PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Meteoroloji Hakkında Her Şey Burada..

Sayfa : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Muhteva
02.12.2013, 13:06
İyi günler arkadaşlar başka başlıklar altında paylaştığım hava durumuna dair gelişmeleri tek konu altında toplamak istedim böylece daha düzenli olur..

Son gelişmelere göre 15 yılın en sert Aralığını yaşayacak gibi görünüyoruz..

Bugün ülkemize girmiş olan soğuk ve yağışlı sistem yarın etkisini arttırıp iç kesimler de,doğu karadeniz de kar yağışları bırakacaktır..

Marmara bölgesi de yarın oldukça soğuyacak İstanbul,Yalova ,Sakarya gibi illerimiz de tutmasa da havada tek tük kar görmek mümkün olacaktır.

Fakat 7 Aralıktan itibaren bu aya göre son derece ciddi bir kar sistemi geliyor eğer değişmeden gelirse İstanbul başta olmak üzere Marmaran'ın tamamın da kıyı illeri de dahil bir çok yerde 30-40 cm kar bırakacak bir sistem :cool:

İç Anadolu,Batı Karadeniz kara gömülür resmen :)

2012 yılında ki kar yağışını hatırlayanlar bilir işte o sistem den daha etkili olabilecek bir sistem bu üstelik soğuk çok daha uzun süre etkili olacak 7-13 Aralık arası kara,soğuğa doyacağız inşallah :alkış:

Soğuk sistemlerin henüz Aralığın başında yani erken gelmesi kışın devamı için bizim açımızdan büyük avantajdır çünkü deniz sıcaklıkları düşecek buda soğuk sistemlerin üzerimize akmasını daha kolay hale getirecek ve kar miktarını arttıracaktır..

Henüz erken bu sistem hakkında ki gelişmeleri yine bu başlık altında paylaşıcam..

Kaya
02.12.2013, 13:38
Bilgilendirme için teşekkürler... Faydalı oldu... :)

Mehdi
02.12.2013, 13:46
Trabzon merkezde kar kalınlığı 30 santimi geçsin sana benden temizinden gıymali çalışır.

Sibel
02.12.2013, 18:33
Uğrak bir başlık daha buldum.
Ama kış gelmesin :(

Kaya
02.12.2013, 20:13
Uğrak bir başlık daha buldum.
Ama kış gelmesin :(

Bence de gelmesin dicem ama dakika bir gol bir dercesine Aralık sert başladı... :)

Sibel
02.12.2013, 21:33
Üşüyoruz Kaya reis:)

Sevda61
02.12.2013, 21:36
Kara hasret kaldik :(

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Muhteva
02.12.2013, 22:09
Sistem şu saatler de yurdumuza giriş yaptı yarın sabahtan itibaren hafifte olsa Trabzon merkezde kar yağışı olacaktır yüksek bölgeler de yoğun kar yağışı olacak..

Marmara için yarın fırtına uyarısını verelim saatte 90 km'yi bulan poyraz fırtınası ağaçları,çatıları uçurabilir yağmurda etkili olacaktır.İstanbulun bazı semtlerinde kısa süreli hafif kar yağışı görülebilir..

Bu 3 Aralık sistemin'in ekmeğini Doğu Karadeniz daha fazla yiyecek ;)

7 Aralık sistemi ise bomba gibi geliyor net söylüyorum eğer bu şekilde gelirse 2013 Aralığı tarihe geçer :) Sistem 7 Aralık bir geliyor 11'i ne kadar etkili kar yağışı devam ediyor 11'den sonra çok daha etkili bir sistem gözüküyor eğer oda gelirse görün cümbüşü :D

Tabi 11'den sonrası için daha zaman var ama gerçek olan bir şey varsa bizi çok soğuk ve yoğun karlı günler bekliyor

Marmara geneli için yoğun kar yağışı ve 15 derecelik sıcaklık düşüşü artık kesin gibi sadece sistemin detayları kaldı 2004 kışını hatırlayanlar varsa aynısını
yaşayabiliriz İstanbul,Güney Marmara,Bursa,İç anadolu kara gömülür

Doğu Karadeniz adına bir şey söylemek için henüz erken ama tahminim orasıda sağlam kar alır..

Sibel
02.12.2013, 22:26
:(:(:( Kara haber tez duyulur demişler.
Kabus gibi.
Bu arada teşekkür ederim bu paylaşımlarınız için.

Derbeder-53
02.12.2013, 22:41
Kar yağmayacak gibi gözüküyor :(

Muhteva
02.12.2013, 23:56
Sabırlı ol derbeder yarın sabah yağacaktır eğer şehir merkezindeysen hafif kar görebilirsin rakımı yüksek olan bir yerdeysen güzel kar yağabilir bu sistem zaten kısa ve etkisiz bir sistem soğuk değerleri yetersiz fazla beklenti içine girme..

Biraz önce Rizede ki kar manyağı arkadaşım hava sıcaklığın'ın yarım saat içinde 13 derece'den 10 dereceye düştüğünü söyledi sabaha kadar ciddi düşüş olur..

Trabzon dan yazan yine kar manyağı :D bir arkadaşım da dışarısı fena gökyüzü pembe,pembe olmuş diyor soğuk artacak kar Tarbzon merkez de hafif olarak görülebilir yüksekler daha şanslı..

Asıl önemli olan şu saatler de 7-11 Aralık sistemi hakkında yeni güncelleme oluyor bakalım sonuçları nasıl çıkacak :)

Derbeder-53
03.12.2013, 00:49
Öncelikle ben bulunduğum şehirin merkezinde değilim. Viçe'nin (Lazcasından çevirince Türkçesi ile Fındıklı) sonunda bulunan bir küme evlerinde oturuyorum.

Burada göre durum şöyle; kar'ın sadece köylere ve bizim çarşıdaki dağlara hafif bir şekilde yağmur var. 21 aralık dışından buralara karın yağması münkün değil. (Bu sadece benim tahmin'im.. Ama yağabilir'de..:) )

Şimdi buradaki hava durumuna bakacak olursak; bazen açık hava, bazende bizim evin kaleuforlerini yakacak kadar Rüzgarlı ve Yağmurlu.

Muhteva
03.12.2013, 00:53
Yeni çıkan sonuçlara göre 7-11 Aralık sisteminin ömrü uzamış,soğukta artış var lakin yağış sıkıntısı söz konusu yarın ki çıktılar da oda düzelecektir inşallah..

Aşağıda ki Gfs tablosundan 8 Aralık tarihi yukarıdan ülkemizin üzerine soğuk sistemin nasıl geldiğini görebilirsiniz -10,-12'ler mavi renkte gözüken soğuk hava kütlesiyle giriş yapıyor ve 11 Aralık sonuna kadar kalıyor..

Gfs her 6 saat'te bir güncellenen Amerika menşeyli Wetterzentrale adlı meteoroloji sistesin'in bir uygulamasıdır..

Sol üstteki tarih şuanki zamanı sağ üstteki tarih ise sistemin giriş tarihini gösterir..

Bu arada -10'lar giriyor deyince yanlış anlaşılmasın bunun bize yansıması gündüz en düşük 0,-1 gece -4,-5 derecedir..

http://www.wetterzentrale.de/pics/Rtavn1382.png

Yiğit Gayretli
03.12.2013, 08:23
Sistem şu saatler de yurdumuza giriş yaptı yarın sabahtan itibaren hafifte olsa Trabzon merkezde kar yağışı olacaktır yüksek bölgeler de yoğun kar yağışı olacak..

Marmara için yarın fırtına uyarısını verelim saatte 90 km'yi bulan poyraz fırtınası ağaçları,çatıları uçurabilir yağmurda etkili olacaktır.İstanbulun bazı semtlerinde kısa süreli hafif kar yağışı görülebilir..

Bu 3 Aralık sistemin'in ekmeğini Doğu Karadeniz daha fazla yiyecek ;)

7 Aralık sistemi ise bomba gibi geliyor net söylüyorum eğer bu şekilde gelirse 2013 Aralığı tarihe geçer :) Sistem 7 Aralık bir geliyor 11'i ne kadar etkili kar yağışı devam ediyor 11'den sonra çok daha etkili bir sistem gözüküyor eğer oda gelirse görün cümbüşü :D

Tabi 11'den sonrası için daha zaman var ama gerçek olan bir şey varsa bizi çok soğuk ve yoğun karlı günler bekliyor

Marmara geneli için yoğun kar yağışı ve 15 derecelik sıcaklık düşüşü artık kesin gibi sadece sistemin detayları kaldı 2004 kışını hatırlayanlar varsa aynısını
yaşayabiliriz İstanbul,Güney Marmara,Bursa,İç anadolu kara gömülür

Doğu Karadeniz adına bir şey söylemek için henüz erken ama tahminim orasıda sağlam kar alır..

Ortaokuldaydım. Okullar 1 hafta tatil edilmişti. Hayatımda unutamadığım bir dönemdir. Öyle olursa bayılırım :)

Ahmet Kuru
03.12.2013, 09:47
istanbul bu sabah son zamanların en soğuk günlerinden birini yaşadı. resmen donduk. + servisimiz biraz geç geldi titredik ama kendimize gelemedik:)

zafer6161
03.12.2013, 10:58
kar başladı trabzonda :D

Mehdi
03.12.2013, 11:07
La kar yağaaayyyyyy..

Berat Akçay
03.12.2013, 11:28
Mehdi'lik Muhteva adlı kişi geçmiştir.

Muhteva reis bu haftaki sayısal sonuçlarını da görebiliyor musun :rolleyes:

Sibel
03.12.2013, 11:46
:cırlayacırlayaağlayansmiley:
:(:(:(:(:(:(:(:(

Sibel
03.12.2013, 11:48
Bu arada Trabzonspor taraftarı olarak bir meteoroloji uzmanı olmadığımız kalmıştı :D
Onu da başaracağız.:D

Yiğit Gayretli
03.12.2013, 11:50
Kar seven insan; insan gibi insan.

Kar sevmeyen insan; zevksiz insan.

:cool:

Murat GENEL
03.12.2013, 12:28
bugünkü kardan bir şey olmaz..7-11 aralıkta nasibimizden fazlasını istiyoruz yeter artık yerde kar görmeyi özledik :)

Kaya
03.12.2013, 12:41
6'sı akşamı İstanbul'dan Trabzon'a...
8'i akşamı Trabzon'dan İstanbul'a uçuşum var...

Umarım etkilenmez...

:)

Muhteva
03.12.2013, 12:56
Trabzonda ki Kar manyağı arkadaşlarım verdi haberini yılın ilk karı düşmüş Trabzona hayırlı uğurlu olsun :)

Rize Fındıklı da oturan Derbeder kardeşim dün gece yorum yazarken site arıza verdi cevap yazamadım Fındıklı rakım olarak yani denizden yüksekliği sadece 9 metre imiş buna rağmen meteoroloji 2 gün karla karışık yağmur vermiş oraya belki sende bugün havada da olsa görmüşsündür :)

7-11 Aralık sistemi gayet ciddi bir sistem olacak ama bu sistemden Doğu karadeniz ne derece etkilenecek bunun detayları henüz netleşmedi arkadaşlar tahminim Perşembe akşamı netleşecektir...

Marmara için Kar ve soğuk garanti ama Karın şiddeti ve sistemin süresi hakkında her güncelleme değişmeler oluyor belki biraz daha törpülenip yani şiddeti zayıflayıp gelebilir ama daha güçlüde gelebilir bu şu aşama da net değil..

Zaten zayıflayarak gelse bile Aralık ayına göre çok sağlam bir sistem üstelik uzun süreli böyle sisteme can kurban :)

Bu arada Ayder koptu gidiyor :D

http://i.imgur.com/5fPkL9H.jpg

Faik Yılmaz
03.12.2013, 12:59
Mübarek her şey zamanında güzel.....

Fatih Özkan
03.12.2013, 13:01

Umarım etkilenmez...

Pegasus şimdiden iptalleri çekti.
Rüzgar esse adamlar iptal veriyor direk. :)
THY son vakte kadar şansını zorluyor...

Kaya
03.12.2013, 13:05
Benimki Anadolu Jet ama aynı risk tüm uçuşlarda olsa gerek...

Cuma İstanbul > Trabzon (22.45)
Pazar Trabzon > İstanbul (20.15)

Umarım aksilik çıkmaz... :)

Muhteva
03.12.2013, 13:08

Umarım etkilenmez...

6'sı akşamı sorun olacağını sanmıyorum abi ama 8 Aralık akşamı uçuşlar iptal edilebilir..

Kaya
03.12.2013, 13:17
6'sı akşamı sorun olacağını sanmıyorum abi ama 8 Aralık akşamı uçuşlar iptal edilebilir..

Bu başlık iyi oldu. Öncelikle teşekkürler...

Umarım aksilik olmaz ama şimdiden bir tedbir almak lazım o halde... :)

Murat GENEL
03.12.2013, 13:40
Muhteva kardeş sen haber et bize perşembe akşamı o zaman özledik karı valla :)

Mehdi
03.12.2013, 13:55
Mehdi'lik Muhteva adlı kişi geçmiştir.

Muhteva reis bu haftaki sayısal sonuçlarını da görebiliyor musun :rolleyes:

Olum adam yıllar sonra Aralık'ın başında Trabzon'a yağacak olan karın gününü ve saatini bildi. Mehdi'lik mi kalır artık. Bitti. Buraya kadar.:(

Mehdi
03.12.2013, 13:58
http://www.wetterzentrale.de/pics/Rtavn1382.png

Kardeşim şu Sibirya'daki soğuk hava kütlesini Trabzon'un üstüne sürüklesene elinle bi zahmet. Özellikle Çarşıbaşı'nın üstüne yığ dursun.

Berberoğlu
03.12.2013, 15:11
Kardeşim şu Sibirya'daki soğuk hava kütlesini Trabzon'un üstüne sürüklesene elinle bi zahmet. Özellikle Çarşıbaşı'nın üstüne yığ dursun.

Ne isteysin ula Çarşıbaşı'ndan..:confused:
Ne etti sana İskefiye'liler? :rolleyes:

Kar sezonu hayırlı olsun.

Bu arada Trabzon'daki hava muhalefetinden dolayı takım Samsun'a karayolu ile geçip oradan Balıkesir/Edremit'e uçacakmış..:eek:

cem1990
03.12.2013, 16:16
1-2 gün değil abi
1 hafta kar yağsın istiyorum :D

Muhteva
03.12.2013, 18:39
Akşam güncellemesi moralimi bozdu biraz 7-10 Aralık sistemi geliyor sıkıntı yok ama gücü zayıflamış görünüyor bu şekilde 10-15 cm kar bırakabilir daha süresi var inşallah değişecektir..

Saat 9'da ve 11:30 da ki güncellemeler daha önemli hale geldi..

Bu tarz durumları Aralık ayı için normal karşılamak lazım çünkü henüz soğuma yeni,yeni başlıyor sistemin gelirken zayıflaması doğaldır..

3 gün var tersine de dönebilir tabiki neyse sizin moralinizi bozmanız için sebep yok ben kar kolik olduğum için en az dize kadar yağmadımı tatmin olmuyorum :D Yoksa bu sistem Aralık ayı için çok iyi..

Muhteva
03.12.2013, 18:55
Biraz sonra meteoroloji de mastır yapmış diyebileceğim çok önemli bir abimiz 7-11 Aralık sistemi hakkında açıklama yapacak onun açıklamasından sonra durum değerlendirmesi yaparız..

Selim Turan
03.12.2013, 19:21
Kış zamanı kar söz konusu olduğunda hep şurayı kullanıyorum. En doğru anlık tahminler burada :)

http://www.mgm.gov.tr/tahmin/stadyum.aspx?s=trabzon#sfB

Bizim ev avni akere yakın. Ondan oraya bakıyorum. :D

Selim Turan
03.12.2013, 19:26
Şu an Trabzon'un hava trafiğinde bir sorun olmaması lazım. Patır kütür uçak iniyor.

Dünyadaki tüm yolcu uçaklarını ve kargo uçaklarını ayrıca özel uçakları gösteren site. Sarı uçaklar anlık gösteriliyor, turuncular 5 dakika gecikmeli..

http://www.flightradar24.com/41.02,39.75/12

Selim Turan
03.12.2013, 19:28
Hemen verdiğim siteye bakın Lüksemburg tan bir uçak geliyor inmek üzere :D

Uçağı nazar ettik valla ha, inemedi past geçip duruyor havalimanı üzerinde.. :)

Mert Oğuzlu61
03.12.2013, 19:35
karı isterim elbet özledim valla beyaz beyaz lapa lapa yağsın istiyorum ama ;

okuyom ben ya !!! çocukken güzeldi şimdi o kadar yol gidiyoz, okuduğum bölümden dolayı şuraya git buraya git şurda şunu yap burda bunu yap, ulan şu soğukta başka işim yok sıcacık evimden çıkıp taksimlere gidicem saçma sapan ödevleri yapmak için, perşembe günü gideceğim gerçi... şuan nefes alıyorum okuldan geldim ve pestilim çıktı üstüne acayip bir soğuk var harbi istanbul a kar yağacak şuan bir kar eksik.

yıllardır istanbul a kar yağmadı 2008-2009 dan sonra sanırım, kar mar yağmadı bitti kar olayı istanbulda, ben çocukluğumu bilirim, ilkokulda ortaokulda olduğum zamanlar sanırım 2004-2005 yılları felan, istanbul a kış geldimi nasıl seviniyordum, hele bir senesi öyle bir kar yağdıki ben kışın karne tatili dışında en az 10 gün tatil yaptığımızı hatırlıyorum, yani sabah kalkıyordum tv ye bakıyordum tatil tatil tatil, 2 gün 3 gün bilmem kaç gün, ohhh mis :D

özet : kar yağacaksa yağsın ama ıslak birşey istemiyorum, yağmur yağmasın en azından cuma gününe kadar yağmasın, bari şu haftayı çıkarayım sağa sola çok koşturcaz yaw :S

Enisc
03.12.2013, 19:42
Lüksemburg'dan gelen uçak sıyırdı beyler kaynak sağlam

Edit: ahahaha yine inemedi

Edit: Trabzon'dan ümidi kesti Samsun'a gidiyor sanırım

Edit: Ankara uçağı geliyo Trabzon'a bakalım o iniş yapabilecek mi

Edit: O da inemedi...

Muhteva
03.12.2013, 19:43
Buradan da anlık ve genel hava durumunu öğrenebilirsiniz çok güzel bir sitedir bütün Dünya şehirleri için tahmin yapılıyor hava durumunu öğrenmek istediğiniz şehrin ismini ve ülke adını yukarıda ki boşluğa yazmanız yeterli..

Mesela Trabzon için ilerleyen saatler de hafif kar yağışı vermiş bakalım tutacakmı :)

http://weatherspark.com/#!dashboard;q=Trabzon%2C%20Turkey

Pardon şuan da Trabzonu kar yağışlı gösteriyor yağıyormu acaba :)

Tabiki bu gecede kar geçişi olabilir Trabzon da

Selim Turan
03.12.2013, 19:48
Şu an karla karışık yağıyor ama kar zorla gözüküyor :D

İnönü Mh. Merkezdeyim ben...

Lüksemburg uçağı bir türlü inemiyor Trabzon'a hala :S

Yanlış saymadıysam 4. iniş denemesini yapacak şimdi

Murat GENEL
03.12.2013, 19:56
Bugün Ankara-Trabzon uçağı da 40 dk rötar yaptı Trabzon'daki hava nedeniyle..Karın,sogugun en kötü yanı bu rötar olayı bence..

Selim Turan
03.12.2013, 19:58
http://img440.imageshack.us/img440/2185/8i1i.png

Sanırım hava şartlarından dolayı Lüksemburg Uçağı Trabzon'a inemedi ve 3 denemenin ardından Samsun'a gidiyor olmalı..

cakalkerem
03.12.2013, 20:00
karmı geliyormuş

Murat GENEL
03.12.2013, 20:04
Lüksemburg uçağındaki pilot tırt çıktı Ankara uçağını indirdi adam az önce :) derken o da inemedi

Muhteva
03.12.2013, 20:05
Şu an karla karışık yağıyor ama kar zorla gözüküyor :D

İnönü Mh. Merkezdeyim ben...

Çınarlı sokağın'ın sıcaklığı şuan da 6.7 derece Türbe ve Seçkin sokağını ölçmedim sen hangi sokakta oturuyorsun sana başka bir link vereyim sokağınızın sıcaklığını ölçebilirsin :)

Harita yı uydu moduna getirirp istediğin şehrin sokağına kadar yaklaşıp tıkladığın zaman sağ tarafta saatlik sıcaklık değerlerini veriyor..

http://212.175.180.126/METEOGRAM/v3/metgram.php

Selim Turan
03.12.2013, 20:06
Ankara Uçağıda pas geçti evet beyler kar yüzünden inemiyorlar. Ki şu an kar ve rüzgar arttı.

cakalkerem
03.12.2013, 20:06
nere de kar yağıyor yahu

Selim Turan
03.12.2013, 20:10
Çınarlı sokağın'ın sıcaklığı şuan da 6.7 derece Türbe ve Seçkin sokağını ölçmedim sen hangi sokakta oturuyorsun sana başka bir link vereyim sokağınızın sıcaklığını ölçebilirsin :)

Harita yı uydu moduna getirirp istediğin şehrin sokağına kadar yaklaşıp tıkladığın zaman sağ tarafta saatlik sıcaklık değerlerini veriyor..

http://212.175.180.126/METEOGRAM/v3/metgram.php

Bu başlık bayağı faydalı olmaya başladı. Bu meteoroloji adresi çok güzelmişşş.

Bizim orayı (Prof. Osman Turan Caddesi) 7.6 derece gösteriyor :D

Neyse biz arkadaşlarla kar görmeye gidiyoz maçka yolundan yukarı doğru. :)

Sibel
03.12.2013, 20:21

Ben de bu başlığa tek Mehdi var kimse Mehdi olamaz demek için gelmiştim.
Yazıklar olsun ya:(

Muhteva
03.12.2013, 20:27
Şuan Trabzon havalimanına yakın bölgeler de rüzgarın hızı 50 km/sa civarı Uçakları fazla etkileyecek bir hız değil bu ama yağışın ve görüş mesafesin'in düşmesi inişleri engelliyordur kazasız,belasız yere inerler inşallah..

Demek ki verdiğim siten'in Trabzon için kar tahmini tutmuş buna sevindim bir kaç saat daha kar tahmini yapıyor çünkü :)

Şu link (temin verdiğim linkin başka uygulaması) deniz yolculuğu yapacak olanlar için rüzgarın hızını veriyor aynı linki hava yolculuğu yapacak olanlar da kullanabilir rüzgarın hızını knot değeri ile veriyor 1 kont yaklaşık 3,5 km/sa yapar ona göre hesaplayabilirsiniz

http://212.175.180.126/DENIZ/DTS/deniz.php

Muhteva
03.12.2013, 20:57
21:00 güncellemesi daha iyi çıktı 7-11 Aralık sistemi biraz daha güçlenmiş gözüküyor yarın ve özellikle Perşembe çıktıları son noktayı koyacaktır. İnşallah zayıflama olmazda seviniriz..

Bu arada bahsettiğim meteoroloji uzmanı Arif abi "Karda yağacaktır,Örtüde olacaktır ama beklentilerinizi çok fazla yükseltmeyin Aralık ayı için bu bulunmaz nimet arkanıza yaslanın ve tadını çıkartın " dedi :)

Muhteva
04.12.2013, 22:09
Ben bu kadar dansöz bir model görmedim bütün meteoroloji uzmanlarını ters köşeye yatırdı bir hafta boyunca şahane gözükürken son 2 gün kala bozdu..

Sistem iyice zayıfladı arkadaşlar 8-10 Aralık hafif kar yağışı görürsek iyidir yarın değişme olursa detaylarını paylaşırım..

Sibel
04.12.2013, 22:43
Ohh. Çok şükür. Gitsin o soğuk hava kütleleri.
Çoook uzaklara. Akçaabat'ta bir evin etrafı sarsın.

Kaya
04.12.2013, 23:53
Oooo iyi oldu bu... :) Yolculuk var... :)

Muhteva
05.12.2013, 00:30
İnanın psikopata bağladım iki gündür 2 tane önemli model var birisi gösteriyor diğeri göstermiyor birde onca gün önceden haber verdik sazan gibi bir daha 2 gün kalana dek emin konuşmayacağım..

Gerçi her mesajımın yanına eğer değişmeden gelirse ibaresini koymuştum şu haliyle hafif kar bırakabilir 7 gecesi hava 0 dereceye kadar düşücektir..

Neyse yarın akşam 8-10 Aralık sistemi hakkında aklan,kara en net şekilde belli olacaktır..

Sibel soğuk gitmiyor yağış gidiyor yine donucaz hemde kuru kuru boşuna sevinmişin :D

Ayrıca Sibirya 10 Aralık kafasını aşağıya uzatıp oyun daha bitmedi sizi çok üşüteceğim diyor o sistemi şimdiden anlatmıcam sonra oda kaçar neme lazım :D

Muhteva
05.12.2013, 13:04
Arkadaş Asena bile bu kadar kıvırmamıştır sistem eskisi gibi çok güçlü olmasada geri döndü arkadaşlar çok mutluyum bugün :)

60 saat sonra Marmara da 78-84 saat sonra Trabzon,Rize ve tüm Doğu Karadeniz de kar yağışı başlayacaktır..

İstanbul,Sakarya,Yalova,Kastamonu,Kütahya,Bursa gibi illlerde 5-10 cm civarı örtü oluşabilir..

Kısa vadede çok olumlu gelişmeler var hele Karadeniz için müthiş çıktılar var ona yarın değiniriz artık :)

Şimdi 7-9 arası gelen sistemin tadını çıkartmalı..

Akşam muhtemelen daha güzel çıktılar olacak o zaman daha geniş detaya gireriz..

Selim Turan
05.12.2013, 16:12
Kar istiyoruz Karrr :)

O gece Zigana Tüneli Girişine gittik -7,5 derece idi hava ve zayıf bir kar yağışı vardı. 20-30 cm de kar vardı.

Karşı yamaçta bulunan Çığ Anıtı'na çıktık karın içinden yürüyerek :)

Murathan
05.12.2013, 17:47
Ne güzel başlıkmış bura :D
Demek kar geliyor ha RFHjLqbGsbY

Sibel
05.12.2013, 20:33
Alın bu Muhteva'yı dışarı:(

Mehdi
06.12.2013, 10:17
60 saat sonra Marmara da 78-84 saat sonra Trabzon,Rize ve tüm Doğu Karadeniz de kar yağışı başlayacaktır..

Yolla panpa. :D

Saat kaçlara doğru Çarşıbaşı'nda olur acaba.:cool:

Muhteva
06.12.2013, 22:58
Bu gece 8-10 Aralık sistemin'in öncü kuvvetleri Trakyadan giriş yapacak yarın öğleye doğru İstanbul ve Marmara genelin de karla karışık yağan yağmur akşama doğru Kara dönüşerek etkili olmaya devam edecek..

Trabzon ve Rize 8 Aralık öğleden sonra kar yağışın'ın etkisine girecek yükseklerde 20-30 cm şehir merkezlerinde 5-10 cm kar yağışları olabilir..

Rize Trabzona göre daha fazla kar alabilir..

Şimdi genel bir açıklama verelim;

Haftasonunda gelen sistemde en yoğun kar önce Bursa, Bilecik, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Afyon, Kütahya, Eskişehir Zonguldak, Bolu, Karabük, Kastamonu dolaylarına daha sonra Doğu Karadeniz'in iç kesimleriyle Doğu Anadolu'nun kuzeyine yağacak.

Trakya'da yarın görülecek orta kuvvette kar yağışı pazar günü yerel olarak devam edecek.

İstanbul'da yağmur şekinde başlayacak yağış öğlene doğru karla karışık yağmura akşama doğru tamamen kara dönecek. Pazar günü Anadolu yakasında miktarca daha fazla olmak üzere kar sağanakları görülecek.

İç kesimlerin tamamı kar yağışlarından etkilenecek ancak bu yağışlar şehir merkezlerinde ulaşımda aksamalara neden olmayacak.

İstanbul'da Anadolu yakası başta olmak üzere kıyılarda 3-5 iç ve yüksek kesimlerde 5-10 cm civarında kar örtüsü oluşabilir.

Trakya'da 5-10 cm, Bursa Bilecik Sakarya Kocaeli, Eskişehir, Kütahya, Bolu, Çankırı dolaylarında 10-20 cm aralığında kar örtüsü oluşabilir.

Zonguldak Bartın Kastamonu dolaylarında da 20 cm civarında kar örtüsü oluşabilir.

Orta karadeniz'de Samsun Ordu dolaylarında özellikle iç kesimlerde 10 cm civarında kar örtüsü oluşabilir. Çorum, Tokat, Amasya dolaylarında da benzer hava koşulları görülecektir.

Ankara, Afyon, Isparta, Konya, Kayseri dolaylrında 10 cm civarında kar örtüsü oluşabilir.

Doğu Anadolu'nun kuzeyi ve Doğu Karadeniz'in yüksek kesimlerinde 20-30 cm civarında kar örtüsü oluşabilir.

İzmir'in kuzey ilçelerinde pazar sabahı kısa süreli de olsa karla karışık yağmur görülebilir. Merkezde yağışlar yağmur şeklinde olacaktır.

Doğu Akdeniz'de. mersin Hatay arasında kuvvetli gökgürültülü sağanak yağışlar su baskınlarına neden olabilir.

Rüzgarlar Marmara, Kuzey Ege ve Karadeniz boyunca günbatısı ve karayelden 5-7 (50-70 km/sa) Karadeniz açıklarında 8(80 km/sa) kuvvetinde esecektir.

Muhteva
06.12.2013, 23:15
Şimdi gelelim ikinci uyarıya bu sistemi 9 Aralık akşamı uğurlarken 10 Aralık çok daha soğuk ve etkili bir sistem geliyor..

Bu sisteme 11-12-13 Aralık sistemi diyoruz eğer bugün göründüğü gibi gelirse Akdeniz kıyılarına bile kar yağdırabilir şuan bu sistemin gücü tam olarak kesinleşmedi inşallah Pazar günü bu sistemin etkileri hakkında geniş bir değerlendirme yapıcam..

Bir şeyi itiraf etmeliyim ben yaklaşık 5 yıldan beri meteoroloji ile ilgileniyorum meteoroloji arşivleri 1871 yılından bu yana kışları yaşanmış olan sistemleri saklamaktadır ben 1871 tarihinden günümüze kadar hemen her yıl ülkemizde yaşanmış olan soğuk ve karlı sistemleri inceledim diyebilirim..

1970'li yıllardan bu yana Aralık aylarında bu yılın Aralık ayında gelen bu soğuk sistemlerin bir örneği yok yani diyeceğim o ki bu kışın yaşı müsait olanlar haricinde hiç birimizin hayatında yaşamadığı kadar sert bir kış olma ihtimali oldukça yüksek :)

Sibel
07.12.2013, 00:28
O soğuk hava kütlesi Akçaabat'a gidecek!

Sevda61
07.12.2013, 15:26
Kar, en sonunda Ankara 'ya yüzünü gösterdi. :)

Muhteva
07.12.2013, 15:43
Kocaeli

http://u1312.hizliresim.com/1j/7/v8ftf.jpg

Ahmet Kuru
07.12.2013, 16:08
İstanbul a yarın mı geliyor kar?

Muhteva
07.12.2013, 16:15
Bu gece yağma ihtimali var Pazar akşamına kadar süresi var sistemin..

Muhteva
07.12.2013, 18:06
Piyango Ankaraya vurmuş kardan yıkılıyor Ankara hele Sincan gömülüyor :D

Bu arada Edirne de Kar başladı ilerleyen saatler de İstanbulda da başlayabilir ;)

Buda Ankara dan bir resim

http://i.imgur.com/aNugCli.jpg

Ekrem D.
07.12.2013, 18:25
Bir kar manzarası da benden gelsin. Odamın camından cep telefonu ile çektim.

Yer: Bilkent-Ankara
Tarih: 07.12.2013
Saat: 18:25

http://i.imgur.com/GG05Wvt.jpg

Muhteva
07.12.2013, 18:28
Çok güzel görüntüler üstelik radarda devamıda var bu gidişle gece geç saatlere kadar yağacak herhalde :)

http://i.imgur.com/PzjUgJU.jpg

Ekrem D.
07.12.2013, 19:54
Kaliteli bir dslr makine olsa çok güzel fotoğraflar çekilir de, eldeki telefonla bu kadar oluyor. Ankara'da kar hemen hemen durdu ama 10 ila 15 cm kalınlık arasında kar bıraktı.

http://i.imgur.com/iiG7dZu.jpg

ilhan
07.12.2013, 20:00
Muhteva,

Bu sene İzmir'e kar yağar mı? :)

Sevda61
07.12.2013, 20:03
Ankara'da hava muhteşem..
Görüntü ise muazzam.İnsanın eve giresi gelmiyor. :)

Enisc
07.12.2013, 20:15
Meteorolojinin dediği

Trabzon
http://www.mgm.gov.tr/FILES/imgIcon/99/a1-25x25-gif/68.gif Pazar
http://www.mgm.gov.tr/FILES/imgIcon/99/a1-25x25-gif/-23.gif Pazartesi
http://www.mgm.gov.tr/FILES/imgIcon/99/a1-25x25-gif/-23.gif Salı
http://www.mgm.gov.tr/FILES/imgIcon/99/a1-25x25-gif/73.gif Çarşamba
http://www.mgm.gov.tr/FILES/imgIcon/99/a1-25x25-gif/73.gif Perşembe

Gerçekte Olan

Trabzon
http://www.mgm.gov.tr/FILES/imgIcon/99/a1-25x25-gif/63.gif Pazar
http://www.mgm.gov.tr/FILES/imgIcon/99/a1-25x25-gif/61.gif Pazartesi
http://www.mgm.gov.tr/FILES/imgIcon/99/a1-25x25-gif/63.gif Çarşamba
http://www.mgm.gov.tr/FILES/imgIcon/99/a1-25x25-gif/68.gif Perşembe

Muhteva
07.12.2013, 20:39
Muhteva,

Bu sene İzmir'e kar yağar mı? :)

Bu sene Ocak ve Şubat aylarından çok ümitliyim İzmir'de kardan nasiplenebilir :)

Kadir Yeter
07.12.2013, 20:44
http://u1312.hizliresim.com/1j/7/v8tuv.jpg

Meteoroloji Trabzon Bölge Müdürlüğü.

Fotoğraf: kadiryeter Kadir Yeter.
07.12.2013

Muhteva
07.12.2013, 20:50
Meteorolojinin dediği

Trabzon
http://www.mgm.gov.tr/FILES/imgIcon/99/a1-25x25-gif/68.gif Pazar
http://www.mgm.gov.tr/FILES/imgIcon/99/a1-25x25-gif/-23.gif Pazartesi
http://www.mgm.gov.tr/FILES/imgIcon/99/a1-25x25-gif/-23.gif

Gerçekte Olan

Trabzon
http://www.mgm.gov.tr/FILES/imgIcon/99/a1-25x25-gif/63.gif Pazar
http://www.mgm.gov.tr/FILES/imgIcon/99/a1-25x25-gif/61.gif Pazartesi
http://www.mgm.gov.tr/FILES/imgIcon/99/a1-25x25-gif/63.gif

Yarın akşam ve Pazartesi Trabzon da kar yağışı olacak buradan meteoroloji sitesine hodri meydan çekiyorum :cool:

Devlet meteoroloji işleri 9 derecede kar, -10 derece de karla karışık yağmur ikonu koyan dengesiz bir site :D

24 saat'ten uzun süreler için meteorolojin'in tahminlerine hep kuşkuyla bakın her an değiştirebilirler :)

Mesela Pazar günü Trabzon için yaptığı kky tahmini gündüz için doğru ama akşam saatlerine doğru kar yağışı başlayacak muhtemelen yarın akşama doğru değiştirir ikonu..

Selim Turan
07.12.2013, 21:32
https://pbs.twimg.com/media/Ba5_U2qCAAAfhnw.jpg:large

Erdoğan Arıkan Başkent'ten bildirdi :) @erdoganarikan

Muhteva
07.12.2013, 21:36
Şimdide Bursa coştu şov yapıyor :D

Trabzon da fırtına çıkmış hava gitgide soğuyacaktır eğer bu yağış yarın akşam da devam ederse kara çevirdiği zaman tadından yenmez :)

Kadir Yeter
07.12.2013, 21:38
Şimdide Bursa coştu şov yapıyor :D

Trabzon da fırtına çıkmış hava gitgide soğuyacaktır eğer bu yağış yarın akşam da devam ederse kara çevirdiği zaman tadından yenmez :)

Yakacağın varsa...

Murathan
07.12.2013, 22:17
Gebzede hava acaip şekilde açık.
Yağmaz buraya

Muhteva
08.12.2013, 13:30
Karabük'te yol ile kaldırım birleşmiş müthiş görüntü :)

http://u1312.hizliresim.com/1j/8/v9bt2.jpg

Ahmet Kuru
08.12.2013, 13:51
Ataşehir den bildiriyorum hava güneşli .:)

Sibel
08.12.2013, 14:58
Ne kadar kış ve soğuk meraklısı var yahu.
Donuyoruz etmeyin eylemeyin.
Evde sıcak sıcak oturmuyoruz ki 24 saat.

Muhteva
08.12.2013, 15:12
Kar Rizeye giriş yapmış hayırlı olsun..

Trabzon da rakımı 200 metre olan yerlerde kar geçişi oluyor bu akşam ve yarın sabah Trabzon dan gol haberlerini bekliyorum :alkış:

Kar sevdası hiç birşeye benzemez Sibel,Sürmeneli bir arkadaş var rakımı yüksek olduğu için yoğun kar alacak olan Trabzonda ki köyüne dün İstanbul dan yola çıkıp gitti sırf soğuk ve kar görmek için :)

Sibel
08.12.2013, 16:32
Kar güzel de soğuk değil:(

Murathan
08.12.2013, 16:36
Kar güzel de soğuk değil:(

Olsun, mikroplar kırılıyooooo
http://www.itusozluk.com/image/kar-yagarsa-mikrop-kirilir_494868.jpg

Enisc
08.12.2013, 16:48
Karabük - Kayseri maçından :)

https://twitter.com/search?q=Karab%C3%BCkspor&src=typd&mode=photos

Murat GENEL
08.12.2013, 18:11
bugün Trabzon'da hareket yoktu..kuru soğuk var..

Muhteva
08.12.2013, 18:39
Sinop :)

https://pbs.twimg.com/media/Ba-W48iIUAAKQsd.jpg:large

Hazır ol Trabzon bu gece ve yarın kar yağışları olacak..

Fatih Özkan
08.12.2013, 18:41
Karabük - Kayseri maçından :)

https://twitter.com/search?q=Karab%C3%BCkspor&src=typd&mode=photos

Kar yağışı altında oynanan futboldan nefret ediyorum.
Hiç keyif vermiyor.

Murat GENEL
08.12.2013, 20:11
Sinop :)

Hazır ol Trabzon bu gece ve yarın kar yağışları olacak..

Meteoroloji öyle demiyor valla.. bu gece veyarın kar görünmüyor hocam :) Dmi'nin yalancısıyız :))

Kadir Yeter
08.12.2013, 21:37
bugün Trabzon'da hareket yoktu..kuru soğuk var..

Şehiriçinde sıcaklık:8 Derece...21.36

kadiryeter

Muhteva
08.12.2013, 22:14
10-14 Aralık Kar Fırtınası

Evet arkadaşlar bu sistem İstanbul da hayal kırıklığı yaşatsa da yurt genelinde oldukça etkili oldu ve hala olmakta yarın öğleye doğru bu sistemi uğurlarken 10 Aralık salı günü çok daha güçlü bir sistem ülkemizi etkisi altına alacak..

Bu sistemin ülkemize girmesine 36 saat kaldığı için değişme ihtimali oldukça azaldı ve daha net konuşabiliriz.Bir kaç gün önce bu sistemle ilgili Pazar günü açıklama yapacağımı söylemiştim..

10 Aralık Salı günü Rusya üzerinde biriken soğuk hava Azor'un dikleşmesiyle birlikte Balkanlar üzerinden akarak Marmaraya bodoslama dalış yapacak.Sistem fırtına ile birlikte girecek;

http://u1312.hizliresim.com/1j/8/vb1v8.png

Sistemi incelediğimizde Aralık ayına göre son derece ekstrem(sıradışı) bir sistem olduğunu görüyoruz bu soğuk sistemin bu dönemde gelmesine tepki olarak Akdeniz de alçak basınç oluşuyor bu da kar yağışını daha da güçlendirecek;

http://u1312.hizliresim.com/1j/8/vb1bz.png

Salı öğle saatlerin de etkisini arttırması tahmin edilen fırtına ile birlikte kar yağışı Tekirdağ dan girecek öğle saatlerin den sonra İstanbula varacak özellikle Çarşamba gününden itibaren Deklerle(Deniz etkili kar yağışı) birlikte bir kaç gün İstanbula nefes aldırmayacaktır..

İlk 2 gün Marmaran'ın büyük bölümü ile Batı Karadeniz kar fırtınası ve soğuktan en çok etkilenen yerler olacak ondan sonraki günler Kar Akdeniz kıyıları hariç tüm yurt ta etkili olacaktır.Salı akşamı İzmir'de bile Karla karışık yağmur yağabilir..

Doğu Karadeniz hakkında yarın detaya gireriz..

Uyarı 1: Salı gününden Cuma akşamına kadar Marmara,Kuzey Ege ve bil hassa İstanbul da tam fırtına (70-90 km/sa) Batı Karadeniz de Fırtına (50-70 km/sa) oldukça etkili olacağı için yetkililerin ve vatandaşların çatı uçması,ağaç devrilmesi vb durumlara karşı tedbir almaları gerekir.

Denizcilerin de fırtınaya karşı tedbirli olmaları gerekiyor..

Uyarı 2: Salı sabahı,Salı akşamı arası Trakya'da kuvvetli (5-15 cm) Salı akşamı ile Çarşamba akşamı arası İç Ege İç Anadolu İç ve Batı Karadeniz'de kuvvetli (10-20) yer yer yoğun ( 20 cm üzeri ) kar yağışı, yine Salı Akşamı ile Cuma akşamı arası Doğu Anadolu'da yoğun (20 cm üzeri) Güneydoğu'da kuvvetli (5-15 cm) kar yağışı, Salı öğle saatleri ile Cumartesi sabahı arası İstanbul,Bursa,Yalova,Balıkesir,Kocaeli ve Sakarya'da kuvvetli (10-20 cm) yer yer yoğun (20 cm üzeri)kar yağışı beklediğinden dolayı vatandaşlarımız tedbirli olmalı yetkililer gereken önlemleri acilen almalıdır.

Uyarı 3 : Doğu Akdeniz'de Salı ile Cuma günleri arası şiddetli yağıştan kaynaklanan sel su baskını gibi risklere karşı tedbirli olunmalıdır.

Şampiyonlar liginde salı akşamı oynanacak olan Gs-Juventus maçın'ın büyük ihtimal yoğun kar yağışı altında oynanacağını da buradan hatırlatalım..

Muhteva
08.12.2013, 23:52
Karabük 50cm'ye koşuyor :)

http://u1312.hizliresim.com/1j/8/vb9c4.jpg

Sinop yıkılıyormuş kardan ayrıca İstanbulun bazı semtlerin de hafif kar geçişleri oluyormuş..

Muhteva
09.12.2013, 13:25
Dün kar Samsuna kadar geldi,Rizen'in çoğu yerinde etkili oldu..

Trabzon biraz da rüzgar kurbanı oldu gece yıldız rüzgarın'ın yönü dönseydi merkezde kar yağışı alırdı sadece yüksek bölgelere yağdı..

Derbeder-53
09.12.2013, 15:25
21 Aralık olayını tutturamadım sanırım. Bugün, İmsak vakti gibi kalktım. Penceremden bir baktım!

"Aha Kar" :D

Tayfun
09.12.2013, 16:30
Amerika Ulusal Kar ve Buz Ölçüm Merkezi dünyanın en soğuk noktasının Antartika kıtası üzerinde yer alan Dome Fuji dağı olduğunu tespit etti. 4 bin metre yükseklikte sıcaklık -91 derece olarak kaydedildi.

http://galeri.haberturk.com/yasam/galeri/424425-dunyanin-en-soguk-yeri-kesfedildi

Muhteva
09.12.2013, 19:02
21 Aralık olayını tutturamadım sanırım. Bugün, İmsak vakti gibi kalktım. Penceremden bir baktım!

"Aha Kar" :D

Bu kış çok farklı geçecek Derbeder 12-13 Aralık Trabzon ve Rize kar alacak 21 Aralık'tan önce daha çok kar görücen :D

Murat GENEL
09.12.2013, 19:49
Muhteva Trabzon'un durumu nedir ? gelişmeler nedir ? en az 20 cm kar istiyoruz :)

Muhteva
09.12.2013, 20:36
20 cm zor 10 cm alabilirsiniz sizin için yarın ki güncellemeler daha net sonuçlar verir :)

Şuan ki gelişmeler olumlu yönde..

Muhteva
09.12.2013, 20:38
Bu sistemden sonra ayın 16-17'si nur topu gibi bir sistem daha gözüküyor maşallah deyin de kaçmasın :D

Türkiyede ki son sıcaklık değerleri aşağıda saat 20:20'de güncellendi..

http://web.itu.edu.tr/climate/hava_yeni/DISPLAYED/sicaklik_cikti_0_guncel.png

cakalkerem
09.12.2013, 20:52
istanbul da kar var mı kar?

Muhteva
09.12.2013, 21:02
istanbul da kar var mı kar?

En az 3 gün yoğun kar var istanbul da üstelik fırtınayla beraber bir önceki sayfa da bununla ilgili yazdığım yazıyı okuyabilirsin :)

Yarın öğleye doğru yağmur kara dönecek Cuma gününe kadar aralıklarla yoğun şekilde yağacak..

Muhteva
09.12.2013, 21:07
Canavar radar da gözükmeye başladı yavaş,yavaş aşağıya inecek :)

http://www.mgm.gov.tr/FTPDATA/uzal/radar/ist/istppi15.jpg

Not: Bu radar resmi sürekli güncelleniyor yağışları bu resimden takip edebilirsiniz..

A.Ali Karanis
09.12.2013, 21:17
Hava kapanmaya başladı rüzgar baya soğutuyor İstanbul-Beyazıt'ta.Yağmur indirir birazdan :)

Burak DERELİ
09.12.2013, 21:26
http://uppix.net/acpFG4.png

Muhteva
09.12.2013, 21:34
Mgm İstanbul için kar yağışını sabah saatlerin de başlatmış eğer bu olursa kar yağışın'ın süresi uzayacak demektir ama bu olasılık sadece asıl öğlen giriyor sistem..

http://www.mgm.gov.tr/FTPDATA/bolgesel/istanbul/0006buyuk.PNG

Muhteva
09.12.2013, 21:43
Son dakika gelişmesi arkadaşlar sistem Marmaraya bu gece saat 11:00'de geliyor ona göre yarın sabah hazırlığınızı yapın ki mağdur olmayın..

Yağışlar öğleye kadar kky şeklinde olacaktır ama fırtına yüzünden hayatı olumsuz etkileyecektir..

Trabzon'un tahmin haritasına göre yarın akşam 21:00 gibi karın başlayacağını gösteriyor..

Tahmin linkin'de en sağdaki Snow yazan yerin altında ki pembe renkli 0'lar kar seviyesin'in 0 rakıma kadar indiğini gösterir yani en alçak bölge bile kar alacak demektir en solda da tarih ve saati görebilirsiniz..

http://www.meteopt.com/modelos/meteogramas/gfs.php?lat=41.01&lon=39.72&lang=en&type=txt&units=m

Muhteva
09.12.2013, 22:51
İzmir'de kuzey ilçeleri başta olma küzere çarşamba günü hafif kar geçişleri gözlemlenebilir.

Akdeniz kıyılarında sağanak yağışlar etkili olurken çarşamba ve perşembe günleri Antakya'da kar yağışı görülebilir.

Çarşamba günü Akdeniz kıyıları boyunca ve Kıbrıs'ta da karla karışık yağmur ve kar yağışı gözlemlenebilir.

Önümüzde ki 3 günün yağış tahmini;

http://i.imgur.com/nj3GvFR.jpg

Muhteva
09.12.2013, 23:43
Ohaa gece güncellemesin de -16 Doğu Karadenize ilerliyor :eek:

http://www.wetterzentrale.de/pics/Rtavn362.png

Murat GENEL
10.12.2013, 00:18
yani ? :)

Muhteva
10.12.2013, 00:26
Bu model -12 girdi -16 teğet geçti şahane bir model..

Eğer -16 girerse yarım metre kar olur Trabzon ve Rize merkezin de :)
Şuan -12 giriyor oda iyi kar bırakır tabi bu 48 saat sonrasını gösteriyor değişim olmazsa..

Her model düzelme var değişim olacağını sanmıyorum :)

A.Ali Karanis
10.12.2013, 00:39
İstanbul için nedir son durum? Var mı bir değişiklik? :D

Muhteva
10.12.2013, 00:46
Şu sıralar İstanbul'un bazı bölgelerin de yağmur başlamış sanırım bu sistemin girdiğine işaret yarın sabah saatleri karla karışık yağmur öğleden sonra kara çevireceğini tahmin ediyorum..

Bilhassa yarın akşama doğru güçlenip 3 gün sürecek oldukça yoğun bir kar yağışı olacak tadını çıkartın :)

Samet Türkmen
10.12.2013, 02:42
Muhteoroloji :rolleyes:

Emirhan Makul
10.12.2013, 10:21
İstanbul'da an itibari ile hava durumu

dk6B1Tzbv5c

Ayhan Yüksek
10.12.2013, 10:49
Geçen yıl kar yüzü göremedik Ankarada,bu yıl az da olsa yağdı Cumartesi akşamı,kışa kar yakışıyor bugünde kar yağışlı diyordu ama yağmıyor hava kapalı arada hafif atıştırıyor,inşaallah bu kış kara doyar Ankara, geçen yıl kar yağmadı yazıda sıcak geçiremedik,hadi Ankara bol kar alırsın bu sene ,bu sistemdende ümidimi kestim Ankara adına darısı Muhteva renktaşın dediği 16-17 sindeki sisteme artık :)

Ahmet Kuru
10.12.2013, 10:54
İstanbulda kar yağacağını zannetmiyorum.. En azından her yerine yağmaz... Trakyaya yakın ilçelerde anca...
6.hissim kuvvetlidir.:)

Kamil Çakmak
10.12.2013, 11:00
Muhteva kardeş Erbaa için izlenimlerinizi alabilirmiyim:)

Muhteva
10.12.2013, 13:48
Muhteva kardeş Erbaa için izlenimlerinizi alabilirmiyim:)

Kar için çok şanslı bir yerdesin bu gece yahut yarından itibaren iyi kar alır oraları :)

Faik Yılmaz
10.12.2013, 13:55
Trabzon Merkezden bildiriyorum...

Hava muncurlarini asti her an yağmur yada kar yağabilir :)

Muhteva
10.12.2013, 13:57
Trabzon için sıcaklık değerleri henüz kar seviyesin de değil yarından itibaren hareket başlar :)

Faik Yılmaz
10.12.2013, 13:59
Trabzon için sıcaklık değerleri henüz kar seviyesin de değil yarından itibaren hareket başlar :)

burası Trabzon.....

bir saatte kar yağar , üzerine güneş vurur , sonrada yağmur yağar....

olmaz demeyin olur olur :) :)

Muhteva
10.12.2013, 14:17
Bilecikten,Zonguldaktan,Karabükten,Denizliden ve İstanbul'un bazı semtlerinden gol haberleri gelmeye başladı :)

Remzi
10.12.2013, 14:40
Bilecik'te kar yağışı öğleden beri devam ediyor.Bu şekilde devam ederse yollar tutar. :)

Ahmet Kuru
10.12.2013, 14:52
Mecidiyeköy de az önce başlamıştı şiddetli şekilde. Ama kısa sürdü.:)

Sibel
10.12.2013, 15:49
Donuyoruz aha sevinin!

Yiğit Gayretli
10.12.2013, 15:51
Kaaaaaaarrrrr!

Kar yağışı beklentilerimi karşılamazsa başlığı fiziksel silerim :cool:

Kamil Çakmak
10.12.2013, 16:10
Kar için çok şanslı bir yerdesin bu gece yahut yarından itibaren iyi kar alır oraları :)

Teşekkürler kardeş. Şu anda döne döne kar yağmaya başladı.

Anlaşıldı. Ben Doğalgaz faturasını düşünürken çocuklar kar bayramı yapacaklar.:)

Bu hırsla bende oynarım yav:)

Berat Akçay
10.12.2013, 16:11
Bilecikten,Zonguldaktan,Karabükten,Denizliden ve İstanbul'un bazı semtlerinden gol haberleri gelmeye başladı :)

Bazı semtlerden gol haberleri gelmeye başladı :D

Fikirtepe'ye hala yağmadı Muhteva efendi !

Sevda61
10.12.2013, 16:30
Ankara'da da kar yağışı olacak denildi ama hala yağmadı.Son dakika golü bekliyoruz.. :rolleyes:

UğuR
10.12.2013, 16:50
Taksim den rapor veriyorum...
İnce ama tipi halinde kar yağıyor...

Ahmet Kuru
10.12.2013, 16:55
Mecidiyeköy den bildiriyorum. Kar yoğun bir şekilde yağmaya başladı..:)

Muhteva
10.12.2013, 16:56
Biraz daha sabır saat 19:00 gibi İstanbul da asıl şov başlar :)

Şuanda kıyadan köşeden kırıntılar giriyor onun için kısa süreli yağışlar oluyor asıl kütle geldiğin de aralıksız yoğun kar başlayacaktır..

Samet Türkmen
10.12.2013, 17:10
Kaaaaaaarrrrr!

Kar yağışı beklentilerimi karşılamazsa başlığı fiziksel silerim :cool:

Moderatörlere şu yetkiyi neden verirler ki ? Sil veritabanına,gerisine karışma arkadaş :cool:

Enisc
10.12.2013, 17:26
Meteoroloji çarşamba gününe 1 gün kala hâlâ kar işaretini değiştirmemişse yarın genel anlamda kar var diyebiliriz Trabzon'da. Doğru mudur Muhteva ? :rolleyes:

UğuR
10.12.2013, 17:44
Taksim de kar yağışı çok kısa sürdü...

Murat GENEL
10.12.2013, 18:28
Meteoroloji çarşamba gününe 1 gün kala hâlâ kar işaretini değiştirmemişse yarın genel anlamda kar var diyebiliriz Trabzon'da. Doğru mudur Muhteva ? :rolleyes:

meteoroloji kafayı yemiş..Günlük tahminler kısmına giriyorsun,üstte Trabzon'u tıklıyorsun çıkan resimde merkezi karlı gösteriyor resmi bir kez daha tıklayınca bulutlu diyor ne dediği belli değil yani..

Emrah Akcagöz
10.12.2013, 18:31
pjTtZhtZicE

Murat GENEL
10.12.2013, 18:36
Trabzon/Çukurçayır'da yağmur kara döndü

Muhteva
10.12.2013, 18:59

Meteoroloji'de bu günler arıza söz konusu ama Trabzon da yarın ve ondan sonraki gün kar yağışları olacak..

Sibel
10.12.2013, 19:50
Pembe şimşekler çaktı dolular döküldü.

Burak DERELİ
10.12.2013, 20:10
nenem lailaheillah, nasıl da yağıyor kar

Adem Akyüz'
10.12.2013, 20:24
Bu kar bir tek Akçaabat'a yağmıyor herhalde :)

Kadir Yeter
10.12.2013, 20:39
KAR ATMA TÜRKÜLERİ

Trabzon çarşısına kar yağmayi- yağmayi,
Yakacağı olmayan kardan ilham almayi...

"Kar yağarken şimşekler, kari böler" deyiler,
Anamdan oyle duydum, çok yaşasın eyiler.

Suli karlan bu gadar, pekliyın yağmasini,
Haşimdi olsa yerım, hamsi buğ'lamasini. .......kadiryeter

Şimdilik Eyvallah...

Kadir Yeter.
10.12.2013 Kavakmeydan'dan.

tp://forum.bordomavi.net/showthread.php?p=1919431187

Veysel
10.12.2013, 20:50
Merkezde kar yağmadı daha :)

Enisc
10.12.2013, 20:54
Alemin kralı geliyoooo geliyoooo geliyooooo

Edit: Olacak olacak :)

Selim Turan
10.12.2013, 22:24
Merkeze Kar boşaldı resmen :D
Az sonra videoyu atıyorum... Arabaların üstleri tuttu biraz :D

Selim Turan
10.12.2013, 22:29
Arka arkaya Kar patlaması denen Gök gürlemeleri olduydu. Tranzon'da ne zaman Kar patlaması olsa kesin ve net Kar yağar demektir ki şu an yağıyor :)

Selim Turan
10.12.2013, 22:36
22:15 Sularında Çektim :)

http://youtu.be/DunS_ozbYus

Prof.Osman Turan Caddesi'nin ora

Muhteva
10.12.2013, 22:59
Trabzon adına çok sevindim bu arada gsn'in maçı tatil edilmiş :D

Selim Turan
10.12.2013, 23:02
Merkez'in kıyıdan 5-6 km uzağındaki mahallelerde 15-20 cm kar tutmuş. Mağmat Boğazında Yollar kapanmış.

Muhteva
10.12.2013, 23:06
Dün Doğu Karadenize -12 giriyor demiştim -16 teğet geçmişti o girseydi yarım metreyi geçerdi :)

Ben sabah saatlerine doğru gelir diye tahmin ediyordum daha erken geldi..

Selim Turan
10.12.2013, 23:11
-16 dediğin hava geldi soğuktan donduk ama yağış olmadığı için karda olmadı tabiki...

Muhteva
10.12.2013, 23:23
-16 gelseydi şuan Trabzon da sıcaklık en az -7 derece olurdu ayrıca -16 atmosferle alakalı bir veri yeryüzü sıcaklığı verisi değil bu kadar güçlü soğuklar Trabzon gibi yağış sıkıntısı olmayan bölgeler de mutlaka kar bırakır zaten..

Selim Turan
10.12.2013, 23:26
Yoroz Burnu O dediğin hava kütlesini kesti o zaman. Çünkü Yoroz'un Batı Yakasında Kar Yağarken Doğusunda kuru soğuk vardı...

Muhteva
10.12.2013, 23:37
İstanbul tayfasın'ın sesi çıkmıyor gömüldünüzmü :D

Alper Beyazay
10.12.2013, 23:54
Sonunda akşam saatlerinde kar geldi buraya da. :)

Yiğit Gayretli
11.12.2013, 00:08
Iş güç tatil olsa da rahatlasak :)

zafer6161
11.12.2013, 08:52
şuanda acaip kar yağıyor...

ama assonra güneş açacak :D

Sibel
11.12.2013, 08:59
Yoroz Burnu O dediğin hava kütlesini kesti o zaman. Çünkü Yoroz'un Batı Yakasında Kar Yağarken Doğusunda kuru soğuk vardı...

O Yoroz lanetli bir yer.
Bir tarafında kış yaşanırken tünelin bir tarafında yaz yaşanabilir.
+++
Burda da kar yağıyor. Hatta köyü aradık, 1 m olmuş orda.

Burçak
11.12.2013, 09:03
Dün gece ki halısaha maçımız için Çamlığa (Soğuksu) giderken sulu kar yağıyordu.
23 te maç bittiğinde her taraf bembeyaz oldu. Arabayı mecbur orada bıraktım kayıyordu tırstım :)
Şuan muazzam kar var Kuruçeşme ve yukarısında.

Ahmet Kuru
11.12.2013, 09:41
Mecidiyeköy de şuan kar yağışı kaldığı yerden ve felaket şekilde devam ediyor.
İyi ki yağmaz dedim.:D

Yiğit Gayretli
11.12.2013, 09:59
Hava bir kaç dakika açılır gibi oluyor. Sonra birden kararıyor ve inanılmaz bir tipi başlıyor. Ortalama yarım saat sürüyor. Her yer felç durumda.

İşe güç bela geldik saat 9'da. Hala yolda olanlar var. Yarın tatil olmazsa rezilliğin büyüğü o zaman olacak gibi.

Remzi
11.12.2013, 10:25
http://img.tapatalk.com/d/13/12/11/va6emuta.jpg

Bilecik an itibari ile kar yagisi.:)

ilhan
11.12.2013, 10:49
An itibariyle İzmir'in Kemalpaşa ilçesine kar yağıyor.

Yiğit Gayretli
11.12.2013, 11:19
Sibel aşağıda yazılanları okuyor, camdan dışarı bakıyor ve gıcık oluyor :cool: :D

zafer6161
11.12.2013, 11:24
şuanda acaip kar yağıyor...

ama assonra güneş açacak :D

vee güneş açar:D

Fatih Özkan
11.12.2013, 11:48
Tarbzon Çatak mevkiinde kar yağışı durdu ve kara bulutlar dağıldı :)

Adem Erdoğan
11.12.2013, 11:51
İzmir de bile kar yağıyorsa memlekete esaslı bir kış gelmiş demektir. Sabah indiğimizde -2 dereceydi. :)

Kadir Yeter
11.12.2013, 12:46
http://u1312.hizliresim.com/1j/c/vdmtl.jpg

Stadda kar yağışı...

Kavakmeydan Mahallesi'nde 41. Yılımın ilk gün fotoğrafları(11.12.1973)...

Fotoğraf: kadiryeter Kadir Yeter.
11.12.2013- TRABZON.

Muhteva
11.12.2013, 13:01
Bu sefer herkezi mutlu ettik sanırım bir ben mutlu olamadım nereden geldim bu Bandırmaya arkadaş bir gıdım kar yok biraz önce yarım saat bir şey yağdı o kadar akşama nöbetteyiz artık :D

Uyarı: Karadeniz'de çok kuvvetli dek(Deniz etkili kar yağışı) bantları oluşuyor arkadaşlar İstanbul'da iş çıkışı sıkıntı yaratacaktır tedbirli olun..!

http://i.imgur.com/zyd7qmC.png

Sibel
11.12.2013, 13:03
Gökten kar değil yolunmuş kaz tüyleri yağıyor.

Faik Yılmaz
11.12.2013, 13:19
Trabzon'da aralıklı ama çok güzel bir kar yağışı var....

Şehirde bile yükseklerde 15-20 cmyi bulmuş.....

Köylerde 1 metreyi bulan yerlerde varmış.....

ilhan
11.12.2013, 13:28
Kar serpiştirmesi durdu şimdi güneş kendini gösterdi. Bu nasıl bir havadır @Muhteva? :)

Kadir Yeter
11.12.2013, 13:42
http://u1312.hizliresim.com/1j/c/vdp5k.jpg

Saat: 13.33- TRABZON.

kadiryeter Kadir Yeter.

zafer6161
11.12.2013, 13:53
@MUHETVA

baba güneş ne zaman açacak,karlar ne zaman erir,,,
işler bayağı durdu :D

Muhteva
11.12.2013, 14:02
Kar serpiştirmesi durdu şimdi güneş kendini gösterdi. Bu nasıl bir havadır @Muhteva? :)

İzmir'in havası öyle hocam sıcak ve soğuk coğrafyaların tam ortasın da kesişiyor yukarıdan soğuk bastırıyor aşağıdan sıcak ittiriyor olacağı bu :D

Kar görmenize sevindim bugün ve gece tekrardan kar görme ihtimaliniz kuvvetli :)

Muhteva
11.12.2013, 14:04
@MUHETVA

baba güneş ne zaman açacak,karlar ne zaman erir,,,
işler bayağı durdu :D

Valla hocam sistem Marmara'dan girip doğuya doğru ilerliyor yani şuan İstanbul için 2 gün daha yoğun kar tahminimiz var bu durum sizin oralar da en az 1 gün daha atar yani 3 gün daha kar ve soğuk elini ayağını çekmez :D

Selim Turan
11.12.2013, 14:18
30 dk önce...

http://youtu.be/Z6uSvnc7I0Q

Muhteva
11.12.2013, 14:57
İzmir'de kar başlamış galiba bu sistem iyi geldi İzmire :)

Enisc
11.12.2013, 15:16
Trabzon fena gidiyor yalnız. Tanjant yolu arabalar geçmesine rağmen nerdeyse kapanacak.

Kadir Yeter
11.12.2013, 15:28
Hava durumu, maç yorumuna benziyor... konuşacak çok şey var; hele de bu günlerde düşen kar yağışı ile...

Bir yandan, pencereden dışarıya kablolu sıcaklık derecesine bir yandan stada ve Yavuz Selim'e bakıyorum; sanki, havalimanı kontrol kulesiymişim gibi... iki fotoğraf makinemle...
Sanki, biri benden bir şey istiyor da!.
İş olsun işte.

kadiryeter Kadir Yeter.
11.12.2013, Saat: 15.28 - Kavakmeydan'da 41. yılımın ilk gününde(11.12.1973)

tp://forum.bordomavi.net/showthread.php?p=1919431945

Muhteva
11.12.2013, 17:27
Trabzon radarı 1 haftadır arızalı onun için karın ne zamanlar kuvvetleneceğini göremiyoruz sadece yabancı kaynaklı güvenilir saat başı tahmin yapan sitelerle yetiniyoruz şuan :)

Avrupa menşeyli radar siteleri de Marmara ve Egeyi gösteriyor Türkiyen'in geri kalanı radara dahil edilmiyor..

Tabiki birde modeller var akşam güncellemesi de önümüzde ki günler Trabzon da neler olacağı adına önem arzediyor

İstanbula Kardeniz üzerinden sağlam bir kütle geliyor daha önce paylaşmıştım bu akşam İstanbul daha sağlam kar alacak..

Bu kar yağışın'ın saat 20:00 gibi başlayacak acil önlem alınmalı trafik kesmekeş olacak..

------------------
Biraz önce öğrendiğime göre Trabzon da bu gece yoğun kar yağışı devam edecek hadi gene iyisiniz :)

Kadir Yeter
11.12.2013, 17:45
Trabzon radarı 1 haftadır arızalı onun için karın ne zamanlar kuvvetleneceğini göremiyoruz sadece yabancı kaynaklı güvenilir saat başı tahmin yapan sitelerle yetiniyoruz şuan :)

Avrupa menşeyli radar siteleri de Marmara ve Egeyi gösteriyor Türkiyen'in geri kalanı radara dahil edilmiyor..

Tabiki birde modeller var akşam güncellemesi de önümüzde ki günler Trabzon da neler olacağı adına önem arzediyor

İstanbula Kardeniz üzerinden sağlam bir kütle geliyor daha önce paylaşmıştım bu akşam İstanbul daha sağlam kar alacak..

Bu kar yağışın'ın saat 20:00 gibi başlayacak acil önlem alınmalı trafik kesmekeş olacak..

------------------
Biraz önce öğrendiğime göre Trabzon da bu gece yoğun kar yağışı devam edecek hadi gene iyisiniz :)

Sağolasın;Muhteva... aramızda konusunda uzman bir site arkadaşımızın olması beni sevindiriyor... gözüm hep yazdıklarınızda...

Kar'a gelince, hamsiyi iki gün önce 8 Liraya aldım... kimbilir 10 Lira olmuştur... amma iri idi... tam ızgaralık.

Teşekkür ve Selâm ederim... kolay gele...Trabzon Meteorojiden çok-çok samimi şair arkadaşım var; muhasebede görevli: Mehmet Kabaoğlu...

kadiryeter Kadir Yeter.

ilhan
11.12.2013, 17:47
İzmir'e bildiğin lapa lapa kar yağıyor ama sürekliliği olmayacak gibi. Tutar mı dersin @Muhteva? :)

Muhteva
11.12.2013, 17:48
Acil Uyarı İstanbul'un yüksek semtlerin de kar 1 metreye yaklaşabilir..!

İstanbul'da saat 20:00 gibi kar yağışının kuvvetlenmesi ve 36 saat boyunca kesintisiz yağması bekleniyor. Bu süreçte özellikle kentin yüksek kesimlerindeki bazı noktalarda kar kalınlığı 1 metreye yaklaşabilir.

Eğer bugün İstanbul'da kar tatili yapılmayıp hala işinde,gücünde olanlar varsa iş çıkışı çok büyük sıkıntılar yaşayabilir acil önlem alınmazsa özellikle trafik'te kaos ortamı oluşabilir..!

Düzeltme; Beklenen yoğun kar gece saatlerin de başlayıp sabahleyin devam edecek sabah işe gidecek olanlar oldukça zorlanacaktır..

Muhteva
11.12.2013, 17:50
Sağolasın;Muhteva... aramızda konusunda uzman bir site arkadaşımızın olması beni sevindiriyor... gözüm hep yazdıklarınızda...

Kar'a gelince, hamsiyi iki gün önce 8 Liraya aldım... kimbilir 10 Lira olmuştur... amma iri idi... tam ızgaralık.

Teşekkür ve Selâm ederim... kolay gele...Trabzon Meteorojiden çok-çok samimi şair arkadaşım var; muhasebede görevli: Mehmet Kabaoğlu...

kadiryeter Kadir Yeter.

Eyvallah abicim benim için bir zevk bu sende sağol :)

Muhteva
11.12.2013, 17:54
İzmir'e bildiğin lapa lapa kar yağıyor ama sürekliliği olmayacak gibi. Tutar mı dersin @Muhteva? :)

Yağışın şiddetine göre gece sıcaklıkların'ın düşmesiyle beraber tutabilir tabiki :)

Bu gece bir konuda çok şanslısınız İzmire Balıkesir üzerinden sürekli kütleler geliyor şuan radar da İzmir üzerin de kayda değer bir kütle yok çok zayıf kütleler gelip geçiyor ama dediğim gibi arkası devamlı geliyor Balıkesir'de kar yağışı sürdükçe sizde bundan nasipleneceksiniz :)

Muhteva
11.12.2013, 18:02
Trabzon merkez de bugün çekilen bir resim :)

http://u1312.hizliresim.com/1j/c/vdxdy.jpg

Sibel
11.12.2013, 19:10
Hadi gene iyisiniz mi ? :(

Serdær
11.12.2013, 19:21
İstanbul Avrupa yakasında , Topkapı,Bakırköy,Güngören civarında kar yağışı aralıklarla var.

Ayhan Yüksek
11.12.2013, 20:08
Ankara garip kaldı ya Muhteva kardeş,bizi unuttu bu sistem,bi Salı kar yağışlı denmişti oda yağmadı koca Türkiyede bi Ankaranın olduğu bölüm açık gözüküyor ya sanki inadınaymış gibi,anca soğuk var burda çok keskin.

Kadir Yeter
11.12.2013, 20:21
Ankara garip kaldı ya Muhteva kardeş,bizi unuttu bu sistem,bi Salı kar yağışlı denmişti oda yağmadı koca Türkiyede bi Ankaranın olduğu bölüm açık gözüküyor ya sanki inadınaymış gibi,anca soğuk var burda çok keskin.

Ankara'ya, 2 Santim kalınlığında kar yağar- donar buz olur ve 40 gün gitmez!...

kadiryeter

Ayhan Yüksek
11.12.2013, 20:23
Ankara'ya, 2 Santim kalınlığında kar yağar- donar buz olur ve 40 gün gitmez!...

kadiryeter

Çok haklısınız Ankaranın her zamanki hali,azıcık kar, kuru soğuk.

Muhteva
11.12.2013, 20:23

Sistemler birbirinden çok farklı işleyişe sahip mesela 7-9 Aralık sistemi Ankara da şov yaptırırken İstanbul da tık bile yoktu bu sistem de anlaşılan Ankarayı boş geçecek daha 2 gün var belli olmaz yarın bakarsın sizin lehinize gelişme olur..

Sizin iyi yağış alabilmeniz için sistemle beraber Akdeniz de siklon oluşması gerekiyor yahut alçak basınç olması lazım bunlar çok hassas dengeler..

gabriel omar
11.12.2013, 20:25
Tüm Türkiye kardan kırılıyor,burda damla yok.Kırıldık soğuktan yahu,kar yağsa da biraz durulsa şu ayaz.

Kadir Yeter
11.12.2013, 20:27
Trabzon merkez de bugün çekilen bir resim :)

http://u1312.hizliresim.com/1j/c/vdxdy.jpg

Taka Gazetesi ve Özel Karadeniz Hastahânesi'nin kavşağı. Kavakmeydan Mah.

kadiryeter

Ayhan Yüksek
11.12.2013, 20:28
Sistemler birbirinden çok farklı işleyişe sahip mesela 7-9 Aralık sistemi Ankara da şov yaptırırken İstanbul da tık bile yoktu bu sistem de anlaşılan Ankarayı boş geçecek daha 2 gün var belli olmaz yarın bakarsın sizin lehinize gelişme olur..

Sizin iyi yağış alabilmeniz için sistemle beraber Akdeniz de siklon oluşması gerekiyor yahut alçak basınç olması lazım bunlar çok hassas dengeler..

Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için,meterolojiye çok meraklıyımdır,sürekli takip ederim ,meteor gov. çok göreceli veriyor haftalık tahminleri çok tutarlı olmuyor,Ankarayı Çarşamba ve Perşembe kar yağışlı gösterdi sonra çok bulutluya çevirdi,farklı hava durumu sitelerinide takip ediyorum ama onlarında çok sağlıklı olduğu söylenemez ama yinede çok keyif alıyorum hava olaylarından ,takipten.

cakalkerem
11.12.2013, 20:34
perşembe istanbul da kar var mıdur?

Muhteva
11.12.2013, 20:36
Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için,meterolojiye çok meraklıyımdır,sürekli takip ederim ,meteor gov. çok göreceli veriyor haftalık tahminleri çok tutarlı olmuyor,Ankarayı Çarşamba ve Perşembe kar yağışlı gösterdi sonra çok bulutluya çevirdi,farklı hava durumu sitelerinide takip ediyorum ama onlarında çok sağlıklı olduğu söylenemez ama yinede çok keyif alıyorum hava olaylarından ,takipten.

Meteoroloji ile ilgilenmenize sevindim istediğiniz takdirde size yardımcı siteler önerebilirim..

Meteoroloji sitesin'in uzun vadeli tahminlerine daima şüpheli yaklaşın bazen bir gün içerisin de bile 3 defa tahmin değiştirdiği oluyor..

Tahmin konusu meteoroloji de oldukça zahmetli bir iş onlarca veriyi günde defalarca takip edip bunları bir araya getirip ne olacağı hakkın da bir kanıya varmak zorundasınız onun için onları da anlayışla karşılıyorum :)

Alper Beyazay
11.12.2013, 20:39
perşembe istanbul da kar var mıdur?

Cuma'ya kadar var deniliyor bakalım. :)

Ayhan Yüksek
11.12.2013, 20:39
Meteoroloji ile ilgilenmenize sevindim istediğiniz takdirde size yardımcı siteler önerebilirim..

Meteoroloji sitesin'in uzun vadeli tahminlerine daima şüpheli yaklaşın bazen bir gün içerisin de bile 3 defa tahmin değiştirdiği oluyor..

Tahmin konusu meteoroloji de oldukça zahmetli bir iş onlarca veriyi günde defalarca takip edip bunları bir araya getirip ne olacağı hakkın da bir kanıya varmak zorundasınız onun için onları da anlayışla karşılıyorum :)

Tabiki isterim,çok sevinirim,teşekkür ederim.

Muhteva
11.12.2013, 21:15
Tabiki isterim,çok sevinirim,teşekkür ederim.

Yalnız bunların çoğu yabancı siteler yabancı dilin olmasa bile bir müddet sonra işi tamamen çözersin :)

www.weatherspark.com Oldukça başarılı bir tahmin sitesi istediğiniz il,ilçe vs yağış,rüzgar,sıcaklık değerleri hakkında ki tahminleri görebilirsiniz..

Bu da istediğiniz şehir için yağış,sıcaklık vb değerleri veren bir site

http://www.weather2umbrella.com/tr/hava-tahmini-rize/eta2/1/2299841/3/3h

http://212.175.180.126/DENIZ/DTS/deniz.php Dünyada ki denizlerin rüzgar değerlerini veren bir site

Aşağıda ki site bizim meteor'un aylık tahminlerini yaparken kopya çektiği site hatta meteor tüm tahminlerini bu sitelerde ki tahminlere göre yapar :)

Biraz ağır gelebilir bu site incele diye verdim..

www.seevccc.rs/IDX/ecmwf_monthly.html

Daha sonra başka sitelerde paylaşıcam..

Ayrıca Ankara için olumlu gelişmeler var bu gece kar alma olasılığınız yükseldi yarın da kar alacağınızı tahmin ediyorum..

gabriel omar
11.12.2013, 21:34
Hadi İnşallah Muhteva hocam :)

Muhteva
11.12.2013, 21:37
Uyarıyı güncelleyelim

http://i.imgur.com/04jtXuV.png

Bu gece saatleri ve sabahleyin İstanbul ile beraber tüm Marmara ve Batı Karadenizi kara boğacak olan devasa kütle uydu resminde görüldüğü gibi Romanya üzerinden Karadeniz yoluyla hızla yaklaşmakta..

Bu kütle Karadeniz üzerinden geçerken nemle beslenip daha da güçlenecek çok güçlü yağışlar olacak bugün İstanbul da olan yağışlara benzemez,bugün genelde kesik,kesik yağışlar oldu bu kütle 1 kaç saat içinde üstünden geçtiği her yeri felç edecek..!

Bu yağış bantı İstanbul'un yüksek kesimlerin de 1 metreye yakın diğer semtler de 30,40 cm kar bırakacaktır,yarın uyanan İstanbullular çok daha fazla bir kar örtüsüyle karşılaşacak aldığımız duyumlara göre İstanbul da okullar ve iş yerleri tatil edilmemiş çok büyük sıkıntı olur tekrardan uyaralım..

Ayhan Yüksek
11.12.2013, 21:46
Teşekkürler kardeş,takip edeceğim verdiğin siteleri,hadi inşaallah bekliyoruz Ankaraya kar yağışını.

SAFA
11.12.2013, 22:48
Pendik'te hiçbir işaret yok kar adına .

Muhteva
12.12.2013, 00:42
Dede mahsur kalmış yahu :D

http://s29.postimg.org/nv2qy8cnb/1476712_545822988840384_182021616_n.jpg

Yiğit Gayretli
12.12.2013, 08:53
Hasdal çılgın atıyor. Gün içinde durum düzelmezse burada mahsur kalabiliriz.

Sibel
12.12.2013, 09:39
İlçede 30cm. Köyde 1.5 m olmuş kar.

Yiğit Gayretli
12.12.2013, 11:09
İlçede 30cm. Köyde 1.5 m olmuş kar.

Oh oh oh. Allah daha çok versin :D

Selim Turan
12.12.2013, 11:46
Burda güneş açtı valla. Devam edecekmi kar bu günde acaba

Denizin üstü karanlık hala :)

Bahadır Şimşek
12.12.2013, 12:02
Ankara'ya da yağsa biraz yahu, soğuktan donuyoruz!!

Muhteva
12.12.2013, 13:11
Trabzonun başına ne geldiyse şu dün akşam son dakikalar giren -12,-13 ler yüzünden oldu -16 teğet geçti ki afet olurdu :)

Ben dün akşam ki gelişmeden önce Trabzon merkez de 10cm ancak olur diye tahmin ediyordum son dakika golü yediniz :D

Benim tahminim kar yağışı hafiflese de bir kaç gün daha Trabzon da etkili olabilir..

Ayhan Yüksek
12.12.2013, 13:22
Ankaraya yağmadı ,kısmet başka sefere ama inanılmaz bir soğuk var,haftasonundan itibaren artacakmış sıcaklıklar 10 derece civarlarında seyredecekmiş ve nispeten kurak bir dönem olacakmış,öyle okudum.

Muhteva
12.12.2013, 13:26
Bu sistemi uğurlayınca önümüzde ki 10 gün boyunca yeni bir sistem gözükmüyor herhangi bir değişim olursa paylaşıcam..

Sistemin ayrılmasıyla beraber basıncın yavaş,yavaş yükselmesi nedeniyle sabahları ve geceleri oldukça soğuk olup eksili değerleri göreceğiz bilhassa doğu anadolu da -30'lu dereceler görülebilir donmalara karşı dikkatli olunmalı..

Bir başka sistemde buluşmak üzere esen kalın :D

Muhteva
12.12.2013, 15:59
İstanbul bu gecede iyi kar alır radar hareketlenmeye başladı :)

Marmara için 1 günlük tahmini sıcaklık değerleri

http://www.weather.itu.edu.tr/ooo0003.gif

Muhteva
12.12.2013, 17:44
Skıron modelin den aldığımız sonuca göre yarın öğleye doğru Doğu Karadeniz bölgesin de yağışın iyice azaldığını görüyoruz buna karşın Marmara da yağışlar sürüyor..

http://forecast.uoa.gr/LINKS/SKIRON/georain/048.gif

Dipnot: Harita'da gördüğünüz H harfleri alçak basınç alanlarını L harfleri ise yüksek basınç alanlarını gösterir..

ilhan
12.12.2013, 19:11
Muhteva,

Dostum sanırım kar daha İzmir'e uğramaz. :) Dün biraz kendini gösterdi bugün hava günlük güneşlikti ama soğuktu.

Muhteva
12.12.2013, 19:21
Muhteva,

Dostum sanırım kar daha İzmir'e uğramaz. :) Dün biraz kendini gösterdi bugün hava günlük güneşlikti ama soğuktu.

Bu akşam ilerleyen saatler de Bulgaristan civarından yeni bir bant oluşacak bu bant Trakya,İstanbul ve Güney Marmaraya iyi kar yağdıracak o vakitler size kadar uzanırsa ve sıcaklık değerleri uygun olursa bu gece sabaha doğru kar yağabilir :)

Murathan
12.12.2013, 19:30
Kocaeliye yağar mı bugün ?

A.Ali Karanis
12.12.2013, 19:35
Muhteva,gelecek hafta için nedir tahminlerin? :D

Muhteva
12.12.2013, 20:02
Kocaeliye yağar mı bugün ?

Radar da oralardan kütle geçişleri oluyor yağabilir..

Muhteva
12.12.2013, 20:04
Muhteva,gelecek hafta için nedir tahminlerin? :D

Gelecek haftayı boş geçeceğiz sistem gözükmüyor :)

Aslında Aralık ayın'ın geri kalanını sürpriz olmazsa boş geçireceğiz..

Muhteva
12.12.2013, 20:46
Oda nesi 20:00 güncellemesin de ayın 17'si başka bir sistem göz kırpmış :D

Eğer bu sistem buharlaşmayıp şimdiki şekliyle gelirse en baş iç anadoluyu kara gömer..

Selim Turan
12.12.2013, 21:31
Mesela 20:00 güncellemesinde gözüken sistemi gösteren site var mı?

Muhteva
12.12.2013, 22:04
Tabiki var ama o modellere,diyagramlara bakıp sistemi anlamak için en az 1 ayını vermen lazım :)

www.wetterzentrale.de bir tanesi bu mesela..

Muhteva
12.12.2013, 23:03
Maç arası boş durmayalım :)

Aşağıda ki harita da Dünya üzerin de şuan kar altında olan yerler gösteriliyor gördüğünüz gibi Türkiyen'in %90'ı bembeyaz :)

http://u1312.hizliresim.com/1j/d/vg8ln.gif

Oğuz ZEYTİN
12.12.2013, 23:20
Muhteva,

Paylaşımların için teşekkür ederim.

Dünya'yı, Brzezinski'nin Büyük Satranç Tahtası'ndaki ters haritada gördüğümde şaşırmıştım, bir de bu haritada görünce iyi oldu. Hele Rusya'yı bu açıdan görmek güzel.

Muhteva
13.12.2013, 10:23
O kadar kızdım Bandırmaya kar yağmıyor diye radarda ki kütleler 2 gündür Bandırman'ın üzerine kitlendi şuan da felaket kar var burada yerler 15 cm oldu normal de Bandırma fazla kar tutmaz liman kenti çünkü ama bu sefer buraya vurdu piyango şansa bak Çanakkale de olsaydım bu kadar kar göremezdim herhalde :)

Buda ön sokağımızda ki çam ağacın'ın son hali :D

http://i.imgur.com/WTNOQwz.jpg

Ahmet Kuru
13.12.2013, 10:25
Muhteva hocam, İstanbul için kar bitti değil mi? Ufukta görünen bişey yok?:)

Muhteva
13.12.2013, 10:44
Muhteva hocam, İstanbul için kar bitti değil mi? Ufukta görünen bişey yok?:)

Bugün hafifte olsa devam edecektir ancak bazı semtler almayabilir mesela Anadolu yakası biraz daha şanssız gibi..

Rüzgar lodosa döndü bazı noktalar da kar yağışı yağmura dönebilir..

Ayhan Yüksek
13.12.2013, 11:35
Muhteva kardeş,17 sinde gözüken sistem iç anadoluya iyi kar bırakır demişsin hadi bakalım takipçisiyiz sözlerinin :) meterolojinin sitesinde haftalık tahminde 17-18-19 açık gözüküyor ama hayırlısı bakalım.

Muhteva
13.12.2013, 12:05
Daha netleşen bir sistem değil o Ayhan abi bir kaç gün sonra detaylar ortaya çıkmaya başlar inşallah gelirde sizde kar sevinci yaşarsınız :)

Ayhan Yüksek
13.12.2013, 12:26
İnşaallah kardeşim,aşırı soğuktan telef olduk burda,yağsada az yumuşasa hava.

Kadir Yeter
13.12.2013, 12:34
Habu meteoroloji sayfasındaki samimiyet hoşuma gitti ha...
Tam bana göre...

kadiryeter

Muhteva
13.12.2013, 15:58
Filipinleri yerle bir eden Haiyan tayfunun'un uydu görüntüleri..

http://horsesnhurricanes.files.wordpress.com/2013/11/tcmoviefinal.gif

Yiğit Gayretli
13.12.2013, 17:13
Çok ilginç yahu.

Selim Turan
13.12.2013, 19:31
Bu fotoğrafı Hatırlayan Var mı? :)

http://img593.imageshack.us/img593/3682/x2t8.jpg

Tarih: 26 Ocak 2010 / TAKA Gazetesi Yeşiltepe-Fatih-İnönü (Kavakmeydan) Kavşağındaki Reklam Panosunu Çekmiştim.

O gün yağar kar ile bu gün yağan kar kalınlığını karşılaştırabiliriz.

O zaman merkezde 25 cm kar olmuştu yanlış hatırlamıyorsam :)

Muhteva
13.12.2013, 23:15
Bu sene Ekim ayın'ın başında gelen ve havaları 2-3 derecelere kadar düşüren ekstrem sıradışı sistem aslında bu kışın diğer kışlara nazaran çok farklı olabileceğin'in sinyallerini vermişti..

Ondan sonra Aralık ayında 3 tane sistem peşpeşe geldi önce 3 Aralık sistemini yaşadık bu sistem Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu da hafif kar yağışlarına sebep oldu daha sonra 7-9 Aralık sistemini yaşadık bu sistem Marmaran'ın bazı bölgelerin de hafif batı karadeniz ve doğuda kuvvetli kar yağışlarına neden oldu..

Son olarak ülkemizi yeni,yeni terk eden 10-14 Aralık sistemini yaşadık ki ülkemizin neredeyse %80'ni kara gömdü Marmara,Batı Karadeniz kuvvetli kar yağışları aldı,Doğu Karadeniz şiddetli,Doğu ve Güney Doğu Anadolu ise aşırı kar yağışlarına sahne oldu şuan halen Şırnak Cizre arasın da çoğu tır binlerce araç 3 günden beri mahsur durum da binlerce insan aç ve susuz bekliyor hatta 2 kişi hayatını kaybetti yol açma çalışmaları devam ediyor..

Ve bu sistem sadece Türkiyeyi kara gömmekle kalmadı Filistini,Lübnanı hatta Mısırın bir çok kentini kara gömdü ki bunların arasın da 110 yıldan beri kar görmemiş kentler var mesela Mısır'ın İskenderiye kenti 112 yıldan beri kar görmemişken bu sistemle kentte 5cm kar örtüsü oluştu.

Mısır İskenderiye;

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/q71/1466108_10152082524083516_2036229392_n.jpg

Önümüzde ise 17 Aralık bir sistem daha gözüküyor 1-2 gün sürmesi beklenen bu sistem şu aşama da zayıf bir sistem olarak gözüküyor ülkemizin iç bölgelerini daha çok etkileyecek gibi duruyor..

Sadede gelecek olursak Aralık ayın'ın henüz ilk yarısına girmeden böyle güçlü sistemler bizim ülkemiz için sıradışıdır onlarca yıldan beri görülmüş bir olay değildir bakın kış resmi olarak 22 Aralık başlar 21 Mart biter daha resmi olarak kışa bile girmemişiz bu sinyaller bize bu sene kışın oldukça sert geçme ihtimalin'in kuvvetli olduğunu gösteriyor tabi terside mümkün..

Koreliler meteoroloji tahmini konusun da oldukça başarılılar bizim ülkemiz için Aralık ayın'ın normallerden soğuk ve karlı olacağını tahmin etmeyi başardılar bir kaç gün önce ise Ocak ayı tahminlerini yayınladılar eğer bu tahmin gerçekleşirse Ocak ayı efsane olur :)

Korelilerin Ocak ayı tahmini;

http://u1312.hizliresim.com/1j/d/vfywq.png

Bu görüntüye göre Sibirya ayısı Ocak ayın da canlanıp Azor ile birleşiyor bu 1987 kışı gibi hatta 1929 kışı gibi Efsane bir sistemi ülkemize taşıyabilir bu görüntün'ün gerçekleşmesi için neler vermezdim :)

(Resmi bilerek ters koydum Türkiyeyi kolay bulun diye (: )

Bu arada bilmeyenler için söyleyelim 1929 kışı 55 gün aralıksız yoğun kar yağışı olmuş İstanbullular Şubat ayı boyunca dışarı dahi çıkamamış İstanbul'un yükseklerin de kar 6 metreyi aşmıştı bu efsane sistemleri de ilerleyen günler daha geniş olarak paylaşıcam bu başlıkta..

Serdær
13.12.2013, 23:19
Bu duruma sevinsek mi üzülsek mi bilemedim :rolleyes:

Selim Turan
14.12.2013, 02:52
Korelilerin tahminlerinde Türkiye Kuzeydeki Kırmızı ve Güneydeki Mavi Bölgelerin arasında duruyor aşağı yukarı. Bu renkler neyi temsil ediyor. Sıcaklık? Basınç? Enerji Yükü?

Muhteva
14.12.2013, 13:06
Korelilerin tahminlerinde Türkiye Kuzeydeki Kırmızı ve Güneydeki Mavi Bölgelerin arasında duruyor aşağı yukarı. Bu renkler neyi temsil ediyor. Sıcaklık? Basınç? Enerji Yükü?

Kırmızı renkli bölge Azoru temsil ediyor Azor Portekize bağlı olan Atlas okyanusunda ki takım adalara verilen isimdir..

İzlanda dan başlayıp büyük bir bölgeyi kaplayan yüksek basınç alanıdır. Azor kışın batıya doğru genişlediği zaman ülkemize çok daha güçlü ve sayıca fazla soğuk ve yağışlı sistemler iner doğuya doğru yani bizim üzerimize doğru genişlediği zaman soğuk ve kar görmek hayal olur yani avucumuzu yalarız :)

Örnek 17 Aralık yukarıdan üzerimize inmeye çalışan soğuk hava dalgasını sarı renkte gördüğün Azor engelliyor biraz daha batıya kaysa o devasa soğuk kütle üzerimize bodoslama iner :)

http://www.wetterzentrale.de/pics/Rtavn722.png

Tabiki Azorun batıya veya doğuya genişlemesine sebep olan bir sürü etken var alçak ve yüksek basınç alanları vs çok geniş bir konu bu..

Mavi olan bölge ise Sibirya ayısını temsil eder Sibirya kökenli soğuk ve yağışlı sistemler bu oluşum sayesinde üzerimize iner..

Koreliler Sibirya ayısı ile Azoru birleştirmişler bu ülkemize sağlam sistemlerin gelmesi için en güzel tahmin :)

Muhteva
14.12.2013, 13:18
Salı günü ULL geliyor

ULL'ler meteoroloji alanında hala sebebi tam olarak anlaşılamayan "yüksek basınç alçağı" denen sistem türleridir farkedilmeleri kolay değildir..

Yeni çıkan güncellemeler de salı günü ülkemize giren ULL sistemi Marmara,İç ege ve Batı Karadenize kar bırakabilir ancak ULL'ler son dakikaya kadar değişim yaşayan sistemler olduğu için şuanda nereleri etkileyeceği kesin değil..

Bu akşam ve yarın bununla ilgili açıklamalarım olacak..

Birde hemen üstteki mesajım da paylaştığım resimde gördüğünüz gibi yine 17 Aralık doğudan inmeye çalışan soğuk sistem inemediği halde Doğu Karadenize ve Güney doğuya -6'ları sokuyor buda 17 Aralık bu bölgelerde hafif kar yağışı ihtimalini doğuruyor bununla ilgili detayları da daha sonra paylaşıcam..

Yani önümüzde ki günler yine soğuk olacak :)

Muhteva
14.12.2013, 13:26
Bu duruma sevinsek mi üzülsek mi bilemedim :rolleyes:

Tabiki biz kar manyakları seviniyoruz ama işin diğer bir boyutuna gelirsek Korelilerin bu tahmini birebir gerçekleşirse Türkiye ekonomisi çok ciddi zarar görür işin bu boyutuda var tabi..