PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Forum Üyelerine Duyurulur

Sibel
15.06.2014, 02:54
Katlanılmayacak bir hal aldığı için küfür konusunda bu konuyu açmam gerekti.
Gerekmemeliydi aslında. Çünkü forum kurallarında küfrün yasak olduğu yazıyor.
Yazması da önemli değil belki.
+
Burada Trabzonspor için varız. Bay bayan, genç yaşlı, hatta çocuklarla birlikte. Özgürlük, başkasını rahatsız etmemek koşuluyla özgür bırakır.
Kimse kendini özgür hissedip küfretme hakkına sahip değil burada. Öyle kelimeler yazılıyor ki okuduğum yerde utanıyorum.
Peki neden yazan utanmıyor?
Ağzından kaçtı desen konuşma değil, yazıyorsun yahu, yazıyorsun. Ha pardon, modası değişti artık yazmıyorsun ..... koyup ima ediyorsun ve kimse anlamıyor(!)
Olabilir(en toleranslı ihtimalle), insanlık halidir argo şeyler yazılır. Yine olabilir, karşıdaki hak etmiştir tutamazsın kendini.
Peki bu sıradanlaşan aşağılık kelimeler?
Hiç utanmadan yazılan, anne ile başlayan küfürler?
Ne oluyor yazınca bunları?
Topraklama mı oluyor? Rahat mı hissediyor bunları yazanlar?
Yahu nerde bu toplumun "ayıp" kavramı?
Bir insana yakışmazken bir Trabzonsporluya nasıl yakışsın?
Etmeyin eylemeyin artık. Burası kahvehane değil. Ben burayı bir aile bilip giriyorum. Küfür okumak zorunda değilim. Kimse değil.
Öyle bir hal aldı ki kimse rahatsız olmuyor bu mesajlar raporlanmıyor herhalde. Öyle şeyler yazılıyor ki ben raporlarken utanıyorum. Bunu yaşamak zorunda mıyım? Bir sayfada dururken öyle bir mesaj görünce mecburen çıkıyorum sayfadan.
Yetti vallahi.
Böyle şeyin ricası mı olur? Ama ediyorum mecburen.
Artık kullanılan kelimelere dikkat edilsin lütfen. Tüm üyelerden ricamdır.

FY'den özür diliyorum böyle bir konu açtığım için. Ama dayanamıyorum artık.

murat
15.06.2014, 03:06
Haklisin Sibel. BMN forum yonetimi cok pasif bu konuda.

cenk52
15.06.2014, 08:03
Ben bir erkek olarak rahatsız oluyorum küfür edilmesinden, edenlerin mesajlarını da gördükçe şikayet ediyorum.
Ama aynı adam hala aynı üslubu kullanıyor, verse cezayı bak bakalım bir daha aynı kelimeleri kullanabilecek mi?
Allah çevresindekilere sabır versin.

Ertan 51
15.06.2014, 09:11
Şike başlığında ve evvel ki gün Şehitlerimizin başlığında bu hataya düştüm:o
BMN i ailem bilip edebi elden bırakmamayı hep ilke edindim ama şike olaylarında hırsıma ve kinime yenik düşüp hata yapmış olabilirim,
bundan sonra çok daha dikkatli olacağım,
Sibel'im özrümü kabul et gardaşım,
bir daha olmayacak inşallah.

Necmettin ALTUNTAŞ
15.06.2014, 09:37
Küfürün özürü olmaz.Her ne olursa olsun...Edep küçükten büyüğe sahip olmamız gereken en önemli ahlaki meziyettir.Buna BMN nin uyacağını zannediyorum.

Kazım Uzunboy
15.06.2014, 09:54
Ne yazık ki bunu birisinin yapması gerekiyordu.

Çok teşekkürler Sibel.

Ertan 51
15.06.2014, 09:59
Küfürün özürü olmaz.Her ne olursa olsun...Edep küçükten büyüğe sahip olmamız gereken en önemli ahlaki meziyettir.Buna BMN nin uyacağını zannediyorum.
Necmettin abi ben hatamı kabul ediyor özür diliyorum,kençlere kapı aralıyorum,sen küfrün özrü olmaz diyorsun,seninkisi de laf olsun yani,küfrün özrü olmazmış,oldu işte bak ben hatamı kabul ettim özür diledim,kaldı ki bin de bir o hataya düşmüşümdür zaten.

Öznur61
15.06.2014, 11:23
Sanırım bu konuda en çok rahatsız olanlardan biride benimdir.
Umarım dikkate alınır bu uyarı.

Teşekkürler Sibel abla.

Yiğit SARI
15.06.2014, 11:42
Önüne geçmek adına, küfür içeren kelimelerı **** şeklinde gösteren bir sistem uygulanabilir mi acaba mümkün müdür? Yazmak isteyen yine bi şekilde yazar ama bilerek veya yanlışlıkla yazılmış bi durumun önüne geçilebilir

Ekleme: Veya bu kelimeleri algıladığında mesajın gönderilmesine izin vermeyen bi sistem

Kaya
15.06.2014, 11:49
Küfre geçit vermemek lazım...

Herkes gördüğün anda raporlar ise sistem düzgün çalışır...

Anında müdehale etmeye çalışıyoruz...

Teşekkürler Sibel...

Travelair
15.06.2014, 12:02
Forumda o kadar çok hakaret içeren mesaj görüyorum ki belki düzelir, tatsızlık çıkmasın, kızma darılma olmasın diye değil uyarı, çoğunu raporlamıyorum bile. Aslında raporlamam gerek. Hatta öyle hakaretler var ki kimse hakaret olduğunun farkında bile değil. Hatta bunları çok saygı duyulan üyeler de kullanıyor. İyi yazdın ne güzel yazdın üstad diye karşılık alıyorlar. Bu arada kime yazdığım belli olmayan hakaret de değil bir benzetmeden ötürü bilip bilmeden bir anda futbolculara hakaretten 1 hafta ceza alabiliyorum. İşler düzgün gitmiyor. Herkes birbirini uyarmalı. Küfür hakaret dışlanmalı

SosyalFanatik
15.06.2014, 12:10
duzeysiz kisiler oldugu surece kufur olayi engellenemez diye dusunuyorum,gordugum kadari ile de oldukca saygisiz ve seviyesiz insanlar yas veya cinsiyet farketmezmis gibi karsisinda ki cok rahat hakaret edip isin icinden cikabiliyor asil olan bu duruma bir cozum bulabilmektir.

Adem Akyüz'
15.06.2014, 12:13
Karşıdaki hak etse bile bi Trabzonspor'luya küfür etmek yakışmaz. Hele ki böyle bay-bayan, genç-yaşlı bir çok kişinin biraraya geldiği böyle güzel bir ortamda.

Çok gerekli bir başlıktı, teşekkürler.

TekfurÇayır 61
15.06.2014, 12:25
Sibel kardeşim ellerine sağlık. Müsaadenle konuyu biraz daha genişleteceğim.

Toplumda gözlemlediğim ve yaşça büyük kişiler arasında - insanlar arasında diye yazmaya elim varmıyor - gittikçe artan, yeni yetişen nesiller tarafından da son derece doğal görülüp uygulanan bir acaiplik var.

Evde, apartımanda, mahallede, şehirde ve sonuçta dünyâ üzerinde kendisinden başka yaşayan yokmuş gibi davranmak.

Ortamda başkaları yokmuşçasına, varsa da onların hayat hakları yokmuşçasına hareket etmek.

Bu şekilde hareket edenler için sâdece "ben" var.

Apartıman hayâtında, trafikte, işte, okulda, forumda, futbolda, kulüp başkanlığında, kısaca hayâtın her yerinde bu davranış şeklini yaygın olarak görmek mümkün.

Cennete "gözü kendisinden başkasını göremez hâle gelmiş kişi" lerin alınacağını zannetmiyorum. Herhâlde toplu yaşamı öğrenebilmeleri için önce bir eğitimden geçmeleri gerekecek, ki o eğitim alanına cehennem adı veriliyor.

Beypba
15.06.2014, 12:27
duzeysiz kisiler oldugu surece kufur olayi engellenemez diye dusunuyorum,gordugum kadari ile de oldukca saygisiz ve seviyesiz insanlar yas veya cinsiyet farketmezmis gibi karsisinda ki cok rahat hakaret edip isin icinden cikabiliyor asil olan bu duruma bir cozum bulabilmektir.

tutarsızsın, 21 yaşıdaki çoçuğun futbol bilgisi diye birşeyler yazdın,burda seviyeden bahsediyorsun, daha yeni kaydolmuşşun foruma kimi nekadar tanıyorsun da ahkam kesiyorsun?

TSercan82
15.06.2014, 12:31
Kufur etmeden tartisamayan toplumlarin basinda Turk toplumu geliyordur eminim. Arkadas cevreme bakinca bir konuyu anlatirken bile kufur eksik olmuyor. Turkiyede sokakta yururken bile etraftan duydugum sozlere anlam veremiyorum. Toplum olarak kritige dayanamiyoruz. Toplum olarak ikili tartismalari genelde seviyeli bir sekilde yapamiyoruz. Bu egitimsizlik degil cunku genclerimizde yapiyo. Bunun kaynagi sokak kulturu bence

Verstuurd vanaf mijn GT-I9300 met Tapatalk

TekfurÇayır 61
15.06.2014, 12:36
Kufur etmeden tartisamayan toplumlarin basinda Turk toplumu geliyordur eminim. Arkadas cevreme bakinca bir konuyu anlatirken bile kufur eksik olmuyor. Turkiyede sokakta yururken bile etraftan duydugum sozlere anlam veremiyorum. Toplum olarak kritige dayanamiyoruz. Toplum olarak ikili tartismalari genelde seviyeli bir sekilde yapamiyoruz. Bu egitimsizlik degil cunku genclerimizde yapiyo. Bunun kaynagi sokak kulturu bence

Reşit olmamış bir kişi çevresinden gördüğü kötü şeyleri yapabilir, bunu anlayışla karşılayabiliriz. Çünkü henüz reşit olmamış kişilerin akıl melekelerinin tam olarak gelişmediği kabul edilir. Peki reşit olmuş, akıl melekeleri çalışan kişinin aklını kullanmayıp, iyi kötü ayrımı yapmayıp gördüğünü taklit etmesine ne denilir. Kimse kusura bakmasın buna dangalaklık denilir.

Burak DERELİ
15.06.2014, 12:40
Ondan sonra Trabzonspor 'dan, Trabzonspor taraftarından farklı olmalarını örnek olmalarını bekliyoruz. Küfür ederek taraftar olarakda insan olarak da 1 adım ileri gidemeyiz. Küfürler taraftarımızın seviyesini belli ediyor. Biz bunları görmemeniz için uğraşıyoruz, sizlerde gördüklerinizi raporlayarak bizlere yardımcı olursanız daha hızlı müdahale edebilmiş olacağız. Belirttiğin için teşekkürler Sibel

TSercan82
15.06.2014, 12:41
:o:o
Reşit olmamış bir kişi çevresinden gördüğü kötü şeyleri yapabilir, bunu anlayışla karşılayabiliriz. Çünkü henüz reşit olmamış kişilerin akıl melekelerinin tam olarak gelişmediği kabul edilir. Peki reşit olmuş, akıl melekeleri çalışan kişinin aklını kullanmayıp, iyi kötü ayrımı yapmayıp gördüğünü taklit etmesine ne denilir. Kimse kusura bakmasın buna dangalaklık denilir.
artik adini ne koyarsak koyalim

Ertan 51
15.06.2014, 12:43
tutarsızsın, 21 yaşıdaki çoçuğun futbol bilgisi diye birşeyler yazdın,burda seviyeden bahsediyorsun, daha yeni kaydolmuşşun foruma kimi nekadar tanıyorsun da ahkam kesiyorsun?
Transfer başlığındaki yorumu da burada ki yorumu da samimiyetsiz ve art niyetli geldi bana bu arkadaşın.
Şikecilerin forumlarına baksa da seviye görse,
burda gerçekten bir aile ortamı var,
ufak tefek hatalarımız var onu da öz eleştiri yapıp düzeltme derdindeyiz,
hepsi bu,büyütmenin de bir anlamı yok.
Ben inanıyorum çoğu renktaşım bu başlığın ana fikrini çözüp daha tikkatli olacaktır;)

TekfurÇayır 61
15.06.2014, 12:50
Transfer başlığındaki yorumu da burada ki yorumu da samimiyetsiz ve art niyetli geldi bana bu arkadaşın.
Ben inanıyorum çoğu renktaşım bu başlığın ana fikrini çözüp daha tikkatli olacaktır;)

Ertan hocam Sibel kardeşimizin yazısının amacı eminim ki bağcıyı döğmek değil üzüm yemektir.

Hepimizin hatâları var, hatâları görüp yanlıştan dönmek biz yaradılmışlar için. Amaç hatâsı olanı kınamak değil, hatâsında ısrarla devâm edenleri kınamak. Yoksa hatâsız kul olmaz. :ok

Sen özür dilemişsin, ben de özür diliyorum başkasının hakkına hukukunu çiğnemiş isem. Daha da yapmamaya daha fazla dikkat göstereceğim inşaallah.

Ertan 51
15.06.2014, 13:12
Ertan hocam Sibel kardeşimizin yazısının amacı eminim ki bağcıyı döğmek değil üzüm yemektir.

Hepimizin hatâları var, hatâları görüp yanlıştan dönmek biz yaradılmışlar için. Amaç hatâsı olanı kınamak değil, hatâsında ısrarla devâm edenleri kınamak. Yoksa hatâsız kul olmaz. :ok

Sen özür dilemişsin, ben de özür diliyorum başkasının hakkına hukukunu çiğnemiş isem. Daha da yapmamaya daha fazla dikkat göstereceğim inşaallah.
Tekfurcan,
sen güzel adamsın,
anlatmak istediğim,olmasını istediğim de tam bu işte,
Forum ödüllerinde boşuna oy vermemişim sana;)

Beypba
15.06.2014, 13:16

aynen renktaşım :)

alperrr
15.06.2014, 15:40
Sibel hanım çok güzel bi konuya parmak basmış kendisini destekliyorum ve şu konuyuda dahil etmek istiyorum

siyaset son zamanlarda çok ön plana çıkmaya başlamıştı yavaş yavaş duruldu

gerçekten burda aile ortamı var bunun bozulmasınıda üyelerin öncelikle sağduyusu sonrada yetkililer sağlar

aslında küfür ve hakaretin Trabzonsporun maçlarındada son bulmasını baskı ve desteğin mantık ve zeka ile güzel tezahürat ve alkışlarla yapılmasını hayal ederim

karakteri ahlakı zayıf hatta zayıfın altında olduğu halde İstanbullular bizi kötü kendilerini kahraman gibi gösterebiliyorlar onlara bu imkanı vermemeyi çok isterdim neyse konuyu dağıtmıyım

HOPA'LI TS'Lİ
15.06.2014, 15:44
Küfür ve hakarete hayır.
Çünkü bmn'ye yakışmıyor.
Lütfen dikkat!

Sercan Keleş
15.06.2014, 15:48
Daha yeni 3 günlük cezamı yattım çıktım. :D bir forum serserisi olarak bu konuda ki düşüncelerim ;

Küfür konununda haklısınız fakat hakaret konusunda buradaki forum üyelerine saygı duymanız gerekir. Küfür ile hakaret farklı şeylerdir. Hakaret edilebilir. Örneğin ; Ş...fsiz Aziz Yıldırım deyince problem yok. Biz bunu ayırt edemiyoruz. Ya hepsini suç sayın ya da , ne hakaret ne değil bize bunu söyleyin. Ben şimdi bir adama Ş..fsiz demem için neye göre hareket etmem gerekiyor. ?

Necmettin ALTUNTAŞ
15.06.2014, 16:11
Necmettin abi ben hatamı kabul ediyor özür diliyorum,kençlere kapı aralıyorum,sen küfrün özrü olmaz diyorsun,seninkisi de laf olsun yani,küfrün özrü olmazmış,oldu işte bak ben hatamı kabul ettim özür diledim,kaldı ki bin de bir o hataya düşmüşümdür zaten.

Seni kastederek demedim Ertanım.Ben küfürü genel anlamda ve kültürel davranış açısından ifade etmek istedim.Hatayı kabul etmek fazilettir ayrıca.Bizim kültürümüzde küfürün ayrı bir yeri vardır.Severken bile küfür ederek severiz bazan.

Cengiz Çubukcu
15.06.2014, 16:16
Teşekkürler Sibel...kufuru değil bu forumda görmek buradaki arkadaşların sosyal medyada bile paylaşmasına çok kızıyorum...hepimiz birbirimizden sorumluyuz...

Cengiz Çubukcu
15.06.2014, 16:17
Bu arada sosyal medyada sırf iyi küfrediyor diye takip edilen insanlar var ve bu insanlar gençlerimiz tarafından ne yazık ki örnek alınıyor ve onları zehirliyorlar...

Emirhan Makul
15.06.2014, 16:18
"Koymak "Geçirmek" gibi kelimelerinde silinmesi ve ceza uygulanması taraftarıyım.

Öznur61
15.06.2014, 16:35
Bu arada sosyal medyada sırf iyi küfrediyor diye takip edilen insanlar var ve bu insanlar gençlerimiz tarafından ne yazık ki örnek alınıyor ve onları zehirliyorlar...

Küfür ettikleri zaman üstün olduklarını sanıyolar abi.Böyle daha havalıyım gibi. :)
Asıl komik olanı küfür etmeden 30 dk önce ağızlarlarına Allah lafzını almaları.Hepten yolunu şaşırdı bizim bu nesil..

Hem komik hemde acı...

Sibel
15.06.2014, 16:48
Bir de şunu eklemek istiyorum unutmadan.
"Futbolcuya hakaret"

Kendi futbolcusuna bu kadar hakaret eden bir taraftar gurubu olduğunu düşünmüyorum.
Bir futbolcuya "sığır, kazma, öküz" vb. yakıştırma yapmaktan ne zevk alınıyor?
Başka türlü ifade edilmiyor mu futbolcunun durumu veya ona karşı olan nefret?
Trabzonspor'a saygısızlık etmediği müddetçe futbolculara olan bu tutumdan bıktım artık.
Benim de hiç sevmediğim futbolcular var. Ama bu hakaret etmemi gerektirmiyor.
Taraftar profilimizin gözden geçirilmesi gerekiyor.

TekfurÇayır 61
15.06.2014, 16:58
Bir gözlemimi daha paylaşayım.

Toplumda kelimenin tam anlamı ile şerefsizlik yapan kişiler şerefsiz kelimesini ağızlarından düşürmüyorlar.

Sırf bu nedenle şerefsiz kelimesini kullanan tanımadığım kişilere tedbirli yaklaşmaya başladım. Şerefsiz, haysiyetsiz olma ihtimalleri yüksek.

Ertan 51
15.06.2014, 17:04
Seni kastederek demedim Ertanım.Ben küfürü genel anlamda ve kültürel davranış açısından ifade etmek istedim.Hatayı kabul etmek fazilettir ayrıca.Bizim kültürümüzde küfürün ayrı bir yeri vardır.Severken bile küfür ederek severiz bazan.
Abi üzüldüydüm valla bana dedin diye,
gençlerin yolunu açtın,onlar da özür dilesin,herkes şapkasını önüne koysun,bi öz eleştiri yapsın diye teşekkür edecekken niye fırça atıyor Necmettin abim bana demiştim:)
Selametle abi,saygılar.

Bu arada şunu da yazıyım da beraaatimi isteyim,
sanki başlıktaki tüm yorumlar bana yazılıyor gibi hissetmeye başladım:)
Ben ne oyuncumuza,ne yöneticimize ne başkasına küfür dü hakaret ti yapmam,
Şikecilerin pişkinliği,siyasilerin ve medyanın o şikecilere karşı alçaldıkça alçalmaları bazen ayarımı bozmuş olabilir,o durumlarda kontrolü kaybetmiş olabilirim onun için suçlanıyorum,o konuda da Sibel'e söz verdim oda olmayacak artık,gençler de dikkat edecek,ben buna inanıyorum.
Yani başlıktaki tüm küfre karşı olan yorumlara aynen bende katılıyorum;)
huh :)

Sibel
15.06.2014, 17:04

Sevgili Cengiz abi, bu durum öyle bir hal aldı ki kadınlar da erkekler kadar küfür etmeye başladı.
Dediğiniz gibi sosyal medyada bunlar mevcut.
Ve yine dediğiniz gibi insanlar bu durumdan memnun.
Bir kızın iğrenç şekilde küfür etmesi "adamsın" kelimeleri ile tebrik ediliyor.
Sonra onlar çocuk yetiştirecek ve topluma kazandıracak.
Her yönden çöküyor bu toplum.
Bu gidişat nereye varır korkuyor insan.

61trabzonomer
15.06.2014, 17:06
Aslında kişileri tanımamızı sağlıyor, karakter meselesi bu yani ahlaklı insan ile ahlaksızlar arasında ki fark gibi,

küfür illa ki her insan sinirlenince bir şeyler söylüyordur başta bende olmak üzere illaki söylemişizdir ama bunu klavye başında yazana kadar hırsı geçmiyor ve bu edepsizliği kendine yediyorsa, utanmıyorsa bu kadar kişi içerisinde o ayrı tabii ki.

Ceza süreli uzatılmalı.

Kaya
16.06.2014, 00:01
Öncelikle çok teşekkürler Sibel...

Hem senin hem de diğer tüm arkadaşlarımızın eleştiri ve taleplerini dikkate almak suretiyle en kısa zamanda bu konuda adım atıyor olacağız...

muratali
16.06.2014, 09:26
Bu konuda forum yöneticilerimiz daha hassas davranacak mı bundan sonra ?
Yoksa bu başlıktaki dilek ve temenniler, burada mı kalacak ?

Sibel sonuna kadar haklı. Bazı arkadaşlar ipin ucunu kaçırıyor. Ben BMN'in diğerlerinden farklı olduğunu düşündüğüm için buradayım. Küfretmek isteyenler başka mecralarda yapsın bu işi.

Kaya
16.06.2014, 09:50
Bu konuda forum yöneticilerimiz daha hassas davranacak mı bundan sonra ?
Yoksa bu başlıktaki dilek ve temenniler, burada mı kalacak ?

Sibel sonuna kadar haklı. Bazı arkadaşlar ipin ucunu kaçırıyor. Ben BMN'in diğerlerinden farklı olduğunu düşündüğüm için buradayım. Küfretmek isteyenler başka mecralarda yapsın bu işi.

Burada kalmayacak abi.

En kısa sürede konu hakkında aldığımız aksiyonu sizlerle paylaşıp uygulamaya geçeceğiz...

Uygulayıcılar olarak bizlerin de istediği küfrün bu forumunda tamamen silinmesidir...

Gereğini yapacağız...

ozturk
16.06.2014, 09:55
2-3 yıl öncesine kadar çok fazla hakaret-küfür yoktu forumda. Son yıllarda arttı. Bir de önceden forum yöneticileri çok daha az müsamahakar davranıp direk ceza veriyordu.

demir
16.06.2014, 10:06
bu sıteye kayıt oldugumdan berı oderece assagılık kufurlere hıc denk gelmedım tamam arada sınır ve kızgınlıkla sacmalanan cumleler kurulabılıyor ama oderece zıvanadan cıkılmıs kufurlere hıc denk gelmedım.... fakat forum yonetıcılerı ıcınde samımı oldugu yada kendıne daha yakın gorulen forum uyelerıne torpıl gecıldıgıne kendı gozlerımle sahıt oldum.. bazıları ıcın forum kuralları cok esnek bazıları ıcın ıse cok sıkı ... 18 sene radyoculuk yaptım boyle kayırmayı Rtuk de bıle gormedım...

Travelair
16.06.2014, 10:29
Bir de şunu eklemek istiyorum unutmadan.
"Futbolcuya hakaret"

Kendi futbolcusuna bu kadar hakaret eden bir taraftar gurubu olduğunu düşünmüyorum.
Bir futbolcuya "sığır, kazma, öküz" vb. yakıştırma yapmaktan ne zevk alınıyor?
Başka türlü ifade edilmiyor mu futbolcunun durumu veya ona karşı olan nefret?
Trabzonspor'a saygısızlık etmediği müddetçe futbolculara olan bu tutumdan bıktım artık.
Benim de hiç sevmediğim futbolcular var. Ama bu hakaret etmemi gerektirmiyor.
Taraftar profilimizin gözden geçirilmesi gerekiyor.

Ben kendi adıma konuşayım: "Kulüpteki ineklerden kurtulmamız lazım" lafı üzerine futbolculara hakaretten 1 hafta ceza aldım. Ordaki kastım genel bir eleştiri idi. Bir benzetme. Yani bir şey yapmadan afedersiniz geviş getiren ve sağa sola anlamsız anlamsız bakanlardan kulüp kurtulmalı demek istedim. Bu futbolcu olabilir, ya da antrenör, ya da yönetici, taraftar... Ben bilgili, işinin uzmanı, nasıl davranması, nasıl konuşması gerektiğini bilen, zeka ve yetenek fışkıran insanları kulübüme yakıştırıyorum. Bu gördüklerim birikiyor birikiyor, bu lafları döndüre döndüre 40 defa tekrar tekrar eleştiri olarak getiriyorum. Bakıyorum sonuç yok, değişen bir şey yok. O zaman insan dolma noktasına geliyor ve belki de bilinçaltından dediklerimin daha anlaşılır olması ve mesajın yerine ulaşması adına artık argoya kayabiliyor insan. Daha dikkat çekici, daha şok edici olduğundan belki de anlaşılır umuluyor. Ama bu sefer de hakaret duvarı karşına çıkıyor. Küfürü hakareti onaylamıyorum ama bu insanlara da ilgililerin kulak vermesi lazım. Sırf futbol için değil bu. Vermezse işler radikalleşiyor. Bu hep böyle olmuştur. Eleştirilere kulak verilsin. Çıkan sesler duyulsun

Küfür hakaret konusunda ise cezayı çözüm görmüyorum. Bilinçlendirme ön planda olmalı. İnsanları cezalandırarak bilinçlendirmeniz zor. Ama kötü olanı birlikte ayıplarsak çok daha etkili sonuçlar alabiliriz. Cezayı da bir süre içinde tekrarlanıyorsa katlamalı şekilde olabilir. Yani 3 ay süresinde ilk yanlışa 2 gün, sonra 4 gün, sonra bir hafta gibi.

dağlıca61
16.06.2014, 12:36
Trabzonspor'a hiç bir faydası olmadığına inandığım küfür, hakaret ve siyaset içeren mesajlar Trabzonspor'un hakkını aramaktan çok aramızda kopukluk, parçalanma ve çözülmelere neden oluyor unutmayalım.

Sibel
16.06.2014, 12:52
Ben bu konuyu forum yönetimini eleştirelim diye açmadım.
Elbette o da olacak.
Yalnız önce çuvaldızı kendimize batıralım.
Yani cezası olmasa küfür etmek normal bir şey mi olacak?
Bunu aklım almıyor. Nasılsa ceza vermiyorlar küfür edelim ya da ceza veriyorlar küfür etmeyelim.
Gördüğümüz yerde raporlarsak hatta uyarırsak yönetimin de işi kolaylaşır.
Raporlananlar ceza ya da uyarı alıyor ama rapor edilmediğinde o mesaj gözden kaçıp ceza almayabiliyor.
Bu durumda da işte sen ceza aldın ben almadım durumu oluşuyor.

Elbette yönetimde aksaklık oluyor. Hepimiz duyarlı olursak o da olmaz.
Kısaca demek istediğim burda suçlu varsa en büyük suçlu ayıp kavramını bilmeyendir.

Sibel
16.06.2014, 12:56
Akın abi, insan sinirlenir yazar bir kere. Belki ben de yazdım ya da yazacağım.
Bunu alışkanlık yapanlar var ben onları daha çok hedef gösterdim.
Stres atmak için girip hakaret ediyorlar.

Mert Oğuzlu61
16.06.2014, 13:40
“Zamanında çok küfürbaz bir adam yaşarmış. Sonunda kendine yakıştırılan küfürbazlık ününe dayanamaz duruma gelmiş. Soluğu bir bilgenin yanında almış, ondan akıl danışmış.

‘Her kızdığım konu karşısında küfretmek huyumdan kurtulmak istiyorum’ demiş. Adamın içtenliğini görünce bilge ona yardımcı olmaya karar vermiş. Bakkaldan bir avuç bakla tanesi getirtmiş ve bunları ‘küfürbazlık’tan kurtulmak isteyen adamın avucunun içine koydu.

‘Şimdi bu bakla tanelerini al, birini dilinin altına, ötekilerini cebine koy’ demiş. ‘Konuşmak istediğin zaman bakla diline takılacak, sen de küfürden kurtulma isteğini anımsayıp o anda söyleyeceğin küfürden vazgeçeceksin. Bakla ağzında ıslanıp da erimeye başlayacak olursa cebinden yeni bir bakla çıkakrırsın, dilinin altına onu yerleştirirsin.’

“Adamcağız bilgenin dediğini yapmış. Bu ara da bilgenin yanından da ayrılmamaya çalışıyormuş. Yağmurlu bir günde birlikte bir sokaktan geçerlerken bir evin penceresi hızla açılmış ve genç bir kız başını uzatmış, seslenmiş:

‘Bilge efendi, biraz durur musun?’ demiş ve pencereyi kapatmış. Bilge söyleneni yapmış ama sicim gibi yağan yağmur altında iliklerine değin ıslanmış. Sığınacak bir saçak altı da yoktur. Üstelik niçin durdurulduğunu henüz bilmemektedir ve kız da pencereden kaybolmuştur. Bir ara evin kapısına varıp kızın ne istediğini sormak geçmiş içinden fakat tam kapıya yöneleceği sırada kız tekrar pencerede görünmüş ve aynı isteğini yinelemiş:

‘Bilge efendi, lütfen birkaç dakika daha bekler misiniz…’

“Bilge içinden öfkelenmiş ama kızın isteğini de yerine getirmiş. Fakat yanındaki ‘eski’ küfürbaz adam, kendini zor tutuyormuş. Bu arada yağmurun şiddeti gittikçe artıyor, bilge de, adam da, vıcık vıcık ıslanıyorlarmış.

Bir süre sonra pencere açılmış ve kız yine seslenmiş

‘Gidebilirsiniz artık!..’ demiş.

Bilge bu durumu çok merak etmiş ve sormuş:

‘İyi de evladım bir şey yoksa bu yağmurun altında bizi niçin beklettin?’

“Penceredeki kız, bu soruyu pek umursamamış:

‘Efendim, sizi elbette bir nedeni olmadan bekletmiş değilim’ demiş ve bekletme nedenini şöyle açıklamış:

‘Tavuklarımızı kuluçkaya yatırıyorduk. Yumurtaları tavuğun altına koyarken bir kavuklunun tepesine bakılırsa piliçler de tepeli olur, horoz çıkarmış. Annem sizi sokaktan geçerken görünce hemen yumurtaları kuluçkaya koydu ve yumurtaları tavuğun altına yerleştirene değin sizin pencerenin önünden ayrılmamanızı istedi.’

“Saygısızlığın böylesi karşısında bilgenin de tepesinin tası atmış. Yanındaki ‘eski’ küfürbaza dönmüş ve şöyle demiş:

‘Hak ettiler bunlar ana kız’ demiş. ‘Çıkar ağzından baklayı!..’”

travelair (adını bilmiyorum abi) in sözlerine katılıyorum.. ben şu forumda küfürden ceza yediğimi hatırlamıyorum, en fazla iğnelerim o kadar ancak özellikle sinir bozucu durumlarda, mesela olaylı fb maçından sonra buraya gelip ilk kez ağzıma geleni söylemiştim, o akşam forum zaten forum olmaktan çıkmıştı, forumu ilk kez bu kadar gergin ve sinirli görmüştüm. bunun dışında forum kurallarına hep sadık kaldım ama travelair in söylediği gibi bazen bende takıma zarar veren oyunculara hafiften dokundurabiliyorum, onların TS ye ve bizlere verdikleri zarara karşı içimdeki duyguları bastıramayıp, argoya başvurabiliyorum.

şimdi aklıma geldi, emin değilim ama sanırım henrique ye ''yayladaki inek senden daha iyi top oynar'' gibi bir yorumum yüzünden 3 gün ceza yemiştim. emin değilim ama vardı sanki böyle birşey. yani bu tip şeyler olabiliyor ancak diğer türlü ağır hakaret ve küfürlerin bu forumda yeri olmadığını düşünmekle birlikte, bu olayın BMN de söylendiği gibi çokta şiddetli bir hal aldığını pek düşünmüyorum. yalnız, özellikle son zamanlarda yeni üyelerin forumdaki tutumları biraz can sıkıcı, buda benim düşüncem.

Sibel
16.06.2014, 14:49
İbreti alem olsun diye buraya iki üç hafta önce raporladığım bir mesajı koymak isterdim.
Küfür etse daha iyiydi denilecek bir mesajdı.
Ama silinmiştir.
Utanmazlığın zirve yaptığı bir mesajdı.
Görmeyenler olabilir. Ben görüyorum. Rahatsız olmayan olabilir. Ben oluyorum.
Hayret bir şey.

memmedaga
16.06.2014, 16:36
Trajikomik mi desem ne desem bilemedim.

2.5 sene oldu Türkiye'ye yerleşeli, enteresan bir şekilde küfür e alıştım ve küfür eder oldum.

Kendimi raporladığım oldu burada, aslında Sibel'in bahsettiği gibi küfür normal birşey olarak görüldüğü için raporlama gereği duyulmuyor.

Bazen kendimi tutamayıp burada küfürlü yazdığım oluyor, dönüp bakıp bu ben miyim diye hayıflanıyorum.

Demek istediğim küfür o kadar yaygın bir hal almış durumda ki yaş, tecrübe, görgü ve eğitim falan farketmiyor bir süre sonra modaya ayak uyduruyorsunuz sanki.

Bu çirkinliğin doruk noktaya ulaştığı yer ise Avni Aker Stadıdır , hele birde maratona denk gelmiş iseniz kadrolu çekirdekçi eleştirmen küfürbazlar bağırmanıza desteklemenize engel olur, sizi kendi oyuncunuza, hocanıza küfür etmeye ve eleştirmeye davet eder.

Gerek sitede gerek yapılan organizasyonlarda BMN diğer ortamlarla karşılaştırıldığında küfürün minimize edildiği yerdir. bakmayın siz.

Daha fazla organizasyon yapmalıyız, daha fazla bayan ve ailelerin katılımını sağlamalıyız kendimize çeki düzen vermek için etkili bir yöntem, bir de dikkatimi çeken bir durum var burada sağa sola "devamlı" küfür eden arkadaşlar genellikle hiçbir organizasyona katılmayanlar oluyor.

Herneyse sütten çıkmış ak kaşık değilim ama gördüğün gibi çok rağbet gören bir başlık olmadı umarım bu çıkışın birşeylerin değişmesine ön ayak olur...

TekfurÇayır 61
16.06.2014, 16:44
Yeniden yargılama olursa küfür bir süre serbest olsun.

Anıl C
16.06.2014, 17:25
Dünya üzerinde biz Türkler kadar böyle küfürlü konusan; böyle nadide bir dile dünya üzerinde edilmeyecek küfürleri malesef kazandiran baska bir millet yoktur.
Bizde küfür her yerde...
Ailede, evde, sokakta, işte, arkadas cevresinde
Vazgecemiyoruz kufur etmekten.
Hatta guzel konusan insanlar saf olarak görülmekte.
Bu nedenle iste bunun etkilere sanal platformlara da yansimakta. Burada kimseye artik ahlak dersi verilemeyecegine gore daha caydirici tedbirler alinmali. Cunku uyelerin cogu en fazla 1-2 haftalik cezadan sonra tekrar yazabilecegi icin umruna gelmiyo. Bunun cozumu olarak belirli gun ya da sayida ceza alanlarin suresiz olarak uzaklastirilmasi ve alinan tum cezalarin profillerde gozukmesi gerektigine inaniyorum. Belki kati olacak ancak sanal platformlarda olmasi gereken budur. Bu olayi aylar once gundeme getirmistim lakin hic bir geri donus olmamisti

laudrup61
16.06.2014, 17:37
Arkadaşlar, küfürün ayıp olması bir yana hukuki yönünüde göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bir kimseye, kuruma vs. düşünmeden edilecek hakaret küfür ileride hukuksal olarak başınızı ağrıtabilir.

Birde eklemek isterim, burada herkesin ortak paydası Trabzonspor, tamam yerine göre durumdan bunalıp ufak tefek kendi aramızda espri yapıyoruz ama tanımadığımız bir insanı fblisin bilmemnelisin diye iftira etmek, başka üyeleride kışkırtıp ceza aldırabilecek çocukça davranışlarada son vermek gerekiyor.

Rahatsız olunan mesaj raporlanır yahut forum kurallarına uymayan yorum hakkında yöneticiler gereğini yapıyorlar zaten.

Muhteva
16.06.2014, 18:15
Bir sefer sansürleyerek küfür etmiştim bana yakışmadı belki ama küfürü yiyene çok yakışmıştı zaten yöneticiler tarafından silinmişti genel olarak küfürlü konuşmayı seven birisi değilim bazen reel hayatta ağzımdan kaçtığı oluyor sitede ise sadece bir defa o hataya düştüm..

Evet bu gerçekten ayıp ve edep kurallarını çiğneyen bir davranış ancak komedi filmleri ve tiyatromuz da küfür üzerinden mizah yaratmaya çalışan bir toplum olarak küfürü ne kadar benimsediğimizde çıkıyor ortaya sorun sadece bu sitede değil bence Ülken'in küfüre karşı takındığı algı yapısın da sorun..

Mollasalihoğlu
17.06.2014, 13:50
Öncelikle Sibel'e bu konuyu açtığı için teşekkürü borç bilirim.

Bizler bu forumun işleyişinden sorumlu kişiler olarak ne yapıyorsak emin olun ki düşünerek yapıyoruz. Ancak son dönemde forumun denetlenmesinde bir yumuşama olduğu hususuna ben de katılabilirim.

BMN ailesi olarak amacımız bilinçli ve seviyeli Trabzonspor Taraftarları ile bir güç oluşturarak takımımıza destek olmak. Bunu yapabilmemiz için öncelikle kendimizi düzeltmek ve yükseltmek zorundayız.

İşin diğer bir boyutu ise, çokça örneğini gördüğümüz üzere, artık bilişim araçları aracılığı ile işlenen hakaret suçlarında suçun mağdurları savcılığa şikayette bulunuyor ve insanlar yargılanıyor, kimileri ceza alıyor. Biz forum kurallarını sıkı uygulayarak sizlerin bu durumlarla karşılaşmasını da engelliyoruz bir yerde.

Bütün bu sebeplerden ötürü, bundan sonra kurallar çok daha sıkı uygulanacak ve maalesef kimsenin gözünün yaşına bakılmayacak. Bizlere yakışan da budur. :)

TekfurÇayır 61
17.06.2014, 16:58
BMN'nin bir konuda daha hassasiyet göstermesini ricâ ediyorum.

Bildiğim kadarıyla başkan kupa bir ay içinde gelecek demedi.

Aziz şikeyi itiraf anlamında "yaptıysam şike bahçe için yaptım" demedi.

Bu iki unsur da BMN'nin görsellerinde ya da metinlerinde kullanıldı hatırladığım kadarı ile.

Bu konuda da hassas olunursa çok daha güzel olur.

Halit M. MOLLASALİHOĞLU
17.06.2014, 17:13
Sibel'e gerçekten teşekkür ederim.
Muazzam bir tespit olmuş.
Umarım herkes kendine bir ders çıkarır.

Mollasalihoğlu
17.06.2014, 17:20
BMN'nin bir konuda daha hassasiyet göstermesini ricâ ediyorum.

Bildiğim kadarıyla başkan kupa bir ay içinde gelecek demedi.

Aziz şikeyi itiraf anlamında "yaptıysam şike bahçe için yaptım" demedi.

Bu iki unsur da BMN'nin görsellerinde ya da metinlerinde kullanıldı hatırladığım kadarı ile.

Bu konuda da hassas olunursa çok daha güzel olur.

Başkan dedi bunu bize abi toplum içinde dei mi emin değilim.

Aziz Yıldırım da o lafı şikeyi itiraf için değilse de prim yapmak için dedi fb Divan Kurulu'nda.

zafer6161
17.06.2014, 17:44
küfür etme ettirme,,
edeceksen öm yoluyla et...

A.Gökhan AKIN
17.06.2014, 18:14
Sibel öncelikle bu başlık için çok teşekkürler.
Çocukluğunda küfür etmenin erdemli bir davranış olduğunu öğrenen bir çok genç var aramızda. "Hadi bi küfür et amcaya da duysun" diyerek güya delikanlılığı pohpohlanan bir çoçukluk dönemi geçiren büyüklerimiz mevcut. Büyüklerimiz derken bedensel olarak.. İnsanız, beşeriz şaşarız. Ama yanlışlarda ısrar etmeye devam etmeyi haklı çıkmanın bir yolu olarak görürsek, kişiliğin tartışmaya açılması gerekir. Söylendiği gibi hemen hemen her başlıkta bel altı ve sinkaflı muhabbetler mevcut. Gerek futbolcu isimleri üzerinden gerekse başka bahanelerle forumu Bu nahoş kelimelerle kirletmeyi kim haklı görüyorsa kendisi ile yüzleşsin zira gerçekten çok rahatsız edici çok anlamsız. Sebebi her ne olursa olsun Bu kullanılan kelimelerin asla haklılık payı olamaz olmamalıda. Şahsım adına hiç böyle bir mesajım olmadı ( öyle biliyorum şimdi mesajlarım araştırılıp rezil olmasak bari) var ise de şimdiden Özür dilerim... Bu forum çok yüksek seviyeli muhabbetleri hak ediyor zira..

Mollasalihoğlu
17.06.2014, 18:31
küfür etme ettirme,,
edeceksen öm yoluyla et...

Özel mesaj yoluyla edilen küfürler de forum kurallarına göre cezaya tabi.

TekfurÇayır 61
17.06.2014, 19:01
Başkan dedi bunu bize abi toplum içinde dei mi emin değilim.

Aziz Yıldırım da o lafı şikeyi itiraf için değilse de prim yapmak için dedi fb Divan Kurulu'nda.

Başkanın ağzından duyduysanız, şehir efsanesi değilse eyvallah tabii ki.

Fakat azizin lâfını şikeyi itirafmış gibi kullandık, onu iyi hatırlıyorum ve sanırım birkaç kez.

Diyebilirsin ki yahu bu olup biten reziillikler karşısında şuncağız şey yapmışız çok mu.

Çok. :)

Burayı okuyan herhangi bir takım taraftarı BMN yanlış bilgi vermez, çarptırmaz diye düşünebilmeli. Bu gerçekleşirse Trabzonspora yapılabilecek en büyük hizmetlerden biri olur. O zaman hepinizi alnınızdan öpmek boynumun borcu olur. Şimdi de hakediyorsunuz gerçi.

Mollasalihoğlu
17.06.2014, 22:48

Fakat azizin lâfını şikeyi itirafmış gibi kullandık, onu iyi hatırlıyorum ve sanırım birkaç kez.

Diyebilirsin ki yahu bu olup biten reziillikler karşısında şuncağız şey yapmışız çok mu.

Burayı okuyan herhangi bir takım taraftarı BMN yanlış bilgi vermez, çarptırmaz diye düşünebilmeli. Bu gerçekleşirse Trabzonspora yapılabilecek en büyük hizmetlerden biri olur. O zaman hepinizi alnınızdan öpmek boynumun borcu olur. Şimdi de hakediyorsunuz gerçi.

Anlaşıldı :)

artvints
22.06.2014, 02:53

uefa çatırdayabilir sözü de ona benziyor.aslında yorumu doğruydu. uefa kişilerle kurumları ayırırsa bütün kuralları off olur, uefa çatırdayabilir dedi.

TekfurÇayır 61
22.06.2014, 12:10
uefa çatırdayabilir sözü de ona benziyor.aslında yorumu doğruydu. uefa kişilerle kurumları ayırırsa bütün kuralları off olur, uefa çatırdayabilir dedi.

Evet, bu da doğru. Şiketarlaya cezâ verirse çatırdayabilir şeklinde kullanıldı.