PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ali Ece'den Lazio Maçı Değerlendirmesi | "3-1'den 3-3'ün 3 Sebebi"

Berat
04.10.2013, 16:14
Trabzonspor - Lazio: 3-1'den 3-3'ün 3 sebebi

Trabzonspor ilk yarısını çok iyi oynadığı Lazio maçında tarihi bir skora imza atabilecekken 1 puanla yetinmek zorunda kaldı. Bunun da 3 ana sebebi vardı...

1-Alanzinho’nun kaçırdığı gol ve sonrası

''Önce kaleci Onur’un hatasını yazmalıydın'' diye itiraz edeceklerden rica ediyorum: Artık hücum oyuncularını sadece attıkları, kalecileri de sadece yedikleri gollerle yargılamak hatasını tekrarlamayalım. Onur’un hatalı bir gol yediği doğru... Ancak buna karşın Onur maçı toplam 11 kurtarışla tamamladı ve son tahlilde Henrique-Adrian 2’lisinden sonra Trabzonspor’un skora en fazla olumlu katkı yapan 3. oyuncusu oldu. Oyuna 64. dakikada dâhil olan Alanzinho ise ''Bir kalecinin yaptığı degajı önündeki takım arkadaşına çarptırıp yedirdiği gol'' derecesinde vahim bir hata yaparak maç 3-1’ken geri kalan dakikaları formaliteye dönüştürebilecek anda kaçırılması imkansız gözüken bir golü kaçırdı. Maç 4-1’e gelse belki Trabzonspor, Lazio’nun iyice öne çıkan savunmasının arkasına daha rahat sarkıp hücum hattının iyi performans gösteren 3kontracısı Yusuf-Adrian-Henrique ile farkı daha da arttırabilecek pozisyonlar bulabilirdi.
Avrupa kupalarında İtalyan takımlarıyla oynanan maçlar için Cruyff’un ünlü bir sözü vardır: ''İtalyanlar sizi yenemez ama siz onlara kaybedebilirsiniz'' Alanzinho’nun kaçırdığı o golden sonra yaşananlar, maçın 3-1’den 3-3’e gelmesi ve bu 1 puanın taraftarın çoğunun nezrinde 'yenilgi' hissi uyandırmasının sebebi de tam olarak bu. Floccari’nin attığı golleri mi atmak daha zor, yoksa Alanzinho’nun atamadığını mı? Kolay olacak maçı zorlaştırırsanız İtalyanlar sizi yenemese de siz onlara kaybetmiş gibi hissedersiniz.

Kaçırdığı gol dışında sahaya topu tutup Trabzon orta sahasının Lazio karşısında nefes alması için oyuna dâhil edilen Alanzinho’nun 26 dakika boyunca gösterdiği performans tam anlamıyla komple bir fiyasko. Alanzinho’nun 26 dakikada sadece 9 kez topla buluşmuş olması, o 9 kezin 1’inde maçın kilit anı olabilecek pozisyonda golü kaçırmış olması bir yana 30 yaşındaki tecrübeli bir ofansif orta saha oyuncunuzun sonradan oyuna girip bu kadar az top inisiyatifi alması diğer yana! Bu 26 dakikada takımınız geriye kapanmışken yeni giren 'koz'unuzun takıma savunmasına da bu kadar az katkı sağlamasının ise açıklaması yok! Alanzinho 26 dakika boyunca rakipten sadece 1 kez top kapabildi. Allah, başta Mustafa Reşit Akçay olmak üzere tüm Trabzonsporlulara sabır versin!

2-Colman çıkınca 60’tan sonraki düşüş

Yönetimle yaşadığı sorunlar, formundaki iniş çıkışlar derken Colman’ın şu aralar Trabzonspor kariyerindeki en iyi dönemini yaşamadığı herkesin malumu. Ancak performansı ne kadar istikrarsız olursa olsun, Colman (özellikle UEFA Ligi standartlarında) 2013-14 model Trabzonspor’un fark yaratma potansiyeli en yüksek oyuncularından birisi. 57. dakikada sakatlanıp oyundan çıkana kadar orta sahada pas inisiyatifini alan ve 43 kez topla buluşup % 88 pas isabetiyle oynayan Arjantinli oyuncu 3 kez de rakipten top çaldı. 57’de Colman’ın yerine oyuna dahil olan Aykut Akgün ise sadece 17 kez topla buluşurken Colman’a göre defansif açıdan daha gelişkin bir orta saha olmasına rağmen Lazio’lulardan sadece 1 kez top kapabildi.

Colman sakatlanıp çıkmasa Trabzonspor daha çok pas yapıp topu bu kadar rakibine bırakmak zorunda kalmazdı. Colman sahadayken sezon başından beri Trabzon formasıyla en iyi performansını sergileyen Zokora da 60. dakikadan itibaren yavaş yavaş oyundan düştü. Birbirini tamamlamaktan çok birbirine alternatif olabilecek profilde olan Zokora ve Aykut Akgün ikilisi oyunu tutamadılar.

Colman sahadayken Trabzon belki bir Barcelona-Arsenal pas akışkanlığında oynamıyordu ama en azından direkt dikey toplarla gol pozisyonuna girebiliyordu. Colman çıkınca ise zorlama uzun toplar adeta Lazio savunmasında duvardan dönen balonlar etkisi yaptı ve İtalyanlar son 30 dakikada topa kolayca hükmetti. Şu ana kadar grupta oynanan maçlarda Trabzonspor topa sahip olma dalında gruptaki 2 direkt rakibi Legia ve Lazio’nun gerisinde kaldı. Legia maç başına ortalama % 58 topa sahip olurken, Lazio % 53, Trabzonspor ise % 46.1’lik oranda kaldı. Gruptan çıkabilmek yani 3-1 öne geçtiği zaman en azından skoru tutabilmek için Trabzonspor’un topa sahip olma oranını arttırması en azından direkt rakipleriyle arasındaki farkı azaltması lazım. Trabzon’un bu konudaki en büyük sıkıntısı topa sahip olmak adına Colman dışında inisiyatif alan oyuncunun olmaması.

3-Kadronun yeteri kadar derin ve olgun olmaması

Colman’lı ve Colman’sız dakikalarda gördüğümüz gibi Trabzonspor’un dün geceki en büyük sıkıntısı ilk 11’i iyi performans sergilemesine rağmen oyuna sonradan dâhil olan oyuncularından neredeyse hiç verim alamamasıydı. 60’tan sonraki düşüşün Colman’ın oyundan çıkışı dışındaki bir diğer nedeni de kadro derinliği ve kadronun ortalama tecrübe/fizik-kondisyon tutarsızlığı. Belki de Mustafa Reşit Akçay’ın 3. bir oyuncu değişikliğini yapmaması-yapamaması da bununla bağlantılı.

Trabzonspor’un bu sezon kadronun kilit isimleri olmaları için transfer ettiği Malouda ve Bosingwa sezon öncesi hazırlık kampını kısmen es geçtikleri için 60. Dakikadan sonra 30 yaş ve üstündeki bu iki yetenekli oyuncunun fizik kondisyon açısından düşmesi Trabzon’u kötü etkiledi. Mustafa Reşit Akçay, tecrübeli yıldız Malouda’yı oyundan almak zorunda kalınca yerine Alanzinho dâhil oldu. Malouda ve Alanzinho arasındaki kalite farkı kadar mevkisel profil farkı da Trabzon’un oyununu negatif etkiledi. Doğuştan bir kanat oyuncusu olan Malouda yerine oyuna dahil olan Alanzinho, Norveç’te santrfor arkası ofansif merkez orta saha olarak formunun zirvesindeyken ligin en değerli oyuncusu seçilmişti. Ancak doğuştan ofansif kanat oyuncusu olan Malouda çıkınca Mustafa Reşit Akçay’ın yapabileceği 2 şey kalıyordu: Santrfor arkasında maçın yıldızı olan Adrian’ı kanada kaydırmak ya da Alanzinho’yu bir kez daha ofansif kanada devşirmek. Bu iki 'devşirme opsiyon' da maalesef defalarca denendi yeterli verim alınamadı, Trabzon’un hücumun kanatlarındaki Yusuf ve Malouda’ya alternatif olabilecek devşirme değil orijinal pozisyonu ofansif kanat olan bir oyuncuyu devreye sokması gerekiyordu. Aslında o oyuncu maçın başından beri sahadaydı. Geçen sezon Trabzon’un ligdeki en golcü oyuncusu olan Olcan, aynı zamanda kadroda sol bek oynayabilecek en iyi (ya da en az kötü) isim olduğu için sol bekte kalınca Trabzon’un kanat dengesi bozuldu. Hâlbuki yedek kulübesinde Bamba yerine savunmanın her yerinde oynayabilen, kiralık gittiği Premier Lig’de kanat beki olarak kullanılan Celutska olsaydı! Keşke olsaydı!

Tabii ki Trabzonspor takım savunmasında biraz daha dikkatli olsa 3-1’lik skoru bu kadro derinliği dezavantajına rağmen koruyabilir en azından bir gol yese de 3 puanı kapabilirdi. Bunu başaramamasının bir diğer sebebi de Trabzon stoper tandemi Aykut-Mustafa Yumlu 2’lisinin çok yeni ve henüz oturmamış olması.

Yumlu’nun son haftalardaki çıkışı etkileyici. 1.91’lik 26 yaşındaki stoper oynadıkça zaman zaman daha da iyisini yapabilmiş bir oyuncu. Ancak artık yanında kadronun en tecrübeli stoperlerinden Giray yok. Bizzat iyi bir stoper olan Aykut ise yeni transfer olmasının yanı sıra zaman zaman stoper dışında oynatılması zaman zaman da hiç oynatılmaması nedeniyle henüz Trabzonspor’a % 100 adapte olabilmiş değil. Adapte olsa bile Mustafa Yumlu-Aykut 2’lisi birbirini % 100 uyumla tamamlayabilecek bir stoper tandemi değiller.

Ara transferde Mustafa Reşit Akçay’ın mutlaka bu 2 kadro yapısı sorununu çözecek isimlerle takviye yapması şart. Dün gece bu bir kez daha çok net şekilde ortaya çıktı.

http://www.totemspor.com/yazarlar/ali-ece/trabzonspor-lazio-31den-33un-3-sebebi-041013

Berat
04.10.2013, 16:17
Ali Ece BMN üyeleri olarak yazıyla alakalı görüş ve düşüncelerimizi merak ettiğini ve okuyacağını söyledi, sizlere selamlarını iletti.

Not:Başlık bir süre Genel'de kaldıktan sonra Ali Ece başlığıyla birleştirilecektir.

fanetic
04.10.2013, 16:35
Ali ECE döktürmüş genel olarak bizlerde bu görüşteyiz.MRA hocanın tesptine paralel olarak yedek kulübesinin yetersiz oluşu ve Colman'ın ortasaha da çektiği yük ortada..Yerli alternatifler bulabilmemiz gerekiyor zira Yabancı da artık kota doldu...

DeAgLeMaNyAq
04.10.2013, 16:36
Ali Ece gibi insanlara ihtiyacımız var...

ihsan candas
04.10.2013, 16:38
-Celutska olsaydı! Keşke olsaydı!-

Hüseyin Başoğlu
04.10.2013, 16:44
Yazısına komple katılıyorum...

Celustka olsaydı,Keşke olsaydı diyorum bende...

Forvet alıcaz diyip defans oyuncumuzu satıyoruz sonra forvette alamıyoruz :) Tam bir laz fıkrası....

U.Sadıkoğlu
04.10.2013, 16:53
Ali Ece'yi çok sever saygı duyardım ta ki şu açıklamasına kadar ;

Beşiktaşlı kimliğiyle tanınan spor yorumcusu Ali Ece, şike davası ve Fenerbahçe ile ilgili iddiaları değerlendirirken "Neden böylesi iddialar hep Fenerbahçe'nin başarılı sonuçlar almasından sonra ortaya atılıyor?" -

Mert Oğuzlu61
04.10.2013, 16:54
spor medyasında örnek aldığım isimdir, tarzınıda yorumlarınıda yazılarınıda çok beğeniyorum. ondan daha iyisi yok.

bu akşam programda bizim maçı konuşacaklar. ama izlemeyeceğim, fener maçına kadar tv ye spor gazetelerine, hatta normal gazetelere bile bakmayacağım. haber sitelerine bile bakarken şöyle spor içerikli kısımları elimle kapatıcam felan...

bu maça dair hiçbirşey görmek duymak istemiyorum, gerçekten çok emindim dakka 84 e kadar, mutlu sonla bitmeliydi bir floccari yi tutamadık. indir faul yap, yat yerlerde sürün zaman geçir, futbolun gerekleridir bunlar gülmeyin, evet biz birazda bunları yapamadık diye dün yenildik. oyunu soğutmak adına hiçbirşey yapmadık...

italyadaki maça kadar tüm maçlarımızı kazanacağız buna eminim, lazio nun puan kaybetmesi için dua edeceğim :) olmadı italyada yeneriz ne olacak, daha janjanlı bişe olur, namımız yürüsün :D lider çıkacağız..!

Hüseyin Başoğlu
04.10.2013, 16:55
italyadaki maça kadar tüm maçlarımızı kazanacağız buna eminim, lazio nun puan kaybetmesi için dua edeceğim :) olmadı italyada yeneriz ne olacak, daha janjanlı bişe olur, namımız yürüsün :D lider çıkacağız..!

Orası kesin zaten..biz italyanları deplasmanda yenmeyi seviyoruz :)

Ya aslında dün okadar kötü sonuç almadık ama 3-1 den de 3-3 verilmez maç ona kızdım :) Yoksa gruptan lider çıkıcaz ben hala lafımdayım :)

Ertan 51
04.10.2013, 16:56
Valla iyi ki var Ali Ece gibi insanlar Türk spor medyasında,
seviyorum ben kendisini,zevkle de izliyorum,okuyorum.
Birilerinin güdümüyle kucaktan yorum yapan kelli felli adamların(!) nasıl ön yargılı ve nasıl TS düşmanlığı yaptıklarını gördükten sonra Ali Ece'ye saygım daha da bi artıyor.

Güzel analiz etmiş takımı sağolsun,
ama Çelustka'yı kayıp olarak görmüyorum ben,olsa da farkını hissettiremezdi,
son paragrafı kaderimizi belli edecek,
2 iyi takviye olmazsa daha çok maçı ya kaybederiz ya 3-1 den 3-3 e getiririz.
Tekrar teşekkürler güzel insan.

Joacivil
04.10.2013, 16:57
Keşke şu adam klüpte görevli olsa hepsinin toplasan bu adam kadar futbol bilgisine yanasamaz bizimkıler

artvints
04.10.2013, 17:00
ali abi sağolsun ilgi gösteriyor yorumlarımıza.trabzonspor hakkında sağlıklı yorum yapabiliyor.çoğu yorumcu trabzonspor dan bihaber, ezbere yorum yapıyorlar.uyuz oluyorum dinleyince.

takıma gelince, en büyük sorunumuz bence kadro dengesinin olmaması.birbirini tamamlayan cinsten değil oyuncular.performanslar çok inişli çıkışlı zaten.kısa vadede yapılabilecek 5 madde yazabilirim.
1) bamba nın mutlaka stoperde oynatılması gerkiyor.çünkü fizik kalitesi yüksek, kendine güveni yüksek.savunmada daha güvenli oluruz.öne çıktığımızda stoperlerimiz ağır tek hamleli olduğı için sorun yaşıyoruz.bu yüzden stoperler geriye yaslanıyor ve takım boyu çok uzuyor.bamba hızıyla buna da çare olabilir.

2)solbekte kadiri ne olursa olsun oynatmak lazım artık.olcan çok rahat değil orda.özellikle zor maçlarda çok sorun yaşıyor.ali abi gibi keşke celutska gitmeseydi diyorum.

3)en büyük sorun ortasahaya değineceğim.sezona colman aykut ikilisiyle başladık, hücum yönünden takım iyi gibiydi aama defansif olarak sorun yaşıyorduk.ayrıca aykut ve colman inişli çıkışlı performans gösterdiler.bu yüzden zokora girdi tekrar kadroya ve oynamaya devam edicek gibi gözüküyor.zokorayı tamamlaması ve yabancı sınırı düşünüldüğünde soner i buraya monte etmek ve sabretmek gerekir.geçen sene tolunay hoca zamanında belli bir süre beraber oynadılar.herşeyi geçtim, soner bu kadronun en genç, en yetenekli ve en uzun süre faydalanacağımız oyuncusu.artık kadroya yerleşmesi gerekir.hazır ihtiyaç da var fazla düşünmeye gerek yok.yeni sezonda buraya transfer şart hem yerli hem yabancı.

4)malouda ve adrian ın birlikte oynaması savunma zafiyeti oluşturuyor.60. dakikadan sonra birinin çıkması gerekiyor genellikle, ama yerine girecek oyuncu yok.buna ali abi de değinmiş.olcan bu konuda çözüm olabilir.ama o da solbekte.bu durumun çözülmesi gerekir.

5) genellikle maçlarda öne geçiyoruz.ama henrique çıkarıp yerine koyacağımız pres yapacak arkaya sarkacak forvet yok yedekte.bu büyük sıkıntı oldu şimdiye kadar.geriye düşünce jaanko yu alacağımız belli ama öne geçtiğimizde planımız yok.bu konuda da emre ye daha çok süre vermek gerekir.her maç 10 15 dakika süre alsa iyi olur.henrique çabuk yoruluyor.emre de şans bulsun artık.biz de fikir sahibi olalım.aklımızda acaba kalmasın.ihtiyaç var zaten.

Gördüğüm sorunlar şimdilik bunlar, özellikle ortasaha sorununu acil çözmek lazım.

Onur Akyüz
04.10.2013, 17:04
Colman sayfasında millet herife giydirirken biz Colman çıktıktan sonra takım dağıldı diyorduk, bunu Ali Ece de söylüyor.

Trabzonspor taraftarının futbolu çok iyi bildiği palavrasını Colman sayfasından anlayabiliriz. Ayrıca maç sayfasında da Aykut'un oyuna alınmasına sayıp söven andavallar Colman'ın sakatlığının nüksettiğini ve kenara değiştirin işareti yaptığını bile görmeden atıp tuttular. Trabzonspor taraftarı futboldan çok iyi filan anlamaz, sadece topa bakar, bir de ayağında top olan oyuncuya ondan sonra da atıp tutar.

Ali Ece'nin Celu yakınması çok doğru, vasat bir oyuncu ama dün akşam skoru tutmak için Alan yerine Olcan'ı kullanabilme seçeneğine sahip olabilecektik. Uzun vadede de savunma yapmaya çalışan bir hücum oyuncusunun getirebileceği riskleri yaşamıyor olacak ve orta sahada hamle seçeneğimiz bulunacaktı. Gerçekten akıl almaz bir transfer yanlışı Celu'nun kiralanması. Kokmaz bulaşmaz görevini yapan bir adam.

Yine de maçı 3-3'e getiren 2 isim Alan ve Yumlu'dur. Alan malumunuz ama Yumlu'nun 2 golde de adamı pozisyon alıp karşılamak yerine çift ayak üzerinde hamle yapmaya çalışması tam bir fiyaskoydu. Biri bacak arası 2 asist yedik çünkü Yumlu rakibe hamle yapınca boşalttığı yere anında Lazio'lular koşu yaptılar ve 2 gol çıkardılar. Oralarda da Aykut'un hiçbir hamle şansı yoktu.

Korner golünü de Onur'un talihsizliği-hatası, Zokora'nın adamı rahatsız etmemesi ve Bosingwa'nın 2. direği tutmaması sonucu yedik.

murat şahin
04.10.2013, 17:26
maluda oyundan çoktığında alanzinyo'yu oyuna almak yerine ben olsam bambayı alırdım. bamba yumlu defansıyla devam eder aykut demiri sol beke kaydırırdım olcanı mevkisi olan sol açığa çeker yusuf'u sağ açığa çekerdim. bu şekilde hem ileride topu daha çok tutardım hemde kanatlarım hızlı olucağı için defans ve orta sahadan atılan hızlı toplarla daha çok pozisyona girerdim. hocanın yalanzinyo tercihi yanlıştı zira yalanzinyonun gölgesi başka bir oyuncunun gölgesiyle üst üsta geldiğinde alnziyo yere düşüyor ne futbolcu fiziği var nede futbolcu yeteneği... (70 daikada elazığ maçında oyuna sokarsanız size şov yapıyo gibi gelebilir ama hiçbir avrupa kupası maçında bırakın takıma katkı vermeyi ayakta dahi kalamaz kaptırdığı toplarla rakip oyuncuları direk atağa yönlendirir.) colmanın yaptığı saçma sapan işleri bir kenera bırakıcak olursak bu takımdaki en iyi ortasaha oyuncularından biridir. colmandan daha iyi olan bir adam var ki o da hoca tarafından çok tercih edilmiyor oda dün sakattı dün colman soner değişikliği olsaydı o maç iddia ediyorum 5-1 veya 5-2 biterdi...

nacizane görüşlerimdir herkese selamlar ve saygılar...

Erdal DİLEK
04.10.2013, 17:50
Ali ECE ile ilgili yapacağım tek yorum, bjk yarışın içinde değilken şiddet ve hakem ilgili yaptığı objektif yorumları bjk yarışın içindeykende yapması. Ali ECE yi Ali ECE yapan objektif yorumculuğudur, bjk yorumculuğu değil. . .

kopeli
04.10.2013, 17:51
Fiziksel olarak 90 dakikayı kaldıracak bir takım değiliz.Süper Ligde bir sekil 90 dakikayı geçiriyoruz ama Lazio'ya karsı olmuyor iste.

Lazio ile aramızda bir sıklet farkı olduğu kesin.Fizik olarak 45 dakikada tükentik.Lazio ise 90.dakikada 4.gol için saldırıyordu.Sanki bir 45 dakika daha oynayacak gibi duruyorlardı.Mac zaten 9-10 dakika daha oynansa rahatlıkla 4-5'i atarlardı.

bach72
04.10.2013, 18:00
Ali Ece goy goy yapmadan çok güzel bir analizle Lazio'ya verdiğimiz 1 puanın veya kaybettiğimiz 2 puanın nedenlerini sıralamış.

muratt
04.10.2013, 18:18
Ali Ece'ye ekleme olarak, Alanzinho kadar Henrique de 3-1 iken kaçırdığı gollerle aynı eleştiriyi hakediyor.

Ali Ece'den farklı olarak, Colman'ı genel olarak çok beğenmekle beraber bu maç için çok kötüydü diyebilirim. İlk gol tamamen onun hatasıyla oluştu ve bu golün dışında da çok kritik hatalar yaptı. Hatta Colman oyunda kalsa belki maç daha erken 3-3'e bile gelebilirdi.

Ali Ece'nin bahsetmediği konu olarak, maçın 3-3'e gelmesinin asıl sebebi MRA'nın takımı taktik olarak yönetememesi olarak görüyorum. Maç 3-1 iken oyunun temposunu tamamen düşürüp defansif bir kurguya geçebilirdi. Oysa MRA tempoyu düşürmediği gibi, defansif yapıyı da kurmadı ve öndeki 4 oyuncu (oyuna sonradan giren Alanzinho dahil) defansa çok az katkıda bulundular, topun arkasına hiç geçmediler.. Oysa son yarım saat tamamen top çevirerek ve kapanılarak geçebilirdi..

Son lafım MRA'ya.. Evet hakkatten maçın şifresi "sabır" oldu.. Çok sabırlı oynadık.. Biz de tv başında çok sabır ettik !?#

EnjoyTheMusic
04.10.2013, 18:25
sıralamanın başında alazinhoyu görünce benim gibi düşünenlerinde oldugunu fark ettim.alanzinho oyuna girdi ve rakibin goller geldi.koşmayı bırakın sahada yürümekten bile aciz,beceriksiz,vasıfsız....

biltrabzon
04.10.2013, 18:30
Ali Ece'ye ekleme olarak, Alanzinho kadar Henrique de 3-1 iken kaçırdığı gollerle aynı eleştiriyi hakediyor.

Ali Ece'den farklı olarak, Colman'ı genel olarak çok beğenmekle beraber bu maç için çok kötüydü diyebilirim. İlk gol tamamen onun hatasıyla oluştu ve bu golün dışında da çok kritik hatalar yaptı. Hatta Colman oyunda kalsa belki maç daha erken 3-3'e bile gelebilirdi.

Ali Ece'nin bahsetmediği konu olarak, maçın 3-3'e gelmesinin asıl sebebi MRA'nın takımı taktik olarak yönetememesi olarak görüyorum. Maç 3-1 iken oyunun temposunu tamamen düşürüp defansif bir kurguya geçebilirdi. Oysa MRA tempoyu düşürmediği gibi, defansif yapıyı da kurmadı ve öndeki 4 oyuncu (oyuna sonradan giren Alanzinho dahil) defansa çok az katkıda bulundular, topun arkasına hiç geçmediler.. Oysa son yarım saat tamamen top çevirerek ve kapanılarak geçebilirdi..

Son lafım MRA'ya.. Evet hakkatten maçın şifresi "sabır" oldu.. Çok sabırlı oynadık.. Biz de tv başında çok sabır ettik !?#
Katiliyorum ayrica 3.oyuncu degisikligini yapamayan acemi hocaya bir iki laf etse daha güzel olurdu.Bir janko hamlesi ile oyunu sogutup ve ilerde top tutma becerisini gösterebilirdi.

maxim
04.10.2013, 19:15
Ali Ece'ye teşekkür ederim.

Yazısında bir noktaya takıldım sadece, Colman Trabzonspor kariyerindeki en iyi döneminde mi?

ozturk
04.10.2013, 19:25
Ali Ece futbol bilgisi çok iyi olan kendini yetiştirmiş biridir. Analizi de çok doğru.

Berat
04.10.2013, 19:28

Yazısında bir noktaya takıldım sadece, Colman Trabzonspor kariyerindeki en iyi döneminde mi?

Trabzonspor kariyerindeki en iyi günlerinde değil ama yine de vazgeçilmez demiş mealen.

Orkun Özkaya
dün geceden beri aslında "Alanzinho o golü atsa ve 4 - 1 olsa bu iş biterdi" deniyor. Ben de böyle düşünüyorum ama açıkcası içimde bir merak da yok değil. Hakikaten bu iş biter miydi yoksa maçtan o kadar kopmuş ve dağılmış durumda olan, ne yaptıklarını kendileri de bilmez durumda olan takımımız bu sefer son 5 dakikada 3 gol yemeyi becerip bizi daha büyük bir hayal kırıklığı ve yıkılmışlık içine mi iterdi ?

fteotdgs
Maci seyretmedim ancak buradan takip ettim. Ikinci yari durum 3-1 iken olur da ikinci golu yersek kesinlikle bu maci galip bitiremeyecegimizden emindim. Bahis oynayan biri olsam ikinci golu yedikten sonraki o kisacik zamanda elimde avucumda ne varsa basardim buna. Bu takimin asil sorunu, bazilari bunu "kirilganlik" olarak adlandirabilir, 96'daki Trabzon'daki FB macindan beri bu takimin basina musallat olan inancsizlik, (bu donemde gelmis gecmis, istisnasiz, tum teknik ekiplere ozgu bas karakteristik) basiretsizlik ve bunlarla dogrudan ilintili "kaybeden" karakteri. Dunku macta sayet Lazio mutlak kazanmak zorunda olsaydi son alti dakikada 2 degil de 3 yemeyi basarirdi(!) bu takim, o derece.

Oğuz ZEYTİN
04.10.2013, 19:43
(O ki okuyormus)

Merhaba Ali Abi, nasilsiniz?

Ilker - Firat - Sapmaz - Ayan ve Ali Ece ekibini uzun sure takip etmis bir sporsever olarak sizi sever sayarim.

Liverpool'la pek bagim yok ama ailemde benim disimda herkes Bjkli. Onlar hem Bjknin hem de Fbnin yaptigi sikeyi kabul ediyor ve bundan oturu Trabzonspor'un sampiyonlugunun calindigini dusunuyorlar.

Peki siz, futbolun emek kismina onem veren iyi bir Besiktasli olarak sike davasinda acik acik Trabzonspor'un hakkinin calindigini ve Bjknin de sike yaptigini soyluyor musunuz?

Eger ben iskaladiysam affedin.

Belki bir gun yeniden metrobuste karsilasip sohbet ederiz.

Selamlar

Atakan
04.10.2013, 20:00
Ali Ece'yi kutluyorum. Yine mükemmel bir yazı olmuş.

Henrique'nin girdiği pozisyonlarla Alanzinho'nunki karşılaştırılamaz. Alanzinho'nunki apayrı bir olay. Golü kaçırmaktan çok böyle bir maçta bu kadar rahat bu kadar vurdumduymaz bu kadar takımı tınlamayan oyuncu olamaz. Onun yerine Zeki Ayvaz girseydi en azından hırslı oynardı.

Celustka'nın gitmesi iyi karardı ama yerine adam alınmaması faciaydı. Bir de milli takıma çağrılmış. Türkiye'de buna alışmıştık ama Çek Cumhuriyetinden beklemezdim :D

atigol
04.10.2013, 20:08
Oyunun dönmesinin ana nedeninin orta saha olduğunu Ali Ece'de belirtmiş. Bunda Colman'ın eksikliği kadar Zokora'nın sorumluluk, risk almadan oynamasınında etkisi büyük.Diyeceksinizki o mevkide risk mi alınır mı? Riskden kastım ileri dikine paslarla oynamak. Zokorayı takip ederseniz iki rakip oyuncu arasından geçecek paslardan hep kaçınıyor. Dünde iki pas yapıp rahatlayacağımız anlarda Zokora ayağına gelen topları hep geri oynamayı tercih etti, geri oynanan her topta ileri doğru doldurulup duvardan döner gibi kalemize atak olarak döndü.

Ali Ece'nin yazdığı yazı maçın ve takımımızın özeti adeta; yüksek yaş ortalaması ve dar kadro, kadro dönüşümünü en kısa zamanda sağlamamız gerekli

levent yıldırım
04.10.2013, 20:14
Çok İyi Yazı Olmuş Ali Ece'yi Kutluyorum Ve Dediklerine Aynen Katılıyorum Ah Celetuska Olacaktı Ah

Emrah Akcagöz
04.10.2013, 20:20
Samimi ve içten olmuş. Çok teşekkür ediyorum, inşallah çizgisini bozmadan devam eder.

Cafer Bulur
04.10.2013, 20:49
Trabzonsporu gercekten analiz etmeye calisan yazarlardan biri,tebrikler ali ece ye.

Yazisindan su anlami da cikardim,alanzinho dan bir cacik olmaz ve gönderin diyor ve sonuna kadar hakli.

Ne zaman yedek kadromuzu güclendirirsek o zaman bu takim yol alir aksi halde iskenceye devam....

Yaşar
04.10.2013, 21:08

Onu Colman için değil, Zokora için söyledi.
Ayrıca Colman-Aykut, Malouda- ALanzinho değişiklikleri sadece hocanın değil, herkesin aklına ilk gelen değişiklikler oldu.
Colman-Aykut'tan sonra takım bozuldu, Malouda-Alaniznho'dan sonra tekrar oynamaya ve pozisyon bulmaya başladı ki, Alanzinho girdikten sonra 2 si Alanzinho ile olmak üzere 3 tane net pozisyona girdik.

SEDER
04.10.2013, 21:36
abi tek kelimeyle harika, duygulara tercüman bir yazı olmuş.. Bir maçın kritiği ancak bu kadar net ve daha önemlisi doğru yapılabilirdi.Maçın kırılma anının colmanın çıkışı ve aykut akgünün girişi olduğunu düşünenlerdenim. Kendisinden yeni haberdar oldum(buda benim ayıbım olsun) bundan sonra yazılarını takip edeceğim.

objek
04.10.2013, 22:08
Bizim orta sahamiza iki tane iyi! colman formatinda oyuncu lazim yani hem defans hemde ofansif ozelliklerin olmasi lazim su anda bizim orta sahamizin gunumuz futboluna uyumu acikca siritiyor

ibrahim
04.10.2013, 22:10
Demek 4'ü yeseydik yazi dahada uzayacakti he :p

Saka bir yana daha okumadim. Ama altina imzami atarim. Ne diyorsa cok dogru diyor. Allahina kurban olayim Ali abi. :)

Edit: Okudum, fikrim degismedi. Trabzonsporu daha cok yazmasini, konusmasini istiyorum. Arkasi gelir insallah. :)

Burçak
04.10.2013, 22:33
Ali Ece'yi çok sever saygı duyardım ta ki şu açıklamasına kadar ;

Beşiktaşlı kimliğiyle tanınan spor yorumcusu Ali Ece, şike davası ve Fenerbahçe ile ilgili iddiaları değerlendirirken "Neden böylesi iddialar hep Fenerbahçe'nin başarılı sonuçlar almasından sonra ortaya atılıyor?" -

Keşke neden fenerbahçe başkasının hakkını çalıyor şike yapıyor ADAM gibi bileğinin hakkıyla mücadele etmiyor diye şikecilere sorsaydı..

digo
04.10.2013, 22:36
Cok dogru ve yerinde tespitler, Olcan'i kurtarmak lazim bu gidisle onu temelli kaybedecegiz, MRA'nin Aykut Akgun israrindan sonra en onemli hatasi olarak goruyorum.

maxim
04.10.2013, 22:49
Trabzonspor kariyerindeki en iyi günlerinde değil ama yine de vazgeçilmez demiş mealen.

Çok pardon ya ben "yaşamadığı" kelimesini "yaşadığı" şeklinde okumuşum...

Mehmet Fatih Silik
04.10.2013, 23:05
Ali Ece gercekten takimin ya$adigi tüm sorunlari güzelce özetledi...
En vurucu kisim bence kadromuzun yetersiz olmasi...
Tek bir oyuncumuz bile yok oyuna sonradan giripte fark yaratacak...

agahozlu
04.10.2013, 23:19
Maç neden böyle oldu diye iş yerinde konuşurken bunları anlatmaya çalıştım ama Ali Ece işini yapmış. Bizim işimizi kolaylaştırmış. Şu istatistiki verileri alıp teknik heyet incelese nerede hata yaptığını anlar.

4-5 yıldır Alanzinho'nun çektiği şutlar (2010-2011 sezonu hariç) kaleye zor gidiyor. Dünkü topa kimse değmese belkide çizgiye kadar topun gitmeye gücü yetmezdi. Biz ise ha oldu olacak diye, ya da Alanazinho çalım atacak diye bekliyoruz.

Aykut desen futbolun durarak oynandığını zannediyor. Pası alıyor, topu aldığı adamın eski yerine atıyor adamın orada olup olmaması önemli değil.

Onur ise evet hatalı gol yedi ama, ben kalemde Tony Sylva, Jefferson izlemek istemiyorum. Onur ne istiyorsa koysunlar önüne 10 yıl kaleci düşünmeyeyim.

Uzun lafın kısası, dünkü maçı bana göre teknik heyet eliyle hediye etmiştir. İlk yarı bu sezonun en iyi topunu oynayan takıma ne oldu da ikinci yarı iki pas yapamaz, direnemez oldu...

Sezon başı kondisyoner ile anlaşamayıp sezona kondisyonersiz başlarsan, ikinci yarı psikolojik olarak geri yaslandık güzümüz yetmedi dersin.

Elindeki 3 solbeki gönderirsen, 30 yaşına kadar hücumu düşünen adamdan defans yapmaya çalışırsın

Orta sahada da top yapmak için pas yapmayı bilmeyen Aykut'u fizik gücü olmayan Alanzinhoyu kullanırsan, kadroya takviye yapmazsan

Olacak olanlara, olmuşlara bahane çok üretirsin...

Kimse de çıkıp yok kulubün ekonomik durumu iyi değil filan demesin. Sen, Türk futbolcu istersen bir kulupten 3-4 milyon euro isterler. Sen milli takım kalecini 3 milyona rakibine satarsın. Burak,Selçuk mevzusuna girmiyorum bile. Bunlar yönetimlerin işidir. Futbolcuyu takımda tutabilmek, takıma futbolcu kazandırabilmek yönetici işidir.

Biz daha çok kendimizi yeriz. Bu sevdadan da vazgeçmeyiz illa bir yanımızda olur. Volkan Konak'ın şarkısının son kısmında dediği gibi " Unutmadan bu sene de şampiyonluğa oynuyoruz"

Yapamadım, olmadı demek çok kolay önemli olan olayları çözebilmek, ya da çözebilmeye çalışmak..

Mehmet Cihan Kocaman
04.10.2013, 23:37
Çok doğru yazmış.

objek
05.10.2013, 00:05
Cok dogru ve yerinde tespitler, Olcan'i kurtarmak lazim bu gidisle onu temelli kaybedecegiz, MRA'nin Aykut Akgun israrindan sonra en onemli hatasi olarak goruyorum.

Tamam iyi bir solbek lazim ama lazio macinda galibiyeti olcanmi onledi yoksa iyi bir santroforumuz yok diyemi berabere kaldik gs rize macinda 3 santraforla oynadi gol atamiyorlar bu is takimin havasini formunu yakalama isi yoksa olmuyor bizde en buyuk sorun 3-1 ondeyken orta sahamizin oyunu tutup kendi aralarinda paslasarak rakibi pasifize edememe sorunu ikinci yari en fazla 3 pas sonrasi top kaybi orta alanda 8-9 pas yapsak rakibin inanci ve direnci dusecekti yapamadik

İlker Yazıcıoğlu
05.10.2013, 00:33
Eleştirmek için değil,bilmediğim için soruyorum...
Neden özellikle Ali Ece'nin yorumu başlık olarak foruma taşındı?
Ali Ece'nin bizim taraftarın gözündeki en azından buradan gördüğüm değerinin bir sebebi mi var?

Hakikaten bilmediğimden soruyorum.....

objek
05.10.2013, 00:52
Ali Ece'nin bizim taraftarın gözündeki en azından buradan gördüğüm değerinin bir sebebi mi var?

Icten samimi ve pozitif bir sekilde bizden bahsedildigi icin adam sempatik gelmis olabilir

artvints
05.10.2013, 00:52

bende var.adam bu forumu okuyup, emek verip yorum yapıyo, taraftarın düşüncelerine bakıyor.böylece de daha yakından daha doğru yorumlar yapmış oluyor.

USTA Abdurrahman
05.10.2013, 00:56
COLMAN farkını görmek için ALİ ECE olmaya gerek yok.

objek
05.10.2013, 01:02
COLMAN farkını görmek için ALİ ECE olmaya gerek yok.

Aslinda adam colmanin bu macta cok iyi falan oynadigini soglemedi modern futbolda ortada oynayacak oyuncularin iyi bir! colman formatinda olmasi gerektigini sogledi yani bu tip oyunculardan en az 2 adet elinde olacak yerinde ofans yerinde defans

sezersoykan
05.10.2013, 01:06
Severek takip ederim Ali Ece yi maç hakkındaki yazısıda oldukça isabetli olmuş yalnız takımın kondisyon sorunu var bu konuya biraz daha değinse biz o kadar söylüyoruz bizi sallayan yok belki sizin yazınızı birileri görürde ciddiye alırlar.

Erman Aydın
05.10.2013, 01:07
Birçok futbol adamı iki kelimeyi bir araya getirip cümle kuramazken, futbol konuşurken Raskolnikov'dan bile bahsedebilen , hem entelektüel hem de güzel insan Ali Ece.

Fanatik34
05.10.2013, 02:23
Bos yazmis sayin Ece..macin ilkyarisini tümüyle seyrettim, ikinci yarinin sonunu!

Ilkyari siritan tek adam vardi, o da Colman! Onun cikmasi takimin etkileyisini degistirmedi, cünkü takim zaten takim olarak islemiyor! Islese Lazio gibi defansi bu kadar kit bir takimi beslerdik!

Sorun, Colman´in yerine girecek oyuncu idi..ama yok! Malouda´nin oyundan cikmasi beraberligi getirmis, yazik..

Oyunculara hic girmeyecegim, zaten hepsi kapasiteleri ile belli!

Şenol Altunsoy
05.10.2013, 02:30

Bu forumu çok seven biri Ali Ece..

Şahsen ben de kendisini çok seviyorum gerçek bir futbol aşığı.

İnsan olarak da yeri bende ayrıdır.

İlker Yazıcıoğlu
05.10.2013, 02:33
Çok takip ettiğim biri olmadığından merak ettim sadece....

Teşekkür ederim.....

Şenol Altunsoy
05.10.2013, 02:34
Çok takip ettiğim biri olmadığından merak ettim sadece....

Teşekkür ederim.....

Bence etmelisin :)

İlker Yazıcıoğlu
05.10.2013, 02:40
Bence etmelisin :)

Abi düzenli yorum yaptığı bir program var mı?

İsmini duymuştum,şu bereyle çıkıyor programlara ama bjk'li olunca kafadan önyargıyla yaklaşıyorum:)

Bu kadar sevildiğini bilmiyordum....

Dikkat edeceğim bundan sonra,ben de merak ettim...

Şenol Altunsoy
05.10.2013, 02:44
Abi düzenli yorum yaptığı bir program var mı?

İsmini duymuştum,şu bereyle çıkıyor programlara ama bjk'li olunca kafadan önyargıyla yaklaşıyorum:)

Bu kadar sevildiğini bilmiyordum....

Dikkat edeceğim bundan sonra,ben de merak ettim...

Bu blogu http://aliece.blogspot.com/

Akşam gazetesinde yazıyor

Bir ara trtsporda da yorum yapıyordu hala devam ediyor mu bilmiyorum

İlker Yazıcıoğlu
05.10.2013, 02:44

Eyvallah abim,sağolasın.....

Travelair
05.10.2013, 07:54
Ali Ece Avrupa çapında bir analiz yapmaya alışmış olabilir fakat unuttuğu bir şey var: Bizim takım Avrupa çapında değil. Bir inekten de verim alabilirsiniz ama çıkıp size futbol oynayamaz. Bu takım çok eksik ve uyumsuz

Ayrıca Olcan ve Mustafa yorumlarına da katılamıyorum. Olcan'ın sol bekte başarılı olması zor. Sırf bazı özellikleri var diye sol beke yakıştırmak abartılı bir tespittir. Çünkü o özellikleri o kadar üst düzey değil ve sol bek mevkisinden bihaber. Kadroda daha iyisi var mı? Hiç değilse Kadir daha önce denenmeyi hakediyordu. Transfer de gerektiren bir mevkiydi. Mustafa'nın da Trabzonspor'da stoperde oynayacak kalitesi olduğunu düşünmüyorum. Çıkıştan kasıt ne anlayamadım

Kalan kısımlara hak veriyorum. Trabzonspor'un daha iyi futbolculara ihtiyacı var.

Samet GÜVEN
05.10.2013, 09:32
Adam, amiyane tabirle bir futbol manyağı. Gerekli-gereksiz çok fazla bilgisi var. Kesinlikle takdir edilesi. Maç yorumu da dosdoğru bir futbol yorumu. Elbette kişilere göre bu yorum farklılık gösterecek. Mesela ben iddia ediyorum '' bench '' te takımın başında olsaydım o takım 3-1 den maçı vermezdi. Herkesin kendince böyle bir iddiası vardır.

Yalnız, U.Sadıkoğlu kardeşimin yazdığı, şike ilgili olan yorumunun gerçek olduğunu düşündüğümde bir anda boş bir sayfaya döndü bende.

magicyattara
05.10.2013, 10:10
Colman tespiti,yazıda Colman'a ağırlık vermesi yüzde yüz doğru..takımın pas trafiğini de pres gücünü de yöneten adam Colman'dı ve Colman ilk yarı muhteşem bir oyun oynadı..hem ikili mücadelelerde hem de ayağa paslarda çok iyi bir performans gösterdi..sakatlanıp çıkınca takım göbekten çöktü..

Belki dikkatlerden kaçtı;Alanzinho daha sahaya ayak bastığı anda ellerini iki yana açıp beni ne diye oyuna aldın hocam serzenişi yaptı ya da takımın o denli teslim oluşu,mücadele etmeyişi karşısında ben ne yapayım serzenişiydi bu..ki bu hareketi çokça tekrarladı maç sırasında..hakkaten Alanzinho'yu ben bu kadar çaresiz hiç görmemiştim..

Tabii maçın bu skorla bitmesini Alanzinho'nun kötü oyunu ve kaçırdığı gole veya Onur'un hatalı yediği gole bağlamak yanlış olur..takım komple oyundan düşmüştü..bunda Lazio takımının enerjisinin,isteğinin ve hemen hemen tüm mevkilerde ki oyuncularının yerinin adamı olmasının yani Lazio sisteminin dakikalar ilerledikçe kendisini hissettirmesinin ve en önemlisi Laziolu oyuncuların bunun farkında olmasının rolü büyüktü..

Bizim açımızdan sevinilecek şey ilk yarı oynadığımız yüksek yüzdeli pasa dayalı hızlı oyun ve gelen gollerdi..

Ayrıca şunu da söylemek lazım..bu denli baskı yenildiği bir ortamda,ileri uçta ki oyuncuların orta sahaya gelip prese yardım etmesi ve kapılacak toplarda illa ki forvet oyuncularını değil orta sahadan sürpriz adamları kaçırması lazımdı..Yusuf olsun,Henrike olsun,Adrian olsun bunu bir kez bile yapmadılar..sadece bir iki kez Olcan denemesi oldu..bu üç adam takım presine direkt katkı yapabilseydiler en azından hazır olmayan Alanzinho için bile bu kadar karamsar konuşmazdık diye düşünüyorum..

melekcilingir
05.10.2013, 11:43
Ali Ece'nin spor medyasında yer almasının çok önemi var. Her ne kadar bu sistemin çarklarından değilse de ve bunu kurduğu her cümlede belirgin bir şekilde hissettirse de, belki mezun olduğu okuldan, belki aileden, bir şekilde çevresinin saygınlığından onu hala bu mecralarda okuyuyor, görebiliyoruz.

Özeliikle Gezi olaylarından sonraki kadar olmasa da çarşı grubunun şike döneminde de bir fiyakası vardı. Daha demokrasiyi isteyip istemediğinden emin olamayan bu ülkede anarşizm kültürü ne kadar olursa işte... Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derlermiş. İşte o çakma anarşistler bu şike sürecinde bir iki güçlü entellektüelin ''Temizlenin de gelin.'' yazısından başka hiçbir şey yapmadılar. Bildiğiniz hiçbir şey.

Bir de bu ırkçı, faşist Karadeniz çocuklarına bakın. Onlar yapayalnız. UEFA, FIFA, Avrupa'nın neredeyse tüm futbol kulüpleri, tüm spor yazarları, gazetelerine, Avrupa Birliği'nin şikeden sorumlu yetkililerine kadar ulaştılar. Şikeyle ilgili uluslarası bir sempozyumda Gamze'mizin makalesi olacak. Başbakanın usulsüz, etik dışı (ahlaksız demiyorum ki, bana dava açılmasın) müdahaleleriyle kulübün yönetim kurulu, hakkını aramak için kılını kıpırdatmama, taraftarı oyalama kararı almış. Ne yapıyor bu çocuklar? Kulübe ihtarname çekiyor. Var mı böyle bir örnek? Yok. Niye yok? Her şey güllük gülistanlık mı bu ülkede? Hadi bu ülkeyi geç, kendi takımlarına olanlardan sonra bu müthiş organize, feci anarşist takım taraftarı niye bir şey yapmıyor? Bizim şampiyonluğumuzu kutlamaları da ne yazık ki fener düşmanlığı gibi sığ bir nedene dayanıyor.

Uzun lafın kısası Sevgili Ali, ben snei onlardan ayrı tutuyorum. Sen ''Trabzon'un neyi var peki, bana bir söyler misiniz?'' diye sorarken kuru kalabalıkla sözünü kesiyorlardı senin. Bu ülke, yurdun bu tarafını görmezden gelirse, onu güzel yapan rengini kaybetmiş olur. Bunu anlamıyor. 'Büyük'' takımlarının çirkin, plastik ve sahte gürültüsünü pazarlıyor. Sen burayı görüyorsun. Küçük şehrin büyük savaşı, aslında bu ülkenin en büyük değerini içinde barındırıyor.

Teşekkürler...

Courage
05.10.2013, 12:02
Ali bey selamlar

Maç analizinizi şimdi okudum. Olcan'ın sol bek verimliliğini arttırabilirliğinin (zamanla) mümkün olduğu düşüncenizden gayrı hepsine katılıyorum. Colman çıktıktan sonra Aykut gibi Zokora tarzı geriye gömülen ve ''0'' tekniği /pas yeteneği olan birini oyuna almak resmen maçı karşı tarafa hediye etmekti ki öyle oldu.

Siz çıktığınız programlarda söylediniz mi bilmiyorum ama ben bu ülkede Galatasaray'ın 99 -2002 arası oynadığı tarz hariç modern defans oynayabilen bir başka takım görmedim. Defans oynamak topu rakibe teslim edip,topsuz koşu limitini üst düzeye çıkararak ayağında topla üzerinize gelen adamlara tekme tokat dalıp yıldırmak değildir.

Defans oynamak kendi defans bloğunuzu ileri çıkartıp forvet-defans çizgisi arasındaki mesafeyi alabildiğine kısarak hücum heveslisi rakibinizi orada boğmak ve ayağınızda topu pas yaparak tutarak ''topu koşturmaktır'' ,beygir gibi koşmak değil!

Colmanın yerine Janko'yu alıp Henrique'yi orta sahaya Zokoranın yanında hem ikinci bir mücadeleci adam (biz ona güreşçi diyoruz. Mücadele etmesine ediyor ama bitiriciliğinden şikayetçiyiz) hem de arada bir attığı paslarla (ki bizi şaşırtıyor kerata. 1. goldeki asisti güzeldi) ve top saklama becerisiyle orta sahayı rahatlatabilirdi. Bol bol ileriye şişireceğimiz toplarla da kendini gösterme hırsıyla dolu Jankoyu topla buluşturabilirdik. Alanzinho adlı futbolcu müsveddesini kaçırdığı golü eminim ki Janko 100 kere atardı.

......

Velhasıl Ali bey, 10 yıl sonra skora bakıp ne zevkli maçmış diyeceğimiz ama bugünlerde taktiksel hatalarla elimizden kaçırdığımız 3 puana yandığımız bir maçtı.

Emrah Akcagöz
05.10.2013, 12:21

Hala devam ediyor. :)

Cabri61
05.10.2013, 16:28
Güzel tespitler yapmış Ali Ece. Programında da dinlemiştim. tek katılmadığım programda belirttiği "Celustka geri dönsün" düşüncesiydi.

melekcilingir
05.10.2013, 17:46
Güzel tespitler yapmış Ali Ece. Programında da dinlemiştim. tek katılmadığım programda belirttiği "Celustka geri dönsün" düşüncesiydi.

Celustka konusunda ben de onunla hemfikirim. Alanzinho gönderilmeli, Celu takımda kalmalıydı.

hasannuhoglu
05.10.2013, 18:24
Ali ecenin yorumları güzel...eklemelerimi yapayım,öncelikle alternatifsizlikden bahsetmiş.evet maçta çıkınca colmanın yeri dolmadı..sol bekde olcanla idare etmek sıkıntı doğuruyor, doğru.peki bu bölgelerde bukadar çaresizken en azından sömestir transfer dönemine kadar abdulkadir ve kadir keleş kullanılamaz mı ?! pek ala kullanılabilir.MRA nasıl volkanı ekarte edip yusufa güvenerek formayı teslim ettiyse bu iki çocuğa da forma verebilmelidir.genç ve tecrübesiz de olsalar oynatılarak ne oynadıkları görülmelidir.tecrübe oynaya oynaya kazandırılmalıdır.Keza abdülkadir ayağına çok hakim bir çocuk.süpriz şutlarla skor avantajı da sağlayabilecek bir oyuncudur.kadir keleş sol bek yetişmiş bir çocuk.orjinal mevkisinde oynatılarak olcan asıl mevkisinde hücumda kullanılabilir veya süper bir alternatif olarak yedekte tutulabilir..Bunları bir tek ben mi düşünüyorum? MRA da görmeli,uygulamalı

poetricus
05.10.2013, 18:29
Bu kadar uzun yazmaya gereke yok. Sebep: Mustafa reşit Akçay'dır.

drose61
05.10.2013, 18:42
(O ki okuyormus)

Merhaba Ali Abi, nasilsiniz?

Ilker - Firat - Sapmaz - Ayan ve Ali Ece ekibini uzun sure takip etmis bir sporsever olarak sizi sever sayarim.

Liverpool'la pek bagim yok ama ailemde benim disimda herkes Bjkli. Onlar hem Bjknin hem de Fbnin yaptigi sikeyi kabul ediyor ve bundan oturu Trabzonspor'un sampiyonlugunun calindigini dusunuyorlar.

Peki siz, futbolun emek kismina onem veren iyi bir Besiktasli olarak sike davasinda acik acik Trabzonspor'un hakkinin calindigini ve Bjknin de sike yaptigini soyluyor musunuz?

Eger ben iskaladiysam affedin.

Belki bir gun yeniden metrobuste karsilasip sohbet ederiz.

Selamlar

Fener'i bilmem de , Ali Ece'nin çıkıp da "Beşiktaş şike yapmıştır" diyeceğini sanmıyorum.Ama Fener'in durumunda Bjk olsaydı o zaman yüzsüzlük yapmazdı, öyle bir adam değil.Fener'in durumuyla Bjk'nin durumunu aynı kefeye koymaz Ali Ece.

deneme61
05.10.2013, 22:02
alan o golu atsaydı tamam dı

f1bekir
06.10.2013, 10:53
Ali ecenin yorumları güzel...eklemelerimi yapayım,öncelikle alternatifsizlikden bahsetmiş.evet maçta çıkınca colmanın yeri dolmadı..sol bekde olcanla idare etmek sıkıntı doğuruyor, doğru.peki bu bölgelerde bukadar çaresizken en azından sömestir transfer dönemine kadar abdulkadir ve kadir keleş kullanılamaz mı ?! pek ala kullanılabilir.MRA nasıl volkanı ekarte edip yusufa güvenerek formayı teslim ettiyse bu iki çocuğa da forma verebilmelidir.genç ve tecrübesiz de olsalar oynatılarak ne oynadıkları görülmelidir.tecrübe oynaya oynaya kazandırılmalıdır.Keza abdülkadir ayağına çok hakim bir çocuk.süpriz şutlarla skor avantajı da sağlayabilecek bir oyuncudur.kadir keleş sol bek yetişmiş bir çocuk.orjinal mevkisinde oynatılarak olcan asıl mevkisinde hücumda kullanılabilir veya süper bir alternatif olarak yedekte tutulabilir..Bunları bir tek ben mi düşünüyorum? MRA da görmeli,uygulamalı

Sorun da burada zaten, Yusuf'u Volkan'ın yerine MRA monte etmedi. Hocanın göremediğini taraftar gördü, biri veya birkaçı da Volkan'a tasvip edemeyeceğimiz şekilde tepki gösterdiler. Bu tepki olmasaydı biz hala Volkan'ın kendi kendine attığı çalımları izliyor olacaktık...

Abdulkadir ancak Aykut-Colman ikisi birden sakatlanırsa oyuna girebilir, Kadir için ise çok üzgünüm, Olcan bile sol bekte oynayabiliyorsa Kadir'den önce orada oynayacak daha çok futbolcu bulunur.

Ben MRA hocayı çok cesaretsiz buluyorum genç oyuncular konusunda. Şu an takımın en iyisi olan Yusuf'u bile taraftar ve başkan zoruyla takıma koymak ''zorunda kaldı''. Yusuf'u Antep'ten bu haliyle almaya kalksan 10 milyondan açarlar kapıyı. Ayaküstü yaptığımız transfere bakın!

Onları takıma kazandıracağız ama bunu yaparken dikkatli olmalı, onları kaybetmemeliyiz diyor hocamız ama bu gidişle takıma koyamadan kaybolacaklar.

Yine de bu çocukları buralara getiren MRA hocamızdır, bir bildiği vardır diyorum. Ama biraz daha cesaret istiyorum, Aykut'a kızarız ama Abdulkadir'e kızmayız hemen. Hangi maçtı unuttum, Yusuf pası rakibe atmıştı gol yemiştik, bir tepki oldu mu? Olur olmaz yerlerden şutlar attı, başkası yapsa ipe gönderirdik.

Yeter ki canını dişine taksın, oynasın bu çocuklar, kredileri var bizde hocam.

Hasan Habip Özbay
06.10.2013, 13:26
ali ece 10 numara adam

Sefer A.
06.10.2013, 17:42
maluda oyundan çoktığında alanzinyo'yu oyuna almak yerine ben olsam bambayı alırdım. bamba yumlu defansıyla devam eder aykut demiri sol beke kaydırırdım olcanı mevkisi olan sol açığa çeker yusuf'u sağ açığa çekerdim. bu şekilde hem ileride topu daha çok tutardım hemde kanatlarım hızlı olucağı için defans ve orta sahadan atılan hızlı toplarla daha çok pozisyona girerdim. hocanın yalanzinyo tercihi yanlıştı zira yalanzinyonun gölgesi başka bir oyuncunun gölgesiyle üst üsta geldiğinde alnziyo yere düşüyor ne futbolcu fiziği var nede futbolcu yeteneği... (70 daikada elazığ maçında oyuna sokarsanız size şov yapıyo gibi gelebilir ama hiçbir avrupa kupası maçında bırakın takıma katkı vermeyi ayakta dahi kalamaz kaptırdığı toplarla rakip oyuncuları direk atağa yönlendirir.) colmanın yaptığı saçma sapan işleri bir kenera bırakıcak olursak bu takımdaki en iyi ortasaha oyuncularından biridir. colmandan daha iyi olan bir adam var ki o da hoca tarafından çok tercih edilmiyor oda dün sakattı dün colman soner değişikliği olsaydı o maç iddia ediyorum 5-1 veya 5-2 biterdi...

nacizane görüşlerimdir herkese selamlar ve saygılar...

mükemmel :) :alkış: bamba'yi begenmem ama onun haricindeki Aykut sola Olcan öne Yusuf saga degisikliklerini dizillislerini begendim

hasannuhoglu
06.10.2013, 18:43
Sorun da burada zaten, Yusuf'u Volkan'ın yerine MRA monte etmedi. Hocanın göremediğini taraftar gördü, biri veya birkaçı da Volkan'a tasvip edemeyeceğimiz şekilde tepki gösterdiler. Bu tepki olmasaydı biz hala Volkan'ın kendi kendine attığı çalımları izliyor olacaktık...

Abdulkadir ancak Aykut-Colman ikisi birden sakatlanırsa oyuna girebilir, Kadir için ise çok üzgünüm, Olcan bile sol bekte oynayabiliyorsa Kadir'den önce orada oynayacak daha çok futbolcu bulunur.

Ben MRA hocayı çok cesaretsiz buluyorum genç oyuncular konusunda. Şu an takımın en iyisi olan Yusuf'u bile taraftar ve başkan zoruyla takıma koymak ''zorunda kaldı''. Yusuf'u Antep'ten bu haliyle almaya kalksan 10 milyondan açarlar kapıyı. Ayaküstü yaptığımız transfere bakın!

Onları takıma kazandıracağız ama bunu yaparken dikkatli olmalı, onları kaybetmemeliyiz diyor hocamız ama bu gidişle takıma koyamadan kaybolacaklar.

Yine de bu çocukları buralara getiren MRA hocamızdır, bir bildiği vardır diyorum. Ama biraz daha cesaret istiyorum, Aykut'a kızarız ama Abdulkadir'e kızmayız hemen. Hangi maçtı unuttum, Yusuf pası rakibe atmıştı gol yemiştik, bir tepki oldu mu? Olur olmaz yerlerden şutlar attı, başkası yapsa ipe gönderirdik.

Yeter ki canını dişine taksın, oynasın bu çocuklar, kredileri var bizde hocam.
sonuna kadar katılıyorum hocam sana..biraz cesaret çok değil az biraz,korkacak bişey yok..Fatih terimden kişilik olarak nefret ederim ama adam böyle hiç çekinmeden birçok futbolcu kazandırdı türk futboluna.biraz ışık gördüğü çocuklara hemen forma veriyor hiç çekinmeden.adam boşuna efsane olmadı

Naci Karakol
06.10.2013, 19:05
Ali Ece yazmışsa, ne yazmışsa doğrudur.

Altına imzamı atarım.

delikoyun
06.10.2013, 19:13
ali ece nin tespiti doğrudur.