PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Haftanın Konuğu | Oğuz ZEYTİN

Hüdai Pervaneli
28.12.2014, 16:14
Her hafta bir üyemizi burada konuk ederek onunla bir nevi ropörtaj yapacağız. Herkes çok fazla özele inmeden konuğumuza merak ettiklerini sorabilir.

Bu haftaki konuğumuz : Oğuz ZEYTİN

Klasikleşmiş başlangıç soruları ;

Doğum tarihiniz?
Nerelisiniz?
Nerede oturuyorsunuz?
Okuduğunuz ve okumakta olduğunuz eğitim kurumları ?
Hobileriniz?
İlişkiniz var mı ?
Hayattaki en büyük hayaliniz?
Hayatınızda örnek aldığınız kişi kimdir?
En büyük takıntınız nedir?
Yaptığınız en büyük çılgınlık nedir?
Neden Trabzonspor?
Neden BMN?
En beğendiğiniz filmler?
En beğendiğiniz sanatçılar?
En sevdiğiniz renk?

http://i.hizliresim.com/04nN5B.jpg (http://hizliresim.com/04nN5B)
http://i.hizliresim.com/99oqjN.jpg (http://hizliresim.com/99oqjN)
http://i.hizliresim.com/VgaXbv.jpg (http://hizliresim.com/VgaXbv)

Murat'
28.12.2014, 16:19
Basketbolun piri...

Oğuz ZEYTİN
28.12.2014, 20:20
Öncelikle konuk ettiğin için teşekkür ederim Hüdai.

Doğum tarihiniz?

18 Haziran 1985

Nerelisiniz?

Beşikdüzü, TRABZON.

Nerede oturuyorsunuz?

İstanbul

Okuduğunuz ve okumakta olduğunuz eğitim kurumları ?

İlkokul: Cudibey İlkokulu
Ortaokul - Lise: Trabzon Kanuni Anadolu Lisesi, Trabzon Lisesi (Kısa süreli)
Lisans: YTÜ Mak. Fak. Endüstri Müh., İst. Üni. İşletme Fakültesi, İst. Üni. Siyasal Bilgiler Fakültesi
Lisansüstü: İst. Üni. Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hobileriniz?

Vaktim ve sağlığım oldukça sırt çantama kitaplarımı atıp cennet vatanı karış karış gezmek, Anadolu köylerinde amcaların dilinden yöreleri tanımak, kilim desenlerinden tarihe ışık tutmak... Fotoğraf çekme alışkanlığım olmasa da uzun notlar tutarım. Belki bir gün yayınlarım.

Uçaklar; rota çizelgelemesinden maket model koleksiyonuna kadar...

Sahafları dolaşıp okuma listemdeki eserlerin Birinci Baskılarını aramak...

Yetmişlere o günden bakmak için fırsat buldukça gazete ve dergi arşivlerini taramak (Dijital değil, sayfaya dokunarak)...

Yaklaşık bir buçuk senedir yol çalışmasından dolayı yapamasam da Sirkeci-Florya arasını banliyö treniyle geçmek...

Biraz da basketbol :)

İlişkiniz var mı ?

Evet.

Hayattaki en büyük hayaliniz?

Uğruna çalıştığım en büyük hayalim Türk Birliği.

Hayatınızda örnek aldığınız kişi kimdir?

Çoklar içinden yalnız birini paylaşmam gerekirse Uluğ Bey.

En büyük takıntınız nedir?

Birbiriyle bağlantılı olduğuna inandığım: Zaman - Disiplin - Düzen.
Saniyelerle boğuşarak yaşarım. Boşa geçecek her saniye vicdanımı acıtır. Bu da (her konuda) düzenli hareket etmeyi beraberinde getiriyor. Dolayısıyla iç disiplinimden kendime taviz veremem.

Yaptığınız en büyük çılgınlık nedir?

Lisede 100'lük sınav kağıdıma 70 veren Matematik öğretmenim hakkındaki şikayetim dikkate alınmayınca, ÖSS'ye az bir süre kala okulumdan ayrılma kararı alışım.

Mesele not değil, hak arama mücadelesi...

Neden Trabzonspor?

Trabzonspor... Çoğumuz babamızı, ağabeyimizi vs. örnek alarak Trabzonspor'u tutmuşuzdur. Trabzonspor'a tutulmuşuzdur da diyebilirim. Ama benim sürecim biraz farklı. Babam sporsever ve fanatik bir Beşiktaşlı'dır. Yine de Trabzonspor maçlarını kaçırmazdı. Çocukken her hafta Avni Aker'e, Yavuz Selim'e, 19 Mayıs'a giderdik. Tercüman Gazetesi'nin spor sayfalarına bakarken ve radyodan maç dinlerken etkinlendiğimi de söyler büyüklerim.

Gersonlu, Müjdatlı Fener'i 3-2 yendiğimiz olaylı maç... Bulgaristan milli maçı... İlk gece maçımız yanlış hatırlamıyorsam Beşiktaş'a karşıydı... Bir Ramazan akşamı kupada Samsunspor'a kaybettiğimiz maç (Avni Aker'in en kalabalık günüydü bence)... Yünden bir Bordo-Mavi forma... Petranovic gibi uzatmak istediğim saçlarım... Ankaragücü'nden 5 yiyen Aston Villa fatihi Victor'a Meydan'da çocukça hakaret edişim, onunsa bana imzalayıp verdiği fotoğrafı (Hala saklarım)...

Kısacası Trabzonspor benim çocukluk kahramanım.

Neden BMN?

Ortak kaygısı Trabzonspor olan nice insanın buluşma noktası. Üye olduğum günden itibaren birçok kıymetli renktaşımızı tanıdım. Önemli bilgiler edindim. Bu sayfalarda tanıştığımız büyüklerimizle ve kardeşlerimizle tribünde kol kola olduk. Takımın antrenmanlarını ziyaret ettik. Ve daha fazlası...

En beğendiğiniz filmler?

Akıl Oyunları
Hababam Sınıfı serisi
Pardon
Güneş Ne Zaman Doğacak
Petrol Kralları
Rezervuar Köpekleri
İyi Kötü Çirkin

En beğendiğiniz sanatçılar?

Müzik: Yesari Asım ARSOY
Nevzat ATLIĞ
Osman ÖZTUNÇ
Kaya KUZUCU

Tiyatro: Ferhan ŞENSOY

Edebiyat: Emine IŞINSU, Ahmet Hikmet MÜFTÜOĞLU

Sinema: Kartal TİBET, İzzet GÜNAY, Tanju GÜRSU, Gülşen BUBİKOĞLU, Serdar GÖKHAN

En sevdiğiniz renk?

Gri ve mavi.

Oğuz ZEYTİN
28.12.2014, 20:22
Basketbolun piri...

Estağfurullah Murat.

Randle'ın bugün coşacağını herkes tahmin ederdi. :D

Adem Akyüz'
28.12.2014, 20:26
Abi gezdiğin yerler arasında seni en çok etkileyen yer neresiydi?

Ve nasıl bütün dünya basketbolunu bu kadar iyi takip edebiliyorsun? Daha hiç basketbolla ilgili "bu konuda bilgim yok" dediğini görmedim :D

Ve ek olarak genellikle herkese sorduğum soru; en sevdiğin erkek ve kız ismi nedir? :)

Sibel
28.12.2014, 20:37
Merhaba.:)
En sevdiğiniz şiir?
En sevdiğiniz şarkı?
En sevdiğiniz söz?

Kaya
28.12.2014, 20:42
Bilgi ve birikimine hayran olduğum birisin Oğuz...

Özellikle bilgi ve birikim sağlamak adına gündelik hayatında en çok nelere zaman ayırıyorsun?

Oğuz ZEYTİN
28.12.2014, 20:49
Abi gezdiğin yerler arasında seni en çok etkileyen yer neresiydi?

Ve nasıl bütün dünya basketbolunu bu kadar iyi takip edebiliyorsun? Daha hiç basketbolla ilgili "bu konuda bilgim yok" dediğini görmedim :D

Adem, kesinlikle Erciyes. İhtişamlı...

*

Aslında çok takip edemiyorum Adem. İşten güçten, gündemden fırsat oldukça bakabiliyorum.

"Bu konuda bilgim yok dememek" büyük cesaret gerektirir. Ben o kadar cesur değilim. Dolayısıyla sık sık bilmediğimi paylaşırım.

Örnek: http://forum.bordomavi.net/showpost.php?p=1919789913&postcount=5142

http://forum.bordomavi.net/showpost.php?p=1919842968&postcount=5207

:)

"Fatih Terim ders almaz, ders verir" şiarı bana ters. Bilmediğimiz ve öğreneceğimiz çok şey var Adem. O yüzden basketbol sayfalarındaki çoğu konuda renktaşlarımızın katkılarını almak, fikirlerinden beslenmek, tartışıp farklı bakış açılarını yakalamak için soru cümlesi kurmaya çalışıyorum. Nihayetinde mutlak doğrunun olmadığı bir alan... ;)

Oğuz ZEYTİN
28.12.2014, 21:00
Merhaba.:)
En sevdiğiniz şiir?
En sevdiğiniz şarkı?
En sevdiğiniz söz?

Merhaba Sibel.

En Sevdiğim Şiir:

Diğerlerine haksızlık yapmış gibi olacağım.

Geri Gelen Mektup (H. Nihal ATSIZ)

http://forum.bordomavi.net/showpost.php?p=1919899098&postcount=1047

En Sevdiğim Şarkı:

Karadenizli'yim ama Ege (Denizin iki yakası) türkülerini çok severim.

Yörük Ali, Bir Fırtına Tuttu Bizi, Elif Dedim türküleri bir başkadır.

En Sevdiğim Söz:

Kimin sözü olduğunu bulamadım, anonim olabilir. Ben bir devlet adamımızdan duymuştum:

"Sevgide serbestiyet, saygıda zaruret vardır."

Müsaadeniz varsa, bir soru da benden size:

Ne olacak bu Trabzon'daki taraftarın durumu? :D

Murat'
28.12.2014, 21:11
Müzik tutkundan bahsetmemişsin Oğuz, bateri çaldığını biliyorum, nasıl başladın bateri işine, Rock'n Roll konusunda da bolca mesajın vardı. :)

Kaya
28.12.2014, 21:13
Diriliş'i izliyor musun?
İzliyorsan nasıl buldun?
İzlemiyorsan, takip ettiğin devam eden ya da biten bir tarihi dizi var mı? :)

Faruk BERBER
28.12.2014, 21:18
Okuma alışkanlığını ne zaman/nasıl kazandın ?

Oğuz B.
28.12.2014, 21:22
Merhaba adaş. :)

Oğuz abi,

Beşikdüzü ile bağınız devam ediyor mu yazları gelir misiniz?

Neden artık "futbol" başlıklarına yorum yapmıyorsun.

Trabzonspor'da ne zaman elit bir oyun kurucu izleyeceğiz. Siz olsanız kimi transfer ederdiniz bu bölgeye.

Adem Akyüz'
28.12.2014, 21:28
Adem, kesinlikle Erciyes. İhtişamlı...

*

Aslında çok takip edemiyorum Adem. İşten güçten, gündemden fırsat oldukça bakabiliyorum.

"Bu konuda bilgim yok dememek" büyük cesaret gerektirir. Ben o kadar cesur değilim. Dolayısıyla sık sık bilmediğimi paylaşırım.

Örnek: http://forum.bordomavi.net/showpost.php?p=1919789913&postcount=5142

http://forum.bordomavi.net/showpost.php?p=1919842968&postcount=5207

"Fatih Terim ders almaz, ders verir" şiarı bana ters. Bilmediğimiz ve öğreneceğimiz çok şey var Adem. O yüzden basketbol sayfalarındaki çoğu konuda renktaşlarımızın katkılarını almak, fikirlerinden beslenmek, tartışıp farklı bakış açılarını yakalamak için soru cümlesi kurmaya çalışıyorum. Nihayetinde mutlak doğrunun olmadığı bir alan... ;)

Abi tabii ki her insan gibi senin de bilmediğin şeyler olur. Genel itibariyle basketbolla ilgili her konuda bir kaç sözün oluyor genelde, o anlamda söyledim. Yoksa her şeyi bilmek tabiki mümkün değil :)

Ek olarak eklediğim soru kaynamış, tekrar sorayım. En sevdiğin kız ve erkek ismi nedir? :)

Oğuz ZEYTİN
28.12.2014, 21:41
Bilgi ve birikimine hayran olduğum birisin Oğuz...

Özellikle bilgi ve birikim sağlamak adına gündelik hayatında en çok nelere zaman ayırıyorsun?

Estağfurullah Kaya Hocam...

Orhun Yazıtları'nda "Zamanı Tanrı yaşar, insanoğlu ölmek için türemiş" diye öğütlemiş Bilge Kağan. Bu bilinçle, ölüm anına kadar ne öğrenebilirsem iyidir diye düşünüyorum. Ziya Gökalp Bey de "kültürü öğrenme aracı olarak gazeteyi, medeniyeti öğrenme aracı olaraksa kitapları göstermişti.

Lise 1'e başladığımdan beri günlük gazetemi kendim alırım. Hemen hemen her fikre yakın gazeteleri ve dergileri takip ederim. En karşı durduğum yazarları dahi okurum.

Kısa ve uzun vadeli okuma programımı hazırlarım. Şöyle ki, önümüzdeki 12 ay boyunca okuyacağım kitap listesini hazırlarım (Bir eski kitap, bir güncel kitap şeklinde olmasına özen gösteririm). Acil, gündemi ilgilendiren çalışmaları araya sıkıştırırım veya listemdeyse öne alırım. Bunlar genellikle DR en çok satanlar rafında olmayan eserlerdir. :)

Süreli yayınları takip etmeye gayret gösteriyorum. Teknolojinin yaygınlaşmasına rağmen benim pek aram yok. İnterneti sadece makale bulmak ve yurt dışı kaynakları taramak için kullanabiliyorum.

Okumak bir yere kadar; asıl kaynak tarihe tanıklık etmiş önemli şahsiyetler, münevverler. Onları da çeşitli sohbet programlarında buluyorum. Genellikle Beyazıt, Çemberlitaş, Cağaloğlu, Sultanahmet'teki ocak, vakıf, yayınevi ve derneklerin sohbetlerinde devlet adamları, yazarlar, şairler, bilim insanlarının anlattıklarını öğrenmeye çalışıyorum. Bir saatlik söyleşide bazen birkaç cilde bedel ders çıkıyor.

Çeşitli dergilere müstear isimlerle makaleler yazıyorum. Bir sayfa makale için onlarca yeni kaynak elden geçirmek gerekiyor. Bu sayede farklı konularla tanışıyorum.

Kısacası klasik zaman araştırmacılarının meşakkatli yolundayım.

Oğuz ZEYTİN
28.12.2014, 22:19
Müzik tutkundan bahsetmemişsin Oğuz, bateri çaldığını biliyorum, nasıl başladın bateri işine, Rock'n Roll konusunda da bolca mesajın vardı. :)

Metal dinlemeye devam ediyorum. Davul çalmaya 1999 veya 2000 yılında başladım. Altı üstü amatör icracıyım, çok iddialı konuşmak istemem. Müziği matematik gibi görüyorum. Ritm ve ahenk...

Lise yıllığında arkadaşlarım şöyle yazmıştı: "Kalemle test kitabı üzerinde ritm tutarak geometri çözüyor."

Üniversitede şenlik zamanı Rock Günü'nde Murder King'in geleceğini söylediğim bir arkadaşım: "Dışarıdan bakınca efendi birine benziyorsun, nasıl metalcisin abi sen?" diye sormuştu.

Megadeth dinlerim. Yerli gruplardan şimdi aktif olmasa da Crossfire iyiydi.

Çalmaktan keyif aldığım iki şarkı: Seasons in the Abyss ve Secret Missile.

Diriliş'i izliyor musun?
İzliyorsan nasıl buldun?
İzlemiyorsan, takip ettiğin devam eden ya da biten bir tarihi dizi var mı? :)

Hayır, seyretmedim. Hakkındaki yorumları okudum, epey beğenilmiş galiba...

Pek dizi bilmiyorum, hele tarihi dizileri hiç...

Bizimkiler ve Kaygısızlar dışında Ekmek Teknesi'ni takip etmiştim. :)

Okuma alışkanlığını ne zaman/nasıl kazandın ?

Lisede sadece gazete ve roman okurken periyodik okuma alışkanlığını, YTÜ'de Prof. Dr. Oktay SİNANOĞLU Hoca'nın tavsiyesi ve eserleri sayesinde kazandım Faruk. Tavsiye derken, emir gibiydi: "Şu kitaplar okunacak..." :)

Merhaba adaş. :)

Oğuz abi,

Beşikdüzü ile bağınız devam ediyor mu yazları gelir misiniz?

Neden artık "futbol" başlıklarına yorum yapmıyorsun.

Trabzonspor'da ne zaman elit bir oyun kurucu izleyeceğiz. Siz olsanız kimi transfer ederdiniz bu bölgeye.

:) Merhaba adaş,

Beşikdüzü ile bağım devam ediyor. Yaz-kış ne zaman Trabzon'a gitsem, Beşikdüzü'ne kesinlikle uğrarım. En uzun kaldığım süre belki iki üç gecedir ama seviyorum Beşikdüzü'nü. Eskiden daha canlıydı sanki...

Bir arkadaş, kendisiyle benzer şekilde düşünmediğim için futboldan anlamadığımı söyledi, ona büyük saygı duyuyorum. Kendince haklıydı. Keşke bilmediğimiz konularda yazıp çizmesek...

Trabzonspor gerçekleri doğrultusunda bir isim olacaksa Aaron Miles. Bu kadar tanınmazken, eski koçumuz D. Sakota'ya önermiştik, o da "sokak basketbolcusu" diyip geri çevirmişti. Bugün Eurocup'ın en iddialı takımı Lok. Kuban'ın gardı o "sokak basketbolcusu" :)

Abi tabii ki her insan gibi senin de bilmediğin şeyler olur. Genel itibariyle basketbolla ilgili her konuda bir kaç sözün oluyor genelde, o anlamda söyledim. Yoksa her şeyi bilmek tabiki mümkün değil :)

Ek olarak eklediğim soru kaynamış, tekrar sorayım. En sevdiğin kız ve erkek ismi nedir? :)

Görmedim sorunu kusura bakma Adem.

Erkek: Uluğ

Kız: İlay (Emine Işınsu Hanımefendi'nin "Çiçekler Büyür" kitabındaki kızın adıdır. Anlamı, "ülkenin en güzel kızı"dır.)

Oğuz B.
28.12.2014, 23:03
Yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Beşikdüzü candır. :)

Bizleri "futbol" hakkındaki yorumlarınızdan da mahrum etmemeniz dileğiyle. O arkadaş kim bilmiyorum ama "futboldan anlamak/anlamamak nedir"? :) Neyse.. Umarım kararınızı gözden geçirirsiniz.

:) Merhaba adaş,

Beşikdüzü ile bağım devam ediyor. Yaz-kış ne zaman Trabzon'a gitsem, Beşikdüzü'ne kesinlikle uğrarım. En uzun kaldığım süre belki iki üç gecedir ama seviyorum Beşikdüzü'nü. Eskiden daha canlıydı sanki...

Bir arkadaş, kendisiyle benzer şekilde düşünmediğim için futboldan anlamadığımı söyledi, ona büyük saygı duyuyorum. Kendince haklıydı. Keşke bilmediğimiz konularda yazıp çizmesek...

Trabzonspor gerçekleri doğrultusunda bir isim olacaksa Aaron Miles. Bu kadar tanınmazken, eski koçumuz D. Sakota'ya önermiştik, o da "sokak basketbolcusu" diyip geri çevirmişti. Bugün Eurocup'ın en iddialı takımı Lok. Kuban'ın gardı o "sokak basketbolcusu" :)

Sibel
28.12.2014, 23:50
Merhaba Sibel.

En Sevdiğim Şiir:

Diğerlerine haksızlık yapmış gibi olacağım.

Geri Gelen Mektup (H. Nihal ATSIZ)

http://forum.bordomavi.net/showpost.php?p=1919899098&postcount=1047

En Sevdiğim Şarkı:

Karadenizli'yim ama Ege (Denizin iki yakası) türkülerini çok severim.

Yörük Ali, Bir Fırtına Tuttu Bizi, Elif Dedim türküleri bir başkadır.

En Sevdiğim Söz:

Kimin sözü olduğunu bulamadım, anonim olabilir. Ben bir devlet adamımızdan duymuştum:

"Sevgide serbestiyet, saygıda zaruret vardır."

Müsaadeniz varsa, bir soru da benden size:

Ne olacak bu Trabzon'daki taraftarın durumu? :D

Yeniden sevmek, yeniden heyecan duymak, yeniden güvenmek ve inanmak için ne olacak bilmiyorum, Allah kerim.
Ama zor olacak.
Zamana bırakalım :)

OĞUZHAN061
28.12.2014, 23:51
Aktif olarak basketbol oynadınız mı?

Oğuz ZEYTİN
29.12.2014, 00:51
Yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Beşikdüzü candır. :)

Bizleri "futbol" hakkındaki yorumlarınızdan da mahrum etmemeniz dileğiyle. O arkadaş kim bilmiyorum ama "futboldan anlamak/anlamamak nedir"? :) Neyse.. Umarım kararınızı gözden geçirirsiniz.

Rica ederim, sağolun. Asıl siz beni mahçup ediyorsunuz.

Yeniden sevmek, yeniden heyecan duymak, yeniden güvenmek ve inanmak için ne olacak bilmiyorum, Allah kerim.
Ama zor olacak.
Zamana bırakalım :)

Bu konuda Adem'le birlikte hassas olduğunuzu bildiğim için latife etmiştim. :)

Aktif olarak basketbol oynadınız mı?

Üst düzey olmasa da evet Oğuzhan. 1993'te Karayolları yaz okuluyla başladım. Sonra İdmanocağı (Yıldızlar Bölge Şampiyonası) , KAL okul takımı (1999 Şampiyonluk, 2000 Final), Ortaköy, YTÜ, İÜ İşletme Fak. Takımı, KYK Yurtlar Şampiyonası (Final)'nda oynadım.

Emperyal'de kırmızı sahalar vardı. Alçak potalı sahalarında bol bol smaç vururduk. :) Şimdi yol geçiyor oradan.

Yol demişken... İlkokul'da beş arkadaş para toplayıp salon topu (Mikasa) almıştık (Uzun Sokak'ta Adidas mağazası vardı, La Mode). Şimdi otopark olarak kullanılan avluda bir (1) defa antrenman yaparken kullanmıştık o topu. Cudibey'in o tarihi binası da yola (Tanjant) kurban gitti yanındaki Zeytinlik Camisi'yle birlikte... Nasıl bir projeyse artık tarihi bir okul ve tarihi bir camiyi yıkmışlardı.

Basketboldan nerelere... :)

Yiğit SARI
29.12.2014, 01:09
Oğuz Abi nasılsın? Ben de şunu sorayım baskete olan ilgin nerden geliyor?

Oğuz ZEYTİN
29.12.2014, 01:36
Oğuz Abi nasılsın? Ben de şunu sorayım baskete olan ilgin nerden geliyor?

Sağol Yiğitçiğim,

Çok iyiyim, şu anda LeBronlu Cavs'i deplasmanda üçlük yağmuruna tuttuk. Sen nasılsın?

Efes'in Ufuklu, Tamerli, Volkanlı kadrosuyla Pau Orthez maçlarını hatırlıyorum, 92 veya 93 olması lazım. Ufuk bir maç 6/6, bir maç 7/7 üçlük atardı, mesela Leverkusen maçı vardı meşhur. Erdoğan Ağabey (winner) daha iyi hatırlar... O dönem maçları Show TV verirdi. Murat Mutahanoğlu "İyi akşamlar sevgili basketbolseverler. Ben Murat Murathanoğlu, İsmet Badem'le birlikte Abdi İpekçi Spor Salonu'ndan herkese iyi akşamlar" diye girerdi, "kim bu Murat Murathanoğlu, Rodrigez'e Radrigız diyor" diye merak ederdik. :)

Asist programı vardı, cumartesi öğle saatinde. Arayıp 30 saniyede soru sorulurdu. Fast Break Dergisi koleksiyonumu hala saklıyorum. Sonraki yıllarda 6. Adam, OverTime gibi dergiler de çıkmıştı. :)

*

Videosunu bulmak zor ama sizler internetin altını üstüne getirip kesin bulursunuz, Efes'in bir Andorra maçında Murat Evliyaoğlu'nun asistiyle Conrad McRae'in (toprağı bol olsun) ters alley oop'u vardı.

O anı canlı seyredip de basketbola ilgi duymayacak birini tanımıyorum Yiğit.

selcuk
29.12.2014, 02:17
slm Oguz

neden pistons???

Muhteva
29.12.2014, 04:04
Merhaba :)

Sence bu yıl Nba'de kim şampiyon olacak ?
Tek bir oyuncu seçme hakkın olsaydı Basketbol takımımıza hangi oyuncuyu alırdın ?
Seni en çok sinirlendiren şey nedir ?

Murat'
29.12.2014, 08:19
Oğuz selamlar, her bir mevki için basketbol takımımızda oynamış en iyi isimler sence kim?

Mollasalihoğlu
29.12.2014, 11:24
Oğuz'a sorum yok ama severek okuduğumu belirtmek istedim. Futbol da yazsın bence.

AdemS
29.12.2014, 12:17
Oğuz, maşAllah uzun boyluymuşsun, bu kadar beklemiyordum.
Boyun kaç? :)

Bir basketbol aşığı olarak Ülkerspor'un kapanmasını nasıl değerlendiriyorsun? Basketbol açısından benim hayatımdaki dönüm noktalarından biri oldu çünkü, hala içimde kanayan bir yaradır. O olaydan sonra uzun bir zaman basketbola küstüm diyebilirim..

Oğuz ZEYTİN
29.12.2014, 12:28
slm Oguz

neden pistons???

Merhaba Selçuk,

NBA Action ve Fast Break Dergisi 1996 Kasım sayısıyla yakından tanıdım Pistons'ı. Takım oyunu ve savunma sertliğini vurguluyorlardı.

Sade basketbol izlemekten keyif alıyorum ve her oyuncunun rolünün belli olduğu bir ekip ruhunun başarıyı getireceğini düşünüyorum. Pistons'ın şahit olduğum 2004 şampiyonluğu da o planlamanın eseriydi.

Merhaba :)

Sence bu yıl Nba'de kim şampiyon olacak ?
Tek bir oyuncu seçme hakkın olsaydı Basketbol takımımıza hangi oyuncuyu alırdın ?
Seni en çok sinirlendiren şey nedir ?

Merhaba Muhteva,

Tabii ki Detroit Pistons... İşin içine taraftarlık girince rasyonel düşünme yeteneğini kaybedenlerdenim. :)

Diğer takımları eskisi kadar yakından takip edemiyorum. Oyun düzenlerinin akıcılığı ve dengesiyle Portland veya koç Carlisle'a olan saygımdan Dallas'tan biri olmasını isterim.

*

(Eğer bırakmadıysa) Chuck Eidson... Son 10 yılda Avrupa'da seyrettiğim en iyi oyuncu bence Eidson'dı.

*

Belki başka şeyler vardır ancak son dönemde en çok kızdığım sokakta, otobüste, metroda vs. dedesi yaşında amcaların yanında utanmadan küfreden veletler (kız/erkek). Sakallı, uzun saçlı, yaka bağır açık gezen erkek ve makyajlı, röfleli kız lise öğrencileri...

Şekilci değilim ancak bu durumun disiplin eksikliğinden kaynaklandığına inanıyorum.

*

Kar geliyor mu üstad? :)

Oğuz selamlar, her bir mevki için basketbol takımımızda oynamış en iyi isimler sence kim?

TBL ve TB2L için ayrı ayrı yazmak gerekirse;

TB2L

PG: Umut Tınay
SG: K. el-Amin
SF: Ogün Sevinç
PF: Hakan Yapar
C: Harold Jamison

6. Adam: Hadi Özdemir

TBL

PG: A. Rasic
SG: J. Gibson
SF: K. Penney
PF: M. Wright
C: E. Brown

6. Adam: J. Cooley

Oğuz ZEYTİN
29.12.2014, 12:56
Oğuz'a sorum yok ama severek okuduğumu belirtmek istedim. Futbol da yazsın bence.

Sağolun. Açıkçası basketbol takımımız son 29 günde 9 maç oynadı. O tempoyu takip etmekten futbola da vakit kalmadı.

Oğuz, maşAllah uzun boyluymuşsun, bu kadar beklemiyordum.
Boyun kaç? :)

Bir basketbol aşığı olarak Ülkerspor'un kapanmasını nasıl değerlendiriyorsun? Basketbol açısından benim hayatımdaki dönüm noktalarından biri oldu çünkü, hala içimde kanayan bir yaradır. O olaydan sonra uzun bir zaman basketbola küstüm diyebilirim..

(1,87)

Aslında uzun değilim, zayıfım diye öyle görünüyor Adem.

Orhun-Harun-Haluk... Ne üçlüydü ama!

Ülker'in çekilmesi/kapanmasına (Aslında Fenerbahçe Ülker'e dönüşmesi) en çok Bjk, Gs ve Fb taraftarları sevinmişti. Çünkü bu üç kulüp orta sıra takımlarıyken Ülker'in desteği sayesinde (Fb Ülker, Gs Cafe Crown ve BJK Cola Turka) bütçe buldular. Rekabete dahil oldular. Bence salonlardaki içi boş kalabalık da bu dönemden sonra oluştu.

Direkt bağlantısı olmasa da Trabzonspor'un basketbol takımı da o vesileyle kuruldu. Ülker ismi Fb'ye devredilince, takımın hakları Alpella adıyla ligde devam etti. O Alpella 2008'de Trabzonspor oldu.

Gerçi devir işlerinde katakulli vardı: Takımın lig hakları Alpella'ya, Euroleague hakları Fb'ye devredilmişti. Organize işler bunlar... :)

Yiğit Gayretli
29.12.2014, 13:25
Daha önce sanal ortamdan görüşüp, sonradan canlı gördüğünde veya fotoğrafını gördüğünde "Aaaaa hiç böyle hayal etmemiştim!" diyen birisiyle karşılaştın mı? :)

Soner Albayrak
29.12.2014, 13:42
Abi maşallah bu yaşınıza gelene kadar çok şey sığdırmışsınız hayatınıza. Örnek alınacak birisiniz.

Mesleği mühendis olan ama henüz meslek hayatına atılmamış genç arkadaşlara ne gibi önerilerde bulunabilirsiniz bir mühendis olarak ?

Üç üniversite bitirip üstüne yüksek lisans yapmak zor olmadı mı? :)

Herhangi bir konuda gereksinim duyulan bilgiye ulaşmak için ne gibi taktikler verebilirsiniz?

Murat'
29.12.2014, 13:43
NBA'deki favori ilk beşin, oynayanlar ve emekliler olmak üzere?

Öznur61
29.12.2014, 15:30
Herkese sorduğum soruyu sizede soriyim :)

Bir genç olarak bana bir tavsiyede bulunabilir misiniz ? :)

Birde bir soru daha eklemek istiyorum.
Kitap okuma alışkanlığım var fakat sadece belli bir iki temalı kitapları okuyabiliyorum.
Farklı temalı bir kitap okuyunca çok sıkılıyor, kitabı yarıya gelmeden bırakıyorum.Ne yapmam gerekir ? :)

Bu konuda en çok sizi tecrübeli gördüm. O yüzden size sormak istedim.

Şimdiden teşekkürler :)

Oğuz B.
29.12.2014, 15:44
Vince Carter hakkında neler söylersin? :)

Oğuz ZEYTİN
29.12.2014, 15:59
Daha önce sanal ortamdan görüşüp, sonradan canlı gördüğünde veya fotoğrafını gördüğünde "Aaaaa hiç böyle hayal etmemiştim!" diyen birisiyle karşılaştın mı? :)

Evet, özellikle forumdan görüşüp sonradan yüz yüze geldiğimizde benzer tepkileri çok işittim. Yoksa sen de mi...? :)

Abi maşallah bu yaşınıza gelene kadar çok şey sığdırmışsınız hayatınıza. Örnek alınacak birisiniz.

Mesleği mühendis olan ama henüz meslek hayatına atılmamış genç arkadaşlara ne gibi önerilerde bulunabilirsiniz bir mühendis olarak ?

Üç üniversite bitirip üstüne yüksek lisans yapmak zor olmadı mı? :)

Herhangi bir konuda gereksinim duyulan bilgiye ulaşmak için ne gibi taktikler verebilirsiniz?

Estağfurullah. Çokluk her konu için anlam ifade etmeyebiliyor.

Aslında teknik olarak mühendis değilim, çünkü o fakülteyi bitirmedim. Fakat temel mühendislik formasyonu, bakış açısı, problem çözme metodları üzerine sıkı bir temel eğitimden geçmiştik Yıldız'da.

Alanınızı bilmiyorum, nutuk atar gibi "şöyle yapın, böyle edin" diyip haddimi de aşmak istemem. Ancak kendi yaşadıklarımdan yola çıkarak;

- Odaların (varsa gençleri siyasi emellerine alet etmeyen meslek odaları) eğitim programlarına katılmak, sektör temsilcilerinin deneyimlerini kapmak adına faydalı geçiyor.

- Altına imza atacağınız projelere hakim olmanızı öneririm. Kadronuzla (ast-üst) iletişiminiz çok önemli. Şantiyede, fabrikada, merkez ofiste görünmeyen hiyerarşiyi iyi ayarlamanız, güveni beraberinde getirecek ve işlerinize motive olmayı kolaylaştıracaktır. Böyle kitabi bir ifade gibi görünse de stajlarınızda edindiğiniz tecrübe ile ne demek istediğimi anladığınızı düşünüyorum.

- Yine alanınızla ilgili veri tabanları, kodlama dilleri ve diğer bilgisayar programlarına hakimiyet orta-uzun vadede operasyon pozisyonlarından yönetim pozisyonlarına geçmenize yardımcı olacaktır (Böyle bir niyetiniz varsa...).

- Okulunuzdaki hocalarınızla irtibatı koparmamakta fayda var. Referans mektubu (özellikle ilk birkaç işiniz için) veya yurt dışı teknik öğrenimde avantajını görürsünüz. Hatta sektörde ağırlığı olan hocalarınızla ilerleyen dönemde birlikte aynı ortamda çalışma ihtimaliniz olduğunu unutmayın. Ben bunu yaşadım. Gerçekten hem hocam için hem de benim için büyük keyif oldu.

- E-posta grupları, fuarlar, sektörel kariyer günleri vb. çevre edinmenize yarayacaktır.

*

Akademide çalışmak, küçük yaşlardan itibaren planladığım bilinçli bir seçimdi. Yani "askerliği ertelemek için MBA yapayım" demedim (Öyle düşünen arkadaşlarım varsa kırılmasınlar lütfen :) ). Yani severek, isteyerek, heyecanla çalıştığınızda zorluk olmuyor. Her meslek öyle değil midir Soner? Yalnız üzülerek belirtmeliyim ki ülkemizde ilmi başarınızdan ziyade siyasi bağlantılarınızın önemsendiği gerçeğini dikkate almalısınız. Alanınızda hiç yapılmamış bir konuda fikir üretmeniz alkışlanmıyor, aksine "Bu çocuk zaten ..., ona kadro madro yok" gibi karanlık çağ yaklaşımları hiç de şehir efsanesi değil. Olan sizin idealist yaklaşımınıza oluyor. "Hani özgür düşünecektik?" diye soruyorsunuz. Aslında bir çeşit mobbinge maruz kalıyorsunuz. Usta-çırak ilişkisi gibi olmalı akademik kadroların yetişmesi, bilmiyorum arkadaşlarım katılır mı? Şimdi ise merkezden atama yapılıyor. Hayat şartlarının zorluğu düşünüldüğünde, hangi okulun hangi anabilim dalında hangi konular çalışılıyor diye sorgulanmadan tercihler yapılıyor. Şeffaf ve hakkaniyetli bir sistem olmadığını düşünüyorum. Eskisine getirilen en büyük eleştiri mülakatta kayırma olabileceği yönündeydi. Karmaşık işler... :)

Bu konuda dertliyim, uzattım kusura bakmayın.

*

Öncelikle Wikipedia (Türkçe sayfaları) ve ekşisozluk'ten uzak durun. :)
Kaynak seçmek önemli. Konuya dair bilginiz yoksa hangi kaynağı seçeceğiniz daha da önem kazanıyor.

Araştırma alanınıza göre değişebilir.

Örnek vermek gerekirse; KAP... KAP'ta ve Trabzonspor resmi hesaplarında yayınlanmayan transferlere inanmıyorum. Basketbolda da öyle, biri "Arroyo'yu almışız" yazsa "Harika" demeden önce "Kaynak?" diye sormak lazım.

Ekonomiye dair bir konuda çalışıyorsanız TÜİK, DPT, Merkez Bankası, Eurostat, Dünya Bankası, OECD vb. gibi veri depolarına başvururuz.

Mümkün mertebe bilginin çıkış noktasını tespit ve/veya takip edip orayla direkt iletişime geçmeliyiz. Olmamış olayları "Ben gördüm, şahidim" diye anlatanların aydın diye anıldığı toplumda ister istemez bilginin güvenilirliği sorgulanıyor. İntihal suçu işlemişlere yaptırım uygulanmıyor. Sonra dürüstlük, hak yememe üzerine herkes birbirine ders veriyor.

Bu girdaptan sıyrılmak için araştırdığınız konuyla ilgili literatür taramasında öncelikle çerçeveyi geniş tutmanızda fayda var. Sonra karşılaştırmalı olarak eleye eleye, sonuca yaklaşabilirsiniz.

NBA'deki favori ilk beşin, oynayanlar ve emekliler olmak üzere?

Emekliler

PG: C. Billups

SG: G. Rice

SF: G. Hill

PF: C. Barkley

C: B. Wallace

*

Aktif Oynayanlar

PG: M. Conley

SG: K. Bryant

SF: A. Igoudala

PF: K. Garnett

C: T. Duncan

Murat'
29.12.2014, 16:11
İlk gittiğin futbol maçı hangisi?

İlerde basketbol takımının bir kademesinde görev almak ister misin? (hepimizin temennisi)

Trabzonspor'un başında görmek istediğin başkan kim?

Adem Akyüz'
29.12.2014, 16:14
Futbol takımımızda en çok görmek istediğin oyuncu kim? :)

axelman
29.12.2014, 16:19
Siyasi olarak yakın olmadığın ama şu adamda bu konuda ne demiş dediğin birileri var mı?

Muhteva
29.12.2014, 16:27
Kar geliyor mu üstad? :)

Kar ne kelime tipi geliyor. İstanbul kara batacak :D

Oğuz ZEYTİN
29.12.2014, 17:04
Herkese sorduğum soruyu sizede soriyim :)

Bir genç olarak bana bir tavsiyede bulunabilir misiniz ? :)

Birde bir soru daha eklemek istiyorum.
Kitap okuma alışkanlığım var fakat sadece belli bir iki temalı kitapları okuyabiliyorum.
Farklı temalı bir kitap okuyunca çok sıkılıyor, kitabı yarıya gelmeden bırakıyorum.Ne yapmam gerekir ? :)

Bu konuda en çok sizi tecrübeli gördüm. O yüzden size sormak istedim.

:) Teşekkür ederim. Bağışlayın, sizi çok iyi tanımadan yanlış bir telkinde bulunmaktan çekiniyorum. Hem öyle görmüş geçirmiş biri de sayılmam...

Yine de genel olarak şu kadarını söyleyebilirim: Çalışmaktan zarar görene rastlamadım. Öğrenciyseniz dersinize, iş hayatındaysanız mesleğinize başta kendinize saygı duyarak sarıldığınızda iç huzurunuz katlanacaktır.

Ama tabii hep iş güçle de geçmiyor hayat... Dengeyi tesis etmeliyiz. Günlük mücadelelere dalıp aile büyükleri ve geleneklerden uzaklaşmamak gerek. Şehirleşme, teknolojinin ilerlemesi, globalleşme vb. kavramların yaygınlaşmasını engelleyemiyoruz. Fakat o rüzgara kapılıp savrulmamak da bizim elimizde. Dedeler, büyükanneler sağ ise (Allah sağlıklı uzun ömür versin) onların yaşadıklarını dinlemek, çektikleri zorlukları idrak edip sahip olduğunuz imkanlarla mukayese etmek büyük bir farkındalık sağlayacaktır. Eminim, böylece sorumluluklarınızı gözden geçirip daha fazlasını başarabilmek adına kendinizi motive edeceksinizdir.

*

:) Benzer sıkıntıyı yaşadım. Kitaplığım siyaset, tarih, kimlik, kültür vb. konulu tuğlalardan oluşuyordu. Bundan sıkılıyordum.

Üniversitede Türk Dili dersine kimse katılmıyordu. Cuma günü sadece o ders vardı. Yoklama da alınmayınca kimse gelmiyordu. Soyadını ne yazık ki hatırlayamadığım Kayserili bir hocamız vardı, Ahmet Bey (Allah binlerce kez razı olsun ondan). Koca amfide 2-3 kişi bir hafta Kazım Mirşan'ın çalışmalarını tartışırdık, ertesi hafta Mevlana'yı...

Bir gün kendisinden yardım istedim, "Hocam, ben Türk klasiklerini okumadım. Bana yardım edin, bir yerden başlayayım."

"Ahmet Hamdi - Beş Şehir" dedi. Öylece başladım.

Halide Edip, Yakup Kadri, Reşat Nuri, Ahmet Hikmet, Emine Işınsu, Cengiz Dağcı ile devam ettim. Arif Nihat Asya ve Yahya Kemal Beyatlı'nın şiirlerini geç de olsa keşfettim. Romanlardaki hayatın gerçeği yansıtmadığına dair kaskatı saplantılarım vardı. Şimdi yok.

Okumak isteyip de yarım bıraktığınız tarz eserler benimkiler gibiyse, size de Beş Şehir'le başlayabilirsiniz. Veya Reşat Nuri'nin "Bir Kadın Düşmanı... Ya da Ahmet Hikmet Müftüoğlu "Çağlayanlar"... :)

Vince Carter hakkında neler söylersin? :)

Toronto (Serbest çağrışım) :)

İyi zamanlarını bol bol seyrettiğim için şanslıyım. Öylesi bir daha zor gelir. Hoplayan zıplayan çocuklarla dolu lig. Mesela Wesley Johnson, adam uçuyor. Ama Carter'ın yapabildiklerinin yarısına erişemez. Çıtayı çok yükseltmişti.

Oğuz ZEYTİN
29.12.2014, 17:05
İlk gittiğin futbol maçı hangisi?

İlerde basketbol takımının bir kademesinde görev almak ister misin? (hepimizin temennisi)

Trabzonspor'un başında görmek istediğin başkan kim?

Tam hatırlamıyorum Murat. Galiba Fb'yi 3-2 yendiğimiz olaylı maç olabilir.

*

Taraftar olarak sadakatle elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Gördüğümüz eksiklikleri söylerken, analizlerle diğer taraftar arkadaşlarımıza durumu anlatırken Trabzonspor'a hizmet ediyoruz aslında. Salon boşken, takımın en umutsuz günlerinde sen ve diğer arkadaşlarla buluşup maçlara-antrenmanlara gitmemizi bile Trabzonspor'a hizmet olarak görüyorum.

Ayrıca ulaşılmayacak sırlı insanlar değiliz, düşüncelerimizi açık seçik paylaşıyoruz. Misal... İBB maçı bilet fiyatları. 30 TL olduğunu tespit ettik, Hasan Aktaş'a ilettik, çözüldü. Veya 100. maç olayı... Eminim kulübü yönetenlerin ve yerel basının haberi yoktu. Biz gündeme getirdik. Altar Tunçkol olayını biliyorsun... Yani takımımıza her zaman elimizden geldiğince hizmet ediyoruz. Bu konuda gönlüm rahat.

*

Başkan kadar kadronun önemli olduğunu son bir yılda gördük. En has adamları bile Hacıosmanoğlu'nu sert eleştirilerle terk etti. Şike Süreci'nde tanık olduklarımızdan sonra kolay kolay "şu adam bizi düzlüğü çıkarır, kulübün haklarını savunur" diyemiyorum.

Saner Ayar, Nevzat Aydın, Tuncay Bekiroğlu gibi genç ve vizyon sahibi yöneticilerimiz vardı. Ne oldu onlara? :)

Futbol takımımızda en çok görmek istediğin oyuncu kim? :)

Onur'u satacaklar gibi bir his var içimde. Yabancı sınırı değişmezse, Erciyes'ten Gökhan bence iyi kaleci.

Siyasi olarak yakın olmadığın ama şu adamda bu konuda ne demiş dediğin birileri var mı?

Köşe yazarı mı? Aynı veya yakın görüşlerde okuduğum yazarlardan daha çok farklı taraflardaki yazarları inceliyorum.

Örnek vermem gerekirse, Yeni Şafak'tan Akif Emre.

Bu arada Küre Yayınları'ndan şöyle bir çalışma dikkatimi çekti: http://www.kureyayinlari.com/Kitap/92/turkiye_de__turkcede_felsefe_uzerine_konusmalar

Geçen hafta gündemde olan bir konuydu. Şüpheci olmamaya çalışıyorum fakat "Küba'da cami" tartışmasından sonra Fuat Sezgin'in kitabı piyasaya çıkmıştı. Şimdi de "Türkçe felsefe" konusu ve bu kitap... :)

Kar ne kelime tipi geliyor. İstanbul kara batacak :D

Gelsin bakalım; trafiği etkilemese sorun olmaz da... :)

oflubektas
29.12.2014, 18:27
Hocam saygılar,

Başlığın 1.mesajında yer alan üç fotoğraf da aynı kişi mi ? :)

axelman
29.12.2014, 18:51
Köşe yazarı mı? Aynı veya yakın görüşlerde okuduğum yazarlardan daha çok farklı taraflardaki yazarları inceliyorum.

Örnek vermem gerekirse, Yeni Şafak'tan Akif Emre.

Bu arada Küre Yayınları'ndan şöyle bir çalışma dikkatimi çekti: http://www.kureyayinlari.com/Kitap/92/turkiye_de__turkcede_felsefe_uzerine_konusmalar

Geçen hafta gündemde olan bir konuydu. Şüpheci olmamaya çalışıyorum fakat "Küba'da cami" tartışmasından sonra Fuat Sezgin'in kitabı piyasaya çıkmıştı. Şimdi de "Türkçe felsefe" konusu ve bu kitap... :)

İlk baskı 2009.Tartışma alevlenince uyanıklık yapıp tekrar basmaya karar vermişler.:D

Oğuz ZEYTİN
29.12.2014, 19:21
Hocam saygılar,

Başlığın 1.mesajında yer alan üç fotoğraf da aynı kişi mi ? :)

Saygı benden...

Benzemiyorlar mı? :)

Şaka bir yana, yıllar ister istemez kabuğu değiştiriyor, öz ise mümkün mertebe direniyor.

İlk baskı 2009.Tartışma alevlenince uyanıklık yapıp tekrar basmaya karar vermişler.:D

Kesinlikle tesadüfle açıklanamaz Agah. :)

Öznur61
29.12.2014, 20:01
Tavsiyeler için teşekkürler abi.
Aslında ben biraz daha sizin ilk temelde alan bahsettiğiniz ; siyaset, tarih, kültür, kimlik vb tarzda kitaplar okumak istiyorum tam anlamıyla.
Mesela sizin bu konuda, romanda ki dönüm noktanız Ahmet Hamdi- Beş Şehir kitabı olmuş.

Benimde siyat vb konularda dönüm noktası yapabileceğim, sıkılmadan okuyabileceğim bir kitap tavsiyesinde bulunabilir misiniz ? :)

Oğuz ZEYTİN
29.12.2014, 22:04
Tavsiyeler için teşekkürler abi.
Aslında ben biraz daha sizin ilk temelde alan bahsettiğiniz ; siyaset, tarih, kültür, kimlik vb tarzda kitaplar okumak istiyorum tam anlamıyla.
Mesela sizin bu konuda, romanda ki dönüm noktanız Ahmet Hamdi- Beş Şehir kitabı olmuş.

Benimde siyat vb konularda dönüm noktası yapabileceğim, sıkılmadan okuyabileceğim bir kitap tavsiyesinde bulunabilir misiniz ? :)

Rica ederim Öznur.

(Bu çok zor. Zorluğunu ifade edemeyeceğim. Şimdi senin gibi genç arkadaşıma önereceğim bir kitap, ideolojik dayatma şeklinde algılansın istemem.)

Lise öğrencisisiniz, değil mi? Tarih ve Türkçe (Edebiyat) öğretmenleriniz sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.

Ancak illa bir kitap önermemi isterseniz; hem sizi sıkmayacak kısalıkta olması hem de içeriğinin ağır olmaması hasebiyle Yusuf Akçura Bey'in "Üç Tarz-ı Siyaset" eseri Osmanlı'nın son dönemindeki çıkış yollarının arandığı mühim bir çalışmadır. Günümüzde hala tartışılmaktadır.

Yine de öğretmenlerinizin onayını almanız uygun olacaktır.

axelman
30.12.2014, 00:06
Rica ederim Öznur.

(Bu çok zor. Zorluğunu ifade edemeyeceğim. Şimdi senin gibi genç arkadaşıma önereceğim bir kitap, ideolojik dayatma şeklinde algılansın istemem.)

Lise öğrencisisiniz, değil mi? Tarih ve Türkçe (Edebiyat) öğretmenleriniz sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.

Ancak illa bir kitap önermemi isterseniz; hem sizi sıkmayacak kısalıkta olması hem de içeriğinin ağır olmaması hasebiyle Yusuf Akçura Bey'in "Üç Tarz-ı Siyaset" eseri Osmanlı'nın son dönemindeki çıkış yollarının arandığı mühim bir çalışmadır. Günümüzde hala tartışılmaktadır.

Yine de öğretmenlerinizin onayını almanız uygun olacaktır.
Ben de bir öneri de bulunayım Kemal Tahir romanlarını okuyunuz.Romanların içinde siyasi, tarihi meseleler güzel bir şekilde yazılmış oluyor hem de diğer kitaplara geçiş için kolaylık sağlar. :)

Yiğit Gayretli
30.12.2014, 08:50
Evet, özellikle forumdan görüşüp sonradan yüz yüze geldiğimizde benzer tepkileri çok işittim. Yoksa sen de mi...? :)

Kahvaltıya teşrif ederseniz söyleyeceğim :)

http://forum.bordomavi.net/showthread.php?p=1919923927#post1919923927

alper*
30.12.2014, 10:27
Yavuz Bülent Bakiler'e ait bir eser tavsiye edebilir misiniz? Özellikle, Türkçe ile ilgili olabilecek bir eser olabilir.

Selamlar :)

Oğuz ZEYTİN
30.12.2014, 12:12
Kahvaltıya teşrif ederseniz söyleyeceğim :)

http://forum.bordomavi.net/showthread.php?p=1919923927#post1919923927

Estağfurullah... O tarihe denk gelen ve önceden planlanmış Trabzon seyahatim olmasaydı seve seve katılırdım.

*

Bu arada Cyzio Hocam denk gelir de yukarıdaki mesajını okursa bir uyarıda bulunabilir, benden söylemesi. :)

Yavuz Bülent Bakiler'e ait bir eser tavsiye edebilir misiniz? Özellikle, Türkçe ile ilgili olabilecek bir eser olabilir.

Selamlar :)

Selamlar Alper... :)

Uzun zamandır forumda görememiştim sizi. İyisinizdir inşallah...

Bence, yaşayan en kıymetli fikir adamlarımızdan biri Y. Bülent Bakiler Bey'dir. Ülkedeki tartışma seviyesinin düşüklüğünü gösterircesine kitapları okunmadan, mütemadiyen ve haksızca "Atatürk düşmanı" olduğu iddia edilmiştir. Buna katılmam mümkün değil.

Aslında konusu ne olursa olsun Bakiler'in hemen her yazısı ve kitabında Türkçe hassasiyetini hissedebilirsiniz. "Sözün Doğrusu (İki Cilt)" eseri bu alanda önemli bir rehberdir.

O kitaplardan aklımda kalan iki şiir vardır. İlki Necip Fazıl'dan:

"Ruhsal, parasal, soyut, boyut, yaşam, eğilim...
Ya bunlar Türkçe değil, yahut ben Türk değilim!

Oysa halis Türk benim, bunlar işgalcilerim;
Allah Türk'e acısın, yalnız bunu dilerim."

Diğeri Arif Nihat Asya'dan, Zelzele:

"Ey esir ellerin çilesi;
Üç kere yıkılıp dört kere yapılmış,
Gölgesinde yalancı ilahlara tapılmış Nemrut kulesi…
Bekle secdeye kapanacak zamanın vardır;
Senin de bir zelzelelik canın vardır."

Soner Albayrak
31.12.2014, 06:04
Oğuz abi cevapların için çok teşekkür ederim. Gerçekten hususi noktalara değinmişsin. Senin gibi donamımlı birisinin tecrübelerini paylaşması çok keyifli :) Eline sağlık.

winner
31.12.2014, 08:24
Sevgili kardeşim selamlar.

1-Basketbolda profesyonel olarak bir teklif gelse düşünür müsün?

2-Sence bugüne kadar en iyi pick&roll oynayan ikili(Stockton&Malone cevabı kabul edilmiyor:))

3-Tarihteki tüm Efes oyuncuları arasından bir 5 yap desem?

4-Bugüne kadar en unutamadığın basketbol maçı.

Cevapların için şimdiden teşekkürler.

ibrahim
31.12.2014, 13:22
İlker Başbuğun şikeciler hakkındaki sözleri ile ilgili ne düşünüyorsun? Bilhassa senin düşüncelerini merak ediyorum. Neden böyle bir açıklama yapma gereği duymuştur sence?

Gesendet von meinem LG-D855

Oğuz ZEYTİN
31.12.2014, 16:28
Oğuz abi cevapların için çok teşekkür ederim. Gerçekten hususi noktalara değinmişsin. Senin gibi donamımlı birisinin tecrübelerini paylaşması çok keyifli :) Eline sağlık.

Estağfurullah. Çalışma hayatınız başarılarla dolu geçer inşallah. :)

Sevgili kardeşim selamlar.

1-Basketbolda profesyonel olarak bir teklif gelse düşünür müsün?

2-Sence bugüne kadar en iyi pick&roll oynayan ikili(Stockton&Malone cevabı kabul edilmiyor:))

3-Tarihteki tüm Efes oyuncuları arasından bir 5 yap desem?

4-Bugüne kadar en unutamadığın basketbol maçı.

Cevapların için şimdiden teşekkürler.

Merhaba Erdoğan Ağabey,

1) Çakallar sofrası orası :)

Benzer soruyu Murat da sordu, çok detaya girmeden şöyle açıklayayım. Böyle bir çalışma ortamı oluşmuştu fakat kendimi yeterli görmediğim için teşekkür etmiştim. :)

2) İkisinden de pek hoşlanmam. Yine de haklarını teslim edeyim: Nash & Amare.

3) Zor soru... Yetişebildiklerim içinden;

PG: Naumoski
SG: M. Brown
SF: Stombergas
PF: Drobnjak
C: H. Beşok

Efes dönemi çok salıklı geçmemişti ama hala Savic hayranıyımdır.

C. McRae ve Volkan Aydın'ın da yeri ayrıdır.

4) Pistons'ın 2004 şampiyonu olduğu seri... Edirnekapı Yurdu'nda Balkanlar'dan gelen arkadaşlarla sabah kalkıp TV odasında seyrederdik. Çoğu Lakers taraftarıydı. Şampiyon olduğumuz maçtan sonra telefonum çaldı, ODTÜ'de okuyan liseden bir arkadaşım tebrik etmek için aramıştı. :)

Ben teşekkür ederim ağabey. :)

İlker Başbuğun şikeciler hakkındaki sözleri ile ilgili ne düşünüyorsun? Bilhassa senin düşüncelerini merak ediyorum. Neden böyle bir açıklama yapma gereği duymuştur sence?

Gesendet von meinem LG-D855

Merhaba İbrahim, :)

İlker Başbuğ'la hiçbir alakam yok. Ve tabii Fenerbahçe ile de... Açıklamalarını dikkate değer bulmadığımı en baştan söyleyeyim. Tribüne oynamak bence bu. Tıpkı ülkedeki her başı sıkışanın arkasına sayısal çoğunluk olarak gördükleri Fenerbahçeliler'i alma isteği gibi... Aslında çok şaşmamak lazım. Bir yanda kadınlarla bile 50000 kişilik tribün yapanlar, diğer yanda ise hepimizin yakındığı ve durumu kabullendirmek için çeşitli bahaneler sıraladığı boş Avni Aker... Sen bırak Fener'i şikeyi; İlker Başbuğ olsan, seçime girecek parti olsan çok mu umrunda olur kupanın nereye gideceği? Adamlar kendi menfaatleri doğrultusunda hareket ediyorlar. Kızsam da anlayabiliyorum.

Şimdi forumda siyaset yapmak gibi olacak ama gerçek "BAŞBUĞ" "Güçlüden yana değil haklıdan yana duracağız" diyordu 9 Işık'ta.

Demokrasi denen büyülü kavram da aslında ne yazık ki sayıyla/güçle işletiliyor: Kim sayıca fazlaysa onun dediği yapılıyor. Doğru mu yanlış mı, haram mı helal mi denilmeden...

Trabzonspor'un da Fenerbahçe kadar taraftarı olsaydı, Ts Clublar Feneriumlar kadar ciro yapsaydı, basın ve sermaye gruplarıyla ilişkilerimiz Fenerbahçe kadar güçlü olsaydı, siyasi güçler bizi değil Fenerbahçe gibi biz onları yönlendirebilseydik ve bunu yaparken de otobüs üstlerinde gezen, World Leader formasıyla poz veren değil Fenerbahçe gibi SON KALE imajı sergileyen biz olsaydık sanırım İlker Bey bize teşekkür ederdi.

Gezi'de Çarşı grubu üzerinden yapılanlar 17-25 Aralık süreciyle Fenerbahçeliler üzerinden yürütülüyor. Onlar da buna hazır. Kumpastı, şikeydi, cemaatti vs. denilerek safları sıkıştırıyorlar.

Burada şunu soruyorum: Mesela dönemin başbakanına kaşkol takan Trabzonsporlu taraftar grupları da böyle mi düşünüyor? Cemaat, orduya kurduğu kumpasın benzerini şike davasında Fenerbahçe'ye mi kurdu? Değilse, bu karşı duruş cumhurbaşkanını da karşımıza almak mı demek? Karışık gibi gelebilir ama kurulmaya çalışılan denklem bu.

Sadece futbol değil ülkedeki varlığını karşısındakinin karşıtlığıyla açıklayan tiplere dönüştük. Aksiyon bitti, reaksiyonlarla alkış toplar olduk. Sanatçılar didişecek, siyasetçiler didişecek... Eee en popüler alan futbol da bundan eksik kalır mı? Onu da katacaklar tabii...

Bu arada şike cephesi, algı operasyonunu çok güzel yürütüyor. Kabul edelim. İktidar, cemaat, yargı, emniyet, basın, TFF, UEFA, Gladio, Lig Tv, PFDK vs. herkes karşılarındaymış gibi gösteriyorlar. Gerçek ise tam tersi. Bu güç ve karar merkezlerinin hemen hepsiyle ortak hareket ettiler, ediyorlar.

Biz ise bu kurumların en az şikeciler kadar suçlu olduğunu bile bile Yıldırım Demirören federasyonunu seçiyoruz, seçim otobüslerine çıkıyoruz vs.

Uzattığım için kusura bakmayın, özetlemek gerekirse: İlker Paşa (galiba rütbeleri alındı, değil mi), tribüne oynamıştır. Ergenekon ve Balyoz ile cumhuriyetçi kesimleri, 17-25 Aralık'la iktidar çevrelerini ve şikeyle Fenerbahçelileri kapsayan geniş bir koalisyon oluşturma hevesi... Yapay olduğu kadar pragmatist bir yaklaşım.

Adem Akyüz'
31.12.2014, 21:51

Sen hiç böyle düşündün mü Oğuz abi, beklediğin kişi ile karşılaştığın kişi çok farklı oldu mu hiç :D

Oğuz ZEYTİN
01.01.2015, 18:02
Sen hiç böyle düşündün mü Oğuz abi, beklediğin kişi ile karşılaştığın kişi çok farklı oldu mu hiç :D

Tabii. Mesela sen, Torku Konya macinda tanismistik. :-)

Mehmet ve Murat Dinc. Genis ailemde cok sayida ikiz var, bu kadar fiziki benzerlige ilk kez tanik oldum.

Bir de Berke Gayretli ile Efes macinda tanistik. Yasindan cok daha olgun bir genc adam buldum karsimda.

Ornekleri cogaltabilirim.

Mehmet Cihan Kocaman
02.01.2015, 14:24
Oğuz abi Trabzon seyahatinde bir basketbol maçı varsa tribünde beraber olalım :)

Mehmet Cihan Kocaman
02.01.2015, 14:46
Ah bi de şu bateri (kaba tabirle davul) benim de çok çalmak istediğim ancak fırsat bulamadığım, bu yüzden de içimde yara olan bir enstrüman..
Akustik ve bass gitar çalarak o yarayı kapatmaya çalışıyorum :)

Oğuz ZEYTİN
03.01.2015, 14:23
Oğuz abi Trabzon seyahatinde bir basketbol maçı varsa tribünde beraber olalım :)

Denk gelemedik bir türlü. Antwerp maçını birlikte seyredelim mi?

Ah bi de şu bateri (kaba tabirle davul) benim de çok çalmak istediğim ancak fırsat bulamadığım, bu yüzden de içimde yara olan bir enstrüman..
Akustik ve bass gitar çalarak o yarayı kapatmaya çalışıyorum :)

Daha zorunu başarmışsın. Özellikle bass çalmak bence zor. Dün gece bassçı Gürol Ağırbaş'la birlikteydik. Neler dinliyorsun/çalıyorsun? :)

Mehmet Cihan Kocaman
03.01.2015, 19:45

Denk gelemedik bir türlü. Antwerp maçını birlikte seyredelim mi?

Daha zorunu başarmışsın. Özellikle bass çalmak bence zor. Dün gece bassçı Gürol Ağırbaş'la birlikteydik. Neler dinliyorsun/çalıyorsun? :)

Olur haberleselim.
Gitar öğrendikten donra bass çok da zor değil aslında.Tek sıkıntı ilk basta tellere alisamiyorsun. Çok kalın ve parmaklar nasır tutuyor. Bana da bass'ı öneren Cudi Genç'tir. 2013'te Hayri Gur'deki Sıla konserinden sonra tanışmıştım. Pop dinlerin genelde. Dinlediğim şarkilarda mutlaka enstrüman sesini duymaliyim. Elektronik müzikleri hic sevmem(demet akalın,hande yener vs.)

Emre İskender
04.01.2015, 01:36
Hangi ara bu kadar uni okudun ?

Istanbul isletme avcilar miydi ve ne ara ordaydin???

Hüdai Pervaneli
04.01.2015, 02:05
Imkansiz Birsey Söylendiginde Parmakla Gösterebilecek bir Insansin Abi

Oğuz ZEYTİN
04.01.2015, 10:05
Hangi ara bu kadar uni okudun ?

Istanbul isletme avcilar miydi ve ne ara ordaydin???

Evet, 2005-09 döneminde... Siz de orada mi okudunuz?

Hüdai Pervaneli
04.01.2015, 20:55
Oguz Abiye Tesekkür ediyorum
Yeni Konugumuz icin burdan devam ediyoruz http://forum.bordomavi.net/showthread.php?p=1919928653#post1919928653

Oğuz ZEYTİN
04.01.2015, 21:08
Oguz Abiye Tesekkür ediyorum
Yeni Konugumuz icin burdan devam ediyoruz http://forum.bordomavi.net/showthread.php?p=1919928653#post1919928653

Hem sana hem de bütün arkadaşlara teşekkür ederim.

Emre İskender
04.01.2015, 23:56
Evet, 2005-09 döneminde... Siz de orada mi okudunuz?

2003-2009 arasinda oradaydim... :)))