PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bireysel Emeklilik Sistemi ve Hayat

Onur Civelek61
02.12.2013, 19:55
Merhabalar BMN ailesi
Kendi mesleğim gereği ve bu konuda bilginin az olduğunu bildiğim için bu konuyu açtım.
Kısaca BES dediğimiz Bireysel Emeklilik Sistemi nedir? Kulaktan dolma klişe açıklamalardan kaçınarak açıklamak isterim.
Konu tabi ki para :)
Bu sistemin asıl amacı şuanki yaşam standartlarınızı gelecekte de aynı şekilde devam ettirebilmek için size ek gelir sağlamaktır.
Bu sistem devlet tarafından 01.01.2013 tarihinden itibaren artık neredeyse tamamen devletin mevzuatı ile işleyen ve devletin katkısı ile desteklediği bir birikim ve yatırım aracıdır.
Devlet katkısı %25 yani 100 tl ye 25tl verir.Sınırı ise 1000tl verene ayda 250 tl yani senede 3000 Tl'dir.
Bu sistemde devlet katkısı nedeni ile cazipmiş gibi görünür.Fakat olay böyle değildir.
Sistem emeklilik fonları ile getiri sağlamak üzere kurulmuştur.Asıl getiri buradan gelir.Fon takibi çok önemlidir.
Sisteme banka aracılığı ile giriş yapanlar kendileri fonlarını takip etmiyorlarsa çok fazla bir getiri kazanamazlar.Ama tabi ki yine iyi bir birikim yaparlar.
Bu işi finansal danışman yani acente aracılığı ile yapmak çok daha faydalıdır.
Burada sizin sorularınız varsa yanıtlamak da isterim.
Tek konu BES de değildir.Hayat Sigortaları ile BES birleşirse müthiş bir güvence ortaya çıkar.
Kısaca sorum şu olur: Başınıza gelebilecek kaza,hastalık gibi risklere karşı sizi ve seviklerinizi (ailenizi) maddi açıdan güvence altına almamı ve üstüne de bu riskler oluşsada oluşmasada para kazandırmamı ister misiniz?
:)
Sistem de ana kural 10 yıl ve 56 yaştır. 56 yaşın tek özelliği en az devletin kesintisi getiri üzerinden yani % 5
ve maaş olarak içerideki parayı almak.
Bunun dışında 3 yıl bile sistemde kalan kar eder öyle çıkar.10 yıl 56 yaş kuralı doldurulmadan çıkan parasını tek seferde çekebilir ancak.
BES+Hayat işte budur.
Konuyu artık tartışmaya ve sorulara bırakabilirim :)

alper*
02.12.2013, 20:16
Fonlar nasıl değerlendirilir bu sistemde?

Onur Civelek61
02.12.2013, 20:25
Fonlar nasıl değerlendirilir bu sistemde?

8 tane emeklilik fonu var.
Fonlar az riskli orta riskli ve yüksek riskli diye sınıflandırılır.
Mesela az riskli likitide fon hiç düşmez çok az oynar işte yukarı doğru.
Çok riskli hisse senedidir. Sistemde 10 sene kalırım diyene hisse senedini öneririm ama %100 hisse senedine fon vermem.Riski dağıtırım %60-70 mesela şuan hisse senedi ne verilir.
Hisse senedine verip orada bırakırsan yani fon değişikliği devletin sana yılda 6 kez değiştime hakkın var dediği olayı yapmazsan içerde paran 1000 ken 1500 olur ama
tekrar 1000e gerileme durumu olur amaç hisse düşükken almak sonrasında yükselince beklemek düşüşe geçtiğinde fonu oradan çekmektir.Böylece yüksek getiri sağlanır.
Karma fonlar mevcut benim çalıştığım şirkette.İçinde hisse senedi de var altın,döviz de.Takip edilirse kazandırır bu sistem.Takibi de kendiniz yapamıyorsanız.Finansal danışmanınız yapar yani acente elemanları yani ben :D
Ekstra ücret ödemezsiniz finansal danışmana sadece sisteme onun aracılığı ile giriş yapmanız yeterlidir.İşini iyi yapan birisi size uçuk denilen rakamlara ulaştırabilir elbette.

alper*
02.12.2013, 20:53
Mantığı şöyle mi acaba, doğru mu anlıyorum:

İnsanlar belirli miktarda primler ödeyerek havuza katkı yapıyorlar. A havuzu > hisse senedi, B havuzu > kıymetli evrak, C havuzu > değerli maden.

Bu havuzları yönetenler paraları bu alanlarda değerlendirerek, prim ödeyenler adına havuzdan (kazanç eklenmiş havuz) pay veriyorlar.

Pay dediğimiz şey emeklilik maaşı ya da sistemden çıkınca alınan para gibi bir meblağ sanırım.

O zaman şu soru geliyor akla:
Her yatırımda olduğu gibi orada da bir risk yok mu?

Yani benim paramı yatırdığım alanda dalgalanmalar oldu, kriz çıktı.

Ödediğim primden daha azına razı olmak durumunda kalabilirim değil mi?

Bir soru daha: Bu havuzlar ödünç para vermek için de kullanılabilir mi?

Onur Civelek61
02.12.2013, 21:01
Mantığı şöyle mi acaba, doğru mu anlıyorum:

İnsanlar belirli miktarda primler ödeyerek havuza katkı yapıyorlar. A havuzu > hisse senedi, B havuzu > kıymetli evrak, C havuzu > değerli maden.

Bu havuzları yönetenler paraları bu alanlarda değerlendirerek, prim ödeyenler adına havuzdan (kazanç eklenmiş havuz) pay veriyorlar.

Pay dediğimiz şey emeklilik maaşı ya da sistemden çıkınca alınan para gibi bir meblağ sanırım.

O zaman şu soru geliyor akla:
Her yatırımda olduğu gibi orada da bir risk yok mu?

Yani benim paramı yatırdığım alanda dalgalanmalar oldu, kriz çıktı.

Ödediğim primden daha azına razı olmak durumunda kalabilirim değil mi?

Bir soru daha: Bu havuzlar ödünç para vermek için de kullanılabilir mi?

BES bir havuz evet. Ama borsa değil. Çünkü kısa vadeli bir yatırım aracı değil.Ama kısa vade yani 1 yıl dururum diyen varsa ver 100.000Tl derim.
Ama küçük birikimler yani ayda 100-200-500 neyse.Bu birikimler bu fonlarda illaki değerlenir.Evet dalgalanmalar mevcut ama yatırdığından az almazsın.Kısa vade yani 6 ay sonra çıkarım dersen 1000 tl vermişsen de mesela senden giriş aidatı adı altında para keseler bu parada asgari brüt ücretin %75'idir. 750tl kesilir mesela şirketten şirkete değişir bu para.Yani zarar edersin ama 1000tl verdin sonra maddi zorluktasın prim ödeyemiyosun.Burada paranı çekmeyeceksin bekleyeceksin.Sistemini donduracaksın.
6 ay sonra sistemdeki parasını çekmek isteyenler madurum der hep. Ama adı üstünde emeklilik sistemi bu benim önerim en az 6 yıl kalınması yönünde.ama 3 yıl bile kalınsa kar edersiniz fon takibi çok iyi olmasa bile.
Ödünç para vermek mevzusunu açabilir misiniz?

alper*
02.12.2013, 21:21
Ödünç para verme dediğim, kredi vermektir.

Fondan faiz karşılığı kredi verilir mi?

Onur Civelek61
02.12.2013, 21:26
Ödünç para verme dediğim, kredi vermektir.

Fondan faiz karşılığı kredi verilir mi?

Hayır kredi alamazsınız bu sistemden.
Hatta bankadan 10.000-20.000 tl kredi çekip sisteme giren bile var. Toplu para ile girmek çok avantajlı olduğu için :) ama sistem kredi ya da ödünç para vermez.
Paranızı almak istemeniz demek sistemden çıkmanız demektir.

ccd6167
02.12.2013, 22:09
Acıkcası bugun bende bankaya ugradım bunu dusundum bu konu acılmıs

ben 160 tl yatırım 200 dusunuyordum yatırmayı

bu ısın mantıgı nedır kardes?

Yanı bugun baslasam ne zaman gerı odenmesıne baslanır yas sınırı nedır yardmcı olur musun?

Onur Civelek61
02.12.2013, 22:31
Acıkcası bugun bende bankaya ugradım bunu dusundum bu konu acılmıs

ben 160 tl yatırım 200 dusunuyordum yatırmayı

bu ısın mantıgı nedır kardes?

Yanı bugun baslasam ne zaman gerı odenmesıne baslanır yas sınırı nedır yardmcı olur musun?

Bana planını söylersen yardımcı olurum.Mesela 3 sene sonra evlenmeyi düşünüyorum birikimim olsun mu diyorsun ya da 10 yıl sonra ev almak istiyorum.Banka kredisi çekmektense burada biriktireyim birde para hedefi koyarsın kendine 50.000-100.000-150.000 artık sana kalmış.
Mantık şudur. İlk sene ayda 200 den senede 2400tl yatırmış olursun devlet katkısı ile bu para 3000 olur.1 sene birşey bekleme fonlardan çünkü içerde para yok :) mantık şu artık yıl sonunda en az 3000tl var artık 2.sene 3000tl den getiri almaya başlayacaksın.Ve bu senelerce devam edecek.Mühim olan şey sabretmek.O parayı unutacaksın ki biriksin. Geri ödemesi de dediğim gibi ne için birikim yapıyorsun o önemli birde banka aracılığı ile yaparsan fonunu takip etmezler.Ya sen takip edeceksin ya da bir finansal danışman aracılığı ile bu sisteme gireceksin.

Onur Civelek61
02.12.2013, 22:44
Bireysel Emeklilik Sisteminde Denetim
Sistemin tüm unsurları denetim altındadır. Şirketinizin faaliyetleri Hazine Müsteşarlığı, fonların ve portföy yöneticilerinin faaliyetleri ise Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenir. Şirketinizin yıl sonu mali tabloları bağımsız denetim kuruluşları tarafından denetlenmesi zorunludur. Fonların hesap ve işlemleri ayrıca, yılda en az bir defa bağımsız dış denetime tabidir. Şirketlerin günlük faaliyetleri ise Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından elektronik ortamda izlenir.

Bireysel emeklilik hesaplarınızdaki varlıklarınız, emeklilik şirketinizden bağımsız olarak bir saklama kuruluşunda (Takasbank) saklanmaktadır. Bu hesaplardan günlük olarak fon paylarınızı izleyebilirsiniz.

Sahip olduğunuz emeklilik yatırım fonlarının yönetimini profesyonel portföy yönetim şirketleri yapmaktadır.

Onur Civelek61
02.12.2013, 22:48
Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları
Bireysel emeklilik sistemi vefat/maluliyet gibi risk teminatlarını içermediğinden ödediğiniz katkılar varsa planınızda belirtilen yönetim gideri kesintisi yapıldıktan sonra en geç iki iş günü içinde yatırıma yönlendirilir.

Ödediğiniz katkı payı tutarı ne kadar yüksek olursa, emeklilik döneminizde elde edeceğiniz gelirin de o kadar yüksek olması muhtemeldir.

Sisteme ne kadar erken girerseniz, katkı yapacağınız ve birikimlerinizin değerleneceği süre de o kadar uzun olacağından, emeklilik döneminizde elde edeceğiniz gelirin de o kadar yüksek olması beklenmektedir.

Bireysel emeklilik sisteminde, (işverenler tarafından ödenenler hariç) bireysel emeklilik hesabınıza ödediğiniz katkı paylarının %25’ine karşılık gelen tutar devlet katkısı olarak ilgili hesabınıza ödenir.

Yatırım aşamasında ödediğiniz katkı paylarının değerlendirildiği emeklilik yatırım fonlarının kazançları kurumlar vergisinden muaftır.

Birikimlerinizin yatırım tercihini kendiniz belirlediğinizden değişik risk ve getiri düzeyine sahip emeklilik yatırım fonlarına yatırım yapabilirsiniz. Emeklilik döneminizde elde edeceğiniz gelir fon dağılımınıza göre değişecektir; fon dağılım oranı veya tutarınızı yılda 6 kere değiştirebilirsiniz.

İstediğiniz zaman katkı payı ödemeye ara verebilirsiniz. Vadesinde ödenmeyen katkı payını müteakip üç ay içinde ilgili hesaba herhangi bir ödeme yapmazsanız ödemeye ara verdiğiniz kabul edilir. Bu durumda şirket ara verilen her tam ay için 2 TL’yi aşmayacak şekilde ara verme yönetim gider kesintisi yapabilir. Bir yıldan fazla ödemeye ara vermeniz durumunda emeklilik gözetim merkezine ödenen sabit giderler birikiminden indirilebilir.

volkan_627
02.12.2013, 23:14
Onur kardeş öncelikle teşekkürler... bu işin içinde olan biri olarak sana sorulacak çok soru var... ben de bundan 10 gün önce avivasa aracılığıyla bu işe girdim. aylık 250 tl. ödeyeceğim... amacım mümkün olduğu kadar kalmak. 10 sene kalırım ama 56 yaşını beklemeden paramı çekerim diye düşünüyorum. çok büyük bir aksilik olmazsa 10 sene kalmayı planlıyorum. sanırım 56 yaş dolmadığı için devlet katkısının %60 ını alabilecekmişim...

120*250=30.000tl ana para
62,5*120=7500 devlet katkısı
sistemde 10 yıl kalacağım için devlet katkısının %60 ını alabilecem. yani 4500 tl...

ben fon işlerinden fazla anlamam, zaten takip te etmeye vaktim yok... dolayısıyla müşteri temsilcisinin önerisiyle orta risk grubuna dahil oldum.

ana para + devlet katkısı = 34500 tl yapar. orta risk grubuna göre benim 34500 tl. para 10 yılda ne kadar getiri sağlar. yani 10 yıl sonra ortalama elime ne kadar para geçer....

Onur Civelek61
02.12.2013, 23:21
Onur kardeş öncelikle teşekkürler... bu işin içinde olan biri olarak sana sorulacak çok soru var... ben de bundan 10 gün önce avivasa aracılığıyla bu işe girdim. aylık 250 tl. ödeyeceğim... amacım mümkün olduğu kadar kalmak. 10 sene kalırım ama 56 yaşını beklemeden paramı çekerim diye düşünüyorum. çok büyük bir aksilik olmazsa 10 sene kalmayı planlıyorum. sanırım 56 yaş dolmadığı için devlet katkısının %60 ını alabilecekmişim...

120*250=30.000tl ana para
62,5*120=7500 devlet katkısı
sistemde 10 yıl kalacağım için devlet katkısının %60 ını alabilecem. yani 4500 tl...

ben fon işlerinden fazla anlamam, zaten takip te etmeye vaktim yok... dolayısıyla müşteri temsilcisinin önerisiyle orta risk grubuna dahil oldum.

ana para + devlet katkısı = 34500 tl yapar. orta risk grubuna göre benim 34500 tl. para 10 yılda ne kadar getiri sağlar. yani 10 yıl sonra ortalama elime ne kadar para geçer....

Rica ederim.Öncelikle sisteme girdiğiniz ve birikim yaptığınız için tebrik ederim.
Şirket ismi buradan veremiyorum ama dediğim gibi fon takibi önemlidir.Muhtemel getiri tablosu oluşturabilirim sizin için ama kesin birşey kimse diyemez.
Devlet katkısı %100'ünü almak için 56 yaş ve 10 yıl sistemde kalma kuralı var ama devlet katkısı çok büyütülecek birşey değil emin olun.Asıl getiri fonlardan sağlanır.

volkan_627
02.12.2013, 23:22
müşteri temsilcisi ana para nın 1,5 - 2 katına ulaşır fon getirisi demişti. yani ortalama 15.000 tl gibi bir getirisi olur söylenene göre. bir de orta risk grubu ideal midir???

Onur Civelek61
02.12.2013, 23:27
müşteri temsilcisi ana para nın 1,5 - 2 katına ulaşır fon getirisi demişti. yani ortalama 15.000 tl gibi bir getirisi olur söylenene göre. bir de orta risk grubu ideal midir???

Tamamen tahmini rakamlar sallama demiyim bazen müşteriler diretiyor ortalama birşey söylemek durumunda bende kalıyorum ama kesin rakam verilemez.Orta risk grubu ideal denebilir ama yinede takip edilmeli.Şimdi ayda 2000tl kazanmak varken neden 1500 kazanasın...

volkan_627
02.12.2013, 23:28
bu fon takip işini öğrenmek lazım anlaşılan. yavaş yavaş olaya girerim heralde...

Onur Civelek61
02.12.2013, 23:31
bu fon takip işini öğrenmek lazım anlaşılan. yavaş yavaş olaya girerim heralde...

Akıl vermek gibi olmasın ama şuan mesela hisse senedi zamanı.Şubatta tavan yapacak muhtemelen.Ama dediğim gibi 1 sene çok fazla fon filan işine girilmez çünkü içeride para yok ki getiri kazandırsın :)

volkan_627
02.12.2013, 23:33
Akıl vermek gibi olmasın ama şuan mesela hisse senedi zamanı.Şubatta tavan yapacak muhtemelen.Ama dediğim gibi 1 sene çok fazla fon filan işine girilmez çünkü içeride para yok ki getiri kazandırsın :)

evet biraz para birikmeli... ayrıca akıl vermek lazım, çünkü her türlü bizden iyi biliyorsun. elbette senden akıl alacağız...

Onur Civelek61
02.12.2013, 23:46
evet biraz para birikmeli... ayrıca akıl vermek lazım, çünkü her türlü bizden iyi biliyorsun. elbette senden akıl alacağız...

Sözleşmede de yazar bes getiri kazandırması kesin değildir diye. Ama kazandırır abi merak etme. 2013 de sistem rayına oturdu.Artık kesintileri de anaparana dokunmadan yapıyorlar.Bana her zaman ulaşabilirsiniz.

Onur Civelek61
02.12.2013, 23:50
Bireysel Emeklilik Sisteminin temel kriteri olan 10 yıl 56 yaş sınırları katılımcılar açısından kritik öneme sahiptir. Ancak genelde gözden kaçırılır. Bunun da birden fazla gerekçesi var.

En önemli gerekçesi satıcının (BES aracısının) katılımcı nazarında “beklenti” yönetimini sağlayamaması… Şimdi bunu okuyan tecrübeli BES aracıları ne dediğimizi anlamıştır ama hala belli bir olgunluğa ulaşamamış, sektöre yeni girmiş aracılar açısından bu nokta kritik öneme haiz!

Katılımcı nazarında “beklenti” sağlıklı bir şekilde yönetilmemişse, katılımcının bir vadede BES’ten ayrılması yani on yıl 56 yaş kriterini beklememesi son derece muhtemeldir. Genelde 2000 öncesi kısa vadede yüksek getiri elde etme eğilimini özleyen yatırımcılar ile günümüz finans piyasalarında yaşanan dalgalanmalar, yatırımcı sıfatı ağır basanlar açısından değerlendirilmesi gerekir.

Dalgalı piyasalar fırsattır ve bu fırsat mutlaka değerlendirilmelidir. Aksi halde “kaçan balık büyük” olur.

BES’in fayda tanımında yatırım ayağı ön planda yapılan bir sunum, katılımcıyı BES açısından farklı “beklentiler” içerisine çeker. Gerçekte ise BES, sebepsiz bir zenginleşme aracı değildir. BES’e girip “köşeyi dönmek”, BES’in ruhu ile taban tabana zıttır.

Bireysel Emekliliğin diğer yatırım araçlarına göre en iyi yatırım sistemi olduğunu “beklentisi” sonu mutlu bitmeyecek bir maceradan öte bir anlam ifade etmez. Evet BES iyi bir yatırım aracıdır ama şartların yerine getirilmesi gerekir. BES’in yatırım tarafı “beklentiyi” uzun vadeli kurgulandığında, düzenli olarak katkıların yapıldığında ortaya çıkar. Aksi halde BES’e girip, kısa vadede diğer yatırım araçlarının önünde olmak, memnuniyetsiz katılımcı sayısını arttıracaktır.

2012 sonu itibariyle dokuz yılda BES’e dahil olanların %40’ının ayrılma sebebinin de bu beklenti yönetiminin doğru yapılmadığı kanaatimizin en güçlü dayanağıdır.

İşte tam bu noktada, bugün itibariyle BES’e girecek olan, hali hazırda BES katılımcısı olan ve BES satış ve pazarlamasında görev alacaklara birkaç tavsiyemiz olacak:

* Yılda 6 defa fon değişiklik hakkının doğru ve yerinde kullanılması önemlidir.
* “Katılımcının fon değişiklik hakkım var, bu hakkımı kullanmalıyım” diye düşünmesi bir yanılgıdır.
* “Malı ucuza alın”, Tacirlerin sık sık kullandığı bu ifade, fon tercihleri açısından da önemlidir. Takip ettiğiniz dönemler açısından diğerlerine göre daha az değer kazanmış fonları portföyünüze ekleyin. (Likit fonlar hariç)
* Yatırım stresi size göre değilse, riskli fonlardan uzak durun.
* Beklemesini bilin. Bilmiyorsanız, BES’e girmeyin.
* Takip ettiğiniz dönemlerde getirisi en iyi olan fonları portföyünüzde tutmak için ısrarcı olmayın. Unutmayın, “piyasalar dalgalanır, dalgalanır, dalgalanır”
* “Ben finansal piyasalardan anlarım” diyenlere kulağınızı tıkayın.

Bu kriterlere göre yatırımını takip edebilecek, en az on yıl süreyle BES’te kalacak, 56 yaşını doldurmadan ayrılmayacak, düzenli olarak katkı payı ödeyecekler için BES, gerçekten iyi bir yatırım aracıdır.

BES, “bekleyebilenlerin” sistemidir, unutmayın.

Faik Yılmaz
03.12.2013, 12:57
Bu konu benim özel ilgi alanım.....

Bildiğim kadarıyla siz değerli arkadaşlarıma yardımcı olabilirim.....

Burada bir kaç hususu açıklamakta fayda var...

1-Sistemden emekli olmak için 2 temel şart var..... 56 yaşını yaşını doldurmak ve 10 yıl prim ödemiş olmak.... Bu şartları doldurduğunuzda bireysel emekli olabiliyorsunuz....

2-Bunun dışında diyelimki diğer zamanlarda da paranızı alabilirsiniz. ama ;

a)emekli olamazsınız.
b)sistemin sağladığı bazı kazançlardan yararlanamazsınız.

3-Sistemde hisse senedine, bonoya, tahvile,dövize, altına ve faize duyarlu kesimin yararlanacağı çeşitli yatırım araçlarına yatırım yapabilirsiniz... Buradaki birikiminiz birazda sizinle ilgili..Az olsun garantili olsun diyebilirsiniz o zaman paranızı yoğun olarak hazine kağıtlarında değerlendirirsiniz. riski severim derseniz hisse senedi oranını artırırsınız. yada dengeli bir yapı kurabilirsiniz...

4-devlet teşviği çok güzel bir uygulama ancak aylık yaklaşık 1000 tl ye kadar teşvik veriliyor... Yani 1000 tl yatırırsanız 250 tl teşvik alırsınız... Yıllık 3000 tlye kadar teşvik alınabiliyor..Ancak 3 yıldan önce paranızı çekerseniz teşvik hesabından para alamıyorsunuz.... 3-6 yıl arası %15 ini alabiliyorsunuz... 6-10 yıl arası %35ini ve 10 yılı doldurusanız %60 ına hak kazanıyorsunuz... Emekli olduğunuzda ise devlet teşviğinin tamamına hak kazanıyorsunuz. Devlet Teşviğide ayrıca bir hesapta sürekli değerleniyor.... güzel teşvik edici bir uygulama doğrusu...

5-yatırım yaparken ilk 3-4 sene paranızı fazla kontrol etmeyin..şöyleki diyelim ilk yıl sonunda paranız 1000 tl oldu... yıllık %20 bile artsa 1100-1200 tl olurki farklı şeyler düşünürsünüz... ama paranız 5000 tl olup %20 kazansa bile 1000 tl eder..yani belirli bir birkime ulaşmadan paranız çok hızlı artmayacak...

6-bunun dışında fon dağılımızı yılda6 kez değiştirebilir yatırımlarınızı günlük olarak takip edebilirsiniz....yatırımlarını Takasbanks A.ş. nin hesabında saklanmakta olup dünya savaşı çıkmadığı müddetçe güvence altındadır....ayrıca değişik devlet kurumları tarafından sistem sık sık denetlenmektedir. zaten şirketler sizin adınıza hesap açmakta ve komsiyonlarla kazanç sağlamaktadır..

7-bundan 20-30 yıl önce sigorta şirketileri tarafından dolandırılan insanlar bugün bireysel emeklilik şirketlerine şüpheyle yaklaşmaktalar. ancak o zamanki mevzuatla şimdiki aynı değil ve sistemin şefaflığını gördükten sonra inanıyorumki kararınız değişecek...

8-yalnız sisteme girerken bir kaç husus var bunlara dikkat etmek lazım....giriş aidatı, fon işletim gideri ve genel yönetim gideri gibi kesintileri bazı şirketler çok alıyor bazıları hiç almıyor.... bu konuda yardım isteyen arkadaşlar öm ile bana ulaşabilirler....

saygılarımla....

Taner Gündoğdu
03.12.2013, 15:51
o zaman birkaç soru...

1) sisteme başlangıçta toplu bir para ile girilip aylık yatırmaya devam ediliyor mu? ( 10000 TL ile girip aylık 500 TL ile devam etmek mümkün mü?)

2) eğer öyleyse bunun ekstra bir avantajı var mıdır?

3) her ay düzenli para yatırma mecburiyeti var mıdır? bu ay 500, sonraki ay 1000, sonra 3 ay yatırmak oluyor mu?

4) 10 sene ve 56 yaş şartlarını sağladıktan sonra ne oluyor? toplu bir para ödemesi mi yoksa ölünceye kadar emekli maaşına mı bağlanıyoruz? eğer maaşa bağlanılıyorsa maaş neye göre hesaplanıyor?

5) 10 sene sonunda 50 yaşında olan birisi için nasıl bir prosedür uygulanıyor? ödeme yapmadan 56 yaş mı bekleniyor, yoksa aylık ödeme devam mı ediyor?

6) sağlık sisteminden yararlanma olayı var mı?

Onur Civelek61
03.12.2013, 16:34
[QUOTE=Taner Gündoğdu;1919421696]o zaman birkaç soru...

1) sisteme başlangıçta toplu bir para ile girilip aylık yatırmaya devam ediliyor mu? ( 10000 TL ile girip aylık 500 TL ile devam etmek mümkün mü?)

3) her ay düzenli para yatırma mecburiyeti var mıdır? bu ay 500, sonraki ay 1000, sonra 3 ay yatırmak oluyor mu?

4) 10 sene ve 56 yaş şartlarını sağladıktan sonra ne oluyor? toplu bir para ödemesi mi yoksa ölünceye kadar emekli maaşına

1) toplu para ile girebilirsiniz.Aylik yatirmaya devam edebilirsiniz.bu mumkun
2) avantaji paranin hemen degerlenmeye baslamasidir.ve 30000 yatiran giris aidati ve yonetim gider kesintisinden muafdir
3) her ay para yatirma zorunluluğu yoktur.prim yükseltip alcaltilabilir.şirketi arayip bilgi vermeniz yeterli.
4) 10yil 56 yas kuralinin avantaji devletin en az kesinti yani %5 stopaj getiri uzerinden yapilir bu.erken cikan icin %15
Ve 10 yil 56 yasi dolduran maas olarak icerideki parayi alabilir.
6) saglik için çok farklı şeyler anlatirim ve öneririm ama özel saglik sigortasi gibi değil.
3)

Faik Yılmaz
03.12.2013, 16:36
o zaman birkaç soru...

tabiki mümkün hatta şirketlerde bu durumdan ziyadesiyle memnun olurlar..bunun dışında ara ödemeler yapabilir paranız olmadığında ödemelerinize ara verebilirsiniz.... yalnız burada devlet desteğinin senelik 12000 tl lik kısma kadar verildiğini bilmek önemlidir diye düşünüyorum....

sistemde belirli bir miktarınızın olması avantajdır....diyelim 10000 tl yatırdınız hemen devlet desteği 2500 tl hesabınıza yatar.... 12500 tl o gün değerlenmeye başlar.... (o gün dediğim 1 ay sonra yasal süresi bu...) yıllık getirinizde sene başında birikiminiz fazla olduğu için daha fazla olur... 3.bir yararıda belirli birikimden sonrası için şirketler kesinti miktarlarını düşürüyorlar....mesela fon işletim gideri kesintisi %2 iken 10000 tlyi geçince birikimleriniz %1 olabiliyor.....

ödemelerinizi aylık, 3 aylık,6 aylık ya da yıllık olarak toplu şekilde yapabilirsiniz. ama bu ay 500 diğer ay 1000 şeklinde olmaz..şöyle yapabilirsiniz aylık 200 tl yatırısınız fazla paranız olursa ara ödeme yapabilirsiniz....

4) 10 sene ve 56 yaş şartlarını sağladıktan sonra ne oluyor? toplu bir para ödemesi mi yoksa ölünceye kadar emekli maaşına mı bağlanıyoruz? eğer maaşa bağlanılıyorsa maaş neye göre hesaplanıyor?

3 tane seçenek veriliyor....
a)paranızı kesintiler yapıldıktan sonra toplu olarak alabilirsiniz....
b)diyelimki bana aylık 500 tl verin diğeri değerlenmeye devam etsin diyebilirsiniz. bu şekilde paranız bitene kadar maaşınız olur...
c)birde şöyle şekli çıktı.... diyelim 100 bin tl birikiminiz var..şirketle anlaşıp bana 1000 tlden 10 sene maaş ödeyin diyebilirsiniz...

yalnız a ve b de vefatınız durumlarında yasal vasileriniz geri kalan hakkınızdan yararlanabiliyor iken c durumunda yararlanamamıyor...

5) 10 sene sonunda 50 yaşında olan birisi için nasıl bir prosedür uygulanıyor? ödeme yapmadan 56 yaş mı bekleniyor, yoksa aylık ödeme devam mı ediyor?

emekli olması için 10 yıl yani 120 ay prim ödemesi gerekiyor....

6) sağlık sisteminden yararlanma olayı var mı?
şimdilik acil amulans hizmeti , check uplarda indirim gibi belirli hizmetlerin dışında sağlık sisteminden yaralanılamıyor. ancak bireysel emeklilik paralarınıza ek olarak küçük meblağlarla sağlık sisteminede entegre olabilirsiniz... ama bireysel emeklilik sistemi yatırım sistemi sağlıkla pek ilgisi yok sorduğunuz eğer bu ise...

sormak istediğiniz başka şeylerde varsa yardımcı olabilirim arkadaşlar....

UğuR
03.12.2013, 16:37

Şubat ayında borsanın çıkacağı tahminizi biraz daha açarmısınız ? Kisaca neden ?

Onur Civelek61
03.12.2013, 16:38
Saglik için farklı şeyler anlatabilirim baya uzun olur bunu bi ara burada yazarim :)

Faik Yılmaz
03.12.2013, 16:39
pardon Onur Arkadaşımda cevaplandırmış...... ben kaçayım :) :)

Onur Civelek61
03.12.2013, 16:40
Şubat ayında borsanın çıkacağı tahminizi biraz daha açarmısınız ? Kisaca neden ?

Bu sistemde portföy yöneticileri ile calisiyoruz.Öngörü bu yönde. Borsa değil aslında biraz daha farklı bu sistem.bi kagida para basmak söz konusu değil. Ama hisseler 90.000 olabilir şubat sonunda bilgim bu yönde

Onur Civelek61
03.12.2013, 16:42
pardon Onur Arkadaşımda cevaplandırmış...... ben kaçayım :) :)

:) yok abi Estağfurullah

UğuR
03.12.2013, 16:47
Hisse bazında değil de BİST endeksine endekksli diyorsunuz..

Ben bireysel emekliliğe banka aracılığı ile 27.07.2006 tarihinde katıldım...
emeklilik fon seçimim ise %30 Likit-kamu-EYF ve G.A KAMU bORÇ araç. EYF % 70

NE DİYORSUNUZ ?

bunu senede bir kere mi değiştirebiliyoruz yoksa istediğimiz zaman mı ?

cem1990
03.12.2013, 16:52
Mübarek bir adamım bu konu hakkında araştırma yapıyordum iyi oldu :)
Benim de ufak sorularım olacak;
1)2-3 sene sonra askere gideceğimi düşünürsem para yatırma gibi bir durumu söz konusu olamayacak. Bu durumda ne olacak?
2)Asker de bulunduğumuz süre zarfında yatırılan paranın hesapta kalabilir mi kalacaksa bu süre zarfı içinde yatırılan para değerlenebilecek mi ?(para yatırmadığımız halde)
3)10 yıl şart mı bunu 6-7 yıl ile kısaltamazmıyız malum evlilik vesaire. (Zorunlu bir süre şartı belirtmek gerekir mi )
4)İş temposundan bu fonlara zaman ayırma gibi bir durumuz yok hangi fonda nasıl değerleneceğini şirket mi belirleyecek ?
5) Özel de çalıştığımızdan işten ayrılırsak durdurmaya dair bir süresi var mı(iptal olma gibi) ?

Taner Gündoğdu
03.12.2013, 16:58

emekli olması için 10 yıl yani 120 ay prim ödemesi gerekiyor....

ben bu sorumun cevabını anlamadım. 120 ay ödeme yaptım diyelim, 50 yaşına gelmiş oldum mesela, ne olacak? para yatırmadan 56 yaşını mı bekleyeceğim?

Onur Civelek61
03.12.2013, 17:01
Hisse bazında değil de BİST endeksine endekksli diyorsunuz..

Ben bireysel emekliliğe banka aracılığı ile 27.07.2006 tarihinde katıldım...
emeklilik fon seçimim ise %30 Likit-kamu-EYF ve G.A KAMU bORÇ araç. EYF % 70

NE DİYORSUNUZ ?

bunu senede bir kere mi değiştirebiliyoruz yoksa istediğimiz zaman mı ?

Likit fon ve kamu az riskli fon likit zaten hic düşmez hicde cikmaz gibi :) çokaz oynama olur
Kamu fonu bu yyol 1.52 yanilmiyorsam getiri sagladi. Bence uzun kalacaksaniz fonu değiştirin yilda 6 kez değiştirebilirsiniz.

UğuR
03.12.2013, 17:04
Sayın danışmanım :)

ne yapayım ? yönlendir bizi daa...

Onur Civelek61
03.12.2013, 17:05
Biraz yogunum eve gidince tek tek cevapla ya bilirim veya ozelden ulaşabilirsiniz

Onur Civelek61
03.12.2013, 17:15
Mübarek bir adiçin bu konu hakkında araştırma yapıyordum iyi oldu :)
Benim de ufak olacak;
1)2-3 sene sonra askere gideceğimi düşünürsem para yatırma gibi bir durumu söz konusu olamayacak. Bu durumda ne olacak?
2)Asker de bulunduğumuz süre zarfında yatırılan paranın hesapta kalabilir mi kalacaksa bu süre zarfı içinde yatırılan para değerlenebilecek mi ?(para yatırmadığımız halde)
3)10 yıl şart mı bunu 6-7 yıl ile kısaltamazmıyız malum evlilik vesaire. (Zorunlu bir süre şartı belirtmek gerekir mi )
4)İş temposundan bu fonlara zaman ayırma gibi bir durumuz yok hangi fonda nasıl değerleneceğini şirket mi belirleyecek ?
5) Özel de çalıştığımızdan işten ayrılırsak durdurmaya dair bir süresi var mı(iptal olma gibi) ?

Paraniz fonlarda degerlenmeye devam eder. Sistemi dondurursunuz ayda 2tl kesinti olur.
10yil beklemek zorunda degilsiniz sizin icin planlama yapabiliriz.
Fonlari banka takip etmez.ama acentede calisiyorum ben biz takip ediyoruz.fon takibi önemli

Onur Civelek61
03.12.2013, 17:19
ben bu sorumun cevabını anlamadım. 120 ay ödeme yaptım diyelim, 50 yaşına gelmiş oldum mesela, ne olacak? para yatırmadan 56 yaşını mı bekleyeceğim?

Kusura bakmayin hemen cevaplayayim
50 yasina gelince bekleyebilirsiniz tabiki maaş olarak almak için56 yas zorunlu
İsterseniz para yatirmaya devam edebilirsiniz tasarruf sizin para sizin :)

Yunus Emre AYAZ
04.12.2013, 01:38
ben yaptırdım ve nefret ettim hiç kimseye ÖNERMİYORUM..

iptal ettim 750 tl uçtu gitti üstüne üstlük saçma sapan bişey bu gerek yok böle şeylere aynı parayı döviz alın 10 yıl sonra daha fazla kazanırsınız zaten..

Onur Civelek61
04.12.2013, 07:50

iptal ettim 750 tl uçtu gitti üstüne üstlük saçma sapan bişey bu gerek yok böle şeylere aynı parayı döviz alın 10 yıl sonra daha fazla kazanırsınız zaten..

İptal edersen normal abi. Size sistemi anlatmayanda suç sizde değil. Kimseye adam gibi anlatmiyorlar sonra herkes magdurum diyor.

Faik Yılmaz
04.12.2013, 08:36

Sevgili Dostum bu tip sorunlarla bir çok insan karşılaştı maalesef.....

Bu dediğiniz kesinti giriş aidatının yüksek olmasından kaynaklanıyor bir de 2 yıl öncesine kadar sistemden çıkıldığından toplam yatırdığınız tutar üzerinden kesinti yapılıyordu. Ancak bu yanlıştı.... Çünkü stopaj kesintisi sadece getiri üzerinden yapılır anapara üzerinden değil...

zannedersem sizde bu şekilde 2 türlü kesinyie maruz kalmışsınız....

Ancak giriş aidatını hiç almayan , ya da çok düşük tutan şirketler var..Bunları bilmek lazım....Ben mümkün mertebe en düşük kesinti yapılan firmaları öneriyorum arkadaşlara....

birde şu var..Türk Halkınun tasarruf kültürü maalesef pek yok..... Yani ben her ay 100 tl yi 100 doları kenara atsamla başlayan cümleler kuruyoruzda maalesef gerçeğe dönüştürmüyoruz....hiç bir zaman her ay düzenli olarak yatırım yapmıyoruz....

Bes sistemi insanı disipline ediyor yatırım yapmamızı sağlıyor...

Tabiki sistemde kalıp kalmamak en doğal hakkınız ama keşke bu kadar acele etmeseydiniz..sözgelimi belkide 5 yılı doldursanız hem giriş aidatı ödemezdiniz hemde yasal düzenlemelerden sonra kesintiler azalacağından paranızın tamamını geri alabilirdiniz...

saygılarımla...

gudoz81
04.12.2013, 08:40
%60 yurobond GA KAMU DIŞ BORÇ ARAÇ.
%40 eyf hisse senedi
3 yıldır sistemdeyim portföy dağılımım için tavsiyeniz nedir.
buna devam edeyimmi

Onur Civelek61
04.12.2013, 09:13
%40 eyf hisse senedi
buna devam edeyimmi

Hisseyi arttırabilirsiniz

Ahmet Kuru
04.12.2013, 09:37
Birikim yapabilme açısından BES çok güzel birşey...
Benim 2.5 yıl oldu daha yeni.
Yukarıda Faik abi de değindi, biz öyle her ay 100 lira koyayım kenara yada kumbaraya biriktireyim vs tarzı şeyleri yapamıyoruz millet olarak. bizde zorunluluk olacak anca öyle birşeyler yapabiliyoruz.
Devlet katkısıda BES için ayrı bir teşvik tabi.20-25 yıl ödenmesi durumunda ciddi bir sermaye birikiyor.

omondoles
04.12.2013, 09:37
Konuyla pek alakalı değil ama bir şey sormak istiyorum. Kıbrıs'ta yaşıyorum ve burada çalışıyorum. Bütün yatırımlarım burada. Yatırım yaparak Türkiye'de SGK'lı olma ihtimalim var mı?

Loading %61..

Niçin mi fikir değiştiriyorum? Çünkü ben fikirlerimin sahibiyim; kölesi değil! Cenap Şahabettin

Onur Civelek61
04.12.2013, 10:28
Giriş aidati ilk basta alinir ve bir kismi da ertelenir devlet diyor ki erken çikan olursa asgari brüt ücretin %75ini kesebilirsin. 3 yil kalir cikarsa daha azini vs. Yani sisteme girdim 1000tl oldu 10ay sonra ben parami isterim diyen uzak dursun. Ama en az 3 yil kalirim diyen varsa hemen baslasin

Faik Yılmaz
04.12.2013, 11:10
Sevgili Dostlar Bireysel Emeklilik Sisteminde 4 türlü kesinti yapılabiliyor, yapılıyor demiyorum...Biraz araştırmak lazım....

Kesintiler :

1-Giriş Aidatı : Bazı şirketler asgari ücretin % 10 unu alıyor takside bölüyor.... Bazıları asgari ücretin % 75 ine kadar belirliyor ve erteliyor..... 3 yıl , 5 yıl sonra bu ödeme yükümlüğü ortadan kalkıyor.... Bazı şirketler ise hiç giriş aidatı almıyor.... Mesela benim emeklilik planımda hiç bir şekilde giriş aidatı yok.....

2-Genel Yönetim Gideri Kesintisi : % 2 küsüre kadar priminiz yattığında yapılan bir kesinti bu.... Yine bu bazı şirketlerde %0 olarak uygulanırken %1,%2 gibi kesintiler uygulanabiliyor.... dikkat etmek sormak lazım...

3-Fon işletim gideri kesintisi : günlük onbinde 3-5 oranında yapılabilen yıllık toplam %2 küsürleri bulabilen bu kesintide fondan fona, şirketten şirkete ve emekli planından başka bir plana farklılık gösteriyor...Ayrıca birikiminiz arttıkça genel yönetim gideri ve fon işletim giderinizini düşüren hatta bazen sıfırlayan şirketlerde buunabiliyor....

4-Ara verme kesintisi : Diyelimki aylık 200 tl ödüyorsunuz..ama maddi durumunuz kötüleşti..bir kaç ay ya da yıl ödeme yapamıyorsunuz ancak şirkettende ayrılmak istemiyorsunuz.... o zaman aylık 2 tl gibi ara verme kesintisi uygulanır... ancak bunuda almayabilen şirketler olduğunu biliyorum...

yukarıdaki kesintiler belki yüksek görünebilir..ancak emeklilik şirketine girerken sıkı bir pazarlıkla giriş aidatı vermeden senelik toplam %2-3 gibi bir kesintiyle emeklilğe dahil olabilirsiniz...

ancak bazı şirketler müşteri pörtföylerini artımak için müşterileri bilgilendirmeden en ağır şartlarda emeklilik planına dahil ediyorlar....mesela kredi çekerken emeklilik planına sokuyorlar....

daha sonra müşteri cayınca arasını gri almak istiyor ve yüksek oranlı kesintilere maruz kalıyorlar...

Sisteme girmeden bilgi sahibi arkadaşlarımızın görüşleri alınabilir..mesela Onur arkadaşımız bu işle uğraşıyor biliyor....naçizane bende bldiğim kadarıyla yardımcı olurum arkadaşlarıma...

saygılarımla...

Onur Civelek61
04.12.2013, 12:51
Bir sirketin giriş aidati almamasi o sirketin çok iyi olduğunu da göstermez. Ne kazandiriyor ki zaten müşteri çekmekiiçin giriş aidati almiyoruz demişler

Faik Yılmaz
04.12.2013, 12:57
Bir sirketin giriş aidati almamasi o sirketin çok iyi olduğunu da göstermez. Ne kazandiriyor ki zaten müşteri çekmekiiçin giriş aidati almiyoruz demişler

ama alıyor olmasıda hatta yüksek alıyor olmasıda iyi bir şirket olduğunu göstermez....

çeşitli siteler var fonlarını karşılaştırıp kesintilerinide dikkate alarak ona göre karar vermek lazım.....

yok tam olarak öyle demediler Onur Can..bahsettiğim şirket zaten ilk 5 te olan bir şirketti..özel bir palnları vardı ona dahil oldum....

yani diğer şirketlerinde bu tip kampanyalarını takip etsinler her şeyi karşılaştırsınlar diye yazdım....

yoksa salt giriş aidatı ya da diğer kesintiler tabiki bir karşılaştırma aracı değildir...

ekonomiye göre tüketiciler "basiretli bir tüccar"gibi davranmak zorundadırlar... benim söyemek istediğimde iyice araştırsın arkadaşlar... daha sonra hayal kırıklığına uğramasınlar diyorum sadece....

sistem çok güzel bir sistem tasarruf etmek için bazı önemli noktalara dikkat etmek lazım...

sevgilerimle.....

Onur Civelek61
05.12.2013, 00:08
ama alıyor olmasıda hatta yüksek alıyor olmasıda iyi bir şirket olduğunu göstermez....

çeşitli siteler var fonlarını karşılaştırıp kesintilerinide dikkate alarak ona göre karar vermek lazım.....

yok tam olarak öyle demediler Onur Can..bahsettiğim şirket zaten ilk 5 te olan bir şirketti..özel bir palnları vardı ona dahil oldum....

yani diğer şirketlerinde bu tip kampanyalarını takip etsinler her şeyi karşılaştırsınlar diye yazdım....

yoksa salt giriş aidatı ya da diğer kesintiler tabiki bir karşılaştırma aracı değildir...

ekonomiye göre tüketiciler "basiretli bir tüccar"gibi davranmak zorundadırlar... benim söyemek istediğimde iyice araştırsın arkadaşlar... daha sonra hayal kırıklığına uğramasınlar diyorum sadece....

sistem çok güzel bir sistem tasarruf etmek için bazı önemli noktalara dikkat etmek lazım...

sevgilerimle.....

Evet abicim haklısın. Kesintiler,giriş aidatı bunların hepsi devletin kontrolünde bir mevzuatı var. Burada önemli olan şey tekrar söylüyorum fon takibi. Eğer birisi bana bu ay 1000 tl kazandırırsa o adam %2 kesinti yapsa bana dokunmaz ama diğeri 200 tl kazandırır hiç kesintide yapmazsa burada kesinti yapan şirket bana daha çok kazandırmış da olur açıkçası.
Konu hakkında araştırma yapmanız ve bilinçli olmanıza çok sevindim açıkçası.Genelde sistemi bilmeyip baltalamak isteyenlerle karşılaşıyorum.Sizin gibi bilinçli birini gördüğüme de çok sevindim. Ayrıca BES diyip bırakmayın yanına hayat sigortası da kesinlikle düşünün ve onuda araştırın bu benim tavsiyemdir. Soru sormak isterseniz seve seve yanıtlarım hayat sigortaları ile ilgilide.

omondoles
05.12.2013, 21:31
Konuyla pek alakalı değil ama bir şey sormak istiyorum. Kıbrıs'ta yaşıyorum ve burada çalışıyorum. Bütün yatırımlarım burada. Yatırım yaparak Türkiye'de SGK'lı olma ihtimalim var mı?

Loading %61..

Niçin mi fikir değiştiriyorum? Çünkü ben fikirlerimin sahibiyim; kölesi değil! Cenap Şahabettin

Bu konuyla alâkalı bilgisi olan yok mu?

Loading %61..

Faik Yılmaz
06.12.2013, 16:21
Evet abicim haklısın. Kesintiler,giriş aidatı bunların hepsi devletin kontrolünde bir mevzuatı var. Burada önemli olan şey tekrar söylüyorum fon takibi. Eğer birisi bana bu ay 1000 tl kazandırırsa o adam %2 kesinti yapsa bana dokunmaz ama diğeri 200 tl kazandırır hiç kesintide yapmazsa burada kesinti yapan şirket bana daha çok kazandırmış da olur açıkçası.
Konu hakkında araştırma yapmanız ve bilinçli olmanıza çok sevindim açıkçası.Genelde sistemi bilmeyip baltalamak isteyenlerle karşılaşıyorum.Sizin gibi bilinçli birini gördüğüme de çok sevindim. Ayrıca BES diyip bırakmayın yanına hayat sigortası da kesinlikle düşünün ve onuda araştırın bu benim tavsiyemdir. Soru sormak isterseniz seve seve yanıtlarım hayat sigortaları ile ilgilide.

Kamu personeli olmam dolayısıyla kısa vadede hayat sigortalarına pek gerek duymadım ama takip ediyorum doğrusu... ama uzun vadede yaptırmayı düşünüyorum bazı alanlarda...

Bir ara Birikimli hayatsigortalarına merak salmıştım ama beklentilerimi pek karşılamadı doğrusu...

gudoz81
06.12.2013, 16:28
Hisseyi arttırabilirsiniz

teşekkür, cevap için

Faik Yılmaz
06.12.2013, 16:35
%40 eyf hisse senedi
buna devam edeyimmi

Eurobondlar doların ve euronun yılbaşından beri bayağı artması nedeniyle iyi kazandırdı....

yerinizde olsaydım Eurubondları tahvil bono fonu ile değiştiridim....en azından bir kısını değiştirirdim....

40 tahvil bono....
40 esnek
10 hisse
10 eurobond şeklinde olabilir mesela...

tabiki tercih sizin.....

Onur Civelek61
06.12.2013, 20:53
Fonlar hakkında kısa bir bilgi daha vereyim

Emeklilik fonları kurumlar vergisinden muaftır yanı ucuzdur.Ve uzun vadeli olduğu için yüksek getiri kazandırır.Ayrıca bu fonlar sermaye piyasası kurulu tarafından belirlenir. Çok sıkı denetim var BES de.Güvence sağlam korkusuzca para biriktirebilirsiniz. :)

Ertan1982
07.12.2013, 03:44
Ben kisa vaade yatirimlai tercih ediyorum.Kisa vaade dedimi 3-4 senelik.uzun vaadeli iserden uzak duruyorum.ne olacagi belli olmaz.25-30 yilda cok seyler degisip durur.Hükümetler degisir sirketler batar vs.Parami kontrol altina tutmak istiyorum.Almaya da bireysel emeklilik var Riester Rente diyorlar.Sistem asagi yukari ayni ama cogu kisi uzak duruyor ya primleri ödiyemez diye yada sonunda eksi cikacak diye sonunda.

Evi olmayan en azindan yaslandind basini sokacak bir ev alsin taksit ile KIRadan kurtumus olur yasliliktan.Tabi evi gierleri de olur tamir ivir zivir ma sonunda artida olursunuz.Ama son yillarda Ev fiyatlari ucmus durumda.

Ben klasik olarak Ev arsa Degerli maddeler bir kisim bono ve hiselere yatiririm parayi.Hisseler olarak saglik sektörü ve bioteknoloji sektörünü tavsiye edebilirim gelecek 5-10 sene icinde saglam büyücek o sektörler

Dedim gibi ben uzun vaade yatirimlari tercih etmiyorum .Ne olacagi belli olmaz ölürüz kairiz Allah bilir.Belki 40 sonra düsünmeye baslarim.Almanya da emeklilik 65 düsüreceklermis.Allah bilir o yasa gelirsek kaca cikartirlar emeklili.

Onur Civelek61
07.12.2013, 18:55
Ben kisa vaade yatirimlai tercih ediyorum.Kisa vaade dedimi 3-4 senelik.uzun vaadeli iserden uzak duruyorum.ne olacagi belli olmaz.25-30 yilda cok seyler degisip durur.Hükümetler degisir sirketler batar vs.Parami kontrol altina tutmak istiyorum.Almaya da bireysel emeklilik var Riester Rente diyorlar.Sistem asagi yukari ayni ama cogu kisi uzak duruyor ya primleri ödiyemez diye yada sonunda eksi cikacak diye sonunda.

Evi olmayan en azindan yaslandind basini sokacak bir ev alsin taksit ile KIRadan kurtumus olur yasliliktan.Tabi evi gierleri de olur tamir ivir zivir ma sonunda artida olursunuz.Ama son yillarda Ev fiyatlari ucmus durumda.

Ben klasik olarak Ev arsa Degerli maddeler bir kisim bono ve hiselere yatiririm parayi.Hisseler olarak saglik sektörü ve bioteknoloji sektörünü tavsiye edebilirim gelecek 5-10 sene icinde saglam büyücek o sektörler

Dedim gibi ben uzun vaade yatirimlari tercih etmiyorum .Ne olacagi belli olmaz ölürüz kairiz Allah bilir.Belki 40 sonra düsünmeye baslarim.Almanya da emeklilik 65 düsüreceklermis.Allah bilir o yasa gelirsek kaca cikartirlar emeklili.

Öncelikle kısa vadeli yatırım yapıyor olsanız bile BES'e girin derim.Nedeni ise küçük küçük biriktirmenin size ne getireceğini görürsünüz ve hiçbir şeyde kaybetmezsiniz 100 tl de katkı payı ödeseniz para sizin 1000tl de ödeseniz para sizin. O para bir şekilde ileride size fazlasıyla geri gelecektir. BES kumar değildir.Paranız batmaz. Şirket batsa bile paranızı takasbank dan alırsınız.
Ama ben size kısa vadede yatırım yapan birine aman yapma en iyisi hepsini BES'e at demem.Şunu derim ama hem kaza,hastalık gibi risklerinize karşı size ve ailenize maddi güvence sağlayıp üstüne de para kazanmak ister misiniz? diye sorarım. %25 devlet katkısı benim gözümde aldatmacadır. Yani ayda 100 tl veren birisi senede 300tl alacak. 10 senede de 3000tl yapar. 56 yaş dolmadan çıksa %60 yani 1800tl devletten alacak çok mu büyük kazanç? Değil tabiki.Ama fonlardan iyi getiri olur.
Şimdi bu 1800'ü ben bir sigortacı olarak hayat sigortasında kullansam müşterim için en doğru seçimi yapmış olurum. Bakın bir ferdi kaza sigortası 100.000tl teminatlı 1.meslek sınıfına ayda 23 tl civarına gelir buda şu demek ayda 100 tl veren birine devlet zaten 25 tl veriyor hayat sigortasını karşılıyor.

Onur Civelek61
07.12.2013, 19:05
Eski Trabzonspor'lu bir oyuncuda müşterimiz 200.000tl BES'e verdi. 218.000 tl oldu kısa sürede. Belgesini de paylaşırım bugün yarın adını veririm de soyadını vermiyim :) Ferhat diye eski bir oyuncumuz :)

Onur Civelek61
08.12.2013, 11:28
http://u1312.hizliresim.com/1j/8/v9dj2.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Soyadı ve şirket ismini sildim kurallar gereği. Eski oyuncumuz Ferhat ama hangisi 2 Ferhat vardı :D

201.192,99 kaç günde ne kadar artmış görüyoruz fon seçiminin önemi işte :)

Onur Civelek61
08.12.2013, 13:54
Kamu personeli olmam dolayısıyla kısa vadede hayat sigortalarına pek gerek duymadım ama takip ediyorum doğrusu... ama uzun vadede yaptırmayı düşünüyorum bazı alanlarda...

Bir ara Birikimli hayatsigortalarına merak salmıştım ama beklentilerimi pek karşılamadı doğrusu...

Birikimli hayat sigortasını kimseye adam gibi anlatmadılar.Resmen dolandırıcılık yaptılar.O ş.lerin yüzünden de zorluk çekiyoruz şuan...

Neyse hayat sigortalarını kısaca tanıtmak istiyorum.
Ferdi Kaza: Kaza sonucu vefat kaza sonucu maluliyet ve kaza sonucu olan tedavi masraflarını teminat limitlerine kadar güvence altına alır.
Kaza ; trafik kazası da olabilir yolda yürürken düşsen de kazadır.İstek dışı,beklenmedik bir sebeple oluşması gerekir ki teminat ödensin.
100.000 tl vefat 100.000 tl maluliyet 2.200 civarı tedavi masraflı bir ferdi kaza sigortası 1.meslek sınıfı yani fikren ve elle çalışan birine aylık 22-25tl arası birşey çıkar. Günde 1 lira bile değil. BES ile birleşince bu 100 tl bes e veren birine ayda devletten 25tl zaten geliyor o parayı cebe atmaktansa bu riskini sigortalaması daha mantıklı. Zaten fonlardan para kazanacak çünkü. Ayda 122-125 arası ayırırsanız hem para birikir hem kazalara karşı siz ve aileniz maddi güvence altında olur.
Tehlikeli hastalıklar sigortası: Kanser,kalp krizi,körlük,felç vs 9 kritik hastalığı kapsar. Allah göstermesin başınıza geldiği an doktor raporunu sigorta şirketine verdiğiniz zaman teminat tutarı ne ise 75.000-100.000-200.000 cebinize verirler. Adam gibi tedavi veya ne için kullanacaksanız kullanırsınız. Bu sigorta yaşa ve cinsiyete göre prim farklılıkları gösterir tabi teminat tutarı da prime etki eder.Ama çok birşey değil yaşı 18-45 arası olan için listesi var elimde isteyene söylerim.
Bir tane daha var aslında ama bizim şirketin özel olarak çıkardığı ve çok avantajlı onuda isteğe göre anlatırım :)

Faik Yılmaz
09.12.2013, 10:53
Bes sistemi geçen hafta itibarıyla 4.000.000 kişiyi devirmiştir.....

bu yıl yaklaşık 900.000 kişi Bes'i tercih etti.....

sadece bu yıl 5 milyar tlyi aşan para yatırıma yönendirildi...Yani tasarruf edildi....

Bu sistem Sadece kendimiz için değil cari açık içinde güzel kalıcı bir ilaç aynı zamanda.....

Onur Civelek61
07.01.2014, 20:23
Asgari ücrete yapılan zam Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) devlet katkısını da arttırıdı. 2013'te 3000 lira olan yıllık katkı payı üst sınırı yüzde 10.2 yükseldi. Buna göre; devlet bu yıl 13 bin 230 lira yatıranın hesabına 3307.5 lira yatıracak.

Onur Civelek61
25.05.2014, 14:14
Sistem hızla büyüyor. Ben bir kaç tavsiye vermek istiyorum.

Bir açıklama yapıldı devlet katkısı %25 çok bunu düşüreceğiz filan :)

Hemen açıklamasını yapalım. Evet devlet katkısı ilerde düşebilir.
%25 ileride %5 olabilir.
Şuanki katılımcılar %25 alıyor bana göre sistemden çıkana kadar bunu alacaklardır.
Ama 2015 de devlet %15 e düşürüyorum derse artık o günden sonra sisteme giren katılımcı %15 alır ama eskiler %25 den devam eder.
Devlet derse ki %30a çıkardım o zaman herkes %30 alır.
Hukuken de verilen hak geri alınmaz. %25 ile başlayanlar rahat olsun :)

Onur Civelek61
18.07.2014, 17:58
Hisse fona yönelenler söylediğim tarihten bu yana ortalama %25-%30 arası kazandı.
Cumhurbaşkanlığı seçimi var hisse fonu olan değiştirebilir. Kamu dış borçlanma ile devam edilebilir. Saygılar.