PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İsyanın Adı Trabzonspor

Ender Kuyumcu
05.11.2013, 11:14
Yeni Şafak gazetesi yazarlarından Salih Tuna muhteşem bir yazı kaleme almış.

Her satırının dikkatle okunması, okutulması ve üzerinde dikkatlice düşünülmesi gerek bir yazı olmuş.

Kalemine, yüreğine sağlık...

İsyanın Adı Trabzonspor

İsmet Özel yıllar önce şöyle demişti: 'Trabzonspor taşralı olmaktan gelen ezikliğin, merkez karşısında ikinci derecede veya gölgede bırakılmış olmaktan sıyrılmak isteyen kompleksli yaranma tutumunun değil, otantik inisiyatifin sembolüdür...'

Yok hayır, İsmet Özel Kayserilidir, Trabzonlu değil. Türk şiirinin gelmiş geçmiş en büyük şairlerinden biridir.

Söz konusu yazıyı bana hatırlatan, 'Trabzonspor'umuza zulmediyorlar ne olur Salihciğim yaz, ne olur sahip çık' diyen Mehmet Akif Ak abimiz de Gazianteplidir. (Hikaye ve roman yazarıdır. Edebiyat sanat, tarih ve modern düşünce alanında çok önemli çalışmaları vardır.)

Trabzonspor'u tutmanın Trabzonlu olmakla alakası yoktur.

Trabzonspor'u tutmak oligarşiye başkaldırmak, statükoya isyan etmektir.

Çünkü...

Trabzonspor, 'otantik inisiyatifin sembolüdür.'

Mili Görüş'ün merhum lideri Erbakan bu hakikati çok iyi bildiği için sosyolojik eyyamcılığa tenezzül etmemiş, hangi takımı tutuyorsunuz sorusuna her daim 'Trabzonspor' cevabını vermişti.

Kazım Koyuncu devrimciydi; sesi kulaklarımızdan silinmeyecek çok büyük bir müzisyendi.

'Trabzonspor'u tutmak sadece o yörenin çocuğu olmakla açıklanabilecek milliyetçi bir davranış değildir' demişti, 'Benim için Trabzonspor en güçlülere karşı koyan ve herkesi yenen hayali kahramandı. Öyle bir kahramandı ki statükoyu bile devirmişti...'

O hayal kahramanlarından biri Kadir Özcan'dı.

Geçenlerde ahirete yolcu ettik; efsane kaptanımız Dozer Cemil'in yanına.

Kadir Özcan bize kaç şampiyonluk sevinci yaşattı ama biz ona bir kez şampiyonluk sevinci yaşatamadık; 1461 Trabzon'un hocası 61 yaşında gözleri açık gitti.

Özkan Sümer'in dediği gibi 'Sadece kupamızı değil sevincimizi de çaldılar...'

Kadir Özcan ve Dozer Cemil aramızda yok, evet 'onlar gittiler' ama biz 9 kişi kalsak da oligarşiye direneceğiz.

Erdem Bayazıt'ın dediği gibi, 'Onlar gittiler / Yalnız bir yemin kaldı aramızda / Ben şimdi bu yanda / Kasılmış çıplak bir kurşun gibiyim / Namluda.'

Kadir Özcan'ın Dozer Cemil'e şunu söylemesini isterdim: 'Haramilerin kupamızı çalmasına engel olamadık ama çocuklarımız hiç eğilmedi, onurumuza sonuna kadar sahip çıktılar...'

Albert Camus, 'Ben futboldan ahlakı öğreniyorum' demişti. Türkiye'de olsaydı 'tarla sürmeyi' öğrenirdi.

İşin tuhaf yanı o 'tarla' sürerdi, yeryüzünün bütün Cengiz Çandarları 'futbol' oynadığını sanırdı.

Bizim hiçbir zaman o tarlalarda gözümüz olmadı, olanlarla da babamızın oğlu olsa işimiz olmaz.

Her daim alnımız açık, her daim başımız dik; hiçbir zaman hiç kimseye eğilmedik, eğilmeyeceğiz.

Trabzonsporlu olmak haksızlığa, zulme, adaletsizliğe, adamsendeciliğe başkaldırmaktır

Trabzonsporlu olmak ezilenden yana olmak, imtiyazlara karşı durmaktır.

Sezon öncesi Trabzonspor'un çiçeği burnunda teknik direktörü Mustafa Reşit Akçay'a, 'Hocam ne zaman şampiyon oluyoruz?..' diye sormuştum. Hoca da, 'Bu sezon zor ama önümüzdeki sezon şampiyon oluruz...' cevabını vermişti.

'Hocam şunun için soruyorum' demiştim, 'Malum bizim kupalar artık Fenerbahçe müzesinde. Alacağımız kupa için orada şimdiden yer ayırtalım...'

Demem o ki, gerekirse işin dalgasını geçeriz; mevzu kupa değildir.

Zaten Attila İlhan'ın 'Kör Kayıkçı'sı dahil bütün dünya, 2010-2011 sezonunun şampiyonu kim, gördü. TFF görse ne yazar, görmese ne yazar.

Trabzonspor Anadolu devriminin adıdır; salt kupa peşinde koşmakla alakası yoktur.

Trabzonspor hak etmediği kupayı müzesize koyacağına şimdiye değin aldığı bütün kupaları Faroz'dan denize atacak olanların takımıdır.

İsmet Özel mezkur yazısında, 'Trabzonspor'la birlikte desteklenen şey ihmale uğramışların başarıya olan özlemleri değil, kendilerinde cevher bulunduğuna inananların inisiyatifi elden bırakmama kararlılığıdır...' (30.04.1997, Yeni Şafak) demişti.

Sadri Şener inisiyatif bırakmama kararlılığından nasibini alsaydı, 5 Temmuz'da Trabzonspor'u ligden çekerdi. (Bir de utanmadan benim kazandığım kupanın peşine düştüler falan diyor. 174 milyon dolar da senin borcun o zaman, hadi ödesene.)

Trabzonspor'u ligden çekseydi...

Aziz Yıldırım, Ali Koç, Ertuğrul Özkök, Cengiz Çandar, Bedri Baykam, Ergun Babahan falan (ve hatta isterlerse aralarına İnan Kıraç'ın Ünal Aysal'ını da alıp) kendi aralarında top çevirirlerdi. Biz de Acun'un, 'Yetenek Sizsiniz' programından sıkıldığımızda bu 'yetenekleri' izlerdik.

Bir bebe de kalkmış bana lagaluga yapıyor. Kardeşim ben o kupa neden hâlâ müzenizde diye sordum; sen tutmuş bana 'Çarşı'nın tarihini anlatıyorsun.

Ben topu doksandan çatala taktım, sen hâlâ 'Alan' savunması yapıyorsun.

Trabzonspor'a yapılan haksızlık karşısında bugün sesini çıkarmayanlar, yarın haksızlığa uğratıldıklarında hangi yüzle seslerini çıkaracaklar?

AK Parti'nin şike yasasında yaptığı değişiklik oyun oynanırken kural değiştirmek kadar yanlıştı.

Peki neden iktidarın doğrularında bile olmadık yanlışlar arayan başta CHP olmak üzere bütün muhalefet partileri bu yanlışa isyan etmediler?

Neden bütün dünyanın tescil ettiği şikenin karşısında durmadılar?

İstanbul sermayesinden mi, merkez medyadan mı, sosyolojiden mi korktular?

Hadi sen söyle delikanlı Sırrı Süreyya, neden Trabzonspor'un hakkını savunmadınız?

Bu satırların yazarı, 'Trabzon'da bir Diyarbakır Sokağı' (21.09.2009, Yeni Şafak) başlıklı yazısında, Trabzonspor taraftarı olmak haksızlığa uğratılanların yanında yer almaktır düşüncesiyle, Avni Aker'de her 21'inci dakikada 'Diyarbakır' diye haykıralım demişti.

Siz neden haksızlığa uğratılanların yanında yer almadınız?

Şike sürecine bulaşan ne kadar teknik adam, futbolcu, yönetici, bilmem ne kurulu üyesi varsa hepsi bir şekilde taltif edildi. Buna mukabil Mustafa Yumlu bizim Uzun Sokak'ta yürürken dirseği ezkaza birine çarpsa, nerdeyse üç maç ceza kesecekler!

Akıları sıra bizi cezalandıracaklar.

Sandılar susacağız haksızlık karşısında.

Salih Mirzabeyoğlu'nun 'Aydınlık Savaşçıları'nda dediği gibi, 'Sandılar, yalnızlığımız suskunluğumuz olacak / Suskunluğumuzun bahanesi olacak yalnızlık...'

Görecekler!

Yalnız kalsak da, bütün partiler, bütün dernekler, sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri falan sosyolojiye teslim olsa da biz asla teslim olmayacağız.

Bu şanlı bir isyan türküsüdür.

Bu türküyü sonuna kadar söylemektir Trabzonsporlu olmak.

Yezidilere karşı Hüseyni bir kıyamın ifadesi çok uzun bir yürüyüştür bu.

Daha evvel de söylemiştim, Nuri Pakdil ustam kimi kitaplarının sonunda, 'Bu kitabı namluya sürün' derdi.

Ben de ondan mülhem diyorum:

Kardeşlerim, bu yazıyı da namluya sürün!

Salih Tuna

ozturk
05.11.2013, 11:19
Çok güzel bir yazı gerçekten. Ulusal basında böyle yazarların olması sevindirici.

Ender Kuyumcu
05.11.2013, 11:21
Yazı bana göre neredeyse mükemmel. Neredeyse diyorum çünkü;

''Zaten Attila İlhan'ın 'Kör Kayıkçı'sı dahil bütün dünya, 2010-2011 sezonunun şampiyonu kim, gördü. TFF görse ne yazar, görmese ne yazar.'' cümlesinde TFF yerine RTE yazsaymış tam olacakmış.

Gelelim siyasilere ve aydınlara ! niye diye sorduklarına.

Niyesi şu; AKP, CHP ve MHP, hatta fb, bjk ve gs, medyacısı, sanatçısı velhasıl etkin olan kim varsa hepsi bu sistemin bir parçası. Futbolun tiyatro olduğu bu ülkede siyaset de bir tiyatro. Hepsi aynı çarpık sistemden besleniyor ve hepsinin de ortak düşmanı Trabzonspor.

Bir de yazıda fenerbaçeli Sırrı Süreyya Önder'e haksızlık yapıldığını düşünüyorum. 6222 sayılı kanunun değiştirildiği gece yaptığı konuşma kayıtlarda mevcuttur. İzlensin. Şayet izlenirse görülecektir ki o gece o mecliste Trabzonspor'un hakkının gasp edilmesine ve suçluların kurtarılmasına sesini çıkarak tek kişi Sırrı Süreyya Önder'dir.

kaptans
05.11.2013, 11:42
Harika bir yazi umarim bu sekilde adalet timsali yazarlar medyamizda artar....Biz hicbir zaman iki bucuk senedir Trabzonsporun yaninda olmadik bilsinler ki adaletin yanında olduk.Bu takimi bu camiayi bu yuzden seviyorum umarim yolumuz hakkın yanında her daim açık olur

Nazim Can
05.11.2013, 11:55
Ender abiye bir yerde katiliyorum, ordaki Tff Ve Harami rte olmaliydi, yazinin amaci zaten kupamizi calan, adaleti calan, temiz futbolun icine eden zihniyetin aciga vurulmasi gerekirdi, sayin basbakinimizda o zihniyetin ezeli baskani oldugundan, rte ye deginmeden böyle bir yazi yazmak, her ne kadar göze ve kulaga hos gelsede, icerik olarak beni tatmin etmemistir.

Sent from my iPhone using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1)

UğuR
05.11.2013, 12:14
Keşke diğer yazarlarımızın da bu konuya değinecek cesareti olsa...

Teşekkürler Salih Tuna

Yiğit Gayretli
05.11.2013, 12:23
Salih Tuna'ya koca bir teşekkür. Kocaman...

mavikan
05.11.2013, 12:26
""'Benim için Trabzonspor en güçlülere karşı koyan ve herkesi yenen hayali kahramandı. Öyle bir kahramandı ki statükoyu bile devirmişti...' ""
" 'Sandılar, yalnızlığımız suskunluğumuz olacak / Suskunluğumuzun bahanesi olacak yalnızlık...' "

Tayfun Aydın
05.11.2013, 14:45
Yazı bana göre neredeyse mükemmel. Neredeyse diyorum çünkü;

''Zaten Attila İlhan'ın 'Kör Kayıkçı'sı dahil bütün dünya, 2010-2011 sezonunun şampiyonu kim, gördü. TFF görse ne yazar, görmese ne yazar.'' cümlesinde TFF yerine RTE yazsaymış tam olacakmış.

Gelelim siyasilere ve aydınlara ! niye diye sorduklarına.

Niyesi şu; AKP, CHP ve MHP, hatta fb, bjk ve gs, medyacısı, sanatçısı velhasıl etkin olan kim varsa hepsi bu sistemin bir parçası. Futbolun tiyatro olduğu bu ülkede siyaset de bir tiyatro. Hepsi aynı çarpık sistemden besleniyor ve hepsinin de ortak düşmanı Trabzonspor.

Bir de yazıda fenerbaçeli Sırrı Süreyya Önder'e haksızlık yapıldığını düşünüyorum. 6222 sayılı kanunun değiştirildiği gece yaptığı konuşma kayıtlarda mevcuttur. İzlensin. Şayet izlenirse görülecektir ki o gece o mecliste Trabzonspor'un hakkının gasp edilmesine ve suçluların kurtarılmasına sesini çıkarak tek kişi Sırrı Süreyya Önder'dir.

Meclis konuşmalarını olduğu gece Hasip Kaplan her madde için söz aldı ve hiç unutmuyorum 'Sizi sabaha kadar ayakta tutacam' dedi. Sırrı Süreyya yı görmedim ama bu Hasip Kaplan ciddi muhalefet etmişti. Ne acıdır ki Trabzon milletvekillerinin sesi çıkmamıştı.

Yiğit Gayretli
05.11.2013, 14:55
Sırrı Süreyya veya Hasip Kaplan'ın yaptıkları da şovenizmden öte değildir. Salt "muhalefet" anlayışından ileri gelmektedir.

Efendiler, meclisi sabaha kadar ayakta tutacak kadar önemsiyordu da konuyu, neden geçen iki yılda tek bir kelime daha etmediler?

Ben yasa değişikliğine red oyu veren, her fırsatta kupanın bizim hakkımız olduğunu söyleyen, yaptığı açıklamadan ötürü kendi Genel Başkan'ına itiraz eden Koray Aydın'dan gerisini tanımıyorum arkadaş. Tek adam. Meclisteki yüzlerce milletvekili içinde ve onların içindeki onlarca Trabzonlu vekil içinde, tek "adam".

Berat
05.11.2013, 15:14
Hakan Kulaçoğlu'nun "Fırtına,İhtilal,Efsane" kitabında Nihat Genç'in yazdığı muhteşem yazı tadında bir yazı olmuş.. Salih Tuna'nın sonu benzemez umarım Nihat Genç'e :) Kalemine sağlık..

Sırrı Süreyya Önder o akşamki konuşmasında TS'den bahsetmedi ancak "Çok basit 2 sorum var; Neden dğeiştiriyorsunuz? Bu aceleniz ne?" diyerek duygularımıza tercüman olmuştu. Ne kadardır samimidir, değildir bilemeyiz ancak böyle birşey söyledi sonuçta. Hiç ses etmeyen onlarca Trabzonlu vekil varken hem de...

U.Sadıkoğlu
05.11.2013, 15:33
Sırrı Süreyya Önder kısmı hariç her yerine katılıyorum yazının.

Sırrı Süreyya Önder'in gerek o gece Meclis'te yapmış olduğu konuşmada " Yarın çocuklarınızın yüzüne nasıl bakacaksınız ? " demesi ile..

Gerek şu programda ki demeçleri ile ;

Qy3b_jenc8c

HOPA'LI TS'Lİ
05.11.2013, 15:38
mükemmel bir yazı
böyle cesur ve dürüst, tarafsız kalemler olması ümit verici ülkem adına

memmedaga
05.11.2013, 15:55
Yuregine Saglik

Sent from my SCH-I535 using Tapatalk

ihsan candas
05.11.2013, 16:28
salih tuna şaşırtmadı :) her alanda olduğu gibi sporda da bozguncu ve sapıklara karşı....

Fatih Özkan
05.11.2013, 16:37
Şahane bir yazı olmuş...

OrkHun
05.11.2013, 16:50
trabzonspor'u ağzına almasından utanç duyduğum bir adamın yazısı. samimiyetine de zerre kadar inanmıyorum. başbakan ile aziz yıldırımın atışmasından rol kapmaya çalışıyor.

OrkHun
05.11.2013, 16:53
Sırrı Süreyya veya Hasip Kaplan'ın yaptıkları da şovenizmden öte değildir. Salt "muhalefet" anlayışından ileri gelmektedir.

Efendiler, meclisi sabaha kadar ayakta tutacak kadar önemsiyordu da konuyu, neden geçen iki yılda tek bir kelime daha etmediler?

Ben yasa değişikliğine red oyu veren, her fırsatta kupanın bizim hakkımız olduğunu söyleyen, yaptığı açıklamadan ötürü kendi Genel Başkan'ına itiraz eden Koray Aydın'dan gerisini tanımıyorum arkadaş. Tek adam. Meclisteki yüzlerce milletvekili içinde ve onların içindeki onlarca Trabzonlu vekil içinde, tek "adam".

dayı sen bir git de şovenizm'in anlamına bak wiki'den falan. bu konu ile şovenizmin ne alakası var.
ihaleci koray "adam", sırrı şoven he mi :)

Yiğit Gayretli
05.11.2013, 16:59
dayı sen bir git de şovenizm'in anlamına bak wiki'den falan. bu konu ile şovenizmin ne alakası var.
ihaleci koray "adam", sırrı şoven he mi :)

Yanlış kullandın desen anlayacağım da, anlamına bak falan... :)

Geri kalan kısma cevap verme yeri burası değil. Zira konumuzla ilgili değil.

mavikan
05.11.2013, 17:02
herkese nasibince ittirmiş bir yazı! , helal olsun..

Külünkoğlu
05.11.2013, 17:44
Yazı güzel ama önemli bir kısmı eksik. Tamamlarsa helal olsun derim ki... tamamlayamaz...

bitirim
05.11.2013, 18:00
İçimi dökmüş. ALLAH razı olsun kendisinden.

Erbay
05.11.2013, 18:09
http://yenisafak.com.tr/yazarlar/SalihTuna/trabzonspor-muhtar-bile-olamaz-mi/27530

3 Temmuz'dan önceki bu yazısı da önemliydi.

gurur6134
05.11.2013, 18:24
Mukemmel

artvints
05.11.2013, 18:33
bu yazıya helal olsun deyip, elazığa küfreden, sivasspor da amma şımardı diyen taraftar da istemiyorum açıkçası.işiine gelince halkçılık oynayan, işine gelince biz büyük takımız elitizmine bürünen bir taraftarlık anlayışını trabzonspora yakıştıramıyorum.bizim büyüklük tarifimiz yazıda geçenlerden kaynaklanıyor.

SEDER
05.11.2013, 18:54
Duygulara tercüman bir yazı olmuş. Allah razı olsun ADAM dan.

oflubektas
05.11.2013, 19:05

Albert Camus, 'Ben futboldan ahlakı öğreniyorum' demişti. Türkiye'de olsaydı 'tarla sürmeyi' öğrenirdi.

Yazı çok güzel ama bu kısmı eksik ve yanlış. Albert Camus "Ahlaka dair ne varsa futboldan öğreniyorum. Zira hayat beni hep ters köşeye yatırdı" demişti.

Albert Camus gençliğinde kaleciydi :)

Muhalif
05.11.2013, 19:48
Tanımadığım bir yazar. İlk kez duydum itiraf edeyim. Neden böyle bir yazı yazmaya gerek duymuş bilmiyorum. Artık bu işler bizi öyle paranoyak etti ki güzel işlerin şeylerin altında bile bir çapanoğlu arıyoruz. Söz gelimi yönetimin tff'ye başvurması güzel görünen bir iş ama kim bilir ne yazıldı, ne eksiklik yapıldı falan diye düşünmeden edemiyoruz. Bu yazıdan da öyle şüpheye düştüm yani. Bir de twitter'de falan o kadar çok paylaşıldı ki... Yani forumda bu ve buna benzer onca yazı okumuş biri olarak bu kadar üzerinde durulacak bir yazı olmadığını ve bu denli retweet edilmesini falan da şüpheli bulduğumu belirteyim:) yine de kalemine sağlık deyip geçelim.

Not: Sırrı Süreyya Önder'i işin içine katma kısmı belki beni huylandırıyor. Sanki bu işte sadece iktidar değil de her kesmin suçu varmış havası vermeye kasmış. Onu zaten biliyoruz ama asıl suç gücü elinde bulunduranlardadır her zaman. Hele ki mecliste bu işe karşı söz alan 2-3 milletvekilinden birinin de adını kullanarak suç ortağıymış gibi göstermeye çalışması yazının ruhuyla çok ters yani.

Adem Akyüz'
05.11.2013, 19:55
Çok güzel bir yazı. İçimizden ne geldiyse söylemiş Salih Tuna.

GT-S5360 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

LANGARA
05.11.2013, 20:31
Harika bir yazı, tebrik etmek gerekiyor Salih Tuna'yı. Yazıyı o kadar beğendim ki yarın etüt saatinde sekizinci sınıfları bu metinden sınav yapacağım. Hem yazıda geçenleri iyice özümsesinler hem de içindeki fiilimsileri bulsunlar. Bir taşla iki kuş anlayacağınız :)

Kaya
05.11.2013, 20:52
Sırrı Süreyya Önder denen terör destekçisi ve terörist savunucusuna eleştirisi komik olmuş... :) Adam PKK destekçisi yau... :)

Gerçi mecliste şikeye karşı Fb ye tepki veren bir kişi idi ama PKK sevici olan bu tipleme kendi çıkarı doğrultusunda bu açıklamayı yaptığı kesin... :)

Yüzlerce gencin ölümüne neden olan APO yu savunan Sırrı Süreyya Önder'in canı cehenneme... :)

Güzel yazı olmuş...

Muhteva
05.11.2013, 21:14
"Mili Görüş'ün merhum lideri Erbakan bu hakikati çok iyi bildiği için sosyolojik eyyamcılığa tenezzül etmemiş, hangi takımı tutuyorsunuz sorusuna her daim 'Trabzonspor' cevabını vermişti."

Helal olsun Hocam:tsatkı:

artvints
05.11.2013, 21:19
"Mili Görüş'ün merhum lideri Erbakan bu hakikati çok iyi bildiği için sosyolojik eyyamcılığa tenezzül etmemiş, hangi takımı tutuyorsunuz sorusuna her daim 'Trabzonspor' cevabını vermişti."

Helal olsun Hocam:tsatkı:

benim izlediğim bir programda, fenerbahçeliyim dedi, ama çok ciddi olmadığını da söyleyerek.trabzonsporun başarılarını anadolu yu da desteklyoruz diye ekledi.

cakalkerem
05.11.2013, 21:21
nasıl cesaret edilmiş hayret

hodlu
05.11.2013, 21:31
Bu yazıyı şimdiden tüm ödülleri tek başına kazanmaya layık görüyorum. İnanılmaz bir yazı. Milyonların yüreğindekini satırlara dökmüş. Tek kelimeyle muhteşem...

Kadir
05.11.2013, 21:33
Tüylerim diken diken oldu gerçekten. Eline, fikrine, kalbine sağlık yazarın. Bu yazıyı değil kinimi namluya sürdüm ben.

Nazim Can
06.11.2013, 02:35
Eski baskanimiz Sadri Senerin sike konusundaki samimiyetine inanmayan taraftarimiz, isbirlikci medyadan bir yazarin, bana göre o yazinin asil amacinin, yaklasan secimler dolayisiyla sike üzerinden de Chp ye saldirmak olmasi kuvvetle muhtemeldir, Akp ye sadece yanlis yaptilar diye gecistirerek, büyük Usta Rte nin adinin bile gecmedigi, hatta oradaki Haramilerin kim oldugunu(isim vererek) yazamayacak kadar korkak bir zihniyet, Chp nin adamligini ölcerek mi sikeyi savunacak???

Hüseyin Gündoğdu
06.11.2013, 17:10
Nihat Genç out, Salih Tuna in