PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kezman ve Çetnik selamı...

cavenaghi
29.08.2006, 19:31
Milli maçlardan sonra Kezman'ın parmaklarıyla yaptığı işaretin altında yatan anlam su yüzüne çıktıkça yıldız futbolcuya yapılan eleştiriler artıyor. Dün akşam NTV de yayınlanan 90 dakika programında Haşmet Babaoğlu Sırp futbolcu Kezman konusunda çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

--------------------------------------------------------------------------------
FB’nin problemli Anelka’dan kurtulmuş olabileceğini ama daha çok problemli Kezman’ı transfer ettiğini söyleyen Babaoğlu gerekçelerini şöyle özetledi.

“Futbolcu futbolcudur. Milliyetlerini tartışmayız. Ancak milliyetleri tartışanları tartışırız.
FB liler belki kızacaklar ama Bosna olaylarında kalplerinin nasıl sızlandığını da biliyorum. Onun için açıklıyorum bunları.

Bu Kezman gol attıktan sonra Çetnik işareti yapıyor. Tekrar ediyorum milliyeti tartışmam ama milliyeti tartışan bir adamı tartışırım. Kezman gol atıyor ve Çetnik işareti yapıyor.

Çetnik 2. dünya savaşı sırasında Nazilerle işbirliği yapan Monarşik, son derece acımasız ve hain Sırp çetelerine verilen addır.

Kosova ve Bosna savaşı sırasında Sırplar kendilerine Çetnik dediler.

Belçika, Fransa, Hollandalılar Sırplara Çetnik derler, Avrupa Çetnik olarak adlandırır bunları.
Birisi bu oyuncuyu uyarmalı.

Bu çocuk Bosna Hersek-Sırbistan maçında Bosna’ya gol attıktan sonra, utanmadan o Bosnalıların karşında Çetnik işareti yapmış adamdır. O Bosna’da bu Çetnik işareti yapan milisler Bosna savaşında masum 200 bin kardeşimizi öldürdüler. Bu işareti yaparak öldürdüler.

Bu işin şakası yok.

Bu karanlıktan aydınlığa çıkalım. FB bu rahatsız çocuğu rahatlatsın. Yanlız futbol dünyası değil Kezman’da kazansın böylece.”

27 yaşındaki golcü isim Sırbistan Karadağ - Bosna Hersek maçından sonra attığı golün ardından Bosna tribünlerine önünde 'çetnik' işareti yapıp gol sevincini yaşamıştı. Bu yüzden Kezman'ın Çetnik terörü olarak tanımlanan Sırp Milliyetçiliği daha çok gündeme gelecek. Sırp Çetnikler savaş sırasında Bosnalı direnişçilerin serçe ve işaret parmaklarını keserek Çetnik işaretini hep hatırlamalarını istemişti.

Öte yandan eski febeli Elvir Bolic ise söyle konusmus :
Kezman'ın yaptığı hareketi Boşnaklar'ı katleden ırkçı Sırplar yapıyor.
Biz Kezman'ı bu hareketi yaptığını zaten biliyorduk. Dünya Kupası
elemelerinde Sırbistan'la Bosna-Hersek aynı gruptaydı. Daha birkaç ay
önceki maçta da gol attıktan sonra da aynı hareketi yaptı. Biz de
büyük tepki gösterdik. Tribünler karıştı. Maçta tansiyon çok arttı ve
sahada tatsız olaylar yaşandı. Ben futbolcuların bu tarz hareketlerini
yanlış buluyorum.

Mesela Galatasaray'daki Iliç, Kezman'ın çocukluktan beri arkadaşı. Ama
onu hiç böyle ırkçı bir tavırda görmedik. Ben Fenerbahçe'nin ekmeğini
yemiş ve hizmet etmiş bir futbolcu olarak söyleyebilirim ki bu
transfer biz Boşnaklar'ı çok yaraladı.

Bu Haberı okuyunca TÜYLERİM DİKEN DİKEN oldu....Ancak böyle bi ırkcıyı aramıza Fener sokardı.Bunu da yaptılar ya.Bu adam bence duyarlı TÜRK halkı tarafından gereklı cevabı tribunlerden alcak.O hareket nasıl yapılırmıs cevabını alcaktır tahmın edıyorum.

Sacit
29.08.2006, 20:11
fb yönetimi bu konu da hiçbir şey yapmaz.kendilerini düsünürler onlar.bu inslh kötü sonuçlara yol açmaz lig de.

böyle kritik bir konu da gereken neyse yapılması lazım ama sanmıyorum

Barış Cem
29.08.2006, 20:14
hareket yaparsan hareketin allahını görürsün kezmaan

marcelinhots
29.08.2006, 20:43
bu tamamen kendini ilgilendiren birşey,burda birşey yapmadığı sürece bizi germez,hatta yapsa bile germemesi lazım.

ama medyanında bu oyuncuya karşı sergilediği tutum ilginç gerçekten.Biz bir transfer yapsak ve bu tarz söylentiler olsa %30-35 kesim bu oyuncudan soğur ve aklı selim trabzonlular olayın farkına varıp medyaya savaş açardı.Bakalım aklı selim febeliler ne kadar.Resmen beşiktaşlı ve galatasaraylı medya kezmanın üstüne oynuyor.Çok çirkin bir davranış gösteriyorlar bence.İnşallah trabzon camiası olarak bu konudan uzak durucaz

Gamze
29.08.2006, 20:49
sırp milliyetçisi çıktı demek yanlış bence..ben de Türk milliyetçisiyim o zaman...ama o milliyetçi diil düpedüz rasistdir(ırkçıdır)..kullanıma dikkat etmek lazım.bildiğiniz gibi milliyetçilik diil ırkçılıktır insancıl olmayan!!paylaşım için teşekkürler...

tunganyan
29.08.2006, 20:54
arkadaşlar unutmayalı ki bizde de stephanov var o da sırp ve tek farkları stephanov işaret yapmıyor.....ikiside sırp...bizimki cok mu seviyor bosnalılarıı hayırr aynı işte ilk önce kendimize bakalımm...bizde adam iyi diye tutuyoruz ...yoksa kim napsın sırpmış bulgarmış...öyleyse baliliye de laf atalım adam israilli!!!

Gamze
29.08.2006, 21:02
kişilerin milliyetleri kimseyi ilgilendirmez ama bir insanlık suçu olan ırkçılık yapıldığı sürece buna tepki konulur...kezman bunu yapıorsa tepkiyi hakediyor demektir...stepanov yapsaydı o da hakederdi...balili yaparsa onun için de geçerli...içlerinde istedikleri kadar büyütsünler kinlerini kimseyi ilgilenirmez bunu dışarıya bu ve benzeri şekillerde yansıtmadıkları sürece!!

İslam Sezer
29.08.2006, 21:04
arkadaşlar unutmayalı ki bizde de stephanov var o da sırp ve tek farkları stephanov işaret yapmıyor.....ikiside sırp...bizimki cok mu seviyor bosnalılarıı hayırr aynı işte ilk önce kendimize bakalımm...bizde adam iyi diye tutuyoruz ...yoksa kim napsın sırpmış bulgarmış...öyleyse baliliye de laf atalım adam israilli!!!
mesele Bosnalıları sevip sevmemesi veya milliyetçi olup olmaması değil,hele milliyetinin ne olduğu hiç değil.mesele kezman ın bosnalıları kesen sırp kasapları sırp çetniklerinden olması ve bunu özellikle bosna maçlarında bosnalılara yapması.eğer bunu stephanov da yapsa o da aynı.yani her alman milliyetçi olabilir ama nazi değildir ki şunu söyliyim bu sırp çeteleri nazilerden bin kat kötüdür.topu cehennem olsun,transfer yaparken futbolcuların bu özelliğini göz ardı eden yöneticilerede yazıklar olsun diyorum...

cavenaghi
29.08.2006, 21:04
arkadaslar bu ole alınacak bısey deıl, tabı kı sırp futbolcularla bı alakamız yok ama bu adam resmen parmaklarıyla bosnakları oldurmelerıyle gurur duyan bırı kı onların omur boyu onları hatırlmasaı ıcın ıkı parmaklarını kesmelerını sımgeleen seylerı yapıyor !!!
yanı aklım almıyor
Turkıyeye ılk kez bır ırkcı futbolcu geldi

cavenaghi
29.08.2006, 21:06

arkadasım sen ıımısın bu nasıl bı mantık biz futbolcuyu o mılletten dıe yargılamıyoruz...adam gol attıktan sonra 3 parmagını gosterıyor ve olmayan ıkı parmagı bosnalıların parmagından kopardıklarını olunceye kadar hatırlyacaklarını gosterıyor !!!
konuyu ıı okumadın glaıba

Gamze
29.08.2006, 21:09
hiç umudum yok ama fb taraftarı inşallah beni yanıltıp bu adama tepkisini koyar!ancak tabi her ne kadar ''mecazi''deseler de kendilerini ayrı bir cumhuriyet olarak nitelendirenlerin bunu dikkate almaları çok küçük bir ihtimaldir...ama ne olursa olsun insan olan hiç kimse bu ve benzeri davranışlara tepkisiz kalamaz kalmamalı!!

İslam Sezer
29.08.2006, 21:16
hiç umudum yok ama fb taraftarı inşallah beni yanıltıp bu adama tepkisini koyar!ancak tabi her ne kadar ''mecazi''deseler de kendilerini ayrı bir cumhuriyet olarak nitelendirenlerin bunu dikkate almaları çok küçük bir ihtimaldir...ama ne olursa olsun insan olan hiç kimse bu ve benzeri davranışlara tepkisiz kalamaz kalmamalı!!
bence de umutlanmayalım ki zaten en büyük forum sitelerinde bu konuyu gündeme getiren haşmet babaoğlu nu manşetten eleştiriyorlar bu mu sevgi adamı diye oysaki bal gibi biliyorlar ki haşmet babaoğlu defalarca onun sırp olması önemli değil çetnik olması önemli umarım burda yeniden başlar ve eski ırkçı duygularından arınır dedi.demekki adalet duyguları tamamen ölmüş bu fb lilerin anladıkları halde anlamazdan gelip ırkçı bir herife saniyede sahip çıkıyorlar.

Ozan
29.08.2006, 21:23
bu tamamen kendini ilgilendiren birşey,burda birşey yapmadığı sürece bizi germez,hatta yapsa bile germemesi lazım.

bu lafın çok yanlış . nasıl yapsa bile bizi germemesi lazım . boşnak demek bosnada yaşayan müslüman lar demek . onun o hareketi yapması ırkçılık demek . türkiyedede ırkçılık hareketleri bu yıla kadar olmadı bundan sonrada olmaması için böyle şerefsiz kişileri temizlemek lazım . onun için bizi germemesi gibi bi durum olamaz.

Nytre
29.08.2006, 21:30
cumhuriyet kurmaya çalışan takımın taraftarları bunu da içlerine sindirirler fb uğruna...
ama biz asla!

cavenaghi
29.08.2006, 21:33
ya bence bu kolay yenılır yutulur bısey deıl butun taraftarlar gıbı bızde tepkımızı koymalıyız...ıcerdekı ılk macımızda bu tepkıyı gosermelyıız bı pankart vesaıre ıle...
bosnalı musluman kardeslerımızı oldurmekle gurur duyan bır ınsanın yuzun tukururum ben

Ali Özcan
29.08.2006, 21:46
adam sırp ve milliyetçi olabilir.Biz de Türk ve milliyetçiyiz.Adam futbol oynamaya geldi bırakalım oynasın...Ters bi hareketini görürsek o zaman eleştiririz.Bizde de Step var Sırp belki o da milliyetçidir kim bilir ?

cavenaghi
29.08.2006, 22:15
Bu çocuk Bosna Hersek-Sırbistan maçında Bosna’ya gol attıktan sonra, utanmadan o Bosnalıların karşında Çetnik işareti yapmış adamdır. O Bosna’da bu Çetnik işareti yapan milisler Bosna savaşında masum 200 bin kardeşimizi öldürdüler. Bu işareti yaparak öldürdüler.

cavenaghi
29.08.2006, 22:17
Arkadaslar sanırım sırp milliyetcisı yazdım yanlıslıkla ırkcı yazaktım herkes ilk haberı okumadan dırek evet sırp olabılır ne var kı dıor !
bız sırp olmasına bısey demıyoruz yukarıdakı haberı okursanız sevınırım. bu adam pkk ıle esdeger bır orgut taraftarı bosnalı muslumanları katleden....

sureklı okumayanlar ıcın yazcakmıyım ben

Ali Özcan
29.08.2006, 22:26
Arkadaslar sanırım sırp milliyetcisı yazdım yanlıslıkla ırkcı yazaktım herkes ilk haberı okumadan dırek evet sırp olabılır ne var kı dıor !
bız sırp olmasına bısey demıyoruz yukarıdakı haberı okursanız sevınırım. bu adam pkk ıle esdeger bır orgut taraftarı bosnalı muslumanları katleden....

sureklı okumayanlar ıcın yazcakmıyım ben

Arkadaşım ben yazıyı okudum ve dedim ki bu adam daha yeni geldi burada henüz birşey yapmadı...Hele bi yapsın tepkimizi veririz dedim...Daha erken,telaş yapmaya gerek yok...

mackali_81
29.08.2006, 22:52
adam sırp diye kızmıyorum.herif sırp faşisti.o.çocuğu ölen bosnalıları ben ve benim gibiler katletti demek istiyor.böyle bir şerefsizi de ancak fb getirirdi.stepanov'un sırp kökenli olması sorun değil.çünkü ırkçıdır diyemeyiz.problem ırkçı olmak.bı adamın derhal ülkeden kovulması gerekir.

Harun
30.08.2006, 08:56
Bu hareketi Türkiye'de yapacağını sanmıyorum.Daha imzayı yeni atmasına karşın hemen gündem oldu mutlaka uyarılmıştır bu konuda.Şayet yaparsa fb li taraftarlarında tepki vereceğini düşünüyorum.

Kaya
30.08.2006, 09:41
Bu hareketi Türkiye'de yapacağını sanmıyorum.Daha imzayı yeni atmasına karşın hemen gündem oldu mutlaka uyarılmıştır bu konuda.Şayet yaparsa fb li taraftarlarında tepki vereceğini düşünüyorum.

Harun haklı. Yemez o hareket bu ülkede...

Tansu Onur Erdoğan
30.08.2006, 09:48
bende türk milliyetcisiyim nolcak yani sırp olsaydım sırp milliyetcisi olurdum

bizim futbolcular ermenilerle mac yapsa isterse el hareketi yapsın hanginiz tepki gösterirsiniz???

cavenaghi
30.08.2006, 10:00
bende türk milliyetcisiyim nolcak yani sırp olsaydım sırp milliyetcisi olurdum

bizim futbolcular ermenilerle mac yapsa isterse el hareketi yapsın hanginiz tepki gösterirsiniz???

kardes sen ılk haberı oku ! sırp mıllıyetcısı olmasını kastetmedım yazarken baslıgı ole yazdım.

yaw arkadaslar lutfen ılk haberı bı okuyun ondan sora yorum yazın.herkes baslıga bakıp yorum yazarsa sureklı duzeltemem kı yada ADMINLER allahınızı seversenız su mıllıtecıyı ırkcı dıe duzeltın ben beceremedım

Oğuuz
30.08.2006, 10:14
adam sırp ve milliyetçi olabilir.Biz de Türk ve milliyetçiyiz.Adam futbol oynamaya geldi bırakalım oynasın...Ters bi hareketini görürsek o zaman eleştiririz.Bizde de Step var Sırp belki o da milliyetçidir kim bilir ?
inanamıyorum size yaa, siz nasıl bizim milliyetçiliğimizle onlarınkini bir tutarsın ya, benim ecdadımda masum çocukları katletmiş olsa hanginiz o tarihinizden utanç duymazsınız, o ecdada lanet okumazsınız,, adam bırak utanç duymayı onlarla gurur duyuyorum diyor ya, önemli olan buradaki maçlarında yapıp yapmaması değil, sırp-bosna maçında yapmıış olması.. başlarım onun topçuluğuna gelsin trabzona trabzonda 5 gol atsın önemli diil önemli olan adamın katil olması.. stepe gelince aynı hareketi o yapsın değil step ronaldinyo olsa eminim bizim takımda yeri olmazdı..

selcuk
30.08.2006, 11:01
bir cikti demek yanlis adam hep öyleydi 2 milliyetci degil ceteci hatta sirp olmasa neo nazi diyebiliriz o taraflik yaptigi grub cünkü nazilerlen 2. dünya savasinda savasmisdilar bosnadada ne yaptiklarini hic anlatmaya gerek yok hepimiz takip etmisdik
yukarida bi ark demiski bende milliyetciyim felan filan ark türkiyedeki milliyetcilikle avrupadakinin arasinda milyolarca fark var sen biliyonmu dünyakupasinin basinda almanlar korkup almanya bayraginla disari cikmaya korktuklarini milliyetci olduk derler diye gazeteler tv ler yüzlerce haber yapti almanya bayraginla sokaga cikmak normal olana kadar ayni sey burada avusturyadada var 2 sene sonra aynisi yine olacak
yani demek istedigim bizde milliyetci olmak gurur büyük biseyken avrupada cok korkulan bi bakis acisi ben bile burada bi ark sordumu ben dedimmi miliyetciyim 2 saat anlatmaliyim neden normal bisey oldugunu

Gamze
30.08.2006, 12:25
milliyetçiliğin normal bişe olduunu ben şhsım adına kimseye anltmak zorunda diilim ki bence sen de diilsin..bilmeyen öğrensin zor diil...ben Türküm ne Alman ne de başka bi millettenim...başkalarının da ne yaptığı beni bağlamaz..milliyetçiyim ve bunu bağıa bağıra söylerim..ama miiliyetçiyim diorum ırkçıyım diil!!!faşist diiliz heralde öle anlaynlar milliyetçilik ne demek öğrensinler sonra konuşsunlar...Atatürk'ün ilkelerindendir bu bildiğiniz gibi...sen de buna takılma bence...

kıezmana gelince!daha önce söledim düşündüklerimi ama tekrar etmekte fayda var..bu adam bu işaretle kafa yapısını göstermiş ve apaçık ''ben de onlardanım,ben de bir katilim'' demiştir...böle katiller bu memlekette barınamaz..Türkiyede bu işareti yapabileceğinin zannetmesem de her ne şart altında olursa olsun bu adama müsamaha gösterilmemeli..iş misafirperverlik falan diil yanii...bi arkadaş sölemiş bunun pkk dan ne kadar farkı var ki???biz pkk yanlılarına nasıl bakıyoruz nasıl davranıoruz???bi düşünüp ona göre hreket etmek lazım...bu transferle bosnalı kardeşlerimize de saygısızlk ettiğimizi düşünüyorum ne yalan söliim..buna sebep olaanlara da yazık..umarım taraftarlarınız size gereken cevabı verir...

Badaloğlu
30.08.2006, 13:10
http://img244.imageshack.us/img244/7825/48gv0.jpg

Sırplar, güney Slavları arasında ortodoks dinine mensup ve slavlık konusunda en milliyetçi olan kavimdir. Güney Slav toplumlarında din milli kimliği tayin eden en önemli etken olduğu için Sırplarda da ortodoksluk çok belirgindir. Bu yüzden Kezmanın ve tüm Sırpların yaptığı, yukarıda gördüğümüz 'Çetnik' el işareti aslında ortodoksların istavroz yaparken kullandıkları üç parmaklarının siyasi alandaki görüntüsüdür.

Çetnikler Balkanlarda Boşnak ve Arnavut kökenli insanları sırf müslüman oldukları için ana vatanlarından sürülüp, Türkiye'ye göç etmek zorunda kalmalarının sebebi işte Çetnik denilen bu teröristlerdir. Slav milliyetçiliği ile yanıp kavrulan ve bizlere ilkokuldan beri okutulan kitaplarda o meşur Panslavizm politikasının Balkanlardaki taşeronları işte bu kasaplardır. İki başlı kartal sembolü altında 'CCCC'(Sırp dilinde "Birleşme Sırpları Korur") sloganıyla Ruslar ve diğer Slav milletleriyle birleşerek, üstün Slav ırkının hakimiyetini sağlama amacıyla başımıza 400 yıldır bela olan sırplar işte bu Çetniklerdir.

Kezman'ın kısa geçmişine bakacak olursak, Partizan'da oynadığı dönemden beri Çetnik olduğunu her fırsatta dile getiren ve milli maçlardan sonra üç parmağını gururla gösteren Kezman, Bosna-Hersek'le Sırbistan arasında Belgrad'da oynanan(ve ikisi ağır, onlarca Boşnak taraftarın yaralandığı) son maçta taç atmak için kenar çizgisine gittiğinde Bosna yedek kulübesine "Türk dölleri defolun" diyerek fanatikliğini bir kez daha ispatlamıştır. Maçı 1-0 kazanan ve Dünya Kupasına katılmayı başaran Sırbistan milli takımı oyuncuları orta yuvarlakta üç parmaklarını açıp 1389'da Kosova meydanında Sultan Murat'ı bıçaklayarak şehit eden sırp Obilic'e galibiyeti hediye ederken, birden sete çıkarak amigoluğa soyunan Kezman arkadaşlarına 1992'deki Bosna savaşından kalan o meşhur Sırp türküsünü("Adriyatikten İrana, tek müslüman kalmayacak") söyletmeye başlamıştır.

Şimdi aramızdan bazı arkadaşlarımız çıkıp "ya ne alakası var? Bu futbol, profesyonellik" vs şeyler söyleyebilirler,ama işin aslı öyle olmuyor. Ancak Kezman yapısında, kişiliğinde ve siyasi görüşündeki bir futbolcunun Türkiye'ye gelip bu ülkeden ekmek yemesi bizler için görünenden çok daha vahim bir durumdur.

Bu ülkede çok sırp futbolcu gördük, Mirko Mirkovic(Mert Meric)'de bunlardan bir tanesi.FB'li olmasına rağmen her zaman beğendiğimiz, takdir ettiğimiz bir futbolcu.Kocaeli'ye depremden sonra onca yardım yapan insan evladı futbolcular da ekmek yedi bu ülkede. Ancak tüm ömrünü Türklerin hayatını karartmaya adayan Kezman'ın bu ülkeye gelmesi şimdiye kadar türk futbol camiasının karşılaştığı bir durum değil.
Galatasaraylı İliç; Kezmanın çocukluk arkadaşı olmasına rağmen hiçbir zaman Çetnikleri desteklemediğini,Bosna savaşına çok üzüldüğünü söylemiştir.Aynı açıklamaları bizim oyuncumuz Stepanovdanda bekliyoruz.Eğer o da çetnikleri destekliyorsa benim gözümde Kezmanda bir farkı yoktur.
Boliç gibi Boşnak FB'li bir futbolcunun; Kezman'ın FB'ye olan transferinden sonra rahatsızlığını belirtmesi aslında manidardır.Bu konuda benim tahminim FB'nin çok başının ağıracağıdır.Bu konuda asıl Ali Şen'in açıklamalarını çok merak ediyorum.Zira o da malumunuz üzere Boşnaktır.

Milli ve manevi değerler konusunda tüm Türkiye tribünleri kadar hassas olduğunu düşündüğüm FB tribünlerinin Kezman'a olası bir yanlışında gereken dersi vereceğini düşünüyorum.

Kezman geldiğin çöplüğe geri dön...

cavenaghi
30.08.2006, 13:21
baslıgı duzelttıgın ıcın sagol admın.

Kaya
30.08.2006, 16:57
Bundan önceki maçlarda yaptığı hareketlerinden dolayı Kezman'ın nasıl bir adam olduğu belli. Bu hareketine Türk topraklarında yapmaya devam ederse gerekli ders verilir ama cesaret edebileceğine ihtimal vermiyorum.

Boğarız...

Akın_61
30.08.2006, 19:45
fenere yakışan oyuncu bu işte...fener nasıl liğimizi bölüp sürekli olayçıkartmaya çalışıyorsa aldığı ezikte öyle...

ozturk
30.08.2006, 23:25
fener işte başka hangi futbolcuyu getirecek ki? ne bekliyodunuz...

hakanhan
31.08.2006, 04:23
ırkcılık insanlık sucudur kım olursa olsun bunu hic bir kulup kabul etmez vede sempatı gostermez..

Cengiz Çubukcu
31.08.2006, 07:56
[QUOTE=ultrats;441192]fener işte başka hangi futbolcuyu getirecek ki? ne bekliyodunuz...[/QUOTE
hatırlatmak isterim bizde de yesiç vardı ve futbolu bıraktıktan sonra bosnaya karşı sırbistanda asker olarak savaştı

Ayşe Aygün
31.08.2006, 09:09
Adam tam çöplüğünü bulmuş nasıl olsa horozlar çöplükte öter ama kafasıda dışarda kesilir..yoksa fenere gelirmiydi. bu hareket yapmak burda sıkar. özellikle evniakrede yapsın şahsi fikrim o.olanları seyredelim ne dersiniz.

tunganyan
31.08.2006, 10:49
arkadasım sen ıımısın bu nasıl bı mantık biz futbolcuyu o mılletten dıe yargılamıyoruz...adam gol attıktan sonra 3 parmagını gosterıyor ve olmayan ıkı parmagı bosnalıların parmagından kopardıklarını olunceye kadar hatırlyacaklarını gosterıyor !!!
konuyu ıı okumadın glaıba
okudum konuyu gaet güzell.ama şuanda olan ibşe yok eğer bböyle bi hareketi burda da yaparsa ozaman bişeler düşünülebilirr..aayrıca fener önetiminin birazcık kafası çalışıyorsa kezmanı bu konuda uyarmıştır..burda bu hareketi yapmadığı sürece hiçkimse birşey diyemezz..ha bende nefret ediyorum bu adamdan ayrıca sttephanovuda sevmiyorum ama bi yanlışını görmedik şuana kadar..bekleyip görecez Kezibanıda!!!

champions
31.08.2006, 12:44
ÇOK GÜZEL Bİ YAZI ÜLKEDEKİ TARAFTARIN NE HALDE OLDUĞUNU AÇIKÇA ORTADA ÖYLE Bİ HALDEKİ KENDİ TAKIMI DIŞINDAKİ HİÇBİRŞEYİ GÖRMÜYOR ,ÖNEMSEMİYOR
Gazetecilik görevimi yaptım

Gazetecilik görevimi yaptım fakat başıma bir şey gelirse...

Sabah telaşlı telefonlar, endişeli mesajlarla uyandım.

Eş dost, “Aman şu Kezman konusunu 90 Dakika’da keşke açmasaydın! İnternetteki Fenerbahçe taraftar forumları sana köpürüyor” diye beni arıyor.

Yok nasıl gördükleri yerde kemiklerimi karıcaklarmış, nasıl ambulanslık edeceklermiş, yok “artık sevgi adamı değil nefret adamıymışım” falan da falan...

Allah Allah, dedim içimden, salı gününü bir akraba cenazesi nedeniyle Kadıköy yakasında geçirdim. Kimseden ters bir bakış bile görmedim.

Peki bu dostların endişesi ne?

Sonra taraftar forumlarına ve bana gelen mail’lere bakınca “acı gerçeği” anladım.

Acı gerçek şu...

Takım taraftarlığı gözleri kör, kulakları sağır, kalpleri ve beyinleri de taş kılıyor.

Her taraftar kendine göre anlıyor, yorumluyor.

En beteri de, Türkiye’de bu iş artık öyle bir hale gelmiş ki, insanlar öte dünyada kendilerine “Galatasaraylı mısın, Fenerbahçeli misin?” diye sorulacağını sanacak kadar çılgınlaşıyor.

İyi de ne demiştim 90 Dakika programında?

Fenerbahçe’nin yeni transferi Mateja Kezman konusu açılmıştı. Ben de şöyle demiştim:

“Futbolcu futbolcudur. Milliyetini asla tartışmayız. Ancak milliyetleri tartışanları tartışırız.

Fenerbahçeliler şimdi söyleyeceklerime belki kızacak ama Bosna olaylarında bu ülkenin her vatandaşı gibi onların da kalplerinin nasıl sızladığını biliyorum.

Kezman gol attıktan sonra Çetnik işareti yapıyor. Bu işareti Bosna Hersek maçında da yaptı ki, ayıptır.

Çetnik, 2. Dünya Savaşı ve yakın zamanda Bosna’da, Kosova’daki acımasız milliyetçi Sırp çetelerine verilen addır. Eminim, Kezman’ı yöneticiler uyaracak, kulağını çekecektir.”

İşte tam bu noktada durup şunları da ekledim.

“Burada bir hayır da vardır belki. Belki Fenerbahçe bu karanlıktan bir aydınlık çıkarır. Bu ‘rahatsız’ çocuğu rahatlatır ve yalnız futbol dünyası değil Kezman da kazanır.”

İşte yeri göğü inleten, “ırkçı, şerefsiz”in teki olduğumu iddia eden yaygara benim gazetecilik görevimi yerine getirirken son derece özenli ve iyi niyetli bu açıklamamdan sonra patladı.

Tepkilere...

El insaf demeyeceğim.

Utanın demeyeceğim.

İsyan da etmeyeceğim.

Çünkü defalarca yazdım, söyledim: Takım taraftarlığı kendini aldatma sanatı ve küçük adamların sırtlarını büyük kulüplere dayayarak komplekslerini kaşıma yöntemi haline geldi.

Körlük, sağırlık, kalpsizlik olup çıktı.

Bu yüzden de hangi takımdan olursa olsun taraftarlar, gerçekleri söyleyen gazetecilerden ve gazetecilikten nefret ediyor.

O yüzden fanatik taraftarlara bir sözüm yok. Boş iş bu!

Ama birilerine birkaç sözüm var, şimdi onları söyleyeceğim.

İlk sözüm dünyadan habersiz bazı yorumcu arkadaşlara...

Ne dediğimi ve olayı tam bilmeden büyük bir rahatlıkla benim ırkçılık yaptığımı iddia eden yorumculara.

Beyler, ayıptır. Bir futbolcunun ırkçı olduğunu söylemek ne zaman ırkçılık oldu?

Önce cehaletinizi giderin. Biraz öğrenin. Kezman ve bir iki arkadaşının neden Hollanda’da tutunamadığını öğrenin mesela, sonra konuşun.

Ben 140 bin Bosnalı’nın ölümüne, 2.5 milyon insanın evinden yurdundan olmasına neden olan bir savaşı çok çirkin biçimde hatırlatan bu işaret bizim sahalarımızda görülmesin istedim.

İkinci sözüm, bunun karşılığında “sen şiddet yanlısı bir ırkçısın” diye yazan, Fenerbahçe taraftarı olduğunu söyleyen ve sonra da aynı mektubu “inandığın ne varsa Allah belanı versin, ananı avradını...” diye bitiren adamlara...

Siz Fenerbahçeli falan olamazsınız.

Anlı şanlı ve 100. yılına ermiş bir takımın yanında o kadar küçük kalıyorsunuz ki, varlığınızla bu kulübü kirletmenize izin verilmemeli!

Ama hepsi bir yana, açın okuyun; bir bilene sorun da Saraybosna’da neler oldu öğrenin be kardeşim...

Üçüncü sözüm, bana karşı yükseltilmeye çalışılan öfke kampanyası hakkında, kulüp yöneticilerine olacaktı.

Ama çok sert bir yazı kaleme almak üzere gazeteye gelirken 2. Başkan Nihat Özdemir aradı.

Eksik olmasın, her zamanki zarafetiyle içime bir parça su serpti. Şimdilik sayın N. Özdemir’in bana söylediklerini uygulamasını bekliyorum.

Son sözüm Emniyet Müdürü’ne ve adli kurumlara...

Başıma en ufak bir tatsızlık gelirse, futbolumuzu yönetenleri ve internetteki taraftar sitelerini hiçbir kurala, insan hakkı ve hukukuna uymaksızın yönlendirenleri bundan sorumlu sayacağım.

Bilginize.

halil ibo
31.08.2006, 12:53
Önemli olan Türkiye sahalarında bu hareketi yapması değil,adamın niyeti,düşüncesi belli.Aşağılık bir cani ve tepeden tırnağa ırkçı.Kendi cumhuriyeti olduğunu iddia eden aşağılıklarada böyle transfer yakışır.
Bizim Stepanov'a gelince Kezman'la aynı duyguları taşıdığüını sanmıyorum.Herhalde onu transfer eden Boşnak hoca,can düşmanının Türkiye'de ekmek yemesine izin vermezdi.Yinede bu konuda bir açıklama yaparsa seviniriz tabii ki.

Trapezus-61
31.08.2006, 16:07
Şimdi durup dururken stepanov'u da sırp diye bu tartışmanın içine sokup açıklama yapmasını beklemenin anlamı yok. Bugüne kadar kendisinden böyle bi hareket gördünüz mü ? Görmediyseniz futbolcumuzu yıpratmaya kimsenin hakkı yok.

Keleşoğlu
31.08.2006, 16:18
burada o hareketi yapamaz , yaparsa da gerekli tepkiyi fenerlilerde gosterir insallah!!

UğuR
31.08.2006, 17:03
31 Ağustos 2006 17:00

Haşmet Baboğlu'nun can güvenliği tehlikede. NTV'de 90 dakika programında Kezman'ın ırkçı işaretini gündeme getiren yazara fanatikler tehdit etti... http://www.internetspor.com/v3/img/1x1.gif
Spor yazarı Haşmet Baboğlu'nun hayatı tehlikede. Nedeni ise Kezman ile ilgili sözleri..

Vatan Yazarı Haşmet Baboğlu'nun can güvenliği tehlikede. NTV'de 90 dakika programında Kezman'ın ırkçı işaretini gündeme getiren yazara fanatikler tehdit etti. Gazetecilik görevimi yaptım fakat başıma bir şey gelirse... başlıklı yazısında kendisine saldıranlara cevap verdi.

Yazı: Haşmet Babaoğlu
Kaynak: Vatan

isaret parmagi
01.09.2006, 08:55
Sanıyorum kendisine Türkiye'ye geldiği ve bu halkın Bosna-Hersek konusunda ne kadar duyarlı oldugu hatırlatılır Fenerbahçe'li yöneticeler tarafından.Eğer aynı sapkınlıklara devam ederse bu halk gerekeni yapar.

Ayşe Aygün
01.09.2006, 09:37
Ezik taraftarda olsa sanmıyorum fb buna tepki vermiyeceğini.kesin tepkilerini koyarlar.zaten azize bir madde ekletmiş yaprsan bu kadar ceza alırsın diye.

Naim
01.09.2006, 09:45
Ezik taraftarda olsa sanmıyorum fb buna tepki vermiyeceğini.kesin tepkilerini koyarlar.zaten azize bir madde ekletmiş yaprsan bu kadar ceza alırsın diye.

yalandır o işler
niye Haşmet yazana kadar bu maddeden bahsedilmedi?
Tamamiyle Basının fb yi aklama operasyonu
Çok gördük öncelerini
dikkat edelim
bu tarz dezenformasyonları yutmayalım;)

TameRHan
01.09.2006, 14:03
stepanov da sırp ama kezban gibi serserice hareketler yapmıyor.

tencere yuvarlanır kapağını bulurmuş boşuna dememiş atalarımız. fenerin kezbanı alması bu misal

golebshera
01.09.2006, 17:28
Haşmet bu ifadelerinden sonra bu kadar tepki görüyorsa, ters giden birşeyler var demektir. Ne söylediki adamın kellesini istiyorlar? Kendilerini ne sanıyorlar?

Feybee camiasının içinde tam Kezban gibi şuursuz fanatikler var. O fanatikler olmasa belkide bu kadar anti fenerli olmaz ülkemizde. Aslında onlar için iyi bir transfer oldu Kezban. Beraber bir sinerji falan yaratırlar, iyi anlaşırlar sanırım..

marcelinhots
01.09.2006, 22:30
bu lafın çok yanlış . nasıl yapsa bile bizi germemesi lazım . boşnak demek bosnada yaşayan müslüman lar demek . onun o hareketi yapması ırkçılık demek . türkiyedede ırkçılık hareketleri bu yıla kadar olmadı bundan sonrada olmaması için böyle şerefsiz kişileri temizlemek lazım . onun için bizi germemesi gibi bi durum olamaz.

türkiyede ırkçılık hareketleri olmadı lafı bence şehir efsanei oldu artık.Vermek istemediğim bir örnek olucak ama siyahi bir futbolcuya göz göre yamyam diyen bir klüp başkanı(sayın yılmazı severdim,ama bu konudaki kızgınlığım geçmedi)varsa o ülkede ırkçılıkda vardır.Sadece bir maçta etoya yapıldığı gibi bir hareket olmamaıştır,ama emre toramanın ilk haftalarda yaptığı doğruysa buda maalesef başlamışdır.

bu işi bosnadaki müslümanlara kadar dayamak bence provakasyondur.Bırakın adamlar türkiyeye gelebilecek en iyi golcülerden birini getirdiler(kariyer olarak öyle en azından)tadını çıkarsınlar.

Armağan Dere
02.09.2006, 01:57
Evet Kezman politik acidan anlami olan bir hareketi, hele hele Bosna macindan sonra yapmistir...Icinde bulundugu sartlari bilmeden yaptigi hareket yanlistir bir daha yapma diye elestirmek ise kimseye dusmez...Hele millet olarak bize hic dusmez...

Adama o zaman sorarlar neden Italyan urunu satan magazalar yagmalandi, urunleri yakildi diye...Neden gsin yaptigi maclar milli mucadele haline sokulup kin dolu ortamlar yaratildi, neden Efes Pilsen'in Yunan takimlari ile oynadigi maclarda yaratilan atmosfer savas ortamini andirdi, basketbol seyirci ortalamasi 500 iken, o salona 15bin kisi girdi, 15bin kisi disarida kaldi diye...

Nedeni basit...Cunku bunun acisini o atesi yureginde hissedenler bilir...Kezman 27 yasinda...savas ciktiginda 13 yasindaydi...Ben 13 yasimdayken stadin onunde kavga eden FB atkili taraftarlara ozenirdim mesela...Aralarina girmek isterdim icten ice...

Tam ergenlik doneminde savasla buyumus ve 21 yasina kadar burda kalmis...Futbolcu olmki ile asker olmak arasinda kafasinda sorular olusmustur o yastaki cocugun...Ama futbolcu olmus savasin icinde..Insanin karakterinin olusmaya basladigi donemlerde boyle bir ortamdan cikmis...Cetnik isaretleri, dovmeler, asiri milliyetcilik falan iste bu gunlerin urunu....Demin hikayesini anlattigim Damir'den bir farki yok aslinda...Ama elestirmeye gelince bu olayda bagri yanmamis bir millet olarak ustumuze laf uretmekte millet tanimiyorum...

Durum boyleyse Bayern Munih'li Salihamidzic'te gelmesin Turkiye'ye...Oda sirplara karsi nefretini hic saklamamistir...Yarin onuda alirsak ne olacak...Neler konusulacak peki...Sirf ayni dini kabul ediyoruz diye bu kabul edilecek bir davranis mi olacak...Sirp kotu, Bosnali iyi...Esas irkcilik budur benim gozumde...Insani insan yapan degerleri tanimadan, kafadan damgayi yapistirmak...Irkcilik budur...Cetnik isareti degil...

Sozun ozu; biz yaparken iyi, sirp, amerikali, bulgar, italyan yaparken kotu olmasin...Elestirirsek davranis elestirelim, milliyet din irk degil....

bu nasıl insalıktır,bu nasıl türk milliyetçiliğidir.peki bnm de bi sorum var sayın gerizekalı,öküz,beyinsiz mahlukat türkler hangi ırka zulum yapmışlar aman dileyen kimi kesmişler,çetnik işaretini işte 13 yaşında savaşın arasında büyümüşte peki bu adamın aklı yokmu varda işine gelmiyo.. haa peki dediği türk dölleri defolun lafı ne olcak vay salak herifler yaa bunlara israil lideri futbolcu olsa ariel şaron onu verseler
bişey demezler ona da kılıf bulurlar..

ARAF
02.09.2006, 02:41
adam katilleri destekliyorum bende onalrdanım diyor o hareketi yaparak bazıları bize ne burda bişey yapmadı ki diyor hayret valla adam belkide transfer paralarını bu çentik lere verip silah almıştır mutlaka tepkimizi belli edelim fb maçlarında adam ırkçıyım resmen diyor uefa da ırkçılığa karşı savaş açmış tırışkadan demekki bunların işleri müslümana gelince ırk çı olunmuyor etoo ya gelince ırk çı olunuyor

marcelinhots
02.09.2006, 21:37
Fenerlilerin sitesinde böyle bir resim vardı,burdada paylaşiyim dedim.Daha öncede dedim bu gsli ve bjkli medyanın fenerbahçe ve kezman aleyhine başlattığı bir propagandaydı,bizim henüz katılmamamızdan gurur duyuyorum.Bakalım gsli ve bjkliler bu sefer ne tepki verecekler.

golebshera
03.09.2006, 03:15
Fenerli arkadaş doğru söylemiş. Kezbana hak vermemek elde değil. Gençliğinde savaşı yaşayan kezbanın, ÇETNİK abileri ne acılar çekmiştir kimbilir..

Kolaymı bir gecede 8000 boşnağı kadın çoluk çocuk demeden katletmek? Uyku yok oturmak yok.. Sabaha kadar tecavüz et, öldür, cesetleri istif et, çığlık ve silah sesinden kulakların rahatsız olsun vs..

Saatler ve günler boyunca elde dürbünlü tüfek, sokağa çıkan sivillere nokta atış yapmak kolaymı? Yüzbinlerce insanı topraklarından sürmek, yaşam alanlarını mayınlamak, camileri bombalamak, ırkları aşağılansın diye sistematik tecavüzler.. Böyle bir savaşı yürütmek kolaymı, hemde yıllarca?

Kezbanın çilelerini durup düşününce hassasiyetini anlıyor, özür diliyorum sayın fenerli angut. Üstün Slav ırkının iyiliği için bu çileleri çeken ÇETNİKleri kahramanca selamlamak suç olmamalı..

Asıl ırkçı biz Türklermişiz meğer. Apoyu saklıyor diye italyan malı yaktık. Anadoluyu kendi vatanı, bizi bozkırdan gelen barbar işgalci olarak gören Yunan fanatiklerine tribünlerde cevap verdik. Futbola kendi çirkinliklerini karıştırıp biz barbar Türklere nefretlerini kusan holiganlara taksim meydanında cevap verdik. Biz ne faşist milletmişiz.. Bu yüzden Kezbanı eleştirmek bize düşmez.

Haklısınız ne diyim..

(Antulu Angutun yazısını ibret ve hayratler içerisinde okudum. Mevzu ister Kezban olsun, ister Hatice farketmez.. Bu hasta ruhlular, her mevzuyu lehlerine çevirmek için hiçbir değer yargısına sadık kalmadan adi propaganda yapıyorlar. Bu kadar şerefsizlik, köpeklik olmaz.)

selçukabi
04.09.2006, 10:01
Fenerlilerin sitesinde böyle bir resim vardı,burdada paylaşiyim dedim.Daha öncede dedim bu gsli ve bjkli medyanın fenerbahçe ve kezman aleyhine başlattığı bir propagandaydı,bizim henüz katılmamamızdan gurur duyuyorum.Bakalım gsli ve bjkliler bu sefer ne tepki verecekler.

Bence bu resim tam da fenerlilere yakışacak bir şekilde fotomontaj. İliçin serçe ve yüzük parmaklarının olduğu yerler arkadaki ışık süzmesinin renginde montajlanarak yok edilmiş. Bu arada bunu ispatı da parmaklar aşağıya doğru kıvrılmış olsa el avuç içi aynasında parmakları görmemiz gerekirdi. Bu işlerden çok anlamam ama anlayan arkadaşlar bana onay verecektir.

Badaloğlu
04.09.2006, 13:04

Bu resmi yayınladığın iyi oldu, gerçi sen yapıştırmasan ben yapıştıracaktım.Bende bugün hürriyette gördüm.Daha önceki yazımda İliç'in Galatasaray'ın Almanya kampında Çetnik işaretini ve sergilenen tabloyu tasvip etmediğini yazmıştım(o öyle söylemişti) ama yukardaki görüntüler bunu yalanlıyor.Bende bu adamın Kezmandan farklı olduğunu sanırdım ama değilmiş.Her Sırp'da Çetnik değildir.Ama Stepanov bu konuda ne düşünür? açıkcası bende çok merak ediyorum.

Bu arada Angut comdan alınan yazıda fenerli zat; Kezmanı savunmuş ama bu takıma Kezmandan önce Boliç'di,Baliç'di,Saffet Sancaklı,İstanbulspor'lu Saffet, daha bir sürü eski Boşnak ve Boşnak kökenli futbolcular gelmişti.Birde onların gözünden şu meşhur savaş yorumunu yazsaydınya a akıllı angutum benim.Acaba Kezman savaş sırasında 13 yaşındayken; gene savaş sırasında 13 yaşında olan Boşnak futbolcular Kezmanın bu yaptığı işaret ne anlama gelir?diye sorsaydınya...Bu takımda Boliç olsaydı ya da Baliç, siz bu adamı alabilirmiydiniz?
Bu konuda Ali Şen'in bir açıklamaısını duyan yada okuyan varsa banada haber versin.Ben daha bu transferle ilgili bir şey duymadım ondan.