PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzonspor'da Düşüş Sürüyor..

Onur Muhcu
18.08.2006, 13:47
Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikçileri Federasyonu'nun (IFFHS) yaptığı değerlendirmede Trabzonspor 288. sırada yer aldı. 2004-05 sezonunda 38. sıraya kadar yükselen bordo-mavili takım, söz konusu dönemden bugüne kadar büyük bir düşüş içine girdi..

Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikçileri Federasyonu (IFFHS) yaptığı değerlendirmede geçen ay 78 puan ile 245. sırada olan Trabzonspor bu ay yapılan değerlendirmede yine 43 basamak birden düşürek 288. sırada yer aldı.

2004-2005 sezonunda ligde gösterdiği performans ve Şampiyonlar Ligi'nde tur atlaması nedeniyle başarılı takımlar arasına kısa bir sürede olsa giren Trabzonspor yapılan değerlendirmelerde 38. sıraya kadar yükselmişti. Ancak bordo-mavili takım söz konusu dönemden sonra gerek ligde gerekse de Avrupa Kupaları'nda aldığı saha sonuçlar sonrası düşüş gösteren takımlar arasında yer aldı.

kuzey_lee
18.08.2006, 13:51
ıffhs'nin sıralamasının hiç de sağlıklı olmadığını bilenler biliyor..kaldı ki çok da değerli bir haber olduğunu düşünmüyorum..daha geçen sene bi ara antep bizden üst sıradaydı..

kısacası fuzuli

Murat Acar
18.08.2006, 13:54
Bu günleride atlatırız meraklanmayın.

28TS61
18.08.2006, 13:56
ya bu haberler sadece ts mizi kucuk durusmek icinyapilan haberler isleri gücleri bizimle bu medyanin sanki bjk,fb,gs cok iyiler bizden
biz onlardan üstte olsak haber yaparlarmydi sanki

Selman
18.08.2006, 13:59
Bu sıralamayı belirlerken kriter nedir merak ediyorum.@Kuzey_lee'ninde dediği gibi Antep bile bizden üstündü geçen sene.Hiç olmadık takımlar üst sıralarda kendine yer buluyor.

Jester
18.08.2006, 14:17
Arkadaşlar böyle duygusal yaklaşımlarla hiçbiryere varamayız. Örneğin bir ara Antep'in bizden üstte olması nasıl oluyor da bu sıralamayı değersiz kılıyor çok anlamadım.

Ayrıca bilmeyenler için belirteyim ki bu sıralama Trabzonspor için bizim gazetelerin uydurduğu birşey değil, dünyadaki tüm takımları kapsayan, takımların hem kendi ülkelerinde, hem de uluslararası alanda son oniki ayda oynadığı maçların çok detaylı bir puanlaması sonucu ortaya çıkan gayet sistematik bir istatistiki veritabanıdır. Kendi içinde ve puanlama metodolojisini anlayarak değerlendirilirse de gayet değerli ve önemli bir veridir.

Bizim gazetelerin bunu aktarma nedeni ise Trabzon'un bu kadar düşüşünün belli bir haber değeri taşıdığı içindir. Ha eksik vermişlerdir o başka şey. Eksik verilen de diğer takımlarımızın durumudur. Ola ki ilgilenen çıkar, orasını da ben tamamlıyım, Türk takımları arasında şu an en üstte beşiktaş, sonra fb, sonra gs ve onlardan sonra kayseri geliyor, trabzon 5. sırada.

Takım hakkında desteksiz sallamaktansa(olumlu veya olumsuz), böyle verilere dayanarak tartışmak çok daha sağlıklıdır.

kuzey_lee
18.08.2006, 14:27
Arkadaşlar böyle duygusal yaklaşımlarla hiçbiryere varamayız. Örneğin bir ara Antep'in bizden üstte olması nasıl oluyor da bu sıralamayı değersiz kılıyor çok anlamadım.

şöyle ki bir ara dediğin arada antep ne avrupa maçı yapıyordu ne de türkiye 1. süper liginde trabzonspor'un üzerindeydi..geçen seneden bahsediyorum.önceki seneden bahsediyorum..

bunlar heralde iffhs'nin pek de itibar edilmemesine yardımcı olur sanırım

keles76
18.08.2006, 14:43
ortada sayısal bir düşüş olduğu gerçektir ama bunun sebebi avrupadaki başarısızlığımız hatırlatırım son 3 sezonda 2 ikincilik geçen sezon 4 lük aldık .biz bu sıralamaların nasıl hızlı değiştiğini biliyoruz uefa finali oynayıp ilk 10 gireriz olay sadece budur.bu değerlendirmeler çok sağlıklı olmadığı gerçektir ama bu bizim yararımızadır. Eğer esaslı bir ranking yapsalar hiç bir türk takımı ilk 20 zorluyamaz ligin zorluğu oynanan maçın zorluğu gibi şimdi geyse moleslavı eleyip dünya kadar puan kazanacak ve bilmem kaç sıra yukarıya çıkacak sonra diyecekler interi atletica madridi mancestheri geride bıraktı. Yani bu iş şimdi kötü ama ilerde bizim lehimize .

Jester
18.08.2006, 14:46
kuzey_lee kardeşim işte ben de buna itiraz ediyorum, bir kere tam bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunuyor, ikincisi de herşeye kafadan bir tepki veriliyor.

Örnek olarak söylüyorum, bu istatistik kupa maçlarını da dikkate alıyor, yani sadece ligde üstte olmak da yetmiyor. Neyse önemli olan detaylar değil ama her gelişmeyi, her haberi bize karşı yapılmış bir komplo veya saldırı olarak görürsek bir yere varamayız, benim derdim o.

İstanbul basınının nasıl haber yaptığını hepimiz biliyoruz zaten, her haberde tepki göstermeye gerek yok diye düşünüyorum. İstersen iki tane soru atayım ortaya tartışmak için:

1) İstanbul basınının bu sürekli düşük kaliteli, popülist ve tek yönlü habercilik anlayışına karşı nasıl bir organize tepki gösteriyoruz veya yönetimimiz neden bu konuda yeterli girişimlerde bulunamıyor?

2) Hergün takımı ya yerin dibine sokup ya da göklere çıkarıyoruz, kısa vadeli sonuçlara göre veya gönlümüzden geçene göre yorum yapıyoruz. Peki acaba bu istatistiğe bakarak takımın 2004 yılından beri düzenli bir düşüş içinde olmasını neden irdelemiyoruz? Bu bize hiçbirşey ifade etmiyor mu? Bu tartışmaya değer bir veri değil mi?

kuzey_lee
18.08.2006, 14:48
@jester

iffhs'nin güvenilirliğinin taqrtışılmasıyla alakalı geçen seneden beri okuduğum bazı bilgiler vardı..bir yerden onlara tekrar ulaşırsam koyarım buraya.ama emin ol herkes senin kadar bilgi sahibi olup fikir sagibi oluyor.

okan6161
18.08.2006, 17:14
ben ilk 5 hafta gol dahi atamayız diyordum ama ilerleme var

Ali Özcan
18.08.2006, 18:07
bı sıralama tüm dünyada kabul görüyor ve bilimsel bir puan hesaplama sistemi var...öyle ben bu sefer antep i yukarıya koyuyum trabzonu aşağıya çekiyim demiyorlar...bu arada antep in kazanmasına da gerek yok sen maç kaybettikçe puanın düşeceği için onlar 3 maç üst üste kazanınca seni geçiyorlar...istikrarlı galibiyetlere falan extra puan verilen bi hesaplama sistemi var...yani sonuçlar reel...

Kadir Aydın
18.08.2006, 18:50
FFHS'nin uydurma bir kurum olduğunu iddia edenler fb'lilerdi. O dönem gs avrupa da gösterdiği başarılar sonucunda üst sıralara yükselmişti. Fb'lilerde bunu kendilerine yediremeyip sırf gündemi değişmek için böyle bir haber yaptırttılar. Artık inanan inandı onlara. Ha gelelim bizim meseleye, sen kaç senedir avrupa da maç oynama, oynadığın zaman iki tur üst üste geçeme ondan sonra yok bu sıralamayı yapan uydurma bir kurum yok değersiz bir kurum laflarını üret. Yavaş yavaş geçelim bunları da kendimize gelelim ne dersiniz?

golebshera
19.08.2006, 13:32
Arkadaşlar bu rakamlar gerçek olsa ne yazar, sahte olsa ne. Resmi istatistiklere çamur atmaya hiç gerek yok. Görmüyormusunuz siz halimizi? Düşüşümüzü Japonyadan bile çıplak gözle izliyor Japon bilim admları.. Paraşütümüz bile yok.

Semih GÜL
19.08.2006, 14:01
Arkadaşlar bu rakamlar gerçek olsa ne yazar, sahte olsa ne. Resmi istatistiklere çamur atmaya hiç gerek yok. Görmüyormusunuz siz halimizi? Düşüşümüzü Japonyadan bile çıplak gözle izliyor Japon bilim admları.. Paraşütümüz bile yok.

valla herkez böyle yorum yapsa keşke.Tebrik ediyorum seni.Sayınız artar umarım.

Memnuniyetsiz taraftar başka keş TS taraftarı başka şey ayrı dünyalar.

Mustafa Ayazoğlu
19.08.2006, 21:26
sözünde duran adam gibi adam başkan olmadığı sürece düşüş devam eder..

eren_61
20.08.2006, 00:24
takımda arkadaşlık olmadıkca.atılan golden sonra herkez birlikte iç içe sevinmedikçe.futbolcular birbirlerinin kuyusunu kazdıkça ve de takımca hücum ve takım olarak defans oynamadıkca yani kısacası takım olamadığımız sürece biz düşüşü yaşarız

SiNo
20.08.2006, 13:36
kalkışa geçiyoruz bu akşam saat 20,00 de antep ten başlıyoruz

Adem Erdoğan
20.08.2006, 14:25
takım yeni birtakım hüviyetinde.Bazı eyler yeniyeni oturmaya başladı.Bu sezon transfer edilen oyuncuların çoğu direk ilk 11 de oynayabilecek futbolcular.Bu yüzden şu aşamalar takımın birbirini tanıması aşaması olacağını düşünüyorum.