PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Forumda Türkçe Yazım Kurallarına Uyuyoruz

Onur Akyüz
16.08.2014, 17:08
Bu konu ile ilgili herhangi bir başlığa rastlamadım. Açmakta fayda olur diye düşünüyorum.

Fikirlerimizi yazıya dökerken öncelikle yazım kurallarına dikkat etsek, anlatım bozukluklarından kaçınsak fena olmazdı aslında. Yazım hatalarıyla dolu, anlatım bozuklukları içeren bir yazıyı okuması da işkence oluyor.

Forumda böyle bir bilinç oluşturmak sanırım herkes için faydalı olacaktır.

Kendim de dahil sıkça yaptığımız bu hataları bu başlıkta konuşabiliriz.

-de/-da, -mi/-mu(geldimi?, geldi'mi? geldi mi?/ Bende sabır kalmadı. Ben de özledim ben de. Birşey(!) diyeceğim. Yanlız/Yalnız vs. )

Adem Akyüz'
16.08.2014, 17:12
Yazım hatalarından ziyade noktalama işaretlerini kullanmak çok önemli. Uzun uzun yazılar yazıp tek noktalama işareti kullanılmıyor çoğu zaman. Bu da bazı yanlış anlaşılmalara sebep oluyor ve yazıyı tekrar tekrar okumayı gerektiriyor.

Onur Akyüz
16.08.2014, 17:15
Ve yorucu da oluyor. Bu sebeplerle okumadığım bir sürü yazı var maalesef.

guci 29
16.08.2014, 18:21
Çocukluğumdan bu yana, Türkçe'mi kağıda dökerken hep dikkat etmişimdir. Bu bende bir takıntı haline geldi artık. T harfini müsvedde kağıda not alırken bile büyük yazıyorum. Türkçe'nin T'sinin küçük harfle yazıldığını görünce, ''Bu gençten bi cacık olmaz.'' hissine kapılırım her zaman. ''türçemize sahip çıkalım'' demezler mi birde, deliriyorum...

Öğrendiğim tüm imla kurallarına dikkat ederim. Kendimi böyle yetiştirdim. Çünkü ipin ucunu ortaokulda kaçırsaydım, lisede ''q,x,w'' harfleriyle yazmaya özenen atarlı ergenler rüzgarına ben de katılacaktım. Çok şükür o istiladan kurtuldum. :) Türkçe bize mirastır. Türkçe'deki Türk kelimesinin bile seni kendine getirmesi gerekir.

O yüzden forumda yazarak iletişim kurduğumuz için, yazım kurallarına bilhassa dikkat etmemiz gerekiyor. Sürekli karşılaşıyorum şu durumla: Düşüncelerini uzun uzun dile getirmiş fakat; ne bir yazım kuralı var ne de Türkçe'de olan harfler var. Ortada uzunca paragraf var ama ne nokta kullanmış ne de virgül. Ne anlattığını çoğu zaman anlamıyorum. Madem Türkçe konuşuyorsun, o zaman Türkçe'de ne varsa kullanacaksın arkadaş; edat, tümleç, ilgeç, vurkaç, duvar pası, plase :D Neyse ben örnekleri çoğaltmadan kısa kesiyorum :)

Demem o ki; Türkçe bize mirastır, bu mirası gerektiğinde değil, her saniye doğru kullanmak gerekiyor. Özentiliğin bir anlamı, bir getirisi yok diye düşünüyorum. :cool:

Onur Akyüz
16.08.2014, 20:31
Şu q,w,x terörü zaten başlı başına bir sorun.

Bakıyorum çocuklarda, gençlerde inanılmaz kötü bir Türkçe kullanımı var. Sesli harfleri silmeler, aralara w, x'ler.

Adam üniversiteye gidiyor snne yha! filan yazıyor.

Bizler de muhakkak hatalar yapıyoruz fakat en azından özen göstermemiz gerekir. Arkadaşın dediği gibi bu 'miras'a sahip çıkmaya çalışmamız lazım.

Adem Akyüz'
17.08.2014, 00:38
Bence bu başlık genele taşınmalı :)

Ilelioglu
17.08.2014, 00:43
Güzel bir Baslik. Benim gibi gurbet ellerde dogan ve yetisen kisiler icin cok önem arz ediyor hatta. Bu Baslik sayesinde azda olsa kendimizi gelistirebiliirz. Yapilan hatalari bu Basliga tasimak lazim ama.

..

Murathan
17.08.2014, 00:45
bir ara L'yi büyük yazma hastalığı vardı, neyse ki savuşturduk. :D

Adem Akyüz'
17.08.2014, 00:48
bir ara L'yi büyük yazma hastalığı vardı, neyse ki savuşturduk. :D

Öyle ne hastalıklar atlattık.. j harfini i olarak kullanmalar, E harfi yerine Euro işaretini, Ş harfi yerine dolar işaretini kullanmalar vs. :D

ibrahim
17.08.2014, 00:55
Öyle ne hastalıklar atlattık.. j harfini i olarak kullanmalar, E harfi yerine Euro işaretini, Ş harfi yerine dolar işaretini kullanmalar vs. :D

L harfinden kurtulduk, i, q, harflerinden kurtulduk ama $ yazan yöneticimiz hala var. :D

Gesendet.

Murathan
17.08.2014, 00:57
L harfinden kurtulduk, i, q, harflerinden kurtulduk ama $ yazan yöneticimiz hala var. :D

Gesendet.

Büyük ölçü de (bu de bitişik mi yazılacak ?) klavyede yok Ş harfi. :)

Onur Akyüz
17.08.2014, 02:17
Güzel bir Baslik. Benim gibi gurbet ellerde dogan ve yetisen kisiler icin cok önem arz ediyor hatta. Bu Baslik sayesinde azda olsa kendimizi gelistirebiliirz. Yapilan hatalari bu Basliga tasimak lazim ama.

..

Aslında benim de düşüncem herkesin hoşgörüsüne sığınarak yazılan iletilerdeki yanlışları burada paylaşıp değerlendirmekti. Fakat bundan rahatsız olacaklar olabilir diye bahsini açmadım. Öyle yaparsak çok daha faydalı olmuş olur tabi. Bu işi bilen başta öğretmenlerimiz ve diğer arkadaşlar benim hatalarımı burada paylaşırsa misal, ben memnun olurum.

Bu şekilde yani. :)

Onur Akyüz
17.08.2014, 02:18
Büyük ölçü de (bu de bitişik mi yazılacak ?) klavyede yok Ş harfi. :)

O -de bitişik değil. :)

Murathan
17.08.2014, 02:22
O -de bitişik değil. :)

he sağ olasın abi, doğru yazmışım demek :)

ibrahim
17.08.2014, 02:24
Aslında benim de düşüncem herkesin hoşgörüsüne sığınarak yazılan iletilerdeki yanlışları burada paylaşıp değerlendirmekti. Fakat bundan rahatsız olacaklar olabilir diye bahsini açmadım. Öyle yaparsak çok daha faydalı olmuş olur tabi. Bu işi bilen başta öğretmenlerimiz ve diğer arkadaşlar benim hatalarımı burada paylaşırsa misal, ben memnun olurum.

Bu şekilde yani. :)

Beni yakalarsan paylaşabilirsin mesajımı, sorun yok. :)

Gesendet.

Onur Akyüz
17.08.2014, 02:24
he sağ olasın abi, doğru yazmışım demek :)

Bitişik yahu yanlış söyledim. Ayrı değil yazacaktım güya. :)

Onur Akyüz
17.08.2014, 02:32
Beni yakalarsan paylaşabilirsin mesajımı, sorun yok. :)

Gesendet.

Gözüm üzerinde, yakaladığım yerde sıfırı basarım ha! :)

Adem Akyüz'
24.12.2014, 18:28
Şu başlığı tekrar hortlatmak lazım :)

Forumda özellikle noktalama işaretlerini kullanmak konusunda sıkıntı var. Uzun uzun yazılar yazıp tek noktalama işareti kullanmayanlar var. Haliyle o mesajları anlamak için tekrar tekrar okumak gerekiyor. Bazen bu yüzden okumadığım bile oluyor. Bu konuya biraz daha dikkat etmek gerekiyor..

selcuk
24.12.2014, 18:44
siz anlatin, örnekleri yazin bizde ögrenelim

bukadarini bi gün türkce ders almadan ögrendik gerisinde ögreniriz eyvallah

ibrahim
24.12.2014, 19:14

Valla ben Almanyadaki kuralları Türkçeye uyarlıyorum. :)

Gesendet von meinem LG-D855

Adem Akyüz'
24.12.2014, 19:16

Abi sizin gibi yurt dışında olan kişiler için bu kuralları bilmek, uygulamak zor farkındayım ama en basitinden cümle sonuna nokta koymayla başlayabiliriz mesela :)

selcuk
24.12.2014, 19:52
Valla ben Almanyadaki kuralları Türkçeye uyarlıyorum. :)

Bende bir ara öyle yapiyordum.

Kücük büyük yazimdan direk kayibediyorsun.

Bi ara sms stiline gecmisdim, reaksiyonlar yüzünden uzun sürmedi.

Türkcenin benim icin en büyük hatasi eklentiler.
Ikimisi laflar eklentilerinlen 20 harfe kadar tirmaniyor.

noktasiz i ve yumusak g bence türkcenin katilleri

nasil almanlar der die das lan almancayi zorlastirdiysa, yukardakilerlen türkce zorlastirildi.

noktalarlan , virgüller olmusmu.

ibrahim
24.12.2014, 20:09
Bende bir ara öyle yapiyordum.

Kücük büyük yazimdan direk kayibediyorsun.

Bi ara sms stiline gecmisdim, reaksiyonlar yüzünden uzun sürmedi.

Türkcenin benim icin en büyük hatasi eklentiler.
Ikimisi laflar eklentilerinlen 20 harfe kadar tirmaniyor.

noktasiz i ve yumusak g bence türkcenin katilleri

nasil almanlar der die das lan almancayi zorlastirdiysa, yukardakilerlen türkce zorlastirildi.

noktalarlan , virgüller olmusmu.

Büyük harf özel isimlerde geçerli sadece. Trabzon, İbrahim, Bandırma vs. gibi. Gerisi hep küçük zaten.

Noktalarında bi sıkıntı yok. Virgülleri ben öyle yapmazdım şahsen. :D

Muhteva
25.12.2014, 00:22
Bu konuda çok eksiğim var.Kendimi geliştirmeye çalışıyorum geçen gün virgül nereler de kullanılır diye araştırma yaptım.Karşıma 10 farklı yer çıktı bunları akılda tutmak ayrı mesele tabi. :D

Soner Albayrak
25.12.2014, 00:34
Yıllar önce sanal ortamda meşhur olan bir forum sitesinde buna benzer bir konu açmıştım ben de. Ey gidi günler ey. O zamandan bu zamana kadar çok şey de değişmiş değil :)

Furkan EMRE
25.12.2014, 00:45
Yıllar önce sanal ortamda meşhur olan bir forum sitesinde buna benzer bir konu açmıştım ben de. Ey gidi günler ey. O zamandan bu zamana kadar çok şey de değişmiş değil :)

:) Dilimizi, Türkçemizi Unutmayalım.. Unutturmayalım diye açmışsın :) istersen özelden linkde atabilirim.
Türkçemizde kullanılan uslup ve kelimelere bence ne kadar özeni göstermeye çalışsak da hala bir yerlerde "ok" kullanılacaktır

Soner Albayrak
25.12.2014, 01:00
:) Dilimizi, Türkçemizi Unutmayalım.. Unutturmayalım diye açmışsın :) istersen özelden linkde atabilirim.
Türkçemizde kullanılan uslup ve kelimelere bence ne kadar özeni göstermeye çalışsak da hala bir yerlerde "ok" kullanılacaktır

''OK'' kelimesini okuma yazma bilmeyen bir ABD başkanının piyasaya çıkardığını, açılımının ''All Correct'' olduğunu biliyor muydun? Yani hepsi tamam anlamında :)

ESER
25.12.2014, 03:24

Yabanci klavye kullananlar icin bazi durumlarda $ isareti gerekiyor.
Mesala $ikeyi S ile yazinca ortaya nahos bir görüntü cikiyor.:)

Adem Akyüz'
25.12.2014, 09:47
Yabanci klavye kullananlar icin bazi durumlarda $ isareti gerekiyor.
Mesala $ikeyi S ile yazinca ortaya nahos bir görüntü cikiyor.:)
Bu gibi istisna durumları ayrı tutmak lazım tabi :)

Ozan Yılmaz
08.01.2018, 02:17
https://pbs.twimg.com/media/DS7wDV9XcAAqBpO.jpg

Dikkat etmek lazım.