PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kulüp Denetimi - (Ernst & Young)

Gökhan Koç
23.08.2013, 09:33
Arkadaşlar, bu konularda uzman olanlar, aşağıdaki raporu yorumlayabilir mi ?

----------------------------------------

Bağımsız denetim raporu

Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş.
Yönetim Kurulu'na:

Giriş

Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş. (Şirket)'nin ekte yer alan 31 Mayıs 2013 tarihli finansal durum tablosunu, aynı tarihte sona eren yıla ait diğer kapsamlı gelir tablosunu, özkaynak değişim tablosunu, nakit akım tablosunu, önemli muhasebe politikalarının özetini ve dipnotlarını denetlemiş bulunuyoruz.

Finansal tablolarla ilgili olarak Şirket yönetiminin sorumluluğu

Şirket yönetimi finansal tabloların Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) tarafından yayımlanan Türkiye Muhasebe Standartları'na göre hazırlanması ve dürüst bir şekilde sunumundan sorumludur. Bu sorumluluk, finansal tabloların hata veya hile ve usulsüzlükten kaynaklanan önemli yanlışlıklar içermeyecek biçimde hazırlanarak, gerçeği dürüst bir şekilde yansıtmasını sağlamak amacıyla gerekli iç kontrol sisteminin tasarlanmasını, uygulanmasını ve devam ettirilmesini, koşulların gerektirdiği muhasebe tahminlerinin yapılmasını ve uygun muhasebe politikalarının seçilmesini içermektedir.

Bağımsız denetim kuruluşunun sorumluluğu

Sorumluluğumuz, yaptığımız bağımsız denetime dayanarak bu finansal tablolar hakkında görüş bildirmektir. Bağımsız denetimimiz, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yayımlanan bağımsız denetim standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Bu standartlar, etik ilkelere uyulmasını ve bağımsız denetimin, finansal tabloların gerçeği doğru ve dürüst bir biçimde yansıtıp yansıtmadığı konusunda makul bir güvenceyi sağlamak üzere planlanarak yürütülmesini gerektirmektedir.

Bağımsız denetimimiz, finansal tablolardaki tutarlar ve dipnotlar ile ilgili bağımsız denetim kanıtı toplamak amacıyla, bağımsız denetim tekniklerinin kullanılmasını içermektedir. Bağımsız denetim tekniklerinin seçimi, finansal tabloların hata veya hileden ve usulsüzlükten kaynaklanıp kaynaklanmadığı hususu da dahil olmak üzere önemli yanlışlık içerip içermediğine dair risk değerlendirmesini de kapsayacak şekilde, mesleki kanaatimize göre yapılmıştır. Bu risk değerlendirmesinde, Şirket'in iç kontrol sistemi göz önünde bulundurulmuştur. Ancak, amacımız iç kontrol sisteminin etkinliği hakkında görüş vermek değil, bağımsız denetim tekniklerini koşullara uygun olarak tasarlamak amacıyla, Şirket yönetimi tarafından hazırlanan finansal tablolar ile iç kontrol sistemi arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bağımsız denetimimiz, ayrıca Şirket yönetimi tarafından benimsenen muhasebe politikaları ile yapılan önemli muhasebe tahminlerinin ve finansal tabloların bir bütün olarak sunumunun uygunluğunun değerlendirilmesini içermektedir.

Bağımsız denetim sırasında temin ettiğimiz bağımsız denetim kanıtlarının, şartlı görüşümüzün oluşturulmasına yeterli ve uygun bir dayanak oluşturduğuna inanıyoruz.

Şartlı görüşün dayanağı

İlişikte sunulan finansal tablo dipnotları 2.1 ve 23' de açıklandığı üzere, 31 Mayıs 2013 tarihi itibariyle Şirket'in ana ortağı olan Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş.'den 92.289.650 TL (31 Mayıs 2012 - 127.460.961 TL ) tutarında alacağı bulunmaktadır. Önümüzdeki dönemlerde söz konusu alacağın ne kadarının tahsil edilebileceğine ilişkin bir kanaat oluşturamadığımızdan ilişikte sunulan 31 Mayıs 2013 ve 2012 tarihleri ve bu tarihlerde sona eren yıllara ait finansal tablolarda ayrılması gereken karşılık tutarlarını tespit edebilmemiz mümkün olmamıştır.

Şartlı görüş

Görüşümüze göre, yukarıda şartlı görüşün dayanağı paragrafında belirtilen hususun 31 Mayıs 2013 ve 2012 tarihleri ve bu tarihlerde sona eren yıllara ait finansal tablolar üzerindeki olası etkisi haricinde ilişikteki finansal tablolar, tüm önemli hususlar açısından, Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş.'nin 31 Mayıs 2013 ve 2012 tarihleri itibariyle finansal durumunu, aynı tarihlerde sona eren yıllara ait finansal performansını ve nakit akımlarını, KGK tarafından yayımlanan Türkiye Muhasebe Standartları çerçevesinde doğru ve dürüst bir biçimde yansıtmaktadır.

Diğer hususlar

İlave şartlı görüş sunmaksızın aşağıdaki hususlara dikkat çekmek isteriz:

i) İlişikteki finansal tablolardan da görüleceği ve finansal tablo dipnotu 2.1'de ayrıca belirtildiği üzere, Şirket, 31 Mayıs 2013 tarihi itibariyle sona eren yılda 61.181.611 TL zarar etmiş ve 31 Mayıs 2013 tarihi itibariyle kısa vadeli yükümlülükleri dönen varlıklarını 173.401.605 TL aşmış ve yine aynı tarih itibariyle özkaynakları 17.968.936 TL negatife dönmüştür. Bu durum, finansal tablo dipnotu 2.1'de belirtilen diğer hususlar ile birlikte işletmenin sürekliliği üzerinde ciddi şüpheler uyandıracak önemli belirsizliklerin mevcudiyetini göstermektedir. Diğer taraftan söz konusu durum Türk Ticaret Kanunu (TTK)'nun 376. maddesine göre de borca batıklık olarak değerlendirildiğinden, Şirket yönetim kurulunun TTK'nın 376. maddesinde belirtilen tedbirleri almasını gerektirmektedir.

ii) 31 Mayıs 2013 tarihi itibariyle Şirket ana ortağı olan Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş.'den olan 92.289.650 TL( 31 Mayıs 2012: 127.460.961 TL) tutarındaki ticari olmayan alacağına ilişkin olarak 31 Mayıs 2013 tarihinde sona eren dönemde 3.055.019 TL (31 Mayıs 2012: 3.332.867 TL) faiz geliri ve 3.081.214 TL (31 Mayıs 2012: 14.097.869 TL) net kambiyo karı kaydetmiştir. Bu konu ile ilgili olarak Sermaye Piyasası Kurulu'nca 28 Mart 2008 tarih ve 2008/13 sayılı Haftalık Bülten'de yayımlanan iki numaralı duyurunun 7/c ve 7/d maddeleri gereğince, faaliyet konusu, sportif faaliyetler veya söz konusu faaliyetlerden elde edilen gelirlerin yönetilmesi olan halka açık ortaklıkların; hesap dönemi içerisinde kullandırdıkları fonları, takip eden hesap dönemi içerisinde alınacak kar dağıtım kararı ile kar payına mahsup etmeleri zorunludur ve ayrıca haftalık bültende yayımlanma tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde uyum sağlamak üzere ilişkili taraflara kullandırılacak fonların toplam tutarının, bir önceki hesap dönemi karından söz konusu ilişkili tarafların tamamına dağıtılmasına karar verilen kar payının %50 fazlasını aşmaması zorunluluğu getirilmiştir. Şirket, rapor tarihi itibariyle Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş.'den olan alacak için söz konusu tebliğ hükümlerine uyum sağlayamamıştır.

Söz konusu uyumsuzluğa istinaden Sermaye Piyasası Kurulu'nun 12 Ağustos 2013 tarihli duyurusunda da, Şirket' in ilgili kararlara uyum sağlamaması nedeniyle (varsa) zarara uğrayan yatırımcıların, genel hukuk hükümleri çerçevesinde, yasal koşulların oluşması halinde, mevzuata aykırılık teşkil eden bahse konu işlemde sorumluluğu bulunan Şirket yöneticileri aleyhine dava açabilecekleri hususunun Kamuyu Aydınlatma Platformu ile kamuya duyurulmasına karar verilmiştir.

Güney Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Anonim Şirketi
A member firm of Ernst & Young Global Limited

Metin Canoğulları, SMMM
Sorumlu Ortak, Başdenetçi

16 Ağustos 2013
İstanbul, Türkiye

http://u1308.hizliresim.com/1d/r/rtpk2.png (http://bit.ly/c25MCx)
http://r1308.hizliresim.com/1d/r/rtpk4.png (http://bit.ly/c25MCx)
http://r1308.hizliresim.com/1d/r/rtpk7.png (http://bit.ly/c25MCx)

http://kap.gov.tr/bildirim-sorgulari/bildirim-detayi.aspx?id=304653

Yiğit Gayretli
23.08.2013, 09:38
Beklediğin uzman ben değilim; ama okuduğum zaman "mafolmuşunuz" demişler gibi hissediyorum.

Jackal Wile
23.08.2013, 10:07
süleyman demirele sormuşlar ülkenin durumunu tek kelimeyle değerlendirseniz nasıl değerlendirirsiniz

'' iyi '' demiş

Herkes şaşırmış çünkü ülke ekonomik olarak rezile yakın bir durumdaymış

peki iki kelimeyle özetlerseniz demişler

iyi değil demiş

aynı o hesap :)

turgutlu
23.08.2013, 10:39
Kısaca "Şirket batmış ve yeni türk ticaret kanununa göre dükkanı kapatmanız lazım" diyor. Durumun bu kadar kötü olduğunu bilmiyordum doğrusu.

sessizkral_1
23.08.2013, 10:50
her takımın borcu var batmış olsaydık uefa lisansı çıkmazdı.

mesele borç değil kar zarar dengesi.

turgutlu
23.08.2013, 10:57

31 mayıs 2013 tarihli son mali tablolara göre 61 milyon zarar görünüyor. geçen sene aynı dönemde 5 milyon kar bir önceki sene ise 74 milyon kar varmış. Uefa dan seneye başımız ağrıyabilir.

selcuk
23.08.2013, 10:59

kitaplari ona göre ayarlarsin

anladigima göre gelen 2 yil icin yayin ve sponsor gelirlerinin gidecegi yerler belli, gecmisin ödeneklerine hersey gidecegine göre isleyen yildada ekside bitecekt

bu durumda bence en akillisi uzun süreli kredilerle kisa vadeli kredileri kapatmak
akilli borclandirilmaya gidilmeli

Gökhan Koç
23.08.2013, 11:03
Faik Yılmaz foruma teknik bir sebep dolayısıyla yazamıyor, özel mesaj gönderdi, mesajı aşağıdadır:

Merhaba Gökhan....

Klübün mali yapısı ve bilançosunu daha önceden de incelemiştim....

Hani 2 günlüğüne kayyuma devredilince insanlar burada çok tepki göstermişti ya.....

Sadri Şener Başkan kalıp bir kaç ay daha saçma icraatlarına devamettrimiş olsa idi gerçekten ve uzun süreli kayyuma devredilecek hale gelecektik...

sözün özü klübün mali yapısı neredeyse iflas konumuna gelmiş....

bağımsız araştırma şirketide özetle diyorki sizin borcunuz bini geçmiş ama bunu nasıl ödeyeceğiz koskoca bir muamma.....klüp iflasa doğru el koyulma noktasına doğru ilerliyor.... 31 mayıs 2013 itibarıyla durmumuz bu mmalesef...

kötü bir şey daha söyleyeyeim sana klübün maliyeye bile 23 milyon tl borcu var..yapıllandırmaya çalışılıyor

yani Sadri Beyefendi koskoca bir enkaz bırakmış arkasında.....

sevgiler saygılar....

turgutlu
23.08.2013, 11:19
Faik Yılmaz foruma teknik bir sebep dolayısıyla yazamıyor, özel mesaj gönderdi, mesajı aşağıdadır:

Merhaba Gökhan....

Hani 2 günlüğüne kayyuma devredilince insanlar burada çok tepki göstermişti ya.....

Sadri Şener Başkan kalıp bir kaç ay daha saçma icraatlarına devamettrimiş olsa idi gerçekten ve uzun süreli kayyuma devredilecek hale gelecektik...

bağımsız araştırma şirketide özetle diyorki sizin borcunuz bini geçmiş ama bunu nasıl ödeyeceğiz koskoca bir muamma.....klüp iflasa doğru el koyulma noktasına doğru ilerliyor.... 31 mayıs 2013 itibarıyla durmumuz bu mmalesef...

kötü bir şey daha söyleyeyeim sana klübün maliyeye bile 23 milyon tl borcu var..yapıllandırmaya çalışılıyor

sevgiler saygılar....

Sadri Şener in sırf avukatlara verdiği para 12 milyon dolar. birde bu verilen payı savunuyor. Diyorki

“6 yılda yaptıklarımızı insan biraz görür. Kupalar ve şirket birleştirmeleri var. Ondan sonra 12 Milyon bilmem ne bu kadar küçük rakamlarla kulübü idare edeceklerse hiç etmesinler. Hiç bu işe soyunmasınlar, burası büyük bir kulüp, seçilebilirsin ama yönetemezsin"

temel_yilmaz
23.08.2013, 11:24
Aman sizde söyleriz Erdoğan Bayraktar'a oğluna söyler Abdullah bey halleder.
Nede olsa klübü o yönetiyor,diğerleri 23 Nisan musameresinde bir günlüğüne koltuğa oturtulan çocuklar..

Fatih
23.08.2013, 11:24
Borcun karşlığı var diyordu Sadri Bey neredeyse gelsin göstersin.

Fatih Öztürk
23.08.2013, 11:26
Aman sizde söyleriz Erdoğan Bayraktar'a oğluna söyler Abdullah bey halleder.
Nede olsa klübü o yönetiyor,diğerleri 23 Nisan musameresinde bir günlüğüne koltuğa oturtulan çocuklar..

Bundan önce Faruk Özakın yönettiği gibi dimi?

selcuk
23.08.2013, 11:26
Sadri Şener in sırf avukatlara verdiği para 12 milyon dolar. birde bu verilen payı savunuyor. Diyorki

“6 yılda yaptıklarımızı insan biraz görür. Kupalar ve şirket birleştirmeleri var. Ondan sonra 12 Milyon bilmem ne bu kadar küçük rakamlarla kulübü idare edeceklerse hiç etmesinler. Hiç bu işe soyunmasınlar, burası büyük bir kulüp, seçilebilirsin ama yönetemezsin"

sirket birlesmesi olamasa 12milyondan fazla borsadaki hisse sahiblerine ödenecekti
bu konuda hakli

bizi bu hale düsüren transfer politikasi
henri, adrian, zokora, chech, emerson, janko, bamba, gibi oyunculara milyonlari akittik

ayni zamanda basarisizliktan gelirler azalinca durum bu oldu

Kader KORELİ
23.08.2013, 11:27
Malouda ve Bosingwa hangi imkanlarla alındılar?

Fatih Öztürk
23.08.2013, 11:28
sirket birlesmesi olamasa 12milyondan fazla borsadaki hisse sahiblerine ödenecekti
bu konuda hakli

henri, adrian, zokora, chech, emerson, janko, bamba, gibi oyunculara milyonlari akittik

2 senedir benden çok menajerlere peşkeş çekilen milyonları ele alan yok burada.bence en önemli kayıp bu konuda.kaybımız 20 milyon tl'nin üzerinde.daha doğrusu peşkeşimiz.

temel_yilmaz
23.08.2013, 11:28
Bundan önce Faruk Özakın yönettiği gibi dimi?

Aynen o şekil isimler değişiyor ama arkadaki güç hep aynı,bakmayın siz Faruk Özak'ın siyaseti bulaştırma dediğine oda bir nevi siyasi çekişme..

SEDER
23.08.2013, 11:29
kısa vadeli borçlar biraz sıkıntı. onun dışında uzun vadede rahatız. çekersin uzun vadeli bir kredi kısa vadeyi rahatlatırsın. kısa vadeli borçların 1-3 yıllık borçlar olduğu düşünüldüğünde 1-3 yıllık gelirle de bu borçlar rahat aşılabilir gibi geliyor ama riske gerek yok.

Fatih Öztürk
23.08.2013, 11:30
Malouda ve Bosingwa hangi imkanlarla alındılar?

1 kuruş bonservis ücreti ve menajerlik parası verilmeden aylık taksitler halinde ücretleri ödenerek.

turgutlu
23.08.2013, 11:32
bu konuda hakli

Borsadaki hisselere 12 milyon ödenmedi ama avukatlara 12 milyon ödendi. E ne kar ettik bu işten. Nasreddin hoca fıkrası gibi , kedi buysa ciğer nerde , ciğer buysa kedi nerde. Ayrıca dünyada nerde görülmüş beş tane avukatın 12 milyon dolar kazandığı , çok merak ediyorum fenerbahçe avukatlarına bu kadar vermişmidir ki onlar çok daha fazla mahkeme gördüler.

forsa61
23.08.2013, 11:38
Daha öncede bagımsız denetim raporları ile ilgili yazılar yazdım benzer iş ile ugrastıgım için detaylı bir analiz gonderecegim. Ancak on bilgi olsun isterseniz 9 aylık sonuclarla ilgili actıgım baslıga bakabilirsiniz.

Ahmet Ulusoy
23.08.2013, 11:39
Arkadaşlar Bu yapacağım yorumlar en basite indirgenmiş biçimde olacak. yorumları bir mali müşavir stajeri olarak yazıyorum. İleride Bağımsız denetim yapacak biri olarak aynı zamanda.

Trabzonsporumuzun Cari Oranını yani yakın gelecekte ( Önümüzdeki Bir Yıl İçerisinde ) ödemesi gereken borçları ödeyip ödeyemeceğine bakalım.. Cari Oran dediğimiz şey yukarıdaki bilanço tablosunun üst kısımlarında yer alan Dönen varlıklar'ın orta kısımlardaki Kısa vadeli borçlara bölünmesiyle bulunur. Bu oranın ülkemizde olması gerekeni 1.5/1'dir.. Yani Elimizdeki nakit paralar-ticari alacaklarımız-çekler senetler stoklarımız v.s kısa vadeli borçlarımızın en az 1.5 katı olmalıdır.( Avrupada bu oran 2/1'dir ) fakat bizim kulupte bu oran malesef 1/25.. yani borçlarımız elimizdekilerin 25 katı... Bu konuda durum çok vahim.. Eğer çok acil olarak birşeyler yapılmazsa ve bu kısa vadeli borçlarımız kimeyse artık o kurumlarla/kişilerle bir anlaşma v.s yapıp borçları uzun vadeye yayamazsak veya uzun vadeli krediler ile kısa vadeli borçları kapatmazsak 1 yıl içinde büyük sıkıntıya girebiliriz..

Jackal Wile
23.08.2013, 11:40
Borsadaki hisselere 12 milyon ödenmedi ama avukatlara 12 milyon ödendi. E ne kar ettik bu işten. Nasreddin hoca fıkrası gibi , kedi buysa ciğer nerde , ciğer buysa kedi nerde. Ayrıca dünyada nerde görülmüş beş tane avukatın 12 milyon dolar kazandığı , çok merak ediyorum fenerbahçe avukatlarına bu kadar vermişmidir ki onlar çok daha fazla mahkeme gördüler.

şuana kadar 600 bin küsür dolar vermişer diye okumuştum doğruluğpunu bilemem

Tahir61
23.08.2013, 11:40
rapora nasıl ulaştınız böyle kötü bir durumdaysak bu nasıl basına düşmemiş can sıkıcı bir durum

Ahmet Ulusoy
23.08.2013, 11:43
Daha öncede bagımsız denetim raporları ile ilgili yazılar yazdım benzer iş ile ugrastıgım için detaylı bir analiz gonderecegim. Ancak on bilgi olsun isterseniz 9 aylık sonuclarla ilgili actıgım baslıga bakabilirsiniz.

Analizi merakla bekliyorum üstad

Fatih Öztürk
23.08.2013, 11:44
Aynen o şekil isimler değişiyor ama arkadaki güç hep aynı,bakmayın siz Faruk Özak'ın siyaseti bulaştırma dediğine oda bir nevi siyasi çekişme..

Şöyle bi 2004 senesine doğru gitsek sorunun kaynağını buluruz aslında.

talibim
23.08.2013, 11:48
iste konusulmasi lüzum eden meseleler bu!!!
>> aziz iftar yemeğindeydi,asbaskan cenazedeydi,baskan muhteşem dedi vs... bunlar polemikten başka bir sey değil ve ne bize ne de takima faydasi olmayacak tartismalar,,

>> bu mesele arastirilip , mesullerine hesabi sorulmalidir,,

Tahir61
23.08.2013, 11:48
2011 sezonu zirve sezonumuz olacakken geçen sene küme düşme bu sene iflası batmayı konuşuyoruz bizi bu hale düşürenlerin Allah belasını versin

çoluk çocuklarıyla sürünsün köpekler

Gökhan Koç
23.08.2013, 11:49
Ben de analiz bekliyorum arkadaşlar,

Bu sayfa yönetim kurulu eleştirme sayfası değil, eleştirilerimizi şu işin tüm detaylarını öğrendikten sonra yapalım.

Duran Kaynak nedir ? Örnekle,

Kısa Vadeli yükümlülük nedir ? Örnekle,

Sermaye düzeltmesi farkları nedir ? Örnekle,

Detaylı bir analiz ile günlük hayatta kullandığımız dili kullanarak neyimiz var neyimiz yok, ne alacağımız var, ne vereceğimiz var, bunların dönemleri nedir, gibi konulara açıklık getirebilirseniz sevinirim.

Bu denetlemeyi kim yaptırdı bu arada ? Sadri Şener yönetimi mi, yeni yönetim mi ?

turgutlu
23.08.2013, 11:52
şuana kadar 600 bin küsür dolar vermişer diye okumuştum doğruluğpunu bilemem

Trabzonsporda avukat olmak varmış şu hayatta. Futbolcular bile onlar kadar kazanamıyor.

Fatih Öztürk
23.08.2013, 11:55
Hakkaten avukatlara 12 milyon tl niye ödedik biz?bu paranın büyüklüğünden haberleri yoktu herhalde.

Jackal Wile
23.08.2013, 11:56
Hakkaten avukatlara 12 milyon tl niye ödedik biz?bu paranın büyüklüğünden haberleri yoktu herhalde.
büyük kulubun pahalı avukatı olur

bir de büyük kulubun büyük borcu olur var tabi

Gökhan Koç
23.08.2013, 11:57
Dönen Varlık (?) 21,6 milyon azalmış

Duran Varlık (?) 59,6 milyon azalmış

Kısa Vadeli Yükümlülükler (?) 32,65 milyon artmış

Uzun Vadeli Yükümlülükler (?) 8,22 milyon azalmış

Ne demek bunlar ?

turgutlu
23.08.2013, 11:58

Bu sayfa yönetim kurulu eleştirme sayfası değil, eleştirilerimizi şu işin tüm detaylarını öğrendikten sonra yapalım.

Detaylı bir analiz ile günlük hayatta kullandığımız dili kullanarak neyimiz var neyimiz yok, ne alacağımız var, ne vereceğimiz var, bunların dönemleri nedir, gibi konulara açıklık getirebilirseniz sevinirim.

Bu denetlemeyi kim yaptırdı bu arada ? Sadri Şener yönetimi mi, yeni yönetim mi ?

Denetimi yeni yönetim yaptırdı. Diğer sordukların çok uzun açıklama gerektiren şeyler ama özetleyeyim.

duran kaynak : bir yıl içinde nakite dönüşebilen çek senet mal ve vs.
kısa vadeli yük : bir yıl içinde ödenmesi gereken borç
uzun vadeli yük : bir yıldan sonra ödenecek borçlar.

selcuk
23.08.2013, 12:03
2011 sezonu zirve sezonumuz olacakken geçen sene küme düşme bu sene iflası batmayı konuşuyoruz bizi bu hale düşürenlerin Allah belasını versin

çoluk çocuklarıyla sürünsün köpekler

ilflaslik bir durum yok
borclarin cogu kisa vadeli oldugunda tikaniklik olusmus
bu raporun baktigi son günden bugüne dek 15milyon euroluk borc saaten yeni yönetim tarafindan ve bir krediylen karsilandi
simdide borclarin kisa vadeli olanlarini yapilandirdinmi rahatlarsin

bu denetim raporunun gösterdigi pozitiv noktada var
son sezon yani son 15 yilda oynadigimiz en kötü sezonda gelirimiz 185 milyon tl
son 5 senede gerceklesen bütce ziplayisinin bir göstergesi
avrupa kupalarinda her sene gruplara kalan ve ligde ilk 4de bulunan bir ts rahatlikla 100 milyo euro sinirini gecer
bunun üzerinede yeni stad gelirleri ve hes projesi gibi projelerden gelecek arti gelirlerlen avrupanin elit takimlarina yaklastigimizin götergesidir

önümüzdeki 2 sezonu arkamizda biraktikmi yeni stadimizlan ins. bambaska konumda olacagiz
tabiiki 1461de gereken katkiyi yaparsa

Ahmet Ulusoy
23.08.2013, 12:06

Bu denetim Halka Arz olunmuş şirketlerde her yıl yapılmak zorunda. Bağımsız denetim firmalarınca objektif olarak yapılır. 1 yıl boyunca şirketin tüm verileri incelenir, kaçak göçek iş yapıp yapmadığına bakılır. Denetimi yapanların en ufak ayrıntıları dahi kaçırmadıklarına inanılır. Şartlı Görüş bildirmişler bizim hakkımızda.. Şartlı görüş ise şu demektir : Bu tablolar %100 olarak doğru değil ancak %95 civarlarında doğrudur. %100 doğru olmamasının sebebi ise incelenmesi gereken evrakların tamamıma ulaşılamamış olmasıdır.

Duran varlıklar şirketin satmak amacıyla değilde uzun yıllar kullanmak amacı ile aldığı malzelerdir. Örneğin bina, tesis, araç v.s v.s

Kısa Vadeli Yükümlülük ise 1 yıl içerisinde ödememiz gereken borçlar.. Bizi bu tablolara göre zor durumda bırakan kısımda bu aslında.

Sermaye düzenlenmesi sermayenin yıllık enflasyona göre düzenlenmesi çokta önemli bişey olduğğunu düşünmüyorum. Fakat sermaye

Fatih Öztürk
23.08.2013, 12:12
büyük kulubun pahalı avukatı olur

bir de büyük kulubun büyük borcu olur var tabi

12 milyon liraya ne işi çözmüşler merak ediyorum.

selcuk
23.08.2013, 12:27
12 milyon liraya ne işi çözmüşler merak ediyorum.

sirketler borsada birlesdi

Gökhan Koç
23.08.2013, 12:32
Tüm avukatlık işlemleri için 1 sene boyunca 66 tane avukat çalıştırılsa aylık geliri 15 bin liradan ancak 12 milyon TL yapar.

selcuk
23.08.2013, 12:35
Tüm avukatlık işlemleri için 1 sene boyunca 66 tane avukat çalıştırılsa aylık geliri 15 bin liradan ancak 12 milyon TL yapar.

bu bir degil üc senede ödenilen ücret bildigim kadariylan

turgutlu
23.08.2013, 12:35

12 Milyon bilmem ne bu kadar küçük rakamlarla.......( Sadri Şener )

Fatih Öztürk
23.08.2013, 12:43
sirketler borsada birlesdi

Şirketleri avukatlarmı birleştirdi?

mkmsas
23.08.2013, 12:45
İktisatçı değilim ama bu konuyla ilgili okuduklarım kadarı ile tablo ile ilgili yorumumu yapayım..

Trabzonspor'un 31.05.2013 tarihi itibari ile 1 yıl içinde ödemesi gereken 123 milyon tl borcu var..

Bunun yanında yine 1 yıl içinde şirketin sabir giderleri var.. teknik kadro ve futbolcu maaşları, finansman giderleri, ulaşım giderleri vb..

Sadece futbolcu maaşları geçen yıl 85 milyon tl idi.. Tüm giderlerin toplamı da 120 milyon civarı yapıyor..

Ayrıca 33 milyon tl de vergi borcu var..

Buna karşılık 2012-2013 dönemindeki tüm gelirlerinin toplamı 62 milyon tl civarında..

Yani kulubün tüm gelirleri futbolcu maaşlarını bile ödemeye yetmiyor.

Özsermaye de -17 milyona dayanmış durumda.. Bunun ne anlama geldiğini tam oalrak bilmesemde, - durumda bulunmasının sürdürelemez olduğunu, eğer kısa sürede +'ya geçmez ise ve SPK'da -'de bulunmasına göz yummaz ise kulübün iflasının istenebileceğine dair bir şeyler okumuştum.

Bu durumda borcun çevrilebilmesi için ve kulübün iflasının engellenmesi için uzun vadeli kredi çekilerek kısa vadeli borçların kapatılması gündeme gelecektir. Yani borcu borçla kapatacağız.

İkinci ihtimalde bedelli sermaye artırımı ki bu yola Galatasaray da başvurdu.. Özet geçersek bedelli sermaye artırımında her hisse sahibinden hissesi karşılığında belli bir para talep edilecek ve kulube sermaye toplanacak. Bu da - özsermaye'den kurtulmak anlamına geliyor.

Ayrıca giderlerin azaltılması ve gelirlerin artırılması gerekiyor.

En önemli gider azaltma yöntemi futbolcu maaşları.. Zokora, Janko gibi yüksek ve garanti maaş alan yabancıların gönderilmesi şart oğlu şart..

Gelir artırmak için de başarı şart.. Avrupa'da play offlara kalmak bile geçen seneye oranla gelirimizi artıracak. Puan olarak da geçe senenin üstüne çıkabilirsek naklen yayın gelirimiz yükselmiş oalcak..

Maaşları azaltarak sportif başarıyı yakalamak zorunda olmamız gibi bir paradoksun içerisindeyiz..

Ama aksi durumda BJK'den çok daha zor durumlara düşeriz..

Bilebildiğim kadarı ile durumu açıklamaya çalıştım.

Harun-61
23.08.2013, 12:59
Süper Lig'de her kazanilan maca yaklasik 800 Bin TL veriliyor. Akilli transferler yapsaydik ek olarak gelirlerimiz olurdu.

Avrupa Ligin'dende az cok birseyler gelecek.

bjk gibi toyota,vodafone v.b. sirketler ile ek reklam anlasmalari yapmamiz lazim.

En kötü ihtimal taraftarlardan 50'er TL yardim olabilir....Zamaninda gs'de yapti, ayip degil.

.

kürşat şen
23.08.2013, 13:18
batarız iflas ederiz etmeyiz bunları zaman gösterecek..
arkadaş benim anlamadığım bu borcu yaratanlar hesap vermeden nasıl gidiyor yaa..
borç sadri şener döneminde mi böyle oldu,çağır gelsin divan'da hesabını versin..
bu ne yaa.kendini kurtardı,kardeşini kurtardı hapı yutan kulüp oldu..
olağanüstü toplanamıyor mu üyeler..
bu borcun hesabı sorulmaz ise gelen giden yer bu kulübü..
tamam İHO'yu eleştiriyoruz ama günahtır yaa..
adama tonla borcu olan kulüp devredildi..
hesap sorulacak..hatta kampanya yapılacak

drose61
23.08.2013, 13:20
İktisatçı değilim ama bu konuyla ilgili okuduklarım kadarı ile tablo ile ilgili yorumumu yapayım..

Trabzonspor'un 31.05.2013 tarihi itibari ile 1 yıl içinde ödemesi gereken 123 milyon tl borcu var..

Bunun yanında yine 1 yıl içinde şirketin sabir giderleri var.. teknik kadro ve futbolcu maaşları, finansman giderleri, ulaşım giderleri vb..

Sadece futbolcu maaşları geçen yıl 85 milyon tl idi.. Tüm giderlerin toplamı da 120 milyon civarı yapıyor..

Ayrıca 33 milyon tl de vergi borcu var..

Buna karşılık 2012-2013 dönemindeki tüm gelirlerinin toplamı 62 milyon tl civarında..

Yani kulubün tüm gelirleri futbolcu maaşlarını bile ödemeye yetmiyor.

Özsermaye de -17 milyona dayanmış durumda.. Bunun ne anlama geldiğini tam oalrak bilmesemde, - durumda bulunmasının sürdürelemez olduğunu, eğer kısa sürede +'ya geçmez ise ve SPK'da -'de bulunmasına göz yummaz ise kulübün iflasının istenebileceğine dair bir şeyler okumuştum.

Bu durumda borcun çevrilebilmesi için ve kulübün iflasının engellenmesi için uzun vadeli kredi çekilerek kısa vadeli borçların kapatılması gündeme gelecektir. Yani borcu borçla kapatacağız.

İkinci ihtimalde bedelli sermaye artırımı ki bu yola Galatasaray da başvurdu.. Özet geçersek bedelli sermaye artırımında her hisse sahibinden hissesi karşılığında belli bir para talep edilecek ve kulube sermaye toplanacak. Bu da - özsermaye'den kurtulmak anlamına geliyor.

Ayrıca giderlerin azaltılması ve gelirlerin artırılması gerekiyor.

En önemli gider azaltma yöntemi futbolcu maaşları.. Zokora, Janko gibi yüksek ve garanti maaş alan yabancıların gönderilmesi şart oğlu şart..

Gelir artırmak için de başarı şart.. Avrupa'da play offlara kalmak bile geçen seneye oranla gelirimizi artıracak. Puan olarak da geçe senenin üstüne çıkabilirsek naklen yayın gelirimiz yükselmiş oalcak..

Maaşları azaltarak sportif başarıyı yakalamak zorunda olmamız gibi bir paradoksun içerisindeyiz..

Ama aksi durumda BJK'den çok daha zor durumlara düşeriz..

Bilebildiğim kadarı ile durumu açıklamaya çalıştım.

farkında degiliz sanırım ama, biz zaten bjk'den daha zor durumdayız ekonomik olarak.
Diğer dediklerinize katılıyorum.

Galaxy Nexus cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Harun-61
23.08.2013, 13:28
Suat Kılıç'tan 210 milyon TL'lik müjde

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'tan Türk futboluna 210 milyon liralık para müjdesi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı İlhan Cavcav ile görüşen Kılıç'ın, Türk futboluna 210 milyon liralık sıcak para müjdesi verdiği ifade edildi..

Yapılan yazılı açıklamanın tam metni şöyle;
"Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Spor Toto Teşkilat Başkanlığı'ndan futbol kulüplerine büyük destek geldi.

GALİBİYET BAŞINA 120 BİN LİRA

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Toto Teşkilat Başkanlığı'nın futbol kulüplerine sezon öncesi verdiği destek bununla da sınırlı değil. Başkanlık yeni sezonla birlikte futbol kulüplerinin mücadele ettikleri liglerde maç başına aldıkları primlerde de artışa gitti.

Buna göre Spor Toto Süper Lig'de mücadeleden kulüpler 2012-2013 futbol sezonunda mağlup olduklarında 60 bin lira gelir elde ederken 2013-2014 sezonunda bu rakam 70 bin liraya yükseldi. Kulüpler geçtiğimiz sezon beraberlik başına 80 bin lira prim alırken, 2013-2014 futbol sezonunda bu rakam 10 bin lira artarak 90 bin liraya yükseldi. Yine 2012-2013 sezonunda Spor Toto Süper Lig'de boy gösteren takımlar galibiyet başına 100 bin lira alırken, 2013-2014 sezonu ile birlikte bu rakam 20 bin lira artarak 120 bin liraya yükseldi.

AVRUPA'DA MAĞLUBİYETE BİLE ÖDÜL

Bakanlık Türk takımlarının Avrupa'da daha fazla mücadele edebilmesini teşvik için mağlubiyetlerine bile prim desteği verme kararı aldı. Buna göre Avrupa'da mücadele eden Türk takımları mağlup olsalar bile 100 bin lira prim alacaklar. Avrupa Kupası maçlarında 2012-2013 futbol sezonunda beraberliğe 80 bin lira ödenirken, 2013-2014 sezonunda bu rakam tam 70 bin lira artarak 150 bin liraya yükseldi. Geçtiğimiz sezon Avrupa Kupası maçlarında kulüpler galibiyet başına 100 bin lira kazanırken bu rakam yüzde yüz artarak 200 bin lira oldu.

.

özgür6161
23.08.2013, 13:40

Merhaba Gökhan....

sevgiler saygılar....

Ya gülmeyeyim diyorum kendimi alamıyorum :)

Konu ne Faik sen burada ne yazmışsın.Uzun zamandır uğramıyordun buralara...

Akbaba misali bi açık kapı buldum gireyim dedin ama duvara tosladın be abicim...

Şirket ne olursa olsun hele ki şu durumda İHO'nun yaptığı salakça bir hata dışında kayyuma devredilmezdi zaten...

Evvela Sadri Şener 2 ay önce de 97 Milyon Tl nin neredeyse %25 lik kısmı zaten normal vergiler demişti.Yeni birşey değil ve anormal bir durum değil.

Keşke vergimiz 100 Milyon TL olsa...Kulüp o kadar büyümüş demektir bu.Neyse...

Arkadaşlar 17 Haziranda TTK 376. madde gereği başvurumuzda zaten 17 Milyon TL lik bir nakit girişi için SPK ya başvuruda bulunmuştuk.Onlarda Bağımsız denetçiye kulübün gerçekten nakit girişi olmaksızın yakın zamanda ödemeleri gerçekleştiremeyeceğinin incelenmesi adına bir search programı başlattı.

Yukarıdaki TTK 376. İflas yönetmeliği budur.Yani kulübün kısa dönem 60 günlük gibi bir ödemeleri var ve kasa miktarınız yeterli değil.Gelir tarihleriniz örtüşmez ise buna imkan verebiliyor.Yani anormal durum yok ortada...

Gel gelelim bu bağımsız denetçi neyin raporunu sunmuş?...

Sanırım borsada halka açık kısımdaki hissedarlardan biri itirazda bulunmuş ve SPK'ya şikayet etmiş...Nedeni ise raporda belli zaten,net elde edilen kar miktarı doğru bir biçimde dağıtılmamış...

Temmuz ayında yapmamız gereken ve yaptığımız,TEMETTÜ dağıtımlarında ihlal olmuş.Eksik ve orantısız dağıtım yapmışlar.

Bu yüzden bağımsız denetçi gelirleri ve zararları tekrar gözden geçirmiş geçtiğimiz döneme ait.Haklı bulmuş ve kar dağıtım oranları yanlış yapılmıştır hükmüne varmış ve bunu KAP'a bildiriyoruz diyor...

İHO nun marifetini Sadri Şener'e yüklemek :) Neyse...

Adam yok daha Faik rahat uyu geceleri...

Gökhan Koç
23.08.2013, 14:21
Ya gülmeyeyim diyorum kendimi alamıyorum :)

Konu ne Faik sen burada ne yazmışsın.Uzun zamandır uğramıyordun buralara...

Akbaba misali bi açık kapı buldum gireyim dedin ama duvara tosladın be abicim...

Şirket ne olursa olsun hele ki şu durumda İHO'nun yaptığı salakça bir hata dışında kayyuma devredilmezdi zaten...

Evvela Sadri Şener 2 ay önce de 97 Milyon Tl nin neredeyse %25 lik kısmı zaten normal vergiler demişti.Yeni birşey değil ve anormal bir durum değil.

Keşke vergimiz 100 Milyon TL olsa...Kulüp o kadar büyümüş demektir bu.Neyse...

Arkadaşlar 17 Haziranda TTK 376. madde gereği başvurumuzda zaten 17 Milyon TL lik bir nakit girişi için SPK ya başvuruda bulunmuştuk.Onlarda Bağımsız denetçiye kulübün gerçekten nakit girişi olmaksızın yakın zamanda ödemeleri gerçekleştiremeyeceğinin incelenmesi adına bir search programı başlattı.

Yukarıdaki TTK 376. İflas yönetmeliği budur.Yani kulübün kısa dönem 60 günlük gibi bir ödemeleri var ve kasa miktarınız yeterli değil.Gelir tarihleriniz örtüşmez ise buna imkan verebiliyor.Yani anormal durum yok ortada...

Gel gelelim bu bağımsız denetçi neyin raporunu sunmuş?...

Sanırım borsada halka açık kısımdaki hissedarlardan biri itirazda bulunmuş ve SPK'ya şikayet etmiş...Nedeni ise raporda belli zaten,net elde edilen kar miktarı doğru bir biçimde dağıtılmamış...

Temmuz ayında yapmamız gereken ve yaptığımız,TEMETTÜ dağıtımlarında ihlal olmuş.Eksik ve orantısız dağıtım yapmışlar.

Bu yüzden bağımsız denetçi gelirleri ve zararları tekrar gözden geçirmiş geçtiğimiz döneme ait.Haklı bulmuş ve kar dağıtım oranları yanlış yapılmıştır hükmüne varmış ve bunu KAP'a bildiriyoruz diyor...

İHO nun marifetini Sadri Şener'e yüklemek :) Neyse...

Adam yok daha Faik rahat uyu geceleri...

Dönen ve Duran Varlıklardaki azalmaları, Kısa ve Uzun Vadeli Yükümlülüklerdeki artışlar hakkında da yorum yapmanı bekliyorum.

Bunların hepsini tek bir haneye yazdığım zaman 105,63 milyon TL eksiye gittiğimiz görünüyor sadece 1 senede,

Doğru muyum ?

özgür6161
23.08.2013, 14:22

Hocam 15.000 lira olduğu nereden çıktı :)

Avukatlar bu tür davalarda %10 bedelini alır.Kaldı ki bizim toplamda 350 Milyon TL yi bulan maddi davalarımız vardı.Ayrıca rakam 12 değil.Rakam son 3 yıl boyunca 6,7 Milyon TL...

özgür6161
23.08.2013, 14:24
Dönen ve Duran Varlıklardaki azalmaları, Kısa ve Uzun Vadeli Yükümlülüklerdeki artışlar hakkında da yorum yapmanı bekliyorum.

Bunların hepsini tek bir haneye yazdığım zaman 105,63 milyon TL eksiye gittiğimiz görünüyor sadece 1 senede,

Doğru muyum ?

Kısa vadeli de artış olmaz şuanlık...

Uzun vadeli de şuanlık bir artış olur kanısındayım.

Dönen varlıklar ve duran varlıklar;Dönen varlıklar sizin ticari kazançlarınız,yayın gelirleriniz vs. vs.

Duran varlıklar futbolcu değerleri,gayrımenkuller vs. vs.

Mesela geçen yıla göre 60 Milyon Tlik bir negatiflik görünüyor değil mi?

Bunun nedeni Futbolcu değerlerinin azalması mevcut eldeki...

Bir diğeri de sizin dönen varlık gelirlerinizin azalmasından kaynaklanıyor.

Yani takımın değeri düşüyor...

Gökhan Koç
23.08.2013, 14:34

Avukatlar bu tür davalarda %10 bedelini alır.Kaldı ki bizim toplamda 350 Milyon TL yi bulan maddi davalarımız vardı.Ayrıca rakam 12 değil.Rakam son 3 yıl boyunca 6,7 Milyon TL...

Maaş ve diğer tüm giderlerle bol bol koyarak 15 bin rakamını elde ettim.

Bu konu hakkında soru sorduğum her hukukçu (istisnasız) rakamı abartı buldu.

Kulüp bünyesine maaş ile alacağınız hukukçular bu işlemleri yapamıyor mu ? Yani kulüp bünyesine yüksek maaşlı 66 tane avukat alsak ve bir sene boyunca bu işleri yaptırsak, çözemiyor muyuz ?

Gökhan Koç
23.08.2013, 14:35
Kısa vadeli de artış olmaz şuanlık...

Uzun vadeli de şuanlık bir artış olur kanısındayım.

Dönen varlıklar ve duran varlıklar;Dönen varlıklar sizin ticari kazançlarınız,yayın gelirleriniz vs. vs.

Duran varlıklar futbolcu değerleri,gayrımenkuller vs. vs.

Mesela geçen yıla göre 60 Milyon Tlik bir negatiflik görünüyor değil mi?

Bunun nedeni Futbolcu değerlerinin azalması mevcut eldeki...

Bir diğeri de sizin dönen varlık gelirlerinizin azalmasından kaynaklanıyor.

Yani takımın değeri düşüyor...

Futbolcu değerlerini neye göre belirleniyor ? Bunu belirleyen bilir kişiler kimler ?

Bu noktada başka bir soru daha doğuyor olacak, o da şu: bilirkişilerin belirlediği futbolcu ederleri ile futbolcu maliyetleri örtüşüyor mu ?

özgür6161
23.08.2013, 14:36
Maaş ve diğer tüm giderlerle bol bol koyarak 15 bin rakamını elde ettim.

Bu konu hakkında soru sorduğum her hukukçu (istisnasız) rakamı abartı buldu.

Kulüp bünyesine maaş ile alacağınız hukukçular bu işlemleri yapamıyor mu ? Yani kulüp bünyesine yüksek maaşlı 66 tane avukat alsak ve bir sene boyunca bu işleri yaptırsak, çözemiyor muyuz ?

Şimdi ceza hukukçusu ayrı,spor hukukçusu ayrı,Ticari sorunlar hukukçusu ayrı...

O bahsettiğin avukatlar büro avukatı...

Ayrıca bizim 250-300 milyon tl yi bulunan geçmişe dönük temettü dağıtımlarından kurtaran iktisat hukukçusu avukatla anlaşıldı.

Normalinde en az %10 alırlar...

O avukatlara sorsaydın hocam ne davası olduğunu biliyorlarmıymış ki 12.000 tl en fazla demişler :)

özgür6161
23.08.2013, 14:38
Futbolcu değerlerini neye göre belirleniyor ? Bunu belirleyen bilir kişiler kimler ?

Bu noktada başka bir soru daha doğuyor olacak, o da şu: bilirkişilerin belirlediği futbolcu ederleri ile futbolcu maliyetleri örtüşüyor mu ?

Bilir kişiler bu konuda lisasn almış kişiler...

Rakamlar zaten %100 hesaplanmıyor bu konuda ama hata payı azdır.

Kişilerin bonservis ücretleri,piyasa araştırmaları,istatistikleri vs. hesaplanıyor...

Gökhan Koç
23.08.2013, 14:41
Şimdi ceza hukukçusu ayrı,spor hukukçusu ayrı,Ticari sorunlar hukukçusu ayrı...

O bahsettiğin avukatlar büro avukatı...

Ayrıca bizim 250-300 milyon tl yi bulunan geçmişe dönük temettü dağıtımlarından kurtaran iktisat hukukçusu avukatla anlaşıldı.

Normalinde en az %10 alırlar...

O avukatlara sorsaydın hocam ne davası olduğunu biliyorlarmıymış ki 12.000 tl en fazla demişler :)

Bahsettiğimiz konu şirket birleşimi ise spor hukukukçusu ile işimiz yok, ortada ceza hukukçusuna ihtiyaç da bulunmuyor.

Konuyla alakalı cevabı sanırım bize en net verecek üyemiz, ofisinde farklı konularda uzmanlaşmış avukatlar bulunan Mollasalihoğludur,

Soruna cevap vermesi için kendisini buraya davet ediyorum.

turgutlu
23.08.2013, 14:41

350 milyon luk ne davalarımız vardı.

özgür6161
23.08.2013, 14:43
Bahsettiğimiz konu şirket birleşimi ise spor hukukukçusu ile işimiz yok, ortada ceza hukukçusuna ihtiyaç da bulunmuyor.

Konuyla alakalı cevabı sanırım bize en net verecek üyemiz, ofisinde farklı konularda uzmanlaşmış avukatlar bulunan Mollasalihoğludur,

Ben misal olarak konunun avukatı farklı maksadında söyledim...

İstediğine danışabilirsin vereceği cevap aynı olacaktır Gökhan hocam ;)

Berat Akçay
23.08.2013, 14:43
Yazılanları okuyunca içim karardı.

özgür6161
23.08.2013, 14:44
350 milyon luk ne davalarımız vardı.

Temettü dağıtımları 250-300 Milyon TL arası,Şike davası,Futbolcu ihtilaf davaları ve tazminat davaları...

Gökhan Koç
23.08.2013, 14:44
Bilir kişiler bu konuda lisasn almış kişiler...

Rakamlar zaten %100 hesaplanmıyor bu konuda ama hata payı azdır.

Kişilerin bonservis ücretleri,piyasa araştırmaları,istatistikleri vs. hesaplanıyor...

Topçu transferlerinde bilirkişilerin önerdiği rakamların 4-5 katıyla transferler yapılmamıştır diyorsun yani ? Doğru mudur ?

Ayrıca bir önceki sene ile bu sene arasında 105 milyon TL geriye gittiğimiz görünüyor benim hesaplamalarıma göre, sana göre 60 küsür, burda da bir farklılık mevcut. Bunu da netleştirmemiz lazım.

Gökhan Koç
23.08.2013, 14:47
Ayrıca şöyle bir durum oluştu şimdi,

Diyelim ki Burak Yılmaz'ın piyasa ederi 30 milyon TL, ama sözleşmesinde 10 milyon TL'ye serbest kalır yazıyor.

Burağı sattığımız zaman 20 milyon TL'lik zarar ettiğimiz bu raporlara yansıyor mu ?

özgür6161
23.08.2013, 14:48
Topçu transferlerinde bilirkişilerin önerdiği rakamların 4-5 katıyla transferler yapılmamıştır diyorsun yani ? Doğru mudur ?

Sen konuyu çok yanlış anlıyorsun sanırım hocam.Feyz olarak;şuan elimizdeki futbolcuları düşün...

Örnek ADRİAN;5,2 Milyon Euro ya alındı...

Bu adamın istatistiki bilgilerini,piyasa araştırmalarını vs. hesaplıyorlar...

Adrian 3,7 Milyon euro değerinde farz edelim şuan...

1,5 Milyon Euro duran varlıklarda zarardayız demektir.

Bilirkişi önermesiyle futbolcu transfer eden kim vardır bilmiyorum.Ya da öyle bir system :)

özgür6161
23.08.2013, 14:49
Ayrıca şöyle bir durum oluştu şimdi,

Diyelim ki Burak Yılmaz'ın piyasa ederi 30 milyon TL, ama sözleşmesinde 10 milyon TL'ye serbest kalır yazıyor.

Burağı sattığımız zaman 20 milyon TL'lik zarar ettiğimiz bu raporlara yansıyor mu ?

Hayır sen Burak'ı aldığın miktar önemli burada...+20 Milyon TL eksik olur ama - görünümde olmazsın.

Mesela Zokora şuan negatif görünümde isteyene futolcuların bu bilgilerini paylaşabilirim...

Gökhan Koç
23.08.2013, 14:51
Hayır sen Burak'ı aldığın miktar önemli burada...+20 Milyon TL eksik olur ama - görünümde olmazsın.

Mesela Zokora şuan negatif görünümde isteyene futolcuların bu bilgilerini paylaşabilirim...

Şu an Transfermarkt'daki ederimiz 160 milyon TL,

Yani 60 milyon TL zararda görünüyorsak, Bu takımın bize maliyeti 220 milyon TL diyoruz, maaşlar hariç, doğru mudur ?

özgür6161
23.08.2013, 14:54
Şu an Transfermarkt'daki ederimiz 160 milyon TL,

Yani 60 milyon TL zararda görünüyorsak, Bu takımın bize maliyeti 220 milyon TL diyoruz, maaşlar hariç, doğru mudur ?

Doğrudur ayrıca belirtmem gereken husus duran varlıklarda sadece A Takım değerleri hesaplanmıyor.1461 Trabzon yani pilot takım ve U18,17,16... takımlarımız yani paf takımlarıda buna dahil oluyor.

Nihayetinde Trabzonspor Sportif Yatırım A.Ş. ye bağlılar.

Toplam:263 Milyon TL eldeki duran varlıklar toplamı...

Mesela Sercan-Eren Müthiş bir pozitiflik katmış oldu duran varlıklara...

He buna rağmen zarar 60 küsür Milyon TL...

Nedeni;Avrupa kupalarından elenmemiz,Süperlig Yayın hakkı gelirleri nerdeyse sportif başarısızlık yüzünden %50 düştü ki bunu borsa hisse satışlarıyla subvase etmeye çalıştık bir kısmını,Futbolcu değer düşümleri...

ekrems
23.08.2013, 14:59
kulubu bu duruma getirenlere yaziklar olsun. yasli oyunculari pahaliya getirip en iyi oyuncularimizi serbest birakanlar trabzonsporu bu durumlara getirdiler. menacerler trabzonspora kullanmayacagimiz oyunculari satip, paralari alip bize guluyorlar. bir suru oyuncuyu bonservisle alip, sozlesmelerini feshettikten sonra bedavaya gonderiyorlar. boyle yurutulen bir kulupten baska ne beklenebilirdi.

turgutlu
23.08.2013, 14:59
Temettü dağıtımları 250-300 Milyon TL arası,Şike davası,Futbolcu ihtilaf davaları ve tazminat davaları...

Zaten bu şirket borsa vs işlerine giren kulüplerin burnu b..tan kurtulmuyor.

özgür6161
23.08.2013, 15:01
kulubu bu duruma getirenlere yaziklar olsun. yasli oyunculari pahaliya getirip en iyi oyuncularimizi serbest birakanlar trabzonsporu bu durumlara getirdiler. menacerler trabzonspora kullanmayacagimiz oyunculari satip, paralari alip bize guluyorlar. bir suru oyuncuyu bonservisle alip, sozlesmelerini feshettikten sonra bedavaya gonderiyorlar. boyle yurutulen bir kulupten baska ne beklenebilirdi.

Bu konuda haklı olduğu yerler var ama yine sorumluluk kendisinde olması gereği Sadri Şener'de eleştirdiğim konu bu...

Lanet olsun!!!

selcuk
23.08.2013, 15:04
Zaten bu şirket borsa vs işlerine giren kulüplerin burnu b..tan kurtulmuyor.

herkes kurumlasma ister sonra böyle yazarsiniz

kulüp borsada olmasaydi hicbirseyden haberimiz olmazdi
ne nekadar bonservis verildi
maas nekadar ödeniyor
ne isler dönüyor
borsa sayesinde takimi denetleye biliyoruz
paralarin %95inin nereye gittiginde haberimiz var

Gökhan Koç
23.08.2013, 15:10
Doğrudur ayrıca belirtmem gereken husus duran varlıklarda sadece A Takım değerleri hesaplanmıyor.1461 Trabzon yani pilot takım ve U18,17,16... takımlarımız yani paf takımlarıda buna dahil oluyor.

Nihayetinde Trabzonspor Sportif Yatırım A.Ş. ye bağlılar.

Toplam:263 Milyon TL eldeki duran varlıklar toplamı...

Mesela Sercan-Eren Müthiş bir pozitiflik katmış oldu duran varlıklara...

He buna rağmen zarar 60 küsür Milyon TL...

Nedeni;Avrupa kupalarından elenmemiz,Süperlig Yayın hakkı gelirleri nerdeyse sportif başarısızlık yüzünden %50 düştü ki bunu borsa hisse satışlarıyla subvase etmeye çalıştık bir kısmını,Futbolcu değer düşümleri...

Dönen varlık, duran varlık toplam 81,6 milyon (-) gitmişiz, kısa uzun vade yükümlülüklerde 24,43 milyon (-) gitmiş görünüyoruz.

Yani 1 yıllık kaybımız 60 milyon TL değil, 105 milyon TL.

Hadi söylediğin 60 milyon ordan geldi, diğer 40 milyon TL nerde ?

özgür6161
23.08.2013, 15:12

maas nekadar ödeniyor
ne isler dönüyor

Kulübün borsada olmadığını düşünemiyorum bile...

Kesinlikle borsada olmamız eleştirilemez bir gerçektir.

Doğru hamle ve planlamayla çok farklı yerde olabiliriz şu an...

turgutlu
23.08.2013, 15:14

maas nekadar ödeniyor
ne isler dönüyor

Hocam lastik patlamış yokuş aşşağı gidiyoruz , keşke borsaya girmeyip birşeyden haberimiz olmasaydıda eskisi gibi mali durumumuz güçlü olsaydı.

Gökhan Koç
23.08.2013, 15:18
Tablonun en altındaki özkaynak hikayesini de işin içine katınca

61 milyon zarar etmişiz, 59 milyon da kaynak yitirmişiz görünüyor 1 senede,

özgür6161
23.08.2013, 15:18
Dönen varlık, duran varlık toplam 81,6 milyon (-) gitmişiz, kısa uzun vade yükümlülüklerde 24,43 milyon (-) gitmiş görünüyoruz.

Yani 1 yıllık kaybımız 60 milyon TL değil, 105 milyon TL.

Hadi söylediğin 60 milyon ordan geldi, diğer 40 milyon TL nerde ?

Ben Toplam varlıklardaki kaybımızdan bahsediyorum...

Mert'
23.08.2013, 15:20
Kısacası iflas ettik mi gerçekten?

ardasa61
23.08.2013, 15:20
yabancılara da yerlilere de oynadıklarından fazla maaş veriyoruz.

futbolcu menajerlerine ve bonservislerine ödediğimiz paralar, transfer komitesinin birilerini beslediği izlenimini doğuruyor.

alın size kulübün neden kötüye gittiğinin en basit analizi, ekonomik terimlerle boğuşmadan.

Gökhan Koç
23.08.2013, 15:22
Ben Toplam varlıklardaki kaybımızdan bahsediyorum...

Toplam Kaynaklarımızın 4'te 1'i kaybolmuş 1 senede,

selcuk
23.08.2013, 15:24
Tablonun en altındaki özkaynak hikayesini de işin içine katınca

61 milyon zarar etmişiz, 59 milyon da kaynak yitirmişiz görünüyor 1 senede,

sampiyonlar ligi

Sibel
23.08.2013, 15:25
Sonuna afiyet olsun diye not düşmeyi unutmuşlar.

6Şafak Aydın1
23.08.2013, 15:30
31 mayıs 2013 tarihli son mali tablolara göre 61 milyon zarar görünüyor. geçen sene aynı dönemde 5 milyon kar bir önceki sene ise 74 milyon kar varmış. Uefa dan seneye başımız ağrıyabilir.

uefadan basimiz fln agirmaz bosu bosuna üzülmeyin diyecegim ama üzülmeyenlerde var.
günah kecisi bulundugu zaman mesaj atin bizde parmagimizi yöneltelim.

selcuk
23.08.2013, 15:32
Hocam lastik patlamış yokuş aşşağı gidiyoruz , keşke borsaya girmeyip birşeyden haberimiz olmasaydıda eskisi gibi mali durumumuz güçlü olsaydı.

renktas patlamis lastik felan yok
2 sezon ligde basarisizligin cezasini cekiyoruz
gereginden cok fazla riske girildi

Gökhan Koç
23.08.2013, 15:34
Halen düzgün bir analiz yapılmış değil burda,

Rakamları amatörce yorumlamaya kalkınca kabus yaşıyor insan.

Klübe giren çıkan tüm paraları da incelemek lazım aslında, bunlar sadece genel hatları ile başlıkları oluşturuyor.

özgür6161
23.08.2013, 15:38
Arkadaşlar Kulüp İflas etmiyor!!!

UEFA'dan başımızı ağrıtacak konu yok!!!

Bir darboğazdan geçiyoruz nedenleri belli olan...

Ehemmiyet teşkil eden husus bundan sonra ne olacağıdır?...

3 Acil reçete sunuyorum...Detaylı yapılması gereken çok ama 3 acil reçete...

Derhal Bedelli sermaye arttırımına gidilmeli...

Bize 60 Milyon TL gelir getirecek hesaplama yapılıp planlı ifa edilirse...

Bir ikinci husus yapılan stat ihalesiyle birlikte Stat isim hakkı(Burada bas bas bağırdım örnek BJK 165 Milyon dollars VODAFONE anlaşması) anlaşması...Ayrıca Akyazı dolgu alanı art kısımlarda 30 Milyon EURO getirebilecek tesisleşme...Yani eğlence parkı ihalesi olur,Otel olur vs..

Üçüncü husus,HES PROJESİ ve duran varlıkları aktifleştirme projesi...Buna oyuncu satış ve fesih işlemleri dahil...

Bakın 6 ayda kulüp nasıl likiditede sıkıntı çekmez,eğer ki sportif başarı gelirse kasamızda hatrı sayılır bir miktar ve neredeyse sıfırlanmış borç ile devam edebiliyoruz...

Bunu kim yapacak?İHO olmadığı kesin...Çünkü şuan Mısır'da İHVAN zor durumda onlara ağlaması gerekiyor.Başbakandan icazet yok dahaaaa!!!

özgür6161
23.08.2013, 15:40
Halen düzgün bir analiz yapılmış değil burda,

Rakamları amatörce yorumlamaya kalkınca kabus yaşıyor insan.

Klübe giren çıkan tüm paraları da incelemek lazım aslında, bunlar sadece genel hatları ile başlıkları oluşturuyor.

Seni tatmin etmek için ne gerekiyor bilmiyorum hocam :)

Detayları istiyorsan atarım bir ara sana ;)

Sen şuan o rakamları terstten okuyorsun :)

Ayrıca detaylı rakamlar yok orada ve +- 5 Milyon TL oynamışlar rakamlarla...

Gökhan Koç
23.08.2013, 15:44
Bir saniye,

Raporun ilgili kap bildiriminde detaylı hali mevcut.

Şöyle bir paragraf yazıyor:

"

31 Mayıs 2013 tarihi itibariyle sona eren yıl içinde Şirket 61.181.611 TL zarar etmiş ve aynı tarih itibariyle Şirket’in kısa vadeli yükümlülükleri kısa vadeli varlıklarını 173.401.605 TL aşmış ve özkaynaklar negatif 17.968.936 TL olmuştur. Bu durum, bu dipnotta açıklanan diğer hususlar ile birlikte Şirket’ in sürekliliği üzerinde ciddi şüpheler uyandıracak önemli belirsizliklerin varlığına işaret etmektedir. Bu nedenle Şirket varlıklarını taşıdığı değerlerden nakte çevirmekte ve yükümlülüklerini karşılamakta zorlukla karşılaşabilir. Mevcut durumla ilgili olarak, 31 Mayıs 2013 tarihi itibariyle kısa vadeli yükümlülüklere bakıldığında ise bu tutarın yaklaşık %53’ünü kısa vadeli banka kredileri, %22’ sini çalışanlara olan maaş ve borçları ile çalışanlara yapılan ödemelere ilişkin henüz ödenmemiş stopaj ve vergi borçları, ve yine yaklaşık % 22’ sini de ticari borçlar ile diğer vergi borçları oluşturmaktadır. Kısa vadeli banka kredileri, aksi bir durum yazılı olarak bankalardan teyit edilemediğinden, her ne kadar kısa vadeli yükümlülük olarak sınıflandırılmış olsalar da, bu banka kredilerinin büyük çoğunluğunun geri ödeme vadeleri ilgili kredilere teminat olarak temlik edilmiş bu yıla ve önümüzdeki yıllara ait naklen yayın gelirleri, isim hakkı gelirleri, reklam ve sponsorluk gelirlerine bağlı olarak 12 aydan daha sonraki dönemlere de doğal olarak taşmaktadır. "

Fatih Öztürk
23.08.2013, 15:46
Konsey toplanmış gene:D

Mollasalihoğlu
23.08.2013, 15:46

Avukatların bazı davalarda % ile çalıştığı doğrudur ama örnek veriyorum, bir şiket birleşmesi yapılacaksa, şirketin değerinin %10'unu alamayacağı da aşikardır.

12 Milyon TL'lik ödemenin fahiş olduğu konusunu tartışmam bile. En şekil (nitelikli, başarılı ya da uzman demiyorum dikkat ederseniz) hukuk bürosu bile yıllık ödeme ile anlaşırsanız o rakamların 1/4'üne BÜTÜN HUKUKİ İŞLERİNİZİ takip eder.

özgür6161
23.08.2013, 15:47
Bir saniye,

Raporun ilgili kap bildiriminde detaylı hali mevcut.

Şöyle bir paragraf yazıyor:

"

31 Mayıs 2013 tarihi itibariyle sona eren yıl içinde Şirket 61.181.611 TL zarar etmiş ve aynı tarih itibariyle Şirket’in kısa vadeli yükümlülükleri kısa vadeli varlıklarını 173.401.605 TL aşmış ve özkaynaklar negatif 17.968.936 TL olmuştur. Bu durum, bu dipnotta açıklanan diğer hususlar ile birlikte Şirket’ in sürekliliği üzerinde ciddi şüpheler uyandıracak önemli belirsizliklerin varlığına işaret etmektedir. Bu nedenle Şirket varlıklarını taşıdığı değerlerden nakte çevirmekte ve yükümlülüklerini karşılamakta zorlukla karşılaşabilir. Mevcut durumla ilgili olarak, 31 Mayıs 2013 tarihi itibariyle kısa vadeli yükümlülüklere bakıldığında ise bu tutarın yaklaşık %53’ünü kısa vadeli banka kredileri, %22’ sini çalışanlara olan maaş ve borçları ile çalışanlara yapılan ödemelere ilişkin henüz ödenmemiş stopaj ve vergi borçları, ve yine yaklaşık % 22’ sini de ticari borçlar ile diğer vergi borçları oluşturmaktadır. Kısa vadeli banka kredileri, aksi bir durum yazılı olarak bankalardan teyit edilemediğinden, her ne kadar kısa vadeli yükümlülük olarak sınıflandırılmış olsalar da, bu banka kredilerinin büyük çoğunluğunun geri ödeme vadeleri ilgili kredilere teminat olarak temlik edilmiş bu yıla ve önümüzdeki yıllara ait naklen yayın gelirleri, isim hakkı gelirleri, reklam ve sponsorluk gelirlerine bağlı olarak 12 aydan daha sonraki dönemlere de doğal olarak taşmaktadır. "

Tamam beni teyid eden bir dipnot bu...

banka kredi oranı şu an %53 ten yukarıda bunu belirtmekte fayda var ama malumun ilanı şu an bu...

Yani temettü dağıtımı incelemesinde ele geçirilen ve hissedarları aydınlatacak bilgiler tekrar sunulmuş...

Gökhan Koç
23.08.2013, 15:48
http://o1308.hizliresim.com/1d/r/ru0x4.png (http://bit.ly/c25MCx)

Aykut Demir'in Trabzonspor'a 1. yıl maliyeti 10 milyon TL !

özgür6161
23.08.2013, 15:49
Avukatların bazı davalarda % ile çalıştığı doğrudur ama örnek veriyorum, bir şiket birleşmesi yapılacaksa, şirketin değerinin %10'unu alamayacağı da aşikardır.

12 Milyon TL'lik ödemenin fahiş olduğu konusunu tartışmam bile. En şekil (nitelikli, başarılı ya da uzman demiyorum dikkat ederseniz) hukuk bürosu bile yıllık ödeme ile anlaşırsanız o rakamların 1/4'üne BÜTÜN HUKUKİ İŞLERİNİZİ takip eder.

İşte bu yüzden söyledim işin mahiyetine göre avukatlık bedelleri değişir!!!

Bu yüzden ceza avukatının görevi başkadır,CMUK hukukçusu başkadır,iktisat hukukçusu başkadır diye...

12 Milyon TL değil ve bence de sen bu konuyu hiç tartışma hala büro avukatlarıyla kıyaslama yaptığına göre ;)

Armağan Dere
23.08.2013, 15:50
sermaye arttırımında Ünal Aysal gibi 5 yıllık gelirleri mi ipotek ettireceğiz.
Ya da bizim 5 yıllık gelirimiz yaklaşık ne kadar ki?
200 milyon lira olabilir mi?

turgutlu
23.08.2013, 15:51
Bu vodofone şiketaşta ne bulmuşta adamlara 165 milyon dolar veriyor. Yada türk telekom salatasaraya neden 100 milyonu bayılıyor. Şiketaşın stadına vodofone şiketaş stadı denilince bu firmanın ne kazancı olucak bundan. Ama eminim burdada işe siyaset giriyor ve şiketaşlı bir bakan vodofona telkinde bulunuyordur.

Ayrıca ellere varda bize niye yok.

Mollasalihoğlu
23.08.2013, 15:52
İşte bu yüzden söyledim işin mahiyetine göre avukatlık bedelleri değişir!!!

Bu yüzden ceza avukatının görevi başkadır,CMUK hukukçusu başkadır,iktisat hukukçusu başkadır diye...

12 Milyon TL değil ve bence de sen bu konuyu hiç tartışma hala büro avukatlarıyla kıyaslama yaptığına göre ;)

Ceza avukatı ile CMUK hukukçusu dediğin (hatta CMUK eski kanundur, o kanunun değişen adı CMK'dır) zaten aynı işi yapar.

İktisat hukukçusu diye bir şey ise yoktur, Ticaret Hukuku'nun ilgi alanına girer iktisat, Sermaye Piyasası ve Şirketler Hukuku ile bir arada ele alınabilir.

Ama ben bu konuyu hiç tartışmayayım evet sen hepsini biliyorsun, aydınlat arkadaşları.

özgür6161
23.08.2013, 15:53
sermaye arttırımında Ünal Aysal gibi 5 yıllık gelirleri mi ipotek ettireceğiz.
Ya da bizim 5 yıllık gelirimiz yaklaşık ne kadar ki?
200 milyon lira olabilir mi?

Sermaye arttırımıyla 5 yıllık gelirleri ipotek ettirme zorunluluğu arasındaki bağlantı nedir çözemedim?

Gökhan Koç
23.08.2013, 15:53
Aboovvvvvvv,

1461'i falan satmayı düşünüyorlarmış !!!

http://u1308.hizliresim.com/1d/r/ru14v.png (http://bit.ly/c25MCx)

Ana ortak kim arkadaş burda ? !

özgür6161
23.08.2013, 15:55
Ceza avukatı ile CMUK hukukçusu dediğin (hatta CMUK eski kanundur, o kanunun değişen adı CMK'dır) zaten aynı işi yapar.

İktisat hukukçusu diye bir şey ise yoktur, Ticaret Hukuku'nun ilgi alanına girer iktisat, Sermaye Piyasası ve Şirketler Hukuku ile bir arada ele alınabilir.

Ama ben bu konuyu hiç tartışmayayım evet sen hepsini biliyorsun, aydınlar arkadaşları.

hahaaha komiksin cidden...

Tamam işte söylediklerimi farklı telafuzla aynı anlama geldiğini teyid ediyorsun...

Kardeşim ben sizdeki şu herşeyi ben biliyorum takıntısını çözemedim...

Sen birşey söylüyorsun ben birşey söylüyorum tamam ya küstüm hepsi senin olsun deyip gidiyorsunuz...

Neden farklı düşüneni veyahut birşeyler aktarana düşmansınız?

Şimdi diyeceksin ki yok öyle birşey...

Buna sen bile inanacak mısın?

Bak Faik başta yanlış bilgi verdi 4 sayfa sonra bir arkadaşımız ne yani kulüp istifa mı ediyormuş diye soruyor...

Neyse... Ben susayım da siz konuşun madem...

özgür6161
23.08.2013, 15:59
Aboovvvvvvv,

:) İşte bunlardan da bu beklenirdi zaten...

1461 Trabzon satılıyor ve tahmini geliri de yazmışlar...

Ara transfer dönemi elden çok oyuncu çıkacak sanırım...

HES projesine elveda diyebiliriz adamlar satıyor...

Geçmiş olsun...

Mollasalihoğlu
23.08.2013, 16:00
hahaaha komiksin cidden...

Tamam işte söylediklerimi farklı telafuzla aynı anlama geldiğini teyid ediyorsun...

Kardeşim ben sizdeki şu herşeyi ben biliyorum takıntısını çözemedim...

Sen birşey söylüyorsun ben birşey söylüyorum tamam ya küstüm hepsi senin olsun deyip gidiyorsunuz...

Neden farklı düşüneni veyahut birşeyler aktarana düşmansınız?

Şimdi diyeceksin ki yok öyle birşey...

Buna sen bile inanacak mısın?

Bak Faik başta yanlış bilgi verdi 4 sayfa sonra bir arkadaşımız ne yani kulüp istifa mı ediyormuş diye soruyor...

Neyse... Ben susayım da siz konuşun madem...

Burada her şeyi biliyor gibi yazan kim acaba, bir adım geriye çekil bir bak uzaktan. :)

Üstelik yalan yanlış bilgiler verdiğini yazmam üzerine hala daha "bak aslında doğru dediğimi sen de söylüyorsun" diyebiliyorsun, güzel özellik..

12 Milyon TL az para evet(!). Bizim birleşme Sberbank'ın Denizbank'ı bünyesine katmasından daha zor bir iş ise, 12 Milyon TL az bile. Hadi sen şimdi hukuk piyasasındaki fiyatları belirlemeye devam et.

Gökhan Koç
:) İşte bunlardan da bu beklenirdi zaten...

1461 Trabzon satılıyor ve tahmini geliri de yazmışlar...

Ara transfer dönemi elden çok oyuncu çıkacak sanırım...

HES projesine elveda diyebiliriz adamlar satıyor...

Geçmiş olsun...

Yahu adamlar sormuş "gelirlerin hariç 100 milyon TL ekstra para lazım kulübe, nasıl ödeyeceksin ?" diye,

Ne cevap verseydiler sence ?

SEDER
şu tabloyu iflas ettirebilmek için deli olmak gerekir. 1 yıl içinde ödenmesi gereken borç 120 milyon. uzun vadeli borç neredeyse yok gibi. yani topu topu 120 milyon.. ee senin gelirin 80-90 milyon. tamam bu sene sıkıntı çekebiliriz ama önümüzdeki bir kaç yılı birlikte değerlendirirsek durumun kötü olmadığı anlaşılır.örneğin bizim 5 yıllık gelirimiz 90*5=450 milyon eder. 450-120=330 kalır geriye.

yani örneğin sizin 10 bin TL aylık geliriniz var ama bu ay ödenmesi gereken 18 bin TL borcunuz var. önümüzdeki aylarda ise hemen hemen yok. Yıllık geliriniz 120 bin TL iken borcunuz sadece 18 bin TL.. şimdi siz iflas mı etmiş oluyorsunuz?

ama sen kalkıp 1461 i ve daha önemlisi HES i satarsan Trabzonspor a verilebilecek en büyük darbeyi yapmış olursun. yapıldığında yıllık geliri 25 trilyondan fazla olacak bir projeyi satamazsın arkadaş. 1461 de Hes de sadri şener projesi. o zaman sadri şener satsaydı borcu azaltıp devam etseydi. bunları buraya kulübün mallarını satsınlar diye getirmedik. akp mitinglerinde şakşakçılık yapıp, ömrünü tüketmiş yabancılara(maluda-bosingva) trilyonlar vereceklerine işlerini yapsınlar..

Mollasalihoğlu
23.08.2013, 16:01
Bu tablo 31 Mayıs günündeki kayıtlara göre hazırlanmış ama biz Sadri Şener'i değil, mevcut yönetimi eleştirelim. Öğrenmeye devam :)

özgür6161
23.08.2013, 16:02
Aboovvvvvvv,

Ana ortak kim arkadaş burda ? !

Ana ortak TRABZONSPOR SPORTİF A.Ş. oluyor.

Yunus Emre SEYHAN
23.08.2013, 16:04
Çok fazla iktisat bilgim yok ama biraz göz gezdirdim. Trabzonspor gibi bir markanın uzun vadeli kredi alma gibi bir sıkıntısı olmaması gerek. Son senede 61 milyon TL zarar etmek o kadar abartılacak birşey değil(Çünkü tarihimizin en kötü sezonlarından birisiydi) Zaten Trabzonspor şirketinin amacı kar etmek olmamalı, hiç bir spor kulubunun temel amacı kar elde etmek olmaz zaten.
Sportif olarak sahada başarılı olamazsan tabii ki zarar edersin.

Bence ortada döndürülemeyecek borç yok pek.
Yeter ki girişimler yapılsın. Örneğin yeni stadın isim hakkına sponsor bulunabilir. Bu arada hes projesi ne durumda ? bilmiyorum.

Cas kararları istediğimiz ve beklendiği gibi çıkarsa Avrupa liginde ülkemizde gruplara tek kalan takım olduğumuz için ilgili yayın gelirinde ki pastayı tek başımıza yiyeceğiz. Bu durumda Avrupa karşılaşmalarında toplam 10 milyon euro gibi bir bedele yakın gelirimiz olacak bu sezon.

Aykut haricinde hiç bir futbolcuya bonservis parası verilmedi. Aykut'un bonserviside Tolga'nın bonservisinden karşılanmıştır. Malouda ve Bosingwa'nın aldığı yıllar ücret biraz ortalamanın üzerinde olsa da yıllık ücretler bakımından Serkan,Halil,Tolga,Yasin,Celustka gibi futbolcuların olmaması biraz olsun bizi rahatlacaktır.

Tahmin ediyorum ki sportif olarak her ne kadar başarılı olmasak bile bu yıl ligde ilk 5 'e girersek yıllık kar - zarar dengede olacaktır

özgür6161
23.08.2013, 16:05
Çok fazla iktisat bilgim yok ama biraz göz gezdirdim. Trabzonspor gibi bir markanın uzun vadeli kredi alma gibi bir sıkıntısı olmaması gerek. Son senede 61 milyon TL zarar etmek o kadar abartılacak birşey değil(Çünkü tarihimizin en kötü sezonlarından birisiydi) Zaten Trabzonspor şirketinin amacı kar etmek olmamalı, hiç bir spor kulubunun temel amacı kar elde etmek olmaz zaten.
Sportif olarak sahada başarılı olamazsan tabii ki zarar edersin.

Bence ortada döndürülemeyecek borç yok pek.
Yeter ki girişimler yapılsın. Örneğin yeni stadın isim hakkına sponsor bulunabilir. Bu arada hes projesi ne durumda ? bilmiyorum.

Cas kararları istediğimiz ve beklendiği gibi çıkarsa Avrupa liginde ülkemizde gruplara tek kalan takım olduğumuz için ilgili yayın gelirinde ki pastayı tek başımıza yiyeceğiz. Bu durumda Avrupa karşılaşmalarında toplam 10 milyon euro gibi bir bedele yakın gelirimiz olacak bu sezon.

Aykut haricinde hiç bir futbolcuya bonservis parası verilmedi. Aykut'un bonserviside Tolga'nın bonservisinden karşılanmıştır. Malouda ve Bosingwa'nın aldığı yıllar ücret biraz ortalamanın üzerinde olsa da yıllık ücretler bakımından Serkan,Halil,Tolga,Yasin,Celustka gibi futbolcuların olmaması biraz olsun bizi rahatlacaktır.

Tahmin ediyorum ki sportif olarak her ne kadar başarılı olmasak bile bu yıl ligde ilk 5 'e girersek yıllık kar - zarar dengede olacaktır

İktisattan anlıyorsun güzel kardeşim ;)

Yorumun için teşekkürler harfiyen katılıyorum söylediklerine...

Mollasalihoğlu
23.08.2013, 16:06
Borcun döndürülebilir olduğu konusunda hemfikir olabiliriz.

Sıkıntı bu tabloyu görmesine rağmen son 6 ayını yatarak, getirdiği hocaya 3,5 yıllık sözleşme yaparak, kulubü yüksek maaşlı ortalama oyuncularla doldurarak geçiren yönetimin masum gözükme çabaları.

Mert'
23.08.2013, 16:07

Abi şikecilerin dedikleri gibi bir durum yok o zaman? Kulüp iflas etmiş açıklamıyorlarmış bizimkiler batacakmışız vs.

özgür6161
23.08.2013, 16:09
;1919284482']Abi şikecilerin dedikleri gibi bir durum yok o zaman? Kulüp iflas etmiş açıklamıyorlarmış bizimkiler batacakmışız vs.

Onlar kendi derdine yansın...

Bizim durumumuz şu haliyle çok daha iyi onlardan...

Bu sene yönetimleri değişecek...

Buna ödül olarakta hükümetten MAA kanalıyla mali destek gelecek...

Yunus Emre SEYHAN
23.08.2013, 16:11

Ben teşekkür ederim,
Üniversite hayatımda korkupta yüksek not aldığım derslerin başında gelir iktisat :)

-----------

Ayrıca şikebahçe'liler kendi hallerine baksınlar , bizden pek farkları yok

Gökhan Koç
23.08.2013, 16:12
Önümüzdeki sene gelirlerimiz ve giderlerimiz HARİÇ ! 111,5 milyon TL para ödememiz gerekiyor.

2 sene sonra değil ! bu içinde bulunduğumuz sene !

Gelirler HARİÇ !!! Yani toplamda 170'den fazla !!!

Rapor'un geri kalanını okuyun. Kabus ki ne kabus.

Link'ini paylaştığım sayfada ek dosyalar bölümünde PDF olarak verilmiş gayette güzel açıklanıyor herşey.

Raporda borsa üzerinden yapılacak satışda kalmadı neredeyse deniyor !!!

Emrah Akcagöz
23.08.2013, 16:16
Dönen Varlık (?) 21,6 milyon azalmış

Duran Varlık (?) 59,6 milyon azalmış

Kısa Vadeli Yükümlülükler (?) 32,65 milyon artmış

Uzun Vadeli Yükümlülükler (?) 8,22 milyon azalmış

Ne demek bunlar ?
Dönen varlık azalıyor,
Duran varlık azalıyor,
Kısa vadede yükümlülük artıyor,
Uzun vadede yükümlülük azalıyor.

Maşallah ne de güzel yönetilmişiz.

kürşat şen
23.08.2013, 16:18
sadri şener ilk kongrede hesap vermeli..
kulübün yatırım yaptığı ne varsa satılacak..
hesap sormazsak daha çok böyle tablolar görürüz..
adamın kardeşinin havalimanı Trabzonspor'dan fazla para basıyor..
sadri şener'de rahat ohh mis gibi düzeltti durumunu..
olan Trabzonspor'a olsun..

turgutlu
23.08.2013, 16:20
sadri şener ilk kongrede hesap vermeli..
kulübün yatırım yaptığı ne varsa satılacak..
hesap sormazsak daha çok böyle tablolar görürüz..
adamın kardeşinin havalimanı Trabzonspor'dan fazla para basıyor..
sadri şener'de rahat ohh mis gibi düzeltti durumunu..
olan Trabzonspor'a olsun..

Sadri Şener in durumu kongrelik değil divan'ı harplik.

Taner Uykuçeken
23.08.2013, 16:24
Detaylı olarak incelemedim vaktimde keyfimde pek yok ancak kısaca göz attım ,ilk gözüme çarpan Varlıklarımızdaki (hem duran he Dönen ) ciddi azalışlarbuna karşılık Kısa vadeli (1 yıldan az) borçlarımızdaki artışlar (hem finansal yani bankalara hemde futbolculara) alacaklar tahsil edildi ise nerelere kullanıldı borç azalmamış artmış ve neden bankalara kısa vadeli borçlanıyoruz

özgür6161
23.08.2013, 16:28
Sadri Şener in durumu kongrelik değil divan'ı harplik.

Nedense sen bunu söyleyince bu video geldi aklıma :)

http://www.youtube.com/watch?v=D1pf1lVMEms

Gökhan Koç
23.08.2013, 16:30
İlerki dönemlere ait gelirlerimizin de ipotekli olduğu yazıyor raporda,

Hisselerinde tükendiğini düşünürsek bankalardan borç alarak çözüm üretemezsiniz, dolayısıyla nasıl karşılayacaksınız bunları diye sormuş E&Y cevaben bir önceki sayfadaki şeyleri söylemişiz.

Yani satabileceğimiz bir 1461 ve HES olmasa verecek cevabımız bile yok,

İflas eder, batar mıyız ?

Tabiki hayır, zaten niye batmayacağımızı açıklamış yönetim, satarım satarım satarım demiş,

Proje yapıyorum şu kadar gelir elde edicem diyememiş, dahası gitmiş bir de maluda bosingwa ve aykut demire toplam 20 milyon TL para vermiş bu yok zamanda,

Delirmemek elde değil,

Gökhan Koç
23.08.2013, 16:47
Birşeyleri satmadan bu işi atlatabileceğimiz tek yol Şike tazminatlarıdır, onun için de kulüp hukuksal bir adım atmayacağını söyledi !

Sefa
24.08.2013, 00:04
Olay ne peki durum vahim mi ?

Alihan Ertürk
24.08.2013, 00:07
Dün bu tweet (https://twitter.com/Loveforfootball/status/370624495771348992) üstüne şöyle bir şeyle karşılaşmıştım;

https://pbs.twimg.com/media/BSBRNvrCAAAioeu.jpg

Bugün başlık açılmış ortalık karışmış. :) Hayırlısı olsun inşallah batarız, Ankaragücü durumuna düşeriz de taraftar ele alır her şeyi.

Mollasalihoğlu
24.08.2013, 00:11
Durum aslında vahim değil, zira 3 yıllık gelir borçları kapatıyor, bazıları temlikli, 4-5 yılda akıllı bir yönetim ile bu sorun çözülebilir ama sorun şu ki öyle bir yönetim de, bunu anlayacak bir kongre de yok.

Yiğit Gayretli
24.08.2013, 04:54
Trabzonspor'un sorunu yönetim falan değil taraftar.

BMN olarak kulüp binasını basıp "Yönetime el koydu. Sieooouuuuu!" desek ne tatlı olur.

Hasan YAYLI
24.08.2013, 15:09
Süper ligde bu sene Avrupa kupalarında mücadele eden takımlar mağlup olduklarında da prim alacaklar...Yaklaşık 100.000 TL...

Bu sıkıntılı dönemde küçük de olsa iş görür...

Gökhan Koç
27.08.2013, 11:38
Durum aslında vahim değil, zira 3 yıllık gelir borçları kapatıyor, bazıları temlikli, 4-5 yılda akıllı bir yönetim ile bu sorun çözülebilir ama sorun şu ki öyle bir yönetim de, bunu anlayacak bir kongre de yok.

3 yıllık gelir 0 lira giderimiz olduğu zaman borçları kapatabiliyor ancak.

Biz henüz gelirlerimiz ile giderlerimizi bile karşılayamıyoruz, yani böyle devam ederse bu rakam büyür.

Gelirlerin yarısını bu borçların ödenmesine ayırıp ciddi bir diyete girersek bile faiz vesaire dolayısıyla borcu 7-8 seneden evvel kapatamayız.

Kapatmak çok mühim değil de ödenebilir yapmak önemli bence, önümüzdeki sene içinde 190 milyon TL'yi nasıl öderler bilmiyorum.

Sefa
27.08.2013, 14:18
2 ay sonra stadyumun temeli atılıyor. Beşiktaş gibi bir anlaşma yaparsak borcun kapanması o kadar sürmez ama iyi bir planlama olmalı..

Gökhan Koç
05.09.2013, 11:26
Konumuza geri dönelim,

magicyattara
05.09.2013, 11:54
şimdi bu kulübün borcu 175-200 civarı bir şey mi..yani 2 yıllık geliri..ama bu para acilen ödenmeli..acilen ödenirse borç kalıyor mu..bu nasıl batmak oluyor biri izah edebilir mi..

gs 800 milyon,fb 850 milyon,bjk 700 milyon borçla dönerken TS nasıl oluyor da 175 m borçla batıyor..

DEEP BLUE
05.09.2013, 12:29
Kulüp batmaz rahat olun...

Bulunur kurtaracak baht-ı kara maderini...

Karanlığın hiç bitmeyecekmiş gibi göründüğü an, güneşin doğmaya en yakın olduğu zamandır...

Not: Güneş'in, Şenol Güneş'le ilgisi yoktur.

Gökhan Koç
05.09.2013, 15:35
şimdi bu kulübün borcu 175-200 civarı bir şey mi..yani 2 yıllık geliri..ama bu para acilen ödenmeli..acilen ödenirse borç kalıyor mu..bu nasıl batmak oluyor biri izah edebilir mi..

gs 800 milyon,fb 850 milyon,bjk 700 milyon borçla dönerken TS nasıl oluyor da 175 m borçla batıyor..

Gelirlerimiz giderlerimizden az, yani birşey yapılmazsa her sene bu rakam büyüyecek.

BJK hariç diğerlerinin o kadar borcu yok, ayrıca önemli olan borcun kısa vadede mi ? uzun vadede mi olduğudur. Bizim borcun neredeyse tamamı kısa vadede.

190 milyon TL civarı para ödememiz lazım bu sene, gelirlerimizin toplamı 80 milyon TL, gelecek gelirlerimiz temlikli dolayısıyla kredi çekerken zorlanıyoruz. Hisselerimizin çoğu satılmış borsada, ordan da faydalanamıyoruz.

forsa61
05.09.2013, 16:23
31 Mayıs 2013 tarihi itibari ile Trabzonspor SPK raporu hakkında

*Yüzde ile belirtilen rakamlar; Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Tic. A.Ş. (TS Futbol)'nin ilgili şirketlerin ne kadarına sahip olduğunu göstermektedir.

Yukarıdaki şemada Trabzonspor'un sahip olduğu şirketleri bulabilirsiniz. Yeşil renk ile belirttiğim "TS Sportif" şirketi halka açık olan şirket ve KAP'ta yayımlanan rapor bu şirket ile alakalı. Bu yapının doğru kavranması rakamları yorumlamak için gerekli.

SPK raporunu anlaşılabilir şekilde açıklamak gerekirse:

Yeri geldiğince referans verdiğim SPK raporu detaylarına aşağıdaki linkten ulaşılabilir.
(http://www.kap.gov.tr/bildirim-sorgulari/bildirm-sorgu-sonuc.aspx?tarihtipi=-1&sirkettip=0&sirketgrubu=0&SirketAraciKurumList=1400&bildirimtipi=0&secimler=TRABZONSPOR%20SPORT%C4%B0F%20YATIRIM%20VE %20FUTBOL%20%C4%B0%C5%9ELETMEC%C4%B0L%C4%B0%C4%9E% C4%B0%20T%C4%B0CARET%20A.%C5%9E.%20[%20TSPOR%20]%20Mali%20Tablolar%C4%B1)

TS Sportif'in toplam borcu 203 milyon TL (MTL), bu borcu karşılayacak toplam varlıklar ise 185 MTL'dir.

203 MTL'lik borç; 102.5 MTL tutarında Banka kredisi (95.5 MTL'si bir yıl içerisinde ödenecek), 58.4 MTL tutarında vergi borcu, 15.3 MTL futbolcu-teknik direktor-antrenorlere olan borç, 20.6 MTL bonservis ve ticari faaliyetlerden kaynaklanan borçlar ve 6.2 MTL ise diğer borçlardan oluşmaktadır.

Bu borcu karşılayacak parasal varlıklar toplamı 7 MTL'dir. Bunun da ancak 0.8 MTL'lik kısmı nakittir. Bu nakdin de 0.74 MTL'lik kısmı banka kredilerine bağlı olarak bloke edilmiştir. Kısacası, 31 Mayıs 2013 itibari ile TS Sportif'in kasasında 66 Bin TL para mevcuttur.

Hemen paraya çevrilemeyecek parasal olmayan varlıkların toplamı ise 178 MTL'dir. Bu bakiyenin 92.3 MTL'lik kısmı Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Tic. A.Ş. (TS Futbol)'den alacaklardan, 48.6 MTL'lik kısmı futbolcuların bonservis bedellerinden, 30 MTL'lik kısmı Trabzonspor'un marka değerinden (bu paraya çevrilebilir bir değer değildir ancak şirket satılması durumunda hesaba katılacaktır) ve 7.1 MTL'lik kısmı TS Sportif'e ait satılabilir araba, demirbaş, kiralık gayrimenkuller üzerindeki tadilatlardan oluşmaktadır (kiralık gayrimenkullerdeki tadilat işleri toplamı ise 6.2 MTL'dir ve bu paraya çevrilebilir bir değer değildir eğer kira tutarında indirim sağlanmadı ise).

Varlıkların borcu karşılayamaması durumunda özkaynaklar (sermaye + geçmiş dönem karları/zararları + dönem zararı) 18 MTL negatife dönmüştür.

Mevcut varlıklar içerisinde kısa vadede nakde dönüşmesi şüpheli veya imkansız alacakların çok olması nedeni ile 2013-2014 yılı ve önümüzdeki diğer sezonları da içerecek şekilde naklen yayın gelirleri, isim hakkı gelirleri, reklam ve sponsorluk gelirleri banka kredileri için teminat olarak kullanılmıştır (kısa vadede nakde dönüşmesi şüpheli olan varlık veya alacaklar: 92.3 MTL tutarındaki TS Futbol alacağı ve nakde dönüşmesi şirket satılmayacağı için imkansız olan 30 MTL'lik TS marka değeri ile 6.2 MTL'lik kiralık gayrimenkuller için yapılmış harcamalar).

61.2 MTL tutarındaki dönem zararının, borcun varlıkları aşmasındaki ana etken olduğu gözüküyor. 2012-2013 sezonunu içeren bu zarar tutarı, şirketin geleceği ile ilgili şüphelere sebebiyet verdiğinden (Yeni TTK – madde 376 (c) – borca batıklık durumu) 2013-2014 yılına ait gelir/gider dengesi raporda ayrıca sunulmuş (SPK rapor syf 7 ve 8). 2013-2014 yılında da gelirler giderleri karşılayamayacağı için; 1461 Trabzon'un satılması ile 20 MUSD, TS Derneğe bağışlardan 15 MTL, ilave banka kredisi ile 20 MTL, yeni sponsorluklardan 30 MTL, HES'ten elde edilecek gelir 10 MUSD ve şirket hisseleri satışından 5 MTL.

Rakamlar ve rapor konusunda kendi yorumum şudur:

Mevcut yapı içerisinde gelirlerin giderleri karşılayabilmesi imkansız gözüküyor. Halka açık şirket TS Sportifte oluşan gelirler: stadyum, sponsorluk, naklen yayın, vb; TS Ticari gelirleri: TS clup ve BM Enerji geliri: Hes projesinden muhtemel gelirler (henüz gelir oluşmaya başlamadı). Kulübe kaynak sağlayan gelir kalemleri; naklen yayın, sponsorluk, stadyum ve ticari urun satışlarıdır(ts club gelirleri spk raporunda olmadıgından ne kadar oldugu gorulemiyor). Tüm gelir kalemlerinde rakiplerimizin çok ama çok gerisindeyiz. Bu durumu aşacak başka yöntemlere acilen gidilmesi şart, başka türlü rekabet etmemiz imkansız. Bunun için bazı düşüncelerim var ancak burada uzun uzun değinip yazıyı uzatmak istemiyorum ki daha önce biraz değinmiştim. Türkiye dışındaki ülke liglerinde halka açık raporları olan kulüpleri inceleyerek, gelirlerin arttırılması veya giderlerin azaltılması üzerine bir yazı kaleme almayı düşünüyorum.

SPK raporunda hiçbir zaman “TS Ticari” ve “BM Enerji” gelirlerini göremeyeceğiz, dolayısı ile bu iki şirketin kulübe olan katkıları nedir bilemiyorum. Borca batıklık durumu (kanuni literatur gereği bu ifade kullanıldı) olduğu için raporda gelecekte muhtemel kaynak sıkıntısının nasıl karşılanacağı da açıklanmış. Yukarıdaki rapor özetinde son paragrafta değindim. Burada görebildiğimiz TS Dernek’ten senelik 15 MTL’lik bağış geliri, BM Enerji’den de 10 MUSD’lik gelir elde edileceği gözüküyor. Ticari ürün satışlarının ne durumda olduğu konusu ise halen açıklığa kavuşmuş değil.

Borcun varlıkları aşması olağan bir durum zira yarışçı olacağız diye yıllardır özümüzden uzak, taklitçi bir zihniyet ile hareket ediyoruz. Akılcı bir anlayıştan uzak sahte kabadayı edaları ile caka satıyoruz, esiyoruz belki ama fırtına olamıyoruz. Bunun için çok uzaklarda model aramak yersiz, koklerimizde olan altyapıyı akılcı bir sistemle bütünler bunu da sağlam finansal kaynaklarla beslersek imkansız olan şeyler imkanlı hale gelecektir. Sabırla örgülenen ve sebatla uygulanan bir sistem acilen bize lazım, kısacası aşağıdan yukarıya sistemli olan bir ekol oluşturmalı artık. Başka türlü taşıma su ile dondurdugumuz bu değirmen işlemeyecek, bonservis ve futbolculara verilen onca para karsılıksız kalacak, nice iyi/iyi olmaya namzet futbolcular bu sistemsizlik içerisinde kaybolup gidecekler. Biz de bu forumda bizden giden adamların aslında nasıl iyi olduklarını ancak bizde neden oynamadıklarını dusunup durmayı surdurecegiz. Kaybettiğimiz para ve hayallere bağlanmış borçlar SPK raporunda zaten gözüküyor; 102.5 MTL tutarında banka kredisi ve 58.4 MTL tutarında vergi borcu.

Borca batıklık nedeni ile 1461 Trabzon'un satılması dahi gündemde ki SPK raporunda 20 MUSD tutarında satış geliri beklendiği belirtilmiş. Kırk yılın başı başarılı olmuş bir proje yok pahasına satılacak peki ne için? Sadece Gökdeniz ve Fatih Tekke’nin kulübe kazandırdığı bonservis bedeli bile 17.5 MEUR yani gelecekte yetişecek kaliteli futbolculardan elde edilecekleri düşünmek ve sistemli bir yapı içerisinde yeniden değerlendirmek varken satıp darmadağın etmek belki de mevcut durumumuzu en iyi özetleyen gerçek.

Bu borç ve kaynaksızlık durumuna rağmen sözün geldiği son noktada henüz değiliz ancak mevcut yönetim eski yönetimin hatalarını yama ile çözmeye çalışır ve bunu başaramaz ise daha kötü durumlara düşebiliriz. Bu bıçak sırtı durum; ya futbol takımına ciddi yatırım yaparak sportif başarı yakalanarak ya da gemideki fazlalıkları atıp küçülen yapıyı reorganize ederek aşılabilir. Şuanda birinci alternatif sahnede inşallah başarılı oluruz.

forsa61
05.09.2013, 16:24
Baska baslık altında yazmıstım baslık kaldırıldı emek bosa gitmesin. Elestiri ve eklerinizi bekliyorum. Biraz uzun umarım sıkılmadan okursunuz.

Gökhan Koç
05.09.2013, 16:45
Baska baslık altında yazmıstım baslık kaldırıldı emek bosa gitmesin. Elestiri ve eklerinizi bekliyorum. Biraz uzun umarım sıkılmadan okursunuz.

Eline sağlık,

Cem Kıran
05.09.2013, 17:35
Uzun lafın kısası: En yakın zamanda iflasınızı verin..

turgutlu
05.09.2013, 19:12
Galatasarayın durumu bundan daha kötüydü ama onların denetçisi gerçekleri yazmadığı için borsada paçayı kurtardılar

karesi35
07.09.2013, 13:53
Şikeden dolayı buralara gelmedik ki. Sadri Şener yüzünden buralardayız. Hisse 10' lu seviyelere geldiğinde hissemiz ucuzladı daha da alacağız diye açıklamalar yaptı, az miktarda alımlar yaptı. Temettü sürecinde kasamızda para var temettü zamanından önce ödenecek diye açıklama yaptı. İcraatları ise tam tersi oldu. Hukukun işlediği bir ülkede olsa çoktan hak ettiği yerde (!) olurdu Sadri Şener. Sonraki süreç ise malum. Hisseler kime peşkeş çekildi??? Yoksa şimdiye uefa süreciyle 20'li seviyeleri boylamalıydık. Yeni yönetim sürecinde ise peşkeş çekilen hisseler alınamadığından git gel yapıyor sadece veya bilmediğimiz daha kötü durumlar var. Hisse senetleri 4.60' larda. 30' a kadar çıkmıştı 2011'de. 2013 ocakta bile 13 lerdeydi.İşimiz çok zor. Allah hepimize sabır versin...