PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ruhun Şad Olsun Büyük Usta (Mehmet Tan)

kuzey_lee
16.08.2006, 10:05
O'nun aramızdan ayrılışının 3.senesi.O basındaki sözü geçen son gerçek Trabzonsporlu.Orhan Kaynar'dan sonra değerini yaşarken bilemediğimiz,hain ilan ettiğimiz birisi..

Ruhun Şad olsun Mehmet Tan..Mekanın Cennet.

''Klupler,sporcularla yapacakları akidlerde nesebi (kan bağı,secere) özellikleri ön plana çıkarmak mecburiyetindedirler...'''
M.TAN...

Mehmet Tan’ı anıyoruz

http://www.trabzonspor.org.tr/images/haberpic/150806tan.jpgKulübümüzün divan kurulu üyelerinden, çeşitli kurullarda görev yapan ve 3 yıl önce aramızdan ayrılan gazeteci Mehmet Tan bugün (16.08.2006 çarşamba) mezarı başında anılacak. Tan için, saat 11.00’de Beşikdüzü’nün Akkese köyündeki mezarı başında bir tören düzenlenecek.

http://www.trabzonspor.org.tr/images/trans.gif

єrhan
16.08.2006, 10:22
Seni unutmayacağız

Üçüncü yıl da geldi, çattı... Sensiz devam ediyoruz hayata... İçimizde bir türlü doldurulamayan büyük bir boşluk... Kolay değilmiş bir ‘adam’dan daha yoksun yaşamak...

Her Ağustos, her Ağustos’un 16’sı geliyoruz yanına. Bıkmadan usanmadan...
Her yıl, her yılın her günü ‘adam’ gibi duruyoruz, durmaya çalışıyoruz ya da...
Öyle ya, biz senin gibi ‘adam’larla büyüdük, senin gibi ‘adam’lar olmak için mücadele ediyoruz, senin gibi ‘adam’lar yetiştirmeye çalışıyoruz.
Bugün yine yanında olacağız. Trabzon’da, Beşikdüzü’nde, kabrin başında...

Trabzon ile bir ömür
Dün Ağustos’un 1’ydi, benim doğum günüm... Bugün de Trabzonspor’un... Trabzonspor, bizim mesleğe adım atışımızdan bir yıl sonra Dünya’ya geldi... 20 yıllık bir yaş farkına rağmen beraber büyüdük sayılır.
‘Trabzon battı demek kolay mı?’
“Bizim meslek ömür törpüsüdür, ömrün gerilim içinde geçer ve yarı yarıya azalır” demişiz bundan dört yıl önce (27 Mart 1998 / Fanatik). “Kolay mı sanıyorsunuz?” başlıklı yazımızın bir bölümünde şunları kaleme almışız:
“Trabzonspor battı, göçtü demek kolay mı ha, kolay mı?.. Elimizin titremediğini, yüreğimizin sızlamadığını mı sanıyorsunuz?.. Çam yeşili bir gecede yıldızlara eşlik etmek, ardı ardına üçbeş geceyi uykusuz geçirmek hoşumuza mı gidiyor sanıyorsunuz?.. Bu Trabzonspor’dan bir şey olmaz demenin ağrımıza, zorumuza gitmediğini mi düşünüyorsunuz?..
Yaşamla inatlaşmak zordur.
Sürüden ayrılanı önce çoban parçalar. Hele günümüz Türkiyesi’ndeki kurtlar sofrasında yaşama şansınız yok denecek kadar azdır. Diz üstü yaşamaya alışmış olsanız, mesele yok... Sürünür gidersiniz. kaldıysa bir dostun, “... ne vardı sanki bu kadar dik başlılık yapacak” sözleri kulağınızı tırmalar. Ama ayağa kalkacak mecaliniz kalmamıştır artık. Bugünleri yaşamayı, ayakta kalabilmeyi kolay mı sanıyorsunuz?
‘Haklılığımız kıyamete kadar sürecek ki...’
Sevdiğiniz bir kurumun ilkelerini umdelerini savunarak bir ömür tüketilmesi, bugünün piyasasının anlayacağı bir iş değil... Piyasayı elinde bulunduranların da.
Onlar, günü kurtarmak varken, dünü irdeleyip, toplumun tarihi ile barışık olmasına akıl erdiremezler.
Onların tarih kurtarmaya vakitleri yoktur.
Onlar bütün değerlerini yitirerek, tarihe ihanet etmenin bedelini ödediklerinin farkında bile değildirler. Bir akıntının, bir modanın peşi sıra yürüyüp giderler... Çoğunlukta olmanın güvenli kıyılarında, çıkara dayalı dostlukların kokuşmuş havası ve loş ışıkları altında onlar kendilerini oldukça rahat hissederler. zaman da ödüllendirilirler.
Ya biz?..
Biz ve bizim gibilerin yaşam burnundan gelir.
Haklılığınız kıyamete kadar sürecek ki, tarih sizden özür dilesin. Yoksa, huysuz, geçimsiz, herşeye muhalif, müşkülpesent insan olur çıkarsınız.
Güçlülerin işitmekten hiç hoşlanmadıkları “hayır” kelimesinin kolay yazıldığı, kolay söylendiğini mi sanıyorsunuz?” bandı geriye sarıyor ve Kırmızı-Beyaz renklerle kurulan Trabzonspor’u ve o dönemin seviyesi ve heyecanı hiç düşmeyen müthiş hukuk mücadelesini dün gibi hatırlıyorum... Sonra Trabzonspor’un ilk teknik direktörü Rahmetli Halil Özyazıcı’yı ve o müstesna insanın papyon kıravatını!..
Biz mesleğe başladığımızda Ahmet Suat Özyazıcı ve Özkan Sümer’in aktif sporculuk hayatları devam ediyordu... Yaşça küçük olmasına rağmen aynı mahallede büyüdüğümüz, tarihin soluk aldığı mekanları birlikte arşınladığımız Şenol Güneş, şu günlerde bir halk kahramanı... 30 Eylül 1982’de Trabzon’a ayak bastığında, Mehmet Ali Yılmaz’ın ilk tanıdığı üç insandan biri bendim... Kumral saçları, kahverengi tril tril bir elbisenin içinde çakı gibi bir delikanlıydı.
‘Savaşımız koltuktan güç alanlarla’
9 Nisan 1985’den bu yana, selam yok, sabah yok, Özkan Sümer ile konuşmuyoruz... Mehmet Ali Yılmaz ise !!!
Mal davamız, arazi ihtilafımız yok, çek senet işi ile de uğraşmayız... Kan davasından beter bu husumet, koltuğa güç veren değil, koltuktan güç alanlarla giriştiğimiz, kıyamete kadar da sürmesi için ant içtiğimiz, “ben merkezci bir sistem”in oluşturduğu, “resmi hikmete mahsus”, “tek doğru ve çek çözüm dayatmacılığı” eksenli bir düzen çatışması.
Her ne şart altında olursa olsun, kişilere toplumdan bağımsız bir kimlik ve kişilik izafe ederek onu insanüstü kutsal bir varlık olarak algılanmasının önünde durduk... Tek biçimli yurttaş yaratma ideolojisinin insanlara maske taktıracağını anlattık, dilimiz döndüğünce... Kendi fildişi kulesinde toplum üzerinde tezler ileri süren, toplumla bütünleşmemiş, entellektüel olmaya özen gösteren, ancak bunun gerektirdiği nitelikleri taşımayan, erdemden yoksun kişilerden hep uzak durduk... İnsanın doğasına aykırı olan herşeyin eninde sonunda yıkılıp gideceğine inandığımız içindir ki, toplumun kuralcı değil, düzenlemeci olması gerektiğini savunduk, sonuna kadar.
‘İki yanlış bir doğru etmez dedik’
Ve en nihayet iki yanlış bir doğru etmez dedik.
Demeye de devam ediyoruz.
Dün Ağustos’un 1’ydi, benim doğum günüm. bu yazı, bir vicdan muhasebesi değil, geçmişle hesaplaşma ise hiç değil... Bizim bu dünyada kul’a verilmeyecek hesabımız yok, öteki dünyayı zaten Allah bilir.
Bu sadece ve sadece, ömrü yarım asrı aşmış, Türkiye’deki yaş ortalamasına bakıldığında sona yaklaşmış bir Ademoğlu sendromu.
Bu vesile ile de kısa bir süre kaynamasına ara verdiğimiz ‘Trabzon Kazanı’nın altına odun atmaya başlamış olduk.
Hoşgörünüze sığınırım, kendimden söz ettiğim için...

NOT: Mehmet abimizin 2 AĞUSTOS 2002’deki yazısıdır..

Fanatik.

Ruhu Şad Olsun..

UğuR
16.08.2006, 10:28
ALLAH gani gani Rahmet eylesin.Trabzon Spor u iyi etüd etmiş,bildiğinden dönmeyen,bazen haddinden fazla eleştiren ama hep Trabzon Spor un başarısı için uğraşan değerli kalemlerden biriydi.

Burçak
16.08.2006, 10:34
Allah Rahmet Eylesin. Mekanı Cennet Olsun.
Trabzonsporun Basındaki Önemli seslerinden biriydi Mehmet Abi.

kuzey_lee
16.08.2006, 10:36
bir spor gazetesindeki köşesinde trabzon şehrindeki su kesintisini konu yapacak kadar trabzonluydu kendisi.sadece trabzonsporun değil,şehrin tüm sorunlarının farkında olan,çokça anlaşılamayan birisiydi kendisi..

şimdiki neslin (buna benim yaş grubum da dahil) saha sonuçlarıyla,transferlerle yatıp kalktığını görünce O ve Orhan Kaynar'ın söylemeye çalıştığı şeyleri daha manidar geliyor bana..Onlar başkaydı,onlar ''bizimdi''..ama onlar hiç bizden biri gibi benimsenmedi.

vefatından 10 gün önce tsyd karadeniz turnuvasında basın tribununde karşılaşmıştık.daha doğrusu kendisine ilk kez bu kadar yakın olmuştum..her daim gidip konuşmak,iki kelamını dinlemek istediğim bir büyük üstad'a bu kadar yakın olmak başka bir duyguydu..yanına gitmek için cesaretimi toplamaya çalışmıştım ama olmamıştı..devre arasında dizüstü bilgisayarında yazısını yazarken rahatsız etmek de istememiştim.''başka bi zaman ulaşırım kendisine'' diye düşünmüştüm..nerden bileyim azrailin trabzonspor'a garezi var ki?o da orhan kaynar gibi değeri bilinemeden,erken ayrıldı aramızda...

şimdi içimde hep uhdedir o devre arasında yanına gidip ''merhaba hocam,yazılarınızı keyifle okuyorum'' diyememek..

yattığın yerden trabzonspor'un bu haline üzülme sakin.sana söz güzel günler gelecek..

yusuf atalay
16.08.2006, 10:38
allah rahmet etsin.ne günahın varsa allah affetsin. YORUMLARINI ÖZLEDİK BE USTA. OZAMANLAR KIZARDIM SANA NİYE GÜZEL ŞEYLER YAZMIYO DİYE.ŞİMDİ ANLIYORUM Kİ YERDEN GÖĞE KADAR HAKLISIN. KUSURA BAKMA USTA SANA TEK YATTARA KONUSUNDA KATILMIYORDUM.....RUHHUN ŞAD OLSUN...

bordox
16.08.2006, 11:00
Allah rahmet etsin.Mekanı cennet olur inşallah.
Bizde değerlerimizi öldükten sonra değil yaşarken taltif etmeyi öğreneceğiz bir gün.

Sacit
16.08.2006, 11:19
böyle degerli insanların yerini doldurmak gerçekten zor.

mekanı cennet olur inslh

Oruç
16.08.2006, 12:34
Allah rahmet eylesin. Mekanın cennet olsun. Yerini kimse dolduramadı...

laz_hayri_61
16.08.2006, 12:44
Allah rahmet eylesin.mekanı cennet olsun

oguzkoc
16.08.2006, 12:48
alah rahmet eylesin mehmet usta...

keşke senin gibi birileri daha gelse yazarlarımız arasına...

ama senin yerin dolmazki...

Selman
16.08.2006, 12:49
Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun.Ondan sonra kimse gelmedi gerçekten.

halil ibo
16.08.2006, 12:49
Allah gani gani rahmet eylesin.Senide Orhan Kaynar'ıda çok arıyoruz hocam.Yeriniz dolmuyor.Zaten saha sonuçları kötü birde gazete sayfaları öksüz olunca hiç olmuyor...

Aslıhan
16.08.2006, 12:50
allah rahmet eylesin ; mevlam kabirlerini nurla doldursun

sizleri çok ama çok özledik yeriniz dolmuyor :(

Emre B.
16.08.2006, 13:15
Mekanını cennet olsun

61viya
16.08.2006, 14:10
Kaç tane trabzonsporlu gibi trabzonsporlu var ki ülkemizde çıkan gazetelerde yazan...Kaç tane insan var ki,trabzonsporun her türlü probleminde yanında olan,bu işi sadece "parakazanmak" kaygısıyla yapmayan...

Peşinizden gelen abilerimiz var Mehmet TAN çok şükür..Ancak o kadar azlar ki onlar..

Giden gelmiyor oyunun sonunda malesef...Ve bize sizi saygıyla anmak düşüyor şimdi...

Mekanınız cennet olsun...

gerçekefsane
16.08.2006, 14:16
Allah rahmet eylesin

Emorfo
16.08.2006, 14:34
Saygıyla anıyoruz.
Mekanı cennet olsun.

İslam Sezer
16.08.2006, 14:42
Allah rahmet eylesin.
.
onun yazısını okuyup şaşan fb li bir arkadaş sizin bi kaç tane yazarınız var ama bizimkilerin topuna bedel demişti.
neden diye sorduğumda
bizimkiler 14 yaşında yeni yetmeler gibi yazıyor amigo çoğu ama sizin yazarlar sanki filozof.normal halkın anlayabileceğini sanmıyorum demişti.gerçekten çok arıyoruz mehmet abi seni...makamın cennet olsun...

keles76
16.08.2006, 15:44
Allah rahmet etsin

Barış BAKIRTAŞ
16.08.2006, 15:56
Özkan Sümerin başkanlığa geçiş döneminde M.Ali Yılmazı sıkça eleştirlen yazılar yazıyordu Sn. Mehmet TAN. O sıralar gözümüz MAY ın transfleri bürümüştü ve Mehmet TANın eleştirlerinden dolayı kendisinin Trabzonsporluluğu sorgulayan bir email atmıştım. Daha sonra yazdıkları yazılar ve gelişen olaylar gözümün önündeki sis perdesini kaldırdı. O an bir gafletle Trabzonsporluluğu tartışılmayacak bir adamın Trabzonsporluluğuna laf ettim :( Şimdi yaşasa yazılarına devam etse tek kelime yazardım ona ÖZÜRDİLERİM MEHMET ABİ.
Allah günahlarını affetsin mekanı cennet olsun...

TSigalko
16.08.2006, 15:59
Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun.

Bülent Şirin
16.08.2006, 16:12
Merhuma Allah’tan rahmet diledikten sonra, Fatih’e de bu başlığı açtığı ve üstâdı hatırlamamıza vesile olduğu için teşekkür ediyorum.

Yanılmıyorsam son şampiyon olduğumuz seneydi, gazetede bir haber okumuştum. G.Saray’ın eski futbolcularından “Cici” lakaplı Necdet Kayral bir rahatsızlığından dolayı hastanede yatmaktaymış. Pek arayanı soranı da yokmuş Cici Necdet’in… Tabii bundan ziyadesiyle muzdaripmiş…

Hemen yanındaki yatakta da gençten bir adam yatmaktaymış, o da ufak bir ameliyat için hastaneye gelmiş… Ancak o gençten adamın geleni gideni belli değilmiş… Telefonla arayanlar, çiçek gönderenler…

Cici Necdet gıpta etmiş bu duruma tabii. Komşusuna sormuş, “Evlât kimsin, ne işle meşgûlsün?”

“Ben Orhan Kaynar, gazeteciyim, Trabzonspor’u yazıyorum” cevabını alınca bir gerçeği anlamış Cici Necdet… Hangi gerçeği mi?

O ana kadar nasıl olup da 1967’de kurulmuş bir takımın 80 yıllık G.Saray’ı yendiğini merak edermiş. Kendisinin unutulmuşluğu yanında bu genç adama gösterilen ilgiyi görünce “Tamam” demiş… “Bunların başarısının sırrı demek ki bu…”

Arkadaşlar, artık Mehmet Tan da, Orhan Kaynar da hayatta değiller. Böyle değerlerimizi unutmayalım, unutturmayalım. Bizi ayakta tutan dinamikler işte bu gibi hasletlerimizdir. Cemil Usta’nın hangi şartlarda ahirete intikal ettiğini ve camianın o günlerde ne halde olduğunu düşünüp paralellik kurarsak, ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılır sanırım.

Saygılar.

metehan
16.08.2006, 16:20
Ben de Mehmet Tan'ı rahmetle anıyorum. Nur içinde yatsın.

Cabri61
16.08.2006, 16:31
Allah Rahmet eylesin.mekanı cennet olsun

Çakır
16.08.2006, 18:06
Unutmadık, unutmayacağız. Yazılarını da, sohbetlerini de özlüyoruz büyük üstad. Mekanın cennet olsun.

A.Hilal Çakıroğlu
16.08.2006, 18:19
Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

Oğuzhan Görkan
16.08.2006, 18:20
ruhu şad mekanı cennet olsun...

Berat
16.08.2006, 19:03
Allah mekanını cennet eylesin.. Rahmetle anıyoruz..

Can basten
16.08.2006, 19:10
Trabzonspor'un bize şampiyonluğa oynuyormuş gibi göründüğü yani benim 15-16 yaşlarında olduğum yıllarda hevesimi kıran sert yazılarından dolayı kendisine hep tepki duyardım. Gıcıklığına yazıyor herhalde diye düşünürdüm. Nereden bilirdik ki onun her yazdığı doğruymuş da biz de uyutuluyormuşuz. Benim gibi birçok Trabzonsporlunun onu anlaması 2000'lerin başında oldu ancak.

Allah mekanını cennet eylesin Mehmet Tan ağabey. Senin gibi cesur, şerefli, adam gibi adam yazarları da Trabzonspor camiasından asla eksik etmesin.

immortal_TS
16.08.2006, 19:13
Hala bizimlesin,hala kalbimizdesin Mehmet abi, Allah mekanını cennet eylesin.

Semih GÜL
16.08.2006, 19:31
Trabzonlu olup bilinen ama yinede sessizce anılanlardansın.Gittiğin yerde hep mutlu olursun umarım.

ts_fan
16.08.2006, 21:09
Üniversiteye başladığım ilk yıllarda (2000-2001 yılları) Üstad'ın gazetesindeki köşe yazılarına, Trabzonspor'u ilgilendiren gelecekle ilgili tespitlerine çok kızardım.O dönemlerde ne demek istediğini anlamazdım, aslında en doğrusu işime gelmediği için O'nu anlamak istemezdim.Gerçekleri tüm çıpıklaklığı ile yazdığı için, kalemi hiç eğilmediği için, sürekli dimdik durduğu için, kimseye yaranmak gibi bir derdi olmadığı için; başarıya susamış ben ve benim gibi Trabzonspor'lular tarafından hiç sevilmezdi.Sonraları zaman geçtikçe, kendisi ile Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde 2-3 kere sohbet etme imkanı bulup Trabzonspor'u konuştuğumuzda (yazdığı çoğu şeylerde doğru çıkınca), O'nu anlamaya ve sevmeye başladım.Tam da bu adam ''adam gibi adam'' dediğimde O'nu kaybettik (geç bulup erken kaybetmek bu olsa gerek:()

Üstad senden sonra Trabzonspor'da çok kötü şeyler oldu, sportif başarısızlıklara alıştık, adımız kara bir şekilde tarihe geçti ve ne mutlu sana ki sen bu iğrenç olaya şahit olmadın, en azından bu bakımdan şanslısın.

Trabzonspor'un pisliklerden arınmış tertemiz bir şampiyonluğu ile yanına gelmek ümidiyle, Trabzonspor için üzülme, bir gün herşey çok güzel olacak.Ruhun şâd olsun, Allah'ım varsa günahlarını affetsin, mekânın Cennet olsun.

onurkaradeniz
16.08.2006, 21:29
ALLAH mekanını cennet eylesin...büyük usta!

kuzey_lee
16.08.2006, 21:53
Mehmet Tan anıldı
http://trabzonspor.org.tr/images/haberpic/160806tan.jpgKulübümüzün divan kurulu üyelerinden, çeşitli kurullarda görev yapan ve 3 yıl önce aramızdan ayrılan gazeteci Mehmet Tan bugün (16.05.2006 Çarşamba) mezarı başında anıldı. Tan için, saat 11.00’de Beşikdüzü’nün Akkese köyünde bir tören düzenlendi.

http://trabzonspor.org.tr/images/trans.gif
Tan'ın mezarı başında yapılan törene KTÜ Rektörü Prof.Dr.İbrahim Özen, Rektör yardımcıları Selahattin Köse ve Necati Tüysüz, Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, TSYD Trabzon Şube Başkanı İhsan Öksüz ve yönetim kurulu üyeleri,Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Ş. Mollamehmetoğlu, Fanatik Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Necil Ülgen, Yayın Danışmanı Hakan Can, DHA Trabzon Büro Şefi Turgay Mürtezaoğlu ile ailesi ve meslektaşları katıldı.

http://trabzonspor.org.tr/images/haberpic/160806tan1.jpg

http://trabzonspor.org.tr/images/haberpic/160806tan2.jpg

http://trabzonspor.org.tr/images/haberpic/160806tan3.jpg

Harun-61
16.08.2006, 22:53
Allah cc rahmet etsin
Makami Cennet, Kainatin en büyük Efendisi kom$usu olsun...AMIN

unyelimetin
16.08.2006, 23:34
Kulübümüzün divan kurulu üyelerinden, çeşitli kurullarda görev yapan ve 3 yıl önce aramızdan ayrılan gazeteci Mehmet Tan bugün (16.05.2006 Çarşamba) mezarı başında anıldı. Tan için, saat 11.00’de Beşikdüzü’nün Akkese köyünde bir tören düzenlendi.

Tan'ın mezarı başında yapılan törene KTÜ Rektörü Prof.Dr.İbrahim Özen, Rektör yardımcıları Selahattin Köse ve Necati Tüysüz, Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, TSYD Trabzon Şube Başkanı İhsan Öksüz ve yönetim kurulu üyeleri,Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Ş. Mollamehmetoğlu, Fanatik Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Necil Ülgen, Yayın Danışmanı Hakan Can, DHA Trabzon Büro Şefi Turgay Mürtezaoğlu ile ailesi ve meslektaşları katıldı.

http://img186.imageshack.us/img186/9311/160806tan2ze7.jpg (http://imageshack.us)

http://img187.imageshack.us/img187/9379/160806tan1bb2.jpg (http://imageshack.us)

trabzonspor.org.tr
__________________________________________________ ___________

Seveni vardı sevmeyeni vardı ama iyi bir Trabzonspor'lu olan,ömrünü Trabzonspor'un peşinde harcayan,iğneli ancak tamamen objektif yazıları ile yol gösteren gazeteci spor yazarı ağabeyimiz Mehmet TAN aramızdan ayrılışının üçüncü yıldönümde mezarı başında anılmış.

Bu töreni organize eden ve iştirak edenlere bir Tabzonspor taraftarı olarak teşekkür ederim.Merhuma da Yüce Allah'tan rahmet dilerim.

Bence camia olarak ne futbolcularımıza layık jübile yapabiliyoruz,ne ölenlerimizi gerektiği kadar anabiliyoruz,ne de kulübün eski değerlerinden yararlanabiliyoruz.

Ondan sonra da Fadime'nin yükü niye yıkıldı diye düşünüyoruz.

Adem Erdoğan
16.08.2006, 23:48
allah rahmet eylesin.O bizim hıncalımızdı.O gitti bu kötü günlerde eleştiri yapacak insan kalmadı.

unyelimetin
16.08.2006, 23:49
Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun.

Kadir Aydın
17.08.2006, 00:25
Dost acı söylüyordu ama doğruyu söylüyordu. Bir çoğumuz ona hep kızdık, inanmak istemedik ama o her zaman haklı çıkıyordu. Çünkü bu işi iyi biliyordu, savaşı taraftarlarla değil koltuk sevdasına kapılıp taraftarları aldatanlarlaydı. Her zaman söylerdi iki yanlış bir doğru etmez diye... Bakın abimiz ne kadar ileri görüşlüymüş çünkü hala yanlışlar iki adet... Yanılıyor muyum arkadaşlar? Sevgili Mehmet Abimiz mekanın cennet olur inşallah.

murat
17.08.2006, 01:03
Allah Rahmet etsin..

frango
17.08.2006, 09:29
allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun

bende yazılarını beğenirdim bazen yazılarına kızmıyoda deyıldım ama gerçekleri yazdıgını daha sonradan anladım ama trabzon basınında onun yerı apayrıydı bi onun bide orhan kaynar abinin

Nytre
17.08.2006, 11:01
Allah rahmet eylesin... mekanı cennet olsun üstadımızın

poetricus
17.08.2006, 13:23
Mehmet Tan'ı anlamak ve anlatmak… Her şeye ve her şeyden bir çıkış noktası bulan kelâm ve kalemin aciz kaldığı noktalardan biri... Âlimlerin irfandan, ariflerin ilimden mahrum yaşadığı bir ülkenin taşralığa mahkûm edilmiş bir şehrinin münevveri olmak. Kalemini haysiyeti haline getirmek... Yazarak düşünmek, düşünerek yazmak…

Kendisiyle ikindi güneşi misali gölgesi uzun ama zamanı kısa bir dostluğumuz oldu. Yedek subay olarak vatani görevimi yaptığım sırada önce rahatsızlığını sonra vefatını öğrendim. Ölüm şüphesiz ibrettir ama âlimin ölümüyle âlemin ölümünü eşdeğer tutan kadim şark hikmetinin ne kadar doğru olduğu böylesine insanların vefatıyla bizzat tecrübe edilerek bir kez daha nakşolunur insanın ruhuna. Düzenli bir okuyucusu olarak, nadiren de olsa katıldığı TV programlarını takip eden birisi olarak birkaç yıl boyunca elektronik posta yoluyla kurduğumuz diyalogların kendisi hakkında çok az fikir verdiğini, sahip olduğu muhteşem ileri görüşlülüğü, sosyal, siyasî ve psikolojik meseleler üzerindeki derin vukufunu ancak kendisini şahsen tanıyınca anlama fırsatım oldu. Talihin güzel bir taltifi olarak son karşılaşmamızda “Trabzonspor ve Dar Bölge Milliyetçiliği” hakkında birkaç saat sohbet etme imkânı bulmuştuk.
Sonrası ayrılık!
Sonrası: “Bir tel kopar ve ahenk ebediyen kesilir!”
Entelektüeldi: Hiçbir zaman bayağı sloganların, sorgulanmamış ve kerameti kendinden menkul reçetelerin peşinden gitmedi. Her şeye tarihin, irfan, izan ve idrakin perspektifinden baktı.

Dürüsttü: Bugünlerde haysiyet itibarını kaybeden bu kelimenin o kadar yakıştığı çok az kalem erbabı kaldı artık. Şahsen hiçbir zaman hazzetmediği Özkan Sümer’i bile doğruları yaptığı zaman destekleyecek kadar benliğini aşabilen bir şahsiyete sahipti. Üzerine yorum yaptığı her olay ve olgunun doğruluk ve gerçekliğini bizzat kılı kırk yaracasına tahkik eden bir mizaca sahipti. Vaktiyle Trabzonspor Kulübü’nün telefonlarına haciz getirecek hallere düştüğünü ortaya atmış ancak mevcut yönetim TV ekranlarında yeminler ederek olayı yalanlamıştı. Ne var ki aradan birkaç gün geçtikten sonra Mehmet Tan’ın haklı olduğu, dolayısıyla kendisini yalanlayan yöneticinin ekranlar karşısında yalandan yemin edecek kadar karaktersiz olduğu ortaya çıkıyordu. Trabzonspor etrafında kümelenen basının kamplara ayrıldığı dönemde bile bir tarafın adamı olmaktansa Trabzonspor sevdalısı olmayı, kalemini satmamayı seçecek kadar mertti. O yıllar birçok gazeteci ve spor muhabiri en zayıf yerinden, yani midesinden bağlı olduğu için doğruları eğip bükmekle meşguldü.

İnsan olarak vefalıydı: Mehmet Ali Yılmaz yönetimi sırasında fikri planda arasının açıldığı Orhan Kaynar’ı son nefesinde yalnız bırakmayan nadir insanlardandı. Hâlbuki müteveffa Kaynar’ın uğruna kalpler kırdığı, kimi zaman kör bir inatla savunduğu yöneticilerden hiçbiri yanına gitmemişti.

Çoğu insan kendisini üniversite mezunu zannederdi. Etiketin her şey demek olduğu bir toplumda bu kadar bilgi ve sezgiye sahip bir insanın lise mezunu olduğuna kim inanırdı ki? Bu gerçeği öğrenen pek çok insanın şaşkınlık ve hayranlık içindeki yüz ifadesi hala gözümün önündedir.

Duymak istediğimiz tatlı yalanları söyleyen bir sürü müraînin, bir sürü kiralık ve satılık kalemin arasında şövalye ruhlu bir münevver olarak alnı açık ve başı dik yaşadı ve öyle öldü.

Tekrar mülâki oluruz bezm-i ezelde,
Evvel giden ahbaba selam olsun erenler.

Kabri pür nur mekânı cennet olsun!
Nur içinde yatsın!

Esîr-i feyzini döksün ilelebed Mevlâ

The Londoner
17.08.2006, 13:52
Uslubu, derinligi, renkliligi ve guclu kalemiyle sadece futbol yazabilen spor yazarlarindan cok farkli; nevi sahsina munhasir bir adam oldugunu her zaman farkettirirdi.

Trabzonspor tarihinin en guclu yazariydi ve yerinin kolay dolmayacagi asikar. Ruhu sad olsun.

Küçükalioğlu
17.08.2006, 16:40
Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Mehmet ustanın en sevdiğim yönü Özkan Sümer'e hazret demesiydi. Giden gelmiyor arkadaşlar Allah hepimizin günahlarını af eylesin. selam ve dua ile.

Kemençeci
17.08.2006, 19:41
allah rahmet eylesin.O bizim hıncalımızdı.

Yuh be birader. Saçmalamanın da bi sınırı var. Ne Hıncalı yaa Hıncal kim oluyor.

Adem Erdoğan
17.08.2006, 22:31
Yuh be birader. Saçmalamanın da bi sınırı var. Ne Hıncalı yaa Hıncal kim oluyor.

eleştri yapma açısından öle söyledim.

kivancpehlivan
17.08.2006, 23:09
allah rahmet eylesin...

61viya
18.08.2006, 13:14
Biz Hamiye Kazım abiye vefa gösterilmesi için bir taraflarımızı yırtıypruz bu sayfalarda..Ne kadar komikmişiz meğer be....Mehmet Tan için sadece çelenk gönderen bir zihniyetten Vefa beklemek???

AYIP!

UğuR
16.08.2011, 08:48
Mehmet Tan'ı rahmetle anıyoruz

16.08.2011Spor yazarı Mehmet Tan'ı, ölümünün 8'nci yıldönümünde rahmetle anıyoruz.

http://www.bordomavi.net/images/haber/mehmet%20tan.jpg

Bir dönem Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcılığı da yapan Mehmet Tan, 16 Ağustos 2003 tarihinde geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybetmişti.

Külünkoğlu
16.08.2011, 09:17
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah.

TSelif
16.08.2011, 10:37
Mekanın cennet olsun .

Oruç
16.08.2011, 10:46
Mekanın cennet olsun Mehmet abi.

talibim
16.08.2011, 12:42
Allah rahmet eylesin.Trabzon da fenerbahçe ye 1-0 mağlup olduğumuz maçtan sonra öğrenmiştim vefaat ettiğini.Harika bir kompozisyon ustasıydı.Türkçe yi çok güzel kullanıyordu.Mekanı cennet olsun!

Özge
16.08.2011, 14:38
Mekanı cennet olsun.

winner
16.08.2011, 14:48
Allah rahmet eylesin.

Mehmet Tan'ın yazıları ile büyüdük.

Çok eleştirirdi Trabzonspor'u.

Maçı kazanmışız ertesi gün hevesle açardık gazeteyi Mehmet Abimiz yerden yere vuruyor takımı.

Çocuğum, daha gencim kızardım ona hiçbir şeyi beğenmiyor, hep olumsuz yazıyor diye.

Doğrusunu yapıyormuş.

Mekanı cennet olsun.

pazarkapılı
16.08.2011, 16:51
bir takim portresi;bir teknik direktoru,gecmis basarilari, efsane kadrosu,efsane kadronun efsane yoneticileri,taraftari birde efsane kalemi....

Fatih
16.08.2011, 16:58
Mekanın cennet olsun Mehmet Abi...

Mert67
16.08.2011, 17:43
Mekanı cennet olsun.

Ilelioglu
16.08.2011, 18:30
Mekani cennet olsun.

Cengiz Çubukcu
16.08.2011, 23:02
Allah gani gani rahmet eylesin....çok erken kaybettik onu ve onun gibisini de yetiştiremedik...

ESER
16.08.2011, 23:13
iki yanlisin bir dogru etmeyecegini insanlara anlatmakla gecirdi hayatini,. mekani cennet olsun insallah

Fatih Öztürk
16.08.2011, 23:18
mekanın cennet,ruhun şad olsun değerlı büyüğüm.