PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Oruç Kavgasi

Çagman
08.11.2004, 11:06
Sevgili arkadaslar.

Mübarek Ramazan Ayindayiz kötü Söz Söylenmez Hos Görü hat saffada oLmaliki Ramazan oldugu anlasilsin Konuya girmek istiyorum.

GaLatasaray in kötü OynamasI ve PuanLar Kaybetmesi Ezik istanbuL Medyasi tarafIndan Degisik YönLere CekiLiyor özeLLikLe Medya Düsüsü Oruca bagLamaktadir Trabzonspor ve Bir cok anadolu takimida Oruc Tutuyor BunLar gayet NormaL ama iLLaki bir kilif ariyorsaniz Baska SeyLer Uydurun dinimizi Orucumuzu Buna aLet etmeyin 11 ay bekLiyoruz bu ayi.

MEdya Hristiyani yakLasIyor Bu konuya Ben OnLarIn YorumLarini dinLedikce TügLerim ürperiyor Sanki Bir Hristiyan üLkesinde gibi Hissediyorum Kendimi.

Tamam bizdE TrabzonsporLuyuz sonuna Kadar Ama insanLar O Kadar Gay Se Li oLmuski Adam dini imani bir kenara atmis NeLerLe UgrasIyor.

ALLAH BELANIZI VERSIN..

Guests
08.11.2004, 11:18
isteyen tutar isteyen tutmaz bunun için kimse kimseyi yargilamamali. ki kaldiki oruç saglikli insanlar için, sagligi koruman için tutulur. bu topçular idman yapiyor kosuyor ter akitiyor. bana göre oyuncularin tutmamasi lazim.

$FIRTINA61$
08.11.2004, 11:36
arkadaslar oruc adami etkiliyo fatih gökdeniz valan daha tam kapisiteli oynamiyo dikatinisi cektise dedim avrupa kupasida yok artik kimse tutamas bizi cünkü cok güclü kadromus var yani hic bir takima sans tanimiyom ben bu sene bize karsi sampyion da olacagiz ama su oruclarda maclarimiza bakiyom fatih gökdeniz valan hepsi sanki avrupa kupasi macindan dönmüs gibi oynuyor ....ben de top oynuyorum oruc da tutuyorum cumartesi macim vardi oruc tutuguma pisman oldum cok halsiz ve yorgundum en cok sevdigim adam calimlamak bile zor geldi yani iyiki fb maci 2 hafta sonra..belki sabahlari bir dana yesem belkiozaman 100% oynayiblirim... fazlada yenmiyor sabah sabah tabiki gücsüz kaliyorsun

Çagman
08.11.2004, 11:37
EsenLErLi Kardes ben Demiyorumki Ölüm Dösegindeki adma Oruc Tutsun.

Ama Suda Bir Gercek ve Hadis i SerifLerde var insan OrucLu iken Daha SagLIkLI ve Daha gucLudur diyE arastirabiLirsin BüyükLerine Sor istersen Zaten biz hep isLamiyeti Çarpitmak Sonucunda Bu haLLere Düstük.aLLah Sonumuzu hayir etsin Suan IsLamin SartLarInI Dahi TartisabiLiyorsak Surda inan aLLah YArdImcImIz oLsun.!

Guests
08.11.2004, 11:40
ben sana demedim kardes onu gazete basinlarinda çikan haberlere yazarlara karsilik yazdim

Harun
08.11.2004, 11:44
Orucun futbolcuyu etkiledigi seklindeki yorumlarina kesinlikle katilmiyorum.Bunu burda sabaha kadar tarissak herkes farkli bir yorum getirir.Ama sonuçta söyle bir önyargi var ''eyer basarisizsan bunun sebebi oruç basariliysanda zaten söylenecek bir sey yok'' Iste bu önyargi bizde oldugu sürece bu tartisma her yil sürer ama bir sonuca varilamaz.

Emorfo
08.11.2004, 11:47
Gs oruç yüzünden keybetmiste Diyar takimi hristiyan mi onlar oruç tutmuyormuydu.

Böyle faso fiso islerle ugrasmasinlar, daha yararli seyler bulsunlar.

türkeli 57
08.11.2004, 12:36
aksam osman tanburac ile engin verel de gs lilrin oruç tuttugu için diyarbakira yenildigini söylediler ahmet çakar buna itiraz etti ben iddia ediyorum en çok oruç tutan trabzonda ama adamlar içerde disarda kazaniyorlar dedi

selçukabi
08.11.2004, 12:44
ramazan ati futbol ligi için bitti arkadaslar bunu tartismak yersiz.smileys/smiley4.gif

Tandogan
08.11.2004, 12:58
Bu GS'liler bizi yenerken oruç tutmuyorlardi da simdi mi oruç tuttuklarindan yenilmis oldular.Bizle oynadiklari maç ta Ramazan ayinda oynandi.Bu isleri geçelim.Kötü oynadilar ve yenildiler.Bu kadar basit.

Oruç tutup tutmama konusuna gelince, ben bu konuda Ziya Hoca'nin söylediklerine tamamen katiliyorum.Oyuncuya oruç tuttugu zaman performansinin bundan nasil etkilenecegini adam gibi anlatirsiniz.Gerisi oyuncuya kalmis.Adami zorla oruç tutmamaya tesvik edemezsiniz.Isteyen tutar, istemeyen tutmaz.

Murat BAYRAKTAR
08.11.2004, 14:16
böyle saçma birsey olamaz... orucun kavgasi mi edilir... bizi yenerkende oruç tutuyorlardi.. hiç birsey denmiyordu.. diyarbakir yenilgisinin faturasini oruca baglayamazlar... çikti diyarbakir aslanlar gibi yendi...

Salih61
08.11.2004, 14:21
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
<T>
<TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">Oruç bahane...Geçen hafta bizi yendiler o zaman bunlar oruç tutmadilar mi?...Akillarinca bahane ariyorlar...smileys/smiley7.gif</TD></TR>
<TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></TABLE>

Emin
08.11.2004, 14:50
Doktor olmayan orucun futbolcu performansini etkileyip etkilemeyecegi hakkinda yorum yapamayacagi gibi dinden diyanetten ilahiyattan bi haber olanlarda futbolcuya orucun farz olup olmayacagini tartismasin...

Medya her isin en iyisini biliyorum havalariyla bu malubeyitin faturasini oruca keserek bazi kutsal misyonlara hizmet ettiginin pek tabi ki farkinda. Ben sadece bir kanalda bir doktorun orucun futbolcu performansini asla etkilemeyecegini aksine arttirabilecegine iliskin bir yorum duydum. Ama kimse bunu konusmadi. Konusma hep ayni eksende devam ediyor.

Deliormanli1
08.11.2004, 14:54
Bence oruç ve dince kutsal olan seyler polemik konusu olmamali. Giresunlu kardesimiz biraz hizli gitmis nereden nereye, bir tek haçli savaslari eksik kalmis.Diger dinleri,hristiyanligi buraya katmanin ne anlami var? Kaldi ki onlarin da oruca benzer dini vecibeleri var.Din Allah ve kul ile arasinda olan bir sey ve burada laf-i beyanla hiç bir sey elde edilmez.

Futbol ve oruca gelince.Tabi ki oruç etkiler futbolu.Bir gün tutma meselesi degil.Uzun süre oruç tutuncavücudun direnci azalir, metabolizmada yavaslama olur.Birsey olmaz diyen futbol oynamamis demektir(yüksek düzeyde futbolu kastediyorum)Oruç tutulmayacak haller de var ve is geregi bazi kisilerin tutmamasi uygundur.Örnegin uçak pilotu,oruçlu pilot uçaga piste düzgün sekilde indirebilecegi süpheli.Milyonda bir da olsa ihtimal göze alinmaz.Veya cerrah.Hassas ve zor ameliyat yapan bir operatör düsünün,oruçtan dolayi ufak el titremesi,hastayi ömür boyu sakat birakmak hatta öldürmek demektir.

Bir kisi profesyonel futbolcu olmussa ,milyonlarca $ para alip da onun her yaptigi milyonlarca insani ilgilendiriyorsa o zaman bazi tercihler yapmak zorundadir.Unutmayin oruç sahsi tercih ve sahsi mesele ,oynadigi profesyonel futbol toplumsal ve kamu mesele.

Iyi ramazanlar

hauptstrasse
08.11.2004, 16:28
anlamiyorum msizleri! kiminiz isi ileri goturerek oruclu insan daha kuvvetli olur falan yaziyorsunuz buraya! burda kimsenin kimsenin inanciyla ilgili bir sey soyledigini sanmiyorum! sorun futbolcularin oruc tutmalari ve bu yollada verimliliklerini dusurmeleri ve sahaya guclerini yeteri kadar yansitamamalari! oruc tutan insan vucuduna besin alamiyor! dusunun bir antremanda kaybettiginiz kalori ve siviyi geri alamazsaniz ne olur ? vucud reserbvelerine basvurur! yani bilimsel olarak kanitlanmis bir seyi yadsimak illada bunu kuranla islamla yada genel olarak dinle aciklamaya kalkismak mabesle istigal etmektir! kimseye oruc tutmasin demiyr burda kimseler ancak bir oyuncunun yukumlulukleri varsa onlari yerine yerine getirmek zorundadir! biz onun tanriyla kendi arasindaki iliskisine yani inancina karisma hakkina sahip kisiler degiliz kimsede yok bu hak! ama kisi kendisinin yaptigi akitlere ve toplumsal sorumluluklarina bagliligini bilmek zorundadir! fatih yada huseyin sadece sozlesmelerinden dogan sorumluluk sahibi oyuncular degil ayni zamanda o sozlesmelerden dolayi toplumsal sorumluluk ustlenmis kisilerdir! onlarin yapmasi gereken de bellidir! sevabin ve ibadetin cesitli yollari mevcuttur! ornegin hacca gidemeyenin yada gitmeyenin zekat ve benzeri seyler vermesi gibi. oruc tutamayan bir kisinin de ibadetini dolayli bir yoldan gerceklestirmesi olasidir! bununda yolu bir hocaya gidip danismaktir...

ShadoW
08.11.2004, 16:34
Oruc Adami etkiliyor mu? Neden pozitif etkilemiyor da negatif etkiliyor? Kaldi ki sahada oruçlu da degillerdi Son maç HARIÇ. Hakeem Olajuwon'u hatirlayanlar bilirler NBA'in en iyi 3 Pivotundan biridir.Kariyerinin En iyi maçlarini oruçlu iken oynamistir.Bence bu itici bir güç de olabilir.Kendini iyi besleyen bir adam 8 saat Allaha adasa ne olur? Bence Manevi hissiyatin formu pozitif etkilemesi gerekir.Ben öyle inaniyorum kanitlar da vardir.

TORUN
08.11.2004, 19:10
Beyler bence bunun kararini kisilerin kendilerine birakip kendi isimize baksak daha dogru olmazmi.

Herkez kendi isini yapar ve baskalari hakkinda karar vermez ise isler yoluna girer.

Dinimizdeki hüküm gayet açik.Bunun osu busu yok. Kimse kendi kafasina göre yorum getirmesin. Herkesin sevabi ve günahi kendisene.

Punisher-61
08.11.2004, 20:10
Bence bir professionel Sporcu Oruc tutmamalidir....O kadar...

Harun
08.11.2004, 20:28

Bunu bu kadar önyargili söylemek çok yanlis

Gökhan Kutlu
08.11.2004, 20:58
aksam osman tanburac ile engin verel de gs lilrin oruç tuttugu için diyarbakira yenildigini söylediler ahmet çakar buna itiraz etti ben iddia ediyorum en çok oruç tutan trabzonda ama adamlar içerde disarda kazaniyorlar dedi kutluyorum çakar'i bu sözünden dolayi adam sonunda gerçegi görebildi

Gökhan Kutlu
08.11.2004, 21:06
bi de aü'de ülkücüler ile solcular kavga yapti ya ülkücü kardeslerimiz oruç tutuyolardi önce solcular laf attilar sonra tas ve sopayla saldirdilar ama cezalarini buldular!!!!!!

POYRAZ
08.11.2004, 21:11
bence oruc tutmak futbolu etkilemez,ama dayanamiyorum diyen futbolcu varsa,zaten koca ramazan boyu bir ayda 4 mac yapiyor,4 gunun orucunu ramazandan sonrada tutabilirler

Panther
08.11.2004, 21:51
antremanlar daha yorucu poyraz maç için degilki sonuçta o performans ona da yansir.. Ayrica ben basketbolcuyum ramazan ayinda oruç da tutuyorum aksine performansim artti. Bazen delirecek bayilacak derece susuyorum o kadar çok koymuo yani.. daha bi güçlü oluyorum..

Harun-61
08.11.2004, 23:12
ahmet'in mehmet'in ne demesi önemli degil...ALLAH ne diyor o önemli...

sosyete hocalarinin sözüne bakmayin, hepsi bahane, adamlar yenildimi bahane ariyorlar...ama en güzelini ayman ve saidoo demis: !!!

ben 11 ay ramazani bekliyorum...!

neyse ramazan bitti sayilir, macda yok, bakalim ileriki haftalarda ne bulacaklar...

Analyzer
09.11.2004, 00:38
Yattara'nin özel hayatina "profesyonel yasamak" kavramini öne çikararak saygi göstermeyenler, konu dini bir konu oldugunda profesyonel yasamdan bahsetmez olmus. Orucun, profesyonel futbolcunun performansini düsürdügü bilimsel olarak kanitlanmisken gelip de buraya "oruç etkilemez" diye yazanlara da hayretler ettim dogrusu. Egerprofesyonel yasam ve sorumluluk duygusu önemli ise oruç tutmak da bardasabahlamak kadar gayri-profesyonel vesorumsuz bir davranistir. Bir tane arkadas marjinal ama konunun daha kolay anlasilmasina yardim eden iki tane örnek vermis. Cerrah ve pilot örnekleri. Beyin ameliyati yapan bir cerrah, oruçlu olarakaçliktan eli titrerken ameliyat yapip hastayi öldürürse, o cerrahin oruç tutmasina saygi duyamam. Ya da bir pilot oruç tutup inis sirasinda açliktan gözü kararinca uçagi düsürüp onlarca insanin ölümüne sebep olursa onun orucuna da saygi duyamam.

Örnekler ekstrem de olsa, baska insanlara karsi sorumlu olan insanlarin, performanslarini kesinlikleetkileyecek ise oruç tutmalari dogru degildir. Dinen de böyle oldugundan eminim ayrica. Bu din karsiti bir yazi degil, cehalet karsiti bir yazidir. Bu yaziyi okuyup da dini duygulari rencide olanlar olursa, onlara tavsiyem müslümanlik kültürlerini gelistirmeleridir.

**Maxim**
09.11.2004, 00:54
Gs oruç yüzünden keybetmiste Diyar takimi hristiyan mi onlar oruç tutmuyormuydu.

Böyle faso fiso islerle ugrasmasinlar, daha yararli seyler bulsunlar.

Abi agzina saglik yaa!!!

Olay budur abicim.Hiç baska bi sey tartismanin lüzumu yok..Oruç adami isterse öldürsün, sadece bir takim veya bir kaç futbolcu mu oruç tutuyor?? Her sey karsilikli..

Bir insan buna ragmen bir takimin maglubiyetini oruca bagliyorsa, onun beyninden süphe ederim..

Lütfen oruçla ilgili detaylara inip birbirimizle tartismayalim..En fazla bazi takimlarda çok kisinin oruç tuttugunu söyleyebilirsiniz..O zamanda gs'liler hiç agzini açamaz...

Punisher-61
09.11.2004, 09:05
abi bu adamlar oruclu idmana cikiyor...yemegi birakin su icmeleri cok önemli...hem futbolcu böyle fiziksel olarak güc kaybetiyor

Emin
09.11.2004, 10:17
Orucun, profesyonel futbolcunun performansini düsürdügü bilimsel olarak kanitlanmisken gelip de buraya "oruç etkilemez" diye yazanlara da hayretler ettim dogrusu.

Sevgili arkadasim simdi bize yukaridaki cümlenin hesabini verip hangi bilimsel gerçeklere dayanarak orucun sporcu performansini düsürdügünü iddia ettigini açiklarmisin....

Daha öncede yazdim. Tip bilgisi olmayanlar orucun performansi düsürdügünü ilahiyat bilgisi olmayanlarda futbolcuya orucun farz olup olmadigi yönünde yanlis bilgi vermesinler. Tipki yukaridaki arkadasin yaptigi gibi. Böyle kesin ifadeler kullanmak insanlara yanlis bilgi vermek dolayisiyla yanlis yönlendirmelere neden oluyor. Biraz sorumluluk sahibi insanlar iseniz bu tür hassas konularda bir yazdiginizi bir kaç kez okuma zorunlulugu hissetmelisiniz.

Literatürde orucun performansi düsürdügü yönünde kesin bir sonuç yoktur. Birakin düsürmeyi performansi arttirdigi dahi tartisilmaktadir....

Barış
09.11.2004, 11:30
Orucun etkileyip etkilemedigini futbolcu kendisi bilir.Hatta hocasi bilir.Form düsüklügü varsa ramazandan sonra tutsun ya.

TORUN
09.11.2004, 11:46
Yattara'nin özel hayatina "profesyonel yasamak" kavramini öne çikararak saygi göstermeyenler, konu dini bir konu oldugunda profesyonel yasamdan bahsetmez olmus. Orucun, profesyonel futbolcunun performansini düsürdügü bilimsel olarak kanitlanmisken gelip de buraya "oruç etkilemez" diye yazanlara da hayretler ettim dogrusu. Egerprofesyonel yasam ve sorumluluk duygusu önemli ise oruç tutmak da bardasabahlamak kadar gayri-profesyonel vesorumsuz bir davranistir. Bir tane arkadas marjinal ama konunun daha kolay anlasilmasina yardim eden iki tane örnek vermis. Cerrah ve pilot örnekleri. Beyin ameliyati yapan bir cerrah, oruçlu olarakaçliktan eli titrerken ameliyat yapip hastayi öldürürse, o cerrahin oruç tutmasina saygi duyamam. Ya da bir pilot oruç tutup inis sirasinda açliktan gözü kararinca uçagi düsürüp onlarca insanin ölümüne sebep olursa onun orucuna da saygi duyamam.

Örnekler ekstrem de olsa, baska insanlara karsi sorumlu olan insanlarin, performanslarini kesinlikleetkileyecek ise oruç tutmalari dogru degildir. Dinen de böyle oldugundan eminim ayrica. Bu din karsiti bir yazi degil, cehalet karsiti bir yazidir. Bu yaziyi okuyup da dini duygulari rencide olanlar olursa, onlara tavsiyem müslümanlik kültürlerini gelistirmeleridir.

Arkadasim öncelikle sen oruç tutuyormusun? Bunu sormamdaki amaç verdigin örnekleri algilamam bakimindanönemli. Yoksa benim açimdan fark etmez. Çünkü herkesin inanci kendine.

Bir kere sunu iyi bilmek gerekir.Insanlarin yaptigi is ne olursa olusun, inançlardan taviz vermeyiveya ondan vaz geçmeyigerektirmez. Hele bir baska kisinin bunu istemsi ise kabul edilecek bir olugu degildir.

Verdiginiz Yattara örnegi "SAKLA SAMANI ORMANDAN KESTIM KERESTE" ata sözü gibi olmus. Bu iki seyi ayni kefeye nasil koymussun pes dogrusu.

Birde hangi bilim bunu tespit etmis?

Oruçken ameliyata giripde, eli titredigi için hastasi masadan kalkamayan kaç örnek var?

Oruçkengözleri kararan pilotlarive düsürdükleri uçaklari yazarmisin?

Birde hangi is kolu ve dali tamamen digerlerinden bagimsizdir yani 3 kisleri ilgilendirmez örnek verirmisin?

Edited by: TORUN

Guests
09.11.2004, 11:48
emin abi ben bir doktor degilim ama ben top oynarken oruç tuttugumda inanilmaz derecede bitkin ve yorgun oluyordum. özellikle antremanda oruçluyken kosuyor terliyoruz sivi kaybina ugruyoruz ama bunu geri kazanamiyoruz ve bitkin oluyoruz(bayilanlar dahi oluyordu). bunlari bilmek içinde ne ilahiyatçi nede doktor olmaya gerek yok. yasayanlara sorarsaniz daha saglikli bilgiler elde edersiniz bence. saygilar.

ekleme yapiyim herkesin bünyeside bir degil. eger tuttugu orun kendine zarar veriyorsa bunun sebabida yoktur.Edited by: ÖzGüReisEsenLer

Çagman
09.11.2004, 11:49
abi bu adamlar oruclu idmana cikiyor...yemegi birakin su icmeleri cok önemli...hem futbolcu böyle fiziksel olarak güc kaybetiyor

KArdes Birde Öbür Taraf VAr Tutan insanLAr Bu gunu degiL yarini düsünüyorLAr Dini KonuLarda Demokratik oLamazsInIz DuygusaL oLmaLIsInIz ve Dinde Ne SoyLeniyor,sa Dogru oLan Odur Ve din Kimsenin Zarar Gormesini Tasvip Etmez Aksine insanLara KoLayLIkLAr Sunar Yani bazi arkadasLarIn YazdikLarInI gorunce TikandIm kaLdim Ne diyeyim Ki Daha!

Emin
09.11.2004, 12:04
Sirf Ramazanda vakit geçsin de iftar yaklasssin diye saatlerce top oynadigimizi biliyorum. Benim performansimi olumlu etkiliyordu. Tabi bünye meselesi de var. Kimi dayanamaz kimi dayanir. Özgür kardesim ama dayanamayip oruç tutmayanin savi kesinlesir diyemeyiz. Yani sen kendi örnegini ben kendi örnegimi verdim. Simdi sana bakip insanlar oruç performansi düsürür diyor ama kimse bana bakip hayir düsürmez demiyor. Demek ki bir art niyet var...

Simdi sana bir sey sorayim. Futbolcu maç esnasinda sivi kaybeder dogrudur. Peki doktorlar maç esnasinda sivi alinmasini nasil karsilarlar. Futbolcu siser. Kosamaz hale gelir. Yani oruçlu da olsa oruçlu olmasa da kana kana su içmesine izin vermezler....

Harun
09.11.2004, 12:11
Burda yanlis anlasilan bir sey var biz oruç futbolculari etklilmez derken maç günü zaten oruç tutulmamasini dogal karsiliyoruz.Ama bazi arkadaslar bizi yanlis anlamis.Neyse zaten Ramazan ayi geride kaldi sayilir.Ligin ertelenmesiyle bu sorun artik tartisilmaz sanirim.

Guests
09.11.2004, 12:16
Simdi sana bir sey sorayim. Futbolcu maç esnasinda sivi kaybeder dogrudur. Peki doktorlar maç esnasinda sivi alinmasini nasil karsilarlar. Futbolcu siser. Kosamaz hale gelir. Yani oruçlu da olsa oruçlu olmasa da kana kana su içmesine izin vermezler....

soruna cevap veriyim abi. öncelikle her isi bilimden tiptan beklememek lazim. evet topçu kana kana su içmemeli siser ama yeteri kadar içmesi gerekir. maç esnasinda olmasa bile öncesi sonrasi falanda önemli. neyse harun abinin dedigi gibi ramazanda bitti zaten. febe maçina konsantre olalim.

Punisher-61
09.11.2004, 12:48
arkadaslar akil var mantik var ben adamlar gördüm oruc yüzünden fenalik gecirdi..kendilerinde hastalikda yoktu...

bir sporcu her zaman iyi beslenmelidir...ve oruc onlara yaramaz...

Zaten bizim türk futbolcular bunlara bakmiyorki...gecen sene ben bizim takim kampta neden bu kadar mangal keyifi yapiyor bukada et bu kadar yagili yemek cola futbolculara yaramaz dedim...sizde doktorlar isini bilir dediniz..ve ne oldu?? 5 ay sonra Trabzonspor futbolculari cok kilolu diye bir haber geldiEdited by: L-M^

Cikrikci
09.11.2004, 18:55
valla arkadaslar bizim zamanimizda ben tutardim, hamdi tutardi, hami tutardi...cok acik soyleyim eger idmaninizi adam gibi yapar yine doktor kontrolunde yerseniz zarari yok...bir tek lemiye laf anlatamazdik iftar sonrasi bayilir kalirdi...idmana cikartamazdik adami....

hauptstrasse
09.11.2004, 19:31
pes dogrusu!

suraya yazilanlari okuyunca neredeyse oruc tutmanin vucudun guclenmesi acisindan ne denli onemli olduguna kanaat getirecegim! kimisi iftardan once vakit gecirmek icin top oynarken orucun onu nasil pozitif etkilediginden dem vururken baska bir akliselim kardesimiz ameliyat masalarinda oruclu olan doktarlar yuzunden hic bir hasta olmedigini cunku ac olmasina ragmen elinin titremedigini anlatiyor bizlere! bu engin fikirler inanin gozlerim yasararak okudugum seyler!muslumanlarin en sevdigi sey takiyye yapmaktir! bir konu bir sey islerine nasil geliyorsa oyle yorumlarla´r! burda da aynisi sozkonusu! aslinda hemen hic bir sey hakkinda hic bir bilgisi olmayan kisiler hayatlarinda kitap okumamis,bu konular hakkindaki bilgileri sadece cevrelerinden duyduklari ve buyuklerindne ogrendikleriyle sinirli insanlar vurada neredeyse diyetisyen olup cikmislar! eger illada oruc vucut icin faydali diyorsaniz buna ancak bir sekilde katilabilirim! tanriya siki sikiya bagli insanlari oruc tutmak psikolojik olarak pozitif etkileyevbilir cunku kisi inandigi sey ugruna yaptigi bir seyin veridgi rahatlikla hareket edebilir ancak konu efor gerektiren spor dallari olunca olay tamamen degisiyor! bir oyuncunun bir mac icinde harcadigi efordan bahsedecek olursak ve ortaya cikacak rakami gorursek oylediklerinizin kocakari laflarini aratmyacak derecede komik seyler oldugunu goruruz! ancak anlasilabilir bir dille ifade edersek bir oyuncunun bir mac esnasinda vucudundan yaklasik bir, birbucuk kilo eksilmektedir! yani 90 dk. sahada kalan bir oyuncunun mac oncesi ve sonrasi tartilarinda ortaya 1-1,5 kiloluk bir deferenz cikmaktadir! oruc tutan bir oyuncu zaten kalori,vitamin ve bil cumle diger vucut icin gerekli elentleri alamadigi icin ve mac esnasdinda ihtiyaci olan bu maddeler vucutta bulunmadigi icin once fiziksel daha sonrada dusunsel yetilerinde kayba ugramaktadir! bilmem daha acik anlatabilirmiydim ama anlayan anlamistir ne denilmek istendigini!

yattara ve oruc sorunsali karsilastirmasina gelince basta belirttigim gibi takiyye muhafazakar islamcilarin en cok kullandigi yontemdir ! yattaranin profesyonel yasama zorunlulugu vardir ancak oruc tutan bir oyuncunun boyle bir zorunlulugu yoktur cunku no allah icin yapmaktadir yaptigi seyi! boyle bir sacmalik olamaz!

son olarak ankaradaki oruc tutan kurtcuklarla solcularida bu konunun icine ceken arkadas! anlamadim mne demek isteidigini! ne yani simdi bu ulkuculer oruc tuttuklari icin mi dayak yemisler!

yasamimda unutmayacagim,televizyon goruntuleride olanbir sey vardir! bolu´daonbes ulkucununoruc tutmadigi icin les kargalari gibi uzerine atlayarakbicaklayarakoldurdukleri genc bir insan varken, boyle bir leke varken alninizda cikip buralarda hala boyle seyler yazabiliyorsunuzya! yuzunuz kizarmiyor demektir bu! ancak kelimenin gucunun bittigi yerde sizin fiziksel siddetiniz baslar ve bu soyledigimide sizlerin anlayabilcek zeka kapasitesi olmadigi icin zaten elinizde bicaklar satirlar universitelrde teror estiriyorsunuz!

son olarakta admin ve site yonetimine! bu tur yazilarin burda yayinlanmasi politik yansizlik ilkesiyle ne denli bagdasiyor!!!!

hepinize saygilarla....

umraniye
09.11.2004, 19:33
beyler ahmet çakari fazla sevmem ama pazar aksami çok güzel seyker söykedi trabzonspor için adam dediki galatasaray futbolcularindan daha çok oruç tutan trabzonspordur dedi ve ekledi trabzonun futbolculari çogunun oruç tutgunu ama maçlarinida süper sekilde oynadigini söyledi kimse oruç olayini bahane etmesin dedi saygilarimla

ozkan61
09.11.2004, 21:41
oruç performansi etkilesin etkilemesin dinimizde kimlerin oruç tutup kimlerin tutmayacagi açikça belirtilmistir.

hastalar(iylesince kaza etmeleri gerekir,iyilesemeyecek durumda olanlar fidye karsiliginda)

seferi durumda olanlar( kaza etmeleri gerekir)

cephede savasanlar (kaza etmeleri gerekir)

adam ben müslümanim diyorsa vede bu ülkedeINANCA SAYGIvarsa daha ne?!!!

gerçekten ayman ve saidoo çok güzel demisler.biz ramazani 11 aydir bekliyoruz...Edited by: ozkan61

Guests
10.11.2004, 00:11
futbol becerisine, vücut sagligina, gücüne ve performansinabakip, takimimizda futbol oynamasiiçin belli birbedel (!!!) ödeyerek anlastigimizsporcularin;oruç tutma göreviniyerine getirmek gibi (baska sekillerde telafi edilebilir.), aldigi bedelin hakkini vermenin de,allah ile kul arasinda olan iliskide ki degerini bilmesi gerekir...

bazi arkadaslara NOT: oruçlu insanlarin performansi artmaz.çünkü oruç tutan kisi,bu süre içindedinibir görevi yerine getirmeye çalistigiiçin, "beyin ve vücut olarak" genellikle o görevekilitlenir ve herkes ayni iradeye ve güce sahip olamayabilir.

TORUN
10.11.2004, 09:29

Eger o professionel sana fikrini sorarsa söylersin. Sen baskalari adina karar verme hakkini nerden aliyorsun?

Guests
10.11.2004, 09:34
en kolay bir konuda bile tartismaya basliyoruz abiler yapmayin allahinizi severseniz. herkes istedigi yorumu yapma hakkina sahip degilmi? katiliriz yada katilmayiz. bencede oruç tutmamalidir çok efor hayrcayan sporcular.

Punisher-61
10.11.2004, 09:38

Eger o professionel sana fikrini sorarsa söylersin. Sen baskalari adina karar verme hakkini nerden aliyorsun?

abi hic tartismaya gerek yok bunu spor yapanlar cok iyi bilir...

bir futbolcu günde iki kez idman yapar bi sabah bi aksam...

yani sabah idman yapacak su icemeyerek..bütün gün böyle kalacak sonra aksam idmani yapacak hemen yemekten sonra..yani sismis durumda...

böyle bir durumda hic kimse 100&amp; kapasiteyle oynayamaz vücudu cok gücsüz kalir

Türk futbolcusu profesionelik nedir bilseydiler bu konuyu hic tartismayacaktik zaten

Mehmet
10.11.2004, 09:57
Amaç futbolcularin oruçtutmasinin yarari zarari olup olmadigini tartismak degil. Bu konunun gündeme getirililip tartisilmasi din düsmanlarinin dinimize saldirmasidir. Uyanin arkadaslar. Her sene
bu sekilde bu konular gündeme gelir. Firsat buldularmi saldirirlar.

TORUN
10.11.2004, 10:04

abi hic tartismaya gerek yok bunu spor yapanlar cok iyi bilir...

bir futbolcu günde iki kez idman yapar bi sabah bi aksam...

yani sabah idman yapacak su icemeyerek..bütün gün böyle kalacak sonra aksam idmani yapacak hemen yemekten sonra..yani sismis durumda...

böyle bir durumda hic kimse 100&amp; kapasiteyle oynayamaz vücudu cok gücsüz kalir

Türk futbolcusu profesionelik nedir bilseydiler bu konuyu hic tartismayacaktik zaten

Güzel kardesim bastan beri ayni seyleri yazmaya anlatmaya çalisiyorum. Madem bunlar profosyonel, para karsiligi bu isi yapiyorlaro zaman kararida onlar versin.

Bizim hakkimizda basklari böyle bir karar verse ne düsünürüz?

Avare
10.11.2004, 10:08
ORUÇ TUTMAK HER INSANIN GÖREVIDIR. YOK FUTBOL YOK PROFESYONELLIK DIYEREK BU IHMAL EDILEMEZ. BIZIM ASIL AMACIMIZ IBADETTIR. HAYATTAKI DIGER ISLER GELIP GEÇICI UGRASLARDIR. EGER FUTBOLCUNUN PERFORMANSINDA DÜSÜS OLUYORSA( KI BUNLAR UYDURMADIR TS DA HIÇBIR SEY OLDUGU YOK) O ZMANA FUTBOLU BIRAKACAN YA DA ARA VERCEN.

KIMSE ORUÇU BAHANE ETMESIN. ADAM GIBI ÇALISSSIN.

ALLAH HER ZAMAN ORUÇ TUTANIN YANINDADIR

ALLAH TÜM INANANLARIN ORUCUNU KABUL ETSIN

Burak 1967
10.11.2004, 10:53
selam arkadaslar,

dinimizin emrettigi, imanin sartlarindan olan oruc tutmak tabiiki her müslümanin görevi. amma orucunda tutulamayacagi durumlar da bir sekilde belirtilmistir,herseyden önce oruc vücuda saglik getiren bir ibadettir... tutulan orucun insan sagligina zarar vermemesi gerekir ki bu da oruç tutmak için gerekli sartlardan en önemlisidir.

meslegi geregi vücudu efor sarfeden bir kisinin, oruç tutmasinin dini görevini yerine getirmekle uzaktan yakindan alakasi yoktur,çünkü vücudun sagligini etkileyebilecek oruç makbul degildir.mazeretli olan müminler oruç tutamadigindan bunu fakirlere, ihtiyaci olanlara para yardimiyla, yemek yardimi ile yerine getirebilirler.

arkadaslar dinimiz ilim dini, aydinligi temsil edip yol gösterici bir din. eger inaniyorsak, eger islami yasamayi sectiysek, cehaletten, karanlik fikirlerdenve kavgalardan uzak durmaliyiz....

mantigimiza celisen düsünceleri sorgulamaliyiz, zeki olmaya gayret göstermeliyiz, her sey ak ve kara deil arada gri de var bunu görmeliyiz...

Saygilar...

ikrime_61
10.11.2004, 11:57
bence hic kimse bir insani oruc tutuyor diye veya tutmuyor diye yargiliyamaz yani felanca takim oruc tutuyor yeniliyor oruc tutmuyor yeniyor diye birsey olamaz yani ben anlamiyorum insanlarin manevi degerleriyle bukadarda oynanmazki dalga gecer gibi is yapiyorlar gese bizi yenerkenacep oruclu degillermiydi sonucta diyarbakir maci ramazanin basinda olmadi bitiminde oldu bunlar uc hafta oruc tutmadida uc hafta sonrami oruc tutmaya basladilarsmileys/smiley7.gif

augustus
10.11.2004, 16:38
bu konuda karari futbolcu kendisi vermelidir.eger orucun performansini olumsuz etkilemedigini düsünüyorsa o zaman oruç tutmasinda bir sakinca yoktur.ama orucun performansini olumsuz etkiledigini düsündügü halde oruç tutuyorsa o zamanda pek dogru yapmis olmaz herhalde. çünkü kazandigi parada binlerce insanin alinteri ve beklentisi yatmakta.bunu bile bile oruç tutmasi kazandigi paraya ihanet etmesi anlamina gelir.

Guests
10.11.2004, 23:36
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
<T>
<TR height="100%" width="100%" UNABLE="&#111;n">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">

ik ediyor oruc tutmuyanlara karisilmiyor ama tutanlara neden tutuluyor deniyor böyle sacmalik olurmu galip gelirken o futbolcularin orucu bahane olmazken yenilkide mi oruc suclu oluyor Allah askina.

Allah insanlara orucu tutun diye emir vermis istiyen ona uyar istemiyen uymaz herkez kendi günahini ceker ama kimse insanlari oruc tutuyor diye gündem yaratmazinlar rakip takimtakilerde oruc tutuyor </TD></TR>
<BLOCKQUOTE id=fea7e05b>
<T>
<TR height="100%" width="100%" UNABLE="&#111;n">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">bu oruc insanlari neden bu kadar rahatsizl</TD></TR>
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></TABLE></BLOCKQUOTE>

Emorfo
10.11.2004, 23:44
sakin beyler ramazan bitiyor tartismada bitsin...

seneye kaldigimiz yerden devam ederiz. temcit pilavi nasil olsa.Edited by: Emorfo

unyelimetin
11.11.2004, 00:36
Öncelikle Punisher-61 arkadasa belirtmek isterim ki futbolcular günde iki antrenmani sadece sezon öncesi hazirlik kampinda yaparlar.Maç devresinde günde tek anrtrenman yapilir o da her gün degil.

Su oruç tutma konusundaki tartisma da zaten bilen bilmeyen herkesin bilmedikleri konuda konusmasindan kaynaklaniyor.Kendimi tuttum ama hadi bilemeyen olarak ben de sallayayim.

Bakiyorum da bu oruç mevzuunun ülke gündeminde bile ilk siralarda yer almasinin tamamen oruç tutmayanlar ve din düsmanlari kaynakli oldugunu bir çok kisi anlamak istemiyor.Çünkü onlar da ayni kafadalar.

Osmanli'dan bu yana Müslüman insanlarin himayesinde olan Anadolu topraklarinin Hristiyan dünyasi için ne büyük bir sikinti oldugunu yüzyillardir biliyoruz.Bizi ancak içten yikabilecegini bilen bu kisiler Türk olan ama Müslüman olmayan ,medyada oldukça etkin olan bu kisileri kullanarak belden asagi vurmaya çalisiyorlar.Bu her devirde böyle olmustur,yine olacaktir.Ancak esas olan bu düsüncelerin hiç bir zaman basari saglayamayacagi gerçegidir.

Her yil Noel bayramini hesap edip ligi ona göre ayarlayan,Hristiyan futbolcularin bayramin tatilini hesap eden Türkiye Futbol Federasyonu is Türk futbolcularin bayramina gelince bunu hiç bir zaman hesaba katmiyor.Bu yil ilk defa Ramazan Bayraminda lig tatil.Sebebi lige verilen milli maç arasi.Bakalim Kurban Bayrami ne gösterecek!Kayserispor'lu Balili oruç tuttugu için maça çikmiyor,ona bir sey yok,çünkü o müslüman degil.Ama bizim futbolcularimiza herkes fetva veriyor.Bilen de bilmeyen de!!!

Hakan Sükür Italya'ya ilk transferinde namaz kiliyor diye neler söylediler.Neymis efendim futbol oynamayami gitmis,namaz kilmaya mi?Hristiyan futbolcular maça çikarken haç çikarirlar,hiç gündeme bile gelmez,ama bizim futbolcularimiz dua etse yer yerinden oynar,din ile futbol karistilir mi?!Fatih Tekke'nin kaptanlik pazu bandi neden bazen yesil olurmus?!Daha neler neler.Islamiyete nereden saldiracaklarini bilmiyorlar.

Bir defa futbolculardan hepsi oruç tutmuyor.Tutanlar ise hafta arasi tutuyor.Maçtan iki gün önce birakiyorlar.Oruç performansi tabi ki olumsuz yönde etkiler.Ancak kimsenin hiç kimseye oruç tutma deme hakki yok.Bunun hesabini Yüce Allah'a nasil verecekler.Neymis efendim futbolcu agir isçiymis,tutmayabilirmis.Ona bakarsaniz bu ülkede hafif isçi bulmak çok zor.Ramazan Ayi hürmetine Hristiyanlardan bazilari bile Müslümanlara saygi gösteriken,bu ülkenin cumhurbaskani milletin gözünün içine baka baka su içerse tabi ki millet ne yapmaz!

Arsenal bir kaç haftadir kötü gidiyor.Sakin futboculari oruç tutuyor olmasin!

Guests
11.11.2004, 00:54
Ne tarafa çeksen o tarafa uzar bu konu.?ki taraf da hakl? Bi taraf inanc?n?n gere?ini yerine getirmek istiyor hakl? olarak.Öteki taraf ise tak?m? için en iyi performans? gösterece?ini iddia ederek sözle?me imzalam?? olan futbolcusunun göz göre göre performans?n?n dü?mesine seyirci kalmak istemiyor.Sonuçta i? ahlak? konusu gündeme geliyo ve bence onlar da hakl?.
?ki taraf da hakl?ysa kesin sonuç yok yoruma aç?k

Guests
11.11.2004, 01:13
"Öncelikle Punisher-61 arkadasa belirtmek isterim ki futbolcular günde iki antrenmani sadece sezon öncesi hazirlik kampinda yaparlar.Maç devresinde günde tek anrtrenman yapilir o da her gün degil."

bravo yani..! smileys/smiley32.gifbiz hangi ligden, hangi sporculardan bahsediyoruz..! kardesim yürüyüs sporu yapan biri bile her gün yürüyüsünü yapmak zorundadir,bazi bazi degil...

"yeter ki insanlara: herkes oruç tutmak zorundadir tezini kabul ettirelim" ..smileys/smiley2.gif

neyse, bu konuda görüs belirten,beynini yoranarkadaslara tessekür ederim...

unyelimetin
11.11.2004, 13:24
Zaten enbüyük sikintimiz bir konu hakkinda bilmeden konusmak.Yedi paragraflk yazimda kendisi ile alakali olmayan bir hususta alayci bir yazi yazan birine cevap vermek bile basli basina bir sikinti ya neyse...

Bak güzel kardesim bilmemek ayip degil ögrenmemek ayiptir.Simdi kendine burada antrenmen bilgisi dersi verdirme bana.En azindan resmi siteye girve takimizin antrenmen programini incele yeter.

Amacim insanlara oruç tutmanin zorunlulugunu kabul ettirmek degil.Bunu ben biliyorum,bilmek istemeyenler zaten oruç tutmayan ve din düsmanlaridir.Yoksa bu kisiler NBA'in en degerli oyuncusunun bütün maçlara bile oruçlu çiktigini benden önce biliyorlardir.

Mc_Genc
11.11.2004, 14:27
BEN FUTBOLCULARIN ORUÇ TUTMASINA KARSIYIM.ÇÜNKÜ BENDE TOP OYNAMISTIM BI ZAMANLAR NEYIN NE OLDUGUNU BILIRIM.SAKINCALI

ts-saral-of
11.11.2004, 20:26
oruç performansi etkilesin etkilemesin dinimizde kimlerin oruç tutup kimlerin tutmayacagi açikça belirtilmistir.

hastalar(iylesince kaza etmeleri gerekir,iyilesemeyecek durumda olanlar fidye karsiliginda)

gerçekten ayman ve saidoo çok güzel demisler.biz ramazani 11 aydir bekliyoruz...

Allah razi olsun cok guzel bisekilde ozetlediniz smileys/smiley32.gif

Harun-61
11.11.2004, 22:25

gerçekten ayman ve saidoo çok güzel demisler.biz ramazani 11 aydir bekliyoruz...

Allah razi olsun cok guzel bisekilde ozetlediniz smileys/smiley32.gif

budur,,,smileys/smiley32.gifsanal alemin fetva'cilarinada selam olsun...smileys/smiley2.gif

ins. yazdiklarimizla mahseri kübra da mesul duruma düsmeyiz...

esselam...

not: adminlerden rica ediyorum, bu konuyu artik kilitleyin...! smileys/smiley32.gifEdited by: AvniAker

hauptstrasse
12.11.2004, 17:54
bir mmuhafazakarin yapabilecegi en iyi sey takiyye yapmaktir! herseyi isinize geldigi yorumlamaya bayiliyorsunuz ve isin garibi siz kendi soylediginize inaniyorsunuzda!!

oruc sporcuyu etkilemezmis!!! dalga mi geiciyorsunuz bizimle yoksabizi salak mi saniyorsunuz! camiyi calip ona kilif uydurmak yerine bence golgesinde iki rek´at namaz kilin...delikanli olun deyin ki iniyor oyuncular ve oruc tutuyorlar ve takimin performansinin dusmesini de umursamiyorlar cunku dini inislari daha kuvvetli basiyor!! yok mu aranizda bunu diyebilecek bir delikanli!!

siz bence iftardan onceleri futbol oynamaya devam orda nasil olsa performansiniz artiyor...

unyelimetin
12.11.2004, 18:53
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0>
<T>
<TR>
<TD vAlign=top>Hamamciyim oynayamam!</TD></TR></T></TABLE>

Dokuz Eylül Üniversitesi Ögretim Üyesi, spor Psikologu Erkut Konter'in arastirmasi: "Ligde hocasina, 'Cenabetim, beni oynatma' diyen futbolcu çok."

Abdestsiz olmaz

Arastirmaya göre futbolcular sahaya asla gusülsüz çikmiyor. Maç öncesi çok gülmeyi ve penalti atarken kollari önde baglamayi ugursuzluk sayanlar da var.

Türkiye'nin en çok okunan haftalik dergisi YENI AKTÜEL'in son sayisi, futbolcularin ugursuzluk üzerine ne denli büyük takintilari olduguna iliskin ilginç bir haberle çikti. Aykut Aykanat'in, Dokuz Eylül Üniversitesi Ögretim Üyesi ve Spor Psikologu Erkut Konter'le yaptigi röportajda, özellikle cenabet oldugu gerekçesiyle maça çikmak istemeyen profesyonel futbolcular dikkat çekti. Konter'in Türkiye liglerindeki 18 takim ve 313 profesyonel futbolcu üzerinde yaptigi Ugursuzluk Inanci Arastirmasi'ndan öne çikan ilginç yanitlar söyleydi:

Hocam neden böyle bir çalismaya gerek duydunuz? Doktora çalismam sirasinda aklima geldi. Türkiye'de ugur, ugursuzluk inancinin fazla olmasi sebebiyle ilginç bir seyler çikabilecegini düsündüm.

Ugur ve ugursuzluk anlaminda en çok görülen inanislar hangileri? Çogu dinsel kökenli. Örnegin futbolcularimiz kesinlikle maça cenabet çikmiyor. Maç öncesi çok gülmenin, penalti atilirken kollarini önde baglamanin da ugursuzluk getirdigine inananlar var. Ugur olarak da dua okumak, besmele çekmek, sahaya sag ayakla girmek gibi inanislar yaygin.

Cenabet oldugu için maça çikmayi reddedenler oluyor mu? Hamamci oldugunu antrenörlerine söyleyip "Beni oynatma" diyenler var.

Avrupali futbolcu ile kiyaslandiginda durum nasil? Avrupa'da da yaygin ve onlarin kendi dinlerince ugur, ugursuzluk inanci var. Takinti boyutuna ulasan inançlara rastladiniz mi? Tabii, Mesela bir antrenör maçi kazanmissa, bir sonraki maçlarda da donuna kadar ayni giyiniyor. Futbolcu kendisini rahat hissediyorsa ve motive oluyorsa bir zarari olmaz degil mi? Hayir. Ama mesela ugur için zincir takiyorlar ve sahada taki takmak yasak. Ama mesela okunmus sekerler... Rüstü Manchester maçinda kaleye koydu onlardan. Kime ne zarari var! Ise yaramadi da degil!

fotomaç

__________________________________________________ ________

Ewet oruç tutmayanlar çok güzel takiyye yapiyorlar.Yakinda yine çikarlar ortaliga kurban bayrami zararli diye.Baksaniza adam besmele ve gusül abdestini bile ugur olarak yapilan bir davranis diyor.Daha neler duyacagiz acaba?!

Bu baslik kilitlensin bence kimeye bir yayari yok!Edited by: unyelimetin

ozgur
12.11.2004, 19:28
Bu oruc meselesinde bilimsel olarak oruc tutmanin sporcunun metabolizmasini bozdugunu, performansini dusurdugunu soylemek neden din dusmanligi oluyor anlamadim. Ornegin bu oruc tutan arkadaslar namazda kiliyor, kimse cikip namaz kilmayin, namaz futbolcunun fizigini bozar diye bir iddiada bulunuyor mu?

Hem boyle hamasetle herseyi carpitmayin, bu ulkede anadoludaki bir cok universitede oruc tutmayanlar tutanlardan baski goruyor. Bu ulkede oruc tutmayanlar zorla birine yemek yedirse katliam cikar, ama oruc tutmayan ogrenci bicaklanirsa, koprulerden atilirsa ona eyvellah.

Istiyorumki biraz demokrat olalim ve tartismayi ve karsidakinin fikirlerine saygiyi ogrenelim. Laiklikde budur. BenFatih tekkeye orucluyken nasil zorla su icirmiyorsam sende cumhurbaskanin ictigisuya karisamazsin. Burasi laik bir ulke din devleti degil.

unyelimetin
12.11.2004, 23:33
Kimse kimsenin içtigi suya karismiyor.Sadece isin yakisigini söylüyoruz.Hristiyanlarin bile Ramazan ayina has saygida bulunmalarina karsin Müslüman bir toplulugun Cumhurbaskaninin orta yerde su içmesinin anlamini bilmeyecek kadar saf olamazburada kimse.eger Cumhurbaskanisu içerek bu ülke laik olacaksa sen laikligin ne oldugunu anlayamamissin.Ne yazik ki konunun boyutlari farkli yerlere uzamaya basladi.Buradaki tek en önemli ortak paydamiz Trabzonspor.Kim ne kadar bu payda etrafinda konusursa ben de o kadar yazarim.

Orucun bütün sporcular üzerinde olumsuz bir etki yarattigi bir gerçektir.Futbolcular da zaten maç günü ve bir gün öncesi oruç tutmuyorlar.Hafta arasi tutulan oruca da teknik direktörler bir sey demiyor.Biz burada bosu bosuna konusuyoruz.Ama bu ülkenin baska sorunu yokmus gibi futbolcularin orcunu gündeme getirmek yüzyillardir Islam dinine yapilan saldirilardan biridir.Az gelismis insanlarin bol oldugu memleketimizde ne yazik ki üniversitelerde bile bu oruç meselesi yüzünden tartismalar ve daha kötü sonuçlu olaylar olmustur.Bunlarin hiç birini tasvip etmek mümkün degildir.Böyle bir sey yapanlar tuttuklarini sandiklari orucun aç kalmaktan baska bir seye yaramadigini anlayamamaktadirlar.

Ha keza esas konumuz olan futbolcularin oruç meselesinde de öküz altinda buzagi aramanin faydasi yoktur.

Guests
13.11.2004, 00:16
Kimse kimsenin içtigi suya karismiyor.Sadece isin yakisigini söylüyoruz.Hristiyanlarin bile Ramazan ayina has saygida bulunmalarina karsin Müslüman bir toplulugun Cumhurbaskaninin orta yerde su içmesinin anlamini bilmeyecek kadar saf olamazburada kimse.eger Cumhurbaskanisu içerek bu ülke laik olacaksa sen laikligin ne oldugunu anlayamamissin.Ne yazik ki konunun boyutlari farkli yerlere uzamaya basladi.Buradaki tek en önemli ortak paydamiz Trabzonspor.Kim ne kadar bu payda etrafinda konusursa ben de o kadar yazarim.

Orucun bütün sporcular üzerinde olumsuz bir etki yarattigi bir gerçektir.Futbolcular da zaten maç günü ve bir gün öncesi oruç tutmuyorlar.Hafta arasi tutulan oruca da teknik direktörler bir sey demiyor.Biz burada bosu bosuna konusuyoruz.Ama bu ülkenin baska sorunu yokmus gibi futbolcularin orcunu gündeme getirmek yüzyillardir Islam dinine yapilan saldirilardan biridir.Az gelismis insanlarin bol oldugu memleketimizde ne yazik ki üniversitelerde bile bu oruç meselesi yüzünden tartismalar ve daha kötü sonuçlu olaylar olmustur.Bunlarin hiç birini tasvip etmek mümkün degildir.Böyle bir sey yapanlar tuttuklarini sandiklari orucun aç kalmaktan baska bir seye yaramadigini anlayamamaktadirlar.

Ha keza esas konumuz olan futbolcularin oruç meselesinde de öküz altinda buzagi aramanin faydasi yoktur.

smileys/smiley32.gif

bu düsüncelere sahip olan bir arkadasima karsi,kalbini kirabilecek kelimeler kullanmissam ondan özür diliyorum...

ama futbolcularimizin oruç tutmamasi gerektiginiDÜSÜNEN benim gibi bir kaç arkadasimizin da; "din düsmani..!" veya "dine saldiran..!"gibi yakistirmalari haketmedigini düsünüyorum...

saygilarimla.

yakup midi
13.11.2004, 08:31
ya beyler futbolcular oruç tutmasin bencede agir is ama bu basin bunu deyince yani benim gibi düsününce...killaniyorum arkadas bunlar serefsiz ve dinimize gerçekten düsman çünkü.yani inanmiyorum bu insanlarin iyi niyetine.biz onlarin dinleri hakkinda bir yorum yaptikmi onlar bizim dinimiz hakkinda yorum yapiyolar terbiyesiz herifler....dönmeler......

Faik Yılmaz
13.11.2004, 15:42
BENIm bildigim kadariyla bir orucu agustine tutuyor gol orucuuuuuuuuuuuuuuusmileys/smiley32.gif

TRABZONLU_TS
13.11.2004, 17:35
ORUC SIHHATTIR ORUCC HUYURDUR ORUC BASARIDIR BENCE: O LAFLARI SOYLYENLER DIN DUSMANLARINDAN BASKALARI DEGILDIR. BI INSANDA INAN IYI OLDUMU O INSAN BASARIYA ULASIR HERKES BUNU BOYLE BILSIN:::::::

Guests
13.11.2004, 18:12
<T>
<TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">

neyze Ramazan bitti bu konu seneye kadar durur seneye yine ortalikda dolasir neyze önümüzde kurban var simdi basin futbolcu kurban kezmeli mi kezmemeli mi akitan kan futbolcunun sihatini bozarmi diye yazi yazarlar yasasin özgür basin!!!! insanlarin dininle alay gecmeyen insanlara huzur veren basin !!! neyze bu kadar ciddiyetsiz yeter</TD></TR>

unyelimetin
13.11.2004, 23:01
BENIm bildigim kadariyla bir orucu agustine tutuyor gol orucuuuuuuuuuuuuuuusmileys/smiley32.gif

Süperrrrrrrr.http://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gif

#10 Fietra
14.11.2004, 04:06
valla arkadaslar bizim zamanimizda ben tutardim, hamdi tutardi, hami tutardi...cok acik soyleyim eger idmaninizi adam gibi yapar yine doktor kontrolunde yerseniz zarari yok...bir tek lemiye laf anlatamazdik iftar sonrasi bayilir kalirdi...idmana cikartamazdik adami....

hah hah haah..

iste bir ezigin beyin kapasitesine göre yapmis oldugu bir espri.ne de komik dimi arkadaslar.hep beraber gülelim.acaba bu komik arkadaslarimiz ayin 20 sin de Trabzon a geldiklerinde de bu sakrabanliklarini yapacaklar mi?o zaman hep beraber gülerdik.

Karistirdin herhalde?

ozgur
14.11.2004, 20:00
Aslinda cikrikci rumuzuyla yazan bizim eski sol acigimiz, Orhan cikrikciydi. Su anda takimin antrenoru, adami ezik yaptiniz bu kadar paranoyak olmayin

#10 Fietra
14.11.2004, 20:07
Arkadas bi hataya düsmüs.Normaldir.Tedbirini alman gerekir.

Çagman
17.11.2004, 17:19
O Gercekten Orhan cikrikcimi Acaba Burda O KAdar Ezik doLAsIyorki SüpheLenmemek eLde degiL...anLayIs Gosterin aRkadasasmileys/smiley36.gif

Emin
17.11.2004, 17:32
Bu konu göstermistirki aramizda bol sayida doktor, biyolog yada ilgili bilim adami mevcut. "Oruç performansi etkiler bu bir gerçek" seklinde geçen ifadeleri yazan yukaridaki sifatlara haiz oldugunu düsündügüm bu arkadaslara soruyorum. Biraz dürüst ve biraz samimi iseniz orucun sporcu performansini olumsuz yönde etkiledigini iddia eden her hangi bir profesörün hadi profesördende geçtim herhangi bir pratisyenin bir kitabini yada yayinini bana gösterin. Bilmeden bilmeden bi taraflarinizdan atiyorsunuz. Cahil çok tabi inanda oluyor.

Konu bilimsel olarak netlesmemistir. Olumlu yönde etkilediginiiddia edenuzmanlar da vardir olumsuz yönde etkiledigini iddia edenlerde. Ama kesin böyledir diye bir yargiya bilimsel olarak varilamamistir.

Ramazan bitmis bu konu da benim için kapanmistir.

Saygilarimla....

Çagman
18.11.2004, 11:39
KatiLiyorum:.

Mehmet
18.11.2004, 12:47
Bitirin su kavgayi