PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Prof. Dr. Hakan Kulaçoğlu'ndan Çarpıcı Röportaj

kurt61
09.09.2013, 11:20
Trabzonspor camiasının önemli isimlerinden Prof. Dr. Hakan Kulaçoğlu, özel röportajında çarpıcı açıklamalar yaptı.

Trabzonspor'un son dönemlerdeki sportif başarısızlığını nasıl yorumluyorsunuz?

Kadromuz geçen sezonki kadronun aynısı olduğu için çok fazla umutlanmamak gerekir. Geçen seneyi biz kaçıncı bitirdiysek aşağı yukarı oralarda olmamız lazım. Bir Malouda geldi. Malouda kimliğini koyabilirse bazı maçlarda bir fark yaratabilir. Onun dışında giden oyuncular oldu. Tolga Zengin vardı Halil Altıntop vardı. Halil iyi bir oyuncu olmasına rağmen Trabzonspor'daki performansı yeterli değildi. Buna rağmen en çok gol atan oyuncumuzdu. Şimdi o da yok. Ondan farklı olarak Avrupa maçlarında Henrique'nin çıkışı var. Lide ise bir fark göremiyoruz geçen seneye göre. Bir santrafor alınması gerekiyordu o da alınmadı. Şu an ben bakıyorum Trabzonspor'un derece olarak geçen yıldan daha fazla yukarıya çıkmasını gerektirecek çok fazla bir şey göremiyorum açıkçası. Biz o zaman seçim döneminde de söylemiştik. Trabzonspor için ligi 4. - 8. arasında bitirecek bir takım vaat etmiştik. Tüm yabacıları gönderecektik. Hem maliyetten kar edecektik hem de yeni gençler forma şansı bulacaktı. Şimdi ise daha fazla para harcandı. Belki de bizim söylediğimiz derecenin altında lig bitirilecek. Ben açıkçası Trabzonspor'un ligi daha üstte bitireceğini düşünmüyorum. Keşke olsa. Önümüzdeki sene Fenerbahçe ve Beşiktaş cezalı olduğu için çok şanslıyız ama şu an bir çok takım oyun olarak da geleceğe bakış olarak da Trabzonspor'un üzerinde. Trabzonspor'un ilk dört şansı gözükmüyor çok büyük bir atılım yapmazsa.

Mustafa Reşit Akçay'ın Trabzonspor performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mustafa Reşit Akçay beklenen dönüşümü sağlayamadı. Zannediyorum başka faktörler de var. Çünkü; biz kongreden iki üç hafta öncesinde Mustafa hocayla oturup konuştuğumuzda kendisine; "Tüm yabancıları göndereceğimizi ve sadece bir transfer yapabileceğimizi,bizim aklımızda bir mevki olduğunu kendisinin ne düşündüğünü söyledik. O da bize santrafor istediğini söyledi. " Biz de zaten bir transfer yapabiliriz o da santrafor olur dedik. Yabancılardan sadece Henrique'nin kalmasını uygun gördü. Yere sağlam basıyor faydalanabiliriz dedi. Şu an o dönüşümü yapamadı. 4-5 oyuncu ismi söylemişti 1461 Trabzon'dan. Bu isimlerden şimdiye kadar sadece Yusuf'u oynattı, kısa süre de Abdülkadir'e forma şansı verdi. Yani onun dışında bir değişim yok. Benim şaşırdığım şu yine kendi oyuncusu olan Zeki Yavru'yu her maç oynatıyor. En çok hata yapan oyunculardan biri. Muhtemelen sen ne kadar hata yaparsan ben seni oynatacağım özgüvenini vermiş. Bu güzel bir şey. Bakıyorum Zeki, Trabzonspor'da gole sebep olsa da çok özgüvenli. Ondan sonra da aynı özgüvenle devam ediyor. Demekki o özgüveni futbolcusuna verebiliyor. Bu saydığımız 4-5 isimden hangisi oynasa Trabzonspor'da hiçbiri Zeki'den daha az performans göstermez şu durumda. Ben Zeki'nin kötü bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum ama bu performans ile oynayabiliyorsa diğer arkadaşları da oynatılabilirdi. Daha kötü bir sonuç alınmazdı veya mağlup olunsa da bu dönüşümde alınan mağlubiyet bu kadar üzmezdi taraftarı ve sana destek olurlardı. Mustafa hoca milli aradan sonra Karabük maçında farklı bir şey ortaya koyabilecek mi. Tabi onun da talihsizliği ilk maçı Tolunay hocanın takımıyla oynayacak olması oldu. Tolunay hoca bu kadroyu Mustafa hocadan daha iyi tanıyor. Neler yapacağını bu kadronun o da çok iyi anlayamamıştı ama eminim ki Tolunay hoca bu kadronun neler yapamayacağını çok iyi anlayarak gitti buradan. Dilerim ki Mustafa hoca da bu kadronun neler yapamayacağını anlayarak gitmez buradan. Umarız başka oyuncularla, başka sistemlerle kadronun neler yapabileceğini gösterme şansı bulur. Biz ona, "Mustafa hocam sana güveniyoruz. En iyi bildiğin şeyi yap, başardığın şekilde yap" diye konuşmuştuk. Şu an yaptıkları pek onunla örtüşmüyor.

Kongre sürecinde kulübün ekomomik tablosunun iç açıcı olmadığı biliniyordu. Trabzonspor'un ekonomik durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

O ekonomik sıkıntı aynı zamanda bizim seçilemememize neden oldu. Yani herkesin söylediği projeler anlamında, donanım anlamında, samimiyet anlamında, bilgi anlamında, dünya futbolu ve Türkiye sistemi hakkında bilgi verme anlamında diğer adaylarda ileridesiniz ama ekonomik olarak sizin bu işin altından kalkacağınızı düşünmüyoruz şeklindeydi genel kurul üyelerinin bize verdiği mesaj. Doğru. Benin üzüldüğüm şu; bu kadar teveccüh gösterip saydıkları bir yönetim kurulu ve başkan Trabzonspor'a daha öncekilerin kötü yönetmesinden dolayı seçilemiyorsa, onların yaptığı bir borç nedeniyle seçilemiyorsa bu çok büyük bir kayıptır. Çünkü Trabzonspor yıllık 70 milyon TL geliri olan bir kulüp, 70 Milyon TL ile üç defa dönmesi gereken kulüp dönemiyor. Bir de 200 Milyon TL borç yapıyor ve bundan sonra da artık Trabzonspor'u cani gönülden bunca yıllık gayretimizle, planımızla,projemizle , dünyayı gezip dolaşıp öğrendiklerimizle yönetirim diye talip olan yönetimler de seçilemiyor. Çünkü paranız yok diyorlar. Evey bizim Muharrem Bey'den daha fazla paramız yoktu, belki Metin Bey'den daha fazla paramız yoktu ama aslında Trabzonspor'un kendi parasıyla dönmesi lazımdı. Trabzonspor'un vergi borcu listesinde isminin açıklanması çok üzücü. Çünkü biz söylüyoruz Trabzonspor 8. defa şampiyon olursa bu çok önemlidir ama ondan daha önemlisi iyi bir örnek teşkil etmesidir. Vergisini ödemeyen, yükümlülüğünü yerine getirmeyen bir kulübün iyi bir örnek olduğunu söylemek mümkün değil. Bence Trabzonspor'a 7. şampiyonluğu kazandıran Sadri Şener ve yönetimlerinin Trabzonspor'u getirdiği yer Trabzonspor'un kaderini belirledi.

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun icraatlarını nasıl yorumluyorsunuz?

Sayın Hacıosmanoğlu da maddi gücüyle olmasa da bir nedenle seçildi ama gördük ki o da maddi güce sahip değil. Siyasettten bazı destekler aldı. Bunun karşılığında bedel ödedi, Trabzonspor'a o bedeli ödetti. Şike sürecinde Türkiye'nin gözbebeği olan, herkesin pırıl pırıl dediği Trabzonspor şimdi alay konusu oldu Türkiye'de. Yani bir yanaşma haline getirdi Trabzonspor'u. O duruma düşürdü malesef. Çünkü kendisi Trabzonspor tarihindeki en hazırlıksız başkan en hazırlıksız yönetim olarak geldi. Bu kadar hazırlıksız bir başkan ve yönetim ben görmedim. Hiçbir konuya hakim değiller. Hiçbir şeyi bilmedikleri için bizim arkadaşlarımıza da soruyorlar, yarım istiyorlar ama hakikaten hiçbir şeyden haberleri yok. Çok net söylüyorum. Bende hayretle izliyorum. Bence devam etmemeleri lazım. Aralık'ta bırakmaları lazım. Mümkünse daha erken bırakmaları lazım. Devam ederek Trabzonspor'u getirecekleri bir yer yok. Gerçekçi olmak lazım. Belli ensturmanlarla, belli argümanlarla bir seçim kazandılar ama bu işi yapamayacakları çok çabuk belli oldu. Trabzonspor'a zarar veriyorlar. Biraz daha devam ederlerse kim gelirse gelsin bu zararları düzeltmeleri mümkün değil. Her zaman şikeyle düşmez bir kulübün itibarı. Başka şeylerle de düşer. Şike de çok büyük bir itibar kaybettirir ama başka şeyler de var. Trabzonspor oraya doğru gidiyor. Hiç kullanmadığım bir ifadedir bu ilk defa kullanıyorum ama bu süreç bir an önce sanlandırılmalıdır. Bu durumu herkes görüyor ama ne olur bilmiyorum.

Trabzonspor'un CAS kararının ardından TFF'ye yeniden yargılama için başvurmamasını nasıl yorumluyorsunuz. Taraftarların Trabzonspor'a bu konu için tepki göstermesi sizce haklı mı?

Taraftar tabiki haklı. Ama bu işin taraftarlık,sizlik,bizlik bir yanı yok. Bu işin kuralı bellidir. Sürecin yasal açıdan konumu belli. Yeni bir durum olduğu zaman başvurunuzu yaparsınız tekrar. Başvuru hakkınız var. Başvuru hakkınızı kullanmamışsanız bir süre sonra siz zaten başvurmamıştınız diyebilirler size. TFF yeni bir karar almadığı zaman zaten bir başvurunuz yoktu ki diyebilir. Gerekli sürede başvuruyu yapmadınız derler bu iş sürüncemede kalır kapanır gider. Bence kurumun başvuru yapmaması bu işin sürüncemede kalması şeklinde bazı dinamiklerle mutabık kalındığı görüntüsünü ortaya çıkartıyor. Yani başvuru yapmayın bu iş böyle sürüncemede kalsın, siz de şampiyon zannedin kendinizi onlar da kendilerini şampiyon zannetsin böyle bu iş bitsin şeklinde bir telkin gelmiş sanki. Onlar da tamam efendim idare edelim demiş gibi. Zaten paraları yok. Bir yerlerden para gelmesi lazım. Belirli yerlerle pazarlık yapmışlar bu şekilde devam ettiriyorlar. Çok zararlı Trabzonspor için tabiki. Yani ben TFF'ye başvuru olsa da yeniden yargılama yapacağı konusunda emin değilim. Zaten yeniden yargılama derken yeniden etik kurulu raporu,yeniden PFDK'ya sevk gerekmiyor. UEFA'nın tespit ettiği şikeli maçlar üzerinden karar vermesi gerekiyor tekrar PFDK'nın. Bunun için başvuru yapılmamasını ben anlayamıyorum. Herhalde iradelerini belli odaklara tamamen rehin vermiş durumdalar. Şöyle bir iradesi vardı gelen yönetimin ve başkanın: "Biz bedeli ne olursa olsun Trabzonspor'a başkan ve yönetici olacağız" şeklinde. Ondan sonrası çok önemli değil galiba bu gidişat bana onu gösteriyor. Ama başardılar. Bence birçok kişiyi kandırarak başardılar. Ama bundan sonra taraftarı kandırmaları mümkün değil. Çünkü Trabzonspor taraftarı şike sürecinde çok deneyimli, çok bilgili ve çok cesur. Ama sayın Hacıosmanoğlu şike sürecinin hiçbir yerinde yoktu. Sadri Bey'i ve TFF Başkanı'nı eleştirmek haricinde hiçbir yerinde yoktu. Mücadelenin hiçbir yerinde bulunmadı destek olmadı. Birebir mücadelenin içerisinde olan insanlardan birisi olarak kendisini hiç hatırlamıyorum. Sadece Yavuz Saltık'ın geçtiğimiz Cuma günü yayınlanan "Başkana Sorular" yazısını okusa insanlar o sorulara cevap verip veremediğine baksalar çok net anlarlar tabloyu. Çok güzel sorular sormuş. Cevap veriyorsa ne güzel veremiyorsa zaten bitmiş demektir. Trabzonspor'un resmen başkanıdır Hacıosmanoğlu ama asaleten,vicdanen,kalben malesef başkan değildir Hacıosmanoğlu. Sadece resmen başkandır. Bunu görüp gerekeni yapmalıdır.

Şike süreciyle beraber Türk futbolunda bir tasfiye gerçekleşir mi?

Ben seçim sürecinde de söyledim. Türk futbolunda bugün çok güçlü görünen isimlerin tamamı iki yıl sonra futbolumuzda olmayacaklar. Yani Fenerbahçe'yi koruyan,kollayan, Trabzonspor'a kupasını vermeyen irade bile aslında bu insanların orada olmasını istemiyor. Sonuçta bu siyasettir ve oy üzerinden yürür. O yüzden bazı yerlere dokunamıyor ve sesini çıkarmıyor. Bu insanların hiçbirinin Türk futbolunda olmasını bence onlar da istemiyorlardır. Çünkü çok kirli bir ortam var. Bence tasfiye olacak. TFF bu cezayı versin veya vermesin olacak. TFF o cezayı vermezse zaten ülkeden men alacağız 5 sene. Galatasaray bu kadar yatırım yapmış bir kulüp olarak gidemezse Avrupa'ya Trabzonspor mücadelesinde zaten tek kalmayacak. TFF'nin yeniden yargılama kararını başlangıçta vermeyeceğini fakat daha sonra istşifa edeceğini, yeni seçilecek daha namuslu bir TFF yönetiminin (bir parça daha namuslu olması yeter) cezayı vereceğini düşünüyorum. Bu sırada bir Yargıtay hamlesi oldu. Bazı usül hataları olmuş dosya geri gönderilmiş. Bu durum şikecilere ve siyasete 2-3 ay kazandırdı. Muhtemelen yerel seçimler sonrasını hatta bu sezonun sonunu bulacağını düşünüyorum Yargıtay kararının. Bu kararın sezon sonu verileceğini düşünüyorum.

Trabzonspor'a yeniden başkan adayı olacak mısınız?

Hayır. Bu büyük borcu karşılayacak maddi güç hariç donanımımız yeterli. Hala kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Futbol ekonomisini,futbol organizasyonunu,takım kurulmasını, profesyonel bir kulübün nasıl geliştirilmesi gerektiğini,dünyaya nasıl tanıtılabileceğini gibi konularda teorik çalışmalarımız devam ediyor. Bu sene de ikişer üçerli gruplar halinde Avrupa'nın önemli kulüplerini ziyeret edip onların organizasyonlarını yerinde incelemek istiyoruz. Kongrede kısa süre önce aldığımız çok ağır, hiç beklemediğimiz yenilgi var. Haliyle Trabzonspor'da bize ihtiyaç olmadığını gördük. Bu nedenle Aralık ayında kongre olursa ekip olarak adaylık düşünmüyoruz. Sonrası için de açık söyleyeyim bu Genel Kurul yapısının, şehrin yapısının çok mert gibi görünen sosyolojik yapının altında yatan başka özelliklerin bizlerin Trabzonspor'a başkan ve yönetici olarak hizmet edeceği şartların hiçbir zaman oluşturacağını düşünmüyorum. Yani Trabzon'a geldim şöyle bir dolaştım. Boztepe'yi hiç etüt etmemiştik. Boztepe ve Çukurçayır'ı gezdim. Trabzon şehrinin üzerindeki tek yeşil olan yerin nasıl betona dönüştüğünü gördüm rant için. Trabzonspor Boztepe'ye göre çok iyi durumda. Bize ihtiyaç olacağını ve bizi göreve getirecek sosyo-kültürel alt yapının oluşacağını düşünmüyorum kısa süre içerisinde. Yani bu benim ömrümü tamamlar gibi geliyor. Bizden sonra bizim gibi düşünen, bizim gibi hazırlanan genç nesillerin şansı olabilir ama şahsım adına takvimin yeterli olacağını düşünmüyorum.

Trabzonspor'da yeniden planlanan alt yapı organizasyonu hakkında alt yapıya önem veren birisi olarak fikirleriniz nelerdir?

Aşağı yukarı kulüpteki profesyonellerin tamamı görevden alındı diye biliyorum. Yani Trabzonspor'da kurumsal olarak bazı sıkıntılar vardı ama kurumsal olarak bazı aşamaları kaydetmiş bir kulüptü Trabzonspor. İstanbul kulüplerinin dışında Trabzonspor kadar kurumsallaşmış bir kulüp yoktur. Vergi borcu olabilir ama bu profesyonellerden kaynaklanmıyor. Başkan ve yönetim öde der profesyoneller ödemeyi yaparlar. Alt yapıdaki değişimleri ne maksatla yaptılar bilmiyorum. Ancak Trabzonspor'un alt yapıdaki esas sıkıntısı orada şampiyonluk yaşamak değil. Burada sürekli Trabzonspor şampiyonluklar yaşayan takım. Ama o yaştan zihniyet olarak, sportif duruş olarak, akıl ve muhakeme olarak, tüm takımlarda oynayabilecek şekilde çocuklarımızı mental olarak, psikolojik olarak yetiştiremiyoruz. Yoksa alt kategorilerde şampiyon olup bunu üste taşıyamıyoruz. Hiç şampiyon olmadan da yıldız oyuncular çıkartan bir sistem olabilir. İkisi birden de olabilir. Trabzonspor da bu olmadı. Geçen sezon ki alt yapıdaki şampiyonluktaki kadrolardan,oyunculardan kimler üste çıktı bilmiyorum. Herhalde çok fazla üste çıkan olmadı. Zaten 1461'den gelenler de Trabzonspor'da oynayamıyor. Alt yapıda bir dönüşüm olmadı. Alt yapı çok sabır isteyen bir yerdir. Biz alt yapıya bir yabancı hoca getirmeyi düşünüyorduk. Alt yapıda çok değerli hocalarımız var. Ama Avrupa başka bir yerde artık. Bütün alt yapı sistemini Almanya,Hollanda,İspanya değiştirdiler. Onlar bu değişimi yaparken neler yaptılar bunları o hocalardan öğrenebiliriz. Bizim zihinsel olarak, mental olarak aşama yapamayan çocuklarımıza o yabancı hocalar batılı kafa yapısıyla bir yön verebilirler. Yani bizim vatan millet sakarya ile motive etttiğimiz oyuncularıma farklı şekilde yaklaşıp kazanabilirler. O bakış açısını bir yabancı hoca bize verebilir. Biz iki firmayla etüt yapmıştık. Mentör firması, psikolojik destek firması. Bu firmalar sadece alt yapı değil üst yapı,teknik adam,yönetici,profesyonel, başkan dahil belki bazı dönemlerde ihtiyaç olabilir bunlara da uzmanlık alanlarında haftada 3-4 gün Trabzon'da kalarak yardım edeceklerdi. Şu anda öyle bir uygulamanın yapıldığını zannetmiyorum. 100 Bin Euro masrafı vardı. Örneğin; Trabzonspor sezon öncesinde bir kondisyoner ile anlaştı ama kondisyonerin kulübüyle sözleşmesi devam ettiği için geri gönderildi. Onun yerine bir başkası da alınmadı. Madem ihtiyaç var neden alınmadı. Hiç bir girişim bile yapılmadı. O kondisyonerin dışında dünyada başka kondisyoner yok muydu? Ciddi eksiklikler var. Bu eksiklikler bilgi eksikliği, görgü eksizliği, hazırsızlıktan kaynaklanıyor. Trabzonspor'un bir çok yöneticisi var. Bir şekilde listeye girmişler ama kendilerini hazırlamamışlar. Yöneticilerin bunları bilmesi gerekiyor mu? Evet bilmesi gerekiyor. Bir holdingde hiç bir şey bilmeyen bir patron profesyonellerini seçebilir mi? Seçemez. Ben bir hastane kursam diğer doktorları seçebilirim konuya hakimim. Ama bir mühendise bir hastane kurdurun hangi doktoru seçeceğini bilemez. Bence hazırlık değiller. Hepsi dünya iyisi kaliteli insan olabilir ama bu konuya hazırlanmamışlar. Bu öyle kolay bir şey değil. Ben ömrümü verdim bu konuya. Bizde öyle genç arkadaşlar var ki bu konularda çok bilgililer. Kimse tanımıyordu bizim listemizi ama çok yeterli insanlar vardı. Herkes bir Bayern Münih modeli diyor. Bayern Münih'te üst düzey yetkililerin hepsi futbolu iyi bilen insanlar. Bu yönetimde kim var derseniz bir Ali Kemal Başaran var o da ne kadar etkili bilemiyorum. Dün sosyal medyada istifanın eşiğinde diye deniliyordu.

Trabzonspor taraftarlarının umut edeceği hiç bir şey yok mu?

Umut her zaman olur. bu bir yolculuk yolun bir yerinde umut yeniden yeşerir. Saha sonuçları düzelerek bir sonuç alınabilir. Mustafa hocanın daha önceki tecrübelerinde ilk 5-6 haftadan sonra takımın kendine geldiği de söyleniyor. Ben Mustafa hocadan hala daha ümitliyim. Tabiki Mustafa hoca kendisi olabilirse. Mustafa hoca Karabük'ü geçebilirse önü açılır. Ondan sonra Avrupa Ligi'nde bir galibiyet alınırsa işin rengi değişebilir. Ne kadar değişir? Ligdeki derecen biraz yukarıya çeker. En azından rahat bir sezon geçiririz. Geçen seneki gibi küme düşme korkusu yaşamayız. Geçen yıl ligin ilk yarısında fena puanlar almamıştık. ikinci yarıda zorlanandık. Bu yıl ilk yarıdaki puanlar da yok. Dikkatli olmak lazım. Üç maçta üç puan var ve kötü de bir averaj var. Onun için umutsuz değilim ama umutlanacak bir şeyler göremiyorum. Gönül ister ki Malouda her maçta güzel goller atsın ama Malouda da bir Drogba değil yani. Evet oyuncu ama aldığı ücret Trabzonspor için çok büyük para. Geçen yıl Zokora'ya çok büyük para veriliyor deniliyordu ama Malouda bu yıl daha fazlasını alıyor. Trabzonspor'un bir futbolcuya şu durumda vereceği para 700 Bin Euro filandır yıllık. Malouda'nın ve Bosingwa'nın toplam maliyetleri 30 Milyon TL oluyor. Trabzonspor ne kadar borç ödedi? 30 Milyon TL. İnşallah iyi olur. Ben hiç bu kadar umutusuz konuşmadım. Şaşkınım ve kızgınım yönetime. Trabzonspor hiçbir zaman siyasete bu kadar yaklaşmadı, hiçbir zaman yanaşma durumuna düşmedi. Asaletinden duruşundan Trabzonspor bu kadar ödün vermedi. Trabzonspor'u bu duruma düşüren bir başkan olmadı bundan önce. Bence sayın başkanın ,nasılsa başkan seçildi resmi kulübe asıldı, kısa zamanda gerekeni yapıp bu kulübü yönetebilecek birilerine teslim etmesi gerekir.

ozturk
09.09.2013, 11:26
" Mustafa hocanın daha önceki tecrübelerinde ilk 5-6 haftadan sonra takımın kendine geldiği de söyleniyor"

inşallah..

Samet GÜVEN
09.09.2013, 11:34
Ümidi komple kesmiş, dükkanı kapamış.

aaahmet61
09.09.2013, 11:35
Trabzonspor için ligi 4. - 8. arasında bitirecek bir takım vaat etmiştik. Tüm yabacıları gönderecektik. Hem maliyetten kar edecektik hem de yeni gençler forma şansı bulacaktı.

şu kısmı kestim.yabancıları göndermenin maliyetini hesaplamış mı? gençler dediğin kadroya girebilen zeki onunda hali ortada.trabzonsporu yönetmeyi devlet memurluğuyla karıştırıyor galiba.hoca sen sen ol bildiğin işi yap.bilmediğin işlere bulaşma.

kurt61
09.09.2013, 11:35
Trabzonspor camiasının önemli isimlerinden Prof. Dr. Hakan Kulaçoğlu, MedyaTrabzon özel röportajında çarpıcı açıklamalar yaptı.

Hayır. Bu büyük borcu karşılayacak maddi güç hariç donanımımız yeterli. Hala kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Futbol ekonomisini,futbol organizasyonunu,takım kurulmasını, profesyonel bir kulübün nasıl geliştirilmesi gerektiğini,dünyaya nasıl tanıtılabileceğini gibi konularda teorik çalışmalarımız devam ediyor. Bu sene de ikişer üçerli gruplar halinde Avrupa'nın önemli kulüplerini ziyeret edip onların organizasyonlarını yerinde incelemek istiyoruz. Kongrede kısa süre önce aldığımız çok ağır, hiç beklemediğimiz yenilgi var. Haliyle Trabzonspor'da bize ihtiyaç olmadığını gördük. Bu nedenle Aralık ayında kongre olursa ekip olarak adaylık düşünmüyoruz. Sonrası için de açık söyleyeyim bu Genel Kurul yapısının, şehrin yapısının çok mert gibi görünen sosyolojik yapının altında yatan başka özelliklerin bizlerin Trabzonspor'a başkan ve yönetici olarak hizmet edeceği şartların hiçbir zaman oluşturacağını düşünmüyorum. Yani Trabzon'a geldim şöyle bir dolaştım. Boztepe'yi hiç etüt etmemiştik. Boztepe ve Çukurçayır'ı gezdim. Trabzon şehrinin üzerindeki tek yeşil olan yerin nasıl betona dönüştüğünü gördüm rant için. Trabzonspor Boztepe'ye göre çok iyi durumda. Bize ihtiyaç olacağını ve bizi göreve getirecek sosyo-kültürel alt yapının oluşacağını düşünmüyorum kısa süre içerisinde. Yani bu benim ömrümü tamamlar gibi geliyor. Bizden sonra bizim gibi düşünen, bizim gibi hazırlanan genç nesillerin şansı olabilir ama şahsım adına takvimin yeterli olacağını düşünmüyorum.

Malesef çok acı ama çok doğru ifadeler. Trabzon, Trabzonspor ve hatta Türk futbolu Hakan Kulaçoğlu gibi değerli bir şahsiyeti kaybetmiştir. Türk futbolu her zaman Aziz Yıldırım, Ali Şen, Adnan Polat, Mecnun Odyakmaz, Yıldırım Demirören, İlhan Cavcav ve hatta Hacıosmanoğlu gibi kişiliklerin hegemonyası altında kalmaya mahkumdur. Türk futbolu dürüst ve entellektüel insanlar yerine paralı, mafyatik, taşeron, siyasi, cahil ve yalancı insanlar tarafından yönetilmeyi haketmiştir. Teknik direktörü de, futbolcusu da, taraftarı da, delegesi de çoğunlukla zaten bunu istemektedir ki bu düzen böyle devam etmektedir.

kurt61
09.09.2013, 11:43
Trabzonspor için ligi 4. - 8. arasında bitirecek bir takım vaat etmiştik. Tüm yabacıları gönderecektik. Hem maliyetten kar edecektik hem de yeni gençler forma şansı bulacaktı.

şu kısmı kestim.yabancıları göndermenin maliyetini hesaplamış mı? gençler dediğin kadroya girebilen zeki onunda hali ortada.trabzonsporu yönetmeyi devlet memurluğuyla karıştırıyor galiba.hoca sen sen ol bildiğin işi yap.bilmediğin işlere bulaşma.

İş kim biliyor? Aziz Yıldırım mı? Sadri Şener mi, yoksa Hacıosmanoğlu mu? Yoksa siz mi daha iyi biliyorsunuz.

Sayın Kulaçoğlu devlet hastanesinde profesör diye devlet memuru da Muharrem Usta, Hacıosman veya diğer kulüplerin başkanları anadan doğma kulüp başkanı mı?

Trabzonspor'a bir devrim gerekliydi. Yabancıların gönderilmesinin maliyeti elbette biliniyordu. Ama bir yerden neşteri vurmak lazım. Zaten seçim konuşmalarını dinleseydiniz. yıllara sari bir planlama yapılmıştı. İlk sene yabancıları gönderme maliyetleri ve transfer yapılamayacağı gerçekçiliğiyle 4-8. sıralara arası bir takım vaat edilmişti. 3 sene sonra refaha kavuşacak ve şampiyonluğu artık dillendirecek bir mekanizmaya kavuşulması hedefleniyordu. Ama bu delegeyi memnun etmedi. Hacıosman 1 ay içinde kupa, köprüde horon, yıldız transferler ve hemen şampiyonluk vaadedince delegede onu seçiverdi. Şu anki durum ise ortada, kelimeler kifayetsiz kalıyor.

Samet GÜVEN
09.09.2013, 11:47
İş kim biliyor? Aziz Yıldırım mı? Sadri Şener mi, yoksa Hacıosmanoğlu mu? Yoksa siz mi daha iyi biliyorsunuz.

Sayın Kulaçoğlu devlet hastanesinde profesör diye devlet memuru da Muharrem Usta, Hacıosman veya diğer kulüplerin başkanları anadan doğma kulüp başkanı mı?

Trabzonspor'a bir devrim gerekliydi. Yabancıların gönderilmesinin maliyeti elbette biliniyordu. Ama bir yerden neşteri vurmak lazım. Zaten seçim konuşmalarını dinleseydiniz. yıllara sari bir planlama yapılmıştı. İlk sene yabancıları gönderme maliyetleri ve transfer yapılamayacağı gerçekçiliğiyle 4-8. sıralara arası bir takım vaat edilmişti. 3 sene sonra refaha kavuşacak ve şampiyonluğu artık dillendirecek bir mekanizmaya kavuşulması hedefleniyordu. Ama bu delegeyi memnun etmedi. Hacıosman 1 ay içinde kupa, köprüde horon, yıldız transferler ve hemen şampiyonluk vaadedince delegede onu seçiverdi. Şu anki durum ise ortada, kelimeler kifayetsiz kalıyor.

Hacıosmanoğlu yıldız transfer ve şampiyonluk vaad etmedi. Aslında hiç bir şey vaad etmedi. Sadece boğaz köprüsünde horon dedi ve bununla seçildi.

sessizkral_1
09.09.2013, 11:47
Açıkcası röportaj Hakan Kulaçoğlu'nunda yetersizliğini gözler önüne sermiş.Kendiside Mustafa reşit akçayı getirecekmiş.4 ile 8.lik arası hedef koymuş.Tüm yabancıları gönderecekmiş (ki bu sanki çok kolay) vasat ve gerçekci olmayan hedefler.

aaahmet61
09.09.2013, 11:50

arkadaşım devrim gibi süslü kelimelerle kimseyi ikna edemezsin.memur zihniyetiyle bu işler olmaz .doğruya doğru bir usta bin hakan eder.

omondoles
09.09.2013, 12:00
Adımın Hakan olduğu kadar eminim HK başkan olsa ve sportif başarı olmasa burada onu destekleyenlerin 90%'ı hakkında atıp tutacaktı.

Loading %61..

Sefer A.
09.09.2013, 12:08
Adımın Hakan olduğu kadar eminim HK başkan olsa ve sportif başarı olmasa burada onu destekleyenlerin 90%'ı hakkında atıp tutacaktı.

Loading %61..

sahsen katilmiyorum

çünkü o hiç gaz vermedi açik açik herseyi söyledi

Haci ne yapti, sunu bunu yapacam edecem kaçacak delik arayacaklar dedi durdu gaz verdi gördük simdi de kendi dediklerini yalanliyor

top yuvarlakmis ama kendisi degilmis, gördük

ben aylardir yaziyorum 1461 gençlerini oynatalim, Jebrin Gökhan Kadir Abdülkadir bunlarin hepsi Trabzonspor'da oynayabilecek güçte su anda, hele hele zokora colman gibi yetersiz ve kötü niyetli oyuncularin oldugu yerde rahat oynarlar oynamalari gerek

ama yok biz colman'dan zokora'dan medet ummaya devam edelim, bamba düzelecek te zokora kendi gelecek tee.... su an sanki çok iyi halt yiyoruz da Kulaçoglu'nun yapabileceklerini elestiriyoruz.... en azindan mitinglerde dolanmazdi the world 53 greatest leader yalakaligini yapmazdi, bu bile yeter

omondoles
09.09.2013, 12:16
@Sefer Asan fazla uzağa gitmeye gerek yok. Samet Aybaba'yı nasıl gönderdiler hatırlayalım. Üstelik feda sezonunda.

Loading %61..

OrkHun
09.09.2013, 12:19
"Sonrası için de açık söyleyeyim bu Genel Kurul yapısının, şehrin yapısının çok mert gibi görünen sosyolojik yapının altında yatan başka özelliklerin bizlerin Trabzonspor'a başkan ve yönetici olarak hizmet edeceği şartların hiçbir zaman oluşturacağını düşünmüyorum. Yani Trabzon'a geldim şöyle bir dolaştım. Boztepe'yi hiç etüt etmemiştik. Boztepe ve Çukurçayır'ı gezdim. Trabzon şehrinin üzerindeki tek yeşil olan yerin nasıl betona dönüştüğünü gördüm rant için. Trabzonspor Boztepe'ye göre çok iyi durumda. Bize ihtiyaç olacağını ve bizi göreve getirecek sosyo-kültürel alt yapının oluşacağını düşünmüyorum kısa süre içerisinde. Yani bu benim ömrümü tamamlar gibi geliyor. Bizden sonra bizim gibi düşünen, bizim gibi hazırlanan genç nesillerin şansı olabilir ama şahsım adına takvimin yeterli olacağını düşünmüorum."

trabzon toplumu ile ilgili tespiti yerinde. 3000 adet üye ile başkan olabileceğini düşünürsek, giriş ücreti de 500 tl; 1,5 milyon tl'lik üye yatırımı ile başkan olabilir :) kendisine bunu önerebiliyorum ancak. mevcut kongre yapısından bir şey çıkmaz, yeni üye portföyü oluşturup, ortak bir hareketle başkanlığa taşınabilir ancak.

Ozan Yazıcı
09.09.2013, 12:21
Tespitler mükemmel
Hoca yine orantısız zeka sergilemiş

tristram
09.09.2013, 12:23
yonetime yaptigi elestiriler konusunda katiliyorum ama yeterlilik konusunda
haci'dan bir fazlasi olmazdi.tek artisi belki siyasete karismazdi o kadar..hos o konuda da emin degilim..parasi olmayan adamin bir yerlere yalakalik yapmasi
genel de kacinilmaz oluyor.millet ne hedef koyuyor bizim adaylar bile 4 ile 8. arasi hedef koyuyor.bu parasizlik cok kotu bir sey aga.
devrim yapicam diyor da devrimi kimlerle yapacakti acaba.
sanirsin alt yapidan her sene messiler geliyor da oynatilmiyor..
bu kulube baskan olacak adamin ilk once maddi kaynak saglayabilecek bir
adam olmasi sart..gecen secimde bunu yapabilecek bir muharrem usta vardi.profesyonellik-kurumsallasma da usta'da vardi.usta medical park gibi
bir markayi yaratti en azindan adam yonetme becerisi var..altinda hali hazir da
binlerce insan calisiyor.konuya vakif yani.

Travelair
09.09.2013, 12:24
Trabzonspor'un CAS kararının ardından TFF'ye yeniden yargılama için başvurmamasını nasıl yorumluyorsunuz. Taraftarların Trabzonspor'a bu konu için tepki göstermesi sizce haklı mı?

Taraftar tabiki haklı. Ama bu işin taraftarlık,sizlik,bizlik bir yanı yok. Bu işin kuralı bellidir. Sürecin yasal açıdan konumu belli. Yeni bir durum olduğu zaman başvurunuzu yaparsınız tekrar. Başvuru hakkınız var. Başvuru hakkınızı kullanmamışsanız bir süre sonra siz zaten başvurmamıştınız diyebilirler size. TFF yeni bir karar almadığı zaman zaten bir başvurunuz yoktu ki diyebilir. Gerekli sürede başvuruyu yapmadınız derler bu iş sürüncemede kalır kapanır gider. Bence kurumun başvuru yapmaması bu işin sürüncemede kalması şeklinde bazı dinamiklerle mutabık kalındığı görüntüsünü ortaya çıkartıyor. Yani başvuru yapmayın bu iş böyle sürüncemede kalsın, siz de şampiyon zannedin kendinizi onlar da kendilerini şampiyon zannetsin böyle bu iş bitsin şeklinde bir telkin gelmiş sanki. Onlar da tamam efendim idare edelim demiş gibi. Zaten paraları yok. Bir yerlerden para gelmesi lazım. Belirli yerlerle pazarlık yapmışlar bu şekilde devam ettiriyorlar. Çok zararlı Trabzonspor için tabiki..

Sefer A.
09.09.2013, 12:26
@Sefer Asan fazla uzağa gitmeye gerek yok. Samet Aybaba'yı nasıl gönderdiler hatırlayalım. Üstelik feda sezonunda.

Loading %61..
o gitti biliç geldi bizde de aynisi olabilirdi, yazdigimla da pek alaka görmedim ama neyse,, ayrica bjk geçen sene çok iyi bir sene geçirdi

benim demek istedigim bu taraftar su topçularin rezilligine dayaniyor da yerlilerin 1461'li topçularin tecrübesiz ama isiran ve iyi niyetli oyununa mi itiraz edecekti ? zokora colman bilerek kötü oynarken bir sey yok Zeki hata yapinca mi sorun oluyor ?

su an Mustafa hoca degisiklik yapsin ilk ben onu destekeleyecegim, ki zaten transfer dönemi de bitti ve bir kaç kere yazdigim seyi gerçeklestirebilir gibime geliyor, o da neydi transfer dönemi bitsin zokora colman gibilerini çizip yerlerine gençleri oynatacak ümidi, bakalim bir kaç hafta içinde ne olacak InsaALLAH böyle olur da o kötü niyetli topçular görürler Trabzonspor'la dalga geçmenin ne oldugunu ;)

haydi Mustafa hoca zokora colman bamba alanzinho volkan gibilerini çürüt, 4 ay bos dursunlar çürüsünler, paralarini alsinlar ama maç baslari da var bunlarin hem ondan kurtaririz hem de saha içinde bize zarar vermelerine mani oluruz, haydi hoca göreyim seni :)

omondoles
09.09.2013, 12:33
@sefer taraftarın büyük çoğunluğu sportif başarıya bakar. Başarısızsan istifaya davet eder. Bjk yi biz başarılı bulmuş olabiliriz ama önemli olan kendi taraftarının bulması. Kendi düşünceni taraftarın büyük çoğunluğunun düşencesi sanma :).

Loading %61..

Mert'
09.09.2013, 12:34
Muharrem Usta başkan Hakan Kulaçoğlu asbaşkanı olabilir mesela.

Yiğit Gayretli
09.09.2013, 13:54
Hakan Kulaçoğlu başkanlık konusunda çok ümitsiz. Yalnız, o tabloyu şehrin sosyo-kültürel yapısına değil de kendi hatalarına yorarsa doğruyu bulabilir.

Bu şekilde savunma mekanizmasını çalıştırmaya devam eder ve "bu şehirden bir halt olmaz" mottosuyla egosunu tatmin ederse ancak psikolojisi sağlıklı kalır. Kendi bileceği iş...

Ertan1982
09.09.2013, 14:25
Kulacoglu hakli.Baskanlik konusuna gelirsek ordada hakli.Mikro milliyetcilik para karsiligi oy satanlar oldu sürece düzlüge cikamayiz.

kurt61
09.09.2013, 14:48
Hakan Kulaçoğlu başkanlık konusunda çok ümitsiz. Yalnız, o tabloyu şehrin sosyo-kültürel yapısına değil de kendi hatalarına yorarsa doğruyu bulabilir.

Bu şekilde savunma mekanizmasını çalıştırmaya devam eder ve "bu şehirden bir halt olmaz" mottosuyla egosunu tatmin ederse ancak psikolojisi sağlıklı kalır. Kendi bileceği iş...

Kulaçoğlu'nun ekibindeki bir takım isimler, yine insiyatifi dışında, kendisine söz veren bazı kişilerin ya vazgeçmesi ya da saf değiştirmesi nedeniyle zayıf kalmıştır, doğrudur. Onun dışında Usta ve Hacı şehrin 5 yıldızlı otellerinde yemekler verip, uçaklarla delege taşırken kendisi o sırada Trabzonspor'u kurtaracak projeleri anlatmaktaydı. 19 Mayıs'ın önünde bedava sandviç ve içecek dağıtamadı, bu da bir eksikliktir. Yalan dolan vaadlerle dolu seçim konuşması yapmadı, neyse onu söyledi, hayal satmadı.

Hataları nedir paylaşırsanız bizlerde bilgi sahibi oluruz.

kurt61
09.09.2013, 14:50
arkadaşım devrim gibi süslü kelimelerle kimseyi ikna edemezsin.memur zihniyetiyle bu işler olmaz .doğruya doğru bir usta bin hakan eder.

Size Hacılar, Ustalar ve onlar gibiler ile mutluluklar diliyorum. Hala anlamayadınız gitti. Olmuyor, olmayacak....

Fanatik34
09.09.2013, 21:18
Dogru söyleyeni artik 9 Köyden degil, 99 Köyden kovmaya basladilar..

Kendisini belki yeterli göremeyebilirsiniz ama mevcut Adaylar, onun yanina bile yaklasamayacak kadar...neyse !

serdaracıl
09.09.2013, 21:23

En azindan amele değil

Helvacı61
09.09.2013, 21:27
hakan beyin çok doğru söylemleri vardı.seçim önceside böyleydi ne varkı delege bunu görmek istemedi..İHO her konuda daha akıllıca konuşan ve her anlamda daha donanımlı biri varken neden İHO seçildi anlamadım..hadi muharrem usta olsa sportif beklenti ekenomi anlarım..ama hakan bey varken neden İHO anlamadım

fteotdgs
09.09.2013, 21:30

Ben kendisine o tespitinde sonuna kadar hak veriyorum. Kimseye "eyvallah" demeden bu kadar oy alinabiliyor demek ki. Benim de gordugum bu. Kulacoglu'nun hatalari neler sence?

Şenol Altunsoy
09.09.2013, 22:00
Ben kendisine o tespitinde sonuna kadar hak veriyorum. Kimseye "eyvallah" demeden bu kadar oy alinabiliyor demek ki. Benim de gordugum bu. Kulacoglu'nun hatalari neler sence?

Buna ben cevap vermek isterdim ama eskileri kaşımanın anlamı yok

Daha seçim olmadan telefonda yaptığı hataları kendisine söyledim hem de defalarca.

Kimseye eyvallah dememek cam fanuslarda seçim kampanyası yürütmeden de yapılabilir.

İnsanlara değmeden gözüne bakarak konuşmadan bu iş dünyanın hiç bir yerinde olmaz.

İletişimi bir internet sitesi kurmak bir de 2-3 tv programına çıkmak olarak düşünürseniz yanılırsınız

Başka konular da var ama o kadar ayrıntıya girmek istemiyorum

Son olarak bana en yakın başkan adayıydı ama yanlış bir kampanya yürüttü.

fteotdgs
09.09.2013, 22:03
Buna ben cevap vermek isterdim ama eskileri kaşımanın anlamı yok

Daha seçim olmadan telefonda yaptığı hataları kendisine söyledim hem de defalarca.

Kimseye eyvallah dememek cam fanuslarda seçim kampanyası yürütmeden de yapılabilir.

İnsanlara değmeden gözüne bakarak konuşmadan bu iş dünyanın hiç bir yerinde olmaz.

İletişimi bir internet sitesi kurmak bir de 2-3 tv programına çıkmak olarak düşünürseniz yanılırsınız

Başka konular da var ama o kadar ayrıntıya girmek istemiyorum

Son olarak bana en yakın başkan adayıydı ama yanlış bir kampanya yürüttü.

Abi sagol yanitin icin. Gayet aciklayici oldu benim icin. Ben isin o kismini bilmiyordum.

şenol.08.borçkalı
09.09.2013, 22:09
valla işimiz cok zor..

Hem siyaset bulasmayacak hem parası olacak , hemde cesur olacak... :(

Fatih
09.09.2013, 22:18
Hakan Abi'nin tespitlerine katılıyorum bahsettiği yapının oluşması on yıllar sürer.

DeAgLeMaNyAq
09.09.2013, 22:23
Hakan abi de Metin Atasoy da seçim süresince yabancıların hepsini göndereceğiz diyordu. Şimdi baktım kendisi 4 yabancı gönderilmesine rağmen durumdan pek memnun değil. Sorması ayıp da adamların alacaklarının tamamını ya da bir kısmını ödemeden bu kadar yabancıyı nasıl göndereceksiniz?

Courage
09.09.2013, 22:25
Tek satırını dahi atlamadan okudum. Mükemmel tespitler yapmış (özellkle bu şehrin sosyolojik yapısına dokundurduğu yer).

Ah kulaçoğlu ah! Yanlış zamanda aday oldun. Bu seçim, Şampiyonluğumuzu elimizden almış Mafya'ya karşı aynı üslup ile mücadele edilmesi gerektiği ortaya çıktığı için -onca hukuki belge ve delil olmasın rağmen sorumlu merciiler tarafından korunup kollanmaya devam edildiğinden- yine benzer tıynette insanların kabul gördüğü bir seçim oldu.

Umarım bütün haklarımızı geri alıp düzlüğe çıktıktan sonra şike,mike,hukuk,mukuk v.b. sportif dışı işlerde enerji sarfetmeksizin sadece başarıya odaklanabileceğin bir ortamda adaylığını koyarsın.

O zamana kadarda Salih Bildiren'de kulübe üyeliğini yaptırır ve sana bu seçimde edemediği yardımı yapar ( +1 oy )

cakalkerem
09.09.2013, 22:35
dogru adam olabilirdi ama secimde ezildi

Kaan
09.09.2013, 22:52
Çok beğendim röportajı, özellikle Trabzon'un sosyokültürel yapısına ilişkin yaptığı gerçekçi tespitler çok hoşuma gitti ve maalesef ki bu konuda çok haklı.

Umutlu konuşmuyor belki ama doğruları konuşuyor.

Hüseyin Başoğlu
09.09.2013, 23:36
Şu adamın seçilmemesi her gün beni üzüyor...

Ve kimse kusura bakmasın şehir hakkında tespiti çok doğru..

2 milyon tlyi harcayan Trabzonspor'a başkan oluyor..Paraya eyvallah çeken çok kişi var Trabzonda ve İstanbulda..Acı ama gerçek..

Şenol Altunsoy
09.09.2013, 23:52
Şehrin sosyolojisi seçimlerden önce de aynıydı bunu seçim sonuçlarını açıklamak için bir argüman olarak kullanmak

buradan yola çıkarak bu şehirden bir yol olmaz demek ne kadar anlamlı,tükkanı kapatalım mı yani evet tespitler doğru

ama sadece tespit yapmak değil çözümleri de söylemek lazım şehrin yapısı değişmeden bu kongrelerin sonucu değişmez

demek yenilgiyi peşinen kabullenmek demektir ne yani birileri gelip düzelttikten sonra mı aday olunacak benim için

çaba göstermek en az başarıya ulaşmak kadar önemlidir.Başkalarının emeğinin üzerine oturmaktansa mücadelenin her

aşamasında olmak isterim.Vicdan ve adalet duygum bunu emreder.

Bud Spencer
10.09.2013, 00:11
sayin Kulacoglu bastan sona kadar dogru tespitleri yapmis
kendisini kutluyorum

insallah bir gün kulübümüzün baskani olur

serdar
10.09.2013, 00:21
Tespitleri dogru ama malum Taraftarimiz onu en gec bir sene icinde postalar. Mevcut yönetimi secen taraftardan hersey beklenir. Kaldiki Hakan Kulacoglununda Yönrticilik konusunda pek tecrübesi yok galiba, ezilebilr belki. Hakan bey Muharrem Ustanin yanina cok yakisir ama... Bir kac yil yaninda Yöneticilik yapsa hem kendisi hem Trabzonspor kazanir. Böyle bir ortak hareket olsa sanirim herkez destekler...

serdar
10.09.2013, 00:24
Hacıosmanoğlu yıldız transfer ve şampiyonluk vaad etmedi. Aslında hiç bir şey vaad etmedi. Sadece boğaz köprüsünde horon dedi ve bununla seçildi.

Gülermisin, aglarmisin?

poetricus
10.09.2013, 00:27
İş yapamayanlar ya toplantı yapar ya röportaj. Hacı toplantı yapıyor, Kulaçoğlu röportaj.

serdar
10.09.2013, 00:33
Edit

Sefer A.
10.09.2013, 00:46
@sefer taraftarın büyük çoğunluğu sportif başarıya bakar. Başarısızsan istifaya davet eder. Bjk yi biz başarılı bulmuş olabiliriz ama önemli olan kendi taraftarının bulması. Kendi düşünceni taraftarın büyük çoğunluğunun düşencesi sanma :).

Loading %61..

dogru ama bakalim bu takim basarisiz olursa ki öyle gözüküyor, taraftarin büyük bir kismi tepki mi verecek yoksa sirf siyasi görüslerinden dolayi Haci'ya karsi çit çikarmayacak mi, bakalim ne olacak ;)
Sadri Sener'e yumurta atan domates atan bu taraftar, Haci'ya bunlari yapabilecek mi olasi bir basarisizlikta....

omondoles
10.09.2013, 02:57
dogru ama bakalim bu takim basarisiz olursa ki öyle gözüküyor, taraftarin büyük bir kismi tepki mi verecek yoksa sirf siyasi görüslerinden dolayi Haci'ya karsi çit çikarmayacak mi, bakalim ne olacak ;)
Sadri Sener'e yumurta atan domates atan bu taraftar, Haci'ya bunlari yapabilecek mi olasi bir basarisizlikta....

Sana sadece şunu söyleyeyim; bence şu an seçim olsa İHO aldığı oylardan en az %30-40 daha az oy alır.

Loading %61..

nakzo
10.09.2013, 06:41
Trabzonspor camiasının önemli isimlerinden Prof. Dr. Hakan Kulaçoğlu, özel röportajında çarpıcı açıklamalar yaptı.

Trabzonspor'un son dönemlerdeki sportif başarısızlığını nasıl yorumluyorsunuz?

Kadromuz geçen sezonki kadronun aynısı olduğu için çok fazla umutlanmamak gerekir. Geçen seneyi biz kaçıncı bitirdiysek aşağı yukarı oralarda olmamız lazım. Bir Malouda geldi. Malouda kimliğini koyabilirse bazı maçlarda bir fark yaratabilir. Onun dışında giden oyuncular oldu. Tolga Zengin vardı Halil Altıntop vardı. Halil iyi bir oyuncu olmasına rağmen Trabzonspor'daki performansı yeterli değildi. Buna rağmen en çok gol atan oyuncumuzdu. Şimdi o da yok. Ondan farklı olarak Avrupa maçlarında Henrique'nin çıkışı var. Lide ise bir fark göremiyoruz geçen seneye göre. Bir santrafor alınması gerekiyordu o da alınmadı. Şu an ben bakıyorum Trabzonspor'un derece olarak geçen yıldan daha fazla yukarıya çıkmasını gerektirecek çok fazla bir şey göremiyorum açıkçası. Biz o zaman seçim döneminde de söylemiştik. Trabzonspor için ligi 4. - 8. arasında bitirecek bir takım vaat etmiştik. Tüm yabacıları gönderecektik. Hem maliyetten kar edecektik hem de yeni gençler forma şansı bulacaktı. Şimdi ise daha fazla para harcandı. Belki de bizim söylediğimiz derecenin altında lig bitirilecek. Ben açıkçası Trabzonspor'un ligi daha üstte bitireceğini düşünmüyorum. Keşke olsa. Önümüzdeki sene Fenerbahçe ve Beşiktaş cezalı olduğu için çok şanslıyız ama şu an bir çok takım oyun olarak da geleceğe bakış olarak da Trabzonspor'un üzerinde. Trabzonspor'un ilk dört şansı gözükmüyor çok büyük bir atılım yapmazsa.

Mustafa Reşit Akçay'ın Trabzonspor performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mustafa Reşit Akçay beklenen dönüşümü sağlayamadı. Zannediyorum başka faktörler de var. Çünkü; biz kongreden iki üç hafta öncesinde Mustafa hocayla oturup konuştuğumuzda kendisine; "Tüm yabancıları göndereceğimizi ve sadece bir transfer yapabileceğimizi,bizim aklımızda bir mevki olduğunu kendisinin ne düşündüğünü söyledik. O da bize santrafor istediğini söyledi. " Biz de zaten bir transfer yapabiliriz o da santrafor olur dedik. Yabancılardan sadece Henrique'nin kalmasını uygun gördü. Yere sağlam basıyor faydalanabiliriz dedi. Şu an o dönüşümü yapamadı. 4-5 oyuncu ismi söylemişti 1461 Trabzon'dan. Bu isimlerden şimdiye kadar sadece Yusuf'u oynattı, kısa süre de Abdülkadir'e forma şansı verdi. Yani onun dışında bir değişim yok. Benim şaşırdığım şu yine kendi oyuncusu olan Zeki Yavru'yu her maç oynatıyor. En çok hata yapan oyunculardan biri. Muhtemelen sen ne kadar hata yaparsan ben seni oynatacağım özgüvenini vermiş. Bu güzel bir şey. Bakıyorum Zeki, Trabzonspor'da gole sebep olsa da çok özgüvenli. Ondan sonra da aynı özgüvenle devam ediyor. Demekki o özgüveni futbolcusuna verebiliyor. Bu saydığımız 4-5 isimden hangisi oynasa Trabzonspor'da hiçbiri Zeki'den daha az performans göstermez şu durumda. Ben Zeki'nin kötü bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum ama bu performans ile oynayabiliyorsa diğer arkadaşları da oynatılabilirdi. Daha kötü bir sonuç alınmazdı veya mağlup olunsa da bu dönüşümde alınan mağlubiyet bu kadar üzmezdi taraftarı ve sana destek olurlardı. Mustafa hoca milli aradan sonra Karabük maçında farklı bir şey ortaya koyabilecek mi. Tabi onun da talihsizliği ilk maçı Tolunay hocanın takımıyla oynayacak olması oldu. Tolunay hoca bu kadroyu Mustafa hocadan daha iyi tanıyor. Neler yapacağını bu kadronun o da çok iyi anlayamamıştı ama eminim ki Tolunay hoca bu kadronun neler yapamayacağını çok iyi anlayarak gitti buradan. Dilerim ki Mustafa hoca da bu kadronun neler yapamayacağını anlayarak gitmez buradan. Umarız başka oyuncularla, başka sistemlerle kadronun neler yapabileceğini gösterme şansı bulur. Biz ona, "Mustafa hocam sana güveniyoruz. En iyi bildiğin şeyi yap, başardığın şekilde yap" diye konuşmuştuk. Şu an yaptıkları pek onunla örtüşmüyor.

Kongre sürecinde kulübün ekomomik tablosunun iç açıcı olmadığı biliniyordu. Trabzonspor'un ekonomik durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

O ekonomik sıkıntı aynı zamanda bizim seçilemememize neden oldu. Yani herkesin söylediği projeler anlamında, donanım anlamında, samimiyet anlamında, bilgi anlamında, dünya futbolu ve Türkiye sistemi hakkında bilgi verme anlamında diğer adaylarda ileridesiniz ama ekonomik olarak sizin bu işin altından kalkacağınızı düşünmüyoruz şeklindeydi genel kurul üyelerinin bize verdiği mesaj. Doğru. Benin üzüldüğüm şu; bu kadar teveccüh gösterip saydıkları bir yönetim kurulu ve başkan Trabzonspor'a daha öncekilerin kötü yönetmesinden dolayı seçilemiyorsa, onların yaptığı bir borç nedeniyle seçilemiyorsa bu çok büyük bir kayıptır. Çünkü Trabzonspor yıllık 70 milyon TL geliri olan bir kulüp, 70 Milyon TL ile üç defa dönmesi gereken kulüp dönemiyor. Bir de 200 Milyon TL borç yapıyor ve bundan sonra da artık Trabzonspor'u cani gönülden bunca yıllık gayretimizle, planımızla,projemizle , dünyayı gezip dolaşıp öğrendiklerimizle yönetirim diye talip olan yönetimler de seçilemiyor. Çünkü paranız yok diyorlar. Evey bizim Muharrem Bey'den daha fazla paramız yoktu, belki Metin Bey'den daha fazla paramız yoktu ama aslında Trabzonspor'un kendi parasıyla dönmesi lazımdı. Trabzonspor'un vergi borcu listesinde isminin açıklanması çok üzücü. Çünkü biz söylüyoruz Trabzonspor 8. defa şampiyon olursa bu çok önemlidir ama ondan daha önemlisi iyi bir örnek teşkil etmesidir. Vergisini ödemeyen, yükümlülüğünü yerine getirmeyen bir kulübün iyi bir örnek olduğunu söylemek mümkün değil. Bence Trabzonspor'a 7. şampiyonluğu kazandıran Sadri Şener ve yönetimlerinin Trabzonspor'u getirdiği yer Trabzonspor'un kaderini belirledi.

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun icraatlarını nasıl yorumluyorsunuz?

Sayın Hacıosmanoğlu da maddi gücüyle olmasa da bir nedenle seçildi ama gördük ki o da maddi güce sahip değil. Siyasettten bazı destekler aldı. Bunun karşılığında bedel ödedi, Trabzonspor'a o bedeli ödetti. Şike sürecinde Türkiye'nin gözbebeği olan, herkesin pırıl pırıl dediği Trabzonspor şimdi alay konusu oldu Türkiye'de. Yani bir yanaşma haline getirdi Trabzonspor'u. O duruma düşürdü malesef. Çünkü kendisi Trabzonspor tarihindeki en hazırlıksız başkan en hazırlıksız yönetim olarak geldi. Bu kadar hazırlıksız bir başkan ve yönetim ben görmedim. Hiçbir konuya hakim değiller. Hiçbir şeyi bilmedikleri için bizim arkadaşlarımıza da soruyorlar, yarım istiyorlar ama hakikaten hiçbir şeyden haberleri yok. Çok net söylüyorum. Bende hayretle izliyorum. Bence devam etmemeleri lazım. Aralık'ta bırakmaları lazım. Mümkünse daha erken bırakmaları lazım. Devam ederek Trabzonspor'u getirecekleri bir yer yok. Gerçekçi olmak lazım. Belli ensturmanlarla, belli argümanlarla bir seçim kazandılar ama bu işi yapamayacakları çok çabuk belli oldu. Trabzonspor'a zarar veriyorlar. Biraz daha devam ederlerse kim gelirse gelsin bu zararları düzeltmeleri mümkün değil. Her zaman şikeyle düşmez bir kulübün itibarı. Başka şeylerle de düşer. Şike de çok büyük bir itibar kaybettirir ama başka şeyler de var. Trabzonspor oraya doğru gidiyor. Hiç kullanmadığım bir ifadedir bu ilk defa kullanıyorum ama bu süreç bir an önce sanlandırılmalıdır. Bu durumu herkes görüyor ama ne olur bilmiyorum.

Taraftar tabiki haklı. Ama bu işin taraftarlık,sizlik,bizlik bir yanı yok. Bu işin kuralı bellidir. Sürecin yasal açıdan konumu belli. Yeni bir durum olduğu zaman başvurunuzu yaparsınız tekrar. Başvuru hakkınız var. Başvuru hakkınızı kullanmamışsanız bir süre sonra siz zaten başvurmamıştınız diyebilirler size. TFF yeni bir karar almadığı zaman zaten bir başvurunuz yoktu ki diyebilir. Gerekli sürede başvuruyu yapmadınız derler bu iş sürüncemede kalır kapanır gider. Bence kurumun başvuru yapmaması bu işin sürüncemede kalması şeklinde bazı dinamiklerle mutabık kalındığı görüntüsünü ortaya çıkartıyor. Yani başvuru yapmayın bu iş böyle sürüncemede kalsın, siz de şampiyon zannedin kendinizi onlar da kendilerini şampiyon zannetsin böyle bu iş bitsin şeklinde bir telkin gelmiş sanki. Onlar da tamam efendim idare edelim demiş gibi. Zaten paraları yok. Bir yerlerden para gelmesi lazım. Belirli yerlerle pazarlık yapmışlar bu şekilde devam ettiriyorlar. Çok zararlı Trabzonspor için tabiki. Yani ben TFF'ye başvuru olsa da yeniden yargılama yapacağı konusunda emin değilim. Zaten yeniden yargılama derken yeniden etik kurulu raporu,yeniden PFDK'ya sevk gerekmiyor. UEFA'nın tespit ettiği şikeli maçlar üzerinden karar vermesi gerekiyor tekrar PFDK'nın. Bunun için başvuru yapılmamasını ben anlayamıyorum. Herhalde iradelerini belli odaklara tamamen rehin vermiş durumdalar. Şöyle bir iradesi vardı gelen yönetimin ve başkanın: "Biz bedeli ne olursa olsun Trabzonspor'a başkan ve yönetici olacağız" şeklinde. Ondan sonrası çok önemli değil galiba bu gidişat bana onu gösteriyor. Ama başardılar. Bence birçok kişiyi kandırarak başardılar. Ama bundan sonra taraftarı kandırmaları mümkün değil. Çünkü Trabzonspor taraftarı şike sürecinde çok deneyimli, çok bilgili ve çok cesur. Ama sayın Hacıosmanoğlu şike sürecinin hiçbir yerinde yoktu. Sadri Bey'i ve TFF Başkanı'nı eleştirmek haricinde hiçbir yerinde yoktu. Mücadelenin hiçbir yerinde bulunmadı destek olmadı. Birebir mücadelenin içerisinde olan insanlardan birisi olarak kendisini hiç hatırlamıyorum. Sadece Yavuz Saltık'ın geçtiğimiz Cuma günü yayınlanan "Başkana Sorular" yazısını okusa insanlar o sorulara cevap verip veremediğine baksalar çok net anlarlar tabloyu. Çok güzel sorular sormuş. Cevap veriyorsa ne güzel veremiyorsa zaten bitmiş demektir. Trabzonspor'un resmen başkanıdır Hacıosmanoğlu ama asaleten,vicdanen,kalben malesef başkan değildir Hacıosmanoğlu. Sadece resmen başkandır. Bunu görüp gerekeni yapmalıdır.

Şike süreciyle beraber Türk futbolunda bir tasfiye gerçekleşir mi?

Ben seçim sürecinde de söyledim. Türk futbolunda bugün çok güçlü görünen isimlerin tamamı iki yıl sonra futbolumuzda olmayacaklar. Yani Fenerbahçe'yi koruyan,kollayan, Trabzonspor'a kupasını vermeyen irade bile aslında bu insanların orada olmasını istemiyor. Sonuçta bu siyasettir ve oy üzerinden yürür. O yüzden bazı yerlere dokunamıyor ve sesini çıkarmıyor. Bu insanların hiçbirinin Türk futbolunda olmasını bence onlar da istemiyorlardır. Çünkü çok kirli bir ortam var. Bence tasfiye olacak. TFF bu cezayı versin veya vermesin olacak. TFF o cezayı vermezse zaten ülkeden men alacağız 5 sene. Galatasaray bu kadar yatırım yapmış bir kulüp olarak gidemezse Avrupa'ya Trabzonspor mücadelesinde zaten tek kalmayacak. TFF'nin yeniden yargılama kararını başlangıçta vermeyeceğini fakat daha sonra istşifa edeceğini, yeni seçilecek daha namuslu bir TFF yönetiminin (bir parça daha namuslu olması yeter) cezayı vereceğini düşünüyorum. Bu sırada bir Yargıtay hamlesi oldu. Bazı usül hataları olmuş dosya geri gönderilmiş. Bu durum şikecilere ve siyasete 2-3 ay kazandırdı. Muhtemelen yerel seçimler sonrasını hatta bu sezonun sonunu bulacağını düşünüyorum Yargıtay kararının. Bu kararın sezon sonu verileceğini düşünüyorum.

Trabzonspor'da yeniden planlanan alt yapı organizasyonu hakkında alt yapıya önem veren birisi olarak fikirleriniz nelerdir?

Aşağı yukarı kulüpteki profesyonellerin tamamı görevden alındı diye biliyorum. Yani Trabzonspor'da kurumsal olarak bazı sıkıntılar vardı ama kurumsal olarak bazı aşamaları kaydetmiş bir kulüptü Trabzonspor. İstanbul kulüplerinin dışında Trabzonspor kadar kurumsallaşmış bir kulüp yoktur. Vergi borcu olabilir ama bu profesyonellerden kaynaklanmıyor. Başkan ve yönetim öde der profesyoneller ödemeyi yaparlar. Alt yapıdaki değişimleri ne maksatla yaptılar bilmiyorum. Ancak Trabzonspor'un alt yapıdaki esas sıkıntısı orada şampiyonluk yaşamak değil. Burada sürekli Trabzonspor şampiyonluklar yaşayan takım. Ama o yaştan zihniyet olarak, sportif duruş olarak, akıl ve muhakeme olarak, tüm takımlarda oynayabilecek şekilde çocuklarımızı mental olarak, psikolojik olarak yetiştiremiyoruz. Yoksa alt kategorilerde şampiyon olup bunu üste taşıyamıyoruz. Hiç şampiyon olmadan da yıldız oyuncular çıkartan bir sistem olabilir. İkisi birden de olabilir. Trabzonspor da bu olmadı. Geçen sezon ki alt yapıdaki şampiyonluktaki kadrolardan,oyunculardan kimler üste çıktı bilmiyorum. Herhalde çok fazla üste çıkan olmadı. Zaten 1461'den gelenler de Trabzonspor'da oynayamıyor. Alt yapıda bir dönüşüm olmadı. Alt yapı çok sabır isteyen bir yerdir. Biz alt yapıya bir yabancı hoca getirmeyi düşünüyorduk. Alt yapıda çok değerli hocalarımız var. Ama Avrupa başka bir yerde artık. Bütün alt yapı sistemini Almanya,Hollanda,İspanya değiştirdiler. Onlar bu değişimi yaparken neler yaptılar bunları o hocalardan öğrenebiliriz. Bizim zihinsel olarak, mental olarak aşama yapamayan çocuklarımıza o yabancı hocalar batılı kafa yapısıyla bir yön verebilirler. Yani bizim vatan millet sakarya ile motive etttiğimiz oyuncularıma farklı şekilde yaklaşıp kazanabilirler. O bakış açısını bir yabancı hoca bize verebilir. Biz iki firmayla etüt yapmıştık. Mentör firması, psikolojik destek firması. Bu firmalar sadece alt yapı değil üst yapı,teknik adam,yönetici,profesyonel, başkan dahil belki bazı dönemlerde ihtiyaç olabilir bunlara da uzmanlık alanlarında haftada 3-4 gün Trabzon'da kalarak yardım edeceklerdi. Şu anda öyle bir uygulamanın yapıldığını zannetmiyorum. 100 Bin Euro masrafı vardı. Örneğin; Trabzonspor sezon öncesinde bir kondisyoner ile anlaştı ama kondisyonerin kulübüyle sözleşmesi devam ettiği için geri gönderildi. Onun yerine bir başkası da alınmadı. Madem ihtiyaç var neden alınmadı. Hiç bir girişim bile yapılmadı. O kondisyonerin dışında dünyada başka kondisyoner yok muydu? Ciddi eksiklikler var. Bu eksiklikler bilgi eksikliği, görgü eksizliği, hazırsızlıktan kaynaklanıyor. Trabzonspor'un bir çok yöneticisi var. Bir şekilde listeye girmişler ama kendilerini hazırlamamışlar. Yöneticilerin bunları bilmesi gerekiyor mu? Evet bilmesi gerekiyor. Bir holdingde hiç bir şey bilmeyen bir patron profesyonellerini seçebilir mi? Seçemez. Ben bir hastane kursam diğer doktorları seçebilirim konuya hakimim. Ama bir mühendise bir hastane kurdurun hangi doktoru seçeceğini bilemez. Bence hazırlık değiller. Hepsi dünya iyisi kaliteli insan olabilir ama bu konuya hazırlanmamışlar. Bu öyle kolay bir şey değil. Ben ömrümü verdim bu konuya. Bizde öyle genç arkadaşlar var ki bu konularda çok bilgililer. Kimse tanımıyordu bizim listemizi ama çok yeterli insanlar vardı. Herkes bir Bayern Münih modeli diyor. Bayern Münih'te üst düzey yetkililerin hepsi futbolu iyi bilen insanlar. Bu yönetimde kim var derseniz bir Ali Kemal Başaran var o da ne kadar etkili bilemiyorum. Dün sosyal medyada istifanın eşiğinde diye deniliyordu.

Trabzonspor taraftarlarının umut edeceği hiç bir şey yok mu?

Umut her zaman olur. bu bir yolculuk yolun bir yerinde umut yeniden yeşerir. Saha sonuçları düzelerek bir sonuç alınabilir. Mustafa hocanın daha önceki tecrübelerinde ilk 5-6 haftadan sonra takımın kendine geldiği de söyleniyor. Ben Mustafa hocadan hala daha ümitliyim. Tabiki Mustafa hoca kendisi olabilirse. Mustafa hoca Karabük'ü geçebilirse önü açılır. Ondan sonra Avrupa Ligi'nde bir galibiyet alınırsa işin rengi değişebilir. Ne kadar değişir? Ligdeki derecen biraz yukarıya çeker. En azından rahat bir sezon geçiririz. Geçen seneki gibi küme düşme korkusu yaşamayız. Geçen yıl ligin ilk yarısında fena puanlar almamıştık. ikinci yarıda zorlanandık. Bu yıl ilk yarıdaki puanlar da yok. Dikkatli olmak lazım. Üç maçta üç puan var ve kötü de bir averaj var. Onun için umutsuz değilim ama umutlanacak bir şeyler göremiyorum. Gönül ister ki Malouda her maçta güzel goller atsın ama Malouda da bir Drogba değil yani. Evet oyuncu ama aldığı ücret Trabzonspor için çok büyük para. Geçen yıl Zokora'ya çok büyük para veriliyor deniliyordu ama Malouda bu yıl daha fazlasını alıyor. Trabzonspor'un bir futbolcuya şu durumda vereceği para 700 Bin Euro filandır yıllık. Malouda'nın ve Bosingwa'nın toplam maliyetleri 30 Milyon TL oluyor. Trabzonspor ne kadar borç ödedi? 30 Milyon TL. İnşallah iyi olur. Ben hiç bu kadar umutusuz konuşmadım. Şaşkınım ve kızgınım yönetime. Trabzonspor hiçbir zaman siyasete bu kadar yaklaşmadı, hiçbir zaman yanaşma durumuna düşmedi. Asaletinden duruşundan Trabzonspor bu kadar ödün vermedi. Trabzonspor'u bu duruma düşüren bir başkan olmadı bundan önce. Bence sayın başkanın ,nasılsa başkan seçildi resmi kulübe asıldı, kısa zamanda gerekeni yapıp bu kulübü yönetebilecek birilerine teslim etmesi gerekir.

kulaçoğluda diyor bunlar 2 koyun güdemez ayrıca söylediklerinden kurtuluşun ustada olduğu açık,net,tartışılmaz.

nakzo
10.09.2013, 06:50

arkadaş hacı çulsuzu kim şampiyonluk vaadi kim sahte kabadayı muhtar olamayacakken bu takıma başkan oldu batta tiksin.Traftar sportif başarıya bakar,atay aktuğ3 lirilık takımla 2sene üst üste şampiyonluk kovalasın sen hedef olarak koca Traszonspora 8. lik vaadi ver kim seçer seni bu durum hacı içinde geçerli taraftra sağlam bir tekme basacak.

nakzo
10.09.2013, 06:53
yonetime yaptigi elestiriler konusunda katiliyorum ama yeterlilik konusunda
haci'dan bir fazlasi olmazdi.tek artisi belki siyasete karismazdi o kadar..hos o konuda da emin degilim..parasi olmayan adamin bir yerlere yalakalik yapmasi
genel de kacinilmaz oluyor.millet ne hedef koyuyor bizim adaylar bile 4 ile 8. arasi hedef koyuyor.bu parasizlik cok kotu bir sey aga.
devrim yapicam diyor da devrimi kimlerle yapacakti acaba.
sanirsin alt yapidan her sene messiler geliyor da oynatilmiyor..
bu kulube baskan olacak adamin ilk once maddi kaynak saglayabilecek bir
adam olmasi sart..gecen secimde bunu yapabilecek bir muharrem usta vardi.profesyonellik-kurumsallasma da usta'da vardi.usta medical park gibi
bir markayi yaratti en azindan adam yonetme becerisi var..altinda hali hazir da
binlerce insan calisiyor.konuya vakif yani.

su yolunu bulur usta başkan olacak bunu hacıda çok iyi biliyor usta başkan olacak......

Yiğit Gayretli
10.09.2013, 09:00
Size Hacılar, Ustalar ve onlar gibiler ile mutluluklar diliyorum. Hala anlamayadınız gitti. Olmuyor, olmayacak....

Siz benim hata derken neyi kast ettiğimi ya hiç anlamamışsınız ya da konuyu hiç bilmiyorsunuz...

Belli ki beni de hiç tanımıyorsunuz.

Yiğit Gayretli
10.09.2013, 09:10
Kulaçoğlu kimseye yemekler verip, uçaklarla insan taşımak zorunda değildi...

Girip iki köy kahvesine, insanların gözünün içine bakarak konuşsaydı aldığı oyun 3 katını alırdı. Elinin tersiyle ittiği ve görmezden geldiği başka şeyler de var. Onları konuşmayalım gerek yok.

İHO'ya oy vermeye mecbur hisseden insanların, o hisse kapılmalarında Kulaçoğlu'nun payı büyük. Unutulmasın!

aaahmet61
10.09.2013, 09:36
şu kulaçoğlunun hangi yapacağı icraat trabzonsporu ayağa kaldırır.merak ettim doğrusu.sadece edebiyat yapmış

Hayır. Bu büyük borcu karşılayacak maddi güç hariç donanımımız yeterli. Hala kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz

son 3 cümle doğru.hemen kaçmış doğrusunu yapmış.anlamadığın işlere bulaşmayacaksın.

İlker Gazioğlu
10.09.2013, 09:42
Tespitleri çok doğru ama küsmesi hiç doğru değil. Ben kendisinden de Trabzonspor'dan da umutluyum.

kurt61
10.09.2013, 09:53
Siz benim hata derken neyi kast ettiğimi ya hiç anlamamışsınız ya da konuyu hiç bilmiyorsunuz...

Belli ki beni de hiç tanımıyorsunuz.

Ben onu size demedim, yanlış anlamışsınız. Hakan Bey'in ekibinde bulunan biri olarak yanlışların nerede yapıldığını samimi olarak sordum.

kurt61
10.09.2013, 10:00
şu kulaçoğlunun hangi yapacağı icraat trabzonsporu ayağa kaldırır.merak ettim doğrusu.sadece edebiyat yapmış

Hayır. Bu büyük borcu karşılayacak maddi güç hariç donanımımız yeterli. Hala kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz

son 3 cümle doğru.hemen kaçmış doğrusunu yapmış.anlamadığın işlere bulaşmayacaksın.

Dolamışsınız dilinize bir "memur zihniyeti" lafını. Prof. Dr. Hakan Kulaçoğlu bir devlet hastanesinde klinik şefi olunca memur zihniyetli mi oluyor yani. Bunca yıl oku, profesör ol, devlet hastanesinde çalış sana bir halttan anlamaz manasına gelen bir sıfatı yakıştırsınlar. Beşeri hekim değilim ama ben de doktorum ve devlette çalışıyorum. Bu sıfatı da kabul etmiyorum.

Belli ki seçim öncesi Hakan Beyin projelerini okumamış, onu hiç dinlememişsiniz. Keşke dinleseydiniz.

Ayrıca bu işten anlayan yöneticileri yıllardır görüyoruz. Trabzonspor'un durumu ortada.

kurt61
10.09.2013, 10:04
İş yapamayanlar ya toplantı yapar ya röportaj. Hacı toplantı yapıyor, Kulaçoğlu röportaj.

Yazdıklarınıza değer veren biri olarak ilk defa bu kadar haksız ve yanlış bir mesajınızı gördüm ve çok yadırgadım. Kulaçoğlu'nun Trabzonspor için harcadığı çaba ve emeği yakından bilen biri olarak kendisini "iş yapamayan" olarak nitelemeyi emeğe saygısızlık olarak görüyor, kabul etmiyorum.

Yiğit Gayretli
10.09.2013, 10:06
Ben onu size demedim, yanlış anlamışsınız. Hakan Bey'in ekibinde bulunan biri olarak yanlışların nerede yapıldığını samimi olarak sordum.

Gerçi Şenol abi cevabı vermiş ama pekiştirmek adına; oy alacağın vatandaşı hakir görüp iletişim kurmazsan ve hatta hakir görmediğinle dahi iletişim kurmazsan bu işler olmaz (şekil 1-A'da görüldüğü üzere).

Ben Hakan Bey'i destekleyen birisi olarak bunları söylüyorum.

Şehrin sosyo-kültürel yapısı seçimden 1 gece önce peydah olmadı. Seçim kampanyasına dair tanıtım politikalarını ve reklam politikalarını buna göre pek ala hazırlayabilirdi...

Bu konuda en etkili çalışmayı İHO yaptı. Bu şekilde kandırıldık zaten...

kurt61
10.09.2013, 10:13
Kulaçoğlu kimseye yemekler verip, uçaklarla insan taşımak zorunda değildi...

Girip iki köy kahvesine, insanların gözünün içine bakarak konuşsaydı aldığı oyun 3 katını alırdı. Elinin tersiyle ittiği ve görmezden geldiği başka şeyler de var. Onları konuşmayalım gerek yok.

İHO'ya oy vermeye mecbur hisseden insanların, o hisse kapılmalarında Kulaçoğlu'nun payı büyük. Unutulmasın!

Köy kahvelerine gidip, insanların gözünün içine bakıp, dürüst ve samimice konuştuğunu bizzat ben biliyorum. Ancak yetersiz gelmiş olabilir, haklı olabilirsiniz. Elinin tersiyle ittiği ve görmezden geldiği başka şeyler nedir, lütfen konuşalım?

aaahmet61
10.09.2013, 10:21
Dolamışsınız dilinize bir "memur zihniyeti" lafını. Prof. Dr. Hakan Kulaçoğlu bir devlet hastanesinde klinik şefi olunca memur zihniyetli mi oluyor yani. Bunca yıl oku, profesör ol, devlet hastanesinde çalış sana bir halttan anlamaz manasına gelen bir sıfatı yakıştırsınlar. Beşeri hekim değilim ama ben de doktorum ve devlette çalışıyorum. Bu sıfatı da kabul etmiyorum.

Belli ki seçim öncesi Hakan Beyin projelerini okumamış, onu hiç dinlememişsiniz. Keşke dinleseydiniz.

Ayrıca bu işten anlayan yöneticileri yıllardır görüyoruz. Trabzonspor'un durumu ortada.

Trabzonspor'un bir futbolcuya şu durumda vereceği para 700 Bin Euro filandır

şunu söyleyen bir insanı nasıl başkanlığa yakıştırabiliyorsunuz.en azından olumlu bir projesini buraya yazın bizde bilelim.kulaçoğlunu amatörde bile başkan yapmazlar.kızmayın ama gerçek bu ve gerçekler acıdır.

kurt61
10.09.2013, 10:32

şunu söyleyen bir insanı nasıl başkanlığa yakıştırabiliyorsunuz.en azından olumlu bir projesini buraya yazın bizde bilelim.kulaçoğlunu amatörde bile başkan yapmazlar.kızmayın ama gerçek bu ve gerçekler acıdır.

Asıl acı olan gerçek Trabzonspor'un bir futbolcuya şu durumda vereceği paranın 700 Bin Euro filan olduğudur. Trabzonspor borç içindedir ve 2016 yılına kadar olan gelirleri dahi temlik altındadır. Şu durumda Malouda, Bosingwa gibi sansasyonel transferler kulübü daha da borç altına sokmaktan başka birşey değildir. Acı olan gerçek budur.

http://tskongre.org/index.php/ne-yapacagiz sayfasını iyice okuyun.

Fatih Öztürk
10.09.2013, 10:42
Asıl acı olan gerçek Trabzonspor'un bir futbolcuya şu durumda vereceği paranın 700 Bin Euro filan olduğudur. Trabzonspor borç içindedir ve 2016 yılına kadar olan gelirleri dahi temlik altındadır. Şu durumda Malouda, Bosingwa gibi sansasyonel transferler kulübü daha da borç altına sokmaktan başka birşey değildir. Acı olan gerçek budur.

http://tskongre.org/index.php/ne-yapacagiz sayfasını iyice okuyun.

Malouda Bosingwa gibi adamlar görevini layıkıyla yaparlarsa aldıkları parayı fazlasıyla çıkarırız.büyük takımların olmazsa olmaz 2-3 yıldız oyuncu bulundurması şart.yıldız oyuncular takıma hava getirirler.üstelik bonservis ödemeden bedavaya aldık.keşke elimizdeki çar çöp yabancılardan kurtulsakta bu şekil profesyonelliği iliklerinde yaşayan yabancı oyuncuları takıma kazandırsak.

OrkHun
10.09.2013, 10:43

allasen, iş yapan kimmiş ki??

Yiğit Gayretli
10.09.2013, 10:48
Köy kahvelerine gidip, insanların gözünün içine bakıp, dürüst ve samimice konuştuğunu bizzat ben biliyorum. Ancak yetersiz gelmiş olabilir, haklı olabilirsiniz. Elinin tersiyle ittiği ve görmezden geldiği başka şeyler nedir, lütfen konuşalım?

Burası Kulaçoğlu'nu gömme sayfası olmasın. Kendisi inanmasa da ben kendisinin gerekliliğine ve adaylığına inanan birisiyim. Yani temsil ettiği profil bu kulübe başkan olmak için mevcutların en idealidir benim açımdan.

Konuşulması gereken şeyler olursa, zamanı gelince(gelirse) bire bir konuşulur. Daha sağlıklı olur.

Alika87
10.09.2013, 11:02

Abi senin icin idal baskan, kendi cebinden 100milyon euro veren birisidir. Bu takimi kendi parasiyla düzlüge Usta da cikaramaz. Kimse yanlis hayallere kapilmasin. Kulüp bastan sona kadar revize edilmesi gerek ve giderler bir minimuma inmesi lazim. Bunu sadece bilincli ve planli calismayla basarabilirsin. Tutturmussiniz parali baskan, kulübün kaynaklarini dogru kullansin, baska birsey istemiyorum. Almanyada bir kulübün bütcesi 50milyon ise, ona göre harcamalarini yapar. Burda pek borclu kulüp yok, yada hic duydunuzmu bir alman takim oyuncu maaslarini ödeyemedi? Hayir, cünkü sistem tamamen kendi kaynaklarina dayali, bir kac yöneticinin degil ve kazanilan kupalarina bakildiginda kim hakli kim haksiz apacik ortada. Hala daha parali baskan diyorsak, futbol zihniyetimiz 80li yillarda takili kalmis.

hakankulacoglu
10.09.2013, 11:13
Değerli arkadaşlar,
Her zaman insan içinde yaşayan ve bu forumda adıyla soyadıyla yazan bir dostunuz olarak bir paylaşımda bulunmayı uygun buldum.
Olumlu ve olumsuz görüşleriniz için teşekkürler.
Hepsinden faydalanmaya çalışacağız.
Nispeten ani gelişen bir seçim süreci oldu.
Çok yoğun çalışmak gerekti.
Tüm adaylar bütün günlerini ilçe ilçe, dernek dernek, kahve kahve ve sivil toplum örgütlerini gezerek harcadılar.
Sizlerin ifadelerini çok kıymetli buluyorum.
Bazı konulara tanıklık etmediğiniz için bazı görüşleriniz yaşananlarla örtüşmüyor olabilir.
BordoMavi.net ekibinin de kendisine özel bir toplantı arzu ettiğini biliyorum.
Şenol bey de bunu kast ediyor sanırım.
Trabzonspor çok büyük bir kurum artık.
Hiçbirimiz ideal aday olamayabiliriz.
Keşke daha iyileri, yeterlileri çıksa.
Seçimde ağır bir yenilgiye uğradık, aldığımız oy devam etmeye yetmez.
Seçim sürecinde yaşananların, pazarlıkların çok azı bilinir genelde, söylemek de doğru olmaz.
Herkesin bildiği kendine kalır.
Ancak tamamen halkın içinde bir kampanya yürüttüğümüz açıktır.
Web sitesi hazırlamış ya da TV konuşması yapmış olmak halkla kopuk olmak anlamını taşımaz elbette.
Ancak şu çok nettir: Biz her şeyin doğrusunu yapmış olsak ya da eksiğimiz olmasa zaten seçilirdik.
Seçimde sitem olmaz. İsteyen oy verir ya da vermez. Sorun şu olabilir: Pragmatik bir yolla çıkar ve pazarlık üzerine oy verilmiş mi? Bu, Trabzonsporluluğun üzerinde tutulmuş mu?
Hepinizin eleştirilerine saygımız var.
Bir noktayı belirtmek isterim: Ömrüm boyunca mesleğim yanında Trabzonspor için de emek verdim. Gelişmeye çalıştım. Buna rağmen eksiklerimiz elbette var. Belki de çok.
Ancak beni eleştirirken ya da beğenmezken veya layık görmezken insan aslında kendi içinden birini, kendini layık görmüyor bu göreve. Bana hakaret etmeye çalışan Trabzonspor'un mevcut potansiyelini karalıyor. Keşke çok daha iyileri çıksa, aday olsa.
Adaylığımızın asıl amacı doğruları birinci ağızdan söyleme şansı yakalamaktı.
Bunu büyük ölçüde başardık.
Trabzonspor için bir mucize, bir kurtarıcı, bir mesih beklemek doğru değil, gerçekçi değil.
Ancak isteyen bekleyebilir.
Çok büyük bir borç var ve kimse ödeyemez.
Yasal olarak da veremez.
Zengin başkan artık bir mit.
Kulüpler mali disipline girmek zorunda.
Hayalle yönetmemiz imkansız.
Size bu mali tabloda büyük hedefler sunanlar olur, ancak olasılık düşüktür.
Bizler, ligde üst derece vaat etmedik, ne zaman için, iki sene için.
Gerçek buydu.
Bir restorasyon gerekiyordu.
Akılla, sabırla, bilimsel ve evrensel bir bakışla.
Teveccüh görmedi.
Ben seçim için gerekli bağlantıları yapabilecek yetiye sahip değilim. Bunu gördüm.
Bundan sonra da olmaz.
Ancak o bağlantıları yapabilen ve başarılı olanların hemen seçim sonrasındaki seyrine ve onlara açıkça veya gizlice destek olanların seçimden neler yaşadığına da bakmak gerekir.
Konu Hakan Kulaçoğlu veya başka bir isim değil.
Trabzonspor'u çok sevmek, bunu ilan etmek yeterli olmuyor. Ne başkan olup hizmet etmek için ne de taraftar olup katkı sağlamak için.
Onurumuzla çalıştık ve kaybettik.
Yeterli olamadık. Bunu kabul ettik.
Umarım sizlerin arasından çok daha iyileri çıkar.
Bunu inanıyorum.
Sevgiler, selamlar...

Fatih Öztürk
10.09.2013, 11:25
Hakan abi hoşgeldiniz.ani gelişen kongre sürecinde yeterli çalışma yapma imkanı bulamadınız sanırım.bir seçim kaybetmek bu kadar sarsmamalı sizi.

Yiğit Gayretli
10.09.2013, 11:29
Değerli arkadaşlar,
Her zaman insan içinde yaşayan ve bu forumda adıyla soyadıyla yazan bir dostunuz olarak bir paylaşımda bulunmayı uygun buldum.
Tüm adaylar bütün günlerini ilçe ilçe, dernek dernek, kahve kahve ve sivil toplum örgütlerini gezerek harcadılar.
Bazı konulara tanıklık etmediğiniz için bazı görüşleriniz yaşananlarla örtüşmüyor olabilir.
Seçim sürecinde yaşananların, pazarlıkların çok azı bilinir genelde, söylemek de doğru olmaz.
Web sitesi hazırlamış ya da TV konuşması yapmış olmak halkla kopuk olmak anlamını taşımaz elbette.
Ancak şu çok nettir: Biz her şeyin doğrusunu yapmış olsak ya da eksiğimiz olmasa zaten seçilirdik.
Seçimde sitem olmaz. İsteyen oy verir ya da vermez. Sorun şu olabilir: Pragmatik bir yolla çıkar ve pazarlık üzerine oy verilmiş mi? Bu, Trabzonsporluluğun üzerinde tutulmuş mu?
Bir noktayı belirtmek isterim: Ömrüm boyunca mesleğim yanında Trabzonspor için de emek verdim. Gelişmeye çalıştım. Buna rağmen eksiklerimiz elbette var. Belki de çok.
Ancak beni eleştirirken ya da beğenmezken veya layık görmezken insan aslında kendi içinden birini, kendini layık görmüyor bu göreve. Bana hakaret etmeye çalışan Trabzonspor'un mevcut potansiyelini karalıyor. Keşke çok daha iyileri çıksa, aday olsa.
Trabzonspor için bir mucize, bir kurtarıcı, bir mesih beklemek doğru değil, gerçekçi değil.
Yasal olarak da veremez.
Gerçek buydu.
Teveccüh görmedi.
Ben seçim için gerekli bağlantıları yapabilecek yetiye sahip değilim. Bunu gördüm.
Bundan sonra da olmaz.
Ancak o bağlantıları yapabilen ve başarılı olanların hemen seçim sonrasındaki seyrine ve onlara açıkça veya gizlice destek olanların seçimden neler yaşadığına da bakmak gerekir.
Trabzonspor'u çok sevmek, bunu ilan etmek yeterli olmuyor. Ne başkan olup hizmet etmek için ne de taraftar olup katkı sağlamak için.
Bunu inanıyorum.
Sevgiler, selamlar...

Koyulaştırdığım kısmına katılmıyorum Hakan Bey. Yukarıda yazdıklarım duruyor zaten, tekrara girmesin...

since1967_
10.09.2013, 11:33
Değerli arkadaşlar,
Yasal olarak da veremez.
Gerçek buydu.
Teveccüh görmedi.
Bundan sonra da olmaz.
Bunu inanıyorum.
Sevgiler, selamlar...

Bilinçli ve takımını tutku ile seven bir taraftarın dile gelmesi, aramızdan bir başkan adayı. Bizim dilimiz, kendi benliğimiz Trabzonspor Başkanlık koltuğunda! hayali bile güzeldi.... :)

GÖLONSA
10.09.2013, 11:35
Sayın Kulaçoğlu,

Kongreyi sizin kazanmanız gerektiğine inanan birisiydim.Bu görüşüm halen geçerli.

Emin olduğum bir şeyde bu konuda birçok kimsenin benimle hemfikir olduğudur.

Herhangi bir yerde yapılan her seçimde mutlaka karşılıklı alınganlıklar söz konusu olur.Ancak bunlar aşılamayacak şeyler değildir.

Nitekim bu alınganlığın bir örneğini seçim sürecinde BMN ailesinde size karşıda gördük.Bu alınganlığın gerekçesi bencede bir miktar haklıydı.Ama bu alınganlığı hala sürdürmek büyük yanlış olur.

Nacizane tesbitim,özellikle kongre üyelerine karşı sizinde bir miktar alınganlık geliştirdiğiniz yönünde.

Oysa bunca zamandır bize anlattıklarınız hemen herkesce çok önemseniyor ve takdir görüyor.Bu durum geliştirilmeye gayet müsait bir taban yaratmaktadır.

Bu yüzden gerçek tabana dayanma tercihinizi çok doğru buluyor ve bu tercihin zamanla kongreleri bile kazanacak seviyeye geleceğini umut ediyorum.

Yeterki vazgeçmeyin.Vazgeçmemeniz yönündeki görüşüm tabikide ''ne olursa olsun,illaki iktidar!'' anlamına gelmiyor.

Ancak siz ve sizin düşünceniz en azından güçlü bir alternatif teşkil edebilirse dahi kazanan Trabzonspor olacaktır.Çünkü mevcut yönetimler mecburen bu görüşü ka'ale almak zorunda kalacaktır.

Saygılarımla.Mehmet Küçük(Gölonsa)

TekfurÇayır 61
10.09.2013, 12:13
Hakan hocam, Trabzon'un ve kulübün geleceğine yönelik şu sözlere tamâmen katılıyorum:

"Sonrası için de açık söyleyeyim bu Genel Kurul yapısının, şehrin yapısının çok mert gibi görünen sosyolojik yapının altında yatan başka özelliklerin bizlerin Trabzonspor'a başkan ve yönetici olarak hizmet edeceği şartların hiçbir zaman oluşturacağını düşünmüyorum. Yani Trabzon'a geldim şöyle bir dolaştım. Boztepe'yi hiç etüt etmemiştik. Boztepe ve Çukurçayır'ı gezdim. Trabzon şehrinin üzerindeki tek yeşil olan yerin nasıl betona dönüştüğünü gördüm rant için. Trabzonspor Boztepe'ye göre çok iyi durumda. Bize ihtiyaç olacağını ve bizi göreve getirecek sosyo-kültürel alt yapının oluşacağını düşünmüyorum kısa süre içerisinde. Yani bu benim ömrümü tamamlar gibi geliyor. Bizden sonra bizim gibi düşünen, bizim gibi hazırlanan genç nesillerin şansı olabilir ama şahsım adına takvimin yeterli olacağını düşünmüyorum."

Maalesef bu cümleler çok doğru. Trabzonspor'dan önce Trabzon'un bir köklü değişime ihtiyacı var, bunun gerçekleşmesinin yolu da ilk önce kişilerde değişim, dönüşüm isteğinin uyanması ve yaygınlaşması. Şimdilik bu yönde bir çaba, bir istek yok ne yazık ki. Bu hâlimizle ne yaparsak "yarım" yapacak durumdayız.

Bir de eleştiri getireyim.

Henüz seçim söz konusu değilken BMN'de bir yazını okumuştum. İçinde "ben demiştim" cümlesi geçiyordu. Bu cümleyi sıklıkla mı kullanıyorsun, nadiren mi kullanıyorsun bilmiyorum ama bildiğim, kendini fazlasıyla ön plana çıkarmak isteyen kişiler bu cümleyi kullanmayı çok seviyorlar. Ve yine maalesef bu söz bizim câmiada sıklıkla kullanılıyor.

Bu da yapıcı eleştiri olarak çorbaya bir tutam tuz olsun.

Bir de öneri getireyim.

Değişim kıvılcımının ateşlenmesi için ekibinizle birlikte çaba göstermeniz belki içinde bulunduğumuz şartlar gereği Trabzonspor'a başkanlık koltuğundan sağlanacak faydadan çok çok daha fazlasını sağlayacaktır.

Bir de soru sorayım.

Şu ân yaşanan tabloya göre düşünürsek, seçime gidilmesi, aralık ayının beklenmemesi doğru muydu, hatâ mıydı?

MuratJ
10.09.2013, 12:22
Bir daha aday olmayacağına sevindim. Trabzonspor başkanlığı için donanımlı yetişmiş kültürlü insan olmak yetmez ne yazık ki. En başta gereken bir dizi vasıflar var. Hacının çarpıcı örneği artık yol göstermeli. Profesyonellik yeterlilik gereken vasıfları barındırmak en baş şarttır. Sadece 1 transfer yapacakmış, MRA denen insanı hoca yapacakmış. Demek ki başkan olsaydı kesin küme düşecektik. Futbolun gerçeği budur. Trabzonspor başkanı olabilecek kişi değil. Gerçekler bunu söyletiyor. Kendisini çok seviyorum başkanlık değil ama başka mevkiler çok daha yerinde olabilir. Bi kere Trabzonspor başkanı bir yaz transfer döneminde bu kepaze kadrodan tamamen Trabzonspor'u kurtaracak. Trabzonspor'a yakışır yeni, sağlam iskeleti kadroyu kuracak. Kıstas budur. Yoksa tedavi yok her sene kahrolur gideriz.

Trabzonspor 3 senedir yerin dibine giriyor. Trabzonspor olağanüstü genel kurul yaptı. Trabzonspor'u buna iten nedir ? Kadrosunun kepaze oluşu rezalet oluşu leş oluşu. Yani öncelikle Trabzonspor bu kadrodan tamamen kurtulmalı yeni Trabzonspor'a yakışır kadro kurmalı. Bunun yapılmadığı her dönem Trabzonspor'u 2 sene geriye atıyor.

Şenol Altunsoy
10.09.2013, 12:23
Hakan Hocam ;

Derdim BMN'ye özel bir toplantı değildi aslında bunu size uzun uzun anlatmıştım.

Derdim insanlara değmenizdi çünkü ben sizin adaylığınızı çok önemsiyordum.

Bunun en temel nedeni çıkan 5 aday içinde tabanı temsil eden onun hasletlerini

dile getiren kolektif çalışmaya en yakın aday sizin olmanızdı. Burada yazamadığım

farklı ve kendimce önemli eleştirilerim de var.Ama her şeyden önemlisi aday olmama

saiklerinize hiç katılmıyorum umarım bunları bir gün konuşma fırsatımız olur.

Saygılarımla.

MuratJ
10.09.2013, 12:47
Mesajıma ne oldu ? En azından düzeltilmiş halini istiyorum. Ne demek oluyor bu ?

kudu_61
10.09.2013, 12:48
Mesajıma ne oldu ? En azından düzeltilmiş halini istiyorum. Ne demek oluyor bu ?ben mesajını bilmiyorum da şu an sinirlisin galiba girdiğin başlığı kasıp kavuruyorsun biraz sakin ol daha sonra gir istersen

omondoles
Hakan hocam sizi MU'nun asbaşkanı görmek isterim. Başkanlığada inşallah sıra gelir.

Loading %61..

murat şahin
sevgili hakan abi seçim sürecini yakından takip etmiş biri olarak kendi görüşlerimi sizinle paylaşmak istiyorum...

sizi altunizade'deki başkan adayları konuşmasında dinledim o toplantıda yaptığınız konuşma gayet başarılıydı ve toplantı sonrasında amcanızla uzun bir konuşma yapma imkanı bulduk...

finansal fairplay ve değişen dünyada paralı başkan olayı yalan olur. bizim iş bilen ve kulübü kendi yağıyla kavurabilicek bir başkana ihtiyacımız vardı. sizi borsadaki hamleleri doğru şekilde yapabilicek yeterllikte görmesemde (sermaye artışı, hisselerin toplanması, ve hisselerin değer artışının sağlanması gibi. bu arada ekonomist dergisinin yöneticisinin yönetiminizde olduğunu biliyorum ve ayrıca şimdiki başkan ve diğer yöneticilerin de ömürlerinde bir lot hisseye sahip olmamış sıfır bilgili insanlar olduğunuda biliyorum. ) kurumsallaşmanın tamamlanması ve profesyonellik manasında en yeterli ve gerekli adayı siz olarak görüyordum ve hala daha öyle görüyorum...

benim nacizhane görüşüm şu şekildedir...
bu seçimi siz kaybetmediz siyaset kazandı! aldığınız yenilgi sizi korkutmasın,bu yenilgi sizler gibi bizide çok üzdü...

sevgili hakan abi siyasetin bize oynadığı oyunu görmek için iki adım geri çekilip resmin tamamına bakmak yeterli... forumda bazı arkadaşlar sizin için yeterince halkın içinde olamadı desede yine altunizadedeki toplantıdan bir örnek verip asıl anlatmak istediğim konuya geçiceğim. seçim sürecinde 5 adayımız vardı ve bunlardan biri de muharrem ustaydı ve söz verdiği halde toplantıya katılmadı ama aldığı oy oranını sizden çok daha fazlaydı. seçimde hiç şans verilmeyen emre aksoy bile nezaketen bir teleks çekti ama muharrem usta 2 saatini istanbulda'ki kongre üyelerine ayırmamasına rağmen aldığı oy ortada...

2 yıldır yaşadığımız süreç ortada ve bu süreç bizi normal düşünemeyen insanlar haline getirdi, şu anda bir oylama yapılsa ve denseki 2010-2011 şampiyonluğundan vaz geçin 2013-2014 şampiyonluğu otomatik olarak sizin olucak bunu hiçbir tarbzonlu kabul etmez... yani bizim için şike süreci herşeyin önünde geliyor. siz değerli dostlara soruyorum peki bizim kupamızı vermeyen kim? fenerbahçe mi? türkiye futbol federasyonu mu? yoksa siyaset mi? elbetteki çoğu trabzonsporlu gibi benimde inancım bizim kupamızı vermeyenin siyaset olduğudur ve hatta eksik evrak bahanesiyle bu süreci dahada uzatan yine siyasetin ta kendisidir... durum böyle olunca bütün trabzonsporlular siyasetten nefret eder hale geldik ve satır aralarını boşverip sadece maşetlere baktığınızda bile bu işin renginin olmadığını akpsininde chpsinin de mhpsininde aynı olduğunu gördük doğal olarak bizim seçiceğimiz başkanın şike olayıyla sonuna kadar mücadele edicek olmasının yanında siyasetlede en ufak bir ilişkisi olmaması ve bizler gibi taraftar olması gerekiyordu... muharrem ustanın erdoğan ailesiyle yakınlığı biliniyordu ve karşısında maddi manada kendisiyle yarışabilicek kimsenin olmaması onu seçimin favorisi yapmıştı. kongre üyelerinin ellerine çok seçenek yoktu muharrem beyin karşısına kendisiyle yarışabilicek güçlü bir rakibin çıkmaması insanları daha önceden de belirtiğim siyasetle ilişkisi olmayan ve tek derdi şike olan bir adayda birleşmeye zorladı. hacıosmanoğlunun daha önceden yaptığı seçim yatırımları (takımı nasıl yönetirimden çok nasıl başkan olurum planlaması, ve daha önceden adaylıkları, yöneticilik tecrübesi ve sizden daha çok tanınır olması) şike söylemlerini çok popüler ve insanların seviceği tazrda söylemesi onu ön plana çıkardı ve o başkan olurken siz çok düşük bir oy oranında kaldınız...

malesef ki hacıosmanoğlu trabzonun içine sürülmüş truva atından başka birşey değildi, bu seçimden öncede belliydi ama çoğu insan bunu fark edemedi. işin ilginç yanı bu süreç planlı bir süreç değildi... vizyonu kısıtlı olan insanlar her daim kullanılırlar, belki kendisi bunun farkında bile değil ama malesef yaptıkları çok büyük yaralar açtı...

size tavsiyem tarbzonspor için çalışmalarınıza devam ediniz çünki bu seçimi siz kaybetmediniz siyaset kazandı. siyasetin trabzon'da kazanıcağı son bir seçim daha var ama ondan sonrası siz ve sizin gibi bireylerin profilindeki insanlar başkan olucaktır... doğru hamlelerle neden siz olmıyasanız?

umarım mesajımı okursunuz... malesef kısıtlı zamanda aklımdaki herşeyi yazamadım. iletişimde olmak isterseniz özel mesaj atınız. daha geniş ve ayrıntılı olarak konuşmak ve dertleşmeyi isterdim. saygılar hocam ve başarılar...

MuratJ
10.09.2013, 12:50
Hakan hocam sizi MU'nun asbaşkanı görmek isterim. Başkanlığada inşallah sıra gelir.

Loading %61..

İşte bu kombin Trabzonspor'un başına gelebilecek en güzel şey olur. Şu durumda vizyonu, amaçları ve yeterlilikleri ile Muharrem Usta Trabzonspor için bir şanstır. Hakan Kulaçoğlu bu gibi mevki ve mevkilerde Trabzonspor'a son derece yerinde hizmet edebilir.

faysal
10.09.2013, 12:52
Gerçekten çok doğru tespitlerde bulunmuş,,ama küsmesi hiç doğru değil bu bir yarıştır sıra elbette onada gelcek umarım faydalı işler yapar trabzonspora..

faysal
10.09.2013, 12:53

Loading %61..

çok doğru :)

Yiğit Gayretli
10.09.2013, 12:56
Mesajıma ne oldu ? En azından düzeltilmiş halini istiyorum. Ne demek oluyor bu ?

Sen düzeltmeden önceki halini gördüğüm için silmiştim Murat. Söyledikten sonra okudum ve mesajı geri getirdim.

MuratJ
10.09.2013, 12:59
Sen düzeltmeden önceki halini gördüğüm için silmiştim Murat. Söyledikten sonra okudum ve mesajı geri getirdim.

Tamamdır. Anladım. Teşekkürler.

TekfurÇayır 61
10.09.2013, 13:01

Bizim için 76-77 sezonunu da geri getirebilir misin? :) Doya doya bir daha yaşayalım.

Yiğit Gayretli
10.09.2013, 13:11
Bizim için 76-77 sezonunu da geri getirebilir misin? :) Doya doya bir daha yaşayalım.

Getirmem abi. O konuda bencilim. Ben yoğidim o zamanlar :) 2010-2011 geri getireyim, herkes mutlu olsun :)

TekfurÇayır 61
10.09.2013, 13:15
Getirmem abi. O konuda bencilim. Ben yoğidim o zamanlar :) 2010-2011 geri getireyim, herkes mutlu olsun :)

Aman ha sakın getireyim deme, 2-3 yıl daha sabredemem yeniden :)

Yiğit Gayretli
10.09.2013, 13:23
Aman ha sakın getireyim deme, 2-3 yıl daha sabredemem yeniden :)

Bu sefer tarihin akışını değiştirecek bilince sahibiz abi, sıkıntı yok :)

TekfurÇayır 61
10.09.2013, 13:24
Bu sefer tarihin akışını değiştirecek bilince sahibiz abi, sıkıntı yok :)

Montaj mı yaptın, Eskişehir'i mi yeniyoruz? :)

Yiğit Gayretli
10.09.2013, 13:28
Montaj mı yaptın, Eskişehir'i mi yeniyoruz? :)

Fener'i yeniyoruz :)

Başlık sakinlerinden özür diliyorum ve kenara çekiliyorum :)

Colakoglu
10.09.2013, 13:50
Cözüm Muharrem Ustadir, Hakan Kulacoglunun yöneticilik tecrübesi olani ve gerekli finansal kaylaklari takima saglayabilecek baskandir bence, ayni zamanda HK nin profesyonellik anlayisini Ustadada görüyorum sahsen.
Ama suan icin tek bildigim sey var biran önce hacidan kurtulmaliyiz.

Anıl C
10.09.2013, 13:57
Seçim zamanı ödenen aidatlara karşılık kendini, oylarını satanları gördükten sonra hakan hocama hak veriyorum

Mehmet BAŞ
10.09.2013, 14:02
Son seçimdeki başkan adayları içinde Trabzonspor'a yakışan tek isim Muharrem USTA'dır.

leviathan_-1461
10.09.2013, 14:12
Son seçimdeki başkan adayları içinde Trabzonspor'a yakışan tek isim Muharrem USTA'dır.

Hacıosmanoğlunu iktidara yakınlığı nedeniyle istemeyip, ülkenin sayılı iş adamlarından birini başkan görmek istemek pek mantıklı değil.. Sence bir iş adamı iktidarı karşısına alabilirmi(ne gariptir ki burda ki tek beklenti bu)...

nakzo
10.09.2013, 14:17
Değerli arkadaşlar,
Yasal olarak da veremez.
Gerçek buydu.
Teveccüh görmedi.
Bundan sonra da olmaz.
Bunu inanıyorum.
Sevgiler, selamlar...

Hakan Bey bu benim şahsi görüşüm :Usta başkan ,siz asbaşkan ve futbolu yöneten kişi olursanız Trabzonsporun 2 sene içinde tekrar şampiyonluktan söz ettğini görürüz ;ama tek başınıza maddi kaynak olmadan seçilmeniz imkansız 8. ciliği hiçbir Trabzonspor taraftarı kabul etmez .Hacıyı nasıl seçtiniz derseniz ben baştan beri o şahsın nasıl seçildiğini anlayamıyorum .Boğaz köprüsünde kupayla horon oynayacağız diyen ve bundan başka hiçbir projesi olmayan bir şahsın başkan seçilmesi, yıllardır bıktırılan bir taraftar grubunun akıl tutulması olarak görebiliriz.

nakzo
10.09.2013, 14:25
Tekrar söylüyorum bunu seçim zamanında da defalarca yazdın Trabzonspor'un tek kurtuluş yolu usta başkan Kulaçoğlu asbaşkan ve futbol şubesinde sorumlu kişi olacak inşallah bu iş olur usta beyin aralık ayında bu projeyi gerçekleştirmesini istiyorum.

Berke6198
10.09.2013, 14:41
Trabzonspor'un bu borç batağından çıkması için başımıza gelecek başkanın maddi durumunun üst seviyede olması gerektiği bir gerçek, bunu reddedemeyiz.

Ancak bunlardan önce doğru bildiğini konuşan, kulübüne ve taraftarına gelecek herhangibir kötülükten kaçınan ve takımının hakkını sonuna kadar arayan bir başkan figürü lazım.

Ben bunu seçim zamanı Hakan Kulaçoğlu'nda görmüştüm açıkçası. Doğru bildiğini konuşan birisi olduğunu kavramıştım.

Ancak pes etmek yenilgiyi her daim kabul etmek demektir. Biz kulübün başında gerçek bir Trabzonspor'luyu, içimizden bir Trabzonspor'luyu görmek isteriz.

Gerçekleri, doğruları çekinmeden konuşabilecek birini isteriz. Siyasetin çıraklığını değil, siyasete karşı dimdik duran birini isteriz. Başkanımızın siyasi görüşü elbet olacak...

Ancak bunu kulübün kapısından dahi geçirmeyecek, Trabzonspor'la bir partinin adını asla yan yana getirmeyecek...

İçimden gelenleri söylüyorum, gerçekten Hakan Kulaçoğlu benim bahsettiğim özelliklere bire bir uyan bir başkan adayıydı. Hakan Kulaçoğlu'nu birgün bu kulübün başında başkan olarak görürsem çok sevinirim. Gerçekten çok sevinirim...

İyi günler.

halil ibo
10.09.2013, 14:47
Mevcut sistem;Türk futbolu genelinde ve Trabzonspor özelinde değerlerimizi yiyip bitiriyor.Ne acı...
Kahrolsun endüstriyel ve şikeci futbol !

bestrafer
10.09.2013, 14:47
Hakan Kulaçoğlu'nun söylediklerinin birçoğuna katılıyorum ve futbol konusunda Trabzonspor camiasındaki en elit kişiliklerden olduğuna da inanıyorum. Ama en çok katıldığım konu futbolu bilmek ve ona göre hareket etmek. Yani bir Beşiktaş yönetiminin bir de Trabzonspor yönetiminin hareketlerine bakıyorum. Aradaki fark dağlar kadar. Beşiktaş ve Trabzonspor'un borç ve gelir durumuna bakarsak da eldeki maddi kaynakları denk sayabiliriz. Ama bir tarafta ilk sezon doğrucu hedeflerle beraber yakalanan bir başarı ve ikinci sene yapılan Önder Özen, Slaven Bilic ve nokta transferler var, diğer tarafta ise bir hedefsizlik, bir programsızlık, bir başıboşluk var.

Bakın FM 2013 oynuyor musunuz bilmiyorum ama, orada bile Trabzonspor'un transfer-maaş bütçesinin ne kadar düşük olduğu görülüyor. Şu anki şartlarda bir oyuncuya verilecek en yüksek maaş 700 bin TL olmasa da en fazla 1,5 milyon TL'dir. Evet Malouda'yı ikna ettin, aldın. Malouda'yı da Bosingwa'yı da çok beğenirim. Ama maaşını karşılayamazsan bu oyunculardan nasıl performans bekleyebilirsin?

Ayrıca teknik ekip işi çok önemlidir. Yıllardan beri iyi kondisyonerler, iyi antrenörler, iyi sağlıkçılar, takım psikologları lazım diyoruz. Aynı tas, aynı hamam. İddia ediyorum Galatasaray 11-12 sezonunu kondisyoner Scott Piri sayesinde kazanmıştır. Bir kişi de hayır desin. Biz ne yaptık Obenauer olmayınca U15 antrenörünü kondisyoner yaptık. Kafaya bakar mısın az? Alper Boğuşlu hariç hiçbir antrenörümüzün takıma fayda kazandıracağını düşünemiyorum. Hami Mandıralı da dahil.

Bunlar teknik konular. Siyasi konulara ve şike konusuna hiç girmeyelim tansiyonumu fırlatmaya niyetim yok.

halil ibo
10.09.2013, 14:56
Kesinlikle beşiktaş örneği orta yerde dururken,onların tribününde oturarak mesaj veren sayın başkan;keşke rakibinin iki sene bile dolmadan mali yaptırımlar sebebiyle alınamadığı avrupa kupalarından direkt ş.ligine gidecek sürece nasıl geldiğini inceleyerek,planlı programlı gelseydi kulübün başına...

brushfield
10.09.2013, 15:15
İnsanlar hak ettikleri gibi yönetilirler.

cerasus
10.09.2013, 16:12
Bence kulübe en iyi sekilde katki yapmak demek, sadece baskan olmaktan gecmiyor.

Son iki baskanimiz mesela yöneticilikten en tepeye yükseldiler.

Sayin Kulacoglu güvendigi bir yönetime, belki de bir muhalefet kanadi olarak, girmelidir.

Istisnalar haric dünyada bu böyledir. Mesela bir teknik direktör kovuldugu zaman yardimcisi göreve getirilir. Bu sirkette de böyledir.

Pes etmeyin sayin Kulacoglu. Trabzonspor icin herkes her görevi kabul etmelidir. Kendine layik bulmadigi bir görev var ise, zaten o temsilciden bir hayir gelmez. O yüzden bence hizmet etmek icin baska mevkilerin oldugunu unutmayalim.

Doğukan Uçan
10.09.2013, 16:16
iyide bu açıklamalari başkan olmadan herkes yapar önemli olan başkan durumundayken bunları icraata dönüstürebilen ama öylesi yok malesef herşey lafta bizim ülke

ardasa61
10.09.2013, 16:30

Loading %61..

adaylar sadece ve sadece vaat ettikleri üzerinden eleştirilir.

bak mesela, hacıosmanoğlu ne vaat etti? "Trabzonspor siyaset üstü olacak" ve "O kupayı alacağım".

birincisi yalan çıktı, ikincisi şüpheli. ondan dolayı eleştiriliyor.

HK gelseydi, kimse ondan başarı olmadığı için şikayetçi olmazdı. şikeyi neden araştırmadın diye, ya da yabancıları neden göndermedin diye şikayetçi olabilirdi.

omondoles
10.09.2013, 16:42
saçmaladın. adaylar sadece ve sadece vaat ettikleri üzerinden eleştirilir.

bak mesela, hacıosmanoğlu ne vaat etti? "Trabzonspor siyaset üstü olacak" ve "O kupayı alacağım".

birincisi yalan çıktı, ikincisi şüpheli. ondan dolayı eleştiriliyor.

HK gelseydi, kimse ondan başarı olmadığı için şikayetçi olmazdı. şikeyi neden araştırmadın diye, ya da yabancıları neden göndermedin diye şikayetçi olabilirdi.

He yavrim he ondan eleştiriliyor. Sosyal medyayı biraz karıştır istersen. Sahada başarılı olsaydı takım herşey için "zaman" verilirdi.

Loading %61..

ardasa61
10.09.2013, 16:45
He yavrim he ondan eleştiriliyor. Sosyal medyayı biraz karıştır istersen. Sahada başarılı olsaydı takım herşey için "zaman" verilirdi.

Loading %61..

saçmaladın kısmını sildim, anlık bir sinirle yazdım.

ben sosyal medyadan vs bahsetmiyorum. buradaki taraftar profilinden bahsediyorum.

omondoles
10.09.2013, 16:48
saçmaladın kısmını sildim, anlık bir sinirle yazdım.

Sorun kendi düşüncelerinizi tüm taraftarlarda böyle düşünüyormuş ( düşünmesi gerekiyormuş ) gibi bakmanız. Ha söylediğinde haklı/haksız olayında değilim ben. Realiteden bahsediyorum.

Loading %61..

Cengiz Çubukcu
10.09.2013, 21:41
İnsanlar hak ettikleri gibi yönetilirler.

Bunu ben yazacaktım...o yuzden kulaçoğlu kolay kolay başkan seçilemez...bize hacıosmanoğlu gibiler lazım..eminim yarın seçim olsa burada oy veririm diyenler bile oy vermezler!!!

Muhalif
10.09.2013, 22:20
Adam haklı... evet sadece haklı.. yapacak bir şey yok... Trabzon küçük Türkiye işte... O yüzden kendisine oy verecek olduğum halde kongreye gitmedim. Gitsem de +1 dışında bir etkim olmayacaktı. İyi olur inşallah ne denir ki...

cubido
11.09.2013, 22:00
Hakan Kulaçoğlu burada sayısı hiç de az olmayan üyeler kadarTrabzonspor sevdalısı, düzgün bşrisine benziyor.
Özellikle mevcut yönetime yönelik söylediklerinin bir çoğunu ben de dönem dönem yazdım burada.
Ancak onunla ilgili yazdıklarım da var.
Trabzonspor'un mevcut durumdan kurtulması için Trabzonspor'u hiçbir çıkarı olmadan sevmek veya düzgün adam olmak yetmiyor.
Trabzonspor mali bir krizin kapısında hatta içinde. Bu durumdan nasıl kurtulacağını bilen mümkünse daha önce buna benzer süreçler yönetmiş kişilere ihtiyacı var Trabzonspor'un.
Hakan Kulaçoğlu böyle bir süreç yönetmişmi?
Bırakın böyle bir süreci 70.000.000TL gelirid vat diyor, bu ekonomik büyüklükte bir şirket yönetmişmi?
Hadi kendi yönetmedi diyelim, yönetim kadrosunda bu durumu idare edebilecek kimler var?
Trabzonspor'un bütün yabancılarını gönderecektim Hem böylece tasarruf edecektik diyor.İşte burda benim ona güvenim tamamen bitti.
Nasıl göndereceğini de söyleseydi omzaman gerçekten saygımı kazanırdı ama elin 32 yaşına gelmiş adamına 1.6 milyon euro net parayı verip uzun süreli sözleşme imzaladıysan adamı nasıl göndereceksin?
Vereceksin parasını gidecek. Bu mu tasarruf?
MRA ben de hayal kırıklığı yarattı ama çok çabuk asıp kesiyoruz.
Adamın söylediği birşey var bunu şimdi değil sezon hazırlığı esnasında da söyledi."Trabzonspor daha önce genç oyuncuları kazanmak adına çok erken sahaya sürdü ve hepsini kaybetti, ben onlar tamolarak haIr oluncaya kadar onları kazanabilmek adına bekleyeceğim"diyor(kelimeler böyle olmasa da bu anlama gelen şeyleri iki ayrı dönemde okudum). Doğru veya uanlış ama adamın bir inancı var ve onu uyguluyor. Dün Fatih Terim takımın ortasahasının düştüğü 15-20 dakika takımı seyretti sonra da ortasaha değil forvet oyuncuları aldı. Bence yanlış yaptı ama sonuçta kazandı. O buna inanıyor, inandıklarını yaptığı için de Fatih Terim oldu.
Bırakalım MRA bildiğini yapsın. Zaten bu ilk ve son şansı 20 yıldır beklediği Trabzonspor'da. Bunu en iyi o biliyor. Umarım başarır.
Yönetime gelince defalarca söyledik, neresinden tutsanız elinizde kalan, her icraatları/açıklamalrı amatörlük kokan, hazırlıksız saçma sapan bir yönetim.
İki atara tav oldu bu taraftarbeni asıl endişelendiren bu.
Biz büyüğüz, bize birşey olmaz bjk,gs,fb'nin bizden 3-5 kat fazla borcu var diyen arkadaşlara da bir çift lafım var.
Bu saydıklarınıza hiçbir şey olmaz. Düşerlerse birileri ellerinden tutar.
Ama Trabzonspor bir düşmeye görsün , bırakın elinden tutmayı üzerine basan, toprak atan çok olacaktır.
Herkes aklını başına alsın artık. Ne siyasi görüş, ne karadeniz inatçılığı birilerini sebepsiz desteklemeye devam etmek, ne çıkarlar hiçbirinin önemi yok. büyüklük, şampiyonluk laflarını da gerekşrse bir sçre askıya almalıyız.İlk seçim Trabzonspor'un ya kurtuluşa ya da bitişe doğru adımı olacaktır. Umarım bu süreçte aklıselim kazanır...

berezilya
11.09.2013, 22:42
geleceğin trabzonspor başkanı olabilir.ama bağımsız bir insanın herhangi bir yere gelmesi bu memlekette oldukça zor.