PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Taraftara Sabır Çağrısı

atomantcum
24.09.2014, 19:28
Geçen sezonun ikinci yarısında birkaç maç arka arkaya aldığımız galibiyet sonrası forumda herkes şöyle şeyler yazıyordu: “Ben maçları izlemeyi bıraktım bizim takım kazanmaya başladı şansa bak!”. İşin ilginç yanı ben de aynı durumdaydım. Takımın maçlarda üst üste sürdürdüğü kötü oyunu, kötü gidişi moralimi artık çok bozmuştu, maçları izlemek istemiyordum, ama tam da o zamanlar takım galibiyet serisine başladı. Peki sizce bu durum tesadüf mü?

Bence değil. Takımı kimse takip etmediği zaman takımın üstündeki baskı da azalıyor, dolayısıyla oyunlarını daha rahat oynuyorlar. Bu durumun doğruluğuna bu haftaki Başakşehir maçından sonra emin oldum. Takım gol yediği andan itibaren dengesini yitirdi. Zaten daha yeni yeni takım olmaya başlamışken, hücum organizasyonları henüz oturmamışken, galibiyet almaya alışmamışken; yenilen golden sonra tribünde yaşanan panik ve sinir hali sahaya anında sirayet etti. Daha maçın bitmesine 45 dakika olmasına rağmen acele paslar, doldur boşaltlar başladı. Tribünde tansiyon artınca zaten Vahid hoca da koptu, Onur da. Onların hakeme tepki göstermesinin sebebi sadece hakemin yanlı kararları mıydı? Maçı önde götürseydik böyle bir tepki gösterirler miydi? Tabi ki hayır. Onlar da tribündeki panik havasına karışmış, stres olmuştu, gösterdikleri tepki de bu stresin dışa vurumuydu.

Sözün özü, tribünde takıma destek değil köstek oluyoruz. Maalesef acı ama gerçek bu. Forumdaki yorumlar da aynen bu minvalde ilerliyor. Maç 0-0 giderken biraz eleştiriler vs olsa da dozunda gidiyor, ama golü yedikten hemen sonra küfürler havada uçuşuyor, “Bu takımdan bir yol olmaz” fikri etrafında birleşiliyor. Başka bir maçta güzel bir galibiyet alırsak da bu sefer tam tersi, hemen şampiyonluk şarkıları söylenmeye başlıyor, kadromuz ligdeki en iyi mi yoksa en iyi ikinci mi tartışmaları dönüyor. Taraftar olarak uçlarda yaşıyoruz. İyi gidişte hemen gaza geliyoruz, kötü gidişte de galeyana gelip el birliğiyle takımı yerin dibine sokuyoruz. Sabretmeyi bilmiyoruz. Bu yaklaşımla takıma en büyük zararı kendimizin verdiğinin farkında değiliz.

Bu forumda yorum yapmak çok zararsız, kendi halinde bir eylem gibi gözükebilir ama işin aslı öyle değil. Takımın yediği golden sonra bir kişi veryansına başlayınca ardı arkası kesilmiyor. Birisi bir küfür ettiyse arkasından gelen beş küfür ediyor, böyle böyle işin şiddeti artarak devam ediyor, sanki herşey bitmiş gibi forumda infial yaşanıyor. Burada kendi kendini öfkeyle dolduran bir kalabalık tribüne gittiğinde de işte bu haftaki Başakşehir maçındaki gibi takımı destekleyeceği yerde iyice panik havasına sokuyor. 45'ten sonra maçı çevireceğimiz varsa da o ihtimali kendimiz ortadan kaldırıyoruz. Üstelik bu forumdaki genel kullanıcı profili tribünün çoğunluğundan daha aklı selim bir grup gibi gözükmesine rağmen.

Kendi takımımızı kendi elimizle değersizleştirerek en büyük zararı biz veriyoruz. Taraftar olarak sabırlı olmamız, eleştirilerimizde aşırı boyutlara kaçmamamız lazım. Daha takım kurulalı iki ay olmuş, henüz emekleme aşamasında. Yürümeyi öğrenmeye çalışırken bir adımı yanlış attı diye öfkelenip bacağına kurşun sıkmakla aynı şey bu.

Belki başarılı oluruz, belki olamayız, futbol bu, hiçbir şey kesin değil. Ama daha 3. haftadan biz böyle bir ruh haline girersek asla başarılı olamayız, işte bu kesin.

Hakan
24.09.2014, 19:32
İşin özü bu:Forumdakilerin yarısından fazlası futboldan anlamıyor

İlker Yazıcıoğlu
26.09.2014, 11:37
Yazıya kısmen katılmakla birlikte şunu da eklemek isterim...

Trabzonspor taraftarı bu dünyanın en sabırlı taraftarıdır.

Yeterince sabretmiştir Trabzonspor taraftarı.

Hakkı yendi,sabretti...
Takım berbattı,sabretti...
Şampiyon olamadı,sabreti....

Hep sabırla geçti zaten bu taraftarın ömrü...

Bazen sabırsızlığa da hak vermek gerekiyor sanırım.

İnsanlar çok dolu,artık somut şeyler,kazanımlar ,başarılar bekliyorlar...

Sabır dilerken,bunları da göz ardı etmemek gerekiyor kanımca....

ilyskm
26.09.2014, 21:21
Atı alan Üsküdar'ı geçtikten sonra gelecek galibiyetlerden mutlu oluruz artık...

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

atomantcum
27.09.2014, 17:21
Dediğimizi biraz farklı algılayanlar olmuş. Kimse takımı eleştirmeyin demiyor. İstediğiniz kadar eleştirin, ama bu eleştiriler yapıcı olsun, aynı zamanda da makul olsun diyoruz. Yenince hemen havalara girmenin, kendimizi süper zannetmenin, ya da yenilince küfretmenin, bu takımdan bi yol olmaz diyip kızmanın bağırmanın çağırmanın kimseye bir faydası yok arkadaşlar. Bunu yapmak taraftarlık değil.

Maç öncesi çağrımızı yineleyelim. Yensek de yenilsek de gaza gelmeyelim, sakin olalım, takıma destek verelim. Tüm oyuncu kadrosu ve teknik ekibi değişmiş bir takımız; herkes iyi niyetli bişeyler yapmaya çalışıyor, biraz sabırlı olmayı, destek vermeyi öğrenelim. Adı üstünde "destek" diyoruz. Zor durumda olanlara destek verilir, iyi giden bir takımın desteğe zaten ihtiyacı yoktur.

Emrullah
27.09.2014, 17:52
Ben taraftara sabrediyorum bu aralar.

lazibere
27.09.2014, 19:29
Sabir mi, hoca ve takim bizim sabrimizi mi test ediyorlar. Futbolun f sininbile oynamiyoruz,, kime sabredecegiz

Derin Trabzon
27.09.2014, 19:30
Sabredin sabredin hele bi 2. lige düşelim sonra çıkıp ligin anasını ağlatacaz.

atomantcum
27.09.2014, 19:56
Sabir mi, hoca ve takim bizim sabrimizi mi test ediyorlar. Futbolun f sininbile oynamiyoruz,, kime sabredecegiz

Peki, tamam. Sabretmeyelim.

Ee o zaman napıyoruz şimdi? Önce forumda serbestçe küfür edip sinirimizi boşaltacağımız bi başlık açalım di mi? Bize lazım çünkü o, çok önemli bizim için bu. Sonra ne yapalım? Vahid hocanın evinin kapısına mı dayanalım? Medjani'nin arabasını mı çizelim? Tüm tribün birleşip takıma küfür mü edelim? Ya da kovalım hepsini direk. En başta Vahid hocayı kovalım, sonra Ahmet Mehmet gelir onları da kovarız. 3 yıldır kovarak çok acayip başarılar yaşadık ya, aynen devam edelim.

Vahid hocanın oyun sistemini ben de beğenmiyorum, hem de yeni bir şey değil bu, başından beri beğenmiyorum. Ama sevsek de sevmesek de sonuçta bu kadroyu o kurdu, tekrar yeni baştan bir kadro yaratamayız. Bu kadro ile hücum futbolu da oynayamayız. Sezon başı futbolcularla, vahid hocayla anlaşıyorsan, bir süre için destek vermek zorundasın. Şu an o gitsin bu gelsin demenin hiçbir fayda getirmeyeceğini öğrenemediniz bir türlü.

Neyse ya kime anlatıyorum boşver.

İlyas Özdemir
27.09.2014, 21:10
30 yıldır sabrediyoruz zaten ben artık sabredemeyeceğim için pasolig almadım maçlarada girmeyeceğim bıktım usandım artık

Mehmet BAŞ
27.09.2014, 21:14
Kusura bakmayın ama sabır etseniz de etmeseniz de bu takımın ''Rakiplere Baskı'' yapamayacağını düşünüyorum.

Takımın ortasaha kurgusu gerçekten zayıf...

Bu nedenle beklediğimiz, rakibe oyununu dikte eden bir takım olamayız.

Ne zaman takımın ortasahasına Bourceanu döner veya onun tarzında bir oyuncu alınır o zaman istediğimiz oyunu oynarız.

Mesele gayet açık ve net!

bkandil
28.09.2014, 18:40
NŞA'da Sabrın Sonu Selamettir derler, fakat bu oyunla Sabrın sonu felaket gibi görünüyor...

Mollasalihoğlu
28.09.2014, 18:53
Bir bilgi: Futbolcuların çoğu forumu da okuyor her maçtan sonra.

bkandil
28.09.2014, 18:55
Bir bilgi: Futbolcuların çoğu forumu da okuyor her maçtan sonra.

Keşke maçların tekrarını da izleseler her maçtan sonra...

Oruç
28.09.2014, 19:13

Yani abartının da bu kadarı. Pes doğrusu.