PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yattara da Türk Vatandaşı Oluyor

Oğuzhan Görkan
14.08.2006, 13:46
Trabzonspor, Gineli futbolcusu İbrahim Yattara'yı Türk vatandaşı yapmak için girişimlere başlıyor.

Trabzonspor yönetimi, Fenerbahçe'nin Brezilyalı oyuncusu Aurelio'nun Türk vatandaşlığına geçip A Milli Takım kadrosuna çağırılmasının ardından Beşiktaş'ın da Nobre için girişimlere başlaması üzerine Türk vatandaşlığına geçme önerisine sıcak bakan Gineli futbolcusu Yattara'yı Türk vatandaşı yapmayı planlıyor.

Asbaşkan Haşim Sayitoğlu, "o bunu istiyorsa biz de hemen gerekli işlemleri başlatırız. Yattara takıma faydalı bir oyuncu. Bu nedenle Türk vatandaşlığına geçmek istemesi çok sevindirici" dedi.

Sayitoğlu ayrıca transfer etmek istedikleri Hertha Berlin'in brezilyalı futbolcusu Gilberto ile anlaştıklarını, hafta içinde Almanya'ya giderek kulübü ile bonservis konusunda görüşme yapacağını söyledi.

cnnturk.com
http://www.cnnturk.com/SPOR/FUTBOL/haber_detay.asp?PID=177&haberID=217065

_OziloZ_
14.08.2006, 13:48
İsmi de hazır: İbrahim :D

champions
14.08.2006, 13:49
inşaallah transfer sezonu bitmeden şu işi bitirirler boşalan kontenjanla çok iyi bi forvet alırız

Özgür Öztürk
14.08.2006, 13:52
Hemen bugün başlasınlar işleme.

invisibleman
14.08.2006, 13:53
Hayırlı olsun...
Keşke milli takımda oynamamış olsa...
Milli takıma da alırlardı...

28TS61
14.08.2006, 13:56
insallah olur

Selman
14.08.2006, 13:57
Kendi adıma şöyle diyim.Marco'nun Türk olmasına ne kadar karşıysam Yattara'nında Türk olmasına o kadar karşıyım.

Külünkoğlu
14.08.2006, 13:58
Almanya'ya gitmek ? Herta Berlin ? Gilberto ?

Faruk Kanca'nın akıbetinden ciddi ciddi şüphe etmeye başladım.

Gamze
14.08.2006, 14:00
yapmayın yaa...Türk olacaksa eyvallah da milli takım olayına karşıyım..yattaranın şansı yok evet ama olsaydı bile istemezdim..adamlar 25yaşından sonra Türk oluyor sonra milli takıma çağırıyoruz..belki bana katılmcaksınız ama ben devşirme takım istemiyorum!!atletizm bitti sıra futbolda...Türk olsunlar kendi takımlarında Türk statüsünde oynasınlar(ki bunu da sevmiyorum) ama milli takımda işleri yok kardeşim!!Fatih terim yanlış yaptı..83yıllık dokuyu bozdu!!ne yattara ne aurelio ne bi başka devşirme oyuncunun milli takımda olmaması lazımdır!!20küsür yaşından sonra Türkçeyi bile bilmeyen adamı milli takıma çağıranlar utansın...diyeceğim budur!!

champions
14.08.2006, 14:01
bu iş olursa çok işimize yarar tabi yararlanmayı bilene sol kanat için kontenjan var bize forvet lazım onun için de bu iş çok güzel olacak eğer olursa yönetimin yaptığı 1-2 iyi işten biri olacak

Salih61
14.08.2006, 14:04
Almanya'ya gitmek ? Herta Berlin ? Gilberto ?

Faruk Kanca'nın akıbetinden ciddi ciddi şüphe etmeye başladım.Ruhuna el fatiha...:)

Tansu Onur Erdoğan
14.08.2006, 14:05
Kendi adıma şöyle diyim.Marco'nun Türk olmasına ne kadar karşıysam Yattara'nında Türk olmasına o kadar karşıyım.ben aurelionun türk olmasına karsıydım demediğimide bırakmadım ama yattara söz konusu olunca yumusuyo insan adam cok tatlı ya:)

antagonist
14.08.2006, 14:08
Kendi adıma şöyle diyim.Marco'nun Türk olmasına ne kadar karşıysam Yattara'nında Türk olmasına o kadar karşıyım.
Ben de aynen bu görüşteyim...

Berat
14.08.2006, 14:08
Kimsenin Türk olmasına karşı değilim ama Milli Takımda oynamalarına karşıyım..Yattara için de böyle bir durum zaten sözkonusu olamaz.. Yakışır Yattara'ya ;)

gerçekefsane
14.08.2006, 14:10
Yattara Türk vatandaşı olursa, yabancı oyuncu olarak Pascal'ı da alalım

Selman
14.08.2006, 14:14
ben aurelionun türk olmasına karsıydım demediğimide bırakmadım ama yattara söz konusu olunca yumusuyo insan adam cok tatlı ya:)

Arkadaşım Marco veya Yattara benim için farketmez.Ne futbol yetenekleri, ne hangi takımda oynadıkları, ne de sempatik olup olmamaları.Biri Brezilya'lı biri Gine'li.

Bizi diğer takım taraftarlarından farklı yapan bazı konulara tarafsız yaklaşmamız.Hakemin bize karşı en ufak yardımında kabullenememiz.

Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

Mert67
14.08.2006, 14:40
inşallah olur.

SDanışmaz
14.08.2006, 15:16
yapmayın yaa...Türk olacaksa eyvallah da milli takım olayına karşıyım..yattaranın şansı yok evet ama olsaydı bile istemezdim..adamlar 25yaşından sonra Türk oluyor sonra milli takıma çağırıyoruz..belki bana katılmcaksınız ama ben devşirme takım istemiyorum!!atletizm bitti sıra futbolda...Türk olsunlar kendi takımlarında Türk statüsünde oynasınlar(ki bunu da sevmiyorum) ama milli takımda işleri yok kardeşim!!Fatih terim yanlış yaptı..83yıllık dokuyu bozdu!!ne yattara ne aurelio ne bi başka devşirme oyuncunun milli takımda olmaması lazımdır!!20küsür yaşından sonra Türkçeyi bile bilmeyen adamı milli takıma çağıranlar utansın...diyeceğim budur!!

Yattara Türk oLsa biLe Gine miLLi takımında oynadığı için Türk miLLi takımında oynayamaz...

kenone
14.08.2006, 15:18
Türk statüsünde yabancı oyuncuları oynatmak sadece büyük takımların işine yarıcak belki de bizim de işimize yarar ama bi gerçek var ki trabzonspor un buna ihtiyacı yok...
fakat yattara çok özel bir insan AURELLO ile karşılaştırılamayacak kadar değerli kendi milli takımına giremeyince Türk milli takımına gitme kararı alan çamurun içinden çıkarılıp trabzon a getirlip bir yıldız haline getirilen ardından 50 bin dolar için giden ya da satılan ama ben giden i daha doğru buluyorum bir oyuncuyla karşılaştırılamaz...Yattara türk olmasa da TRABZONSPOR LU bu bize fazlasıyla yeter

Mayls
14.08.2006, 15:21
türk olmasına karşı değilim. belki bşze faydası bile olur. aurellionun türk vatandaşı olmasınada karşı değildim ama yattara bile olsa milli takımda yabancı futbolcu istemiyorum

tigin
14.08.2006, 15:22
bunlar şimdi transfer yapmak için yattara'nın türk vatandaşlığına geçmesini bekliyoruz derler.Hiç gereği yok.Başımıza iş almayalım.

TSknbkTS
14.08.2006, 15:23
Adamlar boş olan yabancı kadroyu dolduramıyor aylardır.Yattara yı Türk yapıp boşalan kontenjanada yabancı golcü alalım diyorsunuz.
Bu yönetimle hiç birşey alamayız biz.Zaten alsan ne olur adam gelecek uyum sürecini aşacak adapte olacak eeee.... puan farkı 25 olacak.
güldürmeyin beni.

Ali Özcan
14.08.2006, 15:44
yattara türk vatandaşı olsun niye larşı çıkıyoruz anlamadım...bize yabancı kontenjanı açılıyor işte,ha sorun milli takımsa zaten gine milli takımında daha önce oynadığı için Türk milli takımında oynayamayacak...

Mehmet
14.08.2006, 15:52
İsim değiştirme derdi olmaz.
Olsun ama o ülkesinin milli takımında oynadığı için Türk milli takımında oynayamaz heralde.

Erbay
14.08.2006, 15:55
Nobre Türk olursa Yattara bin kere Türk olur.Milli takımda oynayamaz zaten oynayamasında.Bir de orda yedek medek muhabbeti olur 2 sene Yattara'yı konuşurlar.

Gamze
14.08.2006, 16:22
Yattara Türk oLsa biLe Gine miLLi takımında oynadığı için Türk miLLi takımında oynayamaz...

biliorum zaten ben de yzdım oraya.:D.milli takım şansı yok ama olsaydı da istemezdim die..

benim derdim aurelio ve onun yolunu açtığı millli takıma devşirmelerin üşüşme olasılığı...benbuna karşı olduğumu söylüorum..bugün tv de gördüm..terim basın toplantısı yapmış..bir yanında arda,diğer yanında marco-pardon-mehmet..yakışıo mu hiç yaa.??arda,terim,aurelio!!tabloyu nasıl da bozmuş mehmet!!ben istemiyorum kardeşim milli takıma böle adam!!fb de oynasın banane ama milli takımda aslaaaa!!

zanoylu
14.08.2006, 16:25
O marco paşa Brezilya milli takımında oynama ihtimali olsa da böyle bir karar alırmıydı sizce elin brezilyalısının ne işi var benim milli takımında..Haa Türk statüsünde bu ligde top oynarama beni temsil edemez ben ona karşıyım..

Ali YİĞİT
14.08.2006, 16:33
arkadaşlar atatürk ne demiş ne mutlu türküm diyene.ne mutlu türk olana dememiş.varın gerisini siz çıkartın..

Nebiye
14.08.2006, 16:34
Yattaranın Türk vatandanşlığına geçmesine benimde bi itirazım yok.Seviyorum kendisini.Tam bir Trabzonlu gibi zaten.Kimliğide Türk kimliği olabilir.
Amaa milli takımda oynamasını istemem.Milli takım olduğu için.Bence sırf Türkler olmalı.Yoksa Kırmızı-beyaz da çok yakışır yattaramıza.(Bi düşünsenize Yattarayı Ay yıldızlı formamızla milli maçlarda.;) )

Punisher-61
14.08.2006, 16:40
ben Karsiyim..simdi Aurelio türk oldugu icin herkes mi türk olmali..??
oh ne güzel..Türk olmakda cocuk oyuncagi oldu

ts_fan
14.08.2006, 16:48
Yattara Türk VATANDAŞI!!! olmasın, istemiyorum.Yabancı kontenjanı açılır; giderler Lee, Jun, Liçkin, Cukiç, İvanoviç, Paff, Shaka, Beradze, Kacharava, Jan Jak Misse Misse:)... gibi adamları yabancı diye transfer ederler.Ondan sonra al başına sıkıntı.

***Hem Türk VATANDAŞI olabilmek bu kadar kolay olmamalı...

ozturk
14.08.2006, 16:57
Aurelionun milli takıma çağrılmasına kızanlar yattar çağrılırsa nasıl bir tepki verecek merak ediyorum..

Punisher-61
14.08.2006, 16:59
Aurelionun milli takıma çağrılmasına kızanlar yattar çağrılırsa nasıl bir tepki verecek merak ediyorum..

yattara gine milli takimi icin oynadigi icin Türk Milli takimda oynayamaz:)

oguzkoc
14.08.2006, 17:01
yattara türk vatandaşlığına geçsin. eğer herkes çıkarını düşünüyorsa trabzonda çıkarını düşünmeli. eğer yattara da istedikten sonra türk vatandaşlığına geçebilir. ama milli takıma çağrılmasına karşıyım. dünyanın en iyisi de olsa çağrılmasın milli takıma.

bazı arkadaşlar türk olmak bu kadar kolay mı filan demişler. ya arkadaşlar adam türk vatandaşı olacak sadece bunda hiçbişey yok bunun türklükle alakası yok yani oalyları milliyetçilik içgüdüsüyle çaptırmaya gerek yok. ama milli takım konusu ayrı bir konudur çünkü hiç bir yabancı oyuncu, milli takım için sahaya bir türk gibi basmaz....

kuzey_lee
14.08.2006, 17:06
milli takımın en çok sıkıntı yaşadığı yerlerden birisi stoper mevkii.hazır stepanov sırbistan a millide oynamamışken onu alalım..

kaleye almanlardan,sağ açığa arjantinlilerden,önliberoya da fransızlardan birini alalım..

mümkünse bi de arttık milli takım denmesin şuna..ulusal takım u-lu-sal..milli bişey yok..

ps:başkaları yanlış yaptı diye bizim de yanlış yapmamıza gerek yok..bir oyuncu yabancı ise yabancı kontenjanında oynar..aurelionun statü değşştirmesi ne kadar yanlışsa,yattaranınki de o kadar yanlıştır..

kaldı ki kontenjan sıkıntısı çektiğimizi düşünmüyorum..

ts_fan
14.08.2006, 17:08
''Türk vatandaşı olacak sadece bunda hiçbir şey yok''

Gerçekten çok basit bir şey.Ne olmuş Türk vatandaşı olmuşta, ne var ki bunda?Bir ülke vatandaşlığına geçmeyi bu kadar basite indirgeyen zihniyete hiç laf anlatmaya gerek yok.Zaten anlatırsak milliyetçilik duygularıyla çarpıtmış oluyoruz;)

vse61
14.08.2006, 17:12
Türk vatandaşı statüsünde oynayabilmesi için 5 yıl geçmesi gerekiyor ya da milli takımda oynaması gerekiyor diye biliyorum... daha iyi bilen warsa düzeltsin ama...

sniper
14.08.2006, 17:16
arkadaşlar boşuna sevinmeyin yattara gine milli takımında oynadı. bunun için türk milli takımında oynayamaz. statü böyle.

kuzey_lee
14.08.2006, 17:21
Türk vatandaşı statüsünde oynayabilmesi için 5 yıl geçmesi gerekiyor ya da milli takımda oynaması gerekiyor diye biliyorum... daha iyi bilen warsa düzeltsin ama...

yasalara göre ülke tanıtımına katkıda bulunan sanatçı-sporcu-devlet adamları başvuru halinde ülke vatandaşı olabiliyor..

kudu_61
14.08.2006, 17:21
Kesinlikle tasnif etmiyorum ve bunu sakın ırkçılıkla bağdaştırmayın ama bazı şeyler bu kadar kolay olmamalı...

oguzkoc
14.08.2006, 17:25
şu başlığın "yattara türk oluyor" olması bazı arkadaşların milliyetçilik duygularının kabarmasına sebep oluyor yanlış anlaşılarak.arkadaşlar yattara türk olmayacak "TÜRK VATANDAŞI" olacak... bilmem aradaki farkı ne kadar anlayabiliyorsunuz?

Külünkoğlu
14.08.2006, 17:26
Kesinlikle tasnif etmiyorum ve bunu sakın ırkçılıkla bağdaştırmayın ama bazı şeyler bu kadar kolay olmamalı...

tasnif etme bence de onu oraya bunu buraya zor olur gerçekten. Tasvip etme daha kolay olur.

@ Verena Güzel tespit adam ne yaparsa yapsın Türk olamaz değil mi ? olsa olsa Türk Vatandaşı olur. Milliyet gazetesinin azizliği işte. :)

Akın_61
14.08.2006, 19:46
inşallah türk olur...yabancı kadromuz açılır

İslam Sezer
14.08.2006, 19:56
inşallah türk olur...yabancı kadromuz açılır
milli takımda oynayamayacak olmasına rağmen Türk vatandaşlığına geçmesi yabancı kontenjanı için iyi olur ama iyi bir transfer yapamayacak isek hiç gerekte yok zaten.

tamuğ yamtar
14.08.2006, 20:05
arkadaşlar atatürk ne demiş ne mutlu türküm diyene.ne mutlu türk olana dememiş.varın gerisini siz çıkartın..

Atatürk "Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur" da demiş.

"Ne mutlu TÜRK'üm diyene" sözünü neleri söyledikten sonra söylemiş olduğuna dikkat etmenizi rica ederim.

İslam Sezer
14.08.2006, 20:23
peki metehan ne demiş?ya gazneli mahmut?
osman gazinin bu konuda bir düşüncesi yok muydu?
bence Atatürk ü rahat bırakalım.
onu karıştırmadığımız bir aurelio bi yattara kamıştı.

yalnizefe
14.08.2006, 20:25
hayırlı olur insallah.

tamuğ yamtar
14.08.2006, 20:30
peki metehan ne demiş?ya gazneli mahmut?
osman gazinin bu konuda bir düşüncesi yok muydu?
bence Atatürk ü rahat bırakalım.
onu karıştırmadığımız bir aurelio bi yattara kamıştı.

Arkadaşım yazdıklarına dikkat edersen sevinirim.

Gereken bir cevaptı verdim.

O zaman bilerek yazacaksınız, bizde uyarmıyacağız.

Bahsettiğin isimlerde alelade isimler değil.

Alay eder gibi o isimleri kullanamazsın.

İslam Sezer
14.08.2006, 20:45
Arkadaşım yazdıklarına dikkat edersen sevinirim.

Gereken bir cevaptı verdim.

O zaman bilerek yazacaksınız, bizde uyarmıyacağız.

Bahsettiğin isimlerde alelade isimler değil.

Alay eder gibi o isimleri kullanamazsın.

kardeş bende zaten değerli insanları karıştırmayalım diyorum.
alay etmek yok mesajımı yanlış anlamışsın...

Kasım Hilal
14.08.2006, 21:27
Şu an için zaten bir kontenjanımız boş ve hala bir ıyuncu alamadık..
Yattara Türk olunca mı adam alacaklar?

Berk Akçay
14.08.2006, 22:54
olsun yattaramızda türk olsun :) tabi olursa

#10 Fietra
15.08.2006, 00:07
Kimsenin Türk olmasına karşı değilim ama Milli Takımda oynamalarına karşıyım..Yattara için de böyle bir durum zaten sözkonusu olamaz.. Yakışır Yattara'ya ;)

Katılıyorum ben de.Zaten Gine'de milli olduğu için milli takıma girme olanağı yok.

U.Sadıkoğlu
15.08.2006, 00:17
Yani........

TSigalko
15.08.2006, 01:07
Yattara zaten bizden biriydi.Türk olmasına gerek yoktu:)

coolank
15.08.2006, 02:07
yattara nın türk olması süper olur zaten bir arkadaşın dediği gibi bizim milli takımda oynayamaz ünkü kendi milli takımda oynadı .. zaten nobre türk olmuş ... haaaaaaaaaaaa arkadaşlar bizim yöneticiler bu işi sizce becerebilir mi :D

Kadir Aydın
15.08.2006, 02:35
Yaa bırakın artık bunları. Yok Türk olamazmış, olsa da oynayamazmış yok yakışırmış yok yakışmazmış... Arkadaşlar aşın artık bunları. Bakın Fransa ya adamları afrika besliyor, en iyi oyuncuları cezayirli ve o kadar şampiyonlukları var. Geriye dönüp baktığımızda kimse demiyor Fransa afrikalılarıyla şampiyon oldu ve akılda kalan sadece şu: şampiyon Fransa... Bunu örmek verdim ama bunun gibi daha çok var, bunlar hepinizin bildiği şeyler. Yarın öbür gün aurelio çıkıp gol attığında kimse demeyecek Türklerin Brezilyalısı gol attı diye, söylenen sadece şu olacak: Türkiye gol attı. Olaya bi de bu açıdan bakın derim. Haa diğer fikirlere de saygı duyarım herkes istediği gibi düşünebilir.

hakanhan
15.08.2006, 08:38
bizim yattara aureliodan da nobredende iyi türkce konusuyor ben ikisinin türkce konusdugunu gormedim.. bizim yattara konusuyor sicakkanli tıpkı bizim gibi:) yattaraya yakısır türkiye cumhurıyetı vadantaslıgı..

sarman61
15.08.2006, 08:49
Nobre gibi türkçe tonuşma özürlü birisi türk olduysa. Türkiye yi seven vede müslüman olan biri yattara kendisi demişti hatırlarsınız. Ben müslümanım diye. Adından belli zaten müslüman olduğu. Vede türkçeyi konuşmayı bilen biri hayli hayli türk vatandaşı olabilir. Ben olmasından yanayım. Şayet madem böyle yabancı oyuncuları türk yapıp milli takımda oynatacaktınız neden gençlerin önünü kapıyor diyerek yabancı kısıtlaması yapıyorsnuz.Ne fark etti. Adamlar bile ne yapacaklarını şaşırdı.

Birde şu pencereden bakalım osmanlı savaşlarında devşirme usulü aldığı çocukları eğitirek savaşlarda kullandı bu kişilerle savaşlarda başarı sağladı. Yani demek istediğim bu ülkenin ekmeğini yiyiorsan karşılığını ödeyeceksin. Bu ülkede yaşayan herkez ve türk vatandaşı olan herkez milli takımda oynayabilir.

kudu_61
15.08.2006, 11:28
tasnif etme bence de onu oraya bunu buraya zor olur gerçekten. Tasvip etme daha kolay olur.

@ Verena Güzel tespit adam ne yaparsa yapsın Türk olamaz değil mi ? olsa olsa Türk Vatandaşı olur. Milliyet gazetesinin azizliği işte. :)

teşekker ederim tasvip etmiyorum o zaman...

kudu_61
15.08.2006, 11:47
Stephanow ile jeffe yi de türk yapabilirmiyiz çok hoşuma gidiyolar belki iki sene 11 tane brezilyalı ve gineli ile şampiyon olabiliriz yedekler de polonyalı veya çek olabilir mi ama türk olacaklar iyiki fener varmış yoksa kimi takip edecektik...

cagatay006
15.08.2006, 11:53
Kaplan'a Sambacı

Trabzonspor, İnternacional'da oynayan Alex için harekete geçti. Brezilya takımına Eller artı 1.5 milyon dolar verilecek.

Bir Alex de Trabzon'a

İnternacional'da oynayan Raphael Alex ile anlaşıldı, sambacı cuma günü geliyor.

Trabzonspor transfer için rotayı yine İnternacional'da oynayan Raphael Alex'e çevirdi. Hertha Berlin'in Gilberto için istediği rakamı 4 milyon euro'dan aşağı indirmemesini bu futbolcuyu satmak istemedikleri şeklinde değerlendiren bordo-mavililer daha önce el sıkıştıkları Raphael Alex Meschini için yönetimden de "alınsın"
onayı çıktı. Yönetici Faruk Kanca imzayı her an attırabilir.

ANLAŞMALAR TAMAM
24 yaşındaki orta saha oyuncusu, oyun kuruculuğunun yanı sıra attığı gollerle de dikkat çekiyor. İnternacional bonservis olarak 3 milyon dolar isteyince Kanca, "Eller artı 1.5 milyon dolar verelim" teklifini iletti. Eller'in 500 bin dolar tutan bonservisiyle birlikte Alex'in toplam maliyet 2 milyon dolar olacak. Yıllık 850 bin dolar alacak oyuncunun cuma gelebileceği belirtildi.
Yılmaz ŞENOL

Telha TANYILDIZI
15.08.2006, 13:49
baba bırakın bu işleri hem yattara kaç senedir türkiyede türk olması içinn 5 sene geçneli

atlantis
15.08.2006, 14:09
baba bırakın bu işleri hem yattara kaç senedir türkiyede türk olması içinn 5 sene geçneli

yattara türk olursa bu fener direk transfer etmek ister zaten adamı herkez hayranlıkla izliyor kafasını karıştırırlar

61viya
15.08.2006, 14:12
ben aurelionun türk olmasına karsıydım demediğimide bırakmadım ama yattara söz konusu olunca yumusuyo insan adam cok tatlı ya:)

Hay ağzına sağlık :))

Zaten baştaki vatandaşlar Aurelio yu Türk vatandaşı yaparken azıcık düşünselerdi şu an böyle bir başlık olmazdı..Eğer aurelio yu türk vatandaşı yapıyorlarsa düşünmelilerdi yarın öbürgün her takımın kapılarını çalabileceğini..Üstelik Türk olmak isteyen hiç bir futbolcuya bundan sonra hiçkimsenin kızma hakkı yoktur,ipin ucunu baştakiler kaçırmıştır çünkü...

Ayrıca Yattara türk olsa da olmasa da bizden biri ki zaten..:)))

yusuf atalay
15.08.2006, 15:03
inşallah.tek temennim budur. konuyla alakası yok ama fatih terime uyuz oluyorum.dünkü basın toplantısında nasılda kasılıyor.

Gamze
15.08.2006, 16:35
arkadaşlar herkesin görüşlerine saygılıyım ama bazı arkadaşlarımız kendileriyle çelişiyor gibiler..

hani biz hiç kimseye benzemezdik??hanii biz Trabzonsporduk??

hani bizim kendi yolumuz vardı??hani biz kimsenin takipçisi değildik??

şimdi nasıl oluyor da fb önünü açtı biz de yaparız diyebiliyoruz??

şimdi nasıl oluyor da ticari amaçlarla samimiyetsiz davranışlar içine giren;bu yolda vatandaşlığını dahi bırakan,bıraktıran insanların izinden gidiyoruz??

fransa'ya kızarken,almanya'ya zencisi var die gülerken bugün nasıl oluyor da bu örnekleri önümüze koyup 'bak adamlar yapmış biz de yapalım' diyoruz??

bu aslına bakarsanız 'amaannn Türk vatandaşi olsun ne farkeder?' deyip geçilecek bir şey diil..bu kadar basit bir biçimde vatandaşlığımıza geçilmemeli ya..

hakkımda ne düşünürsünüz bilmem ama ben buna sonuna kadar karşıyım...ticari amaçlarla bu kadar önemli bir statü herkese verilmemeli..bunun içinde samimiyet yok,ruh yok,duygular yok..kontenjan açılsın diye bunu yapmak benim ağrıma gider..biz de mi o beğenmediklerimize benzemeye başlıoruz yoksa??

diyelim ki oldu..ki oluo aurelio örneğinde olduğu gibi..milli takım olayı var..vatandaşlık değişimine ne kadar karşıysam milli takımda oynamalarına 10kat daha karşıyım..özbeöz bir Türk gencinin yerine aurelio nun o formayı giymesi bana çok koyacak söliim..tamam kanatlarımızı açalım...hoşgörülü olalım..ama bu samimiyetsiz bi davranıştır..nasıl olur da bunu milli takımlar teknik direktörü görmez ve buna çanak tutar??o adam Türk olmayı çok istiyodu kendini Türk gibi hissediyodu da Türk oldu sanki??sanki hislerle gerçekleştirdi bu olayı??sanki bayrağımıza olan aşkından yaptı bunu..amaç ne??kontenjan boşalsın..yeni yabancılar getirelim..karman çorman olsun. iki brezilyalı üç japon asıllı(!)oyuncular olsun..araya bir kaç tane de gineli ve ganalı sıkıştırırız olduuu!!!!medeniyetler aynı çatı altında...işte bu gidişin sonu böyle olacak gibi..

ben bu işe karşıyım..içinde samimiyetin olmadığı her işe olduğu gibi..

coolank
15.08.2006, 16:58
ARKADAŞLAR ACABA YÖNETİM YATTARAYI TÜRK YAPMAYI BECEREBİLİR Mİ ? fb NİN YAPTIGI FARKLI BİR ŞEY MEHMET ( YENİ ADI ) ZATEN 5 YILDIR TÜRKİYE DE İDİ O KONU ATLA DEVE DEĞİL AMMA bjk MURAT AKSU NOBRE Yİ ZIRT DİYE TÜRK YAPTI OLAY O .... BAKIN ANKARA SPOR DA BAŞVURMUŞ TİTA VE JABA İÇİN ( BUNLARIN BİRİ ANKARAGÜCÜNDE KİRALIK OLDUGU HALDE ) ŞİMDİ BİZİM YÖNETİM 16 GÜNDE YATTARA YI TÜRK YAPIP KONTENJANI BOŞALTIP YABANCI ALABİLİR Mİ ? SORUYORUM ? YÜZDE KAÇ İHTİMAL ... BOŞALTSALAR DA BU SEFER 1 AY LAZIM OYUNCU BAKMAK İÇİN SONRA TAKIM DENGELERİ VAR PARA YOK HEM İHTİYAC DA YOK .. PANTER GİBİ KALECİMİZ VAR FATİH TEKKE VE ŞOTA DAN DAHA İYİ SANTROFORUMUZ VAR HÜSEYİN GİBİ ÖNLİBEROMUZ VAR Kİİİİİİİİ ZİDANE HALT ETMİŞ TEKNİK AÇIDAN ....... E SİZ BU TAKIMA ADAM ALIRMISINIZ ?

SAYGIALRIMLA

zanoylu
15.08.2006, 17:02
Akşam santrada Kazım kanat o kadar güzel anlattıki senin anlattıklarını biraz daha geniş alındı. Amaa eloğlu 10-15 yabancıyla oynarkende biz 5 kişiyle bu savaşı veremeyiz....

eren_61
15.08.2006, 17:04
inşallah olurda orta sahaya doğru bir adam alırız

Adem CAKIR
15.08.2006, 17:05
Bence bu olayların üç aşaması var.

1.si uzun yıllar Türkiye de yaşayan insanların dilediklerinde Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olabilmeleri.
Bence burada sorun yok dünyanın her yerinde benzer bir uygulama var ve bu bir insanın kendini ait hissttiği yerde daha huzurlu ve rahat yaşayabilmesi için sağklanan güzel bir imkan.

2.si Bir futbolcunun; bundan sonraki ömrünü Türkiyede Türkiye Vatandaşı olarak geçirmek istediği için değil, kendini Türkiye li gibi hissettiği için değil, sadece takımı yabancı kontenjanına takılmasın diye üstelik takımının yönlendirmesi ile Türkiye vatandaşı olması.
Bu insanın ne kadar Türkiyeli olduğunu iddia edebilirsiniz. Ama bu hakkı var !!!

3.sü ve en facia olan tarafı bu. 1. sebepten değil 2.sebepten dolayı vatandaşlığa geçen birinin o ülkenin milli takımına alınması. Üstelik bahsi geçen topçu bir Hagi, bir Şota, bir Mondragon değil. Kalbur üstü bir orta saha oyuncusu. Yani yeri doldurulabilecek iri. Bence bu bir faciadır.

Olayın diğer tarafında da şu varki yabancı teknik direktöre ses çıkarmıyorsak oyuncuyada ses çıkarmamak gerekir. Futbol'u artık sadece bir hafta sonu eğlencesi değil, bir sanayi olarak görmek, bu sanayinin ülkemizin tanıtımına yaptığı katkıyı unutmamak gerekir. Bu açıdan bakınca olaya biraz daha yumuşak bakıyorum...

Bence bu konunun Yattara ile alakası çok fazla yok. Sonuçta Yattara'ya yasaların verdiği bir hak doğacak ve bu hakkı kulübünün (ve kendisinin) menfeatleri doğrultusunda kullanmasının (Başkaları kullanıyorken) kanımıza dokunmaması gerekir... Bildiğim kadarıyla Yattara Gine milli takımında çok kereler oynadı. Dolayısıyla bizim Milli takımımıuzda oynayamayacağı için bu tür polemikler yaşanmaz...

Emre B.
15.08.2006, 17:09
Yattara zaten bizden biri gibi.

Yako
15.08.2006, 17:10
Esasında ılgınc bı konu, farklı platformlarda benzer konuları tartısırken bır arkadas belden asagı vurdu...

Dedi ki: "Biliyor musunuz, Voleybol milli takımının yarısı rus kokenlı. Elvan Abilegesse de Turk degıl malum. Bugune kadar bu ınsanlar sızın adınzıa ter dokerken oh ne ıyı, ama bugun zivziv soylenın". Adam haklı. YA hep ya da hıc olmalı bu konuda tutum bence...

UğuR
15.08.2006, 17:11
Eğer YATTARA kendisi istiyorsa Türklüğü benimsemişse olabilir belki ama bu bana genede ters geliyor.Şimdi bu Türk olma modası yayılırsa Türkiye liglerinde harbi Türk kalmaz ya ! çok önemli bir konu bu .

canh55
15.08.2006, 17:16
çok komik kararlar alınıyor.... belki de sırf yabancı statüsünden faydalanmak için aurelio yu türk yaptılar(belki de aurelio kendi türk olmak istemiştir canıgönülden bilemiyorum orasını zaten beni ilgilendirmez). ben haluk ulusoyun yerinde olsam 5 yıldan fazla türkiyede ikamet eden oyuncu yabancı sınırlamasından muaftır diye mi madde ekler , ne aurelio yu türk yapmayı tartışırdık ne de onu milli takıma alıp almama kararını.. yabancı oyuncular sırf takımımın yabancı kontenjanını boşalytıyım diye Türk olmamalı buna izin vermemeliyiz...ben sadece bu yasadaki bi boşluktan bahsettim..yani.. yorum sizin..........

zanoylu
15.08.2006, 17:28
Cordobaya sormuşlardı Türk vatandaşlığına geçicekmisin diye oda derslik bir cevap vermişti . Ben aynaya baktığımda karşımda bir Kolombiyalı görüyorum diye.

Haluk Ongan
15.08.2006, 17:31
iğrenç bi espri olucak ama adını da ibrahim yapsın bizim yattara
bu arada tv 8 de sinan engin adama sürekli yatara diyo çıldırcam

Oğuzhan Görkan
15.08.2006, 17:32
Akşam santrada Kazım kanat o kadar güzel anlattıki senin anlattıklarını biraz daha geniş alındı. Amaa eloğlu 10-15 yabancıyla oynarkende biz 5 kişiyle bu savaşı veremeyiz....

ağzımdan aldın walla...

Gamze
15.08.2006, 17:32
Esasında ılgınc bı konu, farklı platformlarda benzer konuları tartısırken bır arkadas belden asagı vurdu...

Dedi ki: "Biliyor musunuz, Voleybol milli takımının yarısı rus kokenlı. Elvan Abilegesse de Turk degıl malum. Bugune kadar bu ınsanlar sızın adınzıa ter dokerken oh ne ıyı, ama bugun zivziv soylenın". Adam haklı. YA hep ya da hıc olmalı bu konuda tutum bence...

evet böyle bir durum mevcut maalesef ki..daha önce de belirtmiştim ben..atletizmi bitirdik sıra futbola geldi diye...bir yerde bozukluk varsa o bozukluğu halletmeliyiz..yoksa görüldüğü üzere her yerimiz çürüyor!!!

canh55
15.08.2006, 17:36
evet böyle bir durum mevcut maalesef ki..daha önce de belirtmiştim ben..atletizmi bitirdik sıra futbola geldi diye...bir yerde bozukluk varsa o bozukluğu halletmeliyiz..yoksa görüldüğü üzere her yerimiz çürüyor!!!
bozukluk sınır noktalarda sanıyorum . şu an 5 yıl türkiyede ikamet etme gibi bi şart var. bu tek şart olduğu için bu yola başvuruyor ve yabancı statüsünde oynama derdinden kurtuluyorlar. bunu engellemenin tek yolu bu oyunculara 5 yıldan sonra vatandaşlığa geçmene gerek yok artık yabancı statüsünde oynamayacaksın ama türk de deilsin denmesidir.. başka alternatif aklıma gelmiyor

canh55
15.08.2006, 17:40
türkiyede doğup büyümeyen kimse milli takımımızda oynamamalı.. almanyada doğup büyüyenlere bile soğuk bakıyorum.mesela ersen martin hem alman hem türk vatandaşı ne işi var milli takımımızda .. şimdi aurelio yu izleyecez..

japonya milli takımında da alex diye bi brezilyalı var son hazırlık maçında 2 gol attı.. livescore den bakıyosun kim atmış golleri aha brezilyalı kazandırmış maçı.. hiç bi anlamı yok

Gamze
15.08.2006, 17:46
bakın..atletizme vurgu yapıorum hep ama bildiğiniz gibi en açık örnekleri orda var.!!elvan abeylegesse..etiyopya asıllı..17 yaşında Türkiye ye getirilip Türk vatandaşlığına geçmiş..Türkçesi ortada..takip edenler bilirler..Aysel diye bi sporcumuz daha var..siyahi...'işte ikinci elvan' demiştim gördüğümde ama kız konuşmaya başladı şaşırdım kaldım..şakır şakır Türkçe konuşuo..hatasız..belli ki Türkiye'de yetişmiş..bu kabul edilebilir bir durum..sonuçta Türkiye'de büyümüş bir insan..ama bahsettiğimiz diğer insanlar para karşılığı Türk takımlarına transer olmuş,yine çıkarlar doğrultusunda vatandaşlık değiştirecek olan insanlar..üstüne üstlük bunlardan bir tanesi milli takıma dahi çağrıldı..yattarayı çoook seviorum..ama ben yine de bu görüşlerimden taviz verip de durumu destekleyemem..

TSelif
15.08.2006, 17:47
Sürmeneli'yim ben diyo zaten .Kara çocuk ....Yakışır

erdal6167
15.08.2006, 18:13
kimse ama kimse frnsanı dünya ve avrupa şampiyonluğunda sahada ki futbolcular yabancı olduğundan bahsetmiyor. dünya ve avrupa şampiyonu fransa diyor. . .

ibrahim YADDIRIR. . .

Gamze
15.08.2006, 18:31
kimin fransa için ne dediği beni bağlamaz ki!!!bu biraz da vicdani bir durumdur..bakın kaç defa söyledim söylüyorum..şunu biraz düşünün..aurelio bir Türk gencinin oynaması gereken yerde oynayacak..bir Türk genci hakettiği ayyıldızlı formayı giyemeyecek çünkü onun yerini 20küsür yaşından sonra Türk vatandaşlığına çıkarları için geçmiş bir kimse almış olacak...takımlar düzeyinde bile yabancı sayısını problem ediyoruz ya Türk gençlerinin önü kesilior diye..bugün bunu nasıl savuniim ben??

safa61
15.08.2006, 18:39
genel kanı nedir ???

erdal6167
15.08.2006, 18:43
toprağım seni bağlamıyor ama biz milli takımın avrupada başarılı olması için söylüyoruz ve bu bizim yararımıza, maden türk gencida mücadele etsin oynasın yerinde şimdi aorello gibi oynayan varda onu mu oynatmıyorlar. eğer öyle bir adam varsa tamam o zaman o türk genci oynasın ama bizde adam bir mac cıkarır ve artık yıldızdır, ve bizde ki yıldız anlayışına da yıldız yorulmaz, o saha ağa ağa dolanır.

gerçekefsane
15.08.2006, 18:43
Türk vatandaşı olabilir.
Okocha'da Türk vatandaşı, Boliç, Baliç'te Türk vatandaşı, Uche'de Türk vatandaşı, Kaan Dobra'da Türk vatandaşı

Aurelio ilk değilki. Olabilir. Yattara, Stepanov, Szymek'te Türk Vatandaşı olabilir.

Aurelio'nun mevkisinde oynayan futbolcu varmı ? Yıllardır sol tarafta milli takımda oynayabilecek futbolcu, kaleci varmı.

İyisi varsa, Milli takımda yararlı olacaksa oynayabilir. Adı mehmet, marco olsun, isme bakmam, milli takıma ne verdiğine bakın.

tamuğ yamtar
15.08.2006, 18:46
kimse ama kimse frnsanı dünya ve avrupa şampiyonluğunda sahada ki futbolcular yabancı olduğundan bahsetmiyor. dünya ve avrupa şampiyonu fransa diyor. . .

ibrahim YADDIRIR. . .

Arkadaşım neden anlamamak için ısrar ediyorsunuz.

Daha önce de yazdım.

Zidan örneği. Adam Fransa da doğmuş, büyümüş.

Fransa da oynayan oyuncuların neredeyse hepsi böyle.

Sömürgelerinden getirilmiş ve gelmiş ailelerin çocukları.

Aynı şey mi şimdi, bizim durumumuzla?

Bunları da geçelim.

Fransa yaptı diye, bizim de mi yapmamız lazım?

Bak işte hemen suyunu çıkardılar olayın.

Nobre, Bobo...

Brezilya'nın döküntülerini almak zorunda mıyız?

Bizim Brezilya da esamesi bile okunmayan bu futbolcuların, nasıl oluyordu Milli Takımımıza girebildiklerini oturup düşünmemiz gerekmez mi?

Hem de çok iyi futbolcu, işimize çok yarar denilerek.

Fatih Terim o kadar parayı bunu için mi alıyor?

Kendisi değil mi 70 milyonluk ülkede nasıl futbolcu çıkmaz diyen.

Yeni futbolcular çıkması için çalışmalar yapacağız diyen.

Olaya bir de bu açıdan bakalım.

saglam
15.08.2006, 18:50
Türk vatandaşı olabilir.
Okocha'da Türk vatandaşı, Boliç, Baliç'te Türk vatandaşı, Uche'de Türk vatandaşı

Aurelio ilk değilki. Olabilir. Yattara, Stepanov, Szymek'te Türk Vatandaşı olabilir.

Bu kadar önemsemeyin. Aurelio'nun mevkisinde oynayan futbolcu varmı ? Yıllardır sol tarafta milli takımda oynayabilecek futbolcu, kaleci varmı.

İyisi varsa, Milli takımda yararlı olacaksa oynayabilir. Adı Ali, mehmet, marco olsun, isme bakmam, milli takıma ne verdiğine bakın.

Yattara Türkiye'de 5 senesini doldurmadı. Nobre gibi milli takıma seçilme ihtimali de olmadığına göre, bu işten bir sonuç çıkmaz gibime geliyor.

empty61
15.08.2006, 18:51
Türk olmasına eywallah ama milli takımda oynamasına karşıyım..(Zaten oynayamıyormuş)..Aurelio'da oynamasın..Türk kanı taşıyanlar milli takımda oynasın..

erdal6167
15.08.2006, 18:57
Arkadaşım neden anlamamak için ısrar ediyorsunuz.

Daha önce de yazdım.

Zidan örneği. Adam Fransa da doğmuş, büyümüş.

Fransa da oynayan oyuncuların neredeyse hepsi böyle.

Sömürgelerinden getirilmiş ve gelmiş ailelerin çocukları.

Aynı şey mi şimdi, bizim durumumuzla?

Bunları da geçelim.

Fransa yaptı diye, bizim de mi yapmamız lazım?

Bak işte hemen suyunu çıkardılar olayın.

Nobre, Bobo...

Bizim Brezilya da esamesi bile okunmayan bu futbolcuların, nasıl oluyordu Milli Takımımıza girebildiklerini oturup düşünmemiz gerekmez mi?

Fatih Terim o kadar parayı bunu için mi alıyor?

Kendisi değil mi 70 milyonluk ülkede nasıl futbolcu çıkmaz diyen.

Yeni futbolcular çıkması için çalışmalar yapacağız diyen.

Olaya bir de bu açıdan bakalım.
toprağım sende beni anlamıyorsun var mı onlardan iyi olan, işini yapan yok, varsa eyvallah onlar oynasın ama bizim futbolcular ancak ŞIMARIR.

tunganyan
15.08.2006, 18:59
kimin fransa için ne dediği beni bağlamaz ki!!!bu biraz da vicdani bir durumdur..bakın kaç defa söyledim söylüyorum..şunu biraz düşünün..aurelio bir Türk gencinin oynaması gereken yerde oynayacak..bir Türk genci hakettiği ayyıldızlı formayı giyemeyecek çünkü onun yerini 20küsür yaşından sonra Türk vatandaşlığına çıkarları için geçmiş bir kimse almış olacak...takımlar düzeyinde bile yabancı sayısını problem ediyoruz ya Türk gençlerinin önü kesilior diye..bugün bunu nasıl savuniim ben??
aurellionun yerinde bir türk genci değilde bi brezilyalı oynuyorsa demek ki türk olandan daha çok hakediyor bu formayı çünkü bu formayı giymek için türk olmanın yanında iyi futbol oynama ve mücadele etmek de geliyo belki de orada oynayacak türkten daha iyi temsil edecek takımımızıı..fatih terimde aynısanı dedi zaten...iyi oynadıktan sonra alırım iyi oynamıyosa değil brezilya değil orjinal türk olsa da giremez milli takıma ama alınırsa da daha iyi oynuyor demektir dedi...vede ondan iyi oynayan yok o mevkide!!!

Nytre
15.08.2006, 19:02
Türk olmak bu kadar kolay mı?
gerçi yattaranın adı zaten İBrahim diğerleri için diyorum.

tunganyan
15.08.2006, 19:03

kardeş bak burda yazmışın yaa işte bunu düşünelim artık biz...brezilyada esamesi bile okunmayan bir oyuncu gelip bizim milli takımda ilk onbir oynuyorsa ya o brezilyalı çok iyi oyuncudur yada bizim oyuncular esamesi okunmayan oyuncu kadar bile oynayamıyodur!!

Kemençeci
15.08.2006, 19:12
Yattara da olsun helal olsun.

tamuğ yamtar
15.08.2006, 19:19
kardeş bak burda yazmışın yaa işte bunu düşünelim artık biz...brezilyada esamesi bile okunmayan bir oyuncu gelip bizim milli takımda ilk onbir oynuyorsa ya o brezilyalı çok iyi oyuncudur yada bizim oyuncular esamesi okunmayan oyuncu kadar bile oynayamıyodur!!

Fatih Terim'in yaptığı her tercih doğru mudur yani?

Benim demek istediğim farklıydı. Daha geniş düşün bence.

Milli Takım'ın başarısı başarısızlığı açısından bakmıyoruz olaya.

Ben öyle başarıyıda istemem zaten.

erdal6167
15.08.2006, 19:22
birde şu var yattara türk olsa ne olur bizimkile bu hızla ancak seneye bir yabancı daha alır oda başka bir yıldızı satıp öyle her halde yattarayı satarlar

tunganyan
15.08.2006, 19:22
4 sayfayı da kontrol ettim herkeste bi anlayış kıtlığı var heralde her 2 mesajdan birinde yattaranınn gine milli takımından oynadığı için bizim milli takımda oynayamayacağını yazıyo sanki yeni bi haber veriyomuş gibi..tamam anladık onu zaten biliyoruz artık vazgeçin aynı şeyleri yazmaktan yeni birşey varsa yazın şuraya.eminim bikaç kişi daha yazar şimdi yattara gine milli takımnda oynadı onun için zaten bizim takımda oynayamaz diye!!!

Gamze
15.08.2006, 19:26
milli takımın eksiğini kapatmak için brezilyalı birini takıma monte edeceğimize neden kendi içimizden böyle muhteşem(!) yetenekler çıkarmakla uğraşmıyoruz..her eksik olduğumuz alanı bu şekilde dolduracaksak vay halimize...

canh55
15.08.2006, 19:27
yeni yasa çıkarılmalı: milli takımda türk değil türk oğlu türk oynamalı!!!!!

gerçekefsane
15.08.2006, 19:29
milli takımın eksiğini kapatmak için brezilyalı birini takıma monte edeceğimize neden kendi içimizden böyle muhteşem(!) yetenekler çıkarmakla uğraşmıyoruz..her eksik olduğumuz alanı bu şekilde dolduracaksak vay halimize...

isim verin, kimler var.

erdal6167
15.08.2006, 19:35
milli olsun trabzonspor forması olsun kim o forma için caba harcıyorsa formayı o giysin, ne olursa olsun, bana calışan adam lazım gerisi hikaye, kimse haksız yere para kazanmasın kardeşim!!!!!!!!!!!

TSigalko
15.08.2006, 19:38
isim verin, kimler var.

Kimseyi bulmadıysa Hasan üçüncüyü koysaydı Terim bey.

tunganyan
15.08.2006, 20:02
Fatih Terim'in yaptığı her tercih doğru mudur yani?

Benim demek istediğim farklıydı. Daha geniş düşün bence.

Milli Takım'ın başarısı başarısızlığı açısından bakmıyoruz olaya.

Ben öyle başarıyıda istemem zaten.
ha sen direk iyi de oplsa kötü de oolsa oynamasna karşısın ona bişey diyemem senin görüşün...ama eğer milli tkaımın başarısına bakacak olursak iyi olan türk vatandaşını oynattığını göze alırsak mehmetin yerinde ondan iyi oynayan yok...ama senini görüşünede saygım var eywallah sen türk olmayanın milli takıma girmesini istemiyon

tunganyan
15.08.2006, 20:06
Kimseyi bulmadıysa Hasan üçüncüyü koysaydı Terim bey.
buldu işte terim hocaa!!!milli takımı seçerken oyuncunun ilk önce türk vatandaşı olması gerekiyordu daha sonrada iyi bir oyuncu olması gerekiyordu kimi bulmuş mehmet aurelio iyi mi oynuyo ewt türk vatandaşı mı (artık)ewet..ozaman daha tartışmaya gerek yok...yasaların gösterdiği şekilde şuanda mehmet aurelionun oynamasında hiçbir mahsur yok...ha gerisi fatih hocaya kalmıştır...eğer kişisel olarak deseydiki türk vatandaşı olsada ben gercekten türk olmayanı oynatmam ozaman oynatmazdıı..o onun kişisel tercihi olurdu nası ersun hoca kişiselolarak hakan şükürü oynatmadı aynısı işte..oynaması için her türlü şart tmam geriye seçilmek kaldı ne oldu seçildi bitti bukadar işte...

LazAnisT
15.08.2006, 20:27
bence yattara her yönüyle türk futbolcularına ve gençlerine örnek olacak bir tip bu milli takımada çok yakışır

saglam
15.08.2006, 20:31
4 sayfayı da kontrol ettim herkeste bi anlayış kıtlığı var heralde her 2 mesajdan birinde yattaranınn gine milli takımından oynadığı için bizim milli takımda oynayamayacağını yazıyo sanki yeni bi haber veriyomuş gibi..tamam anladık onu zaten biliyoruz artık vazgeçin aynı şeyleri yazmaktan yeni birşey varsa yazın şuraya.eminim bikaç kişi daha yazar şimdi yattara gine milli takımnda oynadı onun için zaten bizim takımda oynayamaz diye!!!

Ben de aynı konu üzerinde durdum. Gereksiz bir tekerrür olarak görünse de; Yattara'nın Türk vatandaşlığının kabul edilmesi için gerekli şartları taşımadığını vurguluyor.

Sacit
15.08.2006, 20:57
zamanı gelmişti artık o da bizden biri

Kasım Hilal
15.08.2006, 21:00
Vallahi ülkedeki yabancılar içinde en Türk olanı o..

Adem CAKIR
15.08.2006, 21:33
çok komik kararlar alınıyor.... belki de sırf yabancı statüsünden faydalanmak için aurelio yu türk yaptılar(belki de aurelio kendi türk olmak istemiştir canıgönülden bilemiyorum orasını zaten beni ilgilendirmez). ben haluk ulusoyun yerinde olsam 5 yıldan fazla türkiyede ikamet eden oyuncu yabancı sınırlamasından muaftır diye mi madde ekler , ne aurelio yu türk yapmayı tartışırdık ne de onu milli takıma alıp almama kararını.. yabancı oyuncular sırf takımımın yabancı kontenjanını boşalytıyım diye Türk olmamalı buna izin vermemeliyiz...ben sadece bu yasadaki bi boşluktan bahsettim..yani.. yorum sizin..........

Bazen gözümüzün önündeki çözümleri görmeyiz. Bence önerin çok makul duruyor. Eğer önerdiğin uygulamanın önünde başka yasal yada sosyal engeller yoksa birileri önlerindeki çözümü ıska geçmiş...

Kasım Hilal
15.08.2006, 21:36
bence yattara her yönüyle türk futbolcularına ve gençlerine örnek olacak bir tip bu milli takımada çok yakışır

Baba adam müthiş futbolcu ama kesinlikle örnek teşkil etmiyor.
Hatta bazı yinleriyle ibret alınacak biri..

Tansu Onur Erdoğan
15.08.2006, 22:56
aurelio türk olmak istediyse amenna ama hiç alakası yok kafası çalısan bir iki fenerli yöneticinin fikri doğrultusunda yapılmıstır

okuduguma göre aktarıyorum g.birliğinden ayman abdelaziz 1 sene önce kendi isteğiyle basvurmus türk watandası olmak icin ve kabul edilmiş ama bundaki amac yabancı hakkı sayısından yırtmak değilmiş
daha sonraları g.birliğine yazı gelmiş yabancı statüsünde diil diye
işte bunu takdir ederim ben

türk olmada kural olsa askerlik yapmak zorunlu diye acaba aurelio efendi doğuya gidip askerlik yaparmı

hey gidi hey türklük bu kdr basitmiş anlasılan

TS-Karadeniz
15.08.2006, 23:06
yakinda turk milli takimi afrika karmasi olursa sasirmam... gerci yattara bizden biri oldu hemde milli takimda oynayamaz ama iste terim sagolsun bi kapiyi acti birkere "mehmet"'le artik seneyede japon aliriz takima tam dunya karmasi olur....

Cabri61
15.08.2006, 23:09
ama iş çığrından çıktı kaybeden bizim çocuklar oluyor.artık herkes dayansın federasyona türk statütüsü diye.eminim nobre para alıyordur şimdi bjk den.
hem nobre kazanıyor hem bjk
buna bir çözüm getirilmesi lazım

Travelair
15.08.2006, 23:38
Aurelio madem bu kadar "Türk" olmaya hevesli idi neden 5 yıl boyunca Türkçe öğrenmedi de şimdi tüm gücüyle öğrenmeye çalışıyor? Terim de maşallah yeniliklere açık Milan'ın hocası beyefendi. İtiraz etmesine imkan yok. Eh Beziktas'a da kötü gözükemez Nobre de gelsin. Biz de hala o takıma Türk Milli Takımı diyelim. Soytarılığın alası.

Amerika'da yemin ediyorsun Amerikan çıkarlarını koruyacağına, örflerini kanunlarını ezberliyorsun, Almanya'da kendi vatandaşlığından çıkmak zorundasın vatandaşlık için, birçok ülkede en az 20 sene bekliyorsun vatandaşlığına geçmek için... Burda ise milli takıma seçilebilecek kadar iyi top oyna yetiyor!

Ayıp be. Göz göre göre ne yanlışlara giriyoruz, 2 kuruş çıkar için çevirdiğimiz dolaplara bak, alet ettiğimiz değerlere bak. Biz kendi milletimizi yücelteceğimiz yerde elin yabancılarına imkan tanıyoruz Yazıklar olsun!

Mollasalihoğlu
15.08.2006, 23:57
Yattara kadar Türkçe biliosa Aurelio ben bişe bilmiorum..

poetricus
15.08.2006, 23:58
Türk olmada kural olsa askerlik yapmak zorunlu diye acaba Aurelio Efendi Doğu'ya gidip askerlik yapar mı?

Üstadım şaka mı yapıyorsun? Ne askerliği? Tümer Efendi askerlik yapmamak için yurt dışına gitmek istemiyor muydu? Sonra Aziz Peder işini halletme sözü vererek FB'ye almadı mı onu?

TSelif
16.08.2006, 00:03
Üstadım şaka mı yapıyorsun? Ne askerliği? Tümer Efendi askerlik yapmamak için yurt dışına gitmek istemiyor muydu? Sonra Aziz Peder işini halletme sözü vererek FB'ye almadı mı onu?

Hocam süper...Tebrik ediyorum bunu hatırlattığınız için .Eminim Aorelle bile ondan daha iyi askerlik yapar yabancı olduğu halde. Zaten vatanına ihanet eden adamın yaptığı askerlikte lazım değil.:mad:

Gamze
16.08.2006, 00:31
Aurelio madem bu kadar "Türk" olmaya hevesli idi neden 5 yıl boyunca Türkçe öğrenmedi de şimdi tüm gücüyle öğrenmeye çalışıyor? Terim de maşallah yeniliklere açık Milan'ın hocası beyefendi. İtiraz etmesine imkan yok. Eh Beziktas'a da kötü gözükemez Nobre de gelsin. Biz de hala o takıma Türk Milli Takımı diyelim. Soytarılığın alası.

Amerika'da yemin ediyorsun Amerikan çıkarlarını koruyacağına, örflerini kanunlarını ezberliyorsun, Almanya'da kendi vatandaşlığından çıkmak zorundasın vatandaşlık için, birçok ülkede en az 20 sene bekliyorsun vatandaşlığına geçmek için... Burda ise milli takıma seçilebilecek kadar iyi top oyna yetiyor!

Ayıp be. Göz göre göre ne yanlışlara giriyoruz, 2 kuruş çıkar için çevirdiğimiz dolaplara bak, alet ettiğimiz değerlere bak. Biz kendi milletimizi yücelteceğimiz yerde elin yabancılarına imkan tanıyoruz Yazıklar olsun!

+1

isim verin, kimler var.

var olan birilerinden bahsetmiyorum zaten,buna yordukları kafayla var etmelerinden bahsediyorum..ne yani Türkiye'de o mevkide aureliodan daha iyi adam yok mu??ya da olamaz mı??boş olan yerlere benim gözümde 'yabancı' olan topçuları mı yerleştiricez..ii o zaman kalede de yakın zamanda sorun yaşıcaz gibi görünüo..malum kaleci yetiştiremiyoruz..o zaman iyi bir yabacı transferi yapalım da iki yıl içinde milli takıma yetiştirelim ne dersiniz??iş bu mantıkla yürümez bence..

Selman
16.08.2006, 02:35
Bu işin sonu yok.Milli takımda oynamalarını geçtim Türk olmalarına bile karşıyım.Hangi ülkede bu kadar vatandaşlık hakkı alınıyor?Papau Yeni Gine?

My
16.08.2006, 02:46
Eğerki bu ülkede Aurellio ve Nobre Türk vatandaşı oluyorsa Yattara bunu katmer katmer fazlasıyla hakediyor.

http://img110.imageshack.us/img110/2267/yattaratrkbayraklht1.jpg (http://imageshack.us/?x=my6&myref=http://load.imageshack.us/)

Oğuzhan Görkan
16.08.2006, 02:48
Eğerki bu ülkede Aurellio ve Nobre Türk vatandaşı oluyorsa Yattara bunu katmer katmer fazlasıyla hakediyor.

http://img110.imageshack.us/img110/2267/yattaratrkbayraklht1.jpg (http://imageshack.us/?x=my6&myref=http://load.imageshack.us/)

adam bırak türkiyeyi ginedeki çocuklarar türkiye sevigisi trbzn sevdası aşılamış türkçede güzel konuşuyor onuda geçtim bide müslüman yattara ondan daha iyiy türk olur walla ismide tutuyor:D

Oğuzhan Görkan
16.08.2006, 03:29
Beşiktaş Kulübü İdari Menajeri Ali Gültiken, yapılan başvuru sonucunda Nobre'nin Türk vatandaşlığına geçişinin onaylandığını belirterek, ''Nobre'nin nüfus cüzdanını çıkarttık. Adı Mert Nobre oldu. Bazı prosedürler var. Bunlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz'' diye konuştu.

LaZoNi
16.08.2006, 09:14
Arkadaşlar Yattara Türk Milli Takımında oynuyamaz ne kadar futbol bilgisi az arkadaş var burda yattara yakışır falan diyorlarda, Yattara kendi ülkesinin milli takımında oynadığı için başka bir ülkenin milli takımında oynama şansı bulunmamaktadır.

Tansu Onur Erdoğan
16.08.2006, 09:38
Üstadım şaka mı yapıyorsun? Ne askerliği? Tümer Efendi askerlik yapmamak için yurt dışına gitmek istemiyor muydu? Sonra Aziz Peder işini halletme sözü vererek FB'ye almadı mı onu?tümer eninde sonun ya seve seve yada baska türlü askerliğini yapacak ya aurelio?

Nytre
16.08.2006, 09:56
elçi falan olmalı :)

Nytre
16.08.2006, 10:07
millet iki günde türk yapıyor... bizimkiler girişimleri başlattılar.. şimdi bekle babam bekle!.. en az 3 ay..

karayamayman
16.08.2006, 10:46
Bu konuda çok yazıp çiziliyor. Ben de daha önce hukuki açıdan durumu özetleyen birşeyler yazmıştım. Vatandaşlık kanununun ilgili maddesini aşağıda sunuyorum şimdi de.

"- Vatandaşlığa Alınma Çeşitleri Ve İkamet
A) Genel Olarak Vatandaşlığa Alınma:
Madde 6 - Aşağıdaki şartları taşıyan yabancılar Bakanlar Kurulu kararı ile Türk vatandaşlığına alınabilirler.

Vatandaşlığa alınmasını isteyen kişi,
a) Kendi milli kanununa, vatansız ise Türk Kanununa göre reşit olmalıdır.
b) Müracaat tarihinden geriye doğru Türkiye'de 5 yıl ikamet etmiş olmalıdır.
c) Türkiye'de yerleşmeye karar verdiğini davranışı ile teyit etmiş olmalıdır.
ç) İyi ahlak sahibi olmalıdır.
d) Genel sağlık bakımından tehlike teşkil eden hastalığı bulunmamalıdır.
e) Yeteri kadar Türkçe konuşabilmelidir.
f) Türkiye'de kendisinin geçimi ile yükümlü olduğu kimselerin geçimini sağlayacak gelire veya mesleğe sahip olmalıdır.

B) İstisnai Vatandaşlığa Alınma:

Madde 7 - Aşağıdaki hallerde 6 ncı maddenin (b) ve (c) bentlerindeki şartlar aranmaksızın yabancılar, istekleri üzerine, İçişleri Bakanlığının teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığına alınabilirler.

a) Türk vatandaşlığını herhangi bir şekilde kaybetmiş olanların sonradan doğmuş reşit çocukları,
b) Türk vatandaşı ile evli olanlarla, bunların reşit çocukları,
c) Türk soyundan olanlarla, eşleri ve reşit çocukları,
ç) Bir Türk vatandaşı ile evlenme kararıyla Türkiye'de yerleşmiş olanlar,
d) Türkiye'ye sanayi tesisleri getiren sosyal, ekonomik alanlarda veya bilim, teknik veyahut sanat alanlarında olağanüstü hizmeti geçmiş veya hizmeti geçeceği düşünülen kimseler,
e) Vatandaşlığa alınması Bakanlar Kurulunca zaruri görülenler."

Eğer koyu olarak işaretlediğim maddeleri incelerseniz, hem Aurello, hem Nobre'nin Türk vatandaşlığına kabul edilmesinde yasaların oldukça geniş yorumlandığını görürsünüz.

Aurello için,
-Türkiye'ye yerleşme niyetinde olduğuna ilişkin hiçbir veri yok. Adam sözleşmesi bitince büyük ihtimalle basıp gidecek zaten.
-Türkçe bilmek gerekiyor ve kendisini bu 5 sene içerisinde ne kadar Türkçe öğrenmiş gördük. Adam Trabzon'daki ilk 2 senesinin sonunda daha güzel Türkçe konuşuyordu.

Nobre ise en baştan "ahlaklı olma" şartını sağlamıyor zaten. Yukarıda yazılanlar onun için de geçerli. İlaveten, son 5 yıldır Türkiye'de de ikamet etmiyor. O zaman Nobre 7. maddedeki "Türkiye'ye sanayi tesisleri getiren sosyal, ekonomik alanlarda veya bilim, teknik veyahut sanat alanlarında olağanüstü hizmeti geçmiş veya hizmeti geçeceği düşünülen kimseler"den biri. Buna kim nasıl karar veriyor? Neyin hizmetini yapmış Nobre, ya da ne hizmeti geçeceği düşünüyor?

Hasılı, spora siyasetin karışması böyle birşey demek ki. Bu uygulamalarla Türk futbolu büyük zarar görmektedir. Bizim Yattara dahil hiçkimsenin samimiyetsiz bir şekilde Türk vatandaşlığını kazanmasını kabul etmemek lazım. Ancak, bu yolu açtılar bir kere. Hadi hayırlısı.

sarman61
16.08.2006, 10:56
millet iki günde türk yapıyor... bizimkiler girişimleri başlattılar.. şimdi bekle babam bekle!.. en az 3 ay..

Girişimler başladımı. Ben başlatıldı haberini duymadım. Sadece bizde yapabiliriz dediklerini duydum.

Erkin
16.08.2006, 12:03
Yukarıda arkadaşın yazdığı kanunların gereği gibi TC vatandaşlığı için 5 yıl Türkiye'de yaşama şartı var bu Nobre rahatsızı daha Türkiye'ye geleli 3.5 yıl oldu(2003-04 sezonunun yarsınından itibaren) nasıl oluyor anlamadım..

halil ibo
16.08.2006, 12:07
Şartlara bakıldığında vatandaşlık için Yattara'nın 5 yılı doldurması şart.

karayamayman
16.08.2006, 12:55
Yukarıda arkadaşın yazdığı kanunların gereği gibi TC vatandaşlığı için 5 yıl Türkiye'de yaşama şartı var bu Nobre rahatsızı daha Türkiye'ye geleli 3.5 yıl oldu(2003-04 sezonunun yarsınından itibaren) nasıl oluyor anlamadım..

Yukarıda da yazdığım gibi Nobre için istisnai maddeyi uyguladılar. Yani,
"Türkiye'ye sanayi tesisleri getiren sosyal, ekonomik alanlarda veya bilim, teknik veyahut sanat alanlarında olağanüstü hizmeti geçmiş veya hizmeti geçeceği düşünülen kimseler"

Ben bu uygulamaya tamamen karşı olduğumu daha önce söyledim. Ancak, Nobre için bu madde geçerli oluyorsa, Türkiye'deki, Yattara dahil, herhangi bir yabancı futbolcu için de geçerli olmalı.

oguzkoc
16.08.2006, 13:01
abi herşeyi geçtim nobre nin nesi iyi ahlak sahibi... ç maddesi iyi ahlak sahibi diyo... tanıdığın ettiğin en şerefsiz futbolcu kim sorusuna düşünmeden nobre derim...

bahadır2561
16.08.2006, 13:17
abi herşeyi geçtim nobre nin nesi iyi ahlak sahibi... ç maddesi iyi ahlak sahibi diyo... tanıdığın ettiğin en şerefsiz futbolcu kim sorusuna düşünmeden nobre derim...
:D :D
dogru söze ne denir

Yako
16.08.2006, 13:35
Yattara ıcın de uygulanacak bu madde. Sonra degısıklıgı ıstenecek...

oguzkoc
16.08.2006, 13:44
sadece yattara değil anadoluda bir sürü kulüp teklifte bulunacakmış.

devlette bir an önce bir çare bulacakmış bu konuya. aurelio ve nobreyi yaptılar yeter onlara daha yapmazlar. ankaraspor wedersonu, gençlerbriliği ayman ve isaacı, sivasspor andersonu ve böyle birkaç takım var isteyen...

Kemhacıoğlu
16.08.2006, 13:47
arkadaşlar en azından yattarada bir türklük belirtisi var. adamın adı ibrahim. isminin bile değişmesine gerek yok...

golebshera
16.08.2006, 13:53
d) Türkiye'ye sanayi tesisleri getiren sosyal, ekonomik alanlarda veya bilim, teknik veyahut SANAT alanlarında olağanüstü hizmeti geçmiş veya hizmeti geçeceği düşünülen kimseler,

Yattaranın top tekniği sanattır. :D Türk futbolu adına sanat icraa edecek. Dünyanın sayılı yeteneklerinden bu çocuk. Görsel ve estetik boyutu harika değilmi? d maddesi yeter yattaraya.. :p

Gamze
16.08.2006, 14:04
Yattaranın top tekniği sanattır. :D Türk futbolu adına sanat icraa edecek. Dünyanın sayılı yeteneklerinden bu çocuk. Görsel ve estetik boyutu harika değilmi? d maddesi yeter yattaraya.. :p

:D:D:Dtöbe töbe :)

Travelair
16.08.2006, 14:06
Benim bildiğim Türk vatandaşlığı başvurusundan itibaren 5 sene ikamet/çalışması gerek

veya Bıçakçı'nın armağanı olarak; milli takıma seçilebilecek ise 5 yıl şartı aranmaz

karayamayman
16.08.2006, 14:12
Benim bildiğim Türk vatandaşlığı başvurusundan itibaren 5 sene ikamet/çalışması gerek

veya Bıçakçı'nın armağanı olarak; milli takıma seçilebilecek ise 5 yıl şartı aranmaz

itibaren değil, önce 5 yıllık ikamet şartı var.

Turgut Altun
16.08.2006, 14:14
Trabzonspor Basın Sözcüsü Zeyyat Kafkas, Gineli oyuncu İbrahim Yattara' yı Türk statüsünde oynatmak için başvuruda bulunabileceklerini söyledi. Kafkas, Marco ve Nobre' nin türk vatandaşlığına geçmesinin ardından kendilerinin de böyle bir düşünce içerisine girdiklerini belirtip, yapacakları yönetim kurulu toplantısında bu konuyu karara bağlayacaklarını söyledi.

16.08.2006

Kaynak : DHA

Önceki dönemlerde yapılan yanlışlara düşmemek için yönetim ağırdan alıyor olayı.Nasıl kabul edilecek böyle bir başvuru onuda anlamış değilim.:confused: 5 yılı doldurmadı, milli takımda oynayamaz.Boşanıp türk biriyle mi evlenecek.:p

bu arada delgado ile nobre arasında söz kesmişler nikah yakınmış delgadoda bu şekilde türk olacakmış.runje nikah şahitliği yapmasıyla şartıyla türk olabilirmiş.klebersonun milli olma şartı 5i bir yerde takmakmış.

karayamayman
16.08.2006, 14:18
Trabzonspor Basın Sözcüsü Zeyyat Kafkas, Gineli oyuncu İbrahim Yattara' yı Türk statüsünde oynatmak için başvuruda bulunabileceklerini söyledi. Kafkas, Marco ve Nobre' nin türk vatandaşlığına geçmesinin ardından kendilerinin de böyle bir düşünce içerisine girdiklerini belirtip, yapacakları yönetim kurulu toplantısında bu konuyu karara bağlayacaklarını söyledi.

16.08.2006

Kaynak : DHA

Önceki dönemlerde yapılan yanlışlara düşmemek için yönetim ağırdan alıyor olayı.Nasıl kabul edilecek böyle bir başvuru onuda anlamış değilim.:confused: 5 yılı doldurmadı, milli takımda oynayamaz.Boşanıp türk biriyle mi evlenecek.:p

bu arada delgado ile nobre arasında söz kesmişler nikah yakınmış delgadoda bu şekilde türk olacakmış.runje nikah şahitliği yapmasıyla şartıyla türk olabilirmiş.klebersonun milli olma şartı 5i bir yerde takmakmış.

komik olmuş. ama artık evlilik yeterli olmuyor. evlendikten ancak 3 sene sonra vatandaşlık için başvurabiliryorsun. 1990'lardan sonra hülle evlilikleriyle Türk vatandaşlığı almanın yoğunluk kazanması üzerine bu kanun çıktı. eskiden evlenince doğrudan vatandaş oluyordun.

Bu durumda Nobre-Delgado nikahı yatar.

Emorfo
16.08.2006, 14:24
Türk olmak bu kadar kola olmamalı. Malesef siyaset bu işin bokunu çıkardı...
Nobre'de İçiçleri Bakanı Abdulkadir Aksu'nun oğlu olan BJK yönetici Murat Aksu'nun yoğun çabası sonucu Türk oldu. En son Türk kimliği alacak olan adam Türk oluyor ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığımdan istifa edecem böyle saçmalık olmaz. Aurelio olsun Nobra olsun Türkiye'nin bu kansız adamlara ihtiyacı yok... Avrupa'nın herşeyi örnek alacaz diye bu kadar yırtınmanın anlamı yok...

Yattara olayına gelecek olursak , İstanbul kulüpleri yabancı kontejyanlarını açmak için böyle bir yol deniyorlar Milli takım muhabbeti işin görünen kısmı görünmeyen kısmında ise haksız rekabet var. Bu nedenle Yattara'da Türk olmalıdır, üstelik Türk tanımına en fazla kendisi uymaktadır. Ülkesinde Türkiye'yi ve Trabzon'u çok güzel tanıtmaktadır. Trabzonspor diye bir takım kurmuştur. Türk insanı gibi hanımını dövmüştür ve Türklük sınavını geçmiştir :)

oguzkoc
16.08.2006, 14:26
Türk olmak bu kadar kola olmamalı. Malesef siyaset bu işin bokunu çıkardı...
Nobre'de İçiçleri Bakanı Abdulkadir Aksu'nun oğlu olan BJK yönetici Murat Aksu'nun yoğun çabası sonucu Türk oldu. En son Türk kimliği alacak olan adam Türk oluyor ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığımdan istifa edecem böyle saçmalık olmaz. Aurelio olsun Nobra olsun Türkiye'nin bu kansız adamlara ihtiyacı yok... Avrupa'nın herşeyi örnek alacaz diye bu kadar yırtınmanın anlamı yok...

Yattara olayına gelecek olursak , İstanbul kulüpleri yabancı kontejyanlarını açmak için böyle bir yol deniyorlar Milli takım muhabbeti işin görünen kısmı görünmeyen kısmında ise haksız rekabet var. Bu nedenle Yattara'da Türk olmalıdır, üstelik Türk tanımına en fazla kendisi uymaktadır. Ülkesinde Türkiye'yi ve Trabzon'u çok güzel tanıtmaktadır. Trabzonspor diye bir takım kurmuştur. Türk insanı gibi hanımını dövmüştür ve Türklük sınavını geçmiştir :)

ek: adıda İbrahimdir :)

gerçekefsane
16.08.2006, 14:28
ek: adıda İbrahimdir :)

İbrahima'dan İbrahim olur:D

kanald spikeri yusuf olur dedi :)

Furkan
16.08.2006, 14:53
arkadaşlar biz en azından bir çok ülkenin yaptığı gibi para verip sporcu satın almıyoruz.kendi kararıyla bu sporcular türk oluyor.Milli takım konusunda ise fikrim eğer gerçekten ihtiyaç varsa kim olursa olsun oynamalı ama denildiği gibi türk oyuncuların önü kapatılmadan...

RahMetLi
16.08.2006, 15:06

Türk olamazlar zaten, Türkiye Vatandaşı olacaklar .. Yanlış tabir ediyoruz, Türk Vatandaşı değil..

61viya
16.08.2006, 15:10
Nobre gibi bir pislik de türk oldu ya,içine tüküriim böyle işin..Walla o Türk olduysa,Yattara da böyle bir imkan varsa bile boşverin daaa..
O gineli tRABZONLU olarak devam etsin..:)

Oğuzhan Görkan
16.08.2006, 15:11

süperdi walla
kime sorsan öyle der adam ligi birbirne kattı

karayamayman
16.08.2006, 15:13
arkadaşlar biz en azından bir çok ülkenin yaptığı gibi para verip sporcu satın almıyoruz.kendi kararıyla bu sporcular türk oluyor.Milli takım konusunda ise fikrim eğer gerçekten ihtiyaç varsa kim olursa olsun oynamalı ama denildiği gibi türk oyuncuların önü kapatılmadan...

Bu söylediğine ne yazık ki katılmıyorum. Yapılan kötü niyetli bir şekilde yasanın boşluğundan yararlanmaktadır bence. Siyasi etkiyi de unutmamak lazım.

Bu futbolcuların, iyi niyetle Türk vatandaşlığına geçmek istediklerini, Türkiye'ye yerleşmek amacında olduklarını ve Türk kültürünü benimsediklerini falan zannetmiyorum.

Geçmiş dönemlerde de, ki bir ara bu bir furyaydı, Türk vatandaşlığına geçen pek çok yabancı futbolcu oldu. Şimdi neredeler? Kaç tanesi Türkiye'de? Kaç tanesinin hala Türk vatandaşı olduğundan haberi var? Büyük ihtimalle asıl vatandaşı oldukları ülkenin haklarından yararlanıyorlar. Bizde de kalecilik yapmış, Metin Mert ya da Ali Uyanik ismini alan Samsun kalecisi gibi iyi niyetli olanlara sözüm yok. Ancak, Türk vatandaşlığı bu kadar ucuz olmamalı.

karayamayman
16.08.2006, 15:16
Türk olamazlar zaten, Türkiye Vatandaşı olacaklar .. Yanlış tabir ediyoruz, Türk Vatandaşı değil..

Kusura bakma arkadaşım ama bir düzeltme yapmam lazım.

Kanunda yer alan ifade "Türk vatandaşlığı"dır, "Türkiye vatandaşlığı" değil.

"Türkiye vatandaşlığı" ve "Türkiyelilik", "Türk vatandaşlığı" ve "Türklük" kavramlarının içini boşaltmak için benimsetilmeye çalışılan terimlerdir.

keles76
16.08.2006, 15:22
yattara rengi hariç herşeyi bu cografyayla mutabakat sağlamıştır.Türkçe konuşuyor karısını dövüyor her sene yeni çoçuk yapıyor sürekli sorun çıkarıyor zaten ismide İbrahim yani Al sana tam yörem insanı onu vatandaş yapmasalarda o zaten anadolu kokuyor .

fırtına
16.08.2006, 15:31
Keşke Yattara gine milli takımında hiç oynamasaydı.Ona TC vatandaşlığı yakışır.
Türk milli takımında oyanasaydı alem ozaman ibrahima (ibrahim) yattarayı seyretseydi.Bir an önce türk vatandaşlığına geçmesi için ne gerekiyorsa
yapılmalı.

Alemin kralı TRABZON SPOR.

Murat Acar
16.08.2006, 15:33
Bu söylediğine ne yazık ki katılmıyorum. Yapılan kötü niyetli bir şekilde yasanın boşluğundan yararlanmaktadır bence. Siyasi etkiyi de unutmamak lazım.

Bu futbolcuların, iyi niyetle Türk vatandaşlığına geçmek istediklerini, Türkiye'ye yerleşmek amacında olduklarını ve Türk kültürünü benimsediklerini falan zannetmiyorum.

Geçmiş dönemlerde de, ki bir ara bu bir furyaydı, Türk vatandaşlığına geçen pek çok yabancı futbolcu oldu. Şimdi neredeler? Kaç tanesi Türkiye'de? Kaç tanesinin hala Türk vatandaşı olduğundan haberi var? Büyük ihtimalle asıl vatandaşı oldukları ülkenin haklarından yararlanıyorlar. Bizde de kalecilik yapmış, Metin Mert ya da Ali Uyanik ismini alan Samsun kalecisi gibi iyi niyetli olanlara sözüm yok. Ancak, Türk vatandaşlığı bu kadar ucuz olmamalı.
+1967
Tüm söylemlerine canı gönülden katılıyor altına imzamı atıyorum.Günlük çıkarlar için yeni ülke kimliği alanların karakterinden şüphe ediyorum ben.

fırtına
16.08.2006, 15:41
Bir bakıma çok haklısın ama istanbul yalakalarıyla yarışmak zorundayız.

sanatik
16.08.2006, 15:44
yattara rengi hariç herşeyi bu cografyayla mutabakat sağlamıştır.Türkçe konuşuyor karısını dövüyor her sene yeni çoçuk yapıyor sürekli sorun çıkarıyor zaten ismide İbrahim yani Al sana tam yörem insanı onu vatandaş yapmasalarda o zaten anadolu kokuyor .

kriterler cok enteresan :--)

Emin
16.08.2006, 15:46

Abi bu süper bir yorum. Kesinlikle katılıyorum ve de alkışlıyorum.....

eren_61
16.08.2006, 16:05
ya hala türk olamadı mı.adamlar bir günde hallettiler nobreyi

Analyzer
16.08.2006, 16:15

Ayrıyeten televizyonunun üzerine dantel örgü koymuş, arabasının dikiz aynasına cd asmış. Çizgili sümerbank pijamasıyla piknik yaptığını dahi görenler var. Daha ne kadar Türk olsun yahu:D

kml61ts
16.08.2006, 16:19
Belki konuyla tam olarak alakalı değil ama biz bu adama neden kaptanlık vermiyoruz arkadaşlar. Böyle birşey hem sorumluluğunu buna bağlı olarak da hırsını ve performansını arttırır kanaatimce . Bence bu işi en az Hüseyin kadar da yapar yani olmaz mı? Ne dersiniz?

Murat Acar
16.08.2006, 16:47
Ayrıyeten televizyonunun üzerine dantel örgü koymuş, arabasının dikiz aynasına cd asmış. Çizgili sümerbank pijamasıyla piknik yaptığını dahi görenler var. Daha ne kadar Türk olsun yahu:D
Valla bunlar çok güzel olmuş artııııı imzanda çok güzel olmuş faruk abi muhabbetleri baya açtı beni ah kanca ahh takıldın gene brezilyada bi yere ama ne büyük bi balıkla gelecen harbi merak ediyorum BRE...
:)

TSigalko
16.08.2006, 16:56
Ligde yabancı oyuncu kalmayacak gibi!
Fenerbahçeli futbolcu Mehmet Aurelio'nun Türk vatandaşı olmasının ve milli takıma seçilmesinin ardından Turkcell Süper Ligi'ndeki tüm kulüpler yabancı oyuncularını Türk vatandaşı yapmak için kolları sıvadı.

Beşiktaşlı futbolcu Nobre'nin de Bakanlar Kurulu Kararı ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayı ile Türk vatandaşı olmasının ardından ligdeki diğer takımlar da şartları uygun olan futbolcuları için harekete geçti. Ankaraspor Tita, Wedderson ve Jaba'yı, Gençlerbirliği Isaac ve Ayman'ı, Trabzonspor Yattara'yı, Sakaryaspor M'bayo'yu, Bursaspor Frasineanu'yu, Kayseri Erciyesspor Agali'yi, Gaziantepspor Krita'yı, Çaykur Rizespor Santos'u ve Sivasspor Anderson'u Türk vatandaşı yapmak için girişimlere başladı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), takımların bu talepleri karşısında hemen harekete geçti. TFF eski başkanı Levent Bıçakçı döneminde yolun açıldığını belirten federasyon yetkilileri, ilk toplantıda bunun önlemini almak için kolları sıvadı. Yönetim, Hukuk Kurulu'nun yapacağı çalışmalar sonrasında karar alacak ve uygulamaya koyacak.

Bu ne yaa önüne gelen Türk oluyo.Rezillik.Bir an önce bunun önüne geçilmeli.

sarman61
16.08.2006, 17:35
Nobre gibi bir pislik de türk oldu ya,içine tüküriim böyle işin..Walla o Türk olduysa,Yattara da böyle bir imkan varsa bile boşverin daaa..
O gineli tRABZONLU olarak devam etsin..:)

Arkadaşlar türkiyede dolu türk vatandaşı statüsünde bu vatanı satmaya dünden hazır insanlar var. Bunların en azından Türkiyenin çıkarlarına ters düşecek bir hareket yapmaz. En fazla zararı takımlarına olur. Futbol hayatı biter.

oguzkoc
16.08.2006, 18:53
Belki konuyla tam olarak alakalı değil ama biz bu adama neden kaptanlık vermiyoruz arkadaşlar. Böyle birşey hem sorumluluğunu buna bağlı olarak da hırsını ve performansını arttırır kanaatimce . Bence bu işi en az Hüseyin kadar da yapar yani olmaz mı? Ne dersiniz?

yattara değil ama syzmek bu işi en iyi yapacak futbolcudur. ondaki hırs kimsede yok ve tecrübesi de az değil...

erdal6167
16.08.2006, 20:51
Ne GÜzel. . . .

karayamayman
16.08.2006, 22:14
Bu konuda son bir şey daha yazacağım.

Trabzonspor'a ve temsil ettiğine inandığımız değerlere yakışan yasaların boşluklarından yararlanmayı tasvip etmediğini, bu yola başvurmayacağını ve buna tevessül eden kulüpleri kınadığını açıklamaktır.

Bundan hiçbir kaybımız olmaz. 7 yerine 6 yabancımız olsa ne olur. Hiç değilse onurumuzla mücadele ederiz.

vse61
16.08.2006, 22:22
ya hala türk olamadı mı.adamlar bir günde hallettiler nobreyibeşiktaş 1 günde halletti.. bizimkiler 5 yılda anca halleder..

Analyzer
16.08.2006, 22:53
Bu konuda son bir şey daha yazacağım.

Trabzonspor'a ve temsil ettiğine inandığımız değerlere yakışan yasaların boşluklarında yararlanmayı tasvip etmediğini, bu yola başvurmayacağını ve buna tevessül eden kulüpleri kınadığını açıklamaktır.

Bundan hiçbir kaybımız olmaz. 7 yerine 6 yabancımız olsa ne olur. Hiç değilse onurumuzla mücadele ederiz.

Güzel yorum. Kelimesi kelimesine katılıyorum ancak Trabzonspor ve temsil ettiğine inandığımız değerler şikeci 61'in affedilmesiyle yerle bir oldu malesef.

ARAF
17.08.2006, 00:14
hiç katılmıyorum bu kaypaklıktır üçkaatçılıktır başkaları yanlış yapıyor diye bizde yanlış yapmak zorunda değiliz hele milli takımda bir yabancının oynaması son derece saçmalık fatih hocanın son dönemde yaptiğı saçmalıklardan biri isterse milli takımda 11 yabancı olsun dünya şampiyonu olalım ne olacak sonunda türklermi şampiyon olacak diyecekler sanki biz yetiştirmiş olacaz adamları sen 70 milyondan bir ön libero çıkartamıyorsunda aurelo yu oynatıyorsun ayıptır ayıp

karayamayman
17.08.2006, 00:24
hiç katılmıyorum bu kaypaklıktır üçkaatçılıktır başkaları yanlış yapıyor diye bizde yanlış yapmak zorunda değiliz hele milli takımda bir yabancının oynaması son derece saçmalık fatih hocanın son dönemde yaptiğı saçmalıklardan biri isterse milli takımda 11 yabancı olsun dünya şampiyonu olalım ne olacak sonunda türklermi şampiyon olacak diyecekler sanki biz yetiştirmiş olacaz adamları sen 70 milyondan bir ön libero çıkartamıyorsunda aurelo yu oynatıyorsun ayıptır ayıp

Katılıyorum.

Suimisal emsal olmaz. Trabzon'a yakışan da yanlış örnekleri takip etmek değil, kendisi örnek olmaktır.

Trabzonspor'un yapması gereken bu gidişe karşı durmak, böylelikle farklı, ayrıcalıklı ve duruşu olan bir camia olduğunu göstermektir.

Türk futbolunun yakasına yapışan tüm melanetlerin de İstanbul takımlarından kaynaklandığı bir kez daha gözler önünde serildi.

61 meselesine gelince o da bizim ayıbımızdır. Bu konudaki görüşlerimi hiç yazmayayım şimdi de gece vakti asabım bozulmasın.

LazAnisT
17.08.2006, 10:07
Analyzer inde dediği gibi var olan değerlerimiz 61 numaralı futbolcuyla zaten yerle bir oldu. bu saatten sonra yattara hile yoluyla türk olsa ne olur

Ali Özcan
17.08.2006, 11:34
bunu hile olarak nitelendirmemek lazım...hile diye kanunlarda olmayan birşeyin yapılmasına denir.Türkiye Cumhuriyeti hele vatandaşlık gibi bir konuda hile yapılmasına zaten izin vermez...bu hassas bir konu arkadaşlar ve önemli...rakiplerimizle rekabet halinde olabilmemiz için onların yararlandığı haklardan (hile değil) yararlanabilmemiz gerekiyor...Yoksa daha on yıllarca "senin bu adaletsiz arenada verdiğin onurlu mücadeln yeter" tarzı cümleler duymaya devam ederiz...Tekrarlıyorum bu bir hile değil Yasalardan kaynağını alan hukuksal bir haktır...

saygılar...

Ali Özcan
17.08.2006, 11:38
Mondragon da Türk oluyor!
Galatasaray’ın Kolombiyalı yıldızı Mondragon Türk olmak için yönetimden haber bekliyor. Geçtiğimiz sezon Galatasaray’dan ayrılmak isteyen ama Başkan Özhan Canaydın’ın devreye girmesiyle takımında kalan Mondi, yöneticilerin Fenerbahçeli Aurelio ve Beşiktaşlı Nobre gibi Türk vatandaşı olmak istediğini en yakınlarına söyledi.

Önceki gün nişanlısı ve yeni doğan bebeğinin İstanbul’a gelmesiyle mutluluktan havalara uçan başarılı kaleci T.C. kimliği alacağı günü iple çekiyor. Galatasaray’ın 6 yabancı kontenjanının dolu olması ve Marek Heinz’a da bir türlü kulüp bulunamaması üzerine Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Adnan Polat Kolombiyalı kaleciye vatandaşlığa geçmesi için teklfte bulunacağı öğrenildi.

işte bakın rakipler iş başında ve haklarını kullanıyorlar...

ts_fan
17.08.2006, 11:41
Yattara TÜRK Vatandaşı OL-MA-SIN!!!

UğuR
17.08.2006, 11:53
hER ne kadar rakiplerimiz bu yola başvursada,rekabetde herşey caizdir mantığını kabul etmiyorum.ve Yattara nın Türk olmasını istemiyorum.61 nolu forma olayına gelince o bizim daha doğrusu yönetimin ayıbıdır.Ama tahminimce önümüzdeki yıl bu kişiyi göndereceğiz hiç olmazsa iyi oynasın da iyi para kazanalım.

sanatik
17.08.2006, 13:52
17 Ağustos 2006, 13:01

"Yattara'nın 5 senesi var"

Trabzonspor Profesyonel Futbol İşleri Sorumlusu Caner Çuvalçıoğlu, Yattara'nın, kendi milli takımında forma giydiği için, hemen Türk vatandaşlığına başvursa bile 5 yıl sonra Türk statüsünde oynayabileceğini söyledi..

Gazetecilere konuyla ilgili bilgi veren Caner Çuvalcıoğlu, Gine milli takımında forma giyen Yattara'nın, 4 sezondur Trabzonspor'da oynadığını belirterek, ''Yattara, hemen Türk vatandaşlığı için başvuruda bulunsa bile 5 yıl sonra Türk statüsünde oynayabilir. Yattara'nın ise bugüne kadar böyle bir müracaatı olmadı.'' dedi.

konuya gerek kalmadi daha sanirim, veya baslik degismeli degilmi ?

kaynak http://www.ajansspor.com/haber/151283

Remzi
17.08.2006, 14:00
iyi de nobre nasıl oldu o zaman????
o gelir gelmez başvuru yapmışmıydı?

Naim
17.08.2006, 14:22
iyi de nobre nasıl oldu o zaman????
o gelir gelmez başvuru yapmışmıydı?

Nobre ve aurelio bulundukları ülkelerde 3.sınıf topcu oldukları için milli takıma cağırılmamıştır
mal bulmuş maripli gibi fbnin gözüne girmeye çalışan federasyonda aurelio konusunda fatih terim efendiye görev vererek konuyu fb nin bir yabancı daha alabilmesi biçiminde çözmüştür
olan bu
Yattara Gine milli takımında devamlı oynadığı için bu işten bir karımız olmayacak
amayakında federasyon bu yabancı konusunu zaten değiştirmek zorunda kalacak avrupalı topcular yabancı sınırlamasına takılmadan oynacaktır

champions
17.08.2006, 14:27
işin ....nu çıkardılar kimin ne yaptığı belli değil en kısa zamanda yabancı kontenjanı artırılmalıdır yada serbest bırakılmalıdır

Oğuzhan Görkan
17.08.2006, 15:20
ulan işe bak çarklar yine bizans için dönüyor...

omer61
17.08.2006, 15:26
Kayseri Erciyesspor'un Tunuslu kaptanı Bouazizi ile Nijeryalı golcüsü Agali, Türk vatandaşı olmak için yönetime başvurdu.

Erciyesspor Başkan Vekili Erol Bedir, Ankaraspor hazırlıkları sırasında kaptan Bouazizi ve Agali'nin kendisine gelerek, Türk vatandaşı olmak istediklerini söylediklerini ifade etti. Bedir, “Bouazizi ve Agali Türk vatandaşı olma konusunda kararlı. Durumlarını değerlendirip gereken işlemleri yapacağız” şeklinde konuştu.

kaynk: hürriyet

Oğuzhan Görkan
17.08.2006, 15:27
ha şimdi b.ku çıktı işte hadi federasyon durdur nasıl durduryosan...

karayamayman
17.08.2006, 16:29
17 Ağustos 2006, 13:01

"Yattara'nın 5 senesi var"

Trabzonspor Profesyonel Futbol İşleri Sorumlusu Caner Çuvalçıoğlu, Yattara'nın, kendi milli takımında forma giydiği için, hemen Türk vatandaşlığına başvursa bile 5 yıl sonra Türk statüsünde oynayabileceğini söyledi..

Gazetecilere konuyla ilgili bilgi veren Caner Çuvalcıoğlu, Gine milli takımında forma giyen Yattara'nın, 4 sezondur Trabzonspor'da oynadığını belirterek, ''Yattara, hemen Türk vatandaşlığı için başvuruda bulunsa bile 5 yıl sonra Türk statüsünde oynayabilir. Yattara'nın ise bugüne kadar böyle bir müracaatı olmadı.'' dedi.

konuya gerek kalmadi daha sanirim, veya baslik degismeli degilmi ?

kaynak http://www.ajansspor.com/haber/151283

Trabzonspor Profesyonel Futbol İşleri Sorumlusu'nun bilgi dağarcığı gözlerimi yaşarttı...Niye 5 yıl sonra????? Nerede yazıyor bu? Sadece Yattara'ya has özel bir düzenleme mi var??

Gayet profesyonelce yönetiliyoruz...

Burçak
17.08.2006, 17:11
ha şimdi b.ku çıktı işte hadi federasyon durdur nasıl durduryosan...
hakikaten yaa. artık herkes buna başvuruyo :)
ama federasyon yönetmelikleri değiştiriyomuş bu işleri zorlaştırıyolarmış. nasılsa fener işini halletti tabi..

eren_61
17.08.2006, 17:18
yattarayı yapamazsak yazık ya.adamlar bir günde hallettler.ama federasyon bize sürekli bişe çıkartır

Nytre
17.08.2006, 17:40
bizde marchelinho.yu türk vatandaşı yaparız :)

sanatik
17.08.2006, 19:09
iyi fikir :--)

ülke tanitimina gercekden faydasi olur.

karayamayman
18.08.2006, 10:13
Trabzonspor Profesyonel Futbol İşleri Sorumlusu'nun bilgi dağarcığı gözlerimi yaşarttı...Niye 5 yıl sonra????? Nerede yazıyor bu? Sadece Yattara'ya has özel bir düzenleme mi var??

Gayet profesyonelce yönetiliyoruz...

Bir özür borcum var bizim yöneticilerden Çuvalcıoğlu'na. Yattara Türk vatandaşı olsa bile, ülkesinin milli takımında oynadığı için, Profesyonel Futbol Talimatnamesi'ne göre, Türk statüsünde oynayamıyormuş ligde.

kudu_61
18.08.2006, 10:38
Bu konu hakkında yoruma pek gerek kalmadı gibi beş yıl sonra konuşuruz...

61viya
18.08.2006, 14:07
Arkadaşlar türkiyede dolu türk vatandaşı statüsünde bu vatanı satmaya dünden hazır insanlar var. Bunların en azından Türkiyenin çıkarlarına ters düşecek bir hareket yapmaz. En fazla zararı takımlarına olur. Futbol hayatı biter.

Yazımı yazarken ben de düşündüm aynı şeyi de,yazmaya elim varmadı :) Ne harbi tükler biliyoruz değilse..

Ama Yattara ya yabancı gözüyle bakan yok ki zaten Trabzonsporlulardan :))

Ayrıca yukarıdaki tespitleri okrken öldüm gülmekten..Harikaydı :)

Ali İhsan
18.08.2006, 14:19
bizde marchelinho.yu türk vatandaşı yaparız :)

Maalesef Marcelinho da milli oldu biz başvuralım 36 yaşında Türk olur... Ama şu Nobreyi milli takıma çağırırlarsa varya o zaman asıl galeyana gelme zamanıdır. Sıradan ve ahlaksız bir oyuncudur kendileri...

Not: Bizde kriterlere uyan yabancı olarak Jeffersonu yapalım hem genç hem de milli olmamış. İsteyen de yabancı kaleciyi alır rahatlıkla. Keşke birkaç gün önce de Stepanov için falan başvursaydık. Dün ilk kez o da milli oldu tüh... Bu olay çocuk oyuncağına döndü... Türk kanunlarıyla şey geçmeye başladılar artık. Komiiiiikkk

61viya
18.08.2006, 14:20
Bu konu hakkında yoruma pek gerek kalmadı gibi beş yıl sonra konuşuruz...

5 yıl diye bir sınırlama söz konusu değil.Şöyle bir madde varmış ki,ülkemizin tanıtımında faydalı olacak kişilerin ( ya da bu anlama gelen başka bişey) 5 yılı doldurması söz konusu değil.

Ali İhsan
18.08.2006, 14:22
61viya imza güzel yalnız Trabzonsporun taktiği ileri vurma değil... Stoper ve bekler arası paslaşma Hüseyine verme kaybetme ,tekrar çalma veya kontra yeme taktiği bence biraz detaylı incelersek...

61viya
18.08.2006, 14:24
61viya imza güzel yalnız Trabzonsporun taktiği ileri vurma değil... Stoper ve bekler arası paslaşma Hüseyine verme kaybetme ,tekrar çalma veya kontra yeme taktiği bence biraz detaylı incelersek...

Teşekkür ederim uyarın için de,imzamda "bu trabzonsporun taktiğidir" diye bir ibare yok.Yanılıyor muyum?
Ki zaten konu da bu değil.

28TS61
02.12.2009, 18:53
Beşiktaş Bobo'yu Türk vatandaşı yapmaya çalışıyor

Övünç Özdem - İSTANBUL / DHA

Beşiktaş, devre arası transfer döneminde sezon başı sözleşmesini askıya aldığı Delgado'yu yeniden takıma dahil etmeyi düşünüyor.

Sezon başında sakatlığı sebebiyle mukavelesi altı ay askıya alınan Arjantinli futbolcunun yeniden takıma dönmesiyle şu anda yabancı kontenjanı dolu olan Siyah-beyazlı ekibin bir yabancı futbolcusuyla yollarını ayırması durumu söz konusu oldu. Ancak Siyah-beyazlı takımda forma giyen sekiz yabancı oyuncudan hangisinin takımdan gönderileceği konusu henüz netlik kazanmadı. Siyah-beyazlı teknik heyet ve yönetim, bu konuyla ilgili olarak henüz kesin bir karar veremedi. Bu durumda Beşiktaş yönetiminin 4 yıldır Siyah-beyazlı formayı giyen Brezilyalı oyuncu Bobo'yu Türk vatandaşı yapması gündeme geldi. 2006 Ocak ayında Brezilya'nın Corinthians kulübünden önce kiralanan, sonra da bonservisi alınan Bobo'nun Türk olabilmesi için bir yıl daha Türkiye'de oynaması gerekiyor. Bu durumda da Bobo'nun Brezilya A Milli Takımı'nda da oynamaması gerekiyor.

Ayrıca bu süreyi doldurmayan oyuncular için Bakanlar Kurulu'nun vereceği bir kararla Bobo'nun Türk futbolcu statüsünde oynanması sağlanabilecek.

Eğer şartlar Bobo'nun Türk vatandaşı olmasını sağlarsa, Brezilyalı oyuncunun devre arasından itiraber Türk oyuncu statüsünde oynaması sağlanacak. Bobo'nun da bu durumu kabul edip etmeyeceği Beşiktaş Kulübü yönetimiyle yaptığı görüşme sonrası belli olacak.

Bobo, Brezilya U-21 takımında forma giymiş, 2008 Şubat ayında da Brezilya ile İrlanda arasında oynanan A Milli Takım maçına çağırılmıştı. Ancak Bobo bu maçta forma giymemişti.

http://www.milliyet.com.tr/Spor/SonD...009&b=Besiktas Boboyu Turk vatandasi yapmaya calisiyor

hodlu
02.12.2009, 18:59
Herkes olur ama Yattara olamaz.Nedenini biliyorsam kel olayım...

İskender Çakmak
02.12.2009, 21:22
benim için farketmez hiç oynamasa daha iyi oluır

erolizmts
02.12.2009, 22:33
Herkes olur ama Yattara olamaz.Nedenini biliyorsam kel olayım...

Sanırım 2 ülke arasında vatandaşlık ile alakalı bir anlaşmanın olması gerekiyor. Gine ile Türkiye arasında böyle bir vatandaşlık anlaşması olmamasından dolayı olamıyor diye biliyorum. Yani sorun biraz devlet sorunu.

Samet Türkmen
02.12.2009, 22:35
Seneye oynayacağı takımı olur da Türk takımı olursa vatandaş olur belki. Sana bol şanslar Yattara gideceğin yeni takımında.

uemit
02.12.2009, 22:46
abi adam türk olmasin türk statüsünde oynasin!! yani nasil baska liglerde 5 yil onyadin zaman yabanci olmuosun yattara isac be song da öyle olmasli!! böyle bi düzenleme yoksa yapilsin ne biicm fedarasyon

Selman
02.12.2009, 23:00
http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=16475

Burdan devam ;)