PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : UEFA Avrupa Ligi Ön Elemelerine Katılma İhtimallerimiz

Mehmet S. Pervan
27.04.2013, 23:04
Merak edenler için bi durum değerlendirmesi yapayım dedim.

İhtimal 1

Türkiye Kupası'nda Finale Çıkmak veya Türkiye Kupası'nı Kazanmak

Sivasspor'u eleyip kupada finale çıktığımız takdirde eğer karşımıza Fenerbahçe çıkarsa kupayı alamazsak bile UEFA Avrupa Ligi ön elemelerine katılabiliyoruz. Zira Fenerbahçe ligi ikinci bitireceği için Şampiyonlar Ligi ön elemelerine katılacak.

Eğer karşımıza Fenerbahçe değil de Eskişehirspor çıkarsa bu sefer UEFA Avrupa Ligi ön elemlerine katılmamız için kupayı kazanmamız gerekiyor.

İhtimal 2

Ligi 4. Bitirmek

Ligi 4. bitirdiğimiz takdirde UEFA Avrupa Ligi ön elemelerine katılabiliyoruz.

'____________ O G B M A Y AV P
4 Bursaspor__ 31 13 11 7 46 37 9 50
5 Kasımpaşa_ 30 13 7 10 44 32 12 46
6 Gençlerbirliği 31 10 13 8 44 42 2 43
7 Trabzonspor 31 12 7 12 34 33 1 43

Yarın Kasımpaşa Eskişehirspor ile oynuyor. En kötü senaryo kazanacağını varsayarsak puanını 49 yapacak.

Kasımpaşa'nın kalan maçları;

Gençlerbirliği - Kasımpaşa
Kasımpaşa - Kayserispor
İstanbul BŞB - Kasımpaşa

Bursaspor'un kalan maçları;

Orduspor - Bursaspor
Bursaspor - Eskişehirspor
Gençlerbirliği - Bursaspor

UEFA Avrupa Ligi ön elemelerine katılabilmemiz için kalan 3 maçımızı kazanmamız gerekiyor. Bunun yanı sıra kalan 3 maçta Kasımpaşa'nın en fazla 2 beraberlik, Bursaspor'un ise en fazla 1 beraberlik alması gerekiyor. Yani bu ihtimal biraz mucize gibi ama imkansız değil.

Hasan YAYLI
27.04.2013, 23:31
Eline sağlık,paylaştığın bilgiler için...

Akhisar bugün berabere kalmasaydı Bursa ile böyle bir şansımız da olmayacaktı....

Bir teşekkür de Gekas'a :)

Yasin Altuntas
27.04.2013, 23:44
Ellerine saglik bilgiler icin.

Bence 4.lük sansimiz Bursa ve Kasimpasa deplasmanlarinda bitti zaten. Iki mactada en az 1 puan cikarsaydik simdi cok daha iyi durumda olacaktik (Kasimpasa ile ikili averajda bile önde olacaktik). Hele hele Bursa macinda galibiyet sansi bile vardi.

Bu demektir ki Kupa'ya odaklanmak lazim.

Alihan Ertürk
27.04.2013, 23:45
Eline sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş.

Biz maçları kazanırsak rakiplerin gerekli puan kayıplarını yapacağını düşünüyorum ama ne olur bilinmez. :)

SALDIRAY
27.04.2013, 23:49
Lig 4. lüğünü unutun. 5. Oluruz.

TR Kupasınıda alır avrupaya gideriz.

Ugur Kursad
27.04.2013, 23:49
4. olmamiz imkansiz ,ancak ben bu sezonu Turkiye kupasi ile birlikte uefa bileti ile kapatacagimizi dusunuyorum .. Ligde ise 5. yahut 6. bitirecegiz gibi , kabus dolu bir sezonun ardindan fena degil ...

ibrahim
27.04.2013, 23:53
Sifirdan kuracagimiz bir kadroyla Avrupaya gitme taraftari degilim.

Yepyeni bir kadronun, Videotondan sonraki moral bozuklugunun bir tekrarini yasamasini istemiyorum...

Hasan YAYLI
27.04.2013, 23:55
Sifirdan kuracagimiz bir kadroyla Avrupaya gitme taraftari degilim.

Yepyeni bir kadronun, Videotondan sonraki moral bozuklugunun bir tekrarini yasamasini istemiyorum...

Tam tersi neden olmasın,biraz cesaret...

Sibel
28.04.2013, 00:03
4.lük artık olmaz.
Kupada finale çıkar gideriz Avrupa'ya.

Mert'
28.04.2013, 00:04
4. olamayız varsa yoksa kupaya saldırmamız lazım en kötü finale çıkmalıyız. Benim merak ettiğim şu finale kalırsak şikecilerle oynarsak kaçıncı turdan katılıyoruz? Kaç tur geçmek lazım grup için?

ibrahim
28.04.2013, 00:13
Tam tersi neden olmasın,biraz cesaret...

Ön elemeler transfer sezonunun neredeyse tam ortasinda. Bu adamlar ne zaman tanisacaklarda, ne zaman takim olacaklar? :)

Ha 1461 kadrosunu komple teknik ekiple beraber Trabzonspora toplayip tamamlayici oyuncu transferleri yapsak beelki.. :)

Veysel
28.04.2013, 00:15
Artık Avrupa'da ses getirmek istiyorum takımımız ordakilerden hiç birinden küçük değil alayından büyük bir takım

Sefa
28.04.2013, 00:19
Play-off'tan varken öne elemeyle ne işimiz var ?

Hürgün Aygün
28.04.2013, 00:23
Ellerine sağlık abi.4. olmamız çok zor ancak Türkiye Kupası sayesinde şu kötü geçen sezonun ardından Avrupa Ligi'ne katılmak müthiş bir fırsat olur gerçekten.İnşallah başarırız...

ophius
28.04.2013, 00:36
4. lük hayal ancak
sivası yensek yarı finalde keşke ya :/

RaşitCan
28.04.2013, 00:53
Eğer sivası yenersek katılıyoruz kesinkez zaten bu günkü gibi oynasınlar sivası perişan ederiz gibime geliyor.

Oğuz B.
28.04.2013, 01:25
Türkiye kupasını kazanırsak, direk gruplara mı gidiyoruz, yoksa eleme mi oynayacağız?

E. Cumur61
28.04.2013, 01:29
Türkiye kupasını kazanırsak, direk gruplara mı gidiyoruz, yoksa eleme mi oynayacağız?

Play-off olması lazım, yani 1 tur

Mustafa OK
28.04.2013, 01:42
ligden uefa ya gidemeyiz tahminim sivası yener 2. olarak gideriz şikebahçe yener bizi bu benim tahminim...

Oğuz B.
28.04.2013, 01:43
Teşekkürler bilgi için.

Play-off olması lazım, yani 1 tur

beitar
28.04.2013, 01:49
bu kadar karşık hesaplara gerek yok, yen sivası avrupadasın ama nerde

Ali İhsan
28.04.2013, 02:08
Bu arada Sivas maçından umutlu olmasam da finale çıktığımızda da ihtimaller dallandırılabilir.

Finale çıkar ve kazanırsak gruplar öncesi bir eleme,
Finale çıkar ve finalde fenere yenilirsek ve fener ilk ikide bitirirse gruplar öncesi üç öneleme oynuyoruz.

Finale çıkar ve finalde fenere yenilirsek ve fener ilk ikide bitiremezse,
Finale çıkar ve finalde eskişehire yenilirsek Avrupa'ya gidemiyoruz.

oflupisiko
28.04.2013, 02:16
şikebahce küme düşürülür 4. oluruz

Hamdi Karamahmutoğlu
28.04.2013, 02:26
Lig 3.sü mü Avrupa liginde playoff oynuyor yoksa kupa galibi mi?

Çağatay_
28.04.2013, 02:44
Eğer finale kalarak veya kupayı alarak UEFA Avrupa Ligi'ne katılırsak, Türkiye Kupası kontenjanından katılıyoruz, yani direkt olarak katılmış oluyoruz.

UEFA Avrupa Ligi'ne direkt olarak katılan takımlar, gruplardan önce 1 adet play-off oynuyor.

Yani direkt katılsanız bile gruplardan önce bir takımı elemek zorundasınız.

Umarım bu vizeyi alırız, çünkü Şampiyonlar Ligi deneyimimizden aldığımız puanlarla zayıf bir takım çekme olasılığımız yüksek.

Ayrıca yeni kadro kurulum aşamasında Avrupa motivasyonunun bize katkıları olacaktır.

DeAgLeMaNyAq
28.04.2013, 03:07
Eğer finale kalarak veya kupayı alarak UEFA Avrupa Ligi'ne katılırsak, Türkiye Kupası kontenjanından katılıyoruz, yani direkt olarak katılmış oluyoruz.

UEFA Avrupa Ligi'ne direkt olarak katılan takımlar, gruplardan önce 1 adet play-off oynuyor.

Yani direkt katılsanız bile gruplardan önce bir takımı elemek zorundasınız.

Umarım bu vizeyi alırız, çünkü Şampiyonlar Ligi deneyimimizden aldığımız puanlarla zayıf bir takım çekme olasılığımız yüksek.

Ayrıca yeni kadro kurulum aşamasında Avrupa motivasyonunun bize katkıları olacaktır.

Bu tam olarak doğru değil. Normalde Avrupa Ligi'ne katılacak takımlar arasındaki sıralamada kupayı alan takım, sadece en az elemeyi oynar ya da doğrudan gruplara katılır. Tabii bizim ülke sıralamamız üstlerde olmadığı için hiçbir takımımızın eleme oynamadan gruplara kalma şansı yok. Ancak kupayı alamayıp finalist kontenjanıyla giderseniz gruplar öncesinde 3 eleme oynuyorsunuz bu da sezonu diğer takımlara göre erken açmak demek oluyor...

2012 – 2013 SEZONU SPOR TOTO SÜPER LİG MÜSABAKALARI STATÜSÜ

MADDE 12 ULUSLAR ARASI KUPA MÜSABAKALARINA KATILIM
(3) Türkiye Kupası Şampiyonu olan takım Şampiyonlar Ligi’ne gitmeye hak kazanırsa,
a) Spor Toto Süper Ligi 3. Sırada bitiren takım UEFA Avrupa Ligi’ne gidecek 1. Takım olur.
b) Spor Toto Süper Ligi’ni 4. Sırada bitiren takım UEFA Avrupa Ligi’ne gidecek 2. takım olur.
c) Türkiye Kupası Finalisti olan takım UEFA Avrupa Ligi’ne gidecek 3. Takım olur.

Çağatay_
28.04.2013, 03:11
Bu tam olarak doğru değil. Normalde Avrupa Ligi'ne katılacak takımlar arasındaki sıralamada kupayı alan takım, sadece en az elemeyi oynar ya da doğrudan gruplara katılır. Tabii bizim ülke sıralamamız üstlerde olmadığı için hiçbir takımımızın eleme oynamadan gruplara kalma şansı yok. Ancak kupayı alamayıp finalist kontenjanıyla giderseniz gruplar öncesinde 3 eleme oynuyorsunuz bu da sezonu diğer takımlara göre erken açmak demek oluyor...

Hiçbir ligin takımı bu kupaya play-off oynamadan katılamaz.

O gruptan önce olan eleme değil, gruba katılma maçı . Ülke puanı ile ilgisi yok yani sen kupaya katılmış oluyorsun ve kupanın ilk maçı o.

DeAgLeMaNyAq
28.04.2013, 03:21
Hiçbir ligin takımı bu kupaya play-off oynamadan katılamaz.

O gruptan önce olan eleme değil, gruba katılma maçı . Ülke puanı ile ilgisi yok yani sen kupaya katılmış oluyorsun ve kupanın ilk maçı o.

Statü geçen değişti sene artık ilk 6 sıradaki ülkelerin kupa şampiyonları doğrudan gurplara katılıyor. Bu sezon ilk olarak uygulandı seneye de aynen devam.

http://www.uefa.com/uefaeuropaleague/season=2013/accesslist/index.html

Çağatay_
28.04.2013, 03:26
Statü geçen değişti sene artık ilk 6 sıradaki ülkelerin kupa şampiyonları doğrudan gurplara katılıyor. Bu sezon ilk olarak uygulandı seneye de aynen devam.

http://www.uefa.com/uefaeuropaleague/season=2013/accesslist/index.html

Sana yazdıktan sonra statüyü okumaya başladım acaba değişiklik mi oldu diye, bazı farklılıklar sezdim, geçen senekinden emin olduğum için ona göre konuştum ama yine de hatam olabilir büyük çoğunluğu play-off oynadığı için. (Liverpool, Athletic Bilbao, Lazio, Feyenoord gibi takımlar.. )

Demek ki bazı değişiklikler var.

Teşekkürler :) (Tablo çok güzel açıklıyor)

Furkan Özdem
28.04.2013, 03:29
4.lük sadece matematiksel olarak mümkün. Kasımpaşa yarın kazanır büyük ihtimal. Sonrasında kalan 3 maçta bursa da kasımpaşa da en az 3 puan almayı başarırlar heralde. Eğer sivası eleyebilirsek bu sezon kesinlikle kayıp bir sezon olmayacak...