PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hüseyin Avni Aker'e Büyük Vefasızlık

İ. C. Ertem
30.06.2013, 14:55
Hüseyin Avni Aker’in ailesi hem Trabzon’a hem de Trabzonspor’a sitem ediyor.

AVNİ AKER'E VEFASIZLIK YAPTILAR!

Hüseyin Avni Aker'in yeğeni olan Cem Aker, "Arsasını bağışladığı ve stadın yapılmasında büyük emeği geçtiği için stada ismi verilmiştir. Ama gelin görün ki bir gün dahi mezarı bile ziyaret edilmemiştir. Şimdi yeni stat ile ismi de kalkacak" dedi.

ÜZGÜN VE KIRGINIZ

Trabzonspor efsanesinin doğduğu yer olan stada adı verilen, Trabzon'un ilk beden eğitimi öğretmeni Hüseyin Avni Aker'in ailesi üzgün ve kırgın. Yeğen Cem Aker sonnokta'ya yaptığı açıklamada "Arsasını bağışladığı ve stadın yapılmasında büyük emeği geçtiği için adı verilmiş bir insana yıllardır büyük bir vefasızlık yapılıyor. Trabzonspor, Galatasaray ve Fenerbahçe kadar olamadı. Onlar kendi değerleri Ali Sami Yen'i, Şükrü Saraçoğlu'nu çok güzel anıyorlar. Ama bizde öyle bir şey yok. Hüseyin Avni Aker’in mezarını belediye başkanlığı döneminde Volkan Canalioğlu Bey düzenlemişti. Bir tek o ilgilendi" şeklinde konuştu.

TRABZON'A YAKIŞMIYOR

Aker, sözlerini şöyle sürdürdü: Trabzonspor bir kez Avni Aker'in mezarında anma yapsın, bir gider olursa masraflarını ben vereceğim. Bu kadar duyarsızlık olmaz. Sahip çıkmıyorlar, bu bizi çok üzüyor. Ona buna forma hediye ediyorlar. 88 yaşındaki oğlu Aydın Aker yaşıyor, bir kez onu ziyarete geldiler mi? Şimdi stadyum yıkılıyor, yeni stadyumun parayla ismini satacaklar, tamamen unutulacak. Bu stadın yeri için arazi bağışlamış Hüseyin Bey, şimdi unutulup gidecek. Trabzon'a hiç yakışmıyor" dedi.

HAYRİ GÜR'ÜN ANILARI

Hüseyin Avni Aker, arkadaşı olan ünlü Beden Eğitimi Öğretmeni Hayri Gür’ün anılarında şöyle anlatılıyordu, “1940'lı yıllarda Hüseyin Avni Aker'le aynı okulda beraber çalıştık. Stad inşaatı tamamen bitmiş ve isim aranıyordu. Bir genel kurul oluşturuldu, ben de Aker’in ismini teklif ettim. Çünkü bu stada en çok onun emeği geçmişti. Sanat Okulu ile Yenimahalle arası o zamanlar uçurumdu ve bu uçurumu at arabaları ile toprak taşıyarak doldurduk. Toprağı zemine serdikten sonra çimleri ekmeye başladık. Daha sonra ise altmış kişilik kapalı tribün ile açık tribün yaptık. Tüm bunları anlatınca bana hak verdiler ve stada Avni Aker'in ismini verdiler”

http://www.medyatrabzon.com/d/file/aker.jpg

Kaynak: http://www.karadenizdesonnokta.com.tr/haber-detay/5269/A.Aker'e-Buyuk-vefasizlik

Ali Can
30.06.2013, 17:45
Haklılar!

alper*
30.06.2013, 18:08
Yeni stadın ismi neden Hüseyin Avni Aker olmuyor anlamadım?

Hüseyin Avni Aker hem tarihi manası hem de kulağa hoş gelen söylenişi ile mükemmel bir isim.

Hüseyin Avni Aker ismi dururken "Saçma Sapan Arena" vs gibi uyduruk isimler mi kullanılacak?

Travelair
01.07.2013, 08:55
Duygusal bir tepki olmuş

Naci Karakol
12.10.2013, 18:39
Duygusal bir tepki olmuş

Haklı bir tepki olmuş.
Ne alakası var duygusallıkla?
Duygusal bile olsa, haklılar.

Oğuzhan Fidan
12.10.2013, 22:08
büyük takımların stad isimleri geçmişten gelir. şükrü şaraçoğlu,ali sami yen,inönü stadı

oflubektas
13.10.2013, 00:52
Ne vefasızlık yapılmış ? Esasında stadın arsasının sahibi ve bağışlayan H. Avni Aker değil, Süleyman Rıza Kuğu'dur. O zamanki mevzuata göre stadyuma birinin ismi verilmesi için devlet görevlisi olması gerekiyordu. Süleyman Rıza Bey de o dönem spora olan katkı ve emeklerinden dolayı Hüseyin Avni Aker ismini önermiş. Avni Bey'in de stadın yapılmasında emekleri olmuş. Diğer İstanbul kulüplerinden bjk ve gs, miladi takvime göre ölüm yıldönümlerinde Ali Sami Yen'in ve Şeref Bey'in mezarlarında mevlüt okutuyor, tek fark o yani.

Rahmetli Hüseyin Avni Aker'in ismi hala yaşatılıyor işte, vefasızlık ve kadir bilmezliğin nerede olduğunu anlayamadım açıkçası.

Ilelioglu
14.10.2013, 18:45
Bence Hüseyin Avni Aker ismi yasatilmali. Bu isimle büyüdük hepimiz. Gayse bile Ali Sami Yen ismini yasatiyor.

..

zafer6161
17.10.2013, 18:57
Bence Hüseyin Avni Aker ismi yasatilmali. Bu isimle büyüdük hepimiz. Gayse bile Ali Sami Yen ismini yasatiyor.

..

yaşatıyor ama pek kullanılmıyor...:)

türk telekom arena herzaman diyorlar

Ender Kuyumcu
17.10.2013, 22:57
İsmi yaşatılıyor aslında. Vefasızlık denilemez belki ama bu tür değerlerimizi daha sık hatırlamalıyız.

En azından ölüm yıl dönümlerinde mezarları başında anılabilirler.

ilhan
17.10.2013, 23:01
Ne vefasızlık yapılmış ? Esasında stadın arsasının sahibi ve bağışlayan H. Avni Aker değil, Süleyman Rıza Kuğu'dur. O zamanki mevzuata göre stadyuma birinin ismi verilmesi için devlet görevlisi olması gerekiyordu. Süleyman Rıza Bey de o dönem spora olan katkı ve emeklerinden dolayı Hüseyin Avni Aker ismini önermiş. Avni Bey'in de stadın yapılmasında emekleri olmuş. Diğer İstanbul kulüplerinden bjk ve gs, miladi takvime göre ölüm yıldönümlerinde Ali Sami Yen'in ve Şeref Bey'in mezarlarında mevlüt okutuyor, tek fark o yani.

Rahmetli Hüseyin Avni Aker'in ismi hala yaşatılıyor işte, vefasızlık ve kadir bilmezliğin nerede olduğunu anlayamadım açıkçası.

Bu yoruma katılıyorum abi. Ama bence bir jest yapılabilir. Sonuçta ne olursa olsun stadın isim babalığını yapan kişi.

İ. C. Ertem
20.10.2013, 23:40
Süleyman Rıza Bey dönemine göre çok büyük bir spor adamıydı. Fakat arsayı bağışladığı olayını ilk defa sizden duyuyorum. Bunu neye istinaden söylediniz bilemiyorum. Fakat haberin kesinlikle doğru ve gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu haber karadeniz son nokta da yayınlandıktan sonra trabzonspordan iletişime geçtiler ve neticede mezarı başında anılmış oldu.

En son 2008'de yapılmıştı... İlgili haber için bakınız ; http://www.ligtv.com.tr/haber/avni-aker-anildi
Bu yılki Trabzonspor'un resmi internet sitesinde de 25/08/2013 de haber yapıldı. Bakınız; http://www.trabzonspor.org.tr/default.asp?Sayfa=HaberDetay&IND=14259

Bunlar önemli şeyler. Geçmiş değerlerin hatırlanması ve unutulmaması adına daha çok şey yapılmalı. Süleyman Rıza Kuğu hakkındaki bilgilerinizi yeni duyduğum için şaşırdım neticede onun da kıymeti bilinmeli. Bence burada unutulan en büyük isimlerden biri de Şamil Ekinci'dir. Bir müzeye adı verilip bırakıldı. Geçmişte yaşananları unutmamak lazım bunu vurguluyorum.

Avni Aker'e dönersek vefasızlıktan kasıt zaten mezarının yerinin dahi bilinmemesi olayıdır. Yıllardır unutuldu. Diğer 3 kulüp kendi geçmişlerini böyle mi yâd ediyor?

Daha önce de söyledim Hüseyin Avni Aker benim anne tarafından yakın akrabamdır. Bu yüzden de bu hadise ile yakından ilgilendim.

Selamlar, saygılar.

Kadir Yeter
21.10.2013, 19:29
İçinizde, Trabzon Şehir Stadı'nın Hüseyin Avni Aker olarak değiştirildiği târihi bilen var mı?...

Şu kadarından kesin emînim ki; 1974 Yılında bu stadın adı: Trabzon Şehir Stadı idi.

Stadın yerinin mezarlık olduğunu görenler(toprak zemin altını), hâlâ sağ.

Ek maraton tribün inşaat müteahhidi ise: Sayın, İlyas Demirci'dir. O koca beton yığınının harcı,
sac bidonlarla (gündüzleri 6 saat süren elektrik kesintisinin serî yaşandığı günlerde) motorlu- çelik halatlı yer vinci ile yukarı çekilmiştir. Ramazan boyu her gece Sahur yemeğine kalktığımızda, ek maraton tribününde beton döken ustaların çalışmalarını seyrederdik.

kadiryeter Kadir Yeter.
21.10.2013- Kavakmeydan Mah.

http://img407.imageshack.us/img407/5756/r4xk.jpg

Çağatay_
10.11.2013, 03:31
Ülke olarak bir hatamız var, isim veriyoruz, ama ismin anlamını irdelemiyoruz.

Bugün bir çok Trabzonspor taraftarı, buna ne yazık ki ben de dahilim, bu işin tarihini iyi incelememişizdir.

Bizim yapmamız gereken bu isimlerin katkılarını incelemek ve ona uygun olarak gereken hassasiyeti göstermektir.

Bence bu isim yaşatılmalıdır, çünkü nesiller bu isim ile büyüdü, benimsedi.

Ama sadece isim yaşatılmakla kalmamalı, işin tarihsel boyutu da aktarılmalı...

Bu konuda güzel bir yazı dizisi düşünülebilir.

İ. C. Ertem
11.09.2014, 19:57
Bir kez daha unutuldun Hüseyin Avni Aker... Bu sefer mezarına gitmeyenler değil seni bu kentin ağa babaları sattı.. Rahat uyu diyeceğim ama rahat bırakmıyorlar seni Hüseyin Avni Aker. İsmini unutturmak istiyorlar... Her şeye rağmen bu kentin futbol kültürünün ırzına geçenlerle sonuna kadar mücadele edeceğim...

ekwebtasarim
09.03.2015, 00:54
Aynen Hiç Unutmuyorum O Stadda Geçen Günlerimi Davul Sesini Duyunca Kalbim Öyle Çarpardı ki Kısmet Olurda Bir Gun Gene Gelirsem Taşlarını Öpeceğim Hüseyin Avni Aker...!

Emre Veli
18.12.2016, 23:07
İsmini statlardan silebilirler ama Trabzon ve futbol kültürüne verdiğin katkıları unutmayacağız. Her şey için teşekkürler efsane.