PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Yabancı Kuralı Açıklandı... | Yabancı Sınırı Kaldırıldı...

Kaya
05.01.2015, 19:35
TFF, yabancı sınırını kaldırdı.

Gelecek sezondan itibaren 28 kişilik oyuncu kadrosunda 14 yerli 14 yabancı oyuncu bulundurulabilecek. 18 kişilik maç kadrosunda ise 11 yabancı 7 yerli futbolcu bulundurulabilecek. 7 yerli futbolcudan birisi altyapından çıkmış olmak zorunda.

Takımlar, isterlerse maçlara 11 yabancı ile çıkabilecek.

Adem Akyüz'
05.01.2015, 19:37
Şikecilerin Avrupa'ya gidemediği sezonlar sınır koyarak diğer takımların önünü kesen Fenerasyon, cezanın bitmesiyle sınırı kaldırdı..

Haluk DAĞ
05.01.2015, 19:42
harika oldu saçma sapan yerlileri izlemeyiz şimdi zorunluluktan... 3 milyona fiyasko oyuncu tablosu da pek oluşmaz artık.

Yiğit Gayretli
05.01.2015, 19:44
Ozan Tufan'ın fiyatı 1.5 milyon € :) :)

Doğan Keskin
05.01.2015, 19:45
Yerli oyuncuların fiyatı düşecektir.Hayırlısı olsun bizim açımızdan..

Furkan Özdem
05.01.2015, 19:45
Artık ozan tufan 8 milyon etmez :)

exelans_25
05.01.2015, 19:46
Ozan Tufan a şu karardan sonra 2 milyondan fazla veren haindir

Doğan Keskin
05.01.2015, 19:47
''gelecek sezondan itibaren''

Sefa
05.01.2015, 19:48
Aziz istedi Galatasaray yabancılarla CL'de ve ligde şov yapamadı..

Seneye Aziz bombaları patlatır..

Furkan
05.01.2015, 19:52
28 kişiyle sınırlamaları ve 2 altyapı oyuncusu zorunluluğu filan iyi oldu. Saçma saçma 35-40 oyuncuyla sözleşme imzalanmaz artık.
Yerli fiyatlarıda sert bir şekilde düşer herhalde :)

DeAgLeMaNyAq
05.01.2015, 19:52
Önder Özen TFF'yi bombalıyor...

exelans_25
05.01.2015, 19:53
Ersun Yanal oyuncu protföyünü kullanmalı sağlam bir kadro kurulmalı artık

Kaya
05.01.2015, 19:53
Yani şu TFF den nefret etsem bile şu yerlilerin aklı başına gelsin...

Berat Akçay
05.01.2015, 20:00
8 lira veriyoruz artık Bursa'ya Ozan için :D

Beklediğimden fazla serbest bırakıldı yabancı kuralı. Bu da takımlar düzgün bir politika içinde yürütemezlerse transferleri batışlara sebep olacaktır

winner
05.01.2015, 20:01
Böyle rezil altyapıların bulunduğu ülkede 11+3 yabancı kuralı ülke futbolunu bitirir.

100 bin dolara afrikalı getirebilecekken altyapı ile bu saatten sonra kimse de uğraşmaz.

Alttan iyi yetişmemiş,kara düzen futbol eğitimi almış yerli futbolcu şimdi bu kuralı duyunca kendisini toparlayacak diye düşünen ağır yanılıyor.

winner
05.01.2015, 20:03
Yabancı ülke milli takımında oynayan Türk oyuncu da artık yabancı sayılacak.

Yani erkan zengin seneye yabancı statüsünde.

Doğukan Uçan
05.01.2015, 20:03
Önder Özen TFF'yi bombalıyor...

:D

winner
05.01.2015, 20:05
Şikecilerin Avrupa'ya gidemediği sezonlar sınır koyarak diğer takımların önünü kesen Fenerasyon, cezanın bitmesiyle sınırı kaldırdı..

Doğru tespit.

Tff'yi perde arkasında aziz yıldırım'ın yönettiği bu kararla bir kez daha anlaşıldı.

kopeli
05.01.2015, 20:06
14 tane yerli cok degil arkadaslar. söyleki altyapıdan cıkartırsın 14 tane adam, 7'si ilk 18 dısı kalır (tribünde) 7'side yedek olur. ilk 11'de 11 yabancı oynatabilirsin.

zaten artık her kulüp altyapısındanki yerlilere yönelecek, dısarıdan yerli alma artık bitti. bence kural 10 numara olmus, yani altyapılar cağ atlayabilir, bununla birlikte türk futboludaa..

kopeli
05.01.2015, 20:10

ersun yanal'a güveniyorum. bence normal paralara cok kalite yabancılar getirtirecek.

fb neticede arap takımı degil, onlarında bütce sınırlı, hani sadece fb alacak diğerleri izleyecek diye bir görüs olusmasın. bakarsın biz daha düsük paralara cok daha iyi bir takım kurarız. bu isler gözlem ile oluyor..

Gordon Freeman
05.01.2015, 20:14
Şükür sonunda.
Bu türk fulbolunun bitişi değil aksine rönesans fırsatıdır.
Yerliler gelişmek zorunda kalıcaklar.
Kendilerine ayrılan kota için değil dünya standardına ulaşmak için rekabet edecekler.

Yiğit SARI
05.01.2015, 20:27
Şahsen Türk futbolu gram umrumda değil bu kararın da işine yarayacağı takımlar bellidir. Sahada yabancı oyuncudansa yabancı hakem yabancı federasyonu tercih ederim

Hakan
05.01.2015, 20:30
Soner gider mi yoksa bir şans daha verir miyiz? Ne dersiniz?

Royal Heart
05.01.2015, 20:41
Doğru karar, geç kalınmış bir karar.

28TS61
05.01.2015, 20:42
sikeciler seneye avrupaya gidemicek diyorum

Sibel
05.01.2015, 22:25
İstiklal Marşı'nı kim okuyacak? :)

Courage
05.01.2015, 22:32

Kasetten okumuyorlar mı ? (playback diye bişi var efendim) :p

Gurbetçi_TS
05.01.2015, 22:35
Şahsen Türk futbolu gram umrumda değil bu kararın da işine yarayacağı takımlar bellidir. Sahada yabancı oyuncudansa yabancı hakem yabancı federasyonu tercih ederim

+61

Hakan Yeşilyurt
05.01.2015, 22:37
vallah yabancı kuralı iyi oldu da..bizim takıma kim yabancı bulup getirecek o muamma

hodlu
05.01.2015, 22:37
Şikecilerin Avrupa cezası bitiyor yabancı da sınırlaması da kalkıyor. İşte Türkiyede futbol bu çemberde dönüyor. Aslına bakarsanız bu yabancı sınırlaması yerli oyuncuyu değerli kıldı böyle olunca İstanbul kulüpleri Anadolu takımlarında ne var ne yok kadrosuna kattı. Bu yıl Anadolu takımları dökülüyor sebebi oyuncu kalitesi düştü. Bizans gözünü en ufak yerli oyuncuya çevirdi. Bu yılı gördükten sonra ben bu kurala okey veriyorum...

İ. SARAL
05.01.2015, 22:52
İyi oldu ama bu kadar serbestlik tanınacağını kimse tahmin etmiyordu.

carantinas
05.01.2015, 23:07
bence iyi oldu artık kadroyu zorlayan yerliler girebilecek ve de bu yerli kalitesini arttıracaktır. Gereksiz oyuncuları izlememiş olacağız bu sayede. Kalan yerli oyuncularda bu durumda küçük büyük demeden avrupa kluplerine gider buradakinden çok daha iyi şartlarda orada gelişim göstereceklerdir. bu da kaliteyi arttıracaktır.

Tunç Tosun
05.01.2015, 23:31
Sampiyonlugu caldilar, selcuk, egemen vs. gitti yabanci kurali getirdiler janko, colman, zokora bedava gitti. Simdi de bu kuralla onur u vs. alir tekrar kisitlarlar.. Duzende boyle gider..

Sefaenes
05.01.2015, 23:42
Iho simdi gider 14 Tane afrikadan transfer etmez umarim bundan sonra yusufcuklar sonercikle aldiklari parayi ve oynamayi zor yapar

Fatih Özkan
05.01.2015, 23:43
Türk futbolcuların bi tarafları yeterince kalktı bunca zaman içerisinde...
Geç oldu ama olması gereken oldu diye düşünüyorum.

dağlıca61
05.01.2015, 23:50
vallah yabancı kuralı iyi oldu da..bizim takıma kim yabancı bulup getirecek o muamma

Bizim takıma yabancı futbolcu değil,1970 li yılların futbolcularını istiyoruz ama o ruha sahip yönetimi, o ruha sahip futbolcuyu bulmak zor,hemde çok zor, aynı şekilde o dönemdeki taraftarıda bulmak zor doğrusu.

Anıl C
06.01.2015, 00:04
[Alinti]

yapılan düzenleme ile ;

- takımlar 28 kişilik kadrolarında 14 yerli 14 yabancı futbolcu bulundurabilecek.

- 18 kişilik maç kadrosunda ise 7 yerli oyuncu oynatma şartı var.

- sahadaki ilk onbirin tamamının yabancı oyuncu olması da mümkün.

edit : hiçbir vasfı olmadığı halde yattıkları yerden muadillerine nazaran 3-4 kat fazla kazanan türk futbolcularını tedirgin edecek karardır aynı zamanda.

''milli takım için olumsuzdur'' söylemleri ise fazlasıyla yersiz.sanki her uluslararası kupada boy gösteren muazzam bir milli takıma sahibiz de yabancı kuralıyla bu başarılarımıza zeval gelecek.. aksine yerli oyuncular için formayı kazanmak mücadele gerektirecek bu durum da milli takıma olumlu yansıyacaktır.

özetle ; kulüp takımlarının avrupa kupalarında yolu açılmış , kalitesiz türk oyuncuların bonservislerine ve maaşlarına ödenen yüksek meblağların önüne geçilmiş, milli takım için ise yeni bir dönem başlamıştır.

28TS61
06.01.2015, 00:42
yahu sikebahce avrupaya gidemez diyorum

SALDIRAY
06.01.2015, 00:51
Şikeciler için düzenlenmiş bir karar oldu ama ben sevdim bu kararı. Bizim takımdaki yerliler yusuf yusuf olacak. Ülke de 2 gol atan yerliye 5 milyon isteyen takımlarında gazı alınmış olacak. Tam destek!

fanatikdevri
06.01.2015, 00:51
Bu embesillerin alacağı her karar yanlıştır,bu salakların doğru bir şeyi yanlışlıkla bile yapma ihtimalleri yok.

Buğra Çora
06.01.2015, 02:28
Yabanci serbestligi demek kalitesiz yabancinin ülkemizde olacagi ve milyonlarca paranin yurtdisina akitilmasi demek.. bunun finansal yönden kisitilmasi ve düzenlenmesi lazim, yoksa kulüp kalmaz..

acan61
06.01.2015, 03:01
Yok efendim o tsliymiş bu şbliymiş bu gsliymiş ay ben sizin takımınızda oynamam yok falanda filan en çok bunların biteceğine seviniyorum. Anadolu takımları istanbulluları sömürüyordu ne güzel ve bunun bitmesi amaçlandı zaten yani tarık gibi topçular yüzünden bu kural geldi, ben şunu söyleyeyim belkide biz de bu yola gidiyoduk yani sefaya 4 ozana 8 derken belkide bizde gs gibi tıkanacaktık bizim için hayırlısı oldu o bakımdan kötü bulmuyorum her takıma yarayacaktır.

Mustafa YILMAZ
06.01.2015, 03:38
şikebahçe cezalı yabancı kısıtlaması şikebahçenin cezası bitiyor yabancı sınırı kaldırılıyor tiyatroya gel.

olayın teknik taktik bilimsel sosyolojik ekolojik ekonomik tantanası ayrı konu.

HOPA'LI TS'Lİ
06.01.2015, 08:18
Afrika'dan oyuncu alıyorsun, 2. devre ilk maçlarda oynatamıyorsun.

Alırken şart koşacaksın, milli takıma göndermem diye.

11 yabancı da çok fazla oldu.

Murat'
06.01.2015, 08:25
Constant gibi çöpleri bulup 2.5 milyon euro veririz ve menajerlere para yediririz, çok iyi oldu bu yeni yabancı kuralı.

Emre İskender
06.01.2015, 08:34
Anadolu takımları iflasını açıklar...

Tayfun
06.01.2015, 08:43
Yabancı sayısının saha içinde serbest olması güzel, yalnız yabancı oyunculara "milli takımda oynamış" şartı koyulsa güzel olurdu, ne kadar fuzuli yabancı varsa dolar takımlara şimdi.

Kaya
06.01.2015, 08:46
Her sezon yeni yeni şeyler denenmeye çalışılıyor. Yerli futbolcu ücretleri ve kalitesi açısından denemekte fayda var...

Kadir Yeter
06.01.2015, 08:55
Turgut Kafkas Abi ile sohbetimiz sırasında çok defâ tekrarladığı bir sözünü hatırladım:

"Kadir, ben antrenörlük yaptığım takımlarda, ilk onbir içinde mutlakâ altyapıdan iki oyuncu oynatırdım... bu kuralı sürekli uyguladım."

Yeni uygulama ile şimdi hapı yuttu yerli futbolcular...

İthal kömürden sonra, ithal doğalgaz, ithal saman ve şimdi; ithal futbolcu ilk onbiri!... yerliye, ölümorucu gibi gelir!.

Memlekette, Atatürk Türkiyesinde çakılmış bütün çiviler çekildi...

Çinden futbolcu da gelir artık her halde... bir kamyon patates fiyatına... biletler de çay parası fiyatına düşürülür oh be... "şaşasın... onbin baloncuk yuttum... hıhı hıhı hıhı" reklam sözü.

Sağlıkla...

kadiryeter

Ertan1982
06.01.2015, 09:07
kural degisimin bir baska nedeni bence uefa ülke siralamasi.avrupada kulüpler basarisiz ve arkamizda olan ülkeler bizi gecmek üzeri.sl tehlikeye girdi.ha kimse korkmasin istabul itlerin getirecegi yabanci kalitesi belli.kimse tonla süperstar beklemesin arap ve amerikan ligi oldugu sürece anca 1-2 pahali topcu ugrar.öbür türlü scout isi vs kolay degil pazar zaten büyükler tarafindan pay edildi milyon euro senelerce o sisteme sokuldu yei yetmeler zor yer bulur. ya loto misali birsey cikar yada mendez gibi cakalara yem olurlar.

Trabzon genc al yetistir sat olayina girmesi kulüp ve taraftar buna uygun degil.25 yas itibaren topculari alip etinden sütünden yararlanmayiz.

selcuk
06.01.2015, 09:13
yine sacmalamislar
arkadas cocuklar oyunu degil bu
futbolun kurallari bellidir
herseyi serbest birakacan
nedemek herkes iflas edecek
bütcesini kullanan yasar beceremeyen ölür

tekrarliyorum 3 yasindaki cocuklarin oyununu oynamiyoruz

DEEP BLUE
06.01.2015, 09:17
Çok geç kalınmış bir karar... Türk futbolu batarmış.. Ulan dünya sıralamasında Mozambik filan bile geçmiş bu ülkeyi zaten. Ha, yemişim Türk futbolunu ayrı konu... Ben futbol izlemek istiyorum... Nazlı gelinler gibi "FB'den başka takımda oynamam" diyen varoş oğlanlarından gına geldi...Gidip kürek takımında oynasınlar artık.

Derin Trabzon
Yabanci serbestligi demek kalitesiz yabancinin ülkemizde olacagi ve milyonlarca paranin yurtdisina akitilmasi demek.. bunun finansal yönden kisitilmasi ve düzenlenmesi lazim, yoksa kulüp kalmaz..

Ne alakası var, karabük emenikeye kaç para verdi ?

git kaliteli yabancı al, yerlilere 6 milyon 8 milyon euro lar havada uçuyor, o zaman milyonlarca para havaya uçmuyormu finansal sıkıntı olmuyormu.

Tüm klüpler borç batağında yabancı kuralı varken sanki ekonomik rekor kırıyorduk.

Ahmet Kuru
seneye de değişir bu merak etmeyin.

toksoy61
alt yapıdan oyuncu bulundurma sayısı bence çok az. en az 1 tanesi ilk 11 de olmak üzere; ilk 18 de 3 tane alt yapıdan oyuncu bulundurulmalı kuralı getirilmeliydi. bence eksik yönü bu kuralın. gelecek sene zengin takımlar özellikle şikebahçe basar yabancılara parayı getirir. alt yapı ile ilgilenmez bile.

ayrıca transfer için mali kriterler getirilmiş. bu kriterleri hangi kulüp karşılıyor? biz hiç karşılayamıyoruz

selcuk
06.01.2015, 09:24
alt yapıdan oyuncu bulundurma sayısı bence çok az. en az 1 tanesi ilk 11 de olmak üzere; ilk 18 de 3 tane alt yapıdan oyuncu bulundurulmalı kuralı getirilmeliydi. bence eksik yönü bu kuralın. gelecek sene zengin takımlar özellikle şikebahçe basar yabancılara parayı getirir. alt yapı ile ilgilenmez bile.

ayrıca transfer için mali kriterler getirilmiş. bu kriterleri hangi kulüp karşılıyor? biz hiç karşılayamıyoruz

nedemek cok az
hic olmasin
her kulüp nasil isterse öyle yapsin

zaten altyapindan, kendi halkindan insanin oldumu taraftar kulübe daha bagli olur
takimla kendini tanimlamasi kolay olur, ruhdan bahseder
hep yabanciylan oyniyanda lejyoner grubu olur
sevimsiz gelir insana

ama herkes buna kendi karar versin
neden böyle seylere kural konulurki

Levent Kara
06.01.2015, 09:27
birde şuradan bakmak lazım. artık anadolu takımları ortaya çıkardıkları değerleri satmayıp kendileri kullanacaklar. bu sayede daha güçlü ve rekabete açık olacaklar. seneye daha çetin bir lig bizi bekliyor diye düşünüyorum. örneğin ozan ve şener, bursa bu futbolcuları satınca anında yerini dolduramayacaktı ama şimdi seneye çok daha güçlü bir bursaspor olacak

Emre İskender
06.01.2015, 09:34
Anadoludan yeni şampiyon çıkar bu karardan sonra....

Yerli oyunclarını satmayacak ve 3-4 sezon birlikte oynamış takımlar görücez ilerleyen dönemlerde...

Bursa satmasa kadrosunu antep kayseri bir dönem sivas hepsi futbolcu satmanın peşinde başkanlarının kendi verdiklerini çıkarmanın peşine düşmüştür..

bordolumavi
06.01.2015, 09:54
Çok geç kalınmış bir karar... Türk futbolu batarmış.. Ulan dünya sıralamasında Mozambik filan bile geçmiş bu ülkeyi zaten. Ha, yemişim Türk futbolunu ayrı konu... Ben futbol izlemek istiyorum... Nazlı gelinler gibi "FB'den başka takımda oynamam" diyen varoş oğlanlarından gına geldi...Gidip kürek takımında oynasınlar artık.

yıne formundasın abi :) soyledıgıne aynen katılıyorum yurtdısından herhangı bı yerden getırecegın yabancı bızım bu varoş oglanlar gıbı konusmazlar,adam formasını gıyebılmek ıcın elınden gelenı yapar istanbul-trabzon dıye ayırım yapmazlar....

28TS61
06.01.2015, 09:57
Anadoludan yeni şampiyon çıkar bu karardan sonra..

buna gercekten inaniyormusun? bu pis düzen devam ettikce 3 eziklerden baska sampiyon cikmaz.

ha bursaspor oldu dersin. onlari biz sampiyon ettik

28TS61
06.01.2015, 10:00
"öz evlatcilar" birden yabancilara sardi :)

emre6117
06.01.2015, 10:08
Turk futbolu zaten bitmisti azize.terim.ve tupcu son hamleyiyapip benzini doktuler.artik milli takim pttden okusur.gerci zaten birsey beceremiyorlardi.lig yabanci coplugune doner ve kisa zamnda bircok kulup batar.bu kurl en cok gs ve fbye yarar.onlar kaliteli yabani getirir.anadolu takimlari artik oyuncuda pazarlayamayacagi icin figuranliktan daha asaguya gecer.oylesine lig oynanir gider.zaten oyleydi orasi ayri konu.

toksoy61
06.01.2015, 10:11
Anadoludan yeni şampiyon çıkar bu karardan sonra....

Yerli oyunclarını satmayacak ve 3-4 sezon birlikte oynamış takımlar görücez ilerleyen dönemlerde...

Bursa satmasa kadrosunu antep kayseri bir dönem sivas hepsi futbolcu satmanın peşinde başkanlarının kendi verdiklerini çıkarmanın peşine düşmüştür..

anadoludan şampiyon çıkacak!!! her şeyi bıraktım Anadolu takımı şampiyon olmak istemiyor ki? onların tek derdi ceplerini doldurmak ve tuttukları takımın şampiyon olması. çoğu da zaten kendi başkanı oldukları takımı tutmuyor. bursa-Eskişehir hariç.

biz asıl mali kriterleri nasıl yerine getiririz bunu düşünelim bence

faysal
06.01.2015, 10:31
Çok güzel bir kara türk futbolu için hayırlı olsun hiç olmazsa yerli topçulara artık bir dünya para bayılmicaz iyi oldu avrupai oldı avrupa futbolunda adamlar başarısını buna borçlu bu durum bzim ligi daha izlenilebilir vede güzel yapcak..

special one
06.01.2015, 10:44
Anadolu takımları iflasını açıklar...

Eminmisin dostum ben iç sanmıyorum

Niasse
Emenike

gibi adamları mılyonlara sattılar ki 6 yabancının olduğu ligde

6 yabancıda 1 tane bulup 5-6 ya bir senede satmak demek
14 yabancıda en az 2-3 oyuncuyu bu paralara satmak demek

Vala büyükleri bilmem ama anadolu takımları artık coşar rusya varken hayatta zarar etmezler :)

special one
06.01.2015, 10:53
İstanbul takımları yabancıya yöneleceklerdir paraları çok

Ligin kaliteli yerlileri bize kalabilir, öz evlatçılık trabzon dışına çıkabilir :)

Eğer bu anlayışı seçersek hem kaliteli yerliler bize gelecektir hemde ileride milli takımı oluşturma şansı elimizde olacaktır (gerçi milli takım umrumda değil ama futbolcu piyasasını artırıyor işte )

Bu anlayışla yola çıkarsak yerlilerin tercihi oluruz ki şu durumda ozan şener gibi transferler hedefimizin bu olduğunu gösteriyor

Eski Şampiyon kadrolar Yerlinin yerlisiyle (Öz evlatlarla ) şampiyon olmuştu.

Şimdi istanbullular yabancı, biz yerliler olur bu lig

Bu teori gerçek olursa

Şampiyonluk çok yakın....

Not: Sadece Teori :)

Kadir Yeter
06.01.2015, 10:58

Sana yüzbin kere helâl olsun; Sibel...

Nasıl uyutuluyoruz... ilk önce ben hatırlamalıydım... eyvah.

Allah nazardan saklasın Âmîn...

kadiryeter

Kadir Yeter
06.01.2015, 11:10
Konuşalım diye bu da yeni bir sakız mı!?...

Maksat, meşgul etmek değil mi... üç hafta önceki gündem ne idi?... dün yediğimiz yemeği unutturdular... sürekli dinleyen oldukça, ayçiçeği çekirdeği konuları konuşuruz... öbür taraftan ne götürülüyor?...

Millî Mes'eleleri gençler konuşmasın!.

60 Yıllık esnaf Şişko Kemâl(rahmetli) abiye sordum: abi, köyde nasıl yaşayabiliyorsun... Sen hep şehirde yaşamaya alışıksın?

Dedi ki; "Ne yapalım Kadir, bir elektrik makbuzunu alıyoruz ele(köy kahvesinde), akşama kadar o'nu konuşuyoruz!."

Önümüzdeki sâlı günü neyi tartışacağız?... bilen parmak kaldırsın. Yanlış bilene, bi' maç cezâ...

Sağlıkla kalın... bordomavi kalın... Türk Bayrağına Sarılın.

kadiryeter 6 OCAK 2015 Sâlı.

selcuk
06.01.2015, 12:05
bu kural en cok kasimpasa ve sotaya yarar

kasimpasada para, sotada portföy
simdiden saglam takimlari var

Onur Akyüz
06.01.2015, 12:28
Hökümetin yüce divan olayını unutturmak için halkın ağzına verdiği sakız işte.

He 5+1'den, 6+0+3'den, 9+1-1*1/2'den filan daha mantıklı elbet.

UğurB
06.01.2015, 12:29
Kadir Bey, milli mars konusundaki hassasiyetinizi anliyor ve size katiliyorum.
Milli marsimizi duydugum her yerde gururlanirim.
Fakat her mac oncesi milli marsi okumak, milli marsimizi siradanlastirmak olmuyor mu? Uzun zamandir tribunlerde olmasamda, insanlarin yapmis olmak icin yapmasi beni rahatsiz ediyor.
Eskiden hancerleri yirtilarak okunan milli marsimizin yerini, guc bela ayaga kalkarak , gorev savma gibi yapilan bir eyleme birakti.
Ben lig ve kupa maclarindan once milli marsimizin okunmamasi dusuncesindeyim.

Geleyim yabancinin serbest birakilmasina. Aslinda burada UEFA'nin Avrupa kupalari icin getirdigi kriterleri uygulamak yeterliydi. Boylece sorun cozulmus olabilirdi. Biz bu sene kriterlere uymadigimiz icin 22 oyuncu bildirmek zorunda kaldik.

Size getirilen kurallarin sakat taraflarini soyleyeyim.

1. 18 kisilik kadroda yerli kaleci bulundurulmasi - akillari sira yerli kaleciyi koruyacaklar. 14 yabanciya izin var. Zaten sadece mac kadrosuna 11 yabanci alabiliyorsun. 3 tanesi 18 disinda. Bunlardan birisini yabanci kaleci yaptin mi, birinci yabanci kalecin sakatlandi ya da cezali mi oldu. Diger kalecini getir, Turk kalecin yedek kulubesini isitmaya devam etsin.
2. 2 kendi altyapindan, 4 tane de Turkiye'de alt yapisini almis oyuncu 28 kisilik kadroda olacak. 22 kisilik iyi kadro olduktan sonra bu oyuncular siradan oyuncular olabilir. Halbuki bunlarin belirli sayida olani mac kadrosunda olmasi saglansa belki fayda olabilirdi.
3. Yabancilara hicbir kriter olmamasi.
4. Mesut Ozil, Serdar Tasci gibi oyuncularin yabanci sayilmasi. Turk pasaportu olan hicbir kisiyi yabanci sayamazsiniz. Bu konular cok mahkemelik olur...

Detaylari ogrenince daha detayli seyler yazilabilir ancak basketbolda oldugu gibi iyi olan formayi alir. Onur varken, Ekici varken neden o pozisyona yabanci arayacaksiniz ki? Ancak yedegi olarak bakarsiniz...

Ertan1982
06.01.2015, 12:34
Gurbetciler iin Yabanci milli takim icin oynuyorsalar yabanci sayilacaklar.Oynamiyorsalar veya Türkiye icin oynuyorsalar yerli sayilacak.Zaten nerdeyse 99% A Milli olarak yabanci milli takiminda oyniyamiyorlar gelende olsa 30 yas sonra gelecek cebi doldurmak icin.gelmeseler de olur o yastan sonra.

Anıl C
06.01.2015, 12:37
Bence yabanci konusunda yanlis yaptilar
Izin verilen 14 yabancinin en az 10'unda avrupa birligi pasaport zorunlulugu olmaliydi. Takimlarimizin amaci basarili olmak degil, para kazanmak. Istanbula nasil satarim kafasindalar. Ayrica bu kararla ligimiz Avrupa takimlarinca köle pazari gibi bakilacakta. Cunku eften püften yabancilara da bu ligte tutar diye forma giydirecekler.

Anıl C
06.01.2015, 12:38

Kolayi var Sibel. Osmanlica okunur. Türkçe yetersiz bi dilmis ya. Osmanlicayla artik marş okumuş gibi yapariz

Serdar A
06.01.2015, 12:46
Osmanlica okunur.

İstiklal Marşını zaten Osmanlı Türkçesi ile okuyoruz.

Antonio
06.01.2015, 12:47
günay amerikadan bocanın riveriın estudiantesden 20 tane futbolcu al deneme antrenmanına çıkar beğendiklerinle 200bin euroya sözleşme imzala...

Soner Albayrak
06.01.2015, 12:48
Yine şampiyonu yerli oyuncuların kalitesi belirler bence bu hep böyleydi böyle de devam edecek.

Antonio
06.01.2015, 12:49
cardozoyu güney amerikada görevlendir. wonderkidleri getirsin sana...

Serdar A
06.01.2015, 12:54
1- Eldeki kadrodan, gereken gelişimi gösteren 15-16 oyunculuk bir yerli oyuncu ekibi çıkar mı ?

2- Yıl sonu en azından 7 sözleşmeli yabancı oyuncumuz olacak.
Hepsinin takımda kalacağını var sayar isek , kulübün üzerine en azından 5-6 üst düzey yabancı oyuncu daha alacak bütçesi olacak mı ? Ya da şöyle sorayım , kulübün yeni sisteme uyumlanırken yaklaşık olarak ne kadar maliyete girmesini bekliyorsunuz ?

Oğuz B.
06.01.2015, 13:27
Bu kuralı 3-5 kez daha değiştirir bu yönetemeyenler.

Bu yaz transferi Ersun Yanal yönlendireceğinden dolayı bence en kârlı olan biz olacağız.

Anıl C
06.01.2015, 13:46

Dil devrimine kadar Osmanli Türkcesi. Sonrasinda günümüz Türkcesine cevriliyo bir kisimda olsa.

Antonio
06.01.2015, 13:48
artık ne futbolcular alırız gelsin gaitanlar salviolar valencialar. hepsini güney amerikadan çıkartıp bulacağız :D

UğurB
07.01.2015, 07:33
Akilli olan Anadolu kulupleri gidip Avrupa'nin onde gelen takimlariyla, genc oyuncularin gelisimleri icin anlasmalar yapar. Boylece o oyunculari kiralik olarak 1-2 sene oynatabilirler...
Bu sistemde iyi scouting yapan takimlar cok karli olabilir.
Bizim gibi takimlarin hedefi Porto, Shaktar Donetsk tarzi bir kulup olmak olmali.
Balkanlar, Kuzey Afrika (belki tum Afrika), Kafkaslari cok iyi tarayan bir scouting ekibi cok fayda saglar...

muratt
07.01.2015, 08:02
1- Değişen şartlara gore yapılanmayı her zaman gözden geçirmek lazım. Yeni yabancı kuralı ile scout sistemi önem kazandı yoksa yabancı çöplüğüne döner takım yine.
2- Menejerlerin oyuncağı olmamak için yine scout sistemi şart.
3- Ersun Hoca geniş yerli-yabancı oyuncu pörtföyü ile bir şans aslında. Şenol Güneş olsa, hocalığına saygımız sonsuz ama transfer konusundaki başarısızlığı yine başımıza çok iş açabilirdi. Ersun Hoca'ya destek şart.
4- Yerli oyuncuların saltanatı bitti. Abartı bonservisler, abartı maaşlar geride kaldı.
5- Yabancı oyuncu ağırlığı artacağından yerli hocaların da saltanatı sekteye uğrar. Artık yabancı hocalar görmeye başlarız ligde. Ersun Hoca'nın da kendini adapte etmesi lazım.
6- Yine scout sistemi ile alakalı olarak yabancı pilot takım uygulaması hayata geçirilebilir. Hollanda ikinci ligdeki MVV örneğin tekrar kullanılabilir.
7- Ali Adnan hemen alınmalı.
8- Yabancı hakkı genişledi diye yabancı transferleri hor kullanılmamalı, ince elenip sık dokunmalı. Mali açıdan takım batabilir, İHO bu konuda hiç güven vermiyor.
9- Türk futbolunda bir takımın başarılı olabilmesi için uzun vadeli yapılanma yapması şart. Zırt pırt değişen bu kurallarla nasıl olacak bu iş. BJK yerli oyunculardan bir jenerasyon yapılanmasına gitti, tam meyvelerini toplayacaklar herşey bozuldu, seneye yabancıları toplayacaklar mecbur iskelet dağılacak.
10- Geçen yıl Fenerin Alper'e verdiği bonservis, BJK'nin Tolga'ya Töre'ye verdiği bonservisler, GS'nin Burak'a Selçuk'a Olcan'a Hamit'e verdiği maaşların hesabını kim verecek, adamların ne günahı vardı ? Veya geçen sene bizim yabancı oyunculardan kurtulmak için verdiğimiz tazminatların hesabı ?
11- 2 yıl sonra yabancı kuralının tekrar 5 olmayacağının garantisini kim verebilir ?
12- Bursaspor başta olmak üzere Anadolu kulüplerinde yabancı transferlerini doğru yapan takımlar kafaya oynayabilirler.
13- Scout sistemi.. Scout Sistemi.. Scout Sistemi.. Bu sistemi kuran işi götürür. Menejerlerin kucağına düşen de batar Kocaelispor'un Sakaryaspor'un yanına gider...

PortoDeGalinhas
07.01.2015, 08:59
Türkiye de futbolu yönetenler o kadar vasifsiz, o kadar cahil ki 2 sene önce Türk futbolunun geleceğini planlıyoruz diyerek aldıkları kararın 2 sene sonra tam tersini alabiliyorlar. Sınırlamanin kalkması konusuna gelecek olursak,hani zaten sikeciler için yapılmış saçma sapan bir uygulamaydi. Şimdi öyle yattigi yerden milyon dolarlari cebe indiren yerlileri, ya da sözleşmesini fesh etmek için milyon dolarlar odedigimiz yabancıları goremeyecegiz

Trabzonsporking
07.01.2015, 09:26
2 sene sonra yine değiştirirler.Şb'ye göre yabancı kuralı çıkartıyorlar.

winner
07.01.2015, 10:05
Bakıyorum yerli hocalar bayram ediyor.Eleştiren bir tek feyyaz uçar'ı gördüm.

Kendi açısından bakıyor ve yerli hocalar işsiz kalacak diyor.İlk uyanan o oldu.

Bunu basketbolda yaşadık.

Bu sezon sahada 5 yabancıyla oynayabilme kuralı getirildi.

Basketbol antrenörleri derneği hemen bunu destekledi.

Ama sezon ilerledikçe takımlar yerli hocaların işine son verip yabancı hoca getirmeye başladılar.Biz dahil.

Şöyle bir mantık oluştu basketbolda.Bu kadar yabancı oyuncuyu yerli hocalar idare edemiyor.Takımlarda yerli oyuncu pek kalmadığı için yerli hocanın etkisi ve önemi de azaldı.Şimdi basketbol antrenörleri söylenmeye başladı.

Benzeri futbolda da olacak.

Mollasalihoğlu
07.01.2015, 11:06
Mantıklı kullanan takım fark yaratır ama ülkemizde %90 kulübü yabancı çöplüğüne çevirmeye yarayacak sadece.

Travelair
07.01.2015, 11:19
Ben şunu anlamadım borcu olmayanlar mı 14 yabancı transferi yapabilecek? Pratiğe dökülemeyen bir uygulamadan bahsetmiyoruz herhalde?

winner
07.01.2015, 11:33
Ben şunu anlamadım borcu olmayanlar mı 14 yabancı transferi yapabilecek? Pratiğe dökülemeyen bir uygulamadan bahsetmiyoruz herhalde?

Ya da borcu olanlar kaç tane yapabilecek yoksa hiç mi yapamayacak.

Eğer bu hayata geçerse kulüpler arasındaki uçurum artacak.

Ekonomisi güçlü takımlar,borcunu bir şekilde kapatıp,işi kitabına uydurup 14 yabancı alacak ama diğer takımlar 3-5 yabancı alabilecek...

Ayrıca borcu olmayan kulüp çok komik bir laf.

Yaşasaydı Thomas Moore "Borcu Olmayan Türk Kulübü" isimli bir kitap yazardı herhalde.

Daha çok soru var.

Bu yabancı kuralı başarısız olsa da en az 5 sene uygulanmak zorunda.Yeni gelecek federasyonun çok parlak fikri de olsa uygulayamayacak.

Çünkü ben 14 yabancı futbolcuyla 4'er yıllık kontrat yaparsam 2 sene sonra bu kural olmadı değiştiriyorum diyemezsin.Ben o futbolcuları ne yapacağım.Ancak şunu dersin sınırsız yabancıyı kaldırdık ama 3 yıl sonra uygulanacak...Yanı bu kural en az 5 sene devam...Eğer istenen sonuç alınmazsa,futbol ve kulüplerin ekonomisi daha da dibe vurursa çöküşü sadece izleyecekler...

Peki düşen takım.

14 yabancı futbolcusu varken aşağıda ne yapacak bu futbolcuları.Sözleşmeleri ne olacak...

Her zamanki gibi mottomuz "kervan yolda düzülür"...Düşünmeden,analiz edilmeden,avantajı-dezavantajı yeterince değerlendirilmeden,bir futbol ulemasının!kendi kafasından aldığı kararlar...Ve her zamanki gibi sonu başarısızlık.

UğurB
07.01.2015, 12:14
Peki düşen takım.

14 yabancı futbolcusu varken aşağıda ne yapacak bu futbolcuları.Sözleşmeleri ne olacak...

Her zamanki gibi mottomuz "kervan yolda düzülür"...Düşünmeden,analiz edilmeden,avantajı-dezavantajı yeterince değerlendirilmeden,bir futbol ulemasının!kendi kafasından aldığı kararlar...Ve her zamanki gibi sonu başarısızlık.

Bunun soyle bir cozumu olabilir.
Yabanci oyuncu kontratlarina takim kume dustugu zaman, tazminatsiz, bonservissiz serbest kalir maddesi konulabilir. Nasil belirli bir miktara serbest kalabiliyorsa takimlar, bu sekilde serbest kalma olabilir.

winner
07.01.2015, 12:47
Bunun soyle bir cozumu olabilir.
Yabanci oyuncu kontratlarina takim kume dustugu zaman, tazminatsiz, bonservissiz serbest kalir maddesi konulabilir. Nasil belirli bir miktara serbest kalabiliyorsa takimlar, bu sekilde serbest kalma olabilir.

Transfer edilirken ödenilen bonservis bedelleri futbolcu serbest kalırken havaya gidecek o zaman.

Yani küme düşme ihtimali gören takım sezona başlamadan bonservis ödemeden futbolcu alsın,ona göre kontrat yapsın,ayağını yorganına göre uzatsına geliyor biraz iş.

Ama olmuyor işte.Olsaydı zaten kulüpler ekonomik bataklıkta olmazdı.Göreceksiniz herkes saldıracak yabancıya 10'dan aşağı kimse almayacak.

Bir de bjk'yi tarihinin en büyük borç batağına sokan adam yabancı kuralını açıklarken gayet ciddi bir ifadeyle "kulübün borcu olmayacak haaaa..."diye parmak sallıyor...

Eşi,benzeri olmayan bir ülkeyiz.

Travelair
07.01.2015, 12:55
O ayrılırken de "Ben bjk'nin bana olan borcunu hibe ediyorum, ama benden sonra gelenler de hibe ederse" diyordu

winner
07.01.2015, 12:58
O ayrılırken de "Ben bjk'nin bana olan borcunu hibe ediyorum, ama benden sonra gelenler de hibe ederse" diyordu

Yani kulüpler borçsuz olmaz diyor, borcu olana yabancı transferi yaptırmayan tff başkanı:)

Tam bir mizah figürü.

Antonio
07.01.2015, 13:00
Fransa 2. liginden bir kaç oyuncu kadromuza katmalıyız. işleri ne gidp izlesinler... brezilyada 20 yaş altı turnuva var birilerini göndersinler...

winner
07.01.2015, 13:08
Basketbolda yabancı sınırı kaldırılınca Türk oyuncuların oynama süresi % 44'ten %27'ye düştü.

Futbolda da benzeri olacak.

Milli takım dibe vurmuş olsa da sınırsız yabancı milli takım havuzunu iyice daraltacak.

Sürekli oynayan oyuncu bulmakta güçlük çekilecek.

emre6117
07.01.2015, 13:56

Bosver serdar boyle kisilere cevap bile vermeye degmez.osmanlica hakkinda en kucuk birsey bilmez.laf olsun diye konusur.osmanli kelimesini duyunca alerjisi oldugu icin atasini bile inkar eder.o yuzden cevso verme bosver kendi dunyalarinda yasasin onlar.biz osmanlu torunuyuz ve osmanlicadan da gurur duyariz ve suan kulaandigimiz bircok kelime osmanlicadan kalmadir.

cakalkerem
07.01.2015, 14:09
boşverin yerliyi..hepsi yabancı olsun

Enes Başkaya60
07.01.2015, 14:43
Azize istedi diye bu böyle oldu Bu kural yine Şikecileri Şampiyon yapmak için bravo fedarasyon...

dağlıca61
07.01.2015, 18:01

Bildiğim ve anladığım kadarı ile kulübün vergi borcu, futbolcuların alacağı olmaması gerekiyor ayrıca bu yerli futbolcu transferi içinde geçerli bir kural.

calavera
07.01.2015, 18:05
Maalesef gorusum su, yeni yabanci kurali sonrasi tamamen parayi veren dudugu calacak. Artik Anadoludan biz dahil yeni bir sampiyon cikmasi cok cok ama cok zor.

Son anadolu sampiyonlugu 2010-2011 olarak kayda gecer

dağlıca61
07.01.2015, 18:11
Fransa 2. liginden bir kaç oyuncu kadromuza katmalıyız. işleri ne gidp izlesinler... brezilyada 20 yaş altı turnuva var birilerini göndersinler...

Zamanında kurulan futbolcu izleme komitelerinin bu konudaki başarısı ortada, yabancı futbolcu transferinde ki başarı oranımız % 5 üstüne çıkmaz, bu zamana kadar transfer ettiğimiz yabancı sayısı 100 futbolcu, kazancı, maliyeti ile orantılı katkı sağlayan futbolcu sayısı 5 futbolcuyu geçmez,halen yabancı hayranlığı.

sason
07.01.2015, 18:12
Bencede artık şampiyonluk hayaldir.Son şampiyonluğumuz 2011 dir.

Bir de bayılıyorum sevinenlere.Yav insan bir bakar 6 yabancı için aldığımız adamlara.Cardozo hariç Türk standardından yüksek bir tane adammı var.
Eskiden 6 kişiye döküyorduk ,şimdi 11 kişliye dökeceğiz paraları.

Siz sevinin, şikebahçe çağ atlayacak şimdi YDÖ sayesinde.

halil ibo
07.01.2015, 18:15
Tek iyi tarafı yerlilerin bir yeri havalanmıştı.O havayı aldılar şimdi.
Ancak Türk futbolunun ölüm fermanıdır bu karar.Bu kadar açık ve net.
Eeeeee kara kargayı iflasa götüren şikeci sabıkalı AY'nin çanak yalayıcı eşine de bu yakışırdı.

serkanholep
07.01.2015, 20:38
türkiye şartlarında hiç bir kulüp yüksek maliyetli bu kadar yabancı almaz

türkiyeye gelen yabancıların hangi mantıkla geldiğini biliyoruz

fb bile 10 tane direk oynatacağı yabancıyı alamaz

ya diego gibi beleş alıp dünya imza parası ve yıllık verecek ya da çok fazla bonservis ve yıllık verecek

1 değil de 3-5 tane krasiç ve diego olduğunu düşünürsek o takım batar

her halükarda iyi izlenmiş faydalı ve ucuz maliyetli yabancılar alınacaktır

3-4 tane çok iyi gerisi parlayabilecek yabancı alınacak

yerlilerin maaşı inanılmaz düşecektir

bu açıdan gs yandı diyebiliriz

bizim çok iyi transfer yapabilecek hocamız varken ve inşallah hocamızında yurt dışı çalışmaları olduğunu düşünerek mantıklı hamleler yapabileceğiimzi düşünüyorum

muratt
08.01.2015, 08:05
Maalesef gorusum su, yeni yabanci kurali sonrasi tamamen parayi veren dudugu calacak. Artik Anadoludan biz dahil yeni bir sampiyon cikmasi cok cok ama cok zor.

Aksine, asıl anadolu'dan bir şampiyon çıkacaksa şimdi çıkacak.

Şöyle düşünün eskiden 5 yabancı 6 yerli vardı sahada. Zaten 5 yabancı büyük takımlarda yıldız oyuncu, yerlilerin de en iyisini büyük takımlar kapatıyor geriye anadolu takımlarına birşey kalmıyordu. Farkındaysanız son 3-4 yıldır zirveye yaklaşan bir anadolu takımı da yok, oysa yabancı sınırlaması yokken Sivasspor olsun Bursaspor olsun üst sıraları zorlayabiliyordu.

Çünkü yerli piyasası bu kadar kızışık olmayacağından Alper Potuk gibi genç yerli oyuncular gelişimlerine ve oynamaya devam ederek takımlarına daha çok katkıda bulunacaklar, böylece büyük-küçük takım arasındaki yerli farkı azalmış olacak.

Mesele burada yabancı konusu. Şimdi yabancı meselesinde saadet parayla olmuyor biliyorsunuz. 14m euro verip Guiza'yı da getirebilirsiniz, 4m verip Jaja'yı da bulabilirsiniz veya Emenike gibi adamları da getirebilirsiniz. Düzgün scout sistemi kuran doğru yabancıları bulan takımlar bu sistemde yürür, menejerlerin oyuncağı olan takımlar ise batar.

Mesele oyuncu izleme komitelerinde ve scout'larda bitiyor.

Bize gelirsek, futbolcu bulsun diye Lemi'yi gönderirsek Brezilya'ya geçmiş olsun, adam gibi scout sistemi kurarsak bu sistemi kendi avantajımıza çevirebiliriz.

Ama menejerlerin gazına gelirsek, takımı yabancı çöplüğüne çevirirsek çok zor günler bizi bekler...

Umarım yönetimde birileri akıl sahibidir ve bu akıl kullanılır.

muratt
08.01.2015, 08:14
Basketbolda yabancı sınırı kaldırılınca Türk oyuncuların oynama süresi % 44'ten %27'ye düştü.

Futbolda da benzeri olacak.

Milli takım dibe vurmuş olsa da sınırsız yabancı milli takım havuzunu iyice daraltacak.

Sürekli oynayan oyuncu bulmakta güçlük çekilecek.

Milli takımın sürekli oynayan adama ihtiyacı yok. Öyle olsa işte Mustafa Akbaş oynuyor sürekli. Zeki Yavru da oynuyordu sürekli...
Milli takımın iyi futbolcuya ihtiyacı var. İyi futbolcu da yabancı ile adil rekabete girip formayı alan oyuncudur, yabancı kuralı sayesinde milyonları götürüp yan gelip yatan oyuncu sürekli oynuyor diye milli takımın işine yaramaz. İşte milli takımın durumu ortada. Neden ? Çünkü Burak, Selçuk, Olcan gibi oyuncular nasıl olsa param ve formam garanti diye salmış durumdalar. Şimdi seneye görürüm ben onları...

winner
08.01.2015, 10:46
Milli takımın sürekli oynayan adama ihtiyacı yok. Öyle olsa işte Mustafa Akbaş oynuyor sürekli. Zeki Yavru da oynuyordu sürekli...
Milli takımın iyi futbolcuya ihtiyacı var. İyi futbolcu da yabancı ile adil rekabete girip formayı alan oyuncudur, yabancı kuralı sayesinde milyonları götürüp yan gelip yatan oyuncu sürekli oynuyor diye milli takımın işine yaramaz. İşte milli takımın durumu ortada. Neden ? Çünkü Burak, Selçuk, Olcan gibi oyuncular nasıl olsa param ve formam garanti diye salmış durumdalar. Şimdi seneye görürüm ben onları...

Her iyi milli takımda kulübünde sürekli oynayan oyuncu oynar.

Elbette aynı zamanda kaliteli oyuncu olacak,BAL liginde de sürekli oynayan oyuncu var.

Yani kaliteli Türk oyuncular var ama kontenjan rahatlığı nedeniyle kendilerini geliştirmeyip,çalışmıyorlar öyle mi...Şimdi sınırsız yabancı olunca bu sayılan isimler uçacak...Oldu.

Futbolu ancak alt yapılara el atarak kurtarırsın.Sınırsız yabancıda da kimse alt yapı ile uğraşmaz.

mehmet83
08.01.2015, 20:39
Paradan ziyade onemli olan dogru futbolculari bulabilmek. Sirf adi sani var diye transfer yaparsan bunun sonu kotuolur. Bir diegoya bakin bir de bursadaki josueye. Hangisi daha yararli? Parlayan yerliyi zaten istanbul sulukleri kapiyor. Ben ersun hocaya guveniyorum. Ucuza yetenekli yabancilar bulacaktir. Kisitlamanin kalkmasi en cok bize yarayacak bence

Trabzonsporking
08.01.2015, 20:43
Seneye Şb coşacak transferlerde.şampiyon olurlarsa.

Kasım Hilal
08.01.2015, 21:01

Tam olarak durumun özeti budur.
Ne eksik, ne fazla.

Hazar_
08.01.2015, 21:04
Yabancı sınırı kalıdırılmadı genişletildi. Yine serbestlik yok aslında. O yüzden başlık düzeltilmeli.

kayseriliyiz
08.01.2015, 23:42
Transferler ayni mantik üzerinden yapilirsa çok kulüp kepenk indirir.
Bize gelince söyle skandinav ülkelerinden saglam bir defans, fransanin zencilerinden bir orta sahayla iyi isler yapariz.

Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk

Anıl C
08.01.2015, 23:50
Yabancı sınırı kalıdırılmadı genişletildi. Yine serbestlik yok aslında. O yüzden başlık düzeltilmeli.

Aynen oyle!

Ertan1982
09.01.2015, 06:51
Ayin 16 son rütüsler yapilacak.Gurbetci oyuncu statü,yabancilara kriter ve mali konular.tüpcü kaba taslagi sundu millete.Bu ne ?kadro max 28 kisi,en fazla 14 yabanci,ilk 18 7 tane yerli böylelikce ilk 11 full yabanci olabilir.Teknik ve ince konulari daha bilmiyoruz.

Ha mili takim önemli degil.Türkiyeden zaten az oyuncu cikiyor iyi gurbetcileri bulsunlar ve gercek yerinde bir taktik ile oynatsinlar yeter.Kütükler ile takimi doldurmaya gerek yok.daha top durdurmayi adam tutmayi pozisyon bilgisi sifir orta ve sut cekmesini bilmeyen topculari e yapiyim.tek artilara canlari istedide kiclarini kaldirip kosuyorlar.

Ekrem D.
09.01.2015, 07:46

Adam gibi planlama yaparsa bir anadolu takımı neden şampiyon olamasın?

Yabancı sınırı kaldırıldı diye büyük takımlar Guiza, Krasic gibi yüksek fiyatlı/düşük kaliteli oyuncular almaktan vaz mı geçecekler?

Yukarıda bir arkadaşın söylediği gibi büyük kulüplerin kaliteli yerlileri kapmasından sonra çöplerle yetinen anadolu takımlarının artık alternatif seçenekleri olacak.

Yabancı sınırının kaldırılması serbest piyasaya geçmek gibi birşey. Kobiler kartlarını akıllı oynarlarsa büyük şirketlerle herkonuda yarışabilirler.

gudoz81
09.01.2015, 13:28
ya zaten yabancı sınırı serbest değilmiydi. önemli olan sayısı değil kalitesi. bi türlü anlaşılmadı bu olay. bi sürü yabancı oyuncunun kaçından verim alabiliyoruzki serbest olmuş sınırlı olmuş ne farkeder.

Doğukan Uçan
02.06.2021, 22:47
Bu alınan kararla galatasaray ve fenerbahçe'nin şampiyonlukları yakındır. Bundan 15 sene önce anadolu takımları averaj ekipleri olarak formalite icabı maç yaparlardı yine aynı günlere dönüyoruz.

Yiğit SARI
02.06.2021, 23:12
https://pbs.twimg.com/media/E25yFgfXIAEJ9Rt?format=jpg&name=medium

Kulüpler Birliği'nin açıklaması... :D

Gerçekten bazen kafamın içindekileri yazmaya kelime bulamıyorum. Muhatabı olduğun kulüplerle ortak bir karar alıyorsun ve kararın tersini uyguluyorsun

Akıl ve fikir dilerim

Ekrem D.
02.06.2021, 23:37
Adam gibi planlama yaparsa bir anadolu takımı neden şampiyon olamasın?

Yabancı sınırı kaldırıldı diye büyük takımlar Guiza, Krasic gibi yüksek fiyatlı/düşük kaliteli oyuncular almaktan vaz mı geçecekler?

Yukarıda bir arkadaşın söylediği gibi büyük kulüplerin kaliteli yerlileri kapmasından sonra çöplerle yetinen anadolu takımlarının artık alternatif seçenekleri olacak.

Yabancı sınırının kaldırılması serbest piyasaya geçmek gibi birşey. Kobiler kartlarını akıllı oynarlarsa büyük şirketlerle herkonuda yarışabilirler.
6.5 sene once yazmisim. Kelimesi kelimesine arkasindayim :)

Serdar A
02.06.2021, 23:56
Bu ekonomiye bu kadar takım fazla. Ben bunu bilir, bunu söylerim.
Yayıncı için bir fb-gs-ts-bjk derbisinin hasılatı 30 tane taraftarsız hedefsiz iki öylesine kulübün maçından daha fazla. Sponsorlar için de öyle...

Takım arttıkça gelirler düşüyor, gelirler düştükçe ve kur çılgınlığıyla yurtdışıyla rekabet azalıyor.

Süper ligi 14 takım 39 hafta yapacaksın. Böylece biri taraftsız sahada her bir büyük para kazandıran maç 3 kere oynanacak. Diyarbakır'da, Erzurum'da, Mersin'de , Maraş'ta, Ordu'da Erzincan'da, dünya kadar stadyum yapıldı, bomboş, bazıları şimdiden çürümeye terkediliyor, her büyük kulüp bu üst ligde kulübü olmayan şehirlere senede bir kere uğrasın işte...

Takımlar ülkeyi dolaşacak, yayıncı kuruluş daha çok para kazanacak. Az sayıda ve azami güçlü takımlarla rekabet en üst seviyeye çıkacak.

Bunun da altına 24 takımlı cehennem gibi bir ulusal birinci lig kümesi yapacaksın. Oraya yabancı sınırı mı getiriyorsun ne deniyorsan orada dene... Muhtemelen bu ligde daha yüksek bedelle yayın satmaya başlayacak. Şehir rekabetleri kızışacak.

Ama en üst lig ülkenin marka değerini temsilen adam gibi profesyonelce yönetimiyle işin başlaması lazım; şehirlerin milletvekili sayısına göre ve inşaatçı, çantacı, ihaleci siyasete kuyruktan bağlı iş bilmezlerin insafına bırakılarak değil.

jairzinho
03.06.2021, 02:31
Bu ekonomiye bu kadar takım fazla. Ben bunu bilir, bunu söylerim.
Yayıncı için bir fb-gs-ts-bjk derbisinin hasılatı 30 tane taraftarsız hedefsiz iki öylesine kulübün maçından daha fazla. Sponsorlar için de öyle...

Takım arttıkça gelirler düşüyor, gelirler düştükçe ve kur çılgınlığıyla yurtdışıyla rekabet azalıyor.

Süper ligi 14 takım 39 hafta yapacaksın. Böylece biri taraftsız sahada her bir büyük para kazandıran maç 3 kere oynanacak. Diyarbakır'da, Erzurum'da, Mersin'de , Maraş'ta, Ordu'da Erzincan'da, dünya kadar stadyum yapıldı, bomboş, bazıları şimdiden çürümeye terkediliyor, her büyük kulüp bu üst ligde kulübü olmayan şehirlere senede bir kere uğrasın işte...

Takımlar ülkeyi dolaşacak, yayıncı kuruluş daha çok para kazanacak. Az sayıda ve azami güçlü takımlarla rekabet en üst seviyeye çıkacak.

Bunun da altına 24 takımlı cehennem gibi bir ulusal birinci lig kümesi yapacaksın. Oraya yabancı sınırı mı getiriyorsun ne deniyorsan orada dene... Muhtemelen bu ligde daha yüksek bedelle yayın satmaya başlayacak. Şehir rekabetleri kızışacak.

Ama en üst lig ülkenin marka değerini temsilen adam gibi profesyonelce yönetimiyle işin başlaması lazım; şehirlerin milletvekili sayısına göre ve inşaatçı, çantacı, ihaleci siyasete kuyruktan bağlı iş bilmezlerin insafına bırakılarak değil.

aga herkes bir fikir söylüyor iyi kötü,lakin sorunun asıl kaynağı bunlar değil,yazdığın çözümler sorunun ana kaynağı çözüldükten sonra düşünülebilir

problemin ana kaynağı ne peki?

el cevap: dernekler yasası

kulüpleri yöneten yöneticilerin hiçbir sorumluluğu yok, merkezden denetim de yok kulüplere,böyle olunca ne oluyor? futbol sadece birilerinin rant kazanma aracına dönüyor

2 çözüm var ama ikiside uygulanmıyor

1-kulüpleri ya özelleştireceksin,yani satacaksın

2-yada kulüplere sıkı denetim getireceksin,harcama konusunda,

türkiyede ikiside yapılmıyor,sonuç? birileri indiragandi ile malı götürüyor,genelde bunlar yönetici manager takımı oluyor haliyle

milyon avronun altına imza atabiliyor bir yönetici ama sıfır sorumluluk,misal falcao,iyi çıkarsa bol reklam alkış ,tutmazsa imzası olan kişi sıfır maddi kayıp,kulübe zarar yazılıyor,en risksiz iş yönetici olmak,üzerine başka yollardan indiragandi de yapılıyor tabi
böyle saçmalık olmaz aga

nba gibi sıkı maddi denetim yapılabilir,harcamalar belli ve şeffaf,herkes açıklıyor sözleşmenin maddelerini,fazla harcayamıyorsun aga,salary cap var

bu olayı getirmiyorsan kulüpleri satacaksın aga

Doğukan Uçan
03.06.2021, 08:03
18 takım bile fazla bu lig için ne yazık ki. yukarıdaki yorumlar çok doğru. çoğu büyük il takımı ligde yok.

lige çıkıyorlar ertesi sene düşüyorlar.

Maranov
03.06.2021, 10:52
Trabzonsporda bulunan yabancılar:
Nwakaeme, Ekuban, Bakasetas, Djaniny, Vitor Hugo, Edgar, Flavio, Trondsen Bruno peres gervinho ayrıca Diabate, Campi,
TOPLAM: 12
İlk 11'de 8 yabancı yer alırsa:
Uğurcan
Bruno peres edgar hugo sol bek(yabancı)
berat
a.kadir bakesetas nwakame

gervinho ekuban

görünen o ki trabzonsporun yabancı değil yerli futbolcu alması lazım. uğurcanın gideceği düşünülürse yerli kaleci şart.
büyük ihtimal Diabate, Campi ye yol göründü.
hamshick ve sorloth un bu durumda transferleri zor gibi

HasanTezel
03.06.2021, 15:06
Beyler, 8 YABANCI kuralı demek, 11'de en az 3 mümkünse rotasyonu düşün 4 yerli olmalı, 11 de yeri garanti olan:

KALECİ-SOLBEK-ORTA 2 Lİ yerli olmak zorunda bence, Ömür-Berat garanti, kale ve solbeke yerli bakalım

HasanTezel
03.06.2021, 15:15
Yerli futbolcu teşvik sistemi geliyorTam anlaşılamadı mı acaba kural? 2021 de 8 yabancı 11 de toplam 14 kadroda, 2022 de 7 yabancı 11 de, 2023 de 6 yabancı.

İstanbul çetesine niye yarasın bu iş? Artık kıyrıtık Alanya 1,5 m euro maaşa adam alıyor, gs 9 Milyona ve elde patlıyor( Falcao)... 1,5 lüks adam bazen 9 lüks adamı dümdüz ediyor, eskiden bu fark 150 bin euroya 9 milyon idi, bence TFF YAVŞAKÇA KENDİ ALSA DA karar kötü değil...

Bizde direk 11 olabilecek yabancılar: Hugo-Edgar-B Peres-Nwakaeme-Bakasetas-Gervinho kaldı 2 kişi, Hamsik + Sörloth

Ekuban-Djaniny kesin satılmalı, Koita yedek, kaleci mutlaka yerli olmalı, basit...

faysal
03.06.2021, 15:23
bu kural bana göre mantıksız ya nebilim böyle bişey yapıyon alt liglerde yap eskiden topçularımız yurtfışına transfer olamiyordu şimdi gidiyorlar, zaten potansiyelin varsa o kadroya girersin bu kuraldan sonra beğenmediğin yerli topçu bile birken beşe çıkıcak.

wakaeme
03.06.2021, 15:30
ağaoğlu da yabancı sınırı isteyip duruyordu alsın şimdi yerlileri 6-7 milyon euro lara

Kaya
03.06.2021, 15:52
Bu ülkenin her konuda eski hastalıklarına dönmesine şaşırıyorum. Rezil bir karar...

Kemal Duru
03.06.2021, 15:54
Bu ülkenin her konuda eski hastalıklarına dönmesine şaşırıyorum. Rezil bir karar...

Başka hangi konuda döndü mesela? 30 sene geri gitsek 100 sene ileri gitmiş olacağız da ondan soruyorum.

Kaya
03.06.2021, 15:56
Başka hangi konuda döndü mesela? 30 sene geri gitsek 100 sene ileri gitmiş olacağız da ondan soruyorum.

30 sene önceyi özel kılan durum nedir merak ettim. 1923'e dönsek bence de 100 sene ileri gitmiş oluruz...

Çok siyasete girmek istemediğim için örnek vermek istemiyorum açıkçası. Bekçi vs.

Kemal Duru
03.06.2021, 16:00
30 sene önceyi özel kılan durum nedir merak ettim. 1923'e dönsek bence de 100 sene ileri gitmiş oluruz...

Çok siyasete girmek istemediğim için örnek vermek istemiyorum açıkçası. Bekçi vs.

30 sene yerine 20 sene de diyebiliriz, fark etmez. Bu arada verdiğin örnek hiç olmadı abi, eskiden Bekçiler hastalık falan değil gerçekten işe yarayan devlet görevlileriydi. Eğer bunu eleştireceksen şimdiki durum çerçevesinde eleştir. Eski Türkiye Yeni Türkiye kavramsallaştırmasına gönül vermiş biriysen diyecek bir şey yok tabii.

HasanTezel
03.06.2021, 16:45

AMAÇ NE?

Amaç SPOR işinde Milli başarı ise, 11 kişilik takımda 11 yabancı kanına dokunmayan kim varsa konuşmaya hazırım...

Beyler, SPOR-OLİMPİYATLAR neden oluşturuldu? Her ülke BEN İNSANIMI İYİ EĞİTİYORUMU ispatlamak için, müsabaka yapıyordu, RAKAMLARLA konuşmayan herkes ezberletilmiş aptalca siyasi İZM leri görüşleri savunur, cehalet içinde farkı olmayan hırsız izmlerin peşine koşar, sağ sol farketmeden...

Oysa, bir ülke insanı şuna bakar:

https://www.transfermarkt.com.tr/statistik/weltrangliste (https://www.transfermarkt.com.tr/statistik/weltrangliste)

Dünyada 17. ekonomi iken futbolda 33. olmanın tek açıklaması, ülkendeki ortalamanın 2 katı rezillik-pislik-şike futbolu yönetenlerde var, futbol olarak sen ekonomisi 33. olan G Afrika-Nijerya seviyesindesin, zaten geri kalmış ülken futbol olarak daha rezil durumda demektir...

Peki ne yapmak gerekir?
10 yıllık bir plan ile taraftara güven vermek gerekir, şike teşvik hakem ayartma tüm filmler belli yazmaya gerek yok, tek yasa çıkar-uygula 3 sene sonra kafadan 17. sin, al Şenol hoca kızsam da geldi-liyakatle seçti şu an dünyanın 1. si Fransayı ezdik, sıralamada uçtuk, şimdi 3 büyütülmüşe yanaştı patinaj çekiyoruz...

Sağ sol bakmayın beyler, konu apaçık belli, liyakat-adamlık... Çıkarsın erkekçe, en az 7 si yerli bir takımla gider Avrupada başarılı olursun, gerisi Katarlı PSG ye doldurur adamı, Fransızlar şampiyon oldu der, öyle mi...

Sefaenes
03.06.2021, 17:58
yapanci sinirlandirmasi getiriyorsan ozaman yerli oyuncuya da bonservis maas sinirlandirmasi getirmelisin 1 kuruslukoyuncuya Anadolu takimlari 10 istiyor 100 binlik oyuncu milyonleri istiyor bizdeki eskiden örnekler Ishak,musa vs ler daha niceleri var. Birde artik TFF basina futboldan anliyan gelmeli is adami tuccar dogalgazcilar futbolda isi yok Türk futboluna faydalari bile yok

angraf
04.06.2021, 11:45
Futbol basketbol bir showdur. Amaç başarı ve paradır.
Oyuncu yerli olsun yabancı olsun iyiyse oynar.
Nasıl uğurcan oynuyorsa berat oynuyorsa aynı şekilde.
Yabancı sınırı gerizekalılıktır.

Doğukan Uçan
27.07.2021, 22:12
Yabancı sınırı 8+6 olarak kalacakmış nihat öyle dedi.

ülke futbolu şantiyecilerin elinde çocuk oyuncağı oldu.