PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şike'de CAS Davası ve Yargıtay Kararı

Ender Kuyumcu
02.08.2013, 01:58
Değerli BMN üyeleri;

Kamuoyunda oluşan yanlış izlenim ve bilgi kirliliğini gidermek için 28 Ağustos tarihinde sonucu açıklanacak olan CAS davasıyla ilgili bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bilindiği üzere CAS Uluslararası Anlaşmazlık Kurulu ve sportif disiplin uygulamalarındaki (cazalarının) anlaşmazlıkların karara bağlandığı, nihai sözü söyleyen bir kurum.

UEFA'nın Avrupa Kupalarından men ettiği fenerbahçe ve beşiktaş kulüpleri de bu karara itiraz ederek CAS'a başvurdu.

Bilinenin aksine CAS bu davada ŞİKE var ya da yok şeklinde bir karar vermeyecek. CAS davayı usulden görüşecek.

Yani;

UEFA tarafından verilmiş olan men cezalarının usule ( kural ve yürütmelere ) uygun olup olmadığına karar verecek.

UEFA yaptığı yargılama sonucu ŞİKEYİ tespit etti ama bu iki kulübe ŞİKE yaptıkları için değil Avrupa Kupalarına katılırken yalan beyanda bulunup temiziz dedikleri için ceza verdi.

Yargılama tamamlandığında ŞİKE suçundan almaları gereken cezayı TFF'den bu kulüplere ve ŞİKE'ye karışan diğer kulüplere uygulamalarını isteyecektir.

Bunun benzeri bir durum aslında Yargıtay için de geçerli. Yargıtay da ŞİKE var ya da yok demeyecek.

Şike suçundan kaynaklı verilen cezaların mevcut kanunlarla olan uygunluğunu gözden geçirecek.

ŞİKE hem HUKUKEN hem de SPORTİF AÇIDAN tespit edilmiş ve cezalandırılmıştır.

Bu nedenle Trabzonspor kulübünün de hakkını aramak için CAS kararını ya da Yargıtay kararını bekleme gibi bir zorunluluğu yok, çünkü Mahkeme de UEFA da şikeyi tespit etti.

Daha önce de belirtmiş olduğumuz üzere Trabzonspor Kulübü ilk adım olarak TFF Hukuk Müşavirliğine başvurmalıdır.

Bunun yanında UEFA tarafından aldığı ŞİKE kararının gereğini yapması ve TFF'yi fenerbahçe ve beşiktaş kulüpleriyle birlikte ŞİKEYE bulaşmış diğer takımların da KÜME DÜŞÜRÜLMELERİ için gerekli başvuruları yapmalıdır.

Türkiye içindeki atılması gereken ilk resmi adım aşağıdaki linkte anlatılmıştır;

http://bordomavi.net/forum/showthread.php?t=42780

NOT : Bu arada bir ekleme yapmam gerekirse CAS bu davayı usulen de bozmayacaktır zira her iki kulüp de temiziz diye yazılı beyanda bulunmalarına rağmen yargılama sonucu temiz olmadıkları ve yalan beyanda bulundukları tespit edilmiştir.

Mustafa Ozel
02.08.2013, 02:16
Kim yapacak bunları. Başbakanın sözünden çıkmayan AKP YALAKASI BAŞKANMI?

Murat Acar
02.08.2013, 02:29
Bu durumu TRABZONSPOR klubu avukatları bilmiyormu yada Uefa neyi bekliyor ozamanda tff ye yaptırım için gereğini yapmıyor.Durum tam manasıyla bu ise ozaman Uefa nın neden beklediğini de bize açıklarsan memnun olacağız...

Ender Kuyumcu
02.08.2013, 02:35
Bu durumu TRABZONSPOR klubu avukatları bilmiyormu yada Uefa neyi bekliyor ozamanda tff ye yaptırım için gereğini yapmıyor.Durum tam manasıyla bu ise ozaman Uefa nın neden beklediğini de bize açıklarsan memnun olacağız...

UEFA sürecin başından beri normal prosedürlerini işletiyor.

Bir tarafta siyaset, ticaret ve kulüpler tarafından yürütülen lobi çalışmaları diğer tarafta ise çalınan hakkının hesabını sormayan, süreci hızlandırmak için bu güne kadar hiç bir resmi adımı atmamış olan Trabzonspor.

UEFA muhakkak gereğinin yapılması için TFF'ye talimat verecektir ama bunun için net bir tarih vermem imkansız zira kurallar açık ama biraz yavaş işliyor.

Hızlı işlemesi için Trabzonspor kulübünün de çaba sarf etmesi lazım.

Armağan Dere
02.08.2013, 02:36
Yargıtayın yargılamayı usülsüz bulma ihtimali de var.
ve tekrar görüşülsün deme ihtimali de mevcut.
Bu da zamanın uzaması demektir.

Ender Kuyumcu
02.08.2013, 02:39
Yargıtayın yargılamayı usülsüz bulma ihtimali de var.
ve tekrar görüşülsün deme ihtimali de mevcut.
Bu da zamanın uzaması demektir.

Mümkündür ama yine de bu şike olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz.

Örnek vermek gerekirse;

Çete yok der ve çeteden eklenen cezaların azaltılmasını ister ya da buna benzer cezalarda ufak tefek oynamalar yapar.

Yargıtay başsavcısı da Yargıtay'a sunduğu tebliğde cezaların onanmasını istemiş zaten.

Bunun kurtuluşu yok.

cerasus
02.08.2013, 02:40
ŞİKE hem HUKUKEN hem de SPORTİF AÇIDAN tespit edilmiş ve cezalandırılmıştır.

Bu kisma ve akabinde gelen kisma katilmiyorum.

Hukuken misal A.Y. hapise girmemistir. Yani cezalandirilmamistir. Ceza verilmistir ama cezasini cekmemistir. Cünkü son asama bitmedi.

Sportif olarakta ayni. UEFA ceza verdi, temyiz etti ancak CAS yüzünden karar ertelendi. Cezasi islemedi sikebahce'nin henüz, yoksa ceza yedikleri halde dün maca nasil ciktilar? Yani son nihai karar bekleniyor.

Sportif olarak ancak Türkiye'de her sey nihai sonucuna varmistir. Ve yaptigimiz basvuruyu sekreter mi birisi reddetmisti sanirsam. Tekrardan basvurmak icin dayanak olarak CAS'i beklemek bence en dogrusu.

U.Sadıkoğlu
02.08.2013, 02:41
Artık benim aklımaa sadece tek bir seçenek geliyor ;

Sokağa inip çatışmak...

Mert'
02.08.2013, 02:46
Hakimleri satın aldılar falan deniliyor aslı var mı o olayın insan korkmuyor değil?

Ender Kuyumcu
02.08.2013, 02:48
Bu kisma ve akabinde gelen kisma katilmiyorum.

Hukuken misal A.Y. hapise girmemistir. Yani cezalandirilmamistir. Ceza verilmistir ama cezasini cekmemistir. Cünkü son asama bitmedi.

Sportif olarakta ayni. UEFA ceza verdi, temyiz etti ancak CAS yüzünden karar ertelendi. Cezasi islemedi sikebahce'nin henüz, yoksa ceza yedikleri halde dün maca nasil ciktilar? Yani son nihai karar bekleniyor.

Sportif olarak ancak Türkiye'de her sey nihai sonucuna varmistir. Ve yaptigimiz basvuruyu sekreter mi birisi reddetmisti sanirsam. Tekrardan basvurmak icin dayanak olarak CAS'i beklemek bence en dogrusu.

Cezalarını çektikleri süre tamamlanmamıştır yoksa cezalandırılmışlardır.

Hatta PFDK bile kişileri cezalandırmıştır ve kurallara aykırı bir şekilde kişilerle kurumları ayırmıştır.

Bu işin bencesi sencesi olmaz. TFF ve UEFA talimatnameleri de açık ve net.

UEFA bu hususta yeni karar aldıktan sonra TFF'nin yargılamayı yenime zorunluluğu var tabi TFF kanunsuz bir şekilde bunu yapmıyor. Şayet Trabzonspor kulübü bu başvuruyu yapar ve reddedilirse hem hukuk kurulu üyeleri hakkında görevi kötüye kullanmaktan dava açabilir hem de ilgili maddeleri örnek gösterip UEFA'ya TFF'nin usulsüzlük yaptığı konusunda şikayette bulunup karar aldırmasını sağlayabilir.

Ender Kuyumcu
02.08.2013, 02:51
;1919238371']Hakimleri satın aldılar falan deniliyor aslı var mı o olayın insan korkmuyor değil?

Bir yanlış bilgiyi daha düzeltmek gerekirse onlar hakim değil hakem.

İngilizcede Arbitrator diye geçiyor ve yaptıkları da hakemlik.

Satın alma konusuna gelecek olursak hayatta hiç bir şey imkansız değildir ama bu kadar göz önünde bir dava için bu imkansıza yakın.

Bundan önce de UEFA DK ve UEFA TK üyelerini satın aldıkları söylenmişti.

Tabi hakimlerden kasıt Yargıtay üyeleri ise bu konu biraz karışık.

Net olmamakla birlikte aşağıda Armağan Dere'nin paylaştığı belge doğru ama bunların kaçı davayı görüşecek olan dairenin üyesi onu bilmiyorum.

Yine de kanunlar ve krallar çok açık. Bir usulsüzlük beklemiyorum.

Armağan Dere
02.08.2013, 02:54
;1919238371']Hakimleri satın aldılar falan deniliyor aslı var mı o olayın insan korkmuyor değil?

https://pbs.twimg.com/media/BQCE8cBCMAEb4I8.jpg:large

Ayrıca bildiğim bir de geçen sene yemek yendi İstanbul'da.
Yargıtay üyeleriyle ama onlar burada yazanlar mı o kadar geniş bir bilgi yok.

cerasus
02.08.2013, 02:56
Sonuc olarak bizim basvuru yapmamizin temel kaynagi UEFA olacaktir. UEFA da kararini erteledigi icin su an bir cezalandirma olmamis oluyor. O yüzden bence CAS'i bekleme zorunlulugu vardir.

FENERBAHÇE SK & BEŞIKTAŞ JK V. UEFA - UPDATE (http://www.tas-cas.org/en/infogenerales.asp/4-3-6956-1092-4-1-1/5-0-1092-15-1-1/)

Lausanne, 18 July 2013 – Due to agreements reached between the appellants and UEFA, the decisions challenged by Fenerbahçe SK and Beşiktaş JK have been stayed and will not be enforced until the Court of Arbitration for Sport (CAS) issues its final decision in each matter.
This means that Fenerbahçe SK and Beşiktaş JK will take part in the draws of the first preliminary matches of the UEFA Champions League (Fenerbahçe) and of the UEFA Europa League (Beşiktaş). In the meantime, the arbitration procedures are continuing following an expedited calendar agreed upon by the parties and it is anticipated that hearings will take place in August with a final decision being issued before 28 August 2013 (Fenerbahçe) and 30 August 2013 (Besiktas).
Last updated: 01/08/2013 07:08 CET (http://www.uefa.com/uefachampionsleague/season=2014/matches/index.html)

The participation of Fenerbahçe SK in the 2013/14 UEFA Champions League and/or 2013/14 UEFA Europa League is subject to the final decision of the CAS.

Gökhan ARSLAN
02.08.2013, 03:05
Ne tarafa çeksek ne desek boş olacak sanırım
Sadece 2 senedir yaptığımız gibi bekleyeceğiz..
Elden başka birşey gelmiyor kişi olarak
Kulübün neden hareket etmediğine anlam veremiyorum ama umarım onlarda CAS'ı bekliyordur
Arka planda başka şeyler yoktur
28 Ağustos günü hepimizin beklediği o haberi alacaz inşallah..

Ender Kuyumcu
02.08.2013, 03:10
Sonuc olarak bizim basvuru yapmamizin temel kaynagi UEFA olacaktir. UEFA da kararini erteledigi icin su an bir cezalandirma olmamis oluyor. O yüzden bence CAS'i bekleme zorunlulugu vardir.

Anlatmaya çalıştım ama anlamamakta ısrar ediyorsun.

CAS davayı usulden görüşecek yani bu suçtan bu ceza verilir mi verilmez mi onu görüşecek.

ŞİKE zaten sabit ve şikenin tespit edilmiş olması bizim için başvurma nedeni.

Senin mantığınla hareket edecek olursak CAS bu davayı usulden bozarsa ŞİKE yok demiş olacak ve iş bitecek. Oysa ki durum öyle değil.

Bu paylaştığın yazılarda da bahsedilen ŞİKE değil zaten.

Mert'
02.08.2013, 03:23
Kulüp neyi bekliyor o zaman boşbakandan emir mi aldı İHO?

cerasus
02.08.2013, 03:40
Size göre sikebahce CAS'a UEFA haksizdir diye basvurmadi. Verdigi cezalar haksiz oldugu icin basvurdu. Yani dediginiz gibi sike sabit ama verilen ceza uygun degilmis.

Bana göre ise sikebahce CAS'a UEFA haksizdir diye basvurdu. Yani biz sike yapmadik, o yüzden bu cezalari kabul etmiyoruz diyorlar.

Olay sizin dediginiz gibi ise, haklisiniz. Ama sizin dediginiz gibi oldugunu nereden biliyorsunuz?

Sizin Ingilizceniz daha iyi o yüzden yanlisim olabilir ama pekte sizin dediginiz gibi degil olay.

FENERBAHÇE SK & BESIKTAS JK V. UEFA
(http://www.tas-cas.org/en/infogenerales.asp/4-3-6911-1092-4-1-1/5-0-1092-15-1-1/)
Lausanne, 17 July 2013 - The Court of Arbitration for Sport (CAS) has registered today an appeal filed by Fenerbahçe SK and a request for provisional measures filed by Besiktas JK against UEFA in relation to the decisions taken by the UEFA Appeal Body on 10 and 11 July 2013, pursuant to which Fenerbahçe SK was excluded from participating in the next two UEFA club competitions it qualifies for, including the 2013/14 UEFA Champions League, and Besiktas JK was declared ineligible to participate in the 2013/14 UEFA Europa League.
Together with its appeal, Fenerbahçe SK filed a request for a stay of the challenged decision.
Hangi kararlara itiraz? Ayin 10. ve 11. alinan kararlara diyor. Yani temyiz kurulunun nihai kararlari. Bunlarin iptali icin basvurdu diyor son cümlede.
Ben mi yanlis anliyorum?
Yani CAS UEFA'nin verdigi karari gözden gecirecek. Bu her anlama gelebilir. Sike yokmus anlamina da gelebilir.

Ali Can
02.08.2013, 04:32
Ender Abi süreç boyunca bıkmadan usanmadan bize bilgi verdiğin için, yol gösterdiğin için çok teşekkür ediyorum :)

fteotdgs
02.08.2013, 06:57
Sayin Ender Kuyumcu ve cerasus,

Farzedelim, oyle bir TS yonetimi bulduk ve o TS yonetimi 28 Agustos CAS kararindan once TFF'ye itirazini/basvurusunu yapti. Ilk once TFF bunu duymamazliktan, gormemezlikten gelir ki bu en az 1 haftayi bulur, sonra suydu buydu der, ona da 2 hafta say. Zaten boyle 28 Agustos'u yapardik. Neyse, bu isin hikaye kismi.

Meseleye benim yorumum su: Hizlandirilmis CAS karari icin CAS kanadi ve UEFA kanadi karsilikli anlastilar. CAS her halukarda kararini en gec 28 Agustos 2013'de verecek. Buna karsilik UEFA, tahkim kararlarini CAS kararinin verilecegi tarihe kadar bir nevi rafa kaldirdi (ve bunun ardindan takip etmesi gereken tum adimlari da). Zaten bu sayede sikeciler su anda Avrupa'da oynuyorlar. Olacagindan degil de, diyelim TS yonetimi toptan buyuk bir varolussal bunalima girdi, eridi, titredi, kendine geldi, TFF'ye basvurdu CAS karari oncesi. Cok buyuk ihtimalle TFF "Haa? Ne? Biri bana bir basvuru mu yapti?" salaga yatmasinin ardindan bu CAS-UEFA anlasmasini one surerek zaten hicbir sey yapmayacaktir CAS kararlarina kadar (ondan sonra baska bahanelere ihtiyaclari olacak).

Ozetleyebilirsem, TS yonetiminin CAS kararlarini beklemeden yapacağı olası bir başvurunun gecerliligini belirleyen etmen, UEFA-CAS anlasmasindaki yukarida saydigim maddeler. UEFA'nin FB ve BJK'ye neye dayanarak ceza verdigi ya da CAS'in kendisine gelen davaya ne acidan yaklasacagi/bakacagi degil.

S.ÖZKAN
02.08.2013, 08:19
Bilgilendirme için teşekkürler

maxim
02.08.2013, 19:02
Size göre sikebahce CAS'a UEFA haksizdir diye basvurmadi. Verdigi cezalar haksiz oldugu icin basvurdu. Yani dediginiz gibi sike sabit ama verilen ceza uygun degilmis.

Bana göre ise sikebahce CAS'a UEFA haksizdir diye basvurdu. Yani biz sike yapmadik, o yüzden bu cezalari kabul etmiyoruz diyorlar.

Olay sizin dediginiz gibi ise, haklisiniz. Ama sizin dediginiz gibi oldugunu nereden biliyorsunuz?

Şikeciler CAS'a UEFA'nın aldığı kararı bozun diye başvurdu burası kesin olan kısım.

Ama neden bozulmasını istiyor bunu biz resmi olarak biliyor muyuz? Sanırım hayır.

Ancak çıkan haberlerden vs. kullanacakları argümanlar arasında, bir suça iki ceza olmaz gibi birşeyin olduğunu duyuyoruz. Eğer tek savunmaları buysa veya daha önemlisi CAS bunu doğru kabul edip cezayı iptal ederse, sonuç olarak yine şike ispatlanmış oluyor.

Ömer_
02.08.2013, 21:46
yönetım gereklı başvuruları yapmalıdır,cas ve yargıtay kararından sonra işi sulandırmaya kalkacaklardır,yönetim uyuma.

Ender Kuyumcu
02.08.2013, 23:59
CAS bugün bira açıklama yaparak 19 Nisan 2008 tarihinde oynanan FC Karpaty ve FC Metalist maçıyla ve 10 kişiyle alakalı kararını da kamuoyuyla paylaşmış.

Açıklamanın linkini aşağıda sizlerle de paykalıyorum:

http://www.tas-cas.org/d2wfiles/document/6999/5048/0/Media20Release20_English_20Metalist.pdf

CAS aldığı kararda özetle;

19 Nisan 2008 tarihinde oynanan FC Karpaty ve FC Metalist maçında manipülasyon olduğuna karar vermiş.

Kulüplerin ve kişilerin yaptığı itirazları reddederek bazı futbolcular ve yöneticiler hakkında doğruda ya da dolaylı suçu sabit görmüş.

FC Karpaty'nin onursal başkanı ve yöneticileri şike ile ilgili bilgilere ulaşmalarına rağmen Federasyonu bilgilendirmedikleri için suçlu bulunmuş.

Metalist takımının kazanmış olduğu bronz madalya ( sanırım kasıt lig üçüncülüğü ) iptal edilmiş.

Federasyonun 2011-12 sezonu için vermiş olduğu -9 puan ceza da Federasyonun tekrar halinde eksi puan cezası verilir kararı gereği kaldırılmış.

sanatik
03.08.2013, 00:03
Şikeciler CAS'a UEFA'nın aldığı kararı bozun diye başvurdu burası kesin olan kısım.

Ama neden bozulmasını istiyor bunu biz resmi olarak biliyor muyuz? Sanırım hayır.

Ancak çıkan haberlerden vs. kullanacakları argümanlar arasında, bir suça iki ceza olmaz gibi birşeyin olduğunu duyuyoruz. Eğer tek savunmaları buysa veya daha önemlisi CAS bunu doğru kabul edip cezayı iptal ederse, sonuç olarak yine şike ispatlanmış oluyor.

ayrica sorusturmadan uefa ilk cezayi kesmis diyede sözler geciyor forumlarinda.

Bugün aldigimiz iki haber baya sevindirdi hepimizi. Yüzdük yüzdük sonuna geldik. Inshallah ümid ettigimiz gibi hakkimizi alarak biter bu mesele.

28 inde Trabzondayim (Erdogdu) umarim herkes olumlu sonuc ardindan sokaga dökülür :)

Mert'
03.08.2013, 00:46
CAS bugün bira açıklama yaparak 19 Nisan 2008 tarihinde oynanan FC Karpaty ve FC Metalist maçıyla ve 10 kişiyle alakalı kararını da kamuoyuyla paylaşmış.

Açıklamanın linkini aşağıda sizlerle de paykalıyorum:

http://www.tas-cas.org/d2wfiles/document/6999/5048/0/Media20Release20_English_20Metalist.pdf

CAS aldığı kararda özetle;

19 Nisan 2008 tarihinde oynanan FC Karpaty ve FC Metalist maçında manipülasyon olduğuna karar vermiş.

Kulüplerin ve kişilerin yaptığı itirazları reddederek bazı futbolcular ve yöneticiler hakkında doğruda ya da dolaylı suçu sabit görmüş.

FC Karpaty'nin onursal başkanı ve yöneticileri şike ile ilgili bilgilere ulaşmalarına rağmen Federasyonu bilgilendirmedikleri için suçlu bulunmuş.

Metalist takımının kazanmış olduğu bronz madalya ( sanırım kasıt lig üçüncülüğü ) iptal edilmiş.

Federasyonun 2011-12 sezonu için vermiş olduğu -9 puan ceza da Federasyonun tekrar halinde eksi puan cezası verilir kararı gereği kaldırılmış.

Burdan yola çıkarsak şikecilerin çok daha net delilleri var biliyorum? Bu bizim için çok iyi bir gelişme sanırım.

Ender Kuyumcu
03.08.2013, 01:02
;1919240688']Burdan yola çıkarsak şikecilerin çok daha net delilleri var biliyorum? Bu bizim için çok iyi bir gelişme sanırım.

Buradan yola çıkarsak CAS ülke federasyonlarının ve UEFA talimatnamelerinin içeriğine hakim ve her ne tür dava olursa olsun konunun uzmanı kişiler kurallara bağlı olarak doğru kararı veriyorlar.

cakalkerem
03.08.2013, 01:02
cas sana geliyoruz

Yiğit Gayretli
03.08.2013, 01:03
Birilerinden "icazet almadan", iradî bir şekilde sokağa inme kararlılığında olmamız ve de buna hazırlıklı olmamız gerekmektedir...

Mert'
03.08.2013, 01:05
Buradan yola çıkarsak CAS ülke federasyonlarının ve UEFA talimatnamelerinin içeriğine hakim ve her ne tür dava olursa olsun konunun uzmanı kişiler kurallara bağlı olarak doğru kararı veriyorlar.

Şikebahçenin kurtuluşu yok o zaman CAS'dan.

Ender Kuyumcu
03.08.2013, 01:08
;1919240780']Şikebahçenin kurtuluşu yok o zaman CAS'dan.

Mesele CAS'tan kurtulup kurtulmaması da değil zaten. Konuyu açıkladığım ilk mesajda da anlattığım üzere bu dava usulden görüşülüyor yani şike sabit.

Bana kalırsa usulden de ceza alacaklar ama bu konuda UEFA iç talimatnamelerini, kanun ve kuralları da iyi bilmek lazım.

Burada da UEFa DK ve TK üyelerinin bilgisine güveniyorum.

şenol.08.borçkalı
03.08.2013, 01:45
üstad traji komik ama , bu durumda esas kampanyayı (mail, telefon , fax ) kendı klubumuze yapmamız gerekiyor ozaman yanılıyormuyum?

hee birde hazır kampanya yapmısken su sıyasettende uzak durmayı söylesek iyi olmazmı

sanatik
03.08.2013, 01:46
Evet usülden ve enteresan bir karsilastirma yapacagim. Münihte süren Nazi/Irkci mahkemesindede Avukatlar ayni Sikeciler gibi mahkemeyi hata yapmaya zorlayan hamleler yapiyor, yapmak istiyor. Yani suc belli ve baska careleri yok.

TFF ve sikeciler basindan beri Uefa hata yapsin bizde sonra bundan faydalanalim diye bir hesap isine girmis görünüyor. bence !

Aslinda uefanin dikkatli davranmasinin ve bu meselenin bu kadar uzamasinin arkasinda yatan bir sebepde bu olabilir.

Nihat Günay
03.08.2013, 02:24
CAS davasında fenerin seçtiği hakem feneri, UEFA'nın seçtiği hakem UEFA'yı savunmak durumunda mı?

Yoksa bu hakemler ve diğer 3. hakem olayı tarafsız olarak mı araştıracak...

TekfurÇayır 61
03.08.2013, 11:03
Ender hocam iyi de bu işte bir acaiplik var. UEFA'nın hukukî prosedürüne göre şike suçu sâbitlendi ise ve kurallara göre CAS'ın sonucu bu temel gerçeği değiştirmeye muktedir değil ise şikebahçe avrupada nasıl oynayabilir?

Ender Kuyumcu
03.08.2013, 11:58
CAS davasında fenerin seçtiği hakem feneri, UEFA'nın seçtiği hakem UEFA'yı savunmak durumunda mı?

Yoksa bu hakemler ve diğer 3. hakem olayı tarafsız olarak mı araştıracak...

Bu hakemler kimseyi savunmak için orada değil.

Her iki taraf da kendilerini savunmaları için değil karar vermeleri için o hakemleri seçiyor.

Her iki taraf da kendilerini davada kendi avukatları ya da temsilcileri ile savunacak zaten.

Ender Kuyumcu
03.08.2013, 12:01
Ender hocam iyi de bu işte bir acaiplik var. UEFA'nın hukukî prosedürüne göre şike suçu sâbitlendi ise ve kurallara göre CAS'ın sonucu bu temel gerçeği değiştirmeye muktedir değil ise şikebahçe avrupada nasıl oynayabilir?

fb ve bjk diyor ki; UEFA bize usulen bu cezayı veremez.

UEFA da bu cezanın kurallara uygun olduğunu söylüyor.

Şike suçu yerel ligde işlendiği için ceza şike cezası değil zaten.

O yüzden nihai karar grup maçları öncesi verileceği için o zamana kadar anlaşmalı olarak oynuyorlar.

Mert Pasa
03.08.2013, 12:24

bir muhendis olarak hukuku katlediyor olabilirim ama ben soyle anliyorum

en negatif senaryoda Yargitay ve CAS verilen cezalara esas olan yargilamalarin ''dogru olmayan'' bir usulle yapildigini dusunebilir,bu durumda da en azindan Yargitay(CASi bilmiyorum) hukumu bozuyorum git dogru usulle yeniden yargila diyebilir.Eger kabul goren bir usulle yapilan yeni yargilamada onceki deliller degil de(mesela dinleme kayitlarinin durumu gibi) baska deliller ele alinirsa bu yargilamadan sucsuzdur neticesi bile cikartilabilir.

Zayif ama teorik mumkun isler

fteotdgs
03.08.2013, 18:08
fb ve bjk diyor ki; UEFA bize usulen bu cezayı veremez.

UEFA da bu cezanın kurallara uygun olduğunu söylüyor.

Şike suçu yerel ligde işlendiği için ceza şike cezası değil zaten.

O yüzden nihai karar grup maçları öncesi verileceği için o zamana kadar anlaşmalı olarak oynuyorlar.
Bu bahsettiğiniz anlaşma aslında UEFA ve CAS arasındaki anlaşma. Hızlandırılmış CAS kararını bence FB ve BJK tarafı hiç beklemiyordu. Ancak bu bahsettiğim anlaşma sonrası o şartları kabul edip etmedikleri sorulduğunda "hayır" diyemediler. Bu başlık altında daha önce yazdığım entry'de yine o anlaşmayı TS yönetiminin TFF'ye olası başvurusu açısından yorumlamıştım. Sanıyorum o, Tekfurçayır61'in sorusunu da yanıtlıyor.

jako13
03.08.2013, 23:53
Başkanın çabuk şarjı bitecek anlaşıldı ! Kulüplerle kişileri ayırın (Meali;Cezayı fenere değil azize verin. Fenere dokunmayın) diyen başbakanın talimatı ile tüpçü federasyon başkanı yapıldı ve bu rezillik örtbas edilmeye çalışıldı. (-Ve başbakan hala aynı telden dem vuruyor.) Beğenmediğiniz GAVUR (Sayfalar dolusu ırkçılık teorisi yapmanız ile malum) Türkiye'deki tüm kurumlardan, kişilerden (İktidarı, muhalefeti dahil) hepsinden daha delikanlı çıktı, bu işin üzerine gidiyor. Kimse hele hele TS Başkanı AKP borazancılığı yapmasın. Taraftarı bölmesin. Tüküreyim tüm siyası partilere affedersiniz...bize kimse sahip çıkmadı. Bunu hepimiz biliyoruz. Ya Başkan siyaset üstü davransın ya da bir önce biz birbirimize düşmeden yol alsın gitsin. Bana şampiyonluk değil bu renkleri sevmek gururu yeter!

colman
04.08.2013, 00:14
Bu şikeciler kendilerine nekadar güveniyolar ceza almayacakmış gibi transfer yapıyolar...

Ender Kuyumcu
28.08.2013, 19:28
Beklenildiği üzere CAS şikecilerin UEFA kararıyla ilgili itiraz başvurusunu reddetti.

Şikeciler zaman kazanmak ve süreci uzatmak için CAS kararını İsviçre federal mahkemesine götüreceklerini açıklamışlar.

Bu konuda da biraz bilgi verelim ki bilgi kirliliği içinde tereddüte kapılanlar olmasın.

CAS kararını yargıya raşıyabilmek için CAS talimatnamelerinde yer alan hiç bir madde fb'ye uymuyor.

Bu yüzden de İsviçre federal mahkemesi de bu başvuruyu rededecek.

Furkan Özdem
28.08.2013, 19:49
Daha önce de belirtmiş olduğumuz üzere Trabzonspor Kulübü ilk adım olarak TFF Hukuk Müşavirliğine başvurmalıdır.

Bunun yanında UEFA tarafından aldığı ŞİKE kararının gereğini yapması ve TFF'yi fenerbahçe ve beşiktaş kulüpleriyle birlikte ŞİKEYE bulaşmış diğer takımların da KÜME DÜŞÜRÜLMELERİ için gerekli başvuruları yapmalıdır.

Abi kulübümüzün bu adımları atacağına inanıyor musun? Başkanın açıklamalarından yola çıkarak...

Ender Kuyumcu
29.08.2013, 10:28
Abi kulübümüzün bu adımları atacağına inanıyor musun? Başkanın açıklamalarından yola çıkarak...

Atmayacağını söyledi zaten.

Bu yüzden UEFA'ya yeni bir mail hazırlıyoruz ve bugün paylaşacağız.

UEFA kanalıyla bu kupa gelecek ve şikeciler düşürülecek.

Ender Kuyumcu
29.08.2013, 10:31
Yukarıda belirtmiş olduğum CAS kararının İsviçre federal mahkemesi'ne taşınma koşulları ekte yazılı.

http://www.tas-cas.org/en/20questions.asp/4-3-231-1010-4-1-1/5-0-1010-13-0-0/

Tercümesi de şu şekilde;

CAS kararına karşı İsviçre federal mahkemesi'ne sınırlı sayıda gerekçeyle başvurulabilir;

Bu şartlar şunlardır;

yetkisizlik, temel usul kurallarının ihlali (duruşma hakkının tanınmaması gibi)& kamu düzenine aykırılık.

fb'nin itirazı bu şartlara uymadığı için reddedilecek.