PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hukuki Muhabbet

Mollasalihoğlu
25.08.2014, 12:28
Arkadaşlar bu başlık altında hukuki sorularınızı sorabilirsiniz ve konuşmak istediğiniz hukuki konuları paylaşabilirsiniz.

Böylece sitemizde çok sayıda bulunan değerli hukukçular sizlere yol gösterebilir ve seviyeli bir muhabbet ortamı olabilir. :)

Sadettin_
25.08.2014, 12:35
Bu hirsiz eve girdiginde . Yatak odasina girmeden mesru mudafaa yapamayacak miyim ?
Bide bu hirsizi oldurursem mesru mudafaya girer mi .
Kpss ceza hukuku icin soruyorum .

Mollasalihoğlu
25.08.2014, 14:15
Ben gerçek hayatta başınıza gelen konulara yardımcı olmak adına düşünmüştüm bu başlığı :)

Ama yine de cevaplamak gerekirse, meşru müdafaa her yerde yapılabilir. Ancak bunun kanun ve yerleşik mahkeme kararlarıyla belirlenmiş sınırları vardır.
Örneğin size yumruk atan birini çekip vurmanız meşru müdafaa sınırlarını aşar. O Yüzden farazi olaylara karşı yorum yapmak sağlıklı olmaz.

cem1990
25.08.2014, 14:50
Bende bu konuya takılan adamım
Hırsız girdi eve gördüm topuğuna sıktım kurşunu ne olacak
Bu yatak odası muhabbeti de yeni çıktı sanırım illa yatak odasında olacak diye bir kural mı var sevgili abim:)

B.Yiğit
25.08.2014, 15:30
Bende bu konuya takılan adamım
Hırsız girdi eve gördüm topuğuna sıktım kurşunu ne olacak
Bu yatak odası muhabbeti de yeni çıktı sanırım illa yatak odasında olacak diye bir kural mı var sevgili abim:)

Evet gercekten yatak odasi muhabbeti dogru.

B.Yiğit
25.08.2014, 15:32
Bu hirsiz eve girdiginde . Yatak odasina girmeden mesru mudafaa yapamayacak miyim ?
Bide bu hirsizi oldurursem mesru mudafaya girer mi .
Kpss ceza hukuku icin soruyorum .

Eger o sana saldirmadan saldirirsan mesru mudafaya girmez, yatak odasinda ise saldirma sarti aranmaz vurabilirsin. Diye biliyorum.

Emirhan Makul
25.08.2014, 15:47
Soru;

Bilirkişilik mesleği hakkında 2014 senesi için başvuruda gerekenler nelerdir ?
Başvuru yeri sadece avrupa yakasında ki adalet sarayı mıdır ? Anadolu yakasında da başvuru yapabilir miyiz ?
Bilirkişilik ile ilgili bilgiyi hangi kurumlardan sağlıklı edinebilir, belgeleri teslim edebiliriz ?

burasıdaTRABZON
25.08.2014, 22:46
ben bakkala gittim 3 yumurta bi de sucuk aldım , sucukları tavaya attım üstüne de yumurtayı kırdım , ama yumurtalar çürükmüş yesem zehirlenicem ben de çöpe attım tavanın içindekileri.

snra gittim bakkala anlattım yumurtalar bozuk çıktı deyince bana yumurtaların parasını verdi , ama sucuk da helak oldu ama bakkal sucuğu telafi etmeye yanaşmadı , sucuğun parasını vermesi gerekirmiydi bakkalın

B.Yiğit
25.08.2014, 23:21
ben bakkala gittim 3 yumurta bi de sucuk aldım , sucukları tavaya attım üstüne de yumurtayı kırdım , ama yumurtalar çürükmüş yesem zehirlenicem ben de çöpe attım tavanın içindekileri.

snra gittim bakkala anlattım yumurtalar bozuk çıktı deyince bana yumurtaların parasını verdi , ama sucuk da helak oldu ama bakkal sucuğu telafi etmeye yanaşmadı , sucuğun parasını vermesi gerekirmiydi bakkalın

nasil gecenlerde bozuk buzdolabi sebebiyle yanan evin tum giderlerini firma karsiladiysa bunuda bakkal karsilamali. :)

İbrahim CİHAN
26.08.2014, 00:01
Geçenlerde okuduğum bir haberde marketine giren hırsızları evinin balkonundan ateş ederek öldüren bir kişi hakkında Yargıtay, ceza verilmesine yer olmadığına karar verilmesi gerektiği nedeniyle Ceza mahkemesinin verdiği kararı bozmuştu. Yani artık yatak odasına girmeden öldüremezsin olayı pek kalmadı gibi. Öldüren kişi TCK'da yer alan meşru müdafaada sınırın korku heyecanla aşılmasından yararlanarak ceza almıyor. Üstelik kişinin sadece canına karşı bir saldırı olması da gerekmiyor. Yukarıda söylediğim haberde mala karşı bir saldırı söz konusu olmasına rağmen Yargıtay böyle bir karar vermiş. Son dönemde bu kararlarla biraz daha Amerika'da birçok eyalette uygulanan kale doktrini adı verilen görüş bizim hukukumuza da girmeye başladı sanırım. Ki bu doktrin de evinizde arabanızda işyerinizde malınıza veya canınıza saldırı varsa öldürme fiilini gerçekleştirebileceğinizi ifade ediyor.

Mollasalihoğlu
28.08.2014, 09:35
Soru;

Bilirkişilik mesleği hakkında 2014 senesi için başvuruda gerekenler nelerdir ?
Başvuru yeri sadece avrupa yakasında ki adalet sarayı mıdır ? Anadolu yakasında da başvuru yapabilir miyiz ?
Bilirkişilik ile ilgili bilgiyi hangi kurumlardan sağlıklı edinebilir, belgeleri teslim edebiliriz ?

http://www.istanbul.adalet.gov.tr/duyuru/2014bilirkisi.html

istenenler buna benzer olacaktır muhtemelen ama direkt adliyeden bilgi alman daha sağlıklı olur.

Oğuz ZEYTİN
31.08.2014, 12:14
Ceza kanunlarımızda "suçu ve suçluyu" övmenin yaptırımı var mıdır, varsa nedir?

Bu eylemle (suçluyu övme) düşünce ve ifade özgürlüğü arasındaki sınır nasıl tespit edilir?

Mesela terör örgütü başını övmek, düşünce özgürlüğü kapsamında mı değerlendirilmelidir yoksa suçluyu övme olarak mı?

U.Sadıkoğlu
31.08.2014, 12:16

Bu eylemle (suçluyu övme) düşünce ve ifade özgürlüğü arasındaki sınır nasıl tespit edilir?

Mesela terör örgütü başını övmek, düşünce özgürlüğü kapsamında mı değerlendirilmelidir yoksa suçluyu övme olarak mı?

5237 sayılı TCK m.215: “İşlenmiş olan bir suçu veya işlemiş olduğu suçtan dolayı bir kişiyi alenen öven kimse, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır”. Madde Gerekçesi:

Madde metninde, suçu veya suçluyu övme suçu tanımı yapılmıştır. Buna göre suçun oluşması için, failin işlenmiş olan bir suçu veya işlemiş olduğu suçtan dolayı bir kişiyi alenen övmesi gerekmektedir. İşlenmiş olan bir suçun failinin veya kanuna uymayan kişiliğini, sırf suç işlemesi sebe-biyle övme hali de cezalandırılmaktadır. Suç işlemiş olan kişinin övülmesi ha-linde, aslında bu kişi aracılığıyla işlenmiş olan suç övülmektedir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 215. maddesi, suçu ve suçluyu övme fi-illerini “Kamu Barışına Karşı suçlar” kapsamında suç olarak tanımlamıştır. Bu hükmün, şu an yürürlükte olmayan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu’ndaki karşılığı 312. maddenin birinci fıkrasıdır .

Oğuz ZEYTİN
31.08.2014, 12:57
5237 sayılı TCK m.215: “İşlenmiş olan bir suçu veya işlemiş olduğu suçtan dolayı bir kişiyi alenen öven kimse, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır”. Madde Gerekçesi:

Madde metninde, suçu veya suçluyu övme suçu tanımı yapılmıştır. Buna göre suçun oluşması için, failin işlenmiş olan bir suçu veya işlemiş olduğu suçtan dolayı bir kişiyi alenen övmesi gerekmektedir. İşlenmiş olan bir suçun failinin veya kanuna uymayan kişiliğini, sırf suç işlemesi sebe-biyle övme hali de cezalandırılmaktadır. Suç işlemiş olan kişinin övülmesi ha-linde, aslında bu kişi aracılığıyla işlenmiş olan suç övülmektedir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 215. maddesi, suçu ve suçluyu övme fi-illerini “Kamu Barışına Karşı suçlar” kapsamında suç olarak tanımlamıştır. Bu hükmün, şu an yürürlükte olmayan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu’ndaki karşılığı 312. maddenin birinci fıkrasıdır .

Çok güzel. Peki o zaman sokaklarda ve ekranlarda Öcalan'a yönelik övgü hitapları karşısında Cumhuriyet Savcıları neden harekete geçmez? Bunun tespiti için şikayet ve tutanak şartı mı vardır?

Mollasalihoğlu
31.08.2014, 13:00
Çok güzel. Peki o zaman sokaklarda ve ekranlarda Öcalan'a yönelik övgü hitapları karşısında Cumhuriyet Savcıları neden harekete geçmez? Bunun tespiti için şikayet ve tutanak şartı mı vardır?

Burda biraz siyasi irade önemli.

Yani kıvırmak istenirse alan geniş, şikayet sonucunda ceza verilmesi istenmiyorsa savcı "kişiyi şahsen seviyor, yaptığı olaylar işlediği suçlardan bağımsız" diyerek takipsizlik verilebilir.

Bana kalırsa da göz göre göre işlenen bir suç bu durum.

Oğuz ZEYTİN
31.08.2014, 13:10
Burda biraz siyasi irade önemli.

Yani kıvırmak istenirse alan geniş, şikayet sonucunda ceza verilmesi istenmiyorsa savcı "kişiyi şahsen seviyor, yaptığı olaylar işlediği suçlardan bağımsız" diyerek takipsizlik verilebilir.

Bana kalırsa da göz göre göre işlenen bir suç bu durum.

Teşekkürler.

Bu arada avukat arkadaşlar uzmanlık alanlarını belirtebilir mi? AB Hukuku üzerine çalışan renktaşlarımız var mı?

Mollasalihoğlu
31.08.2014, 14:59
Teşekkürler.

Bu arada avukat arkadaşlar uzmanlık alanlarını belirtebilir mi? AB Hukuku üzerine çalışan renktaşlarımız var mı?

icra, ceza, gayrimenkul, aile hukuku özellikle hakim olduğumuz alanlar.

Çağdaş DENİZ
31.08.2014, 15:03
ben gümrük bakanlığında çalışıorum av. olarak

Oğuz ZEYTİN
31.08.2014, 15:10
ben gümrük bakanlığında çalışıorum av. olarak

icra, ceza, gayrimenkul, aile hukuku özellikle hakim olduğumuz alanlar.

AB Hukuku ile ilgili birkaç Fransızca kaynak arıyorum ve Su Hukuku üzerine iki tane vaka üzerine danışmam gereken noktalar var. O nedenle sordum.

Bütün hukukçu arkadaşlara iyi çalışmalar.

Mollasalihoğlu
31.08.2014, 15:11
AB Hukuku ile ilgili birkaç Fransızca kaynak arıyorum ve Su Hukuku üzerine iki tane vaka üzerine danışmam gereken noktalar var. O nedenle sordum.

Bütün hukukçu arkadaşlara iyi çalışmalar.
AB hukuku ile ilgili aradığın makaleleri Marmara Üni. hocalarına sorabilirim.

Oğuz ZEYTİN
31.08.2014, 15:54
AB hukuku ile ilgili aradığın makaleleri Marmara Üni. hocalarına sorabilirim.

Teşekkür ederim, sağolun. Önümüzdeki süreçte AB ilişkileri yeniden canlanacak diye tahmin ediyorum. Yarım kalmış bir çalışmam (NABUCCO üzerine) vardı, onu tamamlamak istiyorum. Rahatsızlığımdan dolayı bir süredir ev istirahatindeyim, makaleleri sanal kütüphanelerden edinebiliyorum fakat basılı kitaplara ulaşmak zor oluyor. Aradıklarım da cilt kitap, tekrar teşekkürler.

Marmara'nın AB Enstitüsü hakkında çok olumlu duyumlar işitmiştim ama oraya yolum hiç düşmedi.

Mollasalihoğlu
31.08.2014, 16:23
Teşekkür ederim, sağolun. Önümüzdeki süreçte AB ilişkileri yeniden canlanacak diye tahmin ediyorum. Yarım kalmış bir çalışmam (NABUCCO üzerine) vardı, onu tamamlamak istiyorum. Rahatsızlığımdan dolayı bir süredir ev istirahatindeyim, makaleleri sanal kütüphanelerden edinebiliyorum fakat basılı kitaplara ulaşmak zor oluyor. Aradıklarım da cilt kitap, tekrar teşekkürler.

Marmara'nın AB Enstitüsü hakkında çok olumlu duyumlar işitmiştim ama oraya yolum hiç düşmedi.

AB derslerine girenler içinde olmasa da arkadaşlarım içinden okulda kalanlar olduğu için yapılabilecek bir şey olursa yaparız her zaman.

Rica ederim ne demek.

Ertan 51
31.08.2014, 19:44
Güzel başlık valla,
Sabıka kaydım var,cezayı Kocaeli mahkemelerinden aldım,
denetimli serbestlik verdiler 2 yıl,o süre doldu,üzerinden 5 yıl geçti,
şimdi nasıl sildirebilirim,
daha önce de benim sabıkalarım vardı ama onlar Niğde olduğu için süre dolunca Ankaraya adli sicil istatistik kurumuna dilekçe yazmıştım silinmişti,
birde o zamanlar denetimli serbestlik yoktu,birde kendi memleketimde olduğu için halledebilmiştim,şimdi beceremedim,sabıka kaydım da görünsün istemiyorum.

Bu hallolsun bir başa derdimi soracağım :(
şimdiden teşekkürler.

Mollasalihoğlu
01.09.2014, 16:01
Güzel başlık valla,
Sabıka kaydım var,cezayı Kocaeli mahkemelerinden aldım,
denetimli serbestlik verdiler 2 yıl,o süre doldu,üzerinden 5 yıl geçti,
şimdi nasıl sildirebilirim,
daha önce de benim sabıkalarım vardı ama onlar Niğde olduğu için süre dolunca Ankaraya adli sicil istatistik kurumuna dilekçe yazmıştım silinmişti,
birde o zamanlar denetimli serbestlik yoktu,birde kendi memleketimde olduğu için halledebilmiştim,şimdi beceremedim,sabıka kaydım da görünsün istemiyorum.

Bu hallolsun bir başa derdimi soracağım :(
şimdiden teşekkürler.

Sabıka kaydı alarak orda gözüken bütün mahkemelere birer dilekçe yazıyoruz, ekine sabıka kaydını koyuyoruz ve süresi geçmesine rağmen sabıkamda gözüken bu kaydın silinmesini talep ediyorum diyoruz.

Ertan 51
01.09.2014, 16:21
Sabıka kaydı alarak orda gözüken bütün mahkemelere birer dilekçe yazıyoruz, ekine sabıka kaydını koyuyoruz ve süresi geçmesine rağmen sabıkamda gözüken bu kaydın silinmesini talep ediyorum diyoruz.
Bu şekilde yapıyım diye sabıka kaydına gittim,
kadın tanıdık çıktı,hayırdır dedi,böyle böyle dedim,
kesinlikle işin olmaz öncelikle denetimli serbestliğini çektiğine dair o mahkemeden yazı alacaksın dedi,canım sıkıldı bıraktıydım.

Şimdi başka bişi için istiyorum diyim,alıyım,Kocaeli'ye yollayım işim hallolsun.
Metin'im sağol gardaşım,eksik olma,
hazır yüz bulmuşken bi bilgi daha alabilirmiyim:o

Üstteki davadan ayrı,
2006 da 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası aldım,bunu 8.840 tl para cezasına çevirdiler,
yıllarca yargıtayda durduktan sonra bozuldu,hükmün açıklanmasının geriye bırakılması yasası çıktı bunu uygulayın dedi,
sağolsun uyguladılar :)
şimdilik bu sabıkamda görünmüyor,ilerde görünecek mi,böylece kalacakmı.

Not: Sabıkalar,cezalar derken biraz arızalı bir tip oluşmuş olabilir gözünüzde,
içiniz rahat olsun mahçup olacağım hiç cezam olmadı,haksızlığa tahammülüm yok(tu)şimdi geçti artık,4 sabıkamın 2 si kavga-darp,birisi Kocaelideki ağır ceza heyetine sıralı hakaret,birisi de polise mukavemet.

Mollasalihoğlu
01.09.2014, 17:32
Bu şekilde yapıyım diye sabıka kaydına gittim,
kadın tanıdık çıktı,hayırdır dedi,böyle böyle dedim,
kesinlikle işin olmaz öncelikle denetimli serbestliğini çektiğine dair o mahkemeden yazı alacaksın dedi,canım sıkıldı bıraktıydım.

Şimdi başka bişi için istiyorum diyim,alıyım,Kocaeli'ye yollayım işim hallolsun.
Metin'im sağol gardaşım,eksik olma,
hazır yüz bulmuşken bi bilgi daha alabilirmiyim:o

Üstteki davadan ayrı,
2006 da 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası aldım,bunu 8.840 tl para cezasına çevirdiler,
yıllarca yargıtayda durduktan sonra bozuldu,hükmün açıklanmasının geriye bırakılması yasası çıktı bunu uygulayın dedi,
sağolsun uyguladılar :)
şimdilik bu sabıkamda görünmüyor,ilerde görünecek mi,böylece kalacakmı.

Not: Sabıkalar,cezalar derken biraz arızalı bir tip oluşmuş olabilir gözünüzde,
içiniz rahat olsun mahçup olacağım hiç cezam olmadı,haksızlığa tahammülüm yok(tu)şimdi geçti artık,4 sabıkamın 2 si kavga-darp,birisi Kocaelideki ağır ceza heyetine sıralı hakaret,birisi de polise mukavemet.

:)))

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması kararı sabıkada görülmez ve o kararın kesinleşmesinden son 5 yıl geçmesi ile ortadan kalkar abi.

Yani şu an sabıka kaydında çıkmaz, 5 yıl içinde kasten suç işlemezsen hiçbir yerde çıkmaz.

Ertan 51
02.09.2014, 08:55
:)))

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması kararı sabıkada görülmez ve o kararın kesinleşmesinden son 5 yıl geçmesi ile ortadan kalkar abi.

Yani şu an sabıka kaydında çıkmaz, 5 yıl içinde kasten suç işlemezsen hiçbir yerde çıkmaz.
:) Yok suç neyim işlemem gayri,kulak memesi kıvamında bir adam oldum artık :(

Metin'im çok sağol gardaşım,ellerine sağlık,
hayırlısından,çok yormadan,çok kazandıranından davalar al inşallah.

Mollasalihoğlu
02.09.2014, 17:21
:) Yok suç neyim işlemem gayri,kulak memesi kıvamında bir adam oldum artık :(

Metin'im çok sağol gardaşım,ellerine sağlık,
hayırlısından,çok yormadan,çok kazandıranından davalar al inşallah.

duanın güzelliğine bak bee :)

sen sağ ol abicim :)

Oğuz ZEYTİN
04.09.2014, 14:16

Bu konuya tabir-i caizse kafayı taktım. Merak ediyordum, kim kimi bu noktadan şikayet edecek diye...

Şöyle bir haberle karşılaştım:

http://sozcu.com.tr/2014/gundem/akkiraz-seda-sayanin-hapsini-istedi-593579/

Ana muhalefet partisinden bir kadın milletvekili, karısını öldüren katili ekrana çıkaran sarışın şarkıcı hakkında "suçluyu övdüğü" gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuş.

İnşallah terörist başını övenleri de gören birileri çıkar o meclisten. Meclisten önce bizim Selcan yazdı dün:

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/cadir-dogurdu-31891yy.htm

"“PKK propagandası” suç değil mi?
“Terör örgütü arması, sembolü, paçavrası asmak” suç değil mi?
“Suçu ve suçluyu övmek” suç değil mi?
Öcalan “suçlu” değil mi?
Tamam anladık yeni hükümet programına da girdi “çözülme” de, sizin “öncelikli” göreviniz “hükümet programları”nı uygulamak mı, “devlet”in yasalarına uymak/uyulmasını sağlamak mı?" (Yeniçağ, 3/9/2014)

Erbay
04.09.2014, 14:59
Terörist başına karşı bahsettiğiniz gibi bir olay olsa, suçu ve suçluyu övme iddianamesini düzenleyen savcı, sonra kararı veren hakim ilk kararnameyi endişe içinde beklerler. Artık alenen, şu iğrenç konjonktürün bile kabul edemeyeceği bir şey olmalı ki karar verecek olanlar kendini rahat hissetsin ve gerekeni yapsın.

Oğuz ZEYTİN
04.09.2014, 15:16
Kısaca: dilde "hukukun üstünlüğü"; uygulamada kişiye, zamana, konjonktüre göre hukuk...

Oğuz ZEYTİN
16.11.2014, 13:29
Yeni cumhurbaskanligi secim duzenlemesine gore, gorev basindaki cumhurbaskani vefat edince surec nasil isliyor?

6271'de ilgili aciklamayi bulamadim, yardimci olur musunuz?

Cyzio
16.11.2014, 20:51
Yeni cumhurbaskanligi secim duzenlemesine gore, gorev basindaki cumhurbaskani vefat edince surec nasil isliyor?

6271'de ilgili aciklamayi bulamadim, yardimci olur musunuz?

Oğuz Bey kardeşim, şimdi Allah korusun şüpheli bir vefat durumunda, ilk şüpheli acaba kim olacak :D?

.

Oğuz ZEYTİN
16.11.2014, 22:14
Oğuz Bey kardeşim, şimdi Allah korusun şüpheli bir vefat durumunda, ilk şüpheli acaba kim olacak :D?

.

Allah gecinden versin efendim.

Başkanlık sistemi üzerine bir makale yazacağım, hazırlık aşamasında bir tek bu noktada takıldım. Hukukçu arkadaşlarımızın yardımına ihtiyacım var.

Cyzio
16.11.2014, 22:42
Allah gecinden versin efendim.

Başkanlık sistemi üzerine bir makale yazacağım, hazırlık aşamasında bir tek bu noktada takıldım. Hukukçu arkadaşlarımızın yardımına ihtiyacım var.

Amin, sadece takıldım :). Bu arada, galiba hemşehriyiz.

.

ibrahim
16.11.2014, 22:49
Yok gecinden vermesede olur. Sen bir şekil yırtarsın. :)

Gesendet.

Oğuz ZEYTİN
16.11.2014, 22:52
Amin, sadece takıldım :). Bu arada, galiba hemşehriyiz.

.

Nerelisiniz?

Cyzio
16.11.2014, 22:55
Nerelisiniz?

Aslında değilim ama, ilk-orta-lise Erzurum'da geçti ve kendimi oralı sayarım.

.

Oğuz ZEYTİN
16.11.2014, 23:03
Aslında değilim ama, ilk-orta-lise Erzurum'da geçti ve kendimi oralı sayarım.

.

Trabzon/Beşikdüzülü'yüz Cyzio hocam.

Aynı soyadı taşıyan bir ailenin Çorum'da bir diğerinin Sakarya'da olduğunu öğrenmiştik, Erzurum'dakinden haberim yoktu.

Aslında aile adımız Kofoğlu imiş. Halen o şekilde tanınmakla birlikte kanundan sonra "Zeytin" seçilmiş. Evliya Çelebi'nin Trabzon'u anlatırken değindiği gibi zeytin bahçeleri varmış büyüklerimizin.

Bu arada, sizce mahsuru yoksa sormak isterim: Eğitimci misiniz?

Cyzio
16.11.2014, 23:06
Özelden cevaplıyorum ;).

.