PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Twitter Şike Yapıyor !!!

Gökhan Koç
30.12.2013, 16:38
Arkadaşlar,

Saatlerdir TR'deki en hızlı hashtag olan #ŞikeyiAklamaYargıtayaKarışma 'yı TT listesine sokmuyorlar. Özellikle ölçtüm hızları, bizim hashtag listedeki diğer hashtag'lerden çok daha hızlı. Genede giremiyor listeye,

Aşağıdaki metni email ile gönderin lütfen, email adresleri aşağıdadır.

Subject: Twitter has lost its objectivity in Turkey

Dear Twitter Officials,

We can easily see that; @Twitter has lost its objectivity in Turkey, the following hashtag is prohibited : #ŞikeyiAklamaYargıtayaKarışma

Please stop it !!!

emails:
spoof@twitter.com
privacy@twitter.com
notify@twitter.com
connections@twitter.com
support@twitter.com

------------

Atabileceğiniz twitler: (Kişiler Twitter'ın en üst kademe yöneticileridir.)

@Twitter has lost its objectivity in Turkey, the following hashtag is prohibited : #ŞikeyiAklamaYargıtayaKarışma @dickc

@Twitter has lost its objectivity in Turkey, the following hashtag is prohibited : #ŞikeyiAklamaYargıtayaKarışma @ROWGHANI

@Twitter has lost its objectivity in Turkey, the following hashtag is prohibited : #ŞikeyiAklamaYargıtayaKarışma @mgupta

@Twitter has lost its objectivity in Turkey, the following hashtag is prohibited : #ŞikeyiAklamaYargıtayaKarışma @adambain

@Twitter has lost its objectivity in Turkey, the following hashtag is prohibited : #ŞikeyiAklamaYargıtayaKarışma @adam_messinger

@Twitter has lost its objectivity in Turkey, the following hashtag is prohibited : #ŞikeyiAklamaYargıtayaKarışma @vijaya

@Twitter has lost its objectivity in Turkey, the following hashtag is prohibited : #ŞikeyiAklamaYargıtayaKarışma @ColinCrowell

@Twitter has lost its objectivity in Turkey, the following hashtag is prohibited : #ŞikeyiAklamaYargıtayaKarışma @chfry

@Twitter has lost its objectivity in Turkey, the following hashtag is prohibited : #ŞikeyiAklamaYargıtayaKarışma @sippey

@Twitter has lost its objectivity in Turkey, the following hashtag is prohibited : #ŞikeyiAklamaYargıtayaKarışma @gabrielstricker

@Twitter has lost its objectivity in Turkey, the following hashtag is prohibited : #ŞikeyiAklamaYargıtayaKarışma @janetvh

@Twitter has lost its objectivity in Turkey, the following hashtag is prohibited : #ŞikeyiAklamaYargıtayaKarışma @kevinweil

MaEsTrO
30.12.2013, 16:42
O isin basinda bir kiz var Türk. Twitter Türkiye editörü, istedigi yere müdahale edebiliyor. Ama özellikle genelde bize müdahale ediyor. Zaten fenerli kendisi. Adini unuttum.

Kader KORELİ
30.12.2013, 16:50
O isin basinda bir kiz var Türk. Twitter Türkiye editörü, istedigi yere müdahale edebiliyor. Ama özellikle genelde bize müdahale ediyor. Zaten fenerli kendisi. Adini unuttum.

İsmini bir araştırır mısınız lütfen? Direk o şahısın adını versek veya ona tweetler atsak daha iyi. Ben de merak ettim kimdir.

Bir de bu hashtagin diğerlerinden daha hızlı olduğuna dair ölçüleri de görselleştirebilirsen Gökhan, emaile ekleriz.

Bu ilk değil, daha önce de çok yapıldı. Artık üzerine gitmemiz lazım.

Ender Kuyumcu
30.12.2013, 16:53
Görev tamam Gökhan reis :)

Gurpas
30.12.2013, 16:58
O kızın adı ne bilgi verin de aklını alalım

Gökhan Koç
30.12.2013, 16:58
Dünya TT listesine girdi, kafaya oynuyor ama Türkiye TT listesine sokmuyor adiler.

MaEsTrO
30.12.2013, 16:59
İsmini bir araştırır mısınız lütfen? Direk o şahısın adını versek veya ona tweetler atsak daha iyi. Ben de merak ettim kimdir.

Bir de bu hashtagin diğerlerinden daha hızlı olduğuna dair ölçüleri de görselleştirebilirsen Gökhan, emaile ekleriz.

Cok uzun zaman oldu, getiremedim ismini aklima.

Gökhan Koç
30.12.2013, 17:05

Onu ben görselleştiremiyorum,

Sayıyıorum atılan twitleri belirli bir zaman aralığı için.

Onuda kaynak olarak veremeyiz, ama adamlar iyi niyetli ise belki kendi database'leri üzerinde bir araştırma yaparlar.

Bilemedim ya,

Twitter olmazsa bu işin altından kalkamayız,

Mehmet ERTUĞ
30.12.2013, 17:05
emeğine sağlık işlem tamam hem e-mail hem twitter dan gönderildi..

Kader KORELİ
30.12.2013, 17:13
Cok uzun zaman oldu, getiremedim ismini aklima.

Peki renktaş bir yerde mi okudun, birinden mi duydun? Nereden öğrendiğini hatırlıyorsan bulmaya çalışırım eğer internetten araştırılabilecek bir kaynaksa. Biz sesimizi çıkarmadıkça bunları yapmaya devam edecekler. Twitter merkezinin haberi olacak ki bu manipulasyonlardan Türkiye sorumlularını bir gözden geçirsinler. Haberlerinin olmasını sağlamak da bize düşüyor. O kadar çabalıyor, uğraşıyor Gökhan gibi arkadaşlar, ama sansürden dolayı etkisi olmuyor. Bana kalırsa Twitter'e böyle iki cümle değil de delilleriyle birlikte detaylandırılmış bir yazı göndermeli ve bu kişi veya kişilerin işlerini kötüye kullandıklarını belirtip gerekli önlemlerin alınmasını talep etmeli.

Enes Ünal Kaya
30.12.2013, 17:16
çok güzel bir duruma el atmışsınız benimde dikkatimi çekdi bugun.. daha öncede böyle şeyler oluyordu

Kader KORELİ
30.12.2013, 17:23
Onu ben görselleştiremiyorum,

Sayıyıorum atılan twitleri belirli bir zaman aralığı için.

Onuda kaynak olarak veremeyiz, ama adamlar iyi niyetli ise belki kendi database'leri üzerinde bir araştırma yaparlar.

Bilemedim ya,

Twitter olmazsa bu işin altından kalkamayız,

Gökhan bunu ölçtürebileceğin sayfalar var sanırım. Hashtracking.com denedim şimdi mesela. Böyle bir site üzerinden diğer TT listesine girmiş hashtaglerin istatistikleriyle karşılaştırıp en azından bir istatistiki bulgu önlerine koyulabilir, meseleyi daha iyi açıklamak için, sonrası onlara kalmış, asıl veriler kendilerinde.

Gökhan Koç
30.12.2013, 17:32
Gökhan bunu ölçtürebileceğin sayfalar var sanırım. Hashtracking.com denedim şimdi mesela. Böyle bir site üzerinden diğer TT listesine girmiş hashtaglerin istatistikleriyle karşılaştırıp en azından bir istatistiki bulgu önlerine koyulabilir, meseleyi daha iyi açıklamak için, sonrası onlara kalmış, asıl veriler kendilerinde.

Tam anlamıyla kullanamadım onu kader, tam adetleri göremedim.

Kader KORELİ
30.12.2013, 17:40
Tam anlamıyla kullanamadım onu kader, tam adetleri göremedim.

Tamam Gökhan, ben yukardaki şekliyle gönderiyorum e-postayı, ama en geç bir sonraki sefer böyle bir şey yaşadığımızda bunu kanıtlamaya çalışıp daha detaylı bir yazıyla şikayette bulunsak daha iyi olur diye düşünüyorum, ben elimden geldiğince yardımcı olurum. Önemli bir mecra Twitter. Yarın öbür gün çok daha önemli bir durum olur da manipulasyona uğrarsak yine üzücü olur. Bu arada nişanlandın sanırım, tebrik eder, mutluluklar dilerim :)

Berat
30.12.2013, 17:41
Mail gönderildi.

Gökhan Koç
30.12.2013, 17:42
Tamam Gökhan, ben yukardaki şekliyle gönderiyorum e-postayı, ama en geç bir sonraki sefer böyle bir şey yaşadığımızda bunu kanıtlamaya çalışıp daha detaylı bir yazıyla şikayette bulunsak daha iyi olur diye düşünüyorum, ben elimden geldiğince yardımcı olurum. Önemli bir mecra Twitter. Yarın öbür gün çok daha önemli bir durum olur da manipulasyona uğrarsak yine üzücü olur. Bu arada nişanlandın sanırım, tebrik eder, mutluluklar dilerim :)

Teşekkür ederim :)

Mehmet BAL
30.12.2013, 17:48
Görev tamamdır

Kader KORELİ
30.12.2013, 17:53
Gönderdim. Şu an TT listesine de girmiş gördüm. Dördüncü sırada.

Gökhan Koç
30.12.2013, 17:53
sonunda Türkiye TT listesine kabul edilmiş,

Ölmüş haliyle bir yukarlarda,

Kader, senin söylediğin şekilde bu husus için bir ölçme aracı bulmamız lazım muhakkak doğru diyorsun,

Adamlara bunu iletiriz rapor haline getirerek,

Şimdilik birer mail atsak yeter sanırım.

Mehmet BAL
30.12.2013, 17:59
TT Türkiye listesinden düşmüş birden ...

Mehmet SELEN
30.12.2013, 18:00
İşlem tamam.Emeği geçenlerin ellerine sağlık.

Gökhan Koç
30.12.2013, 18:00
Zirveyi zorlarken, bir anda listeden çıkarıldı,

Valla helal olsun ya, bu nasıl iş arkadaş,

Bide twitter ile mi uğraşacağız !!!

Delircem birazdan.

Mehmet SELEN
30.12.2013, 18:03
Zirveyi zorlarken, bir anda listeden çıkarıldı,

Valla helal olsun ya, bu nasıl iş arkadaş,

Bide twitter ile mi uğraşacağız !!!

Delircem birazdan.

Aklına mukayyet ol aman ha.Sitede emek veren bir elin parmağı kadar kişilersiniz.

F.Levent Yavuz
30.12.2013, 18:06
Gün içinde hashtag'in çok gerilerde kaldığını fark edince açıkçası ben de durumdan şüphelendim. Gökhan tweet'i ile de press@twitter.com'a mail attım. Hashtag'in şu an itibariyle hakettiği yerde olduğunu görmek sevindirici. Başında her kim varsa mutlaka bunu hesabı sorulmuştur diye düşünüyorum.

F.Levent Yavuz
30.12.2013, 18:07
Lafımı geri alıyorum. Tekrar listeden çıkarmışlar. Gerçekten nasıl bir lobiyle savaşıyoruz buradan da belli oluyor.

Bülent AKBULUT61
30.12.2013, 18:19
işlem tamam harikasınız helal olsun Gökhan (niye yönetim kurulundan çıkartılar sizi bir turlu anlayamadım neyse)

Gökhan Koç
30.12.2013, 18:19
Bu operatörü kovdurmadan rahat edemeyeceğiz,

Bu mevzuda böyle boykot uygulayabilenler her meselede uygulayabiliyordur.

Bunu muhakkak çözmemiz lazım arkadaşlar,

Gökhan Koç
30.12.2013, 18:20
işlem tamam harikasınız helal olsun Gökhan (niye yönetim kurulundan çıkartılar sizi bir turlu anlayamadım neyse)

Yönetim Kurulundan ben kendi rızam ile ayrıldım, hatta arkadaşlarım kalmam için fazlaca ısrar da ettiler.

Hem ne farkederki ha yönetimdeyim, ha değilim, lazım olunca gereğini yapıyorum, yönetimdeki arkadaşlarımda destek veriyor.

Bülent AKBULUT61
30.12.2013, 18:25
Yönetim Kurulundan ben kendi rızam ile ayrıldım, hatta arkadaşlarım kalmam için fazlaca ısrar da ettiler.

Hem ne farkederki ha yönetimdeyim, ha değilim, lazım olunca gereğini yapıyorum, yönetimdeki arkadaşlarımda destek veriyor.

Tamam anlaşıldı o zaman TEŞEKKÜRLER

Samet Türkmen
30.12.2013, 21:57
Ayşe Naz Erkan

Lâkin Twitter'da satın alınabilen binlerce bot işlevi gören hesap var. Aklını kullanan bir kişi neredeyse tek başına bile TT yapabilir.Zaten gündemdeki TT'lerin çoğu böyle oluyor. Bu iş iyice yaygınlaştığı için eskiye göre çok daha fazla mesaj kasmanız gerekiyor TT yapabilmek için.

Enisc
30.12.2013, 22:12
Ayşe Naz Erkan

Lâkin Twitter'da satın alınabilen binlerce bot işlevi gören hesap var. Aklını kullanan bir kişi neredeyse tek başına bile TT yapabilir.Zaten gündemdeki TT'lerin çoğu böyle oluyor. Bu iş iyice yaygınlaştığı için eskiye göre çok daha fazla mesaj kasmanız gerekiyor TT yapabilmek için.

++ Özellikle siyasi anlamda her 2 cepheninde bolca kullandığı yöntem. şikebahçelilerde kullanıyor bunu. Artık stratejinin konuşma zamanı geldi :)

Gökhan Koç
31.12.2013, 09:39
Naz hanıma aşağıdaki twitleri gönderdim, eğer tekrarını yaşatırlarsa bize, şiddetli saldırıya geçeriz.

1/21) Naz hanım, öncelikle merhaba. @naz_erkan
2/21) Twitterda çalıştığını bildiğimiz tek Türk sizsiniz. Hangi pozisyonda, hangi görevi icra ettiğinizi bilmiyorum. @naz_erkan
3/21) Birazdan bahsedeceğim durum belki sizinle hiç alakalı değildir ancak genede bahsetmem gerektiğini düşünüyorum. @naz_erkan
4/21) Dün twitterda GS ve TS taraftarları olarak bir hashtag başlattık. Hashtag’in adı: #ŞikeyiAklamaYargıtayaKarışma @naz_erkan
5/21) Türkiye saatiyle öğlen 13:00 gibi başlattığımız hashtag çok uzun bir süre boyunca Türkiye TT listesine giremedi. @naz_erkan
6/21) Bizde bundan şüphe ederek, Türkiye TT listesinde bulunan hashtag’ler için atılan twitler ile +++ @naz_erkan
7/21) bahsi geçen hashtag için atılan twitleri farklı saatlerde tekrar tekrar ölçtük. @naz_erkan
8/21) Her ölçümde, hashtag’imize, listede bulunan diğer hashtag’lerin çoğundan daha fazla twit atıldığını gözlemledik. @naz_erkan
9/21) Ayrıca hashtag’imize atılan twitlerin farklı kişiler tarafından atıldığını da gözlemleme şansımız oldu. @naz_erkan
10/21) Hatta bir süre sonra hashtag’imizin Worldwide TT listesine girmişken Türkiye TT listesine giremediğini bile gördük. @naz_erkan
11/21) Bu bahsettiğim durum 2 senedir defaaten tekrarlanmaktadır. @naz_erkan
12/21) Bunun sebebini bizim bilmemiz mümkün değil fakat artık Twitter’ın tarafsızlığından şüphe eder duruma geldik. @naz_erkan
13/21) Bu kapsamda, şikayetimizi iletmek için birkaç arkadaşımız ile twitter yöneticilerine bazı twitler gönderdik. @naz_erkan
14/21) Ayrıca twitter’ın internette bulabildiğimiz tüm email hesaplarına birkaç adet email gönderdik. @naz_erkan
15/21) Eğer birdaha benzer bir durum yaşarsak, şikayetlerimizin boyutunu artıracağız. @naz_erkan
16/21) Ve her başlattığımız ht’in diğer ht’ler ile kıyaslandığı, kabul edilebilir prof. ölçümlerini, uluslar arası gazeteler ile paylaşacağız. @naz_erkan
17/21) Tüm email hesaplarınızı şikayet emaillerimiz ile dolduracak, tüm telefonlarınızı şikayet çağrıları ile meşgul edeceğiz, @naz_erkan
18/21) Bahsettiğim şeyleri yapıp yapamayacağımızı öğrenmek istiyorsanız, internette 3-5 dakikalık bir araştırma yapın. @naz_erkan
19/21) Twitter’ın tarafsızlığının ortadan kalkmasını sağlayan operatörleriniz için gerekli yaptırımları uygulamanızı rica ediyorum. @naz_erkan
20/21) Twitter’ın TT listeleri bugün birçok gazetenin haber manşetinden daha büyük hit’e sahiptir. @naz_erkan
21/21) Lütfen gerekli ilgiyi gösterin ve birdaha böyle çirkin şeylerin yaşanmaması için gerekli çalışmaları yapın/yaptırtın. @naz_erkan

Tayfun Aydın
31.12.2013, 09:49
Bu twitter işinde çok tecrübem yok napmak lazım retweet diyor ona MI basacaz

Gökhan Koç
31.12.2013, 10:10
Bu twitter işinde çok tecrübem yok napmak lazım retweet diyor ona MI basacaz

Şu aşamada birşey yapmanız gerekmiyor,

Bilgilendirmek için yazdım.

Bu arada naz cevap yazdı:

"Bir haftadir Noel tatilindeyiz. Dolayisile sizin bahsettiginiz hashtag konusunda taraf olunmasi soz konusu degil."

Bilgisayar mühendisi bir insana yakışmayan bi açıklama oldu bu biraz :)

Gökhan Koç
31.12.2013, 10:23
Nazla Konuşmanın Devamı:

Naz: Bir haftadir Noel tatilindeyiz. Dolayisile sizin bahsettiginiz hashtag konusunda taraf olunmasi soz konusu degil.

Gökhan: Tatilde olduğunuzu biliyoruz. Bu açıklamanız bir mantık içermiyor. Siz tatildesiniz ama twitter halen kullanılabiliyor. İmkanınız varsa eğer tatilden döndüğünüz zaman arşivleri kontrol edin lütfen.

Naz: Aktif olarak hashtaglerinizi filtreledigimizi ima ediyorsunuz? Herhangi otomatik bir filterleme algoritmasi da mevcut degil.

Gökhan: Naz hanım, küfürler için muhakkak bir filtreleme mekanizmanız vardır. Dolayısıyla aranızdan biri "şike" yada "yargı" gibi kelimeler için bir filtreleme mekanizması oluşturmuş olabilir. Ayrıca size az önce söyledim bu durumun nasıl oluştuğunu biz bilemeyiz. Dolayısıyla yönteme dair bir ima sözkonusu değildir.

Naz: Musterih olun Twitter'da Turkiye futbolunu isini tehlikeye atacak kadar ciddiye alan kimse calismiyor.

Gökhan: Türk Futbol'u ve Türk Siyaseti içerisinde dönen rüşvetleri biliyor olsanız emin olun bu cümleyi kurmazdınız.

Tayfun Aydın
31.12.2013, 10:26
Konuşmayı takip ettim hatun hafiften gerilmeye başlamış.

zx61
31.12.2013, 11:53
Konuşmayı takip ettim hatun hafiften gerilmeye başlamış.

Ayşe naz erkanın annesi artvin babası Trabzon ofluymuş

Kaya
31.12.2013, 12:54
^^^^^^^^^^^^^^^^

Yiğit Gayretli
31.12.2013, 12:59
Memleketimde şike gelenek gibi...

Halit M. MOLLASALİHOĞLU
01.01.2014, 09:45
"Müsterih olun" ne demek gözümüzle gördüğümüze mi inanalım senin telkinine mi...
Hayret bir şey...

Bu nasıl bir yaklaşım.

O zaman izah etsin mevcut durumu.

Gökhan Koç
01.01.2014, 17:25
"Müsterih olun" ne demek gözümüzle gördüğümüze mi inanalım senin telkinine mi...
Hayret bir şey...

Bu nasıl bir yaklaşım.

O zaman izah etsin mevcut durumu.

O twitleri de silmiş abi,

Bu beni birazcık rahatsız etti :)

Neyse, noel bitince birkaç iş var, sonra twitter ile ilgileniriz :)

sence
02.01.2014, 10:04
@twitter_tr ...Türkiye resmi hesap.

Takip Ettikleri Türkler:

@naz_erkan: twitlerden anlaşılan oflu, annesi hakimmiş ve onun anlattığı tecavüz ile aile içi şiddet hikayeleriyle büyümüş.
Fenerle ilgili twet ine rastlamadım. Gezi Parkı zamanlarında gezicilere destek içeren twitlerini hatırlıyorum.

***Şu haberi paylaşmış NY den 27 Aralıkta: 'Will Recep Tayyip Erdoğan Cause His Own Demise?' google çeviri: Recep Tayyip Erdoğan kendi ölümü Neden Olacak? ***

Arkadaşları ki bu elemanların resmi twitter hesabında ne işleri var ben anlamadım:

@sy
@alperkokmen
@cihan ...bu şahsın fenerle ilgili paylaşımları var.
@unbirthdaytea

Ortak noktaları sanırım hükümet aleyhtarılar...

Sonuç: Twitter da Yargı ya da fenerle ilgili bir filtreleme olduğunu düşünmüyorum. Algoritmaları buna izin vermez!!!!

Halit M. MOLLASALİHOĞLU
02.01.2014, 10:06
Emeğine sağlık Gökhan'ım.
Ne zaman istersen hep beraber gerekeni yaparız.

Gerçi sen gerekli izahta bulunmuşsun ama ben yine de belirteyim.

Gökhan Koç bizim sadece BMN'den dava arkadaşımız değil, aynı zamanda kardeşimiz, dostumuzdur.
Ne zaman göreve talip olursa kapılarımız sonuna kadar açıktır.

Fikirleri her zaman bizim için değerlidir.
Her zaman yanımızda olduğunu,
her zaman yanında olduğumuzu bu vesile ile bildirmek isterim.

Gökhan Koç
02.01.2014, 10:40
@twitter_tr ...Türkiye resmi hesap.

Takip Ettikleri Türkler:

@naz_erkan: twitlerden anlaşılan oflu, annesi hakimmiş ve onun anlattığı tecavüz ile aile içi şiddet hikayeleriyle büyümüş.
Fenerle ilgili twet ine rastlamadım. Gezi Parkı zamanlarında gezicilere destek içeren twitlerini hatırlıyorum.

***Şu haberi paylaşmış NY den 27 Aralıkta: 'Will Recep Tayyip Erdoğan Cause His Own Demise?' google çeviri: Recep Tayyip Erdoğan kendi ölümü Neden Olacak? ***

Arkadaşları ki bu elemanların resmi twitter hesabında ne işleri var ben anlamadım:

@sy
@alperkokmen
@cihan ...bu şahsın fenerle ilgili paylaşımları var.
@unbirthdaytea

Ortak noktaları sanırım hükümet aleyhtarılar...

Sonuç: Twitter da Yargı ya da fenerle ilgili bir filtreleme olduğunu düşünmüyorum. Algoritmaları buna izin vermez!!!!

Algoritmaları buna izin verir mi bilmem ama bir çeşit boykot uygulandığına eminim.

Bu arada yukarıda paylaştığın bilgiler çok önemli, teşekkür ederim.

Gökhan Koç
02.01.2014, 10:42
Emeğine sağlık Gökhan'ım.
Ne zaman istersen hep beraber gerekeni yaparız.

Gerçi sen gerekli izahta bulunmuşsun ama ben yine de belirteyim.

Gökhan Koç bizim sadece BMN'den dava arkadaşımız değil, aynı zamanda kardeşimiz, dostumuzdur.
Ne zaman göreve talip olursa kapılarımız sonuna kadar açıktır.

Fikirleri her zaman bizim için değerlidir.
Her zaman yanımızda olduğunu,
her zaman yanında olduğumuzu bu vesile ile bildirmek isterim.

Teşekkür ederim güzel sözlerin için abi :)

sence
02.01.2014, 12:03
Yardımcı olabildiysem...

Samet Türkmen
02.01.2014, 20:44
Her ne kadar müdahale ettiklerini düşünmesem de algoritmalarında hâla ciddi problemler olduğu kesin.

Müdahale "edebildiklerinin" en net göstergesi ise para ödenerek yapılan firma reklamı TT'lerinin tüm ülkelerde en tepesinde olabilmesi.

My
02.01.2014, 21:11
Bir çok kez dünya tt listesinde olmamıza rağmen Türkiye listesine giremediğimize şahit oldum. Bu işte Gökhan'ın dediği gibi bir bit yeniği kesinlikle var.