PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ne Oluyor Bize?

muribbi
25.10.2013, 00:14
Çok kötü kadrolarımızın olduğu yıllarda bile Trabzonspor maçının olduğu akşamlar hep farklı olurdu. Bütün gündem Trabzonspor olur yensekte yenilsekte insanlar maçı konuşurdu.

Son bir kaç sezondur anlayamadığım bir şey var. Tribünler yarı yarıya boş ve maça gelenler bile sahadan kopuk çekirdekçi tayfa gibi.(aşağılamak için demiyorum tansiyonu düşük "seyirci"). Onurun maçtan sonra neredeyse taraftara yalvarması biz burada savaşıyoruz en azından yanımızda olun demeye getirmesi. Keza en dandik lig maçında bile 100 sayfayı geçen maç konusu daha 50 sayfayı devirmemesi.

Şimdi ben soruyorum. Ne oluyor bize. Trabzonspor artık ilk kaygımız değil mi?

kudu_61
25.10.2013, 00:17
Ciddi ciddi düşünmeye başladım bende trabzon şehri futboldan soğuyor malesef hey gidi eski günler zoruma gitti bugün avrupa maçı oynuyoruz ve boşluklar yakışmadı trabzonum nerden baksan 50 tane grup var ama nerdeyse hepsi kuru gürültü çok üzücü çok

Adem Akyüz'
25.10.2013, 00:19
Bu kadar haksızlığa uğrayan, emekleri elinden çalınan ve bu apaçık bir şekilde yapılırken bu insanların futboldan soğumaları oldukça normal.. Bu akşam içinse şifresiz kanalda yayınlanan bir maç için 50 TL bilet fiyatı bence fazlaydı. Boşlukların sebebi bu da olabilir.

Mert'
25.10.2013, 00:20
insanları soğuttular futboldan şerefsiz emek hırsızları

Kadir
25.10.2013, 00:20
Maçı beraber izlediğim arkadaş tribünler boş dediğinde '' la kenarlarda aşağılarda falan oturmamış millet iyi görmek için ortaya toplanmış'' diye saçmaladım.

Yaşar
25.10.2013, 00:26
Bugünkü gibi taraftar geleceğine, boş kalsın daha iyi.
Öndeki takımı veya o takımın futbolcusunu yuhalamak da nedir Allah aşkına?

Muhalif
25.10.2013, 00:33
Bu soruyu son 3 yıldır yaşananları hiç yaşamamışlar sorar herhalde ancak. Ben bu durumdan memnunum. Özel aracımla gelecek olduğum ve yıllık izinde olduğum halde kalıp Sivas maçına gitmedim. Böyle adaletsiz bir düzende maç izlemek istemiyorum. Futboldan koptum kendi adıma. Adalet yerini bulmadan da tekrar eski hevesim gelmeyecek. Hatta geç gelen adaletin adalet olmaması belki eski şevkimi hiçbir zaman kazanamama neden olacak. Adam yerde yatan oyuncuya 3-5 tekme sallıyor esamisi okunmuyor, bizim Mustafa'nın rakibe kolu çarpsa kırmızı ve 3 maç ceza. Bu düzende şampiyon olunacağına kimse inanmıyor. Halihazırda hakettiği kupayı alamamış millet niye bu ortaoyununu izlesin ki? Maça gitmeye gitmeye köreliyor demek ki duygular Avrupa maçına da yansıyor bu durum.

AhmetG.
25.10.2013, 00:34
Nedeni kesinlikle futboldan soğuma olarak düşünüyorum.

3 temmuz şike sürecinde o kadar adilikler ve şerefsizlikler oldu ki; artık Trabzon halkı futboldan soğumuştur. Halen Trabzonspor fanatiğidir ama yine de adaletin yerini bulmaması, şehirde 7 den 70 e herkesi yormuştur.

Enisc
25.10.2013, 00:37
Kendi adıma konuşayım. Son 2 sezonda futboldan soğudum. Son 2 sezondur çok şey oldu keşke internete girmseydim de bu olanların yarısını bilmeseydim. Eskiden TV'de maç görsem hemen açardım. Ama şimdi Trabzonspor'un maçlarını bile zorla izliyorum. Özellikle şampiyonlar ligi maçlarına bayılırdım. Ama artık izlemiyorum. İzleyemiyorum. Futboldan tam anlamıyla soğudum. Artık ne maça gidesim var nede maç izleyesim.

Ayrıca genel olarak konuşmak gerekirse şehrin ekonomik durumu belli. Yeni yönetimin yaptığı %100'lük zam bu boşlukları etkliyor.

Bedri Sertkaya
25.10.2013, 00:44
takımı istanbul'a taşısınlar düzelir!

diensi61
25.10.2013, 00:49
sadri şener yönetimi ile başlayan bilet politikasının büyük payı var tribündeki boşluklarda.
mesela şenerden önce maraton derbilerde 20 diğer maçlarda 5-10tl olurdu.

sivas maçı 40, bu maç 50 lira. şike süreci, futboldan soğuma felan tamamda bu fiyatlarda trabzon şehir için gerçekçi değil.

Emre EFENDİOGLU
25.10.2013, 00:50
Bu soruyu son 3 yıldır yaşananları hiç yaşamamışlar sorar herhalde ancak. Ben bu durumdan memnunum. Özel aracımla gelecek olduğum ve yıllık izinde olduğum halde kalıp Sivas maçına gitmedim. Böyle adaletsiz bir düzende maç izlemek istemiyorum. Futboldan koptum kendi adıma. Adalet yerini bulmadan da tekrar eski hevesim gelmeyecek. Hatta geç gelen adaletin adalet olmaması belki eski şevkimi hiçbir zaman kazanamama neden olacak. Adam yerde yatan oyuncuya 3-5 tekme sallıyor esamisi okunmuyor, bizim Mustafa'nın rakibe kolu çarpsa kırmızı ve 3 maç ceza. Bu düzende şampiyon olunacağına kimse inanmıyor. Halihazırda hakettiği kupayı alamamış millet niye bu ortaoyununu izlesin ki? Maça gitmeye gitmeye köreliyor demek ki duygular Avrupa maçına da yansıyor bu durum.

Bunu yazmak için yazmıştım ki siz yazmışsınız.

arahna
25.10.2013, 00:51
İstanbuldaki veya gurbetteki taraftarlarda bu durum yok
trabzon şehri sıkıldı galiba futboldan
biz istanbulda 50 bin 60 bin oluyoruz trübünde ve takımı da ıslıklamıyoruz
takım istanbula taşınsa başarı ve maddi gelir açısından futbolcu transferi açısından taraftar açısından kat kat iyi hale gelir
ama taşınmasını doğru bulmuyorum
Trabzon Şehrimizin maddi manevi Trabzonspora ihtiyacı var
kıymet bilmeseler de orada kalmalı
şu ezik fener taraftarlarını övmekte ne kadar haklı İbrahim başkan
adamlar her zaman trübünde her zaman destekte

AhmetG.
25.10.2013, 00:56
İstanbuldaki veya gurbetteki taraftarlarda bu durum yok
trabzon şehri sıkıldı galiba futboldan
biz istanbulda 50 bin 60 bin oluyoruz trübünde ve takımı da ıslıklamıyoruz
takım istanbula taşınsa başarı ve maddi gelir açısından futbolcu transferi açısından taraftar açısından kat kat iyi hale gelir
ama taşınmasını doğru bulmuyorum
Trabzon Şehrimizin maddi manevi Trabzonspora ihtiyacı var
kıymet bilmeseler de orada kalmalı
şu ezik fener taraftarlarını övmekte ne kadar haklı İbrahim başkan
adamlar her zaman trübünde her zaman destekte

Hepimiz Trabzonsporluyuz lakin şehrin tek başına verdiği mücadelenin şehirde oluşturduğu baskıyı ve sonunda gelen yorgunluğu anlayabileceğini düşünmüyorum.

Enisc
25.10.2013, 00:56
takımı istanbul'a taşısınlar düzelir!

En fazla 2 yıl sürer. 2 yıldan sonra aynı olur. Takıma hasret olduğunuz için böyle diyorsunuz. Trabzon şehri takımı 2 haftada bir görüyor. Burda da yılda 2 kere maç yapılsın Avni Akeri çökertir taraftar.

arahna
25.10.2013, 00:59
Hepimiz Trabzonsporluyuz lakin şehrin tek başına verdiği mücadelenin şehirde oluşturduğu baskıyı ve sonunda gelen yorgunluğu anlayabileceğini düşünmüyorum.

bu yorgunluk var evet ama yılmak ve takımı yalnız bırakmak çok yanlış
o zaman takım oynamadı diye neden eleştiriliyor?
bize ezilmek yılmak yorulmak yakışmaz
tam tersine daha da doldurmalıyız stadı
daha güçlü olmalı taraftarlar
üstelik saha sonuçları da fena değil hem ligte hem avrupada

Hasan Cubukcu
25.10.2013, 00:59
destek cikmasan mustafada 3 hafta ceza yer iho da ceza yer maclarida sabah oynarsin 2 gün arayla mac yaparsin efsane futbolcun ölür citlari cikmaz yerde yatan futbolcuyu tekmeler caner bunuda görmezden gelirler .

Birde bu anadolular nerde bunlarda hicmi gurur yok !

ihsan candas
25.10.2013, 01:00
En fazla 2 yıl sürer. 2 yıldan sonra aynı olur. Takıma hasret olduğunuz için böyle diyorsunuz. Trabzon şehri takımı 2 haftada bir görüyor. Burda da yılda 2 kere maç yapılsın Avni Akeri çökertir taraftar.

Bence takım Türkiye turnesine çıksın....her hafta farklı bir yerde :)

memmedaga
25.10.2013, 01:00
baçka başlıkta yazdım ama burayada yazmam gerekiyor galiba

Sevgili abilerim kardeşlerim

Uzunca bir zaman sonra Avni Akerde maç izledim bayramda.

Hani çocukluğumun rüyalarını süsleyen cehennem!!!
hani maratona maç seyrederken gol sevincinde insanların delicesine birbirini üzerine atladığı maraton....hani yerinde oturanı dövdükleri maraton

tff,fb,şike aziz vs vs bunlar sorun ama artık bana göre esas sorun taraftar...

maratonda artık binlerce çekirdekçi küfürbaz teknik direktör var, işleri güçleri kendi oyuncusuna hocasına küfür etmek ve dahası yerinden kalkanı zorla oturttan cahil zavallı köhnemiş kirli zihinli insanlar ve maratonun çoğunluğunu oluşturuyorlar,
yani bağırmayabilirsin oturabilirsin ama bağıranı susturmak ayağa kalkanı oturtmak neyin nesi?

fbden azizden daha büyük düşman bu adamlar,çocuğunuzu sakın maratonda maç izletmeye götürmeyin,

hasbelkader şikecilerin gs-bjknn stadlarinda defalarca bulundum 10da 1 bile değiliz bırakın herhangi bir anadolu takımının tribünleri bile daha iyiyi
aya[a kalkmasa bile mutlaka tezahürata eşlik eder kadını çoçuğu yaşlısı..

apollon veya legianın taraftar kaça katlar bizi ?

birşeyler yapmalı ama ne ?

AhmetG.
25.10.2013, 01:10
bu yorgunluk var evet ama yılmak ve takımı yalnız bırakmak çok yanlış
o zaman takım oynamadı diye neden eleştiriliyor?
bize ezilmek yılmak yorulmak yakışmaz
tam tersine daha da doldurmalıyız stadı
daha güçlü olmalı taraftarlar
üstelik saha sonuçları da fena değil hem ligte hem avrupada

sadece şu kadar diyeyim millet hızla uzaklaşmaya doğru gidiyor futboldan ve takımdan.
Artık kupa Trabzona gelse bile o eski günlerin geleceğini zannetmiyorum.
Belki de belli bir süre takımın kupa ve avrupa maçlarını İstanbulda oynaması şehrin takıma olan özlemini arttırır.
Eleştirme konusuna gelince, öyle tipte insanlarda var ki tribünlerde çekirdek yer ve önünde oturuyorsan senin ayağa kalkıp tezahürat yapmanı engellemeye çalışır. Bu tip insandan eleştiri değil de ne beklersin.

Ender Kuyumcu
25.10.2013, 01:25
Son yıllarda yaşanan pisliği ve izletilen tiyatroyu fark eden bir kesim futboldan soğudu ve tribünlere gelmemeye başladı.

Derdi Trabzonspor olmayanların da verdiği yara ortada.

Yönetimlerin yaptığı akıl almaz hatalar ve kişiliksizleştirilen kadrolar da taraftarın kendini temsil etmediğini düşündüğü bir takımı izlemek istememesine sebep oldu.

Şahsen ben sahaya baktığımda Onur ve Mustafa haricinde inanç ve mücadele olarak bir de Yusuf ve Aykut'u görüyorum. Yabancıları ve diğer yerlileri vurdumduymaz oyuncular ve haliyle de bu beni ilgisizleştiriyor.

Aslında çözüm basit. Takımı ve şehri sahiplenen kadroların oluşturulması ve Trabzonspor'u da o koltukta oturmaya layık kişilerin yönetmesi.

My
25.10.2013, 01:30
Bana maç dediklerinde kafam karıncalanıyor. Futbol artık canımı acıtıyor. Boğazıma bir şeyler düğümleniyor. Nasıl olur da hiç bir şey olmamış gibi bu soru sorulabiliyor ben de bunu anlamıyorum. Golmüş, puanmış hikaye. Gol atıyorsun da puan alıyorsun da n'oluyor!? Üstelik bu ilk defa da olmuyor. Herkesin içine oturdu bu yavşaklıklar. Bu kadar göz göre göre şerefsizlikten sonra hiç bir şey olmamış gibi heyecanlanıp maç nasıl izleyelim şimdi. Yapılanlar adamın böğrüne oturmuş ta bunları nasıl unutacak.

Erdal DİLEK
25.10.2013, 01:52
Durum acik ve net. Eskiden göz görmeyince gönül katlaniyordu, afamlar gözümüzün icine baka baka şike ve şikeciye destek oldular. Biz kaxanmak icin degil adalet icin trabzonsporu tuttuk. Kazanmak icin olsa reali tutardim ha real ha gs ne farkeder.

Artik herkes biliyor futbol pislik icinde, ne işim var tribunde diyor.

Mesela ben verdigim paranin batuhana gidecegini düşündukce hicbir ürün alasim gelmiyor.

TSezgin61
25.10.2013, 01:58
kupa gelmeden, emek hirsizlari cezalandirilmadan düzelmez bu durum.

Trabzon sehri, buna hepimiz dahiliz, Trabzonsporun sampiyon olabilecegine artik inanmiyor. bilincaltimiza artik bu sike süreci yüzünden böyle birsey yerlesti.

kendimden örnek vereyim. mac hastasi olan ben, artik Trabzonspor haric hic bir maca bakmiyorum. yanindan bile gecmiyorum. icimde bir isyan. arkadaslarim eskisi gibi futbol konusmuyor benle. cok doluyum. onur konusuyor gözlerim doluyor, maca giden taraftari görüyorum gözlerim doluyor icim aciyor...

Allah belalarini versin. hakkimizi gasp edeni Allah güldürmesin. Bu takim bu sehrin Nefesi. Nefesimizi kesenlerin Allah cezasini versin...

sessizkral_1
25.10.2013, 02:00
şöyle düşünün güzel olmayan bir film çok gişe yapabilirmi ? yada güzel olmayan bir kitap çok satabilirmi ?

Biz taraftar olarak elbette aidiet duygusu ile bağlıyız, lakin neticede Futbol görsel bir oyun.Ve insanlar bu oyunu para ödeyerek izliyor.

Yani taraftar işin duygusal kısmını çıkardığınız zaman aslında MÜŞTERİ.

Müşteri kendisine iyi hizmet sunulacağını bilerek ürüne talip olur , ilgi gösterir.

Eğer sen müşteriye iyi ürün sunamazsan marka değerin düşer ve ilgi azalır.

İşin özü , sahada iyi futbol zevk ve heyecan veren futbol yok, dolayısı ile taraftarın gidip bilet alarak o maçı izlemeye gelmemesi şaşırtıcı olamaz.

Bazı arkadaşlar cevap olarak "İYİ GÜN TARAFTARI" yakıştırması yapacaktır hemen, bakın bahsettiğim iyi skor almak, ligde veya avrupada iyi bir noktada olmak değil, ki şuan takımda kötü noktada değil.

Ancak Klüp bir çok yönüyle (kurumsal kimlik,vizyon,sahadaki oyun, ve bu oyunu manupile eden dış güçler- şike vs.) ürünü daha doğrusu "iyi" ürünü ortaya çıkarmakta zorlandıkça , tribünler boşalacaktır.

gurbette
25.10.2013, 03:24
forumu epeydir üye olmadan izlerim daha yeni becerebildim bu da ilk mesajım maddeler halinde görüşlerimi yazacağım baya uzun ve biraz genel bir yorum olacak şimdiden kusura bakmayın...

1) Trabzonspor taraftarı paralı başkan/yönetim gelsin takım başarı kazansın dediği müddetçe bizden bir yol olmaz baştan söyleyeyim. Taraftarın asıl temennisinin bence ; takımın kurumsallaşarak gerekiyorsa 2-3-5 sene ne kadar zaman alıyorsa alsın kendi yağında kavrulması devamında sağlanacak ekonomik rahatlığın verdiği ve kulüpte başkan/yönetimlerle gelip gitmeyen sabit bir transfer izleme/denetleme/yönetme/önerme/geliştirme kurulu ile gençlik izleme/keşfetme/deneme/eğitme gibi 2 kalıcı kurulla sürekli bir çalışma içerisinde olarak kulübün artık vasat görüntüsünden kurtarılıp sadece başkanların dediğinin yapıldığı düdüğü eline alanın istediğini yaptığı bir kulüp olmaktan çıkarılarak profesyonelce yönetilen gerek ilkeleri gerek duruşu gerekse kurumsallığı ile günümüz futbol dünyasında yerini iyi bir şekilde almasının istenmesi olması gerekir. İş böyle olmadıkça 30 kere şampiyon olsan bütün kupaları toplasan da bir şey değişmez önce zihniyet değişmelidir.

2) Gelelim şuan ki başkan teknik direktör konusunda yapılan şahane yorumlara birkaç açıklaması ve davranışları yüzünden başkanı benimde çok sevdiğim söylenemez. Ancak şuan başkanımızdır ve açıkçası mustafa hocayı getirmesi ve arkasında durması bile benim için katlanılabilir olmasına yeterlidir. Gelelim hocaya meşhur bir deyiş vardır ; memleket meseleleri parklarda oturup konuşularak çözülseydi kocaman bir park yapılır oturulur çözülürdü ama ne yazık ki gerçekte öyle olmuyor. Bazı arkadaşlar anlamlandıramadığım bir şekilde hocaya takmış durumdalar yok efendim tecrübesi yokmuş yok efendim 2-3 gömlek küçükmüş yok efendim oyuncu değiştirmeyi bilmezmiş yağdırıyorlar durmaksızın konuşuyorlar da konuşuyorlar arkadaş takımda cafu carlos ronaldo rivaldo zidane raul figo falan mı var yada takım transfer bütçesi 200 milyon euro mu yada guardiola hocamızdı gittide arkasından bunu mu getirdiniz havası var anlamadım yoksa ben mi görmüyorum. Açıkça söylüyorum insafınız kurusun adamın elindeki kadroya bak geçmişten kulübe yapılmış borçlara bak eldeki yabancı sayısına kalitesine kontratlarına bak sonrada de yok transfer olmadı yok bunlar topçu mu yok o dakikada o mu oyuna alınır insaf be bende hayatımda hiç teknik direktörlük yapmadım ama bana bu takımı verseler bırak ya derdim yani adam hiç gocunmadan isteklerinin olmamasına eldeki bütün malzemeyi kullanmaya cebelleşmesine bir şeyler yapmayı başarmaya çalışmasına rağmen böyle eleştiriliyor ya korkuyorum harbiden hocanın kaza bela gönderilmesine sebep olacaksınız diye şimdi arkadaşlar hemen yaslayacaklar yok trabzon futbol şehriymiş yok herkes anlarmış hoca kadar yok efendim rakibin dizlerini titretmemiz lazımmış sahamızda her türlü ezmemiz lazımmış böyle korkak futbol mu olurmuş vs. vs. dimi sizde haklısınız gördük futbol şehrini varşova maçındaki kocaman boş tribünde tv ye gelen tek ses fenere edilen küfürler ve 2-0 dan sonraki bu gece barda şarkısıydı buna da yok soğuttular futboldan şike şu bu vs. bir dünya bahane sunacaklar hadi lig maçlarına gitmiyorsunuz (ki bence bu takımın boş sahada oynaması büyük rezillik yeminle boz baykuşlar daha canlı idi 100-200 kişi bile olmamalarına rağmen) onu anladık da avrupa maçı neydi ya öyle rezilliğin daniskasıydı kaptan çıktı diyor destek lazım sonrada her yandan veryansın yok kardeş yemezler !!! TARAFTARIN manası iyi kötü gün ayırmadan takımını destekleyen demektir. Takım sadece iyi atak ezerek vb. oynadığında takımı desteklerim yenilirse defansif yada arkadaşların deyişiyle korkakça hatta rezilce oynadığında izlemem sadece söverim derse biz zaten baştan 1-0 geride başlarız arkadaşlar kimse bize böyle dememişti demesin ahanda bir daha söylüyorum 1-0 gerideyiz farkına varın. Burada tek anlayabileceğim konu bilet fiyatlarının aşırı pahalı olmasıdır burada desteklerim arkadaşları bilet fiyatını askeri ücretin 700 lira olduğu ülkede sanayisi olmayan bir şehirde 50 lira yapıp normal maçta da 40 lira dayamak insanları zorlamaktır ucuzlatın 20-30 lira olsun gitsin millet dolsun boş koltuk görmek hiç hoş değil hakikaten ama deminde dediğim üzere sadece bilet fiyatı konusunda desteklerim diğer türlü epey bir serzenişim var hala biline .

3) Adaleti yalnızca kendimiz için değil her şey ve her yerde isteyelim bu bize daha çok yakışır. Trabzonspor taraftarı her yerde ve her zaman adaletin yanındadır ve olmalıdır.

Mesajımı okuyan okumayan beğenen beğenmeyen herkese teşekkür ederim sadece içimden gelenleri yazdım amacım kimseyi kırmak kızdırmak üzmek değildir öyle olduysa da kusuruma bakmayın saygılarımı sunarım forumu gene izlemeye devam edeceğim aslında yazmazdım bunları da ama bu gece boş koltukları görünce forum üyeliğini de becerince yazmak istedim gece 3 te yazdım elden geldiğince dikkat ettim rahat okunabilir olmasına mesajın başında da belirttiğim gibi forumu takip edeceğim ama mesaj atmam herhalde ama BORDOMAVİ.NET e teşekkürler en azından fikirlerin paylaşıldığı tartışıldığı bir platform olduğu için cümleten iyi geceler ...

jojuk
25.10.2013, 04:21
ligi kukla gibi oynatıp sonra trabzonsporun elinden kupayı alırsan millet daha futbola önem verirmi ?

Oğuz ZEYTİN
25.10.2013, 05:55
Tek neden sike ise, aksine takimi daha cok sahiplendigimizi göstermemiz gerekmez miydi?

Yiğit Gayretli
25.10.2013, 08:25
Şehrin heycanını kaybettiğini daha önce fark etmiştim. Kızamıyorum...

Kızdığım şey; hiç bir mücadele vermeden bu yılgınlığın gösterilmesi. Trabzonspor önce o şehrin takımı.

tamuğ yamtar
25.10.2013, 08:56

Yazan biri olmuş...

Tespit çok doğru...

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free (http://tapatalk.com/m?id=1)

Bayundur Han
25.10.2013, 09:03
hersey sike olayina vurmayin. Kendi takimini desteklemek sike ile alakasiz bir olay. Madem kupayi istiyoruz o zaman o kupayi kazanan takimi destekle. Kupayi kendi evine koymayacaksin Trabzonspor muzesine yerlesecek. Ama takima destek olma kupamizi vermiyorlar diye sonra bekle kupa gelsin. Fenerbahce seyircisini bu yonde kutluyorum. 100% takimin arkasinda duruyorlar.

brkprcn
25.10.2013, 11:04
Ne olursa olsun ben hala TS maçı olacağı gün akşamı iple çekerim. Bütün işlerimi maça göre planlarım. Takım kötü oynuyor evet bunu ben de görüyorum ama yine de maçını izlemeden duramam. İstanbul'da olan her maçına giderim. Keşke Trabzon'da ikamet etsem de her maçına gitsem diye düşünürüm. Kendimi övmek, taraftar böyle olur demek için söylemiyorum bunları. Gerçekten böyle. Trabzon'da takıma acımasız bir eleştiri ve güvensizlik var. Destek olmadan bu takım nasıl düzlüğe çıkacak? Yazık oluyor bu takıma ve şehre. Ondan sonra neden futbolcular bizi bırakıp gidiyor diye düşünüyoruz? Sen takıma ve futbolcuna sahip çıkmazsan adam fırsatını bulunca hemen gider. Hocamız ve futbolcular iyi niyetli, geçen seneki gibi maçı bırakmıyorlar. Takımın eksikleri var. Bunlara rağmen sonuçlar iyi gidiyor. Güzel günler yakındır ama şu taraftarlık olayını bir becerebilsek süper olacak.

halil ibo
25.10.2013, 11:10

Çok haklısınız.Ancak kritik nokta Avrupa maçı zaten.Bu yolla bile mesaj verilebilir.Avrupa maçlarında doldur tirbünleri ligde üç eziklerle bile oynadığın maçta boşluklar olsun.Yerel medya da dünyaya duyursun,şikeden dolayı lig maçlarına seyirci sayısı düştü diye.

ccd6167
25.10.2013, 11:22
ben öyle düşünmüyorum açıkcası trabzonspor seyircisini iyi gün seyircisi oldgunu düşünüyorum yıllardır da öyle ama takım da su an kötünün iyisi oldugu halde yine gidilmiyor.

ama takımın şampiyonluğa oynayacgına taraftar inansa bence o tribünler dolar..

kopeli
25.10.2013, 11:40
İnsanlarımızın futbola olan inancı bitme noktasına geldi.Hersey tezgah diye düşünüyorlar.Tabi bende öyle düşünüyorum.

Büyük takımlar bu ligde her zaman kollanmaya devam edilecektir.Daha neyin futbolundan bahsediyoruz ?? Türkiye Liginin UEFA'ca sıfırdan kurulması lazım.

reisoğlu61
25.10.2013, 11:44
bazi taraftar gruplari IHO yönetimine muhalefet olduklari icin stadlara alinmiyormus.
bunu bizzat iki taraftar grubu baskani söyledi. Dakka 61 ve ULA dernekleri.

Veysel
25.10.2013, 12:04
bazi taraftar gruplari IHO yönetimine muhalefet olduklari icin stadlara alinmiyormus.

Öyle bir grup mu var?

Emre Emiroğlu
25.10.2013, 12:05
Günümüz trabzonsporu sizce trabzon şehrini yansıtıyor mu ?

Sormak isterim , günümüz trabzonsporundan kendinizde ne buluyorsunuz ?

Trabzonsporun camia olarak bir karakteri yok.

3 istanbul takımına bakın. İYi yada kötülüğünden bahsetmiyorum. Bir fenerlinin neden fenerli olduğunu , bi bjk linin neden bjk yi tuttuğunu , bir vatandaşın neden galatasaraylı olabileceğini anlamak güç değil. Popülarist sebeplerden ötürü İstanbul takımlarını tutanları ayrı tutuyorum.

Trabzonsporu tutan neden tutar ? Mazisini bi kenara.. Şuan hiçbir takımı tutmuyor olsanız neden trabzonspor lu olursunuz ?

istanbula kafa tutuşu , asi ruhu vs palavlaralarını geçelim lütfen.

Mazisinden ve Trabzonlu olduğundan ötürü Trabzonsporlu olaran insanlar bıktı. Baydı artık. Bu insanlar maziyle Trabzonspora gönül vermiş ve 10 yıllardır o karakterden eser yoksa neden gidecekler tribüne ? E zaten yeni taraftar kazanmak için hiçbir sebebin, özelliğin yok ?

Trabzonspor futbol kültür ve karakterini kaybetti. Başarı görmeyen taraftar üstüne bir de kendinden de birşey göremeyince stada gitmiyor. Benim için sebep bu.

reisoğlu61
25.10.2013, 12:17
Öyle bir grup mu var?

https://www.facebook.com/UlaTaraftarlarBirligi
https://www.facebook.com/grup61.dakka

arahna
25.10.2013, 12:18

miş li mış lı konuşmayalım
saçma bir rivayet

ne yani elinde bileti var ve stada alınmıyorlar mı ?
bunu diyenlere söyle bedava bilet için çamur atmaktan vazgeçsinler
bileti olan herkes içeri alınır

Sinan Akyıldız
25.10.2013, 12:42
Nedenleri o kadar basit ki ;

Bir zamanlar yarım metre karda bu oluşumdan arkadaşlarla Kocaeli'den Ankara'ya abuk sabuk bir Ankaragücü maçı için deplasmana gitmiştik ki durumu şöyle özetliyeyim Ankara'ya gidecek minibüse ulaşmamız saatlerimizi almıştı ve o peşinden gidilen takım Ayman'ların Ömer Rıza'ların içinde bulunduğu takımdı . Fakat insanların içlerinde bir heyecan vardı .

Bu işte birinci sebebi şike değil şahsi fikrim tribünlerdeki saçma gruplaşmalar etkilemiştir . En azından tribüne giden insanları etkileyen ilk faktör o taraftar gruplarıdır . Biz onun yanına gitmeyiz siz bizim yanımıza gelemezsiniz , kendi taraftarına saldıran gangster tipler vs vs . Açık söylemek gerekirse onlarca taraftar grubu takip ettim 1-2 tanesinin içinde bulundum fakat kendi taraftarımız kadar asosyal bir futbol taraftarına/seyircisine rastlamadım . Sosyal tepki olarak 50 yılda Ogün Samast oley dışında bir tepki vermeyen taraftar grupları burada bahsi geçen ! Adam Karadeniz kanser olmasın diye bir tribünlük pankart açıyor , Kazım için her sene ayrı pankart hazırlıyor , lan adam Uganda'da ki iç savaşa küresel ısınmaya kadar el atıyor , şov falan bir şekilde dikkat çekiyor . Bizim Kazım Koyuncu için yaptığımız hepsi 5 metrelik bir portre ! Biz hala Ogün Samast oley !

Daha sonrasında herkesin malumu şike olayları , bu şike olaylarından evvel hemen her maçı dışarıda seyrederken bu olaylar sonrası evimde bile kendi maçlarımızı seyretmemeye başladım .

Son darbe de kulübe siyasetin bulaşması olmuştur kanımca . Aklı selim insanları tenzih ederek söyleyeyim Trabzon'daki insanlar pek idrak edemeseler de bu kulübe siyasetin girmesi bir çok insanı kulüpten uzaklaştırmıştır . Lan senin milyonlarca taraftarın var bunun içerisinde her siyasi görüşten her kültürden mezhepten insan var ne bok işin var senin bir siyasi partinin mitinginde ?

Netice olarak kendi nezdimde şöyle özetleyeyim , yarım metre karda sıradan bir orta sıra maçı için 400 Km gidebilen bir insan iken dün 21'de ki maçımın 22'ye ertelenmesine rağmen 10 metre içeride ki maçı seyretmeyecek raddeye geldim :)

Gökhan ARSLAN
25.10.2013, 12:43
3 Temmuz !

Orkun Özkaya
25.10.2013, 12:51
Maçı beraber izlediğim arkadaş tribünler boş dediğinde '' la kenarlarda aşağılarda falan oturmamış millet iyi görmek için ortaya toplanmış'' diye saçmaladım.

hocam hakikaten çok yaratıcı bir cevap olmuş. Gerçekten taktir ettim :)

SADECETRABZON61
25.10.2013, 12:53
Artık Taraftar grupları birleşilmesi konusunda hareket edilmeli olmassa bütün taraftar grupları silinmeli sıfırdan oluşum içinde olunmalı böyle koskoca stadda Bin kişi bağırıp destek vermesi cok üzücü..Şuan Kimse bizim taraftar ateşli demesin taraftar bile yok seyirci var bizde..Bu Kombine olayı, Maratonda bağıranların olmaması hep yapılan yanlışlardan biri defalarca dile getirdim bunu biri cıkıp destek vermedi.

Biz ne olursak olalım önce Trabzonu Avni akeri cehenneme getirmeden biz Çok Büyük bir takımız diyemeyiz..Hiçbir büyük takımda bin kişi bağırmıyor? Gelin bir göztepe maçına karşıyaka maçına gidin bir sakarya maçına adanademirspor maçına adamların deli gibi taraftarı var bağırıyor.

Bu şekilde olmaz arkadaşlar. Takım 2-0 yeniyor bağıran yok. http://www.youtube.com/watch?v=GQWvTPZwtrE şunu izleyin takımları 3-0 yeniliyor adamlar deli gibi bağırıyor.

Tahir61
25.10.2013, 13:53
bu akşam bülent uygun teknikdirektör olarak şikecilere karşı maça çıkacak ve kaleye de serdar kulbilgeyi koyacak

ligde sivas eses ve şikebahçe maçı hariç-ki onlara da anaavrat sövmeye- ( elden tek bu geliyo) hiçbir maça para verip gitmem pisligtvden para

verip izlemem

diğer şekilde izlediğim dinlediğimde de en ufak bir heyecan duyamıyorum

Allah belalarını versin

Yaşar
25.10.2013, 14:16
Trabzonspod taraftarının sorunu psikolojik.
Özellikle stada gelen taraftar, bütün stresini boşaltmak adına geliyor maça ve ortaya destek vermeyen, sadece tepki gòsteren bir taraftar cıkıyor.
Takım iyi oynamasa da kazanıyor, kazanan takımı yuhalamak, cıkan futbolcuyu ıslıklamak falan psikopatliķtır.
Böyle bir ruh halindeki taraftarın maça gelmemesi daha hayırlı olur.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

serdaracıl
25.10.2013, 14:40
Taraftari maca çekmek icin yenilikler yapilmali. Oncelikle taraftara insan muamelesi yapilmali. Avni akerde mac izlemek işkence. Stata degil de sanki cezaevine giriyoruz. Statin temizligine dikkat edilmiyor. Ulaşim da sorun ilçelerden gelenler için. Gerekirse ilçelerden ucretsiz otobus ya da gemi kaldirilmali. Taraftari evinden alip evine birakmalisin.
İnsanlar statta kendini evinde gibi hissetmeli. Yeni stat insallah bu ihtiyaclari karsilar. Keske ustu kapali olsa

serdaracıl
25.10.2013, 14:48
Ayrica bize karşi psikolojik harp yurutuluyor ve bu tuzağa düşüyoruz. Yok bu takim keyif vermiyor, izlenmez. Yok adaletsizlik küstürüyor. Bunlar birilerinin taraftari etkilemek için uydurduğu argumanlar.

SEDER
25.10.2013, 14:52
geçen sezon küme düşmekten zor kurtulduğumuzda bile böyle değildi. bunun iki nedeni var.
1-başkanın akp mitinglerinde boy göstermesi(kupamızın çalınmasına göz yumulmasını unutmadık)
2- mra ve korkak futbolu. bu adamla çıktığımız yaklaşık 17-18 resmi maç var toplamda net 30 gol pozisyonumuz yok. hayatı defans.. o kadarki akşam uyduruk bir polonya takımı resmen onur sayesinde tarihi farkı kaçırdı.

resmen defansa çekilmekten eziliyoruz. geçen sezon şenol güneş le beraber şikebahçeyi deplasmanda darma duman ettik. adamların doğru dürüst pozisyon bile yokken biz sayısız pozisyonu harcadık. olcan biraz becerikli olsa maç kesinlikle berabere bitmeyecekti. ama bu sene bir tane bile pozisyonumuz yoktu bir tane.. 90 dakika defans yaptık..böyle 1 puan almak mı, yoksa bir çok pozisyona girip yenilmek mi tartışılır.

taraftar pozisyon istiyor, set oyunu istiyor en azından kendi sahamızda ezilmemek istiyor..mra ve korkak futbol anlayışı herkesi yıldırdı. bir hoca düşünün ki, takımın tek forvetini çıkartıp forvetsiz oyunu göze alarak zeki yavruyu oyuna sokuyor hemde kendi sahasında.. hangi maçı izleyeceğiz hangi maçı?

inanabiliyomusunuz, ligin nerdeyse üçte biri geride kaldı averajımız hala sıfır.. çıldırmamak elde değil.. böyle rezil futbol olamaz..

Sefa Alış
25.10.2013, 14:58
Trabzon'da hala 2010-2011 sezonunun burukluğu var.
Taraftarlar tribünlerden kopmaya başladı, gelenler de bu buruklukla maçı seyrediyorlar, hala o sezonun acısı sürüyor çünkü.
Tribünlerdeki tezahüratlara bakarsak da bunu anlarız, taraftarlar tek ağızdan bağırdığında ya hakeme küfrediyor, ya azize, ya fenerbahçeye ya da federasyona. Sadece bunlara bağırırken herkesin sesinin çıktığını görüyorum.Haksızlığa uğramış bir Trabzonspor var ve herkesin bilinçaltında bu suçlulara haykırmak var. Ne zaman o dava kapanır, hakkımız verilirse belki o zaman tekrar tribünler dolmaya başlar.

Adem Akyüz'
25.10.2013, 14:59
1) Yaşamı, konuşması, folkloru, halk oyunu hızlı olan bir şehire yavaş futbol oynatamazsınız. Trabzonspor taraftarı 90 dk defans yapan bir takımı izlemek istemiyor. Bu yüzden de stada gelmiyor.

2) 3 Temmuz'da başlayan süreç ve hakkımızın verilmemesi Trabzon halkını tamamen futboldan soğuttu.

3) Bilet fiyatları Trabzon gibi bir şehir için biraz fazla. Takım geçen sezon en kötü zamanında bile 17-18 bin seyirciye oynadı. O zaman maç biletleri 10-20 liraydı. Şimdiyse en ucuzu 40-50 lira ( Kale arkaları satışa çıkmıyor çoğu zaman)

4) Taraftar statta iyi ağırlanmak istiyor ama Avni Aker'de maç izlemek büyük bi işkence (Özellikle Maraton tribünü). Gişelerden giriş yavaş, stadın üzeri açık Kalkıp bağırmak isteyeni zorla oturtan taraftar bozuntuları vs..

serdaracıl
25.10.2013, 15:05
Bi tutturmuşuz ezildik ezildik. Nedir arkadaş. Fenerin pozisyonu varmışsa bizim yokmuş. Boş laf bunlar. Züğürt tesellisi. Adamlar kendi evinde süründüler resmen. Bence gayet iyiyiz. İyi bir forvetle bu takım daha iyi olur

serdaracıl
25.10.2013, 15:09
Trabzon'da hala 2010-2011 sezonunun burukluğu var.
Taraftarlar tribünlerden kopmaya başladı, gelenler de bu buruklukla maçı seyrediyorlar, hala o sezonun acısı sürüyor çünkü.
Tribünlerdeki tezahüratlara bakarsak da bunu anlarız, taraftarlar tek ağızdan bağırdığında ya hakeme küfrediyor, ya azize, ya fenerbahçeye ya da federasyona. Sadece bunlara bağırırken herkesin sesinin çıktığını görüyorum.Haksızlığa uğramış bir Trabzonspor var ve herkesin bilinçaltında bu suçlulara haykırmak var. Ne zaman o dava kapanır, hakkımız verilirse belki o zaman tekrar tribünler dolmaya başlar.

Bu bir tuzak. Bu tuzaga düşmeyelim. Takıma daha cok sahip çıkmalıyız. Birileri klişe söylemlerle taraftarla takımın bagını kesmeye çalışıyor bence

Mustafa YILMAZ
25.10.2013, 15:10
bende ne yalan söyleyim buruk bir sevinç yaşadım akşam maç sonu daha önce hiç bu kadar soğuk görmemiştim Avni Aker'i taraftar profilimiz her sene daha da kötüye gidiyor eskiden anlık tepkiler verilirdi maç içinde yani rakip takım fena baskı altına alınırdı bu sadece bizde vardı harbi deplasmandı Trabzon ama o kayboldu artık yani tezahurat değil sadece olay bu dediğim ambiyansıda kaybettik bunun sebebleri illa ki var şike sürecine bir tepki, futboldan soğuma üstüne birde yönetimin parti teşkilatı gibi davranması siyaseti işin içine sokması insanları uzaklaştırdı ama ne olursa olsun bu kadar olmamalıydı.

taraftar grupları için bir şey söylemeye gerek yok zaten onlar paşa onlar kral ve onlar dünyanın değil evrenin en mükemmelleri ama grup sayısı az bunu 61'e tamamlamamız lazım biri davul çalarken diğeri tezahurat yapar öteki ıslık çalar diğeri kemençe beriki bas gitar öteki hayde hayde şurdaki bla bla burdaki hede hödö falan yapar gürültü çıkartırız. bursa deyince akla texas geliyor bizans takımları için öyle sakarya deyince tatangalar ya bizde ? yok böyle bir oluşum bizde herkes boy beyi

serdaracıl
25.10.2013, 15:11
Ben açıkcası siyasi bölünmüşlükten korkuyorum. Umarım böyle birşey yoktur

Ogün YAZICI
25.10.2013, 15:39
duygularından arınamayıp gerçekçi düşünemeyen insanlar stadın dolmamasına tepki gösteriyor.yayından gözüken bölüm dışında stad dolu ve yayından gözüken bölüm 50 tl.tamamen taraftarı uyutmaya dayalı bir futbol oynayan takım için trabzon şehrinin ekonomisini de göz önüne alırsak 50 tl pahalı...ben bu sene konya maçı dışında tüm maçlara giden biri olarak dün akşam maraton biletine 50 tl vermek gelmedi içimden.tv başında bile uykum geldi...

ilhan
25.10.2013, 15:41
Şike süreci beni de futboldan soğuttu. Eskiden kanal kanal dolaşır maç arardım şimdi zar zor büyük maçlara ya da premier ligde denk geldiğim Liverpool maçlarına bakıyorum. Ama bizim Trabzonspor sevgimiz başka boyuttadır. Şike sürecinden burukluğu anlıyorum ama şikeye tepki vermek için pekala tribüne gidilebilir. Git tribüne 2010-11 sezonunda emeğini çalanlara bağır çağır isyan et. Ama koltuğu boş bırakma. Zaten haftada bir defa gidip izleme imkanın var. Bunu kaçırma yani.

Ogün YAZICI
25.10.2013, 15:45
1-her sene kombine ve formasını alıp her maç heyecanlı bir şekilde takımını destekleyen bir abim başkanın takındığı abartılı siyasi tavır nedeniyle bu sezon maçlara gitmiyor.
2-onlarca belkide yüzlerce arkadaşım yukarıda bahsettiğim ekonomik sebeplerden dolayı maçlara gitmiyor.iki haftada bir 50 tl bir öğrenci için hafif değil.
3-şike süreci dolayısıyla futboldan soğuyan bir çok tanıdığım var.nadiren maçlara gitmeye başladılar.
........................
en önemlisi 2. madde olmak üzere stadın dolmamasının 3 temel nedenini yaşadığım örneklerle açıkladım.şampiyon olduğumuz sene her maç tribünde olan birisi olarak o sezonki havanın yarısı yok şehirde.ve bu havanın geri gelmesi kolay gözükmüyor...

atomantcum
25.10.2013, 15:49
1) Yaşamı, konuşması, folkloru, halk oyunu hızlı olan bir şehire yavaş futbol oynatamazsınız. Trabzonspor taraftarı 90 dk defans yapan bir takımı izlemek istemiyor. Bu yüzden de stada gelmiyor.

2) 3 Temmuz'da başlayan süreç ve hakkımızın verilmemesi Trabzon halkını tamamen futboldan soğuttu.

3) Bilet fiyatları Trabzon gibi bir şehir için biraz fazla. Takım geçen sezon en kötü zamanında bile 17-18 bin seyirciye oynadı. O zaman maç biletleri 10-20 liraydı. Şimdiyse en ucuzu 40-50 lira ( Kale arkaları satışa çıkmıyor çoğu zaman)

4) Taraftar statta iyi ağırlanmak istiyor ama Avni Aker'de maç izlemek büyük bi işkence (Özellikle Maraton tribünü). Gişelerden giriş yavaş, stadın üzeri açık Kalkıp bağırmak isteyeni zorla oturtan taraftar bozuntuları vs..

Bunların yanına çok önemli bir maddeyi de eklemek lazım:
5)Ne olduğu ne iş yaptığı belirsiz gruplara bedava kombine dağıtılması:
Birebir yaşadığımı söylüyorum: Bilet gişesine gittim, kale arkası bilet kalmadığı söylendi, hem de maçtan bir gün önce. Sonra az ötedeki bir fırının önündeki insanlar bana seslenip çağırdılar,o maç için kombine verdiler bir şekilde. İstemeye istemeye almak zorunda kaldım, maça gitmek istiyordum ve diğer tribünlere gidecek kadar param da yoktu. Biletleri verirken farkettim bir deftere not alınmış, benim gibi onlarcası vardı. Yani kulüp bunlara takımı desteklesin diye sayısız kombine dağıtıyor ve bu adamlar da maça gelmek yerine her maç kombinelerini kiralayıp gül gibi geçiniyolar. Hem stat boş kalıyor hem de kulübe gitmesi gereken para bu adamların cebine gidiyor.

EROS87
25.10.2013, 15:51
sadri şener yönetimi ile başlayan bilet politikasının büyük payı var tribündeki boşluklarda.

mesela şenerden önce maraton derbilerde 20 diğer maçlarda 5-10tl olurdu.

sivas maçı 40, bu maç 50 lira. şike süreci, futboldan soğuma felan tamamda bu fiyatlarda trabzon şehir için gerçekçi değil.

katılıyorum.
:)
http://4.bp.blogspot.com/_2mT1KkN-GE0/SekEMmay3eI/AAAAAAAACB4/IZ2m8K1caOI/s400/yattara-tarafi.jpg

arifberkay
25.10.2013, 15:59
Nasıl olsa rolumuz belli izlemeye gerek yok artık diye düşünülüyor bence...

SEDER
25.10.2013, 16:06
Bi tutturmuşuz ezildik ezildik. Nedir arkadaş. Fenerin pozisyonu varmışsa bizim yokmuş. Boş laf bunlar. Züğürt tesellisi. Adamlar kendi evinde süründüler resmen. Bence gayet iyiyiz. İyi bir forvetle bu takım daha iyi olur

aynı maçımı izledik..tek pozisyonumuz yoktu fener maçında.. ya dünkü maç kötü polonya takımı onur olmasa 5-2 alırdı maçı..ya bjk maçı.. Akhisar maçı..ya rize maçı hani şu volkanı ağlattığımız maç 2. ligden yeni gelen rize kendi sahamızda orta sahayı geçirtmedi bize. sen kendini avutmaya devam et aynen dediğin gibi züğürt tesellisi ve boş laflar.
90 dakika defans yapıyoruz, bulabilirsek kontradan şurdan burdan atıyoruz, atamadıysak zaten 60 tan sonra sözüm ona güya trabzonun hocası forvetsiz oyuna dönerek (dünyada tek) defans oyuncusu alıyor oyuna.. 60 a kadar attık attık kalan 30 dakika Çanakkale geçilmezi oynuyoruz. tutturmuş bir terane "yenemiyorsan, yenilme". doğrusu "yenemiyorsan, ezilme" olması gerekirken düştüğümüz hale bak.averaj hala sıfır farkındamısın?

Adem Akyüz'
25.10.2013, 16:07
Birebir yaşadığımı söylüyorum: Bilet gişesine gittim, kale arkası bilet kalmadığı söylendi, hem de maçtan bir gün önce. Sonra az ötedeki bir fırının önündeki insanlar bana seslenip çağırdılar,o maç için kombine verdiler bir şekilde. İstemeye istemeye almak zorunda kaldım, maça gitmek istiyordum ve diğer tribünlere gidecek kadar param da yoktu. Biletleri verirken farkettim bir deftere not alınmış, benim gibi onlarcası vardı. Yani kulüp bunlara takımı desteklesin diye sayısız kombine dağıtıyor ve bu adamlar da maça gelmek yerine her maç kombinelerini kiralayıp gül gibi geçiniyolar. Hem stat boş kalıyor hem de kulübe gitmesi gereken para bu adamların cebine gidiyor.

Aynen. Zaten bu sebepten dolayı taraftar grupları birleştirilemiyor. Hiç kimse kendi gelirinden(!) vazgeçip diğer grupla birleşmek istemiyor.

Tahir61
25.10.2013, 16:12
yönetimin hemen bugün toplanıp stadın neden boş kaldığı üzerinde tartışması ortaya bir şeyler koyması lazımdı oldumu böyle bir şey

Trabzon34
25.10.2013, 16:34
Trabzon'da ekonomi kötü.. 50 TL pahalı evet.. peki rekabet etmemizi beklenen İstanbul klüplerinin biletleri kaç para haberi olan var mı.. Tamam her hafta lig maçına gidilemiyor anlıyorum.. Ben de İstanbul da oturan bir taraftar olarak ayda 100 TL yi (iki maç parası) Trabzonstore a bırak(a)mıyorum.. burada atıp tutanlar da bırakmıyordur diye düşünüyorum.. Ama en azından Avrupa maçlarının dolmasını beklerdim.. Her sene böyle bu düzeyde maç oynamıyoruz.. Bunu izlemek "orada bulunmak" bile güzel diye düşünüyorum.. Yenmek - yenilmek boş şeyler.. O mabette bulunmak güzel.. Bir gün orada olabilmek dileğiyle..

mawro61
25.10.2013, 19:12
Ülkede adalet yok. Taraftarın artık futbola güveni kalmamış. Ne için hangi amaçla oynanıyor lig diye soruyor insan. Kazansan neye yarar dusnuyorsun.
Hayal ile gerçekler arasındaki sis perdeside aralaniyor zamanla.
Trabzonun bir daha asla şampiyon olamayacagi inanci pekisiyor.
Yavaş yavaş siradan bir takım kimliğine burunuyoruz.
Ciddi şekilde genç kusaklardan taraftar kaybediyoruz.
Şu trabzonda 10-15 yaş cocuklarda diğer takım taraftarı oranı oldukça fazla.

Son olarak ekonomik olarak dislanan yatırım yapılmayan. Nüfusu artsada fakirlesen bir trabzon.
Daha kötü günler gormeyiz umarım.

Sibel
25.10.2013, 19:24
Bu durumun birkaç sebebi var.
1.si artık insanların bıkması haksızlıklardan.(mesela babam)
2.si şike süreci boyunca hem adalete kavuşamamak hem de kötü futbol izliyor olmamız.(çevremdeki birçok insan)
3.sü maç biletlerinin fiyatları, yukardaki durumlara da bağlı olarak.(bu gelir düzeyi orta veya düşük olan herkes için geçerli, emin olun durumu olmasa da maça gelenler çok fazla)
4.sü yönetime veya olanlara tepki için kulübe para vermemek istenmesi
...
gibi sıralanabilir.
Tüm bunlar bazılarına ''taraftarsan görevini yapacaksın'' dedirtse de, bunlar gerçekler. Ben de kızıyorum, ben de üzülüyorum. Bu konuda bir yazı yazmıştım. Orda birkaç şeye değindim. Aslında yine uzun uzun anlatabilirim ama zamanım yok.
Trabzon'da yaşayan ve taraftarı gözlemleyen biri olarak söylüyorum bunları.
Bazı gurbetçi taraftarlarımıza bu durumlar sebep olarak görünmese de, uzaktan davulun sesi hoş geliyor.
Hiç kimse ütopyada yaşamıyor. Dün kale arkalarında bir koltuk boşluk yoktu. Kenarlar tıklım tıklımdı. Çünkü maraton pahalı geliyor, insanlar alabildiğince kale arkasına gitti. Ayda üç maç hepsi 50 Liradan 150 Lira yapıyor.
Benim ve hepimiz için bunlar sebep olmamalı ama sebep işte.
Bu başlıkta ve diğer başlıklarda acımasız, hakarete varan yorumlar okuyorum.
Umarım birgün onlar da yazdıklarından utanacakları bir an yaşarlar.

Serdær
25.10.2013, 19:30
Ne oluyor bize cümlesini tüm Türk Futbol severlere sormak lazım.

Bu durum sadece Trabzonspor için değil diğer kulüpler içinde geçerli.

En fazla zararı Trabzonspor ve taraftarı gördüğü için en büyük etkide doğal olarak bizde oluyor..

AyhanPe
25.10.2013, 19:47
Son yıllarda yaşanan pisliği ve izletilen tiyatroyu fark eden bir kesim futboldan soğudu ve tribünlere gelmemeye başladı.

Derdi Trabzonspor olmayanların da verdiği yara ortada.

Yönetimlerin yaptığı akıl almaz hatalar ve kişiliksizleştirilen kadrolar da taraftarın kendini temsil etmediğini düşündüğü bir takımı izlemek istememesine sebep oldu.

Şahsen ben sahaya baktığımda Onur ve Mustafa haricinde inanç ve mücadele olarak bir de Yusuf ve Aykut'u görüyorum. Yabancıları ve diğer yerlileri vurdumduymaz oyuncular ve haliyle de bu beni ilgisizleştiriyor.

Aslında çözüm basit. Takımı ve şehri sahiplenen kadroların oluşturulması ve Trabzonspor'u da o koltukta oturmaya layık kişilerin yönetmesi.

bu ,,basit'' cözümü 30 küsür senedir uygulayamadik..esasinda bu basit cözümün uygulanmasini engelleyen cözümsüzlüklerin cözülmesi icin insanlarin beyinlerinde devrim yapilmasi gerekir..buda pek mümkün görünmüyor..bu basit cözüm icin bir 30 sene daha beklermiyiz mesela :)

okg_53
25.10.2013, 20:04
;1919384210']insanları soğuttular futboldan şerefsiz emek hırsızları

özet ...

SEDER
25.10.2013, 20:13
yahu olay şehir veya taraftar değil renkdaşlar.. evde lig tv var ts nin maçına bakasım gelmiyor. sorun kötü futbol.sorun vizyonsuzluk. tarihimizde hiç bu kadar ezildiğimiz sezon yok.. maç boyunca rakipleri izliyoruz. amatör küme takımları gibi ölümüne defans yapıyoruz..karambol, kontra, duran top, kişisel beceri ile gol atabilir ve yemezsek maçı alıyoruz. oda onura bağlı. zira en küçüğünden en büyüğüne sayısız pozisyon veriyoruz. sezon başından beri bir lazio maçının ilk yarısı dışında doğru dürüst zevk veren hangi maç var? rakip sahaya oyunu yıktığımız hangi maç var? kombinesi olan bir sürü tanıdığım "şu takımın nesini izleyeceğim" diyerek maça gitmiyor..

Sorunun en büyük nedeni: KÖTÜ FUTBOL

Bülent AKBULUT61
25.10.2013, 21:03
bu Ülkede futbolmu kaldı

TekfurÇayır 61
26.10.2013, 00:45
Trabzon kültürü yaşatılmazsa Trabzonspor kültürü de erezyona uğrar. İş şehirde başlıyor, şehirde bitiyor.

Muhal ama 30-35 yıl önceki taraftara bu şike sürecini yaşatsak davranış şekli bizlerden farklı olurdu.

Erdal DİLEK
26.10.2013, 00:54
Takim futbol oynsdin bakin nasil doluyor tribunler, trabzon hala futboldan en iyi anlayan şehirdir. . .

matalar
26.10.2013, 01:01
evde bile zor izliyorum maçları.memlekette olsamda stada nadir giderim herhalde.
soğudum iyice.

dağlıca61
26.10.2013, 01:25
Avni Aker Stadyumunu taraftarımızın boş ve mahsun bırakmasının nedenleri bana göre bellidir,
1-Taraftar profili değişime uğramıştır.(sürekli takımına destek olmaya çalışan yaklaşık 8-10 bin cefakar taraftarı istisna tutuyorum).
2-Maçların Lig TV tarafından televizyondan yayınlanması zaman içerisinde kahvehaneden veya evden maç seyretme anlayışını ortaya çıkardı.
3-Bilet fiyatları Trabzonspor Yönetimi tarafından yüksek tutulmaktadır.İstanbul takımlarının bilet fiyatlarını emsal göstermeyelim, ekonomik nedenlerle yüz binlerce hemşehrimizin gurbet ellere göç ettiğini unutmayalım.
4-Trabzon'da taraftar gruplarının sayısı çok fazladır, bu fazlalık organize, tek yürek, güçlü bir taraftar grubu oluşmasını engellemektedir.
5-Trabzonspor Yönetimi ile taraftarlar arasında iletişim eksikliği vardır, taraftarlar ile yönetim arasında birlik, beraberlik ve iletişim sağlanamamaktadır.
6-Maç günleri ilçelerimizden Avni Aker Stadyumuna gidiş-gelişi sağlamak amaçlı mahalli idarelerle işbirliği eksikliği vardır.
Trabzon şehrinde eskiden gurbet elden soluduğum futbol heyecanını ve kokusunu yeniden hissetmek, memleketime geldiğimde bilet bulamadığım için dışarıda kalan taraftarlardan olmak istiyorum.

Yaşar
26.10.2013, 01:26
Trabzonspor taraftarının futboldan soğuduğu gerçeği dışında hiç bir sebep takımı yalnız bırakmanın gerekçesi olamaz.
Trabzonspor taraftarı 30 küsür yıldır şampiyonluk görmeden takımına sahip çıkan, bu özelliği ile takdir edilen, Anadolu takımlarından farklı ve daha tutkulu bir taraftar topluluğudur.
Böyle bir topluluk maça gitmiyor ve buna ''kötü futbolu '' veya ''kötü takımı'' gerekçe olarak gösteriyorsa, bu durum geleceğimiz adına tehlikeli bir durumdur.
Ayrıca takımın mevcut form durumu ve hedefleri doğrultusunda kötü olduğu bir yanılgıdır.
Beklentisiz başlanan bir sezonda, her ne kadar kötü de oynasak ligde ve UEFA da hedef kovalayan bir takım durumundayız ve bu hedeflere giderken taraftarın da takımına destek vermesi gerekmektedir.
Tekrar söylemeliyim, son maçlardaki taraftar topluluğu gibi bir topluluk önünde oynamaktansa, boş tribünler önünde oynamayı tercih ederim.

TekfurÇayır 61
26.10.2013, 01:28
Avni Aker Stadyumunu taraftarımızın boş ve mahsun bırakmasının nedenleri bana göre bellidir,
1-Taraftar profili değişime uğramıştır.(sürekli takımına destek olmaya çalışan yaklaşık 8-10 bin cefakar taraftarı istisna tutuyorum).
2-Maçların Lig TV tarafından televizyondan yayınlanması zaman içerisinde kahvehaneden veya evden maç seyretme anlayışını ortaya çıkardı.
3-Bilet fiyatları Trabzonspor Yönetimi tarafından yüksek tutulmaktadır.İstanbul takımlarının bilet fiyatlarını emsal göstermeyelim, ekonomik nedenlerle yüz binlerce hemşehrimizin gurbet ellere göç ettiğini unutmayalım.
4-Trabzon'da taraftar gruplarının sayısı çok fazladır, bu fazlalık organize, tek yürek, güçlü bir taraftar grubu oluşmasını engellemektedir.
5-Trabzonspor Yönetimi ile taraftarlar arasında iletişim eksikliği vardır, taraftarlar ile yönetim arasında birlik, beraberlik ve iletişim sağlanamamaktadır.
6-Maç günleri ilçelerimizden Avni Aker Stadyumuna gidiş-gelişi sağlamak amaçlı mahalli idarelerle işbirliği eksikliği vardır.
Trabzon şehrinde eskiden gurbet elden soluduğum futbol heyecanını ve kokusunu yeniden hissetmek, memleketime geldiğimde bilet bulamadığım için dışarıda kalan taraftarlardan olmak istiyorum.

2. ve 4. Maddeler hâriç diğer maddelerin sebebi 4. madde diye düşünüyorum.

Cafer KILIÇSOY
26.10.2013, 22:36
Öncelikle belirtmeliyim ki burada yazacağım sebeplerin hiçbiri Trabzonspor'u yalnız bırakmanın nedeni olamaz. Ama hep enayi yerine koyulma ta insanın zoruna gidiyor!

Kalearkası biletleri tribün gruplarına peşkeş çekildi. Gruplar bu sezon 100 TL'ye kombine sattı. Kalearkasının zararı ise her maç maratona gidenlere kesildi. Kalearkalarını gözden çıkaran yönetim Maratonu hemen hemen her maç 50 lira yaptı! Niye bu araştırılmıyor? Niye bunun hesabı yönetimden sorulmuyor?

Kulübe üyelik giriş ücreti 500 lira değil mi? Hepimiz öyle biliyoruz. Teoride öyle ama pratikte değil. Saygıdeğer başkanımız sayın Hacıosmanoğlu 10 TL ve iki adet vesikalık karşılığında kulübe üye alıyor.!! Hayatı boyunca kahve köşelerinden çıkmayanlar 10 liraya üye oluyorlar. Eğer Aralık'ta ki genel kurul seçimli olmazsa bir sonraki seçim şimdiden garanti!!

Bu dönen dönme dolapların arasında heves kalmadı bizde vesselam. Belki de yanlış yapıyoruz ama durum bu işte.

İstanbul'da 9 sene kaldım. Bu süre zarfında Ankara Kocaeli Bursa, bazen de Trabzon mekik dokuduk bu takımın peşinden. BMN'nin her organizasyonunda vardım. Ama Trabzon'a gelip bu pislikleri görünce insanda heves kalmıyor.

Ama ben yine de sadece Onur'un hatırına önümüzdeki ilk maçta Avni Aker de olacağım.. Sadece Onur'un hatırına!

serdaracıl
26.10.2013, 22:43
Bu başlik iyi oldu.

Cafer Bulur
26.10.2013, 22:47
sıke sürecınden sonra hıc etkılenmedım,futboldan sogumadım.Aynı hevesle macları takıp edıyorum,taraftarın pasıf ve ılgısızlıgını de tasvıp etmıyorum.Sıke yapıldı ve hakkımız verılmıyor dıye Trabzonspora bu kadar ılgısız kalmamalız meydanı serefsızlere bırakmamalıyız.

Sibel
26.10.2013, 23:17
Kimse yaşamadığı şeye, hissetmediğine, görmediğine inanmıyor haliyle. İnanan da var elbet. Ama dediğim kesin doğru mantığı ile ancak kendimizi kandırırız.
Demem o ki, bazıları öyle düşünüyor diye düşündükleri şey öyle değil.
Net çizgilerle asıp kesmek samimi gelmiyor bana.

TekfurÇayır 61
26.10.2013, 23:30
Kimse yaşamadığı şeye, hissetmediğine, görmediğine inanmıyor haliyle. İnanan da var elbet. Ama dediğim kesin doğru mantığı ile ancak kendimizi kandırırız.
Demem o ki, bazıları öyle düşünüyor diye düşündükleri şey öyle değil.
Net çizgilerle asıp kesmek samimi gelmiyor bana.

Buınu açabilir misin...

Öyle olmayanlar neler?

dağlıca61
26.10.2013, 23:44
Bu başlik iyi oldu.

kesinlikle forumdaki en gerekli başlıklardan biri, yavaş yavaş kirli çamaşırlar ortaya çıkmaya başladı ancak bu konuda gerçekçi iddiaları ortaya koymak, şike sürecinde olduğu gibi delilden suça ve suçluya ulaşmak lazım.

lazibere
26.10.2013, 23:49
Şampiyon olup 3 sezonda kupasına kavuşamayan bir taraftarın neye hevesi olabilir ki? Olamaz, Hele hele Bu başkan geldikten sonra, hele hele geldiği gunden itibaren bir siyasi partinin arka bahçesi gibi davranmasından sonra hiç bir şeye tadım yok olmayacak... Futbol taraftarı hoş tutmakla güzelleşir, futbolcu her şartta emeğinin karşılığını alır, şampiyon olup olmaması futbolcunun umurunda bile değildir, olamazsa da terkeder giderler ve arkalarına bile bakmazlar, Bakınız Egemen gibilerine, kupasını çalan takımda cansiperane mucadele ediyor. O halde, tek mutlu olmayan kım? bizler, şampiyon ol ama kupanı vermesinler ve Başkanın da namus sözü verdiği halde, Gitsin kupanı çalan Siyasi parti Liderinin seçim yatırımı ol. Hiç kimse ama hiç kimse kusura bakmasın. Bu durumlar olduğu müddetçe Trabzonspor asi ruhunu kaybedecektir.

Trabzonspor,2un tarihini bilmeyenler ahkam ksmesinler; Bizim tarihimizde sistemin uşaklığını yapmak yoktur. Düzenin yardakçılığını yapmak hiç yoktur. Muhalefet olmak bizim yapımızda var. Ama bizim asi ve muhallif ruhumuzu törpüleyip, Siyasilerin arka bahçesine çevirmeye kimsenın hakkı yoktur. Olmayacaktır

Sezon başlarken, Başkanın AKp yanlısı duruşları sayesinde, Trübinler bölündü ve gerçek Trabzonspor'lular tepkilerini ( haklı olarak ) dile getirdiler. Transfer fiyaskoları ile sezona giremeye çalışan başkan, Kombine boşluklarını AKP GENÇLİK kolları sayesinde doldurdu. Dolayisıyla trübinlerimiz ister istemez bölündü.. Bunlar elbet ortaya çıkacak.

Trabzon ve Vatan sevdalıları ve vatanseverler trübinlerden uzaklaştırıldı, yerlerine PKK ile göt göte kol kola hareket eden, sorsan dindarım diyen ama vatan değil ümmet için hareket eden takunyacılar hatır kombineleri ile doldurdu trübinleri yada sadece parasını onlar verdi. Her neyse.. Durum budur. Taraftarımız bölünmüştür ve Trabzon gibi 3 siyasi partinin de hemen hemen eşit sayılarda oy aldığı bir kentte, Bizim Başkan , Trabzonspor'u, TOKİ Bakanı na ve AKP ye ipotek etmiştir.

Önemli değil diyeceksiniz ama önemlidir bunlar.

Saha içi faktörleri, Topçuların PTT ligine düşmemek için sadece kaleyi savunarak geçirdikleri 90 dakkalardan hiç bahsetmeyeceğim bile. . Bizim ruhumuzda kendi sahasında topla oynama oranını %70 ile rakibe kaptırmak da yoktur anti parantez.

saygılarımla

Toplayın çıkartın ve sonucu göreceksiniz

TekfurÇayır 61
26.10.2013, 23:53
Şampiyon olup 3 sezonda kupasına kavuşamayan bir taraftarın neye hevesi olabilir ki? Olamaz, Hele hele Bu başkan geldikten sonra, hele hele geldiği gunden itibaren bir siyasi partinin arka bahçesi gibi davranmasından sonra hiç bir şeye tadım yok olmayacak...
.....

Düşünceni merak ediyorum, bu başkan gelmese, yola eski yönetimle devâm edilseydi azbuçuk da olsa hevesin, tadın olacak mıydı?

Courage
26.10.2013, 23:59
sıke sürecınden sonra hıc etkılenmedım,futboldan sogumadım.Aynı hevesle macları takıp edıyorum,taraftarın pasıf ve ılgısızlıgını de tasvıp etmıyorum.Sıke yapıldı ve hakkımız verılmıyor dıye Trabzonspora bu kadar ılgısız kalmamalız meydanı serefsızlere bırakmamalıyız.

Cafer bey , azminizi (şike sürecine rağmen futboldan kopmama) bireysel özelliklerinizle beraber , hepimizin hatırladığı en sansasyonel Şike / küme düşürme olaylarının yaşandığı Serie A'nın tam gaz yoluna devam ediyor oluşuna bağlayabilirmiyiz?

Veya herkese birşey sorayım ; diyelim ki herşey yerli yerine kondu cezalar kesildi,haklar iade edildi.

Eski heyecanınız yerine gelirmi?

Samet Türkmen
27.10.2013, 00:00
Trabzon'daki insanların ilk kaygısı Trabzonspor ise içtiği sigarayı kesmeleri 1 ay içindeki tüm maçlara gitmelerine artı kâra da girmelerine yeter. Şuraya yazılan türlü bahanelerin hiçbir gerçekçiliği yok. Burada herkes Trabzon şehrini biliyor.

Sigara gibi insanın yaşaması ve eğlenmesi için temel ihtiyaç olmayan yüzlerce sebep sayılabilir kesintiye uğratılıp maça gidilmesi için.

Şekil olarak tribünlerin boş kalması taraftarın suçu olsa da insanların büyük zamanını futbola ayırmasını bekleyemezsiniz. Yıllar geçtikçe insanlar hayata dair birçok yeni kaygıya sahip oluyor. Bu durum içinde forumdaki bazı arkadaşlarımız gibi herşeyini futbola ayıran gençlerin sayısı gittikçe azalıyor ki bunun Trabzon şehri açısında eksi bir yön olduğunu kesinlikle düşünmüyorum.

Trabzonspor Trabzon için herşeydir anlayışını savunup,gittikçe eriyen Trabzonspor için ağlamak yerine futbol dışında da şehrin kaygılarına önem verilmeli. Futbolu referans alarak şehri düşünmek dar açıdan bakmaktan başka birşey değil.

lazibere
27.10.2013, 00:04
Düşünceni merak ediyorum, bu başkan gelmese, yola eski yönetimle devâm edilseydi azbuçuk da olsa hevesin, tadın olacak mıydı?

Sorunda bu değil mi?? Herkes korkak, Gidenleri en çok ben eleştirdim, gelenler de onların bıraktığı yoldan gidiyorlar? Insanın beklentilerinin habire ertelenmesi? Tayyip Padişahın önunde diz çökerek alınacak kupanın taaaaaaa

O mu vermişti bize ki ondan istiyoruz???? İşi oraya getirdiler işte.

Cafer Bulur
27.10.2013, 00:06
Cafer bey , azminizi (şike sürecine rağmen futboldan kopmama) bireysel özelliklerinizle beraber , hepimizin hatırladığı en sansasyonel Şike / küme düşürme olaylarının yaşandığı Serie A'nın tam gaz yoluna devam ediyor oluşuna bağlayabilirmiyiz?

Veya herkese birşey sorayım ; diyelim ki herşey yerli yerine kondu cezalar kesildi,haklar iade edildi.

Eski heyecanınız yerine gelirmi?

Benim heyecanim sike sürecinden sonra hakkimin verilip verilmemesine bagli degil.

Degil 3 defa 5 defa da kupam calinsa pes etmem,her zaman basariyi hedeflerim ve Trabzonsporu takip etmekten geri durmam.

Ben futbolu Trabzonspor icin sevdim,Trabzonspor olmasa belki futbolu bile takip etmezdim.

Tff ve sikeci bir camia var diye meydani onlara bos birakamam,birakmamaliyiz...

TekfurÇayır 61
27.10.2013, 00:09
Sorunda bu değil mi?? Herkes korkak, Gidenleri en çok ben eleştirdim, gelenler de onların bıraktığı yoldan gidiyorlar? Insanın beklentilerinin habire ertelenmesi? Tayyip Padişahın önunde diz çökerek alınacak kupanın taaaaaaa

O mu vermişti bize ki ondan istiyoruz???? İşi oraya getirdiler işte.

Yanlış hatırlamıyorsam - üyeleri karıştırmıyorsam - taraftarlığın konusunda seni itham etmiştim. Senden özür dileyerek ithamımı geri alıyorum.

Courage
27.10.2013, 00:10
Benim heyecanim sike sürecinden sonra hakkimin verilip verilmemesine bagli degil.

Degil 3 defa 5 defa da kupam calinsa pes etmem,her zaman basariyi hedeflerim ve Trabzonsporu takip etmekten geri durmam.

Ben futbolu Trabzonspor icin sevdim,Trabzonspor olmasa belki futbolu bile takip etmezdim.

Lanet olsun böyle lige de böyle futbola da demezden evvel bu sözleri hatırlamaya çalışacağım.

lazibere
27.10.2013, 00:12
Trübinlerde senin istediğin şeyler bağrıldığında microfonları son sese açıyorlar ama hakaret etmeden seni eleştirdiklerinde ise kıstırıyorsun. ?????

Trübinleri ve her alanda herşeyi kendi tahakkümü altına almış bir anlayışın egemen olduğu yerde? Hiç bir şeyin kıymeti yoktur

Size idda ediyorum..

Bu sene Şampiyon Fenerbhçe olacak..Bunu oyle yazdılar ve oyle oynuyorlar.. Fener zirvede olduğu sürece, Kimse onların elinden kupayı alamayacak.. O kupa bize verilmediği müddetçe ben enayi gibi sadece 90. dakka seyredecek ve maç muhabbeti bile yapmıyorum etrafımda.

Her fahta iddalaştığımız Fenerbahçe'li arkadaşımla bile 3 sezondur maç muhabbeti yapmıyoruz. O da biliyor artık bu işlerin nasıl döndüğünü. Ama biz gerçek suçluların peşine gitmemeye devam ediyor aksine onların yardakçısı olma yolunu seçtik. Kimse kusura bakmasın.. İdarecilerimzden nefret ediyorum ve hepsinin bir kukla olduğunu düşünüyorum. Görev için geldiler. Demirören nasıl TFF Başkanı yapıldıysa Bizim Başkan da bir misyon için bize atanmış bir adamdır. Bu kadar net konuşuyorum. Kabadayı raconu ile 2 sene daha taraftara umut pompalasın diye. Sonra unutulur gider zaten olanlar ve hatta biz suçlanırız '' şike şike yeter ya amma uzattınız diye'''

memmedaga
27.10.2013, 00:18
Öncelikle belirtmeliyim ki burada yazacağım sebeplerin hiçbiri Trabzonspor'u yalnız bırakmanın nedeni olamaz. Ama hep enayi yerine koyulma ta insanın zoruna gidiyor!

Kalearkası biletleri tribün gruplarına peşkeş çekildi. Gruplar bu sezon 100 TL'ye kombine sattı. Kalearkasının zararı ise her maç maratona gidenlere kesildi. Kalearkalarını gözden çıkaran yönetim Maratonu hemen hemen her maç 50 lira yaptı! Niye bu araştırılmıyor? Niye bunun hesabı yönetimden sorulmuyor?

Kulübe üyelik giriş ücreti 500 lira değil mi? Hepimiz öyle biliyoruz. Teoride öyle ama pratikte değil. Saygıdeğer başkanımız sayın Hacıosmanoğlu 10 TL ve iki adet vesikalık karşılığında kulübe üye alıyor.!! Hayatı boyunca kahve köşelerinden çıkmayanlar 10 liraya üye oluyorlar. Eğer Aralık'ta ki genel kurul seçimli olmazsa bir sonraki seçim şimdiden garanti!!

Bu dönen dönme dolapların arasında heves kalmadı bizde vesselam. Belki de yanlış yapıyoruz ama durum bu işte.

İstanbul'da 9 sene kaldım. Bu süre zarfında Ankara Kocaeli Bursa, bazen de Trabzon mekik dokuduk bu takımın peşinden. BMN'nin her organizasyonunda vardım. Ama Trabzon'a gelip bu pislikleri görünce insanda heves kalmıyor.

Ama ben yine de sadece Onur'un hatırına önümüzdeki ilk maçta Avni Aker de olacağım.. Sadece Onur'un hatırına!

eyvallah ama bu 10 tl meselesi yutulur bişey değil

misal benim uzaktan akrabam yönetici ama gram taviz vermedi tsclupta bile

siyasetin dilini kullandığı için başkan çok ciddi hatalar yapıyor vs vs.
yönetimin tavrını ve başkanın flip-floplarını sevmiyorum vs vs ama
bu iddia duyum mu yoksa gözünüz ile gördüğünüz birşeymi,bazı iddialar insanın garibine gidiyor,yok artık demek durumundayım

dağlıca61
27.10.2013, 00:19

İşte bu söze şapka çıkartılır ben futbolu Trabzonspor için sevdim, Trabzonspor olmasa belki futbolu bile takip etmezdim.

TekfurÇayır 61
27.10.2013, 00:23
eyvallah ama bu 10 tl meselesi yutulur bişey değil

misal benim uzaktan akrabam yönetici ama gram taviz vermedi tsclupta bile

siyasetin dilini kullandığı için başkan çok ciddi hatalar yapıyor vs vs.
yönetimin tavrını ve başkanın flip-floplarını sevmiyorum vs vs ama
bu iddiayı duyum mu yoksa gözünüz ile gördüğünüz birşeymi,bazı iddialar insanın garibine gidiyor,yok artık demek durumundayım

Burada aklımın almadığı bir gariplik var, başkan 490 lirayı cebinden veriyorsa niye kalan 10 lirayı da vermiyor da parasını karşıladığı kişilerden alıyor o 10 lirayı?

Olay doğruysa işin bu kısmına aklım ermedi.

lazibere
27.10.2013, 00:26
Yanlış hatırlamıyorsam - üyeleri karıştırmıyorsam - taraftarlığın konusunda seni itham etmiştim. Senden özür dileyerek ithamımı geri alıyorum.

Doğru ve hep olması gerektiğini söylediğim için Forumda bir çok arkadaş tarafından engellenmiş olduğumun farkındayım. Bana karşı böyle bir ithamınız oldu evet, Hatta sizinle Şike sürecinin 1. senesinde karşılıklı yazışmalarımızda sertlik de yaşadık ama sonra size, Yapılan yanlışları ve Sadri Şener'in esas yapması gerekenleri yapmadığı uzun içerikli bir yazı göndermiştim özelden ve orda söylediklerimi yapmadığı taktirde, Camia olarak çok zarar göreceğimizi ve bu davranışı ile enınde sonunda kendisi de görevi bırakacak demiştim ve sizde bana o yazıyı lütfen foruma da koyun demiştiniz ama ben koymadım.

Bugun yaşadıklarımız o gunlerin sonucudur.

Sadri Şener'e de birileri kulağına fısıldayarak ''Bekleyin, Aziz gidecek, Fener den kupa alınıp size verilecek, süreci biz idare ediyoruz, siz fazla konuşmayın, gereken neyse biz halledeceğiz deyip, bir şekerle susturdular '' ama sonuç fiyasko

Kongre sürecinde, Hükümet yanlısı olduğu gerekçesiyle Usta hep eleştirildi. Her aday,Ustayı vurdu , en çok da şimdiki başkanımız vurdu ama O seçlir seçilmez, Tayyip Erdoğan'la hemde Trabzon'da olmayan bir mitingde, hemde ben o mitinge türbanı desteklemek için gittim gibi absürt bir savunmayla giden hemde dunya tarihinde belkide görülmeyecek bir şekılde kendini bir siyasi partinin temsilcisi olarak anons ettirerek..?? Şimdi ne diyelim olup bitenlere??

Tayyip Erdoğan, Bizim Başkana dedi ki; Ben Aziz Yıldırım'ı ordan uzaklaştırmak derdindeyim, Benım sorunum Fener değil, Fener ceza alırsa, oy kaybederim, sende sadece Aziz'e vur. Onu gönderelim beraber.. Bizimkisi de ; İyi de başbakan'ım, taraftaralarımız benden kupa istiyor; O mesele olur merak etme. Once Aziz gitsin..

Diyalog budur... Ben az bile yazdım, sdiğer yazışmları, AKP yöneticileri yaomıştır. Erdoğan Bayraktar ve oğlu şu anda kulubun sahibidirler. O kadar basit. ..

Bunların böyle olduğunu düşünmek bile bana bir takım şeylerden nefret etmek için yetiyor...

Bizi kandırıyorlar el ele vermiş, mutahhit çevreleri ile. Şimdilerde de usta'nın adamları yönetime gireceklermiş. Yani, usta ya yaptıracaklardı, o seçilmdi, ordan bir iki adam verelim dediler sana beraber yapın dendi. Bakın SEÇİLMİŞ Demiyorum ATANMIŞ diyorum

13. SANDIĞIN ESRARINI MERAK EDİYORUM. ORDAKI, OYLAR DA HANİ MEZARDAN ÇIKAN OYLAR GİBİ NERDE VE KIM OLDUKLARI BİLİNMEYEN, KARACAAHMETTEN TOPLANMŞ OYLAR..

Bunların hepsi çıkacak ama ne zaman..

Cafer Bulur
27.10.2013, 00:29
96 yilinda da sike yapti fener,hakemlerle az mac götürmedi o zamanda sampiyonlugumuz calindi pes ettik mi?

Cem papila nin bizi katlettigi macta da sampiyonlugumuz calindi pes ettik mi,elbette hayir onbinlerle yürüdük ama bir sey degismedi.

Tabiiki hakimizi sonuna kadar arayacagiz,bu isin pesini sonuna kadar birakmayacagiz ama taraftar olarak takima bu kadar uzak durmaya hakkimiz yok.

O kupa gelmese bile bir defa daha sampiyon olmak icin tekvücüt olmali ve herkesi susturmaliyiz.

lazibere
27.10.2013, 00:29
İşte bu söze şapka çıkartılır ben futbolu Trabzonspor için sevdim, Trabzonspor olmasa belki futbolu bile takip etmezdim.

Hamasi sözler,

Her takımın taraftarı da böyle düşünür. Bu düşünce camiamısı yüceltmez farklı da kılmaz. Taraftar lık da bu zaten. Herhalde kulubunu seveceksin.

lazibere
27.10.2013, 00:37
96 yilinda da sike yapti fener,hakemlerle az mac götürmedi o zamanda sampiyonlugumuz calindi pes ettik mi?

Cem papila nin bizi katlettigi macta da sampiyonlugumuz calindi pes ettik mi,elbette hayir onbinlerle yürüdük ama bir sey degismedi.

Tabiiki hakimizi sonuna kadar arayacagiz,bu isin pesini sonuna kadar birakmayacagiz ama taraftar olarak takima bu kadar uzak durmaya hakkimiz yok.

O kupa gelmese bile bir defa daha sampiyon olmak icin tekvücüt olmali ve herkesi susturmaliyiz.

Elimizde mahkeme, Uefa, CAS, v.s bir sürü delil var dostum?? O kupa bu şartlarda gelmeyecekse, Hiç kimseye eskileri anlatarak haması duygular yükleyemezsiniz. Yemiyor artık bunları kımse. İş artık idarecilerin maharetlerinde. Biz elbette gene seveceğiz takımızı

Ama benım başkanım

Çıkıp da; Suçluları aklamak adına, Tahkime alelacele karar aldırıp, hiç bir kurumu beklemeden Ligi tescil neden ettiniz. Madem ettiniz, O kararaın altına ''' Eğer ile başlayan, UEFA, VS Mahkemeler v.s gibi yerlerden, farklı kararlar çıkarsa, Mahkeme sonuçları aslı olduğundan kararımızı tekrardan gözden geçririz ''' maddesini neden koymazlar

Bunları çıkacak söyleyecek b.en.i.m. b.a.ş.k.a.n.ı.m

Bugun Başabakan Tayyip ERDOĞAN olmasaydı, her gun söylerlerdi bunları, hemde ana avrat birbirlerine küfür ederek, TFF başkanı 10 kere istifa ettirilirdi ama yapamazlar.. Korkuyorlar, Çunku, O adamlar, Muhteşem Süleyman'ın yöneticileri, Onlara dokunamazsın.. bende buna isyan ediyorum. Ve hiç kimse sizde bana , butun bu olanlar karşısında hiçbirşey olmamızş gibi biryerleri ve birşeyleri şakşaklamayı tavsiye etmesin..

Her maç, her yer bu şike konusuyla isyana dönmeli, Stadlar top oynanmayacak hale gelmeli... Ne futbolu, Bu saatten sonra top oynasan ne yazar oynamasan ne yazar, Çok istiyorsan, gidersin halı sahada ter atarsın spor sa eğer..Bugun bu kadar meşruyken deliller varken alamadığın kupayı sana yarın kimse vermez. geçiniz bu işleri..

Uğur Gündüz
27.10.2013, 10:45
iyi takımlar şansa kaybeder, kötü takımlar şansa kazanır.

Kadro kötü hikayesi de bir yere kadar. Tamam FB, GS ve BJK kadro olarak bizden üstün, ama bu durum kendi sahamızda Konya karşısında %30 topa sahip olma rezilliği yaratmamalı.

Ilkel bir anlayışla ezik futbol oynuyoruz, giderekde eziklik kanıksanıp kulp takılıyor.

Trabzon ekonomisinde 40-50 tl'lık bilet fiyatları seyirciyi etkiler ama asıl etkileyen kimsenin bu parayı verip sahada ezik futbolu izlemek istememesi.Fiyatlar düşük olsa evde çekeceği işkenceyi stadda çeker , o kadar!

oksoholu
27.10.2013, 10:52
takımdan memnun değilim

rakibi karşısında mahkum oynayan bir takımın nesini seyredeceğim hoca bile yapacak bir şey yok böyle oynamaya devam edeceğiz diyor
ben şahsen ezik bir takımı seyretmek istemiyorum rahatsız oluyorum yendiğimiz maçlardan bile zevk alamıyorum karakterimize ters bir yapı

aksamvakti
27.10.2013, 11:08

Eğer bunu yapan insanlar varsa bu Trabzonda inanılır gibi değil yerel gazetelerin internet sitelerinin gündemi bu olması gerek. bu şerefsizlerden acilen sabun yapılıp gelirinide klübümüze bağışlamak gerek bu düşüncemde çok ciddiyim.. Ben İstanbuldan dogru 3 kuruş paramla yeni açılan tscluplardan hayrına ürün alıyorum adamların yaptığına bak coluklarına çocuklarına hastahane parası yaparlar İNŞALLAH haram paralarını

Adem Akyüz'
27.10.2013, 11:23
Eğer bunu yapan insanlar varsa bu Trabzonda inanılır gibi değil yerel gazetelerin internet sitelerinin gündemi bu olması gerek. bu şerefsizlerden acilen sabun yapılıp gelirinide klübümüze bağışlamak gerek bu düşüncemde çok ciddiyim.. Ben İstanbuldan dogru 3 kuruş paramla yeni açılan tscluplardan hayrına ürün alıyorum adamların yaptığına bak coluklarına çocuklarına hastahane parası yaparlar İNŞALLAH haram paralarını

Trabzon'da bunun yapıldığını bilmeyen yok zaten. İşin garibi bu gizli saklı değil, alenen yapılıyor. Her maç öncesi yol tarafında biletix gişesinin önü, deniz tarafında hastahane önü grupların kombinelerini kiralayan insanlarla dolu..

Bayundur Han
27.10.2013, 13:13
Perşembe günü hem Kadir Özcan'ın cenazesi hem de Legia Varşova maçı için Trabzondaydık.
Trabzon'a gitmişken Mustafa Reşit Hoca ile sohbet etme imkanı da bulduk.
Şehirdeki futbol sohbetlerinde Trabzonspor'un kadro seçimi ve oyuncu tercihleriyle ilgili eleştirileri hatırlattık hocaya.
Aldığımız cevap 'Eleştiriler sıkıntı değil. Aksine çok iyi. Asıl dolmuş şoförü, simitçi, garson, Trabzonspor'u konuşmuyorsa sıkıntı var demektir.' oldu.
Sonuçta bir röportaj değil, bir ziyaret esnadında yapılmış sohbet olduğu için detayları buraya yazmıyoruz. Ama şunu söyleyebiliriz. Mustafa Reşit Akçay dedikodu ve belden aşağı vurmak dışında her türlü eleştiriye açık.
Üstelik saglıklı eleştirilerin Trabzonspor camiasında zor ortaya çıkan 'Ortak Akıl' üreteceğinden emin.
Gayet samimi bir sohbette bile imkansızlıklardan şikayet etmek yerine neyi neden yaptığını ve neyi nasıl yapacağını anlatmayı tercih ediyor Mustafa Hoca. Ayrılırken futbolcuları düşündüm tek tek.
Mustafa Yumlu, Zokora, Bamba, Adrian, Henrique, Janko, Olcan, Colman...
Bu oyuncuların performansı geçen seneden daha mı kötü?
Takıma ve şehre olan aidiyetleri daha mı az?
Trabzonspor geçtiğimiz iki sezona göre daha dağınık bir görüntü mü ortaya koyuyor?
Trabzonspor Avrupa Ligine ön eleme turlarında mı veda etti?
Zirve yarışından mı koptu?
Bu soruların cevapları hoca ile ilgili daha sağlıklı bir değerlendirme için ipuçları verebililir gibi görünüyor.
Trabzonsporlular bazen unutuyor, ve Mustafa Reşit Akçay hatırlatmıyor ama Karadeniz Fırtınasının oyuncu kadrosu geçtiğimiz iki sezon boyunca sadece fiziken değil ruhen de yoruldu, yıprandı ve yenildi. Mağlup olmayı kanıksamış bir kadroyu yeniden ayaga kaldırmaya çalışıyor hoca. Eleştiriye devam ama insaf ölçülerini aşmadan. Biz eleştirmeye devam edelim, hoca da kazanmaya...
Sonuçta herkes mutlu olur 61saat.com

Sibel
27.10.2013, 18:23
Buınu açabilir misin...

Öyle olmayanlar neler?

Mesela bıkkınlığa inanmıyor, maddi imkansızlığa ya da başka bir sebebe.
Ama bunlar var.

cakalkerem
27.10.2013, 19:32
acaba her sene başarısızlık eldekini tutamama şampiyonluk gelmemesi avrupada hiçbirşeyin yapılamaması bunlar sebep olabilir....

ophius
27.10.2013, 19:36
09-10 sezonundan sonra adam gibi taraftar ambiyansı görmedim ben şahsen
bunda kötü yönetim kötü futbolcular etken diye düşünyorum
yani takım erken kopuyor ligden ve bu da ister istemez tribünlere yansıyor
bi de bütün ligi toplasan bizimki kadar taraftar grubu yoktur heralde

serdaracıl
27.10.2013, 20:07
Kendimi sorguladim; adaletsizlige ve kötü yönetimlere karşi dayanacak gücüm kalmamiş. Ama yine de savaşmaliyiz

TekfurÇayır 61
27.10.2013, 21:16
Mesela bıkkınlığa inanmıyor, maddi imkansızlığa ya da başka bir sebebe.
Ama bunlar var.

Şimdi anladım, teşekkürler.

Sefer A.
27.10.2013, 21:53
Elimizde mahkeme, Uefa, CAS, v.s bir sürü delil var dostum?? O kupa bu şartlarda gelmeyecekse, Hiç kimseye eskileri anlatarak haması duygular yükleyemezsiniz. Yemiyor artık bunları kımse. İş artık idarecilerin maharetlerinde. Biz elbette gene seveceğiz takımızı

Ama benım başkanım

Çıkıp da; Suçluları aklamak adına, Tahkime alelacele karar aldırıp, hiç bir kurumu beklemeden Ligi tescil neden ettiniz. Madem ettiniz, O kararaın altına ''' Eğer ile başlayan, UEFA, VS Mahkemeler v.s gibi yerlerden, farklı kararlar çıkarsa, Mahkeme sonuçları aslı olduğundan kararımızı tekrardan gözden geçririz ''' maddesini neden koymazlar

Bunları çıkacak söyleyecek b.en.i.m. b.a.ş.k.a.n.ı.m

Bugun Başabakan Tayyip ERDOĞAN olmasaydı, her gun söylerlerdi bunları, hemde ana avrat birbirlerine küfür ederek, TFF başkanı 10 kere istifa ettirilirdi ama yapamazlar.. Korkuyorlar, Çunku, O adamlar, Muhteşem Süleyman'ın yöneticileri, Onlara dokunamazsın.. bende buna isyan ediyorum. Ve hiç kimse sizde bana , butun bu olanlar karşısında hiçbirşey olmamızş gibi biryerleri ve birşeyleri şakşaklamayı tavsiye etmesin..

Her maç, her yer bu şike konusuyla isyana dönmeli, Stadlar top oynanmayacak hale gelmeli... Ne futbolu, Bu saatten sonra top oynasan ne yazar oynamasan ne yazar, Çok istiyorsan, gidersin halı sahada ter atarsın spor sa eğer..Bugun bu kadar meşruyken deliller varken alamadığın kupayı sana yarın kimse vermez. geçiniz bu işleri..

iste budur bee :) buna itiraz eden gitsin kendini bogazdan asagi atsin :)

Sibel
28.10.2013, 23:54
Evet bugün gurbetçi taraftarlarımız olay çıkarmış.
Özelikle bu tip maçlar sonrası çoğu itiraf edemese de Trabzon'u anlıyor olmalılar. Burda atıp tutanlar bilhassa.
Ama dediğim gibi ''itiraf edemese de'' anlıyor.
Bir de söyleyenler var çekinmeden. Sağolsunlar. Bir dahaki maça kadar onlar da unutup gidiyor.
İyi oluyor bu durum, iyi oluyor.
Çünkü müstehak bize bunlar. Bölünmeye, anlamamaya, kendimizi mükemmel sanmaya devam. Çünkü suçlu biziz(!)

SEDER
29.10.2013, 12:39
dünkü maçtan sonra hala duruyor mu bu başlık.. ne olduğunu gördük tam 18 resmi maçtır eziliyoruz, 18 resmi maçtır rakiplerimizi izlyoruz, sağdan soldan ortadan hücum organizasyonlarını izliyoruz. 18 resmi maçtır onuru izliyoruz. 18 maç üst üste barcelonayla maç yapma rekorunu kırdık her hafta bu rekoru yeniliyoruz. taktik belli "yenemiyorsan yenilme, yeniliyorsan fark yeme" + "hiç bir şekilde golü düşünme, gol düşünmek gol yemeye ortam hazırlar" mra hocaysa ben insan bile değilim..verelim parasını peşinde şu takımı adam gibi hücum oynatsın. zira tek derdi fazladan bir kaç hafta kalıp para almak, piyasa yapmak..başka açıklaması yok...

TekfurÇayır 61
29.10.2013, 15:36
Çok kötü kadrolarımızın olduğu yıllarda bile Trabzonspor maçının olduğu akşamlar hep farklı olurdu. Bütün gündem Trabzonspor olur yensekte yenilsekte insanlar maçı konuşurdu.

Son bir kaç sezondur anlayamadığım bir şey var. Tribünler yarı yarıya boş ve maça gelenler bile sahadan kopuk çekirdekçi tayfa gibi.(aşağılamak için demiyorum tansiyonu düşük "seyirci"). Onurun maçtan sonra neredeyse taraftara yalvarması biz burada savaşıyoruz en azından yanımızda olun demeye getirmesi. Keza en dandik lig maçında bile 100 sayfayı geçen maç konusu daha 50 sayfayı devirmemesi.

Şimdi ben soruyorum. Ne oluyor bize. Trabzonspor artık ilk kaygımız değil mi?

Sorunun cevâbı yazdıklarının içinde değil mi...

Son birkaç sezondur diyorsun. Son birkaç sezonda neler olduysa bugün yaşananların sebepleri de onlar.

TekfurÇayır 61
29.10.2013, 15:38
dünkü maçtan sonra hala duruyor mu bu başlık.. ne olduğunu gördük tam 18 resmi maçtır eziliyoruz, 18 resmi maçtır rakiplerimizi izlyoruz, sağdan soldan ortadan hücum organizasyonlarını izliyoruz. 18 resmi maçtır onuru izliyoruz. 18 maç üst üste barcelonayla maç yapma rekorunu kırdık her hafta bu rekoru yeniliyoruz. taktik belli "yenemiyorsan yenilme, yeniliyorsan fark yeme" + "hiç bir şekilde golü düşünme, gol düşünmek gol yemeye ortam hazırlar" mra hocaysa ben insan bile değilim..verelim parasını peşinde şu takımı adam gibi hücum oynatsın. zira tek derdi fazladan bir kaç hafta kalıp para almak, piyasa yapmak..başka açıklaması yok...

Derdi piyasa yapmak olsa böyle çağdışı bir futbol anlayışını benimser mi?

Hangi kulüp ister ki onu bu anlayışıyla.

atomantcum
31.10.2013, 12:31

Aynen ben de yazmıştım yukarda ama bu konu üzerinde durulmuyor pek anlayamıyorum. Bedava dağıtılan yüzlerce kombineyi pazarlayan insanları görmek beni soğuttu mesela, trabzonda olsam ikinci bir maça gitmek istemezdim o olaydan sonra.

zafercalikoglu
31.10.2013, 15:10
şampiyon oldugumuz 2010-11 sezonunun ilk yarısında oynadıgımız Barceleno vari futbolu bir daha görebilecekmiyiz Allahım,puan almak önemlide abi bu bir oyun ,savas degil,ne kadar güzelleştirirsen o kadar seyirci gelir,Trabzon daki taraftarımıza hak vermemek elde degil,biz Tv basında cıldırıyoruz,onlar orda ne yapsın,Olcanının ne yaptıgı belli olmayan oyununumu seyretsinler,Ahh ,ahh 96 da en az 15 seneye gitmiştik,2010-11 da i,se en az 10 yıl,

Zaten son 20 yılı incelediğimizde hep 10 yılda bir ciddi anlamda şampiyonluga oynamışız...malesef,,

Yiğit Gayretli
31.10.2013, 15:25
şampiyon oldugumuz 2010-11 sezonunun ilk yarısında oynadıgımız Barceleno vari futbolu bir daha görebilecekmiyiz Allahım,puan almak önemlide abi bu bir oyun ,savas degil,ne kadar güzelleştirirsen o kadar seyirci gelir,Trabzon daki taraftarımıza hak vermemek elde degil,biz Tv basında cıldırıyoruz,onlar orda ne yapsın,Olcanının ne yaptıgı belli olmayan oyununumu seyretsinler,Ahh ,ahh 96 da en az 15 seneye gitmiştik,2010-11 da i,se en az 10 yıl,

Zaten son 20 yılı incelediğimizde hep 10 yılda bir ciddi anlamda şampiyonluga oynamışız...malesef,,

Eh, üçü gitti. Geriye yedi kaldı. Sabır...

yorumsuz6117
31.10.2013, 15:45
Eh, üçü gitti. Geriye yedi kaldı. Sabır...

Ölüm var Yiğit :)

Yiğit Gayretli
31.10.2013, 15:55
Ölüm var Yiğit :)

Yahu ölmekten korksak, dünyaya gelmezdik :)