PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Borsaya Dair Nisan Değerlendirmesi

Zafer Keskin
09.05.2013, 15:03
Trabzonspor'un borsadaki durumuna dair en son gelişmelerle ilgili düşüncelerimizi yazdığımız 28.03.2013 tarihine kadar %40,74 hissemiz satılmış durumdaydı ve bunu tartışmaya açıp aklımız erdiğince yorumlamaya çalışmıştık.

Bu tarih sonrasında yapılan satışlar ve gidişat hakkında konuşmayalı ve bilgilendirmeyeli epey vakit olmuş.

Trabzonspor, 29.03.2013 tarihli SPK'dan satış ile ilgili alınan izinle 03.04.2013 tarihinde toplam hisse sayısının %1,88 'inin satışıyla 2,8milyon TL ve 04.04.2013 tarihinde toplam hisse sayısının %0,19 'unun satışıyla birlikte 283bin TL kasasına koyarak toplam hissenin %42,81'i satılmış duruma geldi.
Bir bakıma Akhisar maçı öncesi yapılan futbolcu ödemelerinin niyeti anlaşılmış oldu. Böylelikle ekonomik darboğazın ve sıkıntının artmasını göze alarak, kötü oynanan lig performansının önünü kesmek için futbolcuların maddi anlamda psikolojisini düzeltme yoluna gidildi. Hafta sonunda oynanan Akhisar maçı ve ortaya konan oyun beklentileri karşılayamadı ve 1-0 sahadan mağlup ayrıldık.

Ertesi hafta oynanacak olan Orduspor maçı daha büyük önem kazanmıştı artık. Düşme hattının derinliklerinde geçen her saniyenin baskısıyla boğulacak mıydık? Yoksa bu baskıdan kurtulup kendimizi mi bulacaktık, yani ya herro ya merro muydu?

Artık ipler gerilmişti ve camia olarak başkan üzerinde giderek arttırılan bir baskı söz konusuydu. Tarihlerimiz 09.04.2013 gününü gösterdiğinde genel sekreterimiz Hasan Yener yönetim kurulunun olağanüstü genel kurul kararı aldığını açıkladı. Artık camia 26 Mayıs'a kitlenmişti ki, bazı kesimler seçimli olup olmadığı hakkında tereddütlüydü.

12.04.2013 günü Trabzonsporumuz Orduspor maçını 1-0 kazanmıştı. Artık biraz olsun nefes almıştı ve rahatlamış bir görüntü veriyordu. 17.04.2013 günü, ligde biraz olsun çırpınmaya çalışan takımımızın kupada kendini ispatlaması için bir şans günüydü. Kadrolar açıklandığında herkesin ortak fikri maçın zorlu geçeceği yönündeydi. Öyle de oldu ancak 2-1 kaybettiğimiz maçtan sonra inancımızı yitirmedik…
22.04.2013’de oynanan deplasmandaki Eskişehir maçında aldığımız 1-0’lık galibiyet lig yarışındaki sıkıntımızı dindirmişti.

Artık yönetim üzerinde, Mayıs sonu yapılması planlanan Olağanüstü Genel Kurul ile ilgili seçimli toplantı olup olmadığı konusu baskı yaratmaya başlamıştı ki 24.04.2013’de seçim maratonunun resmen başladığı ilan edilmiş oldu.

25.04.2013 tarihinde 04.04’de yapıldığı gibi % 0,19’luk pay daha satıldı ve elde edilen gelir 272bin TL oldu. Bu demek oluyordu ki şirket hisseleri 3 haftada yine düşüş seyrindeydi... (Dikkat ederseniz 04.04’de aynı miktar satış adedinde 283bin TL kasaya koyulmuştu.)

En son satışla birlikte Trabzonspor hisselerinin %43’ünün borsa içerisinde dolaştığının altını çizmemiz lazım.

27.04.2013’deki 2-0’lık Gençlerbirliği galibiyeti sonrasında alınan 2-1’lik Kayserispor yenilgisi ve tarihi 6-0’lık Sivas galibiyetiyle de seçim yarışı iyice kızıştı.

Trabzonspor’un zor da olsa barışçıl bir seçim dönemi geçirmesini temenni ediyor ve artık ligi güzel bitirmeyi umduğumuz Türkiye Kupası finalini bekliyoruz…

Zafer Keskin

Berat
09.05.2013, 15:23
Son dönemde borsadaki gidişatı, takımın gidişatı ve kongre süreciyle bağlantılı olarak çok güzel özetlemişsin Zafer. Eline sağlık.

Zafer Keskin
09.05.2013, 17:36
Teşekkürler üstad. En azından konu hakkında vakıf olmayan kişilerinde, kısaca yaşananlar hakkında fikir sahibi olmasına yardım etmeye çalıştım.

Arrive
09.05.2013, 17:52
Zafer KESKİN eline sağlık güzel bir çalışma olmuş. Bir sorum olacaktı, belli ki konuya hakimsiniz.

şike öncesi fb hisse senedi değeri 70lerdeydi. şimdi 30lu sayılarda.

ayrıca şike SONRASI Trabzonspor hisse senedi değeri 20ydi. şu anda 5

bizim takım adına bu denli büyük bir düşüşün "piyasaya sunulmuş hisse miktarının fazla olmasıyla" bir alakası var mı?
yoksa sportif başarısızlık mı bunun sebebi.

Canikli
09.05.2013, 18:04
Evet maalesef yanlis Politikalar ve Sportif Sonuclar Sirketin Borsadaki Piyasa degerinin erimesine yol acmistir.

Sirketin 17.01.2011 En Yüksek olusan Piyasa Degeri: 704.250.000 TL
1 Adet Hisse Fiyati: 28,17 TL

Sirketin 09.05.2013 Borsa Kapanis Fiyati Piyasa Degeri: 141.000.000 TL
1 Adet Hisse Fiyati: 5,64 TL

5,64 TL Hisse Fiyatiyla Sirket 2008 in Ocak ayindaki seviyesine düsmüstür. Kulübü bu hale düsüren ve Finansal Borca sürükleyen simdiki Yönetimin, neden aday olmak istemedigini insallah bu rakamlarla daha iyi anlarsiniz.
"BATAN GEMİYİ ÖNCE FARELER TERK EDER"

Gercekten cikan bu GERCEK sonuc, cok sasirtici ve düsündürücü...

Arrive
09.05.2013, 18:19
Peki diyelim ki şikede gelişme oldu ve herşey bizim lehimize. Kupa geldi. Ayrıca avrupada gruplara kaldık, fena da puan toplamadık vs.

Bu durumlar oluşmadan önce hisse değeri çok düşükken, Trabzonspor olarak kendi hisselerimizi yavaş yavaş toplayıp, güzel haberler aldıktan sonra tekrar satışa çıkararak kar yapılamaz mı?

Hayatımda hiç borsaya katılmadım ve bilmiyorum fakat küçük fikir dünyamda oluşan bir ihtimali sormak istedim.

Bu ğs başkanı Ünal Aysal'ın yapmış olduğu hamlenin aynısı mı?

Canikli
09.05.2013, 18:25
Peki diyelim ki şikede gelişme oldu ve herşey bizim lehimize. Kupa geldi. Ayrıca avrupada gruplara kaldık, fena da puan toplamadık vs.

Bu durumlar oluşmadan önce hisse değeri çok düşükken, Trabzonspor olarak kendi hisselerimizi yavaş yavaş toplayıp, güzel haberler aldıktan sonra tekrar satışa çıkararak kar yapılamaz mı?

Hayatımda hiç borsaya katılmadım ve bilmiyorum fakat küçük fikir dünyamda oluşan bir ihtimali sormak istedim.

Cok iyimsersiniz. Bu Hamle kulübe pahaliya mal olur vede Konjüktür suan icin uygun degil. Böyle bir Operasyon icin Kasada Milyon Dolarlar olmalidir, zira Kulübün 273.000 Tl icin Hisse satisi su ortamda imkansizdir. Birde bu yönetim insanlari kandirmistir ve onlarin birikimlerinin erimesine yol acmisitr. Sadri Senerin beyanlariyla (insanlari Kulüp Borsadan Hisse Alacak, Hes v.s. diyerek, Borsada Maniplasyon yapmistir.) insanlar 12-13 Tl civarlarinda Hisse almislardir. Hisse toplamak icin fiyati artirmalisin, yoksa kimse size buralardan milyonlarca adet Hisseyi toplatmaz...

Zafer Keskin
10.05.2013, 00:33

Dedikleriniz harfiyen yapılabilir mantıklı gibi görünsede spekülatif olarak algılansada yapılabilir. fakat bahsetmiş olduğunuz kendi hisselerimizi bu seviyeden alma mevzusu için kasada sıcak paranın olması gerekiyorki bu seviyeden alasın ve arttığında satasın.

Gerçekci olmak lazım Levokolik78'in de dediği gibi 200bin TL için hisse satışı yapılıyorsa, bu ortamda sence umut varmıdır.

Diğer takımlar hakkında bahsetmiş olduğun düşüşler, şirket ayrımları ve sermaye artırımından doğan düşüşlerdir. Bizim şu anda tek kurtuluş yolumuz sermaye artımı yapıp bir adet hissenin piyasa değerini arttırmak. Daha sonra efektif olarak borsa değeri başarıyla birlikte artış sağlar...

Ahmet Kuru
10.05.2013, 08:22
vay be 200 bin lira için hisse satışı yaptılar. Helal olsun ne diyelim.