PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Haftanın Konuğu | Soner Albayrak

Hüdai Pervaneli
23.11.2014, 19:22
Her hafta bir üyemizi burada konuk ederek onunla bir nevi ropörtaj yapacağız. Herkes çok fazla özele inmeden konuğumuza merak ettiklerini sorabilir.

Bu haftaki konuğumuz Soner Albayrak

Klasikleşmiş başlangıç soruları ;

Doğum tarihiniz?
Nerelisiniz?
Nerede oturuyorsunuz?
Okuduğunuz ve okumakta olduğunuz eğitim kurumları ?
Hobileriniz?
İlişkiniz var mı ?
Hayattaki en büyük hayaliniz?
Hayatınızda örnek aldığınız kişi kimdir?
En büyük takıntınız nedir?
Yaptığınız en büyük çılgınlık nedir?
Neden Trabzonspor?
Neden BMN?
En beğendiğiniz filmler?
En beğendiğiniz sanatçılar?
En sevdiğiniz renk?

Hüdai Pervaneli
23.11.2014, 19:34
Forumda sıcak ve soğuk bulduğunuz isimler?
Bir bitki olsanız o hangisi olurdu niye?
Hayatınızda değiştirmek istediğiniz bir şey var mı?

Hüseyin Başoğlu
23.11.2014, 20:02
Öncelikle ballı süt önerin için teşekkürler. Bugün başlığa hiç bakamadım ödevlerim vardı. Cevap veremediklerim kusura bakmasın :)

Şimdi bir hafta boyunca bana yüklenmenin acısını biraz çıkarmaya başlayalım. :D:D

En sevdiğin araba ?
Sence dünyadaki en güzel kadın ? :D

Hatice Aslan
23.11.2014, 20:55
Takimimizda en cok hangi futbolcuyu gormek istersin?
Ersun Yanal hakkinda ne dusunuyorsun?
Sence bu yil kanirta kanirta sampiyon olacak miyiz?
En buyuk hayalin nedir?

Berke6198
24.11.2014, 12:51
Şampiyon olduğumuzda bunu nasıl kutlamayı düşünüyorsun ? Aklında bir plan var mı ?

Ahmet Kuru
24.11.2014, 15:18
İlk gittiğiniz Trabzonspor maçı hangisiydi? kendinizi nasıl hissettiniz?

Sibel
24.11.2014, 15:30
Bize kendini bir cümle ile anlat.

Öznur61
24.11.2014, 16:03
Kendinizi yazarak mı yoksa konuşarak mı daha iyi ifade edersiniz ?

En sevdiğiniz Karadeniz müziği ?

Çay mı, kahve mi ? :D

Tolga
24.11.2014, 17:53
Bize kendini bir cümleyle daha anlat :D

SEDAT
24.11.2014, 22:10
* Vay güzel insan :) Nasıl Trabzonsporlu oldun ? :)

Soner Albayrak
25.11.2014, 00:06
Doğum tarihiniz? 10 Eylül 1988
Nerelisiniz? Trabzon-Hayrat
Nerede oturuyorsunuz? İstanbul-Çekmeköy
Okuduğunuz ve okumakta olduğunuz eğitim kurumları ? Cumhuriyet Üniversitesi Makine Mühendisliği
Hobileriniz? Keyifli olduğum zaman müzik dinlemek, ne kadar bırakmak istesem de futbol, yeni şeyler öğrenmek, kitap okumak, insanı huzurlu yapan şeyleri keşfetmek.
İlişkiniz var mı ? Hayır yok.
Hayattaki en büyük hayaliniz? Trabzonspor'un şampiyonluğunu doyasıya kutlayabilmek, hayatımın her anında huzurlu olmak ve her koşul ve ortamda kendim olabilmek.
Hayatınızda örnek aldığınız kişi kimdir? Öyle diyebileceğim bir kişi yok daha çok her insanın güzel yanlarını örnek almaya çalışıyorum.
En büyük takıntınız nedir? Temizlik ve düzen takıntım var, çevremdeki eksikliklerden de rahatsız oluyorum oldukça. Mükemmelliyetçiyim biraz :)
Yaptığınız en büyük çılgınlık nedir? Hayatımda çılgınlık diyebileceğim bir şey yapmadım. Özgüven sorunum var biraz ama içinde gelerek cesaret ederek çılgınlık yapan insanlara imrenirim :)
Neden Trabzonspor? Trabzonspor'u kişiliğimle bağdaştırdığım için. Trabzonspor olmasaydı başka bir takım tutmazdım herhalde.
Neden BMN? İnternette Trabzonspor'u konuşabildiğimiz en büyük platform burası olduğu ve gerçekten güzel insanlarla tanışmama vesile olduğu için
En beğendiğiniz filmler? Skalam biraz geniş :) Esaretin Bedeli, Oldboy, Fight Club, İron Man, Sihirbazlar Çetesi, Prestij, Olağan Şüpheliler , İnception, Edge of Tomorrov, Yeşil Yol, Sihirbaz, El Cuerpo, Geleceğe Dönüş serisi. Bu liste uzar gider :) Özel ilgi alanım sonu süprizli biten filmler.Konusu çok gerçek dışı olmaması kaydıyla.
En beğendiğiniz sanatçılar? Öyle çok beğendiğim sanatçı yok, hani hayranı olduğum falan.
En sevdiğiniz renk? Mavi.

Soner Albayrak
25.11.2014, 00:08
Forumda sıcak ve soğuk bulduğunuz isimler?
Bir bitki olsanız o hangisi olurdu niye?
Hayatınızda değiştirmek istediğiniz bir şey var mı?

İsim vermek doğru olmaz bence. Yaptığı yorumları görünce aynı hissiyatı paylaştığımı anladığım üyeleri sıcak bulurum. Mesajını alıntıladığım zaman ona cevap vermeyen, özel mesaj attığım zaman ona cevap yazmayan ve üyeleri tanıma başlığında sorduğum soruya cevap vermeyen üyeleri soğuk bulurum.

Valla hangi bitki olurdum acaba diye hiç düşünmedim. Çoğu dersi bitkilerle ilgili olan bir bölümde de okudum aslında :D

Hayatımda değiştirmek istediğim milyon tane şey var, dedim ya biraz mükemmeliyetçiyim herşeyin en iyisini istiyorum.

Olumsuz yönlerimi değiştirmek isterdim. Çabuk karamsarlığa düşüyorum, çabuk sinirleniyorum, alıngan birisiyim. Aslında kendime yakıştıramadığım çok şey var. Bu olumsuz yanlarımı iyileştirmek isterdim.

Öncelikle ballı süt önerin için teşekkürler. Bugün başlığa hiç bakamadım ödevlerim vardı. Cevap veremediklerim kusura bakmasın :)

Şimdi bir hafta boyunca bana yüklenmenin acısını biraz çıkarmaya başlayalım. :D:D

En sevdiğin araba ?
Sence dünyadaki en güzel kadın ? :D

Rica ederim.

Arabalara pek bir ilgim yok ama birçok kısmı el yapımı olup ve sınırlı sayıda üretildiği için Ferrari diyorum.

Üretim videosunu da izledim muazzam bir makine.

Dünyanın en güzel kadını bana göre gerçekten eşim bu diyeceğim kadın :)

Takimimizda en cok hangi futbolcuyu gormek istersin?
Ersun Yanal hakkinda ne dusunuyorsun?
Sence bu yil kanirta kanirta sampiyon olacak miyiz?
En buyuk hayalin nedir?

Kaptan Onur ile bire bir tanışıp sohbet etmeyi çok isterim.

Hakkındaki spekülasyonlardan bağımsız söylüyorum. Ersun Yanal bence antrenman, futbolcularla iletişim, sıfırdan kadro kurma ve insan yönetimi konularında Türkiye'nin en iyi hocalarındandır.

Bu sezon şampiyon olabileceğimizi düşünmüyorum. Biz nasıl başlarsak öyle gideriz, Vahid hoca yüzünden de kötü başladık ha ilk haftalardan bir seri yakalamış olsaydık belki derdim :) Saha dışı etmenleri ve artık şikenin gözümüze soka soka yapıldığını da unutmamak lazım.

Yukarıda da yazdım en büyük hayalim hayatımın her anında mutlu ve huzurlu olabilmek veya olmaya çalışmak. Hayatta çok şeylerle karşılaştığımız için kendimiz olamadığımız bir sürü durum var. Monotonluk ve sıradanlıktan kurtulup kendim olabilmeyi istiyorum.

Şampiyon olduğumuzda bunu nasıl kutlamayı düşünüyorsun ? Aklında bir plan var mı ?

Kalpten gitmeyeyim de planı sonra düşünürüz :)

Şaka bir yana şampiyonluk maçında ne durumda olursam olayım mutlaka o statta bulunmam lazım. Maç bittiğinden ve şampiyon olduğumuz zaman deliler gibi koşup o sahanın içine girip futbolculara sarılmam lazım ondan sonra horon, kolbastı, vur patlasın çal oynasın. 40 gün 40 gece kutlamak istiyorum hatta öyle bir kutlama yapacağız ki onun üstüne daha kutlama yapılmayacak inşallah :)

İlk gittiğiniz Trabzonspor maçı hangisiydi? kendinizi nasıl hissettiniz?

2001 yılında İnönüde Beşiktaş'ı 2-1 yendiğimiz maç. O zamanlar çocuktum tabii ama o atmosferi ömrüm boyunca unutamam. 90 dakika boyunca susmamıştık ses tellerim çok zarar görmüştü. Git gellerin yaşandığı heyecanlı ve tempolu bir maçtı. 87. dakikada golü atınca sevinçten sarhoş olmuştuk adeta muazzam duygulardı ya.

Bize kendini bir cümle ile anlat.

Zor bir soru bu :) Cümle kurmakta sıkıntılarım var zaten kelime dağarcığım çok geniş değil, dilbilgisi de bilmiyorum.

Şöyle diyebilirim sanırım:

Kendini geliştirmeye çalışan ve bildiği her şeyden de insanların faydalanmasını isteyen birisi.

Soner Albayrak
25.11.2014, 00:20
Kendinizi yazarak mı yoksa konuşarak mı daha iyi ifade edersiniz ?

En sevdiğiniz Karadeniz müziği ?

Çay mı, kahve mi ? :D

Yazarak daha iyi ifade ederim. Çünkü düşündüklerimi kelimere dökmekte zorlanan bir insanım ve bazen kafam yerinde olmadığı için karşı tarafı kırabiliyorum, zaman zaman patavatsızlık yapabiliyorum :( Yazarak ifade etmede insan yazdığını düşünüp seçebiliyor bence daha iyi bu durum.

Belki beni dışlayacaksız ama karadeniz müziklerine ilgim çok az :D Genellikle sevdalık temalı şarkılar yapıldığı için dinlerken keyifsiz oluyorum. Zaten duygusal bir insanım o kadar bir de müziğin getirdiği duygu yoğunluğu beni mala bağlatıyor :D

Tabii ki de çay. Çay olmasaydı dünya nasıl bir yer olurdu hiç düşünemiyorum. Çok çay içmesem mutlaka hergün az da olsa çay içmem lazım yoksa asabileşiyorum.

Bize kendini bir cümleyle daha anlat :D

Ula zaten aklımdakini cümleye dökmekte zorlanan birisiyim sen benden ne istiyorsun :D

* Vay güzel insan :) Nasıl Trabzonsporlu oldun ? :)

Teşekkür ederim abi o senin güzelliğin :)

Valla ailemin etkisi çok büyük Trabzonspor'lu olmamda birçokları gibi.

Babam küçüklükten verdi zehiri bana bir de Trabzonspor kişiliğimle uyuştuğu için benim için zor olmadı.

İyi ki Trabzonspor'luyum, iyi ki güce tapmıyorum şükür ki memleketimin takımını tutmaktan utanmıyorum :)

OĞUZHAN061
25.11.2014, 00:30
Bölümde hiç kız olmaması nasıl bir duygu :D

Tolga
25.11.2014, 00:48
Olmamasına anlam veremeyeceğin 3 şey nedir ? İmkânı yok olmamasının dediğin şeyler :)

Soner Albayrak
25.11.2014, 00:55
Bölümde hiç kız olmaması nasıl bir duygu :D

Valla bizim sınıfta 5 kız vardı :)

Bu muhabbet de hiç bitmedi ya :D

Sınıfta az sayıda kız olması nasıl bir duygu dersen,

O yaşa kadar hemen hemen eşit sayılarda kızlı erkekli sınıflarda okuduğun için
ilk zamanlar biraz garip geliyor sınıfın ortamı daha sonra alışıyorsun.

Sınıfta az bayan olduğu için daha rahat davranabiliyorsun.

Bu konuya çok girmemek lazım bayan arkadaşlar biraz kızabilir :)

Tolga
25.11.2014, 00:59
Haheheaohoaohaoa :D Merak etme burada da durum farklı sayılmaz. Mühendislik fakültesi gibi forum :D

Soner Albayrak
25.11.2014, 01:08
Olmamasına anlam veremeyeceğin 3 şey nedir ? İmkânı yok olmamasının dediğin şeyler :)

İnsana yaradılış gereği iki şey emredilmiştir. Yaşamak ve çoğalmak.

Hayatta hiçbir şey aynı kalmadığı için değişim her koşulda ve her zaman olacaktır.

Herkes yaptığının karşılığını bulacak bu dünyada veya öteki dünyada.

Olmamasına imkan veremeyeceğim şeyler bunlar sanırım :)

Soner Albayrak
25.11.2014, 01:10
Haheheaohoaohaoa :D Merak etme burada da durum farklı sayılmaz. Mühendislik fakültesi gibi forum :D

Ben de diyorum neden bu kadar çabuk adapte oldum buraya :D

Askere gideceğim nasipse, sanırım bu konuda orda da şanslı olacağım :D

Emirhan Makul
25.11.2014, 01:44
Toplamda kaç ilişkiniz oldu Soner bey :)

Soner Albayrak
25.11.2014, 02:01
Toplamda kaç ilişkiniz oldu Soner bey :)

Valla inanmayacaksın kardeşim ama hiç ilişkim olmadı bugüne kadar, ordan çok ilişki yaşamış birisine mi benziyorum acaba :D

Bu konularda şanssızım, biraz da pasifim ben, özgüven sorunum var. Hep yanlış insanlar üzerine hayal kurdum.

Çevremde gördüğüm ve yaptğım tespitlere göre evleninceye kadar birden fazla ilişki yaşayanlar en sonunda aradığı insanı bulabiliyor. Hayatı bence tek insan üzerine kurmamak lazım anlaşamadığın yerde yola devam etmeyeceksin, kendini hiç yıpratmaya değmez. Şahsen ben böyle düşünüyorum.

Emirhan Makul
25.11.2014, 02:11
Olabilir yahu benim en saygı duyduğum kesim var böyle tanıdıklarım bazen en temizi diyorum ya evlenirsin zaten yakında.

Kaç yaşında evlenmeyi düşünüyorsun ?

Soner Albayrak
25.11.2014, 02:19
Olabilir yahu benim en saygı duyduğum kesim var böyle tanıdıklarım bazen en temizi diyorum ya evlenirsin zaten yakında.

Kaç yaşında evlenmeyi düşünüyorsun ?

Tecrübesizlik de bir yerde kötü ama :)

Şuan için öyle pek can atmıyorum evlenmeye zaten biraz mantalitemi değiştirmem lazım evliliği kişiye yük olarak görüyorum. Güzel yanlarını kavrayabilmem lazım.

Öte yandan bu devirde hayatın koşturmacasından evliliğe de sıra gelmiyor malesef. Askere gidicem şubatta. Geldikten sonra kısmet ise işe gireceğim.

Ondan sonra düzen kurmasıydı, maddi durumu düzeltmesiydi falan derken 30 yaşını bulur herhalde :)

Çalışıp para biriktirip yurt dışına gitme planım da var ama bakalım kısmet herşey.

Bu arada inşallah ''Aşk ve aşık olmak'' başlığında seni morali bozuk görmeyiz bir daha Emirhan :)

Hüdai Pervaneli
25.11.2014, 06:49
Gecelerin Adami Soner Abi dicem artik benden 2 yas buyukmussun mükemmeli ariyan bir adamsin anladigim.kadariyla Türkiyede ni Avrupada mi Yasamak istersin

Sibel
25.11.2014, 09:29

:rolleyes::rolleyes:

Yiğit Gayretli
25.11.2014, 10:14
Mezun olmayı anlatsana biraz :)

Aydın Danış
25.11.2014, 10:25
Hayratun neresindensun hemşerum :)

Hüdai Pervaneli
25.11.2014, 12:13
Araba sevdan var mi

Soner Albayrak
25.11.2014, 14:37
Gecelerin Adami Soner Abi dicem artik benden 2 yas buyukmussun mükemmeli ariyan bir adamsin anladigim.kadariyla Türkiyede ni Avrupada mi Yasamak istersin

Son zamanlarda ciddi ciddi düşünmeye başladım Avrupa'da yaşamayı. Oradaki insanların bazı şeyleri aşmış olması, insana bakış açısı, herşeyin insana hizmet etmesi oldukça hoşuma gidiyor.

Ne kadar burdaki düzeni sevmesek de vatanımız olduğu için kolay da kopamayız buralardan.

Mezun olmayı anlatsana biraz :)

Kızgın kumlardan serin sulara atlamak gibi :)

Şahsen mezun olduğumda üzerimden sanki tır kalkmış gibi hissettim.

Öte yandan mutluluk ve rahatlık duygusunun akabininde hissedilen bir boşluk da var.

Mezun olmak için verdiğin sabıra değecek olması ve artık okuduğun okulun sana hayatında elle tutulur bir şeyler verecek olması güzel bir duygu ;)

Hayratun neresindensun hemşerum :)

Dereyurt köyündeniz. Eski adı Aydınöz şive yüzünden idonöz de derlerdi :)

Şehitli köyü ile Taflancık köyü arasında bir köprü var bilir misin? O köprünün yukarısı bizim köy işte.

Araba sevdan var mi

Daha yeni yeni direksiyon dersleri alıyorum araba kullanmak zevkli bir işmiş gerçekten araba sevdam yok şimdilik ama ilerde kullana kullana bu sevda oluşacak gözüküyor :)

Sibel
25.11.2014, 15:03
Yeryüzünden bir rengi sil deseler o hangi renk olurdu?

Yiğit Gayretli
25.11.2014, 15:20

Sibel Milliyet Kardeş soruları soruyor :D

Ahmet Kuru
25.11.2014, 15:23
üniversite de istediğin bölümü mü okudun? yoksa nasip bu mu dedin?:)

Sibel
25.11.2014, 15:34
Sibel Milliyet Kardeş soruları soruyor :D

Sorularımla ne alıp veremediğiniz var ya? :)
Mahmut da sorularımı aldı yazıyor.
Hüseyin sorularıma takıyor.
Ha iş :)

Aydın Danış
25.11.2014, 15:43
Dereyurt köyündeniz. Eski adı Aydınöz şive yüzünden idonöz de derlerdi :)

Şehitli köyü ile Taflancık köyü arasında bir köprü var bilir misin? O köprünün yukarısı bizim köy işte.

Alano'danım bende köylerimiz hemen hemen karşılıklı :) amma oflu varmışız be forumda mihenk taşı gibiyiz mübarek :D

Hüdai Pervaneli
25.11.2014, 16:14
Sorularımla ne alıp veremediğiniz var ya? :)
Mahmut da sorularımı aldı yazıyor.
Hüseyin sorularıma takıyor.
Ha iş :)

Tamam haftaya konugumuza Sen skrarsin Sorularini ben Sormam yemeduk ya Sorularini

Ahmet Kuru
25.11.2014, 16:32
Alano'danım bende köylerimiz hemen hemen karşılıklı :) amma oflu varmışız be forumda mihenk taşı gibiyiz mübarek :D

Bize Her Yer OF :D

Tayfun
25.11.2014, 16:34
Bosingwa hakkında neler düşünüyorsun, sence futbolu bizde bırakıp akabinde bu kulüp bünyesine katılmalı mı?

Tolga
25.11.2014, 16:59
Hahoheohaohoahah :D

Yiğit Gayretli +rep ...

Sistemden verilmiyor kanki :D

Ailede Trabzonspor'lu olmayanlar var mı ? Sen de onları sabah akşam tokatlamak istiyor musun ?

beratika
25.11.2014, 21:35
Araba sevdan var mi

Recaizade Mahmut Ekrem misiniz?
Hahahehsdhesahdahdfshdhfsdhfhsdhfdhsfhdshf :D

Neyse bu soğuk esprimden sonra sorumu sorayım;
Ciddi biri misiniz?

Çağatay_
25.11.2014, 22:15
Makine mühendisliğinde hangi alan üzerine çalışıyorsun?

U.Sadıkoğlu
25.11.2014, 22:36
Trabzonspor bu sezon ligi kaçıncı bitirir?

Sevdiğin insan Trabzonspor'dan vazgeçmeni istese ona ne söylersin?

Sagopa Kajmer dinlermisin?

Mercedes'mi- BMW'mi?

OĞUZHAN061
25.11.2014, 22:54
Yazılış olarak MAKİNA mı doğru yoksa MAKİNE mi? hep merak etmişimdir :)

Soner Albayrak
25.11.2014, 23:08

Sarı ile laciverti :D

Renklerin anlamları olduğunu ve her rengin insan psikolojisine ve algısına etkilerinin farklı olduğunu biliyoruz.

Mesela kahverengi bana çok soğuk gelen bir renk belki çoğu insana soğuk geliyordur.

Enerji yükleyici değil de enerji bitirici bir renk. Sanırım bu o rengi yeryüzünden silmem için yeterli bir sebep :)

üniversite de istediğin bölümü mü okudun? yoksa nasip bu mu dedin?:)

Tercih yapacağım zaman aklımda belirli bir bölüm yoktu açıkçası. Dersane zamanları kimyaya merak sarmıştım ve ciddi ciddi Kimya bölümünü okumayı düşünüyordum.

Sonra baktım ki puanım mühendisliğe yetiyor ben de mühendislik yazdım tabii bun da Kimya yazarsan seni üniversiteye göndermem diyen babamın da etkisi var :)

Üniversiteye başlayınca yavaş yavaş bölüme uygun birisi olduğumu anladım :)

Valla ben de çok sonraları anladım forumda bu kadar oflu üyenin olduğunu :D

Bu arada sizin köyün ismini duymadım sanki yan, pek köy isimlerini bilmiyorum. Babama sorayım bi ama kesin biliyordur o.

Bosingwa hakkında neler düşünüyorsun, sence futbolu bizde bırakıp akabinde bu kulüp bünyesine katılmalı mı?

Son 6-7 senede Trabzonspor'a gelmiş en iyi yabancı oyuncu olduğunu düşünüyorum.

Saha içindeki profesyonelliği,sakinliği, takım arkadaşlarını uyarması,yönlendirmesi çok beğendiğim özellikleri Bosingwa'nın.

Gs maçında bilmem dikkat ettiniz ama Umut'un kafa vuruşunda Fatih topa çıktı diye Bosingwa reis kızdı ona. Hani çıkıyorsan topu almak için çık boşa çıkma diye :)

Dünyada kendini kanıtlamış oyuncularda belirgin bir özellik var bana göre. Saha içinde şartlar ne olursa olsun yapabildiğinin en iyisini yapmaya çalışıyorlar.

Bosingwa ve Cardozo böyle oyuncular.

Her kulüp Bosingwa gibi potansiyelli birisini kulüp bünyesine katmak ister bence. Diğer yandan futbolculuk başka teknik heyette olmak başka bir şey sonuçta.

Türk ve Trabzonspor mantalitesi ile ne kadar uyuşur o da koca bir soru işareti :)

Soner Albayrak
25.11.2014, 23:26
Hahoheohaohoahah :D

Yiğit Gayretli +rep ...

Sistemden verilmiyor kanki :D

Ailede Trabzonspor'lu olmayanlar var mı ? Sen de onları sabah akşam tokatlamak istiyor musun ?

Aile içinde Trabzonspor'lu olmayan yok ama sonradan ailemize dahil olan yengemlerden birisi BJK diğeri FB'li. Çok futbolla alakaları olmadığı için neyse ki sıkıntı çıkmıyor :D

Recaizade Mahmut Ekrem misiniz?
Hahahehsdhesahdahdfshdhfsdhfhsdhfdhsfhdshf :D

Neyse bu soğuk esprimden sonra sorumu sorayım;
Ciddi biri misiniz?

Yok değilim. Ciddiliği sevmiyorum zaten suratım normal bakarken bile sert görünüyor bir de üstüne ciddiyet takınırsam oluyorum sana Erol Taş :D

Makine mühendisliğinde hangi alan üzerine çalışıyorsun?

Daha yeni eylül ayında mezun oldum henüz çalışmıyorum. Kısmetse askerliği yaptıktan sonra iş hayatına atılacağım.

Trabzonspor bu sezon ligi kaçıncı bitirir?

Sevdiğin insan Trabzonspor'dan vazgeçmeni istese ona ne söylersin?

Sagopa Kajmer dinlermisin?

Mercedes'mi- BMW'mi?

Ligi kaçıncı bitirebileceğimizi kestirmek gerçekten zor. Enteresan bir sezon geçiriyoruz. Bu sezonu fırsat sezonu olarak görüyorum.

Büyüklerden hiçbirisi ligi forse edecek bir futbol oynamıyor ve hata yapmaya çok elverişli takımlar yani her an herşey olabilir bu sezon.

Büyüklerin bu düşüşe geçtiği sezonu değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum güzel bir hava yakaladık inşallah gerisi gelir.

Sevdiğim insana şansını çok zorluyorsun derim :D

5-6 sene önce kadar Sagopa dinliyordum çok ama sonraları anladım ki insanı biraz karamsar yapıyor o rap şarkıları ben de vazgeçtim dinlemekten.

BMW daha karizmatik geliyor ya Mercedes daha çok ağır adamların arabası :)

Valla kardeşim bildiğim kadarıyla eskiden ''Makina'' idi daha sonra TDK bunu düzeltti ve ''Makine'' yaptı.0

Eski üniversitelerin Makine Mühendisliği bölümlerinde Makina diye geçer. Mesela bizim üniversite de eskiydi Makina Atelyesi, Makina 1 Amfisi diye kısımlar vardı bölümde.

Hatice Aslan
25.11.2014, 23:33
Tam suan bir siyasi lider olmayi ister miydin?
Ileri goruslu bir insan oldugunu dusunuyor musun?
Kesin ve net dusuncelerin var midir?
Hayatta izin vermem dedigin seyler nedir?
Bana sunu sunu yaptiramazlar dedigin seyler nedir?

Hüdai Pervaneli
25.11.2014, 23:36
Segio Kun Agüero Desem

Sibel
26.11.2014, 11:50

Makine.:)

Alika87
26.11.2014, 12:13
dünya turuna ciksan, en fazla ziyaret etmek istedigin 5 yer neresi olur?

Sibel
26.11.2014, 12:39
En sevdiğin söz?

Gökhan Uzun
26.11.2014, 15:36
Sence iyi bir Makine Mühendisi nasıl olmalı :)

Soner Albayrak
26.11.2014, 16:25
Tam suan bir siyasi lider olmayi ister miydin?
Ileri goruslu bir insan oldugunu dusunuyor musun?
Kesin ve net dusuncelerin var midir?
Hayatta izin vermem dedigin seyler nedir?
Bana sunu sunu yaptiramazlar dedigin seyler nedir?

Siyasi bir lider olmayı kesinlikle istemezdim. Nefret ediyorum siyasetten ve siyasetçilerden. Düzgün bir insanı rahatlıkla bozar siyaset ortamı. Allah uzak tutsun.

İleri görüşlü birisi değilim daha çok spontane yaşam tarzım var. Bunun biraz yetenek işi olduğunu düşünüyorum. Aklıma olasılıksız kitabı geldi okumanı tavsiye ederim ;)

Kesin ve net düşünceleri her insanın vardır, fakat insanların yargıları düşünceleri zamanla değişir bu daha çok olaylara nereden baktığınla ilgili. Şahsen benimde kurtulamadığım düşünce kalıplarım var fazlasını önlemek için kitap okuyorum, bakış açımı değiştirmeye çalışıyorum.

Her insanın belli sınırları olması gerelktiğini düşünüyorum. Başkalarının hakkına girmediğin sürece özgür hareket edebilirsin.

Tabii ki benim de belli sınırlarım var insanlara karşı. İlk defa tanıştığım ve tanımadığım insanların benimle laubali olmasına izin vermem örneğin.

Arkadaş ortamında konu Trabzonspor olunca her ne şekilde olursa olsun takımımı ezdirmemeye çalışırım bu yüzden çok arkadaşlığımı bitirdim inan :) Tamam başka takım tutabilirsin ama Trabzonspor'a saygı duymak zorundasın. ;)

Ben istemedikten sonra kimse bana birşey yaptıramaz :p:D

Segio Kun Agüero Desem

Golcünün tanımı derim.

dünya turuna ciksan, en fazla ziyaret etmek istedigin 5 yer neresi olur?

Barcelona, Kanada, Roma, Japonya, Münih.

En sevdiğin söz?

Kafamda öyle en sevdiğim söz dediğim bir söz yok. Kafamdaki düşünceleri anlatabilen sözleri seviyorum ama.

Sence iyi bir Makine Mühendisi nasıl olmalı :)

Üstad,

Genel olarak mesleği mühendis olan birisinin öncelikle yaşam gayesinin meslek ile ilgili olan kısmında sürekli ''kendini yenile ve geliştir'' fikrini benimsemiş olması gerektiğini düşünüyorum.

Öte yandan Makine Mühendisliğinde belirli bir alan üzerine yoğunlaşılması gerektiğini düşünüyorum. Sonra o kişi seçtiği alanla ilgili '' hangi donanımlara sahibim? yada hangi yönlerden eksiğim'' sorularını kendine sorabilmeli.

Bir Makine Mühendisi gerçekten mesleğini sevmeli yoksa o meslek ona ızdırap gibi gelir. Meraklı olmalı, girişken olmalı,yaptığiı tasarımları, hesaplamaları, tespitleri yeterince irdeleyebilmelidir.

Zaten ''Mühendis'' kelimesinin anlamı disiplinli geometri hesabı yapan demektir.

Bir konuya bakış açısıyla diğer insanlardan ayrılmalıdır bir Makine Mühendisi :)

Soner Albayrak
26.11.2014, 16:33
Bu arada bayan arkadaşların soruları bir hayli zorlayıcı :)

Hüdai Pervaneli
26.11.2014, 16:44
Soner bari sen yapma gommeseydin bizi Hayatinda oldumu Aşklarin

Soner Albayrak
26.11.2014, 16:54
Soner bari sen yapma gommeseydin bizi Hayatinda oldumu Aşklarin

Olmadı kardeşim. Zaten aşklar hep yalan dolan :p

Hüdai Pervaneli
26.11.2014, 18:34
Aşklar demisim cogul Olmus Tek bir kisi bilr Olmadimi mi?

İstemiyormusun yoksa olmuyor mu mesela bana gelince kizlarin hepsi kariyer plani yapiyor

Sibel
26.11.2014, 19:07
Sevdiğin insanlar için fedakârlık yapar mısın onları kaybetme pahasına da olsa?

Canberk
26.11.2014, 20:20
Beni seviyor musun Soner ? :)

Soner Albayrak
26.11.2014, 22:51
Sevdiğin insanlar için fedakârlık yapar mısın onları kaybetme pahasına da olsa?

Bu hangi durumlar için geçerli mesela örnek verebilir misin? :) Çünkü hem fedakarlık yapıp hem kaybetmeyi anlayamadım :(

Beni seviyor musun Soner ? :)

Sempatiksin ballim, seni sevmeyen bitlensin :D Sen sevmeye yakışırsın..

Soner Albayrak
26.11.2014, 23:53
Aşklar demisim cogul Olmus Tek bir kisi bilr Olmadimi mi?

İstemiyormusun yoksa olmuyor mu mesela bana gelince kizlarin hepsi kariyer plani yapiyor

Hayatımda hiç kimse olmadı kardeşim :)

Bunlar derin mevzular, geriyor beni böyle şeyler şimdilik uzak duruyorum.

Kariye planı mı? Nasıl yani ? :)

Hüdai Pervaneli
27.11.2014, 00:04
Hayatımda hiç kimse olmadı kardeşim :)

Bunlar derin mevzular, geriyor beni böyle şeyler şimdilik uzak duruyorum.

Kariye planı mı? Nasıl yani ? :)

Okuyacaklar mis hepsi Okuyacaklar

Soner Albayrak
27.11.2014, 00:18
Okuyacaklar mis hepsi Okuyacaklar

Bence bahane uydurmuşlar :) Neyse ya aman boşver kafana takma istediğin gibi birisi karşına çıkar elbet.

Alika87
27.11.2014, 00:23
1 ve 9 arasi, hangi numara olmak isterdin?

okyanusda bir balik türü olabilsen, hangisi olmak isterdin?

:D

Soner Albayrak
27.11.2014, 00:37
1 ve 9 arasi, hangi numara olmak isterdin?

okyanusda bir balik türü olabilsen, hangisi olmak isterdin?

:)

6 rakamının uğurlu sayım olduğuna inanıyorum o yüzden ''6'' olmak isterdim.

Palyaço balığı olmak isterdim ufak renkli güzel bir balık :)

Alika87
27.11.2014, 00:49
en cok sevdigim soru geliyor, hangi süper kahraman olmak isterdin? :D

esmer yada sarisinmi?

sen forvetsin ve sabri kanatdan gelip orta kesiyor. Sen o topa gidermisin?

Caner Erkinin berberi olsan, hangi tavsiyede bulunursun?

yeter bu kadar simdiligine :D

Sefa
27.11.2014, 00:53
Mezun olmak nasıl duygu ? Özlemeye başladın mı okulu ? :)

Hüdai Pervaneli
27.11.2014, 00:55
GüZel bi tavsiye versene

Soner Albayrak
27.11.2014, 01:44
en cok sevdigim soru geliyor, hangi süper kahraman olmak isterdin? :D

esmer yada sarisinmi?

sen forvetsin ve sabri kanatdan gelip orta kesiyor. Sen o topa gidermisin?

Caner Erkinin berberi olsan, hangi tavsiyede bulunursun?

yeter bu kadar simdiligine :D

Captain America olmak isterdim.

Kumral.

Sabri'nin ortasına yetişebileceğimi düşünüyorsam giderim :D

Caner Erkin'in berberi olsam herhalde onu insan içine çıkamayacağı bir hale sokardım :D

Mezun olmak nasıl duygu ? Özlemeye başladın mı okulu ? :)

Daha önce Yiğit sormuştu mezun olmanın nasıl bir duygu olduğunu Sefa bi yukarılara bakarsın ;)

Özlemeye gelince ben hiç özlemiyorum öğrenciliği inan ki. Kişiye göre değişiyor bu ben lanet ede ede okuduğum için sonunda bir oh çekmiştim :D

Öğrencilikte en basitinden yemek yemek bile sıkıntı ya, insan kendine bakamıyor haliyle alıştığın için ailenin yanında daha iyi hissediyorsun gurbetin bir insana bile yaradığını bile görmedim ben :) Neyse çok moral bozmayayım :D

GüZel bi tavsiye versene

Mükemmeli aramaya çalış başarı zaten seni kovalar :) 3 Idiots.

selcuk
27.11.2014, 05:34
Son zamanlarda ciddi ciddi düşünmeye başladım Avrupa'da yaşamayı. Oradaki insanların bazı şeyleri aşmış olması, insana bakış açısı, herşeyin insana hizmet etmesi oldukça hoşuma gidiyor.

bu algiya/düsünceye nasil kapildiniz

Sibel
27.11.2014, 12:49
Bu hangi durumlar için geçerli mesela örnek verebilir misin? :) Çünkü hem fedakarlık yapıp hem kaybetmeyi anlayamadım :(

..
Film gibi soru ama olsun.
Mesela sevdiğin insanla aynı arabada bir uçurumun başındasın biriniz inince kurtulma şansı var. Sen uçmayı tercih edip sevdiğin insanın inmesini sağlar mısın?
Üzeceğini düşündüğün insanı öylece bırakıp gider misin onun iyiliği için ?
Sevdiklerin için bir şey yapacaksın bunun asıl nedenini onlar bilmeyecek ama senden nefret edecekler, oysa sen iyilik yapacaksın.
Gibi:D
aklıma başka senaryo gelmedi:)

İlker Yazıcıoğlu
27.11.2014, 12:55
Mesleğinle ilgili uzmanlaşmak istediğin veya yatkın olduğun bir alan var mı?

Örneğin
,

İklimlendirme,inşaat,ağır makina vb......

Tolga
27.11.2014, 13:06
Kimdi o ilk Sibel'in sorularıyla dalga geçen ?

Kızın ayarlarıyla oynadınız resmen arkadaş. Sorulara bak :D

Sibel sen yine eski sorularına devam et lütfen.

Çocukken pikaçuyu mu severdin rayiçuyu mu ? :D :D :D Haheohoehaheaha . . .

Sibel
27.11.2014, 14:15

Kızın ayarlarıyla oynadınız resmen arkadaş. Sorulara bak :D

Çocukken pikaçuyu mu severdin rayiçuyu mu ? :D :D :D Haheohoehaheaha . . .

Pika pikaaa :D:D:D
power rangersle büyüdüm :D

Hüdai Pervaneli
27.11.2014, 16:26
abi Mükemmeli degil Trabzonlu ariyorum ama hepsi ayri ruh hastasi gibi biseyler

Kubilay ŞAHİN
27.11.2014, 17:32
Pika pikaaa :D:D:D
power rangersle büyüdüm :D

Cevap gibi cevap.. Pikacu ne la Biz donatello mikelenjelo rafaeli biliriz.

Hayatından vazgeçtiğin anlar oldu mu?

Soner Albayrak
27.11.2014, 18:56
bu algiya/düsünceye nasil kapildiniz

Yani öyle hissediyor insan abi. Eğer öyle olmasaydı Avrupa'daki ülkeler dünyada refah düzeyi en yüksek ülkeler olmazdı.

Örneğin ortalama ölüm yaşı bizde Avrupada'kinden düşük. Mesela Fransa'da asgari ücret en az 3000 tl, Türkiye'de madende işçi ölümleri sayısı Avrupa'nın 200 katı. Bunun gibi bir sürü fark var aramızda.

Hal böyle olunca ister istemez Avrupa ilgisini çekiyor insanın.

Peki Avrupa'da yaşayan birisi olarak size göre düşüncem doğru mu?

Film gibi soru ama olsun.
Mesela sevdiğin insanla aynı arabada bir uçurumun başındasın biriniz inince kurtulma şansı var. Sen uçmayı tercih edip sevdiğin insanın inmesini sağlar mısın?
Üzeceğini düşündüğün insanı öylece bırakıp gider misin onun iyiliği için ?
Sevdiklerin için bir şey yapacaksın bunun asıl nedenini onlar bilmeyecek ama senden nefret edecekler, oysa sen iyilik yapacaksın.
Gibi:D
aklıma başka senaryo gelmedi:)

Anladım :)

Yapı olarak iyilik sever ve fedakar bir insanım. Bahsettiğin gibi bir durumla karşılaşırsam sanırım sevdiğim insan için kendimi feda ederdim. Buna meyilliyim çünkü daha önce de sevdiğim insanlar için fedakarlıklarda bulundum.

Fedakarlık yaptığın halde nefret edilmek çok kötü bir şey olsa gerek. Hem böylesine fedakarlık yapıp sonrada insanların gözünde bir hiç olmak insanı kahreder yahu. Yani ben olsam kahrolurdum.

Allah kimsenin başına vermesin çok zor durumlar bunlar.

Valla Sibel bu soru beni yamulttu :D

Mesleğinle ilgili uzmanlaşmak istediğin veya yatkın olduğun bir alan var mı?

Örneğin
,

İklimlendirme,inşaat,ağır makina vb......

Abi üniversitede son sınıfta dal olarak İmalat ve Konstrüksiyon Ana Blim Dalı'nı seçmiştim. Üretim sektörüne yatkın olduğumu düşünüyorum. Örneğin proje mühendisi, Ar-ge mühendisi veyahutta teknik müdür, imalat şefi olarak çalışmak istiyorum. İnsan ilşkilerinde yeterli değilim o yüzden pazarlama veya satış mühendisi olmaz benden :D

Kızın ayarlarıyla oynadınız resmen arkadaş. Sorulara bak

Çocukken pikaçuyu mu severdin rayiçuyu mu ? :D :D Haheohoehaheaha . . .

Sevimli pokemonları sevmezdim ben ya daha çok karizmatik olanları severdim.

Onix hayranıydım :D

abi Mükemmeli degil Trabzonlu ariyorum ama hepsi ayri ruh hastasi gibi biseyler

Trabzon kızı her açıdan zordur :)

Cevap gibi cevap.. Pikacu ne la Biz donatello mikelenjelo rafaeli biliriz.

Hayatından vazgeçtiğin anlar oldu mu?

Hayatımdan vazgeçecek kadar bir olay yaşamadım. Psikolojimin çok kötü olduğu yemeden içmeden kesildiğim zamanlar oldu ama hiçbir zaman ümitsiz olmadım hayata karşı.

Bunlar gelip geçecek illaki dedim kendi kendime. Şükür ki sabrın sonunda Allah istediğini veriyor kuluna.

Hatice Aslan
28.11.2014, 01:01
Dunyada kalici bir eser birakmak isteseydin bu ne olurdu?
Herseyi bi kenara atip farkli bi ulkede yasamak ister miydin? Hangi ulke?
Musluman olmayan birine asik olsaydin dinini degistirmesini ister miydin(umarim rahatsiz etmeyecek bir sorudur)

Soner Albayrak
28.11.2014, 01:52
Dunyada kalici bir eser birakmak isteseydin bu ne olurdu?
Herseyi bi kenara atip farkli bi ulkede yasamak ister miydin? Hangi ulke?
Musluman olmayan birine asik olsaydin dinini degistirmesini ister miydin(umarim rahatsiz etmeyecek bir sorudur)

Dünyaya kalıcı bir eser bırakmak mı deriz bilmem ama bu dünyadan göçüp gittikten sonra hatırlanmak istiyorum yani hiç yaşamamış gibi ölmek istemiyorum :) Evet böyle bir düşüncem var.

Örneğin bir kütüphane veya bir cami yaptırıp insanların hizmetine sunmak isterim .Öldükten sonra da insanlar desin ki ''Aa bak burayı şu zat yaptırmış, Allah o kişiden razı olsun'' Bu beni mutlu eder.

İnsana insan olduğu için değer verilen bir ülkede yaşamak isterdim. Hangi ülke olduğunu daha keşfetmedim öyle bir ülke varsa bilenler söylesin. :)

Son soru çok zor bir soru bunu cevaplamak için sanırım yaşamam lazım :)

Sibel
28.11.2014, 19:03
Sonuna kadar direnen biri misindir? Büyük ihtimalle olmayacağını bildiğin şey için yine de çabalar mısın?

Muhammet YILMAZ
28.11.2014, 19:10
Oflu musun :)

Soner Albayrak
28.11.2014, 22:30
Sonuna kadar direnen biri misindir? Büyük ihtimalle olmayacağını bildiğin şey için yine de çabalar mısın?

Gerekli motivasyonum varsa istediğim şey için mücadele ederim. Sonunun kötü olacağını bildiğim şey benim motivasyonumu düşürür o yüzden çabalamam.

Hayatta bazı şeyleri zorlamamak gerektiğini düşünürüm.

Soner Albayrak
28.11.2014, 22:31
Oflu musun :)

Evet pek oflu gibi durmam ama hani konuşmam da şive yoktur pek :) Herkesin aksine nerelisin sorusuna direkt ofluyum demem ben Trabzonluyum derim :D

Muhammet YILMAZ
28.11.2014, 22:33
Evet pek oflu gibi durmam ama hani konuşmam da şive yoktur pek :) Herkesin aksine nerelisin sorusuna direkt ofluyum demem ben Trabzonluyum derim :D
Neresi Ofun

Soner Albayrak
28.11.2014, 22:37
Neresi Ofun

Hayrat-Dereyurt köyü, köyün eski adı Aydınöz. Sen nerdensin :)

Muhammet YILMAZ
28.11.2014, 22:38
Hayrat-Dereyurt köyü, köyün eski adı Aydınöz. Sen nerdensin :)
Cumapazarı eski isim kucukhol :)

OĞUZHAN061
29.11.2014, 01:20
Sence Tarkan'ı diğer popçulardan ayıran özelliği ne

selcuk
29.11.2014, 02:05
Yani öyle hissediyor insan abi. Eğer öyle olmasaydı Avrupa'daki ülkeler dünyada refah düzeyi en yüksek ülkeler olmazdı.

Örneğin ortalama ölüm yaşı bizde Avrupada'kinden düşük. Mesela Fransa'da asgari ücret en az 3000 tl, Türkiye'de madende işçi ölümleri sayısı Avrupa'nın 200 katı. Bunun gibi bir sürü fark var aramızda.

Hal böyle olunca ister istemez Avrupa ilgisini çekiyor insanın.

Peki Avrupa'da yaşayan birisi olarak size göre düşüncem doğru mu?

.

evet refah iyi
isci ölümü az vs

avrupayi arastirdinmi farkina varacagin ilk sey, ne kadar refah yüksekse intihar o derecede cogaliyor.
zirvede finlandiya+ yani skandinav ülkeleri( refah yüksek, egitim en iyi olan devletler)

buralarin gelismesinin en büyük nedeni begenmemezlik
en iyisini, en güzelini yap yine elestiriliyor, bunlan yasamayi ögrenmelisin
almanyanin son cumhur baskaninini hic bir sey yokken bitirdiler, pesine böyle bir insana saldirmamiz yanlisdi dediler ve hic bisey olmamis gibi devam ediliyor
avrupa budur
sike burda olsaydi ve türkiyedeki gibi üstünü örtecegiz denilseydi simdi herkes unutmusdu
milan böyle kurtarildi, olimpiakos, metalist olsun
inanilmaz dünü unutma kültürü var

ben viyanada yasiyorum
dunyada yasam kalitesi en yüksek sehir ve 3.kez bu sirayi korumayi becerdi
gercekden güzel bir sehir, hertürlü insan var hersey bulabilirsin, rahatsin, her türlü sosyal sistem var

ama sehirden ciktinmi hayat baska, insanlar inanilmaz yabanci düsmani vs..
iste böyle güzel sehir az var avrupada

ne olursa olsun insan herzaman türkiyedeki sicakligi, bütünün parcasi oldugun duyguyu özlüyor

hic kimseye türkiyeyi öylesine arkada birakmayi tavsiye etmem
ayaginin altindaki topragin senin topragin, dedelerinin senin icin savasdigi toprak oldugunun duygusunun ne oldugunu ögrendiginizde bizi anlarsiniz

Soner Albayrak
29.11.2014, 16:55
Sence Tarkan'ı diğer popçulardan ayıran özelliği ne

Sürekliliğinin olması, dünyaya kendini gösterebilmiş olması. Yeni yetme pop müzik sanatçıları Türkiye dışında boy gösteremiyor malum. Modası geçmeyen ender sanatçılardandır Tarkan.

evet refah iyi
isci ölümü az vs

avrupayi arastirdinmi farkina varacagin ilk sey, ne kadar refah yüksekse intihar o derecede cogaliyor.
zirvede finlandiya+ yani skandinav ülkeleri( refah yüksek, egitim en iyi olan devletler)

buralarin gelismesinin en büyük nedeni begenmemezlik
en iyisini, en güzelini yap yine elestiriliyor, bunlan yasamayi ögrenmelisin
almanyanin son cumhur baskaninini hic bir sey yokken bitirdiler, pesine böyle bir insana saldirmamiz yanlisdi dediler ve hic bisey olmamis gibi devam ediliyor
avrupa budur
sike burda olsaydi ve türkiyedeki gibi üstünü örtecegiz denilseydi simdi herkes unutmusdu
milan böyle kurtarildi, olimpiakos, metalist olsun
inanilmaz dünü unutma kültürü var

ben viyanada yasiyorum
dunyada yasam kalitesi en yüksek sehir ve 3.kez bu sirayi korumayi becerdi
gercekden güzel bir sehir, hertürlü insan var hersey bulabilirsin, rahatsin, her türlü sosyal sistem var

ama sehirden ciktinmi hayat baska, insanlar inanilmaz yabanci düsmani vs..
iste böyle güzel sehir az var avrupada

ne olursa olsun insan herzaman türkiyedeki sicakligi, bütünün parcasi oldugun duyguyu özlüyor

hic kimseye türkiyeyi öylesine arkada birakmayi tavsiye etmem
ayaginin altindaki topragin senin topragin, dedelerinin senin icin savasdigi toprak oldugunun duygusunun ne oldugunu ögrendiginizde bizi anlarsiniz

Demek ki dünü unutma olayı yüzünden bu kadar rahatlar, hiçbir şeyi takımıyorlar.

Abi gözlemlerini paylaştığın için teşekkür ederim. Ben genel itibari ile Avrupa'daki şehirleri, ülkeleri birbirine yakın zannediyordum demek ki değilmiş.

Tamamen Türkiye'yi arkada bırakmak değil de hani bir 5-6 sene yaşamak isterim Avrupa'da dil öğrenmek, bakış açımı değiştirmek için vs.

Olur da bir gün karar verirsem buna sana danışacağım abi. :)

Öznur61
30.11.2014, 18:45
Soner Albayrak abimize teşekkür ediyor, burda ki başlıktan devam ediyoruz :)

http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=48103