PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hangi Bordo? Neden Mavi?

sheva
15.10.2006, 01:39
Son zamanlarda Trabzonspor'umuzun renkleri hakkında birbirinden farklı pek çok hikaye duydum ve aklım karıştı. Bilenler anlatabilir mi? Neden bordo ve mavi?

Recep Çaltepe
15.10.2006, 01:41
Nizamettin Algan'ın dediğine göre renkler Aston Villa'dan geliyormuş çünkü kuruluştan sonraki ilk maçlara onların formalarıyla çıkmışız.

Egemen
15.10.2006, 01:43
sanmayrum??

idmangücü ve idmanocagının renklerinin deiştirilmesiyle oluştu die biliorum. yani birisi sarı kırmızı diğeri yeşil beyaz yeşil maviye kırmızı bordoya cevrildi die biliorum. ama yanlış olabilir..

saglam
15.10.2006, 01:43
http://www.trabzonspor.com/bolum.asp?MainID=448&PID=481&HaberID=27645

En alt paragrafı okuyunuz...

Egemen
15.10.2006, 01:45
abi saol doğru biliomuşum :D:D ama renk cevrilmemiş secilmiş :D ilginch

Berk Akçay
15.10.2006, 01:46
Artık bütün resmi işlemler tamamlandıktan sonra sıra gelmişti Trabzonspor'un renklerine. Renk bulmak öyle kolay olmadı. Trabzon'da uzun yıllar süren İdmanocağı-İdmangücü rekabetinde Sari-Kırmızı ve Yeşil-Beyaz renkler hakimdi. Trabzonspor'un renkleri bu renklerin dışında olmalıydı. Trabzon'u ve Karadeniz'i simgeleyen renkler aranıyordu. Bu konuda yarışma açılması da gündeme geldi ancak sonra vazgeçildi. Renk için geceli gündüzlü toplantılar düzenleniyordu. Dört toplantıdan sonuç alınamamıştı. Beşinci toplantıda her şey bitecekti. Artık taraftarın da sabrı kalmamıştı. Dönemin Federasyon Başkanı Orhan Şeref Apak sorunu çözmeye çalışırken Federasyon Genel Müdürü Ulvi Yenal'ın makamında toplanan taraflar iki kulübün renklerinden farklı bir rengin seçilmesi üzerinde yoğun tartışmalar gerçekleştirirler. Yaşanan gelişme üzerine sabrı taşan Yenal iki kulübün temsilcilerinden birer renk seçmesini talep eder. Böylelikle İdmanocağı grubu "koyu bordo", İdmangücü ise "açık mavi" üzerinde görüş bildirir. Sonuçta Trabzonspor'u kuran iki köklü kulüp renk konusunu "BORDO-MAVİ" diye karara bağlarlar. Böylece bir haftadır şehirde süren renk kavgası sona erer ve Trabzonspor Bordo-Mavi renklerine kavuşur.

sheva
15.10.2006, 01:47
http://www.trabzonspor.com/bolum.asp?MainID=448&PID=481&HaberID=27645

En alt paragrafı okuyunuz...

Fatih Sultan Mehmet'in Pontus Rum İmparatorluğu'nu yıktığında surlara diktiği sancağın renginin bordo-mavi olduğunu duymuştum. Bununla alakalı olduğunu söyleyen bir arkadaşım da var. Hadi bakalım:rolleyes:

Egemen
15.10.2006, 01:48
auhauhuha oooOoOOo fatih sultaaaaannn tekkeeee oooOoOOoO

Hüseyin Çümen
15.10.2006, 02:27
hamsinin renklerini taşıdığı için verilmiş dien bi arkadaşım vardı :D

Adem Erdoğan
15.10.2006, 02:40
hamsinin gözleri bordodur doğru bu.Renklerini hamsidenmi almış bilmem ama öyle bir efsanede var.

Egemen
15.10.2006, 02:42
auhauhuha trabzonda hamsinun ne işi var olsa olsa kaplandan almişuzdur :D:D:D

Şahinoğlu
15.10.2006, 02:47

3 sene evvel resmi sitedede böyle yazıyodu Trabzon'da simge olmuş hamsinin sırtındaki gümüş mavisinden ve gözlerinin bordoluğundan insana komik geliyo ama kendim bizzat okumuştum bunu resmi sitemizde.

Şahinoğlu
15.10.2006, 02:52
auhauhuha trabzonda hamsinun ne işi var olsa olsa kaplandan almişuzdur :D:D:D

Ya bu kaplan lakabınıda 4-5 yıldır yakıştırdılar bize , neyin kaplanıdır merak ediyorum ve karadeniz kaplanı diyilince uyuz oluyorum , Trabzonspor'un ismi bir yerde geçecekse vede anılcaksa Karadeniz Fırtınası olarak anılmalıdır , kaplan lafı gerçekten son 4-5 yıldır çok anımsanıyo , benim kanıma dokunuyo açık söyliyim , burdada bir istanbul medyasının payı var diye düşünüyorum , hani ormanların kralı aslan misali , bize kaplanı layık gördüler yani aslanın olmadığı yerlerde geçer sözünüz misali bu konuyu böyle yorumluyorum ve Karadeniz Fırtınası'ndan başka bir kelimeyle anılmamalı Trabzonspor'umuz diye düşünüyorum.

Egemen
15.10.2006, 02:54
abi kinayeyi onun için yaptım bende :D:D

Serhat ŞAHİN
15.10.2006, 03:08
3 sene evvel resmi sitedede böyle yazıyodu Trabzon'da simge olmuş hamsinin sırtındaki gümüş mavisinden ve gözlerinin bordoluğundan insana komik geliyo ama kendim bizzat okumuştum bunu resmi sitemizde.

kuzenim haklidir bu konuda...bende okumustum...

ozcilingir
15.10.2006, 03:30
Trabzonspor'un kuruluşu renk yüzünden geçikmiş ve ilk olarak kırmızı beyaz renk ile lige katılmış ve TRABZON karışmış ve bu takım lav edilerk 1967 de ,bordo mavi renkler bulunmuştur, kısacası bu forma rengi üzerine çok münakaşalar olmuş ve sonunda ,TÜRKİYE de kimsede olmayan bize has bu renkler seçilmiş ,renkle ilgili birçok yorum yapılmakta ancak gerçek olarak renk nereden geldi derseniz. Aynı TRABZON isminin nerden geldiği gibi birçok farklı görüş vardır.İDMANGÜCÜ , YEŞİL BEYAZ, İDMANOCAĞI, SARI-KIRMIZI , karıştıralım bakalım nasıl bir renk bulunur.( TURUNCU çıkarmı?)

Şahinoğlu
15.10.2006, 03:42
Trabzonspor'un kuruluşu renk yüzünden geçikmiş ve ilk olarak kırmızı beyaz renk ile lige katılmış ve TRABZON karışmış ve bu takım lav edilerk 1967 de ,bordo mavi renkler bulunmuştur, kısacası bu forma rengi üzerine çok münakaşalar olmuş ve sonunda ,TÜRKİYE de kimsede olmayan bize has bu renkler seçilmiş ,renkle ilgili birçok yorum yapılmakta ancak gerçek olarak renk nereden geldi derseniz. Aynı TRABZON isminin nerden geldiği gibi birçok farklı görüş vardır.İDMANGÜCÜ , YEŞİL BEYAZ, İDMANOCAĞI, SARI-KIRMIZI , karıştıralım bakalım nasıl bir renk bulunur.( TURUNCU çıkarmı?)

Abi bırak gözünü seviyim karıştırmayalım, yaşasın idman gücü , idmanocağının rengi bozukmuş hakketen , geçen sene bi programda Aziz üstel Trabzonspor'u galatasaraylılar kurmuştur diyerek Ahmet Ağaoğlu'na takılmıştı İdman Ocağın'dan sebeple uyuz olmuştum iğrenç bi renk sarı kırmızı hiç bişeyle karışmasın :)

Egemen
15.10.2006, 03:44

abi turuncu ve su yeşili formalar o takımların hatrına çıktı die biliyorum ben. sarı kırmızı= turuncu
yeşil beyaz = su yeşili

sanki baa öle gelii :D

Şahinoğlu
15.10.2006, 03:50
abi turuncu ve su yeşili formalar o takımların hatrına çıktı die biliyorum ben. sarı kırmızı= turuncu
yeşil beyaz = su yeşili

sanki baa öle gelii :D

Yok be o formalar Kappa'nın hatırına çıktı aynı şeyi Werde Bremen'ede yaptılar yeşil beyaz olan Werder'in renklerine Turuncuyu koydular adamların artık ana rengi gibi bişe oldu Kappa'yı bırakırlarsa Turuncu'nun esamesi okunmuycaktır onlardada, Puma'ya gelince aynısını oda yapıyo ve her takıma beyaz forma yapıyo bundan önceki puma anlaşmamaızda beyaz formalar vardı uyuz olmuştum yıl 2006 bu sene giydiğimiz ilk forma rengi beyaz rezillikti, yani turuncu ve su yeşili formalar tamamen Kappa'nın ürün gamından kaynaklanmıştır idman ocağı ve idman gücü hatırına bişey sözkonusu değildir.

ozcilingir
15.10.2006, 04:09
"Aston Villa'dan esinlendiği de söyleniyor?
Aston Villa'nın rengi diye alınmadı. Açık mavi ve koyu bordo birleşen hiçbir takımda yoktu. "
Yukarıdaki açıklama AHMET SUAT ÖZYAZICI' aitdir.

Kısacası tarihimizi yazan kişilerden biri , bu sebeple sorunun cevabı netleşmiştir.

Tüysüzoğlu Onur
15.10.2006, 04:38
bende astonvilladan alındığını biliyorum.bunu yetkili bi ağızdan duymuştum.anlatılanlara göre ozamanlar aston villayla ilişkiler çok iyimiş.hatta bi kaç sene onların formalarıyla sahaya çıkmışız.bu yüzdenderrenkler bordo ve mavi.ama hernerden gelirse gelsin bizim için kutsal renkler :)

Halit M. MOLLASALİHOĞLU
15.10.2006, 08:04
inadına Bordo!
Alayına MAVİ :D

#10 Fietra
15.10.2006, 11:11
Nizamettin Algan'ın dediğine göre renkler Aston Villa'dan geliyormuş çünkü kuruluştan sonraki ilk maçlara onların formalarıyla çıkmışız.
Aston Villa mevzu benim bildiğim kadarıyla onların formalarını kullanmışız bi süre.Ama renklerimize etkisi olduğunu sanmıyorum.

oskanonur
15.10.2006, 11:31
Sonuc olarak sunu diyebiliriz:

YER BORDO GOK MAVİ SAMPİYON TARBZON!!!!!

Gürkan
15.10.2006, 11:54
Büyüklüğe bakarmısınız renkleri için bile onlarca hikaye var.birbirinden farklı.

subay
15.10.2006, 12:06
Ya bu kaplan lakabınıda 4-5 yıldır yakıştırdılar bize , neyin kaplanıdır merak ediyorum ve karadeniz kaplanı diyilince uyuz oluyorum , Trabzonspor'un ismi bir yerde geçecekse vede anılcaksa Karadeniz Fırtınası olarak anılmalıdır , kaplan lafı gerçekten son 4-5 yıldır çok anımsanıyo , benim kanıma dokunuyo açık söyliyim , burdada bir istanbul medyasının payı var diye düşünüyorum , hani ormanların kralı aslan misali , bize kaplanı layık gördüler yani aslanın olmadığı yerlerde geçer sözünüz misali bu konuyu böyle yorumluyorum ve Karadeniz Fırtınası'ndan başka bir kelimeyle anılmamalı Trabzonspor'umuz diye düşünüyorum.

Kaplan aslan dan iri yapilidir, en büyük Aslan lar (Afrika Aslan lari) fazla fazla 250-260kg olur. Kaplan larin en büyügü ise (Sibirya Kaplan i) 300kilo ya varan agirligi var ve cok cevik. Tek basina bir bufalo yirtar, aslan dan asagi degil yani ;) . Aslan la Kaplan dövüşecek olsa Kaplan 3-1 yener, Ersen ve Gökdenizin golleriyle :p

sweetrose
15.10.2006, 13:37
aslında bende öyle bir şeyler okumuştum... mArtıspor idmangücü falan birleşip Trabzonsporu kurdular ve renk seçiminde de hamsinin gözlerini seçmişler... hafıza mı biraz daha zorlayayım öle yazayım...

Naim
15.10.2006, 13:46

Aynı renklere sahibiz diye forma giymek farklı birşey
Forma giyip Aynı renklere sahip olmak ayrı bir şey
Nizamettin Alganın ilgili yazısını tekrar oku bakalım hangisinden Bahsediyor???

Kesinlikle Herhangi bir Takımdan Alıntı yoktur
Tamamiyle Krucu iki klubun Teklif ettikleri birer renkden dolayı oluşmuştur

tigin
15.10.2006, 14:50
Kaplan aslan dan iri yapilidir, en büyük Aslan lar (Afrika Aslan lari) fazla fazla 250-260kg olur. Kaplan larin en büyügü ise (Sibirya Kaplan i) 300kilo ya varan agirligi var ve cok cevik. Tek basina bir bufalo yirtar, aslan dan asagi degil yani ;) . Aslan la Kaplan dövüşecek olsa Kaplan 3-1 yener, Ersen ve Gökdenizin golleriyle :p

Allah Allah .yahu fil veya balina gibi ağır ve büyük hayvanlar varken kaplanla yetinmeseydik keşke.

erdal6167
15.10.2006, 14:51
gökyüzünün mavisi toprağın bordosu. . .

Hüseyin Çümen
15.10.2006, 16:22
aslında bu bi efsane kesin belli değil buda aslında benim hoşuma gidio renklerimizi nerden gelio bilinmio bunlarla ilgili çeşitli fikirler var çok hoş

Recep Çaltepe
15.10.2006, 17:41
Aynı renklere sahibiz diye forma giymek farklı birşey
Forma giyip Aynı renklere sahip olmak ayrı bir şey
Nizamettin Alganın ilgili yazısını tekrar oku bakalım hangisinden Bahsediyor???

Kesinlikle Herhangi bir Takımdan Alıntı yoktur
Tamamiyle Krucu iki klubun Teklif ettikleri birer renkden dolayı oluşmuştur

http://www.sabah.com.tr/2006/04/07/spo99.html

"Trabzonspor Kulübü'nün Divan Başkanlık Kurulu Başkanı Nizamettin Algan, bordo-mavili kulübün renklerini İngiltere'nin Aston Villa Kulübü'nden aldığını iddia etti."

Ben okuduğumdan bunu anladım ama acaba yanlış mı olmuş??

Egemen
15.10.2006, 17:46
Allah Allah .yahu fil veya balina gibi ağır ve büyük hayvanlar varken kaplanla yetinmeseydik keşke.

ahahhaha abi yükte hafif pahada ağır olsun bari :D:D:D

havyar auhauhuahuhauh

OFLU
15.10.2006, 17:47
bunu söyleyen adam öküz mü ne alaka?

Ümit Küçük
15.10.2006, 17:59
benim bildigim trabzonu feteden fatih sultan mehmetin kale surlarına astıgı sancagın bordo mavi oldugu bizimkilerinde bundan esinlendigi daha sonrada renkdasımız olan aston willanın bize forma yolladıgıdır ne kadar dogru orasını renkleri secenlere sormak lazım ama Helal olsun ii renk secmisler da bordo mavi

Zugasi Berepe
15.10.2006, 22:10
hamsinin bordo gözü ve açık mavi pulu

kuzey_lee
15.10.2006, 22:45
zarları sallıyoruuuuzzz,,iyice salladıktan sonra atıyoruuuz..
ne geldi?

''bugünlük forma renklerimizin çıkış yeri;
bordo için sonbahar ayında fındık yapraklarının aldığı renk
mavi için de bordomavi.net internet sitesinin ağırlıklı rengi''
gelmiştir.yarın görüşmek üzere

sheva
15.10.2006, 22:59
E biliyorsan söylesen Fatih. Hamsinin gözünden daha anlamlı bir şeyler bildiğine eminim.

eys_61
15.10.2006, 23:01
hangisi olduğunu bilmem ama resmi sitenin açılış sayfasındaki bordo değil bence

kuzey_lee
15.10.2006, 23:13
E biliyorsan söylesen Fatih. Hamsinin gözünden daha anlamlı bir şeyler bildiğine eminim.

ne gereği varki.bilen bilmeyen herkes konuşuyo,söylüyo aklına gelenleri zaten..
bak toprak rengi diyen bile oldu..senin gönlün hangisini istiyorsa ona inan..ben mesela çok farklı bir bordoya inanıyorum (malesef şimdi burda söyleyemiycem)

Cabri61
15.10.2006, 23:17
valla ben de geçenlerde birinden dinlemiştim ama tam aklımda değil...
klübün renkleri için 5. toplantıda her hangi bir sabit bir şey aranmamış.ne hamsi hikayesi ne de astonvilla...ne kadar doğrudur bilinmez.

OFLU
16.10.2006, 04:58
Denizin mavisi Ve aksam gunesinin Bordosu...Burdan geliyor beyler...

sweetrose
16.10.2006, 07:20
Sallamasyon değerler üzerinde gidip geliyoruz... Trabzonda olan bir arkadai üşenmeden gitsin Müzenin yanındaki bordomavi cafe ye orada ki panoda yazıyor... Hamsi nin göz rengi diye yazıyor... metnin tamamını hatırlamıyorum ama öle olması gerekiyor...

Burçak
16.10.2006, 12:36
ben bu konuda yorum yapmak istemiyorum. çünkü nizamettin algan gibi bir büyüğümüz renklerin astonvilladan geldiğini söylüyor. başka biri renklerin idmangücü ve idman ocağıklüplerinin birer tane renk seçerek bordo mavi oluştuğunu söylüyor, başkaları Trabzonsspor için hazırlanan tanıtımlarda belgesellerde Trabzonun bordosunun hamsinin gözlerinden mavisinin sırtından geldiğini söylüyor. bütün bunlara bakınca hepsi ciddi kaynaklar gibi duruyor. ggelde şişmdi birine inan. ben açıkcası neye inanacağımı şaşırdım. ama bana en mantıklı gellen idman ocağı ve idman gücü nün birertane renk seçerek oluştuğudur. ben buna inanıyorum.

ts_fan
16.10.2006, 12:56
Arkadaşlar boşuna karışmış burası, bu konuda bu kadar zıtlaşmaya gerek yoktu ve bu sorunun cevabını bulabilmek o kadar zor değildi.Sadece google'dan ''Trabzonspor Tarihi'' yazıp taramış olmak yeterli olacaktı, böylece bu kadar çok şey yazmaya da gerek kalmayacaktı:)

Aşağıdaki linke tıklamaya üşenenler olabilir, ben direkt ilgili kısmı kopyalayayım;)
-------------------------------------------------------------------------------
20 Temmuz 1966'da İdmangücü, Karadenizgücü, Martıspor ve Yolspor'un katılmasıyla Trabzonspor Kırmızı-Beyaz renklerle kuruldu. Ne var ki İdmanocağı buna karşı çıktı. Danıştay'da açtığı dava ile yürütmeyi durdurma kararı alınınca ortalık yine karıştı. Trabzon'daki gergin durum üzerine araya zamanın Beden Terbiyesi Genel Müdürü Ulvi Yenal girdi. Ulvi Yenal, İdmanocağı ve İdmangücü'nün birleşmemeleri halinde iki kulübünde Türkiye 2. Ligine alınmayacağını bildirdi. Bu durum Trabzon'da ve her iki kulüp çevresinde şok etkisi yaratmıştı. Birleşmeleri büyük sorun olan bu iki kulübün, birleşmemeleri halinde Trabzon Türkiye liglerinde temsil edilemeyecekti. Trabzon'daki geceli gündüzlü yapılan ve büyük tartışmalara neden olan toplantılar sonunda 2 Ağustos 1967 günü İdmanocağı ile İdmangücü birleşmesi gerçekleşti ve Trabzonspor; İdmanocağı, İdmangücü, Karadenizgücü ve Martıspor'un birleşmesi ile ortaya çıktı.

Artık bütün resmi işlemler tamamlandıktan sonra sıra gelmişti Trabzonspor'un renklerine. Renk bulmak öyle kolay olmadı. Trabzon'da uzun yıllar süren İdmanocağı-İdmangücü rekabetinde sarı-kırmızı ve yeşil-beyaz renkler hakimdi. Trabzonspor'un renkleri bu renklerin dışında olmalıydı. Trabzon'u ve Karadeniz'i simgeleyen renkler aranıyordu. Bu konuda yarışma açılması da gündeme geldi ancak sonra vazgeçildi. Renk için geceli gündüzlü toplantılar düzenleniyordu. Dört toplantıdan sonuç alınamamıştı. Beşinci toplantıda her şey bitecekti. Artık taraftarın da sabrı kalmamıştı. Sonunda Trabzon ve Karadeniz'in sembolü olan Hamsi üzerinde duruldu. Hamsinin gümüş mavisi rengi ve gözlerinin bordosu dikkate alındı. Kimileri buna karşı çıktı. Neymiş efendim bordo renk kırmızıya kaçıyormuş, öyle ya İdmanocağı renkleri de sarı-kırmızı ya. İşte bu nedenle bordonun rengi biraz koyu tutularak İdmanocağı'nın kırmızısından kaçınıldı. Böylece bir haftadır şehirde süren renk kavgası sona ermişti ve Trabzonspor Bordo-Mavi renklere kavuşmuş oldu.

Kaynak: http://www.habule.com/Trabzon/trabzonspor.htm

Burçak
16.10.2006, 13:01
Reco iyi güzelde şimdi Trabzonsporun Koca Divan Kurulu Başkanı çıkıpta renklerimizi Astonvilla dan aldık derse bukadar insan hangisine inanacak. Yani bu konunun bukadar uzamasının asıl sebebi çok önemli kişilerin farklı bilgilendirme yapmaları.

ts_fan
16.10.2006, 13:07
Valla divan kurulu başkanımızın tarihe not düşülmüş şeylerden farklı konuşuyor olmasını yargılamaya kalkmak istemem ama önümde somut bir tarihsel not varsa ben o kaynağa inanırım.Bende şimdiye kadar büyüklerimden, renklerimizin hamsiden geldiğini duydum.Yakın çevremde Aston Villa'dan renklerimizi aldığımıza dair hiçbir bilgi edinmedim.Tarih yakın tarih, çok eski değil ve yukarıdaki gibi not düşülmüş kaynaklara.O zaman ben buna inanıyorum, Burçak;)

Burçak
16.10.2006, 13:11
İllaki , doğru diyosun. benim demek istediğim konuya hakim olmayan genç arkadaşlar ufak taraftarlarımız bunu bu şekilde öğreniyolar işte. renklerimizi aston villadan almışız diye. yani bunu Divan Kurulu Başkanı nasıl diyebiliyor anlamıyorum ki:)

Naim
16.10.2006, 13:20
Ya Arkadaşlar Sabah Gazetesi
AA gibi basının Ne mal olduğunu biliyorsunuz
Ohaber Bir Trabzonspor Dergsinden alıntıdır
ama yanlış alıntıdır
Gereken Cevabı Bu sayfalarda ve AA nın Şerefsiz müdürlüğü çerçevesinde Zamanında verdik
Orada Nizamettin Algan Aynı Renklere Sahip olduğumuz için Aston villa ile iyi ilişkilerimiz var bu sebepten dolayıda Aston villa bize bir takım forma gönderdi 1.lige çıkmadan önceki sezondan bahsediliyor
Vel hasılı kelam Sabah ve AA gibi Kuruluşcuklar Okuduklarını anlamaz anladıklarıda Trabzonun işine gelmeyecek ölçüdedir bu nedenle dergiden Çalınan Haberi Dahi yanlış Çalmışlardır
Formalar A.Villa dan Hediye geldi bir sezon giydik lafını Renkler A.villa dan gelmiştir biçimine sokmuşlardır Bu nedenle inanmayınız efendim

ts_fan
16.10.2006, 13:21
İllaki doğru budur demiyorum.Sayın Nizamettin Algan'ın (Divan Kurulu başkanımızdır, kendisine saygım sonsuz) dil ile söylediklerine kıyasla, ortada hali hazırda olan yazılı metinlerin daha geçerli olduğu kanısı bana daha doğru geliyor.Varsa genç arkadaşlarımızın kafasındaki soru işaretlerine bu şekilde çözüm bulabiliyorsak ne mutlu bize.Sayın Algan nasıl bunu söyleyebiliyor ya da bu söylediklerinin dayanağı nedir, diye sorularının muhattabı sayın Algan'ın kendileridir.Yakalarsam kendisini, kesin soracağımdır:)

ts_fan
16.10.2006, 13:24
Ya Arkadaşlar Sabah Gazetesi
AA gibi basının Ne mal olduğunu biliyorsunuz
Ohaber Bir Trabzonspor Dergsinden alıntıdır
ama yanlış alıntıdır
Gereken Cevabı Bu sayfalarda ve AA nın Şerefsiz müdürlüğü çerçevesinde Zamanında verdik
Orada Nizamettin Algan Aynı Renklere Sahip olduğumuz için Aston villa ile iyi ilişkilerimiz var bu sebepten dolayıda Aston villa bize bir takım forma gönderdi 1.lige çıkmadan önceki sezondan bahsediliyor
Vel hasılı kelam Sabah ve AA gibi Kuruluşcuklar Okuduklarını anlamaz anladıklarıda Trabzonun işine gelmeyecek ölçüdedir bu nedenle dergiden Çalınan Haberi Dahi yanlış Çalmışlardır
Formalar A.Villa dan Hediye geldi bir sezon giydik lafını Renkler A.villa dan gelmiştir biçimine sokmuşlardır Bu nedenle inanmayınız efendim

Naim kardeşimin bu yazısının altına tekrardan ilgili mesajı yapıştırıp konuyu kendi adıma kapatayım.Çok fazla zihin bulandırmaya gerek yok;)Saygılar.

Arkadaşlar boşuna karışmış burası, bu konuda bu kadar zıtlaşmaya gerek yoktu ve bu sorunun cevabını bulabilmek o kadar zor değildi.Sadece google'dan ''Trabzonspor Tarihi'' yazıp taramış olmak yeterli olacaktı, böylece bu kadar çok şey yazmaya da gerek kalmayacaktı:)

Aşağıdaki linke tıklamaya üşenenler olabilir, ben direkt ilgili kısmı kopyalayayım;)
-------------------------------------------------------------------------------
20 Temmuz 1966'da İdmangücü, Karadenizgücü, Martıspor ve Yolspor'un katılmasıyla Trabzonspor Kırmızı-Beyaz renklerle kuruldu. Ne var ki İdmanocağı buna karşı çıktı. Danıştay'da açtığı dava ile yürütmeyi durdurma kararı alınınca ortalık yine karıştı. Trabzon'daki gergin durum üzerine araya zamanın Beden Terbiyesi Genel Müdürü Ulvi Yenal girdi. Ulvi Yenal, İdmanocağı ve İdmangücü'nün birleşmemeleri halinde iki kulübünde Türkiye 2. Ligine alınmayacağını bildirdi. Bu durum Trabzon'da ve her iki kulüp çevresinde şok etkisi yaratmıştı. Birleşmeleri büyük sorun olan bu iki kulübün, birleşmemeleri halinde Trabzon Türkiye liglerinde temsil edilemeyecekti. Trabzon'daki geceli gündüzlü yapılan ve büyük tartışmalara neden olan toplantılar sonunda 2 Ağustos 1967 günü İdmanocağı ile İdmangücü birleşmesi gerçekleşti ve Trabzonspor; İdmanocağı, İdmangücü, Karadenizgücü ve Martıspor'un birleşmesi ile ortaya çıktı.

Artık bütün resmi işlemler tamamlandıktan sonra sıra gelmişti Trabzonspor'un renklerine. Renk bulmak öyle kolay olmadı. Trabzon'da uzun yıllar süren İdmanocağı-İdmangücü rekabetinde sarı-kırmızı ve yeşil-beyaz renkler hakimdi. Trabzonspor'un renkleri bu renklerin dışında olmalıydı. Trabzon'u ve Karadeniz'i simgeleyen renkler aranıyordu. Bu konuda yarışma açılması da gündeme geldi ancak sonra vazgeçildi. Renk için geceli gündüzlü toplantılar düzenleniyordu. Dört toplantıdan sonuç alınamamıştı. Beşinci toplantıda her şey bitecekti. Artık taraftarın da sabrı kalmamıştı. Sonunda Trabzon ve Karadeniz'in sembolü olan Hamsi üzerinde duruldu. Hamsinin gümüş mavisi rengi ve gözlerinin bordosu dikkate alındı. Kimileri buna karşı çıktı. Neymiş efendim bordo renk kırmızıya kaçıyormuş, öyle ya İdmanocağı renkleri de sarı-kırmızı ya. İşte bu nedenle bordonun rengi biraz koyu tutularak İdmanocağı'nın kırmızısından kaçınıldı. Böylece bir haftadır şehirde süren renk kavgası sona ermişti ve Trabzonspor Bordo-Mavi renklere kavuşmuş oldu.

Kaynak: http://www.habule.com/Trabzon/trabzonspor.htm

Zugasi Berepe
16.10.2006, 14:49
Denizin mavisi Ve aksam gunesinin Bordosu...Burdan geliyor beyler...

bencede bu hamsi işi biraz espiri