PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emekçi Kadınlarımız Dik Durun!..

Pınar G.
07.03.2014, 21:42
http://img.tapatalk.com/d/14/03/08/e8a4e8u4.jpg

Günlerden cumartesi takvim 8 Martı gösteriyor ya hani ,

Bir tarafta sahte Kadınlar Günü mesajları sosyal medyada yazılıyor , sokaklarda dillendiriliyor . Diğer tarafta realist , idealist kadınlar sokaklarda ellerinde pankartlar seslerini duyurmaya çalışıyor .
*
Bizim Karadeniz kadınları mı ?
Onlar yine bahçede iş yapıyor , odun taşıyor .
Bizim oralarda kadınlar günü mü kutlanırmış . Ayşe teyzem sabah kalkar bir yandan inek bakar bir yandan evi çekip çevirir . Sonra bahçeye iner yine işe koyulur .
*
Yılın 364 günü olanları görmezden gel bir gün kadınlar gününü kutla .!
*
Tecavüz edilen , kocası tarafından dövülen , zorla çalıştırılan , sokakta dilenciliğe zorlanan , küçük yaşta zorla evlendirilen , dövülerek öldürülen kadınlarımız , kızlarımız ...
*
Haksızlığa , zulme uğratılan kadınları bir gün hatırlamak onları kutlamaktan , onure etmekten çok yaralayıcı , kırıcı ...
*
Bugün bırakın sahte kutlama mesajlarını durup bir düşünün . Kadınlar her gün değerli , her gün özel , her gün emektar .
*
Bugün de her yıl olduğu gibi ŞİDDETE HAYIR diyorum .
TECAVÜZE DUR diyorum .
*
Ve sizden de istiyorum ki ,
Kadınlar gününü kutlamayın .
Gidin ve emekleri için onlara teşekkür edin .
*
EMEKÇİ KADINLARIMIZ DİK DURUN .!

http://img.tapatalk.com/d/14/03/08/8apagy6u.jpg

Mehmet SELEN
07.03.2014, 22:03
KADINLARIMIZ - NAZIM HİKMET

Toprak öyle bitip tükenmez, /dağlar öyle uzakta,
sanki gidenler hiçbir zaman
hiçbir menzile erişemeyecekti.
Kağnılar yürüyordu yekpare meşaleden tekerlekleriyle
Ve onlar
ayın altında dönen ilk tekerlekti.
Ayın altında öküzler
başka ve çok küçük bir dünyadan gelmişler gibi
ufacık kısacıktılar
ve pırıltılar vardı hasta kırık boynuzlarında
ve ayakları altından akan
toprak,
toprak,
ve topraktı.
Gece aydınlık ve sıcak
ve kağnılarda tahta yataklarında
oyu mavi humbaralar çırılçıplaktı.
Ve kadınlar
birbirlerinden gizleyerek
bakıyorlardı ayın altında
geçmiş kafilelerden kalan öküz ve tekerlek ölülerine.
Ve kadınlar
bizim kadınlarımız:
korkunç ve mübarek elleri
ince, küçük çeneleri, kocaman gözleriyle
anamız, avradımız, yarimiz
ve sanki hiç yaşanmamış gibi ölen
ve soframızdaki yeri
öküzümüzden sonra gelen
ve dağlara kaçırıp uğrunda hapis yattığımız
ve ekinde, tütünde, odunda ve pazardaki
ve kara sabana koşulan ve ağıllarda
ışıltısında yere saplı bıçakların
oynak, ağır kalçaları ve zilleriyle bizim olan
kadınlar,
bizim kadınlarımız
şimdi ayın altında
kağnıların ve hartuçların peşinde
harman yerine kehriban başlı sap çeker gibi
aynı yürek ferahlığı,
aynı yorgun alışkanlık içindeydiler.
Ve onbeşlik şaraplenin çeliğinde
ince boyunlu çocuklar uyuyordu.
Ve ayın altında kağnılar
yürüyordu Akşehir üzerinden Afyon`a doğru.

Zafer Keskin
07.03.2014, 22:04
Senin yuregine kurban... Hersey icin simdiden Tesekkurler Pinar Hanimcim...

Tayfun
07.03.2014, 22:07
"Cezalı" futbol maçlarına bayanların lâyık görüldüğü bir ülke / anlayış.

Pınar G.
07.03.2014, 22:37
Senin yuregine kurban... Hersey icin simdiden Tesekkurler Pinar Hanimcim...

Teşekkür ederim Zafer abicim. :)
Farkındalık yaratabildiysem ne mutlu.

Pınar G.
07.03.2014, 22:40

Kesinlikle aşağılayıcı bir tavırla bize sunulan(!) bedava maç olayı için de bir şeyler yapılmalı.
Bunun için de bir pankart açılabilir.Cezalı maçta bayanlar da yer almasın,tribünde pankart olsun.Mesaj birilerine gider.

Öznur61
07.03.2014, 23:01
Bu yazıya daha niceleride eklenebilir aslında, ama yüzeysel olarak güzel özetlemişsin ve anlamlı mesajlar vermişsin.
Eline sağlık.. :)

mihribansoylu
07.03.2014, 23:02
forumda böyle güzel mesajlar verilmeye devam edilmeli^^

Pınar G.
07.03.2014, 23:11
Bu yazıya daha niceleride eklenebilir aslında, ama yüzeysel olarak güzel özetlemişsin ve anlamlı mesajlar vermişsin.
Eline sağlık.. :)

Yazsan roman olcak değerde aslında ama buraya bu kadar özetlemek gerekti ben de öyle yazdım :)
Teşekkür ederim :)

kayseriliyiz
07.03.2014, 23:19
Kalemine Yüregine saglik
devamini bekliyorum farkli farkli konularda
saygilar

Kadir Yeter
07.03.2014, 23:24
http://edebiyatdefteri.com/yazioku.asp?id=96573 (http://edebiyatdefteri.com/yazioku.asp?id=96573)

http://www.turksesigazete.com/bayanlarin-olusturdugu-kuyrugunun-sonu-gelmedi.html

Yukarıdaki fotoğraf, aşağıdaki konuya ait ve fotoğraf târihi doğrudur(saat:07.25).

Alıntı bilgi:
"Türkiye Futbol Federasyonu tarafından hayata geçirilen "kadınların ve 16 yaş altı çocukların Spor Toto Süper Lig maçlarına ücretsiz girebilme" uygulaması daha önceden de açıklandığı gibi hafta sonu oynanacak 34. hafta karşılaşmaları ile sona erecek.

"GÜZEL OYUN GÜZEL KALACAK" sloganıyla ilk defa ligin 5. haftasında hayata geçirilen projede, kadınların ve 16 yaşın altındaki futbolseverlerin bilet bedelleri, sezon sonuna kadar Türkiye Futbol Federasyonu tarafından karşılanarak kulüplere ödeniyor.

...
Seyircisiz maçlarda uygulama Süper Final’de geçerli

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından bu sezon hayata geçirilen "seyircisiz oynama cezası olan maçlara kadın ve 12 yaş altındaki çocukların alınması" uygulaması ise 14 Nisan’da başlayacak Spor Toto Süper Final maçlarında geçerli olacak. Seyircisiz oynama cezası alan kulüplerin bu maçları, Süper Final dönemine denk gelirse, kulüplerin maçlarını kadın ve 12 yaş altı çocuklar ücretsiz seyredebilecek.
kaynak: tff.org
........................

BAYAN HAKEMLERİMİZİN FUTBOL MAÇI YÖNETTİĞİ BU DEVİRDE;
SEYİRCİ = ERKEK DEMEK MİDİR?...

Bu iş’te bir insanlık ayıbı görüyorum!... ne dersiniz?... ince düşünün de bakın;
siz de farkedeceksiniz.
(stepne lâstiği gibi uygulama diye düşünüyorum)

"Medenî haklar eşittir" demiyor muyuz?.

Neyse ki, bitti.

kadiryeter Kadir Yeter.
13.4.2012

Pınar G.
07.03.2014, 23:42
Bilgi için teşekkürler Kadir bey haklısınız.Ne yazık ki Türkiye'de 'futbol erkek oyunudur.' Algısı doğrultusunda bayanların futbola olan ilgisi tabiri caizse küçük görülmüştür.
Bayanların erkekler kadar futbol bilgisine sahip olduğu Trabzon'da bile bu düşünce azımsanamayacak düzeyde.
Trabzon ki stadında destek için gelen kızları,patik ören nineleri,eylemlere katılan teyzeleriyle örnek bir futbol kenti.
Bu düşüncelerin aşılması gerekiyor.Burada erkeklere de iş düşüyor.
Tabuları yıkalım beyler.!

Burçak
08.03.2014, 00:33

Belki ben yanlış düşünüyorum.
Ama cezalı maçlarda kadınların maça alınmış olması, aslında onları onurlandırmaktır.
Bir mesaj vermektir.
Bakın erkekler adam gibi maç izleyemiyor. Siz izleyin deniyor.

Normal maçlarda bayanlara siz maça gelmeyin denmiyor ki.

Adem Akyüz'
08.03.2014, 00:38
Belki ben yanlış düşünüyorum.
Ama cezalı maçlarda kadınların maça alınmış olması, aslında onları onurlandırmaktır.
Bir mesaj vermektir.
Bakın erkekler adam gibi maç izleyemiyor. Siz izleyin deniyor.

Normal maçlarda bayanlara siz maça gelmeyin denmiyor ki.

Bu tür maçlarda isimde bir sıkıntı var zaten. Maça bakıyorsun " cezalı " diyor. Ama özel olarak bayanları tribüne alıyorsun.. Uygulamadan çok isimde bir sıkıntı var bence :)

Çağatay_
08.03.2014, 01:57
"İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin. Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?"

Mustafa Kemal Atatürk

Kadına saygının olmadığı, kadına şiddetin sıradan bir durum olarak algılandığı bir toplumun ilerleme kaydedebilmesi mümkün değildir.

Kaya
08.03.2014, 02:09
"Cennet Anaların Ayaklarının Altındadır..."

denmişken biz kadınlarımızı ayaklar altına alıyor isek vah ki ne vah...

Allah hepsinden razı olsun...

Bu ülke bile onların sayesinde ayakta kaldı...

Hakkını ödeyebilir miyiz Kara Fatma'nın, Ayşe hanımın, Hatice Hatun'un, Tayyar Rahmiye'nin, Nazife Kadının...

Ne demiş Mustafa Kemal Atatürk?

"Dünyada hiçbir milletin kadını ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluş ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar himmet gösterdim" diyemez...

Mekanları cennet olsun...

CamilloVillegas
08.03.2014, 11:33
"Cennet Anaların Ayaklarının Altındadır..."

denmişken biz kadınlarımızı ayaklar altına alıyor isek vah ki ne vah...

Allah hepsinden razı olsun...

Bu ülke bile onların sayesinde ayakta kaldı...

Hakkını ödeyebilir miyiz Kara Fatma'nın, Ayşe hanımın, Hatice Hatun'un, Tayyar Rahmiye'nin, Nazife Kadının...

Ne demiş Mustafa Kemal Atatürk?

"Dünyada hiçbir milletin kadını ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluş ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar himmet gösterdim" diyemez...

Mekanları cennet olsun...

Allah rahmet etsin öylese kadınlar gününü.....Ölüm ilanı gibi olmuş ;)

Emekçi kadınlarımız için kadınlar gününü kutlamıyorum!

salihismet
08.03.2014, 12:30
Hepsi burada, bu büyük ülkedeler, öne cikmak icin hep cagrilmayi beklerler. Esitlik ve kadin haklarini
dillerinden düsürmeyen ülkemin insanlari, söylemleriyle eylemleri birbirini tutmayan beyler, sizde biliyorsunuz ki
ülkemizde en büyük esitleyici ölümdür, tabutumuzda uzanmis yatarken asagi yukari hepimiz esitiz.
Bu yüzden manevi banka hesabinizda, tecavüz, öldürme, iskence gibi borclarinizdan daha cok, kadinlara verdiginiz
degerden dolayi alacak hesabiniza bir seyler yazdirin...

Tolga
08.03.2014, 15:57
Kadınların futbola olan ilgisini artırmaya yönelik olarakta lanse edilebilir bu proje.

ilhan
08.03.2014, 21:14
Pınar hassasiyetin ve yazı için tebrik ederim. Eline yüreğine sağlık.

Pınar G.
08.03.2014, 22:32
Pınar hassasiyetin ve yazı için tebrik ederim. Eline yüreğine sağlık.

Teşekkür ederim.Farkındalık yaratabildiysem ne mutlu. :)

Miserable
09.03.2014, 00:49
Ne emeği? Hangi emek? Hangi kadınlar? Fotoğraftaki kadınların bu ülke içindeki yeri nedir? Toplumun bu kadınlara verdiği değer nedir? Dahası bu anlamsız günün bu kadınlar için değeri nedir? Değerli, özel ve emektar kadınlar.. Pekala bunun tam tersini söylemek de mümkün. Nedir bu toptan kutsama çabası? Adalet mi yoksa ayrıcalık mı isteniyor? Cezalı maçlara kadınların alınması, kadınlara ayrıcalık, erkeklere ise aşağılamadır. Bir insana kimse kendinden daha büyük zarar veremez. Kadınların uğradıkları her türden haksızlıkta hemen hemen erkekler kadar payları var.

Pınar G.
09.03.2014, 01:11
Ne emeği? Hangi emek? Hangi kadınlar? Fotoğraftaki kadınların bu ülke içindeki yeri nedir? Toplumun bu kadınlara verdiği değer nedir? Dahası bu anlamsız günün bu kadınlar için değeri nedir? Değerli, özel ve emektar kadınlar.. Pekala bunun tam tersini söylemek de mümkün. Nedir bu toptan kutsama çabası? Adalet mi yoksa ayrıcalık mı isteniyor? Cezalı maçlara kadınların alınması, kadınlara ayrıcalık, erkeklere ise aşağılamadır. Bir insana kimse kendinden daha büyük zarar veremez. Kadınların uğradıkları her türden haksızlıkta hemen hemen erkekler kadar payları var.

Kadınların uğradıkları her türlü haksızlıkta erkekler kadar payları mı vardır ?
Tecavüze uğrayan kadınlar,küçük yaşta evlendirilen kız çocukları misal...
Ne gibi bir payları olabilir sizce ?
Bu nasıl bir düşüncedir ?
Üzülerek okudum yazdıklarınızı yazık.!

Miserable
09.03.2014, 01:26
"Her türden" ifadesi abartılı olabilir. "Birçok" diyelim. Tekil olaylardan bahsetmiyorum. Herhalde böyle birşeyi söylemek aptalca olur. Tüm bu olan bitenin ardına genişçe bakarsanız anlayabilirsiniz.

Pınar G.
09.03.2014, 11:47
"Her türden" ifadesi abartılı olabilir. "Birçok" diyelim. Tekil olaylardan bahsetmiyorum. Herhalde böyle birşeyi söylemek aptalca olur. Tüm bu olan bitenin ardına genişçe bakarsanız anlayabilirsiniz.

İstediğiniz yerden bakalım.Hiçbir neden bir kadına şiddet uygulamayı,tecavüz etmeyi,küçük yaşta evlendirmeyi ...
Haklı kılmaz.!
Bu zihniyete şiddetle karşı çıkıyorum.Bu nasıl bir düşüncedir .!

Öznur61
09.03.2014, 13:43

Genel olarak insanların düşüncelerine saygı duyarım ama sizin bu düşüncenize kesinlikle saygı duyamadım.
Yazdıklarınızı bi bayan olarak, belkide geleceğin bi annesi olarak ciddi anlamda üzülerek okudum.
Kadınların uğradığı her türden haksızlıkta hemen hemen erkekler kadar payı var öylemi ? Söylermisiniz bana bi bayanın tecavüze uğramasında, bi kadının şiddet görmesinde yada genç bi kızın erken yaşta evlendirilmesinde bi kadının nasıl payı olabilir ? Soruyorum size bu insanlar şimdi sizce adaletmi istiyor ayrıcalıkmı !

CamilloVillegas
09.03.2014, 14:53
İstediğiniz yerden bakalım.Hiçbir neden bir kadına şiddet uygulamayı,tecavüz etmeyi,küçük yaşta evlendirmeyi ...
Haklı kılmaz.!
Bu zihniyete şiddetle karşı çıkıyorum.Bu nasıl bir düşüncedir .!

1. Şiddetle karşı çıkmanı çok yadırgadım Pınar hanım.
2. Miserable'in laflarına takmayın, Les Miserables sayfalarını tekrar tekrar okurken anlaşılan çoook çekmiş. Sıkça rastlanan bir şey. Bir de Nietzsche çekerse....
3. 1461 Trabzon 10 kişiye karşı fark yemek üzere, bu maçı kaçırmamak lazım. Tam Miserable'ye göre.....ben kaçtım.

;)

Pınar G.
09.03.2014, 15:08
1. Şiddetle karşı çıkmanı çok yadırgadım Pınar hanım.
2. Miserable'in laflarına takmayın, Les Miserables sayfalarını tekrar tekrar okurken anlaşılan çoook çekmiş. Sıkça rastlanan bir şey. Bir de Nietzsche çekerse....
3. 1461 Trabzon 10 kişiye karşı fark yemek üzere, bu maçı kaçırmamak lazım. Tam Miserable'ye göre.....ben kaçtım.

;)

Neden yadırgadınız ? Aksine sizin düşüncelerinizi yadırgayamıyorum bile.Toplumdaki kadına verilen değersizliğin göstergesi sizin gibi düşünenler yüzünden kadına şiddet bitmiyor,tecavüz durmuyor,küçük yaşta kız çocukları evlendiriliyor.
Bir açıklama yapıcaksanız da kadınlara yapılanların sizin gözünde haklı çıkaran nedenleri söyleyin.! soruma cevap verin diyeceğim ama hangi neden bu düşünceyi haklı kılabilir.!
Yazık gerçekten çok yazık...!

CamilloVillegas
09.03.2014, 15:35
Neden yadırgadınız ? Aksine sizin düşüncelerinizi yadırgayamıyorum bile.Toplumdaki kadına verilen değersizliğin göstergesi sizin gibi düşünenler yüzünden kadına şiddet bitmiyor,tecavüz durmuyor,küçük yaşta kız çocukları evlendiriliyor.
Bir açıklama yapıcaksanız da kadınlara yapılanların sizin gözünde haklı çıkaran nedenleri söyleyin.! soruma cevap verin diyeceğim ama hangi neden bu düşünceyi haklı kılabilir.!
Yazık gerçekten çok yazık...!

Sizi aslında destekleme amacıyla yazmıştım. Dediklerinize katılıyorum. Esprili olacaktı sadece. Ama her zamanki gibi anlatamadım ya.

Evet, yazık oldu.

Pınar G.
09.03.2014, 15:37
Böyle hassas bir konuyu espri aracı okarak kullanmanızı hiç kimse algılayamaz kusura bakmayın.!
Yanlış konu yanlış ifade tarzı...

CamilloVillegas
09.03.2014, 15:42
Böyle hassas bir konuyu espri aracı okarak kullanmanızı hiç kimse algılayamaz kusura bakmayın.!
Yanlış konu yanlış ifade tarzı...

Anlaşıldı. Kiminle dans ettiğimin farkında değildim.

winner
09.03.2014, 16:52
8 mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü tüm kadınlarımıza kutlu olsun.

cyberentalpi
09.03.2014, 18:40
Şurda bir kızımızın oldukça mantıklı ve insanı dileğini bile çekemeyen,
Bu kadar ciddi bir konuyu dalga meselesi yapabilen varya diyecek söz yok

dünya kadınlar günü kutlu olsun.

Lazman
09.03.2014, 18:55
Kadinlar gununuz kutlu olsunda, emekci kelimesinin burdaki olayi nedir?

Pınar G.
09.03.2014, 19:22
Şurda bir kızımızın oldukça mantıklı ve insanı dileğini bile çekemeyen,
Bu kadar ciddi bir konuyu dalga meselesi yapabilen varya diyecek söz yok

dünya kadınlar günü kutlu olsun.

Teşekkür ederim duyarlılığınız ve hassasiyetiniz için.Bu konuyu dalga konusu yapan arkadaş da umarım bir başka bayana bu tür konularda dalga konusu yapmaz bu uyarının üzerine.

Pınar G.
09.03.2014, 19:24
Kadinlar gununuz kutlu olsunda, emekci kelimesinin burdaki olayi nedir?

Aslında Dünya Kadınlar Günü olarak adlandırılıyor genel olarak ama enekçi kadınlar günü olarak bu günü anlamlandıran olayın kaynağında emek veren işçi kadınların bir haksızlığa uğraması var.Bunun için EMEKÇİ vurgusu yapılıyor.

Mert M.
09.03.2014, 19:53
"Emek" kavramının karşılığının verilmediği bir ülkede ne mutlu Emekçiyim diyebilen insanlara! Onlarla gurur duyuyorum ister kadın olsun ister erkek.
Devrimci ve çağdaş bir ailenin evladı olarak kadınlarımızın o güzel ellerinden öpüyorum. İyi ki varsınız! Var olmaya ve sesinizi duyurmaya devam ediniz.
Örümcek ağları sarmış beyinlerin sizin düşüncelerinizle temizlenmeye ihtiyacı var. Atamızın da dediği gibi yobazlığı, bağnazlığı, düzenbazlığı, kayırmacılığı yine sizin devam ettireceğiniz hareketlerle alt etmeyi sürdüreceğiz.

CamilloVillegas
09.03.2014, 20:13
Başbakanlarının bir kedi karikatürüne dahi tahammül edemeyen bir ülkede yaşadıkları için, hakaret, dalga ve şakayı birbirinden ayırt/tahammül edememelerini yadırgamamak lazım.

Saygısız, kendini beğenmiş ve kapitalist bir liboşum.

Pınar G.
09.03.2014, 20:21
"Emek" kavramının karşılığının verilmediği bir ülkede ne mutlu Emekçiyim diyebilen insanlara! Onlarla gurur duyuyorum ister kadın olsun ister erkek.

Devrimci ve çağdaş bir ailenin evladı olarak kadınlarımızın o güzel ellerinden öpüyorum. İyi ki varsınız! Var olmaya ve sesinizi duyurmaya devam ediniz.

Örümcek ağları sarmış beyinlerin sizin düşüncelerinizle temizlenmeye ihtiyacı var. Atamızın da dediği gibi yobazlığı, bağnazlığı, düzenbazlığı, kayırmacılığı yine sizin devam ettireceğiniz hareketlerle alt etmeyi sürdüreceğiz.

Teşekkür ederim bu güzel yorumunuz için.Herkesin bilinçlenmesi gerekiyor bu konuda.Evet ortada kadınlara yapılan bir haksızlık var ama bu mücadelede kadınlar kadar erkeklerin de verilen mücadeleye destek vermesi gerekiyor.