PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Son Kesinti Hk. | DNS Ayarları Güncellemesi...

Kaya
21.01.2015, 21:10
Herkese tekrar merhaba,

Son kesintiye dair de kısa bir açıklama yaparak sizleri bilgilendirmek istiyorum...

Son kesintinin anlamı sunucu firma değişikliğinden kaynaklanmaktadır. Taşıma işlemi gerçekleştirildikten sonra DNS ayarları güncellenmiştir. DNS ayarlarının aktif hale gelmesi 24 saati bulabiliyor. Bu nedenle de bugün foruma erişilememiştir.

Aynı zamanda 1 günlük veri kaybı yaşamak zorunda kaldık zira yurtdışındaki firmamızdan dünkü yazışmaları içeren datayı alamadık. Firma bu konuda da bizi maalesef mağdur etmiştir.

Şu aşamada BMN yeni sunucusunda hayatına kaldığı yerden devam etmeye başlamıştır...

Kesinti ile geçen 1 haftamızı sürekli firmalarla yazışarak ve konuşarak geçirdik...

Yaşanan süreçten dolayı herkesten özür dileriz...

Sevgiler...

Yiğit Gayretli
21.01.2015, 21:16
Veri kaybı daha büyük boyutlara ulaşabilirdi. Bu tavizi vererek kaybın büyük boyutlara ulaşmasını engelledik belki de.

Hayırlı uğurlu olsun...

E. Cumur61
21.01.2015, 21:18
Bir daha bu kadar ayrı kalmamak dileğiyle, hayırlı olsun

Burak
21.01.2015, 21:21
Bmn eroin gibi vesselam.

Bülent AKBULUT61
21.01.2015, 21:21
Bir daha İNŞALLAH Bu kadar ayrı kalmayız.

Fatih Özkan
21.01.2015, 21:22
Tekrardan herkese geçmiş olsun.

Oğuz B.
21.01.2015, 21:22
Şükür kavuşturana.

Burada "yazılarına" gıcık olduklarımı bile özledim. :)

Mustafa Calik
21.01.2015, 21:24
Gecmis ve hayirli olsun.

Emre İskender
21.01.2015, 21:27
O bu geçiş yapilirken ki konusmalari gorseniz bilim kurgu filimlerinde ki paralel evrene inanirsiniz

Kaya
21.01.2015, 21:30
Muhakkak ki BMN ye erişim olmadığı anda sizlerin ve bizlerin canı bir hayli sıkılıyor...

Özellikle dışarından hizmet aldığımız teknik ekibi sürekli telefonla arayarak ve mesajlar atarak rahatsız etmek suretiyle baskı kurmaya çalıştık.

Gönül ister ki bu kesintiler hiç yaşanmasın ancak internet ortamında ayakta kalan nadir forumlardan biridir BMN. Bu nedenle de inanılmaz bir DDOS atak saldırısı alıyor. Her ne kadar son kesinti saldırı ile ilintili olmasa bile...

Şunu bilmenizi isterim ki BMN reklam gelirlerinin tüm sunucuya aktarılıyor. O yüzden herkesten ricamız reklam tıklamalarını sürekli yapmasıdır.

Daha önce de dediğim gibi bizler yönetici olarak teknik işlerin uzmanı değiliz. İlgilendikçe muhakkak ki bir bilgi - birikim edinebiliyoruz. Bu bilgi kapsamında da çok profesyonel firmalarla çalışmaya gayret ediyoruz...

Özellikle şunu da belirtmek isterim ki; en son aldığımız yoğun DDOS ataktan sonra ekip sorumlumuz aynen şunu söylerek söze başladı..."BMN yine kime ne yaptı?"

Bu bağlamda BMN güzel işler yaptıkça ve bizler forumdaki aile ortamını korudukça saldırı almaya devam edeceğiz...

İşin en üzücü tarafı ise DDOS atakların kendi camiamızdan gelmesidir...

7can61
21.01.2015, 21:34
Kabak tadı verdi artık.

The Legend
21.01.2015, 21:49
Tekrardan geçmiş olsun.

Emre İskender
21.01.2015, 21:49
Kabak sutlaci olsa da yesek tadin yenmez...

Mehmet Fatih Silik
21.01.2015, 21:59
Beyler bu isleri hafife almayin. Serefsiz cok ve bu olusum da bunun karsisinda yine herzamanki gibi dimdik durmaya calisiyor.

Ugrasanlar yine saldiracaktir ve belki yine böyle bir durumla karsilasacagiz ama önemli olan böyle seylerde sagduyulu olmak.

Unutmayin ki gecesini gündüzüne katan arkadaslarimizin sayesinde bu forum bu platform ayakta. :)

Gökhan ARSLAN
21.01.2015, 22:00
Şükürler olsun kavuşturana..

dağlıca61
21.01.2015, 22:01
Geçmişteki sıkıntılar inşallah bir daha ortaya çıkmaz.

Bera B.
21.01.2015, 22:05
Kesilmeden 1 gün önce de yazmıştım, konuyla ilgili bilgilendirme bu kadar geç yapılmamalı. Gecenin yarısı erişime kapanan forumla alakalı iki cümle twit atmak bu kadar mı zordu ki saat 14.00'e kadar beklenildi?

E. Cumur61
21.01.2015, 22:08
Bmn'linin BMN'liden başka dostu yoktur. Halden reklam tıklamaya

Kaya
21.01.2015, 22:21
Kesilmeden 1 gün önce de yazmıştım, konuyla ilgili bilgilendirme bu kadar geç yapılmamalı. Gecenin yarısı erişime kapanan forumla alakalı iki cümle twit atmak bu kadar mı zordu ki saat 14.00'e kadar beklenildi?

Kızgınlıkla bir cevap yazdım ama sildim. Gerek yok. Üslup konusuna da takılmayacağım, niyetine de...

Dün forum açılması ile birlikte DNS den ötürü forumun bir süre daha kapalı kalacağı yönünde başlık açmıştım. Kapalı kalma süresi de 1-24 saat arası bir dilimdi. Belki bu başlığı görmemiş olabilirsin.

Tüm hafta 21.30 civarı mesaiden çıkan ve gün içinde de sürekli firma ile konuşan bir kişi olarak twit atmaya da zaman bulamadım... NET...

Kolay gelsin...

Bera B.
21.01.2015, 22:27
Kızgınlıkla bir cevap yazdım ama sildim. Gerek yok. Üslup konusuna da takılmayacağım, niyetine de...

Dün forum açılması ile birlikte DNS den ötürü forumun bir süre daha kapalı kalacağı yönünde başlık açmıştım. Kapalı kalma süresi de 1-24 saat arası bir dilimdi. Belki bu başlığı görmemiş olabilirsin.

Tüm hafta 21.30 civarı mesaiden çıkan ve gün içinde de sürekli firma ile konuşan bir kişi olarak twit atmaya da zaman bulamadım... NET...

Kolay gelsin...

Kaya bey mesajınızı neden silme gereği hissettiniz anlamış değilim ayrıca olayı kişiselleştirmenize de gerek yok. Ben sizin şahsınıza yönelik bir şey söylemiyorum, genel olarak yönetimle alakalı konuşuyorum. Sizin 21.30'da veya daha geç mesaiden çıkmış olmanızla da ilgilenmiyorum. Sizin meşgul olup bizim o kadar da meşgul olmadığımız manasında söylediğinizi düşünmek istemiyorum. Yönetimde sadece siz ilgilenmiyorsunuz sanırım bu konuyla ilgili. Eğer sadece siz ilgileniyorsanız kızmanız gereken yine ben değilim. Ziyaretçi olarak bilgilendirmenin neden geç yapıldığını sorgulamaya hakkım olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca üslubumda bir sıkıntı olduğunu da düşünmüyorum. Hele hele niyetimle ilgili üç noktalı çıkarım yapılacak hiçbir durum yok. Bu siteden bilgi edinmek haricinde ne gibi bir niyetim olabilir onu da anlamış değilim. Gayet basit bir şey sordum ve fikrimi belirttim, bir twit atmak bu kadar zor olmamalı. Yaşanılan aksiliklerin sebep olduğu gerginlik ile bana vermiş olduğunuz bir önceki cevabı yersiz buluyorum.

Selamlar.

DeAgLeMaNyAq
21.01.2015, 22:38
Sağlık olsun...

omondoles
21.01.2015, 22:57
Muhtemelen buradan daha fazla aktif üyesi olan değişik forumlara da üyeyim, hiç böyle sorunlar yaşandığını görmüyorum. Umarım bir daha olmaz.

Kasım BEKTAŞ
21.01.2015, 23:07
tekrar bu gibi sıkıntılara maruz kalmamak için gerekli önlemler alınmalı artık

levent yıldırım
22.01.2015, 01:53
Tekrardan Geçmiş Olsun...

Orkun Özkaya
22.01.2015, 02:05
Bunca yıl ensemize vurup 1 yıllı emeğimize, yıllşar sğren beklentimize, şampiyonluklarımıza el koydular, sonuncusu hariç gıkımız çıkmadı. Bu şirket bir günlük verimizi iç etmiş çok mu ?

Celal Demir
22.01.2015, 07:56
Bi daha olmasın :)

Murat'
22.01.2015, 09:06
İnşallah bundan sonra kesintiler yaşanmaz.

piskopatrizeli
22.01.2015, 09:34
bana bu işte bir iş var gibi geliyor. kesinti zamanında twittarda dos atak oldı ip adresini aldık falan diyordunuz , şimdide sunucu falan diyorsunuz. hiç inanmıyorum bu sunucu kesintisine.

Yiğit Gayretli
22.01.2015, 10:05
bana bu işte bir iş var gibi geliyor. kesinti zamanında twittarda dos atak oldı ip adresini aldık falan diyordunuz , şimdide sunucu falan diyorsunuz. hiç inanmıyorum bu sunucu kesintisine.

Şirketle yaptığımız yazışmaları mı gösterelim?

Karşınızdaki kişiye yalancı damgası vurmak bu kadar kolay olmamalı...

Ertan 51
22.01.2015, 10:16
Yapılması gereken en doğru şey neyse onu yaptığınızdan eminim,
sağ olun, var olun, ellerinize sağlık.

Tabi bu ara da reklamları da ihmal etmemek lazım,
tüm renktaşlarım gerekli hassasiyeti gösterecektir ben buna inanıyorum.

fanatikdevri
22.01.2015, 10:36
Emeğinize sağlık beyler.Allah kolaylık versin.

Veysel
22.01.2015, 11:11
Gecmiş olsun hepimize ☺

Kaya
22.01.2015, 11:25

Kesintinin ilk günü zaten böyle bir durum vardı. Ancak konunun detayında saldırının bizimle ilgili olmadığı çıktı. Türkiye'deki farklı bir sitenin saldırı alması sonucu firma tarafından tüm TR çıkışlarına bloke koyuldu. Biz de bize yapılan firmanın açıklamaları neticesinde açıklama yapıyoruz.

Bir de "gibi" lafını bırak bence. Ne iş olabilir sence? Öğrenelim bence... Soyut konuşup bir şey elde edilemeyeceğine göre "somut" konuşmak lazım...

:)

piskopatrizeli
22.01.2015, 11:36
Kesintinin ilk günü zaten böyle bir durum vardı. Ancak konunun detayında saldırının bizimle ilgili olmadığı çıktı. Türkiye'deki farklı bir sitenin saldırı alması sonucu firma tarafından tüm TR çıkışlarına bloke koyuldu. Biz de bize yapılan firmanın açıklamaları neticesinde açıklama yapıyoruz.

Bir de "gibi" lafını bırak bence. Ne iş olabilir sence? Öğrenelim bence... Soyut konuşup bir şey elde edilemeyeceğine göre "somut" konuşmak lazım...

:)

gibisi şu ; İHO dan şüpheleniyorum.

signal
22.01.2015, 11:44
gibisi şu ; İHO dan şüpheleniyorum.
İho'nun bilgisayardan anladığını sanmıyorum:)

piskopatrizeli
22.01.2015, 12:39
İho'nun bilgisayardan anladığını sanmıyorum:)

futboldan da anlamıyor ama başkanlık yapıyor.

Mehmet BAL
22.01.2015, 12:54
Bir daha olmaması dileğiyle Tekrar geçmiş olsun

Emre İskender
22.01.2015, 12:59
Sektörün iyi firmalarından biriyle anlaşıldı... Büyük bir aksilik olmazsa bir daha böyle bir ayrılık yaşamaycağız...

Ekrem D.
22.01.2015, 16:56
Veritabanında yaklaşık 5.5-6 milyon satır var. Aynı anda aktif olarak kullanan ~300 üye oluyor. Dünya geneli için konuştuğumuz zaman küçük, TR standartlarına göre orta ayar bir site BMN.

Sunucuları TR'de bulundurmak yerine yurtdışında, halihazırda saniyede onbinlerce istek alan sitelerle aynı datacenterlarda tutmak hem bütçe olarak hem de ileride yapılacak saldırılar için iyi bir hareket olur.

Hangi şirketteydi, şimdi hangi şirketle anlaşıldı bilmiyorum ama TR'dekiler ileride daha çok baş ağrıtırlar.

"Bir de şu sunucuların maliyeti anca karşılanıyor" durumu var. Bu trafiğe/içeriğe sahip bir site iyi yönetildiği zaman kat be kat daha fazlasını kazandıracak potansiyeli var. BMN'nin Trabzonspor ve Türk Futbolunda bir güç olmasını geçtim -ki sahip olduğu güçten para kazanması durumu BMN'nin kuruluş amacına ters düşer- ama sadece sitenin organik trafiği arttırılarak/kullanılarak bile çok güzel şeyler başarılabilir.

Kadir Yeter
22.01.2015, 17:01
Yorgunluk yaptı... Ayın 11'inden bugün 22'sine...

Günde kaç kere aradın diye sorarsanız; en az 25 ....

Otobüs durağında buluşmak için sözleştiğin kişiyi beklemek gibi.

kadiryeter

tp://forum.bordomavi.net/

bkandil
30.01.2015, 19:06
Hattımı avea ya taşıdım, fakat aveanın mobil şebekesinden foruma giremiyorum. "403 forbidden" uyarısı veriyor. Avea siteyi mi yasaklamış anlamadım. Wireless ile girebiliyorum foruma.

Yiğit Gayretli
30.01.2015, 19:27
Hattımı avea ya taşıdım, fakat aveanın mobil şebekesinden foruma giremiyorum. "403 forbidden" uyarısı veriyor. Avea siteyi mi yasaklamış anlamadım. Wireless ile girebiliyorum foruma.

Mobil internet kullanırken bu sıkıntıyı yaşayanlar var. En kısa sürede bunu da çözeceğiz.

diskus
30.01.2015, 19:52
Arkadaslar bende almanya dan benim internet e bagli oldugum sirketten(Kabel Deutschland) giremiyorum Foruma, bu hatayi veriyor 403 forbidden.Yakinlarimda ayni Kabel Deutschland e bagli olan 3 yerden denedim aynisi olmuyor,yani server Kabel Deutschland i kabul etmiyor! Mobile internette problem yok ordan oluyor.isyerimde telekom var ordan da problem yok.

Mehmet BAŞ
31.01.2015, 01:08

Aynı sorunu aylardır ben de yaşıyorum.
Telefonumdan şebeke internetini kullanarak foruma giremiyorum.
403 Forbidden uyarısı alıyorum...

memmedaga
31.01.2015, 01:22
kuzey kore ve çinde organize olmuş yaşları 11-14 arası değişen bebeler facebook'a erişimi durdurabiliyorlar.

hani şu maddi değeri Türkiye'nin bütün şirketlerinin toplamından daha fazla olan.

bu DDOS işi iyice ayağa düştü, burada gelip bilmiş bilmiş sallamadan önce DDOS ve benzeri ataklar nedir diye google da bir araştırma yapın.

Gecesini gündüzüne katan arkadaşlarımızın hakkını ödeyemeyiz, Ekrem kardeşim (bilmiyorum daha önce katıldın mı ama) gelirsin bir bmn aktivitesine tanışırsın,fikirlerini, yardımlarını, çabalarını aktarırsın.

bmn öncelikle bir gönül işidir, "gönüllü" olmak esastır...

samet aslan
31.01.2015, 08:49
Telefondan Wifi ile bağlandığımda foruma girebiliyorum fakat mobil veri kullandığımda sayfa hata veriyo sıkıntı benim internet paketimlemi alakalı yoksa sayfada bi hatamı var..

Daha önce cevap verilmiş pardon :)

Şahinoğlu
04.02.2015, 17:17
Telefondan bende operatördeyken giremiyorum Wifi varsa girebiliyorum, arkadaşlar yukarıda yazmış bende Avea kullanıyorum ve giremiyorum 403 forbidden hatası veriyor umarım çözülür bu sorun.

Mollasalihoğlu
04.02.2015, 17:32
Muhtemelen bu gece son bir ayar daha yapılacak.

Bundan sonra hala sorunu devam eden sorunları özellikle çözmeye bakarız.

bkandil
05.02.2015, 10:33

Sorun çözülmüş, mobil şebekeden girebiliyorum foruma...

Emre İskender
05.02.2015, 10:37
Deneme 1-2-3 Herşey yolunda mı acaba :)))

signal
05.02.2015, 10:48
Forum saati yanlış galiba.