PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Azerbaycan'ın Bağımsızlığının 95. Yıldönümü Kutlu Olsun!

Kaya
28.05.2013, 20:11
Azerbaycan Milli Şurası, 28 Mayıs 1918 tarihinde "İstiklal Bildirisi" ile bağımsızlığını ilan etmiş ve bu önemli gün milli bayram ilan edilmiştir. BMN ailesi olarak dost ve kardeş ülke Azerbaycan'ın bu onurlu gününün 95.yıldönümünü kutlar, tüm Azerbaycan halkının milli bayramını tebrik ederiz.

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/q71/s480x480/401165_10151639227146815_1227170504_n.jpg

ihsan candas
28.05.2013, 21:40
Bizim Türkümüz
Bizim türkümüzde gurbet var artık.
Hasret var, yürek var, toprak var balam
Gönlümüzü sımsıcak alan topraklar
Tiyan-Şan, Kadır-Gan Dağları'na dek uzar
Kim demiş vatanımız Edirne'den Kars'a kadar.

Kerkük'te kurşunlar ansızın bizi vurur
Sürüklenir sokaklarda başsız cesetlerimiz
Zulüm bir hançer gibi içimize oturur
Bir mağara devrinden arta kalan insanlar
Kerkük'te kan kusturur...

Uzar gider bir sessizlik içinde
Bir uçtan bir uca Türkistan toprakları
Beyaz altın dediğimiz pamuk tarlalarına
Çöreklenir yedi başlı kızıl yılan
Baş kaldırsa esarete yeni bir Osman Batur Han
Bebekler bile vurulur beşiklerinde
Kana boyanır Türkistan.

Basmış kanlı çizmeler toprağına bir defa
Çiğnenmiş kara kalpaklar, temiz duvaklar
Susmuş minarelerinde mübarek ezan
Prangaya vurulmuş bir mahkûm gibi çaresiz
Boynu büküktürkülerde güzelim Azerbaycan.

Bir kanlı ağıt söylenir şimdi Kırım'da
Biz duyarız Kırım'ın öldüren feryadını
Bir büyük destanla birlikte yeniden yazacağız
Kırım topraklarına Kırım Türkünün adını.

Balkanlarda büyük, öksüz kubbeler
Minareler, şadırvanlar, kervansaraylar
Bizi söyler, anlatır Mimar Sinan'dan beri
Üsküp'te, Estergon'da, bir atar damar gibi
Davullar, zurnalar ve serhat türküleri...

Yüzyıllardan beridir Altaylardan Tuna'ya
Bizim türkülerimizdir söylenen
Konuşan dil, bizim dilimizdir
Renk renk, nakış nakış uzayan toprak değildir
Kilimlerimizdir...

Yine bir dağ gibi, bir dev gibi doğrulacağız
Yeni bir ruh doğacak toprağımızdan
Tanıyacak bizi dünya yeniden heyecanla
Burma bıyığımızdan, kalpağımızdan.

Bizim türkümüzde gurbet var artık.
Hasret var, yürek var, toprak var balam
Gönlümüzü sımsıcak alan topraklar
Tiyan-Şan, Kadır-Gan Dağları'na dek uzar
Kim demiş vatanımız Edirne'den Kars'a kadar.

Yavuz Bülent Bakiler

cerasus
28.05.2013, 23:21
Azerbaycan halkinin yildönümü kutlu olsun.
Bu iki satir tüm Türk halklarina gelsin:
...gözlerim yoldadır qulağım seste
seni unutmaram, men son nefeste...

ZUq_MP3_F6A

ilhan
28.05.2013, 23:23
"Azerbaycan'ın sevinci bizim sevincimiz, kederi bizim kederimizdir." Mustafa Kemal Atatürk
*
Azerbaycan biziz, biz Azerbaycan!
Kutlu olsun!

Hasan YAYLI
28.05.2013, 23:27
JzNzQJ7b-lM

Kadir
29.05.2013, 00:33
"KGB tarafından çok işkence gördüm, çok çektirdiler. Hiç birisine yanmam da, bir Atatürk rozetim vardı yakamda, o'nu aldılarya elimden, hâlâ içim yanar!" Ebulfez Elçibey

Bu vesileyle hem Elçibey'e rahmet diler hemde kandaşlarımızın bu büyük gününü kutlarım..

EMiRHAN61
29.05.2013, 00:41
JzNzQJ7b-lM

"KGB tarafından çok işkence gördüm, çok çektirdiler. Hiç birisine yanmam da, bir Atatürk rozetim vardı yakamda, o'nu aldılarya elimden, hâlâ içim yanar!" Ebulfez Elçibey

Bu vesileyle hem Elçibey'e rahmet diler hemde kandaşlarımızın bu büyük gününü kutlarım..

Benim paylaşmaya geldiğim 2 gönderi de paylaşılmış :) :alkış:

Gordon Freeman
29.05.2013, 03:11
Kutlu olsun kardeş ülkemiz Azerbaycan a.
Çok seviyorum ben gardaşlarımı ya. :) :)

Oğuz ZEYTİN
31.05.2013, 21:25
Bugün, milli bilinçten yoksun Türk kılıklılar bilmese de bundan yaklaşık bir asır önce, dağılan imparatorluğun beşiğinde bir dahi şöyle diyordu:

"VATAN NE TÜRKİYEDİR TÜRKLERE, NE TÜRKİSTAN
VATAN, BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR: TURAN" (Ziya GÖKALP Bey)

O; Turan'a giden yolun şifresini şöyle vermişti: Türkleşmek - İslamlaşmak - Muasırlaşmak.

Aslında bu formülü, ondan önce Azerbaycan Türk'ü büyük Hüseyinzade Ali Bey dile getirmişti.

İşte Azerbaycan'ın kutlu bayrağının renkleri de yukarıda anlatılanların izlerini taşır: Mavi, TÜRKLÜĞÜ; Kırmızı, Çağdaşlığı; Yeşil ise İslam'ı.

Çırpınırdın Karadeniz şiiri Ahmed Cevat'a aittir. O Ahmet Cevat, aynı zamanda Azerbaycan milli marşının da şairidir.

"... Gökalp, Türklük meselesini bu şekilde ortaya koyduktan sonra, milletimizin bu tek ülküsünün ne olacağım tespite çalışmıştır. Değerli fikir adamımıza göre, Türk ülküsünü yakın ve uzak ülkü olmak üzere ikiye ayırmak lâzımdır. Yakın ülkümüz, Oğuz veya Türkmen birliğidir. Çünkü, kültürce birleşmeleri en kolay olan Türkler Oğuz Türkleridir. Türkiye Türkleri’nden başka Azerbaycan, İran ve Harzem ülkelerinin Türkleri de Oğuz boyundandır.

Bu bakımdan, Türkçülüğün yakın ülküsü bu boydan olan Türklerin birleşmesi, yani Oğuz birliği veya Türkmen birliğidir." (H. Nihal ATSIZ - ORKUN - Sayı:1, 1962)

Ağaoğlu Ahmetlerin, Resulzade Mehmet Eminlerin, Elçibeylerin emanetine sahip çıkamamış bir Türk Dünyası gerçeği ile karşı karşıyayız.

Bugün Azerbaycan Devleti'nin öz be öz TÜRK toprakları ermeni itlerinin işgali altındadır. Uluslararsı Hukuk, bizden yanadır. Ancak haklı olmak yetmiyor. Güçlü olmak lazım, güçlü olmak ise birlik olmaktan geçiyor.

Ben daha güçlü olmak için, haksızlar ve zalimler karşısında ezilmemek için TÜRK BİRLİĞİ'nden yanayım. Bu birliğe giden yol milli şuurun artmasından geçiyor. Milliyetçiliği ayaklar altına alan, Bursa Stadyumu'nda ermeniler üzülmesin diye Azerbaycan bayrağını çöpe atanların iktidarında Türk Milleti esirdir. Tıpkı Karabağ işgalinde Azeri Türkü'ne yardımı "onlar şii, biz sünniyiz" diye geri çeviren Özal haini döneminde olduğu gibi. Aliyev saltanatını Bakü'de devireceğimiz günler de yakın.

Ziya GÖKALP ile başladık, onunla bitirelim:

"Karacık" dağından, "Kıpçak" çölünden
Gelen atalarım gibi Türk'üm ben.
Bana yol gösteren benden olmalı,
Olamaz Türk'e baş, Türk'üm demeyen,
Osmanlı kalamaz Türk'ü sevmeyen!

macka61
01.06.2013, 21:06
kardeş ülkemizin bağımsızlığı kutlu olsun darısı karabağa

asil suskun
01.06.2013, 21:27
azerileri seviyorum

Sevda61
01.06.2013, 21:42
Kardeş ülkemiz Azerbaycan kutlu olsun :)

POYRAZ
04.06.2013, 01:18
Kardes ülke Azerbaycan'in bagimsizlik yildönümü kutlu olsun.

Oğuz ZEYTİN
06.06.2013, 12:46
Azerbaycan'a "azerbEycan" diyenlere...

Oğuz ZEYTİN
22.08.2013, 18:51
Bozkurt Elçibey'i unutmadık.

Tanrı Dağı'nda buluşacağız!

Meraklısına tavsiye: Prof. Dr. Hanım HALİLOVA'dan "Ebulfez Elçibey ile Bağımsızlığa Giden Yol" (TÖRE - DEVLET Yayınları)

http://www.idefix.com/kitap/ebulfez-elcibey-ile-bagimsizliga-giden-yol-hanim-halilova/tanim.asp?sid=H9KXIKH3ZE8E8F31GWK3

Full HD
23.08.2013, 00:20
Hayirli olsun fakat 95.Yil? Sovyetlerden 1989'da ayrilip tamamen bagimsiz olmadilarmi?

Saygilar

macka61
23.08.2013, 22:21
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun Ulu önderden sonar Türk dünyasına 2 lider gelmiştir biri Rauf Denktaş biride Ebulfez Elçibey