PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dik Oyna Kafkas! | Halit M. Mollasalihoğlu

Halit M. MOLLASALİHOĞLU
15.04.2013, 10:11
http://k1304.hizliresim.com/18/h/m37r2.jpg

Tolunay Kafkas Trabzonspor camiasının uzun zamandan beri sürekli takip ettiği, adının altına ümitler beslediği ve muhakkak sempatiyle yaklaştığı bir isimdir. Trabzonlu olmamasına rağmen çokça tartışma konusu olan “öz evlat” kadrolarından sayılır. Muhakkak Trabozonspor’u çalıştırmasında bir beis olmadığı gibi içindeki Trabzonspor sevgisi herkes tarafından malum olduğundan tercih sebebidir.

Tolunay Kafkas’ın Trabzonspor macerasına başlangıcı her ne kadar çok da güzel bir şekilde olmadıysa da yine de o koltuğa yakışacak nadir adamlardandır.

Geliş sürecinde Şenol Güneş’in yerine getirilmiş olması bir handikaptır, hem de daha Güneş’in koltuğu soğumadan imza atmış olması çok büyük bir hatadır. Kendisine kırgınlık duyan taraftarların en büyük üzüntüsü bu üslup hatası olmuştur. Bu hatasını Trabzonspor’da teknik patronluk yapabilmek için duyduğu arzuya ve samimi bir Trabzonsporlu olarak bu kutsal koltukta oturma onuruna erişme hırsına bağlıyoruz. Bu hareket her ne kadar bir hataysa da mazur görülebilir bir yanı var.

Koltuğa oturur oturmaz Güneş’in “biz bu işi bilmiyormuşuz” kara mizahından sonra “mazeret değil, çözüm üreteceğiz” ve “ateşle barut bir araya geldi” gibi iddialı ve de çok düşünülmeden sarf edilen beyanları da kendini zor durumda bırakmıştır.

Şenol Güneş gibi bir master chief’in tadılabilir bir yemek yapamadığı kadrodan ziyafet çıkarmaya talip olmuştur bu söylemleriyle. Üstüne üstlük “bu kadro ligin çok üzerinde, transfere gerek görmüyorum” gibi bir söylemle de Serdar Aziz, Alper Potuk, Marcio Nobre, Cenk Tosun, Serdar Kurtuluş ve Muhammet Demir gibi isimleri kadrosuna isteyen Güneş’in “biz bu işi bilmiyoruz” beyanına katılır bir tavır sergilemiştir.

Peş peşe gelen kötü saha sonuçları, bir türlü oturmayan sistem, kadro yapısında yaşanan istikrarsız form grafikleri, gol yollarındaki akıl almaz kısırlık üst üste gelince Kafkas’ın heyecanı yerini gergin, mutsuz, umutsuz ve karamsar bir ortama bırakmıştır. Öyle ki Orduspor karşısında önde götürülen maçın sonlarına doğru rakibin kullandığı bir korner atışını bile başını ellerinin arasına alıp önüne eğilerek, gözlerini kaçırarak, korkarak, ürkerek ve gol olmamasını umarak izlemiştir Kafkas.
İşte “dur!” denilmesi gereken nokta budur…

Kafkas hatalar yapmış, fazla heyecanlı, iddialı açıklamalar yapmış olabilir. Bu açıklamaların altını henüz dolduramamış olabilir.
Hiç de doldurmayabilr de…
Bunu zaman gösterecektir. Ama Kafkas’ın çökme, yılma, yıkılma gibi bir şansı yoktur.
Oturduğu koltuk buna izin vermez.
Trabzonspor küme de düşse, amatör lige bile inse başındaki hoca ejderha gibi olmalıdır.
Kaybetmekse konu onu bile en güzel şekilde başarmalıdır.
Kaybettiği için, kaybedeceği için veyahut başka bir şey için acziyet yaşamak ne Trabzonspor’un ruhuna, ne Trabzon’un ruhuna ne de bizim tanıdığımız Tolunay Kafkas’ın ruhuna yakışır.

Bu yüzden Kafkas’tan rica ediyoruz.
Bugüne kadar ne yaşadıysa; ne hissettyise üstüne sünger çeksin.
Çeksin takım elbisesini, aslan gibi, canavar gibi çıksın takımın başına, bastığı zemin altında sabitlensin, kaybedeceksek bile yüzümüz yerde olmasın, mücadelemizle, savaşımızla, vuruşmamızla nam salalım dillerde, ama eğilmeyelim.
Trabzonspor daima kazanmak demek değildir.
Hiçbir zaman olmamıştır.
Taraftarı da camiası da güce tapanlardan değil dik oynayanlardan oluşur.
Bu camia puan, kupa, şampiyonluk, maç kaybederse kayadan kalkan toz olur; ama dik oynamaktan vazgeçerse işte o zaman yılların emeği, akıtılan onca ter, verilen bunca emek yerle yeksan olur…

O yüzden etme hocam!..
Sen yeter ki dik oyna; gerisini merak etme…
Bizi yerle yeksan etme!..
Kalk ayağa ve bizim bildiğimiz Tolunay gibi,
kara tren gibi,
önüne geçeni süpürüp geçen devasa fırtınalar gibi,
Karadeniz Fırtınası gibi oyna, oynat…

Dik oyna hocam!...
Dik Oyna..

Mollasalihoğlu
15.04.2013, 10:19
"Trabzonspor daima kazanmak demek değildir.
Hiçbir zaman olmamıştır.
Taraftarı da camiası da güce tapanlardan değil dik oynayanlardan oluşur.
Bu camia puan, kupa, şampiyonluk, maç kaybederse kayadan kalkan toz olur; ama dik oynamaktan vazgeçerse işte o zaman yılların emeği, akıtılan onca ter, verilen bunca emek yerle yeksan olur…"

Eline sağlık reis.

Mert M.
15.04.2013, 10:27
Güzel bir yazı; keyifle okudum. "Dik oynamak" hayat felsefemiz zaten.
Teşekkürler.

Ünal Er
15.04.2013, 10:37
maçı izlerken aynı hisler içinde seyrettim. Trabzonsporumun hocasının kendi evinde kulubenin içine çekilip ellerini başının arasına alması, nereden nereye geldiğimiz...hep içimi acıttı. Orda olsam da yapma hocam ayağa kalk desem dedim...

Gökhan ARSLAN
15.04.2013, 10:47
Maç anında görüp maç heyecanıyla bende pek dikkat almadım
Ama gerçekten çok hassas bir konuya böyle güzel bir yazıyla parmak basmışsınız
Elinize yüreğinize sağlık..

Mustafa Çolak
15.04.2013, 11:16
Abi yüreğine sağlık güzel bir yazı olmuş keyifle okudum.

Gökhan Koç
15.04.2013, 12:31
"Taraftarı da camiası da güce tapanlardan değil dik oynayanlardan oluşur."

8 aydır camiayı yakından takip ediyorum ve ne yazık ki pek az insanın dik oynadığını gördüm.

asilhamsi
15.04.2013, 12:40
Mukemmel bir yazı Allah razı olsun.

Trabzonsporlu olmak hayata karsı bir durusun,soylenecek bir cift sozun olması demektir.Baska olmak demektir.Ezber bozmak demektir.

Dik oyna,dik oynat,dik yonet.

beitar
15.04.2013, 13:21
soner moner varken dik oynamayı unutun, JAJA gibi dikine oynayıp rakip defansı delip geçen adamı alkolik diye iftira atarak yollayan camiamız şimdi soner henrique gibilerle ligin dibinde, biz dik oynamayı dik durmayı haketmiyoruz, anadolu takımlarında bile yedek bekleyecek oyuncularla hep geriye oynarız.

seneye büyük transfer, büyük vizyon cenk--- büyük hedef küme düşmemek

Yazı çok güzel ve çok anlamlı, keşke burada yazanlara göre davranabilsek

omondoles
15.04.2013, 13:35
Tebrikler çok güzel ve yapıcı bir yazı.

%61 Loading...

Yiğit Gayretli
15.04.2013, 13:42
Keşke anlattığın gibi olsa Halit abi...

Berat Akçay
15.04.2013, 15:42
Halit abi ellerine sağlık .

O anda aynı şeyi düşünmüşüz . Ama sadece Tolunay Hoca yapmıyor bunu . Futbolcularda da var bu durum . Trabzonspor'da olduklarının farkına varmalılar . Bir daha böyle bir şey görmeyiz umarım

ilhan
15.04.2013, 15:43
Çok yerinde tespitler olmakla beraber birçok insanın temennileri bu yöndedir. Teşekkürler Halit abi.

Gamze
15.04.2013, 15:53
çok güzel yazı abi, hislerimize tercüman olmuşsun.

Tolunay hocanın o halleri hem üzüyor, hem kızdırıyor beni de her taraftar gibi.
üzülüyorum çünkü en az bizim kadar heyecanlı olduğunu biliyorum, mevcut durumun sorumluluğunun altında ezildiğini hissediyorum.
kızıyorum çünkü bir Trabzonspor hocasına bu haller yakışmıyor.

Bizim önümüzde durması gereken, bize güç vermesi gereken kişilerin tam tersine bu hallere girmesi kabul edilemez.
biz ne edelim o zaman hocam, biz de fenalardayız...

dik oyna Tolunay hocam.
Trabzonspor'a ve hocasına yakışan budur.

Ender Kuyumcu
15.04.2013, 18:50
tolunay kafkas benim için geliş şekli ile başlamadan bitmiş bir hikâyedir...

O koltuğa oturmasını sağlayan güçlerin istediği oldu ve Adaletten Şikeden bahseden bir hoca gitmiş ve yerine işinin sahada olduğunu söyleyen, 2010-2011 şampiyonu Trabzonspor'dur diyemeyen biri Trabzonspor teknik direktörü artık...

Antep ve Kayseri'de hocalık yaptığı sırada basit bir taç pozisyonuna bile dünya yok olacakmış gibi tepki veren, hakemlerle tartışan tolunay kafkas ne acıdır ki başında olduğu ve taraftarı olduğunu söylediği Trabzonspor'un şampiyonluğunu çalan takımla olan mücadelesinde golü verilmemesine, ofsayt gol yemesine rağmen çok sakindi...

Maç sonunda rakipleri iyi olduğu için kaybettiklerini söyledi, oysa bu maç da tıpkı çalınan şampiyonluk gibi çalınmıştı, ama bu durum ne sahadakilerin ne de tolunay kafkas'ın umurundaydı...

Benim için tolunay kafkas diye biri yok ve asla da olmayacak.

polatmu
15.04.2013, 21:38
yapıcı olmak lazım vurup kırmak reddetmek kolay zoru başarmak önemli tolunay kafkasında zoru başarmak için düşünmeden geldiği ortada ben şike mevzusunda da söyleyeceği sözler olduğuna eminim; yazınız ve yapıcı tavrınız beni çok memnun etti teşekkürler.... bize bu lazım.....

not; yeniden yapılanmanın yapılacağı şu dönemde takımın başında olmasını istediğim ilk kişi kafkastı umarım devam eder...

Burçin Aydoğdu
16.04.2013, 13:16
Eline sağlık. Hoca gelir gelmez mucizeler yaratmasını kimse beklemezdi ama kendisi “mazeret değil, çözüm üreteceğiz” ve “ateşle barut bir araya geldi” gibi iddialı laflar etmeyeydi iyiydi. Ligde ciddi bir tehlike kalmadı. Bu sezonun sonunu Kupa Şampiyonası yoluyla takımı Avrupa yoluna sokarak getirse bize yeter.