PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Haftanın Konuğu | Tolga

Sibel
29.09.2014, 14:08
Birbirimizi daha iyi tanımak, BMN ortamını daha da samimi yapmak amacıyla başlatılan ve unutulan uygulamayı geri getiriyorum izninizle. (yeter artık kavga gürültü maç maç maç)

Her hafta bir üyemizi burada konuk ederek onunla bir nevi ropörtaj yapacağız. Herkes çok fazla özele inmeden konuğumuza merak ettiklerini sorabilir.

Bu haftaki konuğumuz Tolga. :)
http://s29.postimg.org/ffs7rhjqv/WDWbwn_U.jpg

http://s18.postimg.org/lz84i282h/ZILk7u_X7.jpg

Klasikleşmiş başlangıç soruları ;

Doğum tarihiniz?
Nerelisiniz?
Nerede oturuyorsunuz?
Okuduğunuz ve okumakta olduğunuz eğitim kurumları ?
Hobileriniz?
İlişkiniz var mı ?
Hayattaki en büyük hayaliniz?
Hayatınızda örnek aldığınız kişi kimdir?
En büyük takıntınız nedir?
Yaptığınız en büyük çılgınlık nedir?
Neden Trabzonspor?
Neden BMN?
En beğendiğiniz filmler?
En beğendiğiniz sanatçılar?
En sevdiğiniz renk?

Sibel
29.09.2014, 14:09
İlk soru benden,
neden Çin? :)
(kolay gelsin)

Yiğit Gayretli
29.09.2014, 15:03
Neden Osvaldo?

Hüdai Pervaneli
29.09.2014, 15:16
Evliymis Yuhhh Hatta babaymis Sasirdim
Senin icim gecelerin adami diyorlar Dogrumu

Sibel
29.09.2014, 15:18
Muhtar sen ne yaptın ya:)

Hüdai Pervaneli
29.09.2014, 15:19
Niye Sibel evli degilmiymis

Sibel
29.09.2014, 15:21
Sadece poz vermiş olamaz mı? :)

Hüdai Pervaneli
29.09.2014, 15:23
Alttaki bebek yanilttiysa demek

Adem Akyüz'
29.09.2014, 15:42
Çin'de hayat nasıl? Zor değil mi hep birbirine benzeyen insanları görmek :D

Mollasalihoğlu
29.09.2014, 15:43
iphone 6 var mı orda :D

Yiğit Gayretli
29.09.2014, 17:01
Fotoğrafını görebilmiş bir insan evladı var mı?

Tolga
29.09.2014, 17:33
Doğum tarihiniz?
25 Ekim

Nerelisiniz?
Akçaabat

Nerede oturuyorsunuz?
Çin Halk Cumhuriyeti'nin Zhejiang Eyaleti'nde, Başkent Hangzhou şehrindeyim. Fakat doğma büyüme İstanbul Kartal'lıyım ...

Okuduğunuz ve okumakta olduğunuz eğitim kurumları ?
Yeditepe Üniversitesi başlamadan terk. Şu anda, Zhejiang Üniversitesi 3. Sınıf öğrencisiyim.

Hobileriniz?
Müzik diyebilirim. Hatta sadece dinlemek değil son 4-5 aydır ciddi anlamda mixer falan kurcalıyorum. Bunun yanında yabancı dil öğrenmekte hobi benim için.

İlişkiniz var mı ?
Evet :)

Hayattaki en büyük hayaliniz?
Hayalimdeki kişiyle birlikte çocuklarımı büyütmek diyorum. Ailemin tek çocuğuyum, öz kardeş sevgisi bilmeden büyüdüm. Ben buna kardeş değil de bebek özlemi olarak bakıyorum. Evimde her kapıdan çocuk çıksın istiyorum :)

Hayatınızda örnek aldığınız kişi kimdir?
Egoist bir cevap olacak ama yok.

En büyük takıntınız nedir?
Takıntılı biri değilim diye zannediyorum .Varsa da şimdi aklıma gelmedi.

Yaptığınız en büyük çılgınlık nedir?
En büyüğünü söyleyemem, fakat bir keresinde bir clubda kavga ederken İran'lı bir çocuğun başında şampanya şişesi patlatmaya çalışmıştım. Şişe patlamamıştı. Konsolosluk falan seferberdi :D

Neden Trabzonspor?
Bu soruya sayfalarca cevap verebilirim. Özet geçmeye çalışayım ...

Dedem 1950 yılında askerliğini yaptıktan sonra maddi imkânsızlıklardan dolayı İstanbul'a çalışmaya gelmiş. Kendisi "köyün en zengin 2 hanesinden biri bizdik ama kıtlık öyle birşey ki, eve gelen misafirin gitmesini bekleyip yemeğe oturulurdu" diye anlatır o zamanları.

1950 yılında başlayan gurbet macerasında belki 5 belki 10 yılda bir evlenmeye ve çocuklarını sünnet ettirmeye gidebilmiş memleketine. Onu özüne en çok yaklaştıran şey Trabzonspor'du. Takım ikinci ligdeyken gittiği deplasmanları falan anlatırdı bana.Lige çıktığı günü, şampiyonluğu herşeyi. Dedemin gözlerinin içi, dedemin içindeki hasret beni Trabzonspor'a ikna etti.

Finale bağlayalım ... Çocukken arkadaşlarımın büyük çoğunluğu gibi bende galatasaraylıydım. Babamın bu konuda benimle çok ilgilendiğini söyleyemem. Hatta "ben sana karışmıyorum bu konuda özgürsün" diyordu. Fakat birçok akrabamızın ya da aile dostumuzun "ne biçim Trabzonlusun sen" ile başlayan cümleleri orta okulda kulağıma değil kafama takıldı.

İlkokuldaki sınıfımız hababam sınıfı gibiydi futbol konusunda. Fakat hepimiz galatasaraylıydık. Arkadaşlarımın dönek laflarını hâlâ hatırlıyorum :D

Neden BMN?
Tabii ki Yiğit Gayretli yüzünden ...
:D ahahahahha

Forumla ilk tanışmamı 2007 yılındayken Çince kursundan arkadaşım ve yine forum üyemiz Çağatay Özmen kardeşim sağladı. İlk zamanlar aktif değildim, yine çok aktif sayılmam, fakat burada tanışma fırsatı bulduğum birçok kişi burayı sevdirdi bana. BMN ciddi anlamda keyif aldığım bir yer. Herşey ve herkes var benim için.

En beğendiğiniz filmler?
Buz Devri - Shrek serileri veya çizgi filmler. Life with Louie,Johnny Bravo diyeceğim. Gülmeyi seven birisiyim bu yüzden de elimden geldiğince komedi filmleri izleyip espri aramaya çalışırım. Bir takıntı olabilir yukarıda yazmadık ama :D Yapımından çok içindekilere önem verdiğim için ve filmlere nasıl güzel denilebilir bilmediğim için tercihlerim bunlar .

En beğendiğiniz sanatçılar?
Tercihlerim yabancı ve çok olacak. Krewella, James Blunt, David Guetta, R3hab, Culcha Candela, Serebro, Inna, Nicki Minaj, Emmy Rossum, bir de son zamanlarda Indila ... Aklıma şimdilik bunlar geldi ...

Türkiye'de sanatçıların sansürlendiğini, hatta yüzde 99'unun kukla olduğunu düşünüyorum.Bundan dolayı sanatçılara saygı duymuyorum fakat sanatlarına saygılıyım ve beğenmiyorum.

En sevdiğiniz renk? Temel olarak mavi, fakat ileri derecede turuncu hastasıyım :D Bordo ve Lacivert'te bu 2 rengi bulamazsam olabilir.

İlk soru benden,
neden Çin?
(kolay gelsin)
Ailem ticaretle, ithalat/ihracat uğraşıyor. Sürekli gidip gelmek yerine bu işi ve dili bilen birisi lâzımdı. Benimde meslek edinme çağıma denk gelince sen Türkiye'de değilde Çin'de bir okumaya çalış, olmazsa buraya gelirsin yine dediler.

Neden Osvaldo?
La Liga'da özetleri izlerken bir Espanyol maçına denk gelmiştim. Ondan sonraki haftalarda Espanyol maçlarının 90 dakikasını arar hâle getirmişti beni. Oyun tarzı hoşuma gidiyor, hareketleri falan kendime yakın hissediyorum.

Evliymis Yuhhh Hatta babaymis Sasirdim
Senin icim gecelerin adami diyorlar Dogrumu
Muhtar fotoları yanlış seçtik ... Halbuki geçte yolladım ama :D Geceler konusuna gelince kim demişse yalan söylemiş. Alkol kullanmayan adam ne yapsın gecelerde :D

Çin'de hayat nasıl? Zor değil mi hep birbirine benzeyen insanları görmek
Çin'de hayat bekar ve öğrenci olan bir yabancı için çok zor ve ucuz sayılmaz. Evli olana durum biraz daha iyi. Polise kalınca olay mutlaka +1 öndesin. Çinlilerle çok içli dışlı olmayıp kurallara da ses etmezsen dünyanın en güvenli yeri.

iphone 6 var mı orda
Var Reyiz, 1100 $'dı bugün sordum telefoncuya :D

Mollasalihoğlu
29.09.2014, 17:38
pahalıymış :U

Tolga
29.09.2014, 17:39
Fotoğrafını görebilmiş bir insan evladı var mı?

VIP üyelik istiyormuş fotoların çıkması :D Berat Akçay'ın hesabına 1000 lira ateşle BMN VIP Plus üyesi ol :D

Berke6198
29.09.2014, 17:50
Çince konuşabiliyor musun ? Konuşabiliyorsan ne derece konuşuyorsun ?

Tolga
29.09.2014, 17:59
Çince konuşabiliyor musun ? Konuşabiliyorsan ne derece konuşuyorsun ?

Kuzey ve Güney aksanı yapabilecek kadar diyeyim :D Aşağı yukarı 7-8 yıldır içinde olduğum şey Çince. Konuşması demeyeyim de mantığı, anadili Türkçe olan birine kolay bir dil.

Dilin zor olan tek şeyi yazması. Bunun sebebi de çok süre alıyor olması. Aşağı yukarı her objenin her nesnenin kendine has karakteri "çince yazısı" olduğu için çok zaman alıyor. Okuyorken tanıyabiliyorsunuz fakat yazarken hatırlaması güçleşebiliyor.

Hüdai Pervaneli
29.09.2014, 18:08
Alkol icmeyen Adamin geceler de ne isi var ne demek Alkol Kullanmiyorum Ama bazen Sabah eve geliyorum:)

Özel Olacak ama Cevaplamama Hangina Sahipsin:) Yenge Cinden mi ?

Hüseyin Başoğlu
29.09.2014, 18:14
Seçme hakkın olsa Türk kızı mı Çin kızı mı ?? :D:D

Tolga
29.09.2014, 18:15
Alkol icmeyen Adamin geceler de ne isi var ne demek Alkol Kullanmiyorum Ama bazen Sabah eve geliyorum:)

Özel Olacak ama Cevaplamama Hangina Sahipsin:) Yenge Cinden mi ?

Ne işin var otur evde aşşa işte :D Mesaiden dönmüyor musun olm sen ? Mesai diye bizi mi yiyosun sosyal ağlarda/ortamlarda :D

Kız arkadaşım Doğma büyüme Kanada'lı, hatta şu anda da burada değil Kanada'da :D Fakat ailesi ve kendisi orjinalinde Çinli.

Hüdai Pervaneli
29.09.2014, 18:17
Ne işin var otur evde aşşa işte :D Mesaiden dönmüyor musun olm sen ? Mesai diye bizi mi yiyosun sosyal ağlarda/ortamlarda :D

Kız arkadaşım Doğma büyüme Kanada'lı, hatta şu anda da burada değil Kanada'da :D Fakat ailesi ve kendisi orjinalinde Çinli.

Gece hayatina Düskünüm nargile Vs Olsun Hafta ici is Hafta Sonu Arkadaslarla Sohbet ediyoruz Gece 2-3 e kadar bir yerde Oturup:)

Tolga
29.09.2014, 18:23
Seçme hakkın olsa Türk kızı mı Çin kızı mı ?? :D:D

Forumdaki bütün kadın/bayan renktaşlarımı ayrı tutarak söylüyorum :D

Trip olayının Türk'ü Çinlisi yok Hüseyin :D Bu işin milliyetle de alakası olmadığını biliyoruz, sonuçta genelleme yapmayalım bu konuda :D

Fakat kültür farklılıkları falan filan çok büyük sorunlar ciddi anlamda. Olaylara onların verdiği tepkilerle senin beklediğin tepkiler çok ama çok farklı olabiliyor.

Çok sevdiğim bir abim (oda yabancı biriyle evli) "evleneceğin kız köyüne ne kadar yakınsa o kadar iyi, sakın gâvur alma" telkininde bulunuyor :D

Tüm bunlar detayında mantıklı olan Türk Kızı oluyor sanırım :D

Tolga
29.09.2014, 18:24
Gece hayatina Düskünüm nargile Vs Olsun Hafta ici is Hafta Sonu Arkadaslarla Sohbet ediyoruz Gece 2-3 e kadar bir yerde Oturup:)

Çok gece hayatı sayılmaz be muhtarım :D Eve gelmeyen biliyorum ben :D

Hüdai Pervaneli
29.09.2014, 18:27
Çok gece hayatı sayılmaz be muhtarım :D Eve gelmeyen biliyorum ben :D

Allaha Sükür Tolga Evin Yolunu biliyoruz :) Zaten Biaralar issizdim eve sabah 8 de gelince Babam Daha Disari salmamisdi beni:)

Nasil Müzik Türü dinlersin

Hüseyin Başoğlu
29.09.2014, 18:28
trip olayı önemli değil :D Bana geleneklerinde düğün olmayan bir millet lazım hacı :D:D Bilen varsa söylesin allah rızası için :D

Alika87
29.09.2014, 18:31
Cin'de bana is bulmakta yardimci olabilirmisin? :D

(Bir arkadasim var Shanghai'da calisiyor. Ben is yapmak icin burda degilim, cinler is görüsmesinde avrupali surat görsün diye burdayim diyor. Ama tabiki ben calismak icin geliyorum ;))

Tolga
29.09.2014, 18:32
Allaha Sükür Tolga Evin Yolunu biliyoruz :) Zaten Biaralar issizdim eve sabah 8 de gelince Babam Daha Disari salmamisdi beni:)

Nasil Müzik Türü dinlersin

Genelde yabancı ve hareketli, vurdulu kırdılı şeyler seviyorum :D

Sibel
29.09.2014, 18:37
Sadakate ne kadar önem veriyorsun? :cool:

Tolga
29.09.2014, 18:41
trip olayı önemli değil :D Bana geleneklerinde düğün olmayan bir millet lazım hacı :D:D Bilen varsa söylesin allah rızası için :D

Çinlilerle evlenmek müthiş kârlı bir iş :D Ciddi söylüyorum.

Çinliler evlenirken çifte "kırmızı poşet" dedikleri bir zarfta evlilik hediyesi ve onlara yardımcı olmak için para veriyorlar. Bu işin asgarisi her aileden ortalama 3000 RMB şu sıralar hatta :D Yani 1000 TL

Elalem desin diye yaşayan bir millet bunlar. Yabancı damat ya da gelin olunca miktar daha da büyüyor. Ev eşyaları, para haricindeki hediyeler de cabası :D

Gel seni evlendirelim burdan kendine bir iş açarsın :D

Cin'de bana is bulmakta yardimci olabilirmisin? :D

(Bir arkadasim var Shanghai'da calisiyor. Ben is yapmak icin burda degilim, cinler is görüsmesinde avrupali surat görsün diye burdayim diyor. Ama tabiki ben calismak icin geliyorum ;))

Özelden konuşalım istersen ...

Tolga
29.09.2014, 18:48
Sadakate ne kadar önem veriyorsun? :cool:

Çok :rolleyes:

Her anlamda bağlılığımı bozan taraf olmamaya dikkat ederim ...

Alika87
29.09.2014, 18:56
Çinlilerle evlenmek müthiş kârlı bir iş :D Ciddi söylüyorum.

Çinliler evlenirken çifte "kırmızı poşet" dedikleri bir zarfta evlilik hediyesi ve onlara yardımcı olmak için para veriyorlar. Bu işin asgarisi her aileden ortalama 3000 RMB şu sıralar hatta :D Yani 1000 TL

Elalem desin diye yaşayan bir millet bunlar. Yabancı damat ya da gelin olunca miktar daha da büyüyor. Ev eşyaları, para haricindeki hediyeler de cabası :D

Gel seni evlendirelim burdan kendine bir iş açarsın :D

Özelden konuşalım istersen ...

en iyisi hüseyine öyle minyon tipli 150cm 35kiloluk birini bulalim :D

özelden yazarim sana Tolga is konusunda.

Tolga
29.09.2014, 19:01

Tamamdır.

Sefa
29.09.2014, 19:01
Çin mutfağı çok kötü deyolar doğru mu ?

Çin mutfağı ile aran nasıl ?

Hüseyin Başoğlu
29.09.2014, 19:06

naptın olm ben 1.85 im :D

ama tolganın dediğide aklıma yattı :D 15 günde 10 kişiyle evlensem sonra paraları alıp türkiyeye kaçsam ohh mis :d

Tolga
29.09.2014, 19:12
Çin mutfağı çok kötü deyolar doğru mu ?

Çin mutfağı ile aran nasıl ?

Yetiştiğimiz mutfak Türk mutfağı, Osmanlı mutfağı. Ben burada Türkiye'nin yerini bilmediği halde "yemeklerinin çok güzel olduğunu duydum" diyen adamlarla karşılaştım :D

Yöre farketmeksizin muhteşem bir kültürden kalkıp gelince evet Çin mutfağı çok kötü. Damak tadımıza uygun tek yiyecekleri makarna oda her sos ile değil. Kaldı ki makarna bizim mutfak kültüründe yemek bile sayılmaz. Karın doyuracak, basit birşey :D

Fakat ben alıştım buraya. Çin mutfağının da yörelerine aşinayım demek isterdim fakat hepsine değilim, çünkü yurt dışında yaşayan birçok Müslüman gibi Helal olmasına özen göstermek zorundayım :) Fakat bütün müslüman mutfaklarına aşinayım, sayıları çok olduğu için Araplarında yemeklerine alıştım burada :D

Çin mutfağı kolay aşina olamayacağımız birçok şey barındırıyor. Kan ve kaplumbağa bana en ilginç gelenleriydi mesela :D

Anlatacak çok şey var bu konuda ...

Hüseyin Başoğlu
29.09.2014, 19:13
Cenin çorbası olayı efsanemi gerçektende yaygın bir şey mi :D

Timur Mikhail
29.09.2014, 19:17
Çinlilerin Türkler hakkında görüşü nedir, bizi biliyorlar mı takip ediyorlar mı onları ilgilendiriyor muyuz?

Murathan
29.09.2014, 19:21
abi henriqueyle aran nasıl

Tolga
29.09.2014, 19:26
Cenin çorbası olayı efsanemi gerçektende yaygın bir şey mi :D

Herşey heryerde yenmiyor. Atıyorum köpek veya eşek bir şehirde çok meşhur, fakat başka şehirde bu garipseniyor. Çin 50'den fazla etnik kökene ev sahipliği yapıyor.

Ülkenin güney kısmı nefes alanı affetmiyor :D Kuzey kısmı biraz daha insancıl ve medeni. Cenin olayını gördüm dersem yalan söylerim. Bir yere götürmüşlerdi beni, burada cenin satıyorlar diye, yalandı. Çokta araştırmadım :D

Güneyde köpek eti festivali yapıyorlar, fakat bizim eyalette yok ve birçok insan garipsiyor.

Garipsenecek büyük türler deniz ürünleri. Görünce 2-3 adım geri adım attıracağınız şeylere adamlar iştahla dalıyor.

80 yaşında dişi olmayan yaşlı bir dede, hatta yaşlı bile değil dede ölüydü :D Gözümün önünde kaplumbağayı çorbasını içip yedi.

Sibel
29.09.2014, 19:30
Senden sonra Hüseyin'i konuk edelim mi?

Tolga
29.09.2014, 19:34
Çinlilerin Türkler hakkında görüşü nedir, bizi biliyorlar mı takip ediyorlar mı onları ilgilendiriyor muyuz?

Çinlileri sayısından dolayı değilde, nesilden dolayı ikiye ayırarak genellemek zorundayız. Çünkü burada sistem herkesin zeki olmasını istemiyor ve devlete bağımlı kılmaya çalışıyor.

Fakat yeni nesilde bu bilinç çok az kırılmış durumda. Bu yüzden biraz daha bilgili büyümek istiyorlar.

Şu anda 40/45 üzeri yaşlardaki birçok insan cahil sayılabilecek seviyede. Bu insanların da yüzde 70-80'lik büyük çoğunluğunun Türkiye hakkında bir bilgisi olduğunu zannetmiyorum.

Yeni nesil biraz daha batı özentisi olduğu için elinden geldiğince birşeyler öğrenmeye çalışmış fakat onların da çok fazla bilgi sahibi olanı az. Ancak ülkeyi, konumunu, az da olsa geçmişini biliyorlar.

abi henriqueyle aran nasıl

Bu dönem enteresan işlerle uğraştırdığı için hocalar Şanghay'a fazla gidemedim haliyle Henrique'yle ortama gidemedim :D

Fakat Çin'e transfer olduğu gün de demiştim. Kendisini bulup yeni kankam yapacam burada :D

Tolga
29.09.2014, 19:35

YK ne derse, boynu kıldan ince olmalı derim :D

Timur Mikhail
29.09.2014, 19:41
Üsta peki çin de futbol ne alemde Türkiye'den kalitelidir herhalde ... :)

Tolga
29.09.2014, 19:51
Üsta peki çin de futbol ne alemde Türkiye'den kalitelidir herhalde ... :)

Futbol berbat. Ülkede futbol oynamaya çalışan tek takım Guangzhou Evergrande, oda Çin'in en büyük sanayi şehrinin takımı. Yatırımları çok fazla diye. Vardır bir bit yeniği fakat ben çok detaylı bilmiyorum.

Bizim şehrin takımının maçlarına gitmeye çalışıyorum son 1 yıldır. Hangzhou Greentown :) Bizde birinci ligdeyiz fakat iddiamız çok fazla sayılmaz.

Futbol kültürü oluşmamış bir halk birde. Sadece özentilik var biraz. Buda ticari açıdan kulüplerin işine geliyor. Orjinal formalar falan satıyorlar. Başka fazla birşey yok.

Elkeson yıldız burada işte, ne diyeyim :D

Hakan
29.09.2014, 20:09
Çin halkı kendi dilinde "Müsait bir yerde inecek var" cümlesini kullanır mı :D
İkincisi Çin'de ırkçılık var mı?

Tolga
29.09.2014, 20:30
Çin halkı kendi dilinde "Müsait bir yerde inecek var" cümlesini kullanır mı :D
İkincisi Çin'de ırkçılık var mı?

Toplu taşıma farkı diyelim :D Araçlar metro,otobüs falan olunca duraklar müsait bir yer oluyor :D Maalesef kullanmıyorlar ...

Irkçılık had safhada. Kendilerinden olmayanlara direk "Gâvur" diye hitap ediyorlar. Fakat eziklikte ruhlarına işlemiş :D Çok çelişkili bir ırkçılık yani :D

Hüdai Pervaneli
29.09.2014, 20:37

Böyle mi karar veriliyor Acaba

Adem Akyüz'
29.09.2014, 20:44
Çin'de siyasi durum nasıl? Hiç oy kullandın mı? :D

Sibel
29.09.2014, 20:51
İlk görüşte mi aşık oldun zamanla mı?

Timur Mikhail
29.09.2014, 20:54
Cevapların için teşekkür ederim :)

selcuk
29.09.2014, 20:58
ni hao
cinliler cindede hep fotograf makinesinlenmi geziyor?
artik dogus haklariymis diye düsünmeye basladim

trabzonu taniyan, bilen, duymus olan insanlarla karsilasdinmi?

atatürkü taniyorlarmi?

tek basina gurbettesin, allah yardimcin olsun, kendine iy bak

Berke6198
29.09.2014, 21:09
Valla Çin'le ilgili "Türklerle ilgili ne düşünüyorlar ?" "Bizi tanıyorlar mı ?" "Bizi seviyorlar mı ?" gibi soruları garip buluyorum.

Bizi nasıl bulduklarını anlamak için Doğu Türkistan'a bakmak yetiyor. Her şey gayet açık.

Adem Akyüz'
29.09.2014, 21:17
Bi de şunu çok merak ediyorum. Çin Seddi'nden nasıl bahsediyorlar? Yani, biz bunu Türkler'den korkumuzdan yaptık diyorlar mı? :D

Hakan
29.09.2014, 21:44
Tabi saat farkı malum,Tolga uyudu heralde :D

ibrahim
29.09.2014, 21:44
Valla tam soracaktım saçlar Osvaldo gibimi, gözlerin çekikmi diye. Resimler sonradan açıldı. Tam gözümde canlandırdığım gibiymişsin. :D

Gesendet.

Timur Mikhail
29.09.2014, 21:46
Valla Çin'le ilgili "Türklerle ilgili ne düşünüyorlar ?" "Bizi tanıyorlar mı ?" "Bizi seviyorlar mı ?" gibi soruları garip buluyorum.

Bizi nasıl bulduklarını anlamak için Doğu Türkistan'a bakmak yetiyor. Her şey gayet açık.

Adamın bizzat içinde yaşadığı toplumdan edindiği izlenim ve tecrübeden bu şekilde faydalanmaya ve cevap almaya çalışmak abest mi?

Bu politik ve siyasi tavrı tüm çin topluluğuna ve bireylerine indirgeyemezsin. Çok sığ bir yaklaşım.

U.Sadıkoğlu
29.09.2014, 22:06
1- Resimden yola çıkarak, ( varsa ) veya hayırlısıyla inşallah olursa Çocuğunun Trabzonspor'lu olduğu için ileride sık sık üzüleceğini düşünüyor musun? :))))

2- BMN Çin temsilciliğini kurmayı hiç düşünmedin mi? Bence çok fantastik bir olay :D

Adem Akyüz'
29.09.2014, 22:11

Çin hükümetinin tavrını bütün Çin halkına mal etmek çok doğru bir düşünce değil bence..

Berke6198
29.09.2014, 22:22
Adamın bizzat içinde yaşadığı toplumdan edindiği izlenim ve tecrübeden bu şekilde faydalanmaya ve cevap almaya çalışmak abest mi?

Bu politik ve siyasi tavrı tüm çin topluluğuna ve bireylerine indirgeyemezsin. Çok sığ bir yaklaşım.

Kendisi çok ırkçılar demiş. Yani bunu o toplumun içinde bulunan kişi söylemiş.

Merak etmeyin, boş bulunarak bir an ben de "bizim hakkımızda ne düşünüyorlar ?" diy sorarım, sorabilirim.

Ama sonra oturur bir hesap, kitap yaparım ve doğruyu yanlışı hatırlarım.

Ben tabii ki Çin'de yaşayan herkesin bu vahşete, soykırıma destek verdiğini söylemiyorum, söyleyemem. Dünyadaki en az nüfusa sahip bir ülkedeki vatandaşlar hakkında nasıl böyle bir çıkarım yapamazsam, dünyanın en fazla nüfusuna sahip bir ülke hakkında da böyle bir çıkarım yapamam.

Ama toplumlarda çoğunluk azınlığı eler, yok eder, yutar. Artık siz ne derseniz..

Bilmiyorum orada devletin yaptığı eylemlere karşı protesto uygulamanın cezası nedir, ne değildir ancak Çin'de hiçbir yerde buna karşı bir kınama veya protesto haberi göremedim.

Güney Koreliler protesto ettiler, Japonlar protesto ettiler. Maalesef bu zulmün uygulandığı Çin'de buna dair en ufak bir kıvılcım göremedik.

Ben kimseye soruyu soramazsınız da demedim. Bu sorular garibime gidiyor dedim. Gerçekten de garibime gidiyor.

İnsanların öldürülmesine de "politik" ve "siyasi" yaklaşım demenizi pek doğru bulmadım açıkçası. Çünkü soykırım soykırımdır. Bunun politik veya siyasi yaklaşımı olmaz.

Başlığı daha fazla amacından saptırmadan önce konuyu burada noktalamak istiyorum. İyi akşamlar...

Hüseyin Başoğlu
29.09.2014, 22:36

bence etmeyin :D

Sibel
29.09.2014, 22:37
Başlığı açarken kavga gürültüden bıktım yazdım ama yine bir konu açıldı ve kavga olmasa da bir tartışmaya sürükleniyor.
Lütfen arkadaşlar.

Alika87
29.09.2014, 23:22
Tesadüfe bakın. Bugün yeni ev arkadaşımla tanıştım. Çinmiş :D

Berat Akçay
29.09.2014, 23:31
Başlığı ben açmayacak mıydım !!1!11! :D

Tekrar ne zaman geleceksin İstanbul'a

ibrahim
29.09.2014, 23:32
Başlığı açarken kavga gürültüden bıktım yazdım ama yine bir konu açıldı ve kavga olmasa da bir tartışmaya sürükleniyor.
Lütfen arkadaşlar.

Valla ya. Ne oldu bu foruma arkadaş...

Gesendet.

Tolga
30.09.2014, 13:15
Öncelikle sorulara geç cevap verdiğim için özür dileyeyim. Son 2 haftayı bir projeye ayırdık ve uyku düzenimiz aşırı derecede bozuk şu anda. Dünde gittim birden :D

Çin'de siyasi durum nasıl? Hiç oy kullandın mı?
Devlet kimseye oturum veya vatandaşlık vermiyor, ikinci bir pasaport hakkı olmuyor yani. Kökeniniz çinli değilse asla ve asla vatandaşlıkta alamıyorsunuz :) Geleli 3 sene falan oldu oy kullanmadım henüz.

İlk görüşte mi aşık oldun zamanla mı?
İlk görüşte aşka değilde hoşlanmaya inanırım. İlk gördüğümde kendisinden etkilendim zamanla aşık oldum diyelim

ni hao
cinliler cindede hep fotograf makinesinlenmi geziyor?
artik dogus haklariymis diye düsünmeye basladim

trabzonu taniyan, bilen, duymus olan insanlarla karsilasdinmi?

atatürkü taniyorlarmi?

tek basina gurbettesin, allah yardimcin olsun, kendine iy bak

Fotoğraf makinesi güzelmiş :D Henüz Trabzon'u bilen ya da Atatürk'ü tanıyan biriyle tanışmadım.

Allah razı olsun iyi dileklerin için ...

Bi de şunu çok merak ediyorum. Çin Seddi'nden nasıl bahsediyorlar? Yani, biz bunu Türkler'den korkumuzdan yaptık diyorlar mı?

Bu konuda kandırıldığımızı düşünüyorum.Sürekli saldıranlardan Türk diye değil Moğol olarak bahsediliyor.Bize göre bu bir başarı, bu başarıda Moğollara ait bir başarı olarak biliniyor burada. Artık karar sizin ...

Tabi saat farkı malum,Tolga uyudu heralde :D
Aynen birden pert oldum :D

Valla tam soracaktım saçlar Osvaldo gibimi, gözlerin çekikmi diye. Resimler sonradan açıldı. Tam gözümde canlandırdığım gibiymişsin.
Ahahaha, eyvallah İbrahim :D
Gesendet.

1- Resimden yola çıkarak, ( varsa ) veya hayırlısıyla inşallah olursa Çocuğunun Trabzonspor'lu olduğu için ileride sık sık üzüleceğini düşünüyor musun?

2- BMN Çin temsilciliğini kurmayı hiç düşünmedin mi? Bence çok fantastik bir olay
1) Çocuğum yok :D Trabzonspor'lu olacağı için üzüleceğini düşünmüyorum, çünkü tuttuğu takımdan üzülüyorsa zaten benim beslediğim duygular onda yokmuş, onun Trabzonspor sevgisi başka birşeymiş derim.

Hatta ben bunun bir avantaj olduğunu biliyor değil yaşıyorum. Sürü psikolojisi gibi düşünmüyorum hep onlara karşı düşündürüyor beni. Yani çocuğuma ne yaşatacağım bilmiyorum ama ... bu konu hakkında böyle kafa yormamıştım :D İyi oldu düşünmek için bolca zamanım var artık :D

2) Bunu düşündüm de ne gibi bir etkinlik yapacağımı ya da kiminle nasıl iletişim kuracağımı bilmediğim için ve de bu neyin kafasını yaşıyor damgası yememek için dile getirmedim. Olursa elimden geldiğince bende birşeyler yapmaya çalışırım.

Başlığı ben açmayacak mıydım !!1!11!

Tekrar ne zaman geleceksin İstanbul'a

Başlık enterejans oldu ya :D Allah nasip ederse Şubat 1 gibi duruyor. Kesin bir tarih yok ama o zamanlar inşallah ...

Yiğit Gayretli
30.09.2014, 14:29
Zamanla gözlerin çekik oldu mu?

Sibel
30.09.2014, 15:47
Böcek falan yedin mi hiç yanlışlıkla? :D

Alika87
30.09.2014, 16:05
Böcek falan yedin mi hiç yanlışlıkla? :D

soru bana degil, ama ben yedim, tadi cips gibi :D

Tolga,
Cin'deki yasamin en cok ne hosuna gidiyor?

Sibel
30.09.2014, 16:16
soru bana degil, ama ben yedim, tadi cips gibi :D

Tolga,

Hangi böcek peki :( :(

Yiğit Gayretli
30.09.2014, 16:22
Çin'de en çok hoşuna giden ve en nefret ettiğin şeyler neler?

Bir de beni ne kadar seviyorsun?

Faik Yılmaz
30.09.2014, 16:30

çürük elmanın içinden çıkan yarım kurtlar böcek sayılıyorsa bende yedim :D

tatlıdan sonra tuzlu pek iyi gitmiyor öle diyim :):)

Sibel
30.09.2014, 16:30
Forumda en sıcak ve soğuk bulduğun isimler kimler?

Alika87
30.09.2014, 16:52

akrep dahil, cesitli böcek türleri. Zaten hepsini fritösun icine atiyorlar ve sonunda cipse benzer hale geliyorlar. Disardan böcege benziyor, ama tadi cidden cips gibi. Birinci böcek cok igrenc geliyor insana, ama onu yedikten sonra, gerisini leblebi gibi yiyebiliyorsun :D

ama bu hic birsey, hayatimda gördügüm en igrenc yemek, hong kong'da haslanmis sigir tendonuydu. Onu düsündükce midem bulaniyor. Sana bir soru daha Tolga, hic sigir tendonu yedinmi? :D

Muhteva
30.09.2014, 17:06
Çin'de yılda 4 milyon kedi yendiği doğru mu :(

Hüseyin Başoğlu
30.09.2014, 17:20
abicim ne pislik insanlarmışsınız beah :D

Tolga
30.09.2014, 18:41
Zamanla gözlerin çekik oldu mu?
Gözlerim zaten çekik değil :D Allah'a şükür Has Türk çocuğuyuz. Bir Türk'ün gözleri ne kadar çekikse benimki de o kadar ve zaten bizim ırkımızda hafif çekik gözlülük var . . .

Böcek falan yedin mi hiç yanlışlıkla?
Yanlışlıkla yenen böcek Faik Abi'nin dediği gibi elma kurdu ya da yemekte bilmeden görmeden yediğin şeyler olur. Ötesi yok gibi bence . Allah'a şükür hiç başıma gelmedi, geldiyse de görmedim

Bir keresinde yemek yediğimiz bir restoranda arkadaşımın yemeğinden bozuk para büyüklüğünde böcek çıkmıştı, ben farkına varıp uyarmıştım. Mekan sahibi adama yemekten böcek çıktı dediğimizde "olabilir orası mutfak" cevabı almıştık. Yediğimiz yer helal bir çin restoranaydı fakat müslümanının da çok farkı yok bu konularda.

soru bana degil, ama ben yedim, tadi cips gibi

Tolga,
Burada sosyal hayat çok farklı. Sıradan biri gibi değil de ünlü gibiymişsin gibi davranıyorlar sana. Sokakta yürüyemediğim zamanlar oluyor fotoğraf çekilmek isteyenlerden dolayı. Hele ki Çince konuşabiliyorsan,espri yapıyorsan insanların acayip hoşuna gidiyor. Sanırım en çok hoşuma giden bu.

Çin'de en çok hoşuna giden ve en nefret ettiğin şeyler neler?

Bir de beni ne kadar seviyorsun?
En çok hoşuma giden şey yukarıda yazdım. Bir de çocukları. Çok ama çok sevimli oluyor Asya bebekleri.

En nefret ettiğim şeylerde yine insanlar. Asyalılar ne kadar tanıyan var forumda bilmiyorum fakat, ciddi boyutta bizim için çok ama çok tersler. Trafikte, yolda yürürken, sırada/kuyrukta ve sinemada hepsini boğarak öldüresim geliyor.

Trafik kuralları bizim ülkeye göre biraz daha değişik ve Çinliler ciddi anlamda at binmeyi bilmeden direk araba kullanmaya geçtikleri için felaketler.Şanghay gibi bir dünya şehrinde veya yaşadığım eyalet başkentinde trafikte ana yoldan üstüme ters yönden gelen ve durmaya niyeti olmayan çok kişiye rastladım.

Yolda hatalı yerde duruyor, hatalı dönüş yapıyor ve bu hiç umrunda değilmiş tavrı takınıyorlar. Biraz anlatılmaz yaşanır bir duygu bu ve Türkiye'de yaşadıklarımız cidden hiç birşey.

Bilenler bilir, burada bisiklet ve elektrikli motosiklet kullanımı çok ama çok yaygın. Yaya yolu ve bisiklet yolları da bitişik oldukları için sıkça yanlışlıkla üstüme düşmeye çalışan asyalı insanlarla karşılaşıyorum. Yine aşırı sinir bozucu bir durum. Yayaya 200 gram saygı yok ülkede :D

Sırada kaynamaya bambaşka boyut katıyorlar. Tren istasyonunda büfeden su alacaktım. En önde olmama rağmen para uzatmaya çalışırken kafama vurarak su almaya çalışan birisine hayvan dedim. Tınlamayınca geriye itip olay çıkarttım. İstasyondaki güvenlik beni haklı bulup karakola düşürmedi olayı.

Bu olaya daha sık rastlamaya başlayınca kavga etmeyi bırakıp sadece hayvan yavaş ol dememin yeterli olacağı kanaatine verdim. Fakat yine umursamadılar.

Sinema olayı bambaşka. Burada sinema kültürü diğer herşey gibi yok. Biz filmi izlerken yan koltuktaki telefonla konuşuyor, ayağa kalkıyorlar, çocuklar ağlıyor falan. Berbat ötesi bir durum.

Bu olayları tek tek anlatmamın sebebi hepsinin ortak noktasının Çinlilerin vurdumduymaz bir tavra sahip olmaları. Hatalı olduklarını biliyorlar, fakat yüzsüz bir "normal birşey yapıyorum" havaları. Kısacası Aziz Yıldırım hareketleri deli ediyor .

Son soruna da "Beni sevdiğinden 1 fazlası kadar" diyorum

Forumda en sıcak ve soğuk bulduğun isimler kimler?

Bu soruya cevap veremem. Çünkü forumdaki sıcak kişilerden bir tanesini bile eksik yazmak istemiyorum. İyi kötü beni bilenler, ikili yazışmalarımızda ya da konulardaki muhabbetlerde anlıyorlardır diye düşünüyorum. Kalp kalbe karşıdır hesabı :)

Aynı şekilde soğuk bulduğum, hatta başka takımları tuttuğundan adım gibi emin olduğum 3 üye var. Birde enterejans birkaç tane renktaşımız var. Hiçbirşeyden memnun olmayan, durduk yerde alakasız konuları alakasız yerlere bağlayanlar var. Onları da soğuk buluyorum diyeyim.

akrep dahil, cesitli böcek türleri. Zaten hepsini fritösun icine atiyorlar ve sonunda cipse benzer hale geliyorlar. Disardan böcege benziyor, ama tadi cidden cips gibi. Birinci böcek cok igrenc geliyor insana, ama onu yedikten sonra, gerisini leblebi gibi yiyebiliyorsun

ama bu hic birsey, hayatimda gördügüm en igrenc yemek, hong kong'da haslanmis sigir tendonuydu. Onu düsündükce midem bulaniyor. Sana bir soru daha Tolga, hic sigir tendonu yedinmi? :D
Tendon dediğin toynak galiba :D Hayır yemedim.

Ciddi anlamda Çin'de yaşıyorum fakat bu bir çılgınlık olmalı, mutlaka şununla fotoğraf çektireyim diyen biriyim diyemem :) Elimden geldiğince bizim yemeklere benzeyen yemekleri yemeye çalışıyorum.

Çin'de yılda 4 milyon kedi yendiği doğru mu :(
Doğru olabilir. Kedi de restoranları olan az da olsa yaygın bir besin zinciri öğesi insanlar için :D

abicim ne pislik insanlarmışsınız beah

Konu Çin olunca gayet normal. Eminim yazılamayan birçok şey var şu anda :D Gerek edep gerekse pislik boyutundan dolayı ...

Hüdai Pervaneli
30.09.2014, 18:42
Tolga Hic Dönmeyeyim Diyormusun Hayatim Boyunca Kalayim Cinde Diyormusun

Tolga
30.09.2014, 18:55
Tolga Hic Dönmeyeyim Diyormusun Hayatim Boyunca Kalayim Cinde Diyormusun

Sonuçta insan ekmeğinin peşinde muhtarım :) Allah nerde verir bilmiyorum fakat bir iş sahibi olursam bunu Çin ya da Türkiye'de değil Kanada'da olmasını planlıyorum :)

Allah nasip ederde çocuğum olursa, okul çağına gelince onun eğitimi ve çevre etkenlerinden dolayı Çin'de kalmayı düşünmüyorum. Hedeflerimi bu doğrultuda yapıyorum diyeyim :)

Muhammet YILMAZ
30.09.2014, 19:58
Soru soruldumu görmedim :)

Kız arkadaşın Türk mü Çinli mi? (En çok bunu merak ettim :p )

Hüdai Pervaneli
30.09.2014, 19:59
Soru soruldumu görmedim :)

Kız arkadaşın Türk mü Çinli mi? (En çok bunu merak ettim :p )

Cinli Ama Kanada Yasiyor :)

Hüdai Pervaneli
30.09.2014, 20:00
Sonuçta insan ekmeğinin peşinde muhtarım :) Allah nerde verir bilmiyorum fakat bir iş sahibi olursam bunu Çin ya da Türkiye'de değil Kanada'da olmasını planlıyorum :)

Allah nasip ederde çocuğum olursa, okul çağına gelince onun eğitimi ve çevre etkenlerinden dolayı Çin'de kalmayı düşünmüyorum. Hedeflerimi bu doğrultuda yapıyorum diyeyim :)

Kanada Kiz Arkdasindan DOlayi:)

beratika
30.09.2014, 20:20
akrep dahil, cesitli böcek türleri. Zaten hepsini fritösun icine atiyorlar ve sonunda cipse benzer hale geliyorlar. Disardan böcege benziyor, ama tadi cidden cips gibi. Birinci böcek cok igrenc geliyor insana, ama onu yedikten sonra, gerisini leblebi gibi yiyebiliyorsun :D

Bildiğin patatesli cips gibi bahsediyor :eek: :eek: :)

Tolga
30.09.2014, 21:14
Kanada Kiz Arkdasindan DOlayi:)

Yok be Muhtarım :) Yani tam olarak diyemeyiz. Biraz İngiliz hayranlığı var bende yalan yok, bu yüzden çocukluğumdan beri yurt dışında yaşamalıyım gibi bir hayalim vardı, buda hep bayraklarından etkilendiğim İngiltere (Birleşik Krallık) ya da Kanada olmalı gibime geliyordu yani :)

Şu an çok baş sebep o değil, fakat etkisi büyük bir sebep olduğu doğru. Sonuçta ikimizden birinin bileceği bir yeri seçmek zorundayız :) Benim için her yer Trabzon :)

Alika87
30.09.2014, 21:32
Bildiğin patatesli cips gibi bahsediyor :eek: :eek: :)

inanmasi zor, ama gercekten öyledir.

Alika87
30.09.2014, 21:34
Konu Çin olunca gayet normal. Eminim yazılamayan birçok şey var şu anda :D Gerek edep gerekse pislik boyutundan dolayı ...

Cin'de yasayan arkadasin anlattiklarini burda anlatsam, forumun yarisi benimle beraber gelmek isterdi Cine :D

Emirhan Makul
30.09.2014, 21:35
Mustafa Ceceli'ye benzediğini söylediler mi ?

Tolga
30.09.2014, 21:37
Cin'de yasayan arkadasin anlattiklarini burda anlatsam, forumun yarisi benimle beraber gelmek isterdi Cine :D

3 yıldır burada yaşıyorum. Bulunduğum süre içerisinde bizim okulumuza değişim programları vs. gibi şeylerle gelen birçok farklı uyruktan arkadaşım var. Mezun olur olmaz direk buraya geliyorlar.

:D

Alika87
30.09.2014, 21:40
3 yıldır burada yaşıyorum. Bulunduğum süre içerisinde bizim okulumuza değişim programları vs. gibi şeylerle gelen birçok farklı uyruktan arkadaşım var. Mezun olur olmaz direk buraya geliyorlar.

:D

Kardesim ben sana bosuna demedim, Cine gelmek istiyorum :D

Yarim sene tayland'da yasadim, seni cok iyi anliyorum :D

Tolga
30.09.2014, 21:42
Mustafa Ceceli'ye benzediğini söylediler mi ?

ahahaha :D Hayır Sultan.

Yiğit Gayretli
30.09.2014, 21:43
Yalnız hissettiğin oluyor mu?

Tolga
30.09.2014, 21:45
Kardesim ben sana bosuna demedim, Cine gelmek istiyorum :D

Yarim sene tayland'da yasadim, seni cok iyi anliyorum :D

Tayland bu konuda daha ileri bir uç :D Forumda varsa Tayland'da yaşayan üyemiz mutlaka bulup onu konuk etmeliyiz. Sen de olabilirsin mesela. Yarım sene müthiş tecrübeler edinilebilir :D

Sadece bizim insanımız değil bütün dünya Uzak Doğu'ya korkarak bakıyor. Güvenlikten dolayı değilde, kirlilik, yiyecek vs.'den korkulduğu için böyle.

Fakat bunlar çokta takılı kalınacak meseleler değil. Karnın doyuyorsa, sağlığın yerindeyse lezzetin ve lüksün bir önemi yok. Herkesin mutlaka edinmesi gereken bir tecrübe Çin ...

Sibel
30.09.2014, 21:46
Öyle Bir Geçer Zamanki'deki Mete'ye benzediğini söyleyen oldu mu?(çocuğun gerçek adını bilmiyorum)

Tolga
30.09.2014, 21:49
Yalnız hissettiğin oluyor mu?

Allah'a şükür diyelim :D

Bazen insanların yalnız kalması gerektiği klişesine destek vereyim :D Ciddi anlamda bazı ayrılıklar, yolculuklar, işler vesaireler olmalı hayatta. Çok farklı boyutlarda düşünmeye itebiliyor bizi.

Fakat aşırı derecede değil, kısa bir süreliğine. Bıraktığımızı yeniden bulabilelim diye ... :D

Tolga
30.09.2014, 21:50
Öyle Bir Geçer Zamanki'deki Mete'ye benzediğini söyleyen oldu mu?(çocuğun gerçek adını bilmiyorum)

Hahahaha :D Sen söylemiştin :D

Genelde dayımlara benzetirler ama :D

alper*
30.09.2014, 21:56
Merhabalar Tolga :)

Hüseyin Başoğlu
30.09.2014, 21:57

gidelim yavri gidelim :D

Tolga
30.09.2014, 22:00
Merhabalar Tolga :)

Herkesten özür diliyorum öncelikle fakat, Alper Hocam şu başlıkta seni gördüğüme ne kadar sevindim anlatamam. Ne zamandır göremiyorum seni forumda.

Nerelerdesin, vallahi özledim seni :)

Alika87
30.09.2014, 22:00
Tayland bu konuda daha ileri bir uç :D Forumda varsa Tayland'da yaşayan üyemiz mutlaka bulup onu konuk etmeliyiz. Sen de olabilirsin mesela. Yarım sene müthiş tecrübeler edinilebilir :D

Sadece bizim insanımız değil bütün dünya Uzak Doğu'ya korkarak bakıyor. Güvenlikten dolayı değilde, kirlilik, yiyecek vs.'den korkulduğu için böyle.

Fakat bunlar çokta takılı kalınacak meseleler değil. Karnın doyuyorsa, sağlığın yerindeyse lezzetin ve lüksün bir önemi yok. Herkesin mutlaka edinmesi gereken bir tecrübe Çin ...

ileri ucmu degilmi belli degil :D

ama aslinda oralari begenmemiz herkesin düsündügü gibi degil. Orada yasam tarzi bam baska, ben simdi kendi yasadiklarimi anlatiyorum. Insanlar hayati fazla ciddi almiyor ve herseyden keyif almaya calisiyorlar. Güler yüzlü ve yardim sever insanlar. Yabanci insanlar beni yemege ve birsey icmeye davet ediyordu. Yolda benimle resim cektiriyordular ( allah bilir ne icin :D)
Almanyada strese girince, saatlar aliyor sakinlesmek ve rahat etmek icin, ama orada o toplumun icinde oldugun icin, strese bile girmiyordun :D

benim bangkokta tanistigim bir arkadas var, su an en taninmis türk dizilerinden bir tanesinde oynuyor. Türkiye mankenlik ve oyunculuk yaptigina ragmen, vakit buldugu zaman taylanda dönüyor. Taylandda bir aydan fazla kalan, mutlaka hep oraya geri dönmek isteyecektir. Cin nasil bilmem, ama sanirim cok farkli degil.

Sibel
30.09.2014, 22:02
Kızların demir ayakkabı giydikleri doğru mu?:)

Tolga
30.09.2014, 22:02
ileri ucmu degilmi belli degil :D

ama aslinda oralari begenmemiz herkesin düsündügü gibi degil. Orada yasam tarzi bam baska, ben simdi kendi yasadiklarimi anlatiyorum. Insanlar hayati fazla ciddi almiyor ve herseyden keyif almaya calisiyorlar. Güler yüzlü ve yardim sever insanlar. Yabanci insanlar beni yemege ve birsey icmeye davet ediyordu. Yolda benimle resim cektiriyordular ( allah bilir ne icin :D)
Almanyada strese girince, saatlar aliyor sakinlesmek ve rahat etmek icin, ama orada o toplumun icinde oldugun icin, strese bile girmiyordun :D

benim bangkokta tanistigim bir arkadas var, su an en taninmis türk dizilerinden bir tanesinde oynuyor. Türkiye mankenlik ve oyunculuk yaptigina ragmen, vakit buldugu zaman taylanda dönüyor. Taylandda bir aydan fazla kalan, mutlaka hep oraya geri dönmek isteyecektir. Cin nasil bilmem, ama sanirim cok farkli degil.

Her yeri değil de, yabancıların bol olduğu yeri diyelim :) Nerede turist orada çokluk zaten :)

alper*
30.09.2014, 22:04
Herkesten özür diliyorum öncelikle fakat, Alper Hocam şu başlıkta seni gördüğüme ne kadar sevindim anlatamam. Ne zamandır göremiyorum seni forumda.

Nerelerdesin, vallahi özledim seni :)

Ben neredeyse her gün forumu okuyorum :)

Bu başlığı da takip ediyorum, bir selam vermek istedim. Güzel sözlerinden ötürü teşekkür ederim, mutlu oldum :)

Diğer tüm arkadaşlara da ayrıca selamlar :)

Tolga
30.09.2014, 22:08
Kızların demir ayakkabı giydikleri doğru mu?:)

Çinli kızlar topuk olayını aşmışlar. Ciddi anlamda bu işe apayrı bir boyut katan ülke. Platformun/topuğun üstüne ayakkabı süsü veren birşey yapıp onu giyiyorlar desem anca :)

Topuksuz giyinen sayısı çok çok az. Ya temizlik görevlisidir, ya da topuklu giyiyorduk :D O kadar yani.

Demir ayakkabı tam olarak ney bilmiyorum fakat, burada kızların ayaklarının küçük olması çok eski ve tarihi bir gelenek. Hatta bir şehir var, kızlarının ayakları çok küçük oluyor diye yüzyıllarca Çin'in en güzel kızları o şehrin kızlarıdır diye keklemişler birbirlerini :)

Ayaklarını küçük yapan sistemi de bir filmde izlemiştim. Kızlara 11-12 yaşlarındayken, ayaklarının zorla sığdığı bir ayakkabı giydiriliyor ve gelişme çağını/ergenliğini bu ayakkabıyı çıkarmadan geçiriyorlardı.

Sonra başka şehirlerin prensleri falan ayakları en ufak olanı en güzel kız bu deyip gelip kraldan/validen kimse artık istiyorlardı :D

Tolga
30.09.2014, 22:10
Ben neredeyse her gün forumu okuyorum :)

Bu başlığı da takip ediyorum, bir selam vermek istedim. Güzel sözlerinden ötürü teşekkür ederim, mutlu oldum :)

Diğer tüm arkadaşlara da ayrıca selamlar :)

Okuyorsun da yazmıyorsun be hocam. Bize değerli görüşler lâzım, napalım bizimkilerin sende nasıl etki bıraktığını görmeyince :)

Daha sık görüşelim,konuşalım, tartışalım inşallah :D

Sibel
30.09.2014, 22:13
Ayakları küçük olsun diye demir ayakkabı giyiyorlar diye duymuştum.
Demek ufakken yapıyorlar o olayı.
İlginç:)

Tolga
30.09.2014, 22:17
Ayakları küçük olsun diye demir ayakkabı giyiyorlar diye duymuştum.
Demek ufakken yapıyorlar o olayı.
İlginç:)

Türkçe çeviriyi aceleye getirmişler :D

Ben bu akşamda müsadenizi isteyerek uykuya kaçayım. Saat 03:16 oldu hafiften gidiyorum gibi.

Başlığı ihmal etmeyip soru soran herkese tek tek teşekkür ediyorum. Allah hepinize rahatlık versin.

Elimden geldiğince cevaplamaya çalıştım. Çalışacağım da inşallah.

Muhteva
30.09.2014, 23:04
Samimi konuşmak gerekirse Çine karşı fobim var hayat'ta ayak basmak istemediğim ülkelerin başında geliyor bunun sebepleri arasın da Çin işkencesi birinci sırada geliyor zamanın da çok fazla araştırmıştım iğrenmiştim resmen..

Aynı şekilde Vietnam'da öyle onlar hakkın da okuduklarım da çok iğrençti..

Eşi Güney Koreli olan ve Güney Kore'de yaşayan İstanbul'lu bir kızın blogu'nu takip ediyordum ve epey bilgi edinmiştim senin Çin hakkın da yazdıklarını görünce Güney Kore ile araların da dağlar kadar fark olduğu açık..

Muhtemelen Asyan'ın en modern ülkeleri Japonya ve Güney Koredir yemekleri yine acayip ama bu kültürel bir olay :)

Çinlilerle Japonlar birbirini neden sevmez :D Birde Çin de hiç Japon turist gördün mü iki ülke arasın da turist kabul ediliyor mu..?

Alika87
30.09.2014, 23:31
Samimi konuşmak gerekirse Çine karşı fobim var hayat'ta ayak basmak istemediğim ülkelerin başında geliyor bunun sebepleri arasın da Çin işkencesi birinci sırada geliyor zamanın da çok fazla araştırmıştım iğrenmiştim resmen..

Eşi Güney Koreli olan ve Güney Kore'de yaşayan İstanbul'lu bir kızın blogu'nu takip ediyordum ve epey bilgi edinmiştim senin Çin hakkın da yazdıklarını görünce Güney Kore ile araların da dağlar kadar fark olduğu açık..

Muhtemelen Asyan'ın en modern ülkeleri Japonya ve Güney Koredir yemekleri yine acayip ama bu kültürel bir olay :)

Çinlilerle Japonlar birbirini neden sevmez :D Birde Çin de hiç Japon turist gördün mü iki ülke arasın da turist kabul ediliyor mu..?

politikaya fazla girmeden, japonlarin cinde yaptiklarini bi arastirin ikinci dünya savasinda, o zaman birbirini neden sevmediklerini anlarsin.

Sibel
30.09.2014, 23:45
Ben konukken bana sorulmuştu ben de sana sorayım.
Dünyaya bir bitki olarak gelecek olsan hangi bitki olurdun? Neden?

Murathan
01.10.2014, 00:05

abi cips gibiyse cips ye
böcek mi yenir abi ya

Muhteva
01.10.2014, 00:53
politikaya fazla girmeden, japonlarin cinde yaptiklarini bi arastirin ikinci dünya savasinda, o zaman birbirini neden sevmediklerini anlarsin :D

Fena mış resmen insanlık suçu bu. Çinliler takıntılıdır bir fırsatını bulsun bunun rövanşını çok fena alırlar..

İçimde ki Japon sevgisi bir anda dondu kaldı..

http://tariheburadanbak.blogspot.com.tr/2012/05/nanking-katliam.html

Sefa
01.10.2014, 01:08
Sormayayım sormayayım dedim de sorayım hadi gayri resmi ithalat yapar mısın ? Ticaret olarak.. Genel adını yazmıyorum bak :D

Hüdai Pervaneli
01.10.2014, 01:14
Betonlasma Varmi orda Yoksa Yesillik mi daha cok

Öznur61
01.10.2014, 07:52
Tolga abi merhaba :D

Bana şöyle bi iki tane vurdulu kırdılı şarkı önerirmisin çok ihtiyacım var :D

ibrahim
01.10.2014, 08:23
Tolga abi merhaba :D

Bana şöyle bi iki tane vurdulu kırdılı şarkı önerirmisin çok ihtiyacım var :D

Mortal Combadi ara YouTubeden. Bi süre sonra vurmaya, kırmaya, ortalığı yakıp yıkmaya başlarsın. :D

Gesendet.

Yiğit Gayretli
01.10.2014, 08:45

"Katır tırnağı"

Sibel
02.10.2014, 00:09
Katlanamayacağın iki durum?

Tolga
02.10.2014, 09:55

Muhtemelen Asyan'ın en modern ülkeleri Japonya ve Güney Koredir yemekleri yine acayip ama bu kültürel bir olay

Günümüzdeki Asya ırklarının/kavimlerinin kökleri mutlaka ve mutlaka Çinlilerle bağlantılıdır.

Japonya buna en yakın olanıdır, gerek dil gerekse tarihsel açıdan. Aralarındaki fark ırklardan birinin gözlerinin iç kısmı aşağı bakar. Diğerinin ise burnunun üst kemiği yoktur ve gözlerinin arasında burun değil, alınları vardır :)

Çinliler Japonlara tarih boyunca hep KKTC muamelesi yapmışlardır. Çünkü onları o adada yaşamaya gönderen yine Çinlilerdir. Yakın tarihimize yaklaşınca da Alika'nın söylediği ve senin araştırdıkların yeterli geliyordur artık :)

Burada Nanjing diye bir şehir var, en çok zararı gören şehir orasıydı Japonlardan. Hâlâ daha gereksiz politik tartışmalar çıkar. Ve mutlaka birkaçtane Toyota-Honda araba parçalanır şehir meydanlarında. Milliyetçilik yani :)

Fakat nüfusta 0.10'larda azımsanmayacak kadar da Japon yerlileri var. Her ne kadar düşman gözükselerde birçok konuda iş ortağı bu iki ülke. Gelen öğrenci sayısı da azımsanacak kadar değil. Burada yaşları 40-50 olan birçok tahsilli kişinin de yabancı dili Japonca'dır.

Çok sevdiğim için Can Erik olmak isterdim heralde :D Kendisine karşı içimde aşk bile besliyor olabilirim ...

Sormayayım sormayayım dedim de sorayım hadi gayri resmi ithalat yapar mısın ? Ticaret olarak.. Genel adını yazmıyorum bak
Ahahahah. Neden olmasın.

Betonlasma Varmi orda Yoksa Yesillik mi daha cok
Şehirden şehire göre değişen bir cevabı olur bu sorunun. Ben Çin'in en güzel iki şehrinden birinde yaşıyorum. Uğruna şiirler yazılan, cennet olarak görülen bir şehir burası. Çok eski tarihi var ve muhteşem doğası ve manzarası.

"Gökyüzünde cennet var ise yeryüzünde Hangzhou var" demişler bundan bilmem kaç bin yıl önce ataları. Benim şehrim betonlaşmamış ve hâlâ daha Çin'in en çok turist çeken şehirlerinden. Yerli olarak tabii.

Fakat buradan daha büyük bir şehir olan Şanghay'a gidersen daha muhteşem fakat yeşilliğin günlük hayatta zor bulunduğu bir şehirle karşılaşırsın.

Genel olarak yeşil ve düz bir ülke Çin. Fakat sanayileşme olayı olduğundan şehirleşmeye önem verilmiş son 10 yıldır. Muhteşem planlı işler yapıyorlar.

Tolga abi merhaba

Bana şöyle bi iki tane vurdulu kırdılı şarkı önerirmisin çok ihtiyacım var
Merhaba Öznurcum :) Krewella'nın her parçasını önerebilirim sana :) Elektronik ve güzeldir.

"Katır tırnağı"
Şimdi ayıp ettin abicim, samimi söylüyorum çok ayıp ettin :cool:

Katlanamayacağın iki durum?

Net bir cevabım olamaz bu soruya da. Duruma ve kişiye göre değişiklik gösteriyor çünkü. Şike mevzusundan sonra birçok arkadaşımla görüşmüyorum mesela İstanbul'da :)

Varsa eğer kadınların biryere gidiliyorken evden çıkamaması diyebilirim :) Çocukken sadece annemde var sanırdım. Meğersem kadınların kodunda olan birşeymiş ...

Yiğit Gayretli
02.10.2014, 09:59
Kardeş sen hiç katır tıırnağı görmedin sanırım...

http://dogalhayat.org/wp-content/uploads/2013/03/05062011%20(98)-1364486978.jpg

Tolga
02.10.2014, 10:18
Hayır yani ne söyleyeceksen yüzüme söyle yani, böyle şekilli şukullu şeylere lüzum yok :cool:

Delikanlı gibi gül de, lale deme, falan yani.

Yiğit Gayretli
02.10.2014, 10:21
Hayır yani ne söyleyeceksen yüzüme söyle yani, böyle şekilli şukullu şeylere lüzum yok :cool:

Delikanlı gibi gül de, lale deme, falan yani.

Olum bak burası Çin'e Maçin'e benzemez...

Tolga
02.10.2014, 10:33
Olum bak burası Çin'e Maçin'e benzemez...

Akçaabat çocuğuyum her yerde güreşirim :cool:

selcuk
02.10.2014, 10:36
kapitalist komunizm diyorlar avrupada su an cinin sistemine.

bu sistemin senin günlük hayatina bi etkisi varmi?
sanal olsun, yasaklar olsun, vs...

Ahmet Ulusoy
02.10.2014, 10:44
Çinli bir arkadaşım bana, '' siz Türkler birbirinizi nasıl ayırt ediyorsunuz '' demişti. Başına böyle bir durum geldi mi hiç?

Tolga
02.10.2014, 10:45
kapitalist komunizm diyorlar avrupada su an cinin sistemine.

bu sistemin senin günlük hayatina bi etkisi varmi?
sanal olsun, yasaklar olsun, vs...

Öncelikle, Çin'in sistemi direk kapitalizim. Başka birşey getiripte yumuşatılmaya çalışılmasın. İnsan değeri sıfırın altında, ister istemez günlük hayatta birçok kötü sorunla karşılaşıyoruz.

Sürekli birebir muhabbetin olduğu birçok insan en ufak kendi çıkarı için seni düşünmez. Nasıl anlatırım bilmiyorum tam ama, arka çıkmazlar, dost ilişkisi nedir bilmezler. Bu tarz şeyler hergün karşımızda. Atıyorum 5 yıldır 1500 TL kira verdiğiniz ev sahibinize bu ayınkini 1450 vereyim, yarın 50 lirayı bulurum deyin sanki 5 yıldır evde bedava oturuyormuş muamelesi göreceksiniz. Aksi imkânsız.

Bireysel, dostça ikili ilişkiler falan yalan yani :D

İnternet yasakları çok büyük zaten. En son 2-3 gün önce Instagram kapandı. Buda kendi kurdukları WeChat'e instagram özelliği koyup kullanımını ve kontrolünü tamamen ellerinde bulundurmak için yaptılar.

Bu ülkenin kendi Facebook'u kendi Youtube'u kendi Twitter'ı kendine ait herşeyi var. Nüfus 1.5 milyar olunca da bu parayı başkasıyla paylaşmak istemiyor. Nike ve Adidas'tan işi öğrenince kendi pazarım bana yeter diyen bir zihniyet yani. Nike ve Adidas Çin'le mahkemelik hâlâ.

Detaylı soru gelirse örnekler çoğalabilir :)

Tolga
02.10.2014, 10:49
Çinli bir arkadaşım bana, '' siz Türkler birbirinizi nasıl ayırt ediyorsunuz '' demişti. Başına böyle bir durum geldi mi hiç?

Bunun tam tersi başıma geldi :D

Çin'e ilk geldiğim zaman dil okulunda olmuştu. 5 tane Türk bir araya geldik çıkışta,yemek yemeye gidiyoruz. Öğretmenim yolda beni gördü yanımıza geldi konuştuk falan.

Hepiniz Türk müsünüz dedi. Evet dedik ve inanamadı. Çünkü 5 kişiden hiçbiri birbirine benzemiyordu :) Birimiz sarışın, öbürü esmer, Arap mı dersin Zenci mi dersin gibi bir muhabbet olmuştu :)

selcuk
02.10.2014, 11:09
peki hmm

dünyanin fake merkezinde yasiyorsun
hatta o sekilki ordan alibaba gibi sitelerden,ara tüccarsiz dünyaya dagitilan ucuz mallar öyle ilerlediki batiyi deflasyona sürüklüyor (almanya 3. ceyrek inflasyon 0,5%) , hatta adamlar okadar ilerlediki avusturyanin tarihi ilcelerinden hallstatdi bire bir insa etmisler

sen alis verise gittinmi birseyin orjinal olduguna nasil inaniyorsun???
nede olsa kisa bir süre önce apple shop un bilen kopyalandigi haberlerde cikmisdi , ve tabiiki orada insanlara fake iphonelar satilmis

Sibel
02.10.2014, 11:11
Kendinden uzak tuttuğun iki insan tipi?

Adem Akyüz'
02.10.2014, 11:16
Trabzonspor'un maçlarını nasıl izliyorsun. İnternet üzerinden mi? Saat farkı sıkıntı olmuyor mu :)

Sibel
02.10.2014, 11:17
Bir film-dizi karakteri olsan kim olurdun, niye?

Tolga
02.10.2014, 11:20
peki hmm

dünyanin fake merkezinde yasiyorsun
hatta o sekilki ordan alibaba gibi sitelerden,ara tüccarsiz dünyaya dagitilan ucuz mallar öyle ilerlediki batiyi deflasyona sürüklüyor (almanya 3. ceyrek inflasyon 0,5%) , hatta adamlar okadar ilerlediki avusturyanin tarihi ilcelerinden hallstatdi bire bir insa etmisler

sen alis verise gittinmi birseyin orjinal olduguna nasil inaniyorsun???
nede olsa kisa bir süre önce apple shop un bilen kopyalandigi haberlerde cikmisdi , ve tabiiki orada insanlara fake iphonelar satilmis

İlk ve temel olarak piyasaya hakim olmak gerekiyor. Yani bu ülkeden 6 ay ayrı kalan biri buraya sıfırdan başlamış gibi olur :) Buraya gönderiliş amacım biraz da bu diye düşünüyorum zaten. Burayı öğrenmek için ailem bana burayı tavsiye etti. Şu an buradayım.

Alacağınız eşyayı, malı, ürünü biliyorsanız, tanıyorsanız zaten çok detaya gerek yok sahte mi gerçek mi diye. Tabii ki belgeler ve faturalar da önemli. Herbirini istemeye istemeye de olsa saklarım :)

Birde sürekli alışveriş yaptığım yerlerden alışveriş yapmaya dikkat ederim ve çevremdekileri de oralardan yapmaya ikna ederim.

Alışveriş yaptığın yer zaten belli eder kendini. Gece pazarlarından/ fake marketlerden elektronik malzeme alıyor yabancılar. Çinli adamın tipine göre yargılayıp "ben bunu yolarım" diye başlar, evet orjinal ya da evet kaliteli mal der sende ona güvenirsen çok temiz para kazanır yani :)

Burada yaşanılanlar dış dünyaya biraz abartılarak haber yapılıyor bazen. Çin haberlerini kendi eleğinizde eleyip düşünmenizi herkese tavsiye ederim bir kardeşiniz olarak.

Tolga
02.10.2014, 11:32
Kendinden uzak tuttuğun iki insan tipi?

Çok konuşan ve az konuşan :D Biri kafa kemiriyor, öteki ömür.

Trabzonspor'un maçlarını nasıl izliyorsun. İnternet üzerinden mi? Saat farkı sıkıntı olmuyor mu :)
İnternet üzerinden izliyorum. Saat farkı acayip dert. 5-6 saat fark oluyor hep. Genelde maçın oynanacağı günden önceki öğlen uyuyup maçtan sonraki sabah derse uykusuz gidiyorum.

Bir film-dizi karakteri olsan kim olurdun, niye?

Eğer kendimi anlatan bir dizi karakteri olacaksam bu İşler Güçler'deki kendi rolüyle Ahmet Kural olabilir. Çok fazla ortak derdimiz vardı :D Hem iş hem hayat konusunda.

Olmak istediğim karakter kesinlikle Hızlı ve Öfkeli, Vin Diesel :D Tamam abartı bir vücut falan hikaye, ama tayfamın yalnız lideri olmak özenilecek birşey gibime geliyor :) Çocukluk işte.

Muhteva
02.10.2014, 12:06
Ülkemiz de ki genel kanıya göre Çinlilerin gözleri çekiktir ama az sayıda olsalar da göz kapakların'ın düsük oldugunu iddia edenler de var bende onlardan birisiyim sen yakın dan görüyosun hangi teori doğru :D

Ahmet Ulusoy
02.10.2014, 13:09
Bunun tam tersi başıma geldi :D

Çin'e ilk geldiğim zaman dil okulunda olmuştu. 5 tane Türk bir araya geldik çıkışta,yemek yemeye gidiyoruz. Öğretmenim yolda beni gördü yanımıza geldi konuştuk falan.

Hepiniz Türk müsünüz dedi. Evet dedik ve inanamadı. Çünkü 5 kişiden hiçbiri birbirine benzemiyordu :) Birimiz sarışın, öbürü esmer, Arap mı dersin Zenci mi dersin gibi bir muhabbet olmuştu :)

Bu da tuhafmış :)

Arkadaşım bana öyle söylediğinde, bütün Çinlilerin aslında birbirlerine benzemediklerini farkettim :)

Emirhan Makul
02.10.2014, 13:55
Çinliler genellikle sence de dünyanın en naif insanları arasında mı ? Toplum ahlakları üst düzeyde mi ? Bizle karşılaştırmanı bile teklif etmiyorum da söylendiği gibi gerçekten kendi içlerinde uçsuz bucaksız bir adalet heykelleri mi var ?

Sibel
02.10.2014, 14:06
En sevdiğin söz?

Alika87
02.10.2014, 14:38
is meselemiz ne oldu tolga? :D

İlker Yazıcıoğlu
02.10.2014, 16:19
Çİn'de eğitim almış,belli bir süre yaşamı bir arkadaşım demişti,şaşırmıştım.

Çİn'de,ahlaki suçlara yaptırım bir hayli fazlaymış.Taciz,tecavüz vb iğrenç suçlardan bahsediyorum.

Halbuki tam aksini düşünüyordum.

BU konularla alakalı suç oranı yüksek midir ?

BU arada ,o ilk sayfadaki resimdeki Çinli çocuğu yerim ben yerim.Maşallah,ne tatlı bir şeydir o?

Senden bahsetmiyorum Tolga yanlış anlama:)

Tolga
02.10.2014, 18:23
Ülkemiz de ki genel kanıya göre Çinlilerin gözleri çekiktir ama az sayıda olsalar da göz kapakların'ın düsük oldugunu iddia edenler de var bende onlardan birisiyim sen yakın dan görüyosun hangi teori doğru
Ahahaha :D Teorine karşı çıkan yok, kalbini de kırmayayım senin dediğine katılıyorum diyeyim :D

Çinliler genellikle sence de dünyanın en naif insanları arasında mı ? Toplum ahlakları üst düzeyde mi ? Bizle karşılaştırmanı bile teklif etmiyorum da söylendiği gibi gerçekten kendi içlerinde uçsuz bucaksız bir adalet heykelleri mi var ?
Dünyanın yok olma sebebi Çinliler olacak. Naif değiller, ahlak sıfır bile değil, adalet paraya veya çıkara göre.

Allah affetsin ama ciddi anlamda insan gözüyle bakamıyorum büyük çoğunluğuna ben. Manevi değerleri olmayan toplum sonuçta.

En sevdiğin söz?
İngilizce olarak görmüştüm ve beni çok etkilemişti "Hayatın anlamı, hayata anlam katmaktır" sözü. Hayatımda önemli bir karar vereceksem mutlaka bu sözü aklıma getiririm. Ne anlam katıyoruz burada hayata diye :)

is meselemiz ne oldu tolga? :D
Bişey olduğu yok aga :D Özel mesaj alışkanlığım kayboldu. Yaşar abi mesaj atmış geçen ay yeni gördüm ... Affetsin ... Özelden devam

Çİn'de eğitim almış,belli bir süre yaşamı bir arkadaşım demişti,şaşırmıştım.

Çİn'de,ahlaki suçlara yaptırım bir hayli fazlaymış.Taciz,tecavüz vb iğrenç suçlardan bahsediyorum.

Halbuki tam aksini düşünüyordum.

BU konularla alakalı suç oranı yüksek midir ?

BU arada ,o ilk sayfadaki resimdeki Çinli çocuğu yerim ben yerim.Maşallah,ne tatlı bir şeydir o?

Senden bahsetmiyorum Tolga yanlış anlama:)

İlk sayfadaki uşak Çinli değil orjinal Türk uşağı :D Allah nazarlardan saklasın acayip tatlı birşey :D

Kavga ve adam yaralama falan çok dert edilecek suç sayılmıyor burada. Tam detayını bilmiyorum fakat ölüme varmadığı sürece kimsenin polisten bir korkusu yok.

Olaydan sonra genelde maddi hasar ödenir, polis işlemi tatlıya bağlandı diye rapor eder. Esgeçmez asla.

Kavgada veya yaralamada cezayı başlatan değil zarar veren taraf öder :D Ahlaki suçlar hakkında hiçbir bilgim yok abi. Çevremde duymadım da yani. Doğru olabilir.

Çin'in en kültürlü insanları polisleridir bu arada. Çok ileri seviyede olmasa da yabancı dil bilir hepsi, yurt dışına seyahat etmeyenine rastlamadım. Türkiye'ye de çok gelen giden olmuş hatta.

Sefa
02.10.2014, 18:31
Soruldu mu bilmiyorum ama Çinlileri ayırt etmede sorun yaşıyor musun ?

Bununla ilgili komik bi anı var mı ? :)

Tolga
02.10.2014, 18:49
Soruldu mu bilmiyorum ama Çinlileri ayırt etmede sorun yaşıyor musun ?

Bununla ilgili komik bi anı var mı ? :)

Ben yaşamadım, kimsenin yaşayacağını da sanmıyorum. Yani bu çevrenizle alakalı bir durum. Hayatı boyunca Asyalı görmemiş biri de olsa ilk günden itibaren ayırt edebilir diye düşünüyorum.

Ben burada günlük hayattaki olağan dikkatimle yaşıyorum, sizde Trabzon'da İstanbul'da Antalya'da öyle yaşıyorsunuz, çevrenizdeki insanları illa ki ayırt edebiliyorsunuz, bu yaptığınızdan fazlası değil yani :)

Bu tarz komik olay benim değil bir Finlandiya'lı arkadaşımın başına gelmişti. Çok utangaç bir çocuktu ve ülkesinde kız arkadaşı da vardı, fakat İspanyol arkadaşlar çocuğun kanına girip gece eğlenmeye götürdüler.

Mekanda eğlendiği Çinli kız bir anda kaybolmuş, buda 5-10 saniyelik dikkat dağınıklığı ve kıza bakmamanın etkisiyle yanında dans eden başka bir kızla samimi olmaya çalışmıştı :)

İşin kötüsü dans etmeye çalıştığı kızın erkek arkadaşı da kızla beraber pistteydi. Adam kızı alıp başka tarafa geçiyor, bizimkide yanından ayrılmıyordu :) 5 dakika boyunca kızla dans etmeye çalıştı. Kızın erkek arkadaşı olay çıkartıyordu neredeyse :)

Durumu bir arkadaş sezmiş bizim gariban Finliyi dayaktan kurtarmıştı :)

Alika87
02.10.2014, 23:14
Ben yaşamadım, kimsenin yaşayacağını da sanmıyorum. Yani bu çevrenizle alakalı bir durum. Hayatı boyunca Asyalı görmemiş biri de olsa ilk günden itibaren ayırt edebilir diye düşünüyorum.

Ben burada günlük hayattaki olağan dikkatimle yaşıyorum, sizde Trabzon'da İstanbul'da Antalya'da öyle yaşıyorsunuz, çevrenizdeki insanları illa ki ayırt edebiliyorsunuz, bu yaptığınızdan fazlası değil yani :)

Bu tarz komik olay benim değil bir Finlandiya'lı arkadaşımın başına gelmişti. Çok utangaç bir çocuktu ve ülkesinde kız arkadaşı da vardı, fakat İspanyol arkadaşlar çocuğun kanına girip gece eğlenmeye götürdüler.

Mekanda eğlendiği Çinli kız bir anda kaybolmuş, buda 5-10 saniyelik dikkat dağınıklığı ve kıza bakmamanın etkisiyle yanında dans eden başka bir kızla samimi olmaya çalışmıştı :)

İşin kötüsü dans etmeye çalıştığı kızın erkek arkadaşı da kızla beraber pistteydi. Adam kızı alıp başka tarafa geçiyor, bizimkide yanından ayrılmıyordu :) 5 dakika boyunca kızla dans etmeye çalıştı. Kızın erkek arkadaşı olay çıkartıyordu neredeyse :)

Durumu bir arkadaş sezmiş bizim gariban Finliyi dayaktan kurtarmıştı :)

Öyle deme Tolga, herkese olabilir öyle birşey, özellikle diskothek gibi karanlık mekanlarda. Bana da olmuştu bir kere ve o olaydan sonra bir daha cok sevmeye başladım Tayland'ı :D

Tolga
02.10.2014, 23:18
İşte Ali, hayat herkese ordör tabağında kuru pilav getirmiyor :D Adamı pamuklayıp götüreceklerdi neredeyse :D

Sibel
03.10.2014, 00:11
Gördün mü uşağı Çinli sanan tek ben değilim:D

Soner Albayrak
03.10.2014, 00:51
Geçmişte Japonya Çin'i işgal etmiş ve Çin'de kıtlık dönemi başlamış.

Marco Polo olayı diye geçiyor sanırım. Bu olaydan nasıl bahsederler çinliler? Japonlardan nefret ediyorlar mı?

İlker Yazıcıoğlu
03.10.2014, 01:11
Gördün mü uşağı Çinli sanan tek ben değilim:D

:)

beratika
03.10.2014, 01:35
Bilmem kaç milyarlık Çin'i 100 milyonluk Japonya nasıl işgal etmiş aklım almıyor.

selcuk
03.10.2014, 04:09
Bilmem kaç milyarlık Çin'i 100 milyonluk Japonya nasıl işgal etmiş aklım almıyor.

cin isgal oldugu zamanda tüm dünyada olsa topu topuna 2,5 milyar insan vardi
sonra ozamanlar makinali elinde bir tepedeki adam 100 kisiye bedeldi
japonya almanlardan aldigi silahlarlan ve egitilmis askerinlen cine girerken cinliler kazma küreklen cevap veriyordu

almanyanin polanyayi ezmesi hikayesi gibi

Alika87
03.10.2014, 12:15
İşte Ali, hayat herkese ordör tabağında kuru pilav getirmiyor :D Adamı pamuklayıp götüreceklerdi neredeyse :D

bana verilen ilk tavsiye, ne olursa olsun, hic bir zaman yerlilerle kavga etme. Birebir baslayan kava saniye icinde 20e 1 olabiliyor. Kesin Cinde durum farkli degildir. Ama dikkatli Tolga :D

Berat Akçay
08.10.2014, 01:18
Soru soran arkadaşlara ve bu sorulara samimiyetle cevap veren Tolga kardeşimize teşekkür ederiz.

Bu haftanın konuğu ise Sefa. İlgili başlık;

http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=47630