PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaptan Sorunsalı

Burak
19.05.2014, 21:21
http://i.hizliresim.com/b8VMbZ.jpg

Trabzonspor'un kronik sorunlarından birisidir İstanbul.Hem gelen hem de kadrosunda bulunan futbolcular hususunda önemli bir engel teşkil eder.Kimisi İstanbul'u duyduğunda Trabzon'u beğenmez, kimi de Trabzonspor'u basamak olarak kullanır, İstanbul'un da şaşalı ama bir o kadar da insan yiyici görüntüsüne kapılarak gitmek için her yolu dener.

http://i.hizliresim.com/p4b8Pr.jpg

Yaşımın yettiği zamanlarda Ünal Karaman ve Hami Mandıralı gibi önemli isimleri izleme şerefine eriştim.Futbol yaşamlarında Trabzonspor için başarılı sezonlar geçirmelerine rağmen iki futbolcu da bir kaç kere İstanbul'un eşiğinden dönmüştü.Hatta küçük bir kızın Ünal Karaman'ı İstanbul uçağından çevirdiği anlatılır.Kendisinin de sözleriyle Fenerbahçe ile anlaşmıştır.Artık rota büyük şehirdir.Ama "Basın karşısına çıkıp bunu taraftarlarıma ben açıklayacağım" demesine rağmen Fenerbahçeli yöneticilerin haberi basına sızdırması bir kez daha Karaman'ı Trabzonspor'da bırakır.Galatasaray da Ünal Karaman ile ilgilenir.Ünal fiyatını söyler, Galatasaray başkanı ya da asbaşkanı (net hatırlamamakla birlikte) "Bilmem kime ne kadar veriyoruz, tavan ücretimiz budur, istersen" sözleri de geri adım attırır.Trabzonspor tarihine adını altın harflerle yazdıran, sadece ligde attığı 200'ün üstünde attığı gollerle farklı bir yere sahip olan ve şu anda teknik direktörlük görevini üstlenen Hami Mandıralı da Galatasaray'a gidemediği için üzgün olduğunu açıklamıştır.Hatta abisi Necati Manıdralı'nın vefatından sonra "Abimin vasiyetiydi, Galatasaray'a transfer olmamak içimde uktedir" sözlerini herkes hatırlar.İki futbolcu da Trabzonspor formasıyla verdiği hizmetle pazuband taksın takmasın saha içerisindeki kaptan olarak görüldü hep.Geminin en önemli iki ismiydiler.Ünal Karaman'ın ayrıldığı sezon, Ogün Temizkanoğlu ve Abdullah Ercan da astronomik bir rakama Fenerbahçe'ye satılır.96'da şampiyonluğu ayak oyunlarına kaptıran Trabzonspor'un kaptanları birer birer gemiyi terk eder.Trabzonspor artık sıradan bir kimliğe bürünmüş, tramva denilebilecek bu durumu atlatması üç dört sezonu alacaktır.

Alt yapıdan çıkan Gökdeniz Karadeniz, çeşitli takımlarda forma giyen Trabzon'un evlatları Fatih Tekke ve Hüseyin Çimşir ile yeni bir yapılanma sürecine giren Trabzonspor tekrar zirve yarışına ortak olur, yine hazin sonlarla ayak oyunlarına yenilir.Ayrılık elzem bir durumdur kuzeyin doğusunda.Önce Fatih Tekke çeşitli sebeplerin üstüne gelen astronomik bir rakamla Zenit'e satılır, ardından da Gökdeniz "yıldız değil" denilerek Rubin Kazan'a gönderilir.Hüseyin'in de sözleşmesi uzatılmaz ve O da Bursa'nın yolunu tutar.Bu üç ismin en önemli özellikleri Trabzonspor'dan ayrıldıkları sezon şampiyon olmalarıdır.Onca sene şampiyonluk madalyasını takamayan Trabzonspor'un kaptanları gurbette bu sevinci yaşarlar.Fatih Tekke bir de UEFA şampiyonluğuna imza atar.

http://i.hizliresim.com/1P6DNN.jpg

Sadri Şener'in 25 civarı futbolcu transfer ettiği sezonun meyveleri 2010-2011'de alınmış, Trabzonspor şampiyon olmuştur.Hazin son bir kez daha baş gösterecektir.Kadro lav edilircesine dağıtılır.Pazubandı takmamalarına rağmen sahada kaptan rolü üstlenen Egemen'den Selçuk'a, Song'dan Umut'a takımın tüm iskeleti paramparça edilir.Bazıları direkt İstanbul'un yolunu tutar, diğerleri de yurtdışı aktarmalı olarak gelir.Bir sonraki sezon da bu sefer gol kralı, "Trabzonspor için ölürüm" sözleriyle herkesin gözünü boyayan burak İstanbul uçağına atlar.

Kazığın en büyük ve sivrisi sırada bekler.Çünkü gidecek isim Tolga Zengin'dir.Trabzonspor'da 15 sezon geçirmiş, çalınan şampiyonluklarına tanıklık etmiş, bu toprakların çocuğu Tolga'dır.Herkes O'nu kaptandan öte görür Onur ile birlikte. Tolga, Eskişehir maçında Mustafa abiyi anarken, şikeden ceza yiyen bir kulübe imzayı atar.Artık Beşiktaş'ın futbolcusu, İstanbul'un sistem elemanıdır (Bakmayın sitem ettiğime, ayrı bir yeri vardır bende ama sindiremedim hala gidişini).

Tolga Zengin'den sonra kaptanlık bandını Onur Kıvrak takar.Şimdiden bir Trabzonspor efsanesi olarak adlandırılan fahri Trabzonsporlu, sözleşmesini de kulübün menfaatleri doğrultusunda uzatır, serbest kalma maddesini de kaldırtır.

Gelinen nokta Onur'un Trabzonspor'dan ayrılacak bir durumu olmadığını gösterse de geçmişin izleri acı bir şekilde önümüzde duruyor.Bundan sonrası için ise kulübün Onur'u "onurlandırarak" takımda kalmasını sağlaması gerekiyor.Yeni Tolga, Burak ya da Selçuk vakasını yaşamak istemiyoruz.Yeniden şampiyonluk şarkıları söylemek niyetim/niz varsa, en önemli enstrümanımız kaptanımız.Kalbimizi ayırmayın bizden.

Burçak
19.05.2014, 21:28
Bravo. kalemine yüreğine sağlık.
Ne güzel özetlemişsin.

Hüseyin Başoğlu
19.05.2014, 22:54
Tolganın durumu diğerlerinden farklı.

Onun haricinde katılıyorum.

F. Yıldırım
19.05.2014, 23:07
2010-2011 sezonundan 3 sene geçti, artık en zirveye oynama vakti geldi. Biz başardıkça çeşitli engeller koyuluyor önümüze, fakat biz yılmadan tekrar üstlere çıkıyorsak bu bizim büyüklüğümüzü gösterir, 3 kız kardeşler görmezden gelmek istese de.

burasıdaTRABZON
19.05.2014, 23:16
bence de tolganın durumu diğerlerinden farklı bunu da tolga açıklamıştı şöyle:burağın gitmesine kızılmaması gerekiyr o zaten trabzonlu trabzonsprlu değildi ama ben trabznsporluyum ve burdan bir yere gitmeyeceğim.

Hüseyin Başoğlu
19.05.2014, 23:16
2010-2011 sezonundan 3 sene geçti, artık en zirveye oynama vakti geldi. Biz başardıkça çeşitli engeller koyuluyor önümüze, fakat biz yılmadan tekrar üstlere çıkıyorsak bu bizim büyüklüğümüzü gösterir, 3 kız kardeşler görmezden gelmek istese de.

yanlış bir benzetme olucak belki ama kendimizi almanyaya benzetiyorum :D Adamlar 2 dünya savaşında yenildi mahvoldular yine toparlandılar kafa tutuyorlar :D

Ahmet Kuru
19.05.2014, 23:23
güzel değerlenmiş bir yazı olmuş... elinize sağlık

Mehmet BAŞ
19.05.2014, 23:28
Güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.

AhmetG.
20.05.2014, 00:45
Üzülerek okudum. Yazı güzel olmuş emeğine sağlık.

A.Ali Karanis
20.05.2014, 00:52
Ellerine sağlık.

Ve ayrıca bir yorumda bulunayım,Tolga'nın zorla gönderildiğini düşünüyorum.

sifuni
20.05.2014, 05:50
Onur yurt dışına da gitmesin Zanetti,Totti,Giggs,Del Piero ve tabiki Dozer Cemil Şenol Güneş gibi efsanemiz olsun.

Burak
20.05.2014, 10:51
Herkese teşekkür ederim.

Ellerine sağlık.

Ve ayrıca bir yorumda bulunayım,Tolga'nın zorla gönderildiğini düşünüyorum.

Tolga'nın misyonu o dönem için "bence" herkesten farklıydı.Ne olursa olsun da gitmemeliydi.Ben bu konuda biraz bağnazım.Tolga şu an yine bizim kaptanlığımızı yapmalıydı.

Tayfun Aydın
20.05.2014, 11:12
Bizim bir türlü anlayamdığımız şey futbolun bir iş olduğudur. Onur parasal manada tatmin edilmiştir fakat gene de bu devirde görülmesi çok zor olan amatör bir sevgiyle işini yapmaktadır.

Ne burağa ne selçuğa hele umut a hiç kızmadım. Bu bir iş ve ne yazıkki en fazla 35 yaşına kadar yapılabilecek bir iş. Bunun farkında olan insanlarında daha iyi yaşam şartlarına sahip olmayı istemeleri çok normal.

burak diyorsunuz burağın Trabzon da yediği küfürü çok az futbolcu yemiştir.

Eğer ki siz hem az paraya oynasın hem de canını dişine takarak formasını terletsin istiyorsanız bu forumda gereksiz özevlat takıntısı başlığını kaldıracaksınız.

zokora denilen futbolcu müsvettesi yerine onu hiç aratmadan biri 3 te bir diğer belki de 10 da bir parasına oynayan Bourcenau ve Zeki gibi futbolcularına sahip çıkacaksın.

Geldiğinden beri hemen hemen hiçbirşey vermeyen Soner den hala patlama beklenirken herşeyini sahaya koyan Zeki yle gol attığında bile dalga geçiliyorsa biz Trabzondan daha çok buraklar selçuklar egemenler umutlar uğurlarız.

Bakın bu yaz kaçması en muhtemel isim Olcan. Neden dursun????

Takımın en iysi aldığı para ortada. Yaşı 29 belki de son iyi transferini yapacak. Bence siyasi düşünce olarak şehirle uyuşamıyor. Sen kalkıp hakkım gasp edildi diyeceksin gaspı yapanlara %60 a yakın oy vereceksin sonra ki bekle ki o adam senin davanı sahiplensin onu bırak formanı sahiplensin.

Ünal ve Hami konusu. Hami gayse gitmeyi çok istedi hep istedi. Çünkü ne yazıkki o da farkındaydı 200 değil 1200 gol bile atsa Trabzonspor formasıyla yerel bir efsane olmaktan öteye gidemeyecekti gidemedi de.

Ünal sa Trabzon lu olmayıp bu formayı gerçekten sahiplenen nadir insanlardandır. Peki ne oldu. Ünal ın yarı karakterin de dörtte bir yeteneğinde olmayan insancıklar hala televizyonlarda ahkam kesiyorlar.

Hami de Ünal da bizim gözümüz de efsanedir ama kapitalist dünya da işler öyle yürümüyor.

ve son bir örnek Dozer Cemil. Varmı daha büyük bir efsanen. BEN TRABZONSPOR UN KAPATINIYIM BAŞKA BİR TAKIMIN KAPATINI ARKASIN DA SAHAYA ÇIKAMAM DEDİ... vefat ettiğinde cebin de 5 tl vardı.

Kızmayın bu çocuklara eğer seni asla terk etmeyecek saha da kaybettimi ağlayacak futbolcu istiyorsan saha da Zeki ne Mustafa na Kadir ine Yusuf una küfür etmeyeceksin sahip çıkacaksın yok sa onları da kaybedersin.

İlker Yazıcıoğlu
20.05.2014, 11:17
Onur İstanbul'a giderse,Tolga'nın gitmesinden daha çok koyar bana....
Keşke Avrupa'ya gitse,şöyle iyi bir takıma.....

Mert Oğuzlu61
20.05.2014, 11:20
Herkese teşekkür ederim.

Tolga'nın misyonu o dönem için "bence" herkesten farklıydı.Ne olursa olsun da gitmemeliydi.Ben bu konuda biraz bağnazım.Tolga şu an yine bizim kaptanlığımızı yapmalıydı.

kariyerini onur un arkasında, kulübede bitirmesi daha üzücü olurdu.

angraf
20.05.2014, 12:13
Onur bizim giggs imiz olabilir. Yada Avrupada bizi başarıyla temsil edebilir. Birgün olurda Onur üç Şeref yoksunlarına transfer olursa ogün benim için biter.

Mollasalihoğlu
20.05.2014, 12:53
Onur umarım yanıltmaz bizleri.

Berat Akçay
20.05.2014, 15:42
Ellerine sağlık Burak. Güzel bir derleme olmuş

Emirhan Makul
20.05.2014, 16:26
Ellerine sağlık Burak çok güzel yazı.

Bence kaptan olacak kişi yakışıklı olmalı, bakımlı olmalı. Yani Zeki Yavru olmalı.

Burak
20.05.2014, 18:33
Her kaptandan sonra geriye gidiyoruz kan kaybediyoruz.Kimin nasıl ayrıldığı önemli değil, olan Trabzonspor'a oluyor.

A.Ali Karanis
20.05.2014, 21:22

Hemfikiriz bu konuda,ancak Tolga transferinin yönetimin finansal kaynak yaratma isteğinden dolayı gerçekleştiğini düşünüyorum.Hatta farklı bir bakış açısı olarak,Onur'u satamadıkları için Tolga'yı satmak zorunda kaldıklarını düşünüyorum.Para lazımdı ve elde en çok para eden 2 oyuncu Onur ve Tolga idi.Onur için istenen rakamlar verilmeyince bu kez Tolga gitti.

Enisc
20.05.2014, 21:54
Hemfikiriz bu konuda,ancak Tolga transferinin yönetimin finansal kaynak yaratma isteğinden dolayı gerçekleştiğini düşünüyorum.Hatta farklı bir bakış açısı olarak,Onur'u satamadıkları için Tolga'yı satmak zorunda kaldıklarını düşünüyorum.Para lazımdı ve elde en çok para eden 2 oyuncu Onur ve Tolga idi.Onur için istenen rakamlar verilmeyince bu kez Tolga gitti.

2.75 m bizi kalkındıracaksa biz dükkanı kapatalım gidelim. Bilmiyorum ama Tolga'nın gidişi tek bir nedene bağlı değil gibi. Nedenler arasında ikna edici bir neden olduğunu sanmıyorum. Ne olursa olsun gitmemeliydi. 10 senedir merdivende ilerleme kaydedeme, 2 sene 2 basamak merdivenden çıktın diye hemen İstanbul'a sıçra. Ben böyle yorumluyorum. Adamlığı konusunda en ufak şüphem yok ama böyle olmamalıydı..

Veysel
20.05.2014, 22:03
Güzel yazmışsın katılıyorum dediklerine Burak

A.Ali Karanis
20.05.2014, 22:47
2.75 m bizi kalkındıracaksa biz dükkanı kapatalım gidelim. Bilmiyorum ama Tolga'nın gidişi tek bir nedene bağlı değil gibi. Nedenler arasında ikna edici bir neden olduğunu sanmıyorum. Ne olursa olsun gitmemeliydi. 10 senedir merdivende ilerleme kaydedeme, 2 sene 2 basamak merdivenden çıktın diye hemen İstanbul'a sıçra. Ben böyle yorumluyorum. Adamlığı konusunda en ufak şüphem yok ama böyle olmamalıydı..

Tabiki 2.75 bizi kalkındırmayacak ama kısa süreli ödenmesi gereken borçlar göz önünde bulundurulduğunda 2.75 € iyi bir nakit bence..Ayrıca Onur'un 7-8m €'ya satılmasındansa Tolga'nın 2.75m €'ya satılmasını tercih ederim.Yoksa Tolga'nın Trabzonspor'u basamak olarak gördüğüne katılmıyorum,konu tamamen maddi.

Ben de kalmasını isterdim ancak sıkıntıda olduğumuz dönemlerde elimizdeki bazı değerli oyuncuları çıkartmamız lazım yerine ikame edebileceğimiz oyuncular var ise.Tabi bu kadar ucuza satılmasının hiçbir izahı olamaz,bence hiç yoktan 5m € ederdi Tolga da.

artvints
21.05.2014, 08:47
tolga transfer görüşmelerinde elimizi zayıflattı, ben buna kızıyorum. tutturdu gitmek istiyorum diye. başkan da kırmadı.2.5 a milli takım oyuncusu sattık, tabata ya 10 vermiş takım bunlar. şu transfer piyasasına bakıyorum da, harbiden tek enayi biziz. hatta şöyle diyelim, daha doğru olur. sadece bizim futbolcularımız gerçek değerleriyle satılıyor, diğer tüm futbolcuların fiyatı abartılmış. hatırlıyorsak, bunlar fernades 15 milyon falan istiyorlardı.ama olcan için 2 milyon artı çöpleri veriyorlar. böyle alengirli küfürlerle cevap verilmesi gerekirken, masaya oturmaktan bahsediliyor.

Burak
21.05.2014, 19:10
Güzel yazmışsın katılıyorum dediklerine Burak

Sağol canım.