PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzonspor'un Savunma Tandemi

ilhan
25.11.2013, 00:45
Bu sezon Mustafa Reşit Akçay'a göre "iyi savunma yapıyoruz" diye gösterilsek bile, her maçın kahramanının kaleci Onur'un olması bu görüşe tezat düşüyor. Elimizdeki savunma oyuncularımız ve bu oyunculardan aldığımız verime baktığımızda açık ara bu sezon Mustafa Yumlu ön plana çıkıyor. Bunun yanında diğer oyuncularımızın inişli çıkışlı ve bir var bir yok performansları savunma tandeminin oturmasına engel oluyor.

Bosingwa - Bamba - Yumlu - Kadir

Ben şahsen bu dörtlünün oynaması gerektiğine inanıyorum. Çünkü Bamba ve Yumlu paldur küldür topu savuran adamlar değil. Aykut her ne kadar çok sağlam ve sert oynasa da top ayağındayken topu bam güm uzağa atan ya da sağa sola vuran bir adam. Giray keza öyle oynuyor senelerdir.

Sakatlık, kart cezası gibi durumlar olmadığı sürece kurgulanan savunma yapısı size göre nasıl olmalıdır?

Berat
25.11.2013, 09:08
Ilhan'ın yazdıklarına katılmakla birlikte şunu ekleyebilirim "Allah bizi bir kez daha Aykut-Giray tandemiyle sınamasın. Amin."

Fatih Öztürk
25.11.2013, 09:20
Bambaya fazla güvenmeyelim derim.sezon başında Mustafa Aykut ikilisi çok iyi oturmuştu o zamanda sağ bekte Zeki sol bektete Olcan oynuyordu.Mustafa Aykut ikilisi bana göre yerinde.bamba her an canlı bomba.

Lazman
25.11.2013, 09:24
Çünkü ..... ve Yumlu paldur küldür topu savuran adamlar değil.

$aka?

ilhan
25.11.2013, 09:38
$aka?

Bir sene önce birisi bunu yazsa ben de "Şaka" derdim ama bu sene üzerine koyarak oynuyor. O bam güm vuran Mustafa gitmiş daha olumlu oynamaya çalışan Mustafa gelmiş.

Ahmet Kuru
25.11.2013, 09:46
Yabancı oyun kontejanı göz önünde alındığında Aykut-Mustafa ikilisi daha güzel duruyor...
Ama Mustafa her halükarda oynaması gerek...

ccd6167
25.11.2013, 09:51
bence mantıklı olmus..

ama seneye 18 kısılık kadroda 5 yabancı olması sıkıntı yaratacak

benim görüşüm geri 4lü ve kaleci en fazla 1 yabancı olmalı..

bu sene boyle olabilir ama seneye bosi ve bambadan biri fazla kaçar..

benim görüşüm stopere uğur demirok ve sezer özmen alınabilir.

reisoğlu61
25.11.2013, 09:53
yabanci sinirlamasini ve bamba nin bazen sacma sapan yaptigi hatalardan dolayi:

Bosingwa,demir,yumlu,keles

ahamitokutan
25.11.2013, 09:57
katılıyorum.ama yabancı kontenjan sorunundan dolayı bir şekilde devre arasında giray gönderilip yerine serdar aziz vb bir yerli alınmalı.ayrıca caner de burada değerlendirilmeye başlanmalı.bamba olmadığında aykut ile birlikte orayı çevirebilirler.

cewat
25.11.2013, 10:29
Bir sene önce birisi bunu yazsa ben de "Şaka" derdim ama bu sene üzerine koyarak oynuyor. O bam güm vuran Mustafa gitmiş daha olumlu oynamaya çalışan Mustafa gelmiş.

Özellikle buna katılıyorum.. Takımda şuan en iyilerden birisi açıkça Mustafa'dır..

seçuk
25.11.2013, 10:31
Nedense bende stopere Bamba-Yumlu ikilisini yakıştırıyorum. Aykut biraz daha ageride gibi. Bamba yabancı sınırlamasına katılmasa mustafayla herturlu oynar. Unutmayalım ki begenmedigimiz bu adam fildişinin milli stoperi.

Tayfun Aydın
25.11.2013, 10:44
Kime iyi desem sonradan saçmalıyor ama Kadir in senelerdir gelen en iyi sol bek olduğunu düşünüyorum.

Ayağına hakim ileri çıkışları iyi en önemlisi Trabzon lu

----------Onur------------
Boss----M.Yumlu------Aykut-----------Kadir

bence yeterli

Turgay Atalay
25.11.2013, 11:00
Yukarıda yazılan tandem en mantıklı tandem. Bamba oynamalı, gerekirse Adrian ilk 11 den kesilip, Colman ileri kaydırılmalı.

Fatih Birinci
25.11.2013, 11:07
Onur ve mustafa bu takimin gurur kaynagidir

Halit M. MOLLASALİHOĞLU
26.11.2013, 13:28
Yabancı konusu düşünülünce
Bosingwa-Yumlu-Aykut-Kadir
dizilişinde ısrar edilmesi taraftarıyım.
Bamba'nın da çok iyi olmasına rağmen yabancı olması sebebiyle alternatif olamayacağını düşünüyorum.
Kadir oyuna biraz daha dahil olursa çok güzel olacak.
Hayırlısı bakalım.

volkan_627
26.11.2013, 13:37
yabancıy sınırı varsa adrian ı keser yerine soner i oynatırsın. soner forvet arkası oynadığında daha verimli olur. adama ön libero görevi verip sudan çıkmış balık gibi izliyoruz. ayrıca malouda bile adrian dan daha iyi forvet arkası oynar. şu durumda yumlu bamba tandemi en mantıklı defans göbeğimiz gibi duruyor. ayrıca devre arası yerli bir 10 numara alınabilirse tadından yenmez....

ilhan
26.11.2013, 15:02
Ben her zaman şunu bilir şunu söylerim. İki stoperinden birisi mutlaka "iyi" bir yabancı olacak. Glowacki gibi, Song gibi..

cakalkerem
26.11.2013, 19:44
hangi savunma..

kaleci dışı yalan

ophius
26.11.2013, 20:35
kesinlikle haklısın yazdıklarında
ben de savunmanın bosingwa-yumlu-bamba-kadir olması taraftarıyım
ve bence türkiye standartlarına göre kötü bir dörtlü değil
trabzonda asıl sorun 4-2-3-1 de bu 4 lünün önünde oynayan takım savunması yapmayan insanlar
bundan dolayı pozisyon veriyoruz çok
4 lünün önündeki adamlar çok rahat geçiliyor ve rakibi deyim yerindeyse ısırmıyorlar
baş sahtekar zokora

İ. SARAL
26.11.2013, 21:50
Bamba bu takımda her türlü oynar.

Adem Akyüz'
26.11.2013, 21:52
Yabancı kontenjanını ve sene başındaki Mustafa'yla olan uyumunu düşünürsek Bamba'nın yerine Aykut düşünülebilir.

Cafer Bulur
26.11.2013, 21:58
Bosingwa-mustafa-bamba-kadir benim de ilk tercihim.

Lakin yabanci kontenjanini da düsündügümüzde bamba nin yerine aykut demir de düsünülebilir.

Tandemimizde giray olmasinda kim olursa olsun giraya artik katlanamiyorum.

ihsan candas
26.11.2013, 22:48
i.toraman-bamba

Mehmet Mangan
26.11.2013, 22:49
toraman mı ?? :D Allah yazdıysa bozsun

bordomavi1
26.11.2013, 22:51
Bakıyorum da herkes aykutu silmiş. Aykut bambadan 2 kat daha iyi topçudur.

LT26i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Muhammet YILMAZ
26.11.2013, 22:59
Bakıyorum da herkes aykutu silmiş. Aykut bambadan 2 kat daha iyi topçudur.

LT26i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Adamın kafası karışıyor artık sol bke miyim stoper mi diye ondan bu düşüş kendine gelcek o zaman bakalım ne yapcaklar

Samet Çepni
26.11.2013, 23:01
inanıyorum ki yedekteki caner psmanpaşa çakma qomandodan daha iyi stoperdir
giray-aykut yedeğin yedeği olmalı
canere şans verilmeli

memmedaga
27.11.2013, 03:03
bazı oyuncular yetenek olarak çok üst düzey kalitede oyuncular ve özellikleri itibariyle yedek kalmayı, formsuzluğu iyi tolore edebilirler.
örneğin Yusuf ve malouda,bosi gibi.

aykut demir, caner gibi oyunculara süreklilik lazım özellikle defansta, tandemde bu şartoğlu şart.

Defans oyuncularının performanslarını bireysel olarak değerlendirmek büyük bir yanlış,

özellikle stoperler hamle, pozisyon alma ve zamanlama açısından ikili olarak yardımlaşmaları dağlar kadar fark yaratabilir.

aykut-mustafa, aykut*bamba

bamba-mustafa, bamba-giray mı?

MRA yapacağı en kritik hamle tandemine karar vermesidir.

İlginçtir helikopterle gelen komandoya rağmen bamba şans bulabiliyor

ve yine ilginçtir ki hamleleri ve pas yüzdelerine baktığımızda Mustafa işini en iyi yapan adam...

HOPA'LI TS'Lİ
27.11.2013, 08:23
bu sezon mustafa reşit akçay'a göre "iyi savunma yapıyoruz" diye gösterilsek bile, her maçın kahramanının kaleci onur'un olması bu görüşe tezat düşüyor. Elimizdeki savunma oyuncularımız ve bu oyunculardan aldığımız verime baktığımızda açık ara bu sezon mustafa yumlu ön plana çıkıyor. Bunun yanında diğer oyuncularımızın inişli çıkışlı ve bir var bir yok performansları savunma tandeminin oturmasına engel oluyor.

bosingwa - bamba - yumlu - kadir

ben şahsen bu dörtlünün oynaması gerektiğine inanıyorum. çünkü bamba ve yumlu paldur küldür topu savuran adamlar değil. Aykut her ne kadar çok sağlam ve sert oynasa da top ayağındayken topu bam güm uzağa atan ya da sağa sola vuran bir adam. Giray keza öyle oynuyor senelerdir.

Sakatlık, kart cezası gibi durumlar olmadığı sürece kurgulanan savunma yapısı size göre nasıl olmalıdır?

evet ben de onları düşünüyorum ve ideal dörtlü diyorum.

Yiğit Gayretli
27.11.2013, 08:32
Bamba'yı göndersek, Lazio'nun kapısında yatıp Ciani'yi alsak da koysak oraya. Sonra yanına canın kimi istiyorsa onu koy. Yumlu koy, Aykut koy... Ey gidi...

İ. SARAL
27.11.2013, 09:43
Bamba'yı göndersek, Lazio'nun kapısında yatıp Ciani'yi alsak da koysak oraya. Sonra yanına canın kimi istiyorsa onu koy. Yumlu koy, Aykut koy... Ey gidi...

Giray'ı koysak olur mu ? Adam futbolu unutmasın ? :)

Yiğit Gayretli
27.11.2013, 10:08
Giray'ı koysak olur mu ? Adam futbolu unutmasın ? :)

O kadar uzun boylu değil.

Ciani'ninki de can :) :)

canna52
27.11.2013, 14:09

ciani'yi geçen sene ki fener maçlarında beğenmiştim. 29 yaşında, en verimli çağında alsak müthiş olur ama alınacağını sanmam.

Yiğit Gayretli
27.11.2013, 14:13
ciani'yi geçen sene ki fener maçlarında beğenmiştim. 29 yaşında, en verimli çağında alsak müthiş olur ama alınacağını sanmam.

İhtiyacımız olan stoperin vücut bulmuş hali. Özellikle oyun kurma kabiliyeti yüksek. Topla çok iyi çıkışları var. Lazio'nun 3'lü savunmasını tek başına toparlayan isimdi geçen yıl.

Bartuğ13
27.11.2013, 20:42
avrupada:
bos-yumlu-bamba-aykut

ligde:
bos-yumlu-aykut-kadir

bu 4lüler şu anda en mantıklı gözüken dörtlüler. bamba ne kadar formda da olsa bu yabancı kontenjan sorunu ciddi bir hal alıyor o oynadığı taktirde.

ilhan
09.12.2013, 16:49
Bamba - Yumlu ikilisi sos vermeye başladı. Giray ipleri koparmış. Aykut - Yumlu ya da Bamba - Aykut ikilisi denenebilir.

Tuğrul
09.12.2013, 18:44
Bamba ve Yumlu paldur küldür topu savuran adam değil mi?

Renkdaşım şaka yapıyorsun sanırım.

Yumlu-Bamba'nın futboldaki sözlük anlamı... Yeteneksiz, kazma, bidon ve moloz'dur.

Savunma oyuncusundan ilk beklentim. Hele ki bu büyük takım oyuncusuysa. Oyun zekasının ve top tekniğinin iyi olması lazım.

Bamba ve Yumlu bu karaktere ve yeteneğe sahip değillerdir. Neden mi ?

- Rakip oyuncu üstüne geldikten sonra paniğe kapılırlar. Topa sahip olup oyunu pasla başlatamazlar

- Pası verdikten sonra işleri bitmiş gibi harekat ederler. Boşa çıkıp topu yeniden almazlar.

- Rakip takım kendi sahasına çekilirken. De marke pozisyonda topu sürüp hücuma çıkamazlar.

- Hep garanti oynarlar. 2 -3 metre önündekine ve yanına oynarlar. Savunmanın dengesini bozacak ters toplar atamazlar. Risk almazlar.

- Rakip tüm hatları ile üstümüze gelirken bu oyuncular telaş yaparlar. Topu oyundan tutmak için gayret sarfetmezler. Topu al ver yapamazlar. Topu gelişigüzel uzaklaştırırlar. Rakibe yeni atak yapma imkanı verirler.

- Geniş alanda oynayamazlar. Çünkü ağır ve hantal'dırlar. İkinci topları alamazlar. Çünkü oyun zekaları yoktur.

Bana göre stoper seçimleri ayağa iyi oynayan kişiler seçilmeli. Zokora, Aykut Akgün, Aykut Demir, Bosingwa oynamalı. Bu ikisi en son seçim olmalı.

aksamvakti
09.12.2013, 18:49
aykut - bamba.. anket yapilabilr bunun icin

Emre İskender
09.12.2013, 19:20
Aykut-bamba-yumlu sagda Bosingwa solda kadir keles bindirsin dursunlar Lucescu olsa affetmez

kürşat şen
09.12.2013, 19:30
bana çoğunuz katılmayabilirsiniz..
aykut, bamba'dan bin kat daha iyi stoperdir..
aykut'un kafa karışık çok belli..
aykut'un pozisyon bilgisi, taktik bilgisi yumlu ve bamba'dan daha iyi..
gördüğüm bu benim..

Erdal DİLEK
09.12.2013, 19:31
Bamba ile mustafanin tandemin ne demek oldugunu bilmediklerini düşünüyorum. . .

Adem Akyüz'
09.12.2013, 19:40
Kesinlikle sene başındaki gibi Aykut-Yumlu ikilisi olmalı..

Armağan Dere
09.12.2013, 19:44
bana çoğunuz katılmayabilirsiniz..
aykut, bamba'dan bin kat daha iyi stoperdir..
aykut'un kafa karışık çok belli..
aykut'un pozisyon bilgisi, taktik bilgisi yumlu ve bamba'dan daha iyi..
gördüğüm bu benim..

Aykut da dahil hiçbir defans oyuncumuz İstanbul takımlarında oynayamaz..
Oynayabilecek tek kaliteli adam Egemen'di onu da tutamadık..
Komando Aykut mu oynayacak..
Gençlerbirliği maçında ilk yarının son dk'sı..
pozisyon bilgisi çok akıllıya topu adama verdi.
2-1 oldu maçı verdik 2.yarı..
Neyse daha nice hataları var onun da hepsinin de..
Onun için Trabzonspor'un defansında bir tek Bosingwa iş yapar..
Öbürleri traşa bağlar..

M.S.SOFU
09.12.2013, 20:00
Böyle savunma olmaz olsun

Tuğrul
09.12.2013, 20:02
Aykut da dahil hiçbir defans oyuncumuz İstanbul takımlarında oynayamaz..
Oynayabilecek tek kaliteli adam Egemen'di onu da tutamadık..
Komando Aykut mu oynayacak..
Gençlerbirliği maçında ilk yarının son dk'sı..
pozisyon bilgisi çok akıllıya topu adama verdi.
2-1 oldu maçı verdik 2.yarı..
Neyse daha nice hataları var onun da hepsinin de..
Onun için Trabzonspor'un defansında bir tek Bosingwa iş yapar..
Öbürleri traşa bağlar..

Top kaybı yapmanın pozisyon bilgisiyle ne alakası var. Pozisyon bilgisi demek. Rakibin ataklarını önceden sezip önlemektir. Mesela kademe'ye girmek bir pozisyon bilgisi'dir.

Öbür taraftan Aykut büyük takımlarda rahat oynar. Geniş alanda hızlı ve bileklerine hakim bir adam. Takımda doğru düzgün stoperde oynamaması ve oyunu geride kabul etmemizden ötürü değerini henüz bilemedik.

Armağan Dere
09.12.2013, 20:15
O pozisyonu hatırlıyor musunuz?...
Yediğimiz golde Giray ve Aykut'un net hataları var...
Neyse
Siz haklısınız..
Komando müthiş bir stoper...

cakalkerem
09.12.2013, 20:25
bossi--ve kadir(kendini geliştirmesi lazım biraz daha) sol ve sağ bekler tamam gibi...en azından bossi ayarında bir sol bek almadığımız taktirde kadir iyi bir alternatif....

mustafa sapıtmadığı zaman iyi yüreğiyle oynuyor....

aykut saatli bomba..her an kart ve penaltı yaptırabilecek kapasitede bir oyuncu....

bamba iseiyi niyetli yalnız ağır sanki biraz....

Tuğrul
09.12.2013, 20:39
O pozisyonu hatırlıyor musunuz?...
Yediğimiz golde Giray ve Aykut'un net hataları var...
Neyse
Siz haklısınız..
Komando müthiş bir stoper...

Aykut'un mükkemmel bir stoper olduğunu iddia etmiyorum ki. Futbolcu profili olarak beğendiğim ve güvendiğim bir oyuncu. Kaldı ki bana dünya'da hatasız oynayan bir stoper gösteremezsin.

Şimdi Bayern'li Boateng hiç olmadık pozisyonda adamını kaçırıp takımın gol yemesine sebep olması ? Veya fenerli Alves'in Kwueke'yi gol pozisyonuna sokması. Yahut Ramos'un takoz Umut'u kaçırıp kırmızı görmesi onları kötü stoper yapar mı?

Aykut, Egemen, Alves, Bekir, Sivok, Escude, Gökhan, Semih ve Chedju

Bu oyuncuların doğruları yanlışından fazla. Oyun zekası, bilgisi ve top tekniği iyi olan oyuncular. Bu futbolcular geniş alanda oynamaya, hızlı ve isabetli yapmaya elverişli ve yatkındır. Bu saydığım kriterlerlere haiz bir oyuncunun müdahalesinde hataları gözardı edilebilir.

bordox
09.12.2013, 20:39
Bamba ve Aykut gibi beynini kullanmadan dan dun oynayan,defansta yerleşmeden habersiz iki stoperle daha çok açık veririz.Önlerinde Zokora gibi gelen rakip futbolcuya eskortluk yapan bir ön libero ile de bu kadar olur.

Enes Ünal Kaya
09.12.2013, 20:47
Mustafa nın cezalı oldugu maçlarıda hatırlıyorumda.. mustafa diye ağlamışdım resmen..

Mustafa 'Da belirgin çıkış var ama çok çok iyi bir stoperimiz yok . Mustafada üst düzey değil malesef

Mustafa 42
09.12.2013, 20:52
selam bence bu bizim antirönerde is yok bence bizim senol hoca da is var kim ne derse desin onun eline simdilik kimse su dökemez bence hemen külübeye katkili oyuncular alinmali yoksa halimiz daha beter olur böylede giderse dahada cok cok zor günler bizleri bekliyor nedense hep hersene böyle oluyor neden batan yapilmiyorda böyle hep böyle sezon ortasinda yapiliyor isde yönetim beceriksizligi

Süleyman Baykan
09.12.2013, 21:46
Elimzdeki en iyi savunma tandemi bence;

_____Bosingwa_____Aykut______Bamba______Kadir

Daha iyi bir stoper alırlar ayrı konu ama en iyisi bu şimdilik.

Yunus Emre SEYHAN
09.12.2013, 21:48
Mustafa'nın pozisyon bilgisi 0