PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İskoçya'nın Bağımsızlık Oylaması Sonuçlandı

AhmetG.
19.09.2014, 13:25
"İskoçya bağımsız bir ülke olmalı mı?" sorusunun yönetildiği ve 4 milyondan fazla İskoçun sandık başına gittiği referanduma katılım oranı, yüzde 80'den fazla oldu. 5 milyon 300 bin nüfuslu İskoçya'da
referandumda, ülkede yaşayan 16 yaş ve üzerindeki tüm İskoçlar oy kullandı.

İskoçya'nın 32 bölgesindeki yapılan
seçimde, "Bağımsızlığa hayır" kampanyası, kazanması için gerekli olan 1 milyon 852 bin oyu aşarak, 1 milyon 877 binden fazla oy aldı.
"Evet" kampanyasının oyları ise 1 buçuk milyonda kaldı.
-
-
-

Bu fırsatı bir daha zor bulurlar. Yüzyıllardır bağımsızlık diye tuttur, fırsat ayağına gelsin geri tep.
Demek insanların rahata ve güce karşı zaafiyeti daha ağır basmış.

Aynı fırsat ekim ayında Katalonya Bölgesine gelecek orda da referandum var İspanya'dan ayrılmak için.

Oğuz ZEYTİN
19.09.2014, 13:58
İskoçya'dan çok Belçika'yı merak ediyorum.

Ertan1982
19.09.2014, 14:19
"İskoçya bağımsız bir ülke olmalı mı?" sorusunun yönetildiği ve 4 milyondan fazla İskoçun sandık başına gittiği referanduma katılım oranı, yüzde 80'den fazla oldu. 5 milyon 300 bin nüfuslu İskoçya'da
referandumda, ülkede yaşayan 16 yaş ve üzerindeki tüm İskoçlar oy kullandı.

İskoçya'nın 32 bölgesindeki yapılan
seçimde, "Bağımsızlığa hayır" kampanyası, kazanması için gerekli olan 1 milyon 852 bin oyu aşarak, 1 milyon 877 binden fazla oy aldı.
"Evet" kampanyasının oyları ise 1 buçuk milyonda kaldı.
-
-
-

Bu fırsatı bir daha zor bulurlar. Yüzyıllardır bağımsızlık diye tuttur, fırsat ayağına gelsin geri tep.
Demek insanların rahata ve güce karşı zaafiyeti daha ağır basmış.

Aynı fırsat ekim ayında Katalonya Bölgesine gelecek orda da referandum var İspanya'dan ayrılmak için.
Artik kapi acildi.5-10 yil sonra gene yaparlar durum icab ederse.Ekonomi biraz kötü gitsin kolaylikla ayrilirlar.Zaten Ingiltere daha cok taviz verecek yoksa bidaki referandumda iskocya ucar.

Timur Mikhail
19.09.2014, 14:21
William Wallace mezarında ters dönecek :)

U.Sadıkoğlu
19.09.2014, 14:48
Kendi hayırlarına olmuş. Tek başlarına ne kadar ayakta kalabilirlerdi? Ekonomi ters döndükten sonra Bağımsızlığın ne anlamı var yine dışarıdan borç alıp bataklığa saplanacaklardı.

Yiğit Gayretli
19.09.2014, 14:59
Fransız ihtilali-Osmanlı

Bağımsızlık furyası-Yeni Türkiye

Hep tesadüf...

:)

oflubektas
19.09.2014, 15:43
1- Adamlarda Proteston nüfus Katoliklerden fazla.

2- Ayrılsalar Avrupa Birliği'nden çıkacaklardı. Başta Katalanlar'ın ayrılmasından çekinen İspanya olmak üzere, pek çok AB üyesi ülke bağımsız İskoçya'nın katılımına "hayır" diyecekti. Böylece serbest dolaşım, fonlar ve gümrüksüz ürün satışından yararlanamayacaklardı.

3- İskoçya şu an Eğitim, Sağlık, Maliye ve sosyal güvenlik bakımından özerk, kendi parlamentoları da var. Sadece savunma ve dışişleri İngiltere'ye bağlı. İngiltere'den ayrılsalar ordu da yok, uluslararası etkinlik de.

4- Tarım, sanayi ve -az da olsa- petrol satışında birinci müşterileri İngiltere. Coğrafi açıdan da bakıldığında, Kuzey Britanya'da yer alan İskoçya bağımsız olsa ekonomik olarak çökebilirdi.

Kısacası İskoçya "gönül" yerine "aklı" tecih etti ve İngiltere'ye tabi özerk bölge olarak devam etmek durumunda kaldı.

Muhteva
19.09.2014, 16:39
İskoçya neredeyse İngiltere büyüklüğün de bir ülke bağımsız olmadıklarını ilk defa duyuyorum :)

AhmetG.
19.09.2014, 16:53
1- Adamlarda Proteston nüfus Katoliklerden fazla.

2- Ayrılsalar Avrupa Birliği'nden çıkacaklardı. Başta Katalanlar'ın ayrılmasından çekinen İspanya olmak üzere, pek çok AB üyesi ülke bağımsız İskoçya'nın katılımına "hayır" diyecekti. Böylece serbest dolaşım, fonlar ve gümrüksüz ürün satışından yararlanamayacaklardı.

3- İskoçya şu an Eğitim, Sağlık, Maliye ve sosyal güvenlik bakımından özerk, kendi parlamentoları da var. Sadece savunma ve dışişleri İngiltere'ye bağlı. İngiltere'den ayrılsalar ordu da yok, uluslararası etkinlik de.

4- Tarım, sanayi ve -az da olsa- petrol satışında birinci müşterileri İngiltere. Coğrafi açıdan da bakıldığında, Kuzey Britanya'da yer alan İskoçya bağımsız olsa ekonomik olarak çökebilirdi.

Kısacası İskoçya "gönül" yerine "aklı" tecih etti ve İngiltere'ye tabi özerk bölge olarak devam etmek durumunda kaldı.

Kuzey Buz Denizinde ki petrol ve doğal gaz varlığı ekonomi de fazla sıkıntı yaratmazdı İskoçya adına.

Yalnız herşeye rağmen aç dururum yeter ki bağımsız olayım mantığı işlememiş burada.
Bu durum bizim milletimizde var. Bağımsızlık herşeye değişilir. Kaldı ki bende bu düşüncedeyim.
Ama kararı adamlar verdi sonuç olarak:):)

poetricus
19.09.2014, 16:58
William Wallace mezarında ters dönecek :)
Döndü bile...

Manu61
19.09.2014, 18:59
Adamın kafasını boşuna asmışlar Londra köprüsüne. Braveheart'ı sildim arşivden bu referandum sonrası. Bağımsızlığın ne olduğunu bilmeyen bir ülkeden bu kararın çıkmasına şaşırmadım.

Selim Turan
19.09.2014, 19:12
Şunu merak ediyorum ben, eğer İskoçya bağımsızlık için Evet deseydi, gerçekten tam bağımsız mı olacaktı? Evet Tam bağımsız oalcaktı ise cevap Devlet Başkanlığı koltuğunda yine II. Elizabeth'mi oturacaktı?

Bu da ne demek şimdi diyenler olacaktır.

Kanada bilgimiz dahilinde kendi bayrağı ve ulusal marşı olan bir devlet, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi diğer eski sömürge ülkelerinin bayraklarında Bileşik Krallık bayrağı olsalar da onlarda aynı durumda kendi marşlarına sahip bağımsız ülkeler...

Fakat bu ülkelerin hepsinin Devlet Başkanlığı koltuğunda Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth oturuyor. Ve bu ülkelerin başında da Kraliçenin mümessili bir Genel Vali (Evet eyalet gibi Vali!) bulunuyor. Vali'nin altında da seçimle iş başına gelen Başbakan var... Bu ülkelerin hakına sormuşlar aketlerde Devlet Başkanınız kim diye, Çoğu Başbakan ve Genel Vali'nin adını vermiş. ELondra'da oturup çay içen Elizabeth'in kendi devlet başkanları olduğunu blmiyorlarmış meğerse onlar bile. Peki bağımsızlık bunun neresinde?

Eğer İskoçya Evet deseydi, İskoç bir Devlet başkanına mı sahip olacaktı, yoksa Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, vs... gibi mi olacaktı? Bunu merak ediyorum ben.

İskoçya neredeyse İngiltere büyüklüğün de bir ülke bağımsız olmadıklarını ilk defa duyuyorum :)

Kanada+Avustralya kaç İngiltere büyüklüğünde :) Esas olay şu "Birleşik Krallık", "Büyük Britanya" veya adı her neyse, ortada bir Taht var ve bu ülkeler hala o tahta bağlılar bağımsızlık denen şey ülkeler için "halklarına alın kimi istiyorsanız milletvekili seçin, başbakan seçin diye oyuncak olarak verilmiş bir parlamento" olayından mı ibaret?

B.Yiğit
19.09.2014, 19:13
İngilizler kenderini hep ustun gorur diger irklardan euroyu bile kullanmayiz dediler. Serbest dolasim kapsaminda degil. Yani ingiltereye giris vizesiz degil ama ing vatandasi avrupada serbest dolasim hakkina sahip.

Selim Turan
19.09.2014, 19:39
Kraliçe II. Elizabeth'in Devlet Başkanlığı Koltuğuna bağlı olan ülkeler...

Birleşik Krallık Kraliçesi (İngiltere, Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda, Alderney, Guernsey, Agrotur ve Dikelya, Herm, Man Adası, Jersey, Sark, Anguilla, Saint Helena, Cook Adaları, Tokelau, Bermuda, İngiliz Antarktika Bölgesi, Britanya Hint Okyanusu Toprakları, Birleşik Krallık Virgin Adaları, Cayman, Niue, Shetland Adaları, Wight Adası, Scilly Adaları, Orkney Adaları, Falkland, Cebelitarık, Montserat, Pitcairn, Güney Georgia ve Güney Sandviç Adaları, Tristan da Cunha, Turks ve Caicos Adaları)

Kanada Kraliçesi, Avustralya Kraliçesi, Yeni Zelanda Kraliçesi, Barbados Kraliçesi, Bahama Adaları Devlet Başkanı, Grenada Kraliçesi, Saint Lucia Kraliçesi, Saint Kitts ve Nevis Kraliçesi, Saint Vincent ve Grenadinler Kraliçesi, Antigua ve Barbuda Devlet Başkanı, Saint Vincent ve Grenadinler Devlet Başkanı, Belize Kraliçesi, Fiji Büyük Şefi, Papua Yeni Gine Devlet Başkanı, Solomon Adaları Devlet Başkanı, Tuvalu Kraliçesi, Jamaika Kraliçesi

Oğuz ZEYTİN
19.09.2014, 21:31
Bakırköy'de özel bir eğitim kurumunda İngilizce öğretmenliği yapan İskoç bir arkadaşım var. Bugün görüştük, bu konuyu haliyle sordum: "Biz (İskoçya) olmasak İngiltere sanayisi ağır yara alır (İş gücü ve enerji kaynakları açısından). Ama elimizdeki tek koz bu. Buna karşı onların elindeki gücün sonu yok." dedi.

Yani #oflubektaş# arkadaşımızın yazdığı gönül ve akıl dengesini kurmuşlar.

Asıl mesele Belçika kaça bölünecek? 3? 4?

AhmetG.
20.09.2014, 15:12
Katalonya referandumu 9 Kasımdaymış bu arada. Ama İspanya tanımıyor bu referandumu.
Oylama yapılır ve evet oyu çıkarsa o zaman karışır İspanya.

-

İskoçya referandumundan sonra birçok Ab ülkesi lideri Avrupa Birliğinin bölünmekten son anda kurtulduğunu söyledi. Buna Fransa Cumhurbaşkanı dahil.
Bazıları da ilk kıvılcım olacağını söylemiş.
Demek çatlak dışarıya sızandan çok daha fazla Ab içinde.

-

Belçikanın bölünmesi büyük ihtimal. Ama yakın zamanda diğer ülkelerin buna izin vereceğini sanmam. En büyük etken de Avrupanın tam orta yerlerinde olmasından ötürü.
Avrupanın ortasında kurulacak yeni bir ülkeye kimse tahammül edemez. Ne kadar zengin olsalarda.

Kaldı ki bu durum Galler, Bask, Katalonya, Sicilya, Sardunya, Korsika gibi yerlerin atağa geçmesine sebep olur.
O yüzden işleri çok zor.

selcuk
24.09.2014, 03:56
iskoclarin yapacagi tek cikis buydu
ab ve ingiltere her türlü baskiyi iskocyaya uyguladi
en basiti iskocyanin dünyada kuracagi diplomatik agida hic bir türlü ab ve britanya ülkelerinin yardimlarini alamiyacaklariydi
sadece bu adim yüzlerce milyon avroya patliyacakti iskocya icin
burda 100 türlü sey yazila bilir adamlar icin ama tek gercek hong kong bugün dahada cine geri gecmedi, ingilizler bu isi biliyor

yukarda kanadayida tartisdiniz diyelim
bugün kanada kralicelerinden ab len yeni serbest ticaret anlasmasi yapmasini istiyor, yapmasan referandum yapip senden kurtulurum diyor yerine kendi cumhurbaskanimi oturturum
ab nin bu anlasmaylan sorunu nelerdir
en önemlisi:kanadada ve amerikada ab deki gen kisitlamalari yok, yani gen etkili insan ve hayvan gidalarin abye satamiyorlar, eger serbest piyasa anlasmasi olursa her sirkete ayni haklar taninmali, yani kanadali üreticiler ab kanunlarina karsi tazminat davalari acabilecek, bunlan kalmayip kanada ve abd anlasmalarina göre sirketler iki ülke arasinda vergi tazmini karsiliginda serbest sirket merkezlerini degisebiliyor
yani amerikan üreticide tazminat hakki kazaniyor, bakalim kralice ne yapacak

katolonya
ispanyanin en zengin bölgesi, madridi ayakda tutan bölge ispanyada, üretim olsun, tarim olsun, tourisim olsun so dererce gelismis bölge
ispanyaylan en büyük dertleri madride ödenen yüksek vergiler, yani düzeltilmeyecek bisey degil
tabiki milli dugularinda bir rolü var, ama beraber korkularida var
katolonya yillardir avrupada insanlarin en cok müslümanligi sectigi bölge, onlarin gözünde bu büyük tehlike
amerikada siyahi baskan secildi , sayi olarak latinler etkin cogunluk oldu, en cok dogumda siyahi halkdan
hesaplara göre fransada 2070 yilina kadar etkin cogunluk müslümanlar ele gecirecek
bu dertleri varken katalanlarinda avrupanin ortasinda yeni bir dert dogurmasina izin vermezler

tabiiki katalan zengin halki bu galibiyeti alirsa avrupanin diger zengin bölgeleride katalan örneginden gitme tehlikesi dogar

baveriya>isvicreye kayip vergiden kurtulur
güney tirol avusturyaya geri döner

etkiler: almanya ekonomik krize girer
ispanya ,italya iflas eder ab parcalanir

yani imkansiz bir senaryo
ben su an avrupada böyle bi adim atabilecek 1 halk grubu taniyorum onlarda basklardir, gerisi pazarlik masasindaki oyunlar