PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ercüment Yılmaz | Günahıyla, Sevabıyla Sadri Şener'in Trabzonspor Başkanlığı

Zafer Keskin
30.05.2013, 20:01
Sadri Şener,

Günahıyla, sevabıyla Trabzonspor başkanlığı an itibariyle resmen sonlandı.

Başkanlığı döneminde 2010-2011 Lig Şampiyonluğu, 1 Türkiye Kupası ve 1 Süper Kupa başarısı Trabzonspor’a kazandırılmıştır. Kendisine bu hususlarda teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum.

İngilizcede bir ifade vardır, “pros & cons”. Yani bir şeyin, bir kişinin artılarını ve eksilerini ayrı hanelere yazarak verimliliğinin analizini yapmak.

Sadri Şener’in sonlanan başkanlık döneminin analizini kendimizce yaparsak

Artılar (Pros):

1-Başkanlığının ilk yıllarında Ersun Yanal yönetiminde uygun maliyetli futbolcularla çekirdek bir kadro kurması.
2-Transferlerde bitirici hamleler yaparak özellikle gelecek vaat eden futbolcuları takıma kazandırması.
3-Trabzonspor futbol takımının tekrar ligin üst sıralarını zorlayacak türde bir mücadele sergilemesi.
4- Karadenizspor ve değişen ismiyle 1461 Trabzon hamlesi.
5- Trabzonspor Basketbol takımının döneminde BEKO Basketbol ligine yükselmesi.
6- Takımın başına Şenol Güneş’in getirilmesi ve Alex Ferguson modelinin sinyallerinin verilmesi.
7- Türkiye Kupasının kazanılması
8- Süper Kupanın kazanılması
9- Jaja, Teofilo vb. gibi önemli transferleri kendi becerisi ile bitirebilmesi
10- 2010-2011 sezonu lig şampiyonluğu ve toplanan 82 puan
11- Trabzonspor’un tarihinde ilk kez Şampiyonlar ligine katılımının gerçekleşmesi ve şampiyonlar liginde alınan iyi sonuçlar.
12- TSClub, kombine ve bilet satışları, yayın gelirleri, şampiyonlar ligi gelirleri vb. nin kendisi döneminde kulübe önemli girdiler olarak kazandırılması.
13- Kötü geçen sezonda takımın yine de Avrupa Bileti alabilmiş olması

Eksiler (Cons)

1- Teknik direktör istikrarı yakalayamaması. Ersun Yanal, Hugo Bross, Şenol Güneş ve Tolunay Kafkas dönemleri ve bu isimlerin farklı uygulamalarının sonuçları.
2- Ersun Yanal döneminde Beşiktaş’ın Trabzonspor kampından Yusuf Şimşek’i adeta kaçırmasına seyirci kalmak ve aynı futbolcunun o sezon rakip Beşiktaş’ı şampiyonluğa taşıyacak bir futbol oynaması.
3- Hugo Bross dönemi
4- Yönetim seçimindeki tercihleri
5- 2011 sezonunda şampiyonluğa giden kadronun ihtiyacı olan yabancı transferinde Pawel ve Piotr Brozek kardeşler tercihi.
6- 2011 sezonunda şampiyonluğa doğru giderken zamansız açıklamalar yapması. (Tartışılır)
7- 2011 sezonunda rakip Cumartesi’den Cumartesi’ye maçlarını oynarken, kritik Eskişehir maçının Pazar-Cuma aralığında oynanmasına seyirci kalmak. Teknik direktör Şenol Güneş bu duruma isyan ederken TFF tarafından yollanan bu takvimin kulüp tarafından onaylandığının ortaya çıkması.
8- Şike süreci sonrasında, TFF seçimlerinde ve kulüpler birliğinde verdiği hatalı destekler.
9- Şike sürecini canlı tutmaya çalışırken, bir taraftan da gereğinden fazla demeç vermesi. Avrupa İnsan Hakları mahkemesine yapılan hatalı başvuru.
10- Teknik direktörü (Şenol Güneş) ile takışıklı görüntü vermesi. “Hoca’ya sorun” demeçleri.
11- Basketbol takımına destek vermemesi ve takımın ikinci lige düşmesine seyirci kalması.
12- Futbolcu sözleşmelerinde yapılan hatalar ve bunun sonucunda yıldız oyuncuları yok pahasına rakip takımlara kaptırmış olmak.
13- Hatalı yerli ve yabancı transferler
14- Aşırı borçlanma
15- 1461 futbol takımının beklenmedik bir şekilde süper lige yükselme ihtimali doğunca yaşanan süreci sağlıklı yürütememesi.
16- Teknik direktör Şenol Güneş’in istifası sürecinde takındığı tutum.
17- B planı
18- Son sezondaki başarısız sonuçlar
19- Kaybedilen Türkiye Kupası Finali

Bunlar şimdilik benim aklıma gelenler. Kendi gördüklerimi ve tespit ettiklerimi yazmaya çalıştım. Sadri Şener döneminde önemli kazanımlar elde edilirken önemli fırsatlar da kaçırılmıştır.

2010-2011 sezonu şampiyonluk kupası inandığımız gibi Trabzonspor’a teslim edilirken, o kupa Sadri Şener ve dönemin teknik direktörü Şenol Güneş’in ellerinde yükselmelidir. Bu şekilde her iki değerimiz de hak ettikleri onuru yaşamalıdırlar.

Biz Trabzonlular başarıdan bile tam anlamıyla tatmin olamayabiliyoruz. Her zaman daha fazlasının yapılabileceği düşüncesi ile hep o daha fazla olanı bekliyoruz. Bu doğamızda var bizim. O yüzden sabırsızız ve genellikle birbirimizi kolay yıpratıyoruz. (Bunlar benim görüşlerim. Katılmayan olabilir.)

Yazdığım eksiler sayıca artılardan fazla gibi gözükse de bu sayıların verimlilik analizinde bir önemi yok. Bu değerlendirmeden çıkarılacak sonuçlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Ancak şu kesin ki, yıllar sonra tarih sayfaları karıştırıldığında Sadri Şener döneminin karşısında şu bilgiler yazacaktır.

2009-2010 Türkiye Kupası Şampiyonluğu
2009-2010 Süper Kupa Şampiyonluğu
2010-2011 Süper Lig Şampiyonluğu
2011-2012 Şampiyonlar liginde ilk sezonunda toplanan 7 puan ve alınan Inter galibiyeti

Ercüment Yılmaz

Yiğit Gayretli
31.05.2013, 12:50
Eksileri artılarına üstün görüldüğü gibi. Böyle anmak istemezdik...

Elinize sağlık Hoca'm.

Hüseyin Başoğlu
31.05.2013, 13:48
Böyle bir dönemde böyle bir zamanda klübün adını kirletmemek bütün - leri dengelicek bir + dır benim gözümde....

TekfurÇayır 61
31.05.2013, 13:56
Sadri Şener'in kupa alındıktan sonra gitmesini, Şenol hocanın teknik direktörlüğe devâm etmesini isterdim.

Bunu yapabilseydik cümle âleme çok güzel bir mesaj iletmiş olacaktık. Kriz dönemlerinde yaşadığımız dağılma kısır döngüsünü bu sefer de kıramadık.

ziyaretci
31.05.2013, 14:13
hangi gunah hangi sevap????

yaptiklari sorumsuzluk insafsizlik

.. adamlar henrique nin parasini odemeyerek takimi riske atarken umrunda degil hicbirsey.
.. nasil olsa yokuz diyerek cogu odemeleri yapmamak
.. LEVENT BICAKCI olayi dupediz tartisma konusu
.. Tolunay hoca ya verilecek olan tazminati da ADAM sa kendi odesin(kimse bana TS eski baskanina hakaret edemezsin demesin)
.. yazikyazikk bu adamin arkasinda durduk.. ben samimi bulmuyoryum.. ben 10 liralik da hakkim varsa HELAL ETMIYORUM...

ilhan
31.05.2013, 14:18
Objektif olarak da subjektif olarak da nesnel olarak da gerçeklerin ele alındığı doyurucu bir yazı olmuş. Katıldığım yerler gibi katılmadığım yerler de var. Tebrikler.

MuratJ
31.05.2013, 15:08
Eksileri artılarını bayağı bi kapatacak şekilde fazladır. Şikeyi örtmekle uğraştığını düşünüyorum özellikle yaklaşık son 1.5 yıl. Bütün icraatları şikeciler lehineydi. Taraftarı oyaladı, şikeyi örtmeye kalktı. Trabzonspor'u şikeci şerefsizler önünde ağzını açamayacak mağdur duruma düşürdü. O kadar ezdi. Yol geçen hanı, ciddiyetsizliğin daniskası yaptı klübü. Son 2 yıl yaptığı her hamlede Trabzonspor'u geriye götürdü. Sonunda tarihin en kötü Trabzonspor'larından birini oluşturdu. Vesile oldu. Bu oluşumda takım oluşumunda Şenol Güneş'in de onun kadar payı var. Takım oluşumunda ikisini birbirinden ayırmıyorum. Yeri gelmişken onu da anmak istedim.

Misina
31.05.2013, 15:13
Günahıyla sevabıyla 25 yıllık ömrümde gördüğüm en iyi Trabzonspor Başkanı.

2 yılda Türkiye Kupası Süper Kupa ve Şampiyonluğu Sadri Şener döneminde gördük.Keşke daha iyi şekilde uğurlayabilseydik.

İlker Gazioğlu
31.05.2013, 15:32
Kimse dört dörtlük değildir doğal olarak Sadri Şener de değildir. Ama gerçek olan başarılı bir başkandır.

Deniz Tosunoğlu
31.05.2013, 15:37
Sayin Sadri Sener'e baskanligi icin 0 dan 10'a kadar bir puan vermem lazimsa, ben 7 veriyorum. 3 Temmuz 2010'a kadar puanim 9, ama sike sürecinden sonra puanim 5. Ercüment Yilmaz'in yazisina kesinlikle katiliyorum.

aaahmet61
31.05.2013, 15:39
gelmiş geçmiş en iyi başkandır son yıl yaptıkları hariç.hes projesi bile yeter.

Celal Demir
31.05.2013, 15:40
şike sürecindeki yapmış hatalar malesef çok.. onun haricindekileri çokta önemsediğim hatalar değil.

Fatih Öztürk
31.05.2013, 16:09
Hatalarıyla sevaplarıyla iyi bir başkandı.bence yanlışları doğrularından daha fazlaydı.

Ercüment Yılmaz
31.05.2013, 17:24
Yazımda da belirttiğim gibi, artıları ve eksileriyle herkesin bakış açısı ve yorumu farklı olabilir. Kazanılan başarıları yüzde yüz tek bir kişiye mal edemeyeceğimiz gibi, hataları da tek bir kişiye mal etmek zordur.

Yıllar geçtikten sonra, tarihin sayfalarında herkes değerini bulacaktır. Bize yakışan kendi değerlerimizi yıpratmadan, onurlu mücadelemizi sürdürmek, yeni yeni ortaya çıkan veya çıkacak değerlerimize de destek vermektir.

Güzel işlerde övgülerimiz, hatalarda ve eksiklerde ise eleştiri haklarımız her kesim için her daim saklı olacaktır.

Bu yazının yayınlanmasında bana yardımcı olan Zafer Keskin'e, BMN ailesine, yorumlarıyla değer katan herkese teşekkürlerimi iletiyorum.

Courage
01.06.2013, 00:13
@Ercüment Yılmaz

Yazınızı yıllar sonra Sadri Şener'in kazandığı şampiyonluk ve kupalarla anılacağı iddiasıyla (isminin karşısında kupa bilgisi yazılacak demişsiniz ama sadece buna vurgu yapılması yanlış)bitirmişsiniz.

Bence eksik.

Yıllar sonra, başarılarından evvel ''ŞİKEYE BULAŞMAMIŞ TERTEMİZ BİR BAŞKAN'' olarak anılacaktır. Unutmayalım ki haklı davamızın esasını temiz kalmış olmamız oluşturuyor. Bizde bjk gibi olabilirdik (mazallah)

Hekimoğlu
01.06.2013, 00:26
30 milyon borç ile alıp 230 milyon ile bırakmak en büyük sorumsuzluk örneğidir kendi şirketini böyle yönetir miydi acaba sportif başarıyı yakalamıştır ama geleceğimize de temlik koyup gitmiştir son dakikadaki Serkan hamlesi de altın gol !!

Zafer Keskin
04.06.2013, 13:43
Önümüzdeki 3 aylık süreci atlattıktan sonra Sadri Şener'in negatif görüntüsü kalkar ortadan. Ve şampiyonluk kazandıran, kupalar kazandıran etiketi devam eder.