PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sportif Direktör

Mehmet S. Pervan
27.05.2013, 12:07
Bilindiği üzere yeni başkanımız sportif direktör olarak Fatih Tekke'yi getirecektir.

"Sportif Direktör" terimi son 4-5 yılda futbolun içine giren bir terim. Özellikle ülkemizde... Nedir bu sportif direktör? Ne iş yapar? Nelere yetkisi vardır? Nelere karışabilir, nelere karışamaz? Eminim bu soruların cevaplarını çoğumuz bilmiyoruz. Öğrenmek adına bunların cevaplarını verebilecek bir renktaş varsa bilgilerini alalım.

Ben bir kaç araştırma yaptım. Şu şekilde özetleniyor.

BBC’nin bu konuyu ele alan haberinde Leicester’ın eski sportif direktörü Dave Basset, bu pozisyonun görev tanımını çok açık bir şekilde yapmış: “Sportif direktör bir tampondur. Futbol takımıyla ilgili yönetime hesabı veren kişidir. Öte yandan da teknik direktörü asiste etmekle yükümlüdür. Futbolla ilgili deneyimlerini hem teknik direktörle hem de yönetimle paylaşır. Ancak özellikle yönetimle paylaşır çünkü kulüp yöneticilerinin bu tür deneyimleri yoktur.”

Daha genel bir tarif yapıp, sportif direktörün, teknik direktörden nerede ayrıldığına bakmak gerekirse şöyle farklılıklar sayabiliriz: Teknik direktör, gün gün takımın durumuyla ilgilenecek kişidir. Form durumları, taktiksel hamleler, oyun anlayışının geliştirilmesi, futbolcuların kişisel gelişimi gibi konular, teknik direktörün işi. Öte yandan takımın transfer ve kamp bütçeleri, oyuncu takip sistemi (scouting), gençlik geliştirme birimi (altyapı) sportif direktörün sorumluluk alanıdır.

Bir de bunların cevaplarını öğrendikten sonra, Fatih Tekke bu işleri yapabilir mi? bu görevin altından kalkabilme tecrübesine sahip mi? gibi soruların da burada tartışılmasını isterim.

Ender Kuyumcu
27.05.2013, 12:21
Sportif direktörün tanımını doğru bir şekilde yapabilmemiz için önce bu yönetimin bu görevin tanımını nasıl yaptığını bilmemiz lazım.

Türkiye'de bu olay genelde futbol kadrosuyla hoca, ya da hoca ile yönetim arasında köprü kuran kişi olarak görev yapıyor.

Fatih Tekke de üç aşağı beş yukarı bu minvalde görev yapacaktır. Bir nevi Futbol Şube sorumlusu gibi.

Bu konuda tecrübesi yok ama futbolculuğundan yola çıkarak futbolu bildiğini söyleyebiliriz.

Başarılı olması kendinden ziyade yönetimin, hocanın ve takımın elinde. Doğru işler yapılırsa başarılı olur ama yeterli tecrübesi olmadığı göz önünde bulundurulduğunda her işin Fatih'e bırakılması da doğru bir adım olmaz.

Murat'
27.05.2013, 12:40
Türkiye'de bu koltuğun içi çok boş bence.

kürşat şen
27.05.2013, 13:07
şu kavramdan nefret ettim artık..
sportif direktörlük kavramı türkiye'de repütasyon kazanma meselesi olmuş.
sportif direktör yeri geldiği zaman teknik direktörün gidip gitmeyeceğine karar verir..
ekonomiden anlamalı..avrupa ve dünya futbolunu bilmeli..
bunların başarılı olabilmesi için iyi bir scout ekibinin altını doldurması lazım..
türkiye'de bu işler olmaz Trabzonspor'da hiç olmaz..
mümkünatı yok..
hayaller kurmasın kimse

winner
27.05.2013, 13:14
Türkiye'de sportif direktör=teknik menajer...

Hoca'nın futbolcuların sorunlarını dinler,yönetime iletir,antrenmana gider,kulübede durur,maç öncesi ve sonrası soyunma odası falan filan...

Kısacası hiçbir yetkisi olmayan, futbol takımı ile ilgili rutin idari işleri yapan ve takımın içinde yönetimin eli ayağı olan kişidir...

Punisher-61
27.05.2013, 13:17
Fatih tekke su an sportif direktörlügü yapamaz... Bu öyle kolay bir görev degil... Fatih tekkeyi trabzonlu diye oraya koyarsk basiniz agirir.. Piyasada bu görevi yapacak elemen kalmadi mi..

Arkadas üstte sportif direktörün görevini güzel aciklamis.. Ve bu görevi daha dün futbolu birakan birinin yapmasi zor..

Arti sportif direktör kamplari organize eden hotelleri secen deplasmanlarin planlarini yapan Federasyonla alakali konularla ilgilenir kadro ve scoutingle ilgilenen elemandir..

Sent from my iPhone using Tapatalk

anderr
27.05.2013, 13:22
şuan için şenol güneş diyorum ama kesinlikle şike olayına karısmıcak cunku cok yıprandı ve hakkınıda cok guzel aradı şenol hocanın görevi oyuncu bulup ve yetiştirmek gitcek kalcak g.korede orda genc oyuncuları alıp 17 18 yaslarında 1461 e getircek orda ii olan tsye ayrıca tolunay şenol mustafa hoca hep iletişim halınde olmalılar

Punisher-61
27.05.2013, 13:26
şuan için şenol güneş diyorum ama kesinlikle şike olayına karısmıcak cunku cok yıprandı ve hakkınıda cok guzel aradı şenol hocanın görevi oyuncu bulup ve yetiştirmek gitcek kalcak g.korede orda genc oyuncuları alıp 17 18 yaslarında 1461 e getircek orda ii olan tsye ayrıca tolunay şenol mustafa hoca hep iletişim halınde olmalılar

Kulübte trabzonlu haric hic bir genc topcuya sans vermeyen senol günes gidip bize genc yetenek bulacak öyle mi??

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yiğit Gayretli
27.05.2013, 13:27
Teknik direktörlük hariç, kulübün çeşitli seviyelerinde Şenol Güneş çalışmalı. En azından danışmanlık hizmeti vermeli...

anderr
27.05.2013, 13:33
eet takıntısı var kadro konusunda genclere cok önem vermıo ama denemek gerekir diye düşünüyorum olmadı yanına lemi ünal abdullak hatta ogün bu takıma kazandırılmalı ben olsam yattarayı bile alırım 3 4 mac alsa bize yeter tabi uygun fiyatla gelecek bide jubile yapcak

Mustafa 42
27.05.2013, 13:44
selam arkadaslar herkese hayirli ugurlu olsun yeni baskan vede yönetim ancak teknik direktör olarak senol hocayi geri getirmeleri gerek yüzde yüz yani vede 5.6 tane adam akilli transfer yapilmali ancak isim olmali yani sagdan soldan duyumlan degil kariyer yapmis futbolcu lazim ondan sonra bakin trabzonspor,a siz kimse tutamaz ancak isde alinacak isimler önemli misil galatasaraydan abramat örnek olarak

Mehmet Fatih Silik
27.05.2013, 13:47
Bu anlatilana göre GS'deki Albayrak'in yaptigi görev gibi...

Fatih Tekke Avrupa'da tecrübe edinmesi gerekir...$ota'yi örnek alalim mesela...adam belirli bir alt yapi sayesinde teknik direktörlüge soyundu...
Bülent Korkmaz veya Ergün Penbe gibi degil...Fatih Tekke'ye o koltuk cok büyük gelecektir...layikiyla yerine getirecegine maalesef inanmiyorum...

Zaman gerektirecek bir i$...yabanci birisini sportif direktör yapsak daha iyi geliyor bana...

Fatih Tekke'yi zaten tez harcadik...daha da bitirilmesini istemem...

alper*
27.05.2013, 13:48
Sportif direktör = genel kaptan.
Fatih Tekke de en iyi seçim bu konuda.

SeRHaD
27.05.2013, 13:56
Fatih Tekke kararı çok saçma,futbol oynatmak oynamaya benzemez.Bahsettiğimiz kulüp Trabzonspor,deneme yanılma yoluyla olmaz burada bu işler.Tolunay hoca zaten t. direktörden ziya de çok iyi de bir scout.Ha fatih tekke alt yapıya felan verilebilir biraz pişmesi için yoksa aksi bir durumda en çok zararı kendisi görür.bildiğim kadarıyla kurslara,seminerlere gidiyor,eğitimini tamamladıktan sonra kendini bu takıma adayabilir önünde çok zaman v ar.

sessizkral_1
27.05.2013, 13:56
fatih tekke uyumsuz birisi.bu bize zarar vermesin?

ayrıca henüz tekke için erken değilmi?

Fatih Özkan
27.05.2013, 13:57
Bu görev için Fatih Tekke'nin doğru kişi olduğuna inanmıyorum.
Biraz olsun deneyim gerekmez mi ?

aksamvakti
27.05.2013, 13:57
Maç başlarında Godfather müzigi çalsın :) bence hacı secımı iyi oldu ankara ve istanbul biraz düşünür artık..

Ahmet Kuru
27.05.2013, 13:59
Bence erken bir karar olmuş Fatih Tekke için...

Lokman
27.05.2013, 14:02
Hayırlı olsun, Fatih Tekke nin bir yerden TrabzonSpor'da göreve başlaması gerekiyordu bence.

Bud Spencer
27.05.2013, 14:07
Bu görev için Fatih Tekke'nin doğru kişi olduğuna inanmıyorum.
Biraz olsun deneyim gerekmez mi ?

ayni fikirdeyim...

diger taraftan alman kulüplerini örnek alirsak fredi bobic, horst heldt veya chrsitian nerlinger tecrübeleri olmadan büyük takimlarin basinda sportif direktörlük yaptilar/yapiyorlar ve gayet basarililarda

su an neyin dogru veya yanlis oldugunu kestirmek cok cok zor...bunu anca zaman gösterebilir

Allah yardimcimiz olsun

erolizmts
27.05.2013, 14:08
Sportif Direktör - Teknik Direktör arasında yaşanacak krizlere hazır olun derim ben.

Ömer SEVİNÇ
27.05.2013, 14:14
Şenol Güneş mi oyuncu izleyecek :D

zahido
27.05.2013, 14:17
Sportif Direktör - Teknik Direktör arasında yaşanacak krizlere hazır olun derim ben.

Aynen..

Ben teknik direktör olsam Fatih Tekkeden emir almazdım..

O kim ki bana emir vericek moduna girerdim ki isteer Tolunay olsun ister başka teknik adam kimse bu eyvallahı Tekkeye çekmez..

Çok fena karışacağız gibime geliyor..

Geçmiş sezonları mumla aramayız inşallah..

Salih Edip
27.05.2013, 14:22
Tekke sportif direktör olacaksa Schuster teknik direktör olsun :D

Harun-61
27.05.2013, 14:51
Tekke son 1 yil icinde farkli avrupa ülkelerinde egitim aldi diye biliyorum ???

Ibo61
27.05.2013, 14:57
Fatih Tekke nin bu göreve getirlmesi cok iyi oldu...futboldan anlayan birisi geldi....tecrübesiz olduguna ben inanmiyorum....

sizlere bir misal verecegim: Bayern München Baskani Uli Hoeness 27 yasinda sakatliktan sonra futbol kariyerini bitirip Bayern München e menecer oldu!!!!!! 27 yasinda!!!!düsünebilyormusunuz!!!! onun gelmesiyle birlikte Bayern München ne hal aldi!!!!

Demek istedigim Fatih tekke ye güvenmemiz lazim...ben sonuna kadar arkasindayim.....

Maalesef bazilari burada isi politikaya ve din konusuna getiriyor.... Fatih Tekke namaz kiliyor veya dinci diye bu göreve gelmesin deniliyor..... Arkadaslar herkes hürdür.....istedigini yapar.....herkesin özel hayatina saygi duymak lazim.... Önemli olan Trabzonsporumuza yapacagi katki!!!!!!

Ömer Öztürk
27.05.2013, 15:03
sportif direktör şuan icin cok gereksiz

Bera B.
27.05.2013, 16:57
Türkiye'de sportif direktör - Var olan teknik direktörün görevine gözünü dikmiş potansiyel teknik direktör

Hiçbir anlayışı tam oturmamış bizim gibi ülkelerde hiçbir işe yaramaz. İnşallah da Tekke olmaz.

zafercalikoglu
27.05.2013, 17:11
Fatih sultanın ,Rusyadan getireceği oyuncularuı bekliyorum artık ,