PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzon Taraftarı ve Gurbetçi Taraftarlar-Bölünmüşlük

Sibel
20.09.2013, 19:25
Senin Trabzonsporun, benim Trabzonsporum, onun Tranzonsporu...
Peşinen söylüyorum, yazdıklarımı ALLAH RIZASI İÇİN yanlış anlamayın. Tek derdim bazı ayrımların yapılması ve ona göre davranılması gerektiği.
Hepimizin rahatsız olduğu durumları savunduğum fikrine kapılmayın lütfen.
Her davada bölünebilmeyi başaran yegane taraftar olarak bazı konularda fikirlerimi karşılaştırma niteliğinde yazmak istiyorum.
Önceliği ''Trabzon taraftarı''na verelim. Yıllardır hemen her maç öncesi, maçtan günler önce sosyal medyada yer alan 'bakalım stat dolacak mı?' cümlesi ile başlayalım. Cevabı çoğu kez evet olan bu sorunun başka bir cevabı olmamalı zaten.
Trabzonspor'u yalnız bırakmak hiçbir Trabzonsporluya yakışmaz.
Stada gelmeyenlerin işi olabilir, bıkmış olabilir, kötü futbol izlemek istemiyor olabilir. Bunları kimse savunamaz, ama bunu Trabzon'a indirgeyip ''ben bıkmadım, ben küsmedim'' diyebilir mi tüm gurbetçilerimiz?
Diyemez. Çünkü yazılıp çizilenleri görüyoruz. Bir maça gidip kötü futbol izleyince ''daha maça gitmem'' diyenleri görüyorum. İşte bu taraftarlarımız lütfen Trabzon taraftarını eleştirmesin.
İkinci olarak ses gelmiyor mevzusuna gelelim.
Bölünmüş tribünler canımıza okuyor yıllardır. Hepimiz bu durumdan rahatsızız. Ama bunu alışkanlık bilip, her maç sonrası ''bu şehir bu takımı hak etmiyor'' gibi bir cümle kurmak kimsenin hakkı değil. Bazı gurbetçilerimiz öyle bir nefret dolmuş ki Trabzon'a karşı, tüm Trabzon'u inleten bir ses bile çıksa tribünden onlara göre taraftarın sesi çıkmıyor. Kaç kez söylüyoruz, stadın üstü açık, tribün önünde mikrofon yok, ne kadar bağırsan da ses belli seviyeyi zor geçiyor. Üstelik kanalların sesi kıstığını cümle alem biliyorken. O tribün yıkılsa da buna inamayacak olanlar var. Sebebinin ne olduğunu çözemiyorum. Lille maçı sonrası bile bunu yazanlar oldu. İnanılır gibi değil. Liverpool, Derry City(uç örnekler)...
Üçüncü olarak Trabzon taraftarını yerden yere vurmayı iyi bilip, yılda bir kez maça gitme şansı yakalayanların yol, para, zaman gibi bahane üretmelerini asla hiçbir şartta kabul etmiyorum. Ki örneklerini çok gördük. 40 Liraya isyan, Olimpiyat yoluna isyan, öğlen maçına isyan.
Bunları rahatlıkla yazıyorum, çünkü biz de bize söylenenleri hergün okuyoruz, o kadar hakkım olsun.
Dördüncü olarak TS Club'dan bahsedelim. Hiçbirimiz o kalitesiz ürünleri almak istemeyiz. Ama kulübe katkı olsun diye alıyoruz. Üstelik o kalitesiz ürünleri değerlerinin çok üstündeki maliyetle alıyoruz. Ama parasına kıyıp bir ürün bile almayanlar belki maddi imkanı olmadığı için maça gitmeyen birini çok rahat eleştirebiliyor.
Beşinci olarak yönetimin yaptıkları ve tavırlara değinelim. Bu yönetime beş kuruş vermem diyor birçoğu gurbetçi olan tarftarlarımız. Ama bu kötü futbolu izleyemem diyip yuhlayan Trabzon taraftarını yerin dibine sokuyor. Peki ne fark var arada? Hangisi daha masum? Bence yuhlayan.
6-Klavye başında futbolculara etmediği küfürü bırakmayanlar, statta küfür olayını eleştiriyor. Siz şimdi samimi mi oluyorsunuz? Üstelik o kişilerin ''çoğu'' statta olsa iki katı küfür ederler. Çünkü ordaki atmosfer daha çok bunaltıyor insanı(küfüre her platformda karşıyım-bu sadece bir karşılaştırma)
7-''Trabzon futbol şehridir sözü bir hikayedir'' diyenler var bir de. Aynı bunu diyenler, Trabzon'da bir ninenin maça gelmesini, çocukların maç sevgisini yüceltiyor. Trabzon'da herkes teknik direktördür diye dalga geçenler de var. Ben bununla gurur duyuyorum. Belki yanlış belki doğru herkesin futbola olan ilgisidir, tepkisidir bu. Çünkü herkesin içinde bir futbol aşkı ve merakı var. O yüzden Trabzon gerçekten de bir futbol şehridir ve burda herkes futbolu bilir. Kendine göre bile olsa...
8-Maçlar İstanbul'da oynansın? Bu cümlenin benim için hiçbir izahı yok. Maddi mevzu bahanedir. TS Club orda, kombine orda. Destek de bahanedir. Trabzon her önemli maçta tribünde koltuk sayısını aşarak dolduruyor zaten. Ha, çık de ki, ben takımımın maçını izlemek istiyorum, o zaman samimi bulurum seni ve derim ki buyrun gelin. Evimizde destek olalım takımımıza beraber. Gelemiyorsun, imkanın yok, keşke olsa, buna ben de üzülüyorum ama yapacak bir şey yok. Trabzonspor'un evi Trabzon'dur. Aksini düşünmek saygısızlıktır.
9-Trabzon'daki bazı grupların yaptıklarını tüm Trabzon'a yıkmayın lütfen. Biz İstanbul'da çocuk döven grup da gördük. Gurbetçilere lanet okuduk mu? Hayır. Her kesimde bozuk olanlar vardır.
10-Adrian Mierzejewski:D
11-Sizler inanmak istemesenizde Trabzon'da bu düzenden bıkmış insan sayısı çok fazla. O yüzden maça gitmeyen, o yüzden maçta sus pus oturan, o yüzden sesi çıkmayanlar var.
O yüzden sokağa çıkmayan, o yüzden boşver diyenler, artık olmaz diyenler var.
Umudunu kaybetmenin ne demek olduğunu en iyi onlar biliyor.
Ve ben onlara saygı duyuyorum...
11-%60. Kahrolası yüzde 60. Birçoğu cahil olan bu yüzdenin, bir kısmı da çıkarcı grup.
Köydeki nineye anlatamıyorsun bazı şeyleri. O da oy kullanıyor. Artık bu yüzde ile tüm Trabzon'u ezmeyin. Bu yüzde yüzünden hayattan bezdim. İnşallah bu yüzde işi gelecek zamanlarda yerlere iner. Ben de sizin kadar bu durumdan utanıyorum. Ama dillendirip durmak ancak zarar veriyor.
Elverin hep beraber bir şeyleri anlatıp kurtaralım bu şehri, Trabzonspor'u. Ama yok, illa yerle bir, illa rezil rüsva, illa karalama.
Yapma şansı varken yıkan insanları hiç anlayamadım. Anlayamam da.
Çünkü siz yıktıkça daha çok yıkılıyor bu şehir, bu takım. Birine kırk kere deli dersen deli olur misali.
12-Her maç için Olimpiyat örneği veriliyor. O mükemmel tribünü hangimiz unutabiliriz? Hiç birimiz.
Ama tüm gurbetçi tarftarımızın, çevre iller dahil olmak üzere, Trabzon'dan bile otobüslerin kalkıp geldiği o maçta 60bin Trabzonsporlu olmasından daha doğal ne olabilir?
Bunu Trabzon taraftarına koz olarak kullananlar var. Dertleri nedir çözebilmiş değilim.
13-Biz Avni Aker'de eksi bilmem kaçlarda maç izlediğimizde yine de yemediğimiz laf kalmıyor ama gurbetçi taraftarlarımızın ''o soğukta bu yapılır mı taraftara, şu taraftara yazık değil mi, o yağmur bu çamur'' deyimleri kesilmiyor. Yok o kadar soğuğu yedim de bunu mu hak ettim. Sanırsın sadece onlar cefa çekiyor.
14-Kötü her deplasman maç sonrası bu taraftara yazık değil mi naraları atılıyor. Ama Avni Aker'de kötü maç olsa Trabzon taraftarı kötü maça mahkum. Kimsenin umrunda değil.
15-Gelelim malum mevzuya. Trabzonspor İstanbul'a taşınsınmış. Bu takımın tarihi ortadayken yeni yeni icatlara gerek yok. Trabzonspor'u köklerinden sökmek isteyenler onu başka topraklara dikmek niyetinde. Yaşayabilir, ama o zaten ölmüştür, o değildir artık.
Bu fikrin kahrolmasını temenni ediyorum!
16-Hele ki ömründe tek bir cefa çekmemiş- maça gitmemiş olan- sosyal medya prens ve prenseslerinin eleştirme hakkı hiç yok. Trabzonsporlusun, saygı duyuyorum sana ama sen de saygı duyup haddini bil.
Tüm bunlar üstüme vazife mi? Ben bu söylenenleri üstüme alınacak bir şey mi yapıyorum? Hayır.
Ama zoruma gidiyor. Ve artık bu ikililik oynanması canımı yakıyor.
Siz de taraftarsınız, biz de. Yahu neden paylaşamıyoruz Trabzonspor'u?
Yok sen ben o, biz varız, biz olalım.
Her şeyin güzel olmasını ben de istiyorum. Tribünler bir olsun, tek ses çıksın, Trabzon'da çürük taraftarlar olmasın, güzel futbol izleyelim, her maç stat dolsun, herkes bağırsın.
Tüm bunları istiyor olmam benden başkasının istemediği anlamına gelmiyor. Gurbetçilerin istiyor, Trabzon'un istemiyor olduğu anlamına gelmiyor.
Uzun bir liste çıkar çeşitli Trabzonsporludan, ama şimdilik:
1-Trabzon'da oturan çıkarsız Trabzonsporlular.
2-Trabzon'da oturan çıkarcı Trabzonsporlular.
3-Gurbetteki çıkarsız Trabzonsporlular.
4-Gurbetteki çıkarcı Trabzonsporlular.
2 ve 4 numaralı kardeşleri eleyin. Onlar Trabzonsporlu sayılmaz. Geriye kalanlar da birbirine saygı göstersin. Çok mu zor? İşte meselem de bu aslında, bu ayrımı yapabilmek.
Örneklemeleri derinlemesine anlatmak isterdim, böyle biraz havada kaldı çoğu ama çok uzuyor o vakit. En iyisi gelişigüzel isyan etmek.:)
İçimde çok şey birikmişti de aslında birer cümle ile geçiştirmek zorunda kaldım.
Yoksa, dertleri derelere dökeyim de düz olsun...

CamilloVillegas
20.09.2013, 19:50
Evet, Adrian Mierzejewski.

alper*
20.09.2013, 20:26
Yazıda takıldığım bir nokta var. Bu yazının yazarı başlığı açan kişiyse açıklama ya da düzeltme bekliyorum.

Satır aralarına sıkışmış % 60 sözü ile neyi kastetmiştir? Bu % 60'ın birçoğunun cahil olduğu kanısına nereden varmıştır?

Sibel
20.09.2013, 20:31
Yazıda takıldığım bir nokta var. Bu yazının yazarı başlığı açan kişiyse açıklama ya da düzeltme bekliyorum.

Satır aralarına sıkışmış % 60 sözü ile neyi kastetmiştir? Bu % 60'ın birçoğunun cahil olduğu kanısına nereden varmıştır?

Siyaseti kastettim.
Hakkının yenildiğini göre göre tepki vermeyen Trabzonsporluyu kastettim.
Cahil kelimesini aşağılama olarak algılamayın.
Bilmeyen manasında kullandım. Mesela benim anneannem nerden bilsin siyaset Trabzonspor'un hakkını yiyor da bunu düşünerek hareket etsin.

alper*
20.09.2013, 20:43
"Her davada bölünebilmeyi başaran yegane taraftar olarak bazı konularda fikirlerimi karşılaştırma niteliğinde yazmak istiyorum."

Şu güzel cümleyi yazdıktan sonra açıklamanı istediğim kısmı yazman bir tezat oldu bana göre.

Cahil kelimesinin anlamını çok iyi biliyorum, senin kastettiğin anlamı nedir bilemem. Önemi de yok. Bu kadar uzun ve kıymetli bir yazı yazıyorsan kalemin kuvvetli demektir. Sen de biliyorsun cahilin ne demek olduğunu. Aslında ikimiz de hatta bu yazıyı okuyan 10 kişiden en az 9'u ikimizin de ne anlattığını ve sorduğunu biliyor.

Hakkın yenmesi mevzuunu hepimiz biliyoruz. İki yıldır her şey gözümüzün önünde yaşanıyor. Ama şunu bilmelisin ki insanların öncelikleri vardır. Sen Trabzonspor'u çok seversin bir başkası Fenerbahçe'yi sever, diğeri ayda yılda bir kez maça gidecek kadar sever. Herkes Trabzonspor'u senin kadar sevmek zorunda mı? Herkes Trabzonspor'u hayatında her şeyin önüne koymak zorunda mı? Belki aramızdaki en samimi Trabzonsporlu sensin fakat o % 60 için Trabzonspor o kadar da önemli değil.

Tüm bunlar sana o insanlara kahrolası cahiller demeni meşrulaştırıyor mu?

Bu kadar uzun bir yazıda güzel güzel birlik beraberlik düşüncelerini aktardıktan sonra, satır arasında senin gibi düşünmeyenleri hissetmeyenleri alıp bir kenara koyman oldu mu?

Sibel
20.09.2013, 20:56
Yanlış anlamışsın. Ama hata bende tabii ki. Ben daha uzun bir yazı yazmak istedim çok uzadı. Kırpa kırpa bu hale geldi. O yüzden bazı cümlelerim ortada kaldı. İfade etmek istediğimi edemedim demek ki. Kahrolasıyı kullanma sebebim inanki bu yüzdeyi duymak.
Yazıyı okuduysan bunu anlamalıydın.
Her olayda bunu duymak okumak beni hayattan bezdirdi.
O yüzden kahrolası %60 dedim. Yani insanlara demedim onu.
Bir çeşit ad aktarması gibi, ama tersten.
Kahrolası cahil demedim. Böyle bir algı neden olustu ki? O cümlelerden sonra ufak örnekler verdim yanlış anlama olmasın diye.
Neden cahil dediğimi açıkladım. Diğerini de açıkladım.
Umarım açıklayıcı olmuştur. Her ne kadar senin dediğin manada yazmasam da öyle anlamış olmana saygı duyarım.

Mehdi
20.09.2013, 20:59
Sibel iyi ki ilk cümlesinde Allah rızası için yanlış anlamayın demiş.
Kimse yanlış anlamamış. Samimi ve içten olmuş. Yanlış anlaşılacak bir şey yok.
Eline sağlık Sibel.

CamilloVillegas
20.09.2013, 21:01
Adrian Mierzejewski yerine Alanzinho'yu alalım ve bu işi tatlıya bağlayalım.....

alper*
20.09.2013, 21:03
Açıklama için teşekkür ederim, zaten sorduğum şeyleri yazının bütünüyle bağdaştıramadığım için açıklama ihtiyacı duymuştum.

Y.Çuvalcı61
21.09.2013, 10:43
Güzel bir yazı klavyene sağlık,teşekkürler.

Gökhan Koç
21.09.2013, 11:16
Alper,

Sibel'in yazısındaki eleştirinde haklısın bana göre,

Ancak,

60 Trabzonsporlu milletvekili susuyorken, bakanlarımız susuyorken, İş adamlarımız susuyorken, şehrinin yüzdesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirmiş sibel'e biraz daha nazik yaklaşabilirdin, eleştirirken.

Ben sana karşı çok nazik davranıyorum mesela,

Aynı dozda eleştirip seni kendimden ve fikirlerimden soğutabilirim de,

---

Sibel,

Bugüne kadar şikayet ettiğin şeylerden birçoğunu ben yaptım, ama bunları yaparken hedefimde olanlar beleş kombineler ile stadları dolduranlardı, yaptığım genellemeler ile kırılmanıza sebep olduysam, özür dilerim, dikkat ederim.

alper*
21.09.2013, 11:25
Haklısın Gökhan, Sibel'i de kırmışsam özür dilerim herkesin önünde.

Gökhan Koç
21.09.2013, 11:28

Bende bu yorumumla seni kırdıysam özür dilerim,

Neyse,

feshaneye özel tanıtım broşürümüz: www.bmndergi.com

muratali
21.09.2013, 11:38
İ.B.B. nin düşmesine çok üzüldüm. Senede bir kere olimpiyata takımımızı görmeye gidiyorduk. Artık gidemeyeceğim.
Kaç yıldır fikstür çekiminde ilk baktığım maçtır İ.B.B. maçı. Son yıllarda hep kışa soğuğa denk geldi. 8 yaşındaki oğlumu götüremedim. Bir daha ne zaman denk gelir bilemiyorum.

Eskiden 3 istanbul takımına karşı olan maçlara giderdim. Fenerbahçe'yi 1990'da 5-3 yendiğimiz maçta tribündeydim. O zamanlar deplasman seyircisi ayrımı yoktu. girer stada otururdun. Yarı yarıya , hatta çok gelmişsen seyirci üstünlüğüne bile sahip olurdun. Artık böyle değil.

Stadın en kötü yerinde, en zor şartlarda, binbir eziyetle maça gidiyordu arkadaşlar. Artık bunu da yasakladılar. Oh ne güzel İstanbul. Sorsan insan hakları demokrasi derler.

İstanbulda yaşayan bir Trabzonsporluyum. Trabzonlu da değilim. Yeni köye gittiğimde takımı izleme şansım da yok. İstanbul deplasman maçlarına gidemiyorum. İ.B.B. de küme düştü. Ben şimdi takımımı nasıl izleyeceğim ?

Trabzonspor'un yuvası Trabzon'dur. Elbette oradan ayrılamaz. Taşınma vs. gibi fanteziler boş. Ama bu duruma da bir çözüm lazım.

Yılını hatırlamıyorum 3-5 yıl önceydi, hatırlayanlar yazsın. Takım avrupa kampından dönmüş İstanbula inmişti. Ligden bir hafta önceydi. Bir Belçika takımıyla ( Liege ya da Brugge du sanırım) hazırlık maçı yapmıştık. Ceyhun Gülselam gol attı diye hatırlıyorum. Hava güzel, mevsim güzel, tribünler güzel, daha sezon başlamadığı için tepki, kötü sonuç vs. moralsizliği yok. Olimpiyatta 61000 kişinin desteğiyle oynanacak son bir hazırlık maçı hem istanbuldaki taraftara bir hediye, hem de takıma moral olarak güzel bir takviye olur diye düşünüyorum.

Bursa'ya karşı oynadığımız süper kupa maçı da aynı etkiyi yapmıştı. Keşke yönetim bunu gelenekselleştirse. Trabzonspor sezon öncesi kampa gider, dönüşte İstanbul'da gurbetteki taraftarlarıyla kucaklaşır, son hazırlık maçını yapar. O moralle döner lige başlar.

muratali
21.09.2013, 11:44
Avatarım da o maçtan kalmıştır haa ... :-)

Vkgz
21.09.2013, 11:51
Trabzonspor Trabzon'un Takımıdır durumu artık net bitmiştir. Bunu gösteren en büyük gösterge Trabzonspor'un Trabzon dışında oynadığı maçlarda ortaya çıkıyor. Trabzonspor daha çok destekleniyor Trabzon dışında.

Sibel
21.09.2013, 12:32
Tamam alın Trabzonspor'u İstanbul takımı olsun.
Belki her maçı kazanır sizler de mutlu olursunuz.
Trabzon'un da canı cehenneme.
Alın İstanbul'a yerleştirin. Tüm sorunlar bitsin.
Trabzon'la olan bağı tamemen kopsun. Rahat edersiniz.
Nasılsa burda destek yok destek hep dışarda. Alın sizin olsun Trabzonspor.
O kadar cümleyi boşuna kurdum demek ki.
Trabzon, yerin dibine gir ve bir daha çıkma.

okg_53
21.09.2013, 12:39
Duyarlı Trabzonspor taraftarı Sibel kardeşime sonsuz teşekkür ve saygılarımı sunuyorum.

salihismet
21.09.2013, 12:39
Olimpiyat stadina 60 bin seyircinin geldigi söylendi, unutmayalimki bir cogu oraya gaz vererek toplandi,
hatta bazi isadamlarinin yardimiylada sahaya tasinanlar oldu. Simdi bu taraftar gruplarina gelecek olursak
ben bunlari oldum olasi hic tasvip etmedim, etmiyorumda, bu gruplarin icinde kendini kullandiran taraftarida
taraftar gözüyle bakmiyorum. Bir zamanlar Denizlide macin basindan sonuna kadar bazi taraftar gruplari
Ogün Samast lehinde tezahurat yapti, üstelik bunlarin biletlerinide o zamanki bir yönetici milletin gözü
önünde o taraftarlara dagitti. Daha cok seylere sahit oldum, ancak hepsini anlatmanin geregi yok.
ne kadarinin cahil oldugunu bilemem, kendini kullandiran azimsanmayacak kadar taraftarin oldugunada
inaniyorum. Bu konuda bir ortak noktamiz Trabzonsporsa niye taraftar gruplariyle Trabzonspora ulasayim ki?

salihismet
21.09.2013, 12:42

Sizin yazdiklarinizin bir coguna katiliyorum, bence biraz daha sakin olmaniz lazim.

Sibel
21.09.2013, 12:51
Sizin yazdiklarinizin bir coguna katiliyorum, bence biraz daha sakin olmaniz lazim.
Ben sakindim. Ta ki, neredeyse yalvarma noktasına geldiğim konuyu tekrar önüme koyan mesajı görene kadar.
Sakinlikten kızgınlıktan değil sitemim.
Can boğazıma dayanmış gibi zoruma gidiyor bazı şeyler.
Hergün aynı kahırla nefes almaktan yoruluyorum. Biraz duyarlılık istedim.
Çok şey istemişim.
Dikkate alanlara çok teşekkür ederim.

Ahmet Öztürk
21.09.2013, 12:51
Trabzonspor Trabzon'un Takımıdır durumu artık net bitmiştir. Bunu gösteren en büyük gösterge Trabzonspor'un Trabzon dışında oynadığı maçlarda ortaya çıkıyor. Trabzonspor daha çok destekleniyor Trabzon dışında.

Bu kanıya nerden vardınız?

Sibel, yazı için teşekkür ederim. Trabzon'da olan bir Trabzonsporlu olarak sonuna kadar katılıyorum yazdıklarına.

Sibel
21.09.2013, 12:55

Kırılmadım, estağfurullah.

Mollasalihoğlu
21.09.2013, 13:03
Eline sağlık Sibel.

60% denilen kısım için siyaset Trabzonspor'dan önemli ise zaten burayı okuyor olmasının pek anlamı yok gözümde.

Trabzonspor siyasetten önemli olmasına rağmen bu yaşananlar üzerine hala 60%'ye dahil ise, cahildir gözümde.

İsteyen istediği tarafı seçsin.

Emrullah
21.09.2013, 13:10
Yazıda haklı olarak yapılmış sitemler var. Aynı hatayı bizler de yapıyoruz. Ancak katılmadığım tek konu İstanbul mevzusu.

Bana göre kulüp özellikle bir kaç sene acilen İstanbul'a taşınmalı. Maçları yine Trabzon'da oynasın ancak tesisler Trabzon'da olmamalı. Bir de bunu denemekte fayda var. Dünya artık büyük bir köy. Trabzonspor'un İstanbul'a taşınması Trabzonspor'u Trabzon'un değeri yapmaktan çıkarmaz. Nasıl ki bizler yıllardır Trabzon dışında yaşasakta Trabzon ile bağlarımızı kopartmadıysak Trabzonspor da Trabzon ile bağlarını kopartmaz. Bundan korkmamak lazım.

Ben ısrarla -çok değil bir kaç yıl- İstanbul'a taşınmasını zaruri görüyorum.

salihismet
21.09.2013, 13:16
Bu yazida bence can alici güzel konulara degeilmis, hassas olan bazi yerlerede dokunuldu biraz, bence bu
gibi hassas konularinda konusulmasi lazim, kimsenin alinmasinada gerek yok, bana göre bizdeki taraftar
profili degismesi lazim. Trabzonsporun bir avrupa macini izlemek icin Fransaya gitmisdim, yanimizda Trabzonlu
olmayanlarda vardi, birgün yine bir avrupa macini tv de ilzlerken Samsunlu bir arkadas, ayaga kalkip isimde vererek;
sizin yüzünüzde Trabzonspordan nefret ediyorum, cöktunuz Trabzonsporun üzerine kimseye vermiyorsunuz diye
bazilarini göstererek bagirdi. Orada bulununan cogu kiside kendisine hak verdi, bende dahil olmak üzere. Gercekten
bazilari Trabzonsporu severken cok hirpaliyor, sevdigini zannetip ona zarar verdiginin farkinda degil, bu sevginin
ölcüsünü kacirip kendimizden bir parcasiymis gibi davranip bazilarinin nefretini kazanmayalim.

salihismet
21.09.2013, 13:22
Yazıda haklı olarak yapılmış sitemler var. Aynı hatayı bizler de yapıyoruz. Ancak katılmadığım tek konu İstanbul mevzusu.

Bana göre kulüp özellikle bir kaç sene acilen İstanbul'a taşınmalı. Maçları yine Trabzon'da oynasın ancak tesisler Trabzon'da olmamalı. Bir de bunu denemekte fayda var. Dünya artık büyük bir köy. Trabzonspor'un İstanbul'a taşınması Trabzonspor'u Trabzon'un değeri yapmaktan çıkarmaz. Nasıl ki bizler yıllardır Trabzon dışında yaşasakta Trabzon ile bağlarımızı kopartmadıysak Trabzonspor da Trabzon ile bağlarını kopartmaz. Bundan korkmamak lazım.

Ben ısrarla -çok değil bir kaç yıl- İstanbul'a taşınmasını zaruri görüyorum.

Trabzonu istanbula tasiyacagimiza bir kac sene kendimize uygun bir Istanbul takimini bulup tutsak nasil olur?
Trabzonsporada zahmet etmemis oluruz.

Emrullah
21.09.2013, 13:36
Trabzonu istanbula tasiyacagimiza bir kac sene kendimize uygun bir Istanbul takimini bulup tutsak nasil olur?
Trabzonsporada zahmet etmemis oluruz.

Neden böyle bir tepki veriliyor. Belki daha iyi olacak. Nereden biliyorsunuz? Amaç Trabzonspor'un menfaati, Trabzonspor'un başarıları değil mi? Belki İstanbul'da Trabzonspor özüne dönecek, kendine gelecek. Belki Trabzonlu Trabzonspor'un kıymetini Trabzonspor elinden alınınca anlayacak?

Şu an Trabzon da önemli bir kesim için Trabzonspor'un kıymeti harbiyesi yok. Ciddi manada bıkkınlık var. Şehir Trabzonspor'dan ama haklı ama haksız bıkmış. Trabzonspor'un şehre ekonomik olarak ne kadar katkı sağladığını çözememiş önemli bir kesim var. Belki bu kesim birşeylerin farkına varacak. Trabzonspor'u ve futbolcularını daha fazla sahiplenecek.

Taraftar grupları içinde yerleşik ve çarpık bir sistem var. Ve bu sisteme kimse dur diyemiyor. Belki taraftar grupları bu sayede resetlenecek.

Ben ısrarla denenmeli diyorum. Bunun ne kadar faydalı olacağını hepimiz yaşayarak görmüş oluruz. Sonuç başarısız olsa bile bence kaybedeceğimiz hiçbirşey yok. En azından yeni stadyum yapılana kadar taşınmalı.

Korkmayın bu kadar, keskin olmayın bu kadar fikirlerde.

salihismet
21.09.2013, 13:48
Neden böyle bir tepki veriliyor. Belki daha iyi olacak. Nereden biliyorsunuz? Amaç Trabzonspor'un menfaati, Trabzonspor'un başarıları değil mi? Belki İstanbul'da Trabzonspor özüne dönecek, kendine gelecek. Belki Trabzonlu Trabzonspor'un kıymetini Trabzonspor elinden alınınca anlayacak?

Şu an Trabzon da önemli bir kesim için Trabzonspor'un kıymeti harbiyesi yok. Ciddi manada bıkkınlık var. Şehir Trabzonspor'dan ama haklı ama haksız bıkmış. Trabzonspor'un şehre ekonomik olarak ne kadar katkı sağladığını çözememiş önemli bir kesim var. Belki bu kesim birşeylerin farkına varacak. Trabzonspor'u ve futbolcularını daha fazla sahiplenecek.

Taraftar grupları içinde yerleşik ve çarpık bir sistem var. Ve bu sisteme kimse dur diyemiyor. Belki taraftar grupları bu sayede resetlenecek.

Ben ısrarla denenmeli diyorum. Bunun ne kadar faydalı olacağını hepimiz yaşayarak görmüş oluruz. Sonuç başarısız olsa bile bence kaybedeceğimiz hiçbirşey yok. En azından yeni stadyum yapılana kadar taşınmalı.

Korkmayın bu kadar, keskin olmayın bu kadar fikirlerde.

Korktugum falan yok, ancak bunun dünyada baska bir örnegi oldugunu sanmiyorum. istanbulda 3 büyüklerden sonra baska takimlarda
cikti, ancak hic biri 4 büyükler ünvanini alamadi, Trabzonspor 4 büyüklerden biri sayiliyorsa bu ünvaninida, 7 sampiyonlugunuda
Trabzonda trabzonspor oldugu icin aldi.

muratali
21.09.2013, 14:04

Sibel kardeşim, bu hiddetin kime anlamadım. Baktım baktım mesajlara Takım İstanbula taşınsın diye savunanı da göremedim. Acaba benim yazdığımı mı yanlış anladın diye düşündüm.

Yazdığın her şeye hemen hemen katılıyorum. Maddeler arasında takım İstanbula taşınsın diyenlere de bir şeyler yazdığını görünce kendi durumum aklıma geldi ve görüş belirttim.

Dikkat edersen "Trabzonspor'un yuvası Trabzon'dur. Elbette oradan ayrılamaz. Taşınma vs. gibi fanteziler boş." demişim ve bu konuya karşı olduğumu söylemişim.

Ama sen de bana söyle daa .. Bu takımı ben nasıl izleyeceğim ?

En azından sezon öncesi son hazırlık maçı İstanbulda oynansın diyorum. Zira tüm hazırlık maçları dışarda oynanıyor. Yıl boyunca takımını özleyen gurbetteki bizler de Olimpiyat stadını doldurur, takıma moral verir Trabzon'a yuvasına uğurlarız diyorum.

salihismet
21.09.2013, 14:08
Trabzonu Istanbula tasimak isteyenlere bir önerim var; eger gücünüz varsa istanbulu büyütün
Trabzon merkez olsun.

Sibel
21.09.2013, 14:16
Abi size yazmadım onu zaten.
Belirttiğiniz konuda da fikrimi yazdım.
Ben de sizler gibi üzülüyorum, keşke herkes izleyebilse takımı tabii ki.
Ama bu düşünce Trabzon maçları İstanbulda oynasın mantığını çıkarmamalı. Duygusal olarak evet, bir maç sizler için orda oynanabilir.
Ama futbolda böyle bir şey yok.
Sizi düşünmüyorum anlamı çıkmasın. Tam aksine. Ben de sizler kadar üzülüyorum.
Ne diyebilirim ki başka.

Orkun Özkaya
21.09.2013, 14:21
Ben sakindim. Ta ki, neredeyse yalvarma noktasına geldiğim konuyu tekrar önüme koyan mesajı görene kadar.
Sakinlikten kızgınlıktan değil sitemim.
Can boğazıma dayanmış gibi zoruma gidiyor bazı şeyler.
Hergün aynı kahırla nefes almaktan yoruluyorum. Biraz duyarlılık istedim.
Çok şey istemişim.
Dikkate alanlara çok teşekkür ederim.

Sibel merhaba,

açıkcası mesajını gördüğüm zaman üzüldüm. Daha evvel senin yazdıklarının tersini savunan bir başlık açılmıştı, ben de oraya İzmir'li olarak "Trabzonspor İzmir'e taşınsın" yazmıştım. Bu yazdıklarım ile birilerini kırmış olabileceğimi hiç düşünmemiştim çünkü. Ciddi ciddi düşündüğüm şeyler de değildi, şaka yollu yazmıştım açıkçası, hani bazı şeyler vardır olmayacağını bilirsin ama geyik olsun diye mevzu edersin ya.

17 sene kadar İstanbul'da yaşadım, orada bazıları evinde kangal köpeği beslerler. Nasıl sünepeye dönmüş, özelliklerini neredeyse tamamen kaybetmiş köpeklerdir onlar bir görsen. Açıkcası Trabzonspor'u Trabzon dışına çıkarmak da inanıyorum ki benzer bir etki yapar. Hadi takım aynı takım kaldı diyelim. Taraftarlarından kimleri kaybeder kim bilir.

Açıkcası yukarıda dediğim gibi benim de şaka yollu yazdığım şeyler farkında olmadan sen ve senin gibi birilerini kırmış olabilir. Hepinizden peşinen özür dilerim.

alperrr
21.09.2013, 14:41
off biraz önce başka bir başlığa sert bir yazı yazdım içeriğini hiç değiştirmeden burayada yazsam olur..

kusura bakmayın ama Sibel hanım ne diyelim Maraton tribünü aslında çok bağırıyor ama seslerini biz mi duymuyoruz diyelim taraftar çok süper özverili hem maça gidiyor hemde şike sürecinde yapılan tüm eylemlere katılıp tüm türkiyede seslerini duyurdular mı diyelim..

hatta başbakanın boynuna hiç Trabzonspor atkısı takmıyorlar..

hatta Trabzonda, Trabzonspor şampiyonluğu sahada kazansın diyen siyasilere hemen ağzının payını veriyorlar mı diyelim!!

..özveride bulunan çalışma yapan bellidir kimse takdir etmese dahi vicdanen huzur bulur zaten Trabzonspor için birşeyler yapan

maça giden lisanslı ürün alanın kimsenin övgüsünede ihtiyacı yoktur sizde dahil belkide en başlarda..

yani ben bu gibi derinlerinde bölünmeye yardımcı olacak fikirleri taşıyan topiclerin sürekli açılmasını anlayamıyorum..

Anıl C
21.09.2013, 14:59
Bence bölümmenin ve düşünce farklılığın bir nedeni ise kültür farkı.
Trabzonlu daha sabırsız daha asabi.
Ancak ben bir Antalyalı olarak akdenizli olmanın verdiği ılımlılıkla bakıyorum olaya.

Sibel
21.09.2013, 15:01
Bu belirttiğiniz olumsuz durumlar hepimizi rahatsız ediyor. Bunu yazdım.
Bunları eleştirmeyin demedim. Ben de eleştiriyorum herkes eleştirmeli.
Sanırım yazıyı tam olarak özümseyemediniz.
Ve dibe ekleme de yaptım. Üstüme alınacak bir durum yok.
Ama bencillik edip herkesi yok sayanlara karşı susamam. Kimse takdir beklemiyor.
Bu yazıyı bölünmek değil bütünleşmek için yazdım.
Ama siz bu yazıdan o yazdıklarınızı anladıysınız diyecek bir şeyim yok.

mavikan
21.09.2013, 15:08
mevzuu bölünmüşlük.. kadırga tv de taraftar grup sözcüleri çıkıyor.. ne kadarlık taraftarı temsil ediyorlar bilmiyorum ama o adamları seyrederken ; ergen cahillerin sakıncalı bir şey seyrederken :) , ebeveynleri odaya girince alelacele suç delillerini saklamaları gibi , kanal değiştiriyorum.. yani mecburiyetten.. ha bir de , olcay çakır bizim maçları yorumlamaya çıkınca komşuları da eve davet edesim geliyor.. :) bölünmüşlük böyle birşey mi acaba! acilen en kalitelisinden bir TRABZONSPOR TV kurulmalı!!!

şenol.08.borçkalı
21.09.2013, 20:13
bölünmüş olmak tabıkı kötü.bende isterim hep birlikte olmayı.
ancak birleşmek içinde ,doğrunun etrafında toplanmak gerekiyor.Bu doğru seyirci anlamında Trabzon merkezde değil.İstanbul'da.
yazdıklarının bir coğuna katılmamla beraber,yazında sert dille eleştirdiğin takımın istanbula taşınması konusunda sana katılmıyoruım..
efsanenın doğduğu ,ismini verdiği trabzon merkezdeki taraftarlarımız Trabzonsporu haketmiyor..
Nedeni ise ;
-stada gelenlerin ortalama 3/2 si takımına destek vermiyor.bol bol çekirdek yiyor..
-takıma destek veren 3/1 lik grubun büyük bölümüde, yönetim ile cok fazla samimi..zamanı geldiğinde sessiz kalıyorlar..
-genel olarak şehir, futbolu siyasetten ayrımıyor.siyasetin etkisinde kalıyor.
-tezahürat kültürü nerdeyse hiç yok..( bize özel tezahürat ile takım motive edilemiyor.surekli istanbuldan kopya cekılıyor )
-ayda sadece 2 kez mac olmasına ve bilet fiyatlarınında diğer büyük takımlara oranla cok düşük olmasına rağmen seyirci ortalaması düşük..
bu saydıklarım duzelsin eyvallah söylediğin doğru.
şahse ben Trabzonsporu TRABZON şehrinden kat kat daha fazla seviyorum.
İstanbuldaki BMN ve GG ayda bir kez dahi olsa maç izlemeyi hakediyor.
Bence ayda 2 içsaha macının 1 i istanbulda biri Trabzonda olmalı.
Trabzondakiler Trabzonsporun kıymetini bilmeli.
İstanbulda özlemini gidermeli.

Armağan Dere
21.09.2013, 20:19
Kampları Trabzon'da maçlar İstanbul'da oynansın..
Futbolcuları uçak ile taşı Trabzon'a.
Özel hayat olarak karşılaştırılamaz bir yer İstanbul Trabzon ile.
O yüzden Trabzonspor İstanbul'a taşınırsa daha iyi olur düşüncesindeyim
90'lı yıllardaki gibi amatör ruh kalmadı futbolda.
Onun için boş mukavele imza atma,gönülden bağlılık vs yok olmaz
Şimdi Malouda ya da Bosingwa eğlenmek istese Çamburnuna,Ganita'ya mı gider yoksa Ortaköy,Bebek'e mi
Neyse...

Sibel
21.09.2013, 20:46
Yahu tamam alın takımı maçlar İstanbul'da oynansın.
Futbolcular da sizler de mutlu olun.
Ben ne yazdım siz ne diyorsunuz. Hayır ben mi anlatamadım anlamıyorum.
Bir umutla bir şeyleri kurtarabilmenin imkansız olmadığına inanıyordum.
Ama insanda hiçbir şeyin inancını bırakmıyorlar.
Hem de hiçbir şeyin.

Ertan 51
21.09.2013, 20:52
Siyaseti kastettim.
Hakkının yenildiğini göre göre tepki vermeyen Trabzonsporluyu kastettim.
Cahil kelimesini aşağılama olarak algılamayın.
Bilmeyen manasında kullandım. Mesela benim anneannem nerden bilsin siyaset Trabzonspor'un hakkını yiyor da bunu düşünerek hareket etsin.

Yazıyı samimiyetle okursan anlıyorsun zaten,
ve şunu şöyleyim,
ikinci satırdaki ''Allah rızası için yanlış anlamayın'' ı dikkate alan olacak olmayacak ki sen bu yazıdan önceki halinden daha dolu olacaksın,daha çok üzüleceksin.
Ama ben anlıyorum seni,
Trabzon konusunda eleştiriler samimi olsa batmayacak insana,
o bahsettiğin klavyenin prensleri prensesleri yok mu ne desek boş.
Sibel hak veriyorum kardeşim sana,
nadir de olsa o maddelerde bulunmuş olabilirim:)
bundan sonra daha hassas olurum,iğneyi kendime batırırım,
hakkınız,emeğiniz çok,sen kızıp gönlüne küsme,bizler sizin kıymetinizi biliyoruz,eksikler olursa gine eleştiririz ama sizin değerinizi de her zaman biliriz.
Trabzonpor'un yuvası Trabzon'dur,en büyük sorunu iyi iadere edilememesidir,eğer iyi yönetilse şu saydığın sorunların % 97 buçuğu yok olur gider,konuşulmaz bile.
Neyse,
%60 dan falan vaz geçtim ben,orda yüzde 60 burda 50 bu sorun ülkenin sorunu,benim sizden en çok istediğim şey biraz daha yanaz olun,çapraz olun,mülayim olmayın başka bişi istemem :)

Bak bi de bu sinirle öğrencilerinin karşısına falan çıkma,çocukları korkutma,
relaks ol anam sen mi düzeltecen Trabzon'u Trabzonspor'u;)

Ertan 51
21.09.2013, 20:55
Hem de hiçbir şeyin.
Yazının mesajı anlamak istenmezse her bir satır için dünyalar tartışılır,
her bir satır için başlık gerekir:)
ama aslında o kadar kolay ki:o

Sibel
21.09.2013, 21:01
Ertan abim senin kendine batıracak iğnen olamaz. Senin bizleri eleştirmeye dibine kadar hakkın var.
Yüreğin yeter.
Sen benim gözümde en kral Trabzonsporlulardansın.:)
Allah senin gibileri eksik etmesin.

Ertan 51
21.09.2013, 21:15
Ertan abim senin kendine batıracak iğnen olamaz. Senin bizleri eleştirmeye dibine kadar hakkın var.
Yüreğin yeter.
Sen benim gözümde en kral Trabzonsporlulardansın.:)
Allah senin gibileri eksik etmesin.
:o Sağol gadem,gönlüne kurban.

Şimdi Tolga başlığından geliyorum,
şunu dedi,bunu dedi,şöyle yaramaz adam,böyle iki yüzlü adam vsvs,
laf uzayacak,topa girmek istemiyorum aslında,
şimdi beni de bir laf la totomun üstüne oturturlar akşam akşam korkuyorum:)
ne gerek var arkadaş bu kadar sallamaya,
bir kere de severek ayrılalım,hangimiz hata yapmıyoruz,benim hatalarımı yanlışlarımı bi görsen buraya 1 kelime yazmamam lazım ama yok dünyanın en hatasız adamı benmişim gibi yazıyorum diyim yazıyorlar demeyim,
bunu bu başlıkla ilintilersen aynı şey işte,
amaan neyse.

Armağan Dere
21.09.2013, 21:18
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1235263_10151948390728933_194872579_n.jpg

şenol.08.borçkalı
21.09.2013, 21:22
Hem de hiçbir şeyin.

Konu başlığınız ve yorumlarınız TS taraftarı birleşmeli.
Bende sizinle aynı fikirdeyim.
Ancak bir sorunu çözmek için sorunun ne olduğunu söylemek gerekir.
Bende sorunu yukarıda söyledim.
Sinirlenmenizi anlayamadım ?
merat etmeyin ayda bir kez Trabzonspor istanbula gelirse dukkatını kapatmaz korkmayın bu kadar.
ben Trabzonlu değilim , İstanbulda doğdum büyüdüm.Ama en az bir Trabzonlu kadar Trabzonsporluyum.Benım gibi İstanbulda binlerce taraftar var.
Ve üstelik seyirci desteği anlamında bursa , eskişehir ,antalya gibi takımlar bizi sollamısken Trabzonspor İstanbula gelmeli diyoruz.Bunda ne var ?

Ertan 51
21.09.2013, 21:37
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1235263_10151948390728933_194872579_n.jpg
Armağan Sibel'mi bu yoksa,yada hangisi:)

Sibel
21.09.2013, 22:32
Yok abi ben değilim onlardan herhangi biri:)

Burçak
21.09.2013, 23:07
Trabzonu Istanbula tasimak isteyenlere bir önerim var; eger gücünüz varsa istanbulu büyütün
Trabzon merkez olsun.

:alkış:

TSezgin61
21.09.2013, 23:20
su kupa bi gelse!

alper*
21.09.2013, 23:22
25+ yıldır şampiyon olamamış Trabzonspor, Türkiye'de ilk akla gelen 4 takımdan biriyse bu ününü Trabzon dışındaki taraftarına borçludur. Trabzon'daki taraftarlarına değil.

TSezgin61
21.09.2013, 23:28
yanliz yazidan Trabzonsporu Istanbula tasiyalim gibi yine bana göre sacmaninda ötesinde olan tartismayi cikaranlar var.

Trabzonspor, Trabzon Sehrinindir.

Sen Elmayi al ister Mardinde ye, ister Amerikada ye, ister Cinde ye. Agacin yerini degistirmeye kalkma. O, bulundugu yerin havasiyla büyüdügü icin güzel...

şenol.08.borçkalı
21.09.2013, 23:35
25+ yıldır şampiyon olamamış Trabzonspor, Türkiye'de ilk akla gelen 4 takımdan biriyse bu ününü Trabzon dışındaki taraftarına borçludur. Trabzon'daki taraftarlarına değil.
:alkış::alkış: kesinlikle katılıyorum.

Ömer_
22.09.2013, 00:19
trabzon şehri herşeyın en güzelini hakediyor,taş yerinde ağırdır,böylesı çok daha güzel,yazı için teşekkürler.

leviathan_-1461
22.09.2013, 00:47
Trabzonspor kahpe istanbula taşınmalı, nedenmi Trabzon şehri takımına sahip çıkmıyormuş, maça gitmiyormuş..

Yaklaşık 3 senedir istanbuldayım, bahçelievler tarafında oturuyorum, onca Trabzon maçını birçok kahvede tek başıma izlediğimi bilirim, hatta üçüzlerin maçı ile bizim maç çakıştımı üçüzlerin maçını açan Trabzonlu kahveciler bilirim.. Ne hikmettirki İstanbul tarafımız çok sever takımını ama maçını izlemez.. Oysa Trabzonsporun maçı olduğunda (maç deblasmanda olduğu zman ) o Trabzon maç vakti hayatın durduğunu bilirim, maç bittimi sokakların nasıl kalabalıklaştığını fark etmeyen yoktur..

Neymiş efendim Trabzonda lisanslı ürün satılmıyormuş.. Ne hikmettir burada istabulda kapatılan Ts clup ların Trabzonda da yeni açılan Ts clupların haberlerini okuyoruz..

Ne hikmettirki Trabzonlu olup üçüzlere gönül veren şarlatanlarıda istanbulda görürüz..

Sibel
22.09.2013, 00:56
Herkese yetecek cevabım var aslında.
Ama vaktim yok.
En çok da yaşadığım şehri bana öğretmeye kalkanlara cevabım var.
Ama artık gerek görmüyorum.

İsmail05
22.09.2013, 01:19
Amasyalıyım İstanbulda okuyorum.. Trabzonspor'un İstanbula taşınmasını özünden kopmasını doğru bulmuyorum..2-3 maçın Trabzon yerine İstanbulda oynanmasınında da bir zarar olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca Trabzon'daki taraftarın bazı nankörlüklerinide unutmuyorum.. şampiyonluğa oynadığımız sezondaki boş tribünleri kimse unutamaz zaten

Nihat Günay
22.09.2013, 01:44
Hayatımın yarısını Trabzon'da yarısını gurbette geçirdim.

Bu tarz ayırımlara gerek yok.

Herkes Trabzonspor'lu.

Tek fark;

Gurbettekilerin laf yetiştirmek zorunda olduğu bir sürü 3'ün 1'i taraftarı var...

Trabzondakiler için başka bir sosyal aktivite olmadığı için hafta daha kötü ve moralsiz geçiyor...

Tolga
22.09.2013, 02:12
Trabzonspor kahpe istanbula taşınmalı, nedenmi Trabzon şehri takımına sahip çıkmıyormuş, maça gitmiyormuş..

Yaklaşık 3 senedir istanbuldayım, bahçelievler tarafında oturuyorum, onca Trabzon maçını birçok kahvede tek başıma izlediğimi bilirim, hatta üçüzlerin maçı ile bizim maç çakıştımı üçüzlerin maçını açan Trabzonlu kahveciler bilirim.. Ne hikmettirki İstanbul tarafımız çok sever takımını ama maçını izlemez.. Oysa Trabzonsporun maçı olduğunda (maç deblasmanda olduğu zman ) o Trabzon maç vakti hayatın durduğunu bilirim, maç bittimi sokakların nasıl kalabalıklaştığını fark etmeyen yoktur..

Neymiş efendim Trabzonda lisanslı ürün satılmıyormuş.. Ne hikmettir burada istabulda kapatılan Ts clup ların Trabzonda da yeni açılan Ts clupların haberlerini okuyoruz..

Ne hikmettirki Trabzonlu olup üçüzlere gönül veren şarlatanlarıda istanbulda görürüz..

Takım İstanbul'a taşınmalı vs olayına her seferinde karşı çıkarım ve saçma bulurum.

Ama şu yorum o kadar iteleme ve saçma olmuş ki anlatamam. Sanki kulübü taşıyacaklarda bir karalama yapalım denmiş, ortayada hiçbirşey çıkmamış :)

melekcilingir
22.09.2013, 02:18
Sibel'in sözlerinin üzerine bir şey yazamam. Ama bir şey söylemeden geçemeyeceğim.

Şike başlığından kafamı çıkardığımda çok sık karşılaştığım bir söylem bu, Sibel'in şikayet ettiği ve sanırım ne kadar ciddi bir sorun olduğununu hala farkında değiliz.

Bir kere ben bu 'eleştiri' dilini ve yaklaşımını patetik buluyorum. Kendi içinde sağlıksız, hastalıklı. Ve aynı derecede de zarar verici. Bir şehri, tuttuğumuz takımın şehrini rencide eden, rahatsız olduğu şeyin ne olduğunun farkında olmayan ve doğrudan şehre saldıran, desteksiz, asılsız ve oldukça yersiz.

Trabzon şehrinin Trabzonspor'a sevgisini, tutkusunu, onu sahiplenmesini eleştirmek için birçok duyudan mahrum olmak gerekir. Bu ülkenin hiçbir şehri, hiçbir semti bir takımı bu kadar sevmez, bu kadar sahiplenmez, ona bu kadar tutkuyla bağlanmaz.

Yazılan yorumları okuyorum. Şaka gibi. Sanki şakasına (bilerek yapacaklarını aklım almıyor çünkü) Sibel'i bir sinir edelim demişler. Yani dur bir şakasına tam tersini iddia edeyim demişler sanki. Kusura bakmayın ama arkadaşlar İstanbul'a takımın taşınmasını ciddi ciddi teklif eden biri var mı burada? Yani varsa hakikaten böyle dünyanıın en saçma, en akıldan yoksun fikri olan biri, onu bir dünya gözüyle görmek isterim karşımda. Biraz sallarım ama onu baştan söyleyeyim.

Şimdi sinirden daha fazlasını yazmayayım da, o arkadaşlara şöyle bir anlatmayı deneyeyim. Siz örneğin Türkiye'nin meclisini filan başka bir ülkeye taşımayı nasıl bulursunuz? Ne bileyim yani öyle bizim ülkemizde iyi durmuyor, başka bir yere taşısak ya, artık bir Avrupa ülkesi mi olur, Yunanistan gibi mesela, yoksa ortadoğuya mı taşısak, İran olur, Ermenistan olur, Almanya olur... Almanya en iyisi herhalde, orada çok gurbetçimiz var, memleket hasreti filan, en iyisi orası.

Şu yukarıda yazdıklarım size ne kadar mantıklı geliyorsa, Trabzonspor'u şehirden koparmaya cüret eden laflarınız da o kadar mantıklı.

Artık şehri rencide etmeyi, şehre zarar vermeyi bırakın.

Alihan Ertürk
22.09.2013, 02:50
Trabzon şehir olarak bitik durumda, artık oradakiler maça dostlarla buluşmaya-muhabbet etmeye gidiyor. Trabzonspor kazanmış veya kaybetmiş umurlarında değil, gündelik yaşantı devam ediyor. O efsanelerdeki Trabzon yok..

Hani gurbetteki taraftar şehrine gelince Trabzonspor günler öncsinden giyeceği formasını, atkısını hazırlar ya; bilet telaşına düşer. O ruh yok Trabzon'da. Kilometrelerce yol yapıp deplasmana giden taraftarın içindeki aşk Trabzon'dakilerde yok.

Bir kısmı ''kendi cebine'' bakıyor, bir kısmı umursamıyor. Bir diğer kısım var -ki şuan azınlık durumundalar- şu yukarıda bahsettiğim gurbetteki taraftarın duygularını birebir yaşıyor. İşte onlar bu yazılan eleştirileri üzerlerine alınıp Şehr-i Müdafaa moduna geçmesinler, gerek yok..

Ama bu şehirde yakında gs-bjk formasıyla rahat rahat gezilir.
Trabzonspor'un umursanmadığı bir yerde kim hangi renk formayla dolaşmış, ona mı bakacaklar?

colman
22.09.2013, 02:55
Ben herzaman soyle hayal ediyorum acaba ileride birgun ticari taksiler gibi kucuk hava araclari icat olurmu o zaman hic gerek kalmaz taşinma mevzusuna Trabzonsporumun her macini canli izlemek gerçekten hayali bile heyecan veriyor:)

Sibel
22.09.2013, 11:22
Ya hâlâ çıkmış bana Trabzon'u anlatıyorsun Alihan. Söylediklerin yalan desem sana hoşuna gider mi? Ya ben hangi şehirde yaşıyorum sizin anlattığınız Trabzon neresi?
Mübağala yapmak ne kadar güzel değil mi ?
Acaba maç sonrası bu sokaklarda gezdin mi ? Acaba o örneğini verdigin başka forma ile gezilir soylemleri konusunda sizin bu tavırlarınızın bir etkisi var mı hiç düşündün mü ?
Sadece laf olsun diye bir şeyler yazmaya gerek yok.
Kırıcı dil kullanıyor olabilirim şu an. Burama kadar geldi.
Yeter artık.
Şurda hepimizin davasının aynı olduğunu vurgulayıp, Trabzon'u bari sizler ötelemeyin,beraber kalkalım sorunların altından dedim ama boşa.
Duyarlı herkese teşekkür ederim.
Melek abla güzel yazın için sonsuz teşekkürler.

Mehdi
22.09.2013, 11:35
Trabzonspor takımı 7 şampiyonluğunu da Trabzon şehrinde ve gurbetteki yürekli Trabzonsporluların büyük desteği ve yardımıyla kazanmıştır. Kimse bu takımı bir tarafa çekmesin, kimsenin de zoruna gitmesin.

Bu başkanı Türkiye'nin her yerinden gelen Trabzonspor delegeleri seçti. Kim nelerden rahatsız oluyorsa ayn şeylerden Trabzon'da rahatsız olanlar da var. Bir taraftar grubunun siyasi görüşünden dolayı Trabzonspor'un değerini kimse düşüremez. Onlar gibi düşünenlerden İstanbul'da Ankara'da da var, sizin gibi düşünenlerden de Trabzon'da var.

Ayrıca bunu bilir bunu söylerim,Trabzonspor İstanbul'da olsaydı şike davasının ister istemez içindeydi.

Şimdi kim ne isterse düşünebilir.

Trabzon şehri yorgun evet. 1996'da da yoruldu. 2011'de de yoruldu. Bırakın bazen tepki de göstersin bu millet. Hemen almayın ellerinden hayatlarını. Bazen stada gitmemek maç çıkışında başkanı darp etmekten daha evladır.

Saygılar.

Tolunay Abdioğlu
22.09.2013, 11:57
Trabzon, heyecanını kaybetmiş. Bıkmış,usanmış, hayattan soğumuş. Tribün kültürünü bırak çekirdek kültürü gelişmiş durumda. Aklı başında Trabzonspor Sevdalı'sı insanlar azınlıkta kalmış. Ben bu söylediğimin sürekli arkasındayım. Trabzonspor'u İstanbul'a taşısınlar. Çok değil, 2 sene içinde diğerlerinin seviyesine en azından tribün ve destek konusunda ulaşırız. Ekonomik olarakta yaklaşırız. Bizzat şahit oldum ki bazıları için; rant, bedava kombine ve para yardımları, Trabzonspor sevgilerinin çok çok önüne geçmiş.

Koray
22.09.2013, 12:16
Trabzondaki taraftar sizlerin egosunu sanal ortamlarda tatmin edesiniz diye ozel gayret gostermek zorunda degil kusura bakmayin.

Alihan sen dahil digerleri Trabzondaki taraftarin ruhunu kaybettigini dusunuyorsaniz giyin İstanbul takimi formasi mac gunu veya normal gunde girin Uzun Sokaga o ruhu yakalayin da gorelim. :)

Trabzonda sizin kafanizda kurguladiginiz kadar heyecanli olmamasinin tek sebebi rakip takim taraftarinin Trabzona dogru duzgun deplasman yapamamasidir ben her zaman bunu derim.

Not: istanbulda yasiyorum.

EmrahS Koç
22.09.2013, 12:20

bence önce sen 2010-2011 şampiyonu oldugumuzu kabul et ondan sonra Trabzonspor'un TRABZON da anlamlı olduğunu tartışalım. ( İzmir de yaşıyorum.)

Koray
22.09.2013, 12:22
Yahu gecin bu İstanbula tasinsin ayaklarini takim kotu gittigi donemde gorduk olimpiyatin da halini.

salihismet
22.09.2013, 12:26
6 sampiyonlugunda imzasi olan efsane futbolcu Ali Kemal Denizci fb ye transfer oldugunda
istanbula aglayarak gitti, simdi o takimin bazi taraftarlari Trabzonsporu istanbula tasimak
istiyor.

alper*
22.09.2013, 12:49
bence önce sen 2010-2011 şampiyonu oldugumuzu kabul et ondan sonra Trabzonspor'un TRABZON da anlamlı olduğunu tartışalım. ( İzmir de yaşıyorum.)
1983+25= 2008. Az söylemişim 27 olacaktı ;)

U.Sadıkoğlu
22.09.2013, 12:53
Öncelikle yazıyı yazan arkadaşın samimiyetinden zerre şüphe duymadığını belirtmek isterim fakat bu konuda en ağır eleştirileri yapan birisi olmuşumdur her zaman.

Trabzon Şehrinin nüfusunu hepimiz biliyoruz eğer ki bu nüfus yoğunluğuna sahip bir şehir ve tek sosyal aktivitesinin futbol olduğunu söyleyip o stadı 2010/2011 Sezonunda bile doldurmuyorsa bu işte bi tezatlık vardır arkadaş. Trabzon şehrinde ki sosyal imkanlara bakalım görende zannedecek ki Paris'te yaşıyor bu insanlar nereye vakit harcayacaklarını şaşırıyorlar yahu Trabzon kentinin tek sosyal aktivitesi , eğlence kaynağı Futbol'dur.

Benim canımı acıtan en derin olay Siyaset olayı gereken tepkinin veril(e)meyişi göz göre göre hakkımızı gasp edenlere çanak tutulması yani çoğunluk böyle hatta çoğunluğunda çoğunluğu bizler her zaman Trabzon duruşu derken malesef bazılarının Trabzonspor'luluğu başarıya endeksli imiş.

Kulübü İstanbul'a taşıma fikrini her zaman savunmuşumdur temelli olmasada stadyum yıkıldığında kulüp 2 sene İstanbul'da futbol oynasa kesinlikle sınıf atlar, çünkü İstanbul'da ki Trabzonspor'lu nüfusunu stadyum gitme yüzdesine vurduğumuzda en az 30-35 bin kombine satılacaktır bunun üzerine bilet gelirleri ekstra ürün vs. kulüp ekonomik bazda kalkınır belkide Trabzon halkı , Trabzonspor'u özleyecektir.

Ben Trabzon'a hayatımda maç dışında hiç gitmedim , Trabzon'luyum , Trabzonspor'luyum fakat Kadıköy doğumluyum 22 Senedir Kadıköy'de yaşamaktayım ve bu insanların içinde tahmin edin ki benim Trabzonspor deyince neler hissettiğimi , sokağa her çıktığımda Bordo Mavi forma giyen yok , her yer Sarı-Lacivert , fener'in her galibiyetinden sonra korna kıyamet tahmin edin sizce nasıl bir özlem içerisindeyim ve benim gibi bu şehirde on binlerce insan var.

Umarım yanlış anlaşılmamışımdır.

alper*
22.09.2013, 13:55
Hani gurbetteki taraftar şehrine gelince Trabzonspor günler öncsinden giyeceği formasını, atkısını hazırlar ya; bilet telaşına düşer. O ruh yok Trabzon'da. Kilometrelerce yol yapıp deplasmana giden taraftarın içindeki aşk Trabzon'dakilerde yok.

Bu mesajı şimdi gördüm de aklıma yıllar öncesi geldi.

4-5 yıl kadar önce (2008 ya da 2009 başı) işte o sezon Trabzonspor bir şeyden dolayı 5 maç ceza yemişti.

İç sahada 5 maç ceza demek yaklaşık 3-4 ay şehirde maç olmayacak demekti.

İşte o cezanın bitiminde oynanacak maç da Galatasaray maçı.

O zaman BMN Ankara'dan 10-15 kişi bir minibüs tuttu ben de onlara katıldım ve yola koyulduk. Yolda mola verdiğimiz yerlerde formalarımızla mesela yol kenarında çoşku ile horon teptik tezahürat yaptık (hayatımda ilk horonu orada teptim).

Ben de Trabzon şehrine 15-20 yıl sonra ilk kez ayak basacağım. Hayal kuruyorum şimdi Trabzon merkez nasıl bir yerdir, Avni Aker nasıl, yahu insanları bile merak ediyordum yani Trabzon'daki Trabzonlular nasıl acaba diye heyecanlanıyordum.

Mola vere vere uyuya uyuya horon tepe tepe Trabzona geldik. Ama bizim grupta öyle bir coşku var ki anlatamam. Geçtiğimiz her yerde herkes bize bakıyor. Korna çalıyoruz tezahürat yapıyoruz çok büyük coşku var. Kolay değil 5 maç sonra Trabzon'da ilk maç hem de Galatasaray maçı.

Trabzon'u iyi bilmiyorum ama, oraya vardığımızda meydan gibi bir yer vardı tarihi bir bina falan oraya kendi çapımızda olan coşku ve gürültümüzle :D vardık.

Ama vardığım andan itibaren tüm heyecanım yerle bir oldu. Arabadan indik, tabi herkesin üzerinde forma. Etrafa baktım, geçtim formayı bir tane numunelik Trabzonspor flaması bile yok. Yani adeta Kadıköy'ün ortasında Trabzonspor formasıyla gezermiş gibi hissettim. Etraftaki dayılar amcalar falan hafiften gülüyorlar tabi bize, düşünsene her şeyin sakin sessizce ilerlediği bir günde ortaya 15 tane formalı adam bomba gibi düşüyor lay lay lay lay lay tezahüratlar, resmen biz kendimizi yabancı hissettik orada. Hele ben, minibüse geri bindim hatırladığım kadarıyla, o an yanımda başka tişört falan olsa formayı da çıkarırdım kesin çünkü etrafta bizden başka formalı yok ve rahatsız olmuştum üzerimdeki formada, hem de ilk kez, Trabzon'da.

Bunu ben orada bizzat yaşadım, heyecan yoktu, çoşku yoktu, alelade bir maç da değildi, üstelik derbi maçıydı.

Zaten o maçı da Serkan Çalık'ın golüyle kaybetmiştik. Dönülş yolu da o yüzden oldukça keyifsizdi.

Her şey çok güzel başlamıştı ama şehir meydanına ayak bastığımdan itibaren düşmeye başlayan moralim maç sonu sıfır olmuştu.

melekcilingir
22.09.2013, 14:00
Kulübün İstanbula taşınması, maçlrın Trabzon'da oynanmasıyla kulübün düzlüğe çıkması arasında bağlantı bulan arkadaşlara elimden geldiğince ölçülü bir şekilde cevap vermeye çalışacağım.

Anladığım kadarıyla bu konuda iki tane argüman var. Birincisi maddi katkı, diğeri maçların kalabalık ve etkili seyirci karşısında oynanması.

Bu ikisinden farklı bir argümanı, bir altyapısı varsa bu düşüncenin, lütfen belirtin. Yoksa eğer, ne kadar saçma ve densizlik içerdiğini size anlatmama izin verin.

Eğer kendinizi gerçekten ve çok Trabzonsporlu hissediyorsanız ki öyle hissediyorsunuz ki çözüm önerileri üretiyorsunuz; o zaman bu iki argümana kolaylıkla çözüm bulabiirsiniz.

Örneğin kombineyi, stat İstanbul'daymış gibi farz edin ve alın. Böylece kombinelerin tamamı satılmış olur.
Ve maçlara gidin. Trabzon'a gidin.

Bu kadar basit. Sizin takıma destek olmanız için koşulunuz olmasın. Ayağınızın dibine gelmesini beklemeyin kombine almak için, maça gitmek için. Koşulsuz sevin. Lafa geldi mi en derin şiirler dilimizden düşmüyor, en büyük sevgi cümleleri söyleyip duruyoruz. Yapın işte. İşte size fırsat.

Sibel'in bütün söylemeye çalıştığı da buydu. Birlik olalım derken dediği buydu. Ya yanında olun kulübün, takımın, şehrin, Trabzonspor'un ya da olamıyorsanız rencide etmeyi bırakın.

cakalkerem
22.09.2013, 14:02
bizde dik başlı uşak çok...kadını erkeği çoluğu çocuğu ....eee herkes te futbolu bu kadar bildiğine göre birleşmişlik olmaz diye düşünüyorum...

Belki bizde değil ama İstanbul takımların da taraftar grupları önemli...Onlar belli bir amaca hizmet ediyor...Satılmışlar satılıklar yavşaklar deyyuzlar denyolar oralarda çok olduğu için 2 şişe biraya adam vurmaya giden olduğu için 2 bilete istediği adama bağırtılanlar olduğu için bizde dik başlı adam çok olduğu için bizim birleşmemiz zor olur....

melekcilingir
22.09.2013, 14:05
Ben Trabzon'a her gittiğimde, şehirde her yeri bordo-mavi görüyorum. İnsanların üzerinde forma görüyorum. İçim açılıyor, herkese gülümsüyorum. Nasıl oluyor bu şimdi? Biz başka şeirlere mi gidiyoruz?

alper*
22.09.2013, 14:08
Ben Trabzon'a her gittiğimde, şehirde her yeri bordo-mavi görüyorum. İnsanların üzerinde forma görüyorum. İçim açılıyor, herkese gülümsüyorum. Nasıl oluyor bu şimdi? Biz başka şeirlere mi gidiyoruz?

Yalan mı söylüyorum ben ?

bordox
22.09.2013, 14:14
İstanbul'daki potansiyeli değerlendirmek için iki yol var birincisi her sezon başında İstanbul'da hazırlık maçı,İBB düştü ve diğer maçlar da taraftar sayısı sınırlanıyor.Özellikle yeni gelen transferlerin nasıl bir camiaya geldiklerini anlamalarını sağlayacak iyi bir takımla tam bir gövde gösterisine dönüşecek,festival havasında olacak ve çocuklara Trabzonspor sevgisini aşılayacak olan bu işi bir türlü yapmıyor yönetimler.
İkincisi de yeni stada geçildiğinde İstanbul'daki taraftarı günibirlik Trabzon'a götürüp getirecek,cüzi karlarla ayarlanan fiyatlar desteklenen maç günü turları.
Trabzon'daki taraftarı eleştirmek yerine onlara geçmişte yaptıklarını hatırlatıp bunu bekliyoruz demek en mantıklısı bu arada.'Trabzon Deplasmanı' ve 'Trabzon'a gitmeden kimse deplasman yaptım demesin' klişelerini Trabzon şehri yaptı.

bordolumavi
22.09.2013, 14:50

şu yazıyı gordukten sonra bu baslıgın ne kadar yanlıs gereksız bı baslık oldugunu goruyorum cunku bu baslıkta bu gıbı yazıları daha fazla gorebılırız bu dusunce tarzı bıze hıcbırsey kazandırmıyor,tabıkıde trabzondakı taraftar cok ama cok onemlıdır cunku bugun hala trabzon bır kale ise yıkılmıyor ıse bunu ordakı taraftarlara borcludur,trabzon dısındakı taraftarlar ıse trabzonu gundemde tutmak takıma camıa ya guc vermek can vermek ıcın onemlıdır,ıkı grubu bırbırınden ayırmak ımkansızdır,,,ama sunu ozellıkle belırtmek ıstıyorumkı trabzondakı taraftarın en buyuk yanlısı stad ıcersınde ınanılmaz bır bolunmusluk var o nedene mac ıcınde takıma ıtıcı guc olamıyorlar bu yıllardır boyle bunu herkes bılıyor,trabzondakı taraftar kulubun lısanslı urunlerını cok almıyor almaya bılırıde belkıde herkesten cok almak ıstıyor ama guclerı yetmıyordur ama mac bıletıne 30-40 lıra verıp orda takımı desteklemek cok zor bırsey olmamalı..

Ergin Varlibas
22.09.2013, 14:58

Cok asisin biraz gevse :)

f1bekir
22.09.2013, 15:25
Amacınız ne kardeşler?

Bu takımın adı Trabzonspor ise Trabzon'da kalacak.

Bölelim çok istiyorsanız, Trabzonstanbul FK olsun bi de, gurbetçiler onu desteklesin.

Hey Allah'ım ya, tartıştığımız şeylere bak.

Biz daha iyi destekliyoruz siz desteklemiyorsunuz diyerek mi yollayacaksınız Trabzon'daki taraftarı tribüne?

Taraftar niye tribüne gitmiyor, bir araştırma yapıp nedenleri ortaya koyup çözüm önerisi üreten var mı?

Geçen sene Beşiktaş taraftarı İnönü'ye gitmedi, bu sene Olimpiyat'ı zorluyor, niye?

Taraftarı suçlayıp kenara çekilmek hiçbir şeyi çözmez. Bunu yaparak takıma nasıl bir katkı vermeye çalışıyorsunuz? Yani amacınız ne, neyi düzelteceğinizi sanıyorsunuz bu şekilde? Biz gurbetçiler daha iyi destekliyoruz takımı diyip egonuzu tatminse amacınız tamam bişey demiyorum ama başlık açıksa misafirlere kapatalım o zaman, ayıp oluyor dışarıya karşı, gülerler adama.

Biz biriz ya, bi kendinize gelin...

Alihan Ertürk
22.09.2013, 16:00
Ya hâlâ çıkmış bana Trabzon'u anlatıyorsun Alihan. Söylediklerin yalan desem sana hoşuna gider mi? Ya ben hangi şehirde yaşıyorum sizin anlattığınız Trabzon neresi?
Mübağala yapmak ne kadar güzel değil mi ?
Acaba maç sonrası bu sokaklarda gezdin mi ? Acaba o örneğini verdigin başka forma ile gezilir soylemleri konusunda sizin bu tavırlarınızın bir etkisi var mı hiç düşündün mü ?
Sadece laf olsun diye bir şeyler yazmaya gerek yok.
Kırıcı dil kullanıyor olabilirim şu an. Burama kadar geldi.
Yeter artık.
Şurda hepimizin davasının aynı olduğunu vurgulayıp, Trabzon'u bari sizler ötelemeyin,beraber kalkalım sorunların altından dedim ama boşa.
Duyarlı herkese teşekkür ederim.
Melek abla güzel yazın için sonsuz teşekkürler.

Ne demişim orada? ''şu yukarıda bahsettiğim gurbetteki taraftarın duygularını birebir yaşıyor. İşte onlar bu yazılan eleştirileri üzerlerine alınıp Şehr-i Müdafaa moduna geçmesinler, gerek yok..''

Nedir bu isyanın sebebi? Sana bir şey söylemiyoruz burada kişisel olarak. Hemen bir koruma moduna giriyorsun. Burada herkes kendi düşüncesini özgür bir şekilde söyleyebilir, laf olsun diye bir şey yazmıyorum şahsen şuan.

Trabzon'daki taraftar eleştirilemez diye bir şey yok.. Eleştirilir, çünkü eleştirilecek çok şeyi var. Bir eleştiri geldi mi insanlara bu şekilde tepki veremezsin.

Övülecek şeyler yapsınlar, ayakta alkışlayalım. Yaptılar mı? Zaman zaman, biz de alkışladık. Ama eksi yönleri bu yaptıklarından çok daha önde. En basitinden Trabzon şike sürecinde ne yaptı bana bunu söyler misin? Şampiyonluğu çalınan şehir ne gibi organizasyonlarla mücadele etti. Bu süreçte yapılan en doğru hamleleri yine ''gurbetteki'' Trabzonsporlular yapmadı mı?

Rica ediyorum yapma artık..
Her zaman aynı şey. Trabzon artık o eski Trabzon değil..

melekcilingir
22.09.2013, 16:41
...Trabzon şike sürecinde ne yaptı bana bunu söyler misin? Şampiyonluğu çalınan şehir ne gibi organizasyonlarla mücadele etti. Bu süreçte yapılan en doğru hamleleri yine ''gurbetteki'' Trabzonsporlular yapmadı mı?

Ben olsam burada şöyle derdim: ''Şike sürecinde yıllardır süregelen haksızlık ve sesini duyuramamışlığın ağırlığını yaşayan şehre, doğru ve etkili hamlelerle destek vermiş olmamız biz gurbetçileri bir nebze olsun iyi hissettiriyor. Hepimiz aynı gemideyiz. Bu sefer de kürekleri biz çekelim.''

Eleştirme hakkı dediğimiz şey bu konularda çok iğreti duruyor. Bir kere bir üstten bakış var kullanılan dilde. Ayrıca insanıın enerjisini düşürüyor. Aile olmak, beraber olmak, destek olmak, birinin yetmediği, yetemediği yerde işe omuz atmaktır, bunu karşındaki suçlayarak, eleştirerek yapmak değildir. Bu hali rencide ediyor.

Sibel'in isyanını anlıyorum ve asıl amacının anlaşılmadığını düşünüyorum.

Sibel
22.09.2013, 17:53
Türkçe öğretmenlerimize büyük görev düşüyor.
Paragrafta ve cümlede anlam, metnin ana konusu gibi konularda sıkıntı büyük.
Ne yazdığım ortada.
Oraya bakarak bana "eleştirmeyelim mi" diye bile soruluyorsa daha ne diyebilirim ki.
Dışardan bakan yazımı okumadan sayfaları okusa sanır ki Sibel şöyle diyor:
Trabzon taraftarı mükemmel. Her şeyi süper. Hiçbir şeyi eleştirmeyin.
Buna hakkınız yok.
+
Ben sizden daha çok kahrolmuyorsam buradaki yanlışlara şuraya girmek bir daha nasip olmasın bana.
Bir şeyleri anlatabilmek ne kadar zormuş.

Alihan Ertürk
22.09.2013, 18:32
Evet, bazılarımızda anlayamama problemi var. ''Benim düşüncem doğru'' ısrarı da mevcut..

Burada hepimiz Trabzonsporlu'yuz, büyük çoğunluğumuz da Trabzonlu. Ben ister miyim memleketim bu halde olsun? Ama yok işte değil. Hiç bir şekilde yeterli değil.

Trabzon şehir ve içindeki taraftar ne zaman bu takıma maç kazandırır, o zaman benim için saygıyı hak edecek.

Sibel
22.09.2013, 18:39
Ben Güneş diyorum sen Ay.
Uzatmıyorum artık.

Turan AKYILDIZ
22.09.2013, 18:42
hayatımın yarısını trabzon'da yarısını gurbette geçirdim.

Bu tarz ayırımlara gerek yok.

Herkes trabzonspor'lu.

Tek fark;

gurbettekilerin laf yetiştirmek zorunda olduğu bir sürü 3'ün 1'i taraftarı var...

Trabzondakiler için başka bir sosyal aktivite olmadığı için hafta daha kötü ve moralsiz geçiyor...

en güzel yorumu okumuş oldum elinize sağlık...

İlker Yazıcıoğlu
22.09.2013, 19:34
Yorumuna sağlık Sibel...
Konu nerelere gelmiş yahu....

Sen yazmaya devam et Sibel,şevkin kırılmasın.....

Murat Acar
22.09.2013, 20:17
Sibel ; Öncelikle gerçekten güzel yorumların ve samimi duygularını ifade ettiğin için çok teşekkürler...Bu başlıktaki konudan TRABZON taraftarını eleştirmeyin manası çıkaran arkadaşlarada lütfen bir kaç kez daha okuyun ve ondan sonra ne anlatmak istediğini anlamaya çalışın diyorum...''Kahrolası %60'' sözünün sonundada açıklamanı yapmışsın orda bile yanlış anlayanlar olduğuna göre artık çok fazla kendini üzme diyorum

Ertan 51
22.09.2013, 21:48
Sibel ; Öncelikle gerçekten güzel yorumların ve samimi duygularını ifade ettiğin için çok teşekkürler...Bu başlıktaki konudan TRABZON taraftarını eleştirmeyin manası çıkaran arkadaşlarada lütfen bir kaç kez daha okuyun ve ondan sonra ne anlatmak istediğini anlamaya çalışın diyorum...''Kahrolası %60'' sözünün sonundada açıklamanı yapmışsın orda bile yanlış anlayanlar olduğuna göre artık çok fazla kendini üzme diyorum
Ben de bu mesaj dikkate alınırsa çok yol kat ederiz diyorum,
Sibel'in anlatmak istediği daha kolay anlaşılır diyorum ama nafile,
daha sıkı bağlanalım,ayrışıp uzaklaşmayalım diye yazılan bir yazıdan bile kutuplaşabiliyorsak fazla etliye sütlüye karışmamak lazım,uzak durmak lazım diyorum.

leviathan_-1461
22.09.2013, 23:18
Ne demişim orada? ''şu yukarıda bahsettiğim gurbetteki taraftarın duygularını birebir yaşıyor. İşte onlar bu yazılan eleştirileri üzerlerine alınıp Şehr-i Müdafaa moduna geçmesinler, gerek yok..''

Nedir bu isyanın sebebi? Sana bir şey söylemiyoruz burada kişisel olarak. Hemen bir koruma moduna giriyorsun. Burada herkes kendi düşüncesini özgür bir şekilde söyleyebilir, laf olsun diye bir şey yazmıyorum şahsen şuan.

Trabzon'daki taraftar eleştirilemez diye bir şey yok.. Eleştirilir, çünkü eleştirilecek çok şeyi var. Bir eleştiri geldi mi insanlara bu şekilde tepki veremezsin.

Övülecek şeyler yapsınlar, ayakta alkışlayalım. Yaptılar mı? Zaman zaman, biz de alkışladık. Ama eksi yönleri bu yaptıklarından çok daha önde. En basitinden Trabzon şike sürecinde ne yaptı bana bunu söyler misin? Şampiyonluğu çalınan şehir ne gibi organizasyonlarla mücadele etti. Bu süreçte yapılan en doğru hamleleri yine ''gurbetteki'' Trabzonsporlular yapmadı mı?

Rica ediyorum yapma artık..
Her zaman aynı şey. Trabzon artık o eski Trabzon değil..

Tff binası Trabzondaydıda gitmedilermi? kaç hafta meydanda eylem yapıldı haberin varmı, yada başbakana mitingde gösterilen tepkinin bir benzerini istanbulda sizdenmi gördük...

şenol.08.borçkalı
24.09.2013, 12:09
bencede bu konuyu fazla uzatmaya gerek yok.Ancak su konularıda söylemeden geçemeceyeceğim..

Bıkkınlık yorgunluk vs gibi kelimeler 2013 yılında biraz garip oluyor.Trabzonun Futboldan başka neyi var..Ayrıca Trabzonu kime karsı savunuyorsunuz? İstanbuldaki Trabzonsporlulara karsımı ? :) biraz gülünc oluyor.Bırakın yanlıslar eleştirilsin.Trabzonda bizim Trabzonsporda bizim..

Gurbetteki diye tabir ettiğiniz Ts liler bu takımın herseyidir.Büyük olarak kalmasının baş nedeni, şike sürecinin cengaveridir.Deplasmanların temsilcisidir ve LOBİSİDİR.
Biz Merkezdeki dostlardan sadece üzerlerine düşmelerini yapmalarını rica ediyoruz

Son kez söylüyorum , artık yazmayacağım gerçekten uzadı çünkü.

Trabzon merkezdeki dostlarımızın.
1-siyaset ile futbolu karıstırmamasını.
2-yönetim ile cok fazla samimi olmamasını.
3-Sürekli ve bize özel tezahürat kültürünün olusmasını
4-Kapalı tribünün 3 ton çekirdek çitlememesini.
5-Bıkkınlık gibi şeylere sığınmadan maçları full doldurmasını..... bunlar yapılamıyor ise kimse kusura bakmasın ..Maclar İstanbulda oynanmali..biz gerekeni yaparız

Külünkoğlu
24.09.2013, 14:23
Trabzonspor’u Trabzon şehrinden ayırma rüyası şöyle kenarda dursun.

Şampiyonluklarımızda sevinçlerimizde üzüntülerimizde hep bu şehirdeydim, ruhen… kalben… cismim önemli miydi ki ?
O şehirle aynı anda kalktım yerimden, aynı anda oturdum, aynı anda havalara sıçradım. Çok şey yaşadık, yaşadıkça bağlılığım arttı.

Çokta yaraladı beni yalan yok, çok da kızdım.

Ama bir şeyi bende Kabul ediyorum artık Trabzon yorgun, Trabzon moralsiz. Yeni bir kan değişimine yeni başarılara şiddetle ihtiyacı varken geçmiş başarıları konuşuyor Trabzon. Özünde ise “ben artık eski başarıları konuşmak istemiyoruum!” diye bas bas bağırıyor.

Trabzonspor’u Trabzon’dan görmek elbetteki büyük gaflet, Ne demişti dünyaca ünlü bir teknik adam “Trabzonspor, kökleri Trabzon’da olan kolları dünyaya yayılan koca bir çınardır.”
Unutmayın bir kenara not edin bunu. Benim hep aklımdadır mesela.

Ekonomi artık bir çok şeyin belirleyicisi savaşların, insan ölümlerinin bile…
Kıyaslamanın bol olduğu futbol arenasında trajedi çok önceden başladı. Makas açıldıkça açıldı ama buna rağmen bir Trabzonspor'u geçmek için yapılan ortada adı konulmamış bir savaş her daim verildi, verilecek.

İstanbul Türkiye’nin sosyal ve ekonomik anlamda gerçek başkenti. Gücü nüfusu güzelliği ile nam salmış bir şehir. Bu şehirde Trabzonsporlu olmak gerçekten zor. Azınlık kalmadığınız alan yok nerdeyse, açığı yıllardan beri dominantlıkla kapatmaya çalışıyoruz. Bu zamana kadar da başardığımızı düşünüyorum.

Herkes Trabzonspor’u yanıbaşında görmek ister bunun için stadları dolduruyor bunun için yollarda ölüyoruz.

Trabzon şehri Trabzonsporlular için çok önemli, Niğde’de yaşayan Trabzon’a bir kez bile gitmemiş Trabzonsporlu için Trabzon’daki hava durumu bile önemli. Hal böyle olunca eleştirinin olmaması imkansız.
Trabzon kendi özgünlüğünü harmanlayamanın eksikliği ile İstanbul’a bakıp birşeyler yapmaya çalışmanın yanlışlığına düşüyor çoğu sefer.

Evet İstanbul’da çok şey yapılabilir ama imkanla imkansızlık arasındaki uçurum bu kadar büyük iken Trabzon’a bu kadar yüklenmek acımasızlık.
Sorun eğer Trabzon’da ise bu “bizim” sorunumuz.

Bu konuda defalarca yanlış anlaşılmış bir kişi olarak Trabzon’da “bizi ayrıştırarak yorum yapıyorsunuz, eleştiriyorsunuz” dememeli.

Trabzonsporlular şehri olan Trabzon’la her zaman gurur duymak istiyor, hepsi bu.

Mehdi
25.09.2013, 08:29
Konuyu kilitliyorum arkadaşlar.

http://img.eba.gov.tr/255/383/663/096/14d/1a4/c83/967/e17/1ed/a15/75f/dba/89e/017/25538366309614d1a4c83967e171eda1575fdba89e017_570. jpg

Hasan Habip Özbay
26.09.2013, 10:57
bir ingiliz futbol yazarının dediği gibi bu TRABZONSPOR OKADAR BÜYÜK VE GÜÇLÜ Kİ GÜCÜNÜN KENDİ BİLE FARKINDA DEĞİL ANLAYANA

Veysel
26.09.2013, 11:02
bir ingiliz futbol yazarının dediği gibi bu TRABZONSPOR OKADAR BÜYÜK VE GÜÇLÜ Kİ GÜCÜNÜN KENDİ BİLE FARKINDA DEĞİL ANLAYANA

Kim demiş bunu söylediği doğru da merak ettim söyleyeni

Alika87
26.09.2013, 11:28
Madem siz Trabzonsporu paylasamiyorsunuz, ben Trabzonsporun Almanyaya tasinmasini talep ediyorum. Nasil iki cocuk bir oyuncak icin kavga edince oyuncagu alirsin elinden, bende Trabzonsporu Almanyaya aliyorum :D

lazibere
26.09.2013, 11:57
Yazınızı dikkatlice okudum, Bahsettiğiniz konularda kesinlikle haklısınız. Neden böyleyiz, Böyle olmamalıyız söyleminin ise içinin doldurulması gerekiyor.

Olimpiyat stadındakı kalabalıklar istisnadır Sibel kardeşim. Çok çok iyi biliyorum ki, Trabzonspor istanbul'a taşınsa 3. maçtan sonra şu anda yaptığımız eleştirileri gene yaparız. Çünkü o stadda her daim o kalabalığı yakalamak mumkun değil hele kı bu futbol anlayışı ve bu yönetim anlayışlarıyla.Bu kez de keşke Trabzon'da kalsaydık der böyle söyleyenler.

Trabzon'dakı taraftaralarımızı anlayamamak mümkün değil. Bu takımın kagrını ve cefasını çeken hep onlar,Maçlar bittiğinde evlerine iş yerlerine gittiklerinde kötü geçen bir maç sonrası bu travmayı yaşayanlar en çok onlar. Biz istanbul'dakı taraftarlar senede 1 maç takımızı izleme fırsatını bulabiliyorken bunun bir şölen havasında geçmesinden daha öte ne olabilir.

Bu yaşadıklarımızın analizini iyi yapmak gerekiyor? neden böyleyiz

Çunku gerçekten iyi yönetilmiyor ve kandırılıyoruz..

Başarının sınırlı olduğu yerlerde her zaman bu tartışmalar olacak ve bölünmeler yaşanacaktır. Bizim birlik olmamızın tek çaresi, Sahada ne istediğini bilen, Hedefleri olan ve her daim başarıyı kovalayan bir takım olmaktan geçer. Bu bakımdan hedef küçültmüş ve sürekli bozuk bir kadro yapısı ile her 3 senede bir kadro revizyona giden bir kulup ve 30 sene üzerine şampiyon olduğu halde, Kupasını hala geri getiremeyen bir kulupte bu tartışamalar az bile

O bakımdan, her kesimi iyi anlamak gerekiyor.

Kaliteli kadro kur, kaliteli oyun oyna bak o zaman kavga karmaşa ve bölünmüşlük yaşanıyor mu.

şampiyon olan kadrondakı 5 futbolcu şu anda galatasaray'da oynuyor, biri Fener'de bir diğeri de Beşiktaş'ta oynuyorsa Sen küçük kalmayı ve büyüyümemeyi tercih ediyorsun demektir.Oysa Şu an GS nin yaptığını biz yapabilir ve o kadroyla ligin en az 5 senesine ambargo koyabilirdik. Bunu yapmadığın gibi kulubu borç batağına sokar hale gelirse idareciler. O zaman bu tartışmalar az bile kalır.

İdareci olmak onun için çok önemlidir.

%60 konusuna gelince, haklısın başka nasıl ifade edebilirdin ki.

Kötü bir eğitim sistemi, Kötü bir ekonomık yapı içerisinde yaşamaya ve Bilgisiz kalmaya mahkum bırakılmış bir toplumun, Düşünmeyen sorgulamayan ve bilmeden körüne körüne koşan bir kalabalığın, Söylenilen şeyi değil, söyleyeni alkışlayan bir topluma başka nasıl bir etiket yapıştırılabilir ki, Az bile söylenmiş. Cahillik kişinin suçu değil onu cahil bırakanlarındır.

Teşekkürler

Sibel
02.10.2013, 21:34
Şu an tivitırda yazilan bir mesaj:
"biz ..... İbb'yi 40 lira verip 80bin kişi izledik. Trabzondakiler Avrupa maçı 20 lira stat boş"

Umarım anlatmak istediğimi bu mesaj anlatıyordur.
Öyle ya, geleceği görüyorlar. 50lira bilete 20 lira deniliyor. Hadi bu önemli değil. Yarın stadin boş olduğu görülüyor.
Neyse...

SADECETRABZON61
02.10.2013, 22:02
Taraftar Grupları tek çatıda birleşmeden Trabzonda Kimse taraftar var demesin..Şuan Trabzondakinler seyirci..Koskoca 20-25.000 kişilik stadda bağıran taraftar sayısı 1000-2000 kişi bumudur yani? Gelin Bir İzmirde Göztepe'nin Yada Karşıyaka'nın maçını izleyin Adamlar deli gibi hep bir ağızdan bağırıyor.

Muhammet Kalkışım
02.10.2013, 22:23
Koskoca 20-25.000 kişilik stadda bağıran taraftar sayısı 1000-2000 kişi bumudur yani? Gelin Bir İzmirde Göztepe'nin Yada Karşıyaka'nın maçını izleyin Adamlar deli gibi hep bir ağızdan bağırıyor.

Bu ifadeler konuyu çarpıtır, dolayısıyla da yanlıştır hocam. Olayı tek yönergeyle takip etmemek gerekir. 7 yılı aşkın süredir Trabzon dışında olan bir taraftar olarak yazıyorum bunları. Belki senin gurbet hikayen benimkinden uzundur. Dil uzatmıyorum yani.

Ana kalenin içindeki taraftar yorgun ve bıkkın. Daha da ötesi siyasal tercih ile taraftarlık arasında, sonu sorularla dolu, uçsuz bucaksız bir yolda kalmış çoğunluk. Trabzonlu'nun en büyük sorunu da sadakattir zaten. Asıl sorun sadakatin kime ait olduğu.

Biz dışarıdaki taraftarlar ise daha yakınız yabancılara. Bizden olmayanlara. Merkezdeki çoğunluk, bizim yaşadığımız mahallede yok. 1 sene önce aldığım arabam defalarca kez çizildi sırf arabamın plaka altlığında "Bize Her Yer Trabzon" yazıyor diye. Bunu içerideki bilmez. Dışarıda olan ben de ancak ailem ve dostlarımdan duyduğum kadarı ile bilebilirim merkezi.

Yegane gayemiz Trabzonspor diyorsak bu platformda, iç-dış ayrımı olmamalıdır. Gözlemlerimizi paylaşır, eleştirilerimizi yapar, ama nihayetinde "biz" oluruz.

Merkezdeki çoğunluk taraftarın siyasi görüşleri sebebiyle mevcut durumdan rahatsız olmamalarını eleştirdiğim gibi, dışarıdaki "azınlık" taraftarın (-ki ben de onlardan biriyim) haksızlık etmesine göz yumamam. Hepimiz böyle olmalıyız. Söz konusu birliktelikse olayı kişiselleştirmenin anlamı yok.

Misina
03.10.2013, 10:10
Bir kaç kombine için Trabzonsporun emeğini çalanlara kalkan olan siyasi partinin boyunduruğu altına girenler tribünlerimizde olduğu müddetçe taraftar arasında birlik olmamalı !

halil ibo
03.10.2013, 11:13
Taraftar gurupları nedir? Gurbetçi,Trabzon'daki ayrımı nasıl birşeydir ? Bunları anlamakta güçlük çekiyorum.Ortak sevda Trabzonspor ise gerisi teferruattır.En kısa sürede taraftar tek ses tek vücut olarak takımımızı desteklemeli ve Avni Aker'i doldurmalıdır.Aksi takdirde siyaset üstü tuttuğumuz güzide varlığımızın siyasete alet edilmesine seyirci kalırız.Taraftar guruplarındaki bölünmüşlüğe ise uzaktan bakan olarak çıkar,menfaat beklentisi diyorum.Eğer bir menfaat sözkonusu yok deniliyorsa taraftarlar tek bir çatı altında birleşsin.Sözün özü budur.

Uğur Odabaş
03.10.2013, 11:20
Sibel eline sağlık akıcı bir yazı olmuş genelde okumam bu kadar uzun yazıları :)

Açıklayıcı samimi yaklaşımın için teşekkürler.

Bu güne kadar Trabzonspor'un Trabzonun takımı olduğunu ve şartlar ne olursa olsun köklerinden ayrılmaması gerektiğini aslen Giresunlu olan İstanbulda yaşayan biri olarak söylemiş ve savunmuşumdur.

%60'lık kısıma gelir ise şartları nasıl futbola nasıl bakıyorlar bilemem. Gördüğüm kadarı ile duyumlarıma ve izlemlerime göre gerçekten Trabzon şehri Trabzonspor'dur. Benim nenem bunu bilmesede torunu biliyordur.

Tekrar açıklayıcı yazın için teşekkürler.

Erhan Sezer
03.10.2013, 11:22
Hepimizin derdi aynı,sevdası aynı,yatıp kalktığı tutkusu aynı. Trabzon'dakilere de gurbetteki Trabzonlular ve de Trabzonsporlulara da kurban olurum...

Adem Özlü
03.10.2013, 11:40
Trabzon'da şu an maça gitmek istersen 40 tl verip maratona gitmek durumundasın çünkü kale arkasına bilet satışı yapılmamakta.Eğer beleş bilet alan taraftar gruplarına para kazandırmak istersen o zaman kale arkasına kombine bulabilirsiniz sonra senin paranla köşeyi dönüp kaşkol takmaya giderler.

Benim ayda 80 tl veripte maça gidecek durumum yok öğrenciyim sonuçta maaşım yok.Trabzon'da benim gibi bir çok taraftar var. Trabzonspor ile yatıp Trabzonspor ile kalkan,90 dk destek verecek kişiler.Ne yapalım şimdi eleştiriyorsunuz bir çözüm sunun bizde bilelim ne yapacağımızı!

Konuşmaya sıra geldi mi herkes konuşur..

Burda BMN kombine organizasyonu yaptı kaç tl para yardımı yaptı Trabzon İstanbul'da olsa 35bin kombine alacak arkadaşlar?

Sacit
03.10.2013, 13:13
Şunu da hatırlatalım,

Trabzon taraftarı diye bir kavram yok, ''Trabzonspor Taraftarı'' var

KOLEBİÇ
03.10.2013, 22:55
Asıl önemli sorun bana göre şu ki Trabzonspor taraftarının büyük kısmı Trabzonlu bilindiği üzere marmarada uzun zaman önce yerleşmiş Trabzonluların yeni nesilleri Trabzondan bihaber,kültürlerine dair en ufak bilgileri yok hatta kendilerini Trabzonlu olarak tanımlamıyolar,buda ilersi için büyük bir taraftar,potansiyel kaybı demek.
Malesef şehrin sosyal anlamdaki şansızlığı ilerde daha büyük sıkıntı açacak