PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şike ve Ötesi | Suat Seymen

Yiğit Gayretli
30.09.2014, 15:56
Sporun ruhunda adil bir rekabet vardır. Onu seyredilebilir kılan, kitleleri peşinden sürükleyen, heyecan veren yani para harcanmasını sağlayan ana unsur budur.

Son zamanlarda futbolseverlere, yeni akım bir seyirci gurubu eklendi. Bu gurup, ne olursa olsun kazanmak isteyen, gücü önceleyen, güçlü olana aidiyet hisseden bir gurup. Genellikle aidiyet duydukları şemsiyeler altında toplanmakta ve birlikte hareket etmekteler. Pasoligin bu gurubu gerçekten etkilediği düşüncesindeyim.

Seyircinin maçlara gelme oranının düştüğü, spor programlarını seyretme, spor gazeteleri okuma oranının çok çok düştüğü bir gerçek. Bir çok nedenleri var elbette. Geçen yıl Trabzonspor özelinde bunun transfersizlikten kaynaklandığı dile getiriliyordu. Bu sene gördük ki durum böyle değilmiş. Geçen yıl çeşitli şekillerde stada getirilen taraftar gurupları da olmayınca, statlar boş kalmaya başladı. Tüm Türkiye'de durum böyle. Aslına bakarsanız son iki, üç senedir böyle. Neden, hiç düşündünüz mü?

Pasolig, transfer durumları, oynanan futbolun kalitesizliği elbette etkili nedenler ama bence asıl neden bunlar değil. Ana neden sporun ruhu ile yakından alakalı. Şike süreci, bazılarımız daha önceden anlamış olsa da. Temmuzun 3'ünden sonra, hepimiz açık açık neler olduğunu gördük. Seyrettiğimiz şeyin tiyatrobol! türü garip bir şey olduğunu anladık. İşin daha da garip tarafı yıl 2014 hala aynı ucubeyi seyrediyoruz.

Eski Beşiktaş başkan adaylarından İhsan Kalkavan futbol baronlarının, İspanya gibi Barcelona, Real Madrid bazlı bir ligi Fenerbahçe ve Galatasaray ikilisi ile tasarladıklarını dile getirmişti. İhsan Bey,futbolun içinden gelen ve derinini çok iyi bilen hepimizin tanıdığı bir yöneticidir. Bu gün geldiğimiz noktada durum aynen bu. Bizimkilerin kaçırdığı bir şey var, İspanya'da Almanya'da, İngiltere'de doğru işleri yapan, her takım Atletico Madrid gibi B. Dortmund gibi hiç ortada yokken gelip şampiyon olabiliyorlar. Sporda ileri dediğimiz liglerde işler bizdeki gibi birileri için garanti değil. Ama bize baktığımızda insanlar ister istemez bu lig Fenerbahçe ve Galatasaray'ın ligidir diye düşünüyor.

Ben sporda sonuçların tahmin edilebilir ama bilinemez olması gerektiğini düşünüyorum. Tek tek maçların, lig sonunda şampiyonun kim olacağını bilmediğim bir rekabete para veririm. Tiyatrobol için gerçek futbolseverin, ben de dahil sahalardan uzaklaştığını düşünüyorum. Ama, henüz futboldan uzaklaşılmadı, futbol baronlarının bir şansı var. Nedir bu şans?

Açık değil mi? Beyler adil olmak zorundasınız, cezaları ve ödülleri eşit dağıtmak zorundasınız. Kazanan, her zaman hak eden olmalıdır. Kurullarınız adil değil, ödülleriniz, cezalarınız adil değil. Sahadaki rekabet adil değil. Sahada gerçek rekabet olmayınca, sürekli suni rekabetler uyduruyorsunuz "efenim 4. yıldızı kim alacak?, Efenim 5. öküzü kim alacak?" gibi gibi...

Futboldan nemalananlar, ekmeğini kazananlar, medya mensupları, televizyon mensupları ve baronlar hepinize söylüyorum. Bindiğiniz dalı kesiyorsunuz. Yeterince görmemezlikten geldiniz. Seyirci sahadan kaçtı, futboldan da kaçarsa bitersiniz biteriz. Bu söylediğime şaşıracaksınız ama Galatasaray'lı, Fenerbahçe'li gerçek futbolsever de haksız kazancı değil, adil rekabeti görmek istiyor. Hepimiz için, dürüst, onurlu ve hakkıyla kazanılmış olan değerlidir. Değil mi?

Zaten adil bir oyunda en çok kazananlar sırasıyla Fenerbahçe Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor, Bursaspor ve Eskişehirspor ve Anadolu takımları olacaktır. Oran budur, B. Münih'in gelip şampiyon olacak hali yok. Doğal seyrine bırakın ve adil olun. Tekrarlıyorum adil olun siz kazanın, bizde futbolumuzu geri alalım.

Yani demem o ki beyler! futbolsever, sporun ruhunu aramaya gitti, bulabilirlerse gelirler. Aksi halde siz bilirsiniz.

Suat Seymen

S.Seymen
30.09.2014, 20:50
Gündemi yakalayamamışız galiba )

6Şafak Aydın1
30.09.2014, 20:53
arada kaynadi. tesekkürler.

Sibel
30.09.2014, 20:55
Elinize sağlık.
Eğer duygusal bağım olmasaydı Trabzonspor'la ben de bahsettiğiniz kişilerden olup çoktan futbola veda etmiş olurdum.
Dediğiniz gibi sonu belli bir şey için heyecan yapmaya hiç gerek kalmadı artık.

Yiğit Gayretli
30.09.2014, 22:30
Eline sağlık Suat abi. Gündemden sen uzaklaşmıyorsun. Bizler gündemden uzaklaştırılıyoruz. Belki de gündem değiştiriliyor...

Adem Akyüz'
30.09.2014, 23:31
Elinize sağlık, çok doğru tespitler..

alone_6161
01.10.2014, 08:52
Güzel tespitler fakat bu tespitleri anlaması gerekenlerin tamamı ya güce tapar olmuş, ya paraya kendini satmış, ya da birilerinin emir eri olmuş.

Gerek iktidar, gerek muhalefet, gerek TFF, gerek medya, gerekse iş dünyası ülke futbolunun temiz olmasını, adil olmasını istemiyor ki. Şike sürecinde Başbakan olan RTE'nin, muhalefet parti liderleri KK ve DB'nin demeçlerini, eylemlerini, medyanın bir toplumu nasıl dizayn etmeye çalıştığını ve bunda nasıl başarılı olduğunu, TFF'nin suçu ve suçluyu korumak için nasıl şekilden şekile girdiğini unuttuk mu?

Güçlünün haklı olduğu, başarıların hep belli klüpler arasında dağıtılmasını, futbolla ilgilenen vatandaşların da güçlülerin yanında olmasını isteniyor...Bu düzenin düzelmesi, sponsorların tamamen elini eteğini çekmesi, bilet alan, ligtvye para veren, forma alan taraftar sayısının azalması, futboldaki rantın bitmesiyle olur. Haa bu rant biter mi, ne zaman biter orası meçhul....

Murat Acar
01.10.2014, 09:20
Güzel tespitler fakat bu tespitleri anlaması gerekenlerin tamamı ya güce tapar olmuş, ya paraya kendini satmış, ya da birilerinin emir eri olmuş.

Gerek iktidar, gerek muhalefet, gerek TFF, gerek medya, gerekse iş dünyası ülke futbolunun temiz olmasını, adil olmasını istemiyor ki. Şike sürecinde Başbakan olan RTE'nin, muhalefet parti liderleri KK ve DB'nin demeçlerini, eylemlerini, medyanın bir toplumu nasıl dizayn etmeye çalıştığını ve bunda nasıl başarılı olduğunu, TFF'nin suçu ve suçluyu korumak için nasıl şekilden şekile girdiğini unuttuk mu?

Güçlünün haklı olduğu, başarıların hep belli klüpler arasında dağıtılmasını, futbolla ilgilenen vatandaşların da güçlülerin yanında olmasını isteniyor...Bu düzenin düzelmesi, sponsorların tamamen elini eteğini çekmesi, bilet alan, ligtvye para veren, forma alan taraftar sayısının azalması, futboldaki rantın bitmesiyle olur. Haa bu rant biter mi, ne zaman biter orası meçhul....

Aslında kabul edemediğimiz bir sorunumuz var milletçe asıl tesbitte kusur burada gibi geliyor bana.Öyle at gözlüğü takmışızki hiçbirşey görmeyip herşeyi görür zanneden bir toplum olmuşuz.Çoğunluk olarak iki söylemimizden biri diğerine zıt teşkil eden bir toplum olarak insanların böyle yönetilmesini de yadırgamamak gerek. Ben 3 temmuz sürecinden beri hiçbir futbol maçına gitmedim ve gitmeyede niyetim yok açıkçası buz gibi oldum. Evde oturup izliyorum maçları ama inanın maçlarda o yerinde duramayan ben sanki bir caz konserindeymişim gibi maç izliyorum.

Badaloğlu
01.10.2014, 18:29
Aziz Yıldırım aklanana kadar yargılanacak olması, zaten kendi adıma futboldan uzaklaşmama yeterde artar bile... Bu ülkede maalesef Şenol hocamızın dediği ''güçlünün hukuku'' işliyor.

Haliyle pasolig, maso lig hepsi hikâye... Paso lig, stadlardan sadece bedavacıları kaçırtır. O da bana göre belli bir zaman sonra hepsi geri döner. Çünkü bedava maç izleme olayını başka bir formülle çözdükleri anda hepsi tribünde yerlerini alırlar. Gerçek taraftar zaten takımı için hertürlü fedakarlığı yapıyor.

Yazıdaki tespitler doğru ama düzelme konusunda ben çok iyimser değilim. Zira sadece TFF'nun yanlı tutumuyla bitmiyor bu işler. Lig tv'nin yanlı yayın politikasından tutda, İstanbul gazetelerinin fanatik dercede yayın yapmaları zaten bende olmayan en ufak umut zerresinide öldürüyor...

S.Seymen
01.10.2014, 19:23
aslında ümitsiz olmak için hiç bir sebep yok bence.

Çünkü bunlar medyası tff si siyaseti en alttan en üste futbolu yönetenler yani, aymıyorlar; aysalar iyi olur çünkü

sistem böyle devam ettikçe rekabet hissi spordaki bilinmeyenin kaybı gerçek seyirciyi kaybetmelerine neden olur. Oluyor da zaten

guruplar dediğimiz para verilerek getirilenlerin sisteme maddi katkısı çok az; bu nedenle bütün yönetimler onlara para vermeme derdinde buna lig tv de dahil

çünkü verdikçe kendi gelirleri takımların; gazetelerin vs gelirleri pastadan ayrılan pay oranında azalıyor

spora parayı veren gerçek taraftardır

gerçek taraftar tüm Türkiye'de azalıyor yazımın ana fikride bu

bunu bir örnekle açıklamak istiyorum; daha doğrusu bir soruyla..

ağır siklet boks maçı var; Frazier son maçta Muhammet Ali'yi yenmiş Ünvan maçı için Fraizer M. ali maçını mı seyredersin

M. ali ile benim maçımı mı?

ben ilk yumruktA yıldızları saymakta olurum sen zaten o ilk yumruğa bile bakmazsın, sonuç belli zaten; gerçek ünvan maçını merak edersin

yani eşit rekabeti merak edersin ona para verip seyredersin; bunların ligi M. Ali ile benim maçıma dönmekte

yani mecburlar adil olmaya yoksa iş gidiyor

Trabzonspor en başta olmak üzere herkes futboldan kopacak ; işin doğal gidişi böyle; bir çeşit doğal seleksiyon yani

bu kafayla giderlerse kaybedecekler inan bana kendi elleri ile düzeltmek zorundalar

belki şimdilik işin özünü kaçırmamız yönünde çalışıyorlar ama onların kafası kendilerine bizlerin yapabileceğinden çok daha fazla zarar erecektir

veriyor da zaten

spor gazetesi tirajlarına bak

spor programları seyircisi azaldı neredeyse gece yarıları saat alıyorlar

eskiden her kanalda idiler şimdi bir kaç kanal kaldı

maçlarda seyirci yok

maç reytingleri de düşüyor

sponsolar hem izlenme oranlarına hem de kirl,liğe bakarak çekiliyorlar

mecburlar düzelmeye

sporun gerçek ruhunu yakalamaya

bence arkanıza yaslanın ve seyredin kendileri düzeltecekler

hak eden kazanacak cezalı olanda cezasını çekecek

yapmazlarsa uçuruma gidiyorlar anlamaya başladılar da erken anlasınlar diyoruz :)

bizimde keyfimiz kaçmasın diyoruz bi koparsak dönmeyiz diyoruz

çünkü başka uğraşılar ve tutkular geliştiririz

malları iyi olmak zorunda para etmesi için

mal kötü hatta berbat

düşünsene başta tüpçü var :) marka değeri falan diyen bir tüpçü hayal et

komik ki, ne komik :)

S.Seymen
02.09.2015, 11:41
Sanırım yaklaşık 2000 kombinesi zaten verilen toplam 225 kombine sattığı belli olan bir büyük takım için bu yazının tekrar gündeme alınması gerekiyor bence..

Taraftar kaşının üzerinde gözün var türü çeşitli nedenlerle artık futboldan çekilmektedir.

Bu lig bu düzen fb ve gs nindir ligde onlarındır diyebiliriz.

onlar bile beklenen ilgide değillerdir

evet beyler tiyatronuz siz böyle gittiğiniz sürece perde indirecektir.

Çünkü işi düzeltmediniz cezaları geçiştirdiniz

Adaleti sağlama yerine unutturma seçeneğini denediniz, deniyorsunuz

Evet kabul en akıllımız sizlersiniz

kazanmak bile sizin icazetinizle olur bizlere bunu hissettirdiniz

Ama ben böyle kazanmak istemiyorum

Adil bir rekabetten yani sporun gerçek ruhu olan rekabetten galip çıkmak istiyorum

o nedenle

sizin defolu malınıza artık paramı vermek istemiyorum

o nedenle yukarıdaki yazımı tekrar gündeme getirmek istedim

Hepinize iyi günler dilerim.