PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 100 Yılı Aşan Kulüp: Rangers | Serdar Şenel Yazdı..

Serdær
10.07.2013, 14:15
Geçen sezon sonu İskoçya Futbol Federasyonu tarafından Glasgow Rangers, mali açığı ve vergi borçları nedeniyle 4.kümeye düşürülmüştü.

İskoçya Kulüpler Birliği toplantısında Hearts kulübünün başkanı Vladimir Romanov, “Rangers geçmiş sezonlarda ülke futbolunun kurallarını dikkate almadan, bütün etik değerleri hiçe sayarak yaşadı. Şimdi yaptıklarının bedelini ödemek zorunda.'' cümlesiyle kümeye gönderdi tarihi çınarı.

Türkiye'de ki Kulüpler Birliği toplantısı ve federasyon kararlarında 58.madde değiştirmekle beraber kişiler ile kurumları ayırma ile yetinmeyip ''şike sahaya'' yansımamıştır denildi.

fenerbahçe 100 yıllık çınar kulüp küme düşer mi.Küme düşerse biz ne yaparız denilerek.

Bu söylemler neticesinde mahkeme tarafından Kulüp başkanı 6 yıl 3 ay ceza alan keza yöneticileri suçlu bulunan bir kulüpten bahsediyoruz.

Bunun neticesinde sahaya yansımayan şike denilip uydurma play-off yapılıp elimize geçen temizlik halı altına atıp yine başa dönüyorduk.

Bunun doğrultuda Glasgow Rangers bu 1 yıl içerisinde neler yapmış. Gözden uzak gönülden ırak oluyor neticesinde.

11 Ağustos 2012’yi gösterirken, 2012-2013 sezonunu İskoç futbolunun en alt liginde, Peterhead deplasmanında açtı Glasgow Rangers.4.485 kapasiteli Balmoor Stadı’nı dolduranlar, yarı amatör ev sahibi karşısında 2-2’lik beraberliği son dakikada kurtaran o köklü takımı izlerken, hikâyenin buraya varacağını rüyalarında görseler inanmazlardı şüphesiz. Ama çıkmak kadar düşmek de vardı takımların kaderinde. Üstelik o dönemde taraftarları arasında yapılan anket sonucunda taraftarların yüzde 80’i, takımın küme düşmesi gerektiğine inanmıştı.

Ve o tarihi maçtan bir hafta sonra, bu kez kendi sahasında, East Sterlingshire karşısına çıktılar. Bir ara yenik düştüğü maçı 5-1 kazanırken, tarihte ilk kez bir 4. lig maçını bu kadar kalabalık bir seyirci topluluğu izliyordu. Ibrox Stadı’nı dolduran 49.118 taraftar, o gün sadece bir rekora şahitlik etmiyor; aynı zamanda takımların küme düşmekle tarihlerinden, köklerinden ve en önemlisi taraftar sevgisinden hiçbir şey kaybetmeyeceğini gösteriyordu görmesini bilenlere.

20 Ekim 2012’de oynanan Queens Park maçında, bir kez daha 49.463 taraftarın şahitliğinde kırıldı o rekor..Üstelik Celtic’in yer almadığı Glasgow derbisinde! Şehrin diğer takımı, 145 senelik Queens Park, 140 yaşındaki Glasgow Rangers’a karşı..Bundan daha büyük derbi mi olur! İlk kez 1879 senesinde karşı karşıya gelmiş iki takım, 1958 senesinden beri hiç karşılaşmamışlar. Tarihin, özlemin, derbinin böylesi. Şimdi kim arar ki Celtic-Rangers derbisini ..

Şubat ayına gelindiğinde, evinde hiç yenilmemiş; oynadığı 24 maçta tek mağlubiyetini deplasmanda tek golle yenildiği East Stirling karşısında almıştı. Mart ayında kendi evinde rakibini yenerek o mağlubiyetin acısını çıkarırken, bir sonraki hafta evinde Annan Athletic’e mağlup oluyor, sonra Elgin deplasmanında rakibini tek golle geçiyordu. Mart ayının sonlarına gelindiğinde ligin açık ara lideriydi Glasgow Rangers..

Ve 30 Mart 2013 tarihinde, Montrose deplasmanında aldığı beraberlik sonrası şampiyonluğunu ilan ederken bir küme yükseldiler.

Fenerbahçe Başkan vekili Abdullah Kiğılı'nın, "Şike dosyası kapandı," açıklamasına Trabzonspor Genel Kurul Üyesi Nurettin Özgenç yanıt veriyordu: "Velev ki FIFA, UEFA, Federasyon kapattı; halkın vicdanı kapatmaz!" dediğinde UEFA'nın şuanki yapacaklarını tahmin bile edemiyordu.

100 yılı aşkın kulüp küme düşüyor ''Küllerinden yeniden doğuyor'' .

Kimse demiyor biz ne olacağız Glasgow Kulübü olmazsa İskoçya Futbolu çöker yerle bir olur diye.

Aynı Glasgow Rangers takımı oynadığı ligde seyirci ve puan rekorları kırıp bir üst lige yükseliyor.

Aynı Glasgow Rangers taraftarı küme düşsün dediği takımını gidip stadda yalnız bırakmıyor.

Aynı Glasgow Rangers taraftarı 1.lige yükselene kadar desteğini sürdürüp Celtic maçında ''Dünya Derbisi'' sıfatını gösterecektir.

Heyecan ve merakla izlemeye devam edeceğiz Glasgow Rangers.

Serdar ŞENEL

Kaynak : wikipedia , goal.com , sporx.

alper*
10.07.2013, 14:19
Çok hoş bir yazı :)

Hemen araştırdım o bahsettiğin derbi maçı görüntülerini de buldum:

r9ptzJ2DG50

magicyattara
10.07.2013, 14:23
eline sağlık..

başlıkta cümle düşüklüğü var ama doğrusu nasıl dersen oruçlu kafayla ben de düzeltemiyorum..:)

"100 yılı aşmış bir kulüp;rangers" olabilir mesela..

Jackal Wile
10.07.2013, 14:24
bu iş kültür işi bizdeki mevzu çok farklı hiç bir zaman bir ada taraftarı olmadık ve olmayacağız

Serdær
10.07.2013, 14:27
eline sağlık..

başlıkta cümle düşüklüğü var ama doğrusu nasıl dersen oruçlu kafayla ben de düzeltemiyorum..:)

"100 yılı aşmış bir kulüp;rangers" olabilir mesela..

Oruçlu oruçlu bu şekilde yazabildim , araştırabildim.

Böyle güzel oldu dikkat çekici :)

Serdær
10.07.2013, 14:29

r9ptzJ2DG50

Alper,

Saolasın güzel oldu .

4.Lig maçına ait görüntüler bunlar , montaj değil. ;)

Sacit
12.07.2013, 17:27

r9ptzJ2DG50

Bu insanların futbola saygısı var, bu insanlar ahlaklı, onurlu insanlar..
en azından Türklerden daha ahlaklı olduklarını görüyorum..

Şu cümleyi Türkiye'de okutmak lazım

İskoçya Kulüpler Birliği toplantısında Hearts kulübünün başkanı Vladimir Romanov, “Rangers geçmiş sezonlarda ülke futbolunun kurallarını dikkate almadan, bütün etik değerleri hiçe sayarak yaşadı. Şimdi yaptıklarının bedelini ödemek zorunda.''

Ilelioglu
12.07.2013, 17:31
Güzel bir yazi, kalemine saglik. :)

Adalet oldugu sürece hersey yolunda gider zaten.

..

Sacit
12.07.2013, 17:34
''Üstelik o dönemde taraftarları arasında yapılan anket sonucunda taraftarların yüzde 80’i, takımın küme düşmesi gerektiğine inanmıştı''

En önemli cümle budur, bu nasıl bir adalettir, helal olsun diyorum.
Suçlu kim olursa olsun, cezasını çeker

Emirhan Yazıcı
13.07.2013, 23:51
Ellerine Sağlık Abi , Bu Forumda Bir Teşekkür Butonu Olmalı

Ender Kuyumcu
14.07.2013, 09:58
Eline sağlık Serdar. Güzel ve ilgi çekici bir yazı.

Bu arada İskoçlar onurlu insanlardır, yüzde seken olması mali durum olduğu içindir şike olsa o oran yüzde yüz olurdu.

Hamdi Karamahmutoğlu
14.07.2013, 10:13
Enfes bir yazı olmuş, kalemine sağlık.

Courage
14.07.2013, 15:31
''Bir kulüp taraftarı ne kadar ..... ise (orasını siz doldurun),kulüpte o kadar ..... olur.''

Adamların %80'i takımlarının küme düşmesi gerektiğini söylemiş,bundan ötesi varmı bazı şeyleri anlatmak için?

Kaleminize sağlık,yazı çok güzel...

ceday99
15.07.2013, 00:45
Bu güzel yazıyı okuyunca aklıma 2012 yılında hürriyette yazan bi adamın yazısı geldi.
İbret olsun diye saklıyorum o yazıyı hala. Şimdi aklıma geldi yine sinirlerim bozuldu.

Ağlama Celtic!
Serhan ASKER 7 Kasım 2012
e-posta
GLASGOW Rangers’ın küme düşürülmesini kabul edenler...

Kabul etmeyenler... Glasgow Rangers oy çokluğuyla üçüncü kümeye düşürülmüştür...
Bu karar, bundan birkaç ay önce alındı. İskoçya Futbol Federasyonu’nun Hampden Park, Glasgow adresindeki ikinci katında toplanan kulüp temsilcileri, 54 kezle dünyanın en çok şampiyon olan kulübünün ipini çekti.
Bu kararın çıkması için o gün bu lobinin içinde Celtic de vardı... Hem de gözünü kan bürüyen bir tavırla... Acımasızca... Ezeli rekabetin hırsıyla Rangers’a bir tekme de Celtic’ten geldi.
O günlerde mali açıdan taahhütlerini yerine getiremediği için zor duruma düşen rakibini alt lige göndemek için gözü dönen Celtic, şimdi çok pişman. Ama artık çok geç...
Kulüp başkanı bu kararın alınmasında sağduyulu davranmayan profesyonel kadrosunu sorgulamaya başladı bile. O gün gün ezeli rakipleri Glasgow Rangers’ın kellesini alan beceriksiz profesyoneller şimdi kendi kellelerinin derdinde...

GELİR KAYBI YÜZDE 35

KÖKLÜ Celtic Kulübü, bu sezonun daha ortasını görmeden yüzde 35 gelir kaybına uğradı. İktisadi açıdan acı bir tablo... Neden acaba? Dünya futbolunun ilgiyle izlenen müthiş derbisini kendi elleriyle yok ettikleri için... Onlar, ancak Rangers’la birlikte bir dev olduklarının farkına mali politikaya yansıyan bu acı bilançoyla vardılar...
Önceki yıllarda Japonya’dan Latin Amerika’ya kadar bir çok ülkenin satın aldığı İskoç Ligi’nin artık yüzüne bile bakılmıyor... İskoç sokaklarındaki Katolikler, Protestan rakiplerini mumla arıyor...
Rangers’ın küme düşürülmesini başlarda zafer şarkılarıyla kutlayan Yeşiller, Mavilerin olmadığı lig maçlarına artık eskisi gibi gitmiyor...

BİZİM KULÜPLERE DERS OLSUN

GEÇTİĞİMİZ günlerde şampiyonlar ligi’nde son dakikada yedikleri golle Barcelona’ya yenilen Celtic’liler bunu konsantrasyon eksikliğine bağlıyor... Bu sıkıntının nedenini de ezeli rekabetten yoksun futbolcuların kaybolan heyecanlarıyla açıklıyor. Düşünebiliyor musunuz Fenerbahçe derbisi oynayamayan Galatasaraylı futbolcunun pskolojisini? İşte bu da öyle bir his... Bizim kulüp yöneticilerinin benzer durumda takındıkları tavrı hepimiz biliyoruz. Buradan onlara sesleniyorum... Rakibinizin paçasından çekerek büyüyemeyeceğinize güzel bir örnektir “Celtic aymazlığı”. Ezeli rekabeti yok etmeyelim... Onu daha iyi yaşamak için çaba sarf edelim... Ne dersiniz daha iyi olmaz mı? Yoksa, ligdeki akılsız, dost takımlarla işbirliği yapan Celtic gibi akıllı düşmanınızı çok ararsınız...

ilhan
15.07.2013, 01:16
Serdar'ım, çok keyif aldım okurken. Tebrikler. Daha sık yazman için adresi biliyorsun. :)