PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzon Valiliği'nin Fıkra Rezaleti

Mesut AKYILDIZ
20.09.2006, 20:57
TRABZON'DA FIKRA REZALETİ

İğrenç fıkra şöyle;

Temel ile Cemal çok sıkı arkadaştır. Birgün Temel, Cemal'in evinin önünden geçiyormuş. Cemal'in hanımı da bu sırada cam siliyormuş.
Temel;
-"O Cemal evde mi?" diye sormuş.
Cemal'in hanımı da;
-"Yok" cevabını vermiş.
Temel;
- "Aç kapıyı ben celiyrim" deyince,
Cemal'in hanımı;
- "Hes len. Sen beni orospu mu zannettin?" sözleriyle çıkışmış.
Temel de bunun üzerine;
-"Para vereceğimi kim söyledi!" şeklinde karşılık vermiş
Kitaptan sorumlu olan Yrd Doç Dr Mevhibe Coşar, Yrd Doç Dr A.Hilmi İmamoğlu ve Cemal Üçüncü'yü şiddetle protesto ediyor ve istifaya davet ediyorum.

Valisi Yavuzdemir olan kentin fıkrası da böyle olur arkadaslar bu fıkra valiligin cıkarmıs oldugu trabzon tanıtımı kıtapcıgında yer almaktadır ben burdan kendi adıma bu rezaleti protesto etmek için mail attım sizleride bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum ayrıca kitabın yayınlanmasından sorumlu kişiler ktu de ögretim uyesidirler valilikbim@trabzon.gov.tr

DKaraduman
20.09.2006, 21:02
Yuh tanıtım kitabında hemde bu millet kendinde degil ya

Adem Erdoğan
20.09.2006, 22:10
bu kadar da olmaz aynen buşekildemi var bu fıkra.Bunların haberi yok galiba bir fıkra yüzünden trabzon il sınırları için sabah gazetesine boykot yapıldığının.

Kaya
20.09.2006, 23:33
Yuh artık. Kepazelik...

korsan61
20.09.2006, 23:38
oradakiler trabzonlu değil galiba... böyle fıkralarıda hiç bir zaman sevmedim...

A.Hilal Çakıroğlu
20.09.2006, 23:43
kesinlikle rezalet.

ts_fan
20.09.2006, 23:58
Konu ile ilgili Sedat Tunalı'nın yazısı;
http://www.internetspor.com/v3/yazar.php?yaziID=2115

Benim o habere yorumum;
Fıkradaki bayanı bu fıkrayı hazırlayanların eşleri veya yakın bayan akrabaları; Temel karakterini de tüm Trabzon'lu erkekler olarak kabul ediyorum.Şimdi bu fıkrayı tekrar okusun bu fıkrayı hazırlayanlar, hoşlarına gittiyse sorun yok, fıkra çok güzelmiş.Gitmediyse geçmiş olsun eşlerine ve bayan akrabalarına.Azıcık utanmanız varsa acil istifa edersiniz oturduğunuz makamlardan, şeref yoksunu insanlar.İnsan mı dedim?İnsan vasfını sadece görüntü olarak değil, davranış olarakta gösteren herkesten özür dilerim...

Adem Erdoğan
21.09.2006, 00:26
Valiliğin telefonu varmı.Vali olmuş ama adam olamamış.Büyük bir ihtimalle trabzon halkına garezi var ve kendini böyle tatmin etmeye çalışıyo.Temelin karadeniz erkeğini fadimeninde karadeniz kadınını temsil ettiğini öğretmek lazım o karakter yoksununa...

zanoylu
21.09.2006, 00:55
Ya bu kadar mı kepazelik,şe..sizlik olur.Kitabı hazırlayanların arasında bayanda varmış buna inanasım gelmiyor.Bir bayan hemcinslerinin bu şekilde aşağalanmasına nasıl tahammül edebilir.Kendi karekterini kitabamı yansıttı dememek için hiç bir sebep görünmüyor.

LAZTOLGA
21.09.2006, 01:06
bu fikrta bir tanitim kitabina degil bir sex kitabina yakisir ama bizim temel dursun cemal ile diyil. mübarek aylarda yiz önümüz ramazan gel bak su serefsiz lere

Harun-61
21.09.2006, 01:09
Edep ya Hu !

Berk Akçay
21.09.2006, 01:11
bu kadarı da pes terbiyesizlik valla

Harun-61
21.09.2006, 01:50
Trabzon Valiliği'nden, 'müstehcen' fıkra açıklaması, ''Önemli bir kaynak eserden alınan fıkra herhangi bir şahsi tercihle sansüre tabi tutulamaz''

TRABZON 20.09.2006 TSI 20:00
Trabzon Valiliği, Trabzon 2006 adlı kitapta yer alan fıkranın Şalpazarı Çepni Kültürü adlı kitaptan alındığını belirtti.
Trabzon Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Trabzon 2006 kitabında fıkra ile ilgili bölümünü hazırlayan ve akademisyenlerden oluşan komisyonun, 'müstehcen' olduğu ileri sürülen fıkrayla ilgili olarak verdiği bilgiler aktarıldı.
Açıklamada, kitabın "Trabzon'da Edebiyat" adlı bölümünde yer alan fıkranın, başka bir kitaptan alındığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:
"Sözü edilen fıkra Şalpazarı Çepni Kültürü adlı eserin 219. sayfasından alınmıştır. Bu eser ise sahada derleme yapmak suretiyle meydana getirilmiş bilimsel bir çalışmadır. 1999 yılında Trabzon Valiliği İl Kültür Müdürlüğü yayınları arasında, Kültür Müdürlüğü tarafından oluşturulan bir yayın kurulu tarafından değerlendirilerek yayınlanmıştır. Bu fıkra uydurma yoluyla imal edilen bir örnek olarak metne konulmamıştır. Üstelik bu fıkrayı anlatan bir Türkmen-Çepni köylü kadındır. Ayrıca bu kitap Türkiye'de bu alanda çalışan halk bilimciler ve tarihçiler tarafından bilinen, tanınan, değerlendirilen, sahası için önemli bir kaynak eserdir."
Kaynak incelendiğinde bu fıkranın Trabzon'un Şalpazarı ilçesinin Doğancı köyünden okur ve yazar olmayan bir kadından derlendiğinin görüleceği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Fıkra bir edebi türdür. Belli bir geleneği, icra töresi ve aktarım şartları vardır. Fıkralar bütün bu nitelikleri dikkate alınarak değerlendirilir. Folklor ürünleri bilgilendirme amacı taşımazlar. Mesajı belli bir metaforlara, dikte ederek değil hissettirerek verirler. Bu anlamda üzerinde çalışan kişiler tarafından herhangi bir şahsi tercihle sansüre tabi tutulmaları mümkün değildir. Kendi bütünlükleri içinde ele alınmaları şarttır. Bölgemiz halk bilim ürünleri üzerine yazılan ulusal ve uluslararası makale ve kitaplarda çok eski tarihlerden itibaren bu meselelerin ele alındığı ve bu anlamda onlarca metin yayınlandığı görülür."
Trabzon Valiliği Kültür ve Turizm müdürlüğünce hazırlanan "Trabzon 2006" adlı kitapta yer alan Temel fıkrası, 'müstehcen' olduğu gerekçesiyle tepki almıştı.

FANATIK61
21.09.2006, 01:58
Yuh be bukadar terbiyesizlik olmaz. Bu Adam kendini ne zanediyor. Seref...

pierre_
21.09.2006, 03:09
asıl boykot şimdi yapılmalı..öyle ülkere falan diil..herkes aklını başına toplasın..bu nası şey ya

Nytre
21.09.2006, 07:40
bunu yapan devletin resmi makamı - trabzon valiliği.!...

bu vali hala o koltukta nasıl oturuyor bilemiyorum1'..

ve bu fıkrayı yazan kişi oraya koyan kişi herkimse derhal görevinden uzaklaştırılmalı!...

bu sorumluluğu kim almışsa üstüne (biz yaptık demeyi severler hava atmak için) şimdi hava atmayı bırakıp bu rezilliğin hesabını vermeli.

Emre B.
21.09.2006, 09:16
Rezillik.Hemde tanıtım kitabında bu fıkra anlatılır mı?

Naim
21.09.2006, 09:44
Papaz cinayeti
gökdeniz Fatih olayı
Trabzonda ki fuhuş ve mafya işleri
Türkiye-İsrail maçı
fıkra rezaleti
valinin görevden alınması için daha ne bekleniyor??
Sedat tunalının Dediği gibi

fıkra aslında Şöyle Başlamalı

Valinin hanımı o sırada Cam siliyormuş.yoldan Geçen Temel.....

Erbay
21.09.2006, 11:33
Daha kötüsü olamazdı.Rezil olduk.

Naim
21.09.2006, 11:55
Daha kötüsü olamazdı.Rezil olduk.

Yahu biz niye rezil olalım
Rezil olan validir
ilde ki mülki idari amirliktir
Bizi hiç bağlamaz
fıkra isteyene bundan sonra fıkrayı yukarıda bahsedildiği gibi anlatırım
daha bi keyif olur

Travelair
21.09.2006, 11:56
Fıkra bir edebi türmüş. Edepi tür olsa daha iyi olmaz mıydı? Kaynak esermiş. Sizin kaynağınız okuma yazma bilmeyen ne idüğü belirsiz bir kadın mı? Yok sansürleyemezlermiş... Yuh Size!!

Ahlaksızlık ahlak olmuş YAZIK!!!

no NAME
21.09.2006, 12:30
arkadaşlar teklifim şudur; fıkranın yapısına dokunmayalım sadece CEMAL "out" vali "in" olsun. ne dersiniz. herkes fıkrayı böyle anlatsın. haaaaaa valinin kimolduğunu anlatana bırakalım oda onun nüktesi olsun.
selam ve hürmetle

Emorfo
21.09.2006, 12:41
Asıl fıkra bu olsa gerek...
Böyle edepsizlik olmaz...
Temel"inde mokunu çıkardılar...
Trabzon'un imajı bu gibi olaylarla çok kötü yönde etkileniyor...
Sabah gazetesinde Selanaddin Duman denen bir dangalak vardı köşesinde sözde bir fıkra yayınladı... İstanbul'da Sabah gazetesi basılmış Trabzon'da baskı tesisleri kurşunlanmış, yazar diye geçinen zat uzun süre ortalıklarda görününememişti... Trabzon toplumu bu tepkiyi verirken kende Valiliğince basılan fikra kitabına bakın Allah aşkına bu ne ciddiyetsizlik iş bilmezlik rezillik...

bordox
21.09.2006, 13:32
Bu aptallığı savunmaya kalkmışlar,insan özür dileyip kitabı toplatır,yaptık bir öküzlük der,babalarınızın size vali veya mülkü amir olamazsınız değil adam olamazsınız lafını hatırlar.Adam olmaya çalışır.Yok ama zeytinyağı gibi üste çıkıyorlar bide.

Böyle bir fıkra olur mu?Neresine güldünüz bunun onuda çözemedim açıkcası.Bu tür bir diyalogun o bölgede geçmesi ihtimal dışı.

pReN@_61
21.09.2006, 14:02
e yuh artık

Naim
21.09.2006, 14:08
Bu aptallığı savunmaya kalkmışlar,insan özür dileyip kitabı toplatır,yaptık bir öküzlük der,babalarınızın size vali veya mülkü amir olamazsınız değil adam olamazsınız lafını hatırlar.Adam olmaya çalışır.Yok ama zeytinyağı gibi üste çıkıyorlar bide.

Böyle bir fıkra olur mu?Neresine güldünüz bunun onuda çözemedim açıkcası.Bu tür bir diyalogun o bölgede geçmesi ihtimal dışı.

Bu tür bir diyoloğun o bölgede geçmesi sonucunda zaten bu olayı anlatacak birisi kalmaz ortada
anlaşılan Kitabı hazırlayanların ailesi için gündelik olan bir olayın
Trabzonda geçeceğine inandırmış kendilerine

Mesut AKYILDIZ
21.09.2006, 19:13
Arkadaslar bence bu konu gercekleştirmiş oldugumuz bircok protestodan cok daha önemlidir çünkü bir sehir o sehrin en buyuk mülk-i amiri tarafından resmen cok ciddi töhmet altında bırakılmaktadır bu konu başlıgı genel başlıgın içerisine tasınarak vede valiligi hedef alan bir protesto metni hazırlanarak daha etkili protesto organize edilmelidir çünkü o fıkradaki karakterler biz karadeniz insanını temsil ediyor ve ben o karakterlere yakıştıralan hiçbir ahlaksız sıfatı hazmedemiyorum bilmem siz hazmedebiliyormusunuz?

Mesut AKYILDIZ
21.09.2006, 19:15
TELEFON : (0 462) 230 56 81 / 229 17 98
FAKS : (0 462) 229 88 38
E-POSTA : valilikbim@trabzon.gov.tr

dileyen arkadaslar yukarıdaki iletişim bilgilerinden valilige olan tepkilerini iletebilirler

Adem Erdoğan
21.09.2006, 21:15
Papaz cinayeti
gökdeniz Fatih olayı
Trabzonda ki fuhuş ve mafya işleri
Türkiye-İsrail maçı
fıkra rezaleti
valinin görevden alınması için daha ne bekleniyor??
Sedat tunalının Dediği gibi

fıkra aslında Şöyle Başlamalı

Valinin hanımı o sırada Cam siliyormuş.yoldan Geçen Temel.....

Fıkra böyle baya komik olur. Şimdi gülünür bu fıkraya.

28TS61
21.09.2006, 21:57
yani türkiyede hersey olur alistik artik

Nytre
22.09.2006, 08:03
ktülü 3 bilim adamı yaptığı açıklamada fıkrayı savunmuşlar.. bu üç RAHATSIZI LİNÇ ETMEK LAZIM

Nytre
22.09.2006, 08:05
BİLİMADAMLARI KİTABI SAVUNDU
Trabzon 2006 kitabına ahlaksız Temel fıkrasını koyan KTÜ'lü 3 bilimadamı, dün akşam saatlerinde suskunluklarını bozdu ve rezilliği savunmaya devam etti. Bilimadamları Yard.Doç.Dr.Mevhibe Çoşar, Yard.Doç.Dr A.Hilmi İmamoğlu, ile Cemal Üçüncü yazılı açıklamalarında, fıkranın Şalpazarı'nda yaşayan yaşlı bir bayandan alındığını belirterek, ahlaksız fıkraya bilimsel çalışma yakıştırması yaptılar. Temel'in Cemal'in eşine cinsel ilişki teklif etmesini, Cemal'in eşinin de, ağza alınmayacak bir ifadeyle cevap vermesini fıkranın anlatma geleneğine dayandıran bilimadamları, "Bu fıkrayı kaleme alanlar Trabzonludur. O zaman Trabzonlular, kendi kendilerine hakaret mi ediyor?" şeklinde konuştular. Yapılan yazılı açıklamada, "Trabzon Valiliği'nin hazırladığı 2006 yıllığında Trabzon Edebiyat Bölümü'nde sözü edilen fıkra, Şalpazarı Çepni Kültürü adlı eserin 219. sayfasından alınmıştır. Bu eser, sahada derleme yapmak suretiyle meydana getirilmiş bilimsel bir çalışmadır. Bu fıkra uydurma bir örnek olarak metne konulmamıştır. Üstelik bu fıkrayı anlatan Türkmen-Çepni köylü bir kadındır. Fıkra bir edebi türdür. Bu anlamda üzerinde çalışan kişiler tarnafından herhangi bir şahsi tercihlesansüre tabi tutulmaları mümkün değildir. Kendi bütünlükleri içinde ele alınmaları şarttır. Bölgemizdeki halk bilimleri ürünleri üzerine yazılan sayısız kitapta ve makalede, eleştirilen özellikleri taşıyan sayısız örnekle karşılaşabilirsiniz. Bu eserle asla hakaret, aşağılama, ahlaksızlık gibi popüler kriterlerle değerlendirilemezler, bu büyük bir yanlışlık olur. Bunlar birer gelenek ürünüdür. Biraz dikkatli bir şekilde halk yaşantısı ve üslubu gözlendiğinde bunlar kolayca tespit edilir. Bu ürünler birbirine hakaret kastıyla söylenmez" denildi.
"Bu onların bazen bir şakalaşma biçimidir, bazen hayata bakış ve olaylar karşısında duruş biçimidir. Bölgemizde ve ülkemizde Temel tipi çerçevisinde anlatılan fıkralardan, Kayserili tipine kadar olan fıkraları gözden geçirdiğimizde aslında sürekli bir iğnelemenin, eleştirinin satır aralarında yer aldığını görmemek mümkün değildir" ifadelerine yer verilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: Ancak bu her zaman fıkra tiplerini canlı birer tanık olarak anlamamızı gerektirmez. Herhangi bir Temel fıkrasının, Temel tipini zekaca öne çıkarıp, öven bir metin olduğunu da söylemek mümkün değildir. Öte yandan böyle bir fıkradan hareketle de Karadeniz kadını veya erkeğinin böyle bir tutuma gireceği, böyle bir bir anlayış gelenek olduğu söylenemez. Ancak fıkra üretilirken espri yaratılırken, elbetteki, söz oyunlarından ve çarpıklıklardanh yararlanılacaktır. Bizim bahsettiğimiz gelenek, espri ve fıkra üretme geleneğindeki tutumlardır. Temel fıkraları ile katkı sağlanan söz konusu gelenek, fıkra anlatma geleneğidir. Ayrıca bu metni kaleme alanlar Trabzonludur. Bu yörenin kültürel özelliklerinin tanıtılması için bugüne kadar inceleme ve araştırmalarıyla katkıda bulunmuşlardır. Bu durumda, kaynak anlatıcı ve tamamen iyi niyetle bu kitabın oluşumuna katkıda bulunanlar Trabzonlu olduğuna göre, kendi kendilerine de hakaret etmiş sayılmaktadır. Bir Trabzonlu olarak bunu en iyi takdir etmesi beklenenlerden biri olacağınızı düşünürek, yanlış anlamaların ortadan kaldırılması konusunda yararlı olacağını ümit etmekteyiz.

Nytre
22.09.2006, 08:10
bu adamların bir kaydını bulamadım ktu sayfasından..