PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Öyle bir geçer zaman ki... 1999-2014...

Badaloğlu
16.07.2014, 11:20
Öyle bir geçer zaman ki…
1999-2014…

İnternet’in icat edilmesiyle birlikte hızla çoğalan taraftar sitelerinin en eskilerinden biri olan, bordomavi.net (BMN), 1999 senesinde kuruldu. Kurulmasında ve bugünlere gelmesinde emeği olanlardan biri olarak bordomavi.net’in 15. Yılıyla ile ilgili düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kurulduğu günden bugünlere kadar bordomavi.net’in (BMN) amacı Trabzonspor’a hizmet etmek olmuştur. Trabzonsporumuza yakışır bir şekilde ahlaklı taraftarlığı, almadan vermeyi, samimi olmayı, fedakârlık yapmayı, gönülden desteği kendisine ilke edinmek isteyenlerin, sanal ortamda kurduğu ilk taraftar sitesidir.

Bordomavi.net (BMN), kurulduğu günden bugüne kadar geçen on beş yıl içerisinde Trabzonspor’umuzun adını hep olumlu işlerle anılması için çalıştı. Trabzonspor taraftarının, diğer takım taraftarlarından farkını göstermek için birçok organizasyona imza attı. Birçok taraftar grubuna, yöneticilere, insanlara ilham oldu, yol gösterdi. Bunları yaparken bir özelliğini özellikle ön plana çıkarmaya çalıştı. Hep mütevazi olmaya çalıştı, mütevazi kalmasını bildi…

Bordomavi.net’i (BMN) ‘’sanal’’ olmakla suçlayanlar çıktı ara, ara… Zaman içerisinde gördük ki, bordomavi.net’i (BMN) ‘’sanal’’ olmakla suçlayanlar internetten çıkmaz oldular. Kendileri gerçek olduğu halde(!) Trabzonspor için kılını kıpırdatmayanların aslında tek gâyelerinin, ‘’emek vermeden pay almak’’ olduğunu gördük, bu zaman zarfında.

Bordomavi.net’i basamak olarak kullanıp bir yerlere gelmek isteyenler de oldu, bir yerlere geldiğini zannedenlerde oldu. Temelinde samimiyetsizlik, çıkar sağlamak düşüncesinde olanları, Trabzonspor’un aleyhine olabilecek düşünceler ve kişiler barınamadı, barıldırılmadı, bordomavi.net’te (BMN). Zaten barınmak isteseler de, sistem bu menfaatçi düşünceleri kustu. Bünye bir türlü bu düşüncede olanları kabul etmedi, edemedi.

Bordomavi.net (BMN), geçen on beş yıl içerisinde Trabzonspor camiasının gururlanacağı birçok organizasyona imza atmıştır. Bu organizasyonlardan haberi olmayanlar için, genç nesillere örnek teşkil etmesi açısından öğrenilmesi gerektiğine inandığım birkaçını hatırlatmakta fayda var.

Bordomavi.net’in (BMN) ilk organizasyonu olan, 1999 senesinde Ali Sami Yen stadına, Galatasaray maçında eski açık tribünlerinde çocuklara dağıtılmak üzere üyelerimiz arasında para toplayarak aldığımız orijinal Trabzonspor çocuk formalarının tribünlerde dağıtılması organizasyonuydu.

Trabzonspor’lu miniklerin yüzündeki mutluluğu görünce, müthiş bir haz ve keyif almıştık. Bu organizasyonun diğer bir özelliği de, o zamana kadar sanal ortamdan yazıp, fikir üretip bir şeyler yapmak isteyen taraftarlarımız ilk defa bu organizasyonla birlikte bir araya gelip, tanışma ve düşüncelerini fiiliyata geçirme imkânı bulmuşlardı.Bu organizasyon aslında bordomavi.net’in(BMN) zaman içerisinde yapacaklarının da bir nevi göstergesi olmuştu...

Trabzonspor’ lu olmamızda çok büyük pay sahibi olan: “Ben Trabzonspor Kaptanıyım, başka takımın kaptanın ardından sahaya çıkmak bana yakışmaz” diyerek, kısaca Trabzonsporluluğun gururunu, onurunu bize yaşatan efsane kaptanımız, dozer Cemil lakaplı futbolcumuz rahmetli Cemil Usta’nın hatırasına bordomavi.net(BMN) üyelerinin katkılarıyla Maçka’da hatıra ormanı gerçekleştirdik.

Keza, Esenler’de, Şenol Güneş adına yaptığımız kütüphane ile efsane futbolcularımızın adının genç nesillerce unutulmaması için çabaladık. Diğer taraftan gene Bordomavi.net(BMN) üyelerinin katkılarıyla Of’ta, Şalpazarı’nda, Şırnak’ta, Urfa’da, Bafra’da, Ankara’da, Bolu’daki okullara kütüphaneler yapıldı. Kitap, kırtasiye yardımlarımız oldu.

Trabzonspor taraftarlığının sadece tribünlerden başlayıp, oradan ibaret olmadığını, Trabzonsporluluk bizler için ‘’hayatın ta kendisi’’ olduğunu bize en güzel şekilde anlatan, bu zamana kadar yapılan çalışmalar, organizasyonlar içinde bana göre en anlamlılarından biri olan ‘’Bize Her Yer Trabzon’’ ve ‘’Bize Her Yer Trabzon ll -Divane Aşık Gibi-’’adlı kitapları, tribünlerdeki taraftarlarımızla birlikte herkese gösterdik.

‘’Eleştirinin olduğu yerde, ödülde olmalı diyerek’’ kısıtlı imkânlarla şimdiye kadar ülkemizde eşi benzeri görülmemiş taraftar ödül törenleri düzenledik. Kutsal formamızı terleten, sezon boyunca sahada vermiş oldukları mücadelelerde sakatlanan, ameliyat olan futbolcularımıza moral olsun diye hastanelere ziyaretler (Syzmek, Ersen Martin, Musa Büyük…) yaptık. Sezon öncesi oyuncularımızın yalnız olmadıklarını hissettirmek, bir aile olduğumuzu, takımınbir parçası olduğumuzu dosta, düşmana göstermek için takımımızın kamp yaptığı yerleri ziyaret ettik.

Takımımızın sezon boyunca gittiği deplasmanlarda ‘’Bize her yer Trabzon’’ sloganıyla birlikte, takımımızı karşıladık. Ts Club’larda alışveriş günleri düzenledik. ‘’Bir sevda uğruna’’ adını verdiğimiz, Trabzonspor’u deplasmanlarda yalnız bırakmamak için hayatını yollarda kaybeden taraftarlarımız için ‘’Anıt Park’’ projesini, kulübümüz ile birlikte hayata geçirdik.

Vatanımız için canlarını hiçe sayan gazilerimizi, GATA’da ziyaret ettik. Dağlıca karakolunda görev yapan Mehmetciğimize moral olsun diyerek onlara mektuplar yazdık. Lösev’li kardeşlerimizin yanlarında olmaya çalıştık. Huzurevleri ziyaretleri gerçekleştirdik. Çocuk esirgeme kurumlarındaki yavrularımızın sevgiye olan ihtiyacını bir nebzede olsa gidermeye çalıştık. İnsan hayatı kutsaldır’’ diyerek, Kızılay’a kan verdik, can olduk, olmaya da devam edeceğiz.
‘’Çanakkale geçilmez!’’ diyerek yedi düvele karşı destan yazan, gözünü kırpmadan bu ülke için canlarını veren dedelerimizin ‘’Çanakkale ruhunu’’ anlamaya, bir nebzede olsa onlara minnet borcunu ödemek için Çanakkale’ye, şehitlerimize koştuk.

Birlikte gündem olduk, gündem oluşturduk... Bir futbol şehri olan Trabzon’un 2016 yılında Türkiye’de yapılması için başvurusu yapılan Avrupa futbol şampiyonası aday şehirleri arasında gösterilmemesine tepkiler verdik. Eski başkanımız olan Nuri Albayrak’ın döneminde söz verildiği halde şehitler derneğine bağışlanması gereken paranın derneğe bağışlanmadığını gündeme getirip, Trabzonspor adına verilen sözlerin tutulmasını sağladık. Attığını vuran, gurur kaynağımız olan Trabzonspor atıcılık takımının sessiz sedasız yıkılan atış poligonunu gündem yapıp, sporcularımızın çalışma ortamlarını yeniden kazanmalarına vesile olduk. Sürmene’de bir ilkokulda çocuklarımıza giydirilen ‘’Fenerium’’ baskılı idman yeleklerini gündeme getirip, çocuklarımızın giymesi gerektiği yelekleri onlara gönderip, büyük bir ayıbın önüne geçtik.

2010-2011 sezonunda çalınan şampiyonluğumuzun sembolü olan şampiyonluk kupamızı ve şampiyon Trabzonspor ünvanını geri alabilmek için 3 Temmuz’dan itibaren birlikte sayısız organizasyonlar yaptık. Protesto yürüyüşlerine destek olduk. Bu organizasyonlar halen daha devam etmekte olup, kısa zaman sonra hak ettiklerimize kavuşacağımıza olan inancımız tamdır.

Aklıma gelmeyen nice organizasyonlara Bordomavi.net(BMN) üyeleri ile birlikte imza attık. Şartlar, insanlar zaman içerisinde hep değiştiler ama değişmeyen tek bir vardı. O da, bordomavi.net’in(BMN) çizgisiydi…

Bordomavi.net (BMN), kıblesi seyyar olmayan, samimi, gönülden destek olan, önce Trabzonspor diyen üyeleriyle birlikte ilelebet yaşayacağına olan inancım tamdır. Bordomavi.net’in(BMN) varoluş sebebi Trabzonspor’dur. Trabzonspor varoldukça, bordomavi.net’te (BMN) ilelebet yaşayacaktır.

Trabzonspor’a en kestirme yoldan hizmet isteyenlerin var ettiği bordomavi.net’in(BMN) bu zamana kadar gerçekleştirdiği organizasyonlara emek veren herkese ayırım yapmadan teşekkürlerimi iletirim. Sonsuza kadar yaşamasını dilediğim bordomavi.net’in (BMN) 15. yaş gününü kutluyor, hep birlikte nice nice yıllara diyorum.

Ahmet HAŞİM BADUR
(BADALOĞLU)

Berat
16.07.2014, 11:43
"Sanal ve Kötüler" başlığının ve BMN'nin felsefesinin güzel bir özeti olmuş abi. Eline sağlık.

Yiğit Gayretli
16.07.2014, 12:14
Eline sağlık Ahmet abi. Katılabildiklerimi yeniden yaşadım :)

Kazım Uzunboy
16.07.2014, 12:15
Hep beraber daha nicelerine inşallah Ahmet abi. :)

Öznur61
16.07.2014, 12:21
Tüylerim diken ola ola okudum..
Ellerine sağlık Ahmet abi.
Tekrar ve yeniden bu ailenin içinde olmaktan gurur duydum okuduklarımla ..
Nice 15 senelere inşallah.

Fatih BALTA
16.07.2014, 12:21
Ahmet abinin yazısının dışında daha daha nice işler. Emeği geçen herkesin eline sağlık.

fındıkoğlu
16.07.2014, 12:26
İşin özetini gayet iyi açıklamış Ahmet abi....:alkış:
Karşılıksız sevmenin adıdır Trabzonspor+BMN..:cool:
İyiki varsınız iyiki sizin gibi güzel insanların arasındayım..;)
Tekrar nice nice senelerde beraber olmak dileğimle...:bmn4:

Külünkoğlu
17.07.2014, 08:27
Yazı için eline yüreğine sağlık Ahmet.

Dolu dolu geçen zamanlarda bunca işin arasında iyilik mücadelesinin bir bedeli olmaz mı ? hele de Trabzon camiasında ? binbir türlü engellemeler, ihanetlerle alçaklıklarla da uğraştık.

O yüzden,

Yürekten "ben Trabzonsporluyum" diyenler "BordoMaviNet olmasa ?" sorusunu zaman zaman sormuşlardır. Bende naçizane sordum kendi kendime.

#bordomavinet olmasa, baştan şunu söyleyeyim bir gün gelecek Trabzonspor camiası #bordomavinet in hakkının ödenemeyeceğini anlayacak.

#bordomavinet olmasa, Trabzonspor'un sahaya çıkan ilk kaptanın kim olduğunu nasıl bir beyefendi olduğunu öğrenemeyecektim.

#bordomavinet olmasa, Trabzonspor üyeliğinin önemini yeni nesillere aktaramayacaktım.

#bordomavinet olmasa, Trabzon'da onlarca okulun yanı sıra, Urfa'da Şırnak'ta okulların imdadına koşanlar olduğunu göremeyecektim.

#bordomavinet olmasa, Sürmene'de "fenerium" yelekleri ile derse çıkmak zorunda bırakılan genç Trabzonsporlulardan haberim olmayacaktı.

#bordomavinet olmasa, Sürmene'deki genç Trabzonsporluların imdadına yetişemeyecek bu adiliğin ortadan kaldırılmasına yardımcı olamayacaktım.

#bordomavinet olmasa, "ben aldım ama benim yerime git o tribünlere, bir tek koltuk boş kalmasın Avni Aker'de" diyenleri göremeyecektim.

#bordomavinet olmasa, İstanbul'un orta yerinde Trabzonsporluların kan bağışı rekorunu kırabileceklerini göremeyecektim.

#bordomavinet olmasa, çok bilenlerin rencide ettiği TS'nin futbolcularına teknik adamlarına (ödül) teşekkür törenlerini düzenleyemeyecektik.

#bordomavinet olmasa, resmi ürün hassasiyetim bu kadar gelişemeyecek yeni nesile bu denli tavsiyelerde bulunamayacaktım.

#bordomavinet olmasa, hayatını Trabzonspor uğruna kaybetmiş büyüklerimizi ve ailelerini tanıyamayacak adlarını bile bilemeyecektim.

#bordomavinet olmasa, kazalarda ölen Trabzonsporlular için Trabzon'da "Bir Sevda Uğruna" anıtı dikilemeyecekti.

#bordomavinet olmasa, kimsesizlerin "yok mu kapımızı çalacak?" dedikleri en hassas günlerde, bayramlarda kapılarını çalamayacaktım.

#bordomavinet olmasa, Türkiye'de ilk olan Trabzonspor'un özgünlüğünü özelliğini, sevgisini anlatmaya çalışan iki kitaba yazı yazamayacaktım.

#bordomavinet olmasa, fenerbahçeliliği ile bilinen ilçede yaşayan efsane Şenol Güneş kütüphanesinin yapılmasına katkıda bulunamayacaktım.

#bordomavinet olmasa, Drogheda United'ı bulup çıkaranın Tunga Liman olduğunu ve ona nezaket gösterilmediğini bilemeyecektim.

#bordomavinet olmasa, Vatan savunmasında son derece kötü günler yaşayan Mehmetçiklerimiz için moral mektupları yazamayacaktım.

#bordomavinet olmasa, Trabzonspor'un amatör sporlarda rekortmenlerinin olduğunu bilemeyecek sorunlarına sahip çıkmaya çalışamayacaktım.

#bordomavinet olmasa, Trabzonspor'un efsanesi Cemil Usta adına fidan dikemeyecektim.

#bordomavinet olmasa, Trabzonspor'un sezon öncesi kamp yerlerinin bayram yerine çevrildiğini göremeyecektim.

#bordomavinet olmasa, Büyükler sıralamasına katılmak istenen gereksizin maçını yayınladılar diye 60 tane callcenter'ı kilitleyemeyecektik.

#bordomavinet olmasa, Trabzonspor'a 156 adet projeyi teslim edip bununla ilgili maddi ödülü reddedenlerin olabileceğini göremeyecektim.

#bordomavinet olmasa, İstanbul'dan sonra en çok Avrupa kupası oynamış şehri Trabzon'u şampiyonaya almayanların karşısına dikilemeyecektim.

#bordomavinet olmasa, Trabzon şehrinin bütün resmi yöneticileri uyurken onları uyandırmaya çalışamayacaktım.

#bordomavinet olmasa, UEFA'yı FIFA'yı 3 yıl boyunca her gün yılmadan mail faks ve telefonla baskı altına alanların olduğunu göremeyecektim.

#bordomavinet olmasa, FIFA Genel Sekretine Jerome Valcke'ye kapsamlı şike dosyasını elden teslim edemeyecektim.

#bordomavinet olmasa, Türkiye'nin 52 ilinde PFDK üyeleri hakkında Savcılıklara suç duyurusunda bulunamayacaktık.

#bordomavinet olmasa, Avrupa'nın en prestijli organizasyonunda Türkiye'deki şike davasını anlatanların olabileceğini göremeyecektim.

#bordomavinet olmasa, UEFA'nın kararını vereceği ülkede gazete ilanı vererek kamuoyu oluşturmaya çalışanların olabileceğini göremeyecektim.

#bordomavinet olmasa, Trabzonspor'u bu derece seven, canla başla uğraşan, samimiyetle bakan insanlar olabileceğini göremeyecektim.

Şimdi şu soralım "çıkarın BordoMaviNet'i bu camiada geriye ne kalır ?"

Yakın zamanda ummuyorum ama bir gün gelecek Trabzonspor camiası bordomavinet in hakkının ödenmeyeceğini anlayacaktır.

Siz okurken yoruldunuz belki ama bizim içimizdeki sevgi ve heyecan bu bayrak yarışında tüm bunları ve aklımıza gelmeyenleri bir çırpıda yaptırdı bizlere.

Bunun için hep özel bir yer oldu BMN ve özel bir yer olarak kalacaktır.

http://resimhack.com/x/BMNfoto.jpg