PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kent Meydanımız Ne Kadar Trabzon'u Yansıtıyor?

Burçak
15.09.2014, 19:20
http://trabzonburada.com/fotolar/205136edio.jpg

Meydanlar; tarihsel olarak toplumların merkezi, geleneksel olarak da, kent kimliğini biçimlendirmeye yardımcı bir unsur olmuştur. Meydanlara güçlü bir imaj vermek için yapılan akademik çalışmalarla Trabzon şehir meydanını siz değerli okurlarımızla tartışmaya açmak istiyoruz.

Meydanımızın İmaj ve Kimliği

Meydanlar; tarihsel olarak toplumların merkezi, geleneksel olarak da, kent kimliğini biçimlendirmeye yardımcı bir unsur olmuştur. Günümüzde, topluluklara kimliğini veren ve şehirlerdeki en anlamlı mekanlar haline gelebilen meydanlar yaratmak oldukça zordur. Ancak büyük kamu meydanları yaratmak istiyorsak kesinlikle bu zorluğu yenmemiz gerekmektedir.

Çekim ve Güzergah

Çok sayıda insanı çekmek için, bütün büyük meydanların çeşitli ufak mekanları vardır. Bunlar, sokak cafe’leri, çeşmeleri, heykelleri yada performans platformalarını içermektedir. Meydanın başarılı olması için, çekici faaliyetin çok büyük olması gerekmez. Aksine en başarılı kamusal meydanlar, bir araya getirildiğinde, gün boyunca insanları çekme özellliğine sahip satıcı tezgahları yada oyun alanları gibi çeşitli çekici etkenlere sahiptir. Meydan içindeki güzergah hedeflerini belirlemede, genellikle Güçlü 10 fikrini kullanılır. Herbirinde farklı 10 faaliyet olan 10 başarılı mekan yaratmak, başarılı bir meydan için tam bir program sunmaktadır.

Rekreasyon

Bir meydan insanlara rahat kullanımlı rekreasyon özellikleri sunmalıdır. Bir bankın yada çöp kutusunun doğru yerleştirilmesi, insanlar tarafından o mekanın nasıl kullanılacağını belirlemektedir. Aydınlatma; bazı aktiviteleri, girişleri veya patikaları aydınlatarak bir meydanın kimliğini güçlendirmektedir. Kamu mekanında ki sanatsal objeler, her yaştan çocuğun bir araya gelmesi için mıknatıs niteliğindedir. İyi bir rekreasyon, ister kalıcı isterse de geçici olsun sosyal etkileşimin kurulması için başarılı bir ortam sağlaması gerekmektedir.

Esnek tasarım

Bir meydanın kullanımı; gün, hafta, yıl esnasında değişebilmektedir. Bu doğal dalgalanmalara cevap verebilmek için esnekliğin yaratılması gerekmektedir. Sabit bir sahne yerine örneğin, tekerlekli yada geçici bir sahne kullanılabilir. Aynı şekilde; taşınabilir sandalyeler, masalar şemsiyeler ve oyunlar için alanda depo bulunması böylece bunların ihtiyaç anında kullanılmasını sağlaması gerekmektedir.

Mevsimsel Strateji

Başarılı bir meydan, sadece tek bir tasarım yada yönetim stratejisi ile geliştirilemez. Paten alanı, sokak cafeleri, marketler, bahçivanlık gösterisi, heykel ve sanat, mevsim değiştirirken mekan kullanımını adepte etmemize yardımcı olur

Erişebilirlik

Bir meydanın başarılı olabilmesi için, kolayca ulaşabilir olması gerekir. En iyi meydanlar, yürüyerek erişilebilen meydanlardır; çevre sokaklar dar, yaya geçitleri iyi yerleştirilmiş, ışıklar yayalar için zamanlanmıştır. Trafik yavaş ilerler ve transit duraklar yakına yerleştirilmiştir. Etrafı hızlı araç yollarıyla çevrilmiş meydanlar ise, yayalardan ayrı düşer ve en önemli öğesi olan insandan yoksun kalır.

İç çember & Dış Çember

Bir meydanın erişebilirliğini ve kullanımını, onu çevreleyen binalar kadar, çevresindeki sokaklar ve yan yollarda oldukça fazla etkilemektedir. Her taraftan 5m boş duvara cephesi olan bir meydan düşünün, aslında bu bir meydan için en kötü senaryodur. Şimdide aynı meydanın kütüphaneye cephesi olduğunu düşünün. Kütüphanenin kapısının doğrudan meydana açıldığını, insanların dışarıda oturarak basamakların üstünde okuduğunu düşünün, belkide çoçuk okuma odasının meydana bakan dış mekanı vardır yada kitapçı veya bir kafe vardır. Aktif, karşılayıcı dış mekan, iç meydanın sağlığı için temel bir gereksinimdir.

Ahtopot gibi Sarma

Başarılı bir meydan, çevredeki mahallelerede ulaşabilmelidir. Bir meydanın sınırı kadar önemli olan bir diğer konuysa; sokaklar, yürüyüş yolları ve meydana bitişik zemin katlarıdır. Meydan, bir ahtopotun kavrayışı gibi, çevre mahallelere uzanmalıdır. Araçlar yavaşlar, yürümek daha eğlenceli bir hale gelir ve yaya trafiği artar. Meydandaki elemanlar belirli bir mesafeden görülür ve binaların giriş katındaki aktiviteler yayaları meydana doğru yönlendirir.

İdarenin merkezi rolü

Meydanlar İnsanların zaman içinde sürekli gittikleri yerler en iyi alanlardır. Bunu başarmanın yoluysa, meydanı güvenli ve canlı tutmanın yollarını anlayan ve bunu sağlayan bir yönetim planından geçer. Örneğin; başarılı bir yönetici, mevcut ve potansiyel kullanıcıları anlayarak bütün kullanıcılarına hitap eden etkinlikler sağlar. Aynı zamanda, kullanıcıların parkı kullanım şeklini çok iyi bilirler ve doğru zamanda çöpü boşaltmayı ya da insanların en çok ihtiyaç duydukları zamanda içecek standlarını açarlar. Başarılı idareciler meydanda güvenlik ve rahatlık hissini yaratarak, devam ettirir. Böylece insanlar, birilerin görevinin başında olduğunu hissederek ikna olurlar.

Çeşitli Fon Kaynakları

İyi idare edilen meydanlar, genelde ortalama şehir parkları yada kamu hizmetlerinin kapsamının ötesindedir. Cafeler, pazar yada alandaki diğer ticari kullanımlardan kira alarak, bitişik mülklerden, film çekimlerinden vergi alarak yada bunun gibi farklı kaynaklarla finanse edilen fonlarla kente neler ekleyebileceği ile uğraşırlar.

Peki, bizim şehrimizin meydanı bu özellikleri ne kadar taşıyor?

Yapımı devam eden 2. etap çalışmalarında, 1. etapta yapılan yanlışların devam edeceği aşikâr. Bilimsellikten ve sivil toplum örgütlerinden faydalanmayan yerel yöneticilerin, şehrin ekonomisine katkı sağlamayan projeler peşinde.

Dar bir alana sıkışmış olan kent meydanımız tarihi özelliklerini kaybetmenin yanı sıra, yayaların ve motorlu taşıtların çilesi haline gelmiş durumda. Yeterli aydınlatmadan yoksun olan kent meydanımız, aktiviteler konusunda da sınıfta kalmış durumda.

Peki, bu sorunları aşabilecek miyiz?

HAYIR

Kısacası ‘’ Ben yaptım oldu!’’

Tıpkı yol genişletme çalışması için yıkılan OPERA BİNASI gibi…!

KAYNAK (http://trabzonburada.com/haberler/951/kent_meydanimiz_ne_kadar_trabzon39_u_yansitiyor/)

Yiğit Gayretli
15.09.2014, 19:43
Ne yansıtması. Aksine şehri kimliğini değiştirmiş durumda. Gövdesi at, kafası insan.

Kadir Yeter
15.09.2014, 20:39
Bu başlığı, beni konuşturmak için açtınız değil mi!?...

En az 55 Yıllık hikâyesini, aralıksız anlatabilirim...

Konu çok geniş.
Her yönü ile konu edilecekse, işin içinden biraz zor çıklır!...

Bence, insanı ana konu etmeli.
Çünkü, küllü günah insanların başında...

Meydanı sel götürmedi;
Yıldırım düşmesi ile yangın çıkmadı;
Arada-bir kabadayı çıktı, ömrü kadar esip savurdu.
Kırk yılı geçen zengin görmedim.

kadiryeter Kadir Yeter. 15.9.2014 TRABZON.

tp://forum.bordomavi.net/

Burçak
18.09.2014, 09:21
Kadir abi anlat bence. Zevkle dinleriz.

Faik Yılmaz
18.09.2014, 09:34
Kent Meydanı'nda şehrin kültürünü yansıtan tek şey Trabzonspor Logosu....

Geriye kalan bütün görüntüler diğer şehirlerin birebir kopyası...

Dün Ordu'ya gittim mesela Fatsa'ya Trabzon Meydanı'nın aynısından görüntülere rastladım...

Yani özgün bir tasarımı olmadı hiç bir zaman....

Şu Belediye Binası bir restore edilsin belki ordan bir şeyler çıkar diye ümit ediyorum...

Burçak
18.09.2014, 09:39
Belediye binasından da hiç bişe çıkaracaklarını zannetmiyorum.
Usta otelin bitişiğinde ki eski Tansa binası restore ediliyor. orası bile halk eğitim merkezi tarzı bir yer olacağı söyleniyor. sanki başka yer kalmamış gibi.

Kadir Yeter
21.09.2014, 16:15
http://i.hizliresim.com/Y5lWMz.jpg

Güzel bakarsan, Güzel Görürsün...

Fotoğraf: kadiryeter Kadir Yeter. 2014 TRABZON.

Hazar_
21.09.2014, 16:19
Son derece vasat bir meydan. Hiçbir özelliği yok. Meydan projesi denince heyecan yapmıştım. Ucube bi alan oldu

beratika
21.09.2014, 18:08
Ben Trabzon Şehrinin ruhunu fazla bilmiyorum ama bence İstanbul daki meydanlara göre güzel buluyorum su öğesi çok kullanılmış ayrıca da çok yeşil :)İstanbula meydan olunca biryer boş beton arsa oluyor :)Öte yandan KTÜ de bir peyzaç mimarının tezini okumuştum Ataparkla Meydan Parkını eleştriyordu.Yerdeki ışıkların dağınık yapılarak insanların kafasını karıştırdığını söylüyordu.Tabi anket de yapmış,insanların çoğunun meydana yoldan geçerken gittiğini ve aydınlatma elemanlarının işlevsiz ve birden fazla çok karışık olduğunu vurguluyordu.O yazara ve parkın sakinlerine göre de tek güzel şey su oyunlarının çokluğu,ts abmlemi ve parkın güvenliği idi.

Kadir Yeter
21.09.2014, 18:52
Yılın 365 gününü Trabzon şehir merkezinde geçirmeyenler, kukla şehir yapıyorlar Trabzon'u... ellerine ne geçiyorsa yıkıp -bak ne güzel iş yaptım diye- utanacaklarına övünüyorlar...

Meydan Parkını yıllar önce(20-30 Yıl?) ilk düzenlediklerinde -beğenmediğimden- şöyle bir benzetme yapmıştım: Lâmbalı Park!.

Trabzon'da doğal güzelliğini bozamadıkları bir park gösteremezsiniz bana.
En son, Kânûni Parkını linç ettiler!.

Bişe diyin bana da bu başlıktan geçip gidiyim da...

Parklar ve Sokak isimleri ile gurûrumuzla oynadılar... yok, buhar sokak...!

Fenerci Mehmet Sokak ismi bile buharlaştı... böyle bir zemin yok artık! TAKU- TUKİ'NİN evleri sildi- geçti... RESMİ BENDE HÂTIRÂ.

kadiryeter Kadir Yeter. 21.9.2014 Trabzon Şehir Stadı'nın kıyıcığından.

tp://forum.bordomavi.net/ 1/10

Zağnos Köprüsü toprağa defnediliyor... fotoğraflı:
http://www.edebiyatdefteri.com/yazioku.asp?id=126577

Selim Turan
21.09.2014, 20:07
Ne Parkı veya Alanı... Orası bildiğin AVM bahçesi... Toplumun bilinçaltına AVM kültürünü yerleştirmek için mi yapılıyor tüm bunlar?

Cengiz Çubukcu
21.09.2014, 21:21
Trabzon meydanı yenileniyor dendiğinde ben de heyecanlanmıştım...gel gelelim zevksiz saçma sapan bir yer oldu...eski hali daha otantikti..sanki çay paralarına zam yapmak için değişiklik yapılmış gibi!!! Kadir bey yanılıyor muyum?

Kadir Yeter
21.09.2014, 21:42
Trabzon meydanı yenileniyor dendiğinde ben de heyecanlanmıştım...gel gelelim zevksiz saçma sapan bir yer oldu...eski hali daha otantikti..sanki çay paralarına zam yapmak için değişiklik yapılmış gibi!!! Kadir bey yanılıyor muyum?

Bugün bildiğiniz Meydan Parkı, belki 4-5.defâ değiştirildi... en eski bildiğimde şehir halkı burada otururdu; köylüsü- şehirlisi... verecek olduğu çay parasını kimse düşünmezdi... aklına bile getirmezdi... şimdi, sor bana kaç yıl oldu oturup çay içmeyeli... Ganita Parkını sorarsan, bu yaz 150 Kuruş oldu çay fiyatı. geçen sene 1 Lira idi... 3 Sene fiyat artırmadık demişti işletmecisi... İskenderpaşa Mahallesi’nin yerlisidir işletmecileri... 3-4 göbekten beri... Şu an sağ mı bilemem 6 ay kadar oldu en yaşlısı ile konuşalı... resmini de çekmiştim.

Yine dediğin konuya döneyim; Meydan Parkının içinde sadece Atatürk Heykelinin yerinde beton vardı yerde... öbür yerler hep, incecik çakıl taşı idi. Ağaçlar bu sebeple sağlıklı yağmur suyuna doyardı... Dikkat et bak, bütün kaldırımlardaki ağaç diplerine 1Metrekare su alma delikleri bırakılmış. Eskiden yollar kesme parke taşı olduğu için, kumun altına su geçer ağaçlar suya kanardı...

Neyse gene çok uzattım...

Sağlıkla kalın...

kadiryeter. Kadir Yeter. 21.9.2014 Kavakmeydan.

Selim Turan
21.09.2014, 21:55
Günümüzün şehir peyzajı. "Daya Betonu Git"

Oğuz ZEYTİN
21.09.2014, 22:00
Kadir Abi,

Meydan denilince aklıma Süzer'in yazıhanesi (manav ve kiloyla defter satan bir kırtasiye vardı o arada), Ulusoy terminali ve biraz aşağısında İsaoğlu'nun Gazete Bayisi gelir. O köşede otomobil farları satan bir dükkan vardı.

İskenderpaşa Camisi'nin arkasında rahmetli doktor Kemal Dursun'un muayanehanesi vardı, gerçi orası hala duruyor galiba...

Atatürk Alanı'nın Trabzon'u yansıtmadığı görüşüne katılıyorum. Son hali çok biçimsiz. Eskiden parkta büyüklerimizle oturup sohbet ederdik.

Kadir Yeter
21.09.2014, 22:01
http://i.hizliresim.com/ynl3LN.jpg

TRABZON.

Fotoğraf: kadiryeter. Kadir Yeter. 21.9.2014 Kavakmeydan.

tp://forum.bordomavi.net/ 1/14

hanifta
21.09.2014, 22:05
http://i.hizliresim.com/Y5lWMz.jpg

Güzel bakarsan, Güzel Görürsün...

Fotoğraf: kadiryeter Kadir Yeter. 2014 TRABZON.

şu binaların bi sıvaları sökülse güzel bi restorasyon yapılsa ne olur ? adam orda milyarlarca kira geliri elde ediyor ama binalara hiç bakım yapmıyor bu kadar yamyamlığın sebebi nedir arkadaş.

Kadir Yeter
21.09.2014, 23:20
Kadir Abi,

Meydan denilince aklıma Süzer'in yazıhanesi (manav ve kiloyla defter satan bir kırtasiye vardı o arada), Ulusoy terminali ve biraz aşağısında İsaoğlu'nun Gazete Bayisi gelir. O köşede otomobil farları satan bir dükkan vardı.

İskenderpaşa Camisi'nin arkasında rahmetli doktor Kemal Dursun'un muayanehanesi vardı, gerçi orası hala duruyor galiba...

Atatürk Alanı'nın Trabzon'u yansıtmadığı görüşüne katılıyorum. Son hali çok biçimsiz. Eskiden parkta büyüklerimizle oturup sohbet ederdik.

Dur şimdi berâber yeniden sayalım:

1- Süzer'in yazıhanesinden başkası ile yolculuk yapmadım dersem inan, Askerlik yolculuklarımın tamâmında ve özellikle birinci tercih ettiğim otobüsler ve şoförleri.

2- Trabzon Defter Sanayisi. Bizim Mustafa abi, kardeşleri ilhan ve Ali. Bir de Mustafa abinin oğlu... çok iyi tanışırız(1987<)(8,2014'de hepsi sağ).
Mustafa abiyi çocukluğumdan beri tanırım; Trabzon'un meşhur radyo tamircilerindendir. Uzunsokak Cad. esnafı idi. Sohbeti hoştur. Saygı duyarım.

3- Ulusoy Terminali, gazete bayisi ve bakkal, gel aşağı fırın, Kuru Kahveci Kemal Kadakal ve oğlu, bitişiği İsaoğlu bakkaliye, oto parçacısı, kapıdan yukarı merdivenden çık çok eskiden Çak Reklâm ajansı: İlhan Çak(2013'de öldü) o'ndan sonra manav, gir içeri solda çay ocağı.

4- Kemal Dursun'un adı(mezarı Bahçecikte), İskenderpaşa Cami Sokak adı kaldırılarak O'nun adı verildi(bu yanlışa karşıyım)(Bu sokağın çok eskiden adı: Kanepeciler Sokak olduğunu, bu sokağın çocuğu ünlü bir ressamdan duydum(fotoğraflı)).
Çoğu bilgiyi sen hatırlattın da hatırladım... Sağolasın.

Sağlıkla kal... Sevdiğin yerde kal... soğan- Ekmek ve suyun varsa.

kadiryeter Kadir Yeter. 21.9.2014 Kavakmeydan.

Oğuz ZEYTİN
22.09.2014, 09:22

1- Süzer'in yazıhanesinden başkası ile yolculuk yapmadım dersem inan, Askerlik yolculuklarımın tamâmında ve özellikle birinci tercih ettiğim otobüsler ve şoförleri.

2- Trabzon Defter Sanayisi. Bizim Mustafa abi, kardeşleri ilhan ve Ali. Bir de Mustafa abinin oğlu... çok iyi tanışırız(1987<)(8,2014'de hepsi sağ).
Mustafa abiyi çocukluğumdan beri tanırım; Trabzon'un meşhur radyo tamircilerindendir. Uzunsokak Cad. esnafı idi. Sohbeti hoştur. Saygı duyarım.

3- Ulusoy Terminali, gazete bayisi ve bakkal, gel aşağı fırın, Kuru Kahveci Kemal Kadakal ve oğlu, bitişiği İsaoğlu bakkaliye, oto parçacısı, kapıdan yukarı merdivenden çık çok eskiden Çak Reklâm ajansı: İlhan Çak(2013'de öldü) o'ndan sonra manav, gir içeri solda çay ocağı.

4- Kemal Dursun'un adı(mezarı Bahçecikte), İskenderpaşa Cami Sokak adı kaldırılarak O'nun adı verildi(bu yanlışa karşıyım)(Bu sokağın çok eskiden adı: Kanepeciler Sokak olduğunu, bu sokağın çocuğu ünlü bir ressamdan duydum(fotoğraflı)).
Çoğu bilgiyi sen hatırlattın da hatırladım... Sağolasın.

Sağlıkla kal... Sevdiğin yerde kal... soğan- Ekmek ve suyun varsa.

kadiryeter Kadir Yeter. 21.9.2014 Kavakmeydan.

Allah razı olsun sizden Kadir Abi. Çocukluğumun bütün anıları o kavşakta. Ulusoy'un terminalini geçip babamla abonesi olduğumuz gazeteleri (abone numaramız 82 idi - o zamanlar abone sistemi vardı) alıp parka inerdik.

Babam gazetelerini okurken ben kardeşimle, Özgür Otel'in karşısındaki Sümela Taksi'deki Amerikan klasik otomobillere bakmaya giderdik. O durağın yanında da üç-dört tane gazete/dergi bayisi vardı. Şimdi kaldırıldı sanırım.

Uzun Sokak girişinde THY bürosu vardı, yanındaki terzinin camekanında J. M. Pfaff'ın posteri dururdu. Köşede Yıldız Büfe vardı. Yolun karşısında biraz ileride Corner Cafe (hamburgerci) vardı. Daha ileride TRT binası ve Tansa market...

Tekrar Meydan'a döneyim.

Bu uzun binanın sol arasında Boztepe dolmuş durağı vardı.

Meydan'ın araçlardan arınması şüphesiz iyi oldu. Ancak daha planlı düzenlenebilir. Şehir planlamacısı değilim, o yüzden iddialı konuşamam. Belki de o eski canlılığa, karmaşaya alıştığımız için şimdiki hali garip geliyor bana...

Kadir Yeter
22.09.2014, 11:11
Allah razı olsun sizden Kadir Abi. Çocukluğumun bütün anıları o kavşakta. Ulusoy'un terminalini geçip babamla abonesi olduğumuz gazeteleri (abone numaramız 82 idi - o zamanlar abone sistemi vardı) alıp parka inerdik.

Babam gazetelerini okurken ben kardeşimle, Özgür Otel'in karşısındaki Sümela Taksi'deki Amerikan klasik otomobillere bakmaya giderdik. O durağın yanında da üç-dört tane gazete/dergi bayisi vardı. Şimdi kaldırıldı sanırım.

Uzun Sokak girişinde THY bürosu vardı, yanındaki terzinin camekanında J. M. Pfaff'ın posteri dururdu. Köşede Yıldız Büfe vardı. Yolun karşısında biraz ileride Corner Cafe (hamburgerci) vardı. Daha ileride TRT binası ve Tansa market...

Tekrar Meydan'a döneyim.

Bu uzun binanın sol arasında Boztepe dolmuş durağı vardı.

Meydan'ın araçlardan arınması şüphesiz iyi oldu. Ancak daha planlı düzenlenebilir. Şehir planlamacısı değilim, o yüzden iddialı konuşamam. Belki de o eski canlılığa, karmaşaya alıştığımız için şimdiki hali garip geliyor bana...

Sende iş var, dur biraz daha bilgi ilâve edeyim:

O hamburgerci zannederim Trabzon'da bir ilk idi. Giriş kapısı tam köşebaşından ancak hilâl şeklinde idi. Kaldırımdan 2 basamak yüksekte ve aklımda kaldığı kadarı ile bu yapı tek katlı idi. Yerinde oto parçacısı ve aksesuvar satan has bir işyeri idi.

Terzinin adını düşünüyorum; çocukluğumdan beri tanıdığım kişi(Rahmetli oldu)... beyin eskidi, hemen gelmiyor aklıma...

Boztepe Taksi durağı dedin ya karşısındaki manav hâlâ faal. Sahibini(ölü) ve oğlunu tanıdım.

TRT Trabzon Radyosu dediğin binanın üst katı Radyo; sağdan girişte bina arka zemin katta da Tansa mağazası vardı. Radyo anteni, yanlış hatırlamıyorsam 2 KWH gücünde ve bina üstünde idi... bu kurum daha sonra Taksim Parkı(Fatih) karşısına taşındı; bu defâ verici anteni Taksim Parkı içine kurulmuştu... eski Trabzon kartpostallarında görünür(arşivimde).

Neydi o terzinin ismi ya hu... yanında, merdiven girişinde 3m2 arzuhalcı vardı... Bağkur dış kapı girişinde sağda.

Neyse hatırlar yazarım...
Önceden, İnci Sineması karşısında idi(uzunsokak cad.).

Hatırladım ya hu... tamam: Alparslan... Terzi Alparslan... uzun boylu idi.

kadiryeter Kadir Yeter. 22 EYLÛL 2014 Kavakmeydan Mahallesi.

Oğuz ZEYTİN
22.09.2014, 11:45
Sende iş var, dur biraz daha bilgi ilâve edeyim:

O hamburgerci zannederim Trabzon'da bir ilk idi. Giriş kapısı tam köşebaşından ancak hilâl şeklinde idi. Kaldırımdan 2 basamak yüksekte ve aklımda kaldığı kadarı ile bu yapı tek katlı idi. Yerinde oto parçacısı ve aksesuvar satan has bir işyeri idi.

Terzinin adını düşünüyorum; çocukluğumdan beri tanıdığım kişi(Rahmetli oldu)... beyin eskidi, hemen gelmiyor aklıma...

Bozteye Taksi durağı dedin ya karşısındaki manav hâlâ faal. Sahibini(ölü) ve oğlunu tanıdım.

TRT Trabzon Radyosu dediğin binanın üst katı Radyo; sağdan girişte bina arka zemin katta da Tansa mağazası vardı. Radyo anteni, yanlış hatırlamıyorsam 2 KWH gücünde ve bina üstünde idi... bu kurum daha sonra Taksim Parkı(Fatih) karşısına taşındı; bu defâ verici antenini Taksim Parkı içine kurulmuştu... eski Trabzon kartpostallarında görünür(arşivimde).

Neydi o terzinin ismi ya hu... yanında, merdiven girişinde 3m2 arzuhalcı vardı... Bağkur dış kapı girişinde sağda.

Neyse hatırlar yazarım...
Önceden, İnci Sineması karşısında idi(uzunsokak cad.).

Hatırladım ya hu... tamam: Alparslan... Terzi Alparslan... uzun buylu idi.

kadiryeter Kadir Yeter. 22 EYLÛL 2014 Kavakmeydan Mahallesi.

Çocuk yaşta eğitim için çıksak da memleketten, doğup büyüdüğümüz yerler Kadir Abi. :) Evimiz karakolun yukarısındaydı. O zamanlar her şey SOKAKTI bizim için. Bizim sokak, alt sokak, üst sokak... Mahalle maçı değil sokak maçı yapardık Kız Meslek'in bahçesinde. Mahalle maçı için Arafilboyu'na giderdik veya Yeni Cuma'ya pazarın kurulduğu yere... (Anılarla dağıttım konuyu, kusura bakmayın).

Evet, Alparslan Amca'ydı terzi. Ama bana göre "PFAFF'ın Yeri"ydi orası.

Az altında saatçi Neşat Amca vardı, Arsinli, Yıldız Büfe'nin yukarısında kalıyordu. Şimdi çocukları işletiyor galiba. Uzun zamandır uğrayamadım oraya.

Kadir Abi, Corner Kafe ilk hamburgeci miydi bilmiyorum, ama bir o vardı, bir de Dumlupınar İlkokulu'nun karşısında Dolunay (Sonra Ercan açmıştı karşısına).

Gerçi Kuğu da o zamanlar burgerciydi, sonradan dönerci oldu galiba, yine de diğerlerinden yenidir, Bayraktarlar işletiyordu orayı. Hala öyle mi?

Cuma akşamları belediyenin önünde bayrak töreni olurdu. İstisnasız saygı duyulurdu, şimdiki gibi umursamaz değildi insanlar (Belki Trabzon'da hala öyledir). Hatta bir ara Mehteran da vardı Meydan'da.

Bayramlar Meydan'da halkla iç içe kutlanırdı. Yürüyüş Ertuğrul Pide'nin önünde başlar, Meydan Parkı'nın alt tarafında kurulan tribünün önünden geçerdi.

O zamanki aklımla Fatih ve Ayasofya dolmuşuna binmek çok havalı gelirdi. Bütün arkadaşlarım o tarafta otururdu. Oranın taksileri süslü olurdu :) Bir de, yine Fatih'e giden belediye otobüsü ilk sırada beklerdi, otobüs durağında.

Şimdiki Zorlu'nun karşısında küçük bir aradan girilirdi Tansa'ya değil mi Kadir Abi, içeride kalıyordu. Zorlu'nun yerinde ne vardı, hatırlayamıyorum.

Türkiye-Bulgaristan milli maçı vardı, galiba 3-2 kazanmıştık. Takım Özgür Otel'de kalıyordu. Ulusoy'un krem lacivert Neoplanlar'ı vardı, otelin önü kalabalıktı. Şimdiki gibi İstanbul/şikeci karması gözüyle bakılmıyordu.

Tabii Meydan'dan konuşup, parkı çevreleyen duvardan bahsetmemek olmaz :) Adı ilginçti.

Kadir Yeter
22.09.2014, 11:51
Çocuk yaşta eğitim için çıksak da memleketten, doğup büyüdüğümüz yerler Kadir Abi. :) Evimiz karakolun yukarısındaydı. O zamanlar her şey SOKAKTI bizim için. Bizim sokak, alt sokak, üst sokak... Mahalle maçı değil sokak maçı yapardık Kız Meslek'in bahçesinde. Mahalle maçı için Arafilboyu'na giderdik veya Yeni Cuma'ya pazarın kurulduğu yere... (Anılarla dağıttım konuyu, kusura bakmayın).

Evet, Alparslan Amca'ydı terzi. Ama bana göre "PFAFF'ın Yeri"ydi orası.

Az altında saatçi Neşat Amca vardı, Arsinli, Yıldız Büfe'nin yukarısında kalıyordu. Şimdi çocukları işletiyor galiba. Uzun zamandır uğrayamadım oraya.

Kadir Abi, Corner Kafe ilk hamburgeci miydi bilmiyorum, ama bir o vardı, bir de Dumlupınar İlkokulu'nun karşısında Dolunay (Sonra Ercan açmıştı karşısına).

Gerçi Kuğu da o zamanlar burgerciydi, sonradan dönerci oldu galiba, yine de diğerlerinden yenidir, Bayraktarlar işletiyordu orayı. Hala öyle mi?

Cuma akşamları belediyenin önünde bayrak töreni olurdu. İstisnasız saygı duyulurdu, şimdiki gibi umursamaz değildi insanlar (Belki Trabzon'da hala öyledir). Hatta bir ara Mehteran da vardı Meydan'da.

Bayramlar Meydan'da halkla iç içe kutlanırdı. Yürüyüş Ertuğrul Pide'nin önünde başlar, Meydan Parkı'nın alt tarafında kurulan tribünün önünden geçerdi.

O zamanki aklımla Fatih ve Ayasofya dolmuşuna binmek çok havalı gelirdi. Bütün arkadaşlarım o tarafta otururdu. Oranın taksileri süslü olurdu :) Bir de, yine Fatih'e giden belediye otobüsü ilk sırada beklerdi, otobüs durağında.

Şimdiki Zorlu'nun karşısında küçük bir aradan girilirdi Tansa'ya değil mi Kadir Abi, içeride kalıyordu. Zorlu'nun yerinde ne vardı, hatırlayamıyorum.

Türkiye-Bulgaristan milli maçı vardı, galiba 3-2 kazanmıştık. Takım Özgür Otel'de kalıyordu. Ulusoy'un krem lacivert Neoplanlar'ı vardı, otelin önü kalabalıktı. Şimdiki gibi İstanbul/şikeci karması gözüyle bakılmıyordu.

Tabii Meydan'dan konuşup, parkı çevreleyen duvardan bahsetmemek olmaz :) Adı ilginçti.

http://i.hizliresim.com/nGgyLl.jpg

Kadir Yeter
22.09.2014, 12:07
Sana söylenecek(anlatılacak) çok şey var Tekke Mahallesi uşağı...

Mehteran yine var; yalnız, belediye binası oradan taşınmadan bu Bayrak törenini gereksiz bulup bir daha yapılmadığını duymuştum... belediye, Ataparkta Tekelin yerinde yeni yapılan binanın kuzey bölümüne temelli geldi.

Trabzon'un dolmuşlarını yazdığım güzel bir yazım var... yazı sonuna adresini eklerim.

Zorlunun yerinde Tekel Başmüdürlüğü ve yaprak tütün alım sahası vardı; Trabzon'da ilk fuar bu yerde bir panayır gibi birkaç yıl yapıldı; sonra Şimdiki Valilik binası yerine Trabzon Lisesinin doğusuna; oradan da Kalekapı sahiline taşındı. Orhan Karakullukcu döneminde belediye tarafından tamâmen kaldırıldı(Trabzon Doğu Karadeniz Fuarı 25 AĞUSTOS- 25 EYLÛL). Fuarın, Trabzon Radyosunun ve Ünivesitenin Kurucusu sağ(ağustos,2014). Adı: Avukat, Gazeteci(Bayraktar Gazetesi sahibi)- yazar Ali Kemâl Yılmaz Bayraktar.

Şimdilik bu kadar... Sağlıkla kal...

kadiryeter
Kadir Yeter. 22 EYLÛL 2014 Kavakmeydan Mahallesi.

Trabzon'da Dolmuş Kültürü. Kadir Yeter.

http://www.edebiyatdefteri.com/yazioku.asp?id=125507

Oğuz ZEYTİN
22.09.2014, 12:13
Sana söylenecek(anlatılacak) çok şey var Tekke Mahallesi uşağı...

Mehteran yine var; yalnız, belediye binası oradan taşınmadan bu Bayrak törenini gereksiz bulup bir daha yapılmadığını duymuştum... belediye, Ataparkta Tekelin yerinde yeni yapılan binanın kuzey bölümüne temelli geldi.

Trabzon'un dolmuşlarını yazdığım güzel bir yazım var... yazı sonuna adresini eklerim.

Zorlunun yerinde Tekel Başmüdürlüğü ve yaprak tütün alım sahası vardı; Trabzon'da ilk fuar bu yerde bir panayır gibi birkaç yıl yapıldı; sonra Şimdiki Valilik binası yerine Trabzon Lisesinin doğusuna; oradan da Kalekapı sahiline taşındı. Orhan Karakullukcu döneminde belediye tarafından tamâmen kaldırıldı(Trabzon Doğu Karadeniz Fuarı 25 AĞUSTOS- 25 EYLÛL). Fuarın, Trabzon Radyosunun ve Ünivesitenin Kurucusu sağ(ağustos,2014). Adı: Avukat, Gazeteci(Bayraktar Gazetesi sahibi)- yazar Ali Kemâl Yılmaz Bayraktar.

Şimdilik bu kadar... Sağlıkla kal...

kadiryeter
Kadir Yeter. 22 EYLÛL 2014 Kavakmeydan Mahallesi.

Kadir Abi, fırsat buldukça anlatın lütfen, biz zevkle okuyoruz.

Selamlar...

İlker Yazıcıoğlu
22.09.2014, 12:21
Kadir Abi,

.

Kadakal Kahve'yi unutun Oğuz...
Ertuğrul fırını da oradaydı....

Hey gidi...

Otel Özgür de vardı devam edince oradan.....

Kadir Yeter
22.09.2014, 12:28
Memleket sevmek, -kıymet bilip- anasının yırtık peştemalını hâtıra saklamaktır. kadiryeter

Kadir Yeter.
22.9.2014 Trabzon Şehir Stadı kıyıcığından.

tp://forum.bordomavi.net

İlker Yazıcıoğlu
22.09.2014, 14:33

.........................

Solda çay ocağı,karşıda Kasap Atilla abi(şu anda meydan'daki Ertuürul fırınının yanındaki arada İsaoğlu Market'in yanındadır Atilla abi),solunda küçük bir pideci,sağında kırtasiye.....

Ne kadar güzeldi meydan eskiden.....

Çocukluğum oralarda geçti...

Ne varsa eskide var.....

Oğuz ZEYTİN
22.09.2014, 18:05
Kadakal Kahve'yi unutun Oğuz...
Ertuğrul fırını da oradaydı....

Hey gidi...

Otel Özgür de vardı devam edince oradan.....

Aynen, hey gidi...

Evet. Hafıza tökezliyor artık :)

Kadir Yeter
23.09.2014, 14:22
Kadakal Kahvenin sahibi, Kemal Kadakal'la bir sohbetimiz olmuştu: sordu idim ki; Abi, şu anda yıllardan beri sahibi olduğun binâyı yıkıyorlar, düşünceni sorup kameraya kayıt etmek istiyorum... kabul etti ve kameramı kayıt yapar duruma getirip aynı soruyu sordum:

-"Binâmın yıkılışına üzülmüyorum da bir şeye çok üzülüyorum; bana hergün, burdan geçerken beşyüz kişi selâm veriyordu; -İskenderpaşa Câmi sokağı'nı eli ile göstererek- bana bu sokakta kim selâm verecek, buna çok üzülüyorum. ..." Yanlış hatırlamıyorsam, 86 Yaşımdayım demişti. Bu arada beni, yaşını tahmin etmem için imtihan etmiş ve tahmînimde yanıldığımı söylemişti.

Kamera çekimimi daha sonra kopyalayıp yeni dükkânlarında oğluna hediye etmiştim. Çok sonraları, öldüğünü duydum. Söylediği sözleri, ölene kadar unutamam... demek istemişti ki; beni diri ve moralli tutan en önemli şey; esnaf yerine koyup Selâmsız geçmeyen müşteri ve dostlarımdır.

Bu deyiş, beni çok etkilemiştir... yeri geldiğinde tekrarlar- dururum.

Sağlıkla kalınız... esnaf komşularınıza Selâmsız kalmayınız!.

Dünkü yazılarımda, Ulusoy yazıhanesinden yukarısını saymamıştım: Ersoy Pastahânesi, Otel ve kapı güneyinde emlâkçı dükkânı, Yavuz Selim İlköğretim Okul bahçe duvarı(ilk adı: Yeni Okul. 3 Yıllık). Tâ yukarda Budak Mobilya ve eşsiz güzellikte el işçiliği ile dal desenli budak yazısı(Gölçayırlı tabelâcı İbrahim'in şahane eseri. öldü).

Şimdilik, sözü bağlayayım.

kadiryeter Kadir Yeter. 23 EYLÛL 2014 SÂLI. Kavakmeydan.

Kadir Yeter
23.09.2014, 22:37
Kadakal Kahvenin sahibi, Kemal Kadakal'la bir sohbetimiz olmuştu: sordu idim ki; Abi, şu anda yıllardan beri sahibi olduğun binâyı yıkıyorlar, düşünceni sorup kameraya kayıt etmek istiyorum... kabul etti ve kameramı kayıt yapar duruma getirip aynı soruyu sordum:

-"Binâmın yıkılışına üzülmüyorum da bir şeye çok üzülüyorum; bana hergün, burdan geçerken beşyüz kişi selâm veriyordu; -İskenderpaşa Câmi sokağı'nı eli ile göstererek- bana bu sokakta kim selâm verecek, buna çok üzülüyorum. ..." Yanlış hatırlamıyorsam, 86 Yaşımdayım demişti. Bu arada beni, yaşını tahmin etmem için imtihan etmiş ve tahmînimde yanıldığımı söylemişti.

Kamera çekimimi daha sonra kopyalayıp yeni dükkânlarında oğluna hediye etmiştim. Çok sonraları, öldüğünü duydum. Söylediği sözleri, ölene kadar unutamam... demek istemişti ki; beni diri ve moralli tutan en önemli şey; esnaf yerine koyup Selâmsız geçmeyen müşteri ve dostlarımdır.

Bu deyiş, beni çok etkilemiştir... yeri geldiğinde tekrarlar- dururum.

Sağlıkla kalınız... esnaf komşularınıza Selâmsız kalmayınız!.

Dünkü yazılarımda, Ulusoy yazıhanesinden yukarısını saymamıştım: Ersoy Pastahânesi, Otel ve kapı güneyinde emlâkçı dükkânı, Yavuz Selim İlköğretim Okul bahçe duvarı(ilk adı: Yeni Okul. 3 Yıllık). Tâ yukarda Budak Mobilya ve eşsiz güzellikte el işçiliği ile dal desenli budak yazısı(Gölçayırlı tabelâcı İbrahim'in şahane eseri. öldü).

Şimdilik, sözü bağlayayım.

kadiryeter Kadir Yeter. 23 EYLÛL 2014 SÂLI. Kavakmeydan.

http://i.hizliresim.com/voRmmm.jpg

Kuru Kahveci Kemal Kadakal binası yıkılıyor...

Fotoğraf: kadiryeter Kadir Yeter.
23 EYLÛL 2014 SÂLI. Kavakmeydan.

Cengiz Çubukcu
23.09.2014, 23:13
Hadi kadir bey neyse de oğuz sanki 30 sene onceymişçesine yazmışssın ;) insanın trabzonda yaşayası geliyor ;)

Kadir Yeter
23.09.2014, 23:30
Günümüzün şehir peyzajı. "Daya Betonu Git"

Beton da yetmez... bütün yolların yüzüne, kara katran asfalt sürülünce, ağaçlar biberonla yağmur suyu içmeye çalışıyor...

Doğal zincir deniliyor ya; arabaların fren sistemleri çok gelişince, babadan zenginler tekerlek gıcırdatır oldu bu asfalt pistlerde!...

Bakınız, ne neyi körüklüyor... bir de Avrupa dînine(oraya uygun kânun) aykırıdır diye(!) hız kesicileri kaldırdılar, çok gerekli kavşaklardan.

Vâlilik Binası güneyindeki Kavakmeydan Caddesi'nde, hem trafik Polisi var hem de hız kesici engel... nâber?...

kadiryeter Kadir Yeter.
23.9.2014 Kavakmeydan.

Oğuz ZEYTİN
23.09.2014, 23:41
Hadi kadir bey neyse de oğuz sanki 30 sene onceymişçesine yazmışssın ;) insanın trabzonda yaşayası geliyor ;)

Evimiz Meydan'ın hemen üstündeydi abi. O yüzden tarif ettiğim mekanların anısı hala canlı. :)

Kadir Yeter
23.09.2014, 23:50
Evimiz Meydan'ın hemen üstündeydi abi. O yüzden tarif ettiğim mekanların anısı hala canlı. :)

Trabzonsporlu Osman(kuruluş yıllarındaki futbolcu) da O mahallenin uşağıdır; abimin okul arkadaşı. Nemlioğlu Konağı doğusunda.

kadiryeter

Kadir Yeter
23.09.2014, 23:57
http://i.hizliresim.com/02L7ZZ.jpg

Trabzonsporlu Osman...Gâzipaşa(Tekke) Mahallesi uşağı... beyefendi İnsan. Çoğu kişi bilmez ekleyeyim: Osman'ın sağ tarafındaki: Atan... Samsunlu.Ayakta: Özkan Sümer'in sağında: İdmanocaklı Sarı Kenan- Metin Kenan Aksu.kadiryeter Kadir Yeter.

Oğuz ZEYTİN
24.09.2014, 09:25
Trabzonsporlu Osman(kuruluş yıllarındaki futbolcu) da O mahallenin uşağıdır; abimin okul arkadaşı. Nemlioğlu Konağı doğusunda.

kadiryeter

Ben çıkaramadım Kadir Abi ama büyüklerim tanır.

Faik Yılmaz
24.09.2014, 10:04
http://i.hizliresim.com/02L7ZZ.jpg

abi Onun üstündeki bıyıklıda Özkan Sümer değil mi ?

Kadir Yeter
24.09.2014, 14:54
abi Onun üstündeki bıyıklıda Özkan Sümer değil mi ?

He he... evet... fotoğraftan bir kaç kişinin ismini bir üstteki örneğinde ekledim.kadiryeter

Kadir Yeter
24.09.2014, 14:58
Ben çıkaramadım Kadir Abi ama büyüklerim tanır.

http://i.hizliresim.com/XYJkM0.jpgFotoğraftaki KIZILAY(uzunsokak) Binâsı da yok artık... yıktılar(2013- 2014?).Fotoğraf: kadiryeter Kadir Yeter. 24.9.2014 TRABZON.

Fotoğrafın sol altta camekânlı: Maydan Hamamı... eskiden, Onbaşı işhanı aralığından(Meydan Hamam Sokak) Kadınlar kısmına giriş kapısı ve ayrıca, külhan kapısı vardı... yakacaklar ve atıklar buradan girer- çıkardı...mangal közü alacak komşular bu kapıdan girer, külhancıdan mangalına köz alırdı... geçmiş vakit unuttum paralı mı idi!?. zannederim...

Oğuz ZEYTİN
07.10.2014, 21:08
Kadir Abi,

Bayraminiz kutlu olsun.

Sohbetimizde gecen cogu ismi buyuklerime sordum, hayirla ve rahmetle andik. Futbolcu Osman'i hatirliyor.

Bu arada babamin (Ali Haydar Zeytin) size cok selami var :)

Kadir Yeter
07.10.2014, 21:39
Kadir Abi,

Bayraminiz kutlu olsun.

Sohbetimizde gecen cogu ismi buyuklerime sordum, hayirla ve rahmetle andik. Futbolcu Osman'i hatirliyor.

Bu arada babamin (Ali Haydar Zeytin) size cok selami var :)

Aleykûmselâm... Aleykûmselâm... sağolsun; götüren- gönderen...Sizlerin de Kurban Bayramı(geçmiş) Kutlu olsun.Vârolun... memnun oldum.kadiryeter

Kadir Yeter
07.10.2014, 22:08
http://i.hizliresim.com/AYkR5L.jpgTrabzon Meydan Parkı...İskenderpaşa Mahallesi.Fotoğraf: kadiryeter Kadir Yeter. 07.10.2014 TRABZON.