PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sosyal ve Çevreci Trabzonspor ... ?

Gökhan Koç
14.08.2013, 13:32
Her sezon başında Trabzonspor’a katkı sağlamak için TsClub’lara koşuyor, kombineler alıyoruz.

Fakat taraftarın bu desteği hiçbir zaman iyi bir futbolcuyu transfer edebilecek seviyeye çıkamıyor.

76 milyon nüfuslu Türkiyede milyonlarca taraftarı bulunan Trabzonspor’un belki tüm taraftarları benzer desteği verse/verebilse Trabzonspor için ciddi bir gelir kaynağı yaratılabilir. Ne yazıkki, insanlar birçoğu ekonomik durumları dolayısıyla Trabzonspor’a bu desteği veremiyor.

Peki TsClub’ın pazarını büyütemez miyiz ?

TsClub’ı 10 milyonluk Trabzonspor taraftarlarından oluşan pazara değil de 7 milyarlık nüfusa sahip dünyaya açabilir miyiz ?

Bugün neredeyse hiç kimse bir atkıyı bordo-mavi renklerin mükemmel uyumu yüzünden almıyor. Alıyorlar çünkü bordo-mavi renkler birlikte Trabzonspor’u ve dolayısıyla adalet, cesaret, bağımsızlık gibi kıymetli değerleri temsil ediyor.

Bizler için büyük anlam ifade eden ve Trabzonspor’un kimliğini oluşturan bu değerleri dünyaya anlatıp, onların sempatisini kazanamaz mıyız ? Ve bu sempatiyi de TsClub’lar üzerinden Trabzonspor’a katkı sağlayacak bir formata sokamaz mıyız ?

Bugün, süper star futbolcuları (kahramanları) sayesinde Barcelona ve Real Madrid gibi takımlar formalarını Çinden, Brezilyaya kadar dünyanın her yerinde satabiliyor. O yıldızları takımımıza katamayız fakat Trabzonspor’u insanların kahramanı haline getirebiliriz.

Nasıl mı ?

Yurt dışında gerçekleştirdiğimiz tüm maçlarda, maç yaptığımız takımın bulunduğu şehrin sosyal sorunlarına yönelik iki satır pankart açabiliriz,

Hazırlık maçlarımızın bir kısmını afrikadaki yoksul ülkelerde, yoksul takımlarla yapabiliriz,

Tüm TsClub ürünlerini Trabzondaki yerel atolyelerde ürettirebiliriz (Bundan daha önce bahsettim)

Avrupa maçlarında futbolcularımız attıkları golden sonra formalarını başlarına geçirip formanın altındaki sosyal yada çevreci mesajını paylaşabilir.

Aklınıza gelen başka örnekler varsa paylaşın lütfen,

Trabzonspor’a kazandırılcak bu evrensel çevreci ve sosyal kimlik, ekonomik sorunlarının bir kısmı için çözüm oluşturabilir.

Bu noktada önemli olan o kimliği düzgün tanımlamak ve samimiyetini faliyetler ile muhafaza etmektir.

Önerilerinizi bekliyorum,

Gökhan Koç

Derin Trabzon
14.08.2013, 14:28
10 milyon Trabzonspor taraftarımı?

Enisc
14.08.2013, 14:58
Başarıyla çok zor belki ama dediğin gibi kendimizi sevdirirsek bunu başarabiliriz. Ama her ne kadar taraftarlar olarak biz uğraşsak da yönetimimizin bu işte her hangi bir adım atmayacağını hepimiz biliyoruz. Onun için fazla umutlanmadan konuyu kapatmak en iyisi bence. Kimse hikaye uydurmasın lütfen. Bu yönetimle bir proje yapmak zor değil, imkansız.

Bugün Dortmund kombine yetiştiremiyor 80 bin kişilik stadyumlarına 100 binlerce kombine isteği geliyor. Neden ? Yönetim taraftarın gücüyle hareket ediyor.

Emre Emiroğlu
14.08.2013, 15:30
10 milyon ?
Trabzonspor’u ve dolayısıyla adalet, cesaret, bağımsızlık gibi kıymetli değerleri temsil ediyor. ??

Garip

Derbeder-53
14.08.2013, 21:59
10 milyon mu?
Resmi rakam bumu şimdi?

Gökhan Koç
15.08.2013, 00:09
İnternetten yaptığım araştırmalara göre 10 olduğunu tahmin ediyorum,

Ama biraz daha itiraz ederseniz 5'e indiririm, sizi mi kırıcam :)

Ahmet Öztürk
15.08.2013, 01:46
Gökhan seni takdir ediyorum. Fakat Ganzilis'in dediğine de katılmamak elde değil. Bu yönetimle proje yapmak, hayata geçirmek zor değil hakikaten imkansız gibi duruyor. Hoş Sadri Şener zamanında da taraftara pek kulak asıldığı söylenemez.

Bahsettiğin örneklerin hepsi çok hoş ve anlamlı. Uygulanabilse az da olsa bir katkısının olacağını düşünüyorum fakat taraftar olarakta maalesef sen ve senin gibiler gibi düşünemiyoruz. Başlık açılalı 12 saat oldu. 174 görüntülenme ve 6 yorum. Bir tanesi senin olduğu için düşelim kaldı 5. Yorumların içeriği "10 milyon???" ana konuyu çözemedik anlaşılan.

Kimse kırılmasın darılmasın. Buna kendimi de dahil ediyorum. Takımın geleceği için bir çoğumuz fikir yürütmüyoruz. Allah sadece bugünü değil ileri ki yıllarda ki Trabzonspor için fikir yürütenlerin sayısını arttırsın inşallah..

emre duman
15.08.2013, 03:02
taraftar nezaman tek bir grup olur satda yok farozlular yok erdogdular yok bilmemnereliler kardeşim şehir içinde şehircilik oynuyoruz biz hiç bir hal yaptırtamayız yöneticilerde bunu biliyor bukadar bölünmüşlük varken 15 tane grup varken 10 tanesini kendi tarafına çek diyer 5 grup karınca sesi gelir onlara

Tek bir grup olsaydı ve amacı illaki trabzonsporun başarısı olucaktır buda onlara istedikleri zaman herşeyi yapabilme özgürlüğünü veremicekti ama o bagımzsız taraftar grubunu kurmak imkansızzzzz bu memleketde

UğurB
15.08.2013, 06:40
Cok guzel bir dusunce. Taraftar sadece taraftar olmaktan cikip bu sekilde kulube katki vermelidir. BMN - Trabzonspor camiasinin think tanki (dusunce platformu) olarak yer edinmelidir. Eger yonetimden karsilik bulamazsa, bunu oyuncularla direk paylasarak, oyuncu insiyatifleri cercevesinde gerceklestirmek mumkun olabilir.

Tabii bir diger yolda yonetimlere bu grup icinden adam sokmayi basarabilmek. Ben bunun ciddi bir yol olarak dusunulmesi gerektigini dusunuyorum.

Gökhan Koç
15.08.2013, 08:57
Cok guzel bir dusunce. Taraftar sadece taraftar olmaktan cikip bu sekilde kulube katki vermelidir. BMN - Trabzonspor camiasinin think tanki (dusunce platformu) olarak yer edinmelidir. Eger yonetimden karsilik bulamazsa, bunu oyuncularla direk paylasarak, oyuncu insiyatifleri cercevesinde gerceklestirmek mumkun olabilir.

Tabii bir diger yolda yonetimlere bu grup icinden adam sokmayi basarabilmek. Ben bunun ciddi bir yol olarak dusunulmesi gerektigini dusunuyorum.

Öncelikle teşekkür ederim,

Aslında BMN'nin yeterli miktarda fikir ürettiğini düşünüyorum, bunların bazıları kulüp tarafından hayata da geçiriliyor, örneğin Drogheda Unt.

Diğer arkadaşlar da merak etmesin, bu başlıktaki amaç hemen bugün fikirler üretip hayata geçirmek değil, zaman içerisine yaymaktadır.

Ayrıca burda yazılanlar neredeyse herkes tarafından takip edilmektedir. Yani çok güzel bir fikir yazarsınız buraya, sonra bir başkan adayının bundan bahsettiğini görürsünüz.

Yönetime adam sokmak çok fayda sağlamaz Trabzonspor'a, çünkü yöneticiler kolaylıkla susturulabiliyor. Ayrıca şu IHO'nun yönetimine 3 kişi soksaydık da birşey olmayacaktı, IHO miting'e çıktığı gibi arkadaşlarımız istifa edecekti. Ayrıca BMN içerisinden çeşitli yönetimlere davet edilmiş birçok arkadaşlarımız bulunuyor :)

Mollasalihoğlu
15.08.2013, 09:28
Çok güzel fikirler Gökhan. Kesinlikle tamamına katılıyorum ve çeşitlendirmek mümkün.

Başlığa aklına bu tarz fikirleri gelenler yazarsa sonra toparlar dosya haline getiririz. Sonrasında yaptırmaya çalışırız.

U.Sadıkoğlu
15.08.2013, 09:41
10 Milyon'mu ? :D

melekcilingir
15.08.2013, 09:55
Çok güzel bir fikir Gökhan'cım. Ama aynı şeyi bu ülkedeki şehirleriyle ilgili de yaparsak daha iyi bir başlangıç yapmış olmaz mıyız? Hem çakma anarşist çarşının şişkin egosuna da doğrudan dokunuruz.

Takımımız, kendi ülkesinde de (sadece kendsine yapılan değil, bütün ezilenlere yapılan) haksızlıklara karşı gelen bir kültüre sahip diyebiliriz böylece.

Önce kendimizden başlayalım mesela. Daha önce örneklerini verdiğimiz HES'ten başlayıp Trabzon'un hiçbir değerine sahip çıkamadığı gibi, bizi ağzını her açtığında rezil eden başkana tepkimizle, başbakan, siyaset ve şikecilerle devam ederiz.

Kapanan amatör kulüpleri tribünlerimizden destekleriz, şehir takımlarını onore ederiz, her türlü ayrımcılığa karşı olduğumuzu belirtiriz vs.

Sonra her yurtdışı maçında benzer bir şey yaptığımızda adamlar küçük bir araştırma yaptığında, ne kadar duyarlı olduğumuzu görmüş olur.

Az kişiyle başlayalım önemli değil. Ama sürekliliğimiz olsun.

Misina
15.08.2013, 10:24
Gezi direnişine Forma ile katılmayın mesajı yayınlatan kulübün başkanının sosyal olayları destek vereceğini mi düşünüyorsunuz ?

Mollasalihoğlu
15.08.2013, 10:26
Gezi direnişine Forma ile katılmayın mesajı yayınlatan kulübün başkanının sosyal olayları destek vereceğini mi düşünüyorsunuz ?

Biz hazır olalım.

İlelebet aynı kalacak değil ya. Ya da doğruya yönelirler belki. Kaldı ki Gezi Parkı olayına ya da herhangi bir olaya yorum yaparken dikkat etmeli Trabzonspor Başkanı, sonuçta iki taraftan da taraftarı olur bir kulübün.

Gökçebey
15.08.2013, 11:21
Benim şu an fikrim yok ama söyleyeceğim bir şey var. 10 milyon mu? Kesin mi bu rakam? Nereden bulduk? 10 milyon abartı olmadı mı? 10 milyon bu yahu?

Arkadaşlar, inceden sitemim vardır. Gökhan bir şeyler için kafa yormuş, kulübümüzü daha ileriye nasıl taşırız diye tartışacağımız yerde 10 milyon rakamını tartışıyoruz. Ha 5 ha 10, projeleri konuşalım, tartışalım.

Teşekkürler Gökhan. Memleket olarak Gökhan(lar, malesef sayıları az) düşünsün, Gökçe(ler, malesef sayıları çok) 10 milyon rakamını konuşsun kara talihimizi yıkabilirsek, gelişmekte olan bir ülke durumundan gelişmiş olan bir ülke durumuna yükseleceğiz inşallah.

10 milyon abartı bu arada. :)

MUHAREM ÖZTÜRK
15.08.2013, 11:28
Kooperatif kurup inşaat işine girebiliriz. On milyon kişi beşer tl verse ağaoğlunu geçeriz.

Enes Ünal Kaya
15.08.2013, 11:32
Konu Amacından Tamamen Sapmış :D 10 Milyon'da Takılıp Kaldı Herkes.. Kimse 10 Milyondan Sonrasını Okumuyor :D

alper*
15.08.2013, 11:37
Fikir güzel ama Trabzonspor taraftarı taş çatlasa 1 milyondur.

ilhan
15.08.2013, 12:09
"10 milyon" kısmı "milyonlarca" diye düzeltildi.

Zafer Keskin
15.08.2013, 12:15
Trabzonspor ve taraftarı larak toplumsal olaylara ve spor kültürüne topluca tepki gösterebildiğimiz vakit. Biz değişimi fitillemişiz diyebiliriz.

Örneğin; Geçen seneden beri amatör topçuların 30 yaşından sonra emekli edilmesine verilen bir isyan vardı. Bu konuda tribünden ne yapıldı? Futbolcular twitter da yazmak dışında ne yaptı ?

Doğukan Uçan
15.08.2013, 12:23
1 milyon taraftardan fazlayız, zaten toplasan trabzon-rize-artvin-samsun vs vs 1 milyonu geçeriz çok rahat ;).

bana gelip kimse sormadı hangi takımlısın diye ben inanmam internetten arastirilan seylere

UğurB
15.08.2013, 13:03
Mesela ilk macta futbolcular mac oncesi ALS Hastasi eski oyuncumuz Ismail Gokcek'in resmini tasiyan T-Shirtlerle isinabilirler...
Ya da yardima ihtiyaci olan bir taraftarimiz varsa onun fotografi...
Ya da biz buradayiz taraftarimiz nerede yazan bir protesto t-shirti?

MUHAREM ÖZTÜRK
15.08.2013, 14:08
Mesela ilk macta futbolcular mac oncesi ALS Hastasi eski oyuncumuz Ismail Gokcek'in resmini tasiyan T-Shirtlerle isinabilirler...
Ya da yardima ihtiyaci olan bir taraftarimiz varsa onun fotografi...
Ya da biz buradayiz taraftarimiz nerede yazan bir protesto t-shirti?

"durmak yok yola devam" diye bir pankartlada maça çıkabilirler. İHO nun durumu malum , adamın vekillik beklentisi var.

DEEP BLUE
15.08.2013, 16:09
Arkadaşlarımızın bahsettiği t-shirtlere yazılabilecek slogan önerileri;

-Hayaldi, gerçek oldu!

-Başın düşerse dara, İHO başkanı ara!

-Tek rakibim Türk Hava Yolları.

-Nazar etme ne olur, çalış senin de olur.

-Şoförsün dediler vermediler, futbolcu oldum sıraya girdiler.

-Usta karartır, çırak aydınlatır.

-Nescafe üçü bir arada, ben hala yalnızım.

-Maziye bakma, mevzu derin.

Doğukan Uçan
15.08.2013, 16:21
Tsclub daha izmir'de yok

kanalımız yok .

Enisc
15.08.2013, 16:43
Şöyle bir gerçekte var ki din üzerinden gidilirse yabancılardan çok sevenimiz olur. Örneğin Real Madrid dini bayramlarımızda mesajlar yayınlıyor ve Türkiye'deki taraftarları artıyor. Barcelona'nın Nou Camp stadında reklam panosunun üstünde İsrail bayrağı vardı diye kaç kişi Barcelona'yı sevmemeye başladı. Avrupa'da bir oyuncu gol attıktan sonra secdeye yatıyor sempatizanları artıyor. Örneğin Abidal Kuran-ı Kerim okurken bi resmi vardı onu görenler Abidali sevmeye başladı.

Bugünde zaten çoğu şey din kullanılarak yapılıyor. Bu bir gerçek.

Doğukan Uçan
15.08.2013, 16:56
Aslında tam müthiş bir konuya değinmiş başlıgı acan arkadas tamda bize lafım olan şeyler.