PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : UEFA Tedbir kaldırdı , CAS Süreç devam ediyor - FB'nin Şampiyonlar Ligi'ne Katılımı

Burçin Aydoğdu
18.07.2013, 15:33
Haber kaynaklarında görüyorsunuzdur. CAS yürütmeyi durdurma kararı aldı ve Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi ön elemelerine katılıyor.

Ancak medyanın haberi veriş biçimi kimseyi yanıltmasın arkadaşlar. Fenerbahçe HIZLANDIRILMIŞ YARGILAMA usulünü kabul ettiği için bu karar verildi. Yani bu karar sadece 28 Ağustos tarihine kadar geçerli bir karar. CAS yargılaması 8-9 ay sürmeyecek, 28 Ağustos tarihinde bitecek.

Üstelik hızlandıırlmış yargılama usulünü seçerek aldıkları risk de artmış bulunuyor. Eğer CAS itirazlarını haksız bulursa hem bu sene Avrupa'ya gidemeyecekler hem de üstüne 2 yıl daha Avrupa'dan men edilmiş olacaklar. Yani men edildikleri yıl sayısını hiç yoktan kendi elleriyle 3 yıla çıkarmış olacaklar.

Konu hakkındaki ayrıntılar belirginleşince, ilgili tüm kaynaklardan resmi açıklamalar yapılınca Murat Kuyumcu ile birikte daha etraflı bir açıklama getirmeye çalışacağız.

Şimdilik şunu söyleyebiliriz: UEFA kararı 16-17 Temmuz tarihlerinde kesindi. Trabzonspor kulübü o iki günü değerlendirmedi. Şimdi ise karar kesin olmaktan bir aylığına çıktı. Bu aşamada Trabzonspor kulübü 28 Ağustos tarihinde verilecek kararı bekleyecek ve beklediğimiz üzere CAS UEFA kararını onayınca 29 Ağustos günü TFF'ye yargılamanın yenilenmesi talebinde bulunacaktır.

Drum şimdilik böyle.

sessizkral_1
18.07.2013, 15:34
daha risk aldılar 3 yıl olacak şimdi

Ahmet Kuru
18.07.2013, 15:35
Sıkıntı etmeye gerek yok. Süreç kısaldı.. CAS kanunen yapması gerektiği neyse onu yaptı. inceleyecek cezayı basacak olacak biterek.

Rahat olun gençler:D

Volcano
18.07.2013, 15:42
Arkadaşlar Yunus egemenoğlu'nu herkes dinlemiştir umarım.. Can sıkılacak hiçbirşey yok. UEFA hızlı yargılama istemiş ve şerefsizler bunu kabul etmiş. .Bu Aziz yıldırımın kulübünü değil kendini kurtarmak istediğine işarettir. 8 ay tff kupamızı vermeyecek bizi oyalayacaktı cas davası sürüyor diye artık kaçacakları delik kalmadı..28 Ağustostan sonra herşey netleşecek..UEFA 2 yıl ceza verdiği bir kulüp cas da haklı çıkma ihtimali yok merak etmeyin...

ilhan
18.07.2013, 15:42
Eyvallah Burçin abi. Şu an Trabzonspor taraftarı arasında da bilgi dezenformosyanu var. Her kafadan farklı ses çıkıyor. Hatta bitti gitti bu iş diyenler bile var twitterda.

Murat Kuyumcu
18.07.2013, 15:59
Dün yaptığımız yayında ısrarla dile getirdiğimiz hukuki süreçlerin ivedilikle uygulanmasının gerekliliği CAS'ın bugün aldığı kararla da bir kere daha ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Hukukta yapmanız gereken başvuruları doğru zamanlamayla gerçekleştirirseniz size tanınan her türlü haktan an itibariyle faydalanma şansınız da olur.
Ulusal medya bu kararın içeriğiyle ilgili yönlendirme yapmaya devam ediyor; nitekim alınan karar CAS yargılamasının da hiç zaman kaybetmeden gerçekleştirilmesi yönünde. Yani fbinin bugün sanki Avrupa Kupaları'na katılma hakları tamamıyla geri verilmiş havası oluşturma çabası zaman kazanma ve de bu süreci paraya çevirebilme uğraşıdır. Elbette aynı zamanda da yeni ayak oyunları yapabilmek için kendilerine süreç oluşturuyorlar.
Tüm bu gerçekler ışığında şunu söyleyebiliriz ki fb bu hamlesiyle cezasının süresini üç yıla çıkarmış olacaktır. fb medyasının yönlendirmelerine lütfen kulak asmayalım. fbnin bugünkü tek başarısı yazının başında da söylediğim gibi hukuki uygulamaların boşluklarından yararlanarak Türkiye içerisinde yürüttüğü ahlaksızlıklara yenilerini ekleme fırsatı bulacak olmasıdır. Tüm gelişmeleri Burçin Aydoğdu ve ben BMNradyo'da yaptığımız yayınlarda ele almaya devam edeceğiz.

ersoyckr
18.07.2013, 16:00
Ya ben çok seviyorum bu Avrupa hukukunu. UEFA yaş tahtaya basmaz. Artık beklemek yok. Az kaldı. CAS sürecini bekleyelim olayı olmayacak. Yaptı yine yapacağını UEFA. Böyle bir karar alınsın istesek olmazdı vallahi :) Süper oldu. Ben şimdi şunu sorayım diyorum... Biraz komplo teorisi. Uefanın disiplin sürecini İHO'ya üfleyenler acaba bunu da mı üflediler? diyorduk ya harakete geçin diye. bu arada şunu belirteyim bunu söylememin sebebi dünkü açıklamayı savunmam değil. sadece acaba arkada neler dönüyor?

Yiğit Gayretli
18.07.2013, 16:01
Allah senden razı olsun Burçin abi.

Erdal DİLEK
18.07.2013, 16:02
Bilgi cok guzel

UğuR
18.07.2013, 16:02
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Burçin ve Murat Reis...

Cafer Bulur
18.07.2013, 16:05
Aziz yildirim sb nin hakli oldugunu tüm dünya görecektir diyor.

Ulan bu serefsiz kime güveniyor acaba?

Alemdar61
18.07.2013, 16:09
DÜN ŞİKE KÖŞESİNDE YAYIMLADIĞIM YAZIMI AYNEN TEKRAR GEÇİYORUM... UMARIM BU SEFER GÜME GİTMEZ !!!...

TRABZONSPOR YÖNETİMİ HAKİM SEÇİMİNDE CAS'A İTİRAZDA BULUNMALIDIR..

Trabzonspor Yönetimi, Kısmet Erkiner ve Türker Arslan'ın medya da yaptıkları açıklamaları delil gösterek bu hakimlerin Fenerbahçe'nin CAS davasında görev almalarını engellemesi gerekiyor..

Kısmet Erkiner ve Gökhan Türkmen her ikiside süistimale meyillidir..
Google'dan bu iki CAS Hakimi'nin şike konusunda açıklamalarına bakılırsa konu net şekilde anlaşılacaktır..

CAS'DA Kİ TÜRK HAKİMLER TARAFSIZ DEĞİLLER..

Fenerbahçe'nin son çare olarak davayı götürdüğü CAS Mahkemesi spor medyasının gündemine otururken, CAS bünyesinde görev yapan 2 türk hakiminin Radyospor ve katıldıkları TV programlarında, Fenerbahçe nasıl kurtulur sorularına cevap aradıkları net şekilde görülmektedir..

TÜRKER ARSLAN, NEDEN BÖYLE BİR DAVA DA GÖREV ALMAKTA İSTEKLİ ?

CAS Hakimlerinden Türker Arslan, Radyospor'da canlı yayına katılarak Fenerbahçe'nin CAS süreci ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.. Türker Arslan yaptığı açıklamada, Fenerbahçe CAS'da savunmasında istediği delili ve istediği şahitleri kullanabilir, türk hakim tercihinde de bulunabilir" şeklinde konuşarak adeta beni seçin diye Fenerbahçe'ye göz kırptı..

Bir hakim böyle bir dava da görev almak için neden bu kadar istekli olur ?

Görüntü itibariyle tarafsız görüntü veren Arslan açıklamalarının satır aralarında, Fenerbahçe nasıl kurtulur ? Sorunusuna dolaylı olarak muhatap oldu ve cevap aradı..Tarafsız olması beklenen ve davanın sonucu ile ilgili olacak şaibelere karşı medya kuruluşlarına açıklama yapmaması gereken böyle bir Hakim'in, davada görev alması durumunda ne kadar adil karar vereceği ise tartışma konusu.
Türkiye'de hakkında oluşabilecek spekülasyonlar ve adının yıpratılabileceği düşünüldüğünde bir Hakim neden bu kadar kritik bir konuda görev almak istediği akla başka şeyleri getiriyor..

Trabzonspor'un bu konuyu etraflıca düşünmesi ve CAS'a açılacak davada Hakimlerin türk Hakimlerden seçilmemesi konusunda hassasiyetini ortaya koyması gerekiyor..

FENERBAHÇE YANLISI KISMET ERKİNER, TARAFSIZ DEĞİL BU OLAYLARIN İÇİNDE..

CAS'da görev yapan bir diğer hakim Kısmet Erkiner ise şike süreci içinde defalarca medya'ya açıklamalarda bulunarak dikkatleri üzerine çekmişti..Kısmet Erkiner ne olur beni seçin diye Fenerbahçe Yönetimine adeta yalvarıyordu..
Hatta CAS'a açılan ilk davada kendisinin seçilmeyecek olmasına sert tepki göstermiş ve tavır koymuştu..

Yaptığı yorumların tamamının Fenerbahçe lehinde olması ve kurtuluş çeteleri sunması ile dikkatleri üzerine çeken Erkiner tarafsız olmadığını sürecin başından beri ilan etti..
UEFA'ya karşı yapılması gerekenleri açıklayan ve Fenerbahçe Yönetimine değişik kurtuluş reçeteleri sunan, Kısmet Erkiner bu davada nasıl tarafsız olacak merak ediyorum...

Kısmet Erkiner denen kişi Fenerbahçe'nin CAS danışmanı gibi..bu konuda adeta bilirkişi oldu..
Kısmet Erkiner'in şike sürecinde yaptığı tüm açıklamalar dikkate alındığında davada görev alması halinde Fenerbahçe'yi kurtarmak yönünde çaba içine girmesi kimse sürpriz olmayacak..

TRABZONSPOR NE YAPMALI ? .... TRABZONSPOR NE YAPMALI ?

Trabzonspor Yönetimi CAS’a açılacak bu davada türk hakimlerin görev almalarına karşı çıkmalı ve davaya dolaylı olarak müdahil olduğunu göstermelidir.. Yönetim eğer davanın başında tepkisini koyamassa bu dava süistimale açık bir davadır.. Trabzonspor’un hiçbir kişi ve kuruma güvenmeden süreci izlemesi gerekiyor..
Adil yargılanma ve olası süistimalleri engellemek adına sesimizi yükseltmemiz durumunda süistimal yapılması zorlaşır..Avrupa medyasında yer alacak ilan vs. girişimleri desteklemesi gerekiyor..

CAS’a bu davanın gitmesi durumunda CAS Hakimlerinin maillerine adaletli olmaları yönünde mailler atılabilir..

AZİZ YILDIRIM'DAN TAHKİME 20 MİLYON EURO RÜŞVET İDDİASI..

Bu rüşvet iddiası artık yüksek sesle gündeme getiriliyor..Talip Doğan Karlıbel'in
de konu ile alakalı ayrıntılı açıklamaları Twitter hesabından yapması,tartışmalarınıda gündeme getirdi..
Fenerbahçe Yönetiminin UEFA'ta rüşvet iddiası yüksek sesle konuşulduğu bir süreçte, Fenerbahçe Yönetiminin CAS davasına bakacak Hakimlere neler teklif edebileceğini tahmin etmek hiç zor değil..

Kısmet Erkiner ve Türker Arslan'ın bu kadar önemli konuda görev almak istemeleri ve isimlerini kariyerlerini riske atmaları kafaları iyiden iyiye karıştırırken, yaptığı açıklamalar ve konuşma şekilleri tarafsızlıklarına gölge düşürüyor..

SON BİR UYARI : Kısmet Erkiner ve Gökhan Türkmen'in görev süreleri 2014 'de doluyor..

Mert'
18.07.2013, 16:10
CAS da onaylarsa şikeyi o zaman tescil bize geçer sanırım? Adamlar her yerde şikeci tescili yemiş oluyor.

Ender Kuyumcu
18.07.2013, 16:10
Paniğe kapılacak ya da umutsuzluğa düşecek bir durum söz konusu değil arkadaşlar.

Aslında CAS tarafından alınmış bir yürütmeyi durdurma kararı da mevcut değil anladığım kadarıyla.

CAS'ın resmi sitesinde bu yönde bir açıklama şu an itibariyle yok.

UEFA ve fb arasında Hızlı Yargılama konusunda anlaşılması üzerine ŞİMDİLİK fb ŞL ön elemesine alınıyor ama dava Ağustos ayı içerisinde karara bağlanacak.

TC Mahkemeleri, UEFA DK ve UEFA TK'nın kesin delillerle suçlu bulduğu fb'yi CAS'ın aklaması milyonda bir ihtimal bile değil diye düşünüyorum.

Bu sayede yaptıkları tek şey zaman kazanıp borsada manipülasyon yapmak ve bunun sonunda da 3 sene ceza almış olmak olacak.

CAS kararı sonrası ŞL'nden atılacakları gibi 2 senelik cezaları da bir sonraki katılmaya hak kaldıkları sezon başlayacak.

Mustafa YILMAZ
18.07.2013, 16:15
Aziz yildirim sb nin hakli oldugunu tüm dünya görecektir diyor.

Ulan bu serefsiz kime güveniyor acaba?

kimseye güvenmiyor ben onun ciddi ciddi ruh hastası olduğunu düşünüyorum çünkü daha önce uefa çatırdayacak diyordu ama çatırdayan tasmalı adamı şenez erzikle arası oldu bi kaç gün önce gülüyor mangal yakıyor ceza iptal olacak havası veriyordu .öt oldu kaldı demem o ki bu adam psikolojik rahatsız son çırpınışları bunlar cas'ta da kaybettikten sonra kendi yarattığı azisspor taraftarıda "lan acaba" diyecek şu süreç şunu çok net gösterdi basın insanlara istediğine inandırır bir koyun gibi güdebilir yanlışı hatta ahlaksızlığı dünyanın en iyi şeyiymiş gibi kabul ettirebilir.

atomantcum
18.07.2013, 16:21
Bilgi kirliliğine ilaç gibi gelen bu açıklamayı yapan herkese çok teşekkür ederim.

Bir yandan bunların bataklık misali çırpınmaya devam edip kendilerini iyice batıracakları düşünüp keyifleniyorum. Nasıl bir nefret yarattılarsa bizde, adamlara gelecek her belaya sevinecek haldeyiz. Fakat bir yandan da yine bir şeyleri beklemek zorunda oluşumuz içimi sıkıntıya boğmadı değil.

colman
18.07.2013, 16:21
Trabzonsporun biran önce harekete geçmesi lazım cas taki hakim seçimine itiraz etmeliler oyuna gelmeyelim..

Harun_ayar_ts
18.07.2013, 16:22
1 ay daha bekleriz sorun yok ... :)

atomantcum
18.07.2013, 16:25
Ligtv'de şöyle bir şey söylenmişti: Eğer fenerbahçe bu elemeler sonucu bir şekilde avrupa kupalarına kalmayı başarırsa ve bundan sonra da CAS, UEFA'nın verdiği cezayı onarsa, 2013-2014 sezonunda ceza uygulanmaya başlayacak ve o 2 yıllık cezanın bir yılına sayılacak. Yok eğer elemeleri geçemezse, zaten Avrupa kupalarına katılma hakkı kazanamayacağı için ceza en erken 2014-2015 yılından başlayacak.

Bunu yorumlayabilir misiniz sizce nedir doğruluğu?

Murat Kuyumcu
18.07.2013, 16:27
Ya ben çok seviyorum bu Avrupa hukukunu. UEFA yaş tahtaya basmaz. Artık beklemek yok. Az kaldı. CAS sürecini bekleyelim olayı olmayacak. Yaptı yine yapacağını UEFA. Böyle bir karar alınsın istesek olmazdı vallahi :) Süper oldu. Ben şimdi şunu sorayım diyorum... Biraz komplo teorisi. Uefanın disiplin sürecini İHO'ya üfleyenler acaba bunu da mı üflediler? diyorduk ya harakete geçin diye. bu arada şunu belirteyim bunu söylememin sebebi dünkü açıklamayı savunmam değil. sadece acaba arkada neler dönüyor?

Söylediğinin komplo teorisinden öteye bir durum olma ihtimali de mevcuttur; ama şunu söylemek gerekir ki yine de bugün CAS kararı açıklanan kadar şike UEFA tarafından tescil edilmiş durumdaydı ve hala da öyle zaten. Yani, yönetim her anlamda hukuki süreci hızlı bir şekilde işletmek zorundadır. Eğer biz Salı günü itibariyle "Yargılanmanın Yenilenmesi" için başvurumuzu TFF'nin yetkili birimlerine yapmış olsaydık, sürecin bizi ilgilendiren ayağı da hemen başlamış olurdu. Hukukta zaman kazanmak önemlidir. fb cezasını arttıracak bir süreci kabul etme pahasına bu adımı atmıştır. Bu hamle gelmeden biz olayın "Türkiye etabı" hamlemizle oyuna başlamalıydık. Dışarıdan bakmakla bu işler bir yere varmaz.

DNA-TS
18.07.2013, 16:28
Fener'in CAS Oyunu

Fenerliler demagoji uzmanı olmuş.

Konuyu özünden saptırma konusunda en az şikede oldukları kadar maharetliler. Olayı farklı boyutlara taşıma ,anlamını çarpıtma, farklı mesaj verme uzamanı oldular

.Tabii medyada bu propaganda için önceden hazır zaten

Fener Şampiyonlar liginde diyorlar ya

Evet sadece burası doğru zaten..

Zaten dediklerinin geri kalanını tamamı yalan

Bakın Aziz Yıldırım’ın Fener’in ‘Şampiyonlar ligindeyiz açıklamalarının perde arkası var

Orayı unutuyor anlatmıylor zaten

Olayın iç yüzü gerçeği şu

Evet…Fener Şampiyonlar ligine katılıyor

Evet katılıyorlar teklif zaten CAS’dan geldi.

Altta yazacağım bilgileri bu davaları iyi bilen UEFA’ya çok yakın hatta CAS’a çok yakın bir kaynak tan aldım

CAS’IN Fenere teklifi şu “

CAS olarak biz davayı en çabuk 8 ayda sonuca bağlarız. Ancak siz Fenerbahçe olarak temiz olduğunuza inanıyorsanız Şampiyonlar ligine de katılabilirsiniz. Ş.Ligine katılacağız derseniz ‘HIZLANDIRILMIŞ DURUŞMA ‘ yı kabul etmek zorundasınız

Ancak yapılacak yargılama sonunda CAS olarak sizi suçlu bulursak, bu yıl şampiyonlar ligine katıldığınız için cezanızı gelecek yıldan itibaren çekmeye başlayacaksınız

TEKLİF BU İŞTE

Fener bu teklifi kabul etti. CAS’ta Fener’e duruşma tarihlerini bildirdi

Fener’in CAS’taki hızlandırılmış duruşması 22 ile 25 Ağustos 2013 tarihleri arasında bir günde olacak.

Yapılacak duruşma sonunda CAS kararını en geç 29 Ağustos 2013 de açıklayacak.

OLAN BU İŞTE

CAS duruşmaları normalde 3 hakim ile yapılıyor. Ancak hızlandırılmış duruşmalar tek hakim ile yapılabiliyor

Fenerde CAS’tan gelen bu teklife olumlu yanıt verdi. Yani Hızlandırılmış duruşmayı kabul etti. Şampiyonlar ligindeyiz açıklamaları yaratılan suni gündemin amacı farklı.

Bahar havası estirmenin amacı şikeden direnci kırılan F.B taraftarını direncini yeniden artırıp iktidar üzerinde baskı yaratmaktır.

Çünkü F.B liler CAS’tan lehlerine hiçbir sonuç çıkmayacağını biliyor. En azından Türkiye’de kendini korumuş olurlar. TFF’ye ve iktidara bu yolla baskı yapacaklar

Bakın bugün estirilen havaya…

Zannedersiniz ki CAS davaya baktı duruşmayı yaptı Fener’i de SUÇSUZ buldu

Yok öyle bir şey

Olan sadece CAS’ın Fener’e teklifi ..

8 ay beklemeyin ,hızlandırılmış duruşmayı kabul edin ,şampiyonlar ligine katılın, suçlu bulunursanız cezanızı gelecek sezondan itibaren çekersiniz(2 yıl -3 yıl olacak)

Durum bu

Sakın medyada yazılanlara inanmayın

Onlar hayal pompalıyor

Haaaa CAS yapılacak duruşma sonunda Fener’i suçsuz bulabilir mi

Tabii bulabilir, Adı üstünde duruşma..UEFA Disiplin komitesi nasıl suçlu bulduysa CAS’da yaptığı yargılama sonunda Fener’i suçsuz ilan edebilir

Bulursa o zaman da zaten yapılacak bir şey ylok

Tek korkum CAS bu duruşmaları 3 hakimle de yapabiliyor bir hakimle de

3 Hakimle yapılırsa iyi olurda ,tek hakim beni korkutuyor

Bu arada olanda Kasımpaşa ile Bursaspor'a oldu.

Sanırım onlar gidemeyecekler....

http://www.haber61.net/fenerin-cas-oyunu-1841yy.htm

alper*
18.07.2013, 16:30
İyiniyetinizi takdir ve minnetle karşılıyorum ancak artık insanlara ümit vermekten vazgeçelim.

uyanık
18.07.2013, 16:32
İşin özeti şudur arkadaşlar;

---FB 2 öneleme oynayacak,bu önelemeleri geçer de CAS FB'yi suçlu bulursa FB bu sene men edilecek,yerine bursa gidecek,ayrıca önümüzdeki sene de avrupaya gidemeyecek.(Yani 2013-2014 ve 2014-2015 yıllarını kapsayacak cezalar) Bu ihtimalde FB nin tek karı 2 öneleme maçı yapacak olmasıdır,gerçi buna kar demek lazım zarar mı tartışılır.

---FB,önelemelerde elenirse (birincisinde veya ikincisinde farketmez) ve CAS FB yi suçlu bulursa,işte bu durumda FB nin 2 senelik men cezası bu sene değil de bundan sonraki sene başlamış olacak..yani FB önelemelerde elenirse 2014-2015 ve 2015-2016 yıllarında da avrupaya gidemeyecek(tabi bu yıllarda avrupaya katılım hakkı kazanırsa)

Olayın özeti budur...FB nin CAS ta hakıl çıkma ihtimaline hiç değinmiyorum bile.

Murat Kuyumcu
18.07.2013, 16:34
Ligtv'de şöyle bir şey söylenmişti: Eğer fenerbahçe bu elemeler sonucu bir şekilde avrupa kupalarına kalmayı başarırsa ve bundan sonra da CAS, UEFA'nın verdiği cezayı onarsa, 2013-2014 sezonunda ceza uygulanmaya başlayacak ve o 2 yıllık cezanın bir yılına sayılacak. Yok eğer elemeleri geçemezse, zaten Avrupa kupalarına katılma hakkı kazanamayacağı için ceza en erken 2014-2015 yılından başlayacak.

Bunu yorumlayabilir misiniz sizce nedir doğruluğu?

Konuyla ilgili kesin bilgiler yani cezanın onanması durumunda uygulama koşulları cas tarafından yapılacak resmi açıklama sonrası şekillenecektir. Ama bir kere daha belirtelim ki, fb bu hukuksal hamlesiyle her anlamda kendisine daha çok zarar vermiştir. Aziz'in zaman kazanma çabası kendi adına bir manevra yapma amaçlı olabilir ama CAS sürecinin hızlanması bizim elimizi Ağustos sonu itibariyle daha da güçlendirecektir. CAS kararı sonrası ellerinde bir tek İsviçre yerel mahkemesine başvurabilme seçeneği kalacağı için şikenin her kurumca tescili Eylül başı itibariyle tamamlanmış olacaktır. Bir kere daha aynı şeyi söyleyeceğim ama bunun önemini kavramamız gerekiyor: Trabzonspor olarak oyuna hukuki anlamda dahil olabileceğimiz her fırsatı zaman kaybetmeden kullanmalıyız. Bunu yapmanın neticesini bugün alınan kararda gördük; elimizi oynayabilmek için masada olmamız şart.

yorumsuz6117
18.07.2013, 16:34
Anlamadığım Cas onarsa bu sezon devam edicekler mi Avrupa'da ?

yorumsuz6117
18.07.2013, 16:36
İşin özeti şudur arkadaşlar;

---FB 2 öneleme oynayacak,bu önelemeleri geçer de CAS FB'yi suçlu bulursa FB bu sene men edilecek,yerine bursa gidecek,ayrıca önümüzdeki sene de avrupaya gidemeyecek.(Yani 2013-2014 ve 2014-2015 yıllarını kapsayacak cezalar) Bu ihtimalde FB nin tek karı 2 öneleme maçı yapacak olmasıdır,gerçi buna kar demek lazım zarar mı tartışılır.

---FB,önelemelerde elenirse (birincisinde veya ikincisinde farketmez) ve CAS FB yi suçlu bulursa,işte bu durumda FB nin 2 senelik men cezası bu sene değil de bundan sonraki sene başlamış olacak..yani FB önelemelerde elenirse 2014-2015 ve 2015-2016 yıllarında da avrupaya gidemeyecek(tabi bu yıllarda avrupaya katılım hakkı kazanırsa)

Olayın özeti budur...FB nin CAS ta hakıl çıkma ihtimaline hiç değinmiyorum bile.

Ön elemede elenirse Avrupa liginden devam ediyor normalde..

Fatih Birinci
18.07.2013, 16:36
Tskler burcin abi

Gesendet von meinem GT-I9300 mit Tapatalk 2

objek
18.07.2013, 16:37
Bu filmi galiba daha oncede gormustuk "kotuler hep kaz......"

Onur Civelek61
18.07.2013, 16:38
İnşallah dediğiniz gibidir her şey.
Cas Ağustos da bu dosyayı cezaları arttırarak kapatır.
Hadi CAS da bitti diyelim daha nereye gidecek bu o.çocukları

MaEsTrO
18.07.2013, 16:50
Benim anlamadigim bir sey var;

Bu adamlar yine temiziz diye imza atip sampiyonaya katilacaklar. Cas ceza vermis olsa da bunlar bir kere daha yaniltici bildirimde bulunmus olmayacaklar mi?

Haliyle ekstra ceza almalari gerekmez mi?

SALDIRAY
18.07.2013, 16:56
Cas şikeyi onar ve tff kupayı hala vermemekte direnirse,ligden çekilelim. Gürcistan ya da azerbaycan a gecelim. yerim ben böle federasyonuda ligide

Burçin Aydoğdu
18.07.2013, 17:07
DÜN ŞİKE KÖŞESİNDE YAYIMLADIĞIM YAZIMI AYNEN TEKRAR GEÇİYORUM... UMARIM BU SEFER GÜME GİTMEZ !!!...

Trabzonspor Yönetimi, Kısmet Erkiner ve Türker Arslan'ın medya da yaptıkları açıklamaları delil gösterek bu hakimlerin Fenerbahçe'nin CAS davasında görev almalarını engellemesi gerekiyor..

Google'dan bu iki CAS Hakimi'nin şike konusunda açıklamalarına bakılırsa konu net şekilde anlaşılacaktır..

Fenerbahçe'nin son çare olarak davayı götürdüğü CAS Mahkemesi spor medyasının gündemine otururken, CAS bünyesinde görev yapan 2 türk hakiminin Radyospor ve katıldıkları TV programlarında, Fenerbahçe nasıl kurtulur sorularına cevap aradıkları net şekilde görülmektedir..

CAS Hakimlerinden Türker Arslan, Radyospor'da canlı yayına katılarak Fenerbahçe'nin CAS süreci ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.. Türker Arslan yaptığı açıklamada, Fenerbahçe CAS'da savunmasında istediği delili ve istediği şahitleri kullanabilir, türk hakim tercihinde de bulunabilir" şeklinde konuşarak adeta beni seçin diye Fenerbahçe'ye göz kırptı..

Görüntü itibariyle tarafsız görüntü veren Arslan açıklamalarının satır aralarında, Fenerbahçe nasıl kurtulur ? Sorunusuna dolaylı olarak muhatap oldu ve cevap aradı..Tarafsız olması beklenen ve davanın sonucu ile ilgili olacak şaibelere karşı medya kuruluşlarına açıklama yapmaması gereken böyle bir Hakim'in, davada görev alması durumunda ne kadar adil karar vereceği ise tartışma konusu.
Türkiye'de hakkında oluşabilecek spekülasyonlar ve adının yıpratılabileceği düşünüldüğünde bir Hakim neden bu kadar kritik bir konuda görev almak istediği akla başka şeyleri getiriyor..

Trabzonspor'un bu konuyu etraflıca düşünmesi ve CAS'a açılacak davada Hakimlerin türk Hakimlerden seçilmemesi konusunda hassasiyetini ortaya koyması gerekiyor..

CAS'da görev yapan bir diğer hakim Kısmet Erkiner ise şike süreci içinde defalarca medya'ya açıklamalarda bulunarak dikkatleri üzerine çekmişti..Kısmet Erkiner ne olur beni seçin diye Fenerbahçe Yönetimine adeta yalvarıyordu..
Hatta CAS'a açılan ilk davada kendisinin seçilmeyecek olmasına sert tepki göstermiş ve tavır koymuştu..

Yaptığı yorumların tamamının Fenerbahçe lehinde olması ve kurtuluş çeteleri sunması ile dikkatleri üzerine çeken Erkiner tarafsız olmadığını sürecin başından beri ilan etti..
UEFA'ya karşı yapılması gerekenleri açıklayan ve Fenerbahçe Yönetimine değişik kurtuluş reçeteleri sunan, Kısmet Erkiner bu davada nasıl tarafsız olacak merak ediyorum...

Kısmet Erkiner denen kişi Fenerbahçe'nin CAS danışmanı gibi..bu konuda adeta bilirkişi oldu..
Kısmet Erkiner'in şike sürecinde yaptığı tüm açıklamalar dikkate alındığında davada görev alması halinde Fenerbahçe'yi kurtarmak yönünde çaba içine girmesi kimse sürpriz olmayacak..

Trabzonspor Yönetimi CAS’a açılacak bu davada türk hakimlerin görev almalarına karşı çıkmalı ve davaya dolaylı olarak müdahil olduğunu göstermelidir.. Yönetim eğer davanın başında tepkisini koyamassa bu dava süistimale açık bir davadır.. Trabzonspor’un hiçbir kişi ve kuruma güvenmeden süreci izlemesi gerekiyor..
Adil yargılanma ve olası süistimalleri engellemek adına sesimizi yükseltmemiz durumunda süistimal yapılması zorlaşır..Avrupa medyasında yer alacak ilan vs. girişimleri desteklemesi gerekiyor..

CAS’a bu davanın gitmesi durumunda CAS Hakimlerinin maillerine adaletli olmaları yönünde mailler atılabilir..

Bu rüşvet iddiası artık yüksek sesle gündeme getiriliyor..Talip Doğan Karlıbel'in
de konu ile alakalı ayrıntılı açıklamaları Twitter hesabından yapması,tartışmalarınıda gündeme getirdi..
Fenerbahçe Yönetiminin UEFA'ta rüşvet iddiası yüksek sesle konuşulduğu bir süreçte, Fenerbahçe Yönetiminin CAS davasına bakacak Hakimlere neler teklif edebileceğini tahmin etmek hiç zor değil..

Kısmet Erkiner ve Türker Arslan'ın bu kadar önemli konuda görev almak istemeleri ve isimlerini kariyerlerini riske atmaları kafaları iyiden iyiye karıştırırken, yaptığı açıklamalar ve konuşma şekilleri tarafsızlıklarına gölge düşürüyor..

SON BİR UYARI : Kısmet Erkiner ve Gökhan Türkmen'in görev süreleri 2014 'de doluyor..

CAS'taki üye seçimi hakkında elimde net bir kaynak yok. Normalde iş bu aşamaya geldikten sonra CAS'ın UEFA kararını iptal etme ihtimali sıfıra yakındır ama dedikleriniz doğruysa hem kulüp hem camia olarak tabii ki sesimizi yükseltmemiz lazım çünkü yargıçların bağımsız olması CAS'ta da çok temel bir kuraldır. İsviçre'deki sistem, o seviyeye gelmiş kişilerin bu tür yolsuzluklar yapmasına pek ihtimal vermeyecek şekilde kurulmuştur fakat söz konusu olan Türkiye'deki menfaatler olunca ne yazık ki her düzeyde istismar mümkün. Hatta görüyoruz sırf Şenes Erzik UEFA'daki pozisyonunu (yeterince) istismar etmedi diye ağza alınmayacak hakaretler yağdırıyorlar. Aynı şey CAS hakimleri için de geçerli olabilir.

objek
18.07.2013, 17:08
Benim anlamadigim bir sey var;

Bu adamlar yine temiziz diye imza atip sampiyonaya katilacaklar. Cas ceza vermis olsa da bunlar bir kere daha yaniltici bildirimde bulunmus olmayacaklar mi?

Haliyle ekstra ceza almalari gerekmez mi?

Demekki arkalarina guveniyorlar tff gibi diyer ttt,ler vs !!!
Bu adamlar kestirmeden gidip son kontrol cas.ta bir yagli kemik kokusu almis gibiler

ALDENİRO
18.07.2013, 17:20
Olan bursaya mi oldu?!

Uğur Odabaş
18.07.2013, 17:26
Şahsi fikrim UEFA kurumunun vermiş olduğu bir cezayı Cas UEFA'yı hiçe sayarak iptal edebileceğini sanmıyorum.

Kaldıki 2 yıllık men söz konusu tek 1 maçta şike yok yani gayet rahatım 1 ay daha beklerim sorun yok :)

Doğukan Uçan
18.07.2013, 17:27
Bu salaklar risk aldı kabul ettiler neye sevindiler anlamıyorum :)

herkes rahat olsun bence Cas cezayı değiştirmeyecek.

Necmettin ALTUNTAŞ
18.07.2013, 17:29
Ben rahatım.CAS tan muhakkak ceza çıkacaktır.

Murathan
18.07.2013, 17:29
Başlık ismi yanlış.
Cas durdurmadı yönetmeyi böyle bir şey yok.

hodlu
18.07.2013, 17:32
Milleti kandırıyorlar tamam ama artık bu işin tadı kaçmaya başladı. Önce ceza veriliyor sonra adamlar kuraya giriyor, arkasından goygoy o biçim. UEFA'ya,CAS'a,Platını ve Şenez Erzik'e hakaretler dizboyu. Adamlar hem adli hem spor hukuku tarafından suçlu bulunmuşlar. Ama gel gör ki rezillik dizboyu, heryeri pislettiler ancak bir kurum da çıkıp hey birader sen gel bakalım ne diyorsun demiyor. Ben böyle aşkın ızdırabından bıktım ve yoruldum...

TekfurÇayır 61
18.07.2013, 17:39
Açıklamalar için teşekkürler, haberi kulaktan duyduğumda feleğim şaştı. Ayrıntısını öğrenince rahatladım.

yumlinho
18.07.2013, 17:41
fb öne elemeleri geçip ceza alırsa bursa direkt mi katılıyor şl ye?

Burçin Aydoğdu
18.07.2013, 17:42
Başlık ismi yanlış.
Cas durdurmadı yönetmeyi böyle bir şey yok.

Başlıkta "yürütmeyi durdurma kararı" yazmasının nedeni basında böyle bir karar çıktığı yönündeki haberleri okuyanları doğru bilgilendirmeye yönlendirmektir. Başlıkta bu ibareye atıf yapmazsak bu tür dedikoduları sorgulamak isteyen kişiler konunun hangi başlık altında tartışıldığını seçemez.

Kaldı ki bunun gerçek bir yürütmeyi durdurma kararı olduğuna inansaydık "Cas yürütmeyi durdurma kararı aldı - FB ŞL'ye gidiyor" şeklinde başlık açardık.

Burçin Aydoğdu
18.07.2013, 17:43
Konu hakkında CAS hakemi Türker Arslan'ın açıklaması epey tatmin edici. Onu da paylaşmak istiyorum. Yukarıdaki bazı soruların cevabı açıklamada var:

Fenerbahçe ve Beşiktaş, gruplara gelene kadar kararın verilmesini istedi. Fenerbahçe gruplara katılırsa CAS'ın vereceği olumsuz kararda cezasını çekmiş sayılacak. Ama katılamazsa cezası gelecek sezondan itibaren başlayacak. Bu da bir risk.

Ayrıca, Fenerbahçe bu anlaşma ile CAS'tan tazminat talebinden de vazgeçerek bir riske girmiş. Saygı duyuyorum.

Hızlı yargılama konusunda tarafkar mutabık kaldığı için Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın gruplara gelene kadar maçlara katılma şansı doğdu. Birinci risk eğer ön elemede elenirlerse cezayı çekmemiş sayılacak. İkincisi de UEFA'dan tazminat talebinde bulunulamayacak. UEFA kendini garantiye aldı.

fteotdgs
18.07.2013, 17:52
Buna hiç değinildi mi bilmiyorum ama lig ne zaman başlıyor? Adamların asıl derdi gelecek sezon için küme düşmemeyi garantilemek olabilir.
UEFA bu davada hakikaten samimi ise CAS'ı filan beklemeden, hemen TFF'yi sıkıştırması lazım FB'yi küme düşürmesi için.

fteotdgs
18.07.2013, 17:58
Ben entry girdim başlık kurudu :( Bu konudan daha önemli bir şey mi var yoksa?

hodlu
18.07.2013, 17:58
Kısaca yazıyorum, adamlar küme düşürülüp hiçbir kupaya alınmaması lazımken şu olan saçmalıklara bak. Resmen futbol'un tüm dinamiklerini sallıyorlar işin sonunda yine kaybeden taraf olacaklar ama o zamana kadar en azından kendilerini ve camialarını korumuş oluyorlar...

Oğuz B.
18.07.2013, 18:16
Azize ve şike lobisi bu işin sonunu ya kahpece bağlayacaklar ya da fnerbaçe'ye tarihin en büyük kazığını yine kendileri atacaklar.

Murathan
18.07.2013, 18:17
her şey çıkıyor ortaya..
https://pbs.twimg.com/media/BPdzDS9CUAA3eQ1.jpg

Hekimoğlu
18.07.2013, 18:19
Cas'ın aldığı bir tedbir yok bu durumda Uefa erkenden şemsiyeyi açmak istiyor.

Oğuz B.
18.07.2013, 18:21
Ve azize'de ön eleme oynayabileceği bu seçeneği seçerek CAS'da aklandığını zannediyor. Benim anladığım bu..

Cas'ın aldığı bir tedbir yok bu durumda Uefa erkenden şemsiyeyi açmak istiyor.

Ali Can
18.07.2013, 18:22
o kadar çok sevinmişlerki oyunculara havalara ucmuslar yolladıkları mektup işe yaramış !? :P :D
bundan 1 ay sonra bir yerlerine bişey olunca görücem ben onları :D

şenol.08.borçkalı
18.07.2013, 18:28
beyler sıkıntı yok..3 yıl alacaklar..

Ancak % 1 ihtimal dahi olsada bir soru işareti var acıkcası bendede , muhtemelen hepiniz gibi..

İşte bu % 1 ihtimali nasıl sıfıra indirebliriz...Onu düşünmek lazım..

Ogün'
18.07.2013, 18:52
Bu beşiktaşlılar bize niye sallıyor.Şike kardeşliği oluşturmuşlar itler.Cemaat Cas'a adam sokamamış öyle diyorlar :D Cemaatten kasıtları hükümet.Hükümet'in çoğu fenerli.Kişilerle kurumlar ayrılmalı diyen de aynı hükümet.Nasıl bir kafa yapıları var anlamıyorum.

TekfurÇayır 61
18.07.2013, 19:12

İnsanın içine bir kurt düşüyor, özellikle Kısmet Erkiner söz konusu olduğunda. CAS'ın cezâyı 1 yıla indirmesi ve onu da bu sezona sayması durumunda seneye Avrupa açısından temizlenmiş olurlar.

Bence en kritik e-posta kampanyası şimdi buna yapılmalı. Bu iki isim yargılamada kesinlikle yer almamalı.

Şahin Yılmaz
18.07.2013, 19:13
Habertürk Gazetesi'nde yer alan habere göre, Fenerbahçe’yi ve Türk futbolunu yeni bir tehlike bekliyor. Hatırlanacağı gibi Sarı-Lacivertliler, UEFA’nın verdiği 2+1 yıl Avrupa kupalarından men kararından sonra Tahkim Kurulu’na başvurmuşlardı. Kurul’da yapılan duruşmalı toplantıda bir sürpriz yaşanmıştı. UEFA Müfettişi Palacios son anda dosyaya şike davasında bulunmayan 4 maçı daha ekleyerek Fenerbahçe’ye karşı suçlamalarda bulunmuştu. Müfettiş; Trabzonspor-Bursaspor, Eskişehirspor- Trabzonspor, Trabzonspor-İstanbul BŞB ve G.Birliği- Fenerbahçe maçlarında da şike ve teşvik girişiminde bulunulduğunu iddia etmişti. Yapılan savunmaların ardından UEFA Tahkim Kurulu, Fenerbahçe’nin 2+1 olan cezasını 2 yıl Avrupa’dan mene çevirince Sarı-Lacivertliler de soluğu CAS’ta aldı.

‘BU YENİ DELİLDİR’

Ancak bu girişimin Fenerbahçe’nin başına daha büyük dert açacağı öğrenildi. İddiaya göre Palacios, Sarı-Lacivertliler’in CAS’a başvurması halinde dosyaya sonradan koyduğu 4 maç için, “Bunlar yeni delillerdir” diyerek Fenerbahçe’nin ekstra cezaya çarptırılmasını isteyecek. Ayrıca bu durum karşısında Türk futboluna yaptırımlar gelebileceği de iddia edildi.

TekfurÇayır 61
18.07.2013, 19:18
Ender hocam gözünü seveyim hızlıca şu e-posta işini organize et.

fteotdgs
18.07.2013, 19:31
Iddia ediyorum, FB rakibi kim olursa olsun ilk on eleme turunu gecemeyecek, daha dogrusu gecmeyecek. Cunku: Diyelim iki on elemeyi gecti ve tabii ki CAS'tan cezayi yedi. Ne olacak? 1. Bursaspor kendilerinin yerine gruplara gidecek. Al sana ikinci timsah vakasi :) Hatta ondan cok daha beter bence. 2. O iki on elemede eledigi takimlar UEFA'ya dava acamazlarsa kime dava acacaklar???

Velhasili bugunku CAS olayi bu bakimdan cok iyi oldu. FB'nin su ilk on elemedeki performansi adamlarin hakikaten iddia ettikleri gibi masumiyetlerine inanip inanmadiklarini gosterecek. Ve altini cizerek yaziyorum tekrar: Rakipleri kim olursa olsun, ilk on elemeyi gecemeyecekler.

Mert'
18.07.2013, 19:32
Çok iyi oldu valla ben çok memnunum süreç kısaldı ve 3 yıla çıktı cezaları :)

Arrive
18.07.2013, 19:44
Iddia ediyorum, FB rakibi kim olursa olsun ilk on eleme turunu gecemeyecek, daha dogrusu gecmeyecek. Cunku: Diyelim iki on elemeyi gecti ve tabii ki CAS'tan cezayi yedi. Ne olacak? 1. Bursaspor kendilerinin yerine gruplara gidecek. Al sana ikinci timsah vakasi :) Hatta ondan cok daha beter bence. 2. O iki on elemede eledigi takimlar UEFA'ya dava acamazlarsa kime dava acacaklar???

Velhasili bugunku CAS olayi bu bakimdan cok iyi oldu. FB'nin su ilk on elemedeki performansi adamlarin hakikaten iddia ettikleri gibi masumiyetlerine inanip inanmadiklarini gosterecek. Ve altini cizerek yaziyorum tekrar: Rakipleri kim olursa olsun, ilk on elemeyi gecemeyecekler.

Ben de direkt böyle düşündüm.

Hemen elenecekler timsaha gelmemek için.

cenk52
18.07.2013, 19:56

niye elensinler yahu?
şimdi bu şikecilerin ceza alacağı konusunda hem fikiriz.
e elenirse 13-14 sezonu sayılmayacak otomatikman 1 yıl daha artacak. ama elerlerse en azından bir seneden yırtmış olacaklar.

esas elerlerse iş çok karışık. Kim gidecek bursa mı? yoksa şikecilere elenen mi? bıktı ya adamlar cidden bıktı pembe dizi gibi.

fteotdgs
18.07.2013, 19:58
niye elensinler yahu?
şimdi bu şikecilerin ceza alacağı konusunda hem fikiriz.
e elenirse 13-14 sezonu sayılmayacak otomatikman 1 yıl daha artacak. ama elerlerse en azından bir seneden yırtmış olacaklar.

esas elerlerse iş çok karışık. Kim gidecek bursa mı? yoksa şikecilere elenen mi? bıktı ya adamlar cidden bıktı pembe dizi gibi.

Kardes benim mesajimi alintilamissin ama o mesaji okudun mu? :)

bkandil
18.07.2013, 20:04

Ülke içinde de bu durum kendilerine avantaj sağlayacak, medyanın pompalamasıyla "CAS bizi haklı buldu, oradaki dava sonuçlanmadan UEFA yazı yazsa bile TFF karar değiştiremeyecekte, yoksa tazminat öder" tarzı haberler tavan yapacaktır..

gokhancan
18.07.2013, 20:19
ALLAH şu mübarek iftar vakti o aziz yıldırımın tepesine bir bela indirsin inşallahh! ne çekiyorsa bugün türk futbolu, o karaktersiz şerefsiz mikrop herifin kişisel hırslarından çekiyor. Allahım tez zamanda belasını versin inşallah

memozcan
18.07.2013, 20:20
cas'ta 1000küsür tane hakim olduğu söyleniyor.. bunların hangi birine mail atacağız:)

Burçin Aydoğdu
18.07.2013, 20:29
Bu arada şunu belirteyim: "yürütmeyi durdurma" ifadesi kesinlikle yanlış değil. CAS'ın resmi açıklamasındaki ifade "the decisions challenged by Fenerbahçe SK and Beşiktaş JK have been stayed" şeklinde. Yani "FB ile BJK'nin itiraz ettiği kararların yürütmesi durdurulmuştur".

Nüans şurada: yürütmeyi durdurma kararını re'sen CAS vermiş değil. CAS'a başvuran UEFA hızlı yargılama usulüne başvurulmasını önermiş, FB (ve BJK) de bunu kabul etmiştir. UEFA da kendi teklifinin gereği olarak hızlı yargılama süresince bu iki takım hakkındaki kararının yürütmesini durdurmuştur.

objek
18.07.2013, 20:37
Su durumda olay danisikli doguse donmus vaziyette uefa ceza kesip 0 tolerans ayagina yatip kendince kendini akladi.... topu cas,a atti zaten basindan beri fethedilmesi lazim olan son kale,de cas,ti sb yatirimini ona gore yapti isler bu duruma geldi uefa kuralar cekildikten sonra programini zor deyistirir kolay kolay riske girmez belkide kapali kapilar arkasindan bu isin buralara gelecegini tahmin ettiller
Daha dun s.bahceliler alman avukat falan filan umudimiz tam denirken gulunuyordu!!! adamlar gunlerdir lobi yapiyorlar inanin avrupalari canindan bezdirmislerdir!
Kuralar cekildikten sonra geri donus cok karmasik bir durum olacagindan sb yirtar dileriz yaniliriz

Derin Trabzon
18.07.2013, 20:42

Boşa dil dökme bizimkiler bunu anlamazzzzzz.

okumazzzzz bilmezzzzz görmezzzzzzzz

yokmuş gibi yaparlar

poetricus
18.07.2013, 21:14
Heyacana ve paniğe gerek yok. Fenerbahçe her zamanki erken sevinmelerinden birini yaşıyor. Sadece bu sefer iki dakikadan uzun sürecek o kadar...

fteotdgs
18.07.2013, 21:14
Su durumda olay danisikli doguse donmus vaziyette uefa ceza kesip 0 tolerans ayagina yatip kendince kendini akladi.... topu cas,a atti zaten basindan beri fethedilmesi lazim olan son kale,de cas,ti sb yatirimini ona gore yapti isler bu duruma geldi uefa kuralar cekildikten sonra programini zor deyistirir kolay kolay riske girmez belkide kapali kapilar arkasindan bu isin buralara gelecegini tahmin ettiller
Daha dun s.bahceliler alman avukat falan filan umudimiz tam denirken gulunuyordu!!! adamlar gunlerdir lobi yapiyorlar inanin avrupalari canindan bezdirmislerdir!
Kuralar cekildikten sonra geri donus cok karmasik bir durum olacagindan sb yirtar dileriz yaniliriz

Off renkdas, ne yaptin sen? Tam Gamli Baykus tahmini olmus bu :)

cenk52
18.07.2013, 21:15
Kardes benim mesajimi alintilamissin ama o mesaji okudun mu? :)

Hocam, siz şikeciler özellikle elenecek demiyor musunuz? Tazminat, timsaha gelmek vb konular yüzünden. Yoksa oruç benim başıma mı vurdu :D Bende diyorum ki elenirlerse otomatik olarak cezalarını 15-16 sezonuna sarkıtırlar. Onun için mutlaka elemeyi geçmek isteyeceklerdir dedim.

Courage
18.07.2013, 21:16
herşey 30 ağustosta belli olur.

Cas cezları onayacak ve bunları kazığın üstüne oturtacaktır.Benim inancım %100...

fteotdgs
18.07.2013, 21:22
Hocam, siz şikeciler özellikle elenecek demiyor musunuz? Tazminat, timsaha gelmek vb konular yüzünden. Yoksa oruç benim başıma mı vurdu :D Bende diyorum ki elenirlerse otomatik olarak cezalarını 15-16 sezonuna sarkıtırlar. Onun için mutlaka elemeyi geçmek isteyeceklerdir dedim.

Anladim. Terazinin bir kefesine benim dediklerimi koy, digerine senin dedigini, sonra da kendini FB'li oyuncularin ve/veya yonetiminin yerine koy. Hangisi agir basardi senin icin? Ben diyorum ki, benim degindigim faktorlerin yaninda senin dedigini rahatlikla feda eder bunlar.

TS-FAN
18.07.2013, 23:26
İçimden bir ses çok olumsuz şeyler olacak diyor.
Tedirginim!
Hukuk her zaman haklıya hakkını vermiyor maalesef..
Bekleyeceğim..Korkuyla,endişeyle..

yatmaztara
18.07.2013, 23:38
aziz yıldırım, sen bir pisliksin!

fteotdgs
18.07.2013, 23:44
O degil de FB'nin gecen sezon Avrupa kupasinda eledigi takimlar dava acmayi dusunuyorlar mi FB'ye acaba?

Ender Kuyumcu
19.07.2013, 00:00
Bilmeyenler için CAS'ın işleyişini anlatalım.

Öncelikle CAS bir anlaşmazlık kurulu ve bireysel ya da kurumsal olarak uğradığınızı düşündüğünüz haksızlıklar için davalarınızı bu kurula taşıyabiliyorsunuz.

Burada UEFA kendine bir hakem belirleyecek fb de bir hakem belirleyecek.Bu belirlenen iki hakem de ortak kararla bir üçüncü hakem seçecek.

Bu üç CAS hakeminin verdiği karar da davanın nihai kararı olacak.

fb istediği hakemi seçebilir. UEFA kurullarının aksine burada takımlar kendi ülkelerinden kişileri de hakem olarak seçebiliyor.

CAS kararlarına nadiren de olsa itiraz edilebiliyor.

Geçmiş davalara bakıldığında UEFA'nın benim bildiğim kadarıyla bu tür davalarda geri dönen kararı yok.

NOT : CAS hakemlerinin davadaki taraflardan hiç biriyle bağının olmamış olması gerektiğine de vurgu yapılıyor. Aynı ülkeden olmasında bir sakınca yok ama fb muhtemelen Türk üyelerden birini seçerse ve biz bu kişinin geçmişini araştırır ve fb ile geçmişte en ufak bir bağını tespit edebilirsek bu yönde CAS'ı uyarıp savunmalarına taş koyabiliriz.

Ali Bektaş
19.07.2013, 00:11
Yalnız CAS duruşmaları normalde 3 hakim ile yapılıyor. Ancak 'Hızlandırılmış Duruşmalar' tek hakim ile yapılabiliyor. Bu durumda hakimi kim seçiyor ?

http://www.haber61.net/fenerin-cas-oyunu-1841yy.htm#/

Ender Kuyumcu
19.07.2013, 00:37
Yalnız CAS duruşmaları normalde 3 hakim ile yapılıyor. Ancak 'Hızlandırılmış Duruşmalar' tek hakim ile yapılabiliyor. Bu durumda hakimi kim seçiyor ?

http://www.haber61.net/fenerin-cas-oyunu-1841yy.htm#/

CAS sayfasında bu dediğinize rastlayamadım.

Bunun belirtildiği bir kaynak var mı?

Yalnız bizimkilerin yazdığı değil, UEFA ya da CAS'da yer alan bir link var mı?

Ali Bektaş
19.07.2013, 00:53
O şekilde bir link bulamadım

Fatih Özkan
19.07.2013, 00:59
1 ay daha bekleyelim anasını satiyim!

Nihat Günay
19.07.2013, 01:00
1 ay daha bekleyelim anasını satiyim!

Bekleyelim beklemesine de sonucunu dünya gözüyle göreydik iyiydi...

Fatih Özkan
19.07.2013, 01:01

Ben de çok bunaldım abi.
Ve hep tedirginim açıkçası...
Adamlar dünya şike yaptılar halen daha CAS'a filan başvurabiliyorlar.
En üzücü yanı ise 2 sene men ile kurtuldular bunca şikeden...
Aklım almıyor bunu açıkçası.

tirol61
19.07.2013, 01:11
bu fenerden korkulur arkadas.

Sami Kuk
19.07.2013, 01:14
Açıkça benim umdum yok.Uefa dan ceza geleceğini kesin ve net dille dedim hep ama bu Cas'a güvenmiyorum.Araya birileri girmiş yoksa fener tek başına böyle bir risk alamaz 3 sene olma olasılığını.

Serdær
19.07.2013, 01:20
Mert Yaşar ‏@mert_yasar 11 dk
UEFA'nın atadığı Efraim Barak, Pobeda'nın CAS davasında hakem heyeti başkanı idi. CAS, Pobeda'ya verilen 8 yıllık cezayı onamıştı.

Ender Kuyumcu
19.07.2013, 01:23
UEFA'nın atadığı Efraim Barak, Pobeda'nın CAS davasında hakem heyeti başkanı idi. CAS, Pobeda'ya verilen 8 yıllık cezayı onamıştı.

önemli olan şerefsiz şikecilerin kimi atayacağı Serdar.

Badaloğlu
19.07.2013, 01:28

Yahudi asıllı galiba... Şimdi Ali Şen devreye girer. bulur birilerini!!!

Uğur Odabaş
19.07.2013, 01:32
Yıllarca Türkiyede hukuk açısından o kadar çok bastırılmışız ki :) UEFA cezalarından öncede böyle endişelerimiz vardı maalesef.

Adalet mahkeme dediğimizde eminimki avrupalılar Türkiyeye göre çok daha toleranssız yapıyor bu işi.

Rahatım rahat olmanızı tavsiye ediyorum :)

MaEsTrO
19.07.2013, 01:48
Ben bu cas'a güvenmiyorum.

Cok aptal bir kurum olarak görüyorum ezelinden beri.

taner coşkun
19.07.2013, 01:56
cas muhtamelen kararı onaylıyacaktır,türkiyede sonrasındaki gelişicek olan süreç çok daha önemli,bu federasyonun çok acil istifa etmesi gerekiyor,yeni federasyon başkanı haluk Ulusoy seçilirse eminim süreç çok daha hızlı ilerler ve en kısa zamanda trabzonsporun 2010_2011 şampiyonluğu tescillenir..

POYRAZ
19.07.2013, 03:20
Eyvallah Burçin abi. Şu an Trabzonspor taraftarı arasında da bilgi dezenformosyanu var. Her kafadan farklı ses çıkıyor. Hatta bitti gitti bu iş diyenler bile var twitterda.
Adaletin yerini bulma konusunda herkezde bir korku, bir süphe var.
Bilgili ve mantikli düsünebilen insanlarin yorumlarini okuyunca insan
rahatliyor ama insanlar bu ülkenin en cok hakki yenilen kulübünün
taraftarlari olunca siter istemez sikinti yapiyor.
Adaletin yerini bulacagini ve hirsizlarin cezalarini cekeceklerine inaniyorum.
Onlarin adaletine daha bir güveniyorum. Kendi insanimiza zerre güvenim yok.

POYRAZ
19.07.2013, 03:23
NOT : CAS hakemlerinin davadaki taraflardan hiç biriyle bağının olmamış olması gerektiğine de vurgu yapılıyor. Aynı ülkeden olmasında bir sakınca yok ama fb muhtemelen Türk üyelerden birini seçerse ve biz bu kişinin geçmişini araştırır ve fb ile geçmişte en ufak bir bağını tespit edebilirsek bu yönde CAS'ı uyarıp savunmalarına taş koyabiliriz.
Bu önemli, hemde cok.

DeAgLeMaNyAq
19.07.2013, 03:34
Anlamadığım bir nokta var. FB kanadı CAS'taki hızlı yargılama konusunda UEFA ile anlaştık diyor. Fikret Orman ise bizim kesinlikle böyle bir anlaşmamız yok UEFA bize sormadan yargılamanın bu şekilde olacağını bildirdi dedi. Diğer taraftan BJK gruplara kalamazsa, cezasını bu sene çekmeyeceği konuşuluyor. Şu aşamada UEFA'dan 1 yıl ceza aldılar ama olur da gruplara kalamazlarsa sırf CAS'a gittiler diye cezalarının 2 yıla çıkması da enteresan...

Murat Kuyumcu
19.07.2013, 03:52
Bir günü daha, fb ulusal medyasının aziz başkanlarının liderliğinde kamu oyunu yanlış yönlendirmelerine tanıklık ederek tamamladık. İki yılı aşkın bir süredir sergilenen bu tablonun ressamı da, ressamın kullandığı fırça da ve bu fırçanın ucundaki boya da hep aynı: Ahlaksızlığı ve de insanları sömürmeyi ilke edinmiş egemen sınıf bireyleri, onların medya ve popüler kültür içerisinde yer alan maşaları ve de dillerinden düşmeyen sahaya yansımadı ve tüm herkes bize düşman yaklaşımları.

Siyasetin-ticaretin-sanatın-sporun içinde bulunduğu, adaletsizlik ve ahlaksızlık içerisinde yürüyen mekanizmanın işleyişine dışarıdan gelecek bir müdahale korkusu tüm bu grupları bir arada hareket etmeye itmiş durumda; ne de olsa hepsinin merkezinde yer alan isimler aynı kişilerden oluşmakta. Dışarıdan gelen müdahalelere bir bakıma alışık olan bu sistemin oyuncularının asıl endişesi ise, bu sefer Avrupa mercileri üzerindeki bu baskıyı ülke içindeki bir grubun oluşturmuş olması. Kısacası onlarca yıldır yönettikleri bu ülkenin vatandaşlarının bir kısmının ADALET mücadelesini başka kulvarlara da taşıyarak yaptırıma dönüştürüyor olması, onlar için kabul edilebilir bir durum değil. Hatta bu şekilde yitirecekleri bir dava, diğer alanlarda da ülke insanlarına emsal teşkil edebilir düşüncesi her türlü yönteme başvurmalarının en önemli sebebi.

Verdiğimiz mücadelenin toplum üzerinde sağlayacağı etkinin Türkiye'nin her kesiminde oluşturduğu korkuyu yakın zamanda görmüş bulunuyoruz.Bir kere daha hatırlamak gerekirse farklı ideolojik yaklaşımlara sahip olan siyasi partilerin şike davasıyla ilgili takındıkları ortak tutum ve de yaptıkları açıklamalarda kendi bakış açılarında bizleri oturttukları konumdur. Açıklamaların analizindeki hukuku ve de medeni olmanın toplumsal zorunlulukları hiçe sayma dilini bir kenara bırakarak, daha tehlikeli olan bir diğer boyutuna bakarsak; bunun da Trabzonspor ve taraftarlarının yok sayılması yaklaşımı olduğunu söyleyebiliriz. Modern akademik çalışmalarda çok sık yer verilen ötekileştirme kavramından da ileride bir yaklaşım olduğunu söyleyebileceğim yok sayma durumu bu açıklamaları yapanlar tarafından bilinçli olarak gerçekleştirilmiş bir eylemdir. Bilinçli olduğunu anlamamızı sağlayan koşul ise sürecin bugün geldiği noktaya bakılarak rahatlıkla açıklanabilir. Trabzonspor taraftarları ülke düzeninin içerisinde ortak takip edilen en geniş mecrada herkesin tanıklık edeceği bir karşı duruşun, haklarını söke söke almanın mücadelesini başarıyla sonlandırma noktasına gelmiştir. İşte asıl tehlike olan, demin de bahsettiğim gibi, bu sistemin oyuncularının asla kabul edemeyeceği çaresiz kalma durumu bizi öteki saymanın da ilerisine giderek yok sayma tavrına dönüşmüştür. Böylece toplumun geri kalanının algılama evrelerinde hiç yer edinmememiz amaçlanmaktadır. Öteki kavramı, egemen olan karşısında öyle ya da böyle yer alması zorunlu, hatta egemen olanın söyleminin var olmasının önemli bir koşulu iken, bilinçlerde zerre kadar yer almamızı istemeyen gruplar için öteki kabul edilmemiz bile tehlike arz eder duruma gelmiştir. Elbette ki bu yok sayma hamlesi sadece siyasilerin değil, süreç boyunca medyanın, popüler kültür içinde yer bulmuş isimlerin değerlendirmelerinde de aynı şekilde oluşmuştur. Hiç bir açıklamada şike üzerine konuşanlar bu durumdan mağdur olan takımından bahsetmemiştir. Bu öteki bile kabul edilmeyip, yok sayılmaya bir örnektir.

Tamamıyla günlük hayat içerisinde yer alan insanların kullandıkları dile yönelik geliştirilen bu tavır, bilinçaltına yönelik hamlelerle kendisini her aşamada göstermektedir. Hatta bu durum o denli her alanda uygulanan bir yöntem haline gelmiştir ki gıda şirketleri İstanbul takımlarının logosuyla ürünler pazarlamaya başlamış, diğer alanlardaki şirketler de ülke genelinde yapacakları hamleler için yine bu üç takımın rekabetini kullanmışlardır. (Ruffles, Yandex) Bu tarz örnekleri çoğaltmak mümkündür; burada dikkat çekici olan uygulanan stratejinin özellikle şike süreci sonrasında kendisini daha da güçlü bir şekilde gösteriyor olmasıdır. Aleni bir şekilde yapılan bu çalışmaların bir ileri boyutu da bilinçaltına yönelik dolaylı yollarla yürütülen çalışmalardır. Örneğin futbolun çoşkusu ve saflığına gönderme yapan, çocukların mahalle arasında yaptıkları maçların görüntüleri olan reklam çalışmaları bu açıdan değerlendirilebilir. ( Coca Cola, Digiturk, Çeşitli bankalar). Yine bu reklam çalışmalarının zamanı ve reklamı yapılan ürünlerin futbolla dolaylı bağlantısı ( Digiturk lig tanıtımı kampanyasını hariç tutuyorum) ilgi çekicidir. Futbolun masum bir oyun olduğunu ve de hala da böyle oynanmaya devam ettiğini ima eden bu yaklaşımın ortaya çıkışı şike sürecinin başlamasından sonraya denk düşmektedir. Amaç yine aynıdır oyunun masumluğuna yapılan vurgu, yaşanılan süreçte hakkı yenenin hiçe sayılmasını sembolleştirmektedir.

Bu konudaki son örnek de oldukça dikkat çekici yakın zamana ait bir başka reklam kampanyasıdır. Bu kampanyada da çok derin bir ulusal futbol yaklaşımının izlerini görmek mümkündür. Reklam, Digiturk'ün Türkiye Ligi harici yapacağı spor yayınlarının içeriğine yönelik bir çalışmadır. Popüler kültürün önemli bir ismine farklı uluslararası spor alanlarıyla ilgili yöneltilen sorulara hızlıca doğru cevaplar vermesi Digiturk spor paketine sahip olduğu vurgusunu göstermek içindir. Soruların bir tanesi şudur: "tenisin üç büykleri kimdir?" Soruya çok hızlı bir şekilde cevap veren sanatçı: " Federer-Djokovic-Nadal" diyerek tenisçilerin isimlerini sıralar. İşte bu nokta aslında ilk kritik vurgulamanın yapıldığı yerdir çünkü mevcut tenis dünyasının - ne kadar ilginç bir rastlantıdır ama - dört büyük oyuncusu olduğu kabul edilmektedir (Sayılmayan isim Murray'dir; ironiktir ki ismini saymadıkları bu tenisçi, yine kendileri tarafından canlı yayınlanan Wimbeldon Tenis Turnuvasını kazanarak 77 yıl sonra bunu başaran ilk Britanyalı olmuştur). Reklamın amacı olan, farklı spor dallarında sanatçının sahip olduğu kusursuz bilgi düzeyi gösterilmek istenirken, böyle bir detayın kaçması reklamı hazırlayanlar açısından kabul edilebilecek bir hata değildir; zaten bu da bir hata değildir. Bilinçli bir şekilde izleyenlerin bilinçaltına yönelik Türkiye'deki üç büyükler yaklaşımının aslında dünyada da farklı alanlarda da olsa aynı şekilde görüldüğü mantığının aşılanma çabasıdır. Bir kere daha ötekileştirilmenin ötesinde yok sayılma durumu devreye sokulmuştur. Reklamın aslında Türk futbolu söylemi ile kurulduğu son karede net bir şekilde ortaya çıkmaktadır: Bu ikinci kritik noktada sanatçı son cümlesi olarak "Bir Sharapova değilim" demektedir. Bu ifade "Bir Alex değil" diyerek örnekler vermeyi çok seven Türk futbolunun en tehlikeli isimlerinden biri olan Rıdvan Dilmen'e bir atıf içermektedir. Reklam bu noktada izleyenlere Türk futbolunda zorla akil adam olarak kabul ettirilen bu şahıs hatırlatılarak asıl amacı olan üç büyükler göndermesini bir kere daha yenileme fırsatı bulmaktadır.

Trabzonspor'un ve de taraftarlarının siyasetten ticarete, sanattan spora, her alanda yürütülen bu ortak dil kullanılarak yok sayılma hamlesi sosyoloji hatta sosyal psikoloji alanında incelenmesi gereken bir bulguya dönüşmüştür. Karşımızdaki adalet mücadelemizi engellemeye çalışan bu güç, sadece basit bir futbol oyunun sistemini korumaya çalışma mantığıyla açıklanamaz. Bu ülkenin bugüne kadar bastırılmış ortak hareket ederek egemen söylem karşısında mücadele etme dürtülerinin ortaya çıkmasını engelleme çabasıdır. Gün gelecek ve görülecektir ki, tarih bu yaşanılan sürecin yüz kızartıcı akıl ve medeniyet dışı hamlelerini yazarken, bu hamleler karşısında göstermiş olduğumuz ortak direnç bir çok farklı alanda gerçekleşen adalet mücadelesi için öncülük teşkil etmiş kabul edilecektir. Öyleyse kazanacaklarımızdan çok daha fazlasını ifade eden bu mücadelemizin çok fazla engelle ve de zorlu süreçlerle karşılaşmaya devam ediyor olması da kaçınılmazdır. Unutulmamalıdır ki tıpkı kazandığı şampiyonluklarla İstanbul saltanatını yıkan efsane kadromuzun Türk futbolunda başlattığı devrim gibi şu an sürdürdüğümüz adalet mücadelesi de sadece futbolda değil ülkenin her alanında önemli bir etki bırakacaktır. Üstlendiğimiz tarihsel önem taşıyan sürecin özneleri olduğumuzu içinde bulunduğumuz süreçte algılamak çok kolay olmasa da, mücadele etmekten vazgeçmeyeceğimiz, vazgeçmememiz gerektiği fikri bize karşı sürdürülen bunca oyunu gördükçe güçlenmeye devam etmelidir.

bordox
19.07.2013, 04:02
Ellerinden gelen tek şey taraftarı kandırabilecekleri bir argüman bulup ona yapışmak ve bu da son dallarıydı,ordan onayı alıp gelecekler sadece 1 ay kadar taraftarlarının gazını alacaklar,haklı olduklarına inandıkları bir davada daha geniş ve detaylı bir savunma süreci yerine bu şekilde günü kurtaran bir tercihe yönelmeleri zavallılk ama bir de elemelerde elenirseler ceza üç yıla uzuyor ki kaymaklı kadayıf bizim için.O eleme turunu geçemezler zaten.

6Şafak Aydın1
19.07.2013, 05:45
Fener bu sezon Türkiye Liglerine cezasiz basliyacak o halde. Yaptirim maptirim bu sezon icin hikaye oldu.

CAFER ÖZER
19.07.2013, 08:09
Aslında Bu olay Trabzonsporun lehine bir durumdur
Normalde TFF ve FB camiası kesinlikle CAS sonuçlarını bekleyelim diye diretecek Trabzonspor 1 yıl daha avutulacaktı
Şimdi 28 Ağustos da nihai karar verilecek CAS ın kararı onaması durumumda TFF ve FB nin kaçacak yeri kalmayacaktır.
1 yıl oyalayamayacaklar
28 AĞUSTOS 2013 nihai kararın verildiği tarih olacağı için 2 yıl bekleyen bizler 1 ay daha sabretmesini bileceğiz.
Bu olay FB BJK açısından bana göre kendi ayaklarına Kurşun sıkmadır.
UEFA dan gelen talebe balıklama atladılar Hadi FB yi anladım AZİZ gider ayak zafer kazanmış havası veriyor,BJK ya ne oluyor
bu cezaların artma ihtimali şimdi dahada güçlendi
Şimdi FB ile BJK biz temiziz şikeye Bulaşmadık diye kağıt verecekler UEFA ya peki CAS onadığı zaman UEFA bunun hesabını sormayacakmı.
Daha Önce M.A.A FB yi göndermeyerek Bunun önüne geçmişti.

Onur Civelek61
19.07.2013, 08:21
Hızlandırılmış demek dosyayı pek de inceleyemeyecekleri anlamına gelmiyor mu?
Bakarlar Türk mahkemesi ne demiş,savcı,uefa disiplin,uefa tahkim,Türk medyası vs. sonra savunmamı alır ne yapar artık bence basar cezayı.
CAS da bir oyunlar yaparlar ise bu azizeyi birisi vurur heralde bu şerefsiz den kurtulmamız lazım :)

TekfurÇayır 61
19.07.2013, 10:20
Bu süreçten korkuyorum, işin başından beri ilk defâ bu kadar korkuyorum. İnşaallah güzel sonuçlanır.

toksoy61
19.07.2013, 10:57
adil bir ortam olsa zerre şüphem olmaz. ama CAS a çok fazla güvenemiyorum. davaya 1 hakimin bakması çok kötü. UEFA disiplin kurulundakilerin sayısı fazla idi ama tek kişiyi kandırmak yada rüşvet vermek daha kolay. birde siyasiler olaya müdahale ederse istedikleri kararı aldırabilirler mi acaba diyorum. 8 maçta manipülasyon yapan bir takım cezasız atlatırsa bu işi, kapatalım dükkanı derim.

adamlar mahkemede kaybettiler, disiplin kurulunda kaybettiler, tahkimde kaybettiler, belkide yargıtaydada kaybedecekler ama sadece CAS ı kazanrak bu işten yırtabilirler mi? bence yırtamazlar. CAS bunu göze alamaz. aziz sadece zamanı biraz daha uzatmıştır o kadar

gökçay61
19.07.2013, 11:14
cas da bunlar aklanır. madem istedikleri hakemi seçebiliyorlar madem komisyon gibi bir olay yok bu adamlar ellerini kollarını sallayarak çıkar giderler. çok karamsarım malesef. inş 28 29 austosta herşey lehimize olur da yanılmış olurum.

Ender Kuyumcu
19.07.2013, 11:55
O şekilde bir link bulamadım

Ben CAS'ın resmi sitesinde bahsetmiş olduğunuz ibareyi gördüm.

CAS'ın işleyişini anlattığı bölümde bir ya da 3 hakemle davalar görülebilir diyor ama bunu özellikle hızlı yargılama için böyledir diye belirtmiyor.

Bu davanın önemi ve hassasiyeti itibari ile 3 hakem olacağını düşünüyorum.

Burçin Aydoğdu
19.07.2013, 12:17
Arkadaşlar şu anda hızlandırılmış yargılama usulünü seçmiş olduklarını biliyoruz. Fakat hakem konusu henüz açıklığa kavuşmuş değil çünkü hızlandırılmış yargılama usulünde hakem sayısı ve atanma şekli de tarafların anlaşmasına bağlı.

Eğer normal usulü yani temyiz tahkimi usulünü izlemiş olsalardı bir hakemi UEFA, bir hakemi FB ve üçüncü hakemi CAS'ın departman başkanı tayin edecekti. Şimdi yine öyle yapabilirler ama tek hakeme de indirebilirler. Gelecek resmi haberlerle netleşecek.

Atanacak hakemin taraflarla da, aralarındaki ihtilafla da hiçbir bağının olmaması gerektiği kurallara bağlanmış. Buna rağmen hakem satın almaları çok zor.

Tahkim heyetinin de UEFA kararını bozması hatta azaltması bile çok zor. Geçmişinde de pek örneği yok.

Sümeyye Şahin
19.07.2013, 14:17
Abdullah Kiğılı Ntv spor'daydı. Kurayı değerlendirdi sağolsun. Üzerine de CAS'tan nasıl bi karar çıkarsa çıksın bu sene Avrupa kupalarında oynayacaklarını söylüyor. Neye dayanarak söylüyorsunuz diye soran olmadı tabi, merak ettim doğrusu. Yazık ediyorlar camialarına.

Salpazarli
19.07.2013, 14:21
Alman arkadaşa cas dedim bana casi anlatti. Bütün rüsvet yiyenler ordaymis... Heleki bana sepp blatterin cas baglantili nasil fifa baskani olduğunu anlatinca korkmadim değil acikcasi...

Ali Can
19.07.2013, 14:25
UEFA bu davaya hakem olarak Pobeda kararının baş hakemi İsrailli Efraim Barak'ı atamış.Pobeda'ya 8 yıl cezayı onayan heyettendir

böyle bir yorum vardı, fanatiğin sitesinde

Enes Ünal Kaya
19.07.2013, 14:52
Abdullah Kiğılı Ntv spor'daydı. Kurayı değerlendirdi sağolsun. Üzerine de CAS'tan nasıl bi karar çıkarsa çıksın bu sene Avrupa kupalarında oynayacaklarını söylüyor. Neye dayanarak söylüyorsunuz diye soran olmadı tabi, merak ettim doğrusu. Yazık ediyorlar camialarına.

bu ne yüzsüzlük...

uefa men ettiklerinde de devam etselerdi o zaman

MuratJ
19.07.2013, 14:57
derhal uefaya yeni bilgilendirme mail kampanyası başlatmalıyız. son söylemleri medyada son manipüleleri hepsini anlatmalıyız. mail içeriğinde şikecilerin platini bizden korktu bize yaptığı haksızlıkların bedelini cas ödetecek gibi lafları olduğunu kığılı ayısının ne olursa olsun avrupada olacağız sözlerini ve tüm manipüleleri içeren bilgilendirme maili hazırlanmalı. incelediğiniz dosyalarda şiekebahçenin futbol tarihinde tanık olunan en büyük en şerefsiz şikeci pislik olduğunu gördünüz diyelim. şike serbest mi değil mi onu göreceğiz diyelim. ayrıca şahıslara men ne zaman gelecek diye de soralım. bi an önce düzenlenmeli mail organizasyonu.

salzburg takımı ve taraftarlarıda bilgilendirilmelidir ayrıca.

berezilya
19.07.2013, 15:30
tüpçü tff sinden kaynaklandığını tahmin ediyorum bu son alınan kararların.uefa avrupa kupalarına katılacak takımların listesini tff den talep ediyor.tff de fb ve bjk nin ceza almalarına rağmen bu takımların isimlerini uefa ya bildirmiştir.bu durumda uefa türk kulüplerinin tamamını ihraç etme yoluna gidebilirdi.bunu yapamazdı.ayrıca risk oluştu uefa tarafında tff nin yolladığı isimlerle.iki sene önce uefa tff yi uyarmış ve bunun üzerine MAA tff si fenerbahçe yerine trabzonsporu yollamıştır.uefa için risk ortadan kalmıştır.(tazminat vs).
şimdiki durumda tüpçünün fb yi ve bjk yi uefa kupalarına gidecek takımlar listesinde vermesi sonucu cas tan olumsuz bir karar çıktığında uefa nın maddi tazminat verme yolu açılmıştır.

tüpçünün türk futbolunu boykot etmesi sonucunda uefa karşı bir teklif yapmıştır.cas ve fb bunu kabul etmişlerdir.
bence türk takımlarının tamamını ihraç etme olayı bir alt seviyede yaşanmıştır.kabak bursaspor kasımpaşa ve kayserispora patlamıştır.

berezilya
19.07.2013, 15:48
bilmediğimiz pazarlıklar döndüğü ortada.cas ın 8-9 ay sürecek bir davayı 1,5 ayda karara bağlaması enteresan.demek ki olağan dışı durumlar olmuş.zaten kimse de yorumcularda beklemiyordu bu olağan dışı durumu?nedir bu olağan dışı durum diye sorular sorulabilir.bilemeyiz ama fikir yürütebiliriz.yukarıda belirttiğim gibi tüpçünün türk futbolunu boykot etmesi vakıası.azizin uefa çatırdar vs demesi bununla alakalı olabilir.uefa da türk futbolunu ihraç etmek yerine böyle bir öneriyi tüpçü tff sine sunmuş olabilir.

uefa avrupa kupalarına gidecek takımların listesini ülke fedarasyonundan alır.bu altı çizilmesi gereken durum.
bu listede casta sonuçlanmamış davada bulunan bjk ve fb var.dediğim gibi 2 yıl önce MAA fedarasyonun yaptığı gibi listeye bu şike yapan takımlar dahil edilmeseydi cas tan fb ve bjk lehine sonuç alınsa bile uefa nın tazminat vs riski oluşmazdı.uefa o zaman fedarasyonun yollamadı diyebilirdi.şimdi durum farklı.

Orkun Özkaya
19.07.2013, 16:04
kimseye güvenmiyor ben onun ciddi ciddi ruh hastası olduğunu düşünüyorum çünkü daha önce uefa çatırdayacak diyordu ama çatırdayan tasmalı adamı şenez erzikle arası oldu bi kaç gün önce gülüyor mangal yakıyor ceza iptal olacak havası veriyordu .öt oldu kaldı demem o ki bu adam psikolojik rahatsız son çırpınışları bunlar cas'ta da kaybettikten sonra kendi yarattığı azisspor taraftarıda "lan acaba" diyecek şu süreç şunu çok net gösterdi basın insanlara istediğine inandırır bir koyun gibi güdebilir yanlışı hatta ahlaksızlığı dünyanın en iyi şeyiymiş gibi kabul ettirebilir.

Psikoloji ve Psikiyatri doktorları bildiğim kadarıyla şizofreni (başka bir hastalık da olabilir sitedeki doktor arkadaşlar düzeltir belki beni) teşhisinde hastanın ne kadar inandırıcı olduğuna da bakarlar. O tip hastalar doktorları bile kendilerine inandırabilirler diye biliyorum. Baksana bu adamın söylediklerine ve yaptıklarına biz bile inanmaya başladık artık, tıp eğitimim yok ama birilerinin konuya bu yönden yaklaşıp çok geç kalmadan (hem kendisi hem de peşinden giden o kadar kişi için) garibana yardım etse bari...

tristram
19.07.2013, 16:34
edit..yanlis baslik:)

fteotdgs
19.07.2013, 16:58
bilmediğimiz pazarlıklar döndüğü ortada.cas ın 8-9 ay sürecek bir davayı 1,5 ayda karara bağlaması enteresan.demek ki olağan dışı durumlar olmuş.zaten kimse de yorumcularda beklemiyordu bu olağan dışı durumu?nedir bu olağan dışı durum diye sorular sorulabilir.bilemeyiz ama fikir yürütebiliriz.yukarıda belirttiğim gibi tüpçünün türk futbolunu boykot etmesi vakıası.azizin uefa çatırdar vs demesi bununla alakalı olabilir.uefa da türk futbolunu ihraç etmek yerine böyle bir öneriyi tüpçü tff sine sunmuş olabilir.

uefa avrupa kupalarına gidecek takımların listesini ülke fedarasyonundan alır.bu altı çizilmesi gereken durum.
bu listede casta sonuçlanmamış davada bulunan bjk ve fb var.dediğim gibi 2 yıl önce MAA fedarasyonun yaptığı gibi listeye bu şike yapan takımlar dahil edilmeseydi cas tan fb ve bjk lehine sonuç alınsa bile uefa nın tazminat vs riski oluşmazdı.uefa o zaman fedarasyonun yollamadı diyebilirdi.şimdi durum farklı.

Hizlandirilmis CAS'in arkasinda UEFA var. Bunun bas aktoru o. Dun yazdim, UEFA verecegi ceza sonrasi FB'nin CAS'a gideceginden emindi. Cezasini verir vermez FB'ye bu oneriyi sundu (uzun mu olsun, kisa mi?). Bu, FB tarafi icin bir nevi "reddemeyecekleri bir oneri" idi. Yani o soruya FB tarafinin "uzun olsun" deme luksu, secenegi yoktu. Aksi takdirde bunu kimseye aciklayamazlardi. Ote yandan bu kararla FB daha da koseye sikisti. Simdi A. Yildirim'in ve diger FB yoneticilerinin verdikleri demecler, bizim bilmedigimiz manevralari hep bu beklemedikleri UEFA hamlesini bertaraf edebilmek icin aslinda.

berezilya
19.07.2013, 17:19
Hizlandirilmis CAS'in arkasinda UEFA var. Bunun bas aktoru o. Dun yazdim, UEFA verecegi ceza sonrasi FB'nin CAS'a gideceginden emindi. Cezasini verir vermez FB'ye bu oneriyi sundu (uzun mu olsun, kisa mi?). Bu, FB tarafi icin bir nevi "reddemeyecekleri bir oneri" idi. Yani o soruya FB tarafinin "uzun olsun" deme luksu, secenegi yoktu. Aksi takdirde bunu kimseye aciklayamazlardi. Ote yandan bu kararla FB daha da koseye sikisti. Simdi A. Yildirim'in ve diger FB yoneticilerinin verdikleri demecler, bizim bilmedigimiz manevralari hep bu beklemedikleri UEFA hamlesini bertaraf edebilmek icin aslinda.

hocam hukuk ta böyle öneriler normal şartlarda olmaz.cas normal olarak 8-9 ayda sonuçlandırır davayı.elbette uefa var arkasında bu öneririn.AMA hiç kimse 8-9 ay sürecek bir cas davasının neden 1 ay içinde sonuçlandırılmaya çalıştığını açıklayamaz.

objek
19.07.2013, 17:23
Benim anladigim uefa kendi verdigi cazanin arkasinda duramadi sb her koldan uefa.ya
saldirinca cark edip kivirdi kuralarda cekilmis durumda sb artik ceza alsa bile bu sezonu goturur ileride birileride satin alinir zaten arkasinda kapi gibi duranda bir tff var sb ve avukatlari!!! son bir hamle .yapti
Uefa nasil olsa daha fazla cezayi goze alip bu sezon katilmak istemezler ongorusuyle sb.ye bir
teklif goturduler sb ise bu teklife biz zaten temiziz deyip baliklama atladi uefa.ninda kafasini karistirdilar
su anda sb ve avukatlari hararetle tff bjk hukumet vs kim varsa onlarla birlikte calinan minarenin kilifini hazirlamaktalar diyerleri .mi ne yapiyor? Sb.nin on adim gerisinden olaylari anlamaya cabaliyorlar ama olmuyor nal toplamaktalar ma la sef!!!

fteotdgs
19.07.2013, 17:38
hocam hukuk ta böyle öneriler normal şartlarda olmaz.cas normal olarak 8-9 ayda sonuçlandırır davayı.elbette uefa var arkasında bu öneririn.AMA hiç kimse 8-9 ay sürecek bir cas davasının neden 1 ay içinde sonuçlandırılmaya çalıştığını açıklayamaz.

2 sene boyunca sadece FB yonetimi degil, futbol ile ilgili, (kagit ustunde) ilgisiz bir ulkenin tum organlari tarafindan korunan bir tarafin, artik kotu niyetlerinden yuzde yuz emin olduklari bir tarafin isini bir an once bitirmek istemis olabilirler.

fteotdgs
19.07.2013, 17:42
Benim anladigim uefa kendi verdigi cazanin arkasinda duramadi sb her koldan uefa.ya
saldirinca cark edip kivirdi kuralarda cekilmis durumda sb artik ceza alsa bile bu sezonu goturur ileride birileride satin alinir zaten arkasinda kapi gibi duranda bir tff var sb ve avukatlari!!! son bir hamle .yapti
Uefa nasil olsa daha fazla cezayi goze alip bu sezon katilmak istemezler ongorusuyle sb.ye bir
teklif goturduler sb ise bu teklife biz zaten temiziz deyip baliklama atladi uefa.ninda kafasini karistirdilar
su anda sb ve avukatlari hararetle tff bjk hukumet vs kim varsa onlarla birlikte calinan minarenin kilifini hazirlamaktalar diyerleri .mi ne yapiyor? Sb.nin on adim gerisinden olaylari anlamaya cabaliyorlar ama olmuyor nal toplamaktalar ma la sef!!!

Renkdas, FB yonetimini inanilmaz gozunde buyutuyorsun bence. UEFA'nin oyle bir oneri goturmesinin sebebi (oyle bir oneri goturduklerinde) FB tarafinin tek bir cevapla sinirli oldugundan emin olmalaridir. Yani bu oneri sonrasinda sasiran UEFA degil, FB tarafidir.

000061
19.07.2013, 20:30
Bunlar sevinmeye başladı gene, bu sene garanti avrupada olduklarını iddia ediyolar, bi bit yeniği olmasın sonra?

Bayundur Han
19.07.2013, 21:06
Bence korkmamiza gerek yok. UEFA cark mark etmis degil. Eski davalari suradan bulabilirsiniz: http://www.tas-cas.org/recent-decision. Bir cogunda UEFA'nin verdigi karari onaylamis. UEFA oyle zevk icin karar vermiyor. Fenerbahce'nin istegi dogrultusunda dava surecinde Avrupa Kupalarina katilma izini verilmis. Aynen bazi davalarin sonucunu disarida bekleme gibi birsey bu.

CAS'in sitesini biraz kurcalayin orada kisa vadeli "urgent" davalar oldugunuda goreceksiniz. Bunlar hep istege bagli. Tabi istek her zaman kabul edilmiyor. Ama kisa vadeli dava Fenerbahce ve Besiktasin lehine degil.

3 hakem olayina gelince: http://www.tas-cas.org/en/20questions.asp/4-3-224-1010-4-1-1/5-0-1010-13-0-0/ ... her zaman 3 hakem var.

memozcan
19.07.2013, 23:59
platiniye zerre kadar güvenim yok.. şu blatter ve platini gitmeden pisliğin arkası kesilmeyecek gibi.. bu süreçte şenes erzik de yaş haddinden emekli edilse en iyisi olacak..

Burçin Aydoğdu
20.07.2013, 00:02
3 hakem olayina gelince: http://www.tas-cas.org/en/20questions.asp/4-3-224-1010-4-1-1/5-0-1010-13-0-0/ ... her zaman 3 hakem var.

Hızlı yargılama usulüne başvuran taraflar anlaşırlarsa tek hakemli yargılama mümkün. Nitekim Bursaspor'un paylaştığı belgeden, böyle bir talep olduğu ama UEFA'nın tek hakemli tahkime sıcak bakmadığı anlaşılıyor: http://www.bursaspor.org.tr/bs//Data/pdf/uefatocas.pdf

bach72
20.07.2013, 00:24
Uefa'nın yaptığı külliyen terbiyesizlik.Ulan adama sormazlar mı Kayseri,Kasımpaşanın ne suçu var?Hatta Salzburg'un ne suçu var.Salzburg şikeci köpeklerle eşleşmek yerine belki kupa tecrübesi çok daha az Bursasporla eşleşmek isteyecekti.Yeter.Sıktı artık.Şikeci köpekleri kupalarda oynatan sistemin ben ta...

unyelimetin
20.07.2013, 01:47
Cezası kalkan azize adalet yerini buldu demiş...29 Ağustos'ta da adalet yerini buldu diyebilecek misin bakalım?:))

Bu arada bu şikeciler neden seviniyor anlamadım.Cas'ın iki yıllık cezayı tamamen ortadan kaldırıp şike yoktur deme şansı var mı?Bir gün bile ceza onandığında fb Avrupa'dan şut,aziz başkanlıktan şut,Türkiye'de süper ligden şut...Ama 16.ağır ceza mahkemesinden 6 yıl 3 ay ceza alan başkanlarını cezasını çekip serbest kaldı diye omuzlara alanlardan 29 Ağustos ile ilgili öngörüde bulunmasını beklemek hayalcilik olur zaten.:)))

POYRAZ
20.07.2013, 03:30
Alman arkadaşa cas dedim bana casi anlatti. Bütün rüsvet yiyenler ordaymis... Heleki bana sepp blatterin cas baglantili nasil fifa baskani olduğunu anlatinca korkmadim değil acikcasi...

Arkadasin önceden CAS ta görev mi yapmis?
Bu kadar bilgiye nasil sahip olmus merak etim dogrusu.

Effective61
20.07.2013, 03:48
Rüşvet casta yaygın da olabilir ama şunu unutuyorsunuz arkadaşlar. Uefa nın o kadar inceleyip ceza verdiği fener cas ta aklansa, bundan sonra bu karar gerekçe gösterilerek şike yapılmanın önü açılır. Uefa asla bir deha ceza veremez şikeye. Böyle bir duruma sizce Uefa düşer mi ?

Fener ne kadar uğraşırsa uğraşsın arka planda uefa da karar için uğraşacaktır. Ben sıkıntı görmüyorum. 28 Ağustos ta cezalar onanır. Şikeciler için tüm sportif yargı kapanır.

sanatik
20.07.2013, 04:09
Öyleyse bu sikeciler neden 2 sezon olacak sampiyonlar ligine katilabilecek ?

Uefa sikeye ceza verecekse bunlarin avrupada halen ne isi var ?

yok 1 ay sonra mesele tamamen kapatilacak diyorsan, bu mesele sikebahce tarafindan bir zafer ile bile sonuclanabilecegini düsünmenide öneririm cunkü cas mahkeme sonunda cekdikleri 1 yil ceza haricinde avrupadan men cezasi kalmayabilir ortada.

Uefa sonra bunlara ülke icin(e) ceza verse ne olacak ? Kim takacak ondan sonra uefayi ?

Bunu anlatmak ne kadar zor !!!

Effective61
20.07.2013, 04:19
Ekleme yapmam gerekirse şu noktayı kaçırıyorsunuz arkadaşlar.İki şikeci asbaşkanı , şekip ve ilhan hem tff tahkimden (hadi burası önemli değil olsun), ayrıca yargıdan kesinleşmiş ceza aldı. İkisi için HAGB (hükmün açıklanmasının geri bırakılması) kararı verildi. Yani suç tescillendi ve bu kararlar ikiside şike yapmıştır denildi. Yargıtay yolu bunlara kapalı. CAS buna rağmen nasıl verecek sizce masum kararı ? Sıkıntı yok bence .

Hızlı yargılanma Uefa nın işine geliyor. Hem tazminattan kurtuluyor hem de ilerde oluşacak bir sosyal baskıdan. Rahat olalım.2 yıl bekledik bir 40 gün daha bekleriz

Hamdi Karamahmutoğlu
20.07.2013, 06:32
UEFA işini garantiye aldı, eşşeğini hatta eşşeoğlueşşeğini sağlam kazığa bağladı.
Şimdi şikeciler düşünsün.

arifberkay
20.07.2013, 09:44
Şikecilerin avukatı bireyler ceza almadan kurumlara nasıl ceza verdiniz demiş son savunmasında...Burda Uefada da suç var bireylerin cezalarını hemen verecektin neden uzatıyorsun yok ek rapor yok şu yok bu

alperrr
20.07.2013, 12:13
Trabzonspor inşallah hak ettiği şampiyonluğu yeşil sahada kazanır ve milletimizin sevgisini de kazanır

bu sözü trabzonda söylemiş çıt yok hiç ses yok tepki yok yazıklar olsun yüzüne tüküren zaten yok

hırrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr hırrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr okadar aşağılanıyoruz ki bu tip söylemlere cevap verilememesi beni çok yaralıyor

arifberkay
20.07.2013, 12:26
Şikeden dolayı ceza almak ne kadar zormuş....

HOPA'LI TS'Lİ
20.07.2013, 13:59
Av. Alpay KÖSE, bugün TRT SPOR'daki programda tekrar açıkladı:

Bu kamuoyunun anladığının aksine bir yürütmeyi durdurma kararı değil dedi.

CAS, hızlı yargılamayı 2 kulübümüze de teklif etti ve bunlar da kabul ettiler dedi. Gruplardan önce 28 Ağustos'ta fenerin, 30 Ağustos'ta da bjk'nin nihai kararları verilecek.

ŞAYET fb, grup kuralarından önce elenirse ve CAS cezaları onarsa, 2 yıllık cezası gelecek yıldan başlayacağından aslında cezası 3 yıla çıkmış olacak dedi.

CAS'ın cezaları indirme veya iptal etme durumu bulunduğunu, iptal etme durumlarının çok az da olsa yaşandığını belirtti.

Dostlar, avukat gayet net, çarpıtmadan anlatıyor. inşallah CAS cezayı onar ve şb de gruplardan önce elenirse, şahane olmaz mı?

Ben CAS'ın 2 yıllık cezayı kaldıracağını düşünmüyorum. En kötü senaryoyla 1 yıl verir diyorum (o kararı da gruplardan önce elenirse diye uygular diye tahmin ediyorum. Yani toplamda tahkimin verdiği 2 yıla tekabül etmiş olur).