzurlu tatilini yapmama vesile olan arkadaş varol :)

Herkes İHOya benzetmiş ama Bosingwaya benzediğini söyleyen oldu mu ? :D

Bak işte Bosingwa'ya benzeten çok oldu kahvede küçük renktaşlarımız bile abi sen Bosingwa'ya çok benziyorsun diyorlar :D

Bunun haricinde yıllar,yıllar önce bir forumda şu fotoğrafımı paylaştığım zaman çok fazla kişi Sadri Alışığa benzetmişti sitede fenomen olmuştum :D

http://i.imgur.com/uD4S5MZ.jpg

Forumda saygı duyduğum ve fikirlerini önemsediğim birisiniz. Bu sorular karşısında da görüşlerinizi merak ediyorum.

- Sizce insanın evrendeki amacı nedir ?
- Sonsuza kadar yok olma fikri sizi rahatsız etmiyor mu ?
- Yaşamımız boyunca yaptıklarımız, düşündüklerimiz, söylediklerimiz öldükten sonra hiç bir anlam taşımayacaksa şu an yaptığımızın ne önemi var ?
- Fikirleriniz kaç yaşında ve nasıl değişmeye başladı ?
- Doğada insan dışında en çok saygı duyduğunuz canlı ?

Yukarıda bir mesajda belirttiğim gibi tüm canlıların asıl ve en büyük amacı hayatta kalmak ve üremektir.

İnsanoğlu zeka olarak bir arpa boyu daha ileri gittiği için kendisine pek çok farklı yeni amaçlar güdülemiştir.

Bunların en önemlilerine baktığımız zaman yine iyi bir iş sahibi olmak,geçimini sağlamak,vatanını korumak,evlenmek,daha iyi savaş silahları üretmek vs. hayatta kalmak ve üremek amacıyla örtüşen amaçlardır :)

Tek farklı olan 2 amaç türünden birisi Dinlerle ortaya çıkan bir yaratıcıya inanmak,ona ibadet etmek ve öteki hayata hazırlanmak anlayışı olmuştur.

Diğeri ise Bilim ile ortaya çıkan insanlığın ve doğanın kökenini araştırma,teknolojiyi geliştirme,Uzay araştırmaları ve bir çok Bilimsel gelişme olmuştur.

Bizler artık ilkel primatlar değiliz zeka seviyemiz yüksek onun için bence yeni amaçlar üretmeliyiz bunların en başında da evreni keşfetmek başka gezegenlere gitmek olmalıdır.

Şuan ki Uzay faaliyetleri ülke bazında kişisel olarak yürütüldüğü için pek verimli olduğu söylenemez.Bütün Dünya birlikte hareket ettiği zaman asıl amacımıza ulaşmış olacağız :)

Şuan bildiğimiz kadarı ile 14 milyar yıllık geçmişe sahibiz bu 14 milyar yıl boyunca var olmamak beni nasıl rahatsız etmediyse sonsuza dek yok olmakta rahatsız etmez.

Beni asıl rahatsız eden insanların egosuyla ürettiği ölüme rağmen sonsuza kadar yaşama fikridir.Ölümsüzlük keşfedilene kadar doğanın genel kuralı budur kimse kazık kakmaya gelmez,gelen gider.

Diğer taraftan ölümde tıpkı yaşam gibi doğal bir süreçtir bu nedenle doğal olan bir sürecin bu denle rahatsızlık vermesi hiç doğal değil :)

Şuan yaptıklarımız öldükten sonra bir anlam kazanmayacaksa ne önemi var diye sormuşsunuz.

Bu soruyu 2 sınıf insan daha çok sorar birincisi hayattan zevk almayan kesimler diğeri Dini inanç sahibi olan insanlar.

Hayatta yaptığımız herşeyin bir anlamı vardır bir çok şey bizi mutlu eder bazen üzen şeylerde olur.

Karakterli ve iyi niyetli olan insanlar hayatı boyunca yaptıklarıyla daha fazla mutlu olurlar işte önemli olanda budur.

Yaptıklarımız burada zaten anlam kazanıyor ama biz başka bir alemde ödül beklediğimiz için yaşantımızı,zevklerimizi ve daha pek çok şeyi sınırlayarak kendi hayatımızı anlamsız ve önemsiz bir kalıba sokuyoruz.

Diğer yandan tüm insanların öldükten sonra yaptıklarının hiç bir önemi olmaz fikrine katılmam mümkün değil.

Mesela Atatürk,Fatih Sultan Mehmet,Hitler,Kazıklı Voyvoda,Karl Marx,Firavun,Musa,İsa,Timur......

Eğer bu isimleri ilk gördüğünde hatırlıyorsan demek ki bu insanların yaşarken yaptıkları öldükten sonrada anlam bulmuş demektir.

İyi yahut kötü bir önemi vardır hepsinin..

Fikirlerim 15 yaşlarında genel olarak sorgulama şeklinde değişmeye başladı daha sonra ki dönemler çevreyi,ülkeyi ve Dünyayı görüp anlamaya başladığım zaman oyunu çözmüştüm :)

Doğa'da insan dışında ki tüm canlılara saygı duyarım onlar hizmetçimiz,uşağımız değil aynı atadan gelen kuzenlerimiz,yeğenlerimiz ve uzak akrabalarımızdır.

Ama içlerinden seçecek olursam Şempanzeler,Kargalar,Yunuslar,Filler çok daha fazla saygı duyduğum canlılardır.

Ortalama bir karga zekası 7 milyarlık insan nüfusun'un nereden baksak 1 milyarından daha üstündür :)

Hüdai Pervaneli
15.02.2015, 21:58
http://forum.bordomavi.net/showthread.php?p=1919984336#post1919984336
Konuyu Kitleyebiluruk